Enlightenment DR17 - en to ja translation catalogue (1983 entries)

en: About Enlightenment
ja: Enlightenment について

en: Close
ja: 閉じる

en: <title>Copyright &copy; 2000-2024, by the Enlightenment Development Team</><ps/><ps/>We hope you enjoy using this software as much as we enjoyed writing it.<ps/><ps/>To contact us please visit:<ps/><hilight>http://www.enlightenment.org</><ps/><ps/>
ja: <title>Copyright &copy; 2000-2023, Enlightenment 開発チーム</><ps><ps/>私たちがこのソフトウウェアを楽しんで作っているのと同じように、みなさんもこのソフトウェアを使って楽しんでくださることを願っています。<ps/><ps/>私たちと連絡を取りたい場合は、<ps/><hilight>http://www.enlightenment.org を訪れてください。</><ps/><ps/>

en: <title>The Team</><ps/><ps/>
ja: <title>チーム</><ps/><ps/>

en: ACPI Error
ja: ACPI エラー

en: You seem to have an ACPI based system, but<br><hilight>acpid</hilight> does not seem to be running or<br>contactable. Perhaps enable the <hilight>acpid</hilight><br>service on your system?
ja: ACPI ベースのシステムをお持ちのようですが、<br><hilight>acpid</hilight> は実行されておらず、連絡も取れません。システムの <hilight>acpid</hilight> サービスを有効にしてください。

en: You are about to kill %s.<ps/><ps/>Please keep in mind that all data from this window<ps/>which has not yet been saved will be lost!<ps/><ps/>Are you sure you want to kill this window?
ja: %s を強制終了しようとしています。<br><br>
    警告. このウィンドウにある未保存のデータはすべて消失します!<ps><ps>
    このウィンドウを強制終了しますか？

en: Are you sure you want to kill this window?
ja: 本当にこのウィンドウを強制終了しますか？

en: Kill
ja: 強制終了

en: No
ja: いいえ

en: Action Params Syntax Error
ja: アクションパラメータのシンタックスエラー

en: Exit
ja: 終了

en: Are you sure you want to exit Enlightenment?
ja: 本当に Enlightenment を終了しますか？

en: Yes
ja: はい

en: Logout
ja: ログアウト

en: Are you sure you want to logout?
ja: 本当にログアウトしますか？

en: Power off
ja: 電源断

en: Are you sure you want to power off your computer?
ja: 本当にログアウトしますか？

en: Reboot
ja: 再起動

en: Are you sure you want to reboot your computer?
ja: 本当に再起動しますか？

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Are you sure you want to suspend your computer?
ja: 本当にログアウトしますか？

en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: Are you sure you want to hibernate your computer?
ja: 本当にシステムを休止しますか？

en: Error: window_focus action
ja: エラー情報(_F)

en: Invalid parameter: %s
ja: 無効なパラメータ: %s

en: Mouse Remapping
ja: マウスの再設定

en: Mouse to key
ja: マウスキーの設定

en: Profile: Switch
ja: プロファイルの選択

en: Window : Actions
ja: ウィンドウ : 動作

en: Move
ja: 移動

en: Resize
ja: サイズ変更

en: Menu
ja: メニュー

en: Window Menu
ja: ウィンドウメニュー

en: Raise
ja: 上げる

en: Lower
ja: 下げる

en: Window : State
ja: ウィンドウ: 状態

en: Sticky Mode Toggle
ja: スティッキーモードの切り替え

en: Sticky Mode Enable
ja: スティッキーモードを有効化

en: Iconic Mode Toggle
ja: アイコンモードの切り替え

en: Iconic Mode Enable
ja: アイコンモードの有効化

en: Fullscreen Mode Toggle
ja: 全画面モードの切り替え

en: Fullscreen Mode Enable
ja: 全画面モードの有効化

en: Maximize
ja: 最大化

en: Maximize Vertically
ja: 垂直方向に最大化

en: Maximize Horizontally
ja: 水平方向に最大化

en: Maximize Left
ja: 左側に最大化

en: Maximize Right
ja: 右側に最大化

en: Maximize Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Maximize Mode "Smart"
ja: 最大化モード "スマート"

en: Maximize Mode "Expand"
ja: 最大化モード "拡大"

en: Maximize Mode "Fill"
ja: 最大化モード "空きまで

en: Shade Up Mode Toggle
ja: 上方シェードモードの切り替え

en: Shade Down Mode Toggle
ja: 下方シェードモードの切り替え

en: Shade Left Mode Toggle
ja: 左方シェードモードの切り替え

en: Shade Right Mode Toggle
ja: 右方シェードモードの切り替え

en: Shade Mode Toggle
ja: シェードモードの切り替え

en: Set Shaded State
ja: シェード状態の設定

en: Toggle Borderless State
ja: ボーダ無し状態の切り替え

en: Set Border
ja: ボーダの設定

en: Cycle between Borders
ja: ボーダ間の繰り返し

en: Toggle Pinned State
ja: ピン止め定状態の切り替え

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Flip Desktop Left
ja: デスクトップを左に反転する

en: Flip Desktop Right
ja: デスクトップを右に反転する

en: Flip Desktop Up
ja: デスクトップを上方に反転する

en: Flip Desktop Down
ja: デスクトップを下方へ反転する

en: Flip Desktop By...
ja: デスクトップの反転を指定する

en: Flip To Previous Desktop
ja: 前のデスクトップへ戻る

en: Show The Desktop
ja: デスクトップを表示する

en: Show The Shelf
ja: シェルフを表示する

en: Flip Desktop To...
ja: 指定のデスクトップへ移動する...

en: Switch Desktop To... On Screen...
ja: 指定のデスクトップに切り替える (オンスクリーン)...

en: Flip Desktop Linearly...
ja: デスクトップを順に移動する...

en: Switch To Desktop 0
ja: デスクトップ 0 に切り替える

en: Switch To Desktop 1
ja: デスクトップ 1 に切り替える

en: Switch To Desktop 2
ja: デスクトップ 2 に切り替える

en: Switch To Desktop 3
ja: デスクトップ 3 に切り替える

en: Switch To Desktop 4
ja: デスクトップ 4 に切り替える

en: Switch To Desktop 5
ja: デスクトップ 5 に切り替える

en: Switch To Desktop 6
ja: デスクトップ 6 に切り替える

en: Switch To Desktop 7
ja: デスクトップ 7 に切り替える

en: Switch To Desktop 8
ja: デスクトップ 8 に切り替える

en: Switch To Desktop 9
ja: デスクトップ 9 に切り替える

en: Switch To Desktop 10
ja: デスクトップ 10 に切り替える

en: Switch To Desktop 11
ja: デスクトップ 11 に切り替える

en: Switch To Desktop...
ja: 指定のデスクトップに切り替える

en: Flip Desktop Left (All Screens)
ja: 左のデスクトップへ移動する(全スクリーン)

en: Flip Desktop Right (All Screens)
ja: 右のデスクトップへ移動する(全スクリーン)

en: Flip Desktop Up (All Screens)
ja: 上のデスクトップへ移動する(全スクリーン)

en: Flip Desktop Down (All Screens)
ja: 下のデスクトップへ移動する(全スクリーン)

en: Flip Desktop By... (All Screens)
ja: デスクトップを指定分移動する(全スクリーン)

en: Flip Desktop To... (All Screens)
ja: 指定のデスクトップへ移動する...(全スクリーン)

en: Flip Desktop Linearly... (All Screens)
ja: デスクトップを順に移動する...(全スクリーン)

en: Flip Desktop In Direction...
ja: ある方向へデスクトップを反転させる...

en: Switch To Desktop 0 (All Screens)
ja: デスクトップ 0 に切り替える(全スクリーン)

en: Switch To Desktop 1 (All Screens)
ja: デスクトップ 1 に切り替える(全スクリーン)

en: Switch To Desktop 2 (All Screens)
ja: デスクトップ 2 に切り替える(全スクリーン)

en: Switch To Desktop 3 (All Screens)
ja: デスクトップ 3 に切り替える(全スクリーン)

en: Switch To Desktop 4 (All Screens)
ja: デスクトップ 4 に切り替える(全スクリーン)

en: Switch To Desktop 5 (All Screens)
ja: デスクトップ 5 に切り替える(全スクリーン)

en: Switch To Desktop 6 (All Screens)
ja: デスクトップ 6 に切り替える(全スクリーン)

en: Switch To Desktop 7 (All Screens)
ja: デスクトップ 7 に切り替える(全スクリーン)

en: Switch To Desktop 8 (All Screens)
ja: デスクトップ 8 に切り替える(全スクリーン)

en: Switch To Desktop 9 (All Screens)
ja: デスクトップ 9 に切り替える(全スクリーン)

en: Switch To Desktop 10 (All Screens)
ja: デスクトップ 10 に切り替える(全スクリーン)

en: Switch To Desktop 11 (All Screens)
ja: デスクトップ 11 に切り替える(全スクリーン)

en: Switch To Desktop... (All Screens)
ja: 指定のデスクトップに切り替える(全スクリーン)

en: Window : List
ja: ウィンドウ : リスト

en: Jump to window...
ja: ウィンドウへ移動...

en: Jump to window... or start...
ja: ウィンドへ移動... またはスタート...

en: Screen
ja: 画面

en: Send Mouse To Screen 0
ja: マウスをスクリーン 0 へ移す

en: Send Mouse To Screen 1
ja: マウスをスクリーン 1 へ移す

en: Send Mouse To Screen...
ja: マウスを指定のスクリーンへ移す...

en: Send Mouse Forward 1 Screen
ja: マウスを次のスクリーンへ移す

en: Send Mouse Back 1 Screen
ja: マウスを前のスクリーンへ戻す

en: Send Mouse Forward/Back Screens...
ja: マウスを指定のスクリーン分だけ前後に移す...

en: Dim
ja: 暗くする

en: Undim
ja: 明るくする

en: Backlight Set
ja: バックライトの設定

en: Backlight Min
ja: バックライト最小

en: Backlight Mid
ja: バックライト中間

en: Backlight Max
ja: バックライト最大

en: Backlight Adjust
ja: バックライトの調整

en: Backlight Up
ja: 明るくする

en: Backlight Down
ja: 暗くする

en: Blanking Off
ja: ブランクオフ

en: Blanking On
ja: ブランクオン

en: Blanking Toggle
ja: ブランクの切替え

en: Update and re-apply screen setup
ja: スクリーンの更新と再設定

en: Move To Center
ja: 中央に移動

en: Move/resize to upper-left quadrant
ja: 左上に移動／リサイズ

en: Move/resize to upper-right quadrant
ja: 右上に移動／リサイズ

en: Move/resize to lower-left quadrant
ja: 左下に移動／リサイズ

en: Move/resize to lower-right quadrant
ja: 右下に移動／リサイズ

en: Move To Coordinates...
ja: 座標へ移動...

en: Move By Coordinate Offset...
ja: 座標オフセットによる移動...

en: Resize By...
ja: サイズ変更...

en: Push in Direction...
ja: ある方向へ押す...

en: Window : Moving
ja: ウィンドウ: 移動

en: To Next Desktop
ja: 次のデスクトップへ

en: To Previous Desktop
ja: 前のデスクトップへ

en: To Desktop...
ja: 指定のデスクトップへ...

en: To Next Screen
ja: 次の画面へ

en: To Previous Screen
ja: 前のデスクトップへ

en: Window : Focus
ja: ウィンドウ : フォーカス

en: Focus next window
ja: ウィンドウに追随する

en: Focus previous window
ja: 前のウィンドウにフォーカス

en: Focus window above
ja: 前面のウィンドウにフォーカス

en: Focus window left
ja: 左のウィンドウにフォーカス

en: Focus window right
ja: 右のウィンドウにフォーカス

en: Show Main Menu
ja: メインメニューを表示

en: Show Favorites Menu
ja: お気に入りメニューを表示

en: Show All Applications Menu
ja: すべてのアプリケーションメニューを表示

en: Show Clients Menu
ja: クライアントメニューを表示

en: Show Menu...
ja: 指定のメニューを表示...

en: Launch
ja: コマンドの実行

en: Command
ja: コマンド

en: Application
ja: アプリケーション

en: New Instance of Focused App
ja: フォーカスしたアプリの新規インスタンス

en: Restart
ja: 再起動

en: Exit Now
ja: 今すぐ終了

en: Enlightenment : Module
ja: Enlightenment : モジュール

en: Enable the named module
ja: 指定のモジュールを有効にする

en: Disable the named module
ja: 指定のモジュールを無効にする

en: Toggle the named module
ja: 編集モードの切り替え

en: System
ja: システム

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Power Off Now
ja: 今すぐ電源を切る

en: Power Off
ja: 電源を切る

en: Suspend Now
ja: 今すぐサスペンド

en: Hibernate Now
ja: 今すぐハイバネート

en: Hibernate Intelligently
ja: ハイバネート

en: Lock
ja: ロック

en: Cleanup Windows
ja: ウィンドウのクリーンアップ

en: Generic : Actions
ja: 全般 : 動作

en: Delayed Action
ja: 遅延動作

en: Keyboard Layouts
ja: キーボードレイアウト

en: Use keyboard layout
ja: キーボードレイアウトを使用する

en: Next keyboard layout
ja: 次のキーボードレイアウト

en: Previous keyboard layout
ja: 直前のキーボードレイアウト

en: Set As Background
ja: 背景に設定する

en: Client Error!
ja: クライアント エラー!

en: Something has attempted to set a border when it shouldn't! Report this!
ja: ボーダが設定されるべきでないのに、何かが設定しようとしました！これを報告します！

en: Color Selector
ja: 色選択

en: Color Preview
ja: 色プレビュー

en: Select
ja: 選択

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Compositor
ja: コンポジタ

en: Change current window opacity
ja: 現在のウィンドウの透明度を変更する

en: Set current window opacity
ja: 現在のウィンドウの透明度を設定する

en: Toggle focused client's redirect state
ja: フォーカスしたクライアントのリダイレクト状態を切り替える

en: Visible
ja: 表示する

en: Focus-Out
ja: フォーカスアウト

en: Focus-In
ja: フォーカスイン

en: Hidden
ja: 隠す

en: Title
ja: タイトル

en: Enlightenment cannot initialize Wayland client connection.
ja: Enlightenment は Wayland クライアント接続を初期化できません。

en: Enlightenment cannot create a Wayland Compositor.
ja: Enlightenment は Wayland コンポジタを作成できません。

en: Compositor Warning
ja: コンポジタによる警告

en: Your display driver does not support OpenGL, GLSL<ps/>shaders or no OpenGL engines were compiled or installed<ps/>for Evas or Ecore-Evas. Falling back to software engine.<ps/><ps/>You will need an OpenGL 2.0 (or OpenGL ES 2.0) capable<ps/>GPU to use OpenGL with compositing.
ja: ディスプレイドライバが OpenGL、GLSL シェーダをサポートしていないか、Evas または Ecore-Evas 用の OpenGL エンジンがコンパイルまたはインストールされていません。 ソフトウェア エンジンにフォールバックします。

en: Lock Failed
ja: ロックに失敗しました

en: Locking the desktop failed because some application<ps/>has grabbed either the keyboard or the mouse or both<ps/>and their grab is unable to be broken.
ja: キーボードかマウス、またはその両方を掴んで離さないアプリケーションがあり、<ps/>それを解除できないので、デスクトップのロックに失敗しました。

en: Another compositor is already running on your display server.
ja: 別のコンポジタがすでにディスプレイサーバーで実行されています。

en: Your display server does not support the compositor overlay window.
    This is needed for Enlightenment to function.
ja: ディスプレイサーバがコンポジタオーバレイ・ウィンドウをサポートしていません。
    これは Enlightenment が機能するのに必要です。

en: Enlightenment cannot initialize X Connection...
ja: Enlightenment でファイルマネージャを初期化できません...

