drawing - en to sv translation catalogue (467 entries)

en: Simple drawing utility
sv: Enkelt ritverktyg

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
sv: Paint;Måla;Rita;Penna;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New Image
sv: Ny bild

en: Edit Image in Clipboard
sv: Redigera bilden i urklipp

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
sv: Redigera skärmklipp eller memes

note: IMPORTANT: complete description of the application (1/3)
en: This basic image editor can resize, crop, or rotate an image, apply simple filters, insert or censor text, and manipulate a selected portion of the picture (cut/copy/paste/drag/…)
sv: Den här grundläggande bildredigeraren kan ändra storlek, beskära eller rotera en bild, tillämpa enkla filter, infoga eller censurera text och ändra en markerad del av bilden (klipp ut/kopiera/klistra in/dra/...)

note: IMPORTANT: complete description of the application (2/3)
en: And of course, you can draw! Using tools such as the pencil, the straight line, the curve tool, many shapes, several brushes, and their various colors and options.
sv: Och självklart kan du rita! Med hjälp av verktyg som pennan, den raka linjen, kurvverktyget, många former, flera penslar och deras olika färger och alternativ.

note: IMPORTANT: complete description of the application (3/3)
en: Supported file types include PNG, JPEG and BMP.
sv: Filtyper som stöds är PNG, JPEG och BMP.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
sv: Version 1.0.2 innehåller ett flertal mindre felkorrigeringar, och diverse nya översättningar.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
sv: Version 1.0.1 innehåller ett flertal mindre felkorrigeringar, och diverse nya översättningar.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
sv: Version 1.0.0 förbättrar renderingsprestandan, vilket är synligt när du redigerar stora bilder med en dålig CPU.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
sv: Du kan nu använda det nya "skevningsverktyget" för att luta en bild från en rektangel till ett parallellogram. En sådan deformation kan appliceras horisontellt eller vertikalt.

en: You can select tools with keyboard accelerators (Alt+letter). This may not work yet with languages using a non-latin alphabet.
sv: Du kan välja verktyg med tangentbordsacceleratorer (Alt+bokstav). Detta kanske inte fungerar ännu med språk som använder ett icke-latinskt alfabet.

en: Pressing "ctrl" will display the cursor coordinates in a tooltip. If you do it while using a tool, it may display additional data, for example the dimensions of the shape you're drawing!
sv: Om du trycker på "Ctrl" visas markörkoordinaterna i ett knappbeskrivning. Om du gör det när du använder ett verktyg kan det visa ytterligare data, till exempel dimensionerna på formen du ritar!

en: Pressing "shift", or "alt" when using a tool enables specific options, such as locking the direction for the "line" tool, or changing the filling style of a shape.
sv: Genom att trycka på "Skift" eller "Alt" när du använder ett verktyg aktiveras specifika alternativ, till exempel att låsa riktningen för "linjeverktyget" eller ändra fyllningsstilen för en form.

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
sv: Med verktyget "skala" kan du välja att ställa in den nya storleken som en relativ procentandel i stället för ett absolut värde i pixlar.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
sv: Fönstret och dess primära meny

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
sv: Markeringen och de åtgärder som associeras med den

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
sv: Zooma i olika figurer

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
sv: Menyn "Ny bild" öppnas

en: File
sv: Arkiv

en: Open an image
sv: Öppna en bild

en: New Blank Image
sv: Ny tom bild

en: New Image With Custom Size
sv: Ny bild med anpassad storlek

en: New Image From Selection
sv: Ny bild från markering

en: New Image From Clipboard
sv: Ny bild från urklipp

en: Reload file
sv: Uppdatera fil

en: Image properties
sv: Bildegenskaper

en: Reset canvas
sv: Återställ arbetsyta

en: Save
sv: Spara

en: Save without transparency
sv: Spara utan transparens

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
sv: Förbered som NFT…

en: Save as…
sv: Spara som…

en: Export as…
sv: Exportera som…

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Print
sv: Skriv ut

en: Close Image
sv: Stäng bild

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Quit all windows
sv: Stäng alla fönster

en: Edit
sv: Redigera

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Upprepa

en: Rebuild from history
sv: Bygg om från historiken

en: Select all
sv: Markera alla

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Delete
sv: Ta bort

en: Paste
sv: Klistra in

en: Import
sv: Importera

en: Preferences
sv: Inställningar

en: View
sv: Visa

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Optimal Zoom
sv: Optimal zoom

