drkonqi - en to el translation catalogue (187 entries)

[ctx: @action:button]
en: &Reload
el: &Επαναφόρτωση

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to reload the crash information (backtrace). This is useful when you have installed the proper debug symbol packages and you want to obtain a better backtrace.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να κάνετε επαναφόρτωση των πληροφοριών κατάρρευσης. Αυτό είναι χρήσιμο όταν έχετε εγκαταστήσει τα κατάλληλα πακέτα συμβολικής αποσφαλμάτωσης και θέλετε να αποκτήσετε καλύτερες πληροφορίες κατάρρευσης.

[ctx: @action:button]
en: &Install Debug Symbols
el: &Εγκατάσταση συμβόλων αποσφαλμάτωσης

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to install the missing debug symbols packages.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να εγκαταστήσετε πακέτα συμβόλων αποσφαλμάτωσης που λείπουν.

[ctx: @info:tooltip]
en: Symbol installation is unavailable because the application was updated or uninstalled after it had been started.
el: Η εγκατάσταση του συμβόλου δεν είναι διαθέσιμη επειδή η εφαρμογή ενημερώθηκε ή αφαιρέθηκε αφού είχε ξεκινήσει να εκτελείται.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to copy the crash information (backtrace) to the clipboard.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να αντιγράψετε τις πληροφορίες κατάρρευσης στο πρόχειρο.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to save the crash information (backtrace) to a file. This is useful if you want to take a look at it or to report the bug later.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να αποθηκεύσετε τις πληροφορίες κατάρρευσης σε ένα αρχείο. Αυτό είναι χρήσιμο αν θελήσετε να τις δείτε ή να αναφέρετε το σφάλμα αργότερα.

en: <h2>What is a "backtrace" ?</h2><p>A backtrace basically describes what was happening inside the application when it crashed, so the developers may track down where the mess started. They may look meaningless to you, but they might actually contain a wealth of useful information.<br />Backtraces are commonly used during interactive and post-mortem debugging.</p>
el: <h2>Τι είναι οι πληροφορίες κατάρρευσης;</h2><p>Οι πληροφορίες κατάρρευσης βασικά περιγράφουν τι συνέβη σε μια εφαρμογή όταν κατέρρευσε, έτσι ώστε οι προγραμματιστές να μπορέσουν να εντοπίσουν που ξεκίνησε η ακαταστασία. Ίσως αυτά φαίνονται ενέργειες χωρίς νόημα για εσάς, αλλά πιθανόν να περιέχουν έναν πλούτο χρήσιμων πληροφοριών.<br />Οι πληροφορίες αυτές χρησιμοποιούνται πολύ συχνά κατά τη διάρκεια της διαδραστικής και της «μετά-θάνατον» αποσφαλμάτωσης.</p>

[ctx: @info:status]
en: Loading...
el: Φόρτωση...

[ctx: @info:status]
en: Generating backtrace... (this may take some time)
el: Φόρτωση των πληροφοριών κατάρρευσης... (αυτή η ενέργεια μπορεί να διαρκέσει πολύ)

[ctx: @info]
en: Another debugger is currently debugging the same application. The crash information could not be fetched.
el: Ένας άλλος αποσφαλματωτής είναι αυτή την ώρα σε λειτουργία για την ίδια εφαρμογή. Οι πληροφορίες κατάρρευσης δεν μπορούν να ληφθούν.

[ctx: @info:status]
en: The crash information could not be fetched.
el: Πληροφορίες κατάρρευσης δεν μπόρεσαν να ληφθούν.

[ctx: @info/rich]
en: Another debugging process is attached to the crashed application. Therefore, the DrKonqi debugger cannot fetch the backtrace. Please close the other debugger and click <interface>Reload</interface>.
el: Μία άλλη διεργασία αποσφαλμάτωσης είναι αυτή την ώρα προσαρτημένη στην εφαρμογή που κατέρρευσε. Για αυτό το λόγο, ο αποσφαλματωτής DrKonqi δεν μπορεί να φορτώσει τις πληροφορίες κατάρρευσης. Παρακαλώ κλείστε τον άλλο αποσφαλματωτή και πατήστε στο <interface>Επαναφόρτωση</interface>.

[ctx: @info]
en: The generated crash information is useful
el: Οι πληροφορίες κατάρρευσης που δημιουργήθηκαν είναι χρήσιμες

[ctx: @info]
en: The generated crash information may be useful
el: Οι πληροφορίες κατάρρευσης που δημιουργήθηκαν μπορεί να είναι χρήσιμες

[ctx: @info]
en: The generated crash information is probably not useful
el: Οι πληροφορίες κατάρρευσης που δημιουργήθηκαν πιθανόν δεν είναι χρήσιμες

[ctx: @info]
en: The generated crash information is not useful
el: Οι πληροφορίες κατάρρευσης που δημιουργήθηκαν δεν είναι χρήσιμες

[ctx: @info]
en: The rating of this crash information is invalid. This is a bug in DrKonqi itself.
el: Η αξιολόγηση της κατάρρευσης δεν είναι έγκυρη. Αυτό είναι ένα εσωτερικό σφάλμα του DrKonqi.

