duplicity - en to sv_SE translation catalogue (329 entries)

en: INT intercepted...exiting.
sv_SE: INT mottogs... avslutar.

en: GPG error detail: %s
sv_SE: GPG-feldetaljer: %s

en: User error detail: %s
sv_SE: Detaljer om användarfel: %s

en: Backend error detail: %s
sv_SE: Detaljer om bakändesfel: %s

en: usage:
sv_SE: användning:

en: .__call__() not defined
sv_SE: .__call__() inte definierad

en: conflicting subparser: %s
sv_SE: motstridiga underparser: %s

en: unknown parser %(parser_name)r (choices: %(choices)s)
sv_SE: okänd parser %(parser_name)r (val: %(choices)s)

en: argument "-" with mode %r
sv_SE: argument "-" med läge %r

en: can't open '%(filename)s': %(error)s
sv_SE: kan inte öppna '%(filename)s': %(error)s

en: cannot merge actions - two groups are named %r
sv_SE: kan inte sammanfoga åtgärder - två grupper heter %r

en: 'required' is an invalid argument for positionals
sv_SE: 'obligatorisk' är ett ogiltigt argument för positionaler

en: invalid option string %(option)r: must start with a character %(prefix_chars)r
sv_SE: ogiltig alternativsträng %(option)r: måste börja med ett tecken %(prefix_chars)r

en: dest= is required for options like %r
sv_SE: dest= krävs för alternativ som %r

en: invalid conflict_resolution value: %r
sv_SE: ogiltigt konfliktlösningsvärde: %r

en: conflicting option string: %s | conflicting option strings: %s
sv_SE[0]: motstridiga alternativ sträng: %s
sv_SE[1]: motstridiga alternativsträngar: %s

en: mutually exclusive arguments must be optional
sv_SE: ömsesidigt uteslutna argument måste vara valfria

en: positional arguments
sv_SE: positionella argument

note: Used in usage help. (Should be consistent with the "Options:" header.) Example: duplicity [full|incremental] [options] source_path target_url
en: options
sv_SE: flaggor

en: show this help message and exit
sv_SE: visa detta hjälpmeddelande och avsluta

en: cannot have multiple subparser arguments
sv_SE: kan inte ha flera subparser-argument

en: unrecognized arguments: %s
sv_SE: okända argument: %s

en: not allowed with argument %s
sv_SE: tillåts inte med argumentet %s

en: ignored explicit argument %r
sv_SE: ignorerade explicita argument %r

en: the following arguments are required: %s
sv_SE: Följande argument krävs: %s

en: one of the arguments %s is required
sv_SE: ett av argumenten %s krävs

en: expected one argument
sv_SE: förväntade ett argument

en: expected at most one argument
sv_SE: förväntade sig högst ett argument

en: expected at least one argument
sv_SE: förväntade sig minst ett argument

en: expected %s argument | expected %s arguments
sv_SE[0]: förväntat %s argument
sv_SE[1]: förväntade %s argument

en: ambiguous option: %(option)s could match %(matches)s
sv_SE: tvetydigt alternativ: %(option)s kunde matcha %(matches)s

en: unexpected option string: %s
sv_SE: oväntad alternativsträng: %s

en: %r is not callable
sv_SE: %r kan inte anropas

en: invalid %(type)s value: %(value)r
sv_SE: ogiltigt %(type)s värde: %(value)r

en: invalid choice: %(value)r (choose from %(choices)s)
sv_SE: ogiltigt val: %(value)r (välj från %(choices)s)

en: %(prog)s: error: %(message)s
sv_SE: %(prog)s: fel: %(message)s

en: Could not initialize backend: %s
sv_SE: Kunde inte initiera bakände: %s

en: Backtrace of previous error: %s
sv_SE: Bakåtspårning av föregående fel: %s

en: Giving up after %s attempts. %s: %s
sv_SE: Ger upp efter %s försök. %s: %s

en: Attempt of %s Nr. %s failed. %s: %s
sv_SE: Försök med %s Nr. %s misslyckades. %s: %s

en: Reading results of '%s'
sv_SE: Läser resultatet för "%s"

en: Writing %s
sv_SE: Skriver %s

en: File %s not found locally after get from backend
sv_SE: Filen %s hittas inte lokalt efter hämtning från bakände

en: Connection failed, please check your password: %s
sv_SE: Anslutningen misslyckades. Kontrollera ditt lösenord: %s

en: MultiBackend: Could not parse query string %s: %s
sv_SE: MultiBackend: Kunde inte parsa frågesträng %s: %s

en: MultiBackend: Invalid query string %s: more than one value for %s
sv_SE: MultiBackend: Ogiltig frågesträng %s: mer än ett värde för %s

en: MultiBackend: Invalid query string %s: unknown parameter %s
sv_SE: MultiBackend: Ogiltig frågesträng %s: okänd parameter %s

en: MultiBackend: illegal value for %s: %s
sv_SE: MultiBackend: ogiltigt värde för %s: %s

en: MultiBackend: Could not load config file %s: %s
sv_SE: MultiBackend: Kunde inte ladda konfigurationsfilen %s: %s

en: MultiBackend: use store %s
sv_SE: MultiBackend: använd butik %s

en: MultiBackend: set env %s = %s
sv_SE: MultiBackend: sätt env %s = %s

en: Multibackend: register affinity for prefix %s
sv_SE: Multibackend: registrera affinitet för prefix %s

en: MultiBackend: _put: write to store #%s (%s)
sv_SE: MultiBackend: _put: skriv för att lagra #%s (%s)

en: MultiBackend: failed to write to store #%s (%s), try #%s, Exception: %s
sv_SE: MultiBackend: gick inte att skriva för att lagra #%s (%s), prova #%s, Undantag: %s

en: MultiBackend: failed to write %s. Aborting process.
sv_SE: MultiBackend: gick inte att skriva %s. Avbryter processen.

