drkonqi - en to ja translation catalogue (156 entries)

[ctx: @action:button]
en: &Reload
ja: 再読み込み(&R)

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to reload the crash information (backtrace). This is useful when you have installed the proper debug symbol packages and you want to obtain a better backtrace.
ja: このボタンでクラッシュ情報 (バックトレース) を再読み込みできます。デバッグシンボルパッケージがインストールされており、より良いバックトレースを取得したい場合に便利です。

[ctx: @action:button]
en: &Install Debug Symbols
ja: デバッグシンボルをインストール(&I)

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to install the missing debug symbols packages.
ja: このボタンで欠けているデバッグシンボルパッケージをインストールできます。

[ctx: @info:tooltip]
en: Symbol installation is unavailable because the application was updated or uninstalled after it had been started.
ja: アプリケーションが開始された後に更新またはアンインストールされたため、シンボルのインストールができません。

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to copy the crash information (backtrace) to the clipboard.
ja: このボタンでクラッシュ情報 (バックトレース) をクリップボードへコピーします。

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to save the crash information (backtrace) to a file. This is useful if you want to take a look at it or to report the bug later.
ja: このボタンでクラッシュ情報 (バックトレース) をファイルへ保存します。内容を確認したり、後でバグを報告したりするときに便利です。

en: <h2>What is a "backtrace" ?</h2><p>A backtrace basically describes what was happening inside the application when it crashed, so the developers may track down where the mess started. They may look meaningless to you, but they might actually contain a wealth of useful information.<br />Backtraces are commonly used during interactive and post-mortem debugging.</p>
ja: <h2>バックトレースとは？</h2><p>バックトレースにはクラッシュ時にアプリケーション内部で何が起こっていたのかが記されており、開発者が問題を特定する際の手助けになります。意味がないように見えるときでも、実際には役に立つ情報を豊富に含んでいることがあります。<br/>バックトレースはインタラクティブな事後解析デバッグでよく使用されます。</p>

[ctx: @info:status]
en: Loading...
ja: 読み込み中...

[ctx: @info:status]
en: Generating backtrace... (this may take some time)
ja: バックトレースを生成中... (しばらく時間がかかります)

[ctx: @info]
en: Another debugger is currently debugging the same application. The crash information could not be fetched.
ja: 他のデバッガが同じアプリケーションをデバッグ中です。クラッシュ情報を取得することができませんでした。

[ctx: @info:status]
en: The crash information could not be fetched.
ja: クラッシュ情報を取得することができませんでした。

[ctx: @info/rich]
en: Another debugging process is attached to the crashed application. Therefore, the DrKonqi debugger cannot fetch the backtrace. Please close the other debugger and click <interface>Reload</interface>.
ja: 他のデバッグプロセスがクラッシュしたアプリケーションにアタッチされています。そのため、DrKonqi デバッガはバックトレースを取得できません。他のデバッガを終了して<interface>再読み込み</interface>ボタンをクリックしてください。

[ctx: @info]
en: The generated crash information is useful
ja: 生成されたクラッシュ情報は有益です

[ctx: @info]
en: The generated crash information may be useful
ja: 生成されたクラッシュ情報は有益かもしれません

[ctx: @info]
en: The generated crash information is probably not useful
ja: 生成されたクラッシュ情報はおそらく有益ではないでしょう

[ctx: @info]
en: The generated crash information is not useful
ja: 生成されたクラッシュ情報は有益ではありません

[ctx: @info]
en: The rating of this crash information is invalid. This is a bug in DrKonqi itself.
ja: このクラッシュ情報の格付けは無効です。これは DrKonqi 自身のバグです。

[ctx: @info/rich]
en: You can click the <interface>Install Debug Symbols</interface> button in order to automatically install the missing debugging information packages. If this method does not work: please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace; install the needed packages (<link url='%2'>list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
ja: <interface>デバッグシンボルをインストール</interface>ボタンをクリックして、自動的にデバッグ情報パッケージをインストールできます。このボタンが動作しない場合、<link url='%1'>「有益なバグレポートを作成する方法」</link>を読み、有益なバックトレースを取得する方法についてお知りおきください。必要なパッケージをインストールして(<link url='%2'>ファイルのリスト</link>)<interface>再読み込み</interface>ボタンを押してください。

[ctx: @info/rich]
en: Please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace; install the needed packages (<link url='%2'>list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
ja: <link url='%1'>「有益なバグレポートを作成する方法」</link>を読み、有益なバックトレースを取得する方法についてお知りおきください。必要なパッケージをインストールして (<link url='%2'>ファイルのリスト</link>)<interface>再読み込み</interface>ボタンを押してください。

