duplicity - en to ar_SA translation catalogue (278 entries)

en: INT intercepted...exiting.
ar_SA: تم اعتراض...الخروج.

en: GPG error detail: %s
ar_SA: تفاصيل خطأ GPG: %s

en: User error detail: %s
ar_SA: تفاصيل خطأ المستخدم: %s

en: Backend error detail: %s
ar_SA: تفاصيل خطأ الخلفية: %s

en: usage:
ar_SA: الاستخدام:

en: argument %(argument_name)s: %(message)s
ar_SA: الحجة %(argument_name)s: %(message)s

en: .__call__() not defined
ar_SA: . لم يتم تعريف__call__()

en: conflicting subparser: %s
ar_SA: فصل فرعي متعارض: %s

en: unknown parser %(parser_name)r (choices: %(choices)s)
ar_SA: محلل غير معروف %(parser_name)r (خيارات: %(choices)s)

en: can't open '%(filename)s': %(error)s
ar_SA: لا يمكن فتح '%(filename)s': %(error)s

en: cannot merge actions - two groups are named %r
ar_SA: لا يمكن دمج الإجراءات - مجموعتان تسميهما %r

en: 'required' is an invalid argument for positionals
ar_SA: 'مطلوب' هو حجة غير صالحة للموقعين

en: invalid option string %(option)r: must start with a character %(prefix_chars)r
ar_SA: سلسلة خيار غير صالحة %(option)r: يجب أن تبدأ بحرف %(prefix_chars)r

en: conflicting option string: %s | conflicting option strings: %s
ar_SA[0]: مقاطع خيارات متعارضة: %s
ar_SA[1]: سلسلة خيارات متعارضة: %s
ar_SA[2]: مقاطع خيارات متعارضة: %s
ar_SA[3]: مقاطع خيارات متعارضة: %s
ar_SA[4]: مقاطع خيارات متعارضة: %s
ar_SA[5]: مقاطع خيارات متعارضة: %s

en: mutually exclusive arguments must be optional
ar_SA: يجب أن تكون الحجج التي تستبعد بعضها البعض اختيارية

en: positional arguments
ar_SA: الحجج الموقعية

note: Used in usage help. (Should be consistent with the "Options:" header.) Example: duplicity [full|incremental] [options] source_path target_url
en: options
ar_SA: خيارات

en: show this help message and exit
ar_SA: إظهار رسالة المساعدة هذه والخروج

en: cannot have multiple subparser arguments
ar_SA: لا يمكن أن يكون هناك حجج فرعية متعددة

en: unrecognized arguments: %s
ar_SA: حجج غير معترف بها: %s

en: not allowed with argument %s
ar_SA: غير مسموح بالحجة %s

en: the following arguments are required: %s
ar_SA: الحجج التالية مطلوبة: %s

en: one of the arguments %s is required
ar_SA: واحدة من الحجج %s مطلوبة

en: expected one argument
ar_SA: توقع حجة واحدة

en: expected at most one argument
ar_SA: المتوقع في حجة واحدة على الأكثر

en: expected at least one argument
ar_SA: توقع حجة واحدة على الأقل

en: expected %s argument | expected %s arguments
ar_SA[0]: توقّعت حجج %s
ar_SA[1]: سيارة %s المتوقعة
ar_SA[2]: توقّعت حجج %s
ar_SA[3]: توقّعت حجج %s
ar_SA[4]: توقّعت حجج %s
ar_SA[5]: توقّعت حجج %s

en: ambiguous option: %(option)s could match %(matches)s
ar_SA: خيار غامض: %(option)s يمكن أن يتطابق مع %(matches)s

en: unexpected option string: %s
ar_SA: سلسلة خيارات غير متوقعة: %s

en: invalid %(type)s value: %(value)r
ar_SA: قيمة %(type)s غير صالحة: %(value)r

en: invalid choice: %(value)r (choose from %(choices)s)
ar_SA: اختيار غير صالح: %(value)r (اختر من %(choices)s)

en: Could not initialize backend: %s
ar_SA: تعذر تهيئة الخلفية: %s

en: Backtrace of previous error: %s
ar_SA: خلفية الخطأ السابق: %s

en: Attempt of %s Nr. %s failed. %s: %s
ar_SA: فشلت محاولة %s Nr. %s . %s: %s

en: Reading results of '%s'
ar_SA: نتائج القراءة من '%s'

en: Writing %s
ar_SA: كتابة %s

en: File %s not found locally after get from backend
ar_SA: لم يتم العثور على الملف %s محليا بعد الحصول من الخلفية

en: Connection failed, please check your password: %s
ar_SA: فشل الاتصال، الرجاء التحقق من كلمة المرور الخاصة بك: %s

en: MultiBackend: Could not parse query string %s: %s
ar_SA: متعدد الخلفية: لا يمكن تحليل سلسلة الاستعلام %s: %s

