duplicity - en to tr_TR translation catalogue (43 entries)

en: GPG error detail: %s
tr_TR: GPG hata ayrıntıları: %s

en: User error detail: %s
tr_TR: Kullanıcı hata ayrıntıları: %s

note: Used in usage help. (Should be consistent with the "Options:" header.) Example: duplicity [full|incremental] [options] source_path target_url
en: options
tr_TR: seçenekler

en: Writing %s
tr_TR: %s yazılıyor

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: --archive-dir <path>
en: path
tr_TR: yol

note: Used in usage help. Example: --timeout <seconds>
en: seconds
tr_TR: saniyeler

note: Used in usage help to represent the name of a file. Example: --log-file <filename>
en: filename
tr_TR: dosyaadı

note: Used in usage help to represent a time spec for a previous point in time, as described in the documentation. Example: duplicity remove-older-than time [options] target_url
en: time
tr_TR: saat

en: backup name
tr_TR: yedek adı

note: noun
en: command
tr_TR: komut

note: abbreviation for "character" (noun)
en: char
tr_TR: karakter

note: Used in usage help to represent the name of a file directory
en: directory
tr_TR: dizin

note: Used in usage help, e.g. to represent the name of a code module. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]::/module/some_dir
en: module
tr_TR: modül

note: Used in usage help. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: password
tr_TR: parola

note: Used in usage help to represent a TCP port number. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: port
tr_TR: bağlantı noktası

note: Used in usage help. This represents a string to be used as a prefix to names for backup files created by Duplicity. Example: s3://other.host/bucket_name[/prefix]
en: prefix
tr_TR: önek

note: Used in usage help to represent a URL files will be coming FROM. Example: duplicity [restore] [options] source_url target_path
en: source_url
tr_TR: kaynak_url

note: Used in usage help to represent a URL files will be going TO. Example: duplicity [full|incremental] [options] source_path target_url
en: target_url
tr_TR: hedef_url

note: Used in usage help to represent a user name (i.e. login). Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: user
tr_TR: kullanıcı

note: remote name for rclone. Example: rclone://remote:/some_dir
en: remote
tr_TR: uzak

en: Full
tr_TR: Tüm

en: local
tr_TR: yerel

en: First and second passphrases do not match!  Please try again.
tr_TR: İlk ve ikinci parolalar eşleşmiyor! Lütfen tekrar deneyin.

en: File %s was corrupted during upload.
tr_TR: %s dosyası yükleme sırasında bozuldu.

en: Restarting backup, but current encryption settings do not match original settings
tr_TR: Yedekleme tekrar başlatılıyor ama şu anki şifreleme ayarları orijinal ayarlarla eşleşmiyor.

en: No signatures found, switching to full backup.
tr_TR: Hiçbir imza bulunamadı, tam yedeklemeye geçiyor.

en: Backup Statistics
tr_TR: Yedekleme İstatistikleri

en: No files found in archive - nothing restored.
tr_TR: Arşivde hiçbir dosya bulunamadı - hiçbir şey geri yüklenemedi.

en: Verify complete: %s, %s.
tr_TR: Doğrulama tamamlandı: %s, %s.

en: No extraneous files found, nothing deleted in cleanup.
tr_TR: Hiçbir yabancı dosya bulunamadı, temizlik işleminde hiçbir şey silinmedi.

en: Current active backup chain is older than specified time.  However, it will not be deleted.  To remove all your backups, manually purge the repository.
tr_TR: Şu anki yedekleme zinciri belirlenen zamandan daha eski ama silinmeyecek. Tüm yedeklemelerinizi kaldırmak için kaynağı elle kaldırın.

en: Unable to delete %s: %s
tr_TR: %s silinemedi: %s

en: Failed to read %s: %s
tr_TR: %s okuma hatası: %s

en: Copying %s to local cache.
tr_TR: %s yerel önbelleğe kopyalanıyor.

en: Last full backup date: none
tr_TR: En son tam yedekleme tarihi: Yok

en: Last full backup is too old, forcing full backup
tr_TR: En son tam yedekleme çok eski. Tam yedekleme zorlanıyor

en: New file %s
tr_TR: Yeni dosya %s

en: File %s is missing
tr_TR: %s dosyası eksik

en: Making directory %s
tr_TR: %s dizini yapılıyor

en: Deleting %s
tr_TR: %s siliniyor

en: Error listing directory %s
tr_TR: %s dizini listeleme hatası

en: Selecting %s
tr_TR: %s seçiliyor

en: Using temporary directory %s
tr_TR: %s geçici dizini kullanılıyor