en: Your display server does not support XComposite, or Ecore-X was built without XComposite support. Note that for composite support you will also need XRender and XFixes support in X11 and Ecore.
ja: お使いのディスプレイサーバが XComposite をサポートしていないか、Ecore-X が XComposite のサポートなしでビルドされています。コンポジットをサポートするには、X11 と Ecore で XRender と XFixes のサポートも必要です。

en: Your display server does not support XDamage or Ecore was built without XDamage support.
ja: ディスプレイサーバが XDamage をサポートしていないか、Ecore が XDamage のサポートなしでビルドされています。

en: Enlightenment cannot initialize the XSettings system.
ja: Enlightenment は XSettings システムを初期化できません。

en: Screen setup Error
ja: 画面の設定エラー

en: You seem to have no screens configured to<br>be on given the outputs you have. This should<br>be fixed by going to:<br><br><b>Settings -> Screen -> Screen Setup</><br><br>And configure at least one screen to be on.
ja: あなたからの出力より判断すると、オンに設定されている画面がないようです。これは 設定 -> スクリーン -> スクリーン設定 で、少なくとも1つのスクリーンをオンに設定してください。

en: OK
ja: 了解

en: The EET file handle is bad.
ja: EET ファイルハンドルがおかしいです。

en: The file data is empty.
ja: ファイルデータが空です。

en: The file is not writable. Perhaps the disk is read-only<ps/>or you lost permissions to your files.
ja: このファイルには書き込めません。<ps/>ディスクが読み出し専用になっているか書き込み権限がありません。

en: Memory ran out while preparing the write.<ps/>Please free up memory.
ja: 書き出し準備中にメモリ不足となりました。<ps/>メモリを解放してください。

en: This is a generic error.
ja: これは一般的なエラーです。

en: The settings file is too large.<ps/>It should be very small (a few hundred KB at most).
ja: 設定ファイルが大きすぎます。<ps/>もっと小さくしてください (最大でも数百 KB 程度）。

en: You have I/O errors on the disk.<ps/>Maybe it needs replacing?
ja: ディスクの入出力エラーです。交換した方が良いかもしれません。

en: You ran out of space while writing the file.
ja: ファイルの書き出し中に空き容量が不足しました。

en: The file was closed while writing.
ja: 書き出し中にファイルが閉じられました。

en: Memory-mapping (mmap) of the file failed.
ja: ファイルのメモリマップ (mmap) に失敗しました。

en: X509 Encoding failed.
ja: X509 エンコーディングに失敗しました。

en: Signature failed.
ja: 署名に失敗しました。

en: The signature was invalid.
ja: 署名が無効です。

en: Not signed.
ja: 署名がありません。

en: Feature not implemented.
ja: 機能が未実装です。

en: PRNG was not seeded.
ja: PRNG がシードされていません。

en: Encryption failed.
ja: 暗号化に失敗しました。

en: Decryption failed.
ja: 復号化に失敗しました。

en: The error is unknown to Enlightenment.
ja: Enlightenment にとって不明なエラーです。

en: Settings data needed upgrading. Your old settings have<ps/>been wiped and a new set of defaults initialized. This<ps/>will happen regularly during development, so don't report a<ps/>bug. This simply means Enlightenment needs new settings<ps/>data by default for usable functionality that your old<ps/>settings simply lack. This new set of defaults will fix<ps/>that by adding it in. You can re-configure things now to your<ps/>liking. Sorry for the hiccup in your settings.<ps/>
ja: 設定情報の更新が必要です。それまでの古い設定情報は消去され、新しい既定の<ps/>設定で初期化されました。これは開発中、定期的に行なわれるものですので、バグ報告<ps/>しないでください。つまり, Enlightenment で既定で使用する新しい諸機能に必要<ps/>な新規設定が、それまでの古い設定に存在しないからです。この新しい既定の設定<ps/>を追加すれば、解消されます。これでお好きなように設定可能になります。お手数をお掛けしますが、<ps/>よろしくお願いします。<ps/>

en: Your settings are NEWER than Enlightenment. This is very<ps/>strange. This should not happen unless you downgraded<ps/>Enlightenment or copied the settings from a place where<ps/>a newer version of Enlightenment was running. This is bad and<ps/>as a precaution your settings have been now restored to<ps/>defaults. Sorry for the inconvenience.<ps/>
ja: システム設定が現在の Enlightenment よりも新しくなっています。これはとても奇妙です。<ps/>Enlightenment をダウングレードするとか、新しいバージョンの Enlightenment<ps/>が動いていたところから設定をコピーしない限りあり得ません。<ps/>この状況では不都合なため、すでに既定の設定へ復元しました.<ps/>ご不便をおかけして申しわけありません。<ps/>

en: Your bindings settings version does not match the current settings version.<ps/>As a result, all bindings have been reloaded from defaults.<ps/>Sorry for the inconvenience.<ps/>
ja: バインディングの設定バージョンが現在の設定バージョンと一致しません。<ps/>その結果、すべてのバインディングを既定から再読み込みしました。<ps/>ご迷惑をおかけして申し訳ありません<ps/>。

en: Settings Upgraded
ja: 設定を更新しました

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: Basic
ja: 基本設定

en: Apply
ja: 適用

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Modules
ja: モジュール

en: Look
ja: 外観

en: Internal
ja: 内部

en: Composite Style Settings
ja: コンポジット・スタイルの設定

en: Preferences
ja: 設定

en: Desktop %d,%d
ja: デスクトップ %d,%d

en: Error - no PAM support
ja: エラー - PAM 非対応

en: No PAM support was built into Enlightenment, so<ps/>desk locking is disabled.
ja: Enlightenment では PAM に対応していないので、デスクロックは無効です。

en: Incomplete Window Properties
ja: ウィンドウ・プロパティが不完全です

en: The window you are creating an icon for<ps/>does not contain window name and class<ps/>properties. Without these, you will have to<ps/>use the window title instead. This will only<ps/>work if the window title is the same at<ps/>the time the window starts up, and does not<ps/>change.
ja: あなたがアイコンを作成しているウィンドウには、<ps/>ウィンドウ名とウィンドウクラスのプロパティがありません。<ps/>これがないと、代わりにウィンドウ・タイトルを使う必要があります。<ps/>しかし、これが働くのはウィンドウ・タイトルが<ps/>そのウィンドウの起動時と同じで、変更のない<ps/>場合だけです。

en: Desktop Entry Editor
ja: デスクトップエントリ・エディタ

en: Name
ja: 名前

en: Comment
ja: コメント

en: Icon
ja: アイコン

en: Generic Name
ja: 一般名

en: Window Class
ja: ウィンドウクラス

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Mime Types
ja: MIME タイプ

en: Desktop file
ja: デスクトップ・ファイル

en: General
ja: 全般

en: Startup Notify
ja: 起動通知

en: Run in Terminal
ja: 端末で実行

en: Show in Menus
ja: メニューに表示する

en: Options
ja: オプション

en: Select an Icon for '%s'
ja: '%s' のアイコンを選択する

en: Select an Executable
ja: 実行プログラムの選択

en: Run Error
ja: 実行エラー

en: Enlightenment was unable to get current directory
ja: Enlightenment はカレントディレクトリを取得できません

en: Enlightenment was unable to change to directory:<ps/><ps/>%s
ja: Enlightenment は次のディレクトリへ変更できません:<ps/><ps/>%s

en: Enlightenment was unable to restore to directory:<ps/><ps/>%s
ja: Enlightenment は次のディレクトリに復元できませんでした:<ps/><ps/>%s

en: Enlightenment was unable to fork a child process:<ps/><ps/>%s
ja: Enlightenment は次の子プロセスをフォークできませんでした:<ps/><ps/>%s

en: Application run error
ja: アプリケーションの実行エラー

en: Enlightenment was unable to run the application:<ps/><ps/>%s<ps/><ps/>The application failed to start.
ja: Enlightenment で以下のアプリケーションを実行できませんでした:<ps/><ps/>%s<ps/><ps/>このアプリケーションの起動に失敗しました。

en: Application Execution Error
ja: アプリケーションの実行エラー

en: %s stopped running unexpectedly.
ja: %s が突然停止しました。

en: An exit code of %i was returned from %s.
ja: 終了コード %i が %s より返りました。

en: %s was interrupted by an Interrupt Signal.
ja: %s は割り込みシグナルによって中断しました。

en: %s was interrupted by a Quit Signal.
ja: %s は中止 (Quit) シグナルによって中断しました。

en: %s was interrupted by an Abort Signal.
ja: %s は Abort シグナルによって中断しました。

en: %s was interrupted by a Floating Point Error.
ja: %s に浮動小数点エラーによる割り込みが入りました

en: %s was interrupted by an Uninterruptable Kill Signal.
ja: %s に割り込み不能 kill シグナルによる割り込みが入りました

en: %s was interrupted by a Segmentation Fault.
ja: %s はセグメンテーション障害によって中断しました。

en: %s was interrupted by a Broken Pipe.
ja: %s は壊れたパイプによって中断されました。

en: %s was interrupted by a Termination Signal.
ja: %s に終了シグナルによる割り込みが入りました

en: %s was interrupted by a Bus Error.
ja: %s にバスエラーによる割り込みが入りました

en: %s was interrupted by the signal number %i.
ja: %s にシグナル番号 %i の割り込みが入りました

en: ***The remaining output has been truncated. Save the output to view.***
ja: ***残りの出力は切り捨てられました。出力を保存した後でご覧ください。***

en: Error Logs
ja: エラーログ

en: There was no error message.
ja: エラーメッセージはありません。

en: Save This Message
ja: このメッセージを保存する

en: This error log will be saved as %s/%s.log
ja: このエラーログを %s/%s.log に保存します

en: Error Information
ja: エラー情報

en: Error Signal Information
ja: エラーシグナル情報

en: Output Data
ja: 出力データ

en: There was no output.
ja: 出力はありません。

en: Nonexistent path
ja: 存在しないパス

en: %s doesn't exist.
ja: %s が存在しません。

en: %u file | %u files
ja[0]: %u ファイル
ja[1]: %u ファイル

en: Mount Error
ja: マウントエラー

en: Can't mount device
ja: デバイスをマウントできません

en: Unmount Error
ja: アンマウントエラー

en: Can't unmount device
ja: デバイスをアンマウントできません

en: Eject Error
ja: 取り出しエラー

en: Can't eject device
ja: デバイスを取り出せません

en: Error
ja: エラー

en: The recent DND operation requested for '%s' has failed.
ja: '%s' に要求した最近の DND 操作は失敗しました。

en: A link to the requested URL already exists!
ja: 要求のあった URL へのリンクはすでに存在します!

en: Case Sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する

en: Sort By Extension
ja: 拡張子で並べ替え

en: Sort By Modification Time
ja: 修正時刻で並べ替え

en: Sort By Size
ja: 日付で並べ替え

en: Directories First
ja: ディレクトリを最初に

en: Directories Last
ja: ディレクトリを最後に

en: View Mode
ja: 表示モード

en: Sorting
ja: 並べ替え

en: Refresh View
ja: 表示を更新する

en: New...
ja: 新規作成...

en: Actions...
ja: アクション...

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Link
ja: リンク

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Delete
ja: 削除

en: Rename
ja: 名前変更

en: Unmount
ja: アンマウント

en: Mount
ja: マウント

en: Eject
ja: 取り出し

en: Properties
ja: プロパティ

en: Application Properties
ja: アプリケーションのプロパティ

en: File Properties
ja: ファイルのプロパティ

en: Use default
ja: 既定を使用する

en: Grid Icons
ja: グリッドアイコン

en: Custom Icons
ja: カスタムアイコン

en: List
ja: リスト

en: Default View
ja: 既定の表示

en: Icon Size (%d)
ja: アイコンサイズ (%d)

en: Could not create a directory!
ja: ディレクトリを作成できません!

en: Could not create a file!
ja: ファイルを作成できません！

en: New Directory
ja: 新規ディレクトリ

en: New File
ja: 新規ファイル

en: Already creating a new file for this directory!
ja: すでにこのディレクトリに新規ファイルを作成中です！

en: %s can't be written to!
ja: %s には書き込めません!

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: File
ja: ファイル

en: Inherit parent settings
ja: 親の設定を継承する

en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示する

en: Remember Ordering
ja: 順序を記憶する

en: Sort Now
ja: 今すぐ並べ替える

en: Single Click Activation
ja: シングルクリックで開く

en: Secure Deletion
ja: 安全な削除

en: File Manager Settings
ja: ファイルマネージャの設定

en: File Icon Settings
ja: ファイルアイコンの設定

en: Set background...
ja: 背景を設定する...

en: Clear background
ja: 背景をクリアする

en: Set overlay...
ja: オーバーレイを設定する...

en: Clear overlay
ja: オーバーレイをクリアする

en: Rename %s to:
ja: 名前を %s 次へ変更する:

en: Rename File
ja: ファイル名を変更する

en: %s already exists!
ja: %s はすでに存在します!

en: %s could not be renamed because it is protected
ja: %s は保護されているので、名前を変更できません。

en: Internal filemanager error :(
ja: ファイルマネージャの内部エラー :(

en: Retry
ja: 再実行

en: Abort
ja: 中止

en: No to all
ja: すべて拒否

en: Yes to all
ja: すべて了解

en: Warning
ja: 警告

en: File already exists, overwrite?<ps/><hilight>%s</hilight>
ja: ファイルが存在しますが、上書きしますか？<ps/><hilight>%s</hilight>

en: Move Source
ja: ソースを移動

en: Ignore this
ja: これを無視

en: Ignore all
ja: すべて無視

en: An error occurred while performing an operation.<ps/>%s
ja: 操作中にエラーが発生しました。<ps/>%s

en: Confirm Delete
ja: 削除の確認

en: Are you sure you want to delete<ps/><hilight>%s</hilight>?
ja: 本当に<ps/><hilight>%s</hilight>を削除しますか?