[ctx: @info/rich]
en: You can click the <interface>Install Debug Symbols</interface> button in order to automatically install the missing debugging information packages. If this method does not work: please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace; install the needed packages (<link url='%2'>list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
el: Πατήστε το κουμπί <interface>Εγκατάσταση συμβόλων αποσφαλμάτωσης</interface> με σκοπό να εγκαταστήσετε αυτόματα τα πακέτα πληροφοριών του αποσφαλματωτή που λείπουν. Εάν αυτή η μέθοδος δεν λειτουργεί: παρακαλώ διαβάστε <link url='%1'>Πώς να δημιουργήσετε χρήσιμες αναφορές σφαλμάτων</link> για να μάθετε πώς να λαμβάνετε χρήσιμες πληροφορίες κατάρρευσης. Εγκαταστήστε τα απαραίτητα πακέτα (<link url='%2'>λίστα αρχείων</link>) και πατήστε το κουμπί <interface>Επαναφόρτωση</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: Please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace; install the needed packages (<link url='%2'>list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
el: Παρακαλώ διαβάστε <link url='%1'>Πώς να δημιουργήσετε χρήσιμες αναφορές σφαλμάτων</link> για να μάθετε πώς μπορείτε να λάβετε χρήσιμες πληροφορίες κατάρρευσης. Εγκαταστήστε τα απαραίτητα πακέτα (<link url='%2'>λίστα αρχείων</link>) και πατήστε το κουμπί <interface>Επαναφόρτωση</interface>.

[ctx: @info:status]
en: The debugger has quit unexpectedly.
el: Ο αποσφαλματωτής τερματίστηκε απροσδόκητα.

[ctx: @info:status]
en: The crash information could not be generated.
el: Οι πληροφορίες κατάρρευσης δεν μπόρεσαν να δημιουργηθούν.

[ctx: @info/rich]
en: You could try to regenerate the backtrace by clicking the <interface>Reload</interface> button.
el: Μπορείτε να προσπαθήσετε την αναδημιουργία των πληροφοριών κατάρρευσης πατώντας στο κουμπί <interface>Επαναφόρτωση</interface>.

[ctx: @info:status]
en: <strong>The debugger application is missing or could not be launched.</strong>
el: <strong>Η εφαρμογή του διορθωτή σφαλμάτων δεν υπάρχει ή δεν μπορεί να εκτελεστεί.</strong>

[ctx: @info/rich]
en: <strong>You need to first install the debugger application (%1) then click the <interface>Reload</interface> button.</strong>
el: <strong>Πρέπει πρώτα να εγκαταστήσετε την εφαρμογή διόρθωσης σφαλμάτων (%1) και έπειτα να πατήσετε το κουμπί <interface>Επαναφόρτωση</interface>.</strong>

[ctx: @title:window]
en: Error during the installation of debug symbols
el: Σφάλμα κατά την εγκατάσταση των συμβόλων αποσφαλμάτωσης

note: i18nc here because that'd close the html tag but we need to append an unordered list of paths
en: The packages containing debug information for the following application and libraries are missing:
el: Τα πακέτα περιέχουν πληροφορίες αποσφαλμάτωσης για τις παρακάτω εφαρμογές και βιβλιοθήκες που λείπουν:

[ctx: messagebox title]
en: Missing debug information packages
el: Πληροφορίες πακέτων αποσφαλμάτωσης που λείπουν.

[ctx: @info/plain]
en: <placeholder>In detail, tell us what you were doing  when the application crashed.</placeholder>
el: <placeholder>Με λεπτομέρειες, περιγράψτε τι κάνατε όταν η εφαρμογή κατέρρευσε.</placeholder>

[ctx: @info]
en: Subprocess exited with error: %1
el: Η υποδιεργασία τερμάτισε με σφάλμα: %1

[ctx: @info]
en: Subprocess crashed. Check your installation.
el: Η υποδιεργασία κατάρρευσε. Ελέγξτε την εγκατάσταση σας.

[ctx: @title CLI title]
en: Crashed Processes Viewer
el: Προβολή διεργασιών που έχουν καταρρεύσει

[ctx: @info program description]
en: Offers detailed view of past crashes
el: Προσφέρει, λεπτομερείς προβολή προηγμένων καταρρεύσεων

[ctx: @title]
en: Failure
el: Αποτυχία

[ctx: @info]
en: Failed to access crash data for unknown reasons.
el: Αποτυχία πρόσβασης σε δεδομένα κατάρρευσης για άγνωστους λόγους.

[ctx: @title]
en: Details
el: Λεπτομέρειες

[ctx: @action]
en: Copy to Clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

[ctx: @action]
en: Run Interactive Debugger
el: Εκτέλεση Διαδραστικού Αποσφαλματωτή

[ctx: @title]
en: Crashes
el: Καταρρεύσεις

[ctx: @info place holder for empty listview]
en: Loading crash reports
el: Φόρτωση αναφορών κατάρρευσης

[ctx: @info place holder for empty listview]
en: No processes have crashed yet
el: Δεν υπάρχουν διεργασίες που να έχουν καταρρεύσει

[ctx: @info place holder for empty listview]
en: No crashes matching the search
el: Δεν υπάρχουν καταρρεύσεις που να ταιριάζουν με την αναζήτηση

[ctx: @title:window]
en: Overview
el: Επισκόπηση

[ctx: @label the debugger called LLDB]
en: LLDB
el: Υποστήριξη LLDB

[ctx: @info:progress]
en: Requesting installation of missing debug symbols packages...
el: Απαιτείται η εγκατάσταση των πακέτων συμβόλων αποσφαλμάτωσης που λείπουν...

en: Cancel
el: Ακύρωση

[ctx: @title:window]
en: Missing debug symbols
el: Απουσιάζουν τα σύμβολα αποσφαλμάτωσης

[ctx: @info]
en: Could not find debug symbol packages for this application.
el: Αδυναμία εύρεσης πακέτων συμβόλων αποσφαλμάτωσης για αυτή την εφαρμογή.