en: MultiBackend: failed to write %s. Tried all backing stores and none succeeded
sv_SE: MultiBackend: gick inte att skriva %s. Försökte alla backing-butiker och ingen lyckades

en: MultiBackend: failed to get %s to %s from %s
sv_SE: MultiBackend: misslyckades att få %s till %s från %s

en: MultiBackend: failed to get %s. Tried all backing stores and none succeeded
sv_SE: MultiBackend: misslyckades att få %s. Försökte alla backing-butiker och ingen lyckades

en: MultiBackend: %s: %d files
sv_SE: Multibackend: %s: %d filer

en: Exception during list of {s.backend.parsed_url.strip_auth()}:
sv_SE: Undantag under listan över {s.backend.parsed_url.strip_auth()}:

en: MultiBackend: combined list: %s
sv_SE: MultiBackend: kombinerad lista: %s

en: MultiBackend: failed to delete %s. Tried all backing stores and none succeeded
sv_SE: MultiBackend: misslyckades att ta bort %s. Försökte alla backing-butiker och ingen lyckades

en: Attempt of initialize_oauth2_session Nr. %s failed. %s: %s
sv_SE: Försök med initialize_oauth2_session Nr. %s misslyckades. %s: %s

en: PyDrive backend: multiple files called '%s'.
sv_SE: PyDrive backend: flera filer som heter '%s'.

en: Missing socket or ssl python modules.
sv_SE: Saknar uttag eller SSL-python-moduler.

en: Cacert database file '%s' is not readable.
sv_SE: Cacert-databasfilen %s är inte läsbar.

en: Using WebDAV host %s port %s
sv_SE: Använda WebDAV-värden %s porten %s

en: Using WebDAV directory %s
sv_SE: Använd WebDAV-mappen %s

en: WebDAV create connection on '%s'
sv_SE: WebDAV skapa anslutning på "%s"

en: WebDAV Unknown URI scheme: %s
sv_SE: WebDAV Okänt URI-schema: %s

en: WebDAV %s %s request with headers: %s
sv_SE: WebDAV %s %s begäran med rubriker: %s

en: WebDAV data length: %s
sv_SE: WebDAV-data längd: %s

en: WebDAV response status %s with reason '%s'.
sv_SE: WebDAV-responsstatus %s med anledning "%s".

en: WebDAV redirect to: %s
sv_SE: WebDAV omdirigera till: %s

en: WebDAV redirected 10 times. Giving up.
sv_SE: WebDAV omdirigerades 10 gånger. Ger upp.

en: WebDAV missing location header in redirect response.
sv_SE: WebDAV saknade platshuvud i redirect respons.

en: WebDAV retry request with authentification headers.
sv_SE: WebDAV återförsök begäran med autentiseringshuvuden.

en: WebDAV %s %s request2 with headers: %s
sv_SE: WebDAV %s %s request2 med rubriker: %s

en: WebDAV response2 status %s with reason '%s'.
sv_SE: WebDAV svar2-status %s med anledning '%s'.

en: python-kerberos needed to use kerberos                           authorization, falling back to basic auth.
sv_SE: python-kerberos behövs för att använda kerberos tillstånd, faller tillbaka till grundläggande författa.

en: Kerberos authorization failed: %s.                          Falling back to basic auth.
sv_SE: Kerberos auktorisering misslyckades: %s. Faller tillbaka till grundläggande författa.

en: Creating missing directory %s
sv_SE: Skapar mappen %s som saknas

en: WebDAV MKCOL %s failed: %s %s
sv_SE: WebDAV MKCOL %s misslyckades: %s %s

en: WebDAV path decoding and translation: %s -> %s
sv_SE: WebDAV sökväg avkodning och översättning: %s -> %s

en: WebDAV GET Bad status code %s reason %s.
sv_SE: WebDAV GET Felaktig statuskod %s anledning %s.

en: WebDAV PUT Bad status code %s reason %s.
sv_SE: WebDAV PUT Felaktig statuskod %s anledning %s.

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: --archive-dir <path>
en: path
sv_SE: sökväg

en: Hot|Cool|Archive
sv_SE: Hot<unk> Cool<unk> Arkiv

note: Used in usage help to represent a desired number of something. Example: --num-retries <number>
en: number
sv_SE: antal

note: Used in usage help. Example: --timeout <seconds>
en: seconds
sv_SE: sekunder

note: Used in usage help to represent a "glob" style pattern for matching one or more files, as described in the documentation. Example: --exclude <shell_pattern>
en: shell_pattern
sv_SE: skalmönster

note: Used in usage help to represent the name of a file. Example: --log-file <filename>
en: filename
sv_SE: filnamn

note: Used in usage help to represent a time spec for a previous point in time, as described in the documentation. Example: duplicity remove-older-than time [options] target_url
en: time
sv_SE: tid

en: interval
sv_SE: intervall

en: imap_mailbox
sv_SE: Brevlåda

en: If set, an extra file with statistics in json format will be stored with each backup. It includes the statistics printed out on stdout by default. With 'collection-status' it returs these stats.
sv_SE: Om angiven kommer en extra fil med statistik i json-format att lagras med varje säkerhetskopia. Den innehåller statistik som skrivs ut på stdout som standard. Med 'collection-status' returnerar den dessa statistik.

