drawing - en to ru translation catalogue (500 entries)

en: Simple drawing utility
ru: Простой инструмент для рисования

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
ru: Paint;краска;эскиз;карандаш;

en: New Window
ru: Новое окно

en: New Image
ru: Новое изображение

en: Edit Image in Clipboard
ru: Редактировать изображение в буфере обмена

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
ru: Редактировать скриншоты или мемы

note: IMPORTANT: complete description of the application (1/3)
en: This basic image editor can resize, crop, or rotate an image, apply simple filters, insert or censor text, and manipulate a selected portion of the picture (cut/copy/paste/drag/…)
ru: Этот базовый редактор изображений может изменять размер, обрезать или вращать изображение, применять простые фильтры, вставлять или подвергать цензуре текст, а также управлять выделенной частью изображения (вырезать/копировать/вставлять/перемещать/…)

note: IMPORTANT: complete description of the application (2/3)
en: And of course, you can draw! Using tools such as the pencil, the straight line, the curve tool, many shapes, several brushes, and their various colors and options.
ru: И, конечно же, ты можешь рисовать! Используя такие инструменты, как карандаш, прямая линия, кривая линия, множество фигур, несколько кистей, а также различные цвета и параметры.

note: IMPORTANT: complete description of the application (3/3)
en: Supported file types include PNG, JPEG and BMP.
ru: Поддерживаемые типы файлов включают PNG, JPEG и BMP.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
ru: Версия 1.0.2 содержит несколько мелких исправлений и несколько новых переводов.

en: Saving the image should be more reliable, especially when replacing the transparent pixels with a solid color. Pictures are now automatically reloaded from the disk after being saved.
ru: Сохранение изображения теперь должно быть более надежным, особенно при замене прозрачных пикселей сплошным цветом. После сохранения теперь картинки автоматически перезагружаются с диска.

en: The user interface of the "select" tool changed, as well as the keyboard shortcuts to change tab.
ru: Изменился пользовательский интерфейс инструмента «выделение», а также комбинации клавиш для переключения вкладки.

en: A small rendering issue when previewing a blur filter has also been fixed.
ru: Также была исправлена небольшая проблема рендеринга во время предварительного просмотра применения фильтра размытия.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
ru: Версия 1.0.1 содержит несколько мелких исправлений и несколько новых переводов.

en: By popular demand, the "highlighter" tool is now enabled by default, and the message dialog to warn you about the release notes is less intrusive.
ru: По многочисленным просьбам инструмент «Маркер» теперь включен по умолчанию, а диалоговое окно сообщающее о примечаниях к выпуску стало менее навязчивым.

en: The main improvement in this update is the zoom workflow: since the version 1.0.0 it's possible to zoom in very deep, but the process was very slow, and the view didn't stay well centered around the mouse pointer; and once at 2000%%, scrolling up or down, or left or right, was quite violent. These problems should all have disappeared in this new version!
ru: Основным улучшением в этом обновлении является рабочий процесс масштабирования: начиная с версии 1.0.0 появилась возможность использовать очень большое увеличение. Раньше этот процесс был очень медленным, и качество полученного изображения оставляло желать лучшего; при увеличении в 2000%% отмечалась довольно сильная прокрутка вверх-вниз и влево-вправо. Все эти проблемы должны были исчезнуть в этой новой версии!

en: Incorrect command line parsing when using the app outside of a flatpak sandbox has also been fixed.
ru: Был исправлен неверный синтаксический анализ командной строки при использовании приложения вне песочницы flatpak.

en: For users on elementary OS, a small issue concerning window resizing has been mended too.
ru: Для пользователей elementary OS исправлена небольшая проблема, связанная с изменением размера окна.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
ru: Версия 1.0.0 улучшает производительность рендеринга, что заметно при редактировании больших изображений на слабом процессоре.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
ru: Теперь вы можете использовать новый инструмент «Наклон», чтобы наклонить изображение из прямоугольника в параллелограмм. Такое изменение можно проводить горизонтально или вертикально.

en: You can select tools with keyboard accelerators (Alt+letter). This may not work yet with languages using a non-latin alphabet.
ru: Вы можете выбирать инструменты с помощью ускорителей клавиатуры (Alt+буква). Это ещё может не работать с языками, в которых используется нелатинский алфавит.