[ctx: @info:status]
en: The debugger has quit unexpectedly.
ja: デバッガが予期せず終了しました。

[ctx: @info:status]
en: The crash information could not be generated.
ja: クラッシュ情報を生成することができませんでした。

[ctx: @info/rich]
en: You could try to regenerate the backtrace by clicking the <interface>Reload</interface> button.
ja: <interface>再読み込み</interface>ボタンをクリックしてバックトレースを再生成できます。

[ctx: @info:status]
en: <strong>The debugger application is missing or could not be launched.</strong>
ja: <strong>デバッガがインストールされていないか、起動できませんでした。</strong>

[ctx: @info/rich]
en: <strong>You need to first install the debugger application (%1) then click the <interface>Reload</interface> button.</strong>
ja: <strong><interface>再読み込み</interface>ボタンをクリックする前に、デバッガアプリケーション (%1) をインストールしてください。</strong>

[ctx: @title:window]
en: Error during the installation of debug symbols
ja: デバッグシンボルのインストール中にエラーが発生しました

note: i18nc here because that'd close the html tag but we need to append an unordered list of paths
en: The packages containing debug information for the following application and libraries are missing:
ja: 以下のアプリケーションとライブラリのデバッグ情報を含むパッケージが欠けています:

[ctx: messagebox title]
en: Missing debug information packages
ja: デバッグ情報パッケージが不足しています

[ctx: @info/plain]
en: <placeholder>In detail, tell us what you were doing  when the application crashed.</placeholder>
ja: <placeholder>アプリケーションがクラッシュしたときに何をしていたか詳しく説明してください。</placeholder>

[ctx: @info]
en: Subprocess exited with error: %1
ja: サブプロセスがエラーで終了しました: %1

[ctx: @info]
en: Subprocess crashed. Check your installation.
ja: サブプロセスがクラッシュしました。正しくインストールされているか確認してください。

[ctx: @title CLI title]
en: Crashed Processes Viewer
ja: クラッシュ情報ビューア

[ctx: @info program description]
en: Offers detailed view of past crashes
ja: 過去のクラッシュに関する詳細情報を閲覧できます

en: (C) 2020-2022, The DrKonqi Authors
ja: (C) 2000-2022, The DrKonqi Authors

[ctx: @title]
en: Failure
ja: 失敗

[ctx: @info]
en: Failed to access crash data for unknown reasons.
ja: 未知の理由により、クラッシュデータへのアクセスに失敗しました。

[ctx: @title]
en: Details
ja: 詳細

[ctx: @action]
en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

[ctx: @action]
en: Run Interactive Debugger
ja: インタラクティブなデバッガを実行

[ctx: @title]
en: Crashes
ja: クラッシュ

[ctx: @info place holder for empty listview]
en: Loading crash reports
ja: クラッシュレポートを読み込み中

[ctx: @info place holder for empty listview]
en: No processes have crashed yet
ja: クラッシュしたプロセスはありません

[ctx: @info place holder for empty listview]
en: No crashes matching the search
ja: 検索にマッチするクラッシュはありません

[ctx: @title:window]
en: Overview
ja: 概要

[ctx: @info:progress]
en: Requesting installation of missing debug symbols packages...
ja: 欠けているデバッグシンボルパッケージのインストールを要求しています...

en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: @title:window]
en: Missing debug symbols
ja: デバッグシンボルがありません

[ctx: @info]
en: Could not find debug symbol packages for this application.
ja: このアプリケーションのデバッグシンボルを見つけられませんでした。

[ctx: @info]
en: An error was encountered during the installation of the debug symbol packages.
ja: デバッグシンボルパッケージのインストール中にエラーが発生しました。

[ctx: @info]
en: Report saved to <filename>%1</filename>.
ja: レポートを <filename>%1</filename> に保存しました。

[ctx: @info]
en: Could not create a file in which to save the report.
ja: レポートを保存するファイルを作成できませんでした。

[ctx: @title:window]
en: Save Report
ja: レポートを保存

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
ja: ファイル <filename>%1</filename> を書き出し用に開けませんでした。

[ctx: @action:button]
en: &Restart Application
ja: アプリケーションを再起動(&R)

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to restart the crashed application.
ja: このボタンでクラッシュしたアプリケーションを再起動します。

[ctx: @title:tab general information]
en: &General
ja: 全般(&G)

[ctx: @title:tab]
en: &Developer Information
ja: 開発者情報(&D)