[ctx: @info]
en: An error was encountered during the installation of the debug symbol packages.
el: Σφάλμα προέκυψε κατά την εγκατάσταση των πακέτων συμβόλων αποσφαλμάτωσης.

[ctx: @info]
en: Report saved to <filename>%1</filename>.
el: Η αναφορά αποθηκεύτηκε στο <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not create a file in which to save the report.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία ενός αρχείου για την αποθήκευση της αναφοράς.

[ctx: @title:window]
en: Save Report
el: Αποθήκευση αναφοράς

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου <filename>%1</filename> για εγγραφή.

[ctx: @action:button]
en: &Restart Application
el: &Επανέναρξη εφαρμογής

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to restart the crashed application.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να επανεκκινήσετε την εφαρμογή που κατέρρευσε.

[ctx: @title:tab general information]
en: &General
el: &Γενικά

[ctx: @title:tab]
en: &Developer Information
el: &Πληροφορίες προγραμματιστή

[ctx: @info]
en: <para>We are sorry, <application>%1</application> closed unexpectedly.</para>
el: <para>Λυπούμαστε, η εφαρμογή <application>%1</application> έκλεισε απρόσμενα.</para>

[ctx: @info]
en: <para>As the Crash Handler itself has failed, the automatic reporting process is disabled to reduce the risks of failing again.<nl /><nl />Please, <link url='%1'>manually report</link> this error to the KDE bug tracking system. Do not forget to include the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> tab.</para>
el: <para> Καθώς το εργαλείο καταρρεύσεων έχει αποτύχει, η διαδικασία αυτόματης αναφοράς έχει απενεργοποιηθεί για να μειωθεί το ρίσκο επανάληψης της αποτυχίας.<nl /><nl />Παρακαλώ, <link url='%1'>αναφέρετε χειροκίνητα</link> αυτό το σφάλμα στο σύστημα ανίχνευσης σφαλμάτων του KDE. Μην παραλείψετε να συμπεριλάβετε και τις πληροφορίες κατάρρευσης από την καρτέλα <interface>Πληροφορίες προγραμματιστή</interface>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because the crash handler dialog was started in safe mode.<nl />You can manually report this bug to %1 (including the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> tab.)</para>
el: <para>Ο βοηθός αναφοράς είναι απενεργοποιημένος γιατί ο διάλογος του εργαλείου καταρρεύσεων ξεκίνησε σε ασφαλή λειτουργία.<nl /> Μπορείτε χειροκίνητα να αναφέρετε αυτό το σφάλμα στο %1 (συμπεριλαμβάνοντας και τις πληροφορίες κατάρρευσης από την καρτέλα <interface>Πληροφορίες προγραμματιστή</interface>.)</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because the crashed application appears to have been updated or uninstalled since it had been started. This prevents accurate crash reporting and can also be the cause of this crash.</para><para>After updating it is always a good idea to log out and back in to make sure the update is fully applied and will not cause any side effects.</para>
el: <para> Ο βοηθός αναφοράς είναι απενεργοποιημένος επειδή η εφαρμογή που κατέρρευσε φαίνεται να έχει ενημερωθεί ή αφαιρεθεί αφού έχει ξεκινήσει να εκτελείται. Αυτό εμποδίζει την ακρίβεια της αναφοράς κατάρρευσης και ίσως να είναι η αιτία αυτής της κατάρρευσης.</para><para>Μετά την ενημέρωση είναι πάντα καλή ιδέα να αποσυνδέεστε και να συνδέεστε ξανά στο λογαριασμό σας για να βεβαιωθείτε ότι η ενημέρωση έχει εφαρμοστεί πλήρως και δεν θα προκαλέσει άλλα προβλήματα.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You can help us improve KDE Software by reporting this error.<nl /><link url='%1'>Learn more about bug reporting.</link></para>
el: <para>Μπορείτε να μας βοηθήσετε να βελτιώσουμε το λογισμικό του KDE αναφέροντας αυτό το σφάλμα.<nl /><link url='%1'>Μάθετε περισσότερα για την αναφορά σφαλμάτων.</link></para>

[ctx: @info]
en: <para>You cannot report this error, because <application>%1</application> does not provide a bug reporting address.</para>
el: <para>Δεν μπορείτε να αναφέρετε αυτό το σφάλμα, γιατί η <application>%1</application> δεν παρέχει μία διεύθυνση αναφοράς σφάλματος.</para>

[ctx: @label]
en: Details:
el: Λεπτομέρειες:

[ctx: @info Note the time information is divided into date and time parts]
en: <para>Executable: <application>%1</application> PID: %2 Signal: %3 (%4) Time: %5 %6</para>
el: <para>Εκτελέσιμο: <application>%1</application> PID: %2 Σήμα: %3 (%4) Χρόνος: %5 %6</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this dialog (you will lose the crash information.)
el: Κλείστε αυτόν τον διάλογο (θα χάσετε τις πληροφορίες κατάρρευσης.)

en: Crash Handler
el: Ο διαχειριστής καταρρεύσεων

en: Crash Handler gives the user feedback if a program has crashed.
el: Ο διαχειριστής κατάρρευσης δίνει στο χρήστη πληροφορίες αν ένα πρόγραμμα έχει καταρρεύσει.

