duplicity - en to da_DK translation catalogue (320 entries)

en: INT intercepted...exiting.
da_DK: INT opfanget...afslutter.

en: GPG error detail: %s
da_DK: GPG fejldetalje: %s

en: User error detail: %s
da_DK: Bruger fejl detalje: %s

en: Backend error detail: %s
da_DK: Backend fejldetalje: %s

en: usage:
da_DK: forbrug:

en: .__call__() not defined
da_DK: .__call__() ikke defineret

en: conflicting subparser: %s
da_DK: modstridende underparser: %s

en: unknown parser %(parser_name)r (choices: %(choices)s)
da_DK: ukendt parser %(parser_name)r (valg: %(choices)s)

en: argument "-" with mode %r
da_DK: argument "-" med tilstand %r

en: can't open '%(filename)s': %(error)s
da_DK: kan ikke åbne '%(filename)s': %(error)s

en: cannot merge actions - two groups are named %r
da_DK: kan ikke flette handlinger - to grupper hedder %r

en: 'required' is an invalid argument for positionals
da_DK: 'obligatorisk' er et ugyldigt argument for positionaler

en: invalid option string %(option)r: must start with a character %(prefix_chars)r
da_DK: ugyldig indstillingsstreng %(option)r: skal starte med et tegn %(prefix_chars)r

en: dest= is required for options like %r
da_DK: dest= er påkrævet for indstillinger som %r

en: invalid conflict_resolution value: %r
da_DK: ugyldig konflikt_opløsningsværdi: %r

en: conflicting option string: %s | conflicting option strings: %s
da_DK[0]: modstridende indstillingsstreng: %s
da_DK[1]: modstridende indstillingsstrenge: %s

en: mutually exclusive arguments must be optional
da_DK: argumenter, der gensidigt udelukker hinanden, skal være valgfrie

en: positional arguments
da_DK: positionelle argumenter

note: Used in usage help. (Should be consistent with the "Options:" header.) Example: duplicity [full|incremental] [options] source_path target_url
en: options
da_DK: tilvalg

en: show this help message and exit
da_DK: vis denne hjælpemeddelelse og afslut

en: cannot have multiple subparser arguments
da_DK: kan ikke have flere underfortolker argumenter

en: unrecognized arguments: %s
da_DK: ukendte argumenter: %s

en: not allowed with argument %s
da_DK: ikke tilladt med argument %s

en: ignored explicit argument %r
da_DK: ignoreret eksplicit argument %r

en: the following arguments are required: %s
da_DK: følgende argumenter er påkrævet: %s

en: one of the arguments %s is required
da_DK: et af argumenterne %s er påkrævet

en: expected one argument
da_DK: forventet et argument

en: expected at most one argument
da_DK: forventet højst et argument

en: expected at least one argument
da_DK: forventet mindst et argument

en: expected %s argument | expected %s arguments
da_DK[0]: forventet %s argument
da_DK[1]: forventede %s argumenter

en: ambiguous option: %(option)s could match %(matches)s
da_DK: tvetydig indstilling: %(option)s kunne matche %(matches)s

en: unexpected option string: %s
da_DK: uventet indstillingsstreng: %s

en: %r is not callable
da_DK: %r kan ikke tilbagekaldes

en: invalid %(type)s value: %(value)r
da_DK: ugyldig %(type)s værdi: %(value)r

en: invalid choice: %(value)r (choose from %(choices)s)
da_DK: ugyldigt valg: %(value)r (vælg mellem %(choices)s)

en: %(prog)s: error: %(message)s
da_DK: %(prog)s: fejl: %(message)s

en: Could not initialize backend: %s
da_DK: Kunne ikke initialisere backend: %s

en: Backtrace of previous error: %s
da_DK: Backtrace af tidligere fejl: %s

en: Giving up after %s attempts. %s: %s
da_DK: Giver op efter %s forsøg. %s: %s

en: Attempt of %s Nr. %s failed. %s: %s
da_DK: Forsøg på %s Nr. %s mislykkedes. %s: %s

en: Reading results of '%s'
da_DK: Læser resultater af '%s'

en: Writing %s
da_DK: Skriver %s

en: File %s not found locally after get from backend
da_DK: Fil %s ikke fundet lokalt efter hentning fra backend

en: Connection failed, please check your password: %s
da_DK: Forbindelsen mislykkedes, tjek venligst din adgangskode: %s

en: MultiBackend: Could not parse query string %s: %s
da_DK: MultiBackend: Kunne ikke parse forespørgselsstreng %s: %s

en: MultiBackend: Invalid query string %s: more than one value for %s
da_DK: MultiBackend: Ugyldig forespørgselsstreng %s: mere end én værdi for %s

en: MultiBackend: Invalid query string %s: unknown parameter %s
da_DK: MultiBackend: Ugyldig forespørgselsstreng %s: ukendt parameter %s

en: MultiBackend: illegal value for %s: %s
da_DK: MultiBackend: illegal værdi for %s: %s

en: MultiBackend: Url %s
da_DK: Multibackend: URL %s

en: MultiBackend: Could not load config file %s: %s
da_DK: MultiBackend: Kunne ikke indlæse konfigurationsfil %s: %s