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Original Zoom
sv: Ursprunglig zoom

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Go Left
sv: Gå åt vänster

en: Go Up
sv: Gå upp

en: Go Down
sv: Gå ner

en: Go Right
sv: Gå åt höger

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
sv: Gå till vänster sida

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
sv: Gå till överkant

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
sv: Gå till underkant

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
sv: Gå till höger sida

en: Tab at the left
sv: Flik åt vänster

en: Tab at the right
sv: Flik åt höger

en: Refresh
sv: Uppdatera

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
sv: Spåra bildfrekvens

en: Dark theme variant
sv: Mörk temavariant

en: Show the menu-bar
sv: Visa menyfältet

en: Hide toolbars
sv: Dölj verktygsfält

en: Fullscreen
sv: Fullskärm

en: Colors
sv: Färger

en: Edit Main Color…
sv: Redigera primär färg…

en: Edit Secondary Color…
sv: Redigera sekundär färg…

en: Use color editor by default
sv: Använd färgredigerare som standard

en: Exchange colors
sv: Växla färger

en: Color application mode
sv: Färgapplikationsläge

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
sv: Markera

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
sv: Mörk text på ljus bakgrund

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
sv: Ljus text på mörk bakgrund

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
sv: HLS-lägen

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
sv: Endast nyans

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
sv: Endast mättnad

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
sv: Nyans och mättnad

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
sv: Endast ljusstyrka

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
sv: Andra lägen

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
sv: Rå källfärg

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
sv: Skillnad

en: Don't use the colors but…
sv: Använd inte dessa färger, men…

en: Erase
sv: Sudda

en: Tools
sv: Verktyg

en: Previous tool
sv: Föregående verktyg

en: Active tool
sv: Aktivt verktyg

en: Show tools names
sv: Visa verktygsnamn

en: Bigger width
sv: Större bredd

en: Smaller width
sv: Mindre bredd

en: Troubleshoot selection
sv: Felsök markering

en: Cancel transformation
sv: Avbryt omvandling

en: Apply transformation
sv: Tillämpa omvandling

en: Options
sv: Alternativ

en: Help
sv: Hjälp

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Report a bug
sv: Rapportera ett fel

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
sv: Individuella sidor

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
sv: Grundläggande hjälp

en: Help about zooming
sv: Hjälp om zoomning

en: Help about the full-screen mode
sv: Hjälp om helskärmsläge

en: Help about classic tools
sv: Hjälp om klassiska verktyg

en: Help about colors
sv: Hjälp om färger

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
sv: Hjälp om omvandlingsverktyg

en: Help about selection
sv: Hjälp om markering

en: What's new
sv: Vad nytt

en: About Drawing
sv: Om Drawing

en: Open
sv: Öppna

en: Share the image
sv: Dela bilden

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
sv: Bilden har ändrats på disk, vill du uppdatera den?

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Color
sv: Färg

en: Use these settings by default
sv: Använd dessa inställningar som standard

en: Images
sv: Bilder

en: Window
sv: Fönster

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
sv: pixlar

en: centimeters
sv: centimeter

en: inches
sv: tum

en: Close selection
sv: Stäng markering

en: Deselect
sv: Avmarkera

en: Crop
sv: Beskär

en: Scale
sv: Skala

en: Rotate
sv: Rotera

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
sv: Snedställ

en: Filters
sv: Filter

en: More actions
sv: Fler åtgärder

en: Invert selection
sv: Omvänd markering

note: Define the image as being the currently selected area
en: Define as current image
sv: Definiera som aktuell bild

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
sv: Expandera bilden för att passa

en: Open As New Image
sv: Öppna som ny bild

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: General
sv: Allmänt

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Toggle the menu-bar
sv: Visa/Dölj menyfältet

en: Image
sv: Bild

en: Open a picture
sv: Öppna en bild

en: Reload image from disk
sv: Läs om bilden från disk

en: Save picture as…
sv: Spara bild som…

en: Close the active image
sv: Stäng den aktiva bilden

en: Open the tool options menu
sv: Öppna verktygsalternativmeny

en: Back to previous tool
sv: Tillbaka till föregående verktyg

en: Apply a transformation
sv: Tillämpa en omvandling

en: Toggle the preview
sv: Visa/Dölj förhandsgranskningen

en: Selection
sv: Markering

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
sv: Ta bort markerat

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
sv: Importera en bildfil till markeringen

