Enlightenment - en to it translation catalogue (2127 entries)

en: About Enlightenment
it: Informazioni su Enlightenment

en: Close
it: Chiudi

en: <title>Copyright &copy; 2000-2022, by the Enlightenment Development Team</><ps/><ps/>We hope you enjoy using this software as much as we enjoyed writing it.<ps/><ps/>To contact us please visit:<ps/><hilight>http://www.enlightenment.org</><ps/><ps/>
it: <title>Copyright &copy; 2000-2022, dell'Enlightenment Development Team.</><ps/><ps/>Ci auguriamo che vi piacerà usare questo software tanto quanto a noi è piaciuto scriverlo.<ps/><ps/>Per contattarci visitate:<ps/><hilight>http://www.enlightenment.org</><ps/><ps/>

en: <title>The Team</><ps/><ps/>
it: <title>Il Team</><ps/><ps/>

en: ACPI Error
it: Errore Acpi

en: You seem to have an ACPI based system, but<br><hilight>acpid</hilight> does not seem to be running or<br>contactable. Perhaps enable the <hilight>acpid</hilight><br>service on your system?
it: Sembra che il sistema sia basato su Acpi, ma<br><hilight>acpid</hilight> non sembra in esecuzione o contattabile.<br>Forse occorre abilitare il servizio <hilight>acpid</hilight><br>del sistema?

en: You are about to kill %s.<ps/><ps/>Please keep in mind that all data from this window<ps/>which has not yet been saved will be lost!<ps/><ps/>Are you sure you want to kill this window?
it: State per uccidere %s.<ps/><ps/>Tenete presente che tutti i dati di questa finestra<ps/>che non sono ancora stati salvati verranno persi!<ps/><ps/>Siete sicuri di voler uccidere questa finestra?

en: Are you sure you want to kill this window?
it: Siete sicuri di voler uccidere questa finestra?

en: Kill
it: Uccidi

en: Action Params Syntax Error
it: Errore di sintassi nei parametri dell'azione

en: Exit
it: Esci

en: Are you sure you want to exit Enlightenment?
it: Siete sicuri di voler uscire da Enlightement?

en: Yes
it: Sì

en: Logout
it: Chiudi sessione

en: Are you sure you want to logout?
it: Siete sicuri di voler chiudere la sessione?

en: Power off
it: Spegni

en: Are you sure you want to power off your computer?
it: Siete sicuri di voler spegnere il computer?

en: Reboot
it: Riavvia

en: Are you sure you want to reboot your computer?
it: Siete sicuri di voler riavviare il computer?

en: Suspend
it: Sospendi

en: Are you sure you want to suspend your computer?
it: Siete sicuri di voler sospendere il computer?

en: Hibernate
it: Iberna

en: Are you sure you want to hibernate your computer?
it: Siete sicuri di voler ibernare il computer?

en: Error: window_focus action
it: Errore: azione window_focus

en: Invalid parameter: %s
it: Parametro non valido: %s

en: Mouse Remapping
it: Rimappatura del mouse

en: Mouse to key
it: Da mouse a chiave

en: Profile: Switch
it: Profilo: Cambio

en: Window : Actions
it: Finestre : Azioni

en: Move
it: Sposta

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Menu
it: Menù

en: Window Menu
it: Menù finestra

en: Raise
it: Eleva

en: Lower
it: Abbassa

en: Window : State
it: Finestre : Stato

en: Sticky Mode Toggle
it: Commuta stato persistente

en: Sticky Mode Enable
it: Attiva stato persistente

en: Iconic Mode Toggle
it: Commuta stato iconificata

en: Iconic Mode Enable
it: Attiva stato iconificata

en: Fullscreen Mode Toggle
it: Commuta stato a tutto schermo

en: Fullscreen Mode Enable
it: Attiva stato a tutto schermo

en: Maximize
it: Massimizza

en: Maximize Vertically
it: Massimizza verticalmente

en: Maximize Horizontally
it: Massimizza orizzontalmente

en: Maximize Left
it: Massimizza verso sinistra

en: Maximize Right
it: Massimizza verso destra

en: Maximize Fullscreen
it: Massimizza a tutto schermo

en: Maximize Mode "Smart"
it: Modo massimizzazione intelligente

en: Maximize Mode "Expand"
it: Modo massimizzazione espansivo

en: Maximize Mode "Fill"
it: Modo massimizzazione riempitivo

en: Shade Up Mode Toggle
it: Commuta contrazione verso l'alto

en: Shade Down Mode Toggle
it: Commuta contrazione verso il basso

en: Shade Left Mode Toggle
it: Commuta contrazione verso sinistra

en: Shade Right Mode Toggle
it: Commuta contrazione verso destra

en: Shade Mode Toggle
it: Commuta contrazione

en: Set Shaded State
it: Attiva stato contratta

en: syntax: "(0|1) (up|down|left|right)"
it: sintassi: "(0|1) (up|down|left|right)"

en: Toggle Borderless State
it: Commuta stato senza bordo

en: Set Border
it: Imposta bordo

en: Cycle between Borders
it: Cicla tra i bordi

en: Toggle Pinned State
it: Commuta stato attaccata

en: Flip Desktop Left
it: Cambia desktop verso sinistra

en: Flip Desktop Right
it: Cambia desktop verso destra

en: Flip Desktop Up
it: Cambia desktop verso l'alto

en: Flip Desktop Down
it: Cambia desktop verso il basso

en: Flip Desktop By...
it: Cambia desktop di...

en: Flip To Previous Desktop
it: Passa al desktop precedente

en: Show The Desktop
it: Mostra il desktop

en: Show The Shelf
it: Mostra la mensola

en: Flip Desktop To...
it: Cambia desktop a...

en: Switch Desktop To... On Screen...
it: Passa al desktop... Sullo schermo...

en: Flip Desktop Linearly...
it: Cambia desktop linearmente...

en: Switch To Desktop 0
it: Passa al desktop 0

en: Switch To Desktop 1
it: Passa al desktop 1

en: Switch To Desktop 2
it: Passa al desktop 2

en: Switch To Desktop 3
it: Passa al desktop 3

en: Switch To Desktop 4
it: Passa al desktop 4

en: Switch To Desktop 5
it: Passa al desktop 5

en: Switch To Desktop 6
it: Passa al desktop 6

en: Switch To Desktop 7
it: Passa al desktop 7

en: Switch To Desktop 8
it: Passa al desktop 8

en: Switch To Desktop 9
it: Passa al desktop 9

en: Switch To Desktop 10
it: Passa al desktop 10

en: Switch To Desktop 11
it: Passa al desktop 11

en: Switch To Desktop...
it: Passa al desktop...

en: Flip Desktop Left (All Screens)
it: Cambia desktop verso sinistra (tutti gli schermi)

en: Flip Desktop Right (All Screens)
it: Cambia desktop verso destra (tutti gli schermi)

en: Flip Desktop Up (All Screens)
it: Cambia desktop verso l'alto (tutti gli schermi)

en: Flip Desktop Down (All Screens)
it: Cambia desktop verso il basso (tutti gli schermi)

en: Flip Desktop By... (All Screens)
it: Cambia desktop di...  (tutti gli schermi)

en: Flip Desktop To... (All Screens)
it: Cambia desktop a... (tutti gli schermi)

en: Flip Desktop Linearly... (All Screens)
it: Cambia desktop linearmente... (tutti gli schermi)

en: Flip Desktop In Direction...
it: Cambia desktop in direzione...

en: Switch To Desktop 0 (All Screens)
it: Passa al desktop 0 (tutti gli schermi)

en: Switch To Desktop 1 (All Screens)
it: Passa al desktop 1 (tutti gli schermi)

en: Switch To Desktop 2 (All Screens)
it: Passa al desktop 2 (tutti gli schermi)

en: Switch To Desktop 3 (All Screens)
it: Passa al desktop 3 (tutti gli schermi)

en: Switch To Desktop 4 (All Screens)
it: Passa al desktop 4 (tutti gli schermi)

en: Switch To Desktop 5 (All Screens)
it: Passa al desktop 5 (tutti gli schermi)

en: Switch To Desktop 6 (All Screens)
it: Passa al desktop 6 (tutti gli schermi)

en: Switch To Desktop 7 (All Screens)
it: Passa al desktop 7 (tutti gli schermi)

en: Switch To Desktop 8 (All Screens)
it: Passa al desktop 8 (tutti gli schermi)

en: Switch To Desktop 9 (All Screens)
it: Passa al desktop 9 (tutti gli schermi)

en: Switch To Desktop 10 (All Screens)
it: Passa al desktop 10 (tutti gli schermi)

en: Switch To Desktop 11 (All Screens)
it: Passa al desktop 11 (tutti gli schermi)

en: Switch To Desktop... (All Screens)
it: Passa al desktop... (tutti gli schermi)

en: Window : List
it: Finestre : Lista

en: Jump to window...
it: Salta alla finestra...

en: Jump to window... or start...
it: Salta alla finestra... o avvia...

en: Screen
it: Schermo

en: Send Mouse To Screen 0
it: Invia mouse allo schermo 0

en: Send Mouse To Screen 1
it: Invia mouse allo schermo 1

en: Send Mouse To Screen...
it: Invia mouse allo schermo...

en: Send Mouse Forward 1 Screen
it: Invia mouse avanti di 1 schermo

en: Send Mouse Back 1 Screen
it: Invia mouse indietro di 1 schermo

en: Send Mouse Forward/Back Screens...
it: Invia mouse avanti/indietro di schermi...

en: Dim
it: Oscura schermo

en: Undim
it: Illumina schermo

en: Backlight Set
it: Imposta retroilluminazione

en: Backlight Min
it: Retroilluminazione minima

en: Backlight Mid
it: Retroilluminazione media

en: Backlight Max
it: Retroilluminazione massima

en: Backlight Adjust
it: Regolazione retroilluminazione

en: Backlight Up
it: Aumenta retroilluminazione

en: Backlight Down
it: Diminuisci retroilluminazione

en: Blanking Off
it: Oscuramento disattivato

en: Blanking On
it: Oscuramento attivato

en: Blanking Toggle
it: Commutazione oscuramento

en: Update and re-apply screen setup
it: Aggiorna e riapplica le impostazioni dello schermo

en: Move To Center
it: Sposta al centro

en: Move/resize to upper-left quadrant
it: Sposta/ridimensiona verso il quadrante superiore sinistro

en: Move/resize to upper-right quadrant
it: Sposta/ridimensiona verso il quadrante superiore destro

en: Move/resize to lower-left quadrant
it: Sposta/ridimensiona verso il quadrante inferiore sinistro

en: Move/resize to lower-right quadrant
it: Sposta/ridimensiona verso il quadrante inferiore destro

en: Move To Coordinates...
it: Sposta alle coordinate...

en: Move By Coordinate Offset...
it: Sposta rispetto alle coordinate...

en: Resize By...
it: Ridimensiona a...

en: Push in Direction...
it: Muovi in direzione...

en: Grow in Direction...
it: Accresci in direzione...

en: Drag Icon...
it: Trascina icona...

en: Window : Moving
it: Finestre : Spostamento

en: To Next Desktop
it: Al desktop successivo

en: To Previous Desktop
it: Al desktop precedente

en: By Desktop #...
it: Di # desktop...

en: To Desktop...
it: Al desktop...

en: To Next Screen
it: Allo schermo successivo

en: To Previous Screen
it: Allo schermo precedente

en: Window : Focus
it: Finestre : Fuoco

en: Focus next window
it: Fuoco alla finestra successiva

en: Focus previous window
it: Fuoco alla finestra precedente

en: Focus window above
it: Fuoco alla finestra sopra

en: Focus window below
it: Fuoco alla finestra sotto

en: Focus window left
it: Fuoco alla finestra a sinistra

en: Focus window right
it: Fuoco alla finestra a destra

en: Show Main Menu
it: Mostra menù principale

en: Show Favorites Menu
it: Mostra menù preferiti

en: Show All Applications Menu
it: Mostra menù applicazioni

en: Show Clients Menu
it: Mostra menù dei client

en: Show Menu...
it: Mostra menù...

en: Launch
it: Lancia

en: Command
it: Comando

en: Application
it: Applicazione

en: New Instance of Focused App
it: Nuova istanza dell'applicazione a fuoco

en: Restart
it: Riavvia

en: Exit Now
it: Esci adesso

en: Enlightenment : Module
it: Enlightenment : Modulo

en: Enable the named module
it: Abilita il modulo specificato

en: Disable the named module
it: Disabilita il modulo specificato

en: Toggle the named module
it: Commuta il modulo specificato

en: System
it: Sistema

en: Log Out
it: Termina sessione

en: Power Off Now
it: Spegni adesso

en: Power Off
it: Spegni

en: Suspend Now
it: Sospendi adesso

en: Suspend Intelligently
it: Sospendi intelligentemente

en: Hibernate Now
it: Iberna adesso

en: Hibernate Intelligently
it: Iberna intelligentemente

en: Lock
it: Blocca

en: Cleanup Windows
it: Ordina Finestre

en: Generic : Actions
it: Generica : Azioni

en: Delayed Action
it: Azione ritardata

en: Keyboard Layouts
it: Layout di tastiera

en: Use keyboard layout
it: Usa layout di tastiera

en: Next keyboard layout
it: Layout di tastiera successivo

en: Previous keyboard layout
it: Layout di tastiera precedente

en: Set As Background
it: Imposta come sfondo

en: Client Error!
it: Errore del client!

en: Something has attempted to set a border when it shouldn't! Report this!
it: Qualcosa ha tentato indebitamente di impostare un bordo! Riportatelo!

en: Color Selector
it: Selettore colore

en: Color Preview
it: Anteprima colore

en: Select
it: Seleziona

en: Cancel
it: Annulla

en: Change current window opacity
it: Cambia opacità finestra corrente

en: Set current window opacity
it: Imposta opacità finestra corrente

en: Toggle focused client's redirect state
it: Commuta stato redirect del client a fuoco

en: Visible
it: Visibile

en: Focus-Out
it: fuori fuoco

en: Focus-In
it: A fuoco

en: Hidden
it: Nascosto

en: Title
it: Titolo

en: Enlightenment cannot initialize Wayland client connection.
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare la connessione client con Wayland.

en: Enlightenment cannot create a Wayland Compositor.
it: Enlightenment non riesce a creare un compositor Wayland.

en: Compositor Warning
it: Avvertimento del compositor

en: Your display driver does not support OpenGL, GLSL<ps/>shaders or no OpenGL engines were compiled or installed<ps/>for Evas or Ecore-Evas. Falling back to software engine.<ps/><ps/>You will need an OpenGL 2.0 (or OpenGL ES 2.0) capable<ps/>GPU to use OpenGL with compositing.
it: Il driver video non supporta gli shader OpenGL o<ps/>GLSL, oppure non sono stati compilati o installati<ps/>motori OpenGL per Evas o Ecore-Evas. Si ripiega sul<ps/>motore software.<ps/><ps/>Per poter usare OpenGL nel compositing è necessaria<ps/>una GPU in grado di supportare OpenGL 2.0 (o OpenGL<ps/>ES 2.0).

en: Lock Failed
it: Blocco fallito

en: Locking the desktop failed because some application<ps/>has grabbed either the keyboard or the mouse or both<ps/>and their grab is unable to be broken.
it: Il blocco del desktop è fallito perché alcune<ps/>applicazioni hanno catturato la tastiera e/o il<ps/>mouse e questa cattura non può essere sciolta.

en: Another compositor is already running on your display server.
it: Un altro compositor è già in esecuzione sul vostro server grafico.

en: Your display server does not support the compositor overlay window.
    This is needed for Enlightenment to function.
it: Il vostro server grafico non supporta la finestra overlay del compositor. Ciò è necessario per il funzionamento di Enlightenment.

en: Enlightenment cannot initialize X Connection...
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare la connessione con X...

en: Your display server does not support XComposite, or Ecore-X was built without XComposite support. Note that for composite support you will also need XRender and XFixes support in X11 and Ecore.
it: Il vostro server grafico non supporta XComposite, oppure Ecore-X è stato compilato senza supporto per XComposite. Notare che il supporto per il compositing richiede anche il supporto per XRender e XFixes in X11 ed Ecore.

en: Your display server does not support XDamage or Ecore was built without XDamage support.
it: Il vostro server grafico non supporta XDamage o Ecore è stato compilato senza il supporto per XDamage.

en: Enlightenment cannot initialize the XSettings system.
it: Enlightenment non riesce a inizializzare il suo sistema XSettings.

en: Screen setup Error
it: Errore impostazioni schermo

en: You seem to have no screens configured to<br>be on given the outputs you have. This should<br>be fixed by going to:<br><br><b>Settings -> Screen -> Screen Setup</><br><br>And configure at least one screen to be on.
it: Sembra che non ci siano schermi configurati<br>sulla base dell'uscita presente. Questo può<br>essere risolto andando su:<br><br><b>Impostazioni->Schermo->Impostazioni schermo</><br><br>e attivando almeno uno schermo.

en: The EET file handle is bad.
it: La gestione del file EET è errata.

en: The file data is empty.
it: Il file non contiene dati.

en: The file is not writable. Perhaps the disk is read-only<ps/>or you lost permissions to your files.
it: Il file non è scrivibile. Forse il disco è montato in sola<ps/>lettura o non si hanno più i permessi sui propri file.

en: Memory ran out while preparing the write.<ps/>Please free up memory.
it: La memoria è andata esaurita mentre si preparava<ps/>la scrittura. Si prega di liberare memoria.

en: This is a generic error.
it: Questo è un errore generico.

en: The settings file is too large.<ps/>It should be very small (a few hundred KB at most).
it: Il file di impostazioni è troppo grande.<ps/>Dovrebbe essere molto piccolo (al massimo qualche centinaio di KB).

en: You have I/O errors on the disk.<ps/>Maybe it needs replacing?
it: Ci sono errori di I/O sul disco.<ps/>Forse ha bisogno di essere sostituito?

en: You ran out of space while writing the file.
it: Lo spazio è andato esaurito mentre si scriveva il file.

en: The file was closed while writing.
it: Il file è stato chiuso mentre lo si scriveva.

en: Memory-mapping (mmap) of the file failed.
it: La mappatura in memoria (mmap) del file è fallita.

en: X509 Encoding failed.
it: La codifica X509 è fallita.

en: Signature failed.
it: Firma fallita.

en: The signature was invalid.
it: La firma non era valida.

en: Not signed.
it: Non firmato.

en: Feature not implemented.
it: Funzionalità non implementata.

en: PRNG was not seeded.
it: Non è stato fornito il seme al PRNG.

en: Encryption failed.
it: Crittazione fallita.

en: Decryption failed.
it: Decrittazione fallita.

en: The error is unknown to Enlightenment.
it: L'errore è sconosciuto a Enlightenment.

