enlightenment 0.19.99.20491 - en to vi translation catalogue (1796 entries)

en: About Enlightenment
vi: Giới thiệu Enlightenment

en: Close
vi: Đóng

en: Are you sure you want to kill this window?
vi: Bạn có thật sự muốn đóng cửa sổ này không?

en: Kill
vi: Đóng

en: No
vi: Không

en: Action Params Syntax Error
vi: Lỗi Cú Pháp Đối Số Hoạt Động

en: Exit
vi: Thoát

en: Are you sure you want to exit Enlightenment?
vi: Bạn có thật sự muốn thoát Enlightenment không?

en: Yes
vi: Có

en: Logout
vi: Đăng Xuất

en: Are you sure you want to logout?
vi: Bạn có thật sự muốn đăng xuất?

en: Power off
vi: Tắt

en: Are you sure you want to power off your computer?
vi: Bạn có thật sự muốn tắt máy tính?

en: Reboot
vi: Khởi Động Lại

en: Are you sure you want to reboot your computer?
vi: Bạn có thật sự muốn khởi động lại máy tính?

en: Suspend
vi: Nghỉ

en: Are you sure you want to suspend your computer?
vi: Bạn có thật sự muốn đưa máy tính vào trạng thái nghỉ?

en: Hibernate
vi: Ngủ Đông

en: Are you sure you want to hibernate your computer?
vi: Bạn có thật sự muốn đưa máy tính vào trạng thái ngủ đông?

en: Window : Actions
vi: Cửa Sổ: Hành Động

en: Move
vi: Di Chuyển

en: Resize
vi: Thay Đổi Kích Cỡ

en: Menu
vi: Danh Mục

en: Window Menu
vi: Danh Mục Cửa Sổ

en: Raise
vi: Đưa Lên

en: Lower
vi: Hạ Xuống

en: Window : State
vi: Cửa Sổ: Trạng Thái

en: Sticky Mode Toggle
vi: Bật Tắt Chế Độ Dính

en: Sticky Mode Enable
vi: Chế Độ Dính Khả Dụng

en: Iconic Mode Toggle
vi: Bật Tắt Chế Độ Biểu Tượng

en: Iconic Mode Enable
vi: Chế Độ Biểu Tượng Khả Dụng

en: Fullscreen Mode Toggle
vi: Bật Tắt Chế Độ Toàn Màn Hình

en: Fullscreen Mode Enable
vi: Chế Độ Toàn Màn Hình Khả Dụng

en: Maximize
vi: Cực Đại Hóa

en: Maximize Vertically
vi: Cực Đại Hóa Theo Chiều Dọc

en: Maximize Horizontally
vi: Cực Đại Hóa Theo Chiều Ngang

en: Maximize Left
vi: Cực Đại Hóa Bên Trái

en: Maximize Right
vi: Cực Đại Hóa Bên Phải

en: Maximize Fullscreen
vi: Cực Đại Hóa Toàn Màn Hình

en: Maximize Mode "Smart"
vi: Chế Độ Cực Đại Hóa "Thông Minh"

en: Maximize Mode "Expand"
vi: Chế Độ Cực Đại Hóa "Mở Rộng"

en: Maximize Mode "Fill"
vi: Chế Độ Cực Đại Hóa "Lấp Kín"

en: Shade Up Mode Toggle
vi: Bật Tắt Chế Độ Đổ Bóng Lên Trên

en: Shade Down Mode Toggle
vi: Bật Tắt Chế Độ Đổ Bóng Xuống Dưới

en: Shade Left Mode Toggle
vi: Bật Tắt Chế Độ Đổ Bóng Bên Trái

en: Shade Right Mode Toggle
vi: Bật Tắt Chế Độ Đổ Bóng Bên Phải

en: Shade Mode Toggle
vi: Bật Tắt Chế Độ Đổ Bóng

en: Set Shaded State
vi: Thiết Lập Trạng Thái Đổ Bóng

en: syntax: "(0|1) (up|down|left|right)"
vi: cú pháp: "(0|1) (trên|dưới|trái|phải)"

en: Toggle Borderless State
vi: Bật Tắt Trạng Thái Không Viền

en: Set Border
vi: Thiết Lập Viền

en: Cycle between Borders
vi: Chu kỳ giữa các Viền

en: Toggle Pinned State
vi: Bật Tắt Trạng Thái Ghim

en: Desktop
vi: Chỗ Làm Việc

en: Flip Desktop Left
vi: Lật Chỗ Làm Việc Sang Trái

en: Flip Desktop Right
vi: Lật Chỗ Làm Việc Sang Phải

en: Flip Desktop Up
vi: Lật Chỗ Làm Việc Lên Trên

en: Flip Desktop Down
vi: Lật Chỗ Làm Việc Xuống Dưới

en: Flip Desktop By...
vi: Lật Chỗ Làm Việc Qua...

en: Flip To Previous Desktop
vi: Lật Sang Chỗ Làm Việc Phía Trước

en: Show The Desktop
vi: Hiển Thị Chỗ Làm Việc

en: Show The Shelf
vi: Hiển Thị Khay

en: Flip Desktop To...
vi: Lật Chỗ Làm Việc Đến...

en: Switch Desktop To... On Screen...
vi: Chuyển Chỗ Làm Việc Đến... Trong Màn Hình...

en: Flip Desktop Linearly...
vi: Lật Chỗ Làm Việc Một Cách Tuyến Tính...

en: Switch To Desktop 0
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 0

en: Switch To Desktop 1
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 1

en: Switch To Desktop 2
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 2

en: Switch To Desktop 3
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 3

en: Switch To Desktop 4
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 4

en: Switch To Desktop 5
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 5

en: Switch To Desktop 6
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 6

en: Switch To Desktop 7
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 7

en: Switch To Desktop 8
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 8

en: Switch To Desktop 9
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 9

en: Switch To Desktop 10
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 10

en: Switch To Desktop 11
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 11

en: Switch To Desktop...
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số...

en: Flip Desktop Left (All Screens)
vi: Lật Sang Chỗ Làm Việc Bên Trái (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Flip Desktop Right (All Screens)
vi: Lật Sang Chỗ Làm Việc Bên Phải (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Flip Desktop Up (All Screens)
vi: Lật Sang Chỗ Làm Việc Bên Trên (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Flip Desktop Down (All Screens)
vi: Lật Sang Chỗ Làm Việc Bên Dưới (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Flip Desktop By... (All Screens)
vi: Lật Sang Chỗ Làm Việc Qua... (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Flip Desktop To... (All Screens)
vi: Lật Sang Chỗ Làm Việc Số... (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Flip Desktop Linearly... (All Screens)
vi: Lật Sang Chỗ Làm Việc Một Cách Tuyến Tính... (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Flip Desktop In Direction...
vi: Lật Sang Chỗ Làm Việc Theo Hướng...

en: Switch To Desktop 0 (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 0 (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Switch To Desktop 1 (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 1 (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Switch To Desktop 2 (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 2 (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Switch To Desktop 3 (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 3 (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Switch To Desktop 4 (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 4 (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Switch To Desktop 5 (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 5 (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Switch To Desktop 6 (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 6 (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Switch To Desktop 7 (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 7 (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Switch To Desktop 8 (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 8 (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Switch To Desktop 9 (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 9 (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Switch To Desktop 10 (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 10 (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Switch To Desktop 11 (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc Số 11 (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Switch To Desktop... (All Screens)
vi: Chuyển Sang Chỗ Làm Việc... (Tất Cả Các Màn Hình)

en: Window : List
vi: Cửa Sổ: Danh Sách

en: Jump to window...
vi: Nhảy đến cửa sổ...

en: Jump to window... or start...
vi: Nhảy đến cửa sổ... hoăc bắt đầu...

en: Screen
vi: Màn Hình

en: Send Mouse To Screen 0
vi: Chuyển Con Trỏ Đến Màn Hình Số 0

en: Send Mouse To Screen 1
vi: Chuyển Con Trỏ Đến Màn Hình Số 1

en: Send Mouse To Screen...
vi: Chuyển Con Trỏ Đến Màn Hình...

en: Send Mouse Forward 1 Screen
vi: Chuyển Con Trỏ Tiến Tới 1 Màn Hình

en: Send Mouse Back 1 Screen
vi: Chuyển Con Trỏ Lùi Lại 1 Màn Hinh

en: Send Mouse Forward/Back Screens...
vi: Chuyển Con Trỏ Tiến Tới/Lùi Lại Màn Hinh...

en: Dim
vi: Làm Mờ

en: Undim
vi: Hủy Làm Mờ

en: Backlight Set
vi: Đặt Đèn Bàn Phím

en: Backlight Min
vi: Giá Trị Tối Thiểu Của Đèn Bàn Phím

en: Backlight Mid
vi: Giá Trị Trung Bình Của Đèn Bàn Phím

en: Backlight Max
vi: Giá Trị Tối Đa Của Đèn Bàn Phím

en: Backlight Adjust
vi: Điều Chỉnh Đèn Bàn Phím

en: Backlight Up
vi: Tăng Đèn Bàn Phím

en: Backlight Down
vi: Giảm Đèn Bàn Phím

en: Update and re-apply screen setup
vi: Cập nhật và tái áp dụng thiết lập màn hình

en: Move To Center
vi: Di Chuyển Đến Trung Tâm

en: Move/resize to upper-left quadrant
vi: Di chuyển/thay đổi kích cỡ cho phần phía trên bên trái

en: Move/resize to upper-right quadrant
vi: Di chuyển/thay đổi kích cỡ cho phần phía trên bên phải

en: Move/resize to lower-left quadrant
vi: Di chuyển/thay đổi kích cỡ cho phần phía dưới bên trái

en: Move/resize to lower-right quadrant
vi: Di chuyển/thay đổi kích cỡ cho phần phía dưới bên phải

en: Move To Coordinates...
vi: Di chuyển Đến Tọa Độ...

en: Move By Coordinate Offset...
vi: Di Chuyển Bởi Khoảng Cách Tọa Độ...

en: Resize By...
vi: Thay Đổi Kích Thước Bởi...

en: Push in Direction...
vi: Đẩy Theo Hướng...

en: Drag Icon...
vi: Kéo Biểu Tượng...

en: Window : Moving
vi: Cửa Sổ: Di Chuyển

en: To Next Desktop
vi: Đến Chỗ Làm Việc Kế Tiếp

en: To Previous Desktop
vi: Đến Chỗ Làm Việc Phía Trước

en: By Desktop #...
vi: Bởi Chỗ Làm Việc Số #...

en: To Desktop...
vi: Đến Chỗ Làm Việc...

en: To Next Screen
vi: Đến Màn Hình Kế Tiếp

en: To Previous Screen
vi: Đến Màn Hình Kế Phía Trước

en: Show Main Menu
vi: Hiển Thị Danh Mục Chính

en: Show Favorites Menu
vi: Hiển Thị Danh Mục Ưa Thích

en: Show All Applications Menu
vi: Hiển Thị Danh Mục Tất Cả Các Ứng Dụng

en: Show Clients Menu
vi: Hiển Thị Danh Mục Các Chương Trình Khách

en: Show Menu...
vi: Hiển Thị Danh Mục...

en: Launch
vi: Khởi Chạy

en: Command
vi: Lệnh

en: Application
vi: Ứng Dụng

en: New Instance of Focused App
vi: Thực Thể Mới Của Ứng Dụng Được Tập Trung

en: Restart
vi: Khởi Động Lại

en: Exit Now
vi: Thoát Ngay Bây Giờ

en: Enlightenment : Module
vi: Enlightenment : Mô-đun

en: Enable the named module
vi: Bật mô-đun tên

en: Disable the named module
vi: Tắt mô-đun tên

en: Toggle the named module
vi: Bật tắt mo-đun tên

en: System
vi: Hệ Thống

en: Log Out
vi: Đăng Xuất

en: Power Off Now
vi: Tắt Nguồn Ngay Bây Giờ

en: Power Off
vi: Tắt Nguồn

en: Suspend Now
vi: Nghỉ Ngay Bây Giờ

en: Suspend Intelligently
vi: Nghỉ Thông Minh

en: Hibernate Now
vi: Ngủ Đông Ngay Bây Giờ

en: Hibernate Intelligently
vi: Ngủ Đông Thông Minh

en: Lock
vi: Khóa

en: Cleanup Windows
vi: Dọn Dẹp Cửa Sổ

en: Generic : Actions
vi: Tổng Quát: Tác Vụ

en: Delayed Action
vi: Tác Vụ Bị Trì Hoãn

en: Keyboard Layouts
vi: Các Bố Trí Bàn Phím

en: Use keyboard layout
vi: Sử dụng bố trí bàn phím

en: Next keyboard layout
vi: Bố trí bàn phím tiếp theo

en: Previous keyboard layout
vi: Bố trí bàn phím phía trước

en: Set As Background
vi: Đặt Làm Màn Hình Nền

en: Client Error!
vi: Lỗi Phía Máy Khách!

en: Something has attempted to set a border when it shouldn't! Report this!
vi: Cái gì đó đã cố gắng thiết lập một viền khi mà nó không nên làm điều đó! Báo cáo điều này!

en: Color Selector
vi: Bộ Chọn Màu

en: Color Preview
vi: Xem Trước Màu

en: Select
vi: Chọn

en: Cancel
vi: Hủy

en: Compositor
vi: Bộ Đa Hợp

en: Change current window opacity
vi: Thay đổi độ mờ của cửa sổ hiện tại

en: Set current window opacity
vi: Thiết lập độ mờ của cửa sổ hiện tại

en: Toggle focused client's redirect state
vi: Bật tắt trạng thái chuyển đến của chương trình khách được tập trung

en: Visible
vi: Khả Kiến

en: Focus-Out
vi: Bị Mất Tập Trung

en: Focus-In
vi: Lấy Tập Trung

en: Hidden
vi: Ẩn

en: Title
vi: Tiêu Đề

en: Compositor Warning
vi: Cảnh Báo Của Bộ Đa Hợp

en: Lock Failed
vi: Khóa Bị Thất Bại

en: Another compositor is already running on your display server.
vi: Một bộ đa hợp khác đang chạy trên server của chỗ làm việc của bạn.

en: Your display server does not support the compositor overlay window.
    This is needed for Enlightenment to function.
vi: Server chỗ làm việc của bạn không hỗ trợ cửa sổ bao phủ bộ đa hợp.
    Đây là tính năng thiết yếu để Enlightenment hoạt động.

en: Your display server does not support XComposite, or Ecore-X was built without XComposite support. Note that for composite support you will also need XRender and XFixes support in X11 and Ecore.
vi: Server chỗ làm việc của bạn không hỗ trợ XComposite, hoặc Ecore-X được xây dựng mà không hỗ trợ XComposite. Chú ý rằng để hỗ trợ cho việc đa hợp, bạn cũng sẽ cần hỗ trợ XRender và XFixes cho X11 và Ecore.

en: Your display server does not support XDamage or Ecore was built without XDamage support.
vi: Server chỗ làm việc của bạn không hỗ trợ XDamage hoặc Ecore được xây dựng mà không hỗ trợ XDamage.

en: Enlightenment cannot initialize the XSettings system.
vi: Enlightenment không thể khởi tạo hệ thống XSettings.

en: OK
vi: Đồng Ý

en: The EET file handle is bad.
vi: Cái điều khiển tập tin EET bị xấu.

en: The file data is empty.
vi: Dữ liệu của tập tin bị trống.

en: This is a generic error.
vi: Đây là một lỗi tổng quát.

en: You ran out of space while writing the file.
vi: Hết dung lượng trong lúc ghi tập tin.