en: MultiBackend: Invalid query string %s: more than one value for %s
ar_SA: النسخ الخلفية: سلسلة الاستعلام غير صالحة %s: أكثر من قيمة واحدة ل %s

en: MultiBackend: Invalid query string %s: unknown parameter %s
ar_SA: النسخ الخلفية: سلسلة استعلام غير صالحة %s: معلمة غير معروفة %s

en: MultiBackend: illegal value for %s: %s
ar_SA: متعدد الخلفية: قيمة غير قانونية ل %s: %s

en: MultiBackend: Url %s
ar_SA: متعدد الخلفات: رابط %s

en: MultiBackend: Could not load config file %s: %s
ar_SA: متعدد الخلفية: تعذر تحميل ملف الإعدادات %s: %s

en: MultiBackend: use store %s
ar_SA: متعدد الخلفية: استخدام متجر %s

en: MultiBackend: set env %s = %s
ar_SA: متعدد الخلفية: تعيين env %s = %s

en: Multibackend: register affinity for prefix %s
ar_SA: تعدد الخلفية: تسجيل صلة البادئة %s

en: MultiBackend: _put: write to store #%s (%s)
ar_SA: النسخ الخلفية: _put: الكتابة إلى مخزن #%s (%s)

en: MultiBackend: failed to write to store #%s (%s), try #%s, Exception: %s
ar_SA: النسخ الخلفية: فشل في الكتابة إلى مخزن #%s (%s)، حاول #%s، استثناء: %s

en: MultiBackend: failed to write %s. Aborting process.
ar_SA: متعدد الخلفية: فشل في كتابة %s. إلغاء العملية.

en: MultiBackend: failed to write %s. Tried all backing stores and none succeeded
ar_SA: متعدد الخلفية: فشل في كتابة %s. حاول جميع متاجر النسخ الاحتياطي ولم ينجح أي منها

en: MultiBackend: failed to get %s to %s from %s
ar_SA: متعدد الخلفات: فشل في الحصول على %s إلى %s من %s

en: MultiBackend: failed to get %s. Tried all backing stores and none succeeded
ar_SA: متعدد الخلفية: فشل في الحصول على %s. حاول جميع متاجر الدعم ولم ينجح أي منها

en: MultiBackend: %s: %d files
ar_SA: تعدد النسخ الخلفية: %s: %d ملفات

en: MultiBackend: combined list: %s
ar_SA: النسخ الخلفية: القائمة المدمجة: %s

en: MultiBackend: failed to delete %s. Tried all backing stores and none succeeded
ar_SA: متعدد الخلفية: فشل في حذف %s. حاول جميع متاجر النسخ الاحتياطي ولم ينجح أي منها

en: Attempt of initialize_oauth2_session Nr. %s failed. %s: %s
ar_SA: فشلت محاولة تهيئة_oauth2_الجلسة رقم %s . %s: %s

en: PyDrive backend: multiple files called '%s'.
ar_SA: خلفية PyDrive: ملفات متعددة تسمى '%s'.

en: Missing socket or ssl python modules.
ar_SA: مقبس أو وحدات sl python مفقودة.

en: Cacert database file '%s' is not readable.
ar_SA: ملف قاعدة البيانات '%s' غير قابل للقراءة.

en: Using WebDAV host %s port %s
ar_SA: استخدام مضيف WebDAV %s منفذ %s

en: WebDAV create connection on '%s'
ar_SA: إنشاء اتصال WebDAV على '%s'

en: WebDAV Unknown URI scheme: %s
ar_SA: مخطط URI غير معروف WebDAV: %s

en: WebDAV %s %s request with headers: %s
ar_SA: WebDAV %s %s طلب مع العناوين الرئيسية: %s

en: WebDAV data length: %s
ar_SA: طول بيانات WebDAV: %s

en: WebDAV response status %s with reason '%s'.
ar_SA: حالة استجابة WebDAV %s بسبب '%s'.

en: WebDAV redirect to: %s
ar_SA: إعادة توجيه WebDAV إلى: %s

en: WebDAV redirected 10 times. Giving up.
ar_SA: تم إعادة توجيه WebDAV 10 مرات.

en: WebDAV missing location header in redirect response.
ar_SA: عنوان موقع WebDAV مفقود في إعادة توجيه الاستجابة.

en: WebDAV retry request with authentification headers.
ar_SA: إعادة محاولة طلب WebDAV مع عناوين المصادقة.

en: WebDAV %s %s request2 with headers: %s
ar_SA: WebDAV %s %s طلب 2 مع العناوين الرئيسية: %s

en: WebDAV response2 status %s with reason '%s'.
ar_SA: استجابات WebDAV الحالة %s مع سبب '%s'.

en: python-kerberos needed to use kerberos                           authorization, falling back to basic auth.
ar_SA: بايثون - كيروبيروس تحتاج إلى استخدام ترخيص الكيروبيروس، العودة إلى المصادقة الأساسية.