en: Settings data needed upgrading. Your old settings have<ps/>been wiped and a new set of defaults initialized. This<ps/>will happen regularly during development, so don't report a<ps/>bug. This simply means Enlightenment needs new settings<ps/>data by default for usable functionality that your old<ps/>settings simply lack. This new set of defaults will fix<ps/>that by adding it in. You can re-configure things now to your<ps/>liking. Sorry for the hiccup in your settings.<ps/>
it: I dati di configurazione avevano bisogno di essere aggiornati.<ps/>La vecchia configurazione è stata sostituita con un nuovo set<ps/>di impostazioni predefinite. Questo avverrà spesso durante lo<ps/>sviluppo, quindi non riportate bug in proposito. Significa<ps/>semplicemente che Enlightenment ha bisogno di nuovi dati di<ps/>configurazione da usare per funzionalità che non erano presenti<ps/>nella vecchia configurazione. Questo nuovo set di impostazioni<ps/>predefinite sistemerà il tutto aggiungendo le nuove funzionalità.<ps/>Adesso è possibile riconfigurare le cose a proprio piacimento.<ps/>Ci scusiamo per il disagio.<ps/>

en: Your settings are NEWER than Enlightenment. This is very<ps/>strange. This should not happen unless you downgraded<ps/>Enlightenment or copied the settings from a place where<ps/>a newer version of Enlightenment was running. This is bad and<ps/>as a precaution your settings have been now restored to<ps/>defaults. Sorry for the inconvenience.<ps/>
it: La vostra configurazione è più NUOVA di Enlightenment. Questo<ps/>è molto strano. Non dovrebbe accadere a meno che si sia passati<ps/>ad una versione precedente di Enlightenment o si abbia copiato la<ps/>configurazione da una macchina su cui gira una versione più recente<ps/>di Enlightenment. Questo è male, quindi la vostra configurazione è<ps/>stata ripristinata a scopo precauzionale ai valori predefiniti. Ci<ps/>scusiamo per l'inconveniente.<ps/>

en: Your bindings settings version does not match the current settings version.<ps/>As a result, all bindings have been reloaded from defaults.<ps/>Sorry for the inconvenience.<ps/>
it: La versione delle vostre associazioni non corrisponde alla versione<ps/>dell'attuale configurazione, quindi tutte le associazioni sono state<ps/>riportate ai valori predefiniti.<ps/> Ci scusiamo per l'inconveniente.

en: Settings Upgraded
it: Impostazioni aggiornate

en: Advanced
it: Avanzate

en: Basic
it: Basilari

en: Apply
it: Applica

en: Extensions
it: Estensioni

en: Modules
it: Moduli

en: Look
it: Aspetto

en: Internal
it: Interno

en: Composite Style Settings
it: Impostazioni stile compositing

en: Preferences
it: Preferenze

en: Error - no PAM support
it: Errore - supporto PAM mancante

en: No PAM support was built into Enlightenment, so<ps/>desk locking is disabled.
it: Il supporto per PAM non è stato compilato in Enlightenment,<ps/>quindi il blocco dello schermo viene disabilitato.

en: Incomplete Window Properties
it: Proprietà della finestra incomplete

en: The window you are creating an icon for<ps/>does not contain window name and class<ps/>properties. Without these, you will have to<ps/>use the window title instead. This will only<ps/>work if the window title is the same at<ps/>the time the window starts up, and does not<ps/>change.
it: La finestra per la quale state creando un'icona<ps/>non contiene le proprietà "nome finestra" e<ps/>"classe". Senza di queste dovrete utilizzare<ps/>"titolo finestra". Questo funzionerà solo se<ps/>il titolo sarà identico all'avvio della finestra<ps/>e non cambierà in seguito.

en: Desktop Entry Editor
it: Editor file desktop

en: Name
it: Nome

en: Comment
it: Commento

en: Icon
it: Icona

en: Generic Name
it: Descrizione

en: Window Class
it: Classe

en: Categories
it: Categorie

en: Mime Types
it: Tipi Mime

en: Desktop file
it: File desktop

en: General
it: Impostazioni generali

en: Startup Notify
it: Notifica avvio

en: Run in Terminal
it: Esegui in terminale

en: Show in Menus
it: Mostra in menù

en: Options
it: Opzioni

en: Select an Icon for '%s'
it: Selezionare un'icona per '%s'

en: Select an Executable
it: Seleziona un'eseguibile

en: Run Error
it: Errore di esecuzione

en: Enlightenment was unable to get current directory
it: Enlightenment non ha potuto ottenere la directory corrente

en: Enlightenment was unable to change to directory:<ps/><ps/>%s
it: Enlightenment non ha potuto spostarsi nella directory:<ps/><ps/>%s

en: Enlightenment was unable to restore to directory:<ps/><ps/>%s
it: Enlightenment non ha potuto tornare alla directory:<ps/><ps/>%s

en: Enlightenment was unable to fork a child process:<ps/><ps/>%s
it: Enlightenment non ha potuto fare il fork di un processo figlio:<ps/><ps/>%s

en: Application run error
it: Errore d'esecuzione dell'applicazione

en: Enlightenment was unable to run the application:<ps/><ps/>%s<ps/><ps/>The application failed to start.
it: Enlightenment non ha potuto avviare l'applicazione:<ps/><ps/>%s<ps/><ps/>L'applicazione non è partita

en: Application Execution Error
it: Errore d'esecuzione dell'applicazione

en: %s stopped running unexpectedly.
it: L'esecuzione di %s è terminata inaspettatamente

en: An exit code of %i was returned from %s.
it: %2$s ha restituito il codice d'uscita %1$i.

en: %s was interrupted by an Interrupt Signal.
it: %s è stato fermato da un segnale d'interruzione

en: %s was interrupted by a Quit Signal.
it: %s è stato fermato da un segnale di uscita

en: %s was interrupted by an Abort Signal.
it: %s è stato fermato da un segnale di aborto

en: %s was interrupted by a Floating Point Error.
it: %s è stato fermato da un errore di virgola mobile

en: %s was interrupted by an Uninterruptable Kill Signal.
it: %s è stato fermato da un segnale di uccisione ininterrompibile

en: %s was interrupted by a Segmentation Fault.
it: %s è stato fermato da un errore di segmentazione

en: %s was interrupted by a Broken Pipe.
it: %s è stato fermato da una pipe rotta

en: %s was interrupted by a Termination Signal.
it: %s è stato fermato da un segnale di terminazione

en: %s was interrupted by a Bus Error.
it: %s è stato fermato da un errore del bus

en: %s was interrupted by the signal number %i.
it: %s è stato fermato dal segnale numero %i

en: ***The remaining output has been truncated. Save the output to view.***
it: ***L'output rimanente è stato troncato. Salvare l'output per vederlo.***

en: Error Logs
it: Log di errore

en: There was no error message.
it: Non ci sono messaggi d'errore.

en: Save This Message
it: Salva questo messaggio

en: This error log will be saved as %s/%s.log
it: Questo log di errore verrà salvato come %s/%s.log

en: Error Information
it: Informazioni sull'errore

en: Error Signal Information
it: Informazioni sui segnali d'errore

en: Output Data
it: Dati dell'output

en: There was no output.
it: Non ci sono output.

en: Nonexistent path
it: Percorso inesistente

en: %s doesn't exist.
it: %s non esiste.

en: Mount Error
it: Errore di montaggio

en: Can't mount device
it: Impossibile montare il dispositivo

en: Unmount Error
it: Errore di smontaggio

en: Can't unmount device
it: Impossibile smontare il dispositivo

en: Eject Error
it: Errore di espulsione

en: Can't eject device
it: Impossibile espellere il dispositivo

en: Error
it: Errore

en: The recent DND operation requested for '%s' has failed.
it: La recente operazione di DND richiesta per '%s' è fallita.

en: A link to the requested URL already exists!
it: Esiste già un collegamento alla URL richiesta!

en: Case Sensitive
it: Sensibile a maiuscole/minuscole

en: Sort By Extension
it: Ordina per estensione

en: Sort By Modification Time
it: Ordina per data di modifica

en: Sort By Size
it: Ordina per dimensione

en: Directories First
it: Directory per prime

en: Directories Last
it: Directory per ultime

en: View Mode
it: Modalità visualizzazione

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Refresh View
it: Aggiorna vista

en: New...
it: Nuovo...

en: Actions...
it: Azioni...

en: Paste
it: Incolla

en: Link
it: Collega

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Delete
it: Elimina

en: Rename
it: Rinomina

en: Unmount
it: Smonta

en: Mount
it: Monta

en: Eject
it: Espelli

en: Properties
it: Proprietà

en: Application Properties
it: Proprietà dell'applicazione

en: File Properties
it: Proprietà del file

en: Use default
it: Usa predefinito

en: Grid Icons
it: Icone

en: Custom Icons
it: Icone personalizzabile

en: List
it: Elenco

en: Default View
it: Vista predefinita

en: Icon Size (%d)
it: Dimensione icona (%d)

en: Could not create a directory!
it: Non riesco a creare una directory!

en: Could not create a file!
it: Non riesco a creare il file!

en: New Directory
it: Nuova directory

en: New File
it: Nuovo file

en: Already creating a new file for this directory!
it: Sto già creando un file in questa directory!

en: %s can't be written to!
it: Impossibile scrivere in %s

en: Inherit parent settings
it: Eredita impostazioni genitore

en: Show Hidden Files
it: Mostra file nascosti

en: Remember Ordering
it: Ricorda ordinamento

en: Sort Now
it: Ordina adesso

en: Single Click Activation
it: Usa clic singolo

en: Secure Deletion
it: Cancellazione sicura

en: File Manager Settings
it: Impostazioni del Filemanager

en: File Icon Settings
it: Impostazioni per le icone dei file

en: Set background...
it: Imposta sfondo...

en: Clear background
it: Pulisci sfondo...

en: Set overlay...
it: Imposta sfumatura...

en: Clear overlay
it: Pulisci sfumatura

en: Rename %s to:
it: Rinomina %s in:

en: Rename File
it: Rinomina file

en: %s already exists!
it: %s esiste già!

en: %s could not be renamed because it is protected
it: %s non può essere rinominato perché protetto

en: Internal filemanager error :(
it: Errore interno del filemanager :(

en: Retry
it: Ritenta

en: Abort
it: Interrompi

en: No to all
it: No a tutti

en: Yes to all
it: Sì a tutti

en: Warning
it: Avvertimento

en: File already exists, overwrite?<ps/><hilight>%s</hilight>
it: Il file esiste già, lo sovrascrivo?<ps/><hilight>%s</hilight>

en: Move Source
it: Sposta sorgente

en: Ignore this
it: Ignora questo

en: Ignore all
it: Ignora tutto

en: An error occurred while performing an operation.<ps/>%s
it: C'è stato un errore nell'esecuzione di un'operazione.<ps/>%s

en: Confirm Delete
it: Conferma eliminazione

en: Are you sure you want to delete<ps/><hilight>%s</hilight>?
it: Siete sicuri di voler eliminare<ps/><hilight>%s</hilight>?

en: Are you sure you want to delete<ps/><hilight>all</hilight> the %d files in<ps/><hilight>%s</hilight>?
it: Siete sicuri di voler eliminare<ps/><hilight>tutti</hilight>i %d file in<ps/><hilight>%s</hilight>?

en: Are you sure you want to delete<ps/>the %d selected file in<ps/><hilight>%s</hilight>? | Are you sure you want to delete<ps/>the %d selected files in<ps/><hilight>%s</hilight>?
it[0]: Siete sicuri di voler eliminare<ps/>il %d file selezionato in<ps/><hilight>%s</hilight>?
it[1]: Siete sicuri di voler eliminare<ps/>i %d file selezionati in<ps/><hilight>%s</hilight>?

en: Flash Card—%s
it: Scheda Flash—%s

en: Unknown Volume
it: Volume sconosciuto

en: Removable Device
it: Dispositivo rimovibile

en: Cannot change permissions: %s
it: Impossibile cambiare i permessi: %s

en: Name:
it: Nome:

en: Location:
it: Posizione:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Occupied blocks on disk:
it: Blocchi occupati su disco:

en: Taken on:
it: Scattata:

en: Last Accessed:
it: Ultimo accesso:

en: Last Modified:
it: Ultima modifica:

en: Last Modified Permissions:
it: Ultima modifica dei permessi:

en: File Type:
it: Tipo di file

en: Permissions
it: Permessi

en: read
it: lettura

en: write
it: scrittura

en: execute
it: esecuzione

en: Group:
it: Gruppo:

en: Others:
it: Altri:

en: Preview
it: Anteprima

en: Default
it: Predefinito

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Custom
it: Personalizzata

en: Use this icon for all files of this type
it: Usa questa icona per tutti i file di questo tipo

en: Link Information
it: Informazioni collegamento

en: This link is broken.
it: Questo collegamento non funziona

en: Select an Image
it: Seleziona un'immagine

en: Gadget error
it: Errore del gadget

en: %s does not support disabling autoscrolling
it: %s non supporta la disabilitazione dello scorrimento automatico

en: Move to
it: Sposta in

en: Automatically scroll contents
it: Scorri automaticamente contenuto

en: Plain
it: Liscio

en: Inset
it: Incassato

en: Remove
it: Elimina

en: Stop moving
it: Ferma spostamento

en: Insufficient gadcon support
it: Supporto gadcon insufficiente

en: Module %s needs to support %s
it: Il modulo %s ha bisogno del supporto %s

en: Please press a key combination.<ps/><ps/>Press <hilight>Escape</hilight> to abort.
it: Premere una combinazione di tasti.<ps/><ps/>Premere <hilight>Esc</hilight> per abortire.

en: Please hold any modifier you want<ps/>and press any button on your mouse<ps/>or roll a wheel to assign mouse binding.<ps/><ps/>Press <hilight>Escape</hilight> to abort.
it: Tenere premuto il modificatore desiderato<ps/>e premere un bottone del mouse, o girare<ps/>una rotella, per assegnare un'associazione.<ps/>Premere <hilight>Esc</highlight> per abortire.

en: Mouse Binding Combination
it: Combinazione per associazione del mouse

en: Key Binding Combination
it: Combinazione per associazione di tastiera

en: A previous instance of Enlightenment is still active
    on this screen. Aborting startup.
it: Un'istanza precedente di Enlightenment è ancora
    attiva su questo schermo. Avvio interrotto.

en: Picture Import Error
it: Errore importazione foto

en: Enlightenment was unable to import the picture<ps/>due to conversion errors.
it: Enlightenment non ha potuto importare la foto<ps/>a causa di errori di conversione.

en: Import Error
it: Errore d'importazione

en: Enlightenment was unable to import the image<ps/>due to a copy error.
it: Enlightenment non ha potuto importare l'immagine<ps/>a causa di un errore di copia.

en: Enlightenment was unable to import the image.<ps/><ps/>Are you sure this is a valid image?
it: Enlightenment non ha potuto importare l'immagine.<ps/>Siete sicuri che sia un'immagine valida?

en: Import Settings...
it: Impostazioni importazione...

en: Fill and Stretch Options
it: Opzioni riempimento

en: Stretch
it: Stira

en: Center
it: Centra

en: Tile
it: Affianca

en: Within
it: Adatta

en: Fill
it: Riempi

en: Pan
it: Ritaglia

en: File Quality
it: Qualità file

en: Fill Color
it: Colore riempimento

en: Select a Picture...
it: Selezionare un'immagine...

en: Use
it: Usa

en: Window Locks
it: Blocchi finestre

en: Generic Locks
it: Blocchi generici

en: Prevent this window from moving on its own
it: Impedisci lo spostamento autonomo della finestra

en: Prevent this window from being changed by me
it: Impediscimi di modificare la finestra

en: Prevent this window from being closed
it: Impedisci la chiusura della finestrae

en: Do not allow the border to change on this window
it: impedisci le modifiche ai bordi della finestra

en: Remember the locks for this window
it: Ricorda i blocchi per questa finestra

en: Prevent Changes In:
it: Impedisci cambiamenti di:

en: Position
it: Posizione

en: Size
it: Dimensione

en: Stacking
it: Livello

en: Iconified state
it: Stato di iconificata

en: Stickiness
it: Stato di persistente

en: Shaded state
it: Stato di contratta

en: Maximized state
it: Stato di massimizzata

en: Fullscreen state
it: Stato a tutto schermo

en: Program Locks
it: Blocchi del programma

en: Border style
it: Stile di bordo

en: User Locks
it: Blocchi dell'utente

en: Prevent:
it: Impedisci:

en: Closing the window
it: Chiusura della finestra

en: Logging out while this window is open
it: Uscita dalla sessione con questa finestra aperta

en: Behavior Locks
it: Blocchi del comportamento

en: Remember these Locks
it: Ricorda questi blocchi

en: Window
it: Finestra

en: Align
it: Allinea

en: Always on Top
it: Sempre sulle altre

en: Sticky
it: Persistente

en: Shade
it: Contrai

en: Borderless
it: Senza bordi

en: Unredirected
it: Non rediretto

en: Fullscreen
it: A tutto schermo

en: Unmaximize
it: Dimensioni normali

en: Edit Icon
it: Modifica icona

en: Create Icon
it: Crea icona

en: Add to Favorites Menu
it: Aggiungi al menù preferiti

en: Add to IBar
it: Aggiungi a IBar

en: Create Keyboard Shortcut
it: Crea scorciatoia di tastiera

en: Edit Color Scheme
it: Modifica schema colore

en: Iconify
it: Iconifica

en: Move with keyboard
it: Sposta con la tastiera

en: Resize with keyboard
it: Ridimensiona con la tastiera

en: Skip
it: Salta

en: Border
it: Bordo

en: Locks
it: Blocchi

en: Remember
it: Ricorda...

en: Alignment
it: Allineamento

en: Click an object to align with.
it: Clicca un oggetto con cui allineare.

en: On window...
it: Sulla finestra...

en: Top
it: In alto

en: Of window...
it: Della finestra...

en: Left
it: A sinistra

en: Right
it: A destra

en: Bottom
it: In basso

en: Screen %d
it: Schermo %d

en: Normal
it: Normale

en: Always Below
it: Sempre sotto le altre

en: Pin to Desktop
it: Attacca al desktop

en: Unpin from Desktop
it: Stacca dal desktop

en: Select Border Style
it: Seleziona stile del bordo

en: Use Enlightenment Default Icon Preference
it: Usa icona predefinita di Enlightenment

en: Use Application Provided Icon
it: Usa icona fornita dall'applicazione

en: Use User Defined Icon
it: Usa icona impostata dall'utente

en: Offer Resistance
it: Offri resistenza

en: Window List
it: Lista finestre

en: Withdrawn
it: Non visibile

en: Iconic
it: Iconificata

en: Forget/Unmap
it: Dimentica/Smappa

en: Northwest
it: Nordovest

en: North
it: Nord

en: Northeast
it: Nordest

en: West
it: Ovest

en: East
it: Est

en: Southwest
it: Sudovest

en: South
it: Sud

en: Southeast
it: Sudest

en: Static
it: Statico

en: None
it: Nessuno

en: Above
it: Al di sopra

en: Below
it: Al di sotto

en: ICCCM Properties
it: Proprietà ICCCM

en: NetWM Properties
it: Proprietà NetWM

en: Class
it: Classe

en: Icon Name
it: Nome icona

en: Machine
it: Macchina

en: Role
it: Ruolo

en: Minimum Size
it: Dimensione minima

en: Maximum Size
it: Dimensione massima

en: Base Size
it: Dimensione di base

en: Resize Steps
it: Passo del ridimensionamento

en: Sizing
it: Dimensionamento

en: Aspect Ratio
it: Proporzioni

en: Initial State
it: Stato iniziale

en: State
it: Stato

en: Window ID
it: ID finestra

en: Window Group
it: Gruppo finestre

en: Transient For
it: Transitoria per

en: Client Leader
it: Leader del client

en: Gravity
it: Gravità

en: States
it: Stati

en: Take Focus
it: Prende il fuoco

en: Accepts Focus
it: Accetta il fuoco

en: Urgent
it: Urgente

en: Request Delete
it: Richiede cancellazione

en: Request Position
it: Richiede posizione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Modal
it: Modale

en: Shaded
it: Contratta

en: Skip Taskbar
it: Fuori Taskbar

en: Skip Pager
it: Fuori Pager

en: Window Remember
it: Ricordi finestra

en: Window properties are not a unique match
it: La finestra non ha proprietà univoche

en: You are trying to ask Enlightenment to remember to apply<ps/>properties (such as size, location, border style etc.) to<ps/>a window that <hilight>does not have unique properties</hilight>.<ps/><ps/>This means it shares Name/Class, Transience, Role etc. properties<ps/>with more than 1 other window on the screen and remembering<ps/>properties for this window will apply to all other windows<ps/>that match these properties.<ps/><ps/>This is just a warning in case you did not intend this to happen.<ps/>If you did, simply press <hilight>Apply</hilight> or <hilight>OK</hilight> buttons<ps/>and your settings will be accepted. Press <hilight>Cancel</hilight> if you<ps/>are not sure and nothing will be affected.
it: State cercando di chiedere ad Enlightenment di ricordarsi di<ps/>applicare caratteristiche (come dimensione, locazione, stile<ps/>di bordo ecc.) ad una finestra che <hilight>non ha proprietà<ps/>univoche</hilight>.<ps/><ps/>Questo significa che condivide proprietà come nome/classe,<ps/>transitorietà, ruolo, eccetera con più di un'altra finestra<ps/>presente sullo schermo, e quindi le stesse caratteristiche<ps/>saranno ricordate anche per le altre finestre con le stesse<ps/>proprietà.<ps/><ps/>Questo è solo un avvertimento per il caso in cui non si voglia<ps/>che questo accada. Se lo si desidera, basta premere il bottone<ps/><hilight>Applica</hilight> o <hilight>OK</hilight> e le impostazioni saranno accettate. Nel dubbio<ps/>premere <hilight>Annulla</hilight> e nulla cambierà.