en: MultiBackend: use store %s
da_DK: Multibackend: brug butik %s

en: MultiBackend: set env %s = %s
da_DK: Multibackend: sæt %s = %s

en: Multibackend: register affinity for prefix %s
da_DK: Multibackend: Registrer affinitet for præfiks %s

en: MultiBackend: _put: write to store #%s (%s)
da_DK: MultiBackend: _put: skriv til butik #%s (%s)

en: MultiBackend: failed to write to store #%s (%s), try #%s, Exception: %s
da_DK: MultiBackend: Kunne ikke skrive til at gemme #%s (%s), prøv #%s, Undtagelse: %s

en: MultiBackend: failed to write %s. Aborting process.
da_DK: MultiBackend: Kunne ikke skrive %s. Afbryder proces.

en: MultiBackend: failed to write %s. Tried all backing stores and none succeeded
da_DK: MultiBackend: Kunne ikke skrive %s. Prøvede alle backing-butikker og ingen lykkedes

en: MultiBackend: failed to get %s to %s from %s
da_DK: MultiBackend: Kunne ikke hente %s til %s fra %s

en: MultiBackend: failed to get %s. Tried all backing stores and none succeeded
da_DK: MultiBackend: Kunne ikke hente %s. Prøvede alle backing-butikker og ingen lykkedes

en: MultiBackend: %s: %d files
da_DK: Multibackend: %s: %d filer

en: Exception during list of {s.backend.parsed_url.strip_auth()}:
da_DK: Undtagelse under listen af {s.backend.parsed_url.strip_auth()}:

en: MultiBackend: combined list: %s
da_DK: Multibackend: kombineret liste: %s

en: MultiBackend: failed to delete %s. Tried all backing stores and none succeeded
da_DK: MultiBackend: Kunne ikke slette %s. Prøvede alle backing-butikker og ingen lykkedes

en: Attempt of initialize_oauth2_session Nr. %s failed. %s: %s
da_DK: Forsøg på initialize_oauth2_session Nr. %s mislykkedes. %s: %s

en: PyDrive backend: multiple files called '%s'.
da_DK: PyDrive-backend: flere filer kaldet '%s'.

en: Missing socket or ssl python modules.
da_DK: Manglende stikkontakt- eller ssl python-moduler.

en: Cacert database file '%s' is not readable.
da_DK: Cacert database fil '%s' er ikke læsbar.

en: Using WebDAV host %s port %s
da_DK: Bruger WebDAV vært %s port %s

en: WebDAV create connection on '%s'
da_DK: WebDAV oprette forbindelse på '%s'

en: WebDAV Unknown URI scheme: %s
da_DK: WebDAV Ukendt URI-skema: %s

en: WebDAV %s %s request with headers: %s
da_DK: WebDAV %s %s anmodning med headers: %s

en: WebDAV data length: %s
da_DK: WebDAV-datalængde: %s

en: WebDAV response status %s with reason '%s'.
da_DK: WebDAV-svarstatus %s med årsag '%s'.

en: WebDAV redirect to: %s
da_DK: WebDAV omdirigere til: %s

en: WebDAV redirected 10 times. Giving up.
da_DK: WebDAV omdirigeret 10 gange. Giver op.

en: WebDAV missing location header in redirect response.
da_DK: WebDAV manglende placering header i omdirigering svar.

en: WebDAV retry request with authentification headers.
da_DK: WebDAV-genforsøg anmodning med autentificering overskrifter.

en: WebDAV %s %s request2 with headers: %s
da_DK: WebDAV %s %s request2 med headers: %s

en: WebDAV response2 status %s with reason '%s'.
da_DK: WebDAV response2 status %s med årsag '%s'.

en: python-kerberos needed to use kerberos                           authorization, falling back to basic auth.
da_DK: python-kerberos behov for at bruge kerberos tilladelse, falder tilbage til grundlæggende auth.

en: Kerberos authorization failed: %s.                          Falling back to basic auth.
da_DK: Kerberos godkendelse mislykkedes: %s. Faldende tilbage til grundlæggende auth.

en: Creating missing directory %s
da_DK: Opretter manglende mappe %s

en: WebDAV MKCOL %s failed: %s %s
da_DK: WebDAV MKCOL %s mislykkedes: %s %s

en: WebDAV path decoding and translation: %s -> %s
da_DK: WebDAV-sti dekodning og oversættelse: %s -> %s

en: WebDAV GET Bad status code %s reason %s.
da_DK: WebDAV FÅ Forkert status kode %s grund %s.

en: WebDAV PUT Bad status code %s reason %s.
da_DK: WebDAV PUT Forkert status kode %s grund %s.