en: Flash Card—%s
ja: フラッシュカード—%s

en: Unknown Volume
ja: 不明なボリューム

en: Removable Device
ja: リムーバブル・デバイス

en: Cannot change permissions: %s
ja: 次のパーミッションを変更できません: %s

en: Name:
ja: 名前:

en: Location:
ja: 場所:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Occupied blocks on disk:
ja: ディスク上の占有ブロック:

en: Taken on:
ja: 作成日時:

en: Last Accessed:
ja: アクセス日時

en: Last Modified:
ja: 最終更新日時:

en: Last Modified Permissions:
ja: パーミッションの最終更新:

en: File Type:
ja: ファイルタイプ:

en: Permissions
ja: パーミッション

en: read
ja: 読み込み

en: write
ja: 書き込み

en: execute
ja: 実行

en: Group:
ja: グループ:

en: Others:
ja: その他:

en: Preview
ja: プレビュー

en: Default
ja: 既定

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Custom
ja: カスタム

en: Use this icon for all files of this type
ja: このタイプのファイルにはすべてこのアイコンを使用

en: Link Information
ja: リンク情報

en: This link is broken.
ja: このリンクは壊れています。

en: Select an Image
ja: 画像を選択

en: Gadget error
ja: ガジェットのエラー

en: %s does not support disabling autoscrolling
ja: %s は自動スクロールの無効化をサポートしていません

en: Move to
ja: 移動先

en: Automatically scroll contents
ja: コンテンツを自動的にスクロールする

en: Plain
ja: プレーン

en: Inset
ja: 埋め込む

en: Remove
ja: 削除

en: Stop moving
ja: 移動停止

en: Insufficient gadcon support
ja: gadcon のサポートが不十分

en: Module %s needs to support %s
ja: モジュール %s は %s をサポートする必要があります

en: Please press a key combination.<ps/><ps/>Press <hilight>Escape</hilight> to abort.
ja: キーの組み合わせを押してください。<ps/><ps/>または <hilight>Escape</hilight> を押すと中止します。

en: Please hold any modifier you want<ps/>and press any button on your mouse<ps/>or roll a wheel to assign mouse binding.<ps/><ps/>Press <hilight>Escape</hilight> to abort.
ja: 任意の修飾キーを押しながら任意のマウスボタンを押すか、あるいはホイールを回して<ps/>マウスバインディングを割り当ててください。<ps/><ps/><hilight>Escape キー</highlight> を押すと中止します。

en: Mouse Binding Combination
ja: マウス・バインディングの組み合わせ

en: Key Binding Combination
ja: キー・バインディングの組み合わせ

en: A previous instance of Enlightenment is still active
    on this screen. Aborting startup.
ja: この画面には、前回の Enlightenment インスタンスが
    まだ残っています。起動を中止します。

en: Picture Import Error
ja: 画像のインポートエラー

en: Enlightenment was unable to import the picture<ps/>due to conversion errors.
ja: 画像変換でエラーが発生したので、<ps/>画像を取り込めませんでした。

en: Import Error
ja: インポートのエラー

en: Enlightenment was unable to import the image<ps/>due to a copy error.
ja: コピーでエラーが発生したので、<ps/>テーマをインポートできませんでした。

en: Enlightenment was unable to import the image.<ps/><ps/>Are you sure this is a valid image?
ja: Enlightenment はテーマをインポートできませんでした。<ps/><ps/>これは有効なテーマですか？

en: Import Settings...
ja: インポートの設定...

en: Fill and Stretch Options
ja: 塗りつぶしと伸張のオプション

en: Stretch
ja: 伸張

en: Center
ja: 中央

en: Tile
ja: タイル

en: Fill
ja: 全面（塗りつぶし）

en: Pan
ja: パン（移動）

en: File Quality
ja: 画質

en: Fill Color
ja: 配色（塗りつぶし）

en: Select a Picture...
ja: 画像の選択...

en: Use
ja: ユーザ

en: Window Locks
ja: ウィンドウのロック

en: Generic Locks
ja: 汎用ロック

en: Prevent this window from moving on its own
ja: このウィンドウが勝手に動くのを防止する

en: Prevent this window from being changed by me
ja: 本人がこのウィンドウを変更できないようにする

en: Prevent this window from being closed
ja: このウィンドウが閉じないようにする

en: Do not allow the border to change on this window
ja: このウィンドウでボーダの変更を禁止する

en: Remember the locks for this window
ja: このウィンドウのロックを記憶しておく（次回、このウィンドウの再現時に適用）

en: Prevent Changes In:
ja: 変更を防ぐ:

en: Position
ja: 位置

en: Size
ja: サイズ

en: Stacking
ja: 積み重ね順

en: Iconified state
ja: アイコン化

en: Stickiness
ja: 常時表示

en: Shaded state
ja: シェード状態

en: Maximized state
ja: 最大化状態

en: Fullscreen state
ja: 全画面表示状態

en: Program Locks
ja: プログラムのロック

en: Border style
ja: ボーダスタイル

en: Closing the window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Logging out while this window is open
ja: このウィンドウを開いたままログアウトする

en: Behavior Locks
ja: 操作ロック

en: Remember these Locks
ja: 一連のロックを記憶する

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Align
ja: 整列

en: Always on Top
ja: 最前面に表示

en: Sticky
ja: 常に表示

en: Shade
ja: シェード

en: Borderless
ja: ボーダ無し

en: Composite
ja: コンポジット

en: Unredirected
ja: リダイレクトなし

en: Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Unmaximize
ja: 最大化しない

en: Edit Icon
ja: アイコン編集

en: Create Icon
ja: アイコン作成

en: Add to Favorites Menu
ja: お気に入りのメニューへ追加

en: Add to IBar
ja: IBar へ追加する

en: Create Keyboard Shortcut
ja: キーボード・ショートカットを作成

en: Edit Color Scheme
ja: 配色を編集する

en: Iconify
ja: アイコン化

en: Move with keyboard
ja: キーボードで移動

en: Resize with keyboard
ja: キーボードでサイズ変更

en: Skip
ja: スキップ

en: Border
ja: ボーダ

en: Locks
ja: ロック

en: Remember
ja: 記憶

en: Alignment
ja: アライメント（整列）

en: Click an object to align with.
ja: 整列させるオブジェクトをクリックします。

en: Top
ja: トップ

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Bottom
ja: ボトム

en: Screen %d
ja: 画面 %d

en: Normal
ja: 標準

en: Always Below
ja: 常に一番下に

en: Pin to Desktop
ja: デスクトップにピン留め

en: Unpin from Desktop
ja: デスクトップのピン留めを解除

en: Select Border Style
ja: ボーダスタイルを選ぶ

en: Use Enlightenment Default Icon Preference
ja: Enlightenment 既定のアイコン設定を使用

en: Use Application Provided Icon
ja: アプリケーション付属のアイコンを使用

en: Use User Defined Icon
ja: ユーザ定義アイコンを使用

en: Offer Resistance
ja: エッジ抵抗

en: Window List
ja: ウィンドウリスト

en: Pager
ja: ページャ

en: Taskbar
ja: タスクバー

en: Iconic
ja: アイコン

en: Northwest
ja: ソト語(北部)

en: Northeast
ja: サモス語

en: Southwest
ja: ソト語(南部)

en: Southeast
ja: ソト語(南部)

en: Static
ja: スタティック

en: None
ja: 無し

en: ICCCM Properties
ja: ICCCM プロパティ

en: NetWM Properties
ja: NetWM プロパティ

en: Class
ja: クラス

en: Icon Name
ja: アイコン名

en: Machine
ja: マシン

en: Role
ja: ロール

en: Minimum Size
ja: 最小サイズ

en: Maximum Size
ja: 最大サイズ

en: Base Size
ja: 基本サイズ

en: Sizing
ja: 大きさ

en: Aspect Ratio
ja: 縦横比

en: Initial State
ja: 初期状態

en: State
ja: 状態

en: Window ID
ja: ウィンドウ ID

en: Window Group
ja: ウィンドウグループ

en: Client Leader
ja: クライアントリーダ

en: Gravity
ja: グラビティ

en: States
ja: 状態

en: Take Focus
ja: フォーカスの取得

en: Accepts Focus
ja: フォーカスの受入

en: Urgent
ja: 緊急

en: Request Delete
ja: 削除の要求

en: Request Position
ja: 位置の要求

en: Settings
ja: 設定

en: Modal
ja: モーダル

en: Shaded
ja: シェード

en: Skip Taskbar
ja: タスクバーをスキップ

en: Skip Pager
ja: ページャをスキップ

en: Window Remember
ja: ウィンドウ属性の記憶

en: Window properties are not a unique match
ja: ウィンドウのプロパティが一意ではありません。

en: You are trying to ask Enlightenment to remember to apply<ps/>properties (such as size, location, border style etc.) to<ps/>a window that <hilight>does not have unique properties</hilight>.<ps/><ps/>This means it shares Name/Class, Transience, Role etc. properties<ps/>with more than 1 other window on the screen and remembering<ps/>properties for this window will apply to all other windows<ps/>that match these properties.<ps/><ps/>This is just a warning in case you did not intend this to happen.<ps/>If you did, simply press <hilight>Apply</hilight> or <hilight>OK</hilight> buttons<ps/>and your settings will be accepted. Press <hilight>Cancel</hilight> if you<ps/>are not sure and nothing will be affected.
ja: <hilight>プロパティが一意になっていない</hilight>ウィンドウに（サイズや位置, ボーダスタイルなどの）<ps/>プロパティを必ず適用するよう、 Enlightenment に要求しています。つまり, 名前やクラス,<ps/>トランジェンス, ロールなどの一致するウィンドウがこの画面には他にもあるため, このウィン<ps/>ドウに関して記憶された内容は, そのプロパティが一致する他のすべてのウィンドウにも適用<ps/>されてしまうということです。<ps/>以上, そのようなことをするつもりの無いユーザのために一言注意しておきます。<ps/>そうなってもよければ<hilight>適用</hilight>ボタンか<hilight>了解</hilight>ボタンを押してください。そうすれば, ここで設定した内容が<ps/>適用されます。<ps/>よく分からなければ<hilight>取消</hilight>ボタンを押してください。そうすれば何も変更されません。

en: No match properties set
ja: 一致するプロパティが設定されていません

en: You are trying to ask Enlightenment to remember to apply<ps/>properties (such as size, location, border style etc.) to<ps/>a window <hilight>without specifying how to remember it</hilight>.<ps/><ps/>You must specify at least 1 way of remembering this window.
ja: <hilight>あなたは記憶方法を指定せずに、</hilight>ウィンドウに対して, サイズや位置, ボーダースタイルなどの<ps/>プロパティを必ず適用するよう Enlightenment に要求しています。<ps/><ps/>最低 1 種類は記憶方法を指定してください。

en: Nothing
ja: 無し

en: Size and Position
ja: サイズと位置

en: Size, Position and Locks
ja: サイズ、位置、およびロック

en: Volume
ja: ボリューム

en: All
ja: すべて

en: Window name
ja: ウィンドウ名

en: Window class
ja: ウィンドウクラス

en: Window Role
ja: ウィンドウロール

en: Window type
ja: ウィンドウタイプ

en: wildcard matches are allowed
ja: ワイルドカードによる一致を許可する

en: Identifiers
ja: 識別子

en: Icon Preference
ja: アイコンの設定

en: Virtual Desktop
ja: 仮想デスクトップ

en: Current Screen
ja: 現在のスクリーン

en: Skip Window List
ja: ウィンドウリストをスキップする

en: Opacity
ja: 透明度

en: Application file or name (.desktop)
ja: アプリケーションのファイルまたは名前 (.desktop)

en: Match only one window
ja: このウィンドウだけに適用する

en: Always focus on start
ja: 起動時に必ずフォーカスを当てる

en: Keep current properties
ja: 現在のプロパティを維持する

en: Start this program on login
ja: ログイン時にこのプログラムを実行する

en: Composite Settings
ja: コンポジットの設定

en: WARNING
ja: 警告

en: This option WILL break your desktop if you don't know what you're doing.<ps/>Do not file bugs about anything that occurs with this option enabled.<ps/>You have been warned.
ja: このオプションは、理解して使用しないとデスクトップを壊してしまいます。<ps/>このオプションを有効したことで発生したバグについては、報告しないでください。<ps/>あなたに対して警告しておきます。

en: Select default style
ja: 既定のスタイルを選択

en: Styles
ja: スタイル

en: Behavior
ja: 動作

en: Smooth scaling
ja: 滑らかなスケーリング

en: Don't composite fullscreen windows
ja: 全画面表示のウィンドウを合成しない

en: Don't fade backlight
ja: バックライトを暗くしない

en: Engine
ja: エンジン

en: Software
ja: ソフトウェア

en: OpenGL options:
ja: OpenGL オプション:

en: Tear-free updates (VSynced)
ja: ティアフリー・アップデート（VSynced）

en: Texture from pixmap
ja: pixmap からのテクスチャ

en: Assume swapping method:
ja: スワッピング方式を想定:

en: Auto
ja: 自動

en: Invalidate (full redraw)
ja: 無効（完全再描画）

en: Copy from back to front
ja: 背面から前面へコピー

en: Double buffered swaps
ja: ダブルバッファ・スワップ

en: Triple buffered swaps
ja: トリプルバッファ・スワップ

en: Dithering
ja: ディザリング

en: Rendering
ja: レンダリング

en: X Messages
ja: X メッセージ

en: Send flush
ja: フラッシュを送信

en: Send dump
ja: ダンプを送信

en: Sync
ja: 同期

en: Initial draw timeout for newly mapped windows
ja: 新しくマップされたウィンドウの、初期描画のタイムアウト

en: %1.2f Seconds
ja: %1.2f 秒

en: DANGEROUS
ja: 危険

en: Enable advanced compositing features
ja: コンポジットの高度な機能を有効にする

en: Misc
ja: その他

en: Show Framerate
ja: フレームレートの表示

en: Corner
ja: 隅

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Debug
ja: デバッグ

en: Smooth scaling of window content
ja: ウィンドウ・コンテンツのスムーズな拡大縮小

en: Unused
ja: 未使用

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Dock
ja: ドック

en: Drag and Drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: Menu (Dropdown)
ja: メニュー（ドロップダウン）

en: Menu (Popup)
ja: メニュー（ポップアップ）

en: Notification
ja: 通知

en: Splash
ja: スプラッシュ

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Utility
ja: ユーティリティ

en: Unknown
ja: 不明

en: Title:
ja: タイトル:

en: Type:
ja: タイプ:

en: Class:
ja: クラス:

en: Role:
ja: ロール:

en: Style:
ja: スタイル:

en: Effect:
ja: 効果:

en: Names
ja: 名前

en: Types
ja: タイプ

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: Flags
ja: フラッグ

en: Style
ja: スタイル

en: Effect
ja: 効果

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

en: Add
ja: 追加

en: Del
ja: 削除

en: Edit
ja: 編集

en: Apps
ja: アプリケーション

en: Popups
ja: ポップアップ

en: Overrides
ja: 上書き

en: Menus
ja: メニュー

en: Objects
ja: オブジェクト

en: Utilities
ja: ユーティリティ

en: Files
ja: ファイル

en: Launcher
ja: ランチャ

en: Core
ja: コア

en: Mobile
ja: モバイル

en: Module Settings
ja: モジュールの設定

en: Load
ja: ロード

en: Unload
ja: アンロード

en: No modules selected.
ja: モジュールが選択されていません。

en: More than one module selected.
ja: 複数のモジュールが選択されています。

en: Loaded Gadgets
ja: ロードされたガジェット

en: Available Gadgets
ja: 利用可能なガジェット

en: Shelf Contents
ja: シェルフのコンテンツ

en: Toolbar Contents
ja: ツールバーの内容

en: Input Method Error
ja: 入力メソッドエラー

en: Error starting the input method executable<ps/><ps/>please make sure that your input<ps/>method configuration is correct and<ps/>that your configuration's<ps/>executable is in your PATH<ps/>
ja: 入力メソッドの起動時にエラーが発生しました。<ps/><ps/>入力メソッドの設定が正しいことか、さらに、実行可能ファイル<ps/>が PATH にあるのかを確認してください。<ps/>

en: Main
ja: メイン

en: Favorite Applications
ja: お気に入りのアプリケーション

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Blanking Block
ja: ブランキング・ブロック