en: No match properties set
it: Nessuna corrispondenza impostata

en: You are trying to ask Enlightenment to remember to apply<ps/>properties (such as size, location, border style etc.) to<ps/>a window <hilight>without specifying how to remember it</hilight>.<ps/><ps/>You must specify at least 1 way of remembering this window.
it: State cercando di chiedere a Enlightenment di ricordarsi di<ps/>applicare caratteristiche (come dimensione, locazione, stile<ps/>di bordo ecc.) ad una finestra <hilight>senza specificare come farlo</hilight>.<ps/><ps/>Occorre specificare almeno un modo per ricordare questa finestra.

en: Nothing
it: Nulla

en: Size and Position
it: Dimensione e posizione

en: Size, Position and Locks
it: Dimensione, posizione e blocchi

en: All
it: Tutto

en: Window name
it: Nome

en: Window class
it: Classe

en: Window Role
it: Ruolo

en: Window type
it: Tipo

en: wildcard matches are allowed
it: I caratteri jolly sono permessi

en: Transience
it: Transitorietà

en: Identifiers
it: Identificatori

en: Icon Preference
it: Preferenza icona

en: Virtual Desktop
it: Desktop virtuale

en: Current Screen
it: Schermo attuale

en: Skip Window List
it: Fuori lista finestre

en: Opacity
it: Opacità

en: Application file or name (.desktop)
it: File o nome applicazione (.desktop)

en: Match only one window
it: Ricorda solo una istanza

en: Always focus on start
it: Prendi sempre fuoco all'avvio

en: Keep current properties
it: Mantieni proprietà attuali

en: Start this program on login
it: Avvia questo programma al login

en: Composite Settings
it: Impostazioni compositing

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: This option WILL break your desktop if you don't know what you're doing.<ps/>Do not file bugs about anything that occurs with this option enabled.<ps/>You have been warned.
it: Questa opzione GUASTERÀ il vostro desktop se non sapete cosa<ps/>state facendo. Non riportate bug accaduti con questa opzione<ps/>abilitata. Siete stati avvertiti.

en: Edit window matches
it: Modifica regole finestre

en: Select default style
it: Seleziona stile predefinito

en: Styles
it: Stili

en: Behavior
it: Comportamento

en: Smooth scaling
it: Scalatura dolce

en: Don't composite fullscreen windows
it: Niente compositing per finestre a tutto schermo

en: Don't fade backlight
it: Non attenuare la retroilluminazione

en: Engine
it: Motore

en: OpenGL options:
it: Opzioni OpenGL:

en: Tear-free updates (VSynced)
it: Aggiornamenti tear-free (VSynced)

en: Texture from pixmap
it: Texture da pixmap

en: Assume swapping method:
it: Assumi metodo di swapping:

en: Auto
it: Automatico

en: Invalidate (full redraw)
it: Invalida (ridisegno totale)

en: Copy from back to front
it: Copia da dietro al fronte

en: Double buffered swaps
it: Swapping a doppio buffer

en: Triple buffered swaps
it: Swapping a triplo buffer

en: X Messages
it: Messaggi di X

en: Send flush
it: Invia comando flush

en: Send dump
it: Invia comando dump

en: Sync
it: Sincronizzazione

en: Grab Server during draw
it: Prendi server durante disegno

en: Initial draw timeout for newly mapped windows
it: Timeout disegno iniziale per nuove finestre

en: %1.2f Seconds
it: %1.2f secondi

en: DANGEROUS
it: PERICOLOSO

en: Enable advanced compositing features
it: Abilita funzionalità compositing avanzate

en: Misc
it: Varie

en: Show Framerate
it: Mostra framerate

en: Corner
it: Angolo

en: Top Left
it: Superiore sinistro

en: Top Right
it: Superiore destro

en: Bottom Left
it: Inferiore sinistro

en: Bottom Right
it: Inferiore destro

en: Smooth scaling of window content
it: Scalatura dolce del contenuto

en: Unused
it: Inutilizzato

en: Dialog
it: Finestra di dialogo

en: Menu (Dropdown)
it: Menù (a tendina)

en: Menu (Popup)
it: Menù (popup)

en: Notification
it: Notifiche

en: Splash
it: Splash screen

en: Toolbar
it: Barra strumenti

en: Utility
it: Utilità

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Title:
it: Titolo:

en: Type:
it: Tipo:

en: Class:
it: Classe:

en: Role:
it: Ruolo:

en: Style:
it: Stile:

en: Effect:
it: Effetto:

en: Edit E_Comp_Match
it: Modifica E_Comp_Match

en: Names
it: Nomi

en: Types
it: Tipi

en: On
it: Attivato

en: Off
it: Disattivato

en: Flags
it: Flag

en: Style
it: Stile

en: Effect
it: Effetto

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù

en: Add
it: Aggiungi

en: Del
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: Apps
it: Applicazioni

en: Popups
it: Popup

en: Overrides
it: Override

en: Menus
it: Menù

en: Objects
it: Oggetti

en: Composite Match Settings
it: Impostazione associazioni compositing

en: Utilities
it: Utilità

en: Files
it: File

en: Launcher
it: Lanciatore

en: Core
it: Nucleo

en: Module Settings
it: Gestione moduli

en: Load
it: Carica

en: Unload
it: Scarica

en: No modules selected.
it: Nessun modulo selezionato.

en: More than one module selected.
it: Più di un modulo selezionati.

en: Loaded Gadgets
it: Gadget caricati

en: Available Gadgets
it: Gadget disponibili

en: Shelf Contents
it: Contenuti della mensola

en: Toolbar Contents
it: Contenuti della barra strumenti

en: Input Method Error
it: Errore del metodo di input

en: Error starting the input method executable<ps/><ps/>please make sure that your input<ps/>method configuration is correct and<ps/>that your configuration's<ps/>executable is in your PATH<ps/>
it: Errore nell'esecuzione del metodo di input<ps/><ps/>Si prega di assicurarsi che la configurazione<ps/>del metodo di input sia giusta e che<ps/>l'eseguibile di configurazione sia nel<ps/>proprio PATH<ps/>

en: Main
it: Principale

en: Favorite Applications
it: Applicazioni preferite

en: Applications
it: Applicazioni

en: Blanking Block
it: Blocco oscuramento

en: Windows
it: Finestre

en: Lost Windows
it: Finestre perse

en: About
it: Informazioni

en: About Theme
it: Informazioni sul tema

en: Report Bug
it: Segnala bug

en: Virtual
it: Virtuali

en: Shelves
it: Mensole porta-gadget

en: Change Wallpaper
it: Cambia sfondo

en: Show/Hide All Windows
it: Mostra/nascondi tutte le finestre

en: No applications
it: Nessuna applicazione

en: Set Virtual Desktops
it: Imposta desktop virtuali

en: No windows
it: Nessuna finestra

en: Untitled window
it: Finestra senza titolo

en: Shelf %s
it: Mensola %s

en: Add a Shelf
it: Aggiungi mensola

en: Delete a Shelf
it: Elimina mensola

en: Shelf Settings
it: Impostazioni mensole porta-gadget

en: Above Everything
it: Al di sopra di tutto

en: Below Windows
it: Al di sotto delle finestre

en: Below Everything
it: Al di sotto di tutto

en: %1.0f pixels
it: %1.0f pixel

en: Shrink to Content Width
it: Riduci alla larghezza del contenuto

en: Auto-hide the shelf
it: Nascondi automaticamente la mensola

en: Show on mouse in
it: Mostra al passaggio del mouse

en: Show on mouse click
it: Mostra al clic del mouse

en: Hide timeout
it: Timeout per la scomparsa

en: %.1f seconds
it: %.1f secondi

en: Hide duration
it: Durata scomparsa

en: %.2f seconds
it: %.2f secondi

en: Don't adjust windows when overlapping the shelf
it: Non sistemare le finestre se sovrapposte alla mensola

en: Auto Hide
it: Scomparsa automatica

en: Show on all Desktops
it: Mostra su tutti i desktop

en: Show on specified Desktops
it: Mostra sui desktop specificati

en: Toolbar Settings
it: Impostazioni barra strumenti

en: Layout
it: Posizione

en: Enlightenment cannot initialize Eina!
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare Eina!

en: Enlightenment could not create a logging domain!
it: Enlightenment non riesce a creare un dominio di logging!

en: Enlightenment cannot initialize Eet!
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare Eet!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore!
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare Ecore!

en: Enlightenment cannot initialize EFX!
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare EFX!

en: Enlightenment cannot initialize EIO!
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare EIO!

en: Enlightenment cannot set up an exit signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
it: Enlightenment non riesce a configurare un gestore di segnali d'uscita.
    Forse siete a corto di memoria?

en: Enlightenment cannot set up a HUP signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
it: Enlightenment non riesce a configurare un gestore di segnali HUP.
    Forse siete a corto di memoria?

en: Enlightenment cannot set up a USER signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
it: Enlightenment non riesce a configurare un gestore di segnali USER.
    Forse siete a corto di memoria?

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_File!
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare Ecore_File!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Con!
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare Ecore_Con!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Ipc!
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare Ecore_Ipc!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Evas!
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare Ecore_Evas!

en: Enlightenment cannot initialize Elementary!
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare Elementary!

en: Enlightenment cannot initialize Emotion!
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare Emotion!

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Wayland SHM
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Wayland SHM rendering engine.
it: Enlightenment ha riscontrato che ecore_evas non supporta il rendering
    Wayland SHM in Evas. Controllate le vostre installazioni di Evas e
    Ecore e il loro supporto per il motore di rendering Wayland SHM.

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Software X11
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Software X11 rendering engine.
it: Enlightenment ha riscontrato che ecore_evas non supporta il rendering
    software X11 in Evas. Controllate le vostre installazioni di Evas e
    Ecore e il loro supporto per il motore di rendering software X11.

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Software Buffer
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Software Buffer rendering engine.
it: Enlightenment ha riscontrato che ecore_evas non supporta il rendering
    software Buffer in Evas. Controllate le vostre installazioni di Evas e
    Ecore e il loro supporto per il motore di rendering software Buffer.

en: Enlightenment cannot initialize E_Intl!
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare E_Intl!

en: Enlightenment cannot initialize its emergency alert system.
    Have you set your DISPLAY variable?
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare il suo sistema
    di allarme d'emergenza.
    Avete impostato la variabile DISPLAY?

en: Enlightenment cannot create directories in your home directory.
    Perhaps you have no home directory or the disk is full?
it: Enlightenment non riesce a creare directory nella vostra home.
    Forse non avete home directory, o il disco è pieno?

en: Enlightenment cannot set up its file registry system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di file registry.

en: Enlightenment cannot set up its config system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di configurazione.

en: Enlightenment cannot set up its environment.
it: Enlightenment non riesce ad impostare il suo ambiente.

en: Enlightenment cannot set up paths for finding files.
    Perhaps you are out of memory?
it: Enlightenment non riesce a configurare i percorsi per la
    ricerca dei file. Forse siete a corto di memoria?

en: Enlightenment cannot set up its font system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di font.

en: Enlightenment cannot set up its theme system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di temi.

en: Enlightenment cannot create a dbus session connection.
    At best this will break many things, at worst it will hard lock your machine.
    If you're sure you know what you're doing, export E_NO_DBUS_SESSION=1
it: Enlightenment non riesce a connettersi alla sessione dbus.
    Nella migliore delle ipotesi molte cose non funzioneranno, nella peggiore si arriverà al blocco della macchina.
    Se siete sicuri di sapere cosa state facendo esportate E_NO_DBUS_SESSION=1

en: Enlightenment cannot initialize the FDO desktop system.
    Perhaps you lack permissions on ~/.cache/efreet or are
    out of memory or disk space?
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare il sistema desktop FDO.
    Forse non avete permessi per accedere a ~/.cache/efreet o
    siete a corto di spazio su disco?

en: Enlightenment cannot set up its intl system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di intl (internazionalizzazione).

en: Enlightenment cannot set up its actions system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di azioni.

en: Enlightenment cannot initialize the Privilege System access system.
it: Enlightenment non riesce a inizializzare il sistema di accessi Privelege System.

en: Enlightenment cannot set up its powersave modes.
it: Enlightenment non riesce a configurare le modalità di risparmio energetico.

en: Enlightenment set up window management for all the screens on your system
    failed. Perhaps another window manager is running?
it: La gestione delle finestre su tutti gli schermi del vostro sistema
    da parte di Enlightenment è fallita. Forse c'è un altro window
    manager in esecuzione?

en: Enlightenment cannot set up its pointer system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di puntatore.

en: Enlightenment cannot set up its scale system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di scaling.

en: Enlightenment cannot set up its init screen.
it: Enlightenment non riesce a configurare la sua
    schermata di iniziazione.

en: Enlightenment cannot configure the backlight.
it: Enlightenment non riesce a configurare la
    retroilluminazione.

en: Enlightenment cannot configure the DPMS settings.
it: Enlightenment non riesce a configurare le
    impostazioni DPMS.

en: Enlightenment cannot set up its desk locking system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di blocco dello schermo.

en: Enlightenment cannot initialize the System Command system.
it: Enlightenment non riesce a inizializzare il sistema di comandi di sistema.

en: Enlightenment cannot set up its exec system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di esecuzione.

en: Enlightenment cannot initialize the File manager.
it: Enlightenment non riesce ad inizializzare il File manager.

en: Enlightenment cannot set up its msg system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di messaggi.

en: Enlightenment cannot set up its grab input handling system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di gestione della cattura dell'input.

en: Enlightenment cannot set up its module system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di moduli.

en: Enlightenment cannot setup remember settings.
it: Enlightenment non riesce a configurare le
    impostazioni da ricordare.

en: Enlightenment cannot set up its gadget control system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di controllo dei gadget.

en: Enlightenment cannot set up its toolbars.
it: Enlightenment non riesce a configurare le sue
    barre degli strumenti.

en: Enlightenment cannot set up its desktop background system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di sfondi del desktop.

en: Enlightenment cannot configure the mouse settings.
it: Enlightenment non riesce a configurare le
    impostazioni del mouse.

en: Enlightenment cannot set up its bindings system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di binding (associazioni).

en: Enlightenment cannot initialize the Thumbnailing system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di thumbnailing (anteprime).

en: Enlightenment cannot initialize the Icon Cache system.
it: Enlightenment non riesce a inizializzare il suo sistema di
    cache delle icone.

en: Enlightenment cannot initialize the Update system.
it: Enlightenment non riesce a inizializzare il suo sistema di
    aggiornamenti.

en: Enlightenment cannot initialize its desktop environment.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    ambiente desktop.

en: Enlightenment cannot set up its order file system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di ordinamento file.

en: Welcome to Enlightenment
it: Benvenuti in Enlightenment

en: Version: %s
it: Versione: %s

en: Options:
      -display DISPLAY
        Connect to display named DISPLAY.
        EG: -display :1.0
      -fake-xinerama-screen WxH+X+Y
        Add a FAKE xinerama screen (instead of the real ones)
        given the geometry. Add as many as you like. They all
        replace the real xinerama screens, if any. This can
        be used to simulate xinerama.
        EG: -fake-xinerama-screen 800x600+0+0 -fake-xinerama-screen 800x600+800+0
      -profile CONF_PROFILE
        Use the configuration profile CONF_PROFILE instead of the user selected default or just "default".
      -good
        Be good.
      -evil
        Be evil.
      -psychotic
        Be psychotic.
      -locked
        Start with desklock on, so password will be asked.
      -i-really-know-what-i-am-doing-and-accept-full-responsibility-for-it
        If you need this help, you don't need this option.
      -version
it: Opzioni:
      -display DISPLAY
        Connette al display chiamato DISPLAY.
        ES: -display :1.0
      -fake-xinerama-screen WxH+X+Y
        Aggiunge uno schermo xinerama fittizio (invece di quello vero)
        data la geometria. Aggiungetene quanti ne volete. Questi
        sostituiscono tutti i veri schermi xinerama, se ce ne sono.
        Questo si può usare per simulare xinerama.
        ES: -fake-xinerama-screen 800x600+0+0 -fake-xinerama-screen 800x600+800+0
      -profile CONF_PROFILE
        Usa il profilo di configurazione CONF_PROFILE invece di quello
        predefinito per l'utente o semplicemente "default".
      -good
        Sii buono.
      -evil
        Sii cattivo.
      -psychotic
        Sii psicotico.
      -locked
        Avvia con desklock attivato, così verrà richiesta una password.
      -i-really-know-what-i-am-doing-and-accept-full-responsibility-for-it
        Se hai bisogno di questo aiuto non hai bisogno di questa opzione.
      -versione

en: You are executing enlightenment directly. This is
    bad. Please do not execute the "enlightenment"
    binary. Use the "enlightenment_start" launcher. It
    will handle setting up environment variables, paths,
    and launching any other required services etc.
    before enlightenment itself begins running.
it: State eseguendo enlightenment direttamente, e questo
    è male. Non eseguite il binario "enlightenment", usate
    il lanciatore "enlightenment_start" perché questo
    gestirà l'impostazione di variabili d'ambiente,
    percorsi, avvierà ogni altro servizio richiesto e
    altre cose simili prima di cominciare l'esecuzione di
    enlightenment stesso.

en: Enlightenment cannot create a compositor.
it: Enlightenment non riesce a creare un compositor.

en: Enlightenment cannot set up its dnd system.
it: Enlightenment non riesce a configurare il suo
    sistema di 'drag & drop'.

en: Enlightenment crashed early on start and has<ps/>been restarted. There was an error loading the<ps/>module named: %s. This module has been disabled<ps/>and will not be loaded.
it: Enlightenment è andato subito in crash all'avvio<ps/>ed è stato riavviato. C'è stato un errore nel<ps/>caricamento del modulo: %s. Questo modulo è stato<ps/>disabilitato e non verrà caricato.

