drawing - en to pt_BR translation catalogue (477 entries)

en: Simple drawing utility
pt_BR: Ferramenta de desenho simples

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
pt_BR: Paint;Pintura;Esboço;Lápis;

en: New Window
pt_BR: Nova janela

en: New Image
pt_BR: Nova imagem

en: Edit Image in Clipboard
pt_BR: Editar imagem na área de transferência

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
pt_BR: Editar capturas de tela ou memes

note: IMPORTANT: complete description of the application (1/3)
en: This basic image editor can resize, crop, or rotate an image, apply simple filters, insert or censor text, and manipulate a selected portion of the picture (cut/copy/paste/drag/…)
pt_BR: Este editor de imagens básico pode redimensionar, cortar ou girar uma imagem, aplicar filtros simples, inserir ou censurar texto e manipular uma parte selecionada da imagem (cortar/copiar/colar/arrastar/…)

note: IMPORTANT: complete description of the application (2/3)
en: And of course, you can draw! Using tools such as the pencil, the straight line, the curve tool, many shapes, several brushes, and their various colors and options.
pt_BR: E, claro, você pode desenhar! Usando ferramentas como o lápis, a linha reta, a ferramenta de curva, muitas formas, vários pincéis e suas várias cores e opções.

note: IMPORTANT: complete description of the application (3/3)
en: Supported file types include PNG, JPEG and BMP.
pt_BR: Os tipos de arquivo suportados incluem PNG, JPEG e BMP.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
pt_BR: A versão 1.0.2 apresenta diversas correções de erros e várias traduções.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
pt_BR: A versão 1.0.1 apresenta diversas correções de erros e várias traduções.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
pt_BR: A versão 1.0.0 melhora o desempenho de renderização, o que é visível ao editar imagens grandes com uma CPU de baixo desempenho.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
pt_BR: Agora você pode usar a nova ferramenta "Inclinar" para modificar uma imagem de um retângulo para um paralelogramo. Essa deformação pode ser aplicada horizontalmente ou verticalmente.

en: You can select tools with keyboard accelerators (Alt+letter). This may not work yet with languages using a non-latin alphabet.
pt_BR: Você pode selecionar ferramentas com aceleradores de teclado (Alt+letra). Isso pode não funcionar ainda com idiomas que usam um alfabeto não-latino.

en: Pressing "ctrl" will display the cursor coordinates in a tooltip. If you do it while using a tool, it may display additional data, for example the dimensions of the shape you're drawing!
pt_BR: Ao pressionar "Ctrl", serão exibidas as coordenadas do cursor em uma dica de ferramenta. Se você fizer isso enquanto utiliza uma ferramenta, ela pode exibir dados adicionais, por exemplo, as dimensões da forma que você está desenhando!

en: Pressing "shift", or "alt" when using a tool enables specific options, such as locking the direction for the "line" tool, or changing the filling style of a shape.
pt_BR: Pressionar "Shift" ou "Alt" ao usar uma ferramenta ativa opções específicas, como bloquear a direção da ferramenta "Linha" ou alterar o estilo de preenchimento de uma forma.

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
pt_BR: Ao usar a ferramenta "Escala" você pode, ocasionalmente, definir o novo tamanho como uma porcentagem relativa em vez de um valor absoluto em pixels.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
pt_BR: A janela e seu menu principal

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
pt_BR: A seleção e as ações associadas a ela

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
pt_BR: Ampliando em várias formas

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
pt_BR: O menu "Nova imagem" aberto

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Open an image
pt_BR: Abrir uma imagem

en: New Blank Image
pt_BR: Nova imagem em branco

en: New Image With Custom Size
pt_BR: Nova imagem com tamanho personalizado

en: New Image From Selection
pt_BR: Nova imagem da seleção

en: New Image From Clipboard
pt_BR: Nova imagem da área de transferência

en: Reload file
pt_BR: Recarregar Arquivo

en: Image properties
pt_BR: Propiedades da imagem

en: Reset canvas
pt_BR: Redefinir tela

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save without transparency
pt_BR: Salvar sem transparência