[ctx: @info]
en: <para>We are sorry, <application>%1</application> closed unexpectedly.</para>
ja: <para>申し訳ございません、<application>%1</application> が異常終了しました。</para>

[ctx: @info]
en: <para>As the Crash Handler itself has failed, the automatic reporting process is disabled to reduce the risks of failing again.<nl /><nl />Please, <link url='%1'>manually report</link> this error to the KDE bug tracking system. Do not forget to include the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> tab.</para>
ja: <para>クラッシュハンドラ自身に不具合が発生したため、自動報告プロセスはlink <link url='%1'>手動での報告</link> をお願いします。レポートに<interface>開発者情報</interface>タブのバックトレースを含めることを忘れないでください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because the crash handler dialog was started in safe mode.<nl />You can manually report this bug to %1 (including the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> tab.)</para>
ja: <para>クラッシュハンドラがセーフモードで起動されたため、報告アシスタントは無効化されています。<nl />%1 への手動での報告を検討してください。(<interface>開発者情報</interface>タブのバックトレースを含めることができます。)</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because the crashed application appears to have been updated or uninstalled since it had been started. This prevents accurate crash reporting and can also be the cause of this crash.</para><para>After updating it is always a good idea to log out and back in to make sure the update is fully applied and will not cause any side effects.</para>
ja: <para>クラッシュしたアプリケーションが開始後に更新またはアンインストールされたため、報告アシスタントは無効化されています。このような操作は正確なクラッシュ報告を阻害します。また、このクラッシュの原因である可能性もあります。</para><para>更新内容を完全に適用するために、更新した後は常に再ログインするようにしてください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>You can help us improve KDE Software by reporting this error.<nl /><link url='%1'>Learn more about bug reporting.</link></para>
ja: <para>このエラーを報告することで KDE ソフトウェアの改善に協力できます。<nl /><link url='%1'>バグレポートについて詳しく知る</link></para>

[ctx: @info]
en: <para>You cannot report this error, because <application>%1</application> does not provide a bug reporting address.</para>
ja: <para><application>%1</application> がバグレポートのアドレスを提供していないため、このエラーは報告できません。</para>

[ctx: @label]
en: Details:
ja: 詳細:

[ctx: @info Note the time information is divided into date and time parts]
en: <para>Executable: <application>%1</application> PID: %2 Signal: %3 (%4) Time: %5 %6</para>
ja: <para>実行ファイル: <application>%1</application> PID: <numid>%2</numid> シグナル: %3 (%4) 日時: %5 %6</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this dialog (you will lose the crash information.)
ja: このダイアログを閉じる (クラッシュ情報を破棄します)

en: Crash Handler
ja: クラッシュハンドラ

en: Crash Handler gives the user feedback if a program has crashed.
ja: クラッシュハンドラはプログラムがクラッシュした場合にユーザに情報を提供します。

[ctx: @info:shell]
en: The signal <number> that was caught
ja: 捕まえたシグナル番号

[ctx: @info:shell]
en: <Name> of the program
ja: プログラムの名前

[ctx: @info:shell]
en: <Path> to the executable
ja: 実行ファイルへのパス

[ctx: @info:shell]
en: The <version> of the program
ja: プログラムのバージョン

[ctx: @info:shell]
en: The bug <address> to use
ja: 使用するバグのアドレス

[ctx: @info:shell]
en: Translated <name> of the program
ja: プログラムの翻訳名

[ctx: @info:shell]
en: Bugzilla product name
ja: Bugzilla 製品名

[ctx: @info:shell]
en: The <PID> of the program
ja: プログラムの PID

[ctx: @info:shell]
en: Startup <ID> of the program
ja: プログラムの起動 ID

[ctx: @info:shell]
en: The program was started by kdeinit
ja: kdeinit が起動

[ctx: @info:shell]
en: Disable arbitrary disk access
ja: ディスクへの恣意的なアクセスを無効化

[ctx: @info:shell]
en: The program has already been restarted
ja: プログラムは既に再起動されました

[ctx: @info:shell]
en: Keep the program running and generate the backtrace at startup
ja: プログラムを実行させ続け起動時にバックトレースを生成する

[ctx: @info:shell]
en: The <thread id> of the failing thread
ja: 正常に動作していないスレッドの ID

[ctx: @info:shell]
en: Do not show a notification but launch the debug dialog directly
ja: 通知を表示せずにデバッグダイアログを起動する