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted
it: Enlightenment è andato subito in crash ed è stato riavviato

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted.<ps/>There was an error loading the module named: %s<ps/><ps/>This module has been disabled and will not be loaded.
it: Enlightenment è andato subito in crash all'avvio ed è stato riavviato.<ps/>C'è stato un errore nel caricamento del modulo: %s.<ps/><ps/>Questo modulo è stato disabilitato e non verrà caricato.

en: Enlightenment crashed early on start and has<ps/>been restarted. All modules have been disabled<ps/>and will not be loaded to help remove any problem<ps/>modules from your configuration. The module<ps/>configuration dialog should let you select your<ps/>modules again.
it: Enlightenment è andato subito in crash ed è<ps/>stato riavviato. Tutti i moduli sono stati<ps/>disabilitati e non verranno caricati in modo<ps/>da poter eliminare problemi coi moduli dalla<ps/>propria configurazione. La finestra di configurazione<ps/>dei moduli dovrebbe permettervi di selezionare<ps/>nuovamente i vostri moduli.

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted.<ps/>All modules have been disabled and will not be loaded to help<ps/>remove any problem modules from your configuration.<ps/><ps/>The module configuration dialog should let you select your<ps/>modules again.
it: Enlightenment è andato subito in crash ed è<ps/>stato riavviato. Tutti i moduli sono stati<ps/>disabilitati e non verranno caricati in modo<ps/>da poter eliminare problemi coi moduli dalla<ps/>propria configurazione. La finestra di configurazione<ps/>dei moduli dovrebbe permettervi di selezionare<ps/>nuovamente i vostri moduli.

en: Loading Module: %s
it: Caricamento modulo: %s

en: There was an error loading the module named: %s<ps/>No module named %s could be found in the<ps/>module search directories.<ps/>
it: C'è stato un errore nel caricamento del modulo: %s<ps/>Non è stato trovato nessun modulo di nome %s nelle<ps/>directory di ricerca dei moduli.<ps/>

en: Error loading Module
it: Errore nel caricamento del modulo

en: There was an error loading the module named: %s<ps/>The full path to this module is:<ps/>%s<ps/>The error reported was:<ps/>%s<ps/>
it: C'è stato un errore nel caricamento del modulo: %s<ps/>Il percorso completo del modulo è:<ps/>%s<ps/>L'errore riportato è stato:<ps/>%s<ps/>

en: Module does not contain all needed functions
it: Il modulo non contiene tutte le funzioni necessarie

en: Module API Error<ps/>Error initializing Module: %s<ps/>It requires a module API version of: %i.<ps/>The module API advertized by Enlightenment is: %i.<ps/>
it: Errore dell'API dei moduli<ps/>Errore inizializzazione modulo: %s<ps/>Questo richiede una versione minima dell'API di: %i.<ps/>L'API dichiarata da Enlightenment è: %i.<ps/>

en: Enlightenment %s Module
it: Modulo %s di Enlightenment

en: What action should be taken with this module?<ps/>
it: Quale azione dovrebbe essere eseguita con questo modulo?<ps/>

en: Keep
it: Mantieni

en: The following modules are not standard ones for<ps/>Enlightenment and may cause bugs and crashes.<ps/>Please remove them before reporting any bugs.<ps/><ps/>The module list is as follows:<ps/><ps/>
it: I seguenti moduli non sono tra quelli standard<ps/>di Enlightenment e potrebbero causare problemi.<ps/>Si prega di rimuoverli prima di segnalare bug.<ps/>Questo è l'elenco dei moduli:<ps/><ps/>

en: Unstable module tainting
it: Caricamento moduli instabili

en: I know
it: Lo so

en: Enlightenment was unable to fork a child process:<ps/><ps/>%s<ps/>
it: Enlightenment non ha potuto fare il fork di un processo figlio:<ps/><ps/>%s<ps/>

en: Float
it: Fluttuante

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Top-left Corner
it: In alto a sinistra

en: Top-right Corner
it: In alto a destra

en: Bottom-left Corner
it: In basso a sinistra

en: Bottom-right Corner
it: In basso a destra

en: Left-top Corner
it: A sinistra in alto

en: Right-top Corner
it: A destra in alto

en: Left-bottom Corner
it: A sinistra in basso

en: Right-bottom Corner
it: A destra in basso

en: Shelf #%d
it: Mensola #%d

en: Shelf Autohide Error
it: Errore scomparsa automatica mensola

en: Shelf autohiding will not work properly<ps/>with the current configuration; set your shelf to<ps/>"Below Everything" or disable autohiding.
it: La scomparsa automatica della mensola non<ps/>funziona correttamente con l'attuale<ps/>configurazione, si prega di impostare<ps/>"Al di sotto di tutto" o di disabilitare<ps/>la scomparsa automatica nelle proprietà<ps/>della mensola.

en: Add New Shelf
it: Aggiungi mensola

en: Shelf Error
it: Errore della mensola

en: A shelf with that name already exists!
it: Esiste già una mensola con lo stesso nome!

en: Stop Moving Gadgets
it: Fine spostamento gadget

en: Begin Moving Gadgets
it: Inizio spostamento gadget

en: Are you sure you want to delete this shelf?
it: Siete sicuri di voler eliminare questa mensola?

en: You requested to delete this shelf.<ps/><ps/>Are you sure you want to delete it?
it: Avete chiesto di eliminare questa mensola.<ps/><ps/>Siete sicuri di volerla eliminare?

en: A shelf with that name and id already exists!
it: Esiste già una mensola con lo stesso nome e id!

en: Rename Shelf
it: Rinomina mensola

en: Contents
it: Contenuti

en: Orientation
it: Orientamento

en: Autohide
it: Scomparsa automatica

en: Refresh
it: Aggiornamento

en: Logout is taking too long.<ps/>Some applications refuse to close.<ps/>Do you want to finish the logout<ps/>anyway without closing these<ps/>applications first?<ps/><ps/>Auto logout in %d seconds.
it: La chiusura della sessione sta prendendo troppo tempo.<ps/>Alcune applicazioni rifiutano di chiudersi.<ps/>Volete chiudere comunque la sessione senza aspettare<ps/>prima la chiusura di queste applicazioni?<ps/><ps/>Chiusura automatica tra %d secondi.

en: Logout problems
it: Problemi chiusura sessione

en: Logout now
it: Chiudi sessione adesso

en: Wait longer
it: Attendi ancora

en: Cancel Logout
it: Annulla chiusura

en: Enlightenment is busy with another request
it: Enlightenment è occupato con un'altra richiesta

en: Logging out.<ps/>You cannot perform other system actions<ps/>once a logout has begun.
it: Chiusura in corso.<ps/>Non è possibile richiedere ulteriori azioni di sistema<ps/>una volta che è stata richiesta la chiusura di sessione.

en: Powering off.<ps/>You cannot perform any other system actions<ps/>once a shutdown has been started.
it: Spegnimento in corso.<ps/>Non è possibile eseguire ulteriori azioni di sistema<ps/>una volta che è iniziato l'arresto del sistema.

en: Resetting.<ps/>You cannot perform any other system actions<ps/>once a reboot has begun.
it: Riavvio in corso.<ps/>Non è possibile eseguire ulteriori azioni di sistema<ps/>una volta che è iniziato il riavvio del sistema.

en: Suspending.<ps/>You cannot perform any other system actions<ps/>until suspend is complete.
it: Sospensione in corso.<ps/>Non è possibile eseguire ulteriori azioni di sistema<ps/>fino al completamento della sospensione.

en: Hibernating.<ps/>You cannot perform any other system actions<ps/>until hibernation is complete.
it: Ibernazione in corso.<ps/>Non è possibile eseguire ulteriori azioni di sistema<ps/>fino al completamento dell'ibernazione.

en: EEK! This should not happen
it: EEK! Questo non dovrebbe succedere

en: Error in Enlightenment System Service
it: Errore nel servizio di sistema Enlightenment

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because ecore_exe_run() failed.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché è<br>fallita l'esecuzione di ecore_exe_run().

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because your user has no passwd file entry.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>l'utente non è presente nel file passwd.

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because your username is blank in the passwd file.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>l'utente è vuoto nel file passwd.

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because it could not allocate memory.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>non può allocare memoria.

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because it can't find your user group entry.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>non trova il gruppo dell'utente.

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because your user group entry is blank.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>il gruppo dell'utente è vuoto.

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>since it can't become root. Missing setuid bit?
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>non può diventare root.<br>Forse manca il bit setuid?

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>since it can't become group root. Missing setuid bit?
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>non può diventare del gruppo root.<br>Forse manca il bit setuid?

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because the passwd file entry for root isn't found.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>nel file passwd non c'è una voce per root.

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because the root home directory is blank.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<dir>la directory home di root è vuota.

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because the root home directory is not a full path.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>il percorso alla directory home di root non è completo.

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because the root home directory can't be found.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>non trova la directory home di root.

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because it can't change the HOME environment.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>non può cambiare l'ambiente HOME.

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because it cannot change working directory to root's home.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>non può passare alla home di root come directory di lavoro.

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service<br>because your user is denied access to all services.<br>Please see /etc/enlightenment/system.conf.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system perché<br>l'utente ha negato l'accesso a tutti i servizi.<br>Vedere /etc/enlightenment/system.conf.

en: Enlightenment cannot successfully start<br>the enlightenment_system service for<br>some unknown reason.
it: Enlightenment non riesce ad avviare il<br>servizio enlightenment_system per una<br>ragione ignota.

en: Select Theme
it: Selezionare il tema

en: Set As Theme
it: Imposta come tema

en: EFM Toolbar
it: Barra strumenti di EFM

en: Bother me later
it: Ricordamelo più tardi

en: Never tell me
it: Non chiedermelo più

en: Update Notice
it: Notifica aggiornamento

en: Your enlightenment version is<ps/>not the current latest release.<ps/>The latest version is:<ps/><ps/>%s<ps/><ps/>Please visit www.enlightenment.org<ps/>or update your system packages<ps/>to get a new version.
it: La vostra versione di Enlightenment<ps/>non è quella più recente<ps/>L'ultima versione è:<ps/><ps/>%s<ps/><ps/>Potete visitare www.enlightenment.org<ps/>o aggiornare i vostri pacchetti di<ps/>sistema per ottenere una nuova<ps/>versione.

en: Cannot exit - immortal windows.
it: Impossibile uscire - finestre immortali.

en: Some windows are left still around with the Lifespan lock enabled. This means<ps/>that Enlightenment will not allow itself to exit until these windows have<ps/>been closed or have the lifespan lock removed.<ps/>
it: Alcune finestre sono ancora in giro con il blocco Perpetua abilitato.<ps/>Questo significa che Enlightenment non uscirà finchè queste finestre<ps/>non saranno chiuse o avranno il blocco Perpetua disabilitato.<ps/>

en: %'.0f bytes
it: %'.0f byte

en: In the future
it: Nel futuro

en: In the last minute
it: Nell'ultimo minuto

en: Last year | %li Years ago
it[0]: %li anno fa
it[1]: %li anni fa

en: Last month | %li Months ago
it[0]: %li mese fa
it[1]: %li mesi fa

en: Last week | %li Weeks ago
it[0]: %li settimana fa
it[1]: %li settimane fa

en: Yesterday | %li Days ago
it[0]: %li giorno fa
it[1]: %li giorni fa

en: An hour ago | %li Hours ago
it[0]: %li ora fa
it[1]: %li ore fa

en: A minute ago | %li Minutes ago
it[0]: %li minuto fa
it[1]: %li minuti fa

en: Error creating directory
it: Errore nella creazione della directory

en: Failed to create directory: %s .<ps/>Check that you have correct permissions set.
it: Ho fallito la creazione della directory: %s.<ps/>Controllate di avere i necessari permessi.

en: Failed to create directory: %s .<ps/>A file of that name already exists.
it: Ho fallito la creazione della directory: %s.<ps/>Esiste già un file con lo stesso nome.

en: Configuration data needed upgrading. Your old configuration<ps/>has been wiped and a new set of defaults initialized. This<ps/>will happen regularly during development, so don't report a<ps/>bug. This means the module needs new configuration<ps/>data by default for usable functionality that your old<ps/>configuration lacked. This new set of defaults will fix<ps/>that by adding it in. You can re-configure things now to your<ps/>liking. Sorry for the hiccup in your configuration.<ps/>
it: I dati di configurazione avevano bisogno di essere aggiornati.<ps/>La vecchia configurazione è stata sostituita con un nuovo set di impostazioni predefinite.<ps/>Questo avverrà spesso durante lo sviluppo, quindi non riportate bug in proposito. Significa<ps/>semplicemente che il modulo ha bisogno di nuovi dati di configurazione predefinita da usare<ps/>per funzionalità che non erano presenti nella vecchia configurazione. Questo nuovo set di<ps/>impostazioni predefinite sistemerà il tutto aggiungendo le nuove funzionalità. Adesso è<ps/>possibile riconfigurare le cose a proprio piacimento. Ci scusiamo per il disagio.<ps/>

en: %s Configuration Updated
it: Configurazione %s aggiornata

en: Your module configuration is NEWER than the module version. This is very<ps/>strange. This should not happen unless you downgraded<ps/>the module or copied the configuration from a place where<ps/>a newer version of the module was running. This is bad and<ps/>as a precaution your configuration has been now restored to<ps/>defaults. Sorry for the inconvenience.<ps/>
it: La vostra configurazione del modulo è più NUOVA di Enlightenment.<ps/>Questo è molto strano. Non dovrebbe accadere a meno che si sia passati ad una versione<ps/>precedente del modulo o si abbia copiato la configurazione da una macchina su cui<ps/>gira una versione più recente del modulo. Questo è male, quindi la vostra<ps/>configurazione è stata ripristinata a scopo precauzionale ai valori predefiniti. Ci scusiamo<ps/>per l'inconveniente.<ps/>

en: Never
it: Mai

en: A second | %li Seconds
it[0]: Un secondo
it[1]: %li secondi

en: One year | %li Years
it[0]: Un anno
it[1]: %li anni

en: One month | %li Months
it[0]: Un mese
it[1]: %li mesi

en: One week | %li Weeks
it[0]: Una settimana
it[1]: %li settimane

en: One day | %li Days
it[0]: Un giorno
it[1]: %li giorni

en: An hour | %li Hours
it[0]: Un'ora
it[1]: %li ore

en: A minute | %li Minutes
it[0]: Un minuto
it[1]: %li minuti

en: Resolution:
it: Risoluzione:

en: Mime-type:
it: Tipi Mime:

en: Length:
it: Lunghezza:

en: Used:
it: Usato:

en: Reserved:
it: Riservato:

en: Mount status:
it: Stato del montaggio:

en: Owner:
it: Proprietario:

en: Permissions:
it: Permessi:

en: Modified:
it: Ultima modifica:

en: Read Only
it: Sola lettura

en: Read-Write
it: Lettura-scrittura

en: Unmounted
it: Non montato

en: You
it: Tu

en: Protected
it: Protetto

en: Forbidden
it: Proibito

en: Add to Favorites
it: Aggiungi ai preferiti

en: Go up a Directory
it: Directory superiore

en: Application Menu
it: Menù applicazioni

en: Backlight Controls
it: Controlli di Backlight

en: Battery Monitor Settings
it: Impostazioni di Battery

en: Show alert when battery is low
it: Allarme se il livello batteria è basso

en: Use desktop notifications for alert
it: Usa notifiche sul desktop per gli allarmi

en: Check every:
it: Controlla ogni:

en: %1.0f ticks
it: %1.0f tick

en: Suspend when below:
it: Sospendi quando sotto:

en: Hibernate when below:
it: Iberna quando sotto:

en: Shutdown when below:
it: Spegni quando sotto:

en: Polling
it: Campionamento

en: Show low battery alert
it: Mostra allarme carica bassa

en: Alert when at:
it: Soglia allarme:

en: Auto dismiss in...
it: Distacco automatico in...

en: Alert
it: Allarme

en: Auto Detect
it: Rileva automaticamente

en: Fuzzy Mode
it: Modalità vaga

en: Charging
it: In carica

en: Discharging
it: In scaricamento

en: Charged
it: Caricata

en: Battery: %s (%s)
it: Batteria: %s (%s)

en: Battery: %s
it: Batteria: %s

en: Power Management Timing
it: Temporizzazioni gestione alimentazione

en: Your battery is low!
it: Basso livello batteria!

en: AC power is recommended.
it: Consigliata alimentazione AC.

en: N/A
it: N/D

en: ERROR
it: ERRORE

en: Battery Meter
it: Indicatore di carica

en: Could not register default agent:<br>%s %s
it: Impossibile registrare l'agente predefinito:<br>%s %s

en: Could not register agent:<br>%s %s
it: Impossibile registrare l'agente:<br>%s %s

en: Could not call RegisterAgent
it: Impossibile eseguire chiamata RegisterAgent

en: Supply PIN
it: Fornisci pin

en: Pair? PIN: <hilight>%s</hilight>
it: Associazione? PIN: <hilight>%s</hilight>

en: Enter PIN
it: Inserire pin

en: Pair? PIN: <hilight>%06u</hilight>
it: Associazione? PIN: <hilight>%06u</hilight>

en: Connect?
it: Connettere?

en: Bluetooth rfkill run Error
it: Errore esecuzione di rfkill bluetooth

en: Trying to rfkill unblock the bluetooth adapter failed.<br>Do you have rfkill installed? Check sysactions.conf<br>to ensure the command is right and your user is<br>permitted to use the rfkill unblock action. Check the<br>users and groups there to be sure.
it: Il tentativo di sblocco rfkill dell'adattatore bluetooth è fallito<br>Rfkill è installato? Controllare sysactions.conf per essere sicuri<br>che il comando sia corretto e che all'utente sia consentito usare<br>l'azione di sblocco di rfkill. Controllare utenti e gruppi per sicurezza.

en: Adapters
it: Adattatori

en: Devices
it: Dispositivi

en: Unknown Address
it: Indirizzo sconosciuto

en: Power
it: Alimentazione

en: Enable power for this adapter
it: Abilita alimentazione per questo adattatore

en: Make this adapter visible to other devices
it: Rendi questo adattatore visibile ad altri dispositivi

en: Scan
it: Ricerca

en: Scan for other devices
it: Ricerca altri dispositivi

en: Pairable
it: Associabile

en: Allow this adapter to have other devices request to pair with it
it: Consenti ad altri dispositivi di richiedere associazione con questo adattatore

en: Address: %s (%s)<br>Services: %s%s%s%s%s%s%s%s%s<br>Trusted: %s<br>Blocked: %s<br>
it: Indirizzo: %s (%s)<br>Servizi: %s%s%s%s%s%s%s%s%s<br>Fidato: %s<br>Bloccato: %s<br>

en: Limited-Discoverable
it: Limitato-Visibile

en: Positioning
it: Posizionamento

en: Networking
it: Rete

en: Capture
it: Cattura

en: Telephony
it: Telefonia

en: Information
it: Informazione

en: Stop this from being an unlock device
it: Impedisci a questo di essere un dispositivo sbloccato

en: Make this auto unlock when detected (and lock when not)
it: Rendi questo sbloccato automaticamente quando rilevato (e bloccato quando non rilevato)

en: Disconnect this device
it: Disconnetti questo dispositivo

en: Connect this device
it: Connetti questo dispositivo

en: Disrust this device
it: Considera non fidato questo dispositivo

en: Trust this device
it: Considera fidato questo dispositivo

en: Pair with this device
it: Associa a questo dispositivo

en: Unpair with this device
it: Dissocia da questo dispositivo

en: Reject pairing
it: Respingi associazione

en: Options for device like connect, pair etc.
it: Opzioni per il dispositivo come connessione, associazione ecc.