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
pt_BR: Preparar como NFT…

en: Save as…
pt_BR: Salvar como…

en: Export as…
pt_BR: Exportar como…

en: Copy to clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Close Image
pt_BR: Fechar imagem

en: Close Window
pt_BR: Fechar janela

en: Quit all windows
pt_BR: Fechar todas as janelas

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Rebuild from history
pt_BR: Refazer do histórico

en: Select all
pt_BR: Selecionar tudo

en: Cut
pt_BR: Cortar

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Import
pt_BR: Importar

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: View
pt_BR: Vista

en: Preview
pt_BR: Previsualizar

en: Optimal Zoom
pt_BR: Zoom ótico

en: Zoom Out
pt_BR: Reduzir zoom

en: Original Zoom
pt_BR: Zoom original

en: Zoom In
pt_BR: Aumentar zoom

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
pt_BR: Posição

en: Go Left
pt_BR: Ir para esquerda

en: Go Up
pt_BR: Ir para cima

en: Go Down
pt_BR: Ir para baixo

en: Go Right
pt_BR: Ir para direita

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
pt_BR: Ir para a extremidade esquerda

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
pt_BR: Ir para a parte superior

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
pt_BR: Ir para a parte inferior

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
pt_BR: Ir para a extremidade direita

en: Tab at the left
pt_BR: Ir para a esquerda

en: Tab at the right
pt_BR: Ir para a direita

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
pt_BR: Rastrear a taxa de quadros

en: Dark theme variant
pt_BR: Variante de tema escuro

en: Show the menu-bar
pt_BR: Mostrar a barra de menu

en: Hide toolbars
pt_BR: Ocultar barras de ferramentas

en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Edit Main Color…
pt_BR: Editar cor primária

en: Edit Secondary Color…
pt_BR: Editar cor secundária

en: Use color editor by default
pt_BR: Usar editor de cores por padrão

en: Exchange colors
pt_BR: Trocar cores

en: Color application mode
pt_BR: Modo de aplicação da cor

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
pt_BR: Ênfase

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
pt_BR: Texto escuro em fundo claro

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
pt_BR: Texto claro em fundo escuro

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
pt_BR: Modos HSL

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
pt_BR: Apenas hue

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
pt_BR: Somente saturação

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
pt_BR: Hue e saturação

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
pt_BR: Somente luminosidade

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
pt_BR: Outros modos

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
pt_BR: Cor de origem

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
pt_BR: Diferença

en: Don't use the colors but…
pt_BR: Não use cores, mas…

en: Erase
pt_BR: Borracha

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Previous tool
pt_BR: Ferramenta anterior

en: Active tool
pt_BR: Ferramenta ativa

en: Show tools names
pt_BR: Mostrar nome das ferramentas

en: Bigger width
pt_BR: Largura maior

en: Smaller width
pt_BR: Largura menor

en: Troubleshoot selection
pt_BR: Resolver problemas de seleção

en: Cancel transformation
pt_BR: Cancelar transformação

en: Apply transformation
pt_BR: Aplicar transformação

en: Options
pt_BR: Opções

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

en: Report a bug
pt_BR: Reportar um bug

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
pt_BR: Índice

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
pt_BR: Páginas individuais

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
pt_BR: Ajuda básica

en: Help about zooming
pt_BR: Ajuda sobre o zoom

en: Help about the full-screen mode
pt_BR: Ajuda sobre o modo de tela cheia

en: Help about classic tools
pt_BR: Ajuda sobre as ferramentas clássicas

en: Help about colors
pt_BR: Ajuda sobre as cores

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
pt_BR: Ajuda sobre ferramentas de transformação

en: Help about selection
pt_BR: Ajuda sobre seleção

en: What's new
pt_BR: O que há de novo

en: About Drawing
pt_BR: Sobre o Drawing

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Share the image
pt_BR: Compartilhar a imagem

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
pt_BR: A imagem foi alterada no disco; deseja recarregá-la?

en: Reload
pt_BR: Recarregar

en: Width
pt_BR: Largura

en: Height
pt_BR: Altura

en: Color
pt_BR: Cor

en: Use these settings by default
pt_BR: Usar essas opções por padrão

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Window
pt_BR: Janela

en: centimeters
pt_BR: centímetros

en: inches
pt_BR: polegadas

en: Close selection
pt_BR: Descartar seleção

en: Deselect
pt_BR: Desselecionar

en: Crop
pt_BR: Cortar

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Rotate
pt_BR: Rotacionar

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
pt_BR: Inclinar

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: More actions
pt_BR: Mais ações

en: Invert selection
pt_BR: Inverter seleção

note: Define the image as being the currently selected area
en: Define as current image
pt_BR: Definir como imagem atual