[ctx: @action:button]
en: Next
ja: 次へ

[ctx: @action]
en: Retry
ja: 再試行

[ctx: @info/rich]
en: Do you remember what you were doing prior to the crash?
ja: クラッシュの前に何をしていたか覚えていますか？

[ctx: @action:button]
en: Yes
ja: はい

[ctx: @action:button]
en: No
ja: いいえ

[ctx: @info/rich]
en: Does the application crash again if you repeat the same situation?
ja: 同じことを繰り返すと、アプリケーションはクラッシュしますか？

[ctx: @info/rich]
en: Please select which additional information you can provide:
ja: 提供できる追加の情報を選択してください:

[ctx: @option:check kind of information the user can provide about the crash, %1 is the application name]
en: What I was doing when the application <application>%1</application> crashed
ja: <application>%1</application> がクラッシュしたときにしていたこと

[ctx: @action:check]
en: Unusual desktop behavior I noticed
ja: 異常なデスクトップの挙動

[ctx: @action:check]
en: Custom settings of the application that may be related
ja: 関連している可能性のあるアプリケーションの設定

[ctx: @title]
en: Not Sufficiently Useful
ja: 十分に有益ではありません

[ctx: @title:window]
en: Developer Information
ja: 開発者情報

[ctx: @action:button]
en: Install Debug Symbols
ja: デバッグシンボルをインストール

[ctx: @action Report the bug on this domain]
en: Report on %1
ja: %1 へ報告

[ctx: @info:tooltip]
en: Starts the bug report assistant.
ja: バグレポートウィザードを起動します。

[ctx: @action:button]
en: Reload
ja: 再読み込み

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to reload the crash information (backtrace). This is useful when you have
    installed the proper debug symbol packages and you want to obtain a better backtrace.
ja: このボタンでクラッシュ情報 (バックトレース) を再読み込みします。
    デバッグシンボルパッケージがインストールされ、より良いバックトレースが取得できるようになったときに便利です。

[ctx: @action:button]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: @action:button]
en: Save
ja: 保存

[ctx: @action retry gathering crash data]
en: Retry
ja: 再試行

[ctx: @info:status '1' is replaced with the short URL of the bugzilla]
en: You need to login with your %1 account in order to proceed.
ja: 前に進むには %1 のアカウントにログインしてください。

[ctx: @label:textbox bugzilla account password]
en: Password:
ja: パスワード:

[ctx: @option:check]
en: Save login information using the KDE Wallet system
ja: KDE ウォレットシステムにログイン情報を保存

[ctx: @action:button]
en: Login
ja: ログイン

[ctx: @action]
en: Send Automatic Report
ja: 自動生成されたレポートを送信

[ctx: @action]
en: See Developer Information
ja: 開発者情報を確認する

[ctx: @action:button]
en: Submit
ja: 送信

[ctx: @info]
en: Waiting for data…
ja: データを待っています...

[ctx: @info]
en: Please provide the following information in English.
ja: 以下の情報を英語で書いてください。

[ctx: @info]
en: Title of the bug report:
ja: バグレポートのタイトル:

[ctx: @info:tooltip examples of good bug report titles]
en: <subtitle>Examples of good titles:</subtitle>
    <list>
    <item>Plasma crashed after adding the Notes widget and writing on it</item>
    <item>Konqueror crashed when accessing the Facebook application 'X'</item>
    <item>Kopete closed after resuming the computer and talking to a MSN buddy</item>
    <item>Kate closed while editing a log file and pressing the Delete key a couple of times</item>
    </list>
ja: <subtitle>良いタイトルの例:</subtitle>
    <list>
    <item>Plasma crashed after adding the Notes widget and writing on it</item>
    <item>Konqueror crashed when accessing the Facebook application 'X'</item>
    <item>Kopete closed after resuming the computer and talking to a MSN buddy</item>
    <item>Kate closed while editing a log file and pressing the Delete key a couple of times</item>
    </list>

[ctx: @info]
en: Information about the crash:
ja: クラッシュについての情報:

[ctx: @info]
en: <subtitle>Describe in as much detail as possible the crash circumstances:</subtitle>
    <list>
    <item>Detail which actions were you taking inside and outside the application an instant before the crash.</item>
    <item>Note if you noticed any unusual behavior in the application or in the whole environment.</item>
    <item>Note any non-default configuration in the application</item>
    </list>
ja: <subtitle>クラッシュしたときの状況についてできるだけ詳しく説明してください:</subtitle>
    <list>
    <item>クラッシュする直前にアプリケーションの内側・外側で行っていたことについての詳細</item>
    <item>アプリケーションやデスクトップ環境の異常な挙動</item>
    <item>アプリケーションの標準設定から変更されたすべての設定</item>
    </list>