[ctx: @info:credit]
en: George Kiagiadakis
el: Γιώργος Καγιαδάκης

[ctx: @info:shell]
en: The signal <number> that was caught
el: Ο <αριθμός> του σήματος που πιάστηκε

[ctx: @info:shell]
en: <Name> of the program
el: Το <όνομα> του προγράμματος

[ctx: @info:shell]
en: <Path> to the executable
el: Η <διαδρομή> για το εκτελέσιμο

[ctx: @info:shell]
en: The <version> of the program
el: Η <έκδοση> του προγράμματος

[ctx: @info:shell]
en: The bug <address> to use
el: Η <διεύθυνση> σφαλμάτων για να χρησιμοποιήσετε

[ctx: @info:shell]
en: Translated <name> of the program
el: Μεταφρασμένο <όνομα> του προγράμματος

[ctx: @info:shell]
en: Bugzilla product name
el: Όνομα προϊόντος του Bugzilla

[ctx: @info:shell]
en: The <PID> of the program
el: Το <PID> του προγράμματος

[ctx: @info:shell]
en: Startup <ID> of the program
el: Το <ID> εκκίνησης του προγράμματος

[ctx: @info:shell]
en: The program was started by kdeinit
el: Το πρόγραμμα εκκινήθηκε από το kdeinit

[ctx: @info:shell]
en: Disable arbitrary disk access
el: Απενεργοποίησε την αυθαίρετη προσπέλαση του δίσκου

[ctx: @info:shell]
en: The program has already been restarted
el: Το πρόγραμμα έχει ήδη επανεκκινηθεί

[ctx: @info:shell]
en: Keep the program running and generate the backtrace at startup
el: Διατήρηση της εκτέλεσης του προγράμματος και δημιουργία των πληροφοριών κατάρρευσης κατά την εκκίνηση

[ctx: @info:shell]
en: The <thread id> of the failing thread
el: Το <αναγνωριστικό νήματος> που απέτυχε

[ctx: @info:shell]
en: Do not show a notification but launch the debug dialog directly
el: Να μην εμφανίζεται ειδοποίηση αλλά να εκτελείται απευθείας ο διάλογος αποσφαλμάτωσης

[ctx: @title]
en: Fetching the Backtrace (Automatic Crash Information)
el: Εξαγωγή των πληροφοριών κατάρρευσης (Αυτοματοποιημένες πληροφορίες κατάρρευσης)

[ctx: @action:button]
en: Show backtrace content (advanced)
el: Προβολή περιεχομένου backtrace (προχωρημένο)

[ctx: @action:button]
en: Next
el: Επόμενο

[ctx: @info]
en: Failed to contact bugs.kde.org: <message>%1</message>
el: Αποτυχία επικοινωνίας με το bugs.kde.org: <message>%1</message>

[ctx: @action]
en: Retry
el: Επανάληψη

[ctx: @info]
en: Trying to contact bugs.kde.org...
el: Προσπάθεια επικοινωνίας με το bugs.kde.org...

[ctx: @title:window]
en: What do You Know About the Crash?
el: Τι γνωρίζετε για την κατάρρευση;

[ctx: @info/rich]
en: Do you remember what you were doing prior to the crash?
el: Θυμάστε τι κάνατε πριν συμβεί η κατάρρευση;

[ctx: @action:button]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: @action:button]
en: No
el: Όχι

[ctx: @info/rich]
en: Does the application crash again if you repeat the same situation?
el: Η εφαρμογή ξανά καταρρέει όταν ακολουθήσετε την ίδια διαδικασία;

[ctx: @info/rich]
en: Please select which additional information you can provide:
el: Παρακαλώ επιλέξτε ποιες επιπλέον πληροφορίες μπορείτε να παρέχετε:

[ctx: @option:check kind of information the user can provide about the crash, %1 is the application name]
en: What I was doing when the application <application>%1</application> crashed
el: Τι έκανα όταν η εφαρμογή <application>%1</application> κατέρρευσε

[ctx: @action:check]
en: Unusual desktop behavior I noticed
el: Ασυνήθιστη συμπεριφορά της επιφάνειας εργασίας που παρατήρησα

[ctx: @action:check]
en: Custom settings of the application that may be related
el: Προσαρμοσμένες ρυθμίσεις της εφαρμογής που πιθανόν να σχετίζονται

[ctx: @title]
en: Not Sufficiently Useful
el: Δεν είναι επαρκώς χρήσιμη

[ctx: @info]
en: <para>The information you can provide is not considered helpful enough in this case. If you can't think of any more information you can close the bug report dialog.</para>
el: <para>Οι πληροφορίες που μπορείτε να παρέχετε δεν μπορούν να θεωρηθούν αρκετά χρήσιμες σε αυτή την περίπτωση. Αν δεν μπορείτε να σκεφτείτε περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να κλείσετε το διάλογο αναφοράς σφάλματος</para>

[ctx: @title:window]
en: Developer Information
el: Πληροφορίες Προγραμματιστή

[ctx: @action Report the bug on this domain]
en: Report on %1
el: Αναφορά σε %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Starts the bug report assistant.
el: Κατάσταση βοηθού αναφοράς σφάλματος.