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
pt_BR: Expandir a imagem para caber

en: Open As New Image
pt_BR: Abrir como uma nova imagem

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos

en: General
pt_BR: Geral

en: Main menu
pt_BR: Menu principal

en: Toggle the menu-bar
pt_BR: Alternar a barra de menu

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Open a picture
pt_BR: Abrir uma imagem

en: Reload image from disk
pt_BR: Recarregar imagem do disco

en: Save picture as…
pt_BR: Salvar imagem como…

en: Close the active image
pt_BR: Fechar a imagem ativa

en: Open the tool options menu
pt_BR: Abrir o menu de opções de ferramentas

en: Back to previous tool
pt_BR: Voltar para última ferramenta

en: Apply a transformation
pt_BR: Aplicar uma transformação

en: Toggle the preview
pt_BR: Alternar a pré-visualização

en: Selection
pt_BR: Seleção

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
pt_BR: Deletar seleção

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
pt_BR: Importar um arquivo como a seleção

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
pt_BR: Mudar cor principal (clique esquerdo)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
pt_BR: Mudar cor secundária (clique direito)

en: History
pt_BR: Histórico

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Tabs
pt_BR: Tabulações

en: Toggle fullscreen mode
pt_BR: Alternar modo de tela inteira

en: Toggle toolbars visibility
pt_BR: Alternar a visibilidade da barra de ferramentas

en: Touch gestures
pt_BR: Gestos de toque

en: Loading…
pt_BR: Carregando…

en: Exit fullscreen
pt_BR: Sair da tela cheia

en: Undo %s
pt_BR: Desfazer %s

en: Redo %s
pt_BR: Refazer %s

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
pt_BR: Tentar salvar um estado inválido

en: Error: no tool '%s'
pt_BR: Erro: nenhuma ferramenta '%s'

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
pt_BR: Novo pixbuf vazio, nenhuma alteração aplicada a %s

en: Unsaved file
pt_BR: Arquivo não salvo

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
pt_BR: %s quadros por segundo

note: Description of a command line option
en: Show the app version
pt_BR: Mostrar a versão do programa

note: Description of a command line option
en: Open a new window
pt_BR: Abrir uma nova janela

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
pt_BR: Abrir uma nova aba

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
pt_BR: Editar conteúdo da área de transferência

en: This version isn't stable!
pt_BR: Esta versão não é estável!

en: Report bugs or ideas
pt_BR: Reportar bugs ou ideias

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
pt_BR: Os autores do conjunto de ícones "Art Libre" do GNOME

en: Simple image editor for Linux
pt_BR: Editor de imagem simples para Linux

en: Official webpage
pt_BR: Página oficial

en: Error opening this file.
pt_BR: Erro ao abrir este arquivo.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
pt_BR: Você quis dizer %s ?

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: Context: Create a new image
en: Create
pt_BR: Criar

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
pt_BR: Novas imagens

en: Default width
pt_BR: Largura padrão

en: Default height
pt_BR: Altura padrão

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
pt_BR: Cor padrão

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
pt_BR: Salvação de imagens

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
pt_BR: Imagens JPEG e BMP não podem ter transparência.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
pt_BR: Se você salvar suas imagem nesses formatos, o que quer que substitua os pixeis transparentes?

en: White
pt_BR: Branco

en: Black
pt_BR: Preto

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
pt_BR: Tabuleiro

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
pt_BR: Nada

en: Ask before saving
pt_BR: Perguntar antes de salvar

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
pt_BR: Você pode dar zoom com Ctrl+rolagem, ou apenas rolagem.

en: See the user help manual for explanations.
pt_BR: Veja o manual de ajuda para explicações.

en: Use 'Ctrl' to zoom
pt_BR: Use 'Ctrl' para zoom

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Use big icons
pt_BR: Usar ícones grandes