en: The file was closed while writing.
vi: Tập tin bị đóng trong lúc đang ghi.

en: Memory-mapping (mmap) of the file failed.
vi: Ánh xạ bộ nhớ (mmap) của tập tin bị thất bại.

en: X509 Encoding failed.
vi: Mã hóa X509 bị thất bại.

en: Signature failed.
vi: Chữ ký thất bại.

en: The signature was invalid.
vi: Chữ ký không hợp lệ.

en: Not signed.
vi: Chưa ký.

en: Feature not implemented.
vi: Tính năng không hiện thực.

en: PRNG was not seeded.
vi: PRNG chưa được gieo hạt.

en: Encryption failed.
vi: Mã hóa thất bại.

en: Decryption failed.
vi: Giải mã thất bại.

en: The error is unknown to Enlightenment.
vi: Đây là một lỗi mà Enlightenment không nhận ra được.

en: Settings Upgraded
vi: Các Thiết Lập Đã Được Nâng Cấp

en: Advanced
vi: Cao Cấp

en: Basic
vi: Cơ Bản

en: Apply
vi: Áp Dụng

en: Extensions
vi: Các Phấn Mở Rộng

en: Modules
vi: Các Mô-Đun

en: Look
vi: Nhìn

en: Internal
vi: Bên Trong

en: Composite Style Settings
vi: Các Thiết Lập Cho Kiểu Đa Hợp

en: Preferences
vi: Tham Chiếu

en: Error - no PAM support
vi: Lỗi - Không hỗ trợ PAM

en: Incomplete Window Properties
vi: Các Thuộc Tính Không Toàn Diện Của Cửa Sổ

en: Desktop Entry Editor
vi: Bộ Soạn Thảo Cho Chỗ Làm Việc

en: Name
vi: Tên

en: Comment
vi: Chú Thích

en: Icon
vi: Biểu Tượng

en: Generic Name
vi: Tên Tổng Quát

en: Window Class
vi: Lớp Cửa Sổ

en: Categories
vi: Phân Loại

en: Mime Types
vi: Kiểu Mime

en: Desktop file
vi: Tập tin chỗ làm việc

en: General
vi: Tổng Quát

en: Startup Notify
vi: Khởi Động Thông Báo

en: Run in Terminal
vi: Chạy Trong Termial

en: Show in Menus
vi: Thể Hiện Trong Danh Mục

en: Options
vi: Tùy Chọn

en: Select an Icon for '%s'
vi: Chọn Một Biểu Tượng cho '%s'

en: Select an Executable
vi: Chọn Một tập tin thực thi

en: Run Error
vi: Lỗi Chạy

en: Enlightenment was unable to get current directory
vi: Enlightenment không thể lấy thư mục hiện tại

en: Application run error
vi: Lỗi Chạy Ứng Dụng

en: Application Execution Error
vi: Lỗi Thực Thi Ứng Dụng

en: %s stopped running unexpectedly.
vi: %s dừng thực thi một cách đột xuất.

en: An exit code of %i was returned from %s.
vi: Mã thoát của %i được trả về từ %s.

en: %s was interrupted by an Interrupt Signal.
vi: %s bị ngắt bởi một Tín Hiệu Ngắt.

en: %s was interrupted by a Quit Signal.
vi: %s bị ngắt bởi một Tín Hiệu Dừng.

en: %s was interrupted by an Abort Signal.
vi: %s bị ngắt bởi một Tín Hiệu Thoát.

en: %s was interrupted by a Floating Point Error.
vi: %s bị ngắt bởi một Lỗi Dấu Chấm Động.

en: %s was interrupted by an Uninterruptable Kill Signal.
vi: %s bị ngắt bởi một Tín Hiệu Tắt Không Thể Ngắt.

en: %s was interrupted by a Segmentation Fault.
vi: %s bị ngắt bởi một Lỗi Phân Mảnh.

en: %s was interrupted by a Broken Pipe.
vi: %s bị ngắt bởi một Ống Bị Vỡ.

en: %s was interrupted by a Termination Signal.
vi: %s bị ngắt bởi một Tín Hiệu Chấm Dứt.

en: %s was interrupted by a Bus Error.
vi: %s bị ngắt bởi một Lỗi Bus.

en: %s was interrupted by the signal number %i.
vi: %s bị ngắt bởi tín hiệu số %i.

en: ***The remaining output has been truncated. Save the output to view.***
vi: ***Phần còn lại của bộ xuất đã bị cắt. Lưu bộ xuất vào tầm nhìn.***

en: Error Logs
vi: Bản Ghi Lỗi

en: There was no error message.
vi: Không có thông điệp lỗi.

en: Save This Message
vi: Lưu Thông Điệp Này

en: This error log will be saved as %s/%s.log
vi: Bản ghi của lỗi này sẽ đươc lưu %s/%s.log

en: Error Information
vi: Thông Tin Lỗi

en: Error Signal Information
vi: Thông Tin Tín Hiệu Lỗi

en: Output Data
vi: Dữ Liệu Đầu Ra

en: There was no output.
vi: Không có đầu ra.

en: Nonexistent path
vi: Đường dẫn không tồn tại

en: %s doesn't exist.
vi: %s không tồn tại.

en: %u file | %u files
vi[0]: %u tập tin
vi[1]: %u tập tin

en: Mount Error
vi: Lỗi Gắn

en: Can't mount device
vi: Không thể gắn thiết bị

en: Unmount Error
vi: Lỗi Tháo Ra

en: Can't unmount device
vi: Không thể tháo thiết bị

en: Eject Error
vi: Lỗi Đẩy Ra

en: Can't eject device
vi: Không thể đẩy thiết bị ra

en: Error
vi: Lỗi

en: The recent DND operation requested for '%s' has failed.
vi: Tác vụ DND gần đây yêu cầu cho '%s' bị thất bại.

en: A link to the requested URL already exists!
vi: Đã tồn tại một liên kết cho URL được yêu cầu!

en: Case Sensitive
vi: Nhạy Với Chữ In Hoa

en: Sort By Extension
vi: Sắp Xếp Theo Phần Mở Rộng

en: Sort By Modification Time
vi: Sắp Xếp Theo Thời Gian Thay Đổi

en: Sort By Size
vi: Sắp Xếp Theo Kích Cỡ

en: Directories First
vi: Các Thư Mục Trước

en: Directories Last
vi: Các Thư Mục Sau Cùng

en: View Mode
vi: Chế Độ Xem

en: Sorting
vi: Sắp Xếp

en: Refresh View
vi: Làm Mới Tầm Nhìn

en: New...
vi: Tạo Mới...

en: Actions...
vi: Tác Vụ...

en: Paste
vi: Dán

en: Link
vi: Liên Kết

en: Cut
vi: Cắt

en: Copy
vi: Sao Chép

en: Delete
vi: Xóa

en: Rename
vi: Đổi Tên

en: Unmount
vi: Tháo Ra

en: Mount
vi: Gắn

en: Eject
vi: Đẩy Ra

en: Properties
vi: Thuộc Tính

en: Application Properties
vi: Thuộc Tính Ứng Dụng

en: File Properties
vi: Thuộc Tính Tập Tin

en: Use default
vi: Sử dụng giá trị mặc định

en: Grid Icons
vi: Lưới Biểu Tượng

en: Custom Icons
vi: Tùy Biến Biểu Tượng

en: List
vi: Danh Sách

en: Default View
vi: Tầm Nhìn Mặc Định

en: Icon Size (%d)
vi: Kích Thước Biểu Tượng (%d)

en: Could not create a directory!
vi: Không thể tạo một thư mục!

en: Could not create a file!
vi: Không thể tạo một tập tin!

en: New Directory
vi: Tạo Mới Thư Mục

en: New File
vi: Tạo Mới Tập Tin

en: Already creating a new file for this directory!
vi: Đã tạo một tập tin mới cho thư mục này!

en: %s can't be written to!
vi: %s không thể viết vào!

en: Directory
vi: Thư Mục

en: File
vi: Tập Tin

en: Inherit parent settings
vi: Thừa kế các thiết lập từ cha

en: Show Hidden Files
vi: Hiển Thị Các Tập Tin Ẩn

en: Remember Ordering
vi: Ghi Nhớ Thứ Tự

en: Sort Now
vi: Sắp Xếp Ngay Bây Giờ

en: Single Click Activation
vi: Kích Hoạt Bằng Nhấp Chuột Đơn

en: Secure Deletion
vi: Xóa Một Cách An Toàn

en: File Manager Settings
vi: Các Thiết Lập Quản Lý Tập Tin

en: File Icon Settings
vi: Các Thiết Lập Biểu Tượng Tập Tin

en: Set background...
vi: Đặt màn hình nền...

en: Clear background
vi: Xóa màn hình nền

en: Set overlay...
vi: Đặt lớp phủ...

en: Clear overlay
vi: Xóa lớp phủ

en: Rename %s to:
vi: Đổi tên của %s thành:

en: Rename File
vi: Đổi Tên Tập Tin

en: %s already exists!
vi: %s đã tồn tại!

en: %s could not be renamed because it is protected
vi: %s không thể đổi tên vì nó được bảo vệ

en: Internal filemanager error :(
vi: Lỗi bên trong của bộ quản lý tập tin :(

en: Retry
vi: Thử Lại

en: Abort
vi: Thoát

en: No to all
vi: Không với tất cả

en: Yes to all
vi: Có với tất cả

en: Warning
vi: Cảnh Báo

en: Move Source
vi: Di Chuyển Nguồn

en: Ignore this
vi: Bỏ qua cái này

en: Ignore all
vi: Bỏ qua tất cả

en: Confirm Delete
vi: Xác Nhận Xóa

en: Flash Card—%s
vi: Tờ Tranh Phiếu—%s

en: Unknown Volume
vi: Không Rõ Âm Lượng

en: Removable Device
vi: Thiết Bị Có Thể Tháo Ra Được

en: Cannot change permissions: %s
vi: Không thể thay đổi quyền: %s

en: Name:
vi: Tên:

en: Location:
vi: Vị Trí:

en: Size:
vi: Kích Thước:

en: Occupied blocks on disk:
vi: Chiếm số khối trên đĩa:

en: Last Accessed:
vi: Lần Truy Cập Cuối Cùng:

en: Last Modified:
vi: Lần Thay Đổi Cuối Cùng:

en: Last Modified Permissions:
vi: Lần Thay Đổi Các Quyền Cuối Cùng:

en: File Type:
vi: Loại Tập Tin:

en: Permissions
vi: Quyền

en: read
vi: đọc

en: write
vi: ghi

en: execute
vi: thực thi

en: Group:
vi: Nhóm:

en: Others:
vi: Khác:

en: Preview
vi: Xem Trước

en: Default
vi: Mặc Định

en: Thumbnail
vi: Hình Nhỏ

en: Custom
vi: Tùy Biến

en: Use this icon for all files of this type
vi: Sử dụng biểu tượng này cho tất cả các tập tin loại này

en: Link Information
vi: Thông Tin Liên Kết

en: This link is broken.
vi: Liên kết này bị đứt quãng.

en: Select an Image
vi: Chọn Một Ảnh

en: Gadget error
vi: Lỗi Gadget

en: %s does not support disabling autoscrolling
vi: %s không hỗ trợ tắt việc tự động cuộn

en: Move to
vi: Di chuyển đến

en: Automatically scroll contents
vi: Nội dung được cuộn tự động

en: Plain
vi: Thô

en: Inset
vi: Trang Dời

en: Remove
vi: Loại Bỏ

en: Stop moving
vi: Ngừng di chuyển

en: Module %s needs to support %s
vi: Mô-Đun %s cần hỗ trợ %s

en: Mouse Binding Combination
vi: Việc Kết Hợp Kết Dính Con Trỏ

en: Key Binding Combination
vi: Việc Kết Dính Phím

en: A previous instance of Enlightenment is still active
    on this screen. Aborting startup.
vi: Một thực thể trước đó của Enlightenment vẫn còn tồn tại
    trong màn hình này. Khởi động bị thoát.

en: Picture Import Error
vi: Lỗi Nhập Bức Ảnh

en: Import Error
vi: Lỗi Nhập

en: Import Settings...
vi: Nhập Các Thiết Lập...

en: Fill and Stretch Options
vi: Các Tùy Chọn Làm Đầy và Kéo Giãn

en: Stretch
vi: Kéo Giãn

en: Center
vi: Trung Tâm

en: Tile
vi: Lát Gạch

en: Within
vi: Bên Trong

en: Fill
vi: Làm Đầy

en: Pan
vi: Di Chuyển

en: File Quality
vi: Chất Lượng Tập Tin

en: Fill Color
vi: Làm Đầy Màu

en: Select a Picture...
vi: Chọn Một Bức Tranh...

en: Use
vi: Sử Dụng

en: Window Locks
vi: Khóa Cửa Sổ

en: Generic Locks
vi: Khóa Tổng Quát

en: Prevent this window from moving on its own
vi: Chống cửa sổ này tự ý di chuyển

en: Prevent this window from being changed by me
vi: Chống cửa sổ này bị thay đổi bởi tôi

en: Prevent this window from being closed
vi: Chống cửa sổ này bị đóng

en: Do not allow the border to change on this window
vi: Không cho phép thay đổi viền của của cửa sổ này

en: Remember the locks for this window
vi: Nhớ các khóa cho cửa sổ này

en: Prevent Changes In:
vi: Ngăn Cản Các Thay Đổi Ở:

en: Position
vi: Vị Trí

en: Size
vi: Kích Thước

en: Stacking
vi: Xếp Chồng

en: Iconified state
vi: Trạng thái biểu tượng

en: Stickiness
vi: Dính

en: Shaded state
vi: Trạng thái có bóng

en: Maximized state
vi: Trạng thái cực đại

en: Fullscreen state
vi: Trạng thái toàn màn hình

en: Program Locks
vi: Các Khóa Chương Trình

en: Border style
vi: Kiểu viền

en: User Locks
vi: Các Khóa Người Sử Dụng

en: Prevent:
vi: Ngăn Cản:

en: Closing the window
vi: Đóng cửa sổ

en: Logging out while this window is open
vi: Thoát ra trong lúc cửa sổ này còn đang mở

en: Behavior Locks
vi: Các Khóa Hành Vi

en: Remember these Locks
vi: Nhớ Các Khóa Này

en: Window
vi: Cửa Sổ

en: Align
vi: Căn Chỉnh

en: Always on Top
vi: Luôn Luôn Ở Trên Cùng

en: Sticky
vi: Dính

en: Shade
vi: Bóng

en: Borderless
vi: Không Có Viền

en: Composite
vi: Đa Hợp

en: Unredirected
vi: Không Được Đổi Hướng

en: Fullscreen
vi: Toàn Màn Hình

en: Unmaximize
vi: Không Cực Đại

en: Edit Icon
vi: Chỉnh Sửa Biểu Tượng

en: Create Icon
vi: Tạo Mới Biểu Tượng

en: Add to Favorites Menu
vi: Thêm Vào Danh Mục Ưa Thích

en: Add to IBar
vi: Thêm Vào IBar

en: Create Keyboard Shortcut
vi: Tạo Phím Tắt

en: Edit Color Scheme
vi: Thay Đổi Lược Đồ Màu Sắc

en: Iconify
vi: Chuyển Sang Biểu Tượng

en: Move with keyboard
vi: Di chuyển bằng phím

en: Resize with keyboard
vi: Thay đổi kích thước bằng bàn phím

en: Skip
vi: Bỏ Qua

en: Border
vi: Viền

en: Locks
vi: Khóa

en: Remember
vi: Ghi Nhớ

en: Alignment
vi: Căn Chỉnh

en: Click an object to align with.
vi: Nhấp một đối tượng để căn chỉnh.