en: Zooming very deep is now possible, and the rendering will be very crisp, even at 2000%%.
ru: Теперь возможно очень глубокое масштабирование, и отрисовка будет очень чёткой даже при масштабе 2000%%.

en: Pressing "ctrl" will display the cursor coordinates in a tooltip. If you do it while using a tool, it may display additional data, for example the dimensions of the shape you're drawing!
ru: Нажатие «ctrl» отобразит координаты курсора в тултипе. Если вы сделаете это во время использования инструмента, то могут быть отображены дополнительные данные, например, размеры фигуры, которую вы рисуете!

en: Pressing "shift", or "alt" when using a tool enables specific options, such as locking the direction for the "line" tool, or changing the filling style of a shape.
ru: Нажатие «shift» или «alt» при использовании инструмента включает определенные параметры, такие как закреплённое направление для инструмента «линия» или изменение стиля заливки формы.

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
ru: Используя инструмент «Масштаб», вы можете дополнительно устанавливать новый размер в процентах, а не только в виде абсолютных значений в пикселях.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
ru: Окно и его главное меню

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
ru: Выделение и связанные с ним действия

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
ru: Масштабирование различных форм

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
ru: Меню «Новое изображение» было открыто

en: File
ru: Файл

en: Open an image
ru: Открыть изображение

en: New Blank Image
ru: Новое пустое изображение

en: New Image With Custom Size
ru: Новое изображение с настройкой размера

en: New Image From Selection
ru: Новое изображение из выделенного

en: New Image From Clipboard
ru: Новое изображение из буфера обмена

en: Reload file
ru: Перезагрузить файл

en: Image properties
ru: Свойства изображения

en: Reset canvas
ru: Сбросить холст

en: Save
ru: Сохранить

en: Save without transparency
ru: Сохранить без прозрачности

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
ru: Подготовить как NFT…

en: Save as…
ru: Сохранить как…

en: Export as…
ru: Экспортировать как…

en: Copy to clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

en: Print
ru: Печать

en: Close Image
ru: Закрыть изображение

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Quit all windows
ru: Закрыть все окна

en: Edit
ru: Правка

en: Undo
ru: Отменить

en: Redo
ru: Вернуть

en: Rebuild from history
ru: Восстановить из истории

en: Select all
ru: Выделить все

en: Cut
ru: Вырезать

en: Copy
ru: Копировать

en: Delete
ru: Удалить

en: Paste
ru: Вставить

en: Import
ru: Импортировать

en: Preferences
ru: Параметры

en: View
ru: Вид

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Optimal Zoom
ru: Оптимальный размер

en: Zoom Out
ru: Уменьшить

en: Original Zoom
ru: Исходный размер

en: Zoom In
ru: Увеличить

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
ru: Положение

en: Go Left
ru: Переместиться влево

en: Go Up
ru: Переместиться вверх

en: Go Down
ru: Переместиться вниз

en: Go Right
ru: Переместиться вправо

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
ru: Переместиться к левому краю

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
ru: Переместиться к верхнему краю

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
ru: Переместиться к нижнему краю

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
ru: Переместиться к правому краю

en: Tab at the left
ru: Перейти на вкладку слева

en: Tab at the right
ru: Перейти на вкладку справа

en: Refresh
ru: Обновить

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
ru: Отслеживать частоту кадров

en: Dark theme variant
ru: Темный вариант темы

en: Show the menu-bar
ru: Показывать строку меню

en: Hide toolbars
ru: Скрыть панель инструментов

en: Fullscreen
ru: Полноэкранный режим

en: Colors
ru: Цвета

en: Edit Main Color…
ru: Изменить основной цвет…

en: Edit Secondary Color…
ru: Изменить дополнительный цвет…

en: Use color editor by default
ru: Использовать по умолчанию редактор цвета

en: Exchange colors
ru: Поменять цвета

en: Color application mode
ru: Режим наложения цвета

en: Normal
ru: Обычный

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
ru: Выделять

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
ru: Темный текст на светлом фоне

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
ru: Светлый текст на темном фоне