[ctx: @action:button]
en: Install Debug Symbols
el: Εγκατάσταση συμβόλων αποσφαλμάτωσης

[ctx: @action:button]
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to reload the crash information (backtrace). This is useful when you have
    installed the proper debug symbol packages and you want to obtain a better backtrace.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να κάνετε επαναφόρτωση των πληροφοριών κατάρρευσης. Αυτό είναι χρήσιμο όταν έχετε 
    εγκαταστήσει τα κατάλληλα πακέτα συμβόλων αποσφαλμάτωσης και θέλετε να αποκτήσετε καλύτερες πληροφορίες κατάρρευσης.

[ctx: @action:button]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: @action:button]
en: Save
el: Αποθήκευση

[ctx: @info]
en: <subtitle>What is a "backtrace" ?</subtitle><para>A backtrace basically describes what was
    happening inside the application when it crashed, so the developers may track
    down where the mess started. They may look meaningless to you, but they might
    actually contain a wealth of useful information.<nl />Backtraces are commonly
    used during interactive and post-mortem debugging.</para>
el: <subtitle>Τι είναι οι πληροφορίες κατάρρευσης</subtitle><para>Οι πληροφορίες κατάρρευσης βασικά περιγράφουν
    τι συνέβη σε μια εφαρμογή όταν κατέρρευσε, έτσι ώστε οι προγραμματιστές να μπορέσουν να εντοπίσουν
    που ξεκίνησε το πρόβλημα. Ίσως αυτά φαίνονται ενέργειες χωρίς νόημα για εσάς, αλλά πιθανόν 
    να περιέχουν έναν πλούτο χρήσιμων πληροφοριών.<nl />Οι πληροφορίες αυτές χρησιμοποιούνται πολύ συχνά 
    κατά τη διάρκεια της διαδραστικής και της «μετά-θάνατον» αποσφαλμάτωσης.</para>

[ctx: @info/rich]
en: You can click the <interface>Install Debug Symbols</interface> button in order to automatically install the missing debugging information packages. If this method
    does not work: please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful
    backtrace; install the needed packages (<link url='%2'>list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
el: Κάντε κλίκ στο κουμπί <interface>Εγκατάσταση συμβόλων αποσφαλμάτωσης</interface> με σκοπό να εγκαταστήσετε αυτόματα τα πακέτα, που λείπουν, πληροφοριών του αποσφαλματωτή. Εάν αυτή η μέθοδος
     δεν λειτουργεί: παρακαλώ διαβάστε <link url='%1'>Πώς να δημιουργήσετε χρήσιμες αναφορές σφαλμάτων</link> για να μάθετε πώς να λαμβάνετε χρήσιμες
     πληροφορίες κατάρρευσης. Εγκαταστήστε τα απαραίτητα πακέτα (<link url='%2'>λίστα αρχείων</link>) και πατήστε το κουμπί <interface>Επαναφόρτωση</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: Please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace; install the needed packages
    (<link url='%2'>list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
el: Παρακαλώ διαβάστε <link url='%1'>Πώς να δημιουργήσετε χρήσιμες αναφορές σφαλμάτων</link> για να μάθετε πώς μπορείτε να λάβετε χρήσιμες πληροφορίες κατάρρευσης. Εγκαταστήστε τα απαραίτητα πακέτα (<link url='%2'>λίστα αρχείων</link>) και πατήστε το κουμπί <interface>Επαναφόρτωση</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: <emphasis strong='true'>You need to first install the debugger application (%1) then click the <interface>Reload</interface> button.</emphasis>
el: <emphasis strong='true'>Πρέπει πρώτα να εγκαταστήσετε την εφαρμογή αποσφαλματωτή (%1) και έπειτα να πατήσετε το κουμπί <interface>Επαναφόρτωση</interface>.</emphasis>

[ctx: @label]
en: Automatically download debug symbols to enhance crash reports
el: Αυτόματη λήψη συμβόλων αποσφαλμάτωσης για τη βελτίωση των αναφορών κατάρρευσης

[ctx: @info:tooltip]
en: Crash reports can be of greater value if additional debugging resources are downloaded from your distributor first.
    This may also cause increased memory usage and will take longer, and causes downloads of unknown size when a crash occurs. This is skipped automatically when using a metered internet connection.
el: Οι αναφορές κατάρρευσης μπορεί να έχουν μεγαλύτερη αξία αν πρώτα κατεβάσετε πρόσθετους πόρους αποσφαλμάτωσης από τον διανομέα σας.
    Αυτό μπορεί να προκαλέσει αυξημένη χρήση μνήμης και θα διαρκέσει περισσότερο, ενώ προκαλεί λήψεις άγνωστου μεγέθους όταν συμβεί μια κατάρρευσης. Επίσης παραλείπεται αυτόματα όταν χρησιμοποιείτε μετρημένη σύνδεση στο διαδίκτυο.