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
pt_BR: Mais ferramentas

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
pt_BR: Essas ferramentas não são tão úteis quanto deveriam ser, então elas nao são habilitadas por padrão.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
pt_BR: Borracha

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
pt_BR: Realçador

en: Brush
pt_BR: Pincel

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
pt_BR: Pontos

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
pt_BR: Seleção livre

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
pt_BR: Seleção de cor

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
pt_BR: Conta gotas

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
pt_BR: Pintura

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
pt_BR: Opções avançadas

en: Preview size
pt_BR: Previsualizar tamanho

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
pt_BR: Características de desenvolvimento

en: Background color
pt_BR: Cor de fundo

en: Prefer dark theme variant
pt_BR: Preferir variante de tema escuro

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
pt_BR: Disposição

en: The recommended value is "Automatic".
pt_BR: O valor recomendado é "Automático".

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Compact
pt_BR: Compacto

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
pt_BR: Tradicional

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
pt_BR: Tradicional (ícones simbólicos)

en: Menubar only
pt_BR: Apenas barra de menu

en: Toolbar only
pt_BR: Apenas barra de ferramentas

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
pt_BR: Somente barra de ferramentas (ícones simbólicos)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
pt_BR: Caminho

note: Context: the file format of the edited file
en: Format
pt_BR: Formatar

en: Colorspace
pt_BR: Espaço de cores

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
pt_BR: Formato inválido

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
pt_BR: Falha ao salvar: %s

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
pt_BR: Sem título

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
pt_BR: essa imagem

en: Discard
pt_BR: Descartar

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
pt_BR: Há mudancas não salvas em %s.

en: A part of the image is selected: the pixels beneath the selection will be saved with a color you might not expect!
pt_BR: Uma parte da imagem está selecionada: os pixels abaixo da seleção serão salvos com uma cor que você não esperava!

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
pt_BR: As modificações da ferramenta atual não foram aplicadas.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
pt_BR: Aplicar e salvar

note: To translators: this string should be quite short
en: Deselect & save
pt_BR: Desmarcar e salvar

en: Save anyway
pt_BR: Salvar mesmo assim

en: Do you want to save anyway?
pt_BR: Você deseja salvar mesmo assim?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
pt_BR: Subtítuir

en: This file format doesn't support transparent colors.
pt_BR: Esse formato de arquivo não oferece suporte a cores transparentes.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
pt_BR: Você pode salvar a imagem como PNG, ou substituír a transparência com:

en: Replace transparency with:
pt_BR: Substituír transparência com:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
pt_BR: O pixbuf de seleção está vazio.

en: The selection path is empty.
pt_BR: O caminho de seleção está vazio.

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
pt_BR: Falha ao carregar a ferramenta: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
pt_BR: Erro ao iniciar o aplicativo, por favor reportar o bug.

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
pt_BR: Esta é a primeira vez que você usa o Drawing %s. Gostaria de ver o que há de novo?

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: The clipboard doesn't contain any image.
pt_BR: A área de transferência não contém nenhuma imagem.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
pt_BR: O arquivo %s já está aberto

note: Context: the user would click here to confirm they want to open the same file twice
en: Open again
pt_BR: Abrir novamente

en: Switch to this image
pt_BR: Mudar para esta imagem

en: Modifications will take effect in the next new window.
pt_BR: As modificações terão efeito na próxima nova janela.

en: Middle-click or press F8 to show/hide controls.
pt_BR: Clique com o botão do meio ou pressione F8 para mostrar/ocultar os controles.

en: Press F11 to exit fullscreen.
pt_BR: Pressione F11 para sair da tela inteira.