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Lost Windows
ja: 迷子なウィンドウ

en: About
ja: 情報

en: About Theme
ja: このテーマについて

en: Report Bug
ja: バグを報告する

en: Virtual
ja: 仮想デスクトップ

en: Shelves
ja: シェルフ

en: Change Wallpaper
ja: 壁紙の変更

en: Show/Hide All Windows
ja: すべてのウィンドウを表示／非表示する

en: No applications
ja: アプリケーションなし

en: Set Virtual Desktops
ja: 仮想デスクトップの設定

en: No windows
ja: ウインドウ無し

en: Untitled window
ja: タイトルの無いウィンドウ

en: Shelf %s
ja: シェルフ %s

en: Add a Shelf
ja: シェルフを追加

en: Delete a Shelf
ja: シェルフを削除

en: Shelf Settings
ja: シェルフの設定

en: Above Everything
ja: 常に一番上

en: Below Windows
ja: ウィンドウの下

en: Below Everything
ja: 常に一番下

en: %1.0f pixels
ja: %1.0f px

en: Shrink to Content Width
ja: コンテンツの幅に縮小する

en: Auto-hide the shelf
ja: シェルフを自動的に隠す

en: Show on mouse in
ja: マウス・インで表示

en: Show on mouse click
ja: マウス・クリックで表示

en: Hide timeout
ja: タイムアウトを隠す

en: %.1f seconds
ja: %.1f 秒

en: Hide duration
ja: 時間を隠す

en: %.2f seconds
ja: %.2f 秒

en: Don't adjust windows when overlapping the shelf
ja: シェリフが重なってもウィンドウを調整しない

en: Auto Hide
ja: 自動的に隠す

en: Show on all Desktops
ja: すべてのデスクトップで表示

en: Show on specified Desktops
ja: 指定のデスクトップで表示

en: Toolbar Settings
ja: ツールバーの設定

en: Layout
ja: レイアウト

en: Enlightenment cannot initialize Eina!
ja: Enlightenment は Eina を初期化できません!

en: Enlightenment could not create a logging domain!
ja: Enlightenment はロギング・ドメインを作成できません!

en: Enlightenment cannot initialize Eet!
ja: Enlightenment は Eet を初期化できません!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore!
ja: Enlightenment で Ecore Ecore を初期化できません!

en: Enlightenment cannot initialize EFX!
ja: Enlightenment で EFX を初期化できません!

en: Enlightenment cannot initialize EIO!
ja: Enlightenment で EIO を初期化できません!

en: Enlightenment cannot set up an exit signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
ja: Enlightenment は終了シグナルハンドラを設定できません。
    メモリが不足しているかもしれません。

en: Enlightenment cannot set up a HUP signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
ja: Enlightenment で HUP シグナルハンドラを設定できません。
    メモリが不足しているかもしれません。

en: Enlightenment cannot set up a USER signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
ja: Enlightenment で USER シグナルハンドラを設定できません。
    メモリーが不足しているかもしれません。

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_File!
ja: Enlightenment で Ecore_File を初期化できません！

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Con!
ja: Enlightenment で Ecore_Con を初期化できません！

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Ipc!
ja: Enlightenment で Ecore_Ipc を初期化できません！

en: Enlightenment cannot initialize Elementary!
ja: Enlightenment で Elementary を初期化できません！

en: Enlightenment cannot initialize Emotion!
ja: Enlightenment で Emotion を初期化できません！

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Software X11
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Software X11 rendering engine.
ja: Evas のソフトウェア X11 レンダリングが ecore_evas でサポートされていません。
    Evas と Ecore のインストール状況を調べてください。そして Evas と Ecore で
    ソフトウェア x11 レンダリングエンジンがサポートされていることを確認してください。

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Software Buffer
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Software Buffer rendering engine.
ja: Evas のソフトウェアバッファレンダリングが ecore_evas でサポートされていません。
    Evas と Ecore のインストール状況を調べてください。そして Evas と Ecore で
    ソフトウェアバッファレンダリングエンジンがサポートされていることを確認してください.

en: Enlightenment cannot initialize its emergency alert system.
    Have you set your DISPLAY variable?
ja: Enlightenment で緊急アラートシステムが初期化できません。
    DISPLAY の環境変数の定義を確認してください。

en: Enlightenment cannot create directories in your home directory.
    Perhaps you have no home directory or the disk is full?
ja: あなたのホームディレクトリの中にディレクトリを作成できません。
    ホームディレクトリが存在しないか、あるいはディスクが一杯になっていませんか？

en: Enlightenment cannot set up its file registry system.
ja: Enlightenment でファイルのレジストリシステムを初期化できません。

en: Enlightenment cannot set up its config system.
ja: Enlightenment で config システムを初期化できません。

en: Enlightenment cannot set up its environment.
ja: Enlightenment で環境をセットアップできません。

en: Enlightenment cannot set up paths for finding files.
    Perhaps you are out of memory?
ja: Enlightenment でファイル検索用のパスを設定できません。
    メモリ不足かもしれません。

en: Enlightenment cannot set up its font system.
ja: Enlightenment でフォントシステムを設定できません。

en: Enlightenment cannot set up its theme system.
ja: Enlightenment でテーマシステムを設定できません。

en: Enlightenment cannot initialize the FDO desktop system.
    Perhaps you lack permissions on ~/.cache/efreet or are
    out of memory or disk space?
ja: Enlightenment で FDO デスクトップシステムを初期化できません。
    おそらく、~/.cache/efreet のパーミッションが無いのか、
    メモリ不足かもしれません。

en: Enlightenment cannot set up its intl system.
ja: Enlightenment で国際化システムを設定できません。

en: Enlightenment cannot set up its actions system.
ja: Enlightenment でアクションシステムを設定できません。

en: Enlightenment cannot initialize the Privilege System access system.
ja: Enlightenment は特権システムのアクセスシステムを初期化できません。

en: Enlightenment cannot set up its powersave modes.
ja: Enlightenment で省電力モードを設定できません。

en: Enlightenment set up window management for all the screens on your system
    failed. Perhaps another window manager is running?
ja: Enlightenment でシステムのすべての画面に対するウィンドウ管理の設定に
    失敗しました。おそらく、別のウィンドウマネージャが起動しているのかもしれません。

en: Enlightenment cannot set up its pointer system.
ja: Enlightenment でポインタシステムの設定ができません。

en: Enlightenment cannot set up its scale system.
ja: Enlightenment でスケールシステムの設定ができません。

en: Enlightenment cannot set up its init screen.
ja: Enlightenment で初期画面を設定できません。

en: Enlightenment cannot configure the backlight.
ja: Enlightenment でバックライトを設定できません。

en: Enlightenment cannot configure the DPMS settings.
ja: Enlightenment で DPMS の設定を行えません。

en: Enlightenment cannot set up its desk locking system.
ja: Enlightenment で デスクロックシステムを設定できません。

en: Enlightenment cannot initialize the System Command system.
ja: Enlightenment でシステムコマンド・システムを初期化できません。

en: Enlightenment cannot set up its exec system.
ja: Enlightenment でその実行システムを設定できません。

en: Enlightenment cannot initialize the File manager.
ja: Enlightenment でファイルマネージャを初期化できません。

en: Enlightenment cannot set up its msg system.
ja: Enlightenment で メッセージシステムを設定できません。

en: Enlightenment cannot set up its grab input handling system.
ja: Enlightenment で grab 入力処理システムを設定できません。

en: Enlightenment cannot set up its module system.
ja: Enlightenment でモジュールシステムを設定できません。

en: Enlightenment cannot set up its gadget control system.
ja: Enlightenment でガジェット制御システムを設定できません。

en: Enlightenment cannot set up its toolbars.
ja: Enlightenment でツールバーの設定ができません。

en: Enlightenment cannot set up its desktop background system.
ja: Enlightenment でデスクトップ背景のシステム設定ができません。

en: Enlightenment cannot configure the mouse settings.
ja: Enlightenment でマウスの設定できません。

en: Enlightenment cannot set up its bindings system.
ja: Enlightenment でバインディングシステムを設定できません。

en: Enlightenment cannot initialize the Thumbnailing system.
ja: Enlightenment でサムネイル・システムを初期化できません。

en: Enlightenment cannot initialize the Icon Cache system.
ja: Enlightenment でアイコンのキャッシュシステムを初期化できません。

en: Enlightenment cannot initialize the Update system.
ja: Enlightenment で更新システムを初期化できません。

en: Enlightenment cannot initialize its desktop environment.
ja: Enlightenment でデスクトップ環境を初期化できません。

en: Enlightenment cannot set up its order file system.
ja: Enlightenment でオーダー・ファイルシステムを設定できません。

en: Welcome to Enlightenment
ja: Enlightenment へようこそ

en: Version: %s
ja: バージョン: %s

en: Options:
      -display DISPLAY
        Connect to display named DISPLAY.
        EG: -display :1.0
      -fake-xinerama-screen WxH+X+Y
        Add a FAKE xinerama screen (instead of the real ones)
        given the geometry. Add as many as you like. They all
        replace the real xinerama screens, if any. This can
        be used to simulate xinerama.
        EG: -fake-xinerama-screen 800x600+0+0 -fake-xinerama-screen 800x600+800+0
      -profile CONF_PROFILE
        Use the configuration profile CONF_PROFILE instead of the user selected default or just "default".
      -good
        Be good.
      -evil
        Be evil.
      -psychotic
        Be psychotic.
      -locked
        Start with desklock on, so password will be asked.
      -i-really-know-what-i-am-doing-and-accept-full-responsibility-for-it
        If you need this help, you don't need this option.
      -version
ja: オプション:
        Connect to display named DISPLAY.
        EG: -display :1.0
      -fake-xinerama-screen WxH+X+Y
        Add a FAKE xinerama screen (instead of the real ones)
        given the geometry. Add as many as you like. They all
        replace the real xinerama screens, if any. This can
        be used to simulate xinerama.
        EG: -fake-xinerama-screen 800x600+0+0 -fake-xinerama-screen 800x600+800+0
      -profile CONF_PROFILE
        Use the configuration profile CONF_PROFILE instead of the user selected default or just "default".
      -good
        Be good.
      -evil
        Be evil.
      -psychotic
        Be psychotic.
      -locked
        Start with desklock on, so password will be asked.
      -i-really-know-what-i-am-doing-and-accept-full-responsibility-for-it
        If you need this help, you don't need this option.
      -version

en: You are executing enlightenment directly. This is
    bad. Please do not execute the "enlightenment"
    binary. Use the "enlightenment_start" launcher. It
    will handle setting up environment variables, paths,
    and launching any other required services etc.
    before enlightenment itself begins running.
ja: あなたは今 Enlightenment を直接実行しています。これは
    良くありません。どうか、 "enlightenment" を実行しないでください。
    "enlightenment_start" ランチャを使用してください。
    これは、環境変数やパスの設定、その他必要なサービスの起動などを 
    Enlightenment 自体が起動開始する前に処理します。

en: Enlightenment cannot create a compositor.
ja: Enlightenment でコンポジタの生成ができません。

en: Enlightenment cannot set up its dnd system.
ja: Enlightenment で dnd システムを設定できません。

en: Enlightenment crashed early on start and has<ps/>been restarted. There was an error loading the<ps/>module named: %s. This module has been disabled<ps/>and will not be loaded.
ja: 起動してすぐに Enlightenment がクラッシュし、再起動しています。<ps/>%s という名前のモジュールのロードでエラーが発生しました。<ps/>このモジュールを無効にしたので、ロードされません。

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted
ja: Enlightenment が開始早々にクラッシュし、再起動しています

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted.<ps/>There was an error loading the module named: %s<ps/><ps/>This module has been disabled and will not be loaded.
ja: 起動してすぐに Enlightenment がクラッシュし、再起動しています。<ps/>%s という名前のモジュールのロードでエラーが発生しました。<ps/><ps/>このモジュールを無効にしたので、ロードされません。

en: Enlightenment crashed early on start and has<ps/>been restarted. All modules have been disabled<ps/>and will not be loaded to help remove any problem<ps/>modules from your configuration. The module<ps/>configuration dialog should let you select your<ps/>modules again.
ja: 起動してすぐに Enlightenment がクラッシュし、再起動しています。<ps/>すべてのモジュールを無効にしました。<ps/>設定で問題が発生したモジュールを取り除かないと、<ps/>今後はロードできません。モジュール設定ダイアログで<ps/>再度モジュールの選択を行ってください。

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted.<ps/>All modules have been disabled and will not be loaded to help<ps/>remove any problem modules from your configuration.<ps/><ps/>The module configuration dialog should let you select your<ps/>modules again.
ja: 起動してすぐに Enlightenment がクラッシュし、再起動しています。<ps/>すべてのモジュールを無効にしました。<ps/>設定で問題が発生したモジュールを取り除かないと、今後はロードできません。<ps/><ps/>モジュール設定ダイアログで、再度モジュールの選択を行ってください。

en: Loading Module: %s
ja: モジュールをロード中: %s

en: There was an error loading the module named: %s<ps/>No module named %s could be found in the<ps/>module search directories.<ps/>
ja: モジュール名 %s のロード中にエラーが発生しました.<ps/>モジュール %s はモジュールの検索パスに存在しません。<ps/>

en: Error loading Module
ja: モジュールの読み込みエラー

en: There was an error loading the module named: %s<ps/>The full path to this module is:<ps/>%s<ps/>The error reported was:<ps/>%s<ps/>
ja: モジュール名 %s のロード中にエラーが発生しました.<ps/>このモジュールのフルパスは <br>%s<br> です。エラーの内容は次のとおりです。<ps/>%s<ps/>

en: Module does not contain all needed functions
ja: モジュールには必要な機能が不足しています.