[ctx: @title]
en: Login into the bug tracking system
el: Συνδεθείτε στο σύστημα παρακολούθησης σφαλμάτων

[ctx: @info:status '1' is replaced with the short URL of the bugzilla]
en: You need to login with your %1 account in order to proceed.
el: Πρέπει να συνδεθείτε με τον %1 λογαριασμό σας για να προχωρήσετε.

[ctx: @label:textbox bugzilla account email]
en: E-mail Address:
el: Διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας:

[ctx: @label:textbox bugzilla account password]
en: Password:
el: Κωδικός:

[ctx: @option:check]
en: Save login information using the KDE Wallet system
el: Αποθήκευση πληροφοριών σύνδεσης χρησιμοποιώντας το σύστημα KDE Wallet

[ctx: @info/rich]
en: <note>You need a user account on the <link url='%1'>KDE bug tracking system</link> in order to file a bug report, because we may need to contact you later
    for requesting further information. If you do not have one, you can freely <link url='%2'>create one here</link>. Please do not use disposable email accounts.</note>
el: <note>Χρειάζεστε έναν λογαριασμό στο <link url='%1'>σύστημα παρακολούθησης σφαλμάτων KDE</link> για να υποβάλετε μία αναφορά σφάλματος, επειδή μπορεί να χρειαστεί να επικοινωνήσουμε μαζί σας αργότερα για περισσότερες διευκρινήσεις. Εάν δεν έχετε, μπορείτε ελεύθερα να <link url='%2'>δημιουργήσετε έναν εδώ</link>. Παρακαλώ μην χρησιμοποιείτε λογαριασμούς ηλεκτρονικού ταχυδρομείου μιας χρήσης.</note>

[ctx: @action:button]
en: Login
el: Σύνδεση

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to login to the KDE bug tracking system using the provided e-mail address and password.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να συνδεθείτε στο σύστημα παρακολούθησης σφαλμάτων KDE χρησιμοποιώντας τη δοσμένη διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας και τον κωδικό.

[ctx: @info]
en: <para>As the Crash Handler itself has failed, the
    automatic reporting process is disabled to reduce the
    risks of failing again.<nl /><nl />
    Please, <link url='%1'>manually report</link> this error
    to the KDE bug tracking system. Do not forget to include
    the backtrace from the <interface>Developer Information</interface>
    page.</para>
el: <para>Καθώς το εργαλείο καταρρεύσεων έχει αποτύχει, η διαδικασία αυτόματης αναφοράς έχει απενεργοποιηθεί για να μειωθεί το ρίσκο επανάληψης της αποτυχίας.<nl /><nl />Παρακαλώ, <link url='%1'>αναφέρετε χειροκίνητα</link> αυτό το σφάλμα στο σύστημα παρακολούθησης σφαλμάτων του KDE. Μην παραλείψετε να συμπεριλάβετε και τις πληροφορίες κατάρρευσης από την καρτέλα <interface>Πληροφορίες προγραμματιστή</interface>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because the crash handler dialog was started in safe mode.<nl />
    You can manually report this bug to <link>%1</link> (including the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> page.)</para>
el: <para>Ο βοηθός αναφοράς είναι απενεργοποιημένος γιατί ο διάλογος του εργαλείου καταρρεύσεων ξεκίνησε σε ασφαλή λειτουργία.<nl />
    Μπορείτε, χειροκίνητα, να αναφέρετε αυτό το σφάλμα στο <link>%1</link> (συμπεριλαμβάνοντας και τις πληροφορίες κατάρρευσης από την καρτέλα <interface>Πληροφορίες προγραμματιστή</interface>.)</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because
    the crashed application appears to have been updated or
    uninstalled since it had been started. This prevents accurate
    crash reporting and can also be the cause of this crash.</para>
    <para>After updating it is always a good idea to log out and back
    in to make sure the update is fully applied and will not cause
    any side effects.</para>
el: <para>Ο βοηθός αναφοράς είναι απενεργοποιημένος επειδή
    η κατεστραμμένη εφαρμογή φαίνεται να έχει ενημερωθεί ή
    απεγκατεστήθηκε από τότε που είχε ξεκινήσει. Αυτό αποτρέπει την ακριβή
    αναφορά κατάρρευσης και μπορεί επίσης να είναι η αιτία αυτής της κατάρρευσης.</para>
    <para>Μετά την ενημέρωση είναι πάντα καλή ιδέα να αποσυνδεθείτε και να επιστρέψετε
    για να βεβαιωθείτε ότι η ενημέρωση έχει εφαρμοστεί πλήρως και δεν θα προκαλέσει
    οποιεσδήποτε παρενέργειες.</para>

[ctx: @info]
en: Gathering crash information failed for unknown reasons. You can retry, close the window, or <link url='%1'>view detailed output</link>.
el: Η συλλογή πληροφοριών κατάρρευσης απέτυχε για άγνωστους λόγους. Μπορείτε να ξαναπροσπαθήσετε, να κλείσετε το παράθυρο, ή <link url='%1'>να δείτε την λεπτομερή έξοδο</link>."

[ctx: @info]
en: Gathering crash information failed for unknown reasons. You can retry, or close the window.
el: Η συλλογή πληροφοριών κατάρρευσης απέτυχε για άγνωστους λόγους. Μπορείτε να ξαναπροσπαθήσετε ή να κλείσετε το παράθυρο.