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
pt_BR: Erro ao carregar o painel inferior para a ferramenta '%s'; por favor reporte este bug.

en: Loading %s
pt_BR: Carregando %s

en: New Tab
pt_BR: Nova aba

en: Discard changes
pt_BR: Descartar alterações

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
pt_BR: Onde você quer abrir %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
pt_BR: estes arquivos

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
pt_BR: O quê você quer fazer com %s?

en: Image copied to clipboard
pt_BR: Imagem copiada para a área de transferência

en: Import a picture
pt_BR: Importar uma imagem

en: Required tool is not available
pt_BR: A ferramenta requerida não está disponível

en: Transparent
pt_BR: Transparência

en: %s%% transparent
pt_BR: %s%% de transparência

en: Grey
pt_BR: Cinza

en: Orange
pt_BR: Laraja

en: Brown
pt_BR: Marrom

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
pt_BR: Provavelmente marrom

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Green
pt_BR: Verde

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Purple
pt_BR: Roxo

en: Cyan
pt_BR: Ciano

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
pt_BR: Provavelmente turquesa

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
pt_BR: Cor sem nome

en: All pictures
pt_BR: Todas as imagens

en: PNG images
pt_BR: Imagens PNG

en: JPEG images
pt_BR: Imagens JPEG

en: BMP images
pt_BR: Imagens BMP

en: %s isn't an image.
pt_BR: %s não é uma imagem.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
pt_BR: Lamentamos, mas as imagens WEBP não podem ser carregadas por esta aplicação.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
pt_BR: Apesar do nome, %s é um arquivo WEBP.

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
pt_BR: Essa area parece mal delimitada, ou e muito complexa.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
pt_BR: Esse algoritmo pode não ser capaz de gerir a area desejada.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
pt_BR: Você deseja cancelar essa operacao, ou deixar a ferramenta tentar ?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
pt_BR: porcentagens

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
pt_BR: graus

note: Context: this is equivalent to "Highlight: Light text on dark background" but it has to be FAR SHORTER so it fits in the color chooser
en: Highlight (dark)
pt_BR: Destacar (escuro)

en: Main color
pt_BR: Cor primária

en: Secondary color
pt_BR: Cor secundária

en: Tool size
pt_BR: Ferramenta de tamanho

en: No options
pt_BR: Sem opções

en: How the color will be applied to the existing pixels
pt_BR: Como a cor vai ser aplicada para os pixeis existentes

en: Back to the palette
pt_BR: Voltar para a paleta

en: Palette
pt_BR: Paleta

en: Use this editor by default
pt_BR: Usar esse editor por padrão

en: Selection options
pt_BR: Opções da seleção

en: Replace with…
pt_BR: Substituir com…

en: Transparency
pt_BR: Transparência

en: Extract from this color
pt_BR: Extrair desta cor

en: More options
pt_BR: Mais opções

en: Expand with…
pt_BR: Expandir com…

en: Select a filter…
pt_BR: Selecione um filtro…

en: Angle (degrees)
pt_BR: Ângulo (graus)

en: Angle
pt_BR: Ângulo

en: Rotate left
pt_BR: Girar para esquerda

en: Rotate right
pt_BR: Girar para direita

en: Flip horizontally
pt_BR: Inverter horizontalmente

en: Flip vertically
pt_BR: Inverter verticalmente

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
pt_BR: Manter proporções

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
pt_BR: Sempre

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
pt_BR: Quando aumentando de pontos

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
pt_BR: Nunca

en: Percentage
pt_BR: Porcentagem

en: Horizontal deformation
pt_BR: Deformação horizontal

en: Vertical deformation
pt_BR: Deformação vertical

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
pt_BR: Não é possível iniciar a operação: ID da ferramenta incorreto (esperado {0}, obtido {1})