en: Clock Settings
it: Impostazioni dell'orologio

en: Analog
it: Analogico

en: Digital
it: Digitale

en: Seconds
it: Secondi

en: Date
it: Data

en: Full
it: Completa

en: Numbers
it: Numeri

en: Date Only
it: Solo data

en: Week
it: Settimana

en: Start
it: Inizio

en: Days
it: Giorni

en: %a, %e %b, %Y
it: %a, %e %b %Y

en: Toggle calendar
it: Commuta calendario

en: Launcher Applications
it: Applicazioni del lanciatore

en: Startup Applications
it: Applicazioni per l'avvio

en: Restart Applications
it: Applicazioni per il riavvio

en: Screen Lock Applications
it: Applicazioni per il blocco dello schermo

en: Screen Unlock Applications
it: Applicazioni per lo sblocco dello schermo

en: Order
it: Ordine

en: Personal Application Launchers
it: Lanciatore applicazioni personalizzato

en: Default Applications
it: Applicazioni predefinite

en: Custom Browser Command
it: Comando browser personalizzato

en: Trash
it: Cestino

en: Terminal
it: Terminale

en: Selected Application
it: Applicazioni selezionate

en: Desktop Environments
it: Ambienti desktop

en: Execution
it: Esecuzione

en: Only launch single instances
it: Lancia solo singole istanze

en: X11 Basics
it: Opzioni base di X11

en: Load X Resources
it: Carica risorse di X (X resources)

en: Load X Modifier Map
it: Carica mappa "X modifier"

en: Major Desktops
it: Ambienti desktop principali

en: Start GNOME services on login
it: Avvia servizi GNOME al login

en: Start KDE services on login
it: Avvia servizi KDE al login

en: Show applications only for Environment
it: Mostra solo le applicazioni per l'ambiente desktop

en: Any
it: Qualunque

en: Create Application Launcher
it: Crea lanciatore applicazioni

en: Launcher Other
it: Lanciatore altro

en: ACPI Bindings Settings
it: Impostazione associazioni ACPI

en: ACPI Bindings
it: Associazioni ACPI

en: Action
it: Azione

en: Action Params
it: Parametri azione

en: AC Adapter Unplugged
it: Disinserimento AC

en: AC Adapter Plugged
it: Inserimento AC

en: Ac Adapter
it: Alimentazione AC

en: Button
it: Bottone

en: Fan
it: Ventola

en: Lid Unknown
it: Coperchio (ignoto)

en: Lid Closed
it: Coperchio chiuso

en: Lid Opened
it: Coperchio aperto

en: Lid
it: Coperchio

en: Power Button
it: Pulsante accensione

en: Processor
it: Processore

en: Sleep Button
it: Pulsante sospensione

en: Thermal
it: Termica

en: Zoom Out
it: Zoom avanti

en: Zoom In
it: Zoom indietro

en: Brightness Down
it: Diminuisci luminosità

en: Brightness Up
it: Aumenta luminosità

en: Assist
it: Pulsante assistenza

en: Mute
it: Muto

en: Brightness
it: Luminosità

en: Volume Down
it: Abbassa volume

en: Volume Up
it: Alza volume

en: Tablet On
it: Attiva tablet

en: Tablet Off
it: Disattiva tablet

en: Screenlock
it: Bloccaschermo

en: Battery Button
it: Pulsante batteria

en: Tablet Disabled
it: Tablet disabilitato

en: Tablet Enabled
it: Tablet abilitato

en: Next Media
it: Media successivo

en: Prev Media
it: Media precedente

en: Stop Media
it: Ferma media

en: Play Media
it: Riproduci media

en: <None>
it: <Nessuna>

en: ACPI Binding
it: Associazioni ACPI

en: Please trigger the ACPI event you wish to bind to, <ps/><ps/>or <hilight>Escape</hilight> to abort.
it: Causare l'evento ACPI che si desidera impostare,<ps/><ps/>o premere <hilight>Esc</hilight> per abortire

en: Please select an edge,<ps/>or click <hilight>Close</hilight> to abort.<ps/><ps/>You can either specify a delay of this<ps/> action using the slider, or make it<ps/>respond to edge clicks:
it: Selezionare un bordo dello schermo<ps/>o cliccare <hilight>Chiudi</hilight> per abortire.<ps/><ps/>Si può anche specificare un ritardo<ps/> per questa azione usando il cursore,<ps/>oppure fare in modo che risponda ai<ps/>clic del mouse sul bordo:

en: Edge Bindings Settings
it: Configurazione associazioni con i bordi dello schermo

en: Edge Bindings
it: Associazioni con i bordi dello schermo

en: Modify
it: Modifica

en: Delete All
it: Cancella tutto

en: Mouse Button
it: Pulsanti del mouse

en: General Options
it: Opzioni generali

en: Allow binding activation with fullscreen windows
it: Consenti associazioni con finestre a tutto schermo

en: Allow binding activation with multiple screens (DANGEROUS!)
it: Consenti associazioni con schermi multipli (PERICOLOSO)

en: Edge Binding Sequence
it: Sequenza bordo dello schermo

en: Clickable edge
it: Bordo cliccabile

en: Drag only
it: Solo trascinamento

en: No edge selected
it: Nessun bordo selezionato.

en: Edge Binding Error
it: Errore associazione con bordi

en: The edge binding that you chose is already used by<ps/><hilight>%s</hilight> action.<ps/>Please choose another edge to bind.
it: L'associazione con i bordi che avete scelto è già<ps/>usata dall'azione <hilight>%s</hilight>.<ps/>Si prega di scegliere un bordo diverso.

en: ALT
it: Alt

en: SHIFT
it: Maiuscole

en: WIN
it: Windows

en: Left Edge
it: Bordo sinistro

en: Top Edge
it: Bordo superiore

en: Right Edge
it: Bordo destro

en: Bottom Edge
it: Bordo inferiore

en: Top Left Edge
it: Bordo superiore sinistro

en: Top Right Edge
it: Bordo superiore destro

en: Bottom Right Edge
it: Bordo inferiore destro

en: Bottom Left Edge
it: Bordo inferiore sinistro

en: (left clickable)
it: (cliccabile col destro)

en: (clickable)
it: (cliccabile col sinistro)

en: (drag only)
it: (solo trascinamento)

en: Single key
it: Tasto singolo

en: Key Bindings Settings
it: Configurazione combinazioni della tastiera

en: Key Bindings
it: Combinazioni della tastiera

en: Restore Default Bindings
it: Ripristina associazioni predefinite

en: Binding Key Error
it: Errore di associazione

en: The binding key combination that you chose is already used by <ps/><hilight>%s</hilight> action.<ps/>Please choose another binding key combination.
it: La combinazione di tasti che avete scelto è già usata<ps/>dall'azione <hilight>%s</hilight>.<ps/>Si prega di scegliere una combinazione diversa.

en: CTRL
it: Ctrl

en: Mouse Bindings Settings
it: Configurazione associazioni del mouse

en: Unable to set a mouse wheel binding without modifiers<ps/>on a window: conflict with existing edje signal bindings.<ps/>FIXME!!!
it: Impossibile impostare un'associazione alla rotella del mouse<ps/>su una finestra senza modificatori: confligge con le associazioni<ps/>di segnali edje esistenti.<ps/>DA CORREGGERE!!!

en: Mouse Binding Error
it: Errore associazione del mouse

en: Mouse Bindings
it: Associazioni del mouse

en: Action Context
it: Contesto azione

en: Win List
it: Lista finestre

en: Zone
it: Zona

en: Mouse Buttons
it: Pulsanti del mouse

en: Mouse Wheels
it: Rotelle del mouse

en: Left button
it: Pulsante sinistro

en: Right button
it: Pulsante destro

en: Button %i
it: Bottone %i

en: Middle button
it: Pulsante centrale

en: Extra button (%d)
it: Pulsante extra (%d)

en: Mouse Wheel Up
it: Rotella su

en: Mouse Wheel Down
it: Rotella giù

en: Extra Wheel (%d) Up
it: Rotella extra (%d) su

en: Extra Wheel (%d) Down
it: Rotella extra (%d) giù

en: Signal Binding Error
it: Errore associazione con segnale

en: Signal and Source must NOT be blank!
it: Il segnale e la sorgente NON devono essere vuoti!

en: The signal and source that you entered are already used by<ps/><hilight>%s</hilight> action.<ps/>
it: Il segnale e la sorgente che avete scelto è già usata dall'azione<ps/><hilight>%s</hilight>.

en: Add Signal Binding
it: Aggiungi associazione con segnali

en: Source:
it: Sorgente:

en: Signal:
it: Segnale:

en: Signal Bindings
it: Associazioni con segnali

en: Signal Bindings Settings
it: Impostazione associazioni con segnali

en: Add Swipe Binding
it: Aggiungi associazione con strisciamento

en: Direction:
it: Direzione:

en: Error:
it: Errore:

en: Fingers:
it: Dita:

en: Using %d Fingers<br> <b>Direction</b> %f <b>Length</b> %f <b>Error</b> %f
it: Sto usando %d dita<br> <b>Direzione</b> %f <b>Lunghezza</b> %f <b>Errore</b> %f

en: Swipe recognition
it: Direzione strisciamento

en: Do your swipe gesture.<br><br>Press <hilight>Escape</hilight> to abort
it: Eseguire un'azione di strisciamento.<ps/><ps/>Premere <hilight>Esc</hilight> per abortire.

en: Swipe Bindings Help
it: Aiuto associazioni strisciamento

en: Enlightenment is using libinput to detect swipe gesture. In case there are problems:<br> 1. Test gestures while executing "libinput debug-events" in terminal. The console output will tell the precision of your hardware.<br>2. Watch for error in console, some libinput devices are returning wrong results. <br>3. If your session is running inside Xorg, ensure that your user is part of the libinput group.<br>
it: Enlightenment usa libinput per la rilevazione degli strisciamenti. In caso di problemi:<br> 1. Provare i gesti con "libinput debug-events" in esecuzione sul terminale. L'output della console visualizzerà la precisione del proprio hardware.<br> 2. Fare attenzione agli errori in console, alcuni dispositivi libinput restituiscono risultati errati.<br> 3. Se la sessione si svolge sotto Xorg, assicurarsi che l'utente faccia parte del gruppo libinput.<br>

en: Swipe Bindings
it: Associazioni strisciamento

en: Add by props
it: Aggiungi per propietà

en: Help
it: Aiuto

en: Open input devices
it: Apri dispositivi di input

en: Swipe Bindings Settings
it: Configurazione associazioni strisciamento

en: Dialog Settings
it: Impostazioni finestre di dialogo

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Disable Confirmation Dialogs
it: Disabilita finestre di conferma

en: Normal Windows
it: Finestre normali

en: Default Settings Dialogs Mode
it: Modo predefinito finestre di configurazione

en: Basic Mode
it: Impostazioni di base

en: Advanced Mode
it: Impostazioni avanzate

en: Remember size and position of dialogs
it: Ricorda dimensione e posizione finestre di dialogo

en: Default Dialog Mode
it: Modo predefinito finestre di dialogo

en: Profile Selector
it: Selettore profili

en: Available Profiles
it: Profili disponibili

en: Select a profile
it: Selezionare un profilo

en: Scratch
it: Reinizializza

en: Reset
it: Reimposta

en: Selected profile: %s
it: Profilo selezionato: %s

en: Add New Profile
it: Aggiungi nuovo profilo

en: You want to delete the "%s" profile.<ps/><ps/>Are you sure?
it: Avete chiesto di eliminare il profilo "%s".<ps/><ps/>Siete sicuri di volerlo fare?

en: Are you sure you want to delete this profile?
it: Siete sicuri di voler eliminare questo profilo?

en: Dialogs
it: Finestre di dialogo

en: Profiles
it: Profili

en: Desk Settings
it: Impostazioni desktop

en: Wallpaper
it: Sfondo

en: Set
it: Imposta

en: Screen Lock Settings
it: Impostazioni bloccaschermo

en: Lock on Startup
it: Blocca all'avvio

en: Lock on Suspend
it: Blocca alla sospensione

en: Use System Authentication
it: Usa autenticazione di sistema

en: Use Personal Screenlock Password (insecure)
it: Usa password personale bloccaschermo (insicuro)

en: Use PIN (insecure)
it: Usa PIN (insicuro)

en: Personal Screenlock Password (insecure)
it: Password personale bloccaschermo (insicura)

en: PIN Entry (insecure)
it: Voce PIN (insicura)

en: Locking
it: Blocco schermo

en: Keyboard Layout
it: Layout di tastiera

en: Show on all screens
it: Mostra su tutti gli schermi

en: Show on current screen
it: Mostra sullo schermo corrente

en: Show on screen #:
it: Mostra sullo schermo #:

en: Login Box
it: Finestra di login

en: Lock after blanking
it: Blocca dopo l'oscuramento

en: %1.0f seconds
it: %1.0f secondi

en: Timers
it: Timer

en: Theme Defined
it: Definita dal tema

en: Theme Wallpaper
it: Sfondo del tema

en: Current Wallpaper
it: Sfondo corrente

en: Select a Background...
it: Seleziona uno sfondo...

en: Personal
it: Personali

en: Hide Logo
it: Nascondi logo

en: Virtual Desktops Settings
it: Desktop virtuali

en: Number of Desktops
it: Numero di desktop

en: Click to change wallpaper and name
it: Clicca per cambiare sfondo e nome

en: Desktops
it: Desktop

en: Flip when dragging objects to the screen edge
it: Cambia desktop al trascinamento di oggetti sul limite dello schermo

en: Wrap desktops around when flipping
it: Passa al desktop opposto quando oltrepassi gli estremi

en: Animation
it: Animazioni

en: Flip
it: Cambio desktop

en: Backlight Settings
it: Impostazioni retroilluminazione

en: Normal Backlight
it: Retroilluminazione normale

en: Dim Backlight
it: Retroilluminazione bassa

en: Desktop Monitor Support (DDC)
it: Supporto monitoraggio desktop (DDC)

en: Idle Fade Time
it: Ritardo attenuazione per inattività

en: %1.0f second(s)
it: %1.0f secondi

en: Fade Time on Battery
it: Tempo di attenuazione sotto batteria

en: Fade Time
it: Tempo di attenuazione

en: %1.1f second(s)
it: %1.1f secondi

en: Dimming
it: Attenuazione

en: Screen Blank Settings
it: Impostazioni oscuramento dello schermo

en: Enable screen blanking
it: Abilita oscuramento dello schermo

en: Use Power Saving (DPMS)
it: Usa risparmio energetico (DPMS)

en: %1.1f minutes
it: %1.1f minuti

en: Special timeout when locked (0 is off)
it: Timeout speciale quando in blocco (0 sta per disabilitato)

en: Suspend on blank
it: Sospendi all'oscuramento

en: Suspend even if AC
it: Sospendi anche con alimentazione da rete

en: Hibernate instead of suspend
it: Iberna invece di sospendere

en: Suspend delay
it: Ritardo sospensione

en: %1.0f hours
it: %1.0f ore

en: %1.0f minutes
it: %1.0f minuti

en: Disable blanking for Fullscreen Windows
it: Disabilita oscuramento per finestre a tutto schermo

en: Blanking
it: Oscuramento

en: Wake on notification
it: Riattiva con notifiche

en: Wake on urgency
it: Riattiva con urgenze

en: Wakeups
it: Riattivazione schermo

en: Virtual Desktops
it: Desktop virtuali

en: Screen Lock
it: Bloccaschermo

en: Desk
it: Desktop

en: Configuration Panel
it: Pannello di configurazione

en: Show configurations in menu
it: Mostra configurazioni in menù

en: Settings Panel
it: Pannello impostazioni

en: Interaction Settings
it: Impostazioni interazione

en: Thumbscroll
it: Trascinamento con dita

en: Enable Thumbscroll
it: Abilita trascinamento con dita

en: Threshold for a thumb drag
it: Soglia per trascinamento con dita

en: Threshold for applying drag momentum
it: Soglia per applicazione moto residuo

en: %1.0f pixels/s
it: %1.0f pixel/s

en: Friction slowdown
it: Rallentamento frizione

en: Mouse Settings
it: Impostazioni del mouse

en: Show Cursor
it: Mostra puntatore

en: E Theme
it: Tema di E

en: Idle effects
it: Effetti inattività

en: Cursor
it: Puntatore

en: Mouse Hand
it: Mano utilizzata

en: Acceleration
it: Accelerazione

en: Flat acceleration
it: Accelerazione uniforme

en: Threshold
it: Soglia

en: Buttons
it: Bottone

en: Middle mouse button emulation
it: Emulazione pulsante centrale

en: Natural scrolling
it: Scrolling naturale

en: Hi-Res scrolling
it: Scrolling ad alta risoluzione

en: Tap to click
it: Tocca per cliccare

en: Palm detect
it: Riconoscimento palmo

en: Horizontal scrolling
it: Scrolling orizzontale

en: Edge scrolling
it: Scrolling sul bordo

en: 2 finger scrolling
it: Scrolling a due dita

en: Circular scrolling
it: Scrolling circolare

en: Touch
it: Touchscreen

en: Input Method Settings
it: Metodo di input

en: Input Method Selector
it: Selettore metodo di input

en: Use No Input Method
it: Non usare metodo di input

en: Setup Selected Input Method
it: Configura metodo di input selezionato

en: New
it: Nuovo

en: Import...
it: Importa...

en: Input Method Parameters
it: Parametri metodo di input

en: Execute Command
it: Comando di esecuzione

en: Setup Command
it: Comando di configurazione

en: Exported Environment Variables
it: Variabili d'ambiente esportate

en: Select an Input Method Settings...
it: Selezionare impostazioni metodo di input...

en: Input Method Config Import Error
it: Errore importazione configurazione metodo di input

en: Enlightenment was unable to import the configuration.<ps/><ps/>Are you sure this is really a valid configuration?
it: Enlightenment non ha potuto importare la configurazione.<ps/><ps/>Siete sicuri che sia realmente una configurazione valida?

en: Enlightenment was unable to import the configuration<ps/>due to a copy error.
it: Enlightenment non ha potuto importare la configurazione<ps/>a causa di un errore di copia.