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
sv: Redigera den primära färgen (vänsterklick)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
sv: Redigera den sekundära färgen (högerklick)

en: History
sv: Historik

en: Tabs
sv: Flikar

en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla mellan fönster- och helskärmsläge

en: Toggle toolbars visibility
sv: Växla verktygsfältens synlighet

en: Touch gestures
sv: Pekgester

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Exit fullscreen
sv: Avsluta fullskärm

en: Undo %s
sv: Ångra %s

en: Redo %s
sv: Upprepa %s

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
sv: Försök att spara ett ogiltigt tillstånd

en: Error: no tool '%s'
sv: Fel: Inget verktyg "%s"

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
sv: Ny pixbuf tom, ingen ändring tillämpas på %s

en: Unsaved file
sv: Osparad fil

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
sv: %s bildrutor per sekund

note: Description of a command line option
en: Show the app version
sv: Visa programversion

note: Description of a command line option
en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
sv: Öppna en ny flik

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
sv: Redigera urklippsinnehållet

en: This version isn't stable!
sv: Denna version är inte stabil!

en: Report bugs or ideas
sv: Rapportera fel eller idéer

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
sv: GNOME's "Art Libre" ikonset-utvecklare

en: Simple image editor for Linux
sv: Enkel bildredigerare för Linux

en: Official webpage
sv: Officiell webbplats

en: Error opening this file.
sv: Kunde inte öppna den här filen.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
sv: Menade du %s?

en: Cancel
sv: Avbryt

note: Context: Create a new image
en: Create
sv: Skapa

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
sv: Nya bilder

en: Default width
sv: Standardbredd

en: Default height
sv: Standardhöjd

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
sv: Standardfärg

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
sv: Spara bilder

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
sv: JPEG- och BMP-bilder kan inte hantera transparens.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
sv: Vad vill du använda för att ersätta transparenta bildpunkter med, om du sparar dina bilder i dessa format?

en: White
sv: Vit

en: Black
sv: Svart

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
sv: Schackrutigt

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
sv: Inget

en: Ask before saving
sv: Fråga innan något sparas

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
sv: Du kan zooma med Ctrl+mushjul eller bara skrolla.

en: See the user help manual for explanations.
sv: Se bruksanvisningen för användare för förklaringar.

en: Use 'Ctrl' to zoom
sv: Använd "Ctrl" för att zooma

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
sv: Utseende

en: Use big icons
sv: Använd stora ikoner

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
sv: Ytterligare verktyg

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
sv: Dessa verktyg är inte lika tillförlitliga och användbara som de skall vara, så alla är inte aktiverade som standard.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
sv: Suddgummi

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
sv: Markeringspenna

en: Brush
sv: Pensel

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
sv: Punkter

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
sv: Fri markering

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
sv: Färgval

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
sv: Färgväljare

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
sv: Måla

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
sv: Avancerade alternativ

en: Preview size
sv: Storlek på förhandsgranskning

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
sv: Utvecklingsfunktioner

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Prefer dark theme variant
sv: Föredra mörk temavariant

en: The recommended value is "Automatic".
sv: Det rekommenderade värdet är "Automatisk".

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
sv: Automatisk

en: Compact
sv: Kompakt

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
sv: Standard

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
sv: Standard (symboliska ikoner)

en: Menubar only
sv: Endast menyfält

en: Toolbar only
sv: Endast verktygsfält

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
sv: Endast verktygsfält (symboliska ikoner)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
sv: Sökväg

en: Colorspace
sv: Färgrymd

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
sv: Ogiltigt format

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
sv: Kunde inte spara %s

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
sv: Namnlös

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
sv: denna bild

en: Discard
sv: Kassera

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
sv: Det finns osparade ändringar i %s.

en: A part of the image is selected: the pixels beneath the selection will be saved with a color you might not expect!
sv: En del av bilden är markerad och bildpunkterna under markeringen kommer att sparas i en färg du kanske inte väntar dig!

