enlightenment - en to fo translation catalogue (120 entries)

en: About Enlightenment
fo: Um Enlightenment

en: Close
fo: Lat aftur

en: No
fo: Nei

en: Exit
fo: Enda

en: Yes
fo: Ja

en: Reboot
fo: Endurbyrja

en: Suspend
fo: Hvílustøða

en: Hibernate
fo: Dvali

en: Move
fo: Flyt

en: Resize
fo: Endurstødda

en: Menu
fo: Valmynd

en: Window Menu
fo: Glugga valmund

en: Raise
fo: Lyfta

en: Lower
fo: Lægri

en: Window : State
fo: Gluggi : Standur

en: Maximize
fo: Mesta

en: Maximize Vertically
fo: Mesta loddrætt

en: Maximize Horizontally
fo: Mesta vannrætt

en: Maximize Fullscreen
fo: Mesta fullskýggja

en: Maximize Mode "Smart"
fo: Mesta standur "smart"

en: Maximize Mode "Fill"
fo: Mesta standur "fyll"

en: Desktop
fo: Skriviborð

en: Flip Desktop Left
fo: Flippa skriviborðið til vinstru

en: Flip Desktop Right
fo: Flippa skriviborðið til vinstru

en: Flip Desktop Up
fo: Flippa skriviborðið upp

en: Flip Desktop Down
fo: Flippa skriviborðið Niður

en: Flip Desktop By...
fo: Vippa skriviborðið um...

en: Show The Desktop
fo: Vís skriviborðið

en: Show The Shelf
fo: Vís hyllina

en: Flip Desktop To...
fo: Flippa skriviborðið til...

en: Flip Desktop Linearly...
fo: Vippa skriviborðið linjurætt...

en: Switch To Desktop 0
fo: Skift til skriviborð 0

en: Switch To Desktop 1
fo: Skift til skriviborð 1

en: Switch To Desktop 2
fo: Skift til skriviborð 2

en: Switch To Desktop 3
fo: Skift til skriviborð 3

en: Switch To Desktop 4
fo: Skift til skriviborð 4

en: Switch To Desktop 5
fo: Skift til skriviborð 5

en: Switch To Desktop 6
fo: Skift til skriviborð 6

en: Switch To Desktop 7
fo: Skift til skriviborð 7

en: Switch To Desktop 8
fo: Skift til skriviborð 8

en: Switch To Desktop 9
fo: Skift til skriviborð 9

en: Switch To Desktop 10
fo: Skift til skriviborð 10

en: Switch To Desktop 11
fo: Skift til skriviborð 11

en: Switch To Desktop...
fo: Skift til skriviborð...

en: Flip Desktop Left (All Screens)
fo: Flippa skriviborðið til vinstru (allir skíggjar)

en: Flip Desktop Right (All Screens)
fo: Flippa skriviboðið til høgru (allir skíggjar)

en: Flip Desktop Up (All Screens)
fo: Flippa skriviboðið upp (allir skíggjar)

en: Flip Desktop Down (All Screens)
fo: Flippa skriviborðið niður (allir skíggjar)

en: Flip Desktop By... (All Screens)
fo: Flippa skriviboðið um... (allir skíggjar)

en: Flip Desktop To... (All Screens)
fo: Flippa skriviboðið til... (allir skíggjar)

en: Flip Desktop Linearly... (All Screens)
fo: Vippa skriviborðið linjurætt... (Allir skíggjar)

en: Flip Desktop In Direction...
fo: Flippa skriviboðið í eina kós...