en: Kerberos authorization failed: %s.                          Falling back to basic auth.
ar_SA: فشل تفويض Kerberos: %s. العودة إلى المصادقة العادية.

en: Creating missing directory %s
ar_SA: إنشاء الدليل مفقود %s

en: WebDAV MKCOL %s failed: %s %s
ar_SA: فشل WebDAV MKCOL %s : %s %s

en: WebDAV path decoding and translation: %s -> %s
ar_SA: فك ترميز وترجمة WebDAV: %s -> %s

en: WebDAV GET Bad status code %s reason %s.
ar_SA: رمز حالة WebDAV سيء بسبب %s %s.

en: WebDAV PUT Bad status code %s reason %s.
ar_SA: رمز حالة PUT سيء بسبب %s %s.

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: --archive-dir <path>
en: path
ar_SA: المسار

note: Used in usage help to represent a desired number of something. Example: --num-retries <number>
en: number
ar_SA: رقم

note: Used in usage help. Example: --timeout <seconds>
en: seconds
ar_SA: ثواني

note: Used in usage help to represent an ID for a GnuPG key. Example: --encrypt-key <gpg_key_id>
en: gpg-key-id
ar_SA: معرف المفتاح-gpg

note: Used in usage help to represent a "glob" style pattern for matching one or more files, as described in the documentation. Example: --exclude <shell_pattern>
en: shell_pattern
ar_SA: قذيفة_نقش

note: Used in usage help to represent the name of a file. Example: --log-file <filename>
en: filename
ar_SA: اسم الملف

note: Used in usage help to represent a time spec for a previous point in time, as described in the documentation. Example: duplicity remove-older-than time [options] target_url
en: time
ar_SA: الوقت

en: regex
ar_SA: ريجكس

en: If set, an extra file with statistics in json format will be stored with each backup. It includes the statistics printed out on stdout by default. With 'collection-status' it returs these stats.
ar_SA: في حالة التعيين، سيتم تخزين ملف إضافي مع الإحصاءات في تنسيق json مع كل نسخة احتياطية. وهو يتضمن الإحصاءات المطبوعة على الاستدانة بشكل افتراضي. مع 'مجموعة - حالة' فإنه يعيد هذه الإحصاءات.

en: file_descriptor
ar_SA: وصف_ملف_

en: log_filename
ar_SA: اسم الملف_log_filenname

en: backup name
ar_SA: اسم النسخة الاحتياطية

en: s3_kms_grant
ar_SA: منح s3_كمر_

en: s3_region_name
ar_SA: اسم_المنطقة_s3_

en: policy
ar_SA: السياسة

note: noun
en: command
ar_SA: أمر

en: pem formatted bundle of certificate authorities
ar_SA: الحزمة المنسقة لسلطات الشهادة

en: path to a folder with certificate authority files
ar_SA: مسار إلى مجلد يحتوي على ملفات مرخص بالشهادة

note: abbreviation for "character" (noun)
en: char
ar_SA: حرف

en: verb
ar_SA: فعل

en: extra headers for Webdav, like 'Cookie,name=value'
ar_SA: رؤوس إضافية لـ Webdav، مثل 'Cookie,name=value'

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: rsync://user[:password]@other_host[:port]//absolute_path
en: absolute_path
ar_SA: مسار_مطلقة

note: Used in help to represent a "bucket name" for Amazon Web Services' Simple Storage Service (S3). Example: s3://other.host/bucket_name[/prefix]
en: bucket_name
ar_SA: إسم_دلو

note: Used in usage help to represent the name of a container in Amazon Web Services' Cloudfront. Example: cf+http://container_name
en: container_name
ar_SA: اسم الحاوية_

note: noun
en: count
ar_SA: العد

note: Used in usage help to represent the name of a file directory
en: directory
ar_SA: دليل

note: Used in usage help, e.g. to represent the name of a code module. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]::/module/some_dir
en: module
ar_SA: الوحدة

note: Used in usage help to represent an internet hostname. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: other.host
ar_SA: آخر.المضيف

note: Used in usage help. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: password
ar_SA: كلمة المرور

note: Used in usage help to represent a TCP port number. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: port
ar_SA: منفذ

note: Used in usage help. This represents a string to be used as a prefix to names for backup files created by Duplicity. Example: s3://other.host/bucket_name[/prefix]
en: prefix
ar_SA: بادئة