en: file_descriptor
sv_SE: filhandtag

en: log_filename
sv_SE: Filnamn

en: backup name
sv_SE: säkerhetskopia namn

en: s3_kms_key_id
sv_SE: Nyckel-id

en: s3_kms_grant
sv_SE: Bidrag

en: s3_region_name
sv_SE: regionnamn

en: policy
sv_SE: riktlinjer

note: noun
en: command
sv_SE: kommando

en: pem formatted bundle of certificate authorities
sv_SE: pem formaterad bunt av certifikatauktoriteter

en: path to a folder with certificate authority files
sv_SE: sökväg till en mapp med certifikatauktoritetsfiler

note: abbreviation for "character" (noun)
en: char
sv_SE: tecken

en: extra headers for Webdav, like 'Cookie,name=value'
sv_SE: extra rubriker för Webdav, som 'Cookie,name=value'

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: rsync://user[:password]@other_host[:port]//absolute_path
en: absolute_path
sv_SE: absolut_sökväg

note: Used in help to represent a "bucket name" for Amazon Web Services' Simple Storage Service (S3). Example: s3://other.host/bucket_name[/prefix]
en: bucket_name
sv_SE: hinknamn

note: Used in usage help to represent the name of a container in Amazon Web Services' Cloudfront. Example: cf+http://container_name
en: container_name
sv_SE: behållarnamn

note: noun
en: count
sv_SE: antal

note: Used in usage help to represent the name of a file directory
en: directory
sv_SE: katalog

note: Used in usage help, e.g. to represent the name of a code module. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]::/module/some_dir
en: module
sv_SE: modul

note: Used in usage help to represent an internet hostname. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: other.host
sv_SE: annat.host

note: Used in usage help. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: password
sv_SE: lösenord

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]/relative_path
en: relative_path
sv_SE: relativ_sökväg

note: Used in usage help to represent the name of a single file directory or a Unix-style path to a directory. Example: file:///some_dir
en: some_dir
sv_SE: någon_katalog

note: Used in usage help to represent the name of a single file directory or a Unix-style path to a directory where files will be coming FROM. Example: duplicity [full|incremental] [options] source_path target_url
en: source_path
sv_SE: Sökväg

note: Used in usage help to represent a URL files will be coming FROM. Example: duplicity [restore] [options] source_url target_dir
en: source_url
sv_SE: källans_url

note: Used in usage help to represent the name of a single file directory or a Unix-style path to a directory. where files will be going TO. Example: duplicity [restore] [options] source_url target_dir
en: target_dir
sv_SE: målkatalog

note: Used in usage help to represent a URL files will be going TO. Example: duplicity [full|incremental] [options] source_path target_url
en: target_url
sv_SE: målets url

note: Used in usage help to represent a user name (i.e. login). Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: user
sv_SE: användare

note: account id for b2. Example: b2://account_id@bucket/
en: account_id
sv_SE: Konto-ID

note: application_key for b2. Example: b2://account_id:application_key@bucket/
en: application_key
sv_SE: Lösenord

note: remote name for rclone. Example: rclone://remote:/some_dir
en: remote
sv_SE: fjärr

en: Backends and their URL formats:
sv_SE: Backends och deras URL-format:

en: No valid action found. Will imply 'backup' because a path source was given and target is a url location.
sv_SE: Ingen giltig åtgärd hittades. Kommer att innebära "säkerhetskopiering" eftersom en sökväg källa gavs och målet är en URL-plats.

en: No valid action found. Will imply 'restore' because url source was given and target is a local path.
sv_SE: Ingen giltig åtgärd hittades. Kommer att innebära "återställ" eftersom url-källa gavs och målet är en lokal sökväg.

en: Invalid '{remainder[0]}' action and cannot be implied from the
sv_SE: Ogiltig '{rest[0]}' åtgärd och kan inte antydas från

en: GPG binary is {config.gpg_binary}, version {gpg_version}
sv_SE: GPG binary är {config.gpg_binary}, version {gpg_version}

en: Using archive dir: {config.archive_dir_path.uc_name}
sv_SE: Använder arkivdir: {config.archive_dir_path.uc_name}

en: Using backup name: {config.backup_name}
sv_SE: Använder säkerhetskopians namn: {config.backup_name}

en: Enter 'duplicity --help' for help screen.
sv_SE: Ange 'duplicity --help' för hjälpskärmen.

en: Running in 'ignore errors' mode due to --ignore-errors.
    Please reconsider if this was not intended
sv_SE: Körs i 'ignorera fel' läge på grund av --ignore-errors.
    Vänligen överväga om detta inte var avsett

en: '{val}' is not an int: {str(e)}
sv_SE: '{val}' är inte ett int: {str(e)}

en: '{val} is not a single character.
sv_SE: '{val} är inte ett enda tecken.