en: Switch To Desktop 0 (All Screens)
fo: Skift til skriviborð 0 (allir skíggjar)

en: Switch To Desktop 1 (All Screens)
fo: Skift til skriviborð 1 (allir skíggjar)

en: Switch To Desktop 2 (All Screens)
fo: Skift til skriviborð 2 (allir skíggjar)

en: Switch To Desktop 3 (All Screens)
fo: Skift til skriviborð 4 (allir skíggjar)

en: Switch To Desktop 4 (All Screens)
fo: Skift til skriviborð 4 (allir skíggjar)

en: Switch To Desktop 5 (All Screens)
fo: Skift til skriviborð 5 (allir skíggjar)

en: Switch To Desktop 6 (All Screens)
fo: Skift til skriviborð 6 (allir skíggjar)

en: Switch To Desktop 7 (All Screens)
fo: Skift til skriviborð 7 (allir skíggjar)

en: Switch To Desktop 8 (All Screens)
fo: Skift til skriviborð 8 (allir skíggjar)

en: Switch To Desktop 9 (All Screens)
fo: Skift til skriviborð 9 (allir skíggjar)

en: Switch To Desktop 10 (All Screens)
fo: Skift til skriviborð 10 (allir skíggjar)

en: Switch To Desktop 11 (All Screens)
fo: Skift til skriviborð 11 (allir skíggjar)

en: Switch To Desktop... (All Screens)
fo: Skift til skriviborð... (allir skíggjar)

en: Screen
fo: Skíggji

en: Send Mouse To Screen 0
fo: Send mús til skíggja 0

en: Send Mouse To Screen 1
fo: Send mús til skíggja 1

en: Send Mouse To Screen...
fo: Send mús til skíggja...

en: Send Mouse Forward 1 Screen
fo: Send mús fram til 1 skíggja

en: Send Mouse Back 1 Screen
fo: Send mús aftur til 1 skíggja

en: Send Mouse Forward/Back Screens...
fo: Send mús framm/aftur skíggjar..

en: Window : Moving
fo: Gluggi : Flyti

en: To Next Desktop
fo: Til næsta skriviborð

en: To Previous Desktop
fo: Til fyrra skriviborð

en: By Desktop #...
fo: Av skriviborði #...

en: To Desktop...
fo: Til skriviborð...

en: Show Main Menu
fo: Vís høvuðs valmynd

en: Show Favorites Menu
fo: Vís yndis valmynd

en: Show All Applications Menu
fo: Vís allar nýtsluskipanar valmyndir

en: Show Clients Menu
fo: Vís viðskifta valmynd

en: Show Menu...
fo: Vís valmynd...

en: Launch
fo: Koyr

en: Command
fo: Boð

en: Application
fo: Nýtsluskipan

en: Restart
fo: Endurbyrja

en: Exit Now
fo: Enda nú

en: System
fo: Kervi

en: Log Out
fo: Rita út

en: Power Off Now
fo: Sløkk nú

en: Power Off
fo: Sløkk

en: Lock
fo: Læs

en: Cleanup Windows
fo: Rudda upp í gluggum

en: Set As Background
fo: Set sum bakgrund

en: Color Selector
fo: Lita veljari

en: Cancel
fo: Ógilda

en: Settings Upgraded
fo: Setingar dagførdar

en: Advanced
fo: Framkomið

en: Basic
fo: Grundleggjandi

en: Apply
fo: Set í verk

en: Extensions
fo: Víðkanir

en: Modules
fo: Mótular

en: Notification
fo: Frásøgn

en: Type:
fo: Slag:

en: Edit
fo: Broyt

en: %.1f seconds
fo: %.1f sekund

en: Welcome to Enlightenment
fo: Vælkomin til Enlightenment

en: Start
fo: Tendra

en: Mute
fo: Doyv

en: General Settings
fo: Almennar setingar

en: %2.0f pixels
fo: %2.0f  skíggjadeplar

en: Direction
fo: Kós

en: Show Icon Label
fo: Vís ímynda-spjaldur

en: Cards
fo: Kort

en: Default Timeout
fo: Forsett Leikbrá

en: High Temperature
fo: Høgt hitastig

en: Low Temperature
fo: Lágt hitastig

en: Temperature
fo: Hitastig

en: Next
fo: Næst

en: Select one
fo: Vel ein/eitt
