drawing - en to tr translation catalogue (492 entries)

en: Drawing
tr: Çizim

en: Simple drawing utility
tr: Basit çizim aracı

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
tr: Paint;Çizim;Boyama;Karakalem;

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: New Image
tr: Yeni Görüntü

en: Edit Image in Clipboard
tr: Panodaki Resmi Düzenle

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
tr: Ekran görüntülerini veya memleri düzenleyin

note: IMPORTANT: complete description of the application (1/3)
en: This basic image editor can resize, crop, or rotate an image, apply simple filters, insert or censor text, and manipulate a selected portion of the picture (cut/copy/paste/drag/…)
tr: Bu temel görüntü düzenleyici, bir görüntüyü yeniden boyutlandırabilir, kırpabilir veya döndürebilir, basit filtreler uygulayabilir, metin ekleyebilir veya sansürleyebilir ve resmin seçilen bir bölümünü değiştirebilir (kes/kopyala/yapıştır/sürükle/…)

note: IMPORTANT: complete description of the application (2/3)
en: And of course, you can draw! Using tools such as the pencil, the straight line, the curve tool, many shapes, several brushes, and their various colors and options.
tr: Ve elbette çizebilirsin! Kurşun kalem, düz çizgi, eğri aracı, birçok şekil, birkaç fırça ve bunların çeşitli renk ve seçenekleri gibi araçları kullanma.

note: IMPORTANT: complete description of the application (3/3)
en: Supported file types include PNG, JPEG and BMP.
tr: Desteklenen dosya türleri PNG, JPEG ve BMP'yi içerir.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
tr: Sürüm 1.0.2, birkaç küçük hata düzeltmesi ve çeşitli yeni çeviriler içermektedir.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
tr: Sürüm 1.0.1, birkaç küçük hata düzeltmesi ve çeşitli yeni çeviriler içermektedir.

en: By popular demand, the "highlighter" tool is now enabled by default, and the message dialog to warn you about the release notes is less intrusive.
tr: Yoğun istek üzerine, "vurgulayıcı" aracı artık varsayılan olarak etkinleştirilmiştir ve sizi sürüm notları hakkında uyaran mesaj iletişim kutusu daha az müdahale ediyor.

en: The main improvement in this update is the zoom workflow: since the version 1.0.0 it's possible to zoom in very deep, but the process was very slow, and the view didn't stay well centered around the mouse pointer; and once at 2000%%, scrolling up or down, or left or right, was quite violent. These problems should all have disappeared in this new version!
tr: Bu güncellemedeki ana gelişme, yakınlaştırma iş akışıdır: 1.0.0 sürümünden bu yana çok derin yakınlaştırma yapmak mümkündür, ancak süreç çok yavaştı ve görünüm fare imlecinin etrafında tam olarak ortalanamıyordu; ve bir kez %%2000'de yukarı veya aşağı veya sola veya sağa kaydırmak oldukça şiddetliydi. Bu sorunların tümü bu yeni sürümde ortadan kalkmalıydı!

en: Incorrect command line parsing when using the app outside of a flatpak sandbox has also been fixed.
tr: Uygulamayı bir flatpak sanal alanının dışında kullanırken hatalı komut satırı ayrıştırması da düzeltildi.

en: For users on elementary OS, a small issue concerning window resizing has been mended too.
tr: Temel işletim sistemi kullanıcıları için, pencerenin yeniden boyutlandırılmasıyla ilgili küçük bir sorun da giderildi.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
tr: Sürüm 1.0.0, büyük görüntüleri zayıf bir CPU ile düzenlerken görülebilen işleme performansını iyileştirir.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
tr: Artık bir görüntüyü bir dikdörtgenden bir paralel kenara eğmek için yeni "eğrilik" aracını kullanabilirsiniz. Böyle bir deformasyon yatay veya dikey olarak uygulanabilir.