en: Source should be pathname, not url.  Got '{val}' instead.
sv_SE: Källa bör vara sökväg, inte webbadress. Fick '{val}' istället.

en: Argument source_path '{val}' does not exist.
sv_SE: Argument source_path '{val}' finns inte.

en: Source should be url, not directory.  Got '{val}' instead.
sv_SE: Källa bör vara url, inte katalog. Fick '{val}' istället.

en: Target should be directory, not url.  Got '{val}' instead.
sv_SE: Målet bör vara katalog, inte url. Fick '{val}' istället.

en: Unable to create target dir '{val}': {str(e)}
sv_SE: Det går inte att skapa mål dir '{val}': {str(e)}

en: Target should be url, not directory.  Got '{val}' instead.
sv_SE: Målet bör vara url, inte katalog. Fick '{val}' istället.

en: Specified archive directory '{archive_dir_path.uc_name}' is not a directory
sv_SE: Angiven arkivkatalog '{archive_dir_path.uc_name}' är inte en katalog

en: Encrypt key should be an 8, 16, or 40 character hex string, like 'AA0E73D2'.
sv_SE: Krypteringsnyckeln ska vara en 8, 16 eller 40 tecken hög sträng, som 'AA0E73D2'.

en: Hidden dncrypt key should be an 8, 16, or 40 character hex string, like 'AA0E73D2'.
sv_SE: Dold dncrypt-nyckel bör vara en 8, 16 eller 40 tecken hex-sträng, som "AA0E73D2".

en: Sign key should be an 8, 16, or 40 character hex string, like 'AA0E73D2'.
sv_SE: Teckennyckeln bör vara en 8, 16 eller 40 tecken hex sträng, som "AA0E73D2".

en: Error %s getting delta for %s
sv_SE: Fel %s får delta för %s

en: Getting delta of %s and %s
sv_SE: Får delta av %s och %s

en: Comparing %s and %s
sv_SE: Jämför %s och %s

en: BackupSet.delete: missing %s
sv_SE: BackupSet.delete: saknar %s

en: Fatal Error: No manifests found for most recent backup
sv_SE: Allvarligt fel: Inget manifest hittades för senaste säkerhetskopia

en: Fatal Error: Remote manifest does not match local one.  Either the remote backup set or the local archive directory has been corrupted.
sv_SE: Kritiskt fel: Fjärrmanifestet matchar inte den lokala. Antingen fjärrsäkerhetskopieringen eller så har den lokala arkivkatalogen blivit skadad.

en: Error processing remote manifest (%s): %s
sv_SE: Fel vid behandling av fjärrmanifest (%s): %s

en: Fatal Error: Neither remote nor local manifest is readable.
sv_SE: Dödligt fel: Varken avlägset eller lokalt manifest är läsbart.

en: Processing local manifest %s (%s)
sv_SE: Behandlar lokalt manifest %s (%s)

en: Error processing remote file ({os.fsdecode(remote_file)}): {util.uexc(message)}
sv_SE: Fel vid bearbetning av fjärrfil ({os.fsdecode(remote_file)}): {util.uexc(message)}

en: Processing remote file {os.fsdecode(remote_file)} ({len(remote_file_buffer)})
sv_SE: Bearbetar fjärrfil {os.fsdecode(remote_file)} ({len(remote_file_buffer)})

en: Preferring Backupset over previous one!
sv_SE: Föredrar säkerhetskopiering framför tidigare!

en: Ignoring incremental Backupset (start_time: %s; needed: %s)
sv_SE: Ignorerar inkrementell säkerhetskopiering (start_time: %s; behövs: %s)

en: Added incremental Backupset (start_time: %s / end_time: %s)
sv_SE: Lade till inkrementell säkerhetskopiering (start_time: %s / end_time: %s)

en: Chain start time:
sv_SE: Kedjans starttid:

en: Chain end time:
sv_SE: Kedjans sluttid:

en: Number of contained backup sets: %d
sv_SE: Antal inneslutna säkerhetskopieringsuppsättningar: %d

en: Total number of contained volumes: %d
sv_SE: Totalt antal inneslutna volymer: %d

en: Type of backup set:
sv_SE: Typ av säkerhetskopieringsuppsättning:

en: Time:
sv_SE: Tid:

en: Num volumes:
sv_SE: Num volymer:

en: Full
sv_SE: Fullständig

en: Incremental
sv_SE: Inkrementell

en: local
sv_SE: lokal

en: Collection Status
sv_SE: Samlingsstatus

en: Connecting with backend: %s
sv_SE: Ansluter med bakände: %s

en: Archive dir: %s
sv_SE: Arkivkatalog: %s

en: Found %d secondary backup chain(s).
sv_SE: Hittade %d sekundära säkerhetskopieringskedjor(er).

en: Secondary chain %d of %d:
sv_SE: Sekundär kedja %d av %d:

en: Found primary backup chain with matching signature chain:
sv_SE: Hittade primär säkerhetskopieringskedja med matchande signaturkedja:

en: No backup chains with active signatures found
sv_SE: Inga säkerhetskopieringskedjor med aktiva signaturer hittades

en: Also found %d backup set(s) not part of any chain,
sv_SE: Hittade även %d säkerhetskopieringssatser som inte ingår i någon kedja,

en: and %d incomplete backup set(s).
sv_SE: och %d ofullständiga säkerhetskopieringsuppsättningar.