en: Language Settings
it: Localizzazione

en: Desklock Language Settings
it: Localizzazione del bloccaschermo

en: You have some extra locale environment<ps/>variables set that may interfere with<ps/>correct display of your chosen language.<ps/>If you don't want these affected, use the<ps/>Environment variable settings to unset them.<ps/>The variables that may affect you are<ps/>as follows:<ps/>%s
it: Attualmente sono impostate alcune variabili<ps/>d'ambiente extra per la localizzazione che<ps/>potrebbero interferire con la corretta<ps/>visualizzazione della lingua scelta.<ps/>Se non volete che questo si verifichi<ps/>rimuovete le variabili tramite l'apposita<ps/>voce del pannello impostazioni.<ps/>Le variabili in questione sono le seguenti:<ps/>%s

en: Possible Locale problems
it: Possibili problemi di localizzazione

en: Language Selector
it: Selettore lingua

en: System Default
it: Predefinito dal sistema

en: Locale Selected
it: Localizzazione selezionata

en: Locale
it: Localizzazione

en: Language
it: Lingua

en: Menu Settings
it: Impostazioni del menù

en: Enlightenment Default
it: Predefinito di Enlightenment

en: Personal Default
it: Predefinito dell'utente

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Favorites
it: Preferiti

en: Applications Display
it: Visualizzazione applicazioni

en: Generic
it: Nome generico

en: Comments
it: Commenti

en: Gadgets
it: Gadget

en: Show gadget settings in top-level
it: Mostra impostazioni gadget al livello più alto

en: Margin
it: Margine

en: %2.0f pixels
it: %2.0f pixel

en: Cursor Margin
it: Margine cursore

en: Autoscroll
it: Autoscorrimento

en: Disable icons in menus
it: Disabilita icone nei menù

en: Menu Scroll Speed
it: Velocità di scorrimento menù

en: %5.0f pixels/s
it: %5.0f pixel/s

en: Fast Mouse Move Threshold
it: Soglia movimento veloce del mouse

en: %4.0f pixels/s
it: %4.0f pixel/s

en: Click Drag Timeout
it: Timeout del trascinamento

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Environment Variables
it: Variabili d'ambiente

en: Unset
it: Disimposta

en: Search Path Settings
it: Percorsi di ricerca

en: Data
it: Dati

en: Images
it: Immagini

en: Fonts
it: Font

en: Icons
it: Icone

en: Backgrounds
it: Sfondi

en: Messages
it: Messaggi

en: Enlightenment Paths
it: Percorsi di Enlightenment

en: Default Directories
it: Directory predefinite

en: User Defined Directories
it: Directory definite dall'utente

en: Search Directories
it: Directory predefinite

en: Performance Settings
it: Regolazione prestazioni

en: Application priority
it: Priorità applicazione

en: Power Management Settings
it: Impostazioni gestione alimentazione

en: Levels Allowed
it: Livelli consentiti

en: Time to defer power-hungry tasks
it: Differita task avidi di energia

en: Level
it: Livello

en: e.g. Saving to disk
it: es: salvataggi su disco

en: Low
it: Bassa

en: Medium
it: Media

en: High
it: Alta

en: Extreme
it: Estrema

en: Connected standby instead of suspend
it: Standby connesso invece della sospensione

en: Performance
it: Prestazioni

en: Power Management
it: Gestione alimentazione

en: Screen Setup
it: Impostazioni schermo

en: Clone
it: Clona

en: Left of
it: A sinistra

en: Right of
it: A destra

en: Unconfigured
it: Non configurato

en: Ignore
it: Ignora

en: Extend
it: Estendi

en: Ask
it: Chiedi

en: Hotplug Policy (%s)
it: Regole per hotplug (%s)

en: Outputs
it: Uscite

en: Laptop lid
it: Coperchio del portatile

en: Ignore Disconnect
it: Ignora disconnessione

en: Priority
it: Priorità

en: Relative
it: Relativo

en: To
it: A

en: Use Profile
it: Usa profilo

en: Custom Scale
it: Scalatura personalizzata

en: Scale
it: Scalatura

en: Response
it: Responso

en: Restore on start
it: Ripristina impostazioni all'avvio

en: Hotplug
it: Gestisci connessione monitor

en: Lid Events
it: Gestisci chiusura coperchio

en: Configured Shelves: Display %d
it: Mensole configurate: Display %d

en: Are you sure you want to delete "%s"?
it: Siete sicuri di voler eliminare "%s"?

en: Confirm Shelf Deletion
it: Conferma eliminazione mensola

en: Default Border Style
it: Stile di bordo predefinito

en: Window Border Selection
it: Selezione bordo della finestra

en: Remember this Border for this window next time it appears
it: Ricorda questo bordo alla prossima apertura della finestra

en: Title Bar
it: Barra del titolo

en: Menu Item
it: Voce di menù

en: Menu Title
it: Titolo menù

en: Textblock Plain
it: Textblock

en: Textblock Light
it: Textblock leggero

en: Textblock Big
it: Textblock grande

en: Move Text
it: Testo spostamento

en: Resize Text
it: Testo ridimensionamento

en: Winlist Title
it: Titolo lista finestre

en: Settings Heading
it: Intestazione impostazioni

en: About Title
it: Titolo "Informazioni su..."

en: About Version
it: Versione "Informazioni su..."

en: Button Text
it: Testo bottone

en: Desklock Title
it: Titolo bloccaschermo

en: Desklock Password
it: Password bloccaschermo

en: Dialog Error
it: Finestra d'errore

en: Exebuf Command
it: Lanciacomandi

en: Splash Title
it: Titolo splash screen

en: Splash Text
it: Testo splash screen

en: Splash Version
it: Versione splash screen

en: Digital Clock
it: Orologio digitale

en: Widgets
it: Widget

en: Entry
it: Voce

en: Frame
it: Cornice

en: Label
it: Etichetta

en: Slider
it: Cursore

en: Radio Buttons
it: Casella di opzione

en: Check Buttons
it: Casella di spunta

en: Text List Item
it: Casella di testo

en: List Item
it: Voce casella combinata

en: List Header
it: Intestazione casella combinata

en: Filemanager
it: File manager

en: Typebuf
it: Casella immissione testo

en: Desktop Icon
it: Icona desktop

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Small Styled
it: Piccolo stilizzato

en: Normal Styled
it: Normale stilizzato

en: Large Styled
it: Grande stilizzato

en: Font Settings
it: Impostazioni dei font

en: Tiny
it: Piccolissima

en: Big
it: Grande

en: Really Big
it: Molto grande

en: Huge
it: Grandissima

en: Enable Custom Font Classes
it: Abilita classi font personalizzate

en: English 012 #!? 日本語 にほんご ソフト 中文 華語 한국
it: Occidentale 012 #!? 日本語 にほんご ソフト 中文 華語 한국

en: Font Classes
it: Configurazione classi font

en: Enable Font Class
it: Abilita classe font

en: Hinting
it: Hinting (ottimizzazione)

en: Automatic
it: Automatico

en: Font Fallbacks
it: Font alternativi

en: Fallback Name
it: Nome font alternativo

en: Enable Fallbacks
it: Abilita font alternativi

en: Hinting / Fallbacks
it: Hinting / alternative

en: Factor
it: Fattore

en: Scale Settings
it: Impostazioni di scalatura

en: DPI Scaling
it: Scalatura DPI

en: Don't Scale
it: Non scalare

en: Scale relative to screen DPI
it: Scala relativamente a DPI schermo

en: Base DPI (Currently %i DPI)
it: DPI base (attualmente %i DPI)

en: Custom scaling factor
it: Fattore di scala personalizzato

en: Set Application DPI
it: Imposta DPI applicazione

en: Application Base DPI
it: DPI applicazione base

en: Policy
it: Regole

en: Minimum
it: Minimo

en: %1.2f times
it: %1.2f volte

en: Maximum
it: Massimo

en: Constraints
it: Limiti

en: Theme Selector
it: Selettore temi

en: Missing Application
it: Applicazione mancante

en: This module wants to execute an external application<ps/> that does not exist.<ps/>Please install <b>extra</b> application.<ps/>https://git.enlightenment.org/apps/extra.git/
it: Questo modulo vuole eseguire un'applicazione esterna che non esiste.<ps/>Si prega di installare l'applicazione <b>extra</b>.<ps/>https://git.enlightenment.org/apps/extra.git/

en: Theme File Error
it: Errore nel file del tema

en: The listed files are probably not E themes:<ps/>%s
it: Probabilmente i seguenti file non sono temi per E:<ps/>%s

en:  Import File...
it:  Importa file...

en:  Import Online...
it:  Importa online...

en: Select a Theme...
it: Selezionare un tema...

en: Theme Import Error
it: Errore importazione tema

en: Enlightenment was unable to import the theme.<ps/><ps/>Are you sure this is really a valid theme?
it: Enlightenment non ha potuto importare il tema.<ps/><ps/>Siete sicuri che sia un tema realmente valido?

en: Enlightenment was unable to import the theme<ps/>due to a copy error.
it: Enlightenment non ha potuto importare il tema<ps/>a causa di un errore di copia.

en: Transition Settings
it: Impostazioni transizione

en: Events
it: Eventi

en: Startup
it: Avvio

en: Desk Change
it: Cambio desktop

en: Background Change
it: Cambio sfondo

en: Transitions
it: Transizioni

en: Animation Period Multiplier
it: Moltiplicatore tempo animazione

en: Wallpaper Settings
it: Impostazioni sfondo

en: Go up a directory
it: Directory superiore

en: Use Theme Wallpaper
it: Usa sfondo del tema

en: Import File...
it: Importa file...

en: Import Online...
it: Importa online...

en: Where to place the Wallpaper
it: Posizionamento dello sfondo

en: All Desktops
it: Tutti i desktop

en: This Desktop
it: Questo desktop

en: This Screen
it: Questo schermo

en: Application Theme Settings
it: Impostazioni tema applicazioni

en: Match Enlightenment theme if possible
it: Corrispondente al tema di Enlightenment se possibile

en: Enable X Application Settings
it: Abilita impostazioni applicazioni di X

en: GTK Applications
it: Applicazioni GTK

en: Enable icon theme for applications
it: Abilita tema icone per le applicazioni

en: Enable icon theme for Enlightenment
it: Abilita tema icone per Enlightenment

en: Theme
it: Tema

en: Palette
it: Tavolozza

en: Application Theme
it: Tema applicazione

en: Borders
it: Bordi

en: Scaling
it: Scalatura

en: Window List Menu Settings
it: Impostazioni menù lista finestre

en: Group By
it: Criterio di raggruppamento

en: Include windows from other screens
it: Includi finestre dagli altri schermi

en: Separate Groups By
it: Separa gruppi con

en: Using separator bars
it: Barre di separazione

en: Using menus
it: Menù

en: Grouping
it: Raggruppamento

en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: Window stacking layer
it: Livello della finestra

en: Most recently used
it: Più recenti

en: Sort Order
it: Ordinamento

en: Group with owning desktop
it: Col desktop proprietario

en: Group with current desktop
it: Col desktop attuale

en: Separate group
it: Separa gruppo

en: Warp to owning desktop
it: Invia al desktop proprietario

en: Iconified Windows
it: Raggruppamento finestre iconificate

en: Limit caption length
it: Limita lunghezza del testo

en: %1.0f Chars
it: %1.0f caratteri

en: Captions
it: Didascalie

en: Focus Settings
it: Fuoco delle finestre

en: Click Window to Focus
it: Sulla finestra cliccata

en: Window under the Mouse
it: Sulla finestra sotto il mouse

en: Most recent Window under the Mouse
it: Sulla finestra più recente sotto il mouse

en: Raise windows on mouse over
it: Eleva finestre al passaggio del mouse

en: Focus Policy
it: Regole per il fuoco

en: Click
it: Segue clic

en: Pointer
it: Puntatore

en: Sloppy
it: Segue finestre

en: New Window Focus
it: Fuoco alle finestre nuove

en: No window
it: Nessuna finestra

en: All windows
it: Tutte le finestre

en: Only dialogs
it: Solo finestre di dialogo

en: Only dialogs with focused parent
it: Solo finestre di dialogo con genitore a fuoco

en: Focus
it: Cambio del fuoco

en: Autoraise
it: Elevazione automatica

en: Delay before raising:
it: Ritardo nell'elevazione

en: Raise Window
it: Elevazione finestra

en: Raise when starting to move or resize
it: Eleva quando si muove/ridimensiona

en: Raise when reverting focus
it: Eleva quando si ripristina il fuoco

en: Active Window Hint Policy
it: Regole per richiami alla finestra attiva

en: Ignore hint
it: Ignora richiamo

en: Animate on hint
it: Anima su richiamo

en: Activate on hint
it: Attiva su richiamo

en: Activate if on visible desk
it: Attiva se su desktop visibile

en: Hints
it: Richiami

en: Warping
it: Invio puntatore

en: Prevent all forms of pointer warping
it: Impedisci qualunque invio del puntatore

en: Slide pointer to a new window which is focused
it: Invia puntatore alla nuova finestra che prende il fuoco

en: Warp speed
it: Velocità invio

en: Other Settings
it: Altre impostazioni

en: Always pass click events to programs
it: Passa sempre eventi clic ai programmi

en: Click raises the window
it: Il clic eleva la finestra

en: Click focuses the window
it: Il clic dà il fuoco alla finestre

en: Refocus last window on desktop switch
it: Ridai il fuoco alla finestra al cambio di desktop

en: Allow focusing of sticky windows when reverting focus
it: Consenti fuoco a finestre persistenti al ripristino del fuoco

en: Focus last focused window on lost focus
it: Restituisci il fuoco all'ultima finestra in caso di perdita

en: Window Display
it: Visualizzazione finestre

en: Border Icon
it: Icona del bordo

en: User defined
it: Impostata dall'utente

en: Application provided
it: Fornita dall'applicazione

en: Move Geometry
it: Geometria spostamento

en: Display information
it: Visualizza informazioni

en: Follows the window
it: Segui la finestra

en: Resize Geometry
it: Geometria ridimensionamento

en: Display
it: Mostra

en: Placement
it: Posizionamento

en: Smart Placement
it: Posizionamento intelligente

en: Don't hide Gadgets
it: Non nascondere i gadget

en: Place at mouse pointer
it: Posiziona sotto il puntatore del mouse

en: Place manually with the mouse
it: Posiziona manualmente col mouse

en: Group with windows of the same application
it: Raggruppa con finestre della stessa applicazione

en: Switch to desktop of new window
it: Vai al desktop con la nuova finestra

en: New Windows
it: Nuove finestre

en: Animate
it: Usa animazione

en: Linear
it: Costante

en: Accelerate, then decelerate
it: Accelera, poi decelera

en: Accelerate
it: Accelera

en: Decelerate
it: Decelera

en: Pronounced accelerate
it: Accelera decisamente

en: Pronounced decelerate
it: Decelera decisamente

en: Pronounced accelerate, then decelerate
it: Accelera decisamente, poi decelera

en: Bounce
it: Rimbalza

en: Bounce more
it: Rimbalza molto

en: Shading
it: Contrazione

en: %1.2f seconds
it: %1.2f secondi

en: Maximizing
it: Massimizzazione

en: Keep windows within the visual screen limits
it: Mantieni finestre entro lo schermo visibile

en: Allow windows partly out of the visual screen limits
it: Consenti finestre parzialmente fuori schermo

en: Allow windows completely out of visual screen limits
it: Consenti finestre totalmente fuori schermo

en: Screen Limits
it: Limiti dello schermo

en: Window Geometry
it: Geometria finestra

en: Resist obstacles
it: Resisti agli ostacoli

en: Other windows
it: Altre finestre

en: Edge of the screen
it: Bordo dello schermo

en: Desktop gadgets
it: Gadget sul desktop

en: Resistance
it: Resistenza

en: Smart expansion
it: Intelligente

en: Fill available space
it: Riempitiva

en: Direction
it: Direzione

en: Both
it: Entrambi

en: Manipulation
it: Manipolazione

en: Allow manipulation of maximized windows
it: Consenti manipolazione finestre massimizzate

en: Allow windows above fullscreen window
it: Consenti finestre sopra finestra a tutto schermo

en: Maximization
it: Massimizzazione

en: Automatically accept changes after:
it: Accetta modifiche automaticamente dopo:

en: Move by
it: Sposta di:

en: Resize by
it: Ridimensiona di:

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Limit resize to useful geometry
it: Limita ridimensionamento allo spazio utile

en: Ensure initial placement of windows inside useful geometry
it: Assicura piazzamento finestre all'interno dello spazio utile

en: Adjust windows on shelf hide
it: Sistema finestre alla scomparsa della mensola

en: Set hidden state when not on current desktop
it: Nascondi lo stato nascosto quando non nel desktop corrente

en: Follow Move
it: Segui spostamento

en: Follow Resize
it: Segui ridimensionamento

en: Follow Raise
it: Segui elevazione

en: Follow Lower
it: Segui abbassamento

en: Follow Layer
it: Segui livello

en: Follow Desktop
it: Segui desktop

en: Follow Iconify
it: Segui iconificazione

en: Transients
it: Transitorie

en: Window Process Management
it: Gestione processo

en: Kill process if unclosable
it: Uccidi processo se non terminabile

en: Kill process instead of client
it: Uccidi processo al posto del client

en: Kill timeout:
it: Timeout per l'uccisione:

en: Ping clients
it: Pinga i client

en: Ping interval:
it: Intervallo per il ping:

en: Window Focus
it: Fuoco delle finestre

en: Window List Menu
it: Menù lista finestre

en: Window Remembers
it: Impostazioni finestra da ricordare

en: Remember internal dialogs
it: Ricorda finestre di dialogo interne

en: Remember file manager windows
it: Ricorda finestre file manager

en: Don't remember file manager windows by directory
it: Non ricordare le finestre per directory

en: Details
it: Dettagli

en: No selection
it: Nessuna selezione

en: Show password
it: Mostra password

en: Input requested
it: Input richiesto

en: Connman Error
it: Errore di Connman

en: Connman Service Missing
it: Servizio Connman mancante

en: The Connman service is not able to be found.<br>Is <b>connmand</b> daemon running?
it: Impossibile trovare il servizio Connman.<br>Il demone <b>connmand</b> è in esecuzione?

en: Connection Manager
it: Gestore connessioni

en: This module wants to execute an external application EConnMan that does not exist.<ps/>Please install <b>EConnMan</b> application.
it: Questo modulo vuole eseguire l'applicazione esterna EConnMan che non esiste.<ps/>Si prega di installare l'applicazione <b>EConnMan</b>.

en: Wifi On
it: Wifi attivo

en: Configure
it: Configura

en: Cpu Frequency Control Settings
it: Impostazioni controllo frequenza CPU

en: Restore CPU Power Policy
it: Ripristina regole alimentazione CPU

en: Automatic powersaving
it: Risparmio energetico automatico

en: Update poll interval
it: Intervallo campionamento

en: Fast (4 ticks)
it: Veloce (4 tick)

en: Medium (8 ticks)
it: Medio (8 tick)

en: Normal (32 ticks)
it: Normale (32 tick)

en: Slow (64 ticks)
it: Lento (64 tick)

en: Very Slow (256 ticks)
it: Molto lento (256 tick)

en: Minimum Power State
it: Stato energetico minimo

en: Maximum Power State
it: Stato energetico massimo

en: Manual
it: Manuale

en: Lower Power Automatic
it: Minimo Consumo Automatico

en: Automatic Interactive
it: Interattivo automatico

en: Minimum Speed
it: Minima velocità

en: Maximum Speed
it: Massima velocità

en: Time Between Updates
it: Intervallo tra aggiornamenti

en: Set CPU Power Policy
it: Imposta regole energia CPU

en: Set CPU Speed
it: Imposta velocità CPU

en: Powersaving behavior
it: Comportamento risparmio energetico

en: Power State Min
it: Stato energetico minimo

en: Power State Max
it: Stato energetico massimo

en: There was an error trying to modify CPU<br>frequency control parameters.
it: C'è stato un errore nel tentativo di<br>impostare i parametri di controllo<br>della frequenza della cpu.

en: Your kernel does not support setting the<ps/>CPU frequency at all. You may be missing<ps/>Kernel modules or features, or your CPU<ps/>simply does not support this feature.
it: Il vostro kernel non supporta affatto l'impostazione<ps/>della frequenza della CPU. Probabilmente mancano<ps/>funzionalità o moduli del kernel, o più semplicemente<ps/>la vostra CPU non supporta questa funzionalità.