en: You can select tools with keyboard accelerators (Alt+letter). This may not work yet with languages using a non-latin alphabet.
tr: Klavye hızlandırıcılı (Alt+harf) araçları seçebilirsiniz. Bu, latin olmayan bir alfabe kullanan dillerde henüz çalışmayabilir.

en: Zooming very deep is now possible, and the rendering will be very crisp, even at 2000%%.
tr: Artık çok derin yakınlaştırma yapmak mümkün ve işlem %%2000'de bile çok net olacak.

en: Pressing "ctrl" will display the cursor coordinates in a tooltip. If you do it while using a tool, it may display additional data, for example the dimensions of the shape you're drawing!
tr: "Ctrl" tuşuna basmak, imleç koordinatlarını bir araç ipucunda görüntüler. Bunu bir araç kullanırken yaparsanız, örneğin çizdiğiniz şeklin boyutları gibi ek verileri görüntüleyebilir!

en: Pressing "shift", or "alt" when using a tool enables specific options, such as locking the direction for the "line" tool, or changing the filling style of a shape.
tr: Bir araç kullanırken "shift" veya "alt" tuşuna basmak, "çizgi" aracının yönünü kilitleme veya bir şeklin doldurma stilini değiştirme gibi belirli seçenekleri etkinleştirir.

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
tr: "Ölçek" aracını kullanarak, isteğe bağlı olarak yeni boyutu piksel cinsinden mutlak bir değer yerine göreli yüzde olarak ayarlayabilirsiniz.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
tr: Pencere ve birincil menüsü

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
tr: Seçim ve onunla ilişkili eylemler

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
tr: Çeşitli şekillerde yakınlaştırma

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
tr: "Yeni resim" menüsü açıldı

en: File
tr: Dosya

en: Open an image
tr: Bir görüntü aç

en: New Blank Image
tr: Yeni Boş Görüntü

en: New Image With Custom Size
tr: Özel Boyutlu Yeni Görüntü

en: New Image From Selection
tr: Seçimden Yeni Görüntü

en: New Image From Clipboard
tr: Panodan Yeni Görüntü

en: Reload file
tr: Yeniden yükle

en: Image properties
tr: Görüntü özellikleri

en: Reset canvas
tr: Tuvali sıfırla

en: Save
tr: Kaydet

en: Save without transparency
tr: Şeffaflık olmadan kaydedin

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
tr: NFT olarak hazırlayın…

en: Save as…
tr: Farklı kaydet…

en: Export as…
tr: Farklı aktar…

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Print
tr: Yazdır

en: Close Image
tr: Görüntüyü Kapat

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Quit all windows
tr: Tüm pencerelerden çık

en: Edit
tr: Düzenle

en: Undo
tr: Geri al

en: Redo
tr: Yinele

en: Rebuild from history
tr: Geçmişten yeniden oluştur

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Delete
tr: Sil

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Preferences
tr: Tercihler

en: View
tr: Görünüm

en: Preview
tr: Önizlenim

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Optimal Zoom
tr: İdeal Yakınlık

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Original Zoom
tr: Orijinal Yakınlık

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
tr: Konum

en: Go Left
tr: Sola Git

en: Go Up
tr: Yukarı Git

en: Go Down
tr: Aşağı Git

en: Go Right
tr: Sağa Git

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
tr: Sol uca git

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
tr: En üste git

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
tr: En alta git

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
tr: Sağ uca git

en: Tab at the left
tr: Soldaki sekme

en: Tab at the right
tr: Sağdaki sekme

en: Refresh
tr: Yenile

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
tr: Kare hızını izle

en: Dark theme variant
tr: Karanlık tema varyantı

en: Show the menu-bar
tr: Menü çubuğunu göster

en: Hide toolbars
tr: Araç çubuklarını gizle

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Colors
tr: Renkler

en: Edit Main Color…
tr: Ana Rengi Düzenle…

en: Edit Secondary Color…
tr: İkincil Rengi Düzenle…

en: Use color editor by default
tr: Öntanımlı renk düzenleyiciyi kullan

en: Exchange colors
tr: Renkleri değiş

en: Color application mode
tr: Renk uygulama kipi

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
tr: Vurgu

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
tr: Açık arka plan üzerinde koyu metin