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
ru: HSL режимы

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
ru: Только оттенок

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
ru: Только насыщенность

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
ru: Оттенок и насыщенность

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
ru: Только освещённость

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
ru: Другие режимы

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
ru: Raw источник цвета

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
ru: Разница

en: Don't use the colors but…
ru: Без использования цвета…

en: Erase
ru: Стирать

en: Tools
ru: Инструменты

en: Previous tool
ru: Предыдущий инструмент

en: Active tool
ru: Активный инструмент

en: Show tools names
ru: Показывать названия инструментов

en: Bigger width
ru: Увеличить размер

en: Smaller width
ru: Уменьшить размер

en: Troubleshoot selection
ru: Устранение неполадок при выделении

en: Cancel transformation
ru: Отменить преобразование

en: Apply transformation
ru: Применить преобразование

en: Options
ru: Параметры

en: Help
ru: Справка

en: Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: Report a bug
ru: Сообщить об ошибке

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
ru: Содержание

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
ru: Отдельные страницы

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
ru: Базовая справка

en: Help about zooming
ru: Справка по масштабированию

en: Help about the full-screen mode
ru: Справка по полноэкранному режиму

en: Help about classic tools
ru: Справка по классическим инструментам

en: Help about colors
ru: Справка по цвету

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
ru: Справка по инструментам преобразования

en: Help about selection
ru: Справка по выделению

en: What's new
ru: Что нового

en: About Drawing
ru: О Drawing

en: Open
ru: Открыть

en: Share the image
ru: Поделиться изображением

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
ru: Изображение на диске было изменено, хотите его перезагрузить?

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Maximum zoom
ru: Максимальное увеличение

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Color
ru: Цвет

en: Use these settings by default
ru: Использовать эти настройки по умолчанию

en: Images
ru: Изображение

en: Window
ru: Окно

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
ru: пиксели

en: centimeters
ru: сантиметры

en: inches
ru: дюймы

en: Close selection
ru: Закрыть выделение

en: Deselect
ru: Снять выделение

en: Crop
ru: Обрезать

en: Scale
ru: Масштаб

en: Rotate
ru: Повернуть

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
ru: Наклон

en: Filters
ru: Фильтры

en: More actions
ru: Больше действий

en: Invert selection
ru: Инвертировать выделение

note: Define the image as being the currently selected area
en: Define as current image
ru: Определить как текущее изображение

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
ru: Расширить изображение до подходящего размера

en: Open As New Image
ru: Открыть как новое изображение

en: Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: General
ru: Общие

en: Main menu
ru: Главное меню

en: Toggle the menu-bar
ru: Строка меню

en: Image
ru: Изображение

en: Open a picture
ru: Открыть изображение

en: Reload image from disk
ru: Повторно загрузить изображение с диска

en: Save picture as…
ru: Сохранить изображение как…

en: Close the active image
ru: Закрыть активное изображение

en: Open the tool options menu
ru: Открыть меню параметров инструмента

en: Back to previous tool
ru: Вернуться к предыдущему инструменту

en: Apply a transformation
ru: Применить преобразование

en: Toggle the preview
ru: Предварительный просмотр

en: Selection
ru: Выделение

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
ru: Удалить выделенное

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
ru: Импортировать файл как выделенное

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
ru: Изменить основной цвет (левая кнопка мыши)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
ru: Изменить дополнительный цвет (правая кнопка мыши)

en: History
ru: История

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
ru: Навигация

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Toggle fullscreen mode
ru: Полноэкранный режим

en: Toggle toolbars visibility
ru: Отобразить панель инструментов

en: Touch gestures
ru: Сенсорные жесты

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Exit fullscreen
ru: Выход из полноэкранного режима

en: Undo %s
ru: Отменить %s

en: Redo %s
ru: Вернуть %s

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
ru: Попытка сохранить недопустимое состояние

en: Error: no tool '%s'
ru: Ошибка: нет инструмента «%s»

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
ru: Новый pixbuf пуст, не внесены изменения %s

en: Unsaved file
ru: Несохраненный файл

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
ru: %s кадров в секунду

note: Description of a command line option
en: Show the app version
ru: Показать версию приложения

note: Description of a command line option
en: Open a new window
ru: Открыть новое окно

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
ru: Открыть новую вкладку

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
ru: Редактировать содержимое буфера обмена

en: This version isn't stable!
ru: Эта версия нестабильна!

en: Report bugs or ideas
ru: Сообщить об ошибках или идеях

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
ru: Авторы значков GNOME «Art Libre»

en: Simple image editor for Linux
ru: Простой редактор изображений для Linux

en: Official webpage
ru: Официальная страница

en: Error opening this file.
ru: Ошибка при открытии файла.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
ru: Вы имели в виду %s?