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: --archive-dir <path>
en: path
da_DK: sti

en: Hot|Cool|Archive
da_DK: Hottegnede Coolś-Arkiv

note: Used in usage help to represent a desired number of something. Example: --num-retries <number>
en: number
da_DK: nummer

note: Used in usage help. Example: --timeout <seconds>
en: seconds
da_DK: sekunder

note: Used in usage help to represent a "glob" style pattern for matching one or more files, as described in the documentation. Example: --exclude <shell_pattern>
en: shell_pattern
da_DK: shell_mønster

note: Used in usage help to represent the name of a file. Example: --log-file <filename>
en: filename
da_DK: filnavn

note: Used in usage help to represent a time spec for a previous point in time, as described in the documentation. Example: duplicity remove-older-than time [options] target_url
en: time
da_DK: tid

en: If set, an extra file with statistics in json format will be stored with each backup. It includes the statistics printed out on stdout by default. With 'collection-status' it returs these stats.
da_DK: Hvis angivet, vil en ekstra fil med statistik i json-format blive gemt med hver sikkerhedskopi. Det omfatter statistikker udskrevet på stdout som standard. Med 'collection-status' returnerer den disse statistikker.

en: log_filename
da_DK: log_filnavn

en: backup name
da_DK: sikkerhedskopi navn

en: policy
da_DK: politik

note: noun
en: command
da_DK: kommando

en: pem formatted bundle of certificate authorities
da_DK: pem formateret bundt af certifikatmyndigheder

en: path to a folder with certificate authority files
da_DK: sti til en mappe med certifikatmyndighedsfiler

note: abbreviation for "character" (noun)
en: char
da_DK: tegn

en: extra headers for Webdav, like 'Cookie,name=value'
da_DK: ekstra overskrifter til Webdav, såsom 'Cookie,name=value'

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: rsync://user[:password]@other_host[:port]//absolute_path
en: absolute_path
da_DK: absolute_sti

note: Used in help to represent a "bucket name" for Amazon Web Services' Simple Storage Service (S3). Example: s3://other.host/bucket_name[/prefix]
en: bucket_name
da_DK: spand_navn

note: Used in usage help to represent the name of a container in Amazon Web Services' Cloudfront. Example: cf+http://container_name
en: container_name
da_DK: container_navn

note: noun
en: count
da_DK: antal

note: Used in usage help to represent the name of a file directory
en: directory
da_DK: mappe

note: Used in usage help, e.g. to represent the name of a code module. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]::/module/some_dir
en: module
da_DK: modul

note: Used in usage help to represent an internet hostname. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: other.host
da_DK: andre.vært

note: Used in usage help. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: password
da_DK: adgangskode

note: Used in usage help. This represents a string to be used as a prefix to names for backup files created by Duplicity. Example: s3://other.host/bucket_name[/prefix]
en: prefix
da_DK: præfiks

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]/relative_path
en: relative_path
da_DK: relativ_sti

note: Used in usage help to represent the name of a single file directory or a Unix-style path to a directory. Example: file:///some_dir
en: some_dir
da_DK: nogle_dir

note: Used in usage help to represent the name of a single file directory or a Unix-style path to a directory where files will be coming FROM. Example: duplicity [full|incremental] [options] source_path target_url
en: source_path
da_DK: kilde_sti

note: Used in usage help to represent a URL files will be coming FROM. Example: duplicity [restore] [options] source_url target_dir
en: source_url
da_DK: kilde_url

note: Used in usage help to represent a user name (i.e. login). Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: user
da_DK: bruger

note: application_key for b2. Example: b2://account_id:application_key@bucket/
en: application_key
da_DK: applikation_nøgle

note: remote name for rclone. Example: rclone://remote:/some_dir
en: remote
da_DK: fjernbetjening

en: Backends and their URL formats:
da_DK: Backends og deres URL-formater:

en: No valid action found. Will imply 'backup' because a path source was given and target is a url location.
da_DK: Ingen gyldig handling fundet. Vil betyde 'backup' fordi en stikilde blev givet og målet er en URL-placering.

en: No valid action found. Will imply 'restore' because url source was given and target is a local path.
da_DK: Ingen gyldig handling fundet. Vil betyde 'gendannelse' fordi url kilde blev givet og målet er en lokal sti.

en: Invalid '{remainder[0]}' action and cannot be implied from the
da_DK: Ugyldig '{remainder[0]}' handling og kan ikke antydes fra

en: GPG binary is {config.gpg_binary}, version {gpg_version}
da_DK: GPG binær er {config.gpg_binary}, version {gpg_version}

en: Using archive dir: {config.archive_dir_path.uc_name}
da_DK: Brug af arkiv dir: {config.archive_dir_path.uc_name}

en: Using backup name: {config.backup_name}
da_DK: Bruger backup-navn: {config.backup_name}

en: Enter 'duplicity --help' for help screen.
da_DK: Indtast 'duplikitet --help' for hjælpeskærmen.

en: Running in 'ignore errors' mode due to --ignore-errors.
    Please reconsider if this was not intended
da_DK: Kører i 'Ignorer fejl' tilstand på grund af --ignore-errors.
    Vær venlig at genoverveje, om dette ikke var beregnet

en: '{val}' is not an int: {str(e)}
da_DK: '{val}' er ikke et int: {str(e)}

en: '{val} is not a single character.
da_DK: '{val} er ikke et enkelt tegn.

en: Source should be pathname, not url.  Got '{val}' instead.
da_DK: Kilden skal være stinavn, ikke url. Fik '{val}' i stedet.