note: "cleanup" is a hard-coded command, so do not translate it
en: These may be deleted by running duplicity with the "cleanup" command.
sv_SE: Dessa kan tas bort genom att köra duplicity med kommandot "cleanup".

en: No orphaned or incomplete backup sets found.
sv_SE: Inga föräldralösa eller ofullständiga säkerhetskopieringsuppsättningar hittades.

en: %d file(s) exists on backend
sv_SE: %d fil(er) finns på backend

en: Warning, discarding last backup set, because of missing signature file.
sv_SE: Varning, förkastar senaste säkerhetskopieringsuppsättning därför att signaturfilen saknas.

en: Warning, found the following local orphaned signature file(s):
sv_SE: Varning, hittade följande lokala övergivna signaturfil(er):

en: Warning, found the following remote orphaned signature file(s):
sv_SE: Varning, hittade följande fjärranslutna signaturfil(er):

en: Warning, found signatures but no corresponding backup files
sv_SE: Varning, hittade signaturer men inga motsvarande säkerhetskopieringsfiler

en: Warning, found incomplete backup sets, probably left from aborted session
sv_SE: Varning, hittade ofullständiga säkerhetskopieringsuppsättningar, förmodligen kvar från avbruten session

en: Warning, found the following orphaned backup file(s):
sv_SE: Varning, hittade följande övergivna backupfil(er):

en: Extracting backup chains from list of files: %s
sv_SE: Packa upp säkerhetskopieringskedjor från listan över filer: %s

en: File %s is part of known set
sv_SE: Filen %s är del av en känd uppsättning

en: File %s is not part of a known set; creating new set
sv_SE: Filen %s är inte del av en känd uppsättning; skapar ny uppsättning

en: Ignoring file (rejected by backup set) '%s'
sv_SE: Ignorerar fil (avvisas av säkerhetskopieringsuppsättningar) "%s"

en: Found backup chain %s
sv_SE: Hittade säkerhetskopieringskedjan %s

en: Added set %s to pre-existing chain %s
sv_SE: Lade till uppsättningen %s till den befintliga kedjan %s

en: Found orphaned set %s
sv_SE: Hittade föräldralösa uppsättningen %s

en: No signature chain for the requested time. Using oldest available chain, starting at time %s.
sv_SE: Ingen signaturkedja för den begärda tiden. Använda äldsta tillgängliga kedjan, börjar vid tiden %s.

en: File: %s
sv_SE: Fil: %s

en: Total number of backup: %d
sv_SE: Totalt antal säkerhetskopior: %d

en: Type of file change:
sv_SE: Typ av filändring:

en:  Backup set time: %s
sv_SE:  Säkerhetskopiering inställd tid: %s

en: Total number of changes: %d
sv_SE: Totalt antal ändringar: %d

en: File:
sv_SE: Fil:

en: Reuse configured PASSPHRASE as SIGN_PASSPHRASE
sv_SE: Återanvänd inställd PASSPHRASE som SIGN_PASSPHRASE

en: Reuse configured SIGN_PASSPHRASE as PASSPHRASE
sv_SE: Återanvänd inställd SIGN_PASSPHRASE som PASSPHRASE

en: PASSPHRASE variable not set, asking user.
sv_SE: LÖSENFRAS-variabeln är inte inställd, frågar användaren.

en: Retype passphrase for signing key to confirm:
sv_SE: Ange lösenfrasen för signeringsnyckeln igen för att bekräfta:

en: Retype passphrase for decryption to confirm:
sv_SE: Skriv lösenfras igen för dekryptering för att bekräfta:

en: First and second passphrases do not match!  Please try again.
sv_SE: Första och andra lösenfrasen stämmer inte överens! Försök igen.

en: Cannot use empty passphrase with symmetric encryption!  Please try again.
sv_SE: Kan inte använda tom lösenfras med symmetrisk kryptering! Försök igen.

en: File %s complete in backup set.
    Continuing restart on file %s.
sv_SE: Filen %s är komplett i det säkerhetskopierade arkivet.
    Fortsätter omstart för filen %s.

en: File %s missing in backup set.
    Continuing restart on file %s.
sv_SE: Filen %s saknas i det säkerhetskopierade arkivet.
    Fortsätter omstart för filen %s.

en: File %s was corrupted during upload.
sv_SE: Filen %s fördärvades vid uppladdningen.

en: Restarting backup, but current encryption settings do not match original settings
sv_SE: Startar om säkerhetskopiering, men aktuella krypteringsinställningar skiljer sig från de ursprungliga inställningarna

en: Processed volume %d
sv_SE: Behandlade volym %d

en: Skipping encryption validation due to glacier/deep storage
sv_SE: Hoppar över krypteringsvalidering på grund av glaciär/djup lagring

en: Restarting after volume %s, file %s, block %s
sv_SE: Startar om efter volym %s, fil %s, block %s

en: Skipped volume upload, as effectivly nothing has changed
sv_SE: Överhoppad volymuppladdning, eftersom ingenting har förändrats

en: Fatal Error: Unable to start incremental backup.  Old signatures not found and incremental specified
sv_SE: Allvarligt fel: Kunde inte starta stegvis säkerhetskopiering. Gamla signaturer hittades inte och stegvis angavs

en: No signatures found, switching to full backup.
sv_SE: Inga signaturer hittades, växlar till fullständig säkerhetskopiering.