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
tr: Koyu arka plan üzerinde açık renkli metin

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
tr: HSL modları

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
tr: Sadece ton

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
tr: Sadece doygunluk

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
tr: Ton ve doygunluk

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
tr: Sadece parlaklık

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
tr: Diğer kipler

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
tr: Ham kaynak rengi

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
tr: Farklılık

en: Don't use the colors but…
tr: Renkleri kullanmayın ama…

en: Erase
tr: Silgi

en: Tools
tr: Araçlar

en: Previous tool
tr: Önceki araç

en: Active tool
tr: Etkin araç

en: Show tools names
tr: Araç adlarını göster

en: Bigger width
tr: Daha büyük genişlik

en: Smaller width
tr: Daha küçük genişlik

en: Troubleshoot selection
tr: Seçimle ilgili sorunları giderme

en: Cancel transformation
tr: Dönüşümü iptal et

en: Apply transformation
tr: Dönüşüm uygula

en: Options
tr: Seçenekler

en: Help
tr: Yardım

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Report a bug
tr: Hata bildir

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
tr: Dizin

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
tr: Ayrı sayfalar

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
tr: Basit yardım

en: Help about zooming
tr: Yakınlaştırma hakkında yardım

en: Help about the full-screen mode
tr: Tam ekran modu hakkında yardım

en: Help about classic tools
tr: Klasik araçlar hakkında yardım

en: Help about colors
tr: Renkler hakkında yardım

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
tr: Dönüştürme araçları hakkında yardım

en: Help about selection
tr: Seçim hakkında yardım

en: What's new
tr: Neler yeni

en: About Drawing
tr: Çizim Hakkında

en: Open
tr: Aç

en: Share the image
tr: Resmi paylaşın

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
tr: Diskteki görüntü değişti, yeniden yüklemek istiyor musunuz?

en: Reload
tr: Tekrar yükle

en: 100%
tr: %100

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Color
tr: Renk

en: Use these settings by default
tr: Bu ayarları varsayılan olarak kullan

en: Images
tr: Görüntüler

en: Window
tr: Pencere

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
tr: piksel

en: centimeters
tr: santimetre

en: inches
tr: inç

en: Close selection
tr: Seçimi kapat

en: Deselect
tr: Seçimi kaldır

en: Crop
tr: Kırp

en: Scale
tr: Ölçek

en: Rotate
tr: Döndür

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
tr: Eğrilik

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: More actions
tr: Daha fazla eylem

en: Invert selection
tr: Zıt seçim

note: Define the image as being the currently selected area
en: Define as current image
tr: Geçerli görüntü olarak tanımla

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
tr: Görüntüyü sığacak şekilde genişlet

en: Open As New Image
tr: Yeni Görüntü Olarak Aç

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: General
tr: Genel

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Toggle the menu-bar
tr: Menü çubuğunu aç / kapat

en: Image
tr: Görüntü

en: Open a picture
tr: Bir resim aç

en: Reload image from disk
tr: Resmi diskten yeniden yükle

en: Save picture as…
tr: Resmi farklı kaydet…

en: Close the active image
tr: Aktif resmi kapat

en: Open the tool options menu
tr: Araç seçenekleri menüsünü açın

en: Back to previous tool
tr: Önceki araca dön

en: Apply a transformation
tr: Bir dönüşüm uygulayın

en: Toggle the preview
tr: Önizlemeyi değiştir

en: Selection
tr: Seçim

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
tr: Seçimi sil

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
tr: Bir dosyayı seçim olarak al

