drawing - en to pl translation catalogue (497 entries)

en: Drawing
pl: Rysunek

en: Simple drawing utility
pl: Proste narzędzie do rysowania

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
pl: Paint;Szkic;Ołówek;

en: New Window
pl: Nowe okno

en: New Image
pl: Nowy obraz

en: Edit Image in Clipboard
pl: Edytuj obraz ze schowka

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
pl: Edytuj zrzuty ekranu lub memy

note: IMPORTANT: complete description of the application (1/3)
en: This basic image editor can resize, crop, or rotate an image, apply simple filters, insert or censor text, and manipulate a selected portion of the picture (cut/copy/paste/drag/…)
pl: Ten podstawowy edytor obrazów może zmieniać rozmiar, przycinać lub obracać obraz, stosować proste filtry, wstawiać lub cenzurować tekst i manipulować wybraną częścią obrazu (wytnij/kopiuj/wklej/przeciągnij/…)

note: IMPORTANT: complete description of the application (2/3)
en: And of course, you can draw! Using tools such as the pencil, the straight line, the curve tool, many shapes, several brushes, and their various colors and options.
pl: Oczywiście możesz również rysować! Używaj narzędzi, takich jak ołówek, linia prosta, narzędzie krzywej, wiele kształtów, kilka pędzli i ich różne kolory i opcje.

note: IMPORTANT: complete description of the application (3/3)
en: Supported file types include PNG, JPEG and BMP.
pl: Obsługiwane typy plików to PNG, JPEG i BMP.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
pl: Wersja 1.0.2 zawiera kilka drobnych poprawek błędów i nowe tłumaczenia.

en: Saving the image should be more reliable, especially when replacing the transparent pixels with a solid color. Pictures are now automatically reloaded from the disk after being saved.
pl: Zapisywanie obrazu powinno być bardziej niezawodne, zwłaszcza przy zastępowaniu przezroczystych pikseli jednolitym kolorem. Obrazy są teraz ponownie ładowane z dysku automatycznie po ich zapisaniu.

en: The user interface of the "select" tool changed, as well as the keyboard shortcuts to change tab.
pl: Zmieniono interfejs użytkownika narzędzia „Zaznacz”, a także skróty klawiszowe umożliwiające zmianę karty.

en: A small rendering issue when previewing a blur filter has also been fixed.
pl: Naprawiono również mały problem z renderowaniem podczas podglądu filtra rozmycia.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
pl: Wersja 1.0.1 zawiera kilka drobnych poprawek błędów i nowe tłumaczenia.

en: By popular demand, the "highlighter" tool is now enabled by default, and the message dialog to warn you about the release notes is less intrusive.
pl: Na życzenie użytkowników narzędzie „Zakreślacz” jest teraz domyślnie włączone, a okno dialogowe komunikatu ostrzegającego o uwagach do wydania jest mniej natrętne.

en: The main improvement in this update is the zoom workflow: since the version 1.0.0 it's possible to zoom in very deep, but the process was very slow, and the view didn't stay well centered around the mouse pointer; and once at 2000%%, scrolling up or down, or left or right, was quite violent. These problems should all have disappeared in this new version!
pl: Głównym ulepszeniem w tej aktualizacji jest przepływ pracy z powiększeniem: od wersji 1.0.0 możliwe jest bardzo głębokie powiększanie, ale proces ten był bardzo powolny, a widok nie pozostawał dobrze wyśrodkowany wokół wskaźnika myszy; ponadto po osiągnięciu 2000%% przewijanie w górę lub w dół, w lewo lub w prawo było dość gwałtowne. Wszystkie te problemy powinny zniknąć w nowej wersji!

en: Incorrect command line parsing when using the app outside of a flatpak sandbox has also been fixed.
pl: Poprawiono także niepoprawne przetwarzanie wiersza poleceń podczas używania aplikacji poza piaskownicą flatpak.

en: For users on elementary OS, a small issue concerning window resizing has been mended too.
pl: W przypadku użytkowników elementary OS naprawiono także drobny problem związany ze zmianą rozmiaru okna.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
pl: Wersja 1.0.0 poprawia wydajność renderowania, co jest widoczne podczas edycji dużych obrazów przy wykorzystaniu słabego procesora.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
pl: Możesz teraz używać nowego narzędzia „Zniekształcacz”, aby przechylać obraz z prostokąta do równoległoboku. Taka deformacja może być zastosowana poziomo lub pionowo.