en: Line shape
pt_BR: Forma de linha

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
pt_BR: Arredondada

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
pt_BR: Quadrada

en: Outline
pt_BR: Borda

en: No dashes
pt_BR: Sem traços

en: Simple dashes
pt_BR: Traços simples

en: Long dashes
pt_BR: Traços longos

en: Short dashes
pt_BR: Traços curtos

en: Alternated dashes
pt_BR: Traços alternados

en: No arrow
pt_BR: Sem flecha

en: Simple arrow
pt_BR: Flecha simples

en: Double arrow
pt_BR: Flecha dupla

en: Antialiasing
pt_BR: Antiserrilhado

en: Simple brush
pt_BR: Pincel simples

en: Airbrush
pt_BR: Aerógrafo

en: Hairy brush
pt_BR: Pincel peludo

en: Calligraphic nib
pt_BR: Bico caligráfico

en: Right-handed nib
pt_BR: Bico destro

en: Vertical nib
pt_BR: Bico vertical

en: Left-handed nib
pt_BR: Bico canhoto

note: brush_direction == 'horizontal':
en: Horizontal nib
pt_BR: Bico horizontal

en: Pencil
pt_BR: Lápis

en: Rectangle
pt_BR: Retângulo

en: Blur
pt_BR: Borrar

en: Shuffle pixels
pt_BR: Pixels de ordem aleatória

en: Shuffle and blur
pt_BR: Misturar e desfocar

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
pt_BR: Mosaico

en: Solid color
pt_BR: Cor sólida

en: Change saturation
pt_BR: Alterar saturação

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
pt_BR: Véu

en: Add transparency
pt_BR: Adicionar transparência

en: Increase contrast
pt_BR: Aumentar contraste

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
pt_BR: Borrando

en: Fast blur
pt_BR: Borrado rápido

en: Slow blur
pt_BR: Mostrar borrado

en: Blur direction
pt_BR: Direção do borrado

note: Context: about the blur direction
en: No direction
pt_BR: Sem direão

en: Blur horizontally
pt_BR: Desfocar horizontalmente

en: Blur vertically
pt_BR: Desfocar verticalmente

en: Invert colors
pt_BR: Inverter cores

en: Straighten the line
pt_BR: Endireitar a linha

en: Color gradient
pt_BR: Gradiente de cor

en: Locked direction
pt_BR: Direção bloqueada

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
pt_BR: Comportamento

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
pt_BR: Cercar e preencher

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
pt_BR: Apagar e substituir

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
pt_BR: Imagem inteira

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
pt_BR: Remover cor

en: Dots type
pt_BR: Tipos de pontos

en: Circle
pt_BR: Circulo

en: Cross
pt_BR: Cruz

en: X-shaped cross
pt_BR: Cruz em forma de X

en: Include a number
pt_BR: Inclui um número

en: Next number
pt_BR: Próximo número

en: Reset number
pt_BR: Redefinir número

en: Decrement number
pt_BR: Diminuir número

en: Increment number
pt_BR: Aumentar número

en: Solid outline
pt_BR: Borda sólida

en: Dashed outline
pt_BR: Borda traçada

en: No outline
pt_BR: Sem borda

en: Filling
pt_BR: Preenchimento

en: Empty shape
pt_BR: Forma vazia

en: Horizontal gradient
pt_BR: Gradiente horizontal

en: Vertical gradient
pt_BR: Gradiente vertical

en: Radial gradient
pt_BR: Gradiente radial

en: Rounded rectangle
pt_BR: Retângulo arrendondado

en: Polygon
pt_BR: Polígono

en: Free shape
pt_BR: Forma livre

en: Close shape
pt_BR: Descartar forma

en: Insert here
pt_BR: Inserir aqui

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Select a font…
pt_BR: Selecionar uma fonte…

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Bold
pt_BR: Negrito

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
pt_BR: Fundo

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
pt_BR: Sem fundo

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
pt_BR: Sombra

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thin outline
pt_BR: Contorno fino

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thick outline
pt_BR: Contorno espesso

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
pt_BR: Fundo retangular

en: Curve
pt_BR: Curva

en: Curve options
pt_BR: Opções de curva

en: Draw a second segment to complete the curve
pt_BR: Desenhe um segundo segmento para completar a curva

en: Dashed arrow
pt_BR: Seta traçada

en: Arrow
pt_BR: Flecha

en: Dashed
pt_BR: Traçado

en: Press <Alt> to toggle the 'outline' option
pt_BR: Pressione <Alt> para alternar para a opção 'Borda'

en: Brush options
pt_BR: Opções do pincel

en: Press <Shift> to erase a rectangle area instead
pt_BR: Pressione <Shift> para apagar uma área de retângulo

en: Press <Shift> to erase a path instead
pt_BR: Pressione <Shift> para apagar um caminho

en: Eraser options
pt_BR: Opções da borracha

en: Press <Shift> to temporarily highlight on dark background instead
pt_BR: Pressione <Shift> para destacar temporariamente no fundo escuro

en: Press <Shift> to temporarily highlight on light background instead
pt_BR: Pressione <Shift> para destacar temporariamente no fundo claro