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
sv: Ändringar från det aktuella verktyget har inte tillämpats.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
sv: Tillämpa & spara

note: To translators: this string should be quite short
en: Deselect & save
sv: Avmarkera och spara

en: Save anyway
sv: Spara ändå

en: Do you want to save anyway?
sv: Vill du spara i alla fall?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
sv: Ersätt

en: This file format doesn't support transparent colors.
sv: Detta filformat stödjer inte transparenta färger.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
sv: Du kan spara bilden som en PNG-fil, eller ersätta transparens med:

en: Replace transparency with:
sv: Ersätt transparens med:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
sv: Markeringens pixbuffert är tom.

en: The selection path is empty.
sv: Markeringens sökväg är tom.

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
sv: Kunde inte läsa in verktyg: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
sv: Kunde inte starta programmet. Vänligen, rapportera felet.

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
sv: Det är första gången du använder Drawing %s, vill du läsa vad som är nytt?

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: The clipboard doesn't contain any image.
sv: Urklipp innehåller ingen bild.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
sv: Filen %s är redan öppnad

note: Context: the user would click here to confirm they want to open the same file twice
en: Open again
sv: Öppna igen

en: Switch to this image
sv: Växla till den här bilden

en: Modifications will take effect in the next new window.
sv: Ändringarna tillämpas i nästa nya fönster.

en: Middle-click or press F8 to show/hide controls.
sv: Tryck på mushjulet eller F8 för att visa/dölja kontroller.

en: Press F11 to exit fullscreen.
sv: Tryck F11 för att avsluta fullskärm.

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
sv: Kunde inte läsa in undre panelen för verktyget "%s". Rapportera gärna felet.

en: Loading %s
sv: Läser in %s

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Discard changes
sv: Kassera ändringar

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
sv: Var vill du öppna %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
sv: dessa filer

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
sv: Vad vill du göra med %s?

en: Image copied to clipboard
sv: Bilden kopierad till urklipp

en: Import a picture
sv: Importera en bild

en: Required tool is not available
sv: Det erforderliga verktyget är inte tillgängligt

en: Grey
sv: Grå

en: Brown
sv: Brun

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
sv: Troligen brun

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: Yellow
sv: Gul

en: Purple
sv: Lila

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
sv: Troligen turkos

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
sv: Okänt färgnamn

en: All pictures
sv: Alla bilder

en: PNG images
sv: PNG-bilder

en: JPEG images
sv: JPEG-bilder

en: BMP images
sv: BMP-bilder

en: %s isn't an image.
sv: %s är ingen bild.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
sv: WEBP-bilder kan inte läsas av det här programmet.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
sv: Trots namnet, så är %s en WEBP-fil.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
sv: Området verkar dåligt avgränsat, eller är väldigt komplext.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
sv: Denna algoritm kanske inte kan hantera det önskade området.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
sv: Vill du avbryta åtgärden eller låta verktyget kämpa?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
sv: procent

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
sv: grader

note: Context: this is equivalent to "Highlight: Light text on dark background" but it has to be FAR SHORTER so it fits in the color chooser
en: Highlight (dark)
sv: Framhäv (mörk)

en: Main color
sv: Primär färg

en: Secondary color
sv: Sekundär färg

en: Tool size
sv: Verktygsstorlek

en: No options
sv: Inga alternativ

en: How the color will be applied to the existing pixels
sv: Hur färgen tillämpas på befintliga pixlar

en: Back to the palette
sv: Tillbaka till paletten

en: Palette
sv: Palett

en: Use this editor by default
sv: Använd denna redigerare som standard

en: Selection options
sv: Markeringsalternativ

en: Replace with…
sv: Ersätt med…

en: Transparency
sv: Transparens

en: Extract from this color
sv: Extrahera från den här färgen

en: More options
sv: Fler alternativ

en: Expand with…
sv: Expandera med…

en: Select a filter…
sv: Välj ett filter…

en: Angle (degrees)
sv: Vinkel (grader)

en: Angle
sv: Vinkel

en: Rotate left
sv: Rotera vänster

en: Rotate right
sv: Rotera höger

en: Flip horizontally
sv: Vänd horisontellt

en: Flip vertically
sv: Vänd vertikalt

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
sv: Bevara proportioner

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
sv: Alltid

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
sv: Vid skalning från hörnen