en: You can select tools with keyboard accelerators (Alt+letter). This may not work yet with languages using a non-latin alphabet.
pl: Możesz wybierać narzędzia za pomocą akceleratorów klawiaturowych (Alt + litera). Mogą one jeszcze nie działać w przypadku języków używających alfabetu innego niż łaciński.

en: Zooming very deep is now possible, and the rendering will be very crisp, even at 2000%%.
pl: Możliwe jest teraz bardzo głębokie powiększanie, a renderowanie będzie bardzo wyraźne, nawet przy 2000%%.

en: Pressing "ctrl" will display the cursor coordinates in a tooltip. If you do it while using a tool, it may display additional data, for example the dimensions of the shape you're drawing!
pl: Naciśnięcie „Ctrl” wyświetli współrzędne kursora w podpowiedzi. Jeśli zrobisz to podczas korzystania z narzędzia, może wyświetlić dodatkowe dane, na przykład wymiary rysowanego kształtu!

en: Pressing "shift", or "alt" when using a tool enables specific options, such as locking the direction for the "line" tool, or changing the filling style of a shape.
pl: Naciśnięcie klawisza „Shift” lub „Alt” podczas korzystania z narzędzia włącza określone opcje, takie jak blokowanie kierunku narzędzia „Linia” lub zmiana stylu wypełniania kształtu.

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
pl: Używając narzędzia „Skalowanie”, możesz opcjonalnie ustawić nowy rozmiar jako względny procent, a nie wartość bezwzględną w pikselach.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
pl: Okno i jego główne menu

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
pl: Zaznaczanie i związane z nim czynności

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
pl: Powiększanie w różnych kształtach

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
pl: Otworzyło się menu „nowy obraz”

en: File
pl: Plik

en: Open an image
pl: Otwórz obraz

en: New Blank Image
pl: Nowy pusty obraz

en: New Image With Custom Size
pl: Nowy obraz z własnym rozmiarem

en: New Image From Selection
pl: Nowy obraz z zaznaczenia

en: New Image From Clipboard
pl: Nowy obraz ze schowka

en: Reload file
pl: Przeładuj plik

en: Image properties
pl: Właściwości obrazu

en: Reset canvas
pl: Zresetuj płótno

en: Save
pl: Zapisz

en: Save without transparency
pl: Zapisz bez przezroczystości

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
pl: Przygotuj jako NFT…

en: Save as…
pl: Zapisz jako…

en: Export as…
pl: Eksportuj jako…

en: Copy to clipboard
pl: Skopiuj do schowka

en: Print
pl: Drukuj

en: Close Image
pl: Zamknij obraz

en: Close Window
pl: Zamknij okno

en: Quit all windows
pl: Zamknij wszystkie okna

en: Edit
pl: Edytuj

en: Undo
pl: Cofnij

en: Redo
pl: Ponów

en: Rebuild from history
pl: Odbuduj z historii

en: Select all
pl: Zaznacz wszystko

en: Cut
pl: Wytnij

en: Copy
pl: Skopiuj

en: Delete
pl: Usuń

en: Paste
pl: Wklej

en: Import
pl: Importuj

en: Preferences
pl: Preferencje

en: View
pl: Podgląd

en: Preview
pl: Podgląd

en: Zoom
pl: Powiększanie

en: Optimal Zoom
pl: Optymalne powiększenie

en: Zoom Out
pl: Oddal

en: Original Zoom
pl: Oryginalne powiększenie

en: Zoom In
pl: Powiększ

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
pl: Położenie

en: Go Left
pl: Do lewej

en: Go Up
pl: Do góry

en: Go Down
pl: Do dołu

en: Go Right
pl: Do prawej

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
pl: Do lewego końca

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
pl: Do samej góry

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
pl: Do samego dołu

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
pl: Do prawego końca

en: Tab at the left
pl: Karta po lewej stronie

en: Tab at the right
pl: Karta po prawej stronie

en: Refresh
pl: Odśwież

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
pl: Śledź liczbę klatek na sekundę

