duplicity - en to ro_RO translation catalogue (283 entries)

en: INT intercepted...exiting.
ro_RO: INT interceptat... ieşire.

en: GPG error detail: %s
ro_RO: Detalii eroare GPG: %s

en: User error detail: %s
ro_RO: Detalii eroare utilizator: %s

en: Backend error detail: %s
ro_RO: Detalii eroare backend: %s

en: usage:
ro_RO: utilizare:

en: argument %(argument_name)s: %(message)s
ro_RO: Argument %(argument_name)s: %(message)s

en: .__call__() not defined
ro_RO: .__call__() nu este definit

en: conflicting subparser: %s
ro_RO: subparator conflictual: %s

en: argument "-" with mode %r
ro_RO: argument "-" cu modul %r

en: can't open '%(filename)s': %(error)s
ro_RO: nu se poate deschide "%(filename)s': %(error)s

en: cannot merge actions - two groups are named %r
ro_RO: nu pot fuziona acțiuni - două grupuri sunt numite %r

en: 'required' is an invalid argument for positionals
ro_RO: 'required' este un argument invalid pentru poziții

en: invalid option string %(option)r: must start with a character %(prefix_chars)r
ro_RO: șir de opțiuni invalid %(option)r: trebuie să înceapă cu un caracter %(prefix_chars)r

en: dest= is required for options like %r
ro_RO: cea mai bună = este necesară pentru opțiuni precum %r

en: invalid conflict_resolution value: %r
ro_RO: valoare conflict_resolution invalidă: %r

en: conflicting option string: %s | conflicting option strings: %s
ro_RO[0]: șir de opțiuni contradictorii: %s
ro_RO[1]: Șiruri de opțiuni contradictorii: %s
ro_RO[2]: Șiruri de opțiuni contradictorii: %s

en: mutually exclusive arguments must be optional
ro_RO: argumentele reciproc exclusive trebuie să fie opționale

en: positional arguments
ro_RO: argumente poziționale

note: Used in usage help. (Should be consistent with the "Options:" header.) Example: duplicity [full|incremental] [options] source_path target_url
en: options
ro_RO: opţiuni

en: show this help message and exit
ro_RO: arată acest mesaj de ajutor și ieși

en: cannot have multiple subparser arguments
ro_RO: nu poate avea mai multe argumente de subparser

en: unrecognized arguments: %s
ro_RO: Argumente nerecunoscute: %s

en: not allowed with argument %s
ro_RO: nu este permisă cu argumentul %s

en: ignored explicit argument %r
ro_RO: a ignorat argumentul explicit %r

en: the following arguments are required: %s
ro_RO: următoarele argumente sunt necesare: %s

en: one of the arguments %s is required
ro_RO: unul dintre argumentele %s este necesar

en: expected one argument
ro_RO: un argument așteptat

en: expected at most one argument
ro_RO: aşteptat cel mult un argument

en: expected at least one argument
ro_RO: aşteptat cel puţin un argument

en: expected %s argument | expected %s arguments
ro_RO[0]: %s argument așteptat
ro_RO[1]: aștepta argumente %s
ro_RO[2]: aștepta argumente %s

en: ambiguous option: %(option)s could match %(matches)s
ro_RO: opțiune ambiguă: %(option)s ar putea să se potrivească cu %(matches)s

en: unexpected option string: %s
ro_RO: șirul de opțiuni neașteptate: %s

en: %r is not callable
ro_RO: %r nu poate fi apelat

en: invalid %(type)s value: %(value)r
ro_RO: Valoare %(type)s invalidă: %(value)r

en: invalid choice: %(value)r (choose from %(choices)s)
ro_RO: alegere invalidă: %(value)r (alegeți din %(choices)s)

en: %(prog)s: error: %(message)s
ro_RO: %(prog)s: eroare: %(message)s

en: Could not initialize backend: %s
ro_RO: Nu s-a putut inițializa backend-ul: %s

en: Backtrace of previous error: %s
ro_RO: Anularea erorii anterioare: %s

en: Attempt of %s Nr. %s failed. %s: %s
ro_RO: Încercarea de %s Nr. %s a eșuat. %s: %s

en: Reading results of '%s'
ro_RO: Citirea rezultatelor de '%s'

en: Writing %s
ro_RO: Scrie %s

en: File %s not found locally after get from backend
ro_RO: Fisierul %s nu a fost gasit local dupa ce ai primit din backend

en: Connection failed, please check your password: %s
ro_RO: Conexiune eșuată, te rugăm să verifici parola: %s