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]/relative_path
en: relative_path
ar_SA: مسار_نسبي

note: Used in usage help to represent the name of a single file directory or a Unix-style path to a directory. Example: file:///some_dir
en: some_dir
ar_SA: عدد_ديري

note: Used in usage help to represent the name of a single file directory or a Unix-style path to a directory where files will be coming FROM. Example: duplicity [full|incremental] [options] source_path target_url
en: source_path
ar_SA: المصدر_المسار

note: Used in usage help to represent a URL files will be coming FROM. Example: duplicity [restore] [options] source_url target_path
en: source_url
ar_SA: مصدر_رابط

note: Used in usage help to represent a user name (i.e. login). Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: user
ar_SA: مستخدم

note: account id for b2. Example: b2://account_id@bucket/
en: account_id
ar_SA: معرف الحساب_

note: application_key for b2. Example: b2://account_id:application_key@bucket/
en: application_key
ar_SA: تطبيق_مفتاح

note: remote name for rclone. Example: rclone://remote:/some_dir
en: remote
ar_SA: عن بعد

en: Backends and their URL formats:
ar_SA: النسخ الخلفية وصيغ عنوان URL الخاصة بها:

en: No valid action found. Will imply 'backup' because a path source was given and target is a url location.
ar_SA: لم يتم العثور على إجراء صحيح. سوف يعني ضمناً "النسخ الاحتياطي" لأن مصدر المسار تم إعطاؤه والهدف هو موقع الرابط.

en: No valid action found. Will imply 'restore' because url source was given and target is a local path.
ar_SA: لم يتم العثور على إجراء صحيح. سوف يعني ضمناً 'الاستعادة' لأن مصدر url قد تم إعطاؤه والهدف هو المسار المحلي.

en: Enter 'duplicity --help' for help screen.
ar_SA: أدخل 'الازدواجية --المساعدة' لشاشة المساعدة.

en: Error %s getting delta for %s
ar_SA: خطأ %s الحصول على دلتا ل %s

en: Getting delta of %s and %s
ar_SA: الحصول على دلتا من %s و %s

en: A %s
ar_SA: %s

en: Comparing %s and %s
ar_SA: مقارنة %s و %s

en: BackupSet.delete: missing %s
ar_SA: النسخ الاحتياطي.حذف: مفقود %s

en: Fatal Error: No manifests found for most recent backup
ar_SA: خطأ مميت: لا توجد بيانات لآخر نسخة احتياطية

en: Fatal Error: Remote manifest does not match local one.  Either the remote backup set or the local archive directory has been corrupted.
ar_SA: خطأ مميت: البيان عن بعد لا يتطابق مع البيان المحلي. إما أن مجموعة النسخ الاحتياطي عن بعد أو دليل الأرشيف المحلي قد تعطل.

en: Error processing remote manifest (%s): %s
ar_SA: خطأ في معالجة البيان البعيد (%s: %s

en: Fatal Error: Neither remote nor local manifest is readable.
ar_SA: خطأ مميت: لا يمكن قراءة البيان عن بعد أو عن طريق محلي.

en: Preferring Backupset over previous one!
ar_SA: تفضيل النسخ الاحتياطي على النسخة السابقة!

en: Ignoring incremental Backupset (start_time: %s; needed: %s)
ar_SA: تجاهل النسخ الاحتياطي التراكمي (start_time: %s; مطلوب: %s)

en: Added incremental Backupset (start_time: %s / end_time: %s)
ar_SA: تم إضافة نسخة احتياطية إضافية (start_time: %s / end_time: %s)

en: Chain start time:
ar_SA: وقت بداية السلسلة:

en: Chain end time:
ar_SA: وقت نهاية السلسلة:

en: Number of contained backup sets: %d
ar_SA: عدد مجموعات النسخ الاحتياطي المحتوى: %d

en: Total number of contained volumes: %d
ar_SA: العدد الإجمالي للمجلدات المحتوى: %d

en: Type of backup set:
ar_SA: نوع مجموعة النسخ الاحتياطي:

en: Time:
ar_SA: الوقت:

en: Num volumes:
ar_SA: المجلدات النوم:

en: Full
ar_SA: كامل

en: Incremental
ar_SA: زيادة

en: local
ar_SA: محلي

en: Collection Status
ar_SA: حالة المجموعة

en: Connecting with backend: %s
ar_SA: الاتصال مع الخلفية: %s

en: Archive dir: %s
ar_SA: قذيفة الأرشيف: %s

en: Found %d secondary backup chain(s).
ar_SA: تم العثور على %d سلسلة احتياطية ثانوية.

en: Secondary chain %d of %d:
ar_SA: السلسلة الثانوية %d من %d:

en: Found primary backup chain with matching signature chain:
ar_SA: تم العثور على سلسلة النسخ الاحتياطي الأساسية مع سلسلة توقيع مطابقة:

en: No backup chains with active signatures found
ar_SA: لا توجد سلاسل احتياطية مع التوقيعات النشطة

en: Also found %d backup set(s) not part of any chain,
ar_SA: ايضا وجدت %d مجموعة (مجموعات) نسخ احتياطي ليست جزءا من أي سلسلة،

en: and %d incomplete backup set(s).
ar_SA: و %d نسخة احتياطية غير مكتملة.