en: Dark theme variant
pl: Ciemny wariant motywu

en: Show the menu-bar
pl: Pokaż pasek menu

en: Hide toolbars
pl: Ukryj paski narzędzi

en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

en: Colors
pl: Kolory

en: Edit Main Color…
pl: Edytuj kolor główny…

en: Edit Secondary Color…
pl: Edytuj kolor dodatkowy…

en: Use color editor by default
pl: Użyj edytora kolorów

en: Exchange colors
pl: Zamień kolory

en: Color application mode
pl: Tryb aplikacji koloru

en: Normal
pl: Normalny

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
pl: Zakreślenie

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
pl: Ciemny tekst na jasnym tle

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
pl: Jasny tekst na ciemnym tle

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
pl: Tryby HSL

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
pl: Tylko odcień

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
pl: Tylko nasycenie

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
pl: Odcień i nasycenie

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
pl: Tylko jasność

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
pl: Inne tryby

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
pl: Surowy kolor źródłowy

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
pl: Różnica

en: Don't use the colors but…
pl: Nie używaj kolorów, ale…

en: Erase
pl: Wymaż

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Previous tool
pl: Poprzednie narzędzie

en: Active tool
pl: Aktywne narzędzie

en: Show tools names
pl: Pokaż nazwy narzędzi

en: Bigger width
pl: Większa szerokość

en: Smaller width
pl: Mniejsza szerokość

en: Troubleshoot selection
pl: Rozwiąż problemy z zaznaczaniem

en: Cancel transformation
pl: Anuluj przekształcenie

en: Apply transformation
pl: Zastosuj przekształcenie

en: Options
pl: Opcje

en: Help
pl: Pomoc

en: Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Report a bug
pl: Zgłoś błąd

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
pl: Indeks

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
pl: Poszczególne strony

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
pl: Podstawowa pomoc

en: Help about zooming
pl: Pomoc dotycząca powiększania

en: Help about the full-screen mode
pl: Pomoc dotycząca trybu pełnoekranowego

en: Help about classic tools
pl: Pomoc dotycząca klasycznych narzędzi

en: Help about colors
pl: Pomoc dotycząca kolorów

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
pl: Pomoc dotycząca narzędzi do przekształcania

en: Help about selection
pl: Pomoc dotycząca zaznaczania

en: What's new
pl: Co nowego

en: About Drawing
pl: O programie

en: Open
pl: Otwórz

en: Share the image
pl: Udostępnij obraz

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
pl: Obraz zmienił się na dysku, czy chcesz go ponownie załadować?

en: Reload
pl: Przeładuj

en: Maximum zoom
pl: Maksymalne powiększenie

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: Color
pl: Kolor

en: Use these settings by default
pl: Użyj tych ustawień domyślnie

en: Images
pl: Obrazy

en: Window
pl: Okno

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
pl: piksele

en: centimeters
pl: centymetry

en: inches
pl: cale

en: Close selection
pl: Zakończ zaznaczanie

en: Deselect
pl: Odznacz

en: Crop
pl: Przycinanie

en: Scale
pl: Skalowanie

en: Rotate
pl: Obracanie

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
pl: Zniekształcacz

en: Filters
pl: Filtry

en: More actions
pl: Więcej czynności

en: Invert selection
pl: Odwróć zaznaczenie

note: Define the image as being the currently selected area
en: Define as current image
pl: Zdefiniuj jako bieżący obraz

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
pl: Rozszerz obraz, aby dopasować

en: Open As New Image
pl: Otwórz jako nowy obraz

en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: General
pl: Ogólne

en: Main menu
pl: Menu główne

en: Toggle the menu-bar
pl: Przełącz pasek menu

en: Image
pl: Obraz

en: Open a picture
pl: Otwórz obraz

en: Reload image from disk
pl: Załaduj ponownie obraz z dysku

en: Save picture as…
pl: Zapisz obraz jako…

en: Close the active image
pl: Zamknij aktywny obraz

en: Open the tool options menu
pl: Otwórz menu opcji narzędzi

en: Back to previous tool
pl: Powrót do poprzedniego narzędzia

en: Apply a transformation
pl: Zastosuj przekształcenie

en: Toggle the preview
pl: Przełącz podgląd

en: Selection
pl: Zaznaczanie

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
pl: Usuń zaznaczenie

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
pl: Importuj plik jako zaznaczenie