en: Backup Statistics
sv_SE: Statistik för säkerhetskopiering

en: %s not found in archive - no files restored.
sv_SE: %s kunde inte hittas i arkivet - inga filer återställdes.

en: No files found in archive - nothing restored.
sv_SE: Inga filer hittades i arkivet - ingenting har återskapats.

en: Processed volume %d of %d
sv_SE: Behandlade volym %d av %d

en: Invalid data - %s hash mismatch for file:
sv_SE: Ogiltig data - %s hash stämmer inte för filen:

en: Calculated hash: %s
sv_SE: Beräknad hash: %s

en: Manifest hash: %s
sv_SE: Manifest-hash: %s

en: IGNORED_ERROR: Warning: ignoring error as requested: %s: %s
sv_SE: IGNORED_ERROR: Varning: ignorerar fel som begärt: %s: %s

en: Volume was signed by key %s, not %s
sv_SE: Volymen signerades av nyckeln %s, inte %s

en: Verify complete: %s, %s.
sv_SE: Verifiering färdig: %s, %s.

en: %d file(s) compared
sv_SE: %d fil(er) jämförde

en: %d difference(s) found
sv_SE: %d skillnad(er) hittades

en: No extraneous files found, nothing deleted in cleanup.
sv_SE: Inga överflödiga filer hittades, inget togs bort vid städning.

en: Found the following file(s) to delete:
sv_SE: Hittade följande fil(er) att ta bort:

en: Run duplicity again with the --force option to actually delete.
sv_SE: Kör duplicity igen med flaggan --force för att faktiskt ta bort.

en: There are backup set(s) at time(s):
sv_SE: Det finns säkerhetskopior för tid(er):

en: Which can't be deleted because newer sets depend on them.
sv_SE: Vilka inte kan raderas, eftersom nyare arkiv baseras på dem.

en: Current active backup chain is older than specified time.  However, it will not be deleted.  To remove all your backups, manually purge the repository.
sv_SE: Den nu aktiva säkerhetskopieringskedjan är äldre än angiven tid. Men den kommer inte raderas. För att ta bort alla dina säkerhetskopieringar, rensa arkivet manuellt.

en: No old backup sets found, nothing deleted.
sv_SE: Inga gamla säkerhetskopierade arkiv hittades, inget togs bort.

en: Deleting backup chain(s) at time:
sv_SE: Ta bort säkerhetskopieringskedjor(er) vid tidpunkt:

en: Deleting any incremental signature chain rooted at %s
sv_SE: Raderar alla stegvisa signaturkedjor rotade vid %s

en: Deleting any incremental backup chain rooted at %s
sv_SE: Raderar alla stegvisa sökerhetskopiekedjor rootade vid %s

en: Deleting complete signature chain %s
sv_SE: Raderar fullständig signaturkedja %s

en: Deleting complete backup chain %s
sv_SE: Raderar fullständig säkerhetskopiekedja %s

en: Found old backup chain(s) at the following time:
sv_SE: Hittade gamla backupkedjor(er) vid följande tidpunkt:

en: Rerun command with --force option to actually delete.
sv_SE: Kör kommandot på nytt med väljaren --force för att utföra raderingen.

en: Deleting local %s (not authoritative at backend).
sv_SE: Raderar lokal %s (utan behörighetskrav från bakände).

en: Unable to delete %s: %s
sv_SE: Kunde inte ta bort %s: %s

en: Failed to read %s: %s
sv_SE: Misslyckades med att läsa %s: %s

en: Copying %s to local cache.
sv_SE: Kopierar %s till lokal cache.

en: Local and Remote metadata are synchronized, no sync needed.
sv_SE: Lokala och fjärrserverns metadata är synkroniserade, ingen synkronisering behövs.

en: Synchronizing remote metadata to local cache...
sv_SE: Synkroniserar fjärrserverns metadata mot lokal lagring...

en: Sync would copy the following from remote to local:
sv_SE: Synkronisering vill kopiera följande från fjärrservern till lokal lagring:

en: Sync would remove the following spurious local files:
sv_SE: Synkronisering vill ta bort följande felaktiga lokala filer:

en: Unable to get free space on temp.
sv_SE: Kunde inte hämta ledigt utrymme på temp.

en: Unable to get max open files.
sv_SE: Kunde inte hämta högsta antal öppna filer.

en: RESTART: The first volume failed to upload before termination.
             Restart is impossible...starting backup from beginning.
sv_SE: OMSTART: Den första volymen kunde inte laddas upp före avslutning.
              Omstart kan inte utföras... Kör säkerhetskopieringen från början.

en: RESTART: Volumes %d to %d failed to upload before termination.
             Restarting backup at volume %d.
sv_SE: OMSTART: Volymerna %d till %d kunde inte laddas upp före avslutning.
              Startar om säkerhetskopieringen vid volym %d.

en: RESTART: Impossible backup state: manifest has %d vols, remote has %d vols.
             Restart is impossible ... duplicity will clean off the last partial
             backup then restart the backup from the beginning.
sv_SE: OMSTART: Omöjligt säkerhetskopieringstillstånd: manifestet har %d volymer, fjärrservern har %d volymer.
              Omstart omöjlig... duplicity kommer städa upp efter den tidigare delvisa
              säkerhetskopieringen, och sedan börja om från början.