note: "cleanup" is a hard-coded command, so do not translate it
en: These may be deleted by running duplicity with the "cleanup" command.
ar_SA: يمكن حذف هذه عن طريق تشغيل الازدواجية مع أمر "التنظيف".

en: No orphaned or incomplete backup sets found.
ar_SA: لم يتم العثور على مجموعات احتياطية أيتام أو غير كاملة.

en: %d file(s) exists on backend
ar_SA: يوجد %d ملف (ملفات) في الخلفية

en: Extracting backup chains from list of files: %s
ar_SA: استخراج سلاسل النسخ الاحتياطي من قائمة الملفات: %s

en: File %s is part of known set
ar_SA: الملف %s هو جزء من مجموعة معروفة

en: File %s is not part of a known set; creating new set
ar_SA: الملف %s ليس جزءا من مجموعة معروفة؛ إنشاء مجموعة جديدة

en: Ignoring file (rejected by backup set) '%s'
ar_SA: تجاهل الملف (مرفوضة بواسطة مجموعة النسخ الاحتياطي) '%s'

en: Found backup chain %s
ar_SA: تم العثور على سلسلة النسخ الاحتياطي %s

en: Added set %s to pre-existing chain %s
ar_SA: تم إضافة مجموعة %s إلى سلسلة موجودة مسبقاً %s

en: Found orphaned set %s
ar_SA: تم العثور على مجموعة أيتام %s

en: No signature chain for the requested time. Using oldest available chain, starting at time %s.
ar_SA: لا توجد سلسلة توقيع للوقت المطلوب. استخدام أقدم سلسلة متاحة، بدءاً من الوقت %s.

en: File: %s
ar_SA: الملف: %s

en: Total number of backup: %d
ar_SA: إجمالي عدد النسخ الاحتياطي: %d

en: Type of file change:
ar_SA: نوع تغيير الملف:

en:  Backup set time: %s
ar_SA:  وقت إعداد النسخ الاحتياطي: %s

en: Total number of changes: %d
ar_SA: مجموع عدد التغييرات: %d

en: File:
ar_SA: الملف:

en: Reuse configured PASSPHRASE as SIGN_PASSPHRASE
ar_SA: إعادة استخدام التهيئة كـ SIGN_PASSPHRASE

en: Reuse configured SIGN_PASSPHRASE as PASSPHRASE
ar_SA: إعادة استخدام SIGN_PASSPHRASE كباسسراسي

en: PASSPHRASE variable not set, asking user.
ar_SA: لم يتم تعيين متغير PASSPHRASE ، يسأل المستخدم.

en: Retype passphrase for signing key to confirm:
ar_SA: إعادة كتابة عبارة المرور لمفتاح التوقيع للتأكيد:

en: Retype passphrase for decryption to confirm:
ar_SA: أعد كتابة عبارة المرور لفك التشفير لتأكيد:

en: First and second passphrases do not match!  Please try again.
ar_SA: عبارتا المرور الأولى والثانية غير متطابقتين! الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: Cannot use empty passphrase with symmetric encryption!  Please try again.
ar_SA: لا يمكن استخدام كلمة مرور فارغة مع تشفير متناظر! الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: File %s complete in backup set.
    Continuing restart on file %s.
ar_SA: الملف %s اكتمل في مجموعة النسخ الاحتياطي.
    إعادة التشغيل على الملف %s.

en: File %s missing in backup set.
    Continuing restart on file %s.
ar_SA: الملف %s مفقود في مجموعة النسخ الاحتياطي.
    مواصلة إعادة التشغيل على الملف %s.

en: File %s was corrupted during upload.
ar_SA: الملف %s تالف أثناء التحميل.

en: Restarting backup, but current encryption settings do not match original settings
ar_SA: إعادة تشغيل النسخ الاحتياطي، ولكن إعدادات التشفير الحالية لا تتطابق مع الإعدادات الأصلية

en: Processed volume %d
ar_SA: تم معالجة مستوى الصوت %d

en: Skipping encryption validation due to glacier/deep storage
ar_SA: تخطي التحقق من التشفير بسبب التخزين الجليدي/العميق

en: Restarting after volume %s, file %s, block %s
ar_SA: إعادة التشغيل بعد المجلد %s، الملف %s، حظر %s

en: Skipped volume upload, as effectivly nothing has changed
ar_SA: تخطي رفع مستوى الصوت، حيث لم يتغير شيء

en: Fatal Error: Unable to start incremental backup.  Old signatures not found and incremental specified
ar_SA: خطأ قاتل: غير قادر على بدء النسخ الاحتياطي الإضافي. التوقيعات القديمة غير موجودة والمحددة بشكل تدريجي

en: No signatures found, switching to full backup.
ar_SA: لم يتم العثور على توقيعات، التبديل إلى النسخة الاحتياطية الكاملة.