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
tr: Ana rengi düzenle (sol tıkla)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
tr: İkincil rengi düzenle (sağ tıkla)

en: History
tr: Geçmiş

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
tr: Gezinti

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Toggle fullscreen mode
tr: Tam ekran modunu değiştir

en: Toggle toolbars visibility
tr: Araç çubuklarının görünürlüğünü değiştir

en: Touch gestures
tr: Dokunmatik hareketleri

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Exit fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

en: Undo %s
tr: Geri al %s

en: Redo %s
tr: Yinele %s

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
tr: Geçersiz bir durumu kaydetmeye çalışın

en: Error: no tool '%s'
tr: Hata: '%s' aracı yok

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
tr: Yeni pixbuf boş, %s için değişiklik uygulanmadı

en: Unsaved file
tr: Kaydedilmemiş dosya

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
tr: saniyede %s kare

note: Description of a command line option
en: Show the app version
tr: Uygulama sürümünü göster

note: Description of a command line option
en: Open a new window
tr: Yeni bir pencere aç

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
tr: Yeni bir sekmede aç

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
tr: Pano içeriğini düzenle

en: This version isn't stable!
tr: Bu sürüm kararlı değil!

en: Report bugs or ideas
tr: Hata veya fikir bildirin

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
tr: GNOME'un "Art Libre" simge seti yazarları

en: Simple image editor for Linux
tr: Linux için basit görüntü düzenleyici

en: Official webpage
tr: Resmi sayfa

en: Error opening this file.
tr: Bu dosyayı açarken hata.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
tr: %s mi demek istediniz?

en: Cancel
tr: İptal

note: Context: Create a new image
en: Create
tr: Oluştur

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
tr: Yeni görüntüler

en: Default width
tr: Öntanımlı genişlik

en: Default height
tr: Öntanımlı yükseklik

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
tr: Öntanımlı renk

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
tr: Görüntüler kayediliyor

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
tr: JPEG ve BMP görüntüleri saydamlığı desteklemez.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
tr: Resimlerinizi bu biçimlerde kaydederseniz, saydam pikselleri değiştirmek için ne kullanmak istersiniz?

en: White
tr: Beyaz

en: Black
tr: Siyah

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
tr: Panoya yaz

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
tr: Hiç

en: Ask before saving
tr: Kaydetmeden önce sor

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
tr: Ctrl+kaydırma ile veya yalnızca kaydırma ile yakınlaştırma yapabilirsiniz.

en: See the user help manual for explanations.
tr: Açıklamalar için kullanıcı yardım kılavuzuna bakın.

en: Use 'Ctrl' to zoom
tr: Yakınlaştırma için 'Ctrl' tuşunu kullan

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
tr: Görünüm

en: Use big icons
tr: Büyük simgeler kullan

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
tr: Ek araçlar

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
tr: Bu araçlar olması gerektiği kadar güvenilir ve kullanışlı değildir, bu nedenle hepsi varsayılan olarak etkin değildir.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
tr: Silgi

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
tr: İşaretleyici

en: Brush
tr: Fırça

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
tr: Noktalar

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
tr: Serbest seçim

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
tr: Renk seçimi

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
tr: Renk Seçici

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
tr: Boya

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Preview size
tr: Önizleme boyutu

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
tr: Geliştirilmiş özellikler

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Prefer dark theme variant
tr: Karanlık tema varyantını tercih edin

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
tr: Düzen

en: The recommended value is "Automatic".
tr: Önerilen değer "Otomatik" tir.

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
tr: Otomatik

en: Compact
tr: Yoğun

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
tr: Eski

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
tr: Eski (sembolik simgeler)

en: Menubar only
tr: Sadece menü çubuğu

en: Toolbar only
tr: Sadece araç çubuğu

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
tr: Sadece araç çubuğu (sembolik simgeler)

en: %s px
tr: %s pks

en: %s in
tr: %s inç

note: Context: the path of the edited file
en: Path
tr: Yol

note: Context: the file format of the edited file
en: Format
tr: Biçim

en: Colorspace
tr: Renk boşluğu

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
tr: Geçersiz biçim

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
tr: Kaydedilemedi %s

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
tr: Başlıksız

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
tr: bu resim

en: Discard
tr: Yoksay

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
tr: %s üstünde kaydedilmemiş değişiklikler.

en: A part of the image is selected: the pixels beneath the selection will be saved with a color you might not expect!
tr: Görüntünün bir kısmı seçilir: seçimin altındaki pikseller, beklemeyeceğiniz bir renkle kaydedilir!