en: Cancel
ru: Отмена

note: Context: Create a new image
en: Create
ru: Создать

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
ru: Новые изображения

en: Default width
ru: Ширина по умолчанию

en: Default height
ru: Высота по умолчанию

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
ru: Цвет по умолчанию

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
ru: Сохранение изображений

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
ru: Изображения JPEG и BMP не поддерживают прозрачность.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
ru: Если вы сохраняете изображения в этих форматах, что будете использовать для замены прозрачных пикселей?

en: White
ru: Белый

en: Black
ru: Черный

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
ru: Шахматная доска

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
ru: Ничего

en: Ask before saving
ru: Спросить перед сохранением

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
ru: Вы можете масштабировать с помощью Ctrl+прокрутка или только прокруткой.

en: See the user help manual for explanations.
ru: Смотри пояснения в справочном руководстве пользователя.

en: Use 'Ctrl' to zoom
ru: Использовать 'Ctrl' для масштабирования

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Use big icons
ru: Большие значки

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
ru: Дополнительные инструменты

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
ru: Эти инструменты не так надежны и полезны, как должны быть, поэтому не все они включены по умолчанию.

note: Context: this is the name of a tool
en: Eraser
ru: Ластик

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
ru: Маркер

en: Brush
ru: Кисть

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
ru: Точки

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
ru: Свободное выделение

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
ru: Выделение цвета

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
ru: Получение цвета

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
ru: Заливка

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
ru: Расширенные настройки

en: Preview size
ru: Размер окна предварительного просмотра

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
ru: Экспериментальные возможности

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Prefer dark theme variant
ru: Предпочитаю тёмный вариант темы

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
ru: Компоновка

en: The recommended value is "Automatic".
ru: Рекомендуемое значение - «Автоматическая».

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
ru: Автоматическая

en: Compact
ru: Компактная

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
ru: Традиционная

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
ru: Традиционная (символьные значки)

en: Menubar only
ru: Только панель меню

en: Toolbar only
ru: Только панель инструментов

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
ru: Только панель инструментов (символьные значки)

en: %s px
ru: %s пикс

en: %s cm
ru: %s см

en: %s in
ru: %s дюйм

note: Context: the path of the edited file
en: Path
ru: Путь

note: Context: the file format of the edited file
en: Format
ru: Формат

en: Colorspace
ru: Цветовое пространство

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
ru: Неверный формат

note: an actual error occurred! Context: an error message
en: Failed to replace transparency
ru: Не удалось заменить прозрачность

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
ru: Ошибка сохранения %s

note: Context: an error message
en: Failed to reload %s
ru: Не удалось перезагрузить %s

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
ru: Без названия

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
ru: этом рисунке

en: Discard
ru: Не сохранять

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
ru: Имеются несохранённые изменения в %s.

en: A part of the image is selected: the pixels beneath the selection will be saved with a color you might not expect!
ru: Выделена часть изображения: пиксели под выделением будут сохранены с цветом, которого вы, возможно, не ожидали!

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
ru: Изменения текущего инструмента не были применены.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
ru: Применить и сохранить

note: To translators: this string should be quite short
en: Deselect & save
ru: Снять выделение и сохранить

en: Save anyway
ru: Всё равно сохранить

en: Do you want to save anyway?
ru: Вы всё равно хотите сохранить?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
ru: Заменить

en: This file format doesn't support transparent colors.
ru: Этот формат файла не поддерживает прозрачные цвета.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
ru: Вы можете сохранить изображение как PNG-файл или заменить прозрачность на:

en: Replace transparency with:
ru: Заменить прозрачность на:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
ru: Выбранный Pixbuf пуст.

en: The selection path is empty.
ru: Выбранный путь пуст.

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
ru: Не удалось загрузить инструмент: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
ru: Ошибка при запуске приложения, пожалуйста, сообщите об этой ошибке.

en: It's the first time you use Drawing, would you like to read the help manual?
ru: Вы впервые используете Drawing. Хотите прочитать справочное руководство?

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
ru: Вы впервые используете Drawing %s. Хотите узнать, что нового?

en: These news will always be available in the help manual: click the 'Help' menu item whenever you want!
ru: Эта информация всегда будет доступна в справочном руководстве: щёлкните пункт меню «Справка» в любое время!