en: Backup Statistics
ar_SA: إحصائيات النسخ الاحتياطي

en: %s not found in archive - no files restored.
ar_SA: لم يتم العثور على %s في الأرشيف - لم يتم استعادة أي ملفات.

en: No files found in archive - nothing restored.
ar_SA: لم يتم العثور على ملفات في الأرشيف - لم يتم استعادة أي شيء.

en: Processed volume %d of %d
ar_SA: تم معالجة المجلد %d من %d

en: Invalid data - %s hash mismatch for file:
ar_SA: بيانات غير صالحة - %s عدم تطابق التجزئة للملف:

en: Calculated hash: %s
ar_SA: التجزئة المحسوبة: %s

en: Manifest hash: %s
ar_SA: تجزئة البيان: %s

en: Volume was signed by key %s, not %s
ar_SA: تم توقيع المجلد بواسطة المفتاح %sوليس %s

en: Verify complete: %s, %s.
ar_SA: تم التحقق: %s، %s.

en: %d file(s) compared
ar_SA: %d ملف (ملفات) مقارنة

en: No extraneous files found, nothing deleted in cleanup.
ar_SA: لم يتم العثور على ملفات خارجية، لم يتم حذف أي شيء في التنظيف.

en: Found the following file(s) to delete:
ar_SA: العثور على الملف (الملفات) التالي للحذف:

en: There are backup set(s) at time(s):
ar_SA: هناك مجموعة (مجموعات) النسخ الاحتياطي في الوقت (الوقت):

en: Which can't be deleted because newer sets depend on them.
ar_SA: ما لا يمكن حذفه لأن المجموعات الأحدث تعتمد عليها.

en: Current active backup chain is older than specified time.  However, it will not be deleted.  To remove all your backups, manually purge the repository.
ar_SA: سلسلة النسخ الاحتياطي النشطة الحالية قديمة عن الوقت المحدد. ومع ذلك، لن يتم حذفها. لإزالة جميع النسخ الاحتياطية الخاصة بك، قم بإزالة المستودع يدويا.

en: No old backup sets found, nothing deleted.
ar_SA: لم يتم العثور على مجموعات النسخ الاحتياطي القديمة، لم يتم حذف أي شيء.

en: Deleting backup chain(s) at time:
ar_SA: حذف سلسلة (سلاسل) النسخ الاحتياطي في الوقت المناسب:

en: Deleting any incremental signature chain rooted at %s
ar_SA: حذف أي سلسلة توقيع تصاعدية متجذرة في %s

en: Deleting any incremental backup chain rooted at %s
ar_SA: حذف أي سلسلة نسخ احتياطية إضافية متجذرة في %s

en: Deleting complete signature chain %s
ar_SA: حذف سلسلة توقيع كاملة %s

en: Deleting complete backup chain %s
ar_SA: حذف سلسلة النسخ الاحتياطي الكاملة %s

en: Found old backup chain(s) at the following time:
ar_SA: العثور على سلسلة النسخ الاحتياطي القديمة في الوقت التالي:

en: Rerun command with --force option to actually delete.
ar_SA: أمر Rerun مع --إجبار الخيار للحذف بالفعل.

en: Deleting local %s (not authoritative at backend).
ar_SA: حذف %s المحلية (غير مرخص في الخلفية).

en: Unable to delete %s: %s
ar_SA: غير قادر على حذف %s: %s

en: Failed to read %s: %s
ar_SA: فشل في قراءة %s: %s

en: Copying %s to local cache.
ar_SA: نسخ %s إلى ذاكرة التخزين المؤقت المحلية.

en: Local and Remote metadata are synchronized, no sync needed.
ar_SA: البيانات الوصفية المحلية والبعيدة متزامنة، لا حاجة للمزامنة.

en: Synchronizing remote metadata to local cache...
ar_SA: مزامنة بيانات التعريف عن بعد إلى ذاكرة التخزين المؤقت المحلية...

en: Sync would copy the following from remote to local:
ar_SA: سيتم نسخ المزامنة التالية من بعد إلى محلي:

en: Sync would remove the following spurious local files:
ar_SA: المزامنة ستزيل الملفات المحلية الزائفة التالية:

en: Unable to get free space on temp.
ar_SA: غير قادر على الحصول على مساحة مجانية في درجة الحرارة.

en: Unable to get max open files.
ar_SA: غير قادر على الحصول على الحد الأقصى للملفات المفتوحة.

en: RESTART: Volumes %d to %d failed to upload before termination.
             Restarting backup at volume %d.
ar_SA: RESTART: فشل تحميل المجلدات %d إلى %d قبل الإنهاء.
             إعادة تشغيل النسخ الاحتياطي في المجلد %d.