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
pl: Edytuj kolor podstawowy (lewy przycisk myszy)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
pl: Edytuj kolor dodatkowy (prawy przycisk myszy)

en: History
pl: Historia

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Tabs
pl: Karty

en: Toggle fullscreen mode
pl: Przełącz tryb pełnoekranowy

en: Toggle toolbars visibility
pl: Przełącz widoczność pasków narzędzi

en: Touch gestures
pl: Gesty dotykowe

en: Loading…
pl: Ładowanie…

en: Exit fullscreen
pl: Zamknij pełny ekran

en: Undo %s
pl: Cofnij %s

en: Redo %s
pl: Ponów %s

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
pl: Spróbuj zapisać nieprawidłowy stan

en: Error: no tool '%s'
pl: Błąd: brak narzędzia „%s”

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
pl: Nowy pixbuf pusty, brak zmian dla %s

en: Unsaved file
pl: Niezapisany plik

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
pl: %s klatek na sekundę

note: Description of a command line option
en: Show the app version
pl: Pokaż wersję aplikacji

note: Description of a command line option
en: Open a new window
pl: Otwórz w nowym oknie

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
pl: Otwórz w nowej karcie

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
pl: Edytuj zawartość schowka

en: This version isn't stable!
pl: Ta wersja nie jest stabilna!

en: Report bugs or ideas
pl: Zgłoś błędy lub pomysły

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
pl: Autorzy zestawów ikon GNOME „Art Libre”

en: Simple image editor for Linux
pl: Prosty edytor obrazów dla systemu Linux

en: Official webpage
pl: Oficjalna witryna

en: Error opening this file.
pl: Błąd podczas otwierania tego pliku.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
pl: Czy chodziło o %s?

en: Cancel
pl: Anuluj

note: Context: Create a new image
en: Create
pl: Utwórz

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
pl: Nowe obrazy

en: Default width
pl: Domyślna szerokość

en: Default height
pl: Domyślna wysokość

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
pl: Domyślny kolor

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
pl: Zapisywanie obrazów

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
pl: Pliki JPEG oraz BMP nie obsługują przezroczystości.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
pl: Jeśli zapiszesz swój obraz w jednym z tych formatów, to co chcesz zrobić z przezroczystymi punktami obrazu?

en: White
pl: Biały

en: Black
pl: Czarny

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
pl: Szachownica

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
pl: Nic

en: Ask before saving
pl: Zapytaj przed zapisaniem

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
pl: Możesz powiększać za pomocą klawisza „Ctrl” oraz kółka myszy lub samym kółkiem myszy.

en: See the user help manual for explanations.
pl: Wyjaśnienia można znaleźć w podręczniku użytkownika.

en: Use 'Ctrl' to zoom
pl: Użyj klawisza „Ctrl”, aby zmieniać powiększenie

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
pl: Wygląd

en: Use big icons
pl: Użyj dużych ikon

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
pl: Dodatkowe narzędzia

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
pl: Działanie poniższych narzędzi nie jest jeszcze dopracowane, więc nie wszystkie są domyślnie włączone.

note: Context: this is the name of a tool
en: Eraser
pl: Wymazywacz

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
pl: Zakreślacz

en: Brush
pl: Pędzel

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
pl: Punkty

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
pl: Zaznaczanie dowolne

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
pl: Wybieranie koloru

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
pl: Wybór koloru

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
pl: Malowanie

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
pl: Opcje zaawansowane

en: Preview size
pl: Rozmiar podglądu

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
pl: Funkcje rozwojowe

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Prefer dark theme variant
pl: Preferuj ciemny wariant motywu

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
pl: Układ

en: The recommended value is "Automatic".
pl: Zalecany układ to „Automatyczny”.