en: Module API Error<ps/>Error initializing Module: %s<ps/>It requires a module API version of: %i.<ps/>The module API advertized by Enlightenment is: %i.<ps/>
ja: モジュール API エラー<br>モジュールの初期化エラー: %s<ps/>バージョン %i のモジュール API が必要です。<ps/>Enlightenment で提供されているモジュール API のバージョンは %i です.<ps/>

en: Enlightenment %s Module
ja: Enlightenment %s モジュール

en: What action should be taken with this module?<ps/>
ja: このモジュールに対して、どのようなアクションを取りますか？<ps/>

en: Keep
ja: 保持

en: The following modules are not standard ones for<ps/>Enlightenment and may cause bugs and crashes.<ps/>Please remove them before reporting any bugs.<ps/><ps/>The module list is as follows:<ps/><ps/>
ja: 以下のモジュールはEnlightenment用の標準ではないため、<ps/>バグやクラッシュを引き起こす可能性があります。<ps/>バグを報告する前にこれを削除してください。<ps/><ps/>モジュール一覧は以下の通りです：<ps/><ps/>

en: Unstable module tainting
ja: 不安定なモジュールによる損傷

en: I know
ja: 了解

en: Enlightenment was unable to fork a child process:<ps/><ps/>%s<ps/>
ja: Enlightenment は以下の子プロセスをフォークできませんでした。<ps/><ps/>%s<ps/>

en: Float
ja: フロート

en: Horizontal
ja: 水平方向

en: Vertical
ja: 垂直方向

en: Top-left Corner
ja: 左上の隅

en: Top-right Corner
ja: 右上の隅

en: Bottom-left Corner
ja: 左下の隅

en: Bottom-right Corner
ja: 右下の隅

en: Left-top Corner
ja: 左上の隅

en: Right-top Corner
ja: 右上の隅

en: Left-bottom Corner
ja: 左下の隅

en: Right-bottom Corner
ja: 右下の隅

en: Shelf #%d
ja: シェルフ #%d

en: Shelf Autohide Error
ja: シェルフの自動非表示エラー

en: Shelf autohiding will not work properly<ps/>with the current configuration; set your shelf to<ps/>"Below Everything" or disable autohiding.
ja: シェルフの自動非表示が、現在の設定では正しく機能していません。<ps/>したがって、シェリフを "Below Everything " に設定するか、<ps/>あるいは自動非表示を無効にしてください。

en: Add New Shelf
ja: 新規シェルフの追加

en: Shelf Error
ja: シェルフのエラー

en: A shelf with that name already exists!
ja: その名前のシェルフはすでに存在します！

en: Stop Moving Gadgets
ja: ガジェットの移動を停止する

en: Begin Moving Gadgets
ja: ガジェットの移動を開始する

en: Are you sure you want to delete this shelf?
ja: 本当にこのシェルフを削除しますか？

en: You requested to delete this shelf.<ps/><ps/>Are you sure you want to delete it?
ja: このシェルフを削除しようとしています。<ps/><ps/>本当にこれを削除しますか？

en: A shelf with that name and id already exists!
ja: その名前と ID を持つシェルフはすでに存在します！

en: Rename Shelf
ja: シェリフの名前変更

en: Contents
ja: 中身

en: Orientation
ja: オリエンテーション

en: Autohide
ja: 自動的に隠す

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Logout is taking too long.<ps/>Some applications refuse to close.<ps/>Do you want to finish the logout<ps/>anyway without closing these<ps/>applications first?<ps/><ps/>Auto logout in %d seconds.
ja: ログアウトに時間がかかり過ぎています.<ps/>一部のアプリケーションは終了を拒否しています。<ps/>これらのアプリケーションを閉じずに、とにかくログアウトを完了させますか？<ps/><ps/>自動ログアウトまであと %d 秒です。

en: Logout problems
ja: ログアウトに問題があります

en: Logout now
ja: 今すぐログアウト

en: Wait longer
ja: 待機する

en: Cancel Logout
ja: ログアウトの取り消し

en: Enlightenment is busy with another request
ja: Enlightenment は現在他の処理で手一杯です。

en: Logging out.<ps/>You cannot perform other system actions<ps/>once a logout has begun.
ja: ログアウト中です。<ps/>ログアウト処理が開始すると他のシステム処理はできません。

en: Powering off.<ps/>You cannot perform any other system actions<ps/>once a shutdown has been started.
ja: シャットダウン中です。<ps/>シャットダウンが開始すると他のシステム処理はできません。

en: Resetting.<ps/>You cannot perform any other system actions<ps/>once a reboot has begun.
ja: 再起動中です。<ps/>再起動処理が開始すると他のシステム処理はできません。

en: Suspending.<ps/>You cannot perform any other system actions<ps/>until suspend is complete.
ja: サスペンド中です。<ps/>サスペンドが完了しないと他のシステム·アクションを<ps/>実行することはできません。

en: Hibernating.<ps/>You cannot perform any other system actions<ps/>until hibernation is complete.
ja: ハイバネート中です。<ps/>ハイバネートが完了しないと他のシステム·アクションを<ps/>実行することはできません。

en: EEK! This should not happen
ja: あれれ、これはまずいですよ！

en: Error in Enlightenment System Service
ja: Enlightenment のシステムサービス・エラー

en: Select Theme
ja: テーマの選択

en: Set As Theme
ja: テーマに設定する

en: EFM Toolbar
ja: EFM ツールバー

en: Update Notice
ja: 更新通知

en: Cannot exit - immortal windows.
ja: 終了できません ー ウィンドウが開いたままです。

en: Some windows are left still around with the Lifespan lock enabled. This means<ps/>that Enlightenment will not allow itself to exit until these windows have<ps/>been closed or have the lifespan lock removed.<ps/>
ja: 一部のウィンドウは、ロックが有効なままで残っています。<ps/>つまり、これらのウィンドウを閉じるか、ロックが解除されるまで、<ps/>Enlightenment が終了できないことを意味します。<ps/>

en: %'.0f bytes
ja: %'.0f B

en: In the future
ja: 未来

en: In the last minute
ja: 直前

en: Last year | %li Years ago
ja[0]: 昨年
ja[1]: %li 年前

en: Last month | %li Months ago
ja[0]: 先月
ja[1]: %li 月前

en: Last week | %li Weeks ago
ja[0]: 先週
ja[1]: %li 週間前

en: Yesterday | %li Days ago
ja[0]: 昨日
ja[1]: %li 日前

en: An hour ago | %li Hours ago
ja[0]: 1 時間前
ja[1]: %li 時間前

en: A minute ago | %li Minutes ago
ja[0]: 1 分前
ja[1]: %li 分前

en: Error creating directory
ja: ディレクトリ作成エラー

en: Failed to create directory: %s .<ps/>Check that you have correct permissions set.
ja: ディレクトリ %s の生成に失敗しました。<ps/>パーミッションが正しく設定されているか確認してください。

en: Failed to create directory: %s .<ps/>A file of that name already exists.
ja: ディレクトリ %s の生成に失敗しました。<ps/>その名前のファイルはすでに存在します。

en: Configuration data needed upgrading. Your old configuration<ps/>has been wiped and a new set of defaults initialized. This<ps/>will happen regularly during development, so don't report a<ps/>bug. This means the module needs new configuration<ps/>data by default for usable functionality that your old<ps/>configuration lacked. This new set of defaults will fix<ps/>that by adding it in. You can re-configure things now to your<ps/>liking. Sorry for the hiccup in your configuration.<ps/>
ja: 設定データを更新する必要があります。<ps/>古い設定情報は消去され、新規の既定で初期化されました。<ps/>これは開発中は定期的に行なわれるものですから、バグ報告は不要です。<ps/>つまり、モジュールの機能に既定で必要となる新規の設定が、<ps/>それまでの古い設定に無いからです。<ps/>この新規の既定一式を追加すると更新されます。<ps/>これで今後はお好きなように設定できます。<ps/>ご面倒をおかけして申しわけありません。<ps/>

en: %s Configuration Updated
ja: %s 設定を更新しました

en: Your module configuration is NEWER than the module version. This is very<ps/>strange. This should not happen unless you downgraded<ps/>the module or copied the configuration from a place where<ps/>a newer version of the module was running. This is bad and<ps/>as a precaution your configuration has been now restored to<ps/>defaults. Sorry for the inconvenience.<ps/>
ja: モジュールの設定が、モジュールのバージョンよりも新しくなっています。<ps/>これは極めて不自然です。<ps/>モジュールをダウングレードするとか、新しいバージョンの<sp/>モジュールが動いていたところから設定をコピーしない限りあり得ません。<ps/>これでは不都合なので、念のために既定の設定に置き換えました。<ps/>ご不便をおかけしますが、よろしくお願いします。<ps/>

en: A second | %li Seconds
ja[0]: 1 秒
ja[1]: %li 秒

en: One year | %li Years
ja[0]: 1 年
ja[1]: %li 年

en: One month | %li Months
ja[0]: 1 月
ja[1]: %li 月

en: One week | %li Weeks
ja[0]: 1 週
ja[1]: %li 週

en: One day | %li Days
ja[0]: 1 日
ja[1]: %li 日

en: An hour | %li Hours
ja[0]: 1 時間
ja[1]: %li 時間

en: A minute | %li Minutes
ja[0]: 1 分
ja[1]: %li 分

en: Resolution:
ja: 解像度

en: Mime-type:
ja: MIME タイプ

en: Length:
ja: 長さ

en: Used:
ja: 使用中

en: Mount status:
ja: マウントの状態:

en: Owner:
ja: 所有者

en: Permissions:
ja: 許可情報

en: Modified:
ja: 変更日時

en: Read Only
ja: 読込専用

en: Read-Write
ja: 読み書き

en: Unmounted
ja: アンマウント

en: You
ja: 本人

en: Protected
ja: 保護

en: Forbidden
ja: 禁止

en: Add to Favorites
ja: お気に入りに追加する

en: Go up a Directory
ja: 上のディレクトリへ移動

en: Application Menu
ja: アプリケーションメニュー

en: Backlight
ja: バックライト

en: Backlight Controls
ja: バックライトの制御

en: Battery Monitor Settings
ja: バッテリモニタの設定

en: Show alert when battery is low
ja: バッテリ容量の低下時に警告を表示する

en: Use desktop notifications for alert
ja: アラートでデスクトップ通知を利用する

en: Check every:
ja: 監視間隔

en: Suspend when below:
ja: 以下の場合はサスペンド:

en: Hibernate when below:
ja: 以下の場合はハイバネート:

en: Shutdown when below:
ja: 以下の場合はシャットダウン:

en: Polling
ja: ポーリング

en: Show low battery alert
ja: 容量低下時に警告を表示する

en: Alert when at:
ja: 警告を出す残容量

en: %1.0f min
ja: %1.0f 分

en: Auto dismiss in...
ja: 指定時間後に自動解除

en: %1.0f s
ja: %1.0f 秒

en: Alert
ja: 警告

en: Auto Detect
ja: 自動検出

en: Fuzzy Mode
ja: ファジーモード

en: Hardware
ja: ハードウェア

en: Battery
ja: バッテリ

en: Charging
ja: 充電中

en: Discharging
ja: 放電中

en: Charged
ja: 充電完了

en: Battery: %s (%s)
ja: バッテリ: %s (%s)

en: Battery: %s
ja: バッテリ: %s

en: Power Management Timing
ja: 電源管理のタイミング

en: Your battery is low!
ja: バッテリ容量低下！

en: AC power is recommended.
ja: AC 電源を使ってください.

en: N/A
ja: 不可

en: ERROR
ja: エラー

en: Battery Meter
ja: バッテリメータ

en: Could not register default agent:<br>%s %s
ja: 既定のエージェントを登録できません:<br>%s %s

en: Could not register agent:<br>%s %s
ja: エージェントを登録できません:<br>%s %s

en: Connect?
ja: 接続？

en: Adapters
ja: アダプタ

en: Devices
ja: デバイス

en: Unknown Address
ja: 不明なアドレス

en: Power
ja: 電源

en: Enable power for this adapter
ja: このアダプタの電源を有効にする

en: Make this adapter visible to other devices
ja: このアダプタを他のデバイスから見えるようにする

en: Scan
ja: スキャン

en: Scan for other devices
ja: 他のデバイスをスキャンする

en: Pairable
ja: ペアリング可能

en: Allow this adapter to have other devices request to pair with it
ja: このアダプタに他のデバイスからのペアリング要求を許可する

en: Positioning
ja: 位置

en: Networking
ja: ネットワーク

en: Rendering
ja: レンダリング

en: Capture
ja: キャプチャ

en: Audio
ja: オーディオ

en: Telephony
ja: IP 電話

en: Stop this from being an unlock device
ja: デバイスロックを解除しないようにする

en: Make this auto unlock when detected (and lock when not)
ja: 検出された時はロックを自動的に解除（未検出の時はロック）

en: Disconnect this device
ja: このデバイスを切断する

en: Connect this device
ja: このデバイスを接続する

en: Pair with this device
ja: このデバイスとペアリングする

en: Unpair with this device
ja: このデバイスとのペアリングを解除

en: Reject pairing
ja: ペアリング拒否

en: Clock Settings
ja: 時刻の設定

en: Clock
ja: 時計

en: Analog
ja: アナログ表示

en: Digital
ja: デジタル表示

en: Seconds
ja: 秒

en: Date Only
ja: 日付のみ

en: Week
ja: 週

en: Start
ja: 開始

en: Weekend
ja: 週末

en: Days
ja: 日

en: %a, %e %b, %Y
ja: %Y %B %e (%a)

en: Toggle calendar
ja: カレンダーの切り替え

en: Launcher Applications
ja: IBar アプリケーション

en: Startup Applications
ja: 自動起動するアプリケーション

en: Restart Applications
ja: アプリケーションの再起動

en: Screen Lock Applications
ja: 画面ロックのアプリケーション

en: Screen Unlock Applications
ja: 画面ロック解除アプリケーション

en: Order
ja: 順番

en: Personal Application Launchers
ja: 個人用アプリケーション・ランチャ

en: Default Applications
ja: 既定のアプリケーション

en: Custom Browser Command
ja: カスタムブラウザのコマンド

en: Browser
ja: ブラウザ

en: E-Mail
ja: 電子メール

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Terminal
ja: 端末

en: Selected Application
ja: 選択したアプリケーション

en: Desktop Environments
ja: デスクトップ環境

en: Execution
ja: 実行

en: Only launch single instances
ja: 単一のインスタンスのみを起動

en: X11 Basics
ja: X11 の基本

en: Load X Resources
ja: X リソースのロード

en: Load X Modifier Map
ja: X 修飾子マップのロード

en: Major Desktops
ja: 主要デスクトップ

en: Start GNOME services on login
ja: ログイン時に GNOME サービスを開始

en: Start KDE services on login
ja: ログイン時に KDE サービスを開始

en: Show applications only for Environment
ja: 環境に関するアプリケーションのみを表示する

en: Any
ja: 無指定

en: Create Application Launcher
ja: アプリケーション・ランチャを作成

en: Launcher Other
ja: ランチャ その他

en: ACPI Bindings Settings
ja: ACPI バインディングの設定

en: ACPI Bindings
ja: ACPI バインディング

en: Action
ja: アクション

en: Action Params
ja: アクションパラメータ

en: AC Adapter Unplugged
ja: AC アダプタ未接続

en: AC Adapter Plugged
ja: AC アダプタ接続中

en: Ac Adapter
ja: AC アダプタ

en: Button
ja: ボタン

en: Fan
ja: ファン

en: Lid Closed
ja: 蓋を閉じた状態

en: Lid Opened
ja: 蓋が開いた状態

en: Lid
ja: 蓋

en: Power Button
ja: 電源ボタン

en: Processor
ja: プロセッサ

en: Sleep Button
ja: スリープボタン

en: Thermal
ja: サーマル

en: Video
ja: ビデオ

en: Wifi
ja: WiFi

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Brightness Down
ja: 暗くする

en: Brightness Up
ja: 明るくする

en: Assist
ja: 操作支援

en: Mute
ja: ミュート

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Volume Down
ja: 音量を下げる

en: Volume Up
ja: 音量を上げる

en: Tablet On
ja: タブレット ON

en: Tablet Off
ja: タブレット OFF

en: Zoom
ja: ズーム

en: Screenlock
ja: 画面ロック

en: Battery Button
ja: バッテリ・ボタン

en: Tablet Disabled
ja: タブレットが無効

en: Tablet Enabled
ja: タブレットが有効

en: Tablet
ja: タブレット

en: Next Media
ja: 次のメディア

en: Prev Media
ja: 前のメディア

en: Stop Media
ja: メディアを停止

en: Play Media
ja: メディアを再生

en: <None>
ja: 無し

en: ACPI Binding
ja: ACPI バインディング

en: Please trigger the ACPI event you wish to bind to, <ps/><ps/>or <hilight>Escape</hilight> to abort.
ja: バインドしたいACPIイベントを起動してください。<ps/><ps/>もしくは <hilight>Escape</hilight> を押すと中止します。