en: RESTART: Impossible backup state: manifest has %d vols, remote has %d vols.
             Restart is impossible ... duplicity will clean off the last partial
             backup then restart the backup from the beginning.
ar_SA: RESTART: حالة النسخ الاحتياطي المستحيلة: البيان لديه %d مجلدات، عن بعد %d مجلدات.
             إعادة التشغيل مستحيلة. . سيتم مسح الازدواجية من النسخة الاحتياطية الجزئية
             بعد إعادة تشغيل النسخة الاحتياطية من البداية.

en: Last full backup date: none
ar_SA: تاريخ النسخ الاحتياطي الأخير: لا يوجد

en: Last full backup is too old, forcing full backup
ar_SA: آخر نسخة احتياطية كاملة قديمة جداً، مما يجبر على النسخ الاحتياطي الكامل

en: When using symmetric encryption, the signing passphrase must equal the encryption passphrase.
ar_SA: عند استخدام التشفير المتماثل، يجب أن تعادل عبارة مرور كلمة مرور التشفير.

en: Bad interval string "%s"
    
    Intervals are specified like 2Y (2 years) or 2h30m (2.5 hours).  The
    allowed special characters are s, m, h, D, W, M, and Y.  See the man
    page for more information.
ar_SA: سلسلة الفاصل الزمني السيئة "%s"
    
    تحدد مثل 2Y (2 سنة) أو 2h30m (2.5 ساعة).
    الأحرف الخاصة المسموح بها هي , m, h, D, W, M, Y. راجع صفحة الرجل
    لمزيد من المعلومات.

en: Bad time string "%s"
    
    The acceptible time strings are intervals (like "3D64s"), w3-datetime
    strings, like "2002-04-26T04:22:01-07:00" (strings like
    "2002-04-26T04:22:01" are also acceptable - duplicity will use the
    current time zone), or ordinary dates like 2/4/1997 or 2001-04-23
    (various combinations are acceptable, but the month always precedes
    the day).
ar_SA: سلسلة زمنية سيئة "%s"
    
    السلاسل الزمنية المقبولة هي فترات فاصلة (مثل "3D64s"), w3-datetime
    ، مثل "2002-04-26T04:22:01-07:00" (سلاسل مثل
    "2002-04-26T04:22:01" مقبولة أيضاً - الازدواجية سوف تستخدم
    المنطقة الزمنية الحالية)، أو تواريخ عادية مثل 2/4/1997 أو 2001-04-23
    (مجموعات مختلفة مقبولة، ولكن الشهر دائماً يسبق
    اليوم).

en: Error '%s' processing %s
ar_SA: خطأ '%s' معالجة %s

en: Skipping %s because of previous error
ar_SA: تخطي %s بسبب خطأ سابق

en: basis_file must be a (true) file or an object whose file attribute is the underlying true file object
ar_SA: basis_file يجب أن يكون ملف (صحيح) أو كائن سمات ملفه هو كائن الملف الحقيقي الأساسي

en: Fatal Error: Backup source directory has changed.
ar_SA: خطأ مميت: تم تغيير دليل مصدر النسخ الاحتياطي.

en: Aborting because you may have accidentally tried to backup two different data sets to the same remote location, or using the same archive directory.  If this is not a mistake, use the --allow-source-mismatch switch to avoid seeing this message
ar_SA: إلغاء لأنه ربما كنت قد حاولت عن طريق الخطأ نسخ نسخة احتياطية لمجموعتين مختلفتين من البيانات إلى نفس الموقع البعيد، أو باستخدام نفس دليل الأرشيف. إذا لم يكن هذا خطأ، استخدم مفتاح --مسموح المصدر - عدم التوافق لتجنب رؤية هذه الرسالة

en: Found manifest volume %s
ar_SA: تم العثور على حجم البيان %s

en: Found %s volumes in manifest
ar_SA: تم العثور على مجلدات %s في البيان

en: Manifests not equal because different volume numbers
ar_SA: البيانات غير متساوية لأن أرقام حجم مختلفة

en: Manifests not equal because volume lists differ
ar_SA: البيانات غير متساوية لأن قوائم الصوت تختلف

en: Manifests not equal because hosts or directories differ
ar_SA: البيانات غير متساوية لأن المضيفين أو الدلائل مختلفة

en: Other is not VolumeInfo
ar_SA: الأخرى ليست معلومات مستوى الصوت

en: Volume numbers don't match
ar_SA: أرقام الصوت غير متطابقة

en: start_indicies don't match
ar_SA: بدء_المؤشرات غير متطابقة

en: end_index don't match
ar_SA: الرقم القياسي غير متطابق

en: Hashes don't match
ar_SA: التجزئة غير متطابقة

en: Patching %s
ar_SA: تعديل %s

en: Error '%s' patching %s
ar_SA: خطأ '%s' تصحيح %s

en: Writing %s of type %s
ar_SA: كتابة %s من النوع %s

en: New file %s
ar_SA: ملف جديد %s

en: File %s is missing
ar_SA: الملف %s مفقود

en: File %%s has type %s, expected %s
ar_SA: الملف %%يحتوي على نوع %s، المتوقع %s