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
tr: Mevcut araçtaki değişiklikler uygulanmadı.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
tr: Uygula ve kaydet

note: To translators: this string should be quite short
en: Deselect & save
tr: Seçimi kaldır ve kaydet

en: Save anyway
tr: Yine de kaydet

en: Do you want to save anyway?
tr: Yine de kaydetmek istiyor musun?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
tr: Değiştir

en: This file format doesn't support transparent colors.
tr: Bu dosya biçimi saydam renkleri desteklemiyor.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
tr: Görüntüyü PNG olarak kaydedebilir veya saydamlığı aşağıdakilerle değiştirebilirsiniz:

en: Replace transparency with:
tr: Saydamlığı şununla değiştir:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
tr: Pixbuf seçimi boş.

en: The selection path is empty.
tr: Seçim yolu boş.

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
tr: Araç yüklenemedi: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
tr: Uygulama açılırken hata oldu, lütfen hatayı rapor edin.

en: It's the first time you use Drawing, would you like to read the help manual?
tr: Drawing'i ilk kez kullanıyorsunuz, yardım kılavuzunu okumak ister misiniz?

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
tr: Draving in %s sürümünü ilk kez kullanıyorsunuz, yenilikleri okumak ister misiniz?

en: These news will always be available in the help manual: click the 'Help' menu item whenever you want!
tr: Bu yenilikler her zaman yardım kılavuzunda yer alacaktır: İstediğiniz zaman 'Yardım' menü öğesini tıklayın!

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: The clipboard doesn't contain any image.
tr: Pano herhangi bir görüntü içermiyor.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
tr: %s dosyası zaten açıldı

note: Context: the user would click here to confirm they want to open the same file twice
en: Open again
tr: Tekrar aç

en: Switch to this image
tr: Bu görüntüye geç

en: Modifications will take effect in the next new window.
tr: Değişiklikler bir sonraki yeni pencerede geçerli olacaktır.

en: Middle-click or press F8 to show/hide controls.
tr: Kontrolleri göstermek/gizlemek için orta tıklayın veya F8 tuşuna basın.

en: Press F11 to exit fullscreen.
tr: Tam ekrandan çıkmak için F11'e basın.

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
tr: '%s' aracı için alt bölme yüklenirken hata oluştu, lütfen bu hatayı bildirin.

en: Loading %s
tr: %s yükleniyor

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

en: Discard changes
tr: Değişiklikleri yoksay

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
tr: Nerede açmak istiyorsunuz %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
tr: bu dosyalar

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
tr: %s ile ne yapmak istersin?

en: Image copied to clipboard
tr: Resim panoya kopyalandı

en: Import a picture
tr: Bir resmi içe aktar

en: Required tool is not available
tr: Gerekli araç kullanılamıyor

en: Transparent
tr: Saydam

en: %s%% transparent
tr: %s%% saydam

en: Grey
tr: Gri

en: Orange
tr: Turuncu

en: Brown
tr: Kahverengi

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
tr: Açık kahvarengi

en: Red
tr: Kırmızı

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Yellow
tr: Sarı

en: Magenta
tr: Eflatun

en: Purple
tr: Mor

en: Cyan
tr: Camgöbeği

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
tr: Açık turkuaz

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
tr: Bilinmeyen renk adı

en: All pictures
tr: Tüm resimler

en: PNG images
tr: PNG görüntüler

en: JPEG images
tr: JPEG görüntüler

en: BMP images
tr: BMP görüntüler

en: %s isn't an image.
tr: %s bir resim değil.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
tr: Üzgünüz, WEBP resimleri bu uygulama tarafından yüklenemez.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
tr: Adına rağmen %s bir WEBP dosyasıdır.

