drkonqi - en to ro translation catalogue (194 entries)

[ctx: @action:button]
en: &Reload
ro: &Reîncarcă

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to reload the crash information (backtrace). This is useful when you have installed the proper debug symbol packages and you want to obtain a better backtrace.
ro: Folosiți acest buton pentru a reîncărca informațiile despre prăbușire (backtrace). Această acțiune este utilă după ce ați instalat pachetele cu simbolurile de depanare pentru a obține un backtrace mai bun.

[ctx: @action:button]
en: &Install Debug Symbols
ro: &Instalează simbolurile de depanare

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to install the missing debug symbols packages.
ro: Utilizați acest buton pentru a instala pachetele cu simboluri de depanare lipsă.

[ctx: @info:tooltip]
en: Symbol installation is unavailable because the application was updated or uninstalled after it had been started.
ro: Instalarea simbolurilor nu e disponibilă deoarece aplicația a fost actualizată sau dezinstalată după ce a fost pornită.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to copy the crash information (backtrace) to the clipboard.
ro: Folosiți acest buton pentru a copia informațiile despre prăbușire (backtrace) în clipboard.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to save the crash information (backtrace) to a file. This is useful if you want to take a look at it or to report the bug later.
ro: Folosiți acest buton pentru a salva informațiile despre prăbușire (backtrace) într-un fișier. Această acțiune este utilă dacă doriți să verificați informațiile sau să trimiteți raportul de eroare mai târziu.

en: <h2>What is a "backtrace" ?</h2><p>A backtrace basically describes what was happening inside the application when it crashed, so the developers may track down where the mess started. They may look meaningless to you, but they might actually contain a wealth of useful information.<br />Backtraces are commonly used during interactive and post-mortem debugging.</p>
ro: <h2>Ce este un „backtrace” ?</h2><p>Un backtrace în principiu descrie ce se întâmplă în interiorul aplicației când aceasta s-a prăbușit, astfel ca dezvoltatorii să poată depista de unde a început dezastrul. Acesta poate să vă pară fără niciun sens, dar poate să conțină o cantitate mare de informații utile.<br />Backtrace-urile sunt folosite de obicei în timpul depanării interactive și post-mortem.</p>

[ctx: @info:status]
en: Loading...
ro: Încărcare...

[ctx: @info:status]
en: Generating backtrace... (this may take some time)
ro: Încărcare informații despre prăbușire... (poate dura)

[ctx: @info]
en: Another debugger is currently debugging the same application. The crash information could not be fetched.
ro: Un alt depanator depanează în acest moment aceeași aplicație. Informațiile despre prăbușire nu au putut fi preluate.

[ctx: @info:status]
en: The crash information could not be fetched.
ro: Informațiile despre prăbușire nu au putut fi preluate.

[ctx: @info/rich]
en: Another debugging process is attached to the crashed application. Therefore, the DrKonqi debugger cannot fetch the backtrace. Please close the other debugger and click <interface>Reload</interface>.
ro: Un alt proces depanator este atașat la aplicație prăbușită. Ca urmare, depanatorul DrKonqi nu poate extrage informațiile despre prăbușire. Vă rugăm închideți celălalt depanator și faceți click pe <interface>Reîncarcă</interface>.

[ctx: @info]
en: The generated crash information is useful
ro: Informațiile generate despre prăbușire sunt utile

[ctx: @info]
en: The generated crash information may be useful
ro: Informațiile generate despre prăbușire pot fi utile

[ctx: @info]
en: The generated crash information is probably not useful
ro: Informațiile generate despre prăbușire probabil nu sunt utile

[ctx: @info]
en: The generated crash information is not useful
ro: Informațiile generate despre prăbușire nu sunt utile

[ctx: @info]
en: The rating of this crash information is invalid. This is a bug in DrKonqi itself.
ro: Informațiile de clasificare a acestei prăbușiri sunt invalide. Aceasta este o eroare chiar în DrKonqi.

[ctx: @info/rich]
en: You can click the <interface>Install Debug Symbols</interface> button in order to automatically install the missing debugging information packages. If this method does not work: please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace; install the needed packages (<link url='%2'>list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
ro: Puteți apăsa butonul <interface>Instalează simboluri de depanare</interface> pentru a instala automat pachetele cu informații de debug lipsă. Dacă această metodă nu funcționează: citiți <link url='%1'>Cum se creează rapoarte de prăbușire utile</link> ca să învățați cum să obțineți un backtrace folositor; instalați pachetele necesare (<link url='%2'>lista de fișiere</link>) și faceți clic pe butonul <interface>Reîncarcă</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: Please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace; install the needed packages (<link url='%2'>list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
ro: Citiți <link url='%1'>Cum se creează rapoarte de prăbușire utile</link> ca să învățați cum să obțineți un backtrace folositor; instalați pachetele necesare (<link url='%2'>lista de fișiere</link>) și apăsați butonul <interface>Reîncarcă</interface>.