en: On window...
vi: Trong cửa sổ...

en: Top
vi: Trên Cùng

en: Of window...
vi: Của cửa sổ...

en: Left
vi: Bên Trái

en: Right
vi: Bên Phải

en: Bottom
vi: Dưới Cùng

en: Screen %d
vi: Màn Hình %d

en: Normal
vi: Bình Thường

en: Always Below
vi: Luôn Luôn Bên Dưới

en: Pin to Desktop
vi: Gắn Vào Chỗ Làm Việc

en: Unpin from Desktop
vi: Tháo Ra Khỏi Chỗ Làm Việc

en: Select Border Style
vi: Chọn Kiểu Viền

en: Use Enlightenment Default Icon Preference
vi: Sử Dụng Tham Chiếu Biểu Tượng Mặc Định Của Enlightenment

en: Use Application Provided Icon
vi: Sử Dụng Biểu Tượng Được Cung Cấp Bởi Ứng Dụng

en: Use User Defined Icon
vi: Sử Dụng Biểu Tượng Được Định Nghĩa Bởi Người Dùng

en: Offer Resistance
vi: Đưa Ra Sự Đề Kháng

en: Window List
vi: Danh Sách Cửa Sổ

en: Pager
vi: Bộ Trang

en: Taskbar
vi: Thanh Công Cụ

en: Withdrawn
vi: Hủy Bỏ

en: Iconic
vi: Biểu Tượng

en: Forget/Unmap
vi: Quên/Không Ánh Xạ

en: Northwest
vi: Tây Bắc

en: North
vi: Bắc

en: Northeast
vi: Đông Bắc

en: West
vi: Tây

en: East
vi: Đông

en: Southwest
vi: Tây Nam

en: South
vi: Nam

en: Southeast
vi: Đông Nam

en: Static
vi: Tĩnh

en: None
vi: Không Gì Cả

en: Above
vi: Bên Trên

en: Below
vi: Phía Dưới

en: ICCCM Properties
vi: Các Thuộc Tính ICCCM

en: NetWM Properties
vi: Các Thuộc Tính NetWM

en: Class
vi: Lớp

en: Icon Name
vi: Tên Biểu Tượng

en: Machine
vi: Máy

en: Role
vi: Nhiệm Vụ

en: Minimum Size
vi: Kích Thước Tối Thiểu

en: Maximum Size
vi: Kích Thước Tối Đa

en: Base Size
vi: Kích Thước Cơ Bản

en: Resize Steps
vi: Bước Thay Đổi Kích Cỡ

en: Sizing
vi: Thay Đổi Kích Cỡ

en: Aspect Ratio
vi: Khuôn Dạng

en: Initial State
vi: Trạng Thái Khởi Tạo

en: State
vi: Trạng Thái

en: Window ID
vi: ID Của Cửa Sổ

en: Window Group
vi: Nhóm Của Cửa Sổ

en: Transient For
vi: Tạm Thời Cho

en: Client Leader
vi: Lãnh Đạo Chương Trình Khách

en: Gravity
vi: Trọng Lực

en: States
vi: Các Trạng Thái

en: Take Focus
vi: Lấy Tập Trung

en: Accepts Focus
vi: Chấp Nhận Tập Trung

en: Urgent
vi: Khẩn Cấp

en: Request Delete
vi: Yêu Cầu Xóa

en: Request Position
vi: Yêu Cầu Vị Trí

en: Settings
vi: Các Thiết Lập

en: Modal
vi: Kiểu Mẫu

en: Shaded
vi: Có Bóng

en: Skip Taskbar
vi: Bỏ Qua Thanh Công Cụ

en: Skip Pager
vi: Bỏ Qua Bộ Trang

en: Window Remember
vi: Nhớ Cửa Sổ

en: Window properties are not a unique match
vi: Các thuộc tính của cửa sổ không phải là bộ đơn nhất

en: No match properties set
vi: Không khớp với bộ thuộc tính

en: Nothing
vi: Không Gì Cả

en: Size and Position
vi: Kích Thước và Vị Trí

en: Size, Position and Locks
vi: Kích Thước, Vị Trí và Các Khóa

en: Volume
vi: Âm Lượng

en: All
vi: Tất Cả

en: Window name
vi: Tên cửa sổ

en: Window class
vi: Lớp cửa sổ

en: Window Role
vi: Nhiệm vụ cửa sổ

en: Window type
vi: Loại cửa sổ

en: wildcard matches are allowed
vi: Các so trùng ký tự đại diện được cho phép

en: Transience
vi: Tạm Thời

en: Identifiers
vi: Các Định Danh

en: Icon Preference
vi: Tham Chiếu Biểu Tượng

en: Virtual Desktop
vi: Chỗ Làm Việc Ảo

en: Current Screen
vi: Màn Hình Hiện Tại

en: Skip Window List
vi: Bỏ Qua Danh Sách Cửa Sổ

en: Opacity
vi: Độ Đục

en: Application file or name (.desktop)
vi: Tập tin hoặc tên ứng dụng (.desktop)

en: Match only one window
vi: Chỉ khớp cho một cửa sổ

en: Always focus on start
vi: Luôn luôn tập trung lúc bắt đầu

en: Keep current properties
vi: Giữ các thuộc tính hiện tại

en: Start this program on login
vi: Khởi động chương trình này lúc đăng nhập

en: Composite Settings
vi: Các Thiết Lập Cho Việc Đa Hợp

en: WARNING
vi: CẢNH BÁO

en: Edit window matches
vi: Chỉnh sửa các so trùng cho cửa sổ

en: Select default style
vi: Chọn kiểu mặc định

en: Styles
vi: Các Kiểu

en: Behavior
vi: Hành Vi

en: Smooth scaling
vi: Co giãn một cách mượt

en: Don't composite fullscreen windows
vi: Không đa hợp các cửa sổ toàn màn hình

en: Don't fade backlight
vi: Không đổ bóng ánh sáng phía sau

en: Engine
vi: Động Cơ

en: Software
vi: Phần Mềm

en: OpenGL options:
vi: Tùy chọn cho OpenGL:

en: Tear-free updates (VSynced)
vi: Cập nhật không xé (VSynced)

en: Texture from pixmap
vi: Hoa văn từ pixmap

en: Assume swapping method:
vi:   Giả sử cách chuyển đổi:

en: Auto
vi: Tự Động

en: Invalidate (full redraw)
vi: Không hợp lệ (vẽ lại toàn bộ)

en: Copy from back to front
vi: Sao chép từ sau ra trước

en: Double buffered swaps
vi: Bộ đệm chuyển đổi kép

en: Triple buffered swaps
vi: Ba bộ đệm chuyển đổi

en: Rendering
vi: Tiến hành render

en: X Messages
vi: Cách thông điệp từ X

en: Send flush
vi: Gửi việc đẩy

en: Send dump
vi: Gửi việc vứt bỏ

en: Sync
vi: Đồng bộ

en: Grab Server during draw
vi: Giữ Server trong lúc vẽ

en: Initial draw timeout for newly mapped windows
vi: Khởi tạo thời gian chờ vẽ cho các cửa sổ mới ánh xạ

en: %1.2f Seconds
vi: %1.2f Giây

en: DANGEROUS
vi: NGUY HIỂM

en: Enable advanced compositing features
vi: Bật các tính năng đa hợp cao cấp

en: Misc
vi: Khác

en: Show Framerate
vi: Hiển Thị Tốc Độ Khung Hình

en: Corner
vi: Góc

en: Top Left
vi: Phía Trên Bên Trái

en: Top Right
vi: Phía Trên Bên Phải

en: Bottom Left
vi: Phía Dưới Bên Trái

en: Bottom Right
vi: Phía Dưới Bên Phải

en: Debug
vi: Gỡ Lỗi

en: Smooth scaling of window content
vi: Co giãn mượt mà cho nội dung cửa sổ

en: Unused
vi: Không sử dụng

en: Dialog
vi: Hộp Thoại

en: Drag and Drop
vi: Kéo Thả

en: Menu (Dropdown)
vi: Danh Mục (Dạng Sổ Xuống)

en: Menu (Popup)
vi: Danh Mục (Dạng Hộp Thoại)

en: Notification
vi: Thông Báo

en: Toolbar
vi: Thanh Công Cụ

en: Tooltip
vi: Gợi Ý

en: Utility
vi: Tiện Ích

en: Unknown
vi: Không Biết

en: Title:
vi: Tiêu Đề:

en: Type:
vi: Loại:

en: Class:
vi: Lớp:

en: Role:
vi: Nhiệm Vụ:

en: Style:
vi: Kiểu:

en: Effect:
vi: Hiệu Ứng:

en: Edit E_Comp_Match
vi: Chỉnh Sửa E_Comp_Match

en: Names
vi: Các Tên

en: Types
vi: Các Kiểu

en: On
vi: Bật

en: Off
vi: Tắt

en: Flags
vi: Cờ

en: Style
vi: Kiểu

en: Effect
vi: Hiệu Ứng

en: Up
vi: Lên

en: Down
vi: Xuống

en: Add
vi: Thêm

en: Del
vi: Xóa

en: Edit
vi: Chỉnh Sửa

en: Apps
vi: Ứng Dụng

en: Popups
vi: Hộp Thoại

en: Overrides
vi: Ghi  Đè

en: Menus
vi: Danh Mục

en: Objects
vi: Đối Tượng

en: Composite Match Settings
vi: Các Thiết Lập Tương Thích Đa Hợp

en: Utilities
vi: Tiện Ích

en: Files
vi: Tập Tin

en: Launcher
vi: Bộ Chạy

en: Core
vi: Lõi

en: Mobile
vi: Di Động

en: Module Settings
vi: Thiết Lập Mô-Đun

en: Load
vi: Tải

en: Unload
vi: Không Tải

en: No modules selected.
vi: Không có mô-đun nào được chọn.

en: More than one module selected.
vi: Có hơn một mô-đun được chọn.

en: Loaded Gadgets
vi: Các Gadget được tải

en: Available Gadgets
vi: Các Gadget khả dụng

en: Shelf Contents
vi: Nội Dung Khay

en: Toolbar Contents
vi: Nội Dung Thanh Công Cụ

en: Input Method Error
vi: Lỗi Phương Pháp Nhập Liệu

en: Main
vi: Chính

en: Favorite Applications
vi: Ứng Dụng Yêu Thích

en: Applications
vi: Ứng Dụng

en: Windows
vi: Cửa Sổ

en: Lost Windows
vi: Các Cửa Sổ Bị Mất

en: About
vi: Về

en: About Theme
vi: Về Chủ Đề

en: Virtual
vi: Ảo

en: Shelves
vi: Các Khay

en: Show/Hide All Windows
vi: Ẩn/Hiện Tất Cả Cửa Sổ

en: No applications
vi: Không có ứng dụng

en: Set Virtual Desktops
vi: Thiết Lập Chỗ Làm Việc Ảo

en: No windows
vi: Không có cửa sổ

en: Untitled window
vi: Cửa sổ không có tiêu đề

en: Shelf %s
vi: Khay %s

en: Add a Shelf
vi: Thêm một Khay

en: Delete a Shelf
vi: Xóa một Khay

en: Shelf Settings
vi: Thiết Lập Khay

en: Above Everything
vi: Bên Trên Tất Cả

en: Below Windows
vi: Bên Dưới Các Cửa Sổ

en: Below Everything
vi: Bên Dưới Mọi Thứ

en: %1.0f pixels
vi: %1.0f điểm ảnh

en: Shrink to Content Width
vi: Co theo Chiều Rộng Nội Dung

en: Auto-hide the shelf
vi: Tự động ẩn khay

en: Show on mouse in
vi: Hiển thị khi có con trỏ vào

en: Show on mouse click
vi: Hiển thị khi nhấp chuột

en: Hide timeout
vi: Ẩn thời gian chờ

en: %.1f seconds
vi: %.1f giây

en: Hide duration
vi: Ẩn khoảng thời gian

en: %.2f seconds
vi: %.2f giây

en: Don't adjust windows when overlapping the shelf
vi: Không điều chỉnh các cửa sổ khi gối lên với khay

en: Auto Hide
vi: Tự Động Ẩn

en: Show on all Desktops
vi: Hiển thị tất cả các chỗ làm việc

en: Show on specified Desktops
vi: Hiển thị trong một chỗ làm việc cụ thể

en: Toolbar Settings
vi: Thiết Lập Thanh Công Cụ

en: Layout
vi: Sơ Đồ

en: Enlightenment cannot initialize Eina!
vi: Enlightenment không thể khởi tạo Eina!

en: Enlightenment could not create a logging domain!
vi: Enlightenment không thể tạo miền nhật ký!

en: Enlightenment cannot initialize Eet!
vi: Enlightenment không thể khởi tạo Eet!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore!
vi: Enlightenment không thể khởi tạo Ecore!

en: Enlightenment cannot initialize EIO!
vi: Enlightenment không thể khởi tạo EIO!

en: Enlightenment cannot set up an exit signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
vi: Enlightenment không thể thiết lập bộ điều khiển tín hiệu thoát.
    Có lẽ bạn bị hết bộ nhớ?

en: Enlightenment cannot set up a HUP signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
vi: Enlightenment không thể thiết lập bộ điều khiển tín hiệu HUP.
    Có lẽ bạn bị hết bộ nhớ?

en: Enlightenment cannot set up a USER signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
vi: Enlightenment không thể thiết lập bộ điều khiển tín hiệu USER.
    Có lẽ bạn bị hết bộ nhớ?

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_File!
vi: Enlightenment không thể khởi tạo Ecore_File!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Con!
vi: Enlightenment không thể khởi tạo Ecore_Con!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Ipc!
vi: Enlightenment không thể khởi tạo Ecore_Ipc!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Evas!
vi: Enlightenment không thể khởi tạo Ecore_Evas!

en: Enlightenment cannot initialize Elementary!
vi: Enlightenment không thể khởi tạo Elementary!

en: Enlightenment cannot initialize Emotion!
vi: Enlightenment không thể khởi tạo Emotion!

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Wayland SHM
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Wayland SHM rendering engine.
vi: Enlightenment thấy ecore_evas không hỗ trợ render bằng Wayland SHM
    trong Evas. Xin hãy kiểm tra việc cài đặt Evas và Ecore
    và kiểm tra xem chúng có hỗ trợ động cơ render với Wayland SHM.

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Software X11
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Software X11 rendering engine.
vi: Enlightenment thấy ecore_evas không hỗ trợ render bằng Phần Mềm X11
    trong Evas. Xin hãy kiểm tra việc cài đặt Evas và Ecore
    và kiểm tra xem chúng có hỗ trợ động cơ render với Phần Mềm X11.