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: The clipboard doesn't contain any image.
ru: В буфере обмена нет изображений.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
ru: Файл %s уже открыт

note: Context: the user would click here to confirm they want to open the same file twice
en: Open again
ru: Открыть заново

en: Switch to this image
ru: Переключиться на это изображение

en: Modifications will take effect in the next new window.
ru: Изменения вступят в силу в следующем новом окне.

en: Middle-click or press F8 to show/hide controls.
ru: Щёлкните средней кнопкой мыши или нажмите F8, чтобы отобразить/скрыть элементы управления.

en: Press F11 to exit fullscreen.
ru: Нажмите F11 для выхода из полноэкранного режима.

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
ru: Ошибка загрузки нижней панели для инструмента '%s', сообщите об этой ошибке.

en: Loading %s
ru: Загрузка %s

en: New Tab
ru: Новая вкладка

en: Discard changes
ru: Отменить изменения

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
ru: Где вы хотите открыть %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
ru: этими файлами

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
ru: Что вы хотите сделать с %s?

en: Image copied to clipboard
ru: Изображение скопировано в буфер обмена

en: Import a picture
ru: Импорт изображения

en: Required tool is not available
ru: Требуемый инструмент недоступен

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: %s%% transparent
ru: %s%% прозрачность

en: Grey
ru: Серый

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Brown
ru: Коричневый

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
ru: Вероятно коричневый

en: Red
ru: Красный

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Yellow
ru: Жёлтый

en: Magenta
ru: Маджента

en: Purple
ru: Пурпурный

en: Cyan
ru: Голубой

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
ru: Вероятно сине-зелёный (teal)

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
ru: Неизвестное название цвета

en: All pictures
ru: Все изображения

en: PNG images
ru: Изображения PNG

en: JPEG images
ru: Изображения JPEG

en: BMP images
ru: Изображения BMP

en: %s isn't an image.
ru: %s - не является изображением.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
ru: Извините, WEBP изображение не может быть загружено этим приложением.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
ru: Несмотря на название, %s - это файл WEBP.

en: Continue
ru: Продолжить

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
ru: Область кажется плохо разграниченной или очень сложной.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
ru: Алгоритм может быть не в состоянии обработать желаемую область.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
ru: Хотите прервать операцию или дать инструменту продолжить работу?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
ru: проценты

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
ru: градусы

note: Context: this is equivalent to "Highlight: Light text on dark background" but it has to be FAR SHORTER so it fits in the color chooser
en: Highlight (dark)
ru: Выделять (тёмный)

en: Main color
ru: Основной цвет

en: Secondary color
ru: Дополнительный цвет

en: Tool size
ru: Размер инструмента

en: No options
ru: Без параметров

en: How the color will be applied to the existing pixels
ru: Как будет применяться цвет к существующим пикселям

en: Back to the palette
ru: Вернуться к палитре

en: Palette
ru: Палитра

en: Use this editor by default
ru: Использовать этот редактор по умолчанию

en: Selection options
ru: Параметры выделения

en: Replace with…
ru: Заменить…

en: Transparency
ru: Прозрачность

en: Extract from this color
ru: Исключить из этого цвет

en: More options
ru: Больше параметров

en: Expand with…
ru: Расширить с…

en: Select a filter…
ru: Выбрать фильтр…

en: Angle (degrees)
ru: Угол (градусы)

en: Angle
ru: Угол

en: Rotate left
ru: Повернуть влево

en: Rotate right
ru: Повернуть вправо

en: Flip horizontally
ru: Отразить по горизонтали

en: Flip vertically
ru: Отразить по вертикали

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
ru: Сохранять пропорции

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
ru: Всегда

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
ru: При масштабировании от углов

note: Context for translations: "[Keep proportions only] when setting values manually"
en: When setting values manually
ru: При установке значений вручную