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
pl: Automatyczny

en: Compact
pl: Kompaktowy

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
pl: Stary

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
pl: Stary (ikony symboliczne)

en: Menubar only
pl: Tylko pasek menu

en: Toolbar only
pl: Tylko pasek narzędzi

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
pl: Tylko pasek narzędzi (ikony symboliczne)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
pl: Ścieżka

en: Colorspace
pl: Przestrzeń kolorów

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
pl: Niewłaściwy format

note: an actual error occurred! Context: an error message
en: Failed to replace transparency
pl: Nie udało się zastąpić przezroczystości

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
pl: Nie udało się zapisać %s

note: Context: an error message
en: Failed to reload %s
pl: Nie udało się ponownie załadować %s

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
pl: Bez tytułu

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
pl: tego obrazu

en: Discard
pl: Porzuć

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
pl: Zmiany nie zostały zapisane dla %s.

en: A part of the image is selected: the pixels beneath the selection will be saved with a color you might not expect!
pl: Zaznaczona jest część obrazu: piksele pod zaznaczeniem zostaną zapisane w kolorze, którego możesz się nie spodziewać!

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
pl: Modyfikacje z obecnego narzędzia nie zostały zastosowane.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
pl: Zastosuj i zapisz

note: To translators: this string should be quite short
en: Deselect & save
pl: Odznacz i zapisz

en: Save anyway
pl: Zapisz mimo to

en: Do you want to save anyway?
pl: Czy mimo to chcesz zapisać?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
pl: Zastąp

en: This file format doesn't support transparent colors.
pl: Ten format nie wspiera przezroczystego koloru.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
pl: Możesz zapisać swój obraz jako plik PNG albo zastąpić przezroczystość:

en: Replace transparency with:
pl: Zastąp przezroczystość:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
pl: Wybór pixbuf jest pusty.

en: The selection path is empty.
pl: Ścieżka wyboru jest pusta.

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
pl: Nie udało się załadować narzędzia: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
pl: Wystąpił błąd podczas uruchamiania aplikacji, proszę zgłosić ten błąd.

en: It's the first time you use Drawing, would you like to read the help manual?
pl: Używasz programu Rysunek po raz pierwszy, czy chcesz przeczytać podręcznik użytkownika?

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
pl: Po raz pierwszy używasz programu Rysunek %s. Czy chcesz przeczytać, co nowego?

en: These news will always be available in the help manual: click the 'Help' menu item whenever you want!
pl: Te wiadomości będą zawsze dostępne w podręczniku użytkownika: w każdej chwili możesz kliknąć pozycję menu 'Pomoc'!

en: No
pl: Nie

en: Yes
pl: Tak

en: The clipboard doesn't contain any image.
pl: Schowek nie zawiera żadnego obrazu.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
pl: Plik %s jest już otwarty

note: Context: the user would click here to confirm they want to open the same file twice
en: Open again
pl: Otwórz ponownie

en: Switch to this image
pl: Przełącz na ten obraz

en: Modifications will take effect in the next new window.
pl: Zmiany zaczną obowiązywać w kolejnym nowym oknie.

en: Middle-click or press F8 to show/hide controls.
pl: Kliknij środkowym przyciskiem lub naciśnij klawisz F8, aby wyświetlić lub ukryć elementy sterujące.

en: Press F11 to exit fullscreen.
pl: Naciśnij klawisz F11, aby wyjść z trybu pełnoekranowego.

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
pl: Błąd podczas ładowania dolnego panelu narzędzia „%s”. Zgłoś ten błąd.

en: Loading %s
pl: Ładowanie %s

en: New Tab
pl: Nowa karta

en: Discard changes
pl: Porzuć zmiany

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
pl: Gdzie chcesz otworzyć %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
pl: tymi plikami

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
pl: Co chcesz zrobić z %s?

en: Image copied to clipboard
pl: Obraz skopiowany do schowka

en: Import a picture
pl: Importuj obraz

en: Required tool is not available
pl: Wymagane narzędzie jest niedostępne

en: Transparent
pl: Przezroczysty

en: %s%% transparent
pl: %s%% przezroczysty

en: Grey
pl: Szary

en: Orange
pl: Pomarańczowy

en: Brown
pl: Brązowy

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
pl: Prawdopodobnie brązowy

en: Red
pl: Czerwony

en: Green
pl: Zielony

en: Blue
pl: Niebieski

en: Yellow
pl: Żółty

en: Magenta
pl: Kolor czerwony o niebieskawym odcieniu

en: Purple
pl: Purpurowy

en: Cyan
pl: Cyjan

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
pl: Prawdopodobnie turkusowy