en: Last {action} backup left a partial set, restarting.
sv_SE: Senaste säkerhetskopia av {action} lämnade en partiell mängd, startas om.

en: Cleaning up previous partial {action} backup set, restarting.
sv_SE: Rensar upp tidigare partiell säkerhetskopieringsuppsättning för {action}.

en: Last full backup date: none
sv_SE: Datum för senaste fullständiga säkerhetskopiering: inget

en: Last full backup is too old, forcing full backup
sv_SE: Senaste fullständiga säkerhetskopiering är för gammal, framtvingar fullständig säkerhetskopiering

en: When using symmetric encryption, the signing passphrase must equal the encryption passphrase.
sv_SE: När du använder symmetrisk kryptering måste det signerande lösenordet vara samma som krypteringens lösenord.

en: Bad interval string "%s"
    
    Intervals are specified like 2Y (2 years) or 2h30m (2.5 hours).  The
    allowed special characters are s, m, h, D, W, M, and Y.  See the man
    page for more information.
sv_SE: Dålig intervallsträng "%s"
    
    Intervaller anges som 2Y (2 år) eller 2h30m (2,5 timmar).
    tillåtna specialtecken är s, m, h, D, W, M och Y. Se sidan man
    för mer information.

en: Bad time string "%s"
    
    The acceptible time strings are intervals (like "3D64s"), w3-datetime
    strings, like "2002-04-26T04:22:01-07:00" (strings like
    "2002-04-26T04:22:01" are also acceptable - duplicity will use the
    current time zone), or ordinary dates like 2/4/1997 or 2001-04-23
    (various combinations are acceptable, but the month always precedes
    the day).
sv_SE: Dålig tidssträng "%s"
    
    De accepterbara tidssträngarna är intervaller (som "3D64s"), w3-datetime
    strängar, som "2002-04-26T04:22:01-07:00" (strängar som
    "2002-04-26T04:22:01" är också acceptabla - dubbelspel kommer att använda
    nuvarande tidszonen), eller vanliga datum som 2/4/1997 eller 2001-04-23
    (olika kombinationer är godtagbara, men månaden föregår alltid
    dagen).

en: GPG process {process.pid} terminated before wait()
sv_SE: GPG-processen {process.pid} avslutad innan wait()

en: Warning: oldindex %s >= newindex %s
sv_SE: Varning: oldindex %s >= newindex %s

en: Error '%s' processing %s
sv_SE: Fel "%s" vid behandling av %s

en: Skipping %s because of previous error
sv_SE: Hoppar över %s på grund av tidigare fel

en: basis_file must be a (true) file or an object whose file attribute is the underlying true file object
sv_SE: basis_file måste vara en (sann) fil eller ett objekt vars filattribut är det underliggande verkliga filobjektet

en: Fatal Error: Backup source host has changed.
    Current hostname: %s
    Previous hostname: %s
sv_SE: Fatalt fel: Värden för säkerhetskopieringskällan har ändrats.
    Aktuellt värdnamn: %s
    Tidigare värdnamn: %s

en: Fatal Error: Backup source directory has changed.
sv_SE: Kritiskt fel: Katalogen för säkerhetskopiering har ändrats.

en: Aborting because you may have accidentally tried to backup two different data sets to the same remote location, or using the same archive directory.  If this is not a mistake, use the --allow-source-mismatch switch to avoid seeing this message
sv_SE: Avbryter eftersom du kan ha av misstag försökt att säkerhetskopiera två olika datauppsättningar till samma fjärrplats, eller använda samma arkivmapp. Om detta inte är ett misstag, använd växeln --allow-source-mismatch för att undvika att se det här meddelandet

en: Found manifest volume %s
sv_SE: Hittade manifestvolym %s

en: Found %s volumes in manifest
sv_SE: Hittade % s volymer i manifest

en: Manifest file '{self.fh.base if self.fh else ''}' is corrupt:
sv_SE: Manifestfil '{self.fh.base if self.fh else ''}' är skadad:

en: Manifests not equal because different volume numbers
sv_SE: Manifests inte lika eftersom olika volymer

en: Manifests not equal because volume lists differ
sv_SE: Manifests inte lika eftersom volymlistorna skiljer sig åt

en: Manifests not equal because hosts or directories differ
sv_SE: Manifests inte lika eftersom värdar eller kataloger skiljer sig åt

en: Warning, found extra Volume identifier
sv_SE: Varning, hittade extra volymidentifierare

en: Other is not VolumeInfo
sv_SE: Annat är inte VolumeInfo

en: Volume numbers don't match
sv_SE: Volymnummer matchar inte

en: start_indicies don't match
sv_SE: start_indicies stämmer inte

en: end_index don't match
sv_SE: end_index stämmer inte

en: Hashes don't match
sv_SE: Hashen matchar inte

en: Patching %s
sv_SE: Patchar %s

en: Error '%s' patching %s
sv_SE: Fel '%s' patchar %s

en: Writing %s of type %s
sv_SE: Skriver %s av typen %s

en: Warning: %s invalid devnums (0x%X), treating as (0, 0).
sv_SE: Varning: %s ogiltiga devnums (0x%X), behandlas som (0, 0).

en: Warning: %s has negative mtime, treating as 0.
sv_SE: Varning: %s har negativ mtime, behandlar som 0.