en: Continue
tr: Devam

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
tr: Alan çok sınırlı görünüyor veya çok karmaşık.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
tr: Bu algoritma istenen alanı yönetemeyebilir.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
tr: İşlemi iptal etmek mi yoksa aracın denemesine izin vermek mi istiyorsunuz?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
tr: yüzdeler

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
tr: derece

note: Context: this is equivalent to "Highlight: Light text on dark background" but it has to be FAR SHORTER so it fits in the color chooser
en: Highlight (dark)
tr: Vurgu (koyu)

en: Main color
tr: Ana renk

en: Secondary color
tr: İkincil renk

en: Tool size
tr: Araç boyutu

en: No options
tr: Seçenek yok

en: How the color will be applied to the existing pixels
tr: Rengin mevcut piksellere nasıl uygulanacağı

en: Back to the palette
tr: Palete geri dön

en: Palette
tr: Palet

en: Use this editor by default
tr: Bu düzenleyiciyi varsayılan olarak kullan

en: Selection options
tr: Seçici seçenekleri

en: Replace with…
tr: Şununla genişlet…

en: Transparency
tr: Saydamlık

en: Extract from this color
tr: Bu renkten ayıkla

en: More options
tr: Daha fazla seçenek

en: Expand with…
tr: Şununla genişlet…

en: Select a filter…
tr: Bir süzgeç seç…

en: Angle (degrees)
tr: Açı (derece)

en: Angle
tr: Açı

en: Rotate left
tr: Sola döndür

en: Rotate right
tr: Sağa döndür

en: Flip horizontally
tr: Yatay çevir

en: Flip vertically
tr: Dikey çevir

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
tr: Oranları koru

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
tr: Sürekli

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
tr: Köşe ölçeği yaparken

note: Context for translations: "[Keep proportions only] when setting values manually"
en: When setting values manually
tr: Değerleri elle ayarlarken

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
tr: Asla

en: Pixels
tr: Pikseller

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Horizontal deformation
tr: Yatay deformasyon

en: Vertical deformation
tr: Dikey deformasyon

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
tr: İşlem başlatılamıyor: yanlış araç kimliği ({0} bekleniyor, {1} var)