en: MultiBackend: Could not parse query string %s: %s
ro_RO: Multibackend: Nu s-a putut analiza șirul de interogare %s: %s

en: MultiBackend: Invalid query string %s: more than one value for %s
ro_RO: Multi-Backend: Șir de interogare invalid %s: mai mult de o valoare pentru %s

en: MultiBackend: Invalid query string %s: unknown parameter %s
ro_RO: MultiBackend: Șir de interogare invalid %s: parametru necunoscut %s

en: MultiBackend: illegal value for %s: %s
ro_RO: Multibackend: valoare ilegală pentru %s: %s

en: MultiBackend: Url %s
ro_RO: Multibackend: Url %s

en: MultiBackend: Could not load config file %s: %s
ro_RO: Multibackend: Nu se poate încărca fișierul de configurare %s: %s

en: MultiBackend: use store %s
ro_RO: Multibackend: utilizați magazinul %s

en: MultiBackend: set env %s = %s
ro_RO: Multibackend: setează env %s = %s

en: Multibackend: register affinity for prefix %s
ro_RO: Multibackend: afinitatea înregistrării pentru prefixul %s

en: MultiBackend: _put: write to store #%s (%s)
ro_RO: Multibackend: _put: scrie în magazinul #%s (%s)

en: MultiBackend: failed to write to store #%s (%s), try #%s, Exception: %s
ro_RO: Multibackend: nu s-a reușit scrierea în magazinul #%s (%s), încercați #%s, Excepție: %s

en: MultiBackend: failed to write %s. Aborting process.
ro_RO: Multibackend: nu s-a putut scrie %s. Procesul de renunțare.

en: MultiBackend: failed to write %s. Tried all backing stores and none succeeded
ro_RO: Multibackend: nu s-a reușit scrierea %s. Toate magazinele de suport și niciuna nu a reușit

en: MultiBackend: failed to get %s to %s from %s
ro_RO: Multibackend: nu s-a reușit obținerea %s la %s de la %s

en: MultiBackend: failed to get %s. Tried all backing stores and none succeeded
ro_RO: Multibackend: nu s-a reușit obținerea %s. Toate magazinele de suport și niciuna nu a reușit

en: MultiBackend: %s: %d files
ro_RO: Multibackend: %s: Fișiere %d

en: MultiBackend: combined list: %s
ro_RO: Multi-backend: listă combinată: %s

en: MultiBackend: failed to delete %s. Tried all backing stores and none succeeded
ro_RO: Multibackend: nu s-a reușit ștergerea %s. Toate magazinele de suport și niciuna nu a reușit

en: Attempt of initialize_oauth2_session Nr. %s failed. %s: %s
ro_RO: Încercarea de inițialize_oauth2_session Nr. %s a eșuat. %s: %s

en: PyDrive backend: multiple files called '%s'.
ro_RO: PyDrive backend: fișiere multiple numite '%s'.

en: Missing socket or ssl python modules.
ro_RO: Socket lipsă sau ssl python module.

en: Cacert database file '%s' is not readable.
ro_RO: Fișierul Cacert bază de date '%s' nu poate fi citit.

en: Using WebDAV host %s port %s
ro_RO: Utilizarea portului %s pentru gazda WebDAV %s

en: WebDAV create connection on '%s'
ro_RO: WebDAV creează conexiune la '%s'

en: WebDAV Unknown URI scheme: %s
ro_RO: Schema URI necunoscută: %s

en: WebDAV %s %s request with headers: %s
ro_RO: Solicitare WebDAV %s %s cu header-uri: %s

en: WebDAV data length: %s
ro_RO: Lungimea datelor WebDAV: %s

en: WebDAV response status %s with reason '%s'.
ro_RO: Starea răspunsului WebDAV %s cu motivul '%s'.

en: WebDAV redirect to: %s
ro_RO: Redirecționare WebDAV către: %s

en: WebDAV redirected 10 times. Giving up.
ro_RO: WebDAV a fost redirecționat de 10 ori.

en: WebDAV missing location header in redirect response.
ro_RO: WebDAV lipsă de antet locație în răspunsul de redirecționare.

en: WebDAV retry request with authentification headers.
ro_RO: Cerere de reîncercare WebDAV cu antete autentificare.

en: WebDAV %s %s request2 with headers: %s
ro_RO: WebDAV %s %s solicitări2 cu header-ul: %s

en: WebDAV response2 status %s with reason '%s'.
ro_RO: WebDAV response2 status %s cu motivul '%s'.