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Software Buffer
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Software Buffer rendering engine.
vi: Enlightenment thấy ecore_evas không hỗ trợ render bằng Bộ Đệm Phần Mềm
    trong Evas. Xin hãy kiểm tra việc cài đặt Evas và Ecore
    và kiểm tra xem chúng có hỗ trợ động cơ render với Bộ Đệm Phần Mềm.

en: Enlightenment cannot initialize E_Intl!
vi: Enlightenment không thể khởi tạo E_Intl!

en: Enlightenment cannot initialize its emergency alert system.
    Have you set your DISPLAY variable?
vi: Enlightenment không thể khởi tạo hệ thống cảnh báo khẩn cấp.
    Bạn đã thiết lập biến DISPLAY chưa?

en: Enlightenment cannot create directories in your home directory.
    Perhaps you have no home directory or the disk is full?
vi: Enlightenment không thể tạo thư mục trong thư mục nhà của bạn.
    Có lẽ bạn không có thư mục nhà hoặc là ổ đĩa của bạn bị đầy?

en: Enlightenment cannot set up its file registry system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống thanh ghi tập tin.

en: Enlightenment cannot set up its config system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống cấu hình.

en: Enlightenment cannot set up its environment.
vi: Enlightenment không thể thiết lập môi trường.

en: Enlightenment cannot set up paths for finding files.
    Perhaps you are out of memory?
vi: Enlightenment không thể thiết lập đường dẫn cho các tập tin tìm kiếm.
    Có lẽ bạn bị hết bộ nhớ?

en: Enlightenment cannot set up its font system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống phông.

en: Enlightenment cannot set up its theme system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống chủ đề.

en: Enlightenment cannot initialize the FDO desktop system.
    Perhaps you lack permissions on ~/.cache/efreet or are
    out of memory or disk space?
vi: Enlightenment không thể khởi tạo hệ thống chỗ làm việc FDO.
    Có lẽ bạn không có đủ quyền với ~/.cache/efreet hoặc là
    bạn thiếu bộ nhớ hoặc ổ cứng bị đầy?

en: Enlightenment cannot set up its intl system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống intl.

en: Enlightenment cannot set up its actions system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống tác vụ.

en: Enlightenment cannot set up its powersave modes.
vi: Enlightenment không thể thiết lập chế độ tiết kiệm điện.

en: Enlightenment set up window management for all the screens on your system
    failed. Perhaps another window manager is running?
vi: Enlightenment thất bại trong việc thiết lập quản lý cửa sổ cho tất cả các màn hình
     trong hệ thống. Có lẽ bộ quản lý cửa sổ khác đang chạy?

en: Enlightenment cannot set up its pointer system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống con trỏ.

en: Enlightenment cannot set up its scale system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống co giãn.

en: Enlightenment cannot set up its init screen.
vi: Enlightenment không thể thiết lập màn hình khởi tạo.

en: Enlightenment cannot configure the backlight.
vi: Enlightenment không thể cấu hình đèn hậu.

en: Enlightenment cannot configure the DPMS settings.
vi: Enlightenment không thể cấu hình các cài đặt cho DPMS.

en: Enlightenment cannot set up its desk locking system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống khóa chỗ làm việc.

en: Enlightenment cannot initialize the System Command system.
vi: Enlightenment không thể khởi tạo hệ thống Lệnh Hệ Thống.

en: Enlightenment cannot set up its exec system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống thực thi.

en: Enlightenment cannot initialize the File manager.
vi: Enlightenment không thể khởi tạo bộ quản lý Tập Tin.

en: Enlightenment cannot set up its msg system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống thông điệp.

en: Enlightenment cannot set up its grab input handling system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống điều khiển nắm bộ nhập.

en: Enlightenment cannot set up its module system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống mô-đun.

en: Enlightenment cannot setup remember settings.
vi: Enlightenment không thể thiết lập cài đặt ghi nhớ.

en: Enlightenment cannot set up its gadget control system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống điều khiển gadget.

en: Enlightenment cannot set up its toolbars.
vi: Enlightenment không thể thiết lập thanh công cụ.

en: Enlightenment cannot set up its desktop background system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống màn hình nền.

en: Enlightenment cannot configure the mouse settings.
vi: Enlightenment không thể cấu hình các cài đặt con trỏ.

en: Enlightenment cannot set up its bindings system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống gán.

en: Enlightenment cannot initialize the Thumbnailing system.
vi: Enlightenment không thể khởi tạo hệ thống Hình Nhỏ.

en: Enlightenment cannot initialize the Icon Cache system.
vi: Enlightenment không thể khởi tạo hệ thống Lưu Trữ Biểu Tượng.

en: Enlightenment cannot initialize the Update system.
vi: Enlightenment không thể khởi tạo hệ thống Cập Nhật.

en: Enlightenment cannot initialize its desktop environment.
vi: Enlightenment không thể khởi tạo môi trường chỗ làm việc.

en: Enlightenment cannot set up its order file system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống tập tin thứ tự.

en: Welcome to Enlightenment
vi: Chào mừng bạn đến với Enlightenment

en: Version: %s
vi: Phiên Bản: %s

en: You are executing enlightenment directly. This is
    bad. Please do not execute the "enlightenment"
    binary. Use the "enlightenment_start" launcher. It
    will handle setting up environment variables, paths,
    and launching any other required services etc.
    before enlightenment itself begins running.
vi: Bạn đang chạy enlightenment một cách trực tiếp.
    Đây là cách xấu. Xin đừng chạy mã nhị phân
    "enlightenment". Dùng bộ chạy "enlightenment_start".
    Nó sẽ thiết lập các biến môi trường, đường dẫn,
    và chạy các dịch vụ yêu cầu khác, vân vân...
    trước khi thực thi enlightenment.

en: Enlightenment cannot create a compositor.
vi: Enlightenment không thể tạo một bộ đa hợp.

en: Enlightenment cannot set up its dnd system.
vi: Enlightenment không thể thiết lập hệ thống kéo thả.

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted
vi: Enlightenment bị sự cố ngay lúc bắt đầu và đã được tái khởi động

en: Loading Module: %s
vi: Tải Mô-Đun: %s

en: Error loading Module
vi: Lỗi tải Mô-Đun

en: Module does not contain all needed functions
vi: Mô-Đun không chứa tất cả các hàm cần thiết

en: Enlightenment %s Module
vi: Mô-Đun %s Enlightenment

en: Keep
vi: Giữ

en: Unstable module tainting
vi: Làm hư mô-đun không ổn định

en: I know
vi: Tôi biết

en: Float
vi: Trôi Nổi

en: Horizontal
vi: Chiều Ngang

en: Vertical
vi: Chiều Dọc

en: Top-left Corner
vi: Góc Phía Trên Bên Trái

en: Top-right Corner
vi: Góc Phía Trên Bên Phải

en: Bottom-left Corner
vi: Góc Phía Dưới Bên Trái

en: Bottom-right Corner
vi: Góc Phía Dưới Bên Phải

en: Left-top Corner
vi: Góc Bên Trái Phía Trên

en: Right-top Corner
vi: Góc Bên Phải Phía Trên

en: Left-bottom Corner
vi: Góc Bên Trái Phía Dưới

en: Right-bottom Corner
vi: Góc Bên Phải Phía Dưới

en: Shelf #%d
vi: Khay #%d

en: Shelf Autohide Error
vi: Lỗi Tự Động Ẩn Khay

en: Add New Shelf
vi: Thêm Khay Mới

en: Shelf Error
vi: Lỗi Khay

en: A shelf with that name already exists!
vi: Khay với tên đó đã tồn tại!

en: Stop Moving Gadgets
vi: Dừng Di Chuyển Gadget

en: Begin Moving Gadgets
vi: Bắt Đầu Di Chuyển Gadget

en: Are you sure you want to delete this shelf?
vi: Bạn có chắc là bạn muốn xóa khay này không?

en: A shelf with that name and id already exists!
vi: Khay với tên và định danh đó đã tồn tại!

en: Rename Shelf
vi: Đổi Tên Khay

en: Contents
vi: Nội Dung

en: Orientation
vi: Hướng

en: Autohide
vi: Tự Động Ẩn

en: Refresh
vi: Làm Mới

en: Logout problems
vi: Vấn đề Đăng xuất

en: Logout now
vi: Đăng xuất ngay bây giờ

en: Wait longer
vi: Đợi thêm

en: Cancel Logout
vi: Hủy Đăng xuất

en: Enlightenment is busy with another request
vi: Enlightement đang bận với một yêu cầu khác.

en: EEK! This should not happen
vi: ẶC! Điều này không nên xảy ra

en: Select Theme
vi: Chọn Theme

en: Set As Theme
vi: Đặt làm Theme

en: EFM Toolbar
vi: Thanh Công Cụ EFM

en: Bother me later
vi: Nhắc tôi sau

en: Never tell me
vi: Đừng bao giờ nói tôi

en: Update Notice
vi: Thông Báo Cập Nhật

en: Cannot exit - immortal windows.
vi: Không thể thoát - các cửa sổ bất tử.

en: In the future
vi: Trong tương lai

en: In the last minute
vi: Ở phút trước

en: Last year | %li Years ago
vi[0]: Năm Ngoái
vi[1]: %li Năm trước

en: Last month | %li Months ago
vi[0]: Tháng trước
vi[1]: %li Tháng trước

en: Last week | %li Weeks ago
vi[0]: Tuần tr
vi[1]: %li Tuần Trước

en: Yesterday | %li Days ago
vi[0]: Hôm qua
vi[1]: %li Ngày trước

en: An hour ago | %li Hours ago
vi[0]: Một giờ trước
vi[1]: %li Giờ trước

en: A minute ago | %li Minutes ago
vi[0]: Một phút trước
vi[1]: %li Phút trước

en: Error creating directory
vi: Lỗi tạo thư mục

en: %s Configuration Updated
vi: %s Cấu Hình Đã Cập Nhật

en: Never
vi: Không Bao Giờ

en: A second | %li Seconds
vi[0]: Một giây
vi[1]: %li Giây

en: One year | %li Years
vi[0]: Một năm
vi[1]: %li Năm

en: One month | %li Months
vi[0]: Một tháng
vi[1]: %li Tháng

en: One week | %li Weeks
vi[0]: Một tuần
vi[1]: %li Tuần

en: One day | %li Days
vi[0]: Một ngày
vi[1]: %li Ngày

en: An hour | %li Hours
vi[0]: Một giờ
vi[1]: %li Giờ

en: A minute | %li Minutes
vi[0]: Một phút
vi[1]: %li Phút

en: Resolution:
vi: Giải Pháp:

en: Mime-type:
vi: Loại Mime:

en: Length:
vi: Chiều Dài:

en: Used:
vi: Đã Dùng:

en: Reserved:
vi: Dự Trữ:

en: Mount status:
vi: Trạng thái gắn:

en: Owner:
vi: Chủ:

en: Permissions:
vi: Quyền:

en: Modified:
vi: Sửa Đổi:

en: Read Only
vi: Chỉ Đọc

en: Read-Write
vi: Chỉ Viết

en: Unmounted
vi: Không Gắn

en: You
vi: Bạn

en: Protected
vi: Bảo Vệ

en: Forbidden
vi: Cấm

en: Add to Favorites
vi: Thêm vào Mục Ưa Thích

en: Go up a Directory
vi: Lên trên một Thư Mục

en: Application Menu
vi: Danh Mục Ứng Dụng

en: Backlight
vi: Đèn Hậu

en: Backlight Controls
vi: Điều Khiển Đèn Hậu

en: Battery Monitor Settings
vi: Thiết Lập Theo Dõi Pin

en: Show alert when battery is low
vi: Hiển thị cảnh báo khi bin yếu

en: Use desktop notifications for alert
vi: Sử dụng cảnh báo của chỗ làm việc

en: Check every:
vi: Kiểm tra mỗi:

en: %1.0f ticks
vi: %1.0f nhịp

en: Suspend when below:
vi: Ngừng khi dưới:

en: Hibernate when below:
vi: Ngủ đông khi dưới:

en: Shutdown when below:
vi: Tắt khi dưới:

en: Polling
vi: Thăm dò

en: Show low battery alert
vi: Hiển thị cảnh báo pin yếu

en: Alert when at:
vi: Cảnh báo khi ở mức:

en: %1.0f min
vi: %1.0f phút

en: Auto dismiss in...
vi: Tự giải tán trong ...

en: %1.0f s
vi: %1.0f giây

en: Alert
vi: Cảnh báo

en: Auto Detect
vi: Tự Động Phát Hiện

en: Fuzzy Mode
vi: Chế Độ Mơ Hồ

en: Hardware
vi: Phần Cứng

en: Battery
vi: Pin

en: Power Management Timing
vi: Thời Gian Quản Lý Điện

en: Your battery is low!
vi: Pin Yếu!

en: AC power is recommended.
vi: Bạn nên kết nối với nguồn điện AC.

en: N/A
vi: Không

en: ERROR
vi: LỖI

en: Battery Meter
vi: Đồng Hồ Pin

en: Pairable
vi: Có Khả Ghép Cặp

en: Clock Settings
vi: Thiết Lập Đồng Hồ

en: Clock
vi: Đồng Hồ

en: Analog
vi: Tuần Tự

en: Digital
vi: Số

en: Seconds
vi: Giây

en: Date
vi: Ngày

en: Full
vi: Đầy Đủ

en: Numbers
vi: Số

en: Date Only
vi: Chỉ Ngày

en: Week
vi: Tuần

en: Start
vi: Bắt Đầu

en: Weekend
vi: Cuối Tuần

en: Days
vi: Ngày

en: Toggle calendar
vi: Bật/Tắt lịch

en: Startup Applications
vi: Ứng Dụng Chạy Khi Bắt Đầu

en: Restart Applications
vi: Ứng Dụng Chạy Khi Khởi Động Lại

en: Screen Lock Applications
vi: Ứng Dụng Chạy Ở Màn Hình Khóa

en: Screen Unlock Applications
vi: Ứng Dụng Chạy Ở Màn Hình Mở Khóa

en: Order
vi: Thứ Tự

en: Personal Application Launchers
vi: Bộ Chạy Ứng Dụng Cá Nhân

en: Default Applications
vi: Ứng Dụng Mặc Định

en: Custom Browser Command
vi: Lệnh Trình Duyệt Khả Biến

en: Browser
vi: Trình Duyệt

en: Trash
vi: Thùng Rác

en: Selected Application
vi: Ứng Dụng Được Chọn

en: Desktop Environments
vi: Môi Trường Chỗ Làm Việc

en: Execution
vi: Thực Thi

en: Only launch single instances
vi: Chỉ chạy đơn thực thể

en: X11 Basics
vi: Cơ Bản X11

en: Load X Resources
vi: Tải Tài Nguyên X

en: Load X Modifier Map
vi: Tải Ánh Xạ Bộ Sửa Đổi

en: Major Desktops
vi: CHỗ Làm Việc Chính

en: Start GNOME services on login
vi: Khởi động các dịch vụ GNOME khi đăng nhập

en: Start KDE services on login
vi: Khởi động các dịch vụ KDE khi đăng nhập

en: Show applications only for Environment
vi: Hiển thị các ứng dụng chỉ cho Môi Trường

en: Any
vi: Bất Cứ

en: Create Application Launcher
vi: Tạo Bộ Chạy Ứng Dụng

en: ACPI Bindings Settings
vi: Thiết Lập Phép Gán ACPI

en: ACPI Bindings
vi: Phép Gán ACPI

en: Action
vi: Hành Động

en: Action Params
vi: Đối Số Hành Động

en: AC Adapter Unplugged
vi: Không Cắm Bộ Chuyển Đổi AC

en: AC Adapter Plugged
vi: Cắm Bộ Chuyển Đổi AC

en: Ac Adapter
vi: Bộ Chuyển Đổi AC

en: Button
vi: Nút

en: Fan
vi: Quạt

en: Lid Unknown
vi: Không Rõ Trạng Thái Của Nắp

en: Lid Closed
vi: Nắp Đã Đóng

en: Lid Opened
vi: Nắp Đã Mở

en: Lid
vi: Nắp

en: Power Button
vi: Nút Nguồn

en: Processor
vi: Bộ Xử Lý

en: Sleep Button
vi: Nút Ngủ

en: Thermal
vi: Nhiệt

en: Zoom Out
vi: Phóng To

en: Zoom In
vi: Thu Nhỏ

en: Brightness Down
vi: Giảm Độ Sáng

en: Brightness Up
vi: Tăng Độ Sáng

en: Assist
vi: Hỗ Trợ

en: Mute
vi: Yên Lặng

en: Brightness
vi: Độ Sáng

en: Volume Down
vi: Giảm Âm Lượng

en: Volume Up
vi: Tăng Âm Lượng

en: Tablet On
vi: Bật Máy Bảng

en: Tablet Off
vi: Tắt Máy Bảng

en: Zoom
vi: Phóng To

en: Screenlock
vi: Khóa Màn Hình

en: Battery Button
vi: Nút Pin

en: Tablet Disabled
vi: Máy Bảng Không Khả Dụng

en: Tablet Enabled
vi: Máy Bảng Khả Dụng

en: Tablet
vi: Máy Bảng

en: <None>
vi: <Không Gì>

en: ACPI Binding
vi: Gán ACPI

en: Edge Bindings Settings
vi: Thiết Lập Gán Cạnh

en: Edge Bindings
vi: Gán Cạnh

en: Modify
vi: Sửa Đổi

en: Delete All
vi: Xóa Hết

en: Mouse Button
vi: Nút Con Trỏ

en: General Options
vi: Tùy Chọn Tổng Quát

en: Allow binding activation with fullscreen windows
vi: Cho phép kích hoạt phép gán với các cửa sổ toàn màn hình

en: Allow binding activation with multiple screens (DANGEROUS!)
vi: Cho phép kích hoạt phép gán với đa cửa sổ (NGUY HIỂM!)