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
ru: Никогда

en: Pixels
ru: Пиксели

en: Percentage
ru: Проценты

en: Horizontal deformation
ru: Горизонтальная деформация

en: Vertical deformation
ru: Вертикальная деформация

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
ru: Не удается начать операцию: неверный идентификатор инструмента (ожидалось {0}, получено {1})

en: Line shape
ru: Форма линии

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
ru: Круг

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
ru: Квадрат

en: Outline
ru: Контур

en: No dashes
ru: Непрерывная

en: Simple dashes
ru: Простые штрихи

en: Long dashes
ru: Длинные штрихи

en: Short dashes
ru: Короткие штрихи

en: Alternated dashes
ru: Чередующиеся штрихи

en: No arrow
ru: Без стрелки

en: Simple arrow
ru: Простая стрелка

en: Double arrow
ru: Двойная стрелка

en: Antialiasing
ru: Сглаживание

en: Simple brush
ru: Простая кисть

en: Airbrush
ru: Аэрогрф

en: Hairy brush
ru: Кисть с волосами

en: Calligraphic nib
ru: Каллиграфическое перо

en: Right-handed nib
ru: Перо для правой руки

en: Vertical nib
ru: Вертикальное перо

en: Left-handed nib
ru: Перо для левой руки

note: brush_direction == 'horizontal':
en: Horizontal nib
ru: Горизонтальное перо

en: Pencil
ru: Карандаш

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Blur
ru: Размытие

en: Shuffle pixels
ru: Перемешать пиксели

en: Shuffle and blur
ru: Перемешать и размыть

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
ru: Мозаика

en: Solid color
ru: Сплошной цвет

en: Change saturation
ru: Изменить насыщенность

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
ru: Пелена

en: Add transparency
ru: Добавить прозрачность

en: Increase contrast
ru: Увеличить контраст

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
ru: Размытие

en: Fast blur
ru: Быстрое размытие

en: Slow blur
ru: Медленное размытие

en: Blur direction
ru: Направленное размытие

note: Context: about the blur direction
en: No direction
ru: Без направления

en: Blur horizontally
ru: Горизонтальное размытие

en: Blur vertically
ru: Вертикальное размытие

en: Invert colors
ru: Инвертировать цвета

en: Straighten the line
ru: Выпрямлять линию

en: Color gradient
ru: Градиент цвета

en: Locked direction
ru: Закрепленное направление

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
ru: Поведение

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
ru: Обвести и заполнить

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
ru: Стереть и заменить

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
ru: Изображение целиком

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
ru: Удалить цвет

en: Dots type
ru: Типы точек

en: Circle
ru: Круг

en: Cross
ru: Крест

en: X-shaped cross
ru: Х-образный крест

en: Include a number
ru: Включить нумерацию

en: Next number
ru: Следующий порядковый номер

en: Reset number
ru: Сбросить нумерацию

en: Decrement number
ru: Уменьшить порядковый номер

en: Increment number
ru: Увеличить порядковый номер

en: Solid outline
ru: Сплошной контур

en: Dashed outline
ru: Пунктирный контур

en: No outline
ru: Без контура

en: Filling
ru: Заливка

en: Empty shape
ru: Пустая форма

en: Horizontal gradient
ru: Горизонтальный градиент

en: Vertical gradient
ru: Вертикальный градиент

en: Radial gradient
ru: Радиальный градиент

en: Rounded rectangle
ru: Прямоугольник со скругленными углами

en: Oval
ru: Овал

en: Polygon
ru: Многоугольник

en: Free shape
ru: Свободная форма

en: Close shape
ru: Зарытая форма

en: Insert here
ru: Вставить сюда

en: Font
ru: Шрифт

en: Select a font…
ru: Выбрать шрифт…

en: Italic
ru: Курсив

en: Bold
ru: Жирный

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
ru: Фон

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
ru: Без фона

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
ru: Тень

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thin outline
ru: Тонкий контур

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thick outline
ru: Толстый контур

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
ru: Прямоугольный фон

en: Curve
ru: Кривая

en: Curve options
ru: Параметры кривой

en: Draw a second segment to complete the curve
ru: Нарисуйте второй сегмент, чтобы завершить кривую

en: Dashed arrow
ru: Пунктирная стрелка

en: Arrow
ru: Стрелка

en: Dashed
ru: Пунктирная

en: Press <Alt> to toggle the 'outline' option
ru: Нажмите <Alt>, чтобы переключить параметр «контур»

en: Brush options
ru: Параметры кисти

en: Press <Shift> to erase a rectangle area instead
ru: Нажмите <Shift>, чтобы, вместо этого, стереть прямоугольником

en: Press <Shift> to erase a path instead
ru: Нажмите <Shift>, чтобы, вместо этого, стереть дорожкой