en: python-kerberos needed to use kerberos                           authorization, falling back to basic auth.
ro_RO: kerberos de pthon-kerberos necesar pentru a utiliza autorizaţia de kerberos, care se întoarce la audul de bază.

en: Kerberos authorization failed: %s.                          Falling back to basic auth.
ro_RO: Autorizarea Kerberos a eșuat: %s. Revenire la au.

en: Creating missing directory %s
ro_RO: Se creează directorul lipsă %s

en: WebDAV MKCOL %s failed: %s %s
ro_RO: WebDAV MKCOL %s a eșuat: %s %s

en: WebDAV path decoding and translation: %s -> %s
ro_RO: Decodare cale WebDAV şi traducere %s -> %s

en: WebDAV GET Bad status code %s reason %s.
ro_RO: WebDAV GET Status cod %s motiv %s.

en: WebDAV PUT Bad status code %s reason %s.
ro_RO: WebDAV PUT status code %s motiv %s.

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: --archive-dir <path>
en: path
ro_RO: cale

note: Used in usage help to represent a desired number of something. Example: --num-retries <number>
en: number
ro_RO: număr

note: Used in usage help. Example: --timeout <seconds>
en: seconds
ro_RO: secunde

note: Used in usage help to represent an ID for a GnuPG key. Example: --encrypt-key <gpg_key_id>
en: gpg-key-id
ro_RO: id-gpg-cheie-gp

note: Used in usage help to represent a "glob" style pattern for matching one or more files, as described in the documentation. Example: --exclude <shell_pattern>
en: shell_pattern
ro_RO: shell_model

note: Used in usage help to represent the name of a file. Example: --log-file <filename>
en: filename
ro_RO: nume fișier

note: Used in usage help to represent a time spec for a previous point in time, as described in the documentation. Example: duplicity remove-older-than time [options] target_url
en: time
ro_RO: timp

en: imap_mailbox
ro_RO: cutie poștală

en: If set, an extra file with statistics in json format will be stored with each backup. It includes the statistics printed out on stdout by default. With 'collection-status' it returs these stats.
ro_RO: Dacă este setat, un fişier suplimentar cu statistici în format json va fi stocat cu fiecare copie de rezervă. Include statisticile tipărite pe stdout în mod implicit. Cu 'collection-status' pe care le returnează aceste statistici.

en: file_descriptor
ro_RO: descriptor_file_descriptor

en: backup name
ro_RO: numele copiei

en: s3_kms_key_id
ro_RO: ids3_kms_key_id

en: s3_region_name
ro_RO: s3_regiune_nume

en: policy
ro_RO: politică

note: noun
en: command
ro_RO: comandă

en: pem formatted bundle of certificate authorities
ro_RO: pachet format pem de autorități de certificare

en: path to a folder with certificate authority files
ro_RO: cale către un dosar cu fișiere ale autorității de certificare

note: abbreviation for "character" (noun)
en: char
ro_RO: carcasă

en: extra headers for Webdav, like 'Cookie,name=value'
ro_RO: antete suplimentare pentru Webdav, cum ar fi 'Cookie,name=valoare'

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: rsync://user[:password]@other_host[:port]//absolute_path
en: absolute_path
ro_RO: absolut_cale

note: Used in help to represent a "bucket name" for Amazon Web Services' Simple Storage Service (S3). Example: s3://other.host/bucket_name[/prefix]
en: bucket_name
ro_RO: nume_bucket_

note: Used in usage help to represent the name of a container in Amazon Web Services' Cloudfront. Example: cf+http://container_name
en: container_name
ro_RO: nume_container_container

note: noun
en: count
ro_RO: număra

note: Used in usage help to represent the name of a file directory
en: directory
ro_RO: director

note: Used in usage help, e.g. to represent the name of a code module. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]::/module/some_dir
en: module
ro_RO: modul

note: Used in usage help to represent an internet hostname. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: other.host
ro_RO: Altele.gazdă

note: Used in usage help. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: password
ro_RO: parolă