[ctx: @info:status]
en: The debugger has quit unexpectedly.
ro: Depanatorul a ieșit neașteptat

[ctx: @info:status]
en: The crash information could not be generated.
ro: Informațiile despre prăbușire nu au putut fi generate.

[ctx: @info/rich]
en: You could try to regenerate the backtrace by clicking the <interface>Reload</interface> button.
ro: Puteți încerca să regenerați backtrace-ul apăsând pe butonul <interface>Reîncarcă</interface>

[ctx: @info:status]
en: <strong>The debugger application is missing or could not be launched.</strong>
ro: <strong>Aplicația de depanare lipsește sau nu a putut fi lansată.</strong>

[ctx: @info/rich]
en: <strong>You need to first install the debugger application (%1) then click the <interface>Reload</interface> button.</strong>
ro: <strong>Trebuie mai întâi să instalați aplicația de depanare (%1) și să faceți click pe butonul <interface>Reîncarcă</interface>.</strong>

[ctx: @title:window]
en: Error during the installation of debug symbols
ro: Eroare în timpul instalării simbolurilor de depanare

note: i18nc here because that'd close the html tag but we need to append an unordered list of paths
en: The packages containing debug information for the following application and libraries are missing:
ro: Pachetele care conțin informațiile de depanare ale următoarelor aplicații și biblioteci lipsesc:

[ctx: messagebox title]
en: Missing debug information packages
ro: Lipsesc pachetele cu informațiile de depanare

[ctx: @info/plain]
en: <placeholder>In detail, tell us what you were doing  when the application crashed.</placeholder>
ro: <placeholder>Spuneți-ne în detaliu ce făceați când aplicația s-a prăbușit.</placeholder>

[ctx: @info]
en: Subprocess exited with error: %1
ro: Subprocesul s-a terminat cu eroare: %1

[ctx: @info]
en: Subprocess crashed. Check your installation.
ro: Subprocesul s-a prăbușit. Verificați-vă instalarea.

[ctx: @title CLI title]
en: DrKonqi Intensive Care
ro: Terapie intensivă DrKonqi

[ctx: @info program description]
en: Offers detailed view of past crashes
ro: Oferă o privire detaliată asupra prăbușirilor anterioare

en: (C) 2020-2022, The DrKonqi Authors
ro: (C) 2020-2022, Autorii DrKonqi

[ctx: @title]
en: Details
ro: Detalii

[ctx: @action]
en: Copy to Clipboard
ro: Copiază în clipboard

[ctx: @action]
en: Run Interactive Debugger
ro: Rulează depanatorul interactiv

[ctx: @title]
en: Crashes
ro: Prăbușiri

[ctx: @info place holder for empty listview]
en: Loading crash reports
ro: Se încarcă rapoarte de prăbușire

[ctx: @info place holder for empty listview]
en: No processes have crashed yet
ro: Încă nu s-a prăbușit niciun proces

[ctx: @info place holder for empty listview]
en: No crashes matching the search
ro: Nicio prăbușire nu se potrivește căutării

[ctx: @title:window]
en: Intensive Care
ro: Terapie intensivă

[ctx: @info:progress]
en: Requesting installation of missing debug symbols packages...
ro: Se cere instalarea pachetelor cu informațiile de depanare lipsă...

en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: @title:window]
en: Missing debug symbols
ro: Lipsesc simboluri de depanare

[ctx: @info]
en: Could not find debug symbol packages for this application.
ro: Pachetele cu simboluri de depanare pentru această aplicație nu au putut fi găsite.

[ctx: @info]
en: An error was encountered during the installation of the debug symbol packages.
ro: S-a întâmpinat o eroare la instalarea pachetelor cu simboluri de depanare.

[ctx: @info]
en: Report saved to <filename>%1</filename>.
ro: Raport salvat în <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not create a file in which to save the report.
ro: Nu s-a putut crea un fișier în care să se salveze raportul.