en: Argument source_path '{val}' does not exist.
da_DK: Argument source_path '{val}' eksisterer ikke.

en: Source should be url, not directory.  Got '{val}' instead.
da_DK: Kilden skal være url, ikke mappe. Fik '{val}' i stedet.

en: Target should be directory, not url.  Got '{val}' instead.
da_DK: Mål skal være mappe, ikke url. Fik '{val}' i stedet.

en: Unable to create target dir '{val}': {str(e)}
da_DK: Kan ikke oprette mål dir '{val}': {str(e)}

en: Target should be url, not directory.  Got '{val}' instead.
da_DK: Mål skal være url, ikke mappe. Fik '{val}' i stedet.

en: Specified archive directory '{archive_dir_path.uc_name}' is not a directory
da_DK: {archive_dir_path.uc_name}' angivne arkivmappe er ikke en mappe

en: Encrypt key should be an 8, 16, or 40 character hex string, like 'AA0E73D2'.
da_DK: Kryptér nøgle skal være en 8, 16 eller 40 tegn hex streng, såsom 'AA0E73D2'.

en: Hidden dncrypt key should be an 8, 16, or 40 character hex string, like 'AA0E73D2'.
da_DK: Skjult dncrypt nøgle skal være en 8, 16 eller 40 tegn hex streng, såsom 'AA0E73D2'.

en: Sign key should be an 8, 16, or 40 character hex string, like 'AA0E73D2'.
da_DK: Tegnnøgle skal være en 8, 16 eller 40 tegn hex streng, som 'AA0E73D2'.

en: Error %s getting delta for %s
da_DK: Fejl under %s hentning af delta til %s

en: Getting delta of %s and %s
da_DK: Henter delta af %s og %s

en: Comparing %s and %s
da_DK: Sammenligner %s og %s

en: BackupSet.delete: missing %s
da_DK: BackupSet.delete: mangler %s

en: Fatal Error: No manifests found for most recent backup
da_DK: Fatal fejl: Ingen manifester fundet for seneste backup

en: Fatal Error: Remote manifest does not match local one.  Either the remote backup set or the local archive directory has been corrupted.
da_DK: Fatal fejl: Ekstern manifest matcher ikke lokalt. Enten er den eksterne sikkerhedskopi sat eller den lokale arkivmappe blevet beskadiget.

en: Error processing remote manifest (%s): %s
da_DK: Fejl under behandling af fjernmanifest (%s): %s

en: Fatal Error: Neither remote nor local manifest is readable.
da_DK: Fatal fejl: Hverken fjernbetjening eller lokalt manifest er læsbar.

en: Processing local manifest %s (%s)
da_DK: Behandler lokalt manifest %s (%s)

en: Error processing remote file ({os.fsdecode(remote_file)}): {util.uexc(message)}
da_DK: Fejl ved behandling af ekstern fil ({os.fsdecode(remote_file)}): {util.uexc(message)}

en: Processing remote file {os.fsdecode(remote_file)} ({len(remote_file_buffer)})
da_DK: Behandler ekstern fil {os.fsdecode(remote_file)} ({len(remote_file_buffer)})

en: Preferring Backupset over previous one!
da_DK: Foretrukken Backupset over den foregående!

en: Ignoring incremental Backupset (start_time: %s; needed: %s)
da_DK: Ignorerer inkrementel Backupset (start_time: %s; nødvendigt: %s)

en: Added incremental Backupset (start_time: %s / end_time: %s)
da_DK: Tilføjet inkrementel Backupset (start_time: %s / end_time: %s)

en: Chain start time:
da_DK: Kæde starttidspunkt:

en: Chain end time:
da_DK: Kæde sluttid:

en: Number of contained backup sets: %d
da_DK: Antal indeholdte backupsæt: %d

en: Total number of contained volumes: %d
da_DK: Samlet antal indeholdte mængder: %d

en: Type of backup set:
da_DK: Type af sikkerhedskopi sæt:

en: Time:
da_DK: Tid:

en: Num volumes:
da_DK: Num mængder:

en: Full
da_DK: Fuld

en: Incremental
da_DK: Trinvis

en: local
da_DK: lokal

en: Collection Status
da_DK: Samlingsstatus

en: Connecting with backend: %s
da_DK: Forbinder med backend: %s

en: Archive dir: %s
da_DK: Arkivér dir: %s

en: Found %d secondary backup chain(s).
da_DK: Fundet %d sekundære backupkæde(r).

en: Secondary chain %d of %d:
da_DK: Sekundær kæde %d af %d:

en: Found primary backup chain with matching signature chain:
da_DK: Fandt primær backupkæde med matchende signaturkæde:

en: No backup chains with active signatures found
da_DK: Ingen backup-kæder med aktive signaturer fundet

en: Also found %d backup set(s) not part of any chain,
da_DK: Også fundet %d backup sæt ikke en del af nogen kæde,

en: and %d incomplete backup set(s).
da_DK: og %d ufuldstændige backup sæt.