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]/relative_path
en: relative_path
ro_RO: calea_relativ_cale

note: Used in usage help to represent the name of a single file directory or a Unix-style path to a directory. Example: file:///some_dir
en: some_dir
ro_RO: unde_dir

note: Used in usage help to represent the name of a single file directory or a Unix-style path to a directory where files will be coming FROM. Example: duplicity [full|incremental] [options] source_path target_url
en: source_path
ro_RO: cale_sursă_sursă

note: Used in usage help to represent a URL files will be coming FROM. Example: duplicity [restore] [options] source_url target_path
en: source_url
ro_RO: sursă_url

note: Used in usage help to represent a user name (i.e. login). Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: user
ro_RO: utilizator

note: account id for b2. Example: b2://account_id@bucket/
en: account_id
ro_RO: id_cont

note: application_key for b2. Example: b2://account_id:application_key@bucket/
en: application_key
ro_RO: cheie_aplicație

note: remote name for rclone. Example: rclone://remote:/some_dir
en: remote
ro_RO: distant

en: Backends and their URL formats:
ro_RO: Copii de rezervă și formatele lor URL-uri:

en: No valid action found. Will imply 'backup' because a path source was given and target is a url location.
ro_RO: Nici o acţiune validă găsită. Va implica 'backup' pentru că a fost dată o sursă de cale şi ţinta este o locaţie url.

en: No valid action found. Will imply 'restore' because url source was given and target is a local path.
ro_RO: Nicio acțiune validă găsită. Va implica "restaurare" deoarece a fost dată sursa de url și ținta este o cale locală.

en: Enter 'duplicity --help' for help screen.
ro_RO: Introduceți 'duplicity --help' pentru ecranul de ajutor.

en: Running in 'ignore errors' mode due to --ignore-errors.
    Please reconsider if this was not intended
ro_RO: Rulează în modul 'ignoră erorile' din cauza --ignorre-erori.
    Te rugăm să reiei în considerare dacă aceasta nu a fost destinată

en: Error %s getting delta for %s
ro_RO: Eroare %s obținerea deltei pentru %s

en: Getting delta of %s and %s
ro_RO: Se obține delta de %s și %s

en: A %s
ro_RO: Un %s

en: Comparing %s and %s
ro_RO: Comparând %s cu %s

en: D %s
ro_RO: %s D

en: BackupSet.delete: missing %s
ro_RO: BackupSet.delete: lipsește %s

en: Fatal Error: No manifests found for most recent backup
ro_RO: Eroare fatală: Nu s-au găsit manifeste pentru cea mai recentă copie de rezervă

en: Fatal Error: Remote manifest does not match local one.  Either the remote backup set or the local archive directory has been corrupted.
ro_RO: Eroare fatala: manifestul de la distanță nu se potrivește cu cel local. Fie setul de backup la distanță sau directorul arhivei locale a fost corupt.

en: Error processing remote manifest (%s): %s
ro_RO: Eroare la procesarea manifestului de la distanță (%s): %s

en: Fatal Error: Neither remote nor local manifest is readable.
ro_RO: Eroare fatală: Nici un manifest la distanță sau local nu poate fi citit.

en: Preferring Backupset over previous one!
ro_RO: Copie de rezervă peste cea anterioară!

en: Ignoring incremental Backupset (start_time: %s; needed: %s)
ro_RO: Ignorând Backupset incremental (start_time: %s; necesar: %s)

en: Added incremental Backupset (start_time: %s / end_time: %s)
ro_RO: Backupset incremental (start_time: %s / end_time: %s)

en: Chain start time:
ro_RO: Ora de începere a lanţului:

en: Chain end time:
ro_RO: Timp terminare lanţ:

en: Number of contained backup sets: %d
ro_RO: Număr de seturi de backup conținute: %d

en: Total number of contained volumes: %d
ro_RO: Număr total de volume conținute: %d

en: Type of backup set:
ro_RO: Tipul setului de rezervă:

en: Time:
ro_RO: Ora:

en: Num volumes:
ro_RO: Numarul volumelor

en: Full
ro_RO: Complet

en: Incremental
ro_RO: Creștere

en: Collection Status
ro_RO: Starea colecției

en: Connecting with backend: %s
ro_RO: Conectare cu backend: %s

en: Archive dir: %s
ro_RO: Arhivează dir: %s

en: Found %d secondary backup chain(s).
ro_RO: S-a găsit %d un lanț de backup secundar.

en: Secondary chain %d of %d:
ro_RO: Lanțul secundar %d %d:

en: Found primary backup chain with matching signature chain:
ro_RO: S-a găsit un lanț de rezervă primar cu lanțul de semnătură potrivit:

en: No backup chains with active signatures found
ro_RO: Nu s-au găsit lanțuri de rezervă cu semnături active

en: Also found %d backup set(s) not part of any chain,
ro_RO: De asemenea, au fost găsite seturi de rezervă %d care nu fac parte din lanţ,

en: and %d incomplete backup set(s).
ro_RO: și %d set(uri) de backup incomplet(e).

note: "cleanup" is a hard-coded command, so do not translate it
en: These may be deleted by running duplicity with the "cleanup" command.
ro_RO: Acestea pot fi șterse prin rularea duplicității cu comanda "curățare".