en: Edge Binding Sequence
vi: Trình Tự Gán Cạnh

en: Clickable edge
vi: Cạnh Có Thể Nhấp Chuột

en: Drag only
vi: Chỉ Kéo

en: No edge selected
vi: Không có cạnh được chọn

en: Edge Binding Error
vi: Lỗi Gán Cạnh

en: Left Edge
vi: Cạnh Trái

en: Top Edge
vi: Cạnh Trên

en: Right Edge
vi: Cạnh Phải

en: Bottom Edge
vi: Cạnh Dưới

en: Top Left Edge
vi: Cạnh Trên Bên Trái

en: Top Right Edge
vi: Cạnh Trên Bên Phải

en: Bottom Right Edge
vi: Cạnh Dưới Bên Phải

en: Bottom Left Edge
vi: Cạnh Dưới Bên Trái

en: (left clickable)
vi: (Có thể nhấp chuột trái)

en: (clickable)
vi: (Có thể nhấp chuột)

en: Single key
vi: Phím đơn

en: Key Bindings Settings
vi: Thiết Lập Phép Gán Phím

en: Key Bindings
vi: Gán Phím

en: Restore Default Bindings
vi: Khôi Phục Giá Trị Gán Mặc Định

en: Binding Key Error
vi: Lỗi Gán Phím

en: Mouse Bindings Settings
vi: Thiết Lập Gán Con Trỏ

en: Mouse Binding Error
vi: Lỗi Gán Con Trỏ

en: Mouse Bindings
vi: Gán Con Trỏ

en: Action Context
vi: Ngữ Cảnh Tác Vụ

en: Win List
vi: Danh Sách Cửa Sổ

en: Popup
vi: Hộp Thoại

en: Zone
vi:  Vùng

en: Manager
vi: Bộ Quản Lý

en: Mouse Buttons
vi: Nút Con Trỏ

en: Mouse Wheels
vi: Cuộn Con Trỏ

en: Left button
vi: Nút Trái

en: Right button
vi: Nút Phải

en: Button %i
vi: Nút %i

en: Middle button
vi: Nút Giữa

en: Extra button (%d)
vi: Nút thêm (%d)

en: Mouse Wheel Up
vi: Nút Cuộn Lên

en: Mouse Wheel Down
vi: Nút Cuộn Xuống

en: Extra Wheel (%d) Up
vi: Nút Cuộn Lên Thêm (%d)

en: Extra Wheel (%d) Down
vi: Nút Cuộn Xuống Thêm (%d)

en: Signal Binding Error
vi: Lỗi Gán Tín Hiệu

en: Signal and Source must NOT be blank!
vi: Tín hiệu và nguồn KHÔNG được để trống!

en: Add Signal Binding
vi: Thêm Gán Tín Hiệu

en: Source:
vi: Nguồn:

en: Signal:
vi: Tín Hiệu:

en: Signal Bindings
vi: Gán Tín Hiệu

en: Signal Bindings Settings
vi: Thiết Lập Gán Tín Hiệu

en: Help
vi: Giúp Đỡ

en: Input
vi: Nhập

en: Dialog Settings
vi: Thiết Lập Hộp Thoại

en: General Settings
vi: Thiết Lập Tổng Quát

en: Disable Confirmation Dialogs
vi: Tắt Hộp Thoại Xác Nhận

en: Normal Windows
vi: Cửa Sổ Bình Thường

en: Default Settings Dialogs Mode
vi: Chế Độ Hộp Thoại Thiết Lập Mặc Định

en: Basic Mode
vi: Chế Độ Cơ Bản

en: Advanced Mode
vi: Chế Độ Nâng Cao

en: Remember size and position of dialogs
vi: Nhớ kích thước và vị trí hộp thoại

en: Default Dialog Mode
vi: Chế Độ Hộp Thoại Mặc Định

en: Profile Selector
vi: Bộ Chọn Profile

en: Available Profiles
vi: Các Profile Khả Dụng

en: Select a profile
vi: Chọn một profile

en: Scratch
vi: Rút Khỏi

en: Reset
vi: Tái Thiết Lập

en: Selected profile: %s
vi: Profile đã chọn: %s

en: Add New Profile
vi: Thêm Profile Mới

en: Are you sure you want to delete this profile?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa profile này?

en: Dialogs
vi: Hộp Thoại

en: Profiles
vi: Profile

en: Desk Settings
vi: Thiết Lập Bàn

en: Wallpaper
vi: Màn Hình Nền

en: Set
vi: Thiết Lập

en: Screen Lock Settings
vi: Thiết Lập Khóa Màn Hình

en: Lock on Startup
vi: Khóa Lúc Khởi Động

en: Lock on Suspend
vi: Khóa Lúc Nghỉ

en: Use System Authentication
vi: Sử Dụng Xác Thực Hệ Thống

en: Use Personal Screenlock Password (insecure)
vi: Sử Dụng Mã Khóa Màn Hình Cá Nhân (không an toàn)

en: Use PIN (insecure)
vi: Sử dụng PIN (không an toàn)

en: Personal Screenlock Password (insecure)
vi: Mật Mã Khóa Màn Hình Cá Nhân (không an toàn)

en: PIN Entry (insecure)
vi: Điểm Nhập PIN (không an toàn)

en: Locking
vi: Khóa

en: Keyboard Layout
vi: Sơ Đồ Bàn Phím

en: Show on all screens
vi: Hiển thị trên tất cả màn hình

en: Show on current screen
vi: Hiển thị trên màn hình hiện tại

en: Show on screen #:
vi: Hiển thị trên màn hình #:

en: Login Box
vi: Hộp Đăng Nhập

en: %1.0f seconds
vi: %1.0f giây

en: Timers
vi: Đồng Hồ

en: Theme Defined
vi: Chủ Đề Được Định Nghĩa

en: Theme Wallpaper
vi: Hình Nền Chủ Đề

en: Current Wallpaper
vi: Hình Nền Hiện Tại

en: Select a Background...
vi: Chọn một hình nền...

en: Personal
vi: Cá Nhân

en: Hide Logo
vi: Ẩn Logo

en: Virtual Desktops Settings
vi: Thiết Lập Chỗ Làm Việc Ảo

en: Number of Desktops
vi: Số Chỗ Làm Việc

en: Desktops
vi: Chỗ Làm Việc

en: Flip when dragging objects to the screen edge
vi: Lật khi kéo các đối tượng đến cạnh màn hình

en: Wrap desktops around when flipping
vi: Bao bọc xung quanh chỗ làm việc khi lật

en: Backlight Settings
vi: Thiết Lập Ánh Sáng Hậu

en: Normal Backlight
vi: Ánh Sáng Hậu Bình Thường

en: Dim Backlight
vi: Ánh Sáng Hậu Mờ

en: Idle Fade Time
vi: Thời Gian Làm Mờ Rảnh

en: %1.0f second(s)
vi: %1.0f giây

en: Fade Time
vi: Thời Gian Làm Mờ

en: %1.1f second(s)
vi: %1.1f giây

en: Dimming
vi: Mờ

en: Screen Blank Settings
vi: Thiết Lập Màn Hình Trống

en: Enable screen blanking
vi: Bật màn hình trống

en: Timeout
vi: Hết Giờ

en: Suspend on blank
vi: Nghỉ khi trống

en: Suspend even if AC
vi: Nghỉ ngay cả khi có AC

en: Suspend delay
vi: Trì hoàn nghỉ

en: %1.0f minutes
vi: %1.0f phút

en: Disable blanking for Fullscreen Windows
vi: Tắt màn hình trống cho các cửa sổ toàn màn hình

en: Blanking
vi: Trống Rỗng

en: Wake on notification
vi: Thức giấc khi cảnh báo

en: Wake on urgency
vi: Thức giấc khi khẩn cấp

en: Wakeups
vi: Thức Giấc

en: Virtual Desktops
vi: Chỗ Làm Việc Ảo

en: Screen Lock
vi: Khóa Màn Hình

en: Desk
vi: Bàn

en: Configuration Panel
vi: Bảng Cấu Hình

en: Show configurations in menu
vi: Hiển thị cấu hình trong danh sách

en: Settings Panel
vi: Bảng Thiết Lập

en: Interaction Settings
vi: Thiết Lập Tương Tác

en: Enable Thumbscroll
vi: Bật Thubmscroll

en: Threshold for a thumb drag
vi: Ngưỡng cho kéo một hình nhỏ

en: Threshold for applying drag momentum
vi: Ngưỡng cho áp dụng mô-men kéo

en: %1.0f pixels/s
vi: %1.0f điểm ảnh/giây

en: Friction slowdown
vi: Giảm ma sát

en: %1.2f s
vi: %1.2f giây

en: Mouse Settings
vi: Thiết Lập Con Trỏ

en: Show Cursor
vi: Hiển Thị Con Trỏ

en: Idle effects
vi: Hiệu ứng rảnh

en: Cursor
vi: Con Trỏ

en: Mouse Hand
vi: Tay Con Trỏ

en: Acceleration
vi: Tăng Cường

en: Threshold
vi: Ngưỡng

en: Buttons
vi: Nút

en: Mouse
vi: Con Trỏ

en: Touch
vi: Chạm

en: Input Method Settings
vi: Thiết Lập Chế Độ Nhập

en: Input Method Selector
vi: Bộ Chọn Chế Độ Nhập

en: Use No Input Method
vi: Không Sử Dụng Phương Thức Nhập

en: Setup Selected Input Method
vi: Thiết Lập Phương Thức Nhập Được Chọn

en: New
vi: Tạo Mới

en: Import...
vi: Nhập...

en: Input Method Parameters
vi: Đối Số Phương Thức Nhập

en: Execute Command
vi: Thực Thi Lệnh

en: Setup Command
vi: Thiết Lập Lệnh

en: Exported Environment Variables
vi: Biến Môi Trường Được Xuất

en: Select an Input Method Settings...
vi: Chọn Một Thiết Lập Phương Thức Nhập...

en: Input Method Config Import Error
vi: Lỗi Nhập Cấu Hình Phương Thức Nhập

en: Language Settings
vi: Thiết Lập Ngôn Ngữ

en: Desklock Language Settings
vi: Thiết Lập Ngôn Ngữ Cho Desklock

en: Possible Locale problems
vi: Vấn Đề Cục Bộ Có Khả Năng

en: Language Selector
vi: Bộ Chọn Ngôn Ngữ

en: System Default
vi: Mặc Định Hệ Thống

en: Locale Selected
vi: Vị Trí Hiện Hành Được Chọn

en: Locale
vi: Vị Trí Hiện Hành

en: Language
vi: Ngôn Ngữ

en: Menu Settings
vi: Thiết Lập Danh Mục

en: Enlightenment Default
vi: Mặc Định Của Enlightenment

en: Personal Default
vi: Mặc Định Cá Nhân

en: Main Menu
vi: Danh Mục Chính

en: Favorites
vi: Ưa Thích

en: Applications Display
vi: Biểu Diễn Ứng Dụng

en: Generic
vi: Tổng Quát

en: Comments
vi: Bình Luận

en: Gadgets
vi: Gadget

en: Show gadget settings in top-level
vi: Hiển thị thiết lập cho gadget ở mức trên cùng

en: Margin
vi: Lề

en: %2.0f pixels
vi: %2.0f điểm

en: Cursor Margin
vi: Lề Con Trỏ

en: Autoscroll
vi: Tự Động Cuộn

en: Disable icons in menus
vi: Tắt các biểu tượng trong danh mục

en: Menu Scroll Speed
vi: Tốc Độ Cuộn Danh Mục

en: %5.0f pixels/s
vi: %5.0f điểm ảnh/giây

en: Fast Mouse Move Threshold
vi: Ngưỡng Cho Di Chuyển Nhanh Chuột

en: %4.0f pixels/s
vi: %4.0f điểm ảnh/giây

en: Click Drag Timeout
vi: Thời Gian Chờ Kéo Nhấp

en: %2.2f s
vi: %2.2f giây

en: Miscellaneous
vi: Linh Tinh

en: Environment Variables
vi: Biến Môi Trường

en: Unset
vi: Không thiết lập

en: Search Path Settings
vi: Thiết Lập Đường Dẫn Tìm Kiếm

en: Data
vi: Dữ Liệu

en: Images
vi: Ảnh

en: Fonts
vi: Phông

en: Icons
vi: Biểu Tượng

en: Backgrounds
vi: Hình Nền

en: Messages
vi: Thông Điệp

en: Enlightenment Paths
vi: Đường Dẫn Enlightenment

en: Default Directories
vi: Thư Mục Mặc Định

en: User Defined Directories
vi: Thư Mục Định Nghĩa Bởi Người Dùng

en: Search Directories
vi: Thư Mục Tìm Kiếm

en: Performance Settings
vi: Thiết Lập Hiệu Suất

en: Application priority
vi: Độ ưu tiên ứng dụng

en: Power Management Settings
vi: Thiết Lập Quản Lý Điện

en: Levels Allowed
vi: Mức Cho Phép

en: Time to defer power-hungry tasks
vi: Thời gian hoãn các công việc tốn điện

en: Min
vi: Tối Thiểu

en: Max
vi: Tối Đa

en: Level
vi: Mức

en: e.g. Saving to disk
vi: Ví dụ: Lưu xuống đĩa

en: %1.1f s
vi: %1.1f giây

en: Low
vi: Thấp

en: Medium
vi: Trung Bình

en: %.0f s
vi: %.0f giây

en: High
vi: Cao

en: Extreme
vi: Cực Cao

en: Performance
vi: Hiệu Suất

en: Power Management
vi: Quản Lý Điện

en: Screen Setup
vi: Thiết Lập Màn Hình

en: Clone
vi: Nhân Bản

en: Left of
vi: Bên Trái của

en: Right of
vi: Bên Phải của

en: Outputs
vi: Đầu Ra

en: Laptop lid
vi: Nắp Laptop

en: Priority
vi: Độ Ưu Tiên

en: Relative
vi: Tương Quan

en: To
vi: Đến

en: Restore on start
vi: Khôi phục thiết lập lúc khởi động

en: Hotplug
vi: Màn hình hotplug

en: Lid Events
vi: Sự Kiện Của Nắp

en: Configured Shelves: Display %d
vi: Khay Được Cấu Hình: Màn  Hình %d

en: Are you sure you want to delete "%s"?
vi: Bạn có thực sự muốn xóa "%s"?