en: Line shape
tr: Fırça şekli

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
tr: Yuvarlak

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
tr: Kare

en: Outline
tr: Dış çizgi

en: No dashes
tr: Çizgi yok

en: Simple dashes
tr: Basit çizgiler

en: Long dashes
tr: Uzun çizgiler

en: Short dashes
tr: Kısa çizgiler

en: Alternated dashes
tr: Dönüşümlü çizgiler

en: No arrow
tr: Ok yok

en: Simple arrow
tr: Basit ok

en: Double arrow
tr: Çift ok

en: Antialiasing
tr: Düzgünleştir

en: Simple brush
tr: Basit fırça

en: Airbrush
tr: Sprey

en: Hairy brush
tr: Tüylü fırça

en: Calligraphic nib
tr: Kaligrafi uç

en: Right-handed nib
tr: Sağ elle kullanılan uç

en: Vertical nib
tr: Dikey uç

en: Left-handed nib
tr: Sol elle kullanılan uç

note: brush_direction == 'horizontal':
en: Horizontal nib
tr: Yatay uç

en: Pencil
tr: Fırça

en: Rectangle
tr: Dikdörtgen

en: Blur
tr: Bulanıklık

en: Shuffle pixels
tr: Pikselleri karıştır

en: Shuffle and blur
tr: Karıştır ve bulanıklaştır

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
tr: Mozaik

en: Solid color
tr: Koyu renk

en: Change saturation
tr: Doygunluğu değiştir

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
tr: Maskele

en: Add transparency
tr: Saydamlık ekle

en: Increase contrast
tr: Kontrast arttırın

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
tr: Bulanıklık

en: Fast blur
tr: Hızlı bulanıklık

en: Slow blur
tr: Yavaş bulanıklık

en: Blur direction
tr: Bulanıklık yönü

note: Context: about the blur direction
en: No direction
tr: Yön yok

en: Blur horizontally
tr: Yatay olarak bulanıklaştır

en: Blur vertically
tr: Dikey olarak bulanıklaştır

en: Invert colors
tr: Renkleri ters çevir

en: Straighten the line
tr: Çizgiyi düzelt

en: Color gradient
tr: Geçiş rengi

en: Locked direction
tr: Kilitli yön

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
tr: Davranış

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
tr: Çevrele ve doldur

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
tr: Temizle ve değiştir

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
tr: Resmin tamamı

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
tr: Rengi kaldır

en: Dots type
tr: Nokta türü

en: Circle
tr: Daire

en: Cross
tr: Çapraz

en: X-shaped cross
tr: X şeklindeki çapraz

en: Include a number
tr: Bir numara ekleyin

en: Next number
tr: Sonraki numara

en: Reset number
tr: Numarayı sıfırla

en: Decrement number
tr: Numarayı küçült

en: Increment number
tr: Bumarayı büyüt

en: Solid outline
tr: Düz anahat

en: Dashed outline
tr: Kesikli anahat

en: No outline
tr: Anahat yok

en: Filling
tr: Dolgu

en: Empty shape
tr: Boş şekil

en: Horizontal gradient
tr: Yatay gradyan

en: Vertical gradient
tr: Dikey gradyan

en: Radial gradient
tr: Radyal gradyan

en: Rounded rectangle
tr: Yuvarlanmış dikdörtgen

en: Polygon
tr: Çokgen

en: Free shape
tr: Serbest biçim

en: Close shape
tr: Şekli kapat

en: Insert here
tr: Buraya ekle

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Select a font…
tr: Bir yazı tipi seç…

en: Bold
tr: Kalın

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
tr: Arkaplan

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
tr: Arkaplan yok

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
tr: Gölge

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thin outline
tr: İnce anahat

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thick outline
tr: Kalın anahat

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
tr: Dikdörtgen arka plan

en: Curve
tr: Kavis

en: Curve options
tr: Kavis seçenekleri

en: Draw a second segment to complete the curve
tr: Eğriyi tamamlamak için ikinci bir parça çizin

en: Dashed arrow
tr: Kesikli ok

en: Arrow
tr: Oklar

en: Dashed
tr: Kesik

en: Press <Alt> to toggle the 'outline' option
tr: 'Anahat' seçeneğini değiştirmek için <Alt> tuşuna basın

en: Brush options
tr: Fırça seçenekleri

en: Press <Shift> to erase a rectangle area instead
tr: Bunun yerine bir dikdörtgen alanı silmek için <Shift> tuşuna basın

en: Press <Shift> to erase a path instead
tr: Bunun yerine bir yolu silmek için <Shift> tuşuna basın

en: Eraser options
tr: Silgi seçenekleri

en: Press <Shift> to temporarily highlight on dark background instead
tr: Bunun yerine koyu arka planı geçici olarak vurgulamak için <Shift> tuşuna basın

en: Press <Shift> to temporarily highlight on light background instead
tr: Bunun yerine açık renkli arka planı geçici olarak vurgulamak için <Shift> tuşuna basın

en: Highlighter options
tr: Fosforlu kalem seçenekleri

en: Line
tr: Çizgi

en: Width: %spx
tr: Genişlik: %spx

en: Height: %spx
tr: Yükseklik: %spx

en: Length: %spx
tr: Uzunluk: %spx

en: Line options
tr: Çizgi seçenekleri

en: Press <Shift> to unlock the line direction
tr: Çizgi yönünün kilidini açmak için <Shift> tuşuna basın

en: Press <Shift> to lock the line direction
tr: Çizgi yönünü kilitlemek için <Shift> tuşuna basın