en: No orphaned or incomplete backup sets found.
ro_RO: Nu s-au găsit seturi de backup orfane sau incomplete.

en: %d file(s) exists on backend
ro_RO: %d fișier(e) există pe backend

en: Extracting backup chains from list of files: %s
ro_RO: Extragerea lanțurilor de backup din lista de fișiere: %s

en: File %s is part of known set
ro_RO: Fişierul %s face parte dintr-un set cunoscut

en: File %s is not part of a known set; creating new set
ro_RO: Fișierul %s nu face parte dintr-un set cunoscut; se creează un set nou

en: Ignoring file (rejected by backup set) '%s'
ro_RO: Se ignoră fişierul (respins de setarea de rezervă) '%s'

en: Found backup chain %s
ro_RO: S-a găsit un lanț de rezervă %s

en: Added set %s to pre-existing chain %s
ro_RO: Adăugat %s la lanțul preexistent %s

en: Found orphaned set %s
ro_RO: Găsit setul orfaned %s

en: No signature chain for the requested time. Using oldest available chain, starting at time %s.
ro_RO: Niciun lanț de semnături pentru timpul solicitat. Folosind cel mai vechi lanț disponibil, începând cu ora %s.

en: File: %s
ro_RO: Fișier: %s

en: Total number of backup: %d
ro_RO: Număr total de copii de rezervă: %d

en: Type of file change:
ro_RO: Schimbarea tipului de fişier:

en:  Backup set time: %s
ro_RO:  Timp setat pentru backup: %s

en: Total number of changes: %d
ro_RO: Numărul total de modificări: %d

en: File:
ro_RO: Fișier:

en: Reuse configured PASSPHRASE as SIGN_PASSPHRASE
ro_RO: Reutilizează configurat PASSPHRASE ca SIGN_PASSPHRASE

en: Reuse configured SIGN_PASSPHRASE as PASSPHRASE
ro_RO: Reutilizează configurat SIGN_PASSPHRASE ca PASSPHRASE

en: PASSPHRASE variable not set, asking user.
ro_RO: Variabila PASSPHRASE nu este setată, întrebând utilizatorul.

en: Retype passphrase for signing key to confirm:
ro_RO: Reintroduceți parola pentru semnarea cheii de confirmare:

en: Retype passphrase for decryption to confirm:
ro_RO: Reintroduceţi parola pentru a confirma decriptarea:

en: First and second passphrases do not match!  Please try again.
ro_RO: Prima și a doua parolă nu se potrivesc! Încercați din nou.

en: Cannot use empty passphrase with symmetric encryption!  Please try again.
ro_RO: Nu se poate folosi parola goala cu criptare simetrica! Va rugam incercati iar.

en: File %s complete in backup set.
    Continuing restart on file %s.
ro_RO: Fişier %s complet în setarea de rezervă.
    Continuă repornirea pe fişierul %s.

en: File %s missing in backup set.
    Continuing restart on file %s.
ro_RO: Fișierul %s lipsește din setul de rezervă.
    Continuă repornirea pe fișierul %s.

en: File %s was corrupted during upload.
ro_RO: Fișierul %s a fost corupt în timpul încărcării.

en: Restarting backup, but current encryption settings do not match original settings
ro_RO: Repornirea backup-ului, dar setările curente de criptare nu se potrivesc cu setările originale

en: Processed volume %d
ro_RO: Volum procesat %d

en: Skipping encryption validation due to glacier/deep storage
ro_RO: Omiterea validării criptării din cauza stocării glacier/profunde

en: Restarting after volume %s, file %s, block %s
ro_RO: Repornirea după volumul %s, fișierul %s, blochează %s

en: Skipped volume upload, as effectivly nothing has changed
ro_RO: Volum sărit încărcat, ca și cum nimic nu s-a schimbat

en: Fatal Error: Unable to start incremental backup.  Old signatures not found and incremental specified
ro_RO: Eroare fatala: Nu se poate porni backup-ul incremental. Semnături vechi negăsite și incrementale specificate

en: No signatures found, switching to full backup.
ro_RO: Nu s-au găsit semnături, treci la copia de rezervă completă.

en: Backup Statistics
ro_RO: Statistici de rezervă

en: %s not found in archive - no files restored.
ro_RO: %s nu a fost găsit în arhivă - nu s-au restaurat fișiere.

en: No files found in archive - nothing restored.
ro_RO: Nu s-au găsit fișiere în arhivă - nimic restaurat.