en: Confirm Shelf Deletion
vi: Xác Nhận Xóa Khay

en: Default Border Style
vi: Kiểu Viền Mặc Định

en: Window Border Selection
vi: Chọn Viền Cửa Sổ

en: Remember this Border for this window next time it appears
vi: Nhớ viền này cho lần hiển thị tới của cửa sổ

en: Title Bar
vi: Thanh Tiêu Đề

en: Menu Item
vi: Mục Của Danh Mục

en: Menu Title
vi: Tiêu Đề Danh Mục

en: Textblock Plain
vi: Khối Văn Bản Thô

en: Textblock Light
vi: Khối Văn Bản Nhẹ

en: Textblock Big
vi: Khối Văn Bản Lớn

en: Move Text
vi: Di Chuyển Văn Bản

en: Resize Text
vi: Thay Đổi Kích Thước Văn Bản

en: Winlist Title
vi: Tiêu Đề Winlist

en: Settings Heading
vi: Đầu Thiết Lập

en: About Title
vi: Về Tiêu Đề

en: About Version
vi: Về Phiên Bản

en: Button Text
vi: Văn Bản Của Nút

en: Desklock Title
vi: Tiêu Đề Của Desklock

en: Desklock Password
vi: Mật Mã Của Desklock

en: Dialog Error
vi: Lỗi Hộp Thoại

en: Exebuf Command
vi: Lệnh Exebuf

en: Splash Title
vi: Tiêu Đề Splash

en: Splash Text
vi: Văn Bản Splash

en: Splash Version
vi: Phiên Bản Splash

en: Digital Clock
vi: Đồng Hồ Số

en: Widgets
vi: Widget

en: Entry
vi: Điểm Nhập

en: Frame
vi: Khung Hình

en: Label
vi: Nhãn

en: Slider
vi: Bộ Trượt

en: Radio Buttons
vi: Bút Radio

en: Check Buttons
vi: Nút Kiểm Tra

en: Text List Item
vi: Mục Của Danh Sách Văn Bản

en: List Item
vi: Mục Của Danh Sách

en: List Header
vi: Đầu Của Danh Sách

en: Filemanager
vi: Quản Lý Tập Tin

en: Desktop Icon
vi: Biểu Tượng Chỗ Làm Việc

en: Small
vi: Nhỏ

en: Large
vi: Lớn

en: Small Styled
vi: Kiểu Nhỏ

en: Normal Styled
vi: Kiểu Bình Thường

en: Large Styled
vi: Kiểu Lớn

en: Font Settings
vi: Thiết Lập Phông

en: Tiny
vi: Nhỏ Xíu

en: Big
vi: Lớn

en: Really Big
vi: Thực Sự Lớn

en: Huge
vi: Khổng Lồ

en: %d pixel | %d pixels
vi[0]: %d điểm ảnh
vi[1]: %d điểm ảnh

en: Enable Custom Font Classes
vi: Bật Lớp Phông Tùy Biến

en: Font Classes
vi: Lớp Phông

en: Enable Font Class
vi: Bật Lớp Phông

en: Font
vi: Phông

en: Hinting
vi: Gợi Ý

en: Bytecode
vi: Mã Byte

en: Automatic
vi: Tự Động

en: Font Fallbacks
vi: Phông Hồi Chuyển

en: Fallback Name
vi: Tên Hồi Chuyển

en: Enable Fallbacks
vi: Bật Hồi Chuyển

en: Hinting / Fallbacks
vi: Gợi Ý/Hồi Chuyển

en: Factor
vi: Tỷ Lệ

en: Scale Settings
vi: Thiết Lập Co Giãn

en: DPI Scaling
vi: Co Giãn DPI

en: Don't Scale
vi: Không Co Giãn

en: Scale relative to screen DPI
vi: Co giãn tương đối với DPI của màn hình

en: Base DPI (Currently %i DPI)
vi: DPI Cơ Sở (Hiện Tại %i DPI)

en: Custom scaling factor
vi: Hệ số co giãn tùy biến

en: Policy
vi: Chính Sách

en: Minimum
vi: Tối Thiểu

en: %1.2f times
vi: %1.2f lần

en: Maximum
vi: Tối Đa

en: Constraints
vi: Giằng Buộc

en: Theme Selector
vi: Chọn Chủ Đề

en: Missing Application
vi: Ứng Dụng Bị Mất

en: Theme File Error
vi: Lỗi Tập Tin Chủ Đề

en: Select a Theme...
vi: Chọn một Chủ Đề...

en: Theme Import Error
vi: Lỗi Nhập Chủ Đề

en: Transition Settings
vi: Thiết Lập Chuyển Đổi

en: Events
vi: Sự Kiện

en: Startup
vi: Khởi Động

en: Desk Change
vi: Thay Đổi Bàn

en: Background Change
vi: Thay Đổi Hình Nền

en: Transitions
vi: Chuyển Đổi

en: Wallpaper Settings
vi: Thiết Lập Hình Nền

en: Go up a directory
vi: Đi lên một thư mục

en: Use Theme Wallpaper
vi: Sử Dụng Hình Nền Của Chủ Đề

en: Where to place the Wallpaper
vi: Vị trí đặt Hình Nền

en: All Desktops
vi: Tất Cả Các Chỗ Làm Việc

en: This Desktop
vi: Chỗ Làm Việc Này

en: This Screen
vi: Màn Hình Này

en: Application Theme Settings
vi: Thiết Lập Chủ Đề Ứng Dụng

en: Match Enlightenment theme if possible
vi: So trùng chủ đề của Enlightenment nếu có thể

en: Enable X Application Settings
vi: Bật Thiết Lập Ứng Dụng Của X

en: GTK Applications
vi: Ứng Dụng GTK

en: Enable icon theme for applications
vi: Bật chủ đề biểu tượng cho các ứng dụng

en: Enable icon theme for Enlightenment
vi: Bật chủ đề biểu tượng cho các Enlightenment

en: Theme
vi: Chủ Đề

en: Application Theme
vi: Chủ Đề Ứng Dụng

en: Borders
vi: Viền

en: Scaling
vi: Co Giãn

en: Window List Menu Settings
vi: Thiết Lập Danh Bạ Danh Sách Cửa Sổ

en: Group By
vi: Nhóm Bởi

en: Include windows from other screens
vi: Bao gồm cửa sổ từ các màn hình khác

en: Separate Groups By
vi: Phân Tách Nhóm Bởi

en: Using separator bars
vi: Sử dụng thanh bộ phân tách

en: Using menus
vi: Sử dụng danh mục

en: Grouping
vi: Gom Nhóm

en: Alphabetical
vi: Bảng Chữ Cái

en: Window stacking layer
vi: Lớp chồng cửa sổ

en: Most recently used
vi: Sử dụng gần đây nhất

en: Sort Order
vi: Thứ Tự Sắp Xếp

en: Group with owning desktop
vi: Nhóm với sở hữu chỗ làm việc

en: Group with current desktop
vi: Nhóm với chỗ làm việc hiện tại

en: Separate group
vi: Chia nhóm

en: Warp to owning desktop
vi: Kéo đến chỗ làm việc sở hữu

en: Iconified Windows
vi: Cửa sổ được biểu tượng hóa

en: Limit caption length
vi: Giới hạn chiều dài chủ đề

en: %1.0f Chars
vi: %1.0f Ký tự

en: Captions
vi: Chủ Đề

en: Focus Settings
vi: Thiết Lập Tập Trung

en: Click Window to Focus
vi: Nhấp vào Cửa Sổ để Tập Trung

en: Window under the Mouse
vi: Cửa Sổ bên dưới Con Trỏ

en: Most recent Window under the Mouse
vi: Cửa Sổ gần đây nhất bên dưới Con Trỏ

en: Raise windows on mouse over
vi: Nâng cửa sổ khi con trỏ đi qua

en: Focus Policy
vi: Chính Sách Tập Trung

en: Click
vi: Nhấp

en: Pointer
vi: Con Trỏ

en: Sloppy
vi: Lung Tung

en: New Window Focus
vi: Tạo Mới Tập Trung Cửa Sổ

en: No window
vi: Không cửa sổ nào

en: All windows
vi: Tất cả các cửa sổ

en: Only dialogs
vi: Chỉ hộp thoại

en: Only dialogs with focused parent
vi: chỉ hộp thoại có cha được tập trung

en: Focus
vi: Tập Trung

en: Autoraise
vi: Tự Động Nâng Lên

en: Delay before raising:
vi: Trì hoãn trước khi nâng lên:

en: Raise Window
vi: Nâng Cửa Sổ Lên

en: Raise when starting to move or resize
vi: Nâng lên khi bắt đầu di chuyển hoặc thay đổi kích thước

en: Raise when reverting focus
vi: Nâng lên khi đảo ngược tập trung

en: Active Window Hint Policy
vi: Kích Hoạt Chính Sách Gợi Ý Cửa Sổ

en: Ignore hint
vi: Bỏ qua gợi ý

en: Animate on hint
vi: Chuyển động khi gợi ý

en: Activate on hint
vi: Kích hoạt khi gợi ý

en: Activate if on visible desk
vi: Kích hoạt nếu trên bàn khả kiến

en: Hints
vi: Gợi Ý

en: Warping
vi: Kéo

en: Prevent all forms of pointer warping
vi: Chống tất cả các dạng kéo con trỏ

en: Slide pointer to a new window which is focused
vi: Trượt con trỏ đến cửa sổ mới cái mà có tập trung

en: Warp speed
vi: Tốc độ kéo

en: Other Settings
vi: Thiết Lập Khác

en: Always pass click events to programs
vi: Luôn chuyển sự kiện nhấp chuột đến chương trình

en: Click raises the window
vi: Nhấp làm nâng cửa sổ lên

en: Click focuses the window
vi: Nhấp làm tập trung vào đến cửa sổ

en: Refocus last window on desktop switch
vi: Tái tập trung cửa sổ trước đó khi chuyển chỗ làm việc

en: Focus last focused window on lost focus
vi: Tập trung cửa sổ được tập trung trước đó khi mất tập trung

en: Window Display
vi: Biểu Diễn Cửa Sổ

en: Border Icon
vi: Biểu Tượng Viền

en: User defined
vi: Người dùng định nghĩa

en: Application provided
vi: Ứng dụng cung cấp

en: Move Geometry
vi: Hình Dạng Di Chuyển

en: Display information
vi: Thông tin biểu diễn

en: Follows the window
vi: Theo cửa sổ

en: Resize Geometry
vi: Hình Dạng Thay Đổi Kích Thước

en: Display
vi: Biểu Diễn

en: Placement
vi: Đặt

en: Smart Placement
vi: Đặt Thông Minh

en: Don't hide Gadgets
vi: Không ẩn Gadget

en: Place at mouse pointer
vi: Đặt chỗ con trỏ

en: Place manually with the mouse
vi: Đặt thủ công với con trỏ

en: Group with windows of the same application
vi: Nhóm với các cửa sổ của cùng ứng dụng

en: Switch to desktop of new window
vi: Chuyển đến chỗ làm việc của cửa sổ mới

en: New Windows
vi: Tạo Mới Cửa Sổ

en: Animate
vi: Chuyển Động

en: Linear
vi: Tuyến Tính

en: Accelerate, then decelerate
vi: Tăng nhanh rồi sau đó hãm lại

en: Accelerate
vi: Tăng Nhanh

en: Decelerate
vi: Hãm Lại

en: Pronounced accelerate
vi: Tăng nhanh được tuyên bố

en: Pronounced decelerate
vi: Hãm lại được tuyên bố

en: Pronounced accelerate, then decelerate
vi: Tăng nhanh rồi hãm lại được tuyên bố

en: Bounce
vi: Nảy Cuộn

en: Bounce more
vi: Nảy Cuộn Hơn Nữa

en: Shading
vi: Đổ Bóng

en: Keep windows within the visual screen limits
vi: Giữ các cửa sổ bên trong giới hạn tầm nhìn màn hình

en: Allow windows partly out of the visual screen limits
vi: Cho phép cửa sổ ra ngoài một phần khỏi giới hạn tầm nhìn màn hình

en: Allow windows completely out of visual screen limits
vi: Cho phép cửa sổ ra ngoài hoàn toàn khỏi giới hạn tầm nhìn màn hình

en: Screen Limits
vi: Giới Hạn Màn Hình

en: Window Geometry
vi: Kích Thước Cửa Sổ

en: Resist obstacles
vi: Phản kháng lại cản trở

en: Other windows
vi: Cửa sổ khác

en: Edge of the screen
vi: Cạnh của màn hình

en: Desktop gadgets
vi: Gadget chỗ làm việc

en: Resistance
vi: Kháng

en: Smart expansion
vi: Mở rộng thông minh

en: Fill available space
vi: Lấp đầy khoảng trống có thể

en: Direction
vi: Hướng

en: Both
vi: Cả Hai

en: Manipulation
vi: Thao Tác

en: Allow manipulation of maximized windows
vi: Cho phép thao tác các cửa sổ đã tối đa

en: Allow windows above fullscreen window
vi: Cho phép cửa sổ bên trên cửa sổ toàn màn hình

en: Maximization
vi: Tối Đa Hóa

en: Automatically accept changes after:
vi: Cho phép chấp nhận thay đổi sau:

en: Move by
vi: Di Chuyển bởi

en: Resize by
vi: Thay Đổi Kích Thước bởi

en: Keyboard
vi: Bàn Phím

en: Limit resize to useful geometry
vi: Giới hạn thay đổi kích thước đến hình dạng hữu ích

en: Ensure initial placement of windows inside useful geometry
vi: Chắc chắn vị trí khởi tạo của cửa sổ ở bên trong hình dạng hữu ích

en: Adjust windows on shelf hide
vi: Điều chỉnh cửa sổ khi khay ẩn

en: Follow Move
vi: Đi Theo Di Chuyển

en: Follow Resize
vi: Đi Theo Thay Đổi Kích Thước

en: Follow Raise
vi: Đi Theo Nâng Lên

en: Follow Lower
vi: Đi Theo Hạ Xuống

en: Follow Layer
vi: Đi Theo Lớp

en: Follow Desktop
vi: Đi Theo Chỗ Làm Việc

en: Follow Iconify
vi: Đi Theo Biểu Tượng Hóa

en: Transients
vi: Tạm Thời

en: Window Process Management
vi: Quản Lý Tiến Trình Cửa Sổ

en: Kill process if unclosable
vi: Diệt quá trình nếu nó không khả đóng

en: Kill process instead of client
vi: Diệt quá trình thay vì khách

en: Kill timeout:
vi: Thời gian chờ diệt:

en: Ping clients
vi: Ping chương trình khách

en: Ping interval:
vi: Thời khoảng ping:

en: Window Focus
vi: Tập Trung Cửa Sổ

en: Window List Menu
vi: Danh Mục Danh Sách Cửa Sổ

en: Window Remembers
vi: Nhớ Cửa Sổ

en: Remember internal dialogs
vi: Nhớ hộp thoại bên trong

en: Remember file manager windows
vi: Nhớ cửa sổ quản lý tập tin

en: Don't remember file manager windows by directory
vi: Không nhớ cửa sổ quản lý tập tin bằng thư mục