en: Painting options
tr: Boyama seçenekleri

en: Click on an area to replace its color by transparency
tr: Rengi saydamlıkla değiştirmek için bir alana tıkla

en: Click on the canvas to entirely paint it
tr: Tamamen boyamak için tuvali tıklayın

en: May not work for complex shapes
tr: Karmaşık şekiller için çalışmayabilir

en: It will not work well if the area's edges are blurry
tr: Alanın kenarları bulanıksa iyi çalışmaz

en: Pencil options
tr: Fırça seçenekleri

en: Points options
tr: Noktalama seçenekleri

en: Next number: %s
tr: Sonraki numara: %s

en: Shape
tr: Şekil

en: Radius: %spx
tr: Yarıçap: %spx

en: Shape options
tr: Biçim seçenekleri

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
tr: Ana renkle dolu

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
tr: İkincil renkle dolu

en: Click on the shape's first point to close it.
tr: Kapatmak için şeklin ilk noktasına tıklayın.

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'filling' option
tr: 'Doldurma' seçeneğini hızlı bir şekilde değiştirmek için <Alt>, <Shift> veya her ikisine basın

en: Text
tr: Metin

en: Text options
tr: Yazıtipi seçenekleri

en: Density depends on the stylus pressure
tr: Yoğunluk, prob ucu basıncına bağlıdır

en: Density depends on the mouse speed
tr: Yoğunluk, fare hızına bağlıdır

en: Width depends on the stylus pressure
tr: Genişlik, prob ucu basıncına bağlıdır

en: Width depends on the line orientation
tr: Genişlik, çizgi yönüne bağlıdır

en: Width depends on the mouse speed
tr: Genişlik fare hızına bağlıdır

en: Drag the selection or right-click on the canvas
tr: Seçimi sürükle veya tuval üzerine sağ tıkla

en: Select an area or right-click on the canvas
tr: Bir alan seç veya tuval üzerine sağ tıkla

en: Rectangle selection
tr: Dikdörtgen seçim

en: Error: invalid values
tr: Hata: geçersiz değerler

note: The options of the "crop" tool are all about how to expand the canvas, hence this label.
en: Expanding options
tr: Genişleyen seçenekler

en: The sides you'll crop are hinted by the mouse pointer
tr: Kırpacağınız taraflar fare işaretçisi tarafından belirtilir

en: Cropping the selection
tr: Seçimi kırp

en: Cropping or expanding the canvas
tr: Tuvali kırpma veya genişletme

en: Don't forget to confirm the operation!
tr: İşlemi onaylamayı unutmayın!

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'expand with' option
tr: 'Birlikte genişlet' seçeneğini hızlı bir şekilde değiştirmek için <Alt>, <Shift> veya her ikisine basın

en: Active filter
tr: Aktif filtre

en: Click on the image to preview the selected filter
tr: Seçilen süzgeci önizlemek için resme tıklayın

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
tr: Kabartma

en: Rotating options
tr: Döndürme seçenekleri

en: Rotating the selection
tr: Seçimi döndür

en: Rotating the canvas
tr: Tuvali döndür

en: Scaling options
tr: Ölçekleme seçenekleri

en: Scaling the selection
tr: Seçimi ölçeklendir

en: Scaling the canvas
tr: Tuvali ölçeklendir

en: Press <Shift> to quickly toggle the 'lock proportions' option
tr: 'Oranları kilitle' seçeneğini hızlı bir şekilde değiştirmek için <Shift> tuşuna basın

en: Skewing options
tr: Eğme seçenekleri

en: The directions of the deformation are hinted by the mouse pointer
tr: Deformasyonun yönleri, fare işaretçisi tarafından ima edilir

en: Skewing the selection
tr: Seçimi eğriltme

en: Skewing the canvas
tr: Tuvali eğmek

en: Blur radius
tr: Bulanıklık yarıçapı

en: Saturation
tr: Doygunluk