en: File %%s has permissions %s, expected %s
ar_SA: الملف %%s لديه أذونات %s، المتوقعة %s

en: File %%s has mtime %s, expected %s
ar_SA: الملف %%س لديه وقت %s، المتوقع %s

en: Data for file %s is different
ar_SA: البيانات للملف %s مختلفة

en: Symlink %%s points to %s, expected %s
ar_SA: رابط رمزي %%s نقطة إلى %s، متوقعة %s

en: Device file %%s has numbers %s, expected %s
ar_SA: ملف الجهاز %%يحتوي على أرقام %s، المتوقع %s

en: Making directory %s
ar_SA: إنشاء الدليل %s

en: Deleting %s
ar_SA: حذف %s

en: Touching %s
ar_SA: اللمس %s

en: Deleting tree %s
ar_SA: حذف شجرة %s

en: Error listing directory %s
ar_SA: خطأ في إدراج الدليل %s

en: Skipping socket %s
ar_SA: تخطي المقبس %s

en: Error initializing file %s
ar_SA: خطأ في تهيئة الملف %s

en: Error accessing possibly locked file %s
ar_SA: خطأ في الوصول إلى ملف محتمل مقفل %s

en: Selecting %s
ar_SA: اختيار %s

en:                 The last file selection option is the filter option %s, which will have no
                    effect as there are no subsequent file selection options. Exiting because
                    this probably isn't what you meant.
ar_SA:                 خيار اختيار الملف الأخير هو خيار الفلتر %s، والذي لن يكون له تأثير
                    لأنه لا توجد خيارات اختيار الملفات اللاحقة. الخروج لأن
                    ربما ليس ما تعنيه.

en:                 Only these filter mode options were specified:
                        %s
                    Case sensitive globbing is the default behaviour and so this has no effect.
                    Exiting because this probably isn't what you meant.
ar_SA:                 فقط خيارات وضع التصفية هذه تم تحديدها:
                        %s
                    وعولمة الحالة حساسة هو السلوك الافتراضي وبالتالي ليس لهذا أي تأثير.
                    الخروج لأن هذا ربما ليس ما تعنيه.

en:                 Fatal Error: The file specification
                        %s
                    cannot match any files in the base directory
                        %s
                    Useful file specifications begin with the base directory or some
                    pattern (such as '**') which matches the base directory.
ar_SA:                 خطأ مميت: لا يمكن لمواصفات الملف
                        %s
                    أن تتطابق مع أي ملفات في الدليل الأساسي
                        %s
                    من مواصفات الملفات المفيدة تبدأ بالدليل الأساسي أو بنمط
                    (مثل '**') الذي يطابق الدليل الأساسي.

en: Fatal Error while processing expression
    %s
ar_SA: خطأ مميت أثناء معالجة التعبير
    %s

en: Reading files to backup from list %s
ar_SA: قراءة الملفات للنسخ الاحتياطي من القائمة %s

en:                 Files-from list contains the absolute path:
                        %s
                    All paths specified in a files-from list must be given relative to the backup
                    source path.
ar_SA:                 الملفات من القائمة تحتوي على المسار المطلق:
                        %s
                    يجب إعطاء جميع المسارات المحددة في الملفات من القائمة بالنسبة لمسار المصدر
    .

en:                 Last selection expression:
                        %s
                    only specifies that files be included.  Because the default is to
                    include all files, the expression is redundant.  Exiting because this
                    probably isn't what you meant.
ar_SA:                 تعبير الاختيار الأخير:
                        %s
                    يحدد فقط أن الملفات يجب أن تكون مشمولة. لأن الافتراضي هو
                    يتضمن جميع الملفات، التعبير غير ضروري. الخروج لأن هذا
                    ربما ليس ما تعنيه.

en: Reading %s filelist %s
ar_SA: قراءة %s ملفخ %s

en: Error compiling regular expression %s
ar_SA: خطأ في تجميع التعبير العادي %s

en: Using temporary directory %s
ar_SA: استخدام الدليل المؤقت %s

en: Registering (mktemp) temporary file %s
ar_SA: تسجيل (ملف) مؤقت %s

en: Registering (mkstemp) temporary file %s
ar_SA: تسجيل ملف (ملف) مؤقت %s

en: Forgetting temporary file %s
ar_SA: نسيان الملف المؤقت %s

en: Attempt to forget unknown tempfile %s - this is probably a bug.
ar_SA: محاولة لنسيان الملف الإفتراضي %s غير معروف، ربما يكون هذا خطأ.

en: Acquiring lockfile %s
ar_SA: الحصول على ملف قفل %s

en: Releasing lockfile %s
ar_SA: إطلاق ملف قفل %s