en: Processed volume %d of %d
ro_RO: Volum procesat %d %d

en: Invalid data - %s hash mismatch for file:
ro_RO: Date invalide - Nepotrivire %s hash pentru fișier:

en: Calculated hash: %s
ro_RO: Hash-ul calculat: %s

en: Manifest hash: %s
ro_RO: Hash-ul manifest %s

en: Volume was signed by key %s, not %s
ro_RO: Volumul a fost semnat de cheia %s, nu %s

en: Verify complete: %s, %s.
ro_RO: Verificare completă: %s, %s.

en: %d file(s) compared
ro_RO: %d fișier(e) comparat(e)

en: %d difference(s) found
ro_RO: %d diferență (diferențe) găsită

en: No extraneous files found, nothing deleted in cleanup.
ro_RO: Nu au fost găsite fișiere străine, nimic nu a fost șters în curățare.

en: Found the following file(s) to delete:
ro_RO: S-au găsit următoarele fișiere de șters:

en: There are backup set(s) at time(s):
ro_RO: Există set(uri) de rezervă(e) de rezervă:

en: Which can't be deleted because newer sets depend on them.
ro_RO: Ceea ce nu poate fi șters deoarece seturile mai noi depind de ele.

en: Current active backup chain is older than specified time.  However, it will not be deleted.  To remove all your backups, manually purge the repository.
ro_RO: Lanţul curent activ de rezervă este mai vechi decât timpul specificat. Cu toate acestea, nu va fi şters. Pentru a elimina toate copiile de rezervă, ştergeţi manual depozitul.

en: No old backup sets found, nothing deleted.
ro_RO: Nu au fost găsite seturi vechi de rezervă, nimic șters.

en: Deleting backup chain(s) at time:
ro_RO: Ștergere lanțuri backup(uri) deodată:

en: Deleting any incremental signature chain rooted at %s
ro_RO: Ștergere orice lanț de semnătură incremental rootat la %s

en: Deleting any incremental backup chain rooted at %s
ro_RO: Ștergere orice rezervă incremental rootat la %s

en: Deleting complete signature chain %s
ro_RO: Ștergere completă semnături lanț %s

en: Deleting complete backup chain %s
ro_RO: Ştergerea unui lanţ complet de backup %s

en: Found old backup chain(s) at the following time:
ro_RO: Am găsit lanțuri vechi de backup la data următoare:

en: Rerun command with --force option to actually delete.
ro_RO: Execută comanda cu --force option pentru ștergere efectivă.

en: Deleting local %s (not authoritative at backend).
ro_RO: Ştergerea locală %s (nu este autoritară în backend).

en: Unable to delete %s: %s
ro_RO: Imposibil de șters %s: %s

en: Failed to read %s: %s
ro_RO: Eșuare citire %s: %s

en: Copying %s to local cache.
ro_RO: Se copiază %s în cache local.

en: Local and Remote metadata are synchronized, no sync needed.
ro_RO: Metadatele locale și la distanță sunt sincronizate, sincronizarea nu este necesară.

en: Synchronizing remote metadata to local cache...
ro_RO: Sincronizarea metadatelor de la distanță cu cache-ul local...

en: Sync would copy the following from remote to local:
ro_RO: Sincronizarea ar copia următoarele de la distanță la local:

en: Sync would remove the following spurious local files:
ro_RO: Sincronizarea ar elimina următoarele fișiere locale false:

en: Unable to get free space on temp.
ro_RO: Imposibil de obținut spațiu gratuit pe temporar.

en: Unable to get max open files.
ro_RO: Imposibil de obținut maximul fișierelor deschise.

en: RESTART: The first volume failed to upload before termination.
             Restart is impossible...starting backup from beginning.
ro_RO: RESTART: Primul volum nu a reușit să se încarce înainte de a termina.
             Repornirea este imposibilă... începerea copierii de siguranță.

en: RESTART: Volumes %d to %d failed to upload before termination.
             Restarting backup at volume %d.
ro_RO: RESTART: Volumele de la %d la %d nu au putut fi încărcate înainte de a termina.
             Repornirea copiei de rezervă la volumul %d.

en: RESTART: Impossible backup state: manifest has %d vols, remote has %d vols.
             Restart is impossible ... duplicity will clean off the last partial
             backup then restart the backup from the beginning.
ro_RO: RESTART: Stare copie de rezervă imposibilă: manifestul are %d vols, telecomanda are %d vols.
             Repornirea este imposibilă . . duplicitatea va curăța ultima copie de rezervă parțială
             și apoi repornește copia de rezervă de la început.