en: Please select an edge,<ps/>or click <hilight>Close</hilight> to abort.<ps/><ps/>You can either specify a delay of this<ps/> action using the slider, or make it<ps/>respond to edge clicks:
ja: エッジを選択するか<ps/>または<hilight>閉じる</hilight>をクリックして強制終了してください。<ps/>スライダを使ってこの動作の遅延を指定するか、または<ps/>エッジクリックに応答するように指定することが可能です。

en: Edge Bindings Settings
ja: エッジ・バインディングの設定

en: Edge Bindings
ja: エッジ・バインディング

en: Modify
ja: 修正

en: Delete All
ja: すべて削除

en: Mouse Button
ja: マウスボタン

en: General Options
ja: 全般的なオプション

en: Allow binding activation with fullscreen windows
ja: 全画面表示のウィンドウでバインディング動作を許可する

en: Allow binding activation with multiple screens (DANGEROUS!)
ja: 複数の画面でバインディング動作を許可する（危険!）

en: Edge Binding Sequence
ja: エッジ・バインディング・シーケンス

en: Clickable edge
ja: クリック可能なエッジ

en: Drag only
ja: ドラッグのみ

en: No edge selected
ja: モジュールが選択されていません

en: Edge Binding Error
ja: エッジ・バインディングのエラー

en: The edge binding that you chose is already used by<ps/><hilight>%s</hilight> action.<ps/>Please choose another edge to bind.
ja: そのバインドキーシーケンスはすでに以下のアクションで使われています。<ps/><hilight>%s</hilight><ps/>他のエッジバインドを選んでください。

en: Left Edge
ja: 左端

en: Top Edge
ja: 上端

en: Right Edge
ja: 右端

en: Bottom Edge
ja: 下端

en: Top Left Edge
ja: 左上隅

en: Top Right Edge
ja: 右上隅

en: Bottom Right Edge
ja: 右下隅

en: Bottom Left Edge
ja: 左下隅

en: (left clickable)
ja: （左クリック可能）

en: (clickable)
ja: （クリック可能）

en: (drag only)
ja: （ドラッグのみ）

en: Single key
ja: シングルキー

en: Key Bindings Settings
ja: キーバインドの設定

en: Key Bindings
ja: キーバインド

en: Restore Default Bindings
ja: 既定のキーバインドに戻す

en: Binding Key Error
ja: キーバインドのエラー

en: The binding key combination that you chose is already used by <ps/><hilight>%s</hilight> action.<ps/>Please choose another binding key combination.
ja: そのキーバインドはすでに以下のアクションで使われています。<ps/><hilight>%s</hilight><ps/>他のキーバインドを選択してください。

en: Mouse Bindings Settings
ja: マウスバインドの設定

en: Mouse Binding Error
ja: マウスバインドのエラー

en: Mouse Bindings
ja: マウスバインド

en: Action Context
ja: アクション・コンテキスト

en: Win List
ja: Win リスト

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Zone
ja: ゾーン

en: Manager
ja: マネージャ

en: Mouse Buttons
ja: マウスボタン

en: Mouse Wheels
ja: マウスホイール

en: Left button
ja: 左ボタン

en: Right button
ja: 右ボタン

en: Button %i
ja: ボタン %i

en: Middle button
ja: 中ボタン

en: Extra button (%d)
ja: 追加ボタン (%d)

en: Mouse Wheel Up
ja: マウスホイール (上)

en: Mouse Wheel Down
ja: マウスホイール (下)

en: Signal Binding Error
ja: シグナルバインドのエラー

en: Signal and Source must NOT be blank!
ja: シグナルとソースは空欄であってはいけません！

en: The signal and source that you entered are already used by<ps/><hilight>%s</hilight> action.<ps/>
ja: 入力したシグナルとソースはすでに以下のアクションで使用されています。<ps/><hilight>%s</hilight><ps/>

en: Add Signal Binding
ja: シグナルバインドの追加

en: Source:
ja: ソース

en: Signal:
ja: シグナル

en: Signal Bindings
ja: シグナルバインド

en: Signal Bindings Settings
ja: エッジバインドの設定

en: Add Swipe Binding
ja: スワイプバインドの追加

en: Direction:
ja: 向き

en: Error:
ja: エラー

en: Fingers:
ja: フィンガー

en: Swipe recognition
ja: スワイプ認識

en: Do your swipe gesture.<br><br>Press <hilight>Escape</hilight> to abort
ja: スワイプのジェスチャーをします。<br><br>あるいは <hilight>Escape</hilight> を押すと中止します。

en: Swipe Bindings Help
ja: スワイプバインドのヘルプ

en: Swipe Bindings
ja: スワイプバインド

en: Help
ja: ヘルプ

en: Open input devices
ja: 入力デバイスを開く

en: Swipe Bindings Settings
ja: スワイプバインドの設定

en: Input
ja: 入力

en: Dialog Settings
ja: ダイアログの設定

en: General Settings
ja: 全般の設定

en: Disable Confirmation Dialogs
ja: 確認ダイアログを出さない

en: Normal Windows
ja: 通常のウインドウ

en: Default Settings Dialogs Mode
ja: 既定の設定ダイアログモード

en: Basic Mode
ja: 基本モード

en: Advanced Mode
ja: 詳細モード

en: Remember size and position of dialogs
ja: ダイアログの大きさと位置を記憶する

en: Default Dialog Mode
ja: 既定モード

en: Profile Selector
ja: プロファイルのセレクタ

en: Available Profiles
ja: 利用可能なプロファイル

en: Select a profile
ja: プロファイルを選択する

en: Reset
ja: リセット

en: Selected profile: %s
ja: 選択したプロファイル: %s

en: Add New Profile
ja: 新規プロファイルの追加

en: You want to delete the "%s" profile.<ps/><ps/>Are you sure?
ja: "%s" プロファイルを削除しようとしています。<ps/><ps/>本当に削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this profile?
ja: このプロファイルを本当に削除しますか？

en: Dialogs
ja: ダイアログ

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Desk Settings
ja: デスクの設定

en: Wallpaper
ja: 壁紙

en: Set
ja: 設定

en: Screen Lock Settings
ja: 画面ロックの設定

en: Lock on Startup
ja: 開始時にロック

en: Lock on Suspend
ja: サスペンド時にロック

en: Use System Authentication
ja: システム認証を使用する

en: Use Personal Screenlock Password (insecure)
ja: 個人用の画面ロックパスワードを使用（安全でない）

en: Use PIN (insecure)
ja: PIN を使用（安全でない）

en: Personal Screenlock Password (insecure)
ja: 個人用の画面ロックパスワード（安全でない）

en: PIN Entry (insecure)
ja: PIN のエントリ（安全でない）

en: Locking
ja: ロック中

en: Keyboard Layout
ja: キーボードレイアウト

en: Show on all screens
ja: すべての画面に表示する

en: Show on current screen
ja: 現在の画面に表示する

en: Show on screen #:
ja: 次の画面に表示する:

en: Login Box
ja: ログインボックス

en: Lock after blanking
ja: ブランク後にロックする

en: %1.0f seconds
ja: %1.0f 秒

en: Timers
ja: タイマ

en: Theme Defined
ja: 指定のテーマ

en: Theme Wallpaper
ja: テーマの壁紙

en: Current Wallpaper
ja: 現在の壁紙

en: Select a Background...
ja: 背景を選択する...

en: Personal
ja: ユーザ

en: Hide Logo
ja: ロゴを隠す

en: Virtual Desktops Settings
ja: 仮想デスクトップの設定

en: Number of Desktops
ja: デスクトップの数

en: Click to change wallpaper and name
ja: クリックして壁紙と名前を変更する

en: Desktops
ja: デスクトップ

en: Flip when dragging objects to the screen edge
ja: 画面の端までドラッグしたらデスクトップを切り替える

en: Wrap desktops around when flipping
ja: 反転時にデスクトップを囲む

en: Animation
ja: アニメーション

en: Flip
ja: 反転

en: Backlight Settings
ja: バックライトの設定

en: Normal Backlight
ja: 標準のバックライト

en: Dim Backlight
ja: バックライトを暗くする

en: Desktop Monitor Support (DDC)
ja: デスクトップ モニタサポート (DDC)

en: Idle Fade Time
ja: アイドルのフェード時間

en: %1.0f second(s)
ja: %1.0f 秒

en: Fade Time on Battery
ja: バッテリのフェード時間

en: Fade Time
ja: フェード時間

en: %1.1f second(s)
ja: %1.1f 秒

en: Dimming
ja: 減光

en: Screen Blank Settings
ja: ブランク画面の設定

en: Enable screen blanking
ja: ブランク画面を有効にする

en: Use Power Saving (DPMS)
ja: 省電力を利用する (DPMS)

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: %1.1f minutes
ja: %1.0f 分

en: Special timeout when locked (0 is off)
ja: ロック時の特別タイムアウト（0 でオフ）

en: Suspend on blank
ja: ブランク時でサスペンド

en: Suspend even if AC
ja: AC 使用時でもサスペンド

en: Hibernate instead of suspend
ja: サスペンドの代わりにハイバネート

en: Suspend delay
ja: サスペンド遅延

en: %1.0f hours
ja: %1.0f 個

en: %1.0f minutes
ja: %1.0f 分

en: Disable blanking for Fullscreen Windows
ja: 全画面表示でブランキングを無効にする

en: Blanking
ja: ブランク

en: Wake on notification
ja: 通知でウェイクアップ

en: Wake on urgency
ja: 緊急時にウェイクアップ

en: Wakeups
ja: ウェイクアップ

en: Virtual Desktops
ja: 仮想デスクトップ

en: Screen Lock
ja: 画面のロック

en: Desk
ja: デスク

en: Configuration Panel
ja: 設定パネル

en: Show configurations in menu
ja: メニューに設定を表示する

en: Settings Panel
ja: 設定パネル

en: Interaction Settings
ja: インタラクションの設定

en: Thumbscroll
ja: サムスクロール

en: Enable Thumbscroll
ja: サムスクロールを有効にする

en: Threshold for a thumb drag
ja: サムドラッグのしきい値

en: Threshold for applying drag momentum
ja: ドラッグ量の適用しきい値

en: %1.0f pixels/s
ja: %1.0f px/秒

en: Friction slowdown
ja: 摩擦による減速

en: %1.2f s
ja: %1.2f 秒

en: Mouse Settings
ja: マウスの設定

en: Show Cursor
ja: カーソルを表示する

en: E Theme
ja: E テーマ

en: Idle effects
ja: アイドル効果

en: Cursor
ja: カーソル

en: Mouse Hand
ja: マウスハンド

en: Acceleration
ja: マウスの加速度

en: Flat acceleration
ja: フラットな加速度

en: %1.1f
ja: %1.1f 秒

en: Threshold
ja: しきい値

en: Buttons
ja: ボタン

en: Middle mouse button emulation
ja: 中ボタンのエミュレーション

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Natural scrolling
ja: 自然なスクロール

en: Mouse
ja: マウス

en: Tap to click
ja: タップしてクリック

en: Clickpad
ja: クリックパッド

en: Palm detect
ja: パーム検出

en: Horizontal scrolling
ja: 横方向のスクロール

en: Edge scrolling
ja: エッジスクロール

en: 2 finger scrolling
ja: 2本指スクロール

en: Circular scrolling
ja: 円形スクロール

en: Touchpad
ja: タッチパッド

en: Touch
ja: タッチ

en: Input Method Settings
ja: 入力方式の設定

en: Input Method Selector
ja: 入力方式のセレクタ

en: Use No Input Method
ja: 入力方式を設定しない

en: Setup Selected Input Method
ja: 選択した入力方式を設定する

en: New
ja: 新規

en: Import...
ja: インポート...

en: Input Method Parameters
ja: 入力方式のパラメータ

en: Execute Command
ja: 実行コマンド

en: Setup Command
ja: 設定コマンド

en: Exported Environment Variables
ja: エクスポートする環境変数

en: Select an Input Method Settings...
ja: 入力方式設定の選択...

en: Input Method Config Import Error
ja: 入力方式設定のインポートエラー

en: Enlightenment was unable to import the configuration.<ps/><ps/>Are you sure this is really a valid configuration?
ja: Enlightenment で入力設定を取り込めませんでした。<ps/><ps/>これは本当に有効な設定ですか？

en: Enlightenment was unable to import the configuration<ps/>due to a copy error.
ja: コピーエラーが発生したので、Enlightenment で<ps/>設定情報を取り込めませんでした。

en: Language Settings
ja: 言語の設定

en: Desklock Language Settings
ja: Desklock の言語設定

en: Possible Locale problems
ja: ロケールで発生する問題

en: Language Selector
ja: 言語セレクタ

en: System Default
ja: システムの既定

en: Locale Selected
ja: 選択したロケール

en: Locale
ja: ロケール

en: Language
ja: 言語

en: Menu Settings
ja: メニューの設定

en: Enlightenment Default
ja: Enlightenment の既定

en: Personal Default
ja: 個人の既定

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Applications Display
ja: アプリケーションの表示

en: Generic
ja: 一般名

en: Comments
ja: コメント

en: Gadgets
ja: ガジェット

en: Show gadget settings in top-level
ja: トップレベルのガジェット設定を表示

en: Margin
ja: マージン（余白）

en: %2.0f pixels
ja: %2.0f ピクセル

en: Cursor Margin
ja: カーソルマージン

en: Autoscroll
ja: 自動スクロール

en: Disable icons in menus
ja: メニューでアイコンを表示しない

en: Menu Scroll Speed
ja: メニューのスクロール速度

en: %5.0f pixels/s
ja: %5.0f px/秒

en: Fast Mouse Move Threshold
ja: マウスの高速移動しきい値

en: %4.0f pixels/s
ja: %4.0f px/秒

en: Click Drag Timeout
ja: クリックドラッグのタイムアウト

en: %2.2f s
ja: %2.2f 秒

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Environment Variables
ja: 環境変数

en: Unset
ja: 設定解除

en: Search Path Settings
ja: 検索パスの設定

en: Data
ja: データ

en: Images
ja: 画像

en: Fonts
ja: フォント

en: Icons
ja: アイコン

en: Backgrounds
ja: 背景

en: Messages
ja: メッセージ

en: Enlightenment Paths
ja: Enlightenment のパス

en: Default Directories
ja: 既定のディレクトリ

en: User Defined Directories
ja: ユーザ定義のディレクトリ

en: Search Directories
ja: ディレクトリを検索

en: Performance Settings
ja: パフォーマンスの設定

en: Application priority
ja: アプリケーションの優先順位

en: Power Management Settings
ja: 電源管理の設定

en: Levels Allowed
ja: 許容レベル

en: Time to defer power-hungry tasks
ja: パワーを必要とするタスクを延期する時

en: Min
ja: 最小

en: Max
ja: 最大

en: Level
ja: レベル

en: e.g. Saving to disk
ja: 一例：ディスクへの保存

en: %1.1f s
ja: %1.1f 秒

en: Low
ja: 低

en: Medium
ja: 中

en: %.0f s
ja: %1.0f 秒

en: High
ja: 高

en: Connected standby instead of suspend
ja: サスペンドの代わりにスタンバイで接続中

en: Performance
ja: 性能

en: Power Management
ja: 電源管理

en: Screen Setup
ja: ディスプレイの設定

en: Unconfigured
ja: 未設定

en: Ignore
ja: 無視する

en: Ask
ja: 尋ねる

en: Outputs
ja: 出力

en: Laptop lid
ja: ラップトップのふた

en: Ignore Disconnect
ja: 切断を無視する

en: Priority
ja: 優先順位

en: Relative
ja: 相対値

en: Use Profile
ja: プロファイルを使用する

en: Custom Scale
ja: カスタムスケール

en: Scale
ja: スケール

en: Response
ja: 反応

en: Restore on start
ja: 起動時に復元する

en: Use command
ja: コマンドを使用する

en: Hotplug
ja: ホットプラグ

en: Configured Shelves: Display %d
ja: 構成済みシェルフ： 表示 %d

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ja: 本当に "%s"を削除しますか？

en: Confirm Shelf Deletion
ja: シェリフの削除を確認する

en: Default Border Style
ja: 既定のボーダスタイル

en: Window Border Selection
ja: ウィンドウボーダの選択

en: Remember this Border for this window next time it appears
ja: このボーダを記憶して, 次回このウィンドウが現れた時に適用する