[ctx: @action retry gathering crash data]
en: Retry
el: Επανάληψη

[ctx: @action]
en: Send Automatic Report
el: Αποστολή αυτόματης αναφοράς

[ctx: @action]
en: See Developer Information
el: Δείτε πληροφορίες προγραμματιστή

[ctx: @title]
en: Preview the Report
el: Προεπισκόπηση της αναφοράς

[ctx: @label/rich]
en: <para>This is a preview of the report's contents which will be sent.</para><para>If you want to modify it go to the previous pages.</para>
el: Αυτή είναι μια προεπισκόπηση των περιεχομένων της αναφοράς που θα σταλεί.</para><para>Αν θέλετε να την επεξεργαστείτε πηγαίνετε στην προηγούμενη σελίδα.</para>

[ctx: @action:button]
en: Submit
el: Υποβολή

[ctx: @info]
en: Waiting for data…
el: Αναμονή για δεδομένα...

[ctx: @title]
en: Enter the Details about the Crash
el: Εισάγετε τις πληροφορίες για την κατάρρευση

[ctx: @info]
en: Please provide the following information in English.
el: Παρακαλώ να παρέχετε τις παρακάτω πληροφορίες στα Αγγλικά.

[ctx: @info]
en: Title of the bug report:
el: Τίτλος της αναφοράς σφάλματος:

[ctx: @info:tooltip examples of good bug report titles]
en: <subtitle>Examples of good titles:</subtitle>
    <list>
    <item>Plasma crashed after adding the Notes widget and writing on it</item>
    <item>Konqueror crashed when accessing the Facebook application 'X'</item>
    <item>Kopete closed after resuming the computer and talking to a MSN buddy</item>
    <item>Kate closed while editing a log file and pressing the Delete key a couple of times</item>
    </list>
el: <subtitle>Παραδείγματα καλών τίτλων:</subtitle>
    <list>
    <item>Plasma crashed after adding the Notes widget and writing on it</item>
    <item>Konqueror crashed when accessing the Facebook application 'X'</item>
    <item>Kopete closed after resuming the computer and talking to a MSN buddy</item>
    <item>Kate closed while editing a log file and pressing the Delete key a couple of times</item>
    </list>

[ctx: @info]
en: Information about the crash:
el: Πληροφορίες για την κατάρρευση:

[ctx: @info]
en: <subtitle>Describe in as much detail as possible the crash circumstances:</subtitle>
    <list>
    <item>Detail which actions were you taking inside and outside the application an instant before the crash.</item>
    <item>Note if you noticed any unusual behavior in the application or in the whole environment.</item>
    <item>Note any non-default configuration in the application</item>
    </list>
el: <subtitle>Περιγράψτε, με όσο το δυνατή λεπτομέρεια τις συνθήκες κατάρρευσης:</subtitle>
    <list>
    <item>Περιγράψτε πιες ενέργειες κάνατε, τόσο μέσα στην εφαρμογή όσο και έξω από αυτή λίγο πριν την κατάρρευση.</item>
    <item>Σημειώστε αν παρατηρήσετε κάποια ασυνήθιστη συμπεριφορά μέσα στην εφαρμογή ή σε όλο το περιβάλλον εργασίας</item>
    <item>Σημειώστε οποιαδήποτε μη-προεπιλεγμένη ρύθμιση της εφαρμογής</item>
    </list>

[ctx: the minimum required length of a text was reached]
en: Minimum length reached
el: Το ελάχιστο μήκος επετεύχθη

[ctx: the minimum required length of a text wasn't reached yet]
en: Provide more information
el: Παρέχετε περισσότερες πληροφορίες

[ctx: @info]
en: Distribution method:
el: Μέθοδος διανομής:

[ctx: @option:check]
en: KDE Platform is compiled from source
el: Η πλατφόρμα KDE έχει μεταγλωττιστεί από τον πηγαίο κώδικα

[ctx: @info]
en: <note>The crash and system information will be automatically added to the bug report.</note>
el: <note>Οι πληροφορίες κατάρρευσης και οι πληροφορίες συστήματος θα προστεθούν αυτόματα στην αναφορά σφάλματος</note>

[ctx: @action:button]
en: Preview Report
el: Προεπισκόπηση της αναφοράς

[ctx: @action:button]
en: Save Report to File
el: Αποθήκευση Αναφοράς σε Αρχείο

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to save the crash information to a file for manual reporting.
el: Κάντε χρήση αυτού το μπουτόν για να αποθηκεύσετε της πληροφορίες κατάρρευσης σε ένα αρχείο για χειροκίνητη υποβολή.

[ctx: @info]
en: Failed to submit bug report: <message>%1</message>
el: Αποτυχία υποβολής αναφοράς σφάλματος: <message>%1</message>

[ctx: @action retry submitting bug report]
en: Retry Submission
el: Επανάληψη Υποβολής

[ctx: @info]
en: Submitting bug report...
el: Υποβολή αναφοράς σφάλματος...

[ctx: @title]
en: Crash Report Sent
el: Η αναφορά σφάλματος απεστάλη

[ctx: @action %1 is an application name e.g. kwrite]
en: Restart %1
el: Επανέναρξη %1

[ctx: @info]
en: Thank you for being part of KDE. You can now close this window.
el: Ευχαριστούμε που είστε μέρος του KDE. Μπορείτε τώρα να κλείσετε αυτό το παράθυρο.