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
sv: Aldrig

en: Pixels
sv: Pixlar

en: Percentage
sv: Procentvärde

en: Horizontal deformation
sv: Horisontell deformation

en: Vertical deformation
sv: Vertikal deformation

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
sv: Kan inte starta åtgärden: Fel verktygs-ID (förväntade {0}, fick {1})

en: Line shape
sv: Linjeform

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
sv: Rund

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
sv: Kvadrat

en: Outline
sv: Kontur

en: No dashes
sv: Inga streck

en: Simple dashes
sv: Enkla streck

en: Long dashes
sv: Långa streck

en: Short dashes
sv: Korta streck

en: Alternated dashes
sv: Varierande streck

en: No arrow
sv: Ingen pil

en: Simple arrow
sv: Enkel pil

en: Double arrow
sv: Dubbelpil

en: Antialiasing
sv: Kantutjämning

en: Simple brush
sv: Enkel pensel

en: Hairy brush
sv: Hårig pensel

en: Calligraphic nib
sv: Kalligrafisk spets

en: Right-handed nib
sv: Högerhandsspets

en: Vertical nib
sv: Vertikal spets

en: Left-handed nib
sv: Vänsterhandsspets

note: brush_direction == 'horizontal':
en: Horizontal nib
sv: Horisontell spets

en: Pencil
sv: Penna

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Blur
sv: Oskärpa

en: Shuffle pixels
sv: Blanda pixlar

en: Shuffle and blur
sv: Blandning och oskärpa

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
sv: Mosaik

en: Solid color
sv: Solid färg

en: Change saturation
sv: Ändra mättnad

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
sv: Slöja

en: Add transparency
sv: Lägg till transparens

en: Increase contrast
sv: Öka kontrasten

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
sv: Oskärpa

en: Fast blur
sv: Snabb oskärpa

en: Slow blur
sv: Långsam oskärpa

en: Blur direction
sv: Oskärpans riktning

note: Context: about the blur direction
en: No direction
sv: Ingen riktning

en: Blur horizontally
sv: Horisontell oskärpa

en: Blur vertically
sv: Vertikal oskärpa

en: Invert colors
sv: Invertera färger

en: Straighten the line
sv: Räta upp linjen

en: Color gradient
sv: Färgtoning

en: Locked direction
sv: Låst riktning

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
sv: Beteende

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
sv: Ringa in och fyll

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
sv: Sudda och ersätt

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
sv: Hela bilden

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
sv: Ta bort färg

en: Dots type
sv: Punkttyp

en: Circle
sv: Cirkel

en: Cross
sv: Kryss

en: X-shaped cross
sv: X-formade kors

en: Include a number
sv: Inkludera ett nummer

en: Next number
sv: Nästa nummer

en: Reset number
sv: Återställ nummer

en: Decrement number
sv: Minska nummer

en: Increment number
sv: Öka nummer

en: Solid outline
sv: Solid kontur

en: Dashed outline
sv: Streckad kontur

en: No outline
sv: Ingen kontur

en: Filling
sv: Fyllning

en: Empty shape
sv: Tom figur

en: Horizontal gradient
sv: Horisontell toning

en: Vertical gradient
sv: Vertikal toning

en: Radial gradient
sv: Radiell toning

en: Rounded rectangle
sv: Rundad rektangel

en: Free shape
sv: Fri figur

en: Close shape
sv: Stäng figur

en: Insert here
sv: Infoga här

en: Font
sv: Teckensnitt

en: Select a font…
sv: Välj ett teckensnitt…

en: Italic
sv: Kursiv

en: Bold
sv: Fet

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
sv: Bakgrund

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
sv: Ingen bakgrund

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
sv: Skugga

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thin outline
sv: Tunn kontur

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thick outline
sv: Tjock kontur

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
sv: Rektangelbakgrund

en: Curve
sv: Kurva

en: Curve options
sv: Kurvalternativ

en: Draw a second segment to complete the curve
sv: Rita ett andra segment för att slutföra kurvan

en: Dashed arrow
sv: Streckad pil

en: Arrow
sv: Pil

en: Dashed
sv: Streckad

en: Press <Alt> to toggle the 'outline' option
sv: Tryck <Alt> för att växla alternativet "Kontur"

en: Brush options
sv: Penselalternativ

en: Press <Shift> to erase a rectangle area instead
sv: Tryck <Shift> för att radera ett rektangelområde i stället

en: Press <Shift> to erase a path instead
sv: Tryck <Shift> för att radera en bana i stället