en: Highlighter options
pt_BR: Opções de realce

en: Line
pt_BR: Linha

en: Width: %spx
pt_BR: Largura: %spx

en: Height: %spx
pt_BR: Altura: %spx

en: Length: %spx
pt_BR: Comprimento: %spx

en: Line options
pt_BR: Opções da linha

en: Press <Shift> to unlock the line direction
pt_BR: Pressione <Shift> para desbloquear a direção da linha

en: Press <Shift> to lock the line direction
pt_BR: Pressione <Shift> para bloquear a direção da linha

en: Painting options
pt_BR: Opções da pintura

en: Click on an area to replace its color by transparency
pt_BR: Clique em uma área para substituir a cor por transparência

en: Click on the canvas to entirely paint it
pt_BR: Clique na tela para pintá-la inteiramente

en: May not work for complex shapes
pt_BR: Pode não funcionar para formas complexas

en: It will not work well if the area's edges are blurry
pt_BR: Não funcionará bem se as bordas da área estiverem borradas

en: Pencil options
pt_BR: Opções do lápis

en: Points options
pt_BR: Opções de pontos

en: Next number: %s
pt_BR: Próximo número: %s

en: Shape
pt_BR: Forma

en: Radius: %spx
pt_BR: Raio: %spx

en: Shape options
pt_BR: Opções da forma

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
pt_BR: Preenchido com a cor principal

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
pt_BR: Preenchido com a cor secundária

en: Click on the shape's first point to close it.
pt_BR: Clique no primeiro ponto da forma para fechá-la.

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'filling' option
pt_BR: Pressione <Alt>, <Shift> ou ambos para alterar rapidamente a opção de 'Preenchimento'

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text options
pt_BR: Opções de fonte

en: Density depends on the stylus pressure
pt_BR: A densidade depende da pressão da caneta

en: Density depends on the mouse speed
pt_BR: A densidade depende da velocidade do mouse

en: Width depends on the stylus pressure
pt_BR: A largura depende da pressão da caneta

en: Width depends on the line orientation
pt_BR: A largura depende da orientação da linha

en: Width depends on the mouse speed
pt_BR: A largura depende da velocidade do mouse

en: Drag the selection or right-click on the canvas
pt_BR: Arraste a seleção ou o botão direito na tela

en: Select an area or right-click on the canvas
pt_BR: Selecione uma área ou botão direito na tela

en: Rectangle selection
pt_BR: Seleção em retângulo

en: Error: invalid values
pt_BR: Erro: valores inválidos

note: The options of the "crop" tool are all about how to expand the canvas, hence this label.
en: Expanding options
pt_BR: Opções de expansão

en: The sides you'll crop are hinted by the mouse pointer
pt_BR: Os lados que você corta são indicados pelo ponteiro do mouse

en: Cropping the selection
pt_BR: Recortar a seleção

en: Cropping or expanding the canvas
pt_BR: Cortar ou expandir a tela

en: Don't forget to confirm the operation!
pt_BR: Não se esqueça de confirmar a operação!

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'expand with' option
pt_BR: Pressione <Alt>, <Shift> ou ambos para alterar rapidamente a opção 'Expandir com'

en: Active filter
pt_BR: Filtro ativo

en: Click on the image to preview the selected filter
pt_BR: Clique na imagem para pré-visualizar o filtro selecionado

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
pt_BR: Esculpir

en: Rotating options
pt_BR: Opções de rotação

en: Rotating the selection
pt_BR: Girar a seleção

en: Rotating the canvas
pt_BR: Girando a tela

en: Scaling options
pt_BR: Opções de escala

en: Scaling the selection
pt_BR: Redimensionar a seleção

en: Scaling the canvas
pt_BR: Redimensionar a tela

en: Press <Shift> to quickly toggle the 'lock proportions' option
pt_BR: Pressione <Shift> para alternar rapidamente a opção de 'Proporções de bloqueio'

en: Skewing options
pt_BR: Opções de inclinação

en: The directions of the deformation are hinted by the mouse pointer
pt_BR: As direções da deformação são indicadas pelo ponteiro do mouse

en: Skewing the selection
pt_BR: Inclinando a seleção

en: Skewing the canvas
pt_BR: Inclinando a tela

en: Blur radius
pt_BR: Raio do borrado

en: Saturation
pt_BR: Saturação