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
pl: Nieznana nazwa koloru

en: All pictures
pl: Wszystkie obrazy

en: PNG images
pl: Obrazy PNG

en: JPEG images
pl: Obrazy JPG

en: BMP images
pl: Obrazy BMP

en: %s isn't an image.
pl: %s nie jest obrazem.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
pl: Przepraszamy, ta aplikacja nie może załadować obrazów WEBP.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
pl: Pomimo swojej nazwy %s jest plikiem WEBP.

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
pl: Obszar wydaje się źle wytyczony lub jest zbyt złożony.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
pl: Ten algorytm może nie być w stanie poradzić sobie z tym obszarem.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
pl: Czy chcesz przerwać operację, czy pozwolić narzędziu się z tym zmierzyć?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
pl: procent

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
pl: kąt (w stopniach)

note: Context: this is equivalent to "Highlight: Light text on dark background" but it has to be FAR SHORTER so it fits in the color chooser
en: Highlight (dark)
pl: Zakreślenie (na ciemnym)

en: Main color
pl: Kolor główny

en: Secondary color
pl: Kolor dodatkowy

en: Tool size
pl: Rozmiar narządzia

en: No options
pl: Brak opcji

en: How the color will be applied to the existing pixels
pl: Jak kolor zostanie zastosowany do istniejących pikseli

en: Back to the palette
pl: Wróć do palety

en: Palette
pl: Paleta

en: Use this editor by default
pl: Używaj tego edytora domyślnie

en: Selection options
pl: Opcje zaznaczania

en: Replace with…
pl: Zamień…

en: Transparency
pl: Przezroczystość

en: Extract from this color
pl: Wyciąg z tego koloru

en: More options
pl: Więcej opcji

en: Expand with…
pl: Rozszerz za pomocą…

en: Select a filter…
pl: Wybierz filtr…

en: Angle (degrees)
pl: Kąt (stopnie)

en: Angle
pl: Kąt

en: Rotate left
pl: Obróć w lewo

en: Rotate right
pl: Obróć w prawo

en: Flip horizontally
pl: Odbij poziomo

en: Flip vertically
pl: Odbij pionowo

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
pl: Zachowaj proporcję

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
pl: Zawsze

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
pl: Podczas skalowania począwszy od narożników

note: Context for translations: "[Keep proportions only] when setting values manually"
en: When setting values manually
pl: Podczas ręcznego ustawiania wartości

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
pl: Nigdy

en: Pixels
pl: Piksele

en: Percentage
pl: Procent

en: Horizontal deformation
pl: Pozioma deformacja

en: Vertical deformation
pl: Pionowa deformacja

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
pl: Nie można rozpocząć operacji: nieprawidłowy identyfikator narzędzia (oczekiwano {0}, uzyskano {1})