en: Eraser options
sv: Raderingsalternativ

en: Press <Shift> to temporarily highlight on dark background instead
sv: Tryck <Shift> för att markera tillfälligt på mörk bakgrund istället

en: Press <Shift> to temporarily highlight on light background instead
sv: Tryck <Shift> för att markera tillfälligt på ljus bakgrund istället

en: Highlighter options
sv: Markeringsalternativ

en: Line
sv: Linje

en: Width: %spx
sv: Bredd: %spx

en: Height: %spx
sv: Höjd: %spx

en: Length: %spx
sv: Längd: %spx

en: Line options
sv: Linjealternativ

en: Press <Shift> to unlock the line direction
sv: Tryck <Shift> för att låsa upp linjeriktningen

en: Press <Shift> to lock the line direction
sv: Tryck <Shift> för att låsa linjeriktningen

en: Painting options
sv: Målningsalternativ

en: Click on an area to replace its color by transparency
sv: Klicka på ett område för att byta ut färgen mot transparens

en: Click on the canvas to entirely paint it
sv: Klicka på arbetsytan för att färgsätta den

en: May not work for complex shapes
sv: Kanske inte fungerar för komplexa former

en: It will not work well if the area's edges are blurry
sv: Det fungerar inte bra om områdets kanter är suddiga

en: Pencil options
sv: Pennalternativ

en: Points options
sv: Punktalternativ

en: Next number: %s
sv: Nästa nummer: %s

en: Shape
sv: Figur

en: Radius: %spx
sv: Radie: %spx

en: Shape options
sv: Figuralternativ

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
sv: Fylld med primär färg

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
sv: Fylld med sekundär färg

en: Click on the shape's first point to close it.
sv: Klicka på figurens första punkt för att stänga den.

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'filling' option
sv: Tryck <Alt>, <Shift> eller båda, för att snabbt ändra alternativet "Fyllning"

en: Text options
sv: Textalternativ

en: Density depends on the stylus pressure
sv: Densiteten beror på trycket på pennan

en: Density depends on the mouse speed
sv: Densiteten beror på musens hastighet

en: Width depends on the stylus pressure
sv: Bredden beror på trycket på pennan

en: Width depends on the line orientation
sv: Bredden beror på linjens orientering

en: Width depends on the mouse speed
sv: Bredden beror på musens hastighet

en: Drag the selection or right-click on the canvas
sv: Dra markeringen eller högerklicka på på arbetsytan

en: Select an area or right-click on the canvas
sv: Markera ett område eller högerklicka på arbetsytan

en: Rectangle selection
sv: Rektangelmarkering

en: Error: invalid values
sv: Fel: Ogiltiga värden

note: The options of the "crop" tool are all about how to expand the canvas, hence this label.
en: Expanding options
sv: Expansionsalternativ

en: The sides you'll crop are hinted by the mouse pointer
sv: Sidorna du ska beskära antyds av muspekaren

en: Cropping the selection
sv: Beskär markeringen

en: Cropping or expanding the canvas
sv: Beskära eller expandera arbetsytan

en: Don't forget to confirm the operation!
sv: Glöm inte att bekräfta åtgärden!

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'expand with' option
sv: Tryck <Alt>, <Shift> eller båda, för att snabbt ändra alternativet "Expandera med"

en: Active filter
sv: Aktivt filter

en: Click on the image to preview the selected filter
sv: Klicka på bilden för att granska det valda filtret

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
sv: Relief

en: Rotating options
sv: Rotationsalternativ

en: Rotating the selection
sv: Roterar markering

en: Rotating the canvas
sv: Roterar arbetsytan

en: Scaling options
sv: Skalningsalternativ

en: Scaling the selection
sv: Skalar markering

en: Scaling the canvas
sv: Skalar arbetsytan

en: Press <Shift> to quickly toggle the 'lock proportions' option
sv: Tryck <Shift> för att snabbt växla alternativet "Lås proportioner"

en: Skewing options
sv: Skevningsalternativ

en: The directions of the deformation are hinted by the mouse pointer
sv: Anvisningarna för deformationen antyds av muspekaren

en: Skewing the selection
sv: Skevar markering

en: Skewing the canvas
sv: Skevar arbetsytan

en: Blur radius
sv: Oskärperadie

en: Saturation
sv: Mättnad