[ctx: @title:window]
en: Select Filename
ro: Alege denumirea fișierului

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul <filename>%1</filename> pentru scriere.

[ctx: @action:button]
en: &Restart Application
ro: &Repornește aplicația

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to restart the crashed application.
ro: Folosiți acest buton pentru a reporni aplicația prăbușită.

[ctx: @title:tab general information]
en: &General
ro: &Generale

[ctx: @title:tab]
en: &Developer Information
ro: Informații pentru &dezvoltatori

[ctx: @info]
en: <para>We are sorry, <application>%1</application> closed unexpectedly.</para>
ro: <para>Ne pare rău, <application>%1</application> s-a închis neașteptat.</para>

[ctx: @info]
en: <para>As the Crash Handler itself has failed, the automatic reporting process is disabled to reduce the risks of failing again.<nl /><nl />Please, <link url='%1'>manually report</link> this error to the KDE bug tracking system. Do not forget to include the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> tab.</para>
ro: <para>Pentru că Manipulatorul de erori însuși a eșuat, procesul de raportare automată este dezactivat pentru a reduce riscurile unui nou eșec.<nl /><nl /><link url='%1'>Raportați manual</link> această eroare în sistemul KDE de urmărire a defectelor. Nu uitați să includeți backtrace-ul din fila <interface>Informații pentru dezvoltatori</interface>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because the crash handler dialog was started in safe mode.<nl />You can manually report this bug to %1 (including the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> tab.)</para>
ro: <para>Asistentul pentru raportare este dezactivat deoarece dialogul manipulatorului de erori a fost pornit în regim de siguranță.<nl />Puteți raporta manual acest defect la %1 (inclusiv backtrace-ul din fila <interface>Informații pentru dezvoltatori</interface>).</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because the crashed application appears to have been updated or uninstalled since it had been started. This prevents accurate crash reporting and can also be the cause of this crash.</para><para>After updating it is always a good idea to log out and back in to make sure the update is fully applied and will not cause any side effects.</para>
ro: <para>Asistentul pentru raportare este dezactivat deoarece aplicația prăbușită pare să fi fost actualizată sau dezinstalată de când a fost pornită. Aceasta împiedică raportarea cu exactitate a prăbușirii și poate fi chiar cauza prăbușirii.</para><para>După actualizare, se recomandă întotdeauna să vă reautentificați pentru a vă asigura că actualizarea a fost aplicată complet și nu va cauza efecte secundare.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You can help us improve KDE Software by reporting this error.<nl /><link url='%1'>Learn more about bug reporting.</link></para>
ro: <para>Ne puteți ajuta să îmbunătățim programele KDE raportând această eroare.<nl /><link url='%1'>Aflați mai multe despre raportarea defectelor.</link></para>

[ctx: @info]
en: <para>You cannot report this error, because <application>%1</application> does not provide a bug reporting address.</para>
ro: <para>Nu puteți raporta această eroare, deoarece <application>%1</application> nu furnizează o adresă pentru raportarea defectelor.</para>

[ctx: @label]
en: Details:
ro: Detalii:

[ctx: @info Note the time information is divided into date and time parts]
en: <para>Executable: <application>%1</application> PID: %2 Signal: %3 (%4) Time: %5 %6</para>
ro: <para>Executabil: <application>%1</application> PID: %2 Semnal: %3 (%4) Oră: %5 %6</para>

[ctx: @action:button this is the debug menu button label which contains the debugging applications]
en: &Debug
ro: &Depanează

[ctx: @info:tooltip]
en: Starts a program to debug the crashed application.
ro: Pornește un program pentru depanarea aplicației prăbușite.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this dialog (you will lose the crash information.)
ro: Închide acest dialog (veți pierde informațiile despre prăbușire).

[ctx: @action:inmenu 1 is the debugger name]
en: Debug in %1
ro: Depanează în %1

en: The KDE Crash Handler
ro: Manipulatorul de erori KDE

en: The KDE Crash Handler gives the user feedback if a program has crashed.
ro: Manipulatorul de erori KDE informează utilizatorul la prăbușirea unui program.

en: (C) 2000-2018, The DrKonqi Authors
ro: (C) 2000-2018, Autorii DrKonqi

[ctx: @info:shell]
en: The signal <number> that was caught
ro: <Numărul> semnalului capturat

[ctx: @info:shell]
en: <Name> of the program
ro: <Denumirea> programului

[ctx: @info:shell]
en: <Path> to the executable
ro: <Calea> către executabil

[ctx: @info:shell]
en: The <version> of the program
ro: <Versiunea> programului

[ctx: @info:shell]
en: The bug <address> to use
ro: <Adresa> de eroare de utilizat