en: Title Bar
ja: タイトルバー

en: Menu Item
ja: メニューアイテム

en: Menu Title
ja: メニュータイトル

en: Textblock Plain
ja: テキストブロック(プレーン)

en: Textblock Light
ja: テキストブロック(ライト)

en: Textblock Big
ja: テキストブロック(ビッグ)

en: Move Text
ja: テキスト移動

en: Resize Text
ja: サイズ変更

en: Winlist Title
ja: ウィンドウリストタイトル

en: Settings Heading
ja: ヘディングの設定

en: About Title
ja: タイトルについて

en: About Version
ja: バージョンについて

en: Button Text
ja: ボタンテキスト

en: Desklock Title
ja: デスクロックのタイトル

en: Desklock Password
ja: デスクロックのパスワード

en: Dialog Error
ja: ダイアログのエラー

en: Exebuf Command
ja: Exebuf コマンド

en: Splash Title
ja: スプラッシュのタイトル

en: Splash Text
ja: スプラッシュのテキスト

en: Splash Version
ja: スプラッシュのバージョン

en: Digital Clock
ja: デジタル時計

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Entry
ja: エントリ

en: Frame
ja: フレーム

en: Label
ja: ラベル

en: Slider
ja: スライダ

en: Radio Buttons
ja: ラジオボタン

en: Check Buttons
ja: チェックボタン

en: Text List Item
ja: テキスト·リストのアイテム

en: List Item
ja: リストのアイテム

en: List Header
ja: リストのヘッダ

en: Filemanager
ja: ファイルマネージャ

en: Desktop Icon
ja: デスクトップアイコン

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Small Styled
ja: 小(体裁よい)

en: Normal Styled
ja: 普通(体裁よい)

en: Large Styled
ja: 大(体裁よい)

en: Font Settings
ja: フォントの設定

en: Tiny
ja: とても小さい

en: Big
ja: 大きい

en: Really Big
ja: とても大きい

en: Huge
ja: 極めて大きい

en: %d pixel | %d pixels
ja[0]: %d px
ja[1]: %d px

en: Enable Custom Font Classes
ja: カスタムフォントクラスを有効にする

en: Font Classes
ja: フォントクラス

en: Enable Font Class
ja: フォントクラスを有効にする

en: Font
ja: フォント名

en: Hinting
ja: ヒンティング

en: Bytecode
ja: バイトコード

en: Automatic
ja: 自動

en: Font Fallbacks
ja: 代替フォント

en: Fallback Name
ja: 代替フォント名

en: Enable Fallbacks
ja: 代替フォントを有効にする

en: Hinting / Fallbacks
ja: ヒンティング / 代替フォント

en: Factor
ja: 係数（ファクタ）

en: Scale Settings
ja: スケールの設定

en: DPI Scaling
ja: DPI スケール

en: Don't Scale
ja: スケールしない

en: Scale relative to screen DPI
ja: スクリーン DPI に対するスケール

en: Base DPI (Currently %i DPI)
ja: 基準 DPI (現在 %i DPI)

en: Custom scaling factor
ja: スケーリング係数をカスタマイズする

en: Set Application DPI
ja: アプリケーションの DPI を設定する

en: Application Base DPI
ja: アプリケーションベースの DPI

en: Policy
ja: ポリシー

en: Minimum
ja: 最小

en: %1.2f times
ja: %1.2f 倍

en: Maximum
ja: 最大

en: Constraints
ja: 制約

en: Theme Selector
ja: テーマの選択

en: Missing Application
ja: 不足しているアプリケーション

en: This module wants to execute an external application<ps/> that does not exist.<ps/>Please install <b>extra</b> application.<ps/>https://git.enlightenment.org/apps/extra.git/
ja: このモジュールは、存在しない外部アプリケーションを実行しようとしています。<ps/><b>追加すべき</b>アプリケーションをインストールしてください。<ps/>https://git.enlightenment.org/apps/extra.git/

en: Theme File Error
ja: テーマのインポートエラー

en: The listed files are probably not E themes:<ps/>%s
ja: リストアップされたファイルは、おそらく E テーマではありません:<ps/>%s

en:  Import File...
ja: ファイルのインポート...

en:  Import Online...
ja: オンラインでインポート...

en: Select a Theme...
ja: テーマの選択...

en: Theme Import Error
ja: テーマのインポートエラー

en: Enlightenment was unable to import the theme.<ps/><ps/>Are you sure this is really a valid theme?
ja: Enlightenment でテーマが取り込めませんでした<ps/><ps/>これは本当に正しいテーマですか？

en: Enlightenment was unable to import the theme<ps/>due to a copy error.
ja: コピーでエラーが発生したため Enlightenment でテーマが<ps/>取り込めませんでした。

en: Events
ja: イベント

en: Startup
ja: スタートアップ

en: Desk Change
ja: デスクトップの変更

en: Background Change
ja: 背景の変更

en: Wallpaper Settings
ja: 壁紙の設定

en: Go up a directory
ja: １つ上のディレクトリへ移動

en: Use Theme Wallpaper
ja: テーマの壁紙を使う

en: Import File...
ja: ファイルのインポート...

en: Import Online...
ja: オンラインでインポート...

en: Where to place the Wallpaper
ja: 壁紙を置いておく場所

en: All Desktops
ja: すべてのデスクトップ

en: This Desktop
ja: このデスクトップ

en: This Screen
ja: この画面

en: Application Theme Settings
ja: アプリケーションのテーマ設定

en: Match Enlightenment theme if possible
ja: 可能であれば Enlightenment のテーマに合わせる

en: Enable X Application Settings
ja: X アプリケーションの設定を有効にする

en: GTK Applications
ja: GTK アプリケーション

en: Enable icon theme for applications
ja: アプリケーション用のアイコンテーマを有効にする

en: Enable icon theme for Enlightenment
ja: Enlightenment 用のアイコンテーマを有効にする

en: Theme
ja: テーマ

en: Palette
ja: パレット

en: Application Theme
ja: アプリケーションのテーマ

en: Borders
ja: ボーダ

en: Scaling
ja: 拡大縮小

en: Window List Menu Settings
ja: ウィンドウリストメニューの設定

en: Group By
ja: グループ化

en: Include windows from other screens
ja: 他のスクリーンにあるウィンドウも含める

en: Separate Groups By
ja: グループ分け

en: Using separator bars
ja: セパレータを使う

en: Using menus
ja: メニューを使う

en: Grouping
ja: グループ化

en: Alphabetical
ja: アルファベット順

en: Window stacking layer
ja: ウィンドウの積み重ね順

en: Most recently used
ja: 最近利用した順

en: Sort Order
ja: 並び順

en: Group with owning desktop
ja: デスクトップのグループにする

en: Group with current desktop
ja: 現在のデスクトップのグループにする

en: Separate group
ja: 別グループとする

en: Warp to owning desktop
ja: 元のデスクトップにワープする

en: Iconified Windows
ja: アイコン化ウィンドウ

en: Limit caption length
ja: キャプション長を制限する

en: %1.0f Chars
ja: %1.0f 個

en: Captions
ja: キャプション

en: Focus Settings
ja: フォーカスの設定

en: Click Window to Focus
ja: ウィンドウをクリックしてフォーカスを移す

en: Window under the Mouse
ja: マウスがあるウィンドウにフォーカスを移す

en: Most recent Window under the Mouse
ja: 最後にマウスがあったウィンドウにフォーカスを残す

en: Raise windows on mouse over
ja: マウスが乗っているウィンドウを自動的に一番上に出す

en: Focus Policy
ja: フォーカスのポリシー

en: Click
ja: クリック

en: Pointer
ja: ポインタ

en: Sloppy
ja: スロッピ

en: New Window Focus
ja: 新規ウィンドウに対するフォーカス

en: No window
ja: ウインドウ無し

en: All windows
ja: すべてのウィンドウ

en: Only dialogs
ja: ダイアログのみ

en: Only dialogs with focused parent
ja: 親にフォーカスがあるダイアログのみ

en: Focus
ja: フォーカス

en: Autoraise
ja: オートレイズ

en: Delay before raising:
ja: 一番上に出すまでの遅延時間

en: Raise Window
ja: ウィンドウのレイズ

en: Raise when starting to move or resize
ja: 移動, サイズ変更時にウィンドウを上に出す

en: Raise when reverting focus
ja: フォーカスを戻す際に上げる

en: Ignore hint
ja: ヒントを無視する

en: Animate on hint
ja: ヒントにアニメーション効果をつける

en: Activate on hint
ja: ヒントでアクティブにする

en: Hints
ja: ヒント

en: Slide pointer to a new window which is focused
ja: フォーカスしている新しいウィンドウにポインタをスライドする

en: Warp speed
ja: ワープ速度

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Always pass click events to programs
ja: 捕捉されたクリックイベントは必ずプログラムに通知する

en: Click raises the window
ja: クリックでウィンドウを前面に出す

en: Click focuses the window
ja: クリックしてフォーカスを移す

en: Refocus last window on desktop switch
ja: デスクトップの移動後, そこで最後にフォーカスがあったウィンドウに再度フォーカスを移す

en: Focus last focused window on lost focus
ja: フォーカスを見失った時は直前にフォーカスしていたウィンドウにフォーカスする

en: Window Display
ja: ウィンドウの表示

en: Border Icon
ja: ボーダアイコン

en: User defined
ja: ユーザ定義

en: Application provided
ja: アプリケーション付属

en: Move Geometry
ja: 移動情報

en: Display information
ja: 情報を表示する

en: Follows the window
ja: ウィンドウに追随する

en: Resize Geometry
ja: サイズ変更情報

en: Display
ja: 表示

en: Placement
ja: 配置

en: Smart Placement
ja: 賢く配置する

en: Don't hide Gadgets
ja: ガジェットを隠さないように配置する

en: Place at mouse pointer
ja: マウスポインタの位置に配置する

en: Place manually with the mouse
ja: マウスを使い手作業で配置する

en: Switch to desktop of new window
ja: 新規ウィンドウのデスクトップへ移動する

en: New Windows
ja: 新規ウィンドウ

en: Animate
ja: アニメーション

en: Linear
ja: 定速で動かす

en: Accelerate, then decelerate
ja: 加速した後に減速する

en: Accelerate
ja: 加速する

en: Decelerate
ja: 減速する

en: Bounce
ja: バウンス

en: Shading
ja: シェーディング

en: %1.2f seconds
ja: %.2f 秒

en: Maximizing
ja: 最大化

en: Keep windows within the visual screen limits
ja: ウィンドウを視覚的な画面の範囲内に収める

en: Allow windows partly out of the visual screen limits
ja: ウィンドウの一部が視覚上の画面から外れることを許可する

en: Allow windows completely out of visual screen limits
ja: ウィンドウが完全に視覚上の画面から外れることを許可する

en: Screen Limits
ja: 画面の制限

en: Window Geometry
ja: ウィンドウの配置

en: Resist obstacles
ja: エッジ抵抗をつける

en: Other windows
ja: 他のウィンドウ

en: Edge of the screen
ja: 画面の端

en: Desktop gadgets
ja: デスクトップガジェット

en: Resistance
ja: エッジ抵抗

en: Smart expansion
ja: 賢く広げる

en: Fill available space
ja: 空きスペースまで広げる

en: Direction
ja: 向き

en: Both
ja: 縦横両方向

en: Manipulation
ja: ウィンドウの動作

en: Allow manipulation of maximized windows
ja: 最大化したウィンドウの操作を許可する

en: Allow windows above fullscreen window
ja: 全画面ウィンドウの前面に出せるようにする

en: Maximization
ja: 最大化

en: Automatically accept changes after:
ja: 変更自動受付までの経過時間

en: Move by
ja: 移動量

en: Resize by
ja: 変更サイズ

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Limit resize to useful geometry
ja: サイズ変更は実用範囲に限定する

en: Adjust windows on shelf hide
ja: シェルフの隠しに合わせてウィンドウを調整する

en: Window Process Management
ja: ウィンドウのプロセス管理

en: Kill process if unclosable
ja: 閉じるのが不可能なときはプロセスを終了させる

en: Window Focus
ja: ウィンドウフォーカス

en: Window List Menu
ja: ウィンドウリストメニュー

en: Window Remembers
ja: ウィンドウの記憶

en: Remember internal dialogs
ja: 内部ダイアログを記憶する

en: Remember file manager windows
ja: このファイルマネージャウィンドウを記憶する

en: Don't remember file manager windows by directory
ja: ファイルマネージャのウィンドウをディレクトリ毎に記憶しない

en: Details
ja: 詳細

en: No selection
ja: 選択なし

en: Show password
ja: パスワードを表示する

en: Input requested
ja: 必要な入力

en: Ok
ja: 了解

en: Connman Error
ja: Connman 接続マネージャのエラー

en: Connman Service Missing
ja: Connman サービスが見つかりません

en: The Connman service is not able to be found.<br>Is <b>connmand</b> daemon running?
ja: Connman サービスが見つかりません。<br><b>connmand</b> デーモンは起動していますか？

en: Connection Manager
ja: ConnMan 接続マネージャ

en: This module wants to execute an external application EConnMan that does not exist.<ps/>Please install <b>EConnMan</b> application.
ja: このモジュールは、存在しない外部アプリケーション EConnMan を実行しようとしています。<ps/><b>EConnMan</b> アプリケーションをインストールしてください。

en: Wifi On
ja: WiFi オン

en: Configure
ja: 設定

en: Cpu Frequency Control Settings
ja: CPU 周波数制御の設定

en: Restore CPU Power Policy
ja: CPU 電源ポリシーの復元

en: Automatic powersaving
ja: 自動省電力

en: Fast (4 ticks)
ja: 高速(4 ticks ごと)

en: Medium (8 ticks)
ja: 中速(8 ticks ごと)

en: Normal (32 ticks)
ja: 普通(32 ticks ごと)

en: Slow (64 ticks)
ja: 低速(64 ticks ごと)

en: Very Slow (256 ticks)
ja: 超低速(256 ticks ごと)