en: CPU Frequency
it: Frequenza CPU

en: Everything Launcher
it: Lanciatore Everything

en: Show Everything Launcher
it: Mostra lanciatore Everything

en: Everything Configuration
it: Configurazione di Everything

en: Everything Module
it: Modulo Everything

en: Run Everything
it: Pannello di Everything

en: Everything Settings
it: Impostazioni di Everything

en: Available Plugins
it: Plugin disponibili

en: Move Up
it: Sposta su

en: Move Down
it: Sposta giù

en: Enabled
it: Abilitato

en: Show in "All"
it: Mostra in "Tutti"

en: Show in top-level
it: Mostra al livello più alto

en: Minimum characters for search
it: Caratteri minimi per la ricerca

en: Plugin Trigger
it: Richiamo per il plugin

en: Search only when triggered
it: Cerca solo se richiamato

en: Plugin View
it: Visualizzazione plugin

en: Detailed
it: Dettagliata

en: Animate scrolling
it: Scorrimento animato

en: Up/Down select next item in icon view
it: Su/Giù seleziona oggetto successivo in vista icone

en: Hide input when inactive
it: Nascondi input se inattivo

en: Hide list
it: Nascondi elenco

en: Quick Navigation
it: Navigazione veloce

en: Emacs style (ALT + n,p,f,b,m,i)
it: Stile Emacs (ALT + n,p,f,b,m,i)

en: Vi style (ALT + h,j,k,l,n,p,m,i)
it: Stile Vi (ALT + h,j,k,l,n,p,m,i)

en: No Sorting
it: Nessun ordinamento

en: By usage
it: In base all'uso

en: Most used
it: Più usati

en: Last used
it: Usati per ultimi

en: Subject Plugins
it: Plugin soggetto

en: Action Plugins
it: Plugin azione

en: Object Plugins
it: Plugin oggetto

en: Plugins
it: Plugin

en: Popup Size
it: Dimensione popup

en: Popup Width
it: Larghezza popup

en: Popup Height
it: Altezza popup

en: Popup Align
it: Allineamento popup

en: Edge Popup Size
it: Dimensione popup bordo

en: Geometry
it: Geometria

en: Everything Collection
it: Raccolta di Everything

en: Everything Starter
it: Avvio Everything

en: Everything Gadgets
it: Gadget di Everything

en: Actions
it: Azioni

en: %d item | %d items
it[0]: %d oggetto
it[1]: %d oggetti

en: No plugins loaded
it: Nessun plugin caricato

en: Exebuf
it: Comando

en: Open with...
it: Apri con...

en: Open File...
it: Apri file...

en: Edit Application Entry
it: Modifica applicazione

en: New Application Entry
it: Crea applicazione

en: Run with Sudo
it: Esegui con sudo

en: Open Terminal here
it: Esegui terminale qui

en: Run Executable
it: Avvia eseguibile

en: Everything Applications
it: Modulo applicazioni di Everything

en: Commands
it: Comandi

en: Terminal Command
it: Comando terminale

en: Sudo GUI
it: Interfaccia sudo

en: Everything Plugin
it: Plugin di Everything

en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: Copy To ...
it: Copia in...

en: Move To ...
it: Sposta in...

en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

en: Open Directory
it: Apri directory

en: Sort by Date
it: Ordina per data

en: Sort by Name
it: Ordina per nome

en: Recent Files
it: File recenti

en: Everything Files
it: Modulo file di Everything

en: Show recent files
it: Mostra file recenti

en: Search recent files
it: Cerca file recenti

en: Search cached files
it: Cerca file in cache

en: Cache visited directories
it: Cache per directory visitate

en: Clear cache
it: Svuota cache

en: Show %s Plugin
it: Mostra plugin %s

en: Browse %s
it: Esplora %s

en: Show Dialog
it: Mostra finestre di dialogo

en: Text
it: Testo

en: Switch to Window
it: Passa alla finestra

en: Toggle Fullscreen
it: Commuta schermo pieno

en: Send to Desktop
it: Invia al desktop

en:   Ok, here comes the explanation of <hilight>everything</hilight>...<ps/>  Just type a few letters of the thing you are looking for. <ps/>  Use cursor <hilight>&lt;up/down&gt;</hilight> to choose from the list of things.<ps/>  Press  <hilight>&lt;tab&gt;</hilight> to select an action, then press  <hilight>&lt;return&gt;</hilight>.<ps/> This page will not show up next time you run <hilight>everything</hilight>.<ps/>    <hilight>&lt;Esc&gt;</hilight> close this Dialog<ps/>    <hilight>&lt;?&gt;</hilight> show this page<ps/>    <hilight>&lt;return&gt;</hilight> run action<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+return&gt;</hilight> run action and continue<ps/>    <hilight>&lt;tab&gt;</hilight> toggle between selectors<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+tab&gt;</hilight> complete input (depends on plugin)<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+'x'&gt;</hilight> jump to plugin beginning with 'x'<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+left/right&gt;</hilight> cycle through plugins<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+up/down&gt;</hilight> go to first/last item<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+1&gt;</hilight> toggle view modes (exit this page ;)<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+2&gt;</hilight> toggle list view modes<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+3&gt;</hilight> toggle thumb view modes
it:   Ok, ecco la spiegazione di <hilight>Everything</hilight>...<ps/>  Digitate semplicemente alcune lettere di ciò che state<ps/>  cercando. Usate i tasti <hilight>&lt;su/giù&gt;</hilight> per selezionare<ps/>  dall'elenco. Premete il tasto <hilight>&lt;tab&gt;</hilight> per selezionare<ps/>  un'azione, quindi <hilight>&lt;invio&gt;</hilight>. Questa pagina non<ps/>  apparirà alla prossima esecuzione di <hilight>Everything</hilight><ps/>    <hilight>&lt;?&gt;</hilight> mostra questa pagina<ps/>    <hilight>&lt;invio&gt;</hilight> esegue l'azione<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+invio&gt;</hilight> esegue l'azione e continua<ps/>    <hilight>&lt;tab&gt;</hilight> cambia selettore<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+tab&gt;</hilight> completa l'input (dipende dal plugin)<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+'x'&gt;</hilight> va al plugin che inizia con 'x'<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+sinistra/destra&gt;</hilight> cicla tra i plugin<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+su/giù&gt;</hilight> va alla prima/ultima voce<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+1&gt;</hilight> cambia visualizzazione (esce da questa pagina ;)<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+2&gt;</hilight> cambia visualizzazione a elenco<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+3&gt;</hilight> cambia visualizzazione a miniature

en: Back
it: Indietro

en: Other application...
it: Altre applicazioni...

en: Go To Parent Directory
it: Vai alla directory superiore

en: Clone Window
it: Clona finestra

en: Copy Path
it: Copia percorso

en: Run
it: Esegui

en: Open
it: Apri

en: Known Applications
it: Applicazioni conosciute

en: Suggested Applications
it: Applicazioni suggerite

en: All Applications
it: Tutte le applicazioni

en: Custom Command
it: Comando personalizzato

en: Copying is aborted
it: Copia interrotta

en: Moving is aborted
it: Spostamento interrotto

en: Deleting is aborted
it: Eliminazione interrotta

en: Secure deletion is aborted
it: Eliminazione sicura interrotta

en: Unknown operation from slave is aborted
it: Operazione sconosciuta dallo slave interrotta

en: Copy of %s done
it: Copiatura di %s eseguita

en: Copying %s (eta: %s)
it: Copio %s (tempo rimanente: %s)

en: Move of %s done
it: Spostamento di %s eseguito

en: Moving %s (eta: %s)
it: Sposto %s (tempo rimanente: %s)

en: Delete done
it: Eliminazione eseguita

en: Deleting files...
it: Eliminazione file...

en: Secure delete done
it: Cancellazione sicura eseguita

en: Securely deleting files...
it: Eliminazione sicura file...

en: Unknown operation from slave %d
it: Operazione sconosciuta dallo slave %d

en: EFM Navigation
it: Navigazione EFM

en: File Icons
it: Icone dei file

en: File Types
it: Tipi di file

en: File Icon
it: Icona dei file

en: Basic Info
it: Informazioni di base

en: Use Generated Thumbnail
it: Usa anteprime generate

en: Use Theme Icon
it: Usa icona del tema

en: Use Edje File
it: Usa file edje

en: Use Image
it: Usa immagine

en: Use Default
it: Usa valori predefiniti

en: Select an Edje file
it: Seleziona un file Edje

en: Select an image
it: Seleziona un'immagine

en: Icon Size
it: Dimensione icona

en: View
it: Visualizzazione

en: File Extensions
it: Estensioni dei file

en: Full Path In Title
it: Percorso completo nel titolo

en: Icons On Desktop
it: Icone sul desktop

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Show Detailed Time and Date
it: Mostra data e ora dettagliate

en: Open Dirs In Place
it: Apri directory nella stessa finestra

en: Use Single Click
it: Usa clic singolo

en: 'cp+rm' instead of 'mv'
it: 'cp+rm' al posto di 'mv'

en: Use Alternate Selection Modifiers
it: Usa modificatori selezione alternativi

en: Allow Navigation On Desktop
it: Consenti esplorazione sul desktop

en: Max File Size For Thumbnailing
it: Dimensione massima file per miniature

en: Spring Delay
it: Ritardo apertura tramite trascinamento

en: Mode
it: Modalità

en: Show device icons on desktop
it: Mostra icone delle unità sul desktop

en: Mount volumes on insert
it: Monta volumi all'inserimento

en: Open filemanager on mount
it: Apri filemanager al montaggio

en: Device
it: Unità

en: Show tooltip
it: Mostra tooltip

en: Clamp video size
it: Forza dimensione video

en: Tooltip delay
it: Ritardo tooltip

en: Tooltip size (Screen percentage)
it: Dimensione tooltip (% schermo)

en: Tooltips
it: Tooltip

en: File Manager
it: File manager

en: Show Dir
it: Mostra directory

en: Navigate
it: Esplora

en: Fileman
it: File manager

en: No listable items
it: Nessun oggetto elencabile

en: GTK Bookmarks
it: Segnalibri GTK

en: Recent
it: Recenti

en: Current Directory
it: Directory attuale

en: Root
it: File system

en: Navigate...
it: Esplora...

en: Processing %d operation | Processing %d operations
it[0]: Sto processando %d operazione
it[1]: Sto processando %d operazioni

en: Filemanager is idle
it: Filemanager in attesa

en: EFM Operation Info
it: Info operazioni EFM

en: Background
it: Sfondo

en: Overlay (Action Toggle)
it: Livello sovrapposto (tasto visualizzazione)

en: Desktop Gadgets
it: Gadget sul desktop

en: Available Layers
it: Livelli disponibili

en: Configure Layer
it: Configura livello

en: Layers
it: Livelli

en: Custom Image
it: Immagine personalizzata

en: Custom Color
it: Colore personalizzato

en: Transparent
it: Trasparente

en: Animations
it: Animazioni

en: Background Options
it: Opzioni dello sfondo

en: Desktop Overlay
it: Livello sovrapposto al desktop

en: Begin move/resize
it: Inizio spostamento/ridimensionamento

en: Free
it: Libero

en: Appearance
it: Aspetto

en: Add other gadgets
it: Aggiungi altri gadget

en: Show/hide gadgets
it: Mostra/nascondi i gadget

en: Change Gadgets
it: Gestione gadget

en: Latitude:  %f
it: Latitudine:  %f

en: Longitude:  %f
it: Longitudine:  %f

en: Altitude:  %f
it: Altitudine:  %f

en: Altitude:  N/A
it: Altitudine:  N/D

en: Speed:  %f
it: Velocità:  %f

en: Speed: N/A
it: Veocità: N/D

en: Heading:  %f
it: Direzione:  %f

en: Heading: N/A
it: Direzione: N/D

en: Accuracy:  %.1f m
it: Precisione:  %.1f m

en: Location information:
it: Informazioni posizione:

en: IBar Settings
it: Impostazioni di IBar

en: Selected source
it: Sorgente selezionata

en: Icon Labels
it: Etichette icone

en: Show icon label
it: Mostra etichetta icona

en: Lock icon move
it: Blocca spostamento icona

en: Don't show active windows
it: Non mostrare finestre attive

en: Track launch
it: Traccia esecuzione

en: Miniview on mouse over
it: Miniatura al passaggio del mouse

en: Create new IBar source
it: Crea nuova sorgente per Ibar

en: Enter a name for this new source:
it: Inserire nome per la nuova sorgente:

en: You requested to delete "%s".<ps/><ps/>Are you sure you want to delete this bar source?
it: Avete chiesto di eliminare "%s".<ps/><ps/>Siete sicuri di voler rimuovere questa sorgente per Ibar?

en: Are you sure you want to delete this bar source?
it: Siete sicuri di voler rimuovere questa sorgente per Ibar?

en: Create new Icon
it: Crea nuova icona

en: Add to bar
it: Aggiungi alla barra

en: Remove from bar
it: Elimina dalla barra

en: Icon %s
it: Icona %s

en: Focus IBar
it: Fuoco di Ibar

en: IBox Settings
it: Impostazioni di IBox

en: Expand When On Desktop
it: Espandi se sul desktop

en: Show Icon Label
it: Mostra etichetta icona

en: Display Name
it: Mostra nome

en: Display Title
it: Mostra titolo

en: Display Class
it: Mostra classe

en: Display Icon Name
it: Mostra nome icona

en: Display Border Caption
it: Visualizza didascalia del bordo

en: Show windows from all screens
it: Mostra finestre di tutti gli schermi

en: Show windows from current screen
it: Mostra finestre dello schermo attuale

en: Show windows from all desktops
it: Mostra finestre di tutti i desktop

en: Show windows from active desktop
it: Mostra finestre del desktop attivo

en: Authenticating...
it: Autenticazione...

en: The password you entered is invalid. Try again.
it: La password inserita non è valida. Ritenta.

en: Please enter your PIN
it: Inserire il PIN

en: Please enter your unlock password
it: Inserire la propria password di sblocco

en: Caps Lock is On
it: Il blocco delle maiuscole è attivo

en: Authentication System Error
it: Errore del sistema di autenticazione

en: Authentication via PAM had errors setting up the<ps/>authentication session. The error code was <hilight>%i</hilight>.<ps/>This is bad and should not be happening. Please report this bug.
it: L'autenticazione tramite PAM ha fallito<ps/>l'impostazione della sessione di autenticazione.<ps/>L'errore riportato è <hilight>%i</hilight>.<ps/>Questo non dovrebbe succedere, si prega di<ps/>segnalare questo bug.

en: New volume
it: Nuovo volume

en: Volume changed
it: Il volume è cambiato

en: Increase Volume
it: Aumenta volume

en: Decrease Volume
it: Diminuisci volume

en: Mute volume
it: Silenzia volume

en: Increase Volume of Focused Application
it: Aumenta volume dell'applicazione a fuoco

en: Decrease Volume of Focused Application
it: Diminuisci volume dell'applicazione a fuoco

en: Mute Volume of Focused Application
it: Silenzia volume dell'applicazione a fuoco

en: Increase Mic Volume
it: Aumenta volume microfono

en: Decrease Mic Volume
it: Diminuisci volume microfono

en: Mute Mic volume
it: Silenzia volume microfono

en: Mute Volume
it: Silenzia volume

en: Mute Mic Volume
it: Silenzia volume microfono

en: Playback
it: Esecuzione

en: Inputs
it: Ingressi

en: Cards
it: Schede

en: Notify on volume change
it: Notifica cambi di volume

en: Mute on lock
it: Silenzia al blocco

en: Backend to use:
it: Backend da utilizzare:

en: Emix Configuration
it: Configurazione di Emix

en: Music controller
it: Controller musicale

en: Music Player
it: Riproduttore musicale

en: * Your player must be configured to export the DBus interface MPRIS2.
it: * Il vostro riproduttore deve esportare l'interfaccia DBus MPRIS2.

en: Pause music when screen is locked
it: Poni in pausa al blocco dello schermo

en: Music control Settings
it: Impostazioni controllo musicale

en: Notification Settings
it: Impostazioni di Notification

en: Urgency
it: Urgenza

en: Levels of urgency to display:
it: Livelli di urgenza da notificare:

en: Critical
it: Critico

en: Default Timeout
it: Timeout predefinito

en: Force timeout for all notifications
it: Forza timeout per tutte le notifiche

en: Screen Policy
it: Regole per lo schermo

en: Primary screen
it: Schermo principale

en: Current screen
it: Schermo corrente

en: All screens
it: Tutti gli schermi

en: Popup Corner
it: Angolo per popup

en: Top left
it: Superiore sinistro

en: Top right
it: Superiore destro

en: Bottom left
it: Inferiore sinistro

en: Bottom right
it: Inferiore destro

en: Ignore replace ID
it: Non sostituire ID notifica

en: Notification Module
it: Modulo Notification

en: Error during notification server initialization
it: Errore nell'inizializzazione del server di Notification

en: Ensure there's no other module acting as a server and that D-Bus is correctly installed and running
it: Assicurarsi che non vi siano altri moduli che facciano da server e che D-Bus sia correttamente installato e in funzione.

en: Refresh Packages
it: Aggiorna pacchetti

en: Hourly
it: Ogni ora

en: Daily
it: Ogni giorno

en: Weekly
it: Ogni settimana

en: Package list
it: Lista dei pacchetti

en: Compact (package name)
it: Compatta (nome pacchetto)

en: Extended (name and description)
it: Estesa (nome e descrizione)

en: Package Manager
it: Gestore dei pacchetti

en: System Updates
it: Aggiornamenti di sistema

en: Low priority update
it: Aggiornamenti a bassa priorità

en: Enhancement update
it: Aggiornamenti di crescita

en: Normal update
it: Aggiornamenti normali

en: Bugfix update
it: Aggionamenti di risoluzione bug

en: High priority update
it: Aggiornamenti ad alta priorità

en: Security update
it: Aggiornamenti di sicurezza

en: Unknown PackageKit
it: PackageKit sconosciuto

en: No information available
it: Nessuna informazione disponibile

en: Operation in progress
it: Operazione in corso

en: One update available | %d updates available
it[0]: Un aggiornamento disponibile
it[1]: %d aggiornamenti disponibili

en: Your system is updated
it: Il tuo sistema è aggiornato

en: Please wait
it: Si prega di attendere

en: Nothing to do
it: Nulla da eseguire

en: Install updates
it: Installa aggiornamenti

en: Install update | Install %d updates
it[0]: Installa aggiornamento
it[1]: Installa %d aggiornamenti

en: Manage packages
it: Gestisci pacchetti

en: Pager Settings
it: Impostazioni di Pager

en: Flip desktop on mouse wheel
it: Cambia desktop con la rotella del mouse

en: Always show desktop names
it: Mostra sempre nomi dei desktop

en: Show popup on desktop change
it: Mostra popup al cambio di desktop

en: Show popup for urgent windows
it: Mostra popup con finestre urgenti

en: Select and Slide button
it: Selezione e trasferimento

en: Click to set
it: Clicca per impostare

en: Drag and Drop button
it: Bottone per trascinamento e rilascio

en: Drag whole desktop
it: Trascina l'intero desktop

en: Popup pager height
it: Altezza del pager

en: %.0f pixels
it: %.0f pixel

en: Popup duration
it: Durata popup

en: %1.1f seconds
it: %1.1f secondi

en: Pager action popup height
it: Altezza popup azioni del pager

en: Show popup for urgent window
it: Mostra popup con finestre urgenti

en: Urgent popup sticks on screen
it: Popup finestre urgenti appiccicato allo schermo

en: Show popup for focused windows
it: Mostra popup con finestre con fuoco

en: Urgent popup duration
it: Durata popup finestre urgenti

en: Urgent Windows
it: Finestre urgenti

en: Attention
it: Attenzione

en: You cannot use the right mouse button in the<ps/>shelf for this as it is already taken by internal<ps/>code for context menus.<ps/>This button only works in the popup.
it: Non potete usare il tasto destro del mouse<ps/>nella mensola poichè è già usato dal codice<ps/>interno per il menù contestuale.<ps/>Questo tasto funziona solo nel popup.

en: All desktop settings
it: Impostazioni per tutti i desktop

en: This desktop name and wallpaper settings
it: Il nome di questo desktop e le impostazioni dello sfondo

en: Pager module cannot be loaded at the same time as Pager Plain!
it: Il modulo Pager non può essere caricato se è già caricato il modulo Pager Plain!