[ctx: @info:shell]
en: Translated <name> of the program
ro: <Denumirea> tradusă a programului

[ctx: @info:shell]
en: Bugzilla product name
ro: Denumire produs Bugzilla

[ctx: @info:shell]
en: The <PID> of the program
ro: <PID>-ul programului

[ctx: @info:shell]
en: Startup <ID> of the program
ro: <ID>-ul de pornire al programului

[ctx: @info:shell]
en: The program was started by kdeinit
ro: Programul a fost pornit de kdeinit

[ctx: @info:shell]
en: Disable arbitrary disk access
ro: Dezactivează accesul arbitrar la disc

[ctx: @info:shell]
en: The program has already been restarted
ro: Programul a fost repornit deja

[ctx: @info:shell]
en: Keep the program running and generate the backtrace at startup
ro: Lasă programul să ruleze și generează backtrace-ul la pornire

[ctx: @info:shell]
en: The <thread id> of the failing thread
ro: <Thread id> al firului de execuție care a eșuat

[ctx: @info:shell]
en: Do not show a notification but launch the debug dialog directly
ro: Nu arăta o notificare dar lansează direct dialogul de depanare

[ctx: @title]
en: Fetching the Backtrace (Automatic Crash Information)
ro: Se preia backtrace-ul (informație automată despre prăbușire)

[ctx: @action:button]
en: Show backtrace content (advanced)
ro: Arată conținutul backtrace-ului (avansat)

[ctx: @action:button]
en: Next
ro: Următor

[ctx: @info]
en: Failed to contact bugs.kde.org: <message>%1</message>
ro: bugs.kde.org nu a putut fi contactat: <message>%1</message>

[ctx: @action]
en: Retry
ro: Reîncearcă

[ctx: @info]
en: Trying to contact bugs.kde.org...
ro: Se încearcă contactarea bugs.kde.org...

[ctx: @title:window]
en: What do You Know About the Crash?
ro: Ce cunoașteți despre prăbușire?

[ctx: @info/rich]
en: Do you remember what you were doing prior to the crash?
ro: Țineți minte ce făceați înainte de prăbușirea programului?

[ctx: @action:button]
en: Yes
ro: Da

[ctx: @action:button]
en: No
ro: Nu

[ctx: @info/rich]
en: Does the application crash again if you repeat the same situation?
ro: Dacă repetați aceeași situație, aplicația se prăbușește din nou?

[ctx: @info/rich]
en: Please select which additional information you can provide:
ro: Alegeți tipul de informații suplimentare pe care le puteți oferi:

[ctx: @option:check kind of information the user can provide about the crash, %1 is the application name]
en: What I was doing when the application <application>%1</application> crashed
ro: Ce făceam când aplicația <application>%1</application> s-a prăbușit

[ctx: @action:check]
en: Unusual desktop behavior I noticed
ro: Comportament ciudat al biroului observat

[ctx: @action:check]
en: Custom settings of the application that may be related
ro: Configurări personalizate ale aplicației care pot avea legătură

[ctx: @title]
en: Not Sufficiently Useful
ro: Nu e suficient de util

[ctx: @info]
en: <para>The information you can provide is not considered helpful enough in this case. If you can't think of any more information you can close the bug report dialog.</para>
ro: <para>Informațiile pe care le puteți oferi nu sunt considerate destul de utile în acest caz. Dacă nu vă vin în minte detalii suplimentare, puteți închide dialog de raportare a defectului.</para>

[ctx: @title:window]
en: Developer Information
ro: Informații pentru dezvoltatori

[ctx: @action:button]
en: Install Debug Symbols
ro: Instalează simboluri de depanare

[ctx: @action:button]
en: Reload
ro: Reîncarcă

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to reload the crash information (backtrace). This is useful when you have
    installed the proper debug symbol packages and you want to obtain a better backtrace.
ro: Folosiți acest buton pentru a reîncărca informațiile despre prăbușire (backtrace). Este util
    după ce ați instalat pachetele cu simboluri de depanare pentru a obține un backtrace mai bun.