en: Details
vi: Chi Tiết

en: No selection
vi: Không chọn

en: Show password
vi: Hiển thị mật mã

en: Input requested
vi: Yêu cầu nhập

en: Ok
vi: Đồng Ý

en: Connection Manager
vi: Bộ Quản Lý Kết Nối

en: Wifi On
vi: Wifi Được Bật

en: Configure
vi: Cấu Hình

en: Cpu Frequency Control Settings
vi: Thiết Lập Điều Khiển Tần Số Cpu

en: Restore CPU Power Policy
vi: Khôi Phục Chính Sách Điện Năng CPU

en: Automatic powersaving
vi: Tiết kiệm điện tự động

en: Update poll interval
vi: Cập nhật thời khoảng thăm dò

en: Fast (4 ticks)
vi: Nhanh (4 nhịp)

en: Medium (8 ticks)
vi: Trung Bình (8 nhịp)

en: Normal (32 ticks)
vi: Bình Thường (32 nhịp)

en: Slow (64 ticks)
vi: Chậm (64 nhịp)

en: Very Slow (256 ticks)
vi: Rất Chậm (256 nhịp)

en: Minimum Power State
vi: Trạng Thái Điện Năng Tối Thiểu

en: Maximum Power State
vi: Trạng Thái Điện Năng Tối Đa

en: Cpufreq
vi: Tần Số Cpu

en: Manual
vi: Thủ Công

en: Lower Power Automatic
vi: Tự Động Hạ Thấp Điện Năng

en: Automatic Interactive
vi: Tương Tác Tự Động

en: Minimum Speed
vi: Tốc Độ Tối Thiểu

en: Maximum Speed
vi: Tốc Độ Tối Đa

en: Time Between Updates
vi: Thời Gian Giữa Các Lần Cập Nhật

en: Set CPU Power Policy
vi: Thiết Lập Chính Sách Điện Năng CPU

en: Set CPU Speed
vi: Thiết Lập Tốc Độ CPU

en: Powersaving behavior
vi: Hành vi tiết kiệm điện

en: Power State Min
vi: Trạng Thái Điện Năng Nhỏ Nhất

en: Power State Max
vi: Trạng Thái Điện Năng Lớn Nhất

en: CPU Frequency
vi: Tần Số CPU

en: Everything Launcher
vi: Bộ Chạy Mọi Thứ

en: Show Everything Launcher
vi: Hiển Thị Bộ Chạy Mọi Thứ

en: Everything Configuration
vi: Cấu Hình Mọi Thứ

en: Everything Module
vi: Mô-Đun Mọi Thứ

en: Run Everything
vi: Chạy Mọi Thứ

en: Everything Settings
vi: Thiết Lập Mọi Thứ

en: Available Plugins
vi: Plugin Khả Dụng

en: Move Up
vi: Di Chuyển Lên

en: Move Down
vi: Di Chuyển Xuống

en: Enabled
vi: Khả Dụng

en: Show in "All"
vi: Hiển Thị Trong "Tất Cả"

en: Show in top-level
vi: Hiển Thị trong mức cao nhất

en: Minimum characters for search
vi: Số ký hiệu nhỏ nhất cho việc tìm kiếm

en: Plugin Trigger
vi: Bộ Kích Hoạt Plugin

en: Search only when triggered
vi: Chỉ tìm khi kích hoạt

en: Plugin View
vi: Tầm Nhìn Plugin

en: Detailed
vi: Chi Tiết

en: Animate scrolling
vi: Chuyển động cuộn

en: Up/Down select next item in icon view
vi: Lên/Xuống chọn mục kế tiếp trong tầm nhìn biểu tượng

en: Hide input when inactive
vi: Ẩn bộ nhập khi không hoạt động

en: Hide list
vi: Ẩn danh sách

en: Quick Navigation
vi: Duyệt Nhanh

en: Emacs style (ALT + n,p,f,b,m,i)
vi: Kiểu Emacs (ALT + n,p,f,b,m,i)

en: Vi style (ALT + h,j,k,l,n,p,m,i)
vi: Kiểu Vi (ALT + h,j,k,l,n,p,m,i)

en: No Sorting
vi: Không Sắp Xếp

en: By usage
vi: Theo sử dụng

en: Most used
vi: Sử dụng nhiều nhất

en: Last used
vi: Sử dụng cuối cùng

en: Subject Plugins
vi: Plugin Chủ Đề

en: Action Plugins
vi: Plugin Hành Động

en: Object Plugins
vi: Plugin Đối Tượng

en: Plugins
vi: Plugin

en: Popup Size
vi: Kích Thước Hộp Thoại

en: Popup Width
vi: Chiều Rộng Hộp Thoại

en: Popup Height
vi: Chiều Cao Hộp Thoại

en: Popup Align
vi: Căn Chỉnh Hộp Thoại

en: Edge Popup Size
vi: Kích Thước Cạnh Hộp Thoại

en: Geometry
vi: Hình Dạng

en: Everything Collection
vi: Tập Hợp Tất Cả

en: Everything Starter
vi: Bộ Khởi Động Tất Cả

en: Everything Gadgets
vi: Gadget  Tất Cả

en: Actions
vi: Hành Động

en: %d item | %d items
vi[0]: %d mục
vi[1]: %d mục

en: No plugins loaded
vi: Không có plugin được tải

en: Open with...
vi: Mở với...

en: Open File...
vi: Mở Tập Tin...

en: Edit Application Entry
vi: Chỉnh Sửa Bộ Nhập Ứng Dụng

en: New Application Entry
vi: Tạo Mới Bộ Nhập Ứng Dụng

en: Run with Sudo
vi: Chạy với Sudo

en: Open Terminal here
vi: Mở Terminal ở đây

en: Run Executable
vi: Chạy Bộ Thực Thi

en: Everything Applications
vi: Ứng Dụng Của Mọi Thứ

en: Commands
vi: Lệnh

en: Terminal Command
vi: Lệnh Terminal

en: Everything Plugin
vi: Plugin Của Mọi Thứ

en: Calculator
vi: Máy Tính

en: Copy to Clipboard
vi: Sao Chép Vào Bộ Tạm

en: Copy To ...
vi: Sao Chép Đến ...

en: Move To ...
vi: Di Chuyển Đên ...

en: Move to Trash
vi: Di Chuyển Đến Thùng Rác

en: Open Directory
vi: Mở Thư Mục

en: Sort by Date
vi: Sắp Xếp theo Ngày

en: Sort by Name
vi: Sắp Xếp theo Tên

en: Recent Files
vi: Tập Tin Gần Đây

en: Everything Files
vi: Tập Tin Của Mọi Thứ

en: Show recent files
vi: Hiển thị các tập tin gần đây

en: Search recent files
vi: Tìm kiếm các tập tin gần đây

en: Search cached files
vi: Tìm kiếm tập tin được lưu

en: Cache visited directories
vi: Lưu các thư mục đã duyệt

en: Clear cache
vi: Xóa lưu trữ

en: Show %s Plugin
vi: Hiển Thị Plugin %s

en: Browse %s
vi: Duyệt %s

en: Show Dialog
vi: Hiển Thị Hộp Thoại

en: Text
vi: Văn Bản

en: Switch to Window
vi: Chuyển Đến Cửa Sổ

en: Toggle Fullscreen
vi: Bật/Tắt Toàn Màn Hình

en: Send to Desktop
vi: Gửi Đến Chỗ Làm Việc

en: Back
vi: Quay Lại

en: Other application...
vi: Ứng dụng khác...

en: Go To Parent Directory
vi: Chuyển Đến Thư Mục Cha

en: Clone Window
vi: Nhân Bản Cửa Sổ

en: Copy Path
vi: Sao Chép Đường Dẫn

en: Run
vi: Chạy

en: Open
vi: Mở

en: %d file | %d files
vi[0]: %d tập tin
vi[1]: %d tập tin

en: Known Applications
vi: Ứng Dụng Đã Biết

en: Suggested Applications
vi: Ứng Dụng Được Đề Nghị

en: All Applications
vi: Tất Cả Các Ứng Dụng

en: Custom Command
vi: Tùy Biến Lệnh

en: Copying is aborted
vi: Sao chép bị hủy bỏ

en: Moving is aborted
vi: Di chuyển bị hủy bỏ

en: Deleting is aborted
vi: Xóa bị hủy bỏ

en: Secure deletion is aborted
vi: Xóa an toàn bị hủy bỏ

en: Unknown operation from slave is aborted
vi: Tác vụ không rõ từ đầy tớ bị hủy bỏ

en: Copy of %s done
vi: Sao chép của %s đã hoàn thành

en: Copying %s (eta: %s)
vi: Đang sao chép %s (khoảng: %s)

en: Move of %s done
vi: Di chuyển của %s đã hoàn thành

en: Moving %s (eta: %s)
vi: Đang di chuyển %s (khoảng: %s)

en: Delete done
vi: Xóa đã hoàn thành

en: Deleting files...
vi: Đang xóa tập tin...

en: Secure delete done
vi: Xóa an toàn đã hoàn thành

en: Securely deleting files...
vi: Đang xóa an toàn các tập tin...

en: Unknown operation from slave %d
vi: Tác vụ không rõ từ đầy tớ %d

en: EFM Navigation
vi: Duyệt EFM

en: File Icons
vi: Biểu Tượng Tập Tin

en: File Types
vi: Loại Tập Tin

en: File Icon
vi: Biểu Tượng Tập Tin

en: Basic Info
vi: Thông Tin Cơ Bản

en: Use Generated Thumbnail
vi: Sử Dụng Thumbnail Được Tạo

en: Use Theme Icon
vi: Sử Dụng Biểu Tượng Từ Chủ Đề

en: Use Edje File
vi: Sử Dụng Tập Tin Edje

en: Use Image
vi: Sử Dụng Hình Ảnh

en: Use Default
vi: Sử Dụng Mặc Định

en: Select an Edje file
vi: Chọn một tập tin Edje

en: Select an image
vi: Chọn một ảnh

en: Icon Size
vi: Kích Thước Biểu Tượng

en: View
vi: Tầm Nhìn

en: File Extensions
vi: Mở Rộng Của Tập Tin

en: Full Path In Title
vi: Đường Dẫn Đầy Đủ Trong Tiêu Đề

en: Icons On Desktop
vi: Biểu Tượng Trên Chỗ Làm Việc

en: Sidebar
vi: Thanh Bên Cạnh

en: Open Dirs In Place
vi: Mở Thư Mục Trong Nơi

en: Use Single Click
vi: Sử Dụng Nhấp Chuột Đơn

en: 'cp+rm' instead of 'mv'
vi: 'cp+rm' thay vì 'mv'

en: Use Alternate Selection Modifiers
vi: Sử Bộ Sửa Đổi Lựa Chọn Thay Thế

en: Allow Navigation On Desktop
vi: Cho Phép Duyệt Trên Chỗ Làm Việc

en: Max File Size For Thumbnailing
vi: Kích Thước Tập Tin Lớn Nhất Cho Thumnailing

en: Spring Delay
vi: Trễ Lò Xo

en: Mode
vi: Chế Độ

en: Show device icons on desktop
vi: Hiển thị biểu tượng thiết bị trên chỗ làm việc

en: Mount volumes on insert
vi: Âm lượng gắn khi thêm vào

en: Open filemanager on mount
vi: Mở bộ quản lý tập tin khi gắn

en: Device
vi: Thiết Bị

en: Show tooltip
vi: Hiển Thị tooltip

en: Clamp video size
vi: Kiểm soát kích thươc video

en: Tooltip delay
vi: Trì hoãn tooltip

en: Tooltip size (Screen percentage)
vi: Kích thước tooltip (Theo tỷ lệ màn hình)

en: Tooltips
vi: Tooltip

en: File Manager
vi: Quản Lý Tập Tin

en: Navigate
vi: Duyệt

en: No listable items
vi: Không có mục nào có thể liệt kê

en: GTK Bookmarks
vi: Đánh Dấu GTK

en: Current Directory
vi: Thư Mục Hiện Hành

en: Home
vi: Nhà

en: Root
vi: Gốc

en: Navigate...
vi: Duyệt...

en: Processing %d operation | Processing %d operations
vi[0]: Đang xử lý %d tác vụ
vi[1]: Đang xử lý %d tác vụ

en: Filemanager is idle
vi: Bộ quản lý tập tin đang rảnh

en: EFM Operation Info
vi: Thông Tin Hoạt Động Của EFM

en: Background
vi: Hình Nền

en: Overlay (Action Toggle)
vi: Phủ Lên (Bật/Tắt Tác Vụ)

en: Desktop Gadgets
vi: Gadget Chỗ Làm Việc

en: Available Layers
vi: Lớp Khả Dụng

en: Configure Layer
vi: Cấu Hình Lớp

en: Layers
vi: Lớp

en: Custom Image
vi: Tùy Biến Ảnh

en: Custom Color
vi: Tùy Biến Màu Sắc

en: Transparent
vi: Trong Suốt

en: Animations
vi: Chuyển Động

en: Background Options
vi: Tùy Chọn Hình Nền

en: Desktop Overlay
vi: Bao Phủ Chỗ Làm Việc

en: Begin move/resize
vi: Bắt đầu di chuyển/thay đổi kích thước

en: Free
vi: Trống

en: Appearance
vi: Bề Ngoài

en: Add other gadgets
vi: Thêm gadget khác

en: Show/hide gadgets
vi: Ẩn/hiện gadget

en: Change Gadgets
vi: Thay Đổi Gadget

en: IBar Settings
vi: Thiết Lập IBar

en: Selected source
vi: Nguồn được chọn

en: Icon Labels
vi: Nhãn Biểu Tượng

en: Show icon label
vi: Hiển thị nhãn biểu tượng

en: Lock icon move
vi: Khóa sự di chuyển của biểu tượng

en: Track launch
vi: Theo dõi chạy

en: Create new IBar source
vi: Tạo mới nguồn IBar

en: Enter a name for this new source:
vi: Nhập tên cho nguồn mới này:

en: Are you sure you want to delete this bar source?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa nguồn của thanh này không?

en: Create new Icon
vi: Tạo biểu tượng mới

en: Add to bar
vi: Thêm vào thanh

en: Remove from bar
vi: Loại khỏi thanh

en: Icon %s
vi: Biểu Tượng %s

en: Focus IBar
vi: Tập Trung Vào IBar

en: IBox Settings
vi: Thiết Lập IBox

en: Expand When On Desktop
vi: Mở Rộng Khi Trên Chỗ Làm Việc

en: Show Icon Label
vi: Hiển Thị Nhãn Biểu Tượng

en: Display Name
vi: Hiển Thị Tên

en: Display Title
vi: Hiển Thị Tiêu Đề

en: Display Class
vi: Hiển Thị Lớp

en: Display Icon Name
vi: Hiển Thị Tên Biểu Tượng

en: Display Border Caption
vi: Hiển Thị Phụ Đề Viền

en: Show windows from all screens
vi: Hiển thị cửa sổ từ tất cả các màn hình

en: Show windows from current screen
vi: Hiển thị cửa sổ từ màn hình hiện tại

en: Show windows from all desktops
vi: Hiển thị cửa sổ từ tất cả các chỗ làm việc

en: Show windows from active desktop
vi: Hiển thị cửa sổ từ chỗ làm việc kích hoạt

en: Authenticating...
vi: Đang Xác Thực...

en: The password you entered is invalid. Try again.
vi: Mật mã bạn nhập không đúng. Thử lại.