note: "cleanup" is a hard-coded command, so do not translate it
en: These may be deleted by running duplicity with the "cleanup" command.
da_DK: Disse kan slettes ved at køre dobbeltspil med kommandoen "oprydning".

en: No orphaned or incomplete backup sets found.
da_DK: Ingen forældreløse eller ufuldstændige backupsæt fundet.

en: %d file(s) exists on backend
da_DK: %d fil(er) findes i backend

en: Warning, discarding last backup set, because of missing signature file.
da_DK: Advarsel, kassere sidste backup sæt, på grund af manglende signatur fil.

en: Warning, found the following local orphaned signature file(s):
da_DK: Advarsel, fundet følgende lokale forældreløse signaturfiler:

en: Warning, found the following remote orphaned signature file(s):
da_DK: Advarsel, fundet følgende eksterne fil med forældreløs signatur:

en: Warning, found signatures but no corresponding backup files
da_DK: Advarsel, fundne signaturer, men ingen tilsvarende backup- filer

en: Warning, found incomplete backup sets, probably left from aborted session
da_DK: Advarsel, fundet ufuldstændige backup sæt, sandsynligvis tilbage fra afbrudt session

en: Warning, found the following orphaned backup file(s):
da_DK: Advarsel, fundet følgende forældreløse backupfil(er):

en: Extracting backup chains from list of files: %s
da_DK: Udtrækker backupkæder fra listen over filer: %s

en: File %s is part of known set
da_DK: Fil %s er en del af et kendt sæt

en: File %s is not part of a known set; creating new set
da_DK: Fil %s er ikke en del af et kendt sæt; oprettelse af et nyt sæt

en: Ignoring file (rejected by backup set) '%s'
da_DK: Ignorerer fil (afvist af backup sæt) '%s'

en: Found backup chain %s
da_DK: Fandt backup kæde %s

en: Added set %s to pre-existing chain %s
da_DK: Tilføjet sæt %s til præeksisterende kæde %s

en: Found orphaned set %s
da_DK: Fandt forældreløse sæt %s

en: No signature chain for the requested time. Using oldest available chain, starting at time %s.
da_DK: Ingen signaturkæde for den ønskede tid. Brug af den ældste tilgængelige kæde, startende på tid %s.

en: File: %s
da_DK: Fil: %s

en: Total number of backup: %d
da_DK: Samlet antal sikkerhedskopier: %d

en: Type of file change:
da_DK: Type af filændring:

en:  Backup set time: %s
da_DK:  Sikkerhedskopiér angivet tid: %s

en: Total number of changes: %d
da_DK: Samlet antal ændringer: %d

en: File:
da_DK: Fil:

en: Reuse configured PASSPHRASE as SIGN_PASSPHRASE
da_DK: Genbrug konfigureret PASSPHRASE som SIGN_PASSPHRASE

en: Reuse configured SIGN_PASSPHRASE as PASSPHRASE
da_DK: Genbrug konfigureret SIGN_PASSPHRASE som PASSPHRASE

en: PASSPHRASE variable not set, asking user.
da_DK: PASSPHRASE variabel ikke angivet, spørger bruger.

en: Retype passphrase for signing key to confirm:
da_DK: Gentag kodeord for at signere nøgle for at bekræfte:

en: Retype passphrase for decryption to confirm:
da_DK: Gentag kodeord for dekryptering til at bekræfte:

en: First and second passphrases do not match!  Please try again.
da_DK: Første og anden adgangssætning stemmer ikke over! Prøv venligst igen.

en: Cannot use empty passphrase with symmetric encryption!  Please try again.
da_DK: Kan ikke bruge tom adgangskode med symmetrisk kryptering! Prøv venligst igen.

en: File %s complete in backup set.
    Continuing restart on file %s.
da_DK: Fil %s fuldført i backup sæt.
    Fortsat genstart af fil %s.

en: File %s missing in backup set.
    Continuing restart on file %s.
da_DK: Fil %s mangler i backup sæt.
    Fortsætter genstart af fil %s.

en: File %s was corrupted during upload.
da_DK: Filen %s blev ødelagt under upload.

en: Restarting backup, but current encryption settings do not match original settings
da_DK: Genstart af backup, men de aktuelle krypteringsindstillinger matcher ikke de oprindelige indstillinger

en: Processed volume %d
da_DK: Behandlet lydstyrke %d

en: Skipping encryption validation due to glacier/deep storage
da_DK: Springer krypteringsvalidering over på grund af gletscher/dybt lager

en: Restarting after volume %s, file %s, block %s
da_DK: Genstarter efter volumen %s, fil %s, blok %s

en: Skipped volume upload, as effectivly nothing has changed
da_DK: Oversprunget lydstyrke upload, da effektivt intet har ændret

en: Fatal Error: Unable to start incremental backup.  Old signatures not found and incremental specified
da_DK: Fatal fejl: Kan ikke starte trinvis backup. Gamle signaturer ikke fundet og trinvis angivet

en: No signatures found, switching to full backup.
da_DK: Ingen signaturer fundet, skift til fuld backup.

en: Backup Statistics
da_DK: Backup Statistik

en: %s not found in archive - no files restored.
da_DK: %s blev ikke fundet i arkivet - ingen filer gendannet.