en: Last full backup date: none
ro_RO: Ultima dată completă de rezervă: niciuna

en: Last full backup is too old, forcing full backup
ro_RO: Ultima copie de rezervă completă este prea veche, forțând copia de rezervă completă

en: When using symmetric encryption, the signing passphrase must equal the encryption passphrase.
ro_RO: Când se folosește criptarea simetrică, parola de acces semnată trebuie să fie egală cu criptarea parolei.

en: Bad interval string "%s"
    
    Intervals are specified like 2Y (2 years) or 2h30m (2.5 hours).  The
    allowed special characters are s, m, h, D, W, M, and Y.  See the man
    page for more information.
ro_RO: Șirul de interval greșit "%s"
    
    Intervalele sunt specificate ca 2Y (2 ani) sau 2h30m (2,5 ore).
    a permis caractere speciale sunt , m, h, D, W, M şi Y. Vezi pagina man
    pentru mai multe informaţii.

en: Bad time string "%s"
    
    The acceptible time strings are intervals (like "3D64s"), w3-datetime
    strings, like "2002-04-26T04:22:01-07:00" (strings like
    "2002-04-26T04:22:01" are also acceptable - duplicity will use the
    current time zone), or ordinary dates like 2/4/1997 or 2001-04-23
    (various combinations are acceptable, but the month always precedes
    the day).
ro_RO: Șirul greșit al timpului "%s"
    
    Șirurile de timp sensibile sunt intervale (cum ar fi "3D64s"), șirurile w3-datetime
    , ca "2002-04-26T04:22:01-07:00" (șiruri ca
    "2002-04-04:22:01" sunt de asemenea acceptabile - duplicitatea va utiliza zona temporală actuală
    ), fie date ordinare, cum ar fi 2/4/1997 sau 2001-04-23
    (diferite combinații sunt acceptabile, dar luna precedă întotdeauna
    zi).

en: Error '%s' processing %s
ro_RO: Eroare '%s' procesare %s

en: Skipping %s because of previous error
ro_RO: Omiterea %s din cauza unei erori anterioare

en: basis_file must be a (true) file or an object whose file attribute is the underlying true file object
ro_RO: basis_file trebuie să fie un fişier (adevărat) sau un obiect al cărui atribut de fişier este obiectul de bază adevărat

en: Fatal Error: Backup source host has changed.
    Current hostname: %s
    Previous hostname: %s
ro_RO: Eroare fatală: Backup source host s-a schimbat.
    Gazda curentă: %s
    Numele gazdei anterior: %s

en: Fatal Error: Backup source directory has changed.
ro_RO: Eroare fatala: directorul sursă de backup s-a schimbat.

en: Aborting because you may have accidentally tried to backup two different data sets to the same remote location, or using the same archive directory.  If this is not a mistake, use the --allow-source-mismatch switch to avoid seeing this message
ro_RO: Abandonare pentru că este posibil să fi încercat din greșeală să faceți backup la două seturi de date diferite în aceeași locație la distanță sau să utilizați același director de arhivă. Dacă aceasta nu este o greșeală, folosiți comutatorul --allow-source-mismatch pentru a evita vizualizarea acestui mesaj

en: Found manifest volume %s
ro_RO: S-a găsit volumul manifest %s

en: Found %s volumes in manifest
ro_RO: S-au găsit %s volume în manifest

en: Manifests not equal because different volume numbers
ro_RO: Manifestările nu sunt egale pentru că volumele sunt diferite

en: Manifests not equal because volume lists differ
ro_RO: Manifestările nu sunt egale deoarece listele de volum diferă

en: Manifests not equal because hosts or directories differ
ro_RO: Manifestările nu sunt egale deoarece gazdele sau directoarele diferă

en: Other is not VolumeInfo
ro_RO: Altul nu este VolumeInfo

en: Volume numbers don't match
ro_RO: Numerele de volum nu se potrivesc

en: start_indicies don't match
ro_RO: indiciile de început nu se potrivesc

en: end_index don't match
ro_RO: end_index nu se potrivește

en: Hashes don't match
ro_RO: Hash-urile nu se potrivesc

en: Patching %s
ro_RO: Patchez %s

en: Error '%s' patching %s
ro_RO: Eroare '%s' patching %s

en: Writing %s of type %s
ro_RO: Scrierea %s de tip %s

en: New file %s
ro_RO: Fișier nou %s

en: File %s is missing
ro_RO: Fișierul %s lipsește

en: File %%s has type %s, expected %s
ro_RO: Fișierul %%s are tipul %s, așteptat %s