[ctx: @action:button]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: @action:button]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: @info]
en: <subtitle>What is a "backtrace" ?</subtitle><para>A backtrace basically describes what was
    happening inside the application when it crashed, so the developers may track
    down where the mess started. They may look meaningless to you, but they might
    actually contain a wealth of useful information.<nl />Backtraces are commonly
    used during interactive and post-mortem debugging.</para>
ro: <subtitle>Ce este un „backtrace” ?</subtitle><para>Un backtrace în principiu descrie ce se întâmplă în interiorul aplicației când
    aceasta s-a prăbușit, astfel ca dezvoltatorii să poată depista de unde a început dezastrul.
    Acesta poate să vă pară fără niciun sens, dar poate să conțină o cantitate mare de informații utile.<nl />Backtrace-urile sunt folosite de obicei în timpul depanării interactive și post-mortem.</para>

[ctx: @info/rich]
en: You can click the <interface>Install Debug Symbols</interface> button in order to automatically install the missing debugging information packages. If this method
    does not work: please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful
    backtrace; install the needed packages (<link url='%2'> list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
ro: Puteți apăsa butonul <interface>Instalează simboluri de depanare</interface> pentru a instala automat pachetele cu informații de depanare lipsă. Dacă această metodă
    nu funcționează: citiți <link url='%1'>Cum se creează rapoarte de prăbușire utile</link> ca să învățați cum să
    obțineți un backtrace folositor. Instalați pachetele necesare (<link url='%2'>lista de fișiere</link>) și apăsați butonul <interface>Reîncarcă</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: Please read <link url='%1'>How to create useful crash reports</link> to learn how to get a useful backtrace; install the needed packages (<link url='%2'>
    list of files</link>) and click the <interface>Reload</interface> button.
ro: Citiți <link url='%1'>Cum se creează rapoarte de prăbușire utile</link> ca să învățați cum să obțineți un backtrace folositor; instalați pachetele
    necesare (<link url='%2'>lista de fișiere</link>) și apăsați butonul <interface>Reîncarcă</interface>.

[ctx: @info/rich]
en: <emphasis strong='true'>You need to first install the debugger application (%1) then click the <interface>Reload</interface> button.</emphasis>
ro: <emphasis strong='true'>Trebuie mai întâi să instalați aplicația de depanare (%1) și să apăsați butonul <interface>Reîncarcă</interface>.</emphasis>

[ctx: @title]
en: Look for Possible Duplicate Reports
ro: Caută posibile rapoarte duplicate

[ctx: @info]
en: Searching bug database for duplicates…
ro: Se caută duplicate în baza de date cu defecte…

[ctx: @info/rich]
en: See if your bug has already been reported. Double click a report in the list and compare it to yours. You can suggest that your crash is a duplicate of that report or directly attach your information to it.
ro: Vedeți dacă defectul acesta a fost raportat deja. Faceți dublu-clic pe un raport din listă și comparați-l cu al dumneavoastră. Puteți sugera că prăbușirea actuală este un duplicat al acelui raport sau atașa informația dumneavoastră la acesta.

[ctx: @title]
en: Duplicate?
ro: Duplicat?

[ctx: @label]
en: Are you quite certain your crash is a duplicate of this bug report?
ro: Sunteți în mare parte sigur că prăbușirea dumneavoastră e un duplicat al acestui raport de defect?

[ctx: @action:button]
en: Crash is a duplicate
ro: Prăbușirea e un duplicat

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this action when you are certain that your crash is a duplicate of this bug report
ro: Folosiți această acțiune când sunteți sigur că prăbușirea dumneavoastră e un duplicat al acestui raport de defect

[ctx: @action:button]
en: Crash is not a duplicate
ro: Prăbușirea nu e duplicat

[ctx: @action:button]
en: Suggest this crash is related
ro: Sugerează că această prăbușire e similară

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to suggest that
                                         the crash you experienced is related to this bug
                                         report
ro: Folosiți acest buton pentru a sugera faptul că
                                         prăbușirea întâmpinată de dumneavoastră are legătură cu
                                         acest raport de defect

[ctx: @action:button]
en: This crash is not related
ro: Această prăbușire nu e similară

[ctx: @title]
en: Login into the bug tracking system
ro: Autentificare în sistemul de urmărire a defecțiunilor

[ctx: @info:status '1' is replaced with the short URL of the bugzilla]
en: You need to login with your %1 account in order to proceed.
ro: Este nevoie să vă autentificați cu contul dumneavoastră %1 pentru a continua.