en: No files found in archive - nothing restored.
da_DK: Ingen filer fundet i arkivet - intet gendannet.

en: Processed volume %d of %d
da_DK: Behandlet volumen- %d af %d

en: Invalid data - %s hash mismatch for file:
da_DK: Ugyldig data - %s hash uoverensstemmelse for fil:

en: Calculated hash: %s
da_DK: Beregnet hash: %s

en: IGNORED_ERROR: Warning: ignoring error as requested: %s: %s
da_DK: IGNORED_ERROR: Advarsel: ignorering af fejl som ønsket: %s: %s

en: Volume was signed by key %s, not %s
da_DK: Lydstyrke blev signeret af nøgle %s, ikke %s

en: Verify complete: %s, %s.
da_DK: Bekræft fuldført: %s, %s.

en: %d file(s) compared
da_DK: %d fil(er) sammenlignet

en: %d difference(s) found
da_DK: %d forskel(e) fundet

en: No extraneous files found, nothing deleted in cleanup.
da_DK: Ingen fremmede filer fundet, intet slettet i oprydning.

en: Found the following file(s) to delete:
da_DK: Fandt følgende fil(er) at slette:

en: Run duplicity again with the --force option to actually delete.
da_DK: Kør dobbeltspil igen med -- force mulighed for faktisk at slette.

en: There are backup set(s) at time(s):
da_DK: Der er sikkerhedskopi sæt på tidspunktet:

en: Which can't be deleted because newer sets depend on them.
da_DK: Hvilket ikke kan slettes, fordi nyere sæt afhænger af dem.

en: Current active backup chain is older than specified time.  However, it will not be deleted.  To remove all your backups, manually purge the repository.
da_DK: Aktuel aktiv backupkæde er ældre end angivet tid. Den vil dog ikke blive slettet. For at fjerne alle dine backups, skal du fjerne arkivet manuelt.

en: No old backup sets found, nothing deleted.
da_DK: Ingen gamle backupsæt fundet, intet slettet.

en: Deleting backup chain(s) at time:
da_DK: Sletter backup kæde(r) på tidspunkt:

en: Deleting any incremental signature chain rooted at %s
da_DK: Sletning af enhver inkrementel signatur kæde rodfæstet i %s

en: Deleting any incremental backup chain rooted at %s
da_DK: Sletter enhver inkrementel backup kæde rodfæstet hos %s

en: Deleting complete signature chain %s
da_DK: Sletter komplet signatur kæde %s

en: Deleting complete backup chain %s
da_DK: Sletning af komplet backup kæde %s

en: Found old backup chain(s) at the following time:
da_DK: Fandt gamle backupkæde(r) på følgende tidspunkt:

en: Rerun command with --force option to actually delete.
da_DK: Kør kommando med -- force mulighed for faktisk at slette.

en: Deleting local %s (not authoritative at backend).
da_DK: Sletning af lokal %s (ikke autoritativ i backend).

en: Unable to delete %s: %s
da_DK: Kan ikke slette %s: %s

en: Failed to read %s: %s
da_DK: Kunne ikke læse %s: %s

en: Copying %s to local cache.
da_DK: Kopierer %s til lokal cache.

en: Local and Remote metadata are synchronized, no sync needed.
da_DK: Lokale og eksterne metadata synkroniseres, ingen synkronisering er nødvendig.

en: Synchronizing remote metadata to local cache...
da_DK: Synkroniserer eksterne metadata til lokal cache...

en: Sync would copy the following from remote to local:
da_DK: Synkronisering ville kopiere følgende fra fjernbetjening til lokal:

en: Sync would remove the following spurious local files:
da_DK: Synkronisering ville fjerne følgende falske lokale filer:

en: Unable to get free space on temp.
da_DK: Ikke i stand til at få ledig plads på temp.

en: Unable to get max open files.
da_DK: Kan ikke hente maksimale åbne filer.

en: RESTART: The first volume failed to upload before termination.
             Restart is impossible...starting backup from beginning.
da_DK: RESTART: Det første volumen kunne ikke uploades før afslutning.
             Genstart er umuligt... starter backup fra begyndelsen.

en: RESTART: Volumes %d to %d failed to upload before termination.
             Restarting backup at volume %d.
da_DK: RESTART: Lydstyrke %d til %d kunne ikke uploades før afslutning.
             Genstart af backup ved lydstyrke %d.

en: RESTART: Impossible backup state: manifest has %d vols, remote has %d vols.
             Restart is impossible ... duplicity will clean off the last partial
             backup then restart the backup from the beginning.
da_DK: RESTART: Umuligt backup state: manifest har %d vols, remote har %d vols.
             Genstart er umuligt. . duplikitet vil rydde den sidste delvise
             -backup og derefter genstarte sikkerhedskopien fra begyndelsen.

en: Last {action} backup left a partial set, restarting.
da_DK: Sidste {action} backup efterlod et delvist sæt, genstarter.

en: Cleaning up previous partial {action} backup set, restarting.
da_DK: Oprydning af forrige delvis {action} backup sæt, genstarter.