[ctx: the minimum required length of a text was reached]
en: Minimum length reached
ja: 最小の長さに到達しました

[ctx: the minimum required length of a text wasn't reached yet]
en: Provide more information
ja: もう少し情報を追加してください

[ctx: @info]
en: Distribution method:
ja: 配布された方法:

[ctx: @option:check]
en: KDE Platform is compiled from source
ja: ソースからコンパイルされた KDE プラットフォーム

[ctx: @info]
en: <note>The crash and system information will be automatically added to the bug report.</note>
ja: <note>クラッシュとシステムに関する情報は自動的にバグレポートに追加されます。</note>

[ctx: @action:button]
en: Preview Report
ja: レポートをプレビュー

[ctx: @action:button]
en: Save Report to File
ja: レポートをファイルに保存

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to save the crash information to a file for manual reporting.
ja: このボタンで手動でバグを報告する際に有用なクラッシュレポート情報を保存することができます。

[ctx: @info]
en: Failed to submit bug report: <message>%1</message>
ja: バグレポートの送信に失敗しました: <message>%1</message>

[ctx: @action retry submitting bug report]
en: Retry Submission
ja: 送信を再試行

[ctx: @title]
en: Crash Report Sent
ja: クラッシュレポートが送信されました

[ctx: @action %1 is an application name e.g. kwrite]
en: Restart %1
ja: %1 を再起動

[ctx: @label]
en: Crash Report Sent
ja: クラッシュレポートが送信されました

[ctx: @label placeholder text in TextArea]
en: Tell us more about the crash…
ja: クラッシュについてさらにお聞かせください...

[ctx: @action:button]
en: Send Message
ja: メッセージを送信

[ctx: @info/rich]
en: This assistant will analyze the crash information and guide you through the bug reporting process.
ja: ウィザードがクラッシュ情報を解析して、バグの報告をお手伝いします。

[ctx: @action:button]
en: I Agree to be Contacted
ja: 開発者から連絡されることに同意します

[ctx: @info/status error]
en: Failed to get platform list
ja: プラットフォームリストの取得に失敗しました

[ctx: @item:inlistbox user didn't tried to repeat the crash situation]
en: I did not try again
ja: 繰り返しませんでした

[ctx: @item:inlistbox the crash cannot be reproduce. reproduciblity->never]
en: Never
ja: クラッシュしませんでした

[ctx: @item:inlistbox the bug can be reproduced sometimes]
en: Sometimes
ja: ときどき

[ctx: @item:inlistbox the bug can be reproduced every time]
en: Every time
ja: いつも

[ctx: Notification text]
en: The application closed unexpectedly.
ja: アプリケーションが異常終了しました

[ctx: Notification text]
en: Please report this error to help improve this software.
ja: このソフトウェアの改善のためにエラーを報告してください。

[ctx: Notification text]
en: The application closed unexpectedly. A report is being automatically submitted.
ja: アプリケーションが異常終了しました。この事象についての報告は自動的に送信されます。

[ctx: Placeholder is an application name; it crashed]
en: %1 Closed Unexpectedly
ja: %1 が異常終了しました

en: Please report this error to help improve this software.
ja: このソフトウェアの改善のためにエラーを報告してください。

en: Report &Bug
ja: バグを報告(&B)

en: &Restart Application
ja: アプリケーションを再起動(&R)

[ctx: Allows the user to hide this notifier item]
en: Hide
ja: 非表示

[ctx: @action:button, keep short]
en: Add Details
ja: 詳細を追加

[ctx: Notification action button, keep short]
en: Report Bug
ja: バグを報告

[ctx: Notification action button, keep short]
en: Restart App
ja: アプリケーションを再起動

en: The debugger name passed to the parser factory
ja: パーサファクトリに渡されるデバッガの名前

en: A file containing the backtrace.
ja: バックトレースを含むファイルです。

en: BugzillaLib Test (DrKonqi2)
ja: BugzillaLib テスト (DrKonqi2)

en: Test application for bugtracker manager lib
ja: bugtracker manager lib のためのテストアプリケーション

en: (c) 2009, DrKonqi2 Developers
ja: (C) 2009, DrKonqi2 Developers

[ctx: @info:shell]
en: bugstest.kde.org username
ja: bugstest.kde.org ユーザ名

[ctx: @info:shell]
en: bugstest.kde.org password
ja: bugstest.kde.org パスワード