[ctx: @label:textbox bugzilla account email]
en: E-mail Address:
ro: Adresa de e-mail:

[ctx: @label:textbox bugzilla account password]
en: Password:
ro: Parolă:

[ctx: @option:check]
en: Save login information using the KDE Wallet system
ro: Salvează informațiile de autentificare folosind sistemul de portofele KDE

[ctx: @info/rich]
en: <note>You need a user account on the <link url='%1'>KDE bug tracking system</link> in order to file a bug report, because we may need to contact you later
    for requesting further information. If you do not have one, you can freely <link url='%2'>create one here</link>. Please do not use disposable email accounts.</note>
ro: <note>Aveți nevoie de un cont în <link url='%1'>Sistemul de urmărire a defectelor KDE</link> pentru a putea raporta un defect, deoarece este posibil să fie
    nevoie să vă contactăm mai târziu pentru a vă cere informații suplimentare. Dacă nu aveți un astfel de cont, puteți <link url='%2'>crea unul aici</link> liber. Nu folosiți conturi de poștă de unică folosință.</note>

[ctx: @action:button]
en: Login
ro: Autentificare

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to login to the KDE bug tracking system using the provided e-mail address and password.
ro: Folosiți acest buton pentru a vă autentifica în sistemul de urmărire a defecțiunilor KDE folosind adresa de e-mail și parola dată.

[ctx: @action]
en: Report Bug
ro: Raportează defect

[ctx: @info:tooltip]
en: Starts the bug report assistant.
ro: Pornește asistentul de raportare a defectelor.

[ctx: @action]
en: Restart Application
ro: Repornește aplicația

[ctx: @action]
en: Developer Information
ro: Informații pentru dezvoltatori

[ctx: @info]
en: <para>As the Crash Handler itself has failed, the
    automatic reporting process is disabled to reduce the
    risks of failing again.<nl /><nl />
    Please, <link url='%1'>manually report</link> this error
    to the KDE bug tracking system. Do not forget to include
    the backtrace from the <interface>Developer Information</interface>
    tab.</para>
ro: <para>Pentru că Manipulatorul de erori însuși a eșuat,
    procesul de raportare automată este dezactivat pentru a
    reduce riscurile unui nou eșec.<nl /><nl /><link url='%1'>Raportați manual</link> această eroare în
    sistemul KDE de urmărire a defectelor. Nu uitați să includeți
    backtrace-ul din fila <interface>Informații pentru dezvoltatori</interface>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because the crash handler dialog was started in safe mode.<nl />
    You can manually report this bug to <link>%1</link> (including the backtrace from the <interface>Developer Information</interface> tab.)</para>
ro: <para>Asistentul pentru raportare este dezactivat deoarece dialogul manipulatorului de erori a fost pornit în regim de siguranță.<nl />
    Puteți raporta manual acest defect la <link>%1</link> (inclusiv backtrace-ul din fila <interface>Informații pentru dezvoltatori</interface>).</para>

[ctx: @info]
en: <para>The reporting assistant is disabled because
    the crashed application appears to have been updated or
    uninstalled since it had been started. This prevents accurate
    crash reporting and can also be the cause of this crash.</para>
    <para>After updating it is always a good idea to log out and back
    in to make sure the update is fully applied and will not cause
    any side effects.</para>
ro: <para>Asistentul pentru raportare este dezactivat deoarece
    aplicația prăbușită pare să fi fost actualizată sau dezinstalată
    de când a fost pornită. Aceasta împiedică raportarea cu exactitate
    a prăbușirii și poate fi chiar cauza prăbușirii.</para>
    <para>După actualizare, se recomandă întotdeauna să vă reautentificați
    pentru a vă asigura că actualizarea a fost aplicată complet și nu va
    cauza efecte secundare.</para>

[ctx: @info Note the time information is divided into date and time parts]
en: <para>Executable: <application>%1</application> PID: %2 Signal: %3 (%4) Time: %5</para>
ro: <para>Executabil: <application>%1</application> PID: %2 Semnal: %3 (%4) Oră: %5</para>

[ctx: @title]
en: Problem is Already Reported
ro: Problema a fost raportată deja

[ctx: @info]
en: Your crash has already been reported as <link url="%1">Bug %1</link>, which is a duplicate of the <emphasis strong='true'>closed</emphasis> <link url="%2">Bug %2</link>.
ro: Prăbușirea semnalată a fost deja raportată ca <link url="%1">Defect %1</link>, care este un duplicat al <link url="%1">Defectului %2</link>, deja <emphasis strong='true'>închis</emphasis>.