en: Eraser options
ru: Параметры ластика

en: Press <Shift> to temporarily highlight on dark background instead
ru: Нажмите <Shift>, чтобы, вместо этого, временно выделить на тёмном фоне

en: Press <Shift> to temporarily highlight on light background instead
ru: Нажмите <Shift>, чтобы, вместо этого, временно выделить на светлом фоне

en: Highlighter options
ru: Параметры маркера

en: Line
ru: Линия

en: Width: %spx
ru: Ширина: %spx

en: Height: %spx
ru: Высота: %spx

en: Length: %spx
ru: Длина: %spx

en: Line options
ru: Параметры линии

en: Press <Shift> to unlock the line direction
ru: Нажмите <Shift>, чтобы разблокировать направление линии

en: Press <Shift> to lock the line direction
ru: Нажмите <Shift>, чтобы зафиксировать направление линии

en: Painting options
ru: Параметры заливки

en: Click on an area to replace its color by transparency
ru: Щелкните на область, чтобы заменить ее цвет прозрачностью

en: Click on the canvas to entirely paint it
ru: Щелкните на холст, чтобы полностью его залить

en: May not work for complex shapes
ru: Может не работать для сложных форм

en: It will not work well if the area's edges are blurry
ru: Не получится, если края области будут размытыми

en: Pencil options
ru: Параметры карандаша

en: Points options
ru: Параметры точек

en: Next number: %s
ru: Следующий номер: %s

en: Shape
ru: Форма

en: Radius: %spx
ru: Радиус: %spx

en: Shape options
ru: Параметры формы

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
ru: Заполнение основным цветом

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
ru: Заполнение дополнительным цветом

en: Click on the shape's first point to close it.
ru: Клик по первой точке формы, чтобы закрыть ее.

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'filling' option
ru: Нажмите <Alt>, <Shift> или оба, чтобы быстро изменить параметр «заливка»

en: Text
ru: Текст

en: Text options
ru: Параметры текста

en: Density depends on the stylus pressure
ru: Плотность зависит от давления стилуса

en: Density depends on the mouse speed
ru: Плотность зависит от скорости движения мыши

en: Width depends on the stylus pressure
ru: Ширина зависит от давления стилуса

en: Width depends on the line orientation
ru: Ширина зависит от направления линии

en: Width depends on the mouse speed
ru: Ширина зависит от скорости движения мыши

en: Drag the selection or right-click on the canvas
ru: Перетащите выделенную область или щёлкните правой кнопкой мыши по холсту

en: Select an area or right-click on the canvas
ru: Выделите область или щёлкните правой кнопкой мыши на холсте

en: Rectangle selection
ru: Прямоугольное выделение

en: Error: invalid values
ru: Ошибка: недопустимые значения

note: The options of the "crop" tool are all about how to expand the canvas, hence this label.
en: Expanding options
ru: Параметры расширения

en: The sides you'll crop are hinted by the mouse pointer
ru: Стороны, которые вы будете обрезать, намечаются указателем мыши

en: Cropping the selection
ru: Обрезать выделенное

en: Cropping or expanding the canvas
ru: Обрезка или расширение холста

en: Don't forget to confirm the operation!
ru: Не забудьте подтвердить операцию!

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'expand with' option
ru: Нажмите <Alt>, <Shift> или оба, чтобы быстро изменить параметр «расширить с»

en: Active filter
ru: Активный фильтр

en: Click on the image to preview the selected filter
ru: Щёлкните на изображение, чтобы просмотреть выбранный фильтр

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
ru: Тиснение

en: Rotating options
ru: Параметры поворота

en: Rotating the selection
ru: Повернуть выделенное

en: Rotating the canvas
ru: Повернуть холст

en: Scaling options
ru: Параметры масштабирования

en: Scaling the selection
ru: Масштабировать выделенное

en: Scaling the canvas
ru: Масштабировать холст

en: Press <Shift> to quickly toggle the 'lock proportions' option
ru: Нажмите <Shift>, чтобы быстро переключить параметр «зафиксировать пропорции»

en: Skewing options
ru: Параметры наклона

en: The directions of the deformation are hinted by the mouse pointer
ru: Направление деформации указывается указателем мыши

en: Skewing the selection
ru: Наклонить выделение

en: Skewing the canvas
ru: Наклонить холст

en: Blur radius
ru: Радиус размытия

en: Saturation
ru: Насыщенность