en: Last full backup date: none
da_DK: Sidste fulde backup dato: ingen

en: Last full backup is too old, forcing full backup
da_DK: Sidste fulde backup er for gammel, tvinger fuld backup

en: When using symmetric encryption, the signing passphrase must equal the encryption passphrase.
da_DK: Når der anvendes symmetrisk kryptering, skal signeringsadgangskoden være lig med krypteringsadgangskoden.

en: Bad interval string "%s"
    
    Intervals are specified like 2Y (2 years) or 2h30m (2.5 hours).  The
    allowed special characters are s, m, h, D, W, M, and Y.  See the man
    page for more information.
da_DK: Dårlig interval streng "%s"
    
    Intervals er specificeret som 2Y (2 år) eller 2h30m (2,5 timer). De
    tilladte specialtegn er s, m, h, D, W, M og Y. Se manden
    -siden for mere information.

en: Bad time string "%s"
    
    The acceptible time strings are intervals (like "3D64s"), w3-datetime
    strings, like "2002-04-26T04:22:01-07:00" (strings like
    "2002-04-26T04:22:01" are also acceptable - duplicity will use the
    current time zone), or ordinary dates like 2/4/1997 or 2001-04-23
    (various combinations are acceptable, but the month always precedes
    the day).
da_DK: Dårlig tidsstreng "%s"
    
    De accepterede tidsstrenge er intervaller (såsom "3D64s"), w3-datetime
    strenge, ligesom "2002-04-26T04:22:01-07:00" (strenge som
    "2002-04-26T04:22:01" er også acceptable - duplikitet vil bruge
    nuværende tidszone), eller almindelige datoer som 2/4/1997 eller 2001-04-23
    (forskellige kombinationer er acceptable, men måneden går altid forud for
    dagen).

en: GPG process {process.pid} terminated before wait()
da_DK: GPG proces {process.pid} afsluttet før vent ()

en: Warning: oldindex %s >= newindex %s
da_DK: Advarsel: gammelt indeks %s >= newindex %s

en: Error '%s' processing %s
da_DK: Fejl '%s' behandling %s

en: Skipping %s because of previous error
da_DK: Springer over %s på grund af tidligere fejl

en: basis_file must be a (true) file or an object whose file attribute is the underlying true file object
da_DK: basis_file skal være en (sand) fil eller et objekt, hvis filattributten er det underliggende sande filobjekt

en: Fatal Error: Backup source host has changed.
    Current hostname: %s
    Previous hostname: %s
da_DK: Fatal fejl: Backup kilde vært har ændret sig.
    Nuværende værtsnavn: %s
    Forrige værtsnavn: %s

en: Fatal Error: Backup source directory has changed.
da_DK: Fatal fejl: Backup kildekode mappe har ændret sig.

en: Aborting because you may have accidentally tried to backup two different data sets to the same remote location, or using the same archive directory.  If this is not a mistake, use the --allow-source-mismatch switch to avoid seeing this message
da_DK: Afbryder, fordi du ved et uheld har forsøgt at sikkerhedskopiere to forskellige datasæt til samme eksterne placering, eller ved hjælp af den samme arkivmappe. Hvis dette ikke er en fejl, skal du bruge parameteren --allow-source-mismatch for at undgå at se denne besked

en: Found manifest volume %s
da_DK: Fandt manifest lydstyrke %s

en: Found %s volumes in manifest
da_DK: Fandt %s lydstyrker i manifest

en: Manifest file '{self.fh.base if self.fh else ''}' is corrupt:
da_DK: Manifestfilen '{self.fh.base if self.fh else ''}' er korrupt:

en: Manifests not equal because different volume numbers
da_DK: Manifester er ikke ens, fordi forskellige volumental

en: Manifests not equal because volume lists differ
da_DK: Manifests ikke ens fordi volumenlisterne er forskellige

en: Manifests not equal because hosts or directories differ
da_DK: Manifester ikke ens, fordi værter eller mapper adskiller sig

en: Warning, found extra Volume identifier
da_DK: Advarsel, fundet ekstra volumen identifikator

en: Other is not VolumeInfo
da_DK: Andet er ikke VolumeInfo

en: Volume numbers don't match
da_DK: Lydstyrkenumre stemmer ikke overens

en: start_indicies don't match
da_DK: start_indicies matcher ikke

en: end_index don't match
da_DK: end_index matcher ikke

en: Hashes don't match
da_DK: Hashes stemmer ikke overens

en: Patching %s
da_DK: Rettelse Af %s

en: Error '%s' patching %s
da_DK: Fejl '%s' Lappe %s

en: Writing %s of type %s
da_DK: Brænder %s af typen %s

en: Warning: %s invalid devnums (0x%X), treating as (0, 0).
da_DK: Advarsel: %s ugyldige devnums (0x%X) behandler som (0, 0).

en: Warning: %s has negative mtime, treating as 0.
da_DK: Advarsel: %s har negativ mtid, behandles som 0.