[ctx: @label]
en: Crash Report Sent
el: Η αναφορά σφάλματος απεστάλη

[ctx: @label other side of row 'in the future: [x] submit stuff automatically]
en: In the future:
el: Στο μέλλον:

[ctx: @label]
en: Automatically report crashes
el: Αυτόματη αναφορά καταρρεύσεων

[ctx: @info:tooltip]
en: Always automatically submit a crash report to KDE's crash tracking system. No manual input required.
    You will not receive any more crash notifications.
el: Να υποβάλλεται πάντα αυτόματα αναφορά κατάρρευσης στο σύστημα παρακολούθησης καταρρεύσεων του KDE. Δεν χρειάζεται να πληκτρολογήσετε τίποτα.
    Δεν θα λαμβάνετε άλλες ειδοποιήσεις κατάρρευσης.

[ctx: @label placeholder text in TextArea]
en: Tell us more about the crash…
el: Πείτε μας περισσότερα για την κατάρρευση…

[ctx: @action:button]
en: Send Message
el: Αποστολή μηνύματος

[ctx: @action:button]
en: Finish
el: Ολοκλήρωση

[ctx: @title:window]
en: Welcome to the Reporting Assistant
el: Καλώς ήρθατε στο βοηθό αναφορών

[ctx: @info/rich]
en: This assistant will analyze the crash information and guide you through the bug reporting process.
el: Αυτός ο βοηθός θα αναλύσει της πληροφορίες κατάρρευσης και θα σας κατευθύνει στη διαδικασία αναφοράς του σφάλματος.

[ctx: @info/rich note before starting the bug reporting process]
en: <para><note>Since communication between you and the developers is required for effective debugging,
    to continue reporting this bug it is <emphasis strong='true'>required for you to agree that developers may contact you</emphasis>.
    </note></para><para>Feel free to close this dialog if you do not accept this.</para>
el: <para><note>Μιας και είναι απαραίτητη η επικοινωνία μεταξύ εσάς και των προγραμματιστών, για αποτελεσματική αποσφαλμάτωση,
    για να συνεχίσετε την αναφορά αυτού του σφάλματος <emphasis strong='true'>απαιτείτε από εσάς να συμφωνήσετε στο ότι οι προγραμματιστές θα μπορούσαν να επικοινωνήσουν μαζί σας</emphasis>.
    . </para><para>Κλείστε, ελεύθερα, αυτόν το διάλογο αν δεν συμφωνείτε με αυτό.</para>

[ctx: @action:button]
en: I Agree to be Contacted
el: Συμφωνώ να επικοινωνήσουν μαζί μου

[ctx: @info/status error]
en: Failed to get platform list
el: Αποτυχία ανάκτησης της λίστας με τις πλατφόρμες

[ctx: @item:inlistbox user didn't tried to repeat the crash situation]
en: I did not try again
el: Δεν προσπάθησα πάλι

[ctx: @item:inlistbox the crash cannot be reproduce. reproduciblity->never]
en: Never
el: Ποτέ

[ctx: @item:inlistbox the bug can be reproduced sometimes]
en: Sometimes
el: Μερικές φορές

[ctx: @item:inlistbox the bug can be reproduced every time]
en: Every time
el: Κάθε φορά

[ctx: Notification text]
en: The application closed unexpectedly.
el: Η εφαρμογή έκλεισε απρόσμενα.

[ctx: Notification text]
en: Please report this error to help improve this software.
el: Αναφέρετε αυτό το σφάλμα για να βοηθήσετε στη βελτίωση αυτού του λογισμικού.

[ctx: Notification text]
en: The application closed unexpectedly. A report is being automatically submitted.
el: Η εφαρμογή έκλεισε απρόσμενα. Υποβάλλεται αυτόματα μια αναφορά.

[ctx: Placeholder is an application name; it crashed]
en: %1 Closed Unexpectedly
el: η εφαρμογή %1 έκλεισε απρόσμενα

en: Please report this error to help improve this software.
el: Αναφέρετε αυτό το σφάλμα για να βοηθήσετε στη βελτίωση αυτού του λογισμικού.

en: Report &Bug
el: Αναφορά &σφάλματος

en: &Restart Application
el: &Επανέναρξη εφαρμογής

[ctx: Allows the user to hide this notifier item]
en: Hide
el: Απόκρυψη

[ctx: @action:button, keep short]
en: Add Details
el: Προσθήκη λεπτομερειών

[ctx: Notification action button, keep short]
en: Report Bug
el: Αναφορά σφάλματος

[ctx: Notification action button, keep short]
en: Restart App
el: Επανέναρξη εφαρμογής

en: The debugger name passed to the parser factory
el: Το όνομα του αποσφαλματωτή που διαβιβάστηκε στο εργοστάσιο ανάλυσης

en: A file containing the backtrace.
el: Ένα αρχείο που περιέχει το μηνύματα κατάρρευσης.

en: Test application for bugtracker manager lib
el: Δοκιμαστική εφαρμογή για τον διαχειριστή βιβλιοθηκών αποσφαλμάτωσης

[ctx: @info:shell]
en: bugstest.kde.org username
el: bugstest.kde.org Όνομα χρήστη

[ctx: @info:shell]
en: bugstest.kde.org password
el: bugstest.kde.org κωδικός