en: Show Pager Popup
it: Mostra popup del pager

en: Popup Desk Right
it: Desktop a destra nel popup

en: Popup Desk Left
it: Desktop a sinistra nel popup

en: Popup Desk Up
it: Desktop sopra nel popup

en: Popup Desk Down
it: Desktop sotto nel popup

en: Popup Desk Next
it: Desktop successivo nel popup

en: Popup Desk Previous
it: Desktop precedente nel popup

en: Please enter password
it: Inserire la password

en: Enter password for <b>%s</b>
it: Inserire password per <b>%s</b>

en: Enter password for UID %u
it: Inserire password per lo UID %u

en: Enter a unique name for this entry
it: Inserire un nome univoco per questa voce

en: Disable Warning Dialogs
it: Disabilita finestre di avvertimento

en: Disable Startup Tutorial
it: Disabilita tutorial iniziale

en: Entries
it: Voci

en: Hide Instead Of Raising
it: Nscondi invece di alzare

en: Hide If Focus Lost
it: Nascondi se il fuoco è perso

en: Quickaccess Settings
it: Impostazioni di Quickaccess

en: Toggle Visibility
it: Commuta visibilità

en: Add Quickaccess For Current Window
it: Aggiungi Quickaccess alla finestra attuale

en: Remove Quickaccess From Current Window
it: Rimuovi Quickaccess dalla finestra attuale

en: Quickaccess Error
it: Errore di Quickaccess

en: Could not determine command for starting this application!
it: Impossibile determinare il comando per avviare questa applicazione!

en: The relaunch option is meant to be used<ps/>with terminal applications to create a persistent<ps/>terminal which reopens when closed, generally seen<ps/>in quake-style drop-down terminals.<ps/>Either the selected application is not a terminal<ps/>or the cmdline flag for changing the terminal's window<ps/>name is not known. Feel free to submit a bug report if this<ps/>is a terminal which can change its window name.<ps/>Alternatively, you can add a data.item to<ps/>%s/e-module-quickaccess.edj<ps/>Like so:<ps/>data.item: "%s" "--OPT";
it: L'opzione di riesecuzione è concepita<ps/>per l'uso con applicazioni terminale,<ps/>per creare un terminale persistente che<ps/>riparte quando viene chiuso, generalmente<ps/>vista in terminali drop-down in stile<ps/>Quake. O l'applicazione selezionata non<ps/>è un terminale o l'opzione da riga di<ps/>comando per cambiare il nome della<ps/>finestra del terminale è sconosciuta.<ps/>Potete inviare un bug report se questo<ps/>è un terminale che può cambiare nome<ps/>alla sua finestra. In alternativa potete<ps/>aggiungere un oggetto data.item in<ps/>%s/e-module-quickaccess.edj<ps/> in questo modo:<ps/>data.item: "%s" "--OPT";

en: Quickaccess Help
it: Aiuto di Quickaccess

en: Cannot set relaunch for window without name and class!
it: Impossibile impostare la riesecuzione per finestre senza nome e classe!

en: Cannot set relaunch for internal E dialog!
it: Impossibile impostare la riesecuzione per le finstre di dialogo interne!

en: The selected window created with name:<ps/>%s<ps/>and class:<ps/>%s<ps/>could not be found in the Quickaccess app database<ps/>This means that either the app is unknown to us<ps/>or it is not intended for use with this option.<ps/>Please choose an action to take:
it: La finestra selezionata creata con nome:<ps/>%s<ps/>e classe:<ps/>%s<ps/>non è stata trovata nel database di Quickaccess.<ps/>Questo significa che l'applicazione non è a noi<ps/>nota o che non è intesa per essere usata con<ps/>questa opzione. Si prega di scegliere una<ps/>azione da intraprendere:

en: Continue
it: Continua

en: More Help
it: Ulteriore aiuto

en: The requested Quickaccess entry does not exist!
it: La voce Quickaccess richiesta non esiste!

en: Keybind Error
it: Errore associazione di tasti

en: The keybinding you have entered is already in use!
it: L'associazione di tasti inserita è già usata!

en: Hide Instead Of Raise
it: Nascondi invece di alzare

en: Jump Mode
it: Modalità salto

en: Relaunch When Closed
it: Riesegui alla chiusura

en: Transient
it: Transitoria

en: Remove Quickaccess
it: Rimuovi Quickaccess

en: Add Quickaccess
it: Aggiungi Quickaccess

en: The options found in the Quickaccess menu are as follows:<ps/><hilight>Autohide</hilight> - hide the window whenever it loses focus<ps/><hilight>Hide Instead of Raise</hilight> - Hide window when activated without focus<ps/><hilight>Jump Mode</hilight> - Switch to window's desk and raise instead of showing/hiding<ps/><hilight>Relaunch When Closed</hilight> - Run the entry's command again when its window exits<ps/><hilight>Transient</hilight> - Remember only this instance of the window (not permanent)
it: Le opzioni del menù di Quickaccess sono le seguenti:<ps/><hilight>Scomparsa automatica</hilight> - nasconde la finestra quando perde il fuoco<ps/><hilight>Nascondi invece di alzare</hilight> - nasconde la finestra se attivata senza fuoco<ps/><hilight>Modalità salto</hilight> - passa al desktop della finestra e la alza invece di mostrarla/nasconderla<ps/><hilight>Riesegui alla chiusura</hilight> - esegue nuovamente il comando della voce quando viene chiusa la sua finestra<ps/><hilight>Transitoria</hilight> - ricorda solo questa istanza della finestra (non permanente)

en: You deleted it on your own, you rascal!<ps/>Way to go!
it: L'hai eliminata da solo, mascalzone!<ps/>Bravo!

en: Stop
it: Ferma

en: Great! Activate the Quickaccess entry again to show it!
it: Grande! Attiva nuovamente la voce Quickaccess per mostrarla!

en: Great! Activate the Quickaccess entry again to hide it!
it: Grande! Attiva nuovamente la voce Quickaccess per nasconderla!

en: Well done.<ps/>Now to delete the entry we just made...
it: Ben fatto.<ps/>Adesso per eliminare la voce appena creata...

en: The demo dialog has been bound to the keys you pressed.<ps/>Try pressing the same keys!
it: La finestra è stata associata ai tasti che hai premuto.<ps/>Prova a premere gli stessi tasti!

en: The newly displayed window will activate<ps/>the Quickaccess binding sequence.
it: La finestra appena mostrata attiverà<ps/>la sequenza di associazione Quickaccess.

en: Quickaccess Demo
it: Finestra dimostrativa di Quickaccess

en: This is a demo dialog used in the Quickaccess tutorial
it: Questa è una finestra dimostrativa usata nel tutorial di Quickaccess

en: Quickaccess entries can be created from<ps/>the border menu of any window.<ps/>Click Continue to see a demonstration.
it: Le voci Quickaccess possono essere<ps/>create dal bordo di qualunque finestra.<ps/>Premere Continua per vedere una dimostrazione.

en: Quickaccess is a way of binding user-selected<ps/>windows and applications to keyboard shortcuts.<ps/>Once a Quickaccess entry has been created,<ps/>the associated window can be returned to immediately<ps/>on demand by pushing the keyboard shortcut.
it: Quickaccess è un modo per associare finestre<ps/>e applicazioni selezionate dall'utente a<ps/>scorciatoie di tastiera. Una volta creata<ps/>una voce Quickaccess si può tornare alla<ps/>finestra associata immediatamente alla<ps/>pressione dei tasti della scorciatoia.

en: This appears to be your first time using the Quickaccess module.<ps/>Would you like some usage tips?
it: Questa sembra essere la tua prima volta con il<ps/>modulo Quickaccess. Vuoi qualche suggerimento?

en: quick access name/identifier
it: Nome/identificatore Quickaccess

en: Select action to take with screenshot
it: Selezionare azione per screenshot

en: Delay
it: Ritardo

en: %1.1f sec
it: %1.1f s

en: Tools
it: Strumenti

en: Select crop area
it: Selezionare area da ritagliare

en: Modify objects
it: Modifica oggetti

en: Delete objects
it: Elimina oggetti

en: Single arrow line
it: Linea freccia singola

en: Double arrow line
it: Linea freccia doppia

en: Plain line
it: Linea liscia

en: Solid box
it: Rettangolo pieno

en: Malloc (evil)
it: Malloc (male)

en: Pointing finger
it: Dita puntatore

en: Enlightenment logo
it: Logo di Enlightenment

en: Foot
it: Piedi

en: Silly walk
it: Camminata strana

en: Box outline
it: Bordo rettangolo

en: Circle outline
it: Bordo cerchio

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Text box
it: Cornice di testo

en: Text thought bubble
it: Fumetto di testo

en: Text thought bubble 2
it: Fumetto di testo 2

en: Speech bubble
it: Fumetto parlato

en: Speech bubble 2
it: Fumetto parlato 2

en: Kaboom splat
it: Schianto

en: Pow explode
it: Esplosione

en: Color
it: Colore

en: Take Shot
it: Scatta istantanea

en: Take Screenshot
it: Scatta istantanea

en: Shot Error
it: Errore di Shot

en: Cannot initialize network
it: Non riesco ad inizializzare la rete

en: Take Screenshot with Delay
it: Scatta istantanea con ritardo

en: Quality
it: Qualità

en: Save
it: Salva

en: Share
it: Condivisione

en: Error - No Filemanager
it: Errore - Nessun file manager

en: No filemanager action and/or module was found.<br>Cannot show the location of your screenshots.
it: Non sono stati trovati moduli o azioni per filemanager.<br>Impossibile mostrare la posizione dell'istantanea.

en: Uploaded %i%%
it: Caricati %i%%

en: Error - Upload Failed
it: Errore - upload fallito

en: Upload failed with status code:<ps/>%i
it: L'upload è fallito col seguente codice di stato:<ps/>%i

en: Uploading screenshot
it: Upload dell'immagine

en: Uploading ...
it: Upload in corso ...

en: Screenshot is available at this location:
it: L'immagine è disponibile in questa locazione:

en: Hide
it: Nascondi

en: Confirm Share
it: Conferma condivisione

en: This image will be uploaded without any encryption<ps/>to enlightenment.org. All screenshots uploaded are<ps/>available to everyone with no restrictions.
it: Questa immagine sarà caricata senza crittogtafia<ps/> su enlightenment.org. Tutti gli screenshot caricati<ps/>sono disponibili a tutti senza restrizioni.

en: Confirm
it: Conferma

en: System Controls Settings
it: Impostazione controlli di sistema

en: Secondary
it: Secondaria

en: Icon Sizes
it: Dimensioni icona

en: Do default action after timeout
it: Esegui azione predefinita dopo il timeout

en: Default Action
it: Azione predefinita

en: System Controls
it: Controlli di sistema

en: Show Menu
it: Mostra menù

en: Systray Settings
it: Impostazioni di Systray

en: Tasks Configuration
it: Configurazione di Tasks

en: Show icon only
it: Mostra solo icone

en: Show text only
it: Mostra solo testo

en: Item width
it: Larghezza voce

en: Item height
it: Altezza voce

en: Show
it: Mostra

en: Preview Size
it: Dimensione anteprima

en: Temperature Settings
it: Impostazioni di Temperature

en: Sensors
it: Sensori

en: Display Units
it: Unità di misura

en: Check Interval
it: Frequenza di campionamento

en: High Temperature
it: Alta temperatura

en: Low Temperature
it: Bassa temperatura

en: Temperatures
it: Temperature

en: Show window titles
it: Mostra i titoli delle finestre

en: Tile dialog windows
it: Includi finestre di dialogo in griglia

en: Enable floating split-mode
it: Abilità modalità divisione fluttuante

en: Enable/disable tiling per desktop.
it: Abilita/disabilita griglia per desktop

en: Padding between windows
it: Spazio tra le finestre

en: Tiling Configuration
it: Configurazione di Tiling

en: Window %s cannot be tiled
it: La finestra %s non può essere messa in griglia

en: Window cannot be tiled
it: La finestra non può essere messa in griglia

en: Floating
it: Fluttuante

en: Toggle floating
it: Commuta fluttuazione

en: Move the focused window up
it: Sposta finestra a fuoco in su

en: Move the focused window down
it: Sposta finestra a fuoco in giù

en: Move the focused window left
it: Sposta finestra a fuoco a sinistra

en: Move the focused window right
it: Sposta finestra a fuoco a destra

en: Toggle split mode for new windows.
it: Commuta modalità divisione per le nuove finestre

en: Swap window
it: Scambia finestra

en: Shrink
it: Riduci

en: Virtual Keyboard Settings
it: Impostazioni tastiera virtuale

en: Layout Mode
it: Modalità layout

en: Dictionary
it: Dizionario

en: Toggle
it: Commuta

en: Window Switcher Settings
it: Impostazioni commutatore finestre

en: Large Mode Size
it: Dimensione modalità grande

en: List Mode Size
it: Dimensione modalità elenco

en: List Window Miniatures
it: Visualizza miniature finestre

en: Windows from other desks
it: Finestre da altri desktop

en: Windows from other screens
it: Finestre da altri schermi

en: Iconified
it: Iconificata

en: Iconified from other desks
it: Iconificate di altri desktop

en: Iconified from other screens
it: Iconificate di altri schermi

en: Uniconify/Unshade
it: Deiconifica/srotola

en: Warp mouse while selecting
it: Invia puntatore mentre si seleziona

en: Warp mouse at end
it: Invia alla fine

en: Disable mouse warp on directional focus change
it: Disabilita invio puntatore nel cambio fuoco direzionale

en: Jump to desk
it: Salta al desktop

en: Move to current desk after switch
it: Sposta al desktop attuale dopo il passaggio

en: Selecting
it: Selezione

en: Scroll Animation
it: Anima scorrimento

en: Scroll speed
it: Velocità scorrimento

en: Window Switcher
it: Commutatore finestre

en: Next Window
it: Finestra successiva

en: Previous Window
it: Finestra precedente

en: Next window of same class
it: Finestra successiva di classe uguale

en: Previous window of same class
it: Finestra precedente di classe uguale

en: Next window class
it: Classe finestre successiva

en: Previous window class
it: Classe finestre precedente

en: Window on the Left
it: Finestra a sinistra

en: Window Down
it: Finestra sotto

en: Window Up
it: Finestra sopra

en: Window on the Right
it: Finestra a destra

en: Winlist Error
it: Errore commutatore finestre

en: Winlist cannot be activated from an edge binding
it: Il commutatore di finestre non può essere attivato da un'associazione con bordi

en: Winlist cannot be activated from a signal binding
it: Il commutatore di finestre non può essere attivato da un'associazione con segnali

en: Winlist cannot be activated from an ACPI binding
it: Il commutatore di finestre non può essere attivato da un'associazione ACPI

en: Select a window
it: Seleziona una finestra

en: Next
it: Avanti

en: Please Wait...
it: Attendere...

en: Select one
it: Selezionare un'opzione

en: Profile
it: Profilo

en: Adding missing App files
it: Aggiunta applicazioni mancanti

en: Select preferred size
it: Selezionare la dimensione preferita

en: Focus:
it: Fuoco:

en: Whenever a window is clicked
it: Quando la finestra viene cliccata

en: Whenever the mouse enters a window
it: Quando il mouse entra nella finestra

en: Network Management
it: Gestione rete

en: Connman network service not found
it: Servizio di rete Connman non trovato

en: Install/Enable Connman service for network management support
it: Installare/abilitare il servizio Connman per il supporto alla gestione della rete

en: Connman and Wireless modules disabled
it: Moduli Connman e Wireless disabilitati

en: Install one of these modules for network management support
it: Installate uno di questi moduli per la gestione della rete

en: Checking to see if Connman exists
it: Controllo installazione di Connman

en: Bluetooth Management
it: Gestione bluetooth

en: BlueZ Bluetooth service not found
it: Servizio bluetooth BlueZ non trovato

en: Install/Enable BlueZ 5 / bluetoothd service for network management support
it: Installare/abilitare il servizio Bluez5/bluetoothd per il supporto alla gestione della rete

en: Bluez5 module disabled
it: Modulo Bluez5 disabilitato

en: Install it for Bluetooth management support
it: Installate questo per la gestione del bluetooth

en: Checking to see if BlueZ exists
it: Controllo esistenza di BlueZ

en: Hardware Accelerated (OpenGL)
it: Accelerazione hardware (OpenGL)

en: Tear-free Rendering
it: Rendering Tear-free

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Check for available updates
it: Controlla aggiornamenti disponibili

en: Enlightenment can check for new<ps/>versions, updates, security and<ps/>bugfixes, as well as available add-ons.<ps/><ps/>This is very useful, because it lets<ps/>you know about available bug fixes and<ps/>security fixes when they happen. As a<ps/>result, Enlightenment will connect to<ps/>enlightenment.org and transmit some<ps/>information, much like any web browser<ps/>might do. No personal information such as<ps/>username, password or any personal files<ps/>will be transmitted. If you don't like this,<ps/>please disable this below. It is highly<ps/>advised that you do not disable this as it<ps/>may leave you vulnerable or having to live<ps/>with bugs.
it: Enlightenement può controllare<ps/>l'esistenza di nuove versioni,<ps/>aggiornamenti, bugfix e add-on<ps/>disponibili.<ps/><ps/>Questo è molto utile perché<ps/>consente di sapere se sono<ps/>stati risolti bug e problemi di<ps/>sicurezza in tempo reale. Per<ps/>farlo Enlightenment effettuerà<ps/>connessioni a enlightenment.org<ps/>per trasmettere alcune informazioni,<ps/>come potrebbe fare qualunque<ps/>browser. Nessuna informazione<ps/>personale come nomi utente,<ps/>password o file personali verrà<ps/>trasmessa. Se non gradite questo<ps/>potete disabilitare la funzionalità,<ps/>ma consigliamo di non farlo poiché<ps/>ciò può rendere il sistema<ps/>vulnerabile o esposto a bug.

en: Enable update checking
it: Abilita controllo aggiornamenti

en: Information
it: Informazione

en: A taskbar can be added to<ps/>show open windows and applications.<ps/>The IBar launcher already can do this,<ps/>so this is in addition to that.
it: È possibile aggiungere una<ps/>taskbar per mostrare finestre<ps/>e applicazioni aperte.<ps/>Il lanciatore IBar fa già la<ps/>stessa cosa quindi questa è<ps/>un'alternativa a esso.

en: Enable Taskbar
it: Abilita taskbar

en: Keyboard Settings
it: Impostazioni della tastiera

en: No Name
it: Nessun nome

en: Do not apply any keyboard settings ever
it: Non applicare mai alcuna impostazione di tastiera

en: Label only in gadgets
it: Etichette solo nei gadget

en: Default keyboard layout
it: Layout di tastiera predefinito

en: Compose
it: Tasto 'compose'

en: Third level
it: Terzo livello

en: Switch layout
it: Cambia layout

en: Control
it: Tasto 'control'

en: Keypad
it: Tastierino numerico

en: Keypad delete key
it: Tasto 'canc' del tastierino

en: Capslock
it: Blocco maiuscole

en: Currency
it: Valuta

en: Fifth level
it: Quinto livello

en: Spacebar
it: Barra spaziatrice

en: Japan
it: Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Terminate X
it: Termina X

en: Switch Layout
it: Cambia layout

en: Alternate win key
it: Tasto win alternativo

en: Add New Configuration
it: Aggiungi nuova configurazione

en: Model
it: Modello

en: Variant
it: Variante

en: No Description
it: Nessuna descrizione

en: NONE
it: NESSUNA

en: Could not open X11 socket connection.
it: Impossibile aprire connessione a socket X11

en: Cannot launch XWayland from X11 display.
it: Impossibile lanciare XWayland dal display X11