en: New file %s
da_DK: Ny fil %s

en: File %s is missing
da_DK: Filen %s mangler

en: File %%s has type %s, expected %s
da_DK: File %%s har type %s, forventet %s

en: File %%s has permissions %s, expected %s
da_DK: File %%s har tilladelser %s, forventede %s

en: File %%s has mtime %s, expected %s
da_DK: File %%s har mtime %s, forventet %s

en: Data for file %s is different
da_DK: Data for fil %s er forskellig

en: Symlink %%s points to %s, expected %s
da_DK: Symlink %%s point til %s, forventet %s

en: Device file %%s has numbers %s, expected %s
da_DK: Enhedsfil %%s har tal %s, forventet %s

en: Making directory %s
da_DK: Laver mappe %s

en: Deleting %s
da_DK: Sletter %s

en: Touching %s
da_DK: Berøring Af %s

en: Deleting tree %s
da_DK: Sletter træ %s

en: Error listing directory %s
da_DK: Fejl under liste af mappe %s

en: Skipping socket %s
da_DK: Springer over sokkel %s

en: Error initializing file %s
da_DK: Fejl under initialisering af filen %s

en: Error accessing possibly locked file %s
da_DK: Fejl under adgang til muligvis låst fil %s

en: Warning: base %s doesn't exist, continuing
da_DK: Advarsel: base %s findes ikke, fortsætter

en: Selecting %s
da_DK: Valg Af %s

en:                 The last file selection option is the filter option %s, which will have no
                    effect as there are no subsequent file selection options. Exiting because
                    this probably isn't what you meant.
da_DK:                 Den sidste valgmulighed for fil er filterindstillingen %s, som ikke vil have nogen
                    -effekt, da der ikke er nogen efterfølgende filvalgsmuligheder. Afslutter, fordi
                    dette sandsynligvis ikke er hvad du mente.

en:                 Only these filter mode options were specified:
                        %s
                    Case sensitive globbing is the default behaviour and so this has no effect.
                    Exiting because this probably isn't what you meant.
da_DK:                 Kun disse filtertilstandsindstillinger blev specificeret:
                        %s
                    Case sensitive globbing er standard adfærden, og så dette har ingen effekt.
                    Afslutter, fordi dette sandsynligvis ikke er hvad du mente.

en:                 Fatal Error: The file specification
                        %s
                    cannot match any files in the base directory
                        %s
                    Useful file specifications begin with the base directory or some
                    pattern (such as '**') which matches the base directory.
da_DK:                 Fatal fejl: Filspecifikationen
                        %s
                    kan ikke matche nogen filer i basismappen
                        %s
                    Nyttige filspecifikationer begynder med basismappen eller nogle
                    mønster (såsom '**') som matcher basismappen.

en: Fatal Error while processing expression
    %s
da_DK: Fatal fejl under behandling af udtryk
    %s

en: Reading files to backup from list %s
da_DK: Læser filer til backup fra liste %s

en:                 Files-from list contains the absolute path:
                        %s
                    All paths specified in a files-from list must be given relative to the backup
                    source path.
da_DK:                 Fil-fra listen indeholder den absolutte sti:
                        %s
                    Alle stier angivet i en fil-fra liste skal gives i forhold til backup-
                    -kildestien.

en:                 Files-from list specified which contains no files, the backup will be empty as
                    a result. Exiting as this probably isn't what you meant,
da_DK:                 Fil-fra listen angivet som indeholder ingen filer, backup vil være tom som
                    et resultat. Afslutter da dette sandsynligvis ikke er hvad du mente,

en:                 Last selection expression:
                        %s
                    only specifies that files be included.  Because the default is to
                    include all files, the expression is redundant.  Exiting because this
                    probably isn't what you meant.
da_DK:                 Sidste valg udtryk:
                        %s
                    angiver kun, at filer skal inkluderes. Da standard er
                    indeholder alle filer, udtrykket er overflødigt. Afslutter, fordi denne
                    sandsynligvis ikke er hvad du mente.

en: Reading %s filelist %s
da_DK: Læser %s filliste %s

en: Error compiling regular expression %s
da_DK: Fejl ved kompilering af regulært udtryk %s

en: Using temporary directory %s
da_DK: Bruger midlertidig mappe %s

en: Registering (mktemp) temporary file %s
da_DK: Registrerer (mktemp) midlertidig fil %s

en: Registering (mkstemp) temporary file %s
da_DK: Registrerer (mkstemp) midlertidig fil %s

en: Forgetting temporary file %s
da_DK: Glemmer midlertidig fil %s

en: Attempt to forget unknown tempfile %s - this is probably a bug.
da_DK: Forsøg på at glemme ukendte tempfile %s - dette er sandsynligvis en fejl.

en: Removing still remembered temporary file %s
da_DK: Fjernelse af stadig huskede midlertidig fil %s

en: Cleanup of temporary file %s failed
da_DK: Oprydning af midlertidig fil %s mislykkedes

en: Cleanup of temporary directory %s failed - this is probably a bug.
da_DK: Oprydning af midlertidig mappe %s mislykkedes - dette er sandsynligvis en fejl.

en: Acquiring lockfile %s
da_DK: Erhverver låsefil %s

en: Releasing lockfile %s
da_DK: Frigiver lockfile %s