en: Line shape
pl: Kształt linii

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
pl: Okrągły

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
pl: Kwadratowy

en: Outline
pl: Kontur

en: No dashes
pl: Brak kreski

en: Simple dashes
pl: Proste kreski

en: Long dashes
pl: Długie kreski

en: Short dashes
pl: Krótkie kreski

en: Alternated dashes
pl: Naprzemienne kreski

en: No arrow
pl: Bez strzałki

en: Simple arrow
pl: Prosta strzałka

en: Double arrow
pl: Podwójna strzałka

en: Antialiasing
pl: Wygładzanie krawędzi

en: Simple brush
pl: Prosty pędzel

en: Airbrush
pl: Aerograf

en: Hairy brush
pl: Włochaty pędzel

en: Calligraphic nib
pl: Stalówka kaligraficzna

en: Right-handed nib
pl: Stalówka praworęczna

en: Vertical nib
pl: Stalówka pionowa

en: Left-handed nib
pl: Stalówka leworęczna

note: brush_direction == 'horizontal':
en: Horizontal nib
pl: Stalówka pozioma

en: Pencil
pl: Ołówek

en: Rectangle
pl: Prostokąt

en: Blur
pl: Rozmycie

en: Shuffle pixels
pl: Pomieszaj piksele

en: Shuffle and blur
pl: Pomieszaj i rozmyj

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
pl: Mozaika

en: Solid color
pl: Jednolity kolor

en: Change saturation
pl: Zmiana nasycenia

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
pl: Zasłona

en: Add transparency
pl: Dodaj przezroczystość

en: Increase contrast
pl: Zwiększ kontrast

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
pl: Rozmywanie

en: Fast blur
pl: Szybkie rozmycie

en: Slow blur
pl: Powolne rozmycie

en: Blur direction
pl: Kierunek rozmycia

note: Context: about the blur direction
en: No direction
pl: Bez kierunku

en: Blur horizontally
pl: Rozmyj poziomo

en: Blur vertically
pl: Rozmyj pionowo

en: Invert colors
pl: Odwróć kolory

en: Straighten the line
pl: Wyprostuj linię

en: Color gradient
pl: Gradient koloru

en: Locked direction
pl: Zablokowany kierunek

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
pl: Zachowanie

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
pl: Zakreśl i wypełnij

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
pl: Wymaż i zamień

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
pl: Cały obraz

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
pl: Usuń kolor

en: Dots type
pl: Typ kropek

en: Circle
pl: Koło

en: Cross
pl: Krzyż

en: X-shaped cross
pl: Krzyż w kształcie X

en: Include a number
pl: Uwzględnij numer

en: Next number
pl: Następny numer

en: Reset number
pl: Zresetuj numer

en: Decrement number
pl: Obniż numer

en: Increment number
pl: Zwiększ numer

en: Solid outline
pl: Ciągły kontur

en: Dashed outline
pl: Przerywany kontur

en: No outline
pl: Bez konturu

en: Filling
pl: Wypełnienie

en: Empty shape
pl: Pusty rozmiar

en: Horizontal gradient
pl: Poziomy gradient

en: Vertical gradient
pl: Pionowy gradient

en: Radial gradient
pl: Kołowy gradient

en: Rounded rectangle
pl: Zaokrąglony prostokąt

en: Oval
pl: Owal

en: Polygon
pl: Wielokąt

en: Free shape
pl: Dowolny kształt

en: Close shape
pl: Zamknij kształt

en: Insert here
pl: Wstaw tutaj

en: Font
pl: Czcionka

en: Select a font…
pl: Wybierz czcionkę…

en: Italic
pl: Pochylenie

en: Bold
pl: Pogrubienie

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
pl: Tło

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
pl: Brak tła

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
pl: Cień

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thin outline
pl: Cienki kontur

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thick outline
pl: Gruby kontur

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
pl: Prostokątne tło

en: Curve
pl: Krzywa

en: Curve options
pl: Opcje krzywej

en: Draw a second segment to complete the curve
pl: Narysuj drugi segment, aby ukończyć krzywą

en: Dashed arrow
pl: Przerywana strzałka

en: Arrow
pl: Strzałka

en: Dashed
pl: Przerywane

en: Press <Alt> to toggle the 'outline' option
pl: Naciśnij <Alt>, aby przełączyć opcję 'Kontur'

en: Brush options
pl: Opcje pędzla

en: Press <Shift> to erase a rectangle area instead
pl: Naciśnij <Shift>, aby zamiast tego wymazać prostokątny obszar

en: Press <Shift> to erase a path instead
pl: Naciśnij <Shift>, aby zamiast tego wymazać ścieżkę

en: Eraser options
pl: Opcje wymazywacza

en: Press <Shift> to temporarily highlight on dark background instead
pl: Naciśnij <Shift>, aby tymczasowo zakreślić na ciemnym tle

en: Press <Shift> to temporarily highlight on light background instead
pl: Naciśnij <Shift>, aby tymczasowo zakreślić na jasnym tle

en: Highlighter options
pl: Opcje zakreślacza

en: Line
pl: Linia

en: Width: %spx
pl: Szerokość: %spx

en: Height: %spx
pl: Wysokość: %spx

en: Length: %spx
pl: Długość: %spx

en: Line options
pl: Opcje linii

en: Press <Shift> to unlock the line direction
pl: Naciśnij <Shift>, aby odblokować kierunek linii