en: New file %s
sv_SE: Ny fil %s

en: File %s is missing
sv_SE: Filen %s saknas

en: File %%s has type %s, expected %s
sv_SE: Filen %%s har typen %s, förväntade %s

en: File %%s has permissions %s, expected %s
sv_SE: Filen %%s har rättighet %s, förväntade %s

en: File %%s has mtime %s, expected %s
sv_SE: Filen %%s har mtime %s, förväntade %s

en: Data for file %s is different
sv_SE: Data för filen %s skiljer sig

en: Symlink %%s points to %s, expected %s
sv_SE: Symboliska länken %%s pekar till %s, förväntade %s

en: Device file %%s has numbers %s, expected %s
sv_SE: Enhetsfilen %%s har numrorna %s, förväntade %s

en: Making directory %s
sv_SE: Skapar katalogen %s

en: Deleting %s
sv_SE: Tar bort %s

en: Touching %s
sv_SE: Rörande %s

en: Deleting tree %s
sv_SE: Tar bort trädet %s

en: Error listing directory %s
sv_SE: Fel vid listning av katalogen %s

en: Skipping socket %s
sv_SE: Hoppar över uttaget %s

en: Error initializing file %s
sv_SE: Fel vid initiering av filen %s

en: Error accessing possibly locked file %s
sv_SE: Problem med att få åtkomst till möjligen låst fil %s

en: Warning: base %s doesn't exist, continuing
sv_SE: Varning: basen %s existerar inte, fortsätter

en: Selecting %s
sv_SE: Väljer %s

en:                 The last file selection option is the filter option %s, which will have no
                    effect as there are no subsequent file selection options. Exiting because
                    this probably isn't what you meant.
sv_SE:                 Det senaste alternativet för filval är filteralternativet %s, som inte kommer att ha någon
                    effekt eftersom det inte finns några alternativ för val av filer. Avslutar eftersom
                    detta är förmodligen inte vad du menade.

en:                 Only these filter mode options were specified:
                        %s
                    Case sensitive globbing is the default behaviour and so this has no effect.
                    Exiting because this probably isn't what you meant.
sv_SE:                 Endast dessa filterlägesalternativ anges:
                        %s
                    Ärendekänslig globalisering är standardbeteendet och därför har detta ingen effekt.
                    Avsluta eftersom detta förmodligen inte är vad du menade.

en:                 Fatal Error: The file specification
                        %s
                    cannot match any files in the base directory
                        %s
                    Useful file specifications begin with the base directory or some
                    pattern (such as '**') which matches the base directory.
sv_SE:                 Kritiskt fel: Filspecifikationen
                        %s
                    kan inte matcha några filer i baskatalogen
                        %s
                    Användbara filspecifikationer börjar med baskatalogen eller något
                    mönster (såsom '**') som matchar baskatalogen.

en: Fatal Error while processing expression
    %s
sv_SE: Ödesdigert fel vid behandling av uttryck
    %s

en: Reading files to backup from list %s
sv_SE: Läser filer att säkerhetskopiera från listan %s

en:                 Files-from list contains the absolute path:
                        %s
                    All paths specified in a files-from list must be given relative to the backup
                    source path.
sv_SE:                 Filer från listan innehåller den absoluta sökvägen:
                        %s
                    Alla sökvägar som anges i listan med filer måste anges i förhållande till sökvägen till källkoden
                    för säkerhetskopian.

en:                 Files-from list specified which contains no files, the backup will be empty as
                    a result. Exiting as this probably isn't what you meant,
sv_SE:                 Filer från listan specificerad som inte innehåller några filer, säkerhetskopian kommer att vara tom som
                    ett resultat. Avslutar eftersom detta förmodligen inte är vad du menade,

en:                 Last selection expression:
                        %s
                    only specifies that files be included.  Because the default is to
                    include all files, the expression is redundant.  Exiting because this
                    probably isn't what you meant.
sv_SE:                 Senaste urvalsuttryck:
                        %s
                    specificerar endast att filer ska ingå. Eftersom standard är att
                    inkluderar alla filer, uttrycket är överflödigt. Avslutar eftersom detta
                    förmodligen inte är vad du menade.

en: Reading %s filelist %s
sv_SE: Läser %s fillista %s

en: Error compiling regular expression %s
sv_SE: Fel vid kompilering av reguljärt uttryck %s

en: Using temporary directory %s
sv_SE: Använder temporära katalogen %s

en: Registering (mktemp) temporary file %s
sv_SE: Registrerar (mktemp) temporärfilen %s

en: Registering (mkstemp) temporary file %s
sv_SE: Registrerar (mkstemp) temporärfilen %s

en: Forgetting temporary file %s
sv_SE: Glömmer temporära filen %s

en: Attempt to forget unknown tempfile %s - this is probably a bug.
sv_SE: Försök att glömma okända temporärfilen %s - detta är antagligen ett fel i programmet.

en: Removing still remembered temporary file %s
sv_SE: Tar bort fortfarande ihågkommen temporär fil %s

en: Cleanup of temporary file %s failed
sv_SE: Rensning av tillfälliga filen %s misslyckades

en: Cleanup of temporary directory %s failed - this is probably a bug.
sv_SE: Rensning av tillfälliga katalogen %s misslyckades - det här är förmodligen ett fel.

en: Acquiring lockfile %s
sv_SE: Hämtar låsfil %s

en: Releasing lockfile %s
sv_SE: Lansering av låsfil %s