[ctx: @info]
en: Your crash has already been reported as <link url="%1">Bug %1</link> which has been <emphasis strong='true'>closed</emphasis>.
ro: Prăbușirea semnalată a fost deja raportată ca <link url="%1">Defect %1</link>, care care a fost <emphasis strong='true'>închis</emphasis>.

[ctx: @info]
en: Your crash has already been reported as <link url="%1">Bug %1</link>, which is a <emphasis strong='true'>duplicate</emphasis> of <link url="%2">Bug %2</link>
ro: Prăbușirea semnalată a fost deja raportată ca <link url="%1">Defect %1</link>, care este un <emphasis strong='true'>duplicat</emphasis> al <link url="%1">Defectului %2</link>.

[ctx: @info]
en: Your crash is a <emphasis strong='true'>duplicate</emphasis> and has already been reported as <link url="%1">Bug %2</link>.
ro: Prăbușirea semnalată este un <emphasis strong='true'>duplicat</emphasis> și a fost deja raportată ca <link url="%1">Defect %1</link>.

[ctx: @label]
en: You may choose to add additional information, but you should only do so if you have new or requested information.
ro: Puteți alege să adăugați informații suplimentare, dar faceți aceasta numai dacă aveți informații noi sau cerute anterior.

[ctx: @action:button]
en: Close
ro: Închide

[ctx: @action:button]
en: Attach Additional Information
ro: Atașează informații suplimentare

[ctx: @title]
en: Preview the Report
ro: Previzualizează raportul de prăbușire

[ctx: @label/rich]
en: <para>This is a preview of the report's contents which will be sent.</para><para>If you want to modify it go to the previous pages.</para>
ro: <para>Aceasta este o previzualizare a conținutului raportului care va fi trimis.</para><para>Dacă doriți să-l modificați, mergeți la paginile precedente.</para>

[ctx: @action:button]
en: Submit
ro: Trimite

[ctx: @info]
en: Waiting for data…
ro: Se așteaptă date…

[ctx: @title]
en: Enter the Details about the Crash
ro: Introduceți detaliile despre prăbușire

[ctx: @info]
en: Please provide the following information in English.
ro: Vă rugăm să furnizați următoarele informații în engleză.

[ctx: @info]
en: Title of the bug report:
ro: Titlul raportului de defect:

[ctx: @info:tooltip examples of good bug report titles]
en: <subtitle>Examples of good titles:</subtitle>
    <list>
    <item>Plasma crashed after adding the Notes widget and writing on it</item>
    <item>Konqueror crashed when accessing the Facebook application 'X'</item>
    <item>Kopete closed after resuming the computer and talking to a MSN buddy</item>
    <item>Kate closed while editing a log file and pressing the Delete key a couple of times</item>
    </list>
ro: <subtitle>Exemple de titluri bune:</subtitle>
    <list>
    <item>Plasma s-a prăbușit după adăugarea controlului Notițe și scrierea în el</item>
    <item>Konqueror s-a prăbușit când am accesat aplicația Facebook „X”</item>
    <item>Kopete s-a închis brusc după trezirea calculatorului și conversația cu un amic MSN</item>
    <item>Kate s-a închis în timpul redactării unui fișier cu jurnal și apăsarea tastei Delete de câteva ori</item>
    </list>

[ctx: @info]
en: Information about the crash:
ro: Informații despre prăbușire:

[ctx: @info]
en: <subtitle>Describe in as much detail as possible the crash circumstances:</subtitle>
    <list>
    <item>Detail which actions were you taking inside and outside the application an instant before the crash.</item>
    <item>Note if you noticed any unusual behavior in the application or in the whole environment.</item>
    <item>Note any non-default configuration in the application</item>
    </list>
ro: <subtitle>Descrieți, în cât mai multe detalii, circumstanțele prăbușirii:</subtitle>
    <list>
    <item>Enumerați ce acțiuni ați efectuat înăuntrul și în afara aplicației în momentul premergător prăbușirii.</item>
    <item>Menționați dacă ați observat vreun comportament neobișnuit în aplicație sau în întregul mediu.</item>
    <item>Menționați configurările aplicației ce au fost modificate.</item>
    </list>

[ctx: the minimum required length of a text was reached]
en: Minimum length reached
ro: Lungimea minimă a fost atinsă

[ctx: the minimum required length of a text wasn't reached yet]
en: Provide more information
ro: Avem nevoie de mai multe informații

[ctx: @info]
en: Distribution method:
ro: Metoda de distribuție:

[ctx: @option:check]
en: KDE Platform is compiled from source
ro: Platforma KDE este compilată din sursă

[ctx: @info]
en: <note>The crash and system information will be automatically added to the bug report.</note>
ro: <note> Informațiile despre prăbușire și sistem vor fi adăugate automat la raportul de defect.</note>

[ctx: @action:button]
en: Preview Report
ro: Previzualizează raportul

[ctx: @action:button]
en: Save Report to File
ro: Salvează raportul în fișier

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to save the crash information to a file for manual reporting.
ro: Folosiți acest buton pentru a salva informațiile despre prăbușire în vederea raportării manuale.