en: Please enter your PIN
vi: Xin hãy nhập mã PIN

en: Please enter your unlock password
vi: Xin hãy nhập mật mã mở khóa

en: Caps Lock is On
vi: Phím Viết Hoa Đang Bật

en: Authentication System Error
vi: Lỗi Hệ Thống Xác Thực

en: New volume
vi: Âm lượng mới

en: Mixer
vi: Bộ Trộn

en: Volume changed
vi: Âm lượng đã thay đổi

en: Increase Volume
vi: Tăng Âm Lượng

en: Decrease Volume
vi: Giảm Âm Lượng

en: Mute volume
vi: Tắt âm thanh

en: Mute Volume
vi: Tắt Âm Thanh

en: Music controller
vi: Bộ điều khiển âm nhạc

en: Music Player
vi: Trình chơi nhạc

en: * Your player must be configured to export the DBus interface MPRIS2.
vi: * Trình chơi nhạc phải được cấu hình để xuất giao diện DBus ra MPRIS2.

en: Pause music when screen is locked
vi: Dừng chơi nhạc khi màn hình bị khóa

en: Music control Settings
vi: Thiết Lập Điều Khiển Âm Nhạc

en: Notification Settings
vi: Thiết Lập Cảnh Báo

en: Urgency
vi: Khẩn Cấp

en: Levels of urgency to display:
vi: Các mức cảnh báo sẽ hiển thị:

en: Critical
vi: Nguy Cấp

en: Default Timeout
vi: Thời Gian Chờ Mặc Định

en: Force timeout for all notifications
vi: Ép hết thời gian chờ cho tất cả các cảnh báo

en: Screen Policy
vi: Chính Sách Màn Hình

en: Primary screen
vi: Màn hình chính

en: Current screen
vi: Màn hình hiện tại

en: All screens
vi: Tất cả các màn hình

en: Popup Corner
vi: Góc Hộp Thoại

en: Top left
vi: Phia trên bên trái

en: Top right
vi: Phia trên bên phải

en: Bottom left
vi: Phia dưới bên trái

en: Bottom right
vi: Phia dưới bên phải

en: Ignore replace ID
vi: Bỏ qua ID thay thế

en: Notification Module
vi: Mô-Đun Cảnh Báo

en: Error during notification server initialization
vi: Lỗi trong quá trình khởi tạo server cảnh báo

en: Ensure there's no other module acting as a server and that D-Bus is correctly installed and running
vi: Chắc chắn rằng không có mô-đun nào khác đang hoạt động như là server và D-Bus được cài đặt và hoạt động chính xác

en: Refresh Packages
vi: Làm Mới Các Gói

en: Hourly
vi: Hàng Giờ

en: Daily
vi: Hàng Ngày

en: Weekly
vi: Hàng Tuần

en: Package list
vi: Danh sách gói

en: Package Manager
vi: Bộ Quản Lý Gói

en: System Updates
vi: Cập Nhật Hệ Thống

en: No information available
vi: Không có thông tin

en: One update available | %d updates available
vi[0]: Một bản cập nhật khả dụng
vi[1]: %d bản cập nhật khả dụng

en: Your system is updated
vi: Hệ thống của bạn đã được cập nhật

en: Pager Settings
vi: Thiết Lập Quản Lý Trang

en: Flip desktop on mouse wheel
vi: Lập chỗ làm việc khi cuộn con trỏ

en: Always show desktop names
vi: Luôn luôn hiển thị tên chỗ làm việc

en: Show popup on desktop change
vi: Hiển thị hộp thoại khi thay đổi chỗ làm việc

en: Show popup for urgent windows
vi: Hiển thị hộp thoại cho cửa sổ khẩn cấp

en: Select and Slide button
vi: Nút Chọn và Kéo

en: Click to set
vi: Nhấp để thiết lập

en: Drag and Drop button
vi: Nút Kéo Thả

en: Drag whole desktop
vi: Kéo toàn bộ chỗ làm việc

en: Popup pager height
vi: Chiều cao hộp thoại bộ quản lý trang

en: %.0f pixels
vi: %.0f điểm ảnh

en: Popup duration
vi: Thời khoảng hộp thoại

en: %1.1f seconds
vi: %1.1f giây

en: Pager action popup height
vi: Chiều cao hộp thoại tác vụ bộ quản lý trang

en: Show popup for urgent window
vi: Hiển thị hộp thoại cho cửa sổ khẩn cấp

en: Urgent popup sticks on screen
vi: Hộp thoại khẩn cấp dính vào màn hình

en: Show popup for focused windows
vi: Hiển thị hộp thoại cho cửa sổ tập trung

en: Urgent popup duration
vi: Thời khoảng hộp thoại khẩn cấp

en: Urgent Windows
vi: Cửa Sổ Khẩn Cấp

en: Attention
vi: Chú Ý

en: Pager module cannot be loaded at the same time as Pager Plain!
vi: Không thể tải mô-đun Bộ Quản Lý Trang cùng lúc với Bộ Quản Lý Trang Đơn Thuần!

en: Show Pager Popup
vi: Hiển Thị Hộp Thoại Bộ Quản Lý Trang

en: Popup Desk Right
vi: Bật Hộp Thoại Bàn Bên Phải

en: Popup Desk Left
vi: Bật Hộp Thoại Bàn Bên Trái

en: Popup Desk Up
vi: Bật Hộp Thoại Bàn Phía Trên

en: Popup Desk Down
vi: Bật Hộp Thoại Bàn Phía Dưới

en: Popup Desk Next
vi: Bật Hộp Thoại Bàn Kế Tiếp

en: Popup Desk Previous
vi: Bật Hộp Thoại Bàn Phía Sau

en: Enter a unique name for this entry
vi: Nhập tên duy nhất cho mục nhập này

en: Disable Warning Dialogs
vi: Tắt Hộp Thoại Cảnh Báo

en: Disable Startup Tutorial
vi: Tắt Bài Hướng Dẫn Lúc Khởi Động

en: Entries
vi: Điểm Nhập

en: Hide Instead Of Raising
vi: Ẩn Thay Vì Nâng Lên

en: Hide If Focus Lost
vi: Ẩn Nếu Mất Tập Trung

en: Quickaccess Settings
vi: Thiết Lập Truy Cập Nhanh

en: Quickaccess
vi: Truy Cập Nhanh

en: Toggle Visibility
vi: Bật/Tắt Tầm Nhìn

en: Add Quickaccess For Current Window
vi: Thêm Truy Cập Nhanh Cho Cửa Sổ Hiện Hành

en: Remove Quickaccess From Current Window
vi: Loại Bỏ Truy Cập Nhanh Từ Cửa Sổ Hiện Hành

en: Quickaccess Error
vi: Lỗi Truy Cập Nhanh

en: Could not determine command for starting this application!
vi: Không thể xác định lệnh để khởi động ứng dụng này!

en: Quickaccess Help
vi: Giúp Đỡ Về Truy Cập Nhanh

en: Cannot set relaunch for window without name and class!
vi: Không thể thiết lập chạy lại cửa sổ này mà không có tên và lớp!

en: Cannot set relaunch for internal E dialog!
vi: Không thể thiết lập chạy lại cho hộp thoại bên trong E!

en: Continue
vi: Tiếp Tục

en: More Help
vi: Thêm Giúp Đỡ

en: The requested Quickaccess entry does not exist!
vi: Điểm nhập Truy Cập Nhanh đã yêu cầu không tồn tại!

en: Keybind Error
vi: Lỗi Gán Phím

en: The keybinding you have entered is already in use!
vi: Phím gán bạn nhập đã được sử dụng!

en: Hide Instead Of Raise
vi: Ẩn Thay Vì Nâng Lên

en: Jump Mode
vi: Chế Độ Nhảy

en: Relaunch When Closed
vi: Chạy Lại Khi Bị Đóng

en: Transient
vi: Tạm Thời

en: Remove Quickaccess
vi: Loại Bỏ Truy Cập Nhanh

en: Quickaccess...
vi: Truy Cập Nhanh...

en: Add Quickaccess
vi: Thêm Truy Cập Nhanh

en: Stop
vi: Dừng

en: Great! Activate the Quickaccess entry again to show it!
vi: Tuyệt Vời! Kích hoạt điểm nhập Truy Cập Nhanh lần nữa để hiển thị nó!

en: Great! Activate the Quickaccess entry again to hide it!
vi: Tuyệt Vời! Kích hoạt điểm nhập Truy Cập Nhanh lần nữa để ẩn nó!

en: Quickaccess Demo
vi: Trình Diễn Truy Cập Nhanh

en: This is a demo dialog used in the Quickaccess tutorial
vi: Hộp thoại trình diễn này được sử dụng cho bản chỉ dẫn Truy Cập Nhanh

en: quick access name/identifier
vi: Tên/định danh cho truy cập nhanh

en: Take Shot
vi: Chụp

en: Take Screenshot
vi: Chụp Màn Hình

en: Shot Error
vi: Lỗi Chụp

en: Cannot initialize network
vi: Không thể khởi tạo mạng

en: Quality
vi: Chất Lượng

en: Save
vi: Lưu

en: Share
vi: Chia Sẻ

en: Error - Upload Failed
vi: Lỗi - Tải Lên Bị Thất Bại

en: Uploading screenshot
vi: Đang tải ảnh chụp màn hình

en: Uploading ...
vi: Đang Tải...

en: Screenshot is available at this location:
vi: Ảnh chụp màn hình có tại vị trí này:

en: Hide
vi: Che Giấu

en: Confirm Share
vi: Xác Nhận Chia Sẻ

en: Confirm
vi: Xác Nhận

en: System Controls Settings
vi: Thiết Lập Điều Khiển Hệ Thống

en: Secondary
vi: Thứ Nhì

en: Extra
vi: Thêm

en: Icon Sizes
vi: Các Kích Thước Biểu Tượng

en: Do default action after timeout
vi: Thực hiện tác vụ mặc định khi hết thời gian

en: Default Action
vi: Tác Vụ Mặc Định

en: System Controls
vi: Điều Khiển Hệ Thống

en: Show Menu
vi: Hiển Thị Danh Mục

en: Systray Settings
vi: Thiết Lập Systray

en: Tasks Configuration
vi: Cấu Hình Công Việc

en: Show icon only
vi: Chỉ biểu diễn biểu tượng

en: Show text only
vi: Chỉ biểu diễn chữ

en: Item width
vi: Chiều rộng của mục

en: Item height
vi: Chiều cao của mục

en: Tasks
vi: Công Việc

en: Temperature Settings
vi: Các Thiết Lập Nhiệt Độ

en: Sensors
vi: Các Cảm Biến

en: Celsius
vi: Độ C

en: Fahrenheit
vi: Độ F

en: Display Units
vi: Các Đơn Vị Biểu Diễn

en: Check Interval
vi: Chu Kỳ Kiểm Tra

en: High Temperature
vi: Nhiệt Độ Cao

en: Low Temperature
vi: Nhiệt Độ Thấp

en: Temperatures
vi: Nhiệt Độ

en: Temperature
vi: Nhiệt Độ

en: Show window titles
vi: Hiển thị tiêu đề cửa sổ

en: Tile dialog windows
vi: Lát gách các cửa sổ hộp thoại

en: Enable floating split-mode
vi: Bật chế độ chia động

en: Enable/disable tiling per desktop.
vi: Bật/Tắt lát gạch cho từng chỗ làm việc

en: Padding between windows
vi: Đệm giữa các cửa sổ

en: Tiling Configuration
vi: Cấu Hình Lát Gạch

en: Tiling
vi: Lát Gạch

en: Floating
vi: Trôi Nổi

en: Toggle floating
vi: Bật/Tắt trôi nổi

en: Move the focused window up
vi: Di chuyển cửa sổ tập trung lên trên

en: Move the focused window down
vi: Di chuyển cửa sổ tập trung xuống dưới

en: Move the focused window left
vi: Di chuyển cửa sổ tập trung sang trái

en: Move the focused window right
vi: Di chuyển cửa sổ tập trung sang phải

en: Swap window
vi: Chuyển đổi cửa sổ

en: Window Switcher Settings
vi: Thiết Lập Bộ Chuyển Đổi Cửa Sổ

en: Windows from other desks
vi: Cửa sổ từ các bàn khác

en: Windows from other screens
vi: Cửa sổ từ màn hình khác

en: Iconified
vi: Được Biểu Tượng Hóa

en: Iconified from other desks
vi: Biểu tượng hóa từ các bàn khác

en: Iconified from other screens
vi: Biểu tượng hóa từ các màn hình khác

en: Uniconify/Unshade
vi: Không Biểu Tượng Hóa/Không Đổ Bóng

en: Warp mouse while selecting
vi: Kéo con trỏ khi chọn

en: Warp mouse at end
vi: Kéo con trỏ ở chỗ cuối

en: Disable mouse warp on directional focus change
vi: Tắt việc kéo con trỏ khi thay đổi hướng tập trung

en: Jump to desk
vi: Nhảy đến bàn

en: Move to current desk after switch
vi: Di chuyển đến bàn hiện hành sau khi chuyển

en: Selecting
vi: Chọn

en: Scroll Animation
vi: Chuyển Động Cuộn

en: Scroll speed
vi: Tốc độ cuộn

en: Window Switcher
vi: Bộ Chuyển Cửa Sổ

en: Next Window
vi: Cửa Số Tiếp Theo

en: Previous Window
vi: Cửa Số Phía Trước

en: Next window of same class
vi: Cửa sổ tiếp theo trong cùng lớp

en: Previous window of same class
vi: Cửa sổ phía trước trong cùng lớp

en: Next window class
vi: Lớp cửa sổ tiếp theo

en: Previous window class
vi: Lớp cửa sổ phía trước

en: Window on the Left
vi: Cửa sổ bên trái

en: Window Down
vi: Cửa Sổ Trên

en: Window Up
vi: Cửa Sổ Trên

en: Window on the Right
vi: Cửa Sổ Bên Phải

en: Winlist Error
vi: Lỗi Winlist

en: Winlist cannot be activated from an edge binding
vi: Winlist không thể được kích hoạt từ cạnh gán

en: Winlist cannot be activated from a signal binding
vi: Winlist không thể được kích hoạt từ tín hiệu gán

en: Winlist cannot be activated from an ACPI binding
vi: Winlist không thể được kích hoạt từ gán ACPI

en: Select a window
vi: Chọn một cửa sổ

en: Next
vi: Tiếp Theo

en: Please Wait...
vi: Vui lòng chờ...

en: Select one
vi: Chọn một

en: Profile
vi: Tiểu Sử

en: Adding missing App files
vi: Thêm tập tin ứng dụng bị mất

en: Select preferred size
vi: Chọn kích thước ưa thích

en: Focus:
vi: Tập Trung:

en: Whenever a window is clicked
vi: Bất cứ khi nào một cửa sổ được nhấp

en: Whenever the mouse enters a window
vi: Bất cứ khi nào con trỏ đi vào một cửa sổ

en: Network Management
vi: Quản Lý Mạng

en: Connman network service not found
vi: Không tìm thấy dịch vụ mạng Connman

en: Checking to see if Connman exists
vi: Kiểm tra xem Connman có tồn tại hay không

en: Compositing
vi: Đa Hợp

en: Hardware Accelerated (OpenGL)
vi: Tăng Tốc Phần Cứng (OpenGL)

en: Updates
vi: Các Cập Nhật

en: Check for available updates
vi: Kiểm tra cập nhật khả dụng

en: Enable update checking
vi: Bật kiểm tra cập nhật

en: Information
vi: Thông Tin

en: Enable Taskbar
vi: Bật Thanh Công Cụ

en: Keyboard Settings
vi: Thiết Lập Bàn Phím

en: Do not apply any keyboard settings ever
vi: Không bao giờ áp dụng các thiết lập bàn phím

en: Label only in gadgets
vi: Chỉ có nhãn trong các gadgets

en: Add New Configuration
vi: Thêm Cấu Hình Mới

en: Model
vi: Kiểu

en: Variant
vi: Biến Thể

en: NONE
vi: KHÔNG GÌ CẢ