en: File %%s has permissions %s, expected %s
ro_RO: Fișierul %%s are permisiuni %s, așteptate %s

en: File %%s has mtime %s, expected %s
ro_RO: Fișierul %%s are mtime %s, așteptat %s

en: Data for file %s is different
ro_RO: Datele pentru fișierul %s sunt diferite

en: Symlink %%s points to %s, expected %s
ro_RO: Symlink %%s puncte la %s, așteptat %s

en: Device file %%s has numbers %s, expected %s
ro_RO: Fișierul dispozitivului %%s are numerele %s, așteptat %s

en: Making directory %s
ro_RO: Creaza directorul %s

en: Deleting %s
ro_RO: Ştergere %s

en: Touching %s
ro_RO: Atingeți %s

en: Deleting tree %s
ro_RO: Ștergere arbore %s

en: Error listing directory %s
ro_RO: Eroare listare director %s

en: Skipping socket %s
ro_RO: Sărind peste socket %s

en: Error initializing file %s
ro_RO: Eroare inițializare fișier %s

en: Error accessing possibly locked file %s
ro_RO: Eroare la accesarea fișierului posibil blocat %s

en: Selecting %s
ro_RO: Selectare %s

en:                 The last file selection option is the filter option %s, which will have no
                    effect as there are no subsequent file selection options. Exiting because
                    this probably isn't what you meant.
ro_RO:                 Ultima opțiune de selectare a fișierului este opțiunea de filtrare %s, care nu va avea efect
                    deoarece nu există opţiuni ulterioare de selectare a fişierelor. Ieşind pentru că
                    probabil asta nu este ceea ce vrei să spui.

en:                 Only these filter mode options were specified:
                        %s
                    Case sensitive globbing is the default behaviour and so this has no effect.
                    Exiting because this probably isn't what you meant.
ro_RO:                 Doar aceste opțiuni pentru modul de filtrare au fost specificate:
                        %s
                    Cazul globalizării sensibile este comportamentul implicit și astfel acesta nu are niciun efect.
                    Ieşind pentru că probabil asta nu este ceea ce vrei să spui.

en:                 Fatal Error: The file specification
                        %s
                    cannot match any files in the base directory
                        %s
                    Useful file specifications begin with the base directory or some
                    pattern (such as '**') which matches the base directory.
ro_RO:                 Eroare fatala: Specificatia fisierului
                        %s
                    nu se poate potrivi cu nici un fisier din directorul de baza
                        %s
                    Specificatiile utile ale fisierului incep cu directorul de baza sau cateva modele
                    (cum ar fi '**') care se potrivesc cu directorul de baza.

en: Fatal Error while processing expression
    %s
ro_RO: Eroare fatală în timpul procesării expresiei
    %s

en: Reading files to backup from list %s
ro_RO: Citirea fişierelor de arhivat din lista %s

en:                 Files-from list contains the absolute path:
                        %s
                    All paths specified in a files-from list must be given relative to the backup
                    source path.
ro_RO:                 Lista de fişiere conţine calea absolută:
                        %s
                    Toate căile specificate într-o listă de fişiere trebuie date în raport cu calea sursă de backup
    .

en:                 Last selection expression:
                        %s
                    only specifies that files be included.  Because the default is to
                    include all files, the expression is redundant.  Exiting because this
                    probably isn't what you meant.
ro_RO:                 Ultima expresie de selecție:
                        %s
                    specifică numai că fișierele sunt incluse. Deoarece valoarea implicită este
                    include toate fișierele, expresia este redundantă. Ieşind pentru că acesta
                    probabil nu este ceea ce vrei să spui.

en: Reading %s filelist %s
ro_RO: Se citește %s filelist %s

en: Error compiling regular expression %s
ro_RO: Eroare la compilarea expresiei regulate %s

en: Using temporary directory %s
ro_RO: Foloseste directorul temporar %s

en: Registering (mktemp) temporary file %s
ro_RO: Înregistrare fișier temporar %s (mktemp)

en: Registering (mkstemp) temporary file %s
ro_RO: Înregistrare fișier temporar (mkstemp) %s

en: Forgetting temporary file %s
ro_RO: Uitând fișierul temporar %s

en: Attempt to forget unknown tempfile %s - this is probably a bug.
ro_RO: Încercare de a uita un fişier încercare necunoscut %s - acesta este probabil o eroare.

en: Acquiring lockfile %s
ro_RO: Achiziționarea fișierului de blocare %s

en: Releasing lockfile %s
ro_RO: Lansarea fișierului de blocare %s