en: Press <Shift> to lock the line direction
pl: Naciśnij <Shift>, aby zablokować kierunek linii

en: Painting options
pl: Opcje malowania

en: Click on an area to replace its color by transparency
pl: Kliknij obszar, aby zastąpić kolor przezroczystością

en: Click on the canvas to entirely paint it
pl: Kliknij płótno, aby je całkowicie zamalować

en: May not work for complex shapes
pl: Może nie działać w przypadku złożonych kształtów

en: It will not work well if the area's edges are blurry
pl: Nie będzie działać dobrze, jeśli krawędzie obszaru są rozmyte

en: Pencil options
pl: Opcje ołówka

en: Points options
pl: Opcje punktów

en: Next number: %s
pl: Następna numer: %s

en: Shape
pl: Kształt

en: Radius: %spx
pl: Promień: %spx

en: Shape options
pl: Opcje kształtu

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
pl: Wypełnione kolorem głównym

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
pl: Wypełnione kolorem dodatkowym

en: Click on the shape's first point to close it.
pl: Kliknij pierwszy punkt kształtu, aby zakończyć.

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'filling' option
pl: Naciśnij <Alt>, <Shift> lub oba, aby szybko zmienić opcję 'Wypełnienie'

en: Text
pl: Tekst

en: Text options
pl: Opcje tekstu

en: Density depends on the stylus pressure
pl: Gęstość zależy od nacisku stylusa

en: Density depends on the mouse speed
pl: Gęstość zależy od szybkości myszy

en: Width depends on the stylus pressure
pl: Szerokość zależy od nacisku stylusa

en: Width depends on the line orientation
pl: Szerokość zależy od orientacji linii

en: Width depends on the mouse speed
pl: Szerokość zależy od szybkości myszy

en: Drag the selection or right-click on the canvas
pl: Przeciągnij zaznaczenie lub kliknij na płótno prawym przyciskiem myszy

en: Select an area or right-click on the canvas
pl: Zaznacz obszar lub kliknij obszar roboczy prawym przyciskiem myszy

en: Rectangle selection
pl: Zaznaczanie prostokątne

en: Error: invalid values
pl: Błąd: nieprawidłowe wartości

note: The options of the "crop" tool are all about how to expand the canvas, hence this label.
en: Expanding options
pl: Opcje rozszerzania

en: The sides you'll crop are hinted by the mouse pointer
pl: Przycinane boki są wskazywane przez wskaźnik myszy

en: Cropping the selection
pl: Przycinanie zaznaczenia

en: Cropping or expanding the canvas
pl: Przycinanie lub rozszerzanie płótna

en: Don't forget to confirm the operation!
pl: Nie zapomnij potwierdzić operacji!

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'expand with' option
pl: Naciśnij <Alt>, <Shift> lub oba, aby szybko zmienić opcję 'Rozszerz za pomocą'

en: Active filter
pl: Aktywny filtr

en: Click on the image to preview the selected filter
pl: Kliknij na obraz, aby podejrzeć działanie wybranego filtru

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
pl: Wytłocz

en: Rotating options
pl: Opcje obracania

en: Rotating the selection
pl: Obracanie zaznaczenia

en: Rotating the canvas
pl: Obracanie płótna

en: Scaling options
pl: Opcje skalowania

en: Scaling the selection
pl: Skalowanie zaznaczenia

en: Scaling the canvas
pl: Skalowanie płótna

en: Press <Shift> to quickly toggle the 'lock proportions' option
pl: Naciśnij <Shift>, aby szybko przełączyć opcję 'Zablokuj proporcje'

en: Skewing options
pl: Opcje zniekształcania

en: The directions of the deformation are hinted by the mouse pointer
pl: Kierunki deformacji są wskazywane przez wskaźnik myszy

en: Skewing the selection
pl: Zniekształcanie zaznaczenia

en: Skewing the canvas
pl: Zniekształcanie płótna

en: Blur radius
pl: Stopień rozmycia

en: Saturation
pl: Nasycenie