[ctx: @info]
en: Failed to submit bug report: <message>%1</message>
ro: Raportul de defect nu a putut fi trimis: <message>%1</message>

[ctx: @action retry submitting bug report]
en: Retry Submission
ro: Reîncearcă expedierea

[ctx: @info]
en: Submitting bug report...
ro: Se expediază raportul de defect…

[ctx: @title]
en: Crash Report Sent
ro: Raportul de prăbușire a fost trimis

[ctx: @info]
en: Thank you for being part of KDE. You can now close this window.
ro: Vă mulțumim că faceți parte din KDE. Puteți închide această fereastră.

[ctx: @title:window]
en: Welcome to the Reporting Assistant
ro: Bine ați venit în asistentul de raportare

[ctx: @info/rich]
en: This assistant will analyze the crash information and guide you through the bug reporting process.
ro: Asistentul va analiza informațiile despre prăbușire și vă va ghida prin procesul de raportare a defectului.

[ctx: @info/rich note before starting the bug reporting process]
en: <para><note>Since communication between you and the developers is required for effective debugging,
    to continue reporting this bug it is <emphasis strong='true'>required for you to agree that developers may contact you</emphasis>.
    </note></para><para>Feel free to close this dialog if you do not accept this.</para>
ro: <para><note>Întrucât comunicarea dintre dumneavoastră și dezvoltatori este necesară pentru o depanare eficientă,
    pentru a continua raportarea acestui defect <emphasis strong='true'>este necesar să acceptați că dezvoltatorii vă pot contacta</emphasis>.
    </note></para><para>Puteți închide acest dialog dacă nu acceptați acest lucru.</para>

[ctx: @action:button]
en: I Agree to be Contacted
ro: Sunt de acord să fiu contactat

[ctx: @info/status error]
en: Failed to get platform list
ro: Obținerea listei cu platforme a eșuat

[ctx: @item:inlistbox user didn't tried to repeat the crash situation]
en: I did not try again
ro: Nu am reîncercat

[ctx: @item:inlistbox the crash cannot be reproduce. reproduciblity->never]
en: Never
ro: Niciodată

[ctx: @item:inlistbox the bug can be reproduced sometimes]
en: Sometimes
ro: Uneori

[ctx: @item:inlistbox the bug can be reproduced every time]
en: Every time
ro: De fiecare dată

[ctx: Placeholder is an application name; it crashed]
en: %1 Closed Unexpectedly
ro: %1 s-a închis neașteptat

en: Please report this error to help improve this software.
ro: Raportați această eroare pentru a ajuta la îmbunătățirea programului.

en: Report &Bug
ro: R&aportează eroarea

en: &Restart Application
ro: &Repornește aplicația

[ctx: Allows the user to hide this notifier item]
en: Hide
ro: Ascunde

[ctx: Notification text]
en: Please report this error to help improve this software.
ro: Raportați această eroare pentru a ajuta la îmbunătățirea programului.

[ctx: Notification text]
en: The application closed unexpectedly.
ro: Aplicația s-a închis pe neașteptate.

[ctx: Notification action button, keep short]
en: Report Bug
ro: Raportează defectul

[ctx: Notification action button, keep short]
en: Restart App
ro: Repornește aplicația

en: The debugger name passed to the parser factory
ro: Denumirea depanatorului transmisă fabricii de parcurgere

en: A file containing the backtrace.
ro: Un fișier ce conține backtrace-ul.

en: Test application for bugtracker manager lib
ro: Aplicație de test pentru biblioteca „bugtracker manager”

en: (c) 2009, DrKonqi2 Developers
ro: (c) 2009, Dezvoltatorii DrKonqi2

[ctx: @info:shell]
en: bugstest.kde.org username
ro: utilizator bugstest.kde.org

[ctx: @info:shell]
en: bugstest.kde.org password
ro: parolă bugstest.kde.org