en: Minimum Power State
ja: 最小電力状態

en: Maximum Power State
ja: 最大電力状態

en: Cpufreq
ja: CPU 周波数

en: Manual
ja: 手動

en: Lower Power Automatic
ja: 自動低消費電力

en: Automatic Interactive
ja: 自動インタラクティブ

en: Minimum Speed
ja: 最低速度

en: Maximum Speed
ja: 最高速度

en: Time Between Updates
ja: 更新間隔

en: Set CPU Power Policy
ja: CPU 電源ポリシーを設定する

en: Set CPU Speed
ja: CPU 速度を設定する

en: Powersaving behavior
ja: 省電力時の動作

en: Power State Min
ja: 最小電力状態

en: Power State Max
ja: 最大電力状態

en: There was an error trying to modify CPU<br>frequency control parameters.
ja: CPU 周波数制御パラメータを変更しようとしたところ、<br>エラーが発生しました。

en: Your kernel does not support setting the<ps/>CPU frequency at all. You may be missing<ps/>Kernel modules or features, or your CPU<ps/>simply does not support this feature.
ja: お使いのカーネルでは CPU 周波数がまったく設定できません。<ps/>カーネルのモジュールや機能で必要なものが欠けているかもしれません。<ps/>あるいは、その機能をサポートしていない CPU を使っているのかもしれません。

en: CPU Frequency
ja: CPU 周波数

en: Everything Launcher
ja: Everything ランチャ

en: Show Everything Launcher
ja: Everything ランチャを表示する

en: Everything Configuration
ja: Everything の設定

en: Everything Module
ja: Everything モジュール

en: Run Everything
ja: Everything の起動

en: Everything Settings
ja: Everything の設定

en: Available Plugins
ja: 利用できるプラグイン

en: Move Up
ja: 上へ

en: Move Down
ja: 下へ

en: Enabled
ja: 有効

en: Show in "All"
ja: "ALL" に表示する

en: Show in top-level
ja: トップレベルに表示する

en: Minimum characters for search
ja: 検索可能な最小文字数

en: Plugin Trigger
ja: プラグイン・トリガ

en: Search only when triggered
ja: トリガがかかったときのみ検索

en: Plugin View
ja: プラグイン表示

en: Detailed
ja: 詳細

en: Animate scrolling
ja: スクロールをアニメ化

en: Hide input when inactive
ja: 非アクティブ時に入力を隠す

en: Hide list
ja: リストを隠す

en: Quick Navigation
ja: クイック・ナビゲーション

en: Emacs style (ALT + n,p,f,b,m,i)
ja: Emacs スタイル (ALT + n,p,f,b,m,i)

en: Vi style (ALT + h,j,k,l,n,p,m,i)
ja: Viスタイル (ALT + h,j,k,l,n,p,m,i)

en: No Sorting
ja: 並べ替えなし

en: By usage
ja: 用途

en: Most used
ja: 使用頻度

en: Last used
ja: 最終利用

en: Subject Plugins
ja: サブジェクトプラグイン

en: Action Plugins
ja: アクションプラグイン

en: Object Plugins
ja: オブジェクトプラグイン

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Popup Size
ja: ポップアップサイズ

en: Popup Width
ja: ポップアップ幅

en: Popup Height
ja: ポップアップ高

en: Popup Align
ja: ポップアップ整列

en: Edge Popup Size
ja: エッジポップアップサイズ

en: Geometry
ja: ジオメトリ

en: Everything Collection
ja: Everything コレクション

en: Everything Starter
ja: Everything スタータ

en: Everything Gadgets
ja: Everything ガジェット

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Actions
ja: アクション

en: %d item | %d items
ja[0]: %d アイテム
ja[1]: %d アイテム

en: No plugins loaded
ja: プラグインがロードされていません

en: Open with...
ja: 別のアプリで開く...

en: Open File...
ja: ファイルを開く...

en: Edit Application Entry
ja: アプリケーションのエントリ編集

en: New Application Entry
ja: 新規アプリケーションのエントリ

en: Run with Sudo
ja: sudo で実行する

en: Open Terminal here
ja: ここで端末を開く

en: Run Executable
ja: 実行可能ファイル

en: Everything Applications
ja: Everything アプリケーション

en: Commands
ja: コマンド

en: Terminal Command
ja: 端末コマンド

en: Everything Plugin
ja: Everything プラグイン

en: Calculator
ja: 電卓

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードへコピーする

en: Copy To ...
ja: コピー先...

en: Move To ...
ja: 移動先...

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動

en: Open Directory
ja: ディレクトリを開く

en: Sort by Date
ja: 日付順

en: Sort by Name
ja: 名前順

en: Recent Files
ja: 最近開いたファイル

en: Everything Files
ja: Everything ファイル

en: Show recent files
ja: 最近開いたファイルを表示

en: Search recent files
ja: 最近開いたファイルを検索

en: Search cached files
ja: キャッシュされているファイルを検索

en: Cache visited directories
ja: 訪問したディレクトリをキャッシュする

en: Clear cache
ja: キャッシュのクリア

en: Show %s Plugin
ja: %s プラグインを表示

en: Browse %s
ja: %s をブラウズする

en: Show Dialog
ja: ダイアログの表示

en: Switch to Window
ja: ウィンドウへ切換える

en: Toggle Fullscreen
ja: 全面表示を切換える

en: Send to Desktop
ja: 他のデスクトップへ送る

en:   Ok, here comes the explanation of <hilight>everything</hilight>...<ps/>  Just type a few letters of the thing you are looking for. <ps/>  Use cursor <hilight>&lt;up/down&gt;</hilight> to choose from the list of things.<ps/>  Press  <hilight>&lt;tab&gt;</hilight> to select an action, then press  <hilight>&lt;return&gt;</hilight>.<ps/> This page will not show up next time you run <hilight>everything</hilight>.<ps/>    <hilight>&lt;Esc&gt;</hilight> close this Dialog<ps/>    <hilight>&lt;?&gt;</hilight> show this page<ps/>    <hilight>&lt;return&gt;</hilight> run action<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+return&gt;</hilight> run action and continue<ps/>    <hilight>&lt;tab&gt;</hilight> toggle between selectors<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+tab&gt;</hilight> complete input (depends on plugin)<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+'x'&gt;</hilight> jump to plugin beginning with 'x'<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+left/right&gt;</hilight> cycle through plugins<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+up/down&gt;</hilight> go to first/last item<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+1&gt;</hilight> toggle view modes (exit this page ;)<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+2&gt;</hilight> toggle list view modes<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+3&gt;</hilight> toggle thumb view modes
ja: <hilight>everything</hilight>について説明します.<br>探し物の名前の先頭数文字をタイプしてみてください.<br>そして<hilight>&lt;上/下&gt;</hilight>カーソル移動キーを使ってリストから選びます.<br>アクションを選択するには<hilight>&lt;タブ&gt;</hilight>キーを押します.<br>それから<hilight>&lt;リターン&gt;</hilight>キーを押します.<br>このページは次回<hilight>everything</hilight>を起動するときは表示されません.<br><hilight>&lt;Esc&gt;</hilight>キーを押せばこのダイアログは閉じます.<br><hilight>&lt;?&gt;</hilight>を押すとこのページが表示されます.<br><hilight>&lt;リターン&gt;</hilight>キーを押せばアクションが実行されます.<br><hilight>&lt;ctrl"
    "+リターン&gt;</hilight>キーでアクションが実行され、さらに継続します.<br><hilight>&lt;タブ&gt;</hilight>キーでセレクタを切換えます.<br><hilight>&lt;ctrl+タブ&gt;</hilight>キーで入力を完了させます (プラグイン次第).<br><hilight>&lt;ctrl+'x'&gt;</hilight>で'x'で始まるプラグインに移動します.<br><hilight>&lt;ctrl+左/右&gt;</hilight>カーソル移動キーでプラグインを巡回します.<br><hilight>&lt;ctrl+上/下&gt;</hilight>カーソル移動キーで最初/最後の項目に移動します.<br<hilight>&lt;ctrl+1&gt;</hilight>でビューモードを切替えます (このページを終了します).<br><hilight>&lt;ctrl+2&gt;</hilight>でリストビューモードを切替えます.<br><hilight>&lt;ctrl+3&gt;</hilight>でサムビューモードを切替えます.

en: Back
ja: 戻る

en: Other application...
ja: その他のアプリケーション...

en: Go To Parent Directory
ja: 上のディレクトリへ移動

en: Copy Path
ja: Path をコピー

en: Run
ja: 起動

en: Open
ja: 開く

en: %d file | %d files
ja[0]: %d 個
ja[1]: %d 個

en: Known Applications
ja: 既知のアプリケーション

en: Suggested Applications
ja: お推めのアプリケーション

en: All Applications
ja: すべてのアプリケーション

en: Custom Command
ja: カスタムコマンド

en: Copying is aborted
ja: コピーを中止しました

en: Moving is aborted
ja: 移動を中止しました

en: Deleting is aborted
ja: 削除を中止しました

en: Secure deletion is aborted
ja: 安全な削除を中止しました

en: Unknown operation from slave is aborted
ja: スレーブからの不明な操作を中止しました

en: Copy of %s done
ja: %s のコピー完了

en: Copying %s (eta: %s)
ja: %s コピー中 (所要時間: %s)

en: Move of %s done
ja: %s の移動完了

en: Moving %s (eta: %s)
ja: %s 移動中 (所要時間: %s)

en: Delete done
ja: 削除完了

en: Deleting files...
ja: ファイルを削除中...

en: Secure delete done
ja: 安全な削除が完了しました

en: Securely deleting files...
ja: ファイルを安全に削除中...

en: Unknown operation from slave %d
ja: スレーブ %d からの不明な操作です

en: EFM Navigation
ja: EFM ナビゲーション

en: File Icons
ja: ファイルアイコン

en: File Types
ja: ファイルタイプ

en: File Icon
ja: ファイルアイコン

en: Basic Info
ja: 基本情報

en: Mime:
ja: MIME:

en: Use Generated Thumbnail
ja: 生成されたサムネイルを使う

en: Use Theme Icon
ja: テーマアイコンを使う

en: Use Edje File
ja: Edje ファイルを使う

en: Use Image
ja: 画像を使う

en: Use Default
ja: 既定を使用する

en: Select an Edje file
ja: Edj ファイルを選択する

en: Select an image
ja: 画像を選択する

en: Icon Size
ja: アイコンサイズ

en: View
ja: ビュー

en: File Extensions
ja: ファイルの拡張機能

en: Full Path In Title
ja: タイトルのフルパス

en: Icons On Desktop
ja: デスクトップのアイコン

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Show Detailed Time and Date
ja: 詳細な時刻と日付を表示する

en: Open Dirs In Place
ja: 開くウィンドウは変えない

en: Use Single Click
ja: シングルクリックで開く

en: Use Alternate Selection Modifiers
ja: 代替選択修飾子を使用する

en: Max File Size For Thumbnailing
ja: サムネイルの最大ファイルサイズ

en: Mode
ja: モード

en: Show device icons on desktop
ja: デスクトップにデバイスアイコンを表示

en: Mount volumes on insert
ja: 挿入時にボリュームをマウント

en: Open filemanager on mount
ja: マウント時にファイルマネージャを開く

en: Device
ja: デバイス

en: Show tooltip
ja: ツールチップを表示

en: Tooltip delay
ja: ツールチップの遅延

en: Tooltip size (Screen percentage)
ja: ツールチップの大きさ（画面の割合）

en: Tooltips
ja: ツールチップ

en: File Manager
ja: ファイルマネージャ

en: Show Dir
ja: ディレクトリを表示

en: Navigate
ja: 移動

en: No listable items
ja: リスト可能な項目なし

en: Recent
ja: 最近開いたファイル

en: Current Directory
ja: 現在のディレクトリ

en: Home
ja: ホーム

en: Navigate...
ja: 場所を開く...

en: Processing %d operation | Processing %d operations
ja[0]: %d 操作を処理中
ja[1]: %d 操作を処理中

en: Filemanager is idle
ja: ファイルマネージャはアイドル状態です

en: EFM Operation Info
ja: EFM 操作情報

en: Background
ja: 背景

en: Desktop Gadgets
ja: デスクトップ・ガジェット

en: Available Layers
ja: 利用可能なレイヤ

en: Configure Layer
ja: レイヤの設定

en: Layers
ja: レイヤ

en: Custom Image
ja: カスタム画像

en: Custom Color
ja: カスタム色

en: Transparent
ja: 透過

en: Animations
ja: アニメーション

en: Background Options
ja: 背景オプション

en: Desktop Overlay
ja: デスクトップのオーバーレイ表示

en: Begin move/resize
ja: 移動/大きさ変更を始める

en: Free
ja: 自由

en: Appearance
ja: 外観

en: Add other gadgets
ja: 他のガジェットを追加する

en: Show/hide gadgets
ja: ガジェットを表示/隠す

en: Change Gadgets
ja: ガジェットを変更する

en: Latitude:  %f
ja: 緯度:  %f

en: Longitude:  %f
ja: 経度:  %f

en: Altitude:  %f
ja: 高度:  %f

en: Altitude:  N/A
ja: 高度:  N/A

en: Speed:  %f
ja: 速度:  %f

en: Speed: N/A
ja: 速度: N/A

en: Location information:
ja: 位置情報：

en: Geolocation
ja: 地理的位置

en: IBar Settings
ja: IBar の設定

en: Selected source
ja: 選択したソース

en: Icon Labels
ja: アイコンラベル

en: Show icon label
ja: アイコンのラベルを表示

en: Lock icon move
ja: アイコンの移動をロック

en: Don't show active windows
ja: アクティブなウィンドウを表示しない

en: Miniview on mouse over
ja: マウスオーバー時にミニビューを表示

en: Create new IBar source
ja: IBar ソースの新規作成

en: Enter a name for this new source:
ja: この新規 IBar ソースの名前を入力してください。

en: You requested to delete "%s".<ps/><ps/>Are you sure you want to delete this bar source?
ja: "%s" を削除しようとしています。<ps/><ps/>本当にこの IBar ソースを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this bar source?
ja: 本当にこの IBar ソースを削除しますか？

en: Create new Icon
ja: 新規アイコンの作成

en: Add to bar
ja: IBar に追加

en: Remove from bar
ja: バーから削除

en: Icon %s
ja: アイコン %s

en: Focus IBar
ja: IBar にフォーカス

en: IBox Settings
ja: IBox の設定

en: Expand When On Desktop
ja: デスクトップ時に展開

en: Show Icon Label
ja: アイコンのラベルを表示

en: Display Name
ja: 名前を表示する

en: Display Title
ja: タイトルを表示する

en: Display Class
ja: クラスを表示する

en: Display Icon Name
ja: アイコン名を表示する

en: Display Border Caption
ja: ボーダキャプションを表示する

en: Show windows from all screens
ja: すべてのスクリーンにあるウィンドウを表示する

en: Show windows from current screen
ja: 現在のスクリーンのウィンドウを表示する

en: Show windows from all desktops
ja: すべてのデスクトップのウィンドウを表示する

en: Show windows from active desktop
ja: 現在のデスクトップのウィンドウを表示する

en: IBox
ja: IBOX

en: Authenticating...
ja: 認証中...

en: The password you entered is invalid. Try again.
ja: 入力したパスワードが無効です。もう一度入力してください。

en: Please enter your PIN
ja: 暗証番号 (PIN) を入力してください

en: Please enter your unlock password
ja: ロック解除用パスワードを入力してください

en: Caps Lock is On
ja: Caps Lock がオンになっています

en: Authentication System Error
ja: 認証システムエラー

en: Authentication via PAM had errors setting up the<ps/>authentication session. The error code was <hilight>%i</hilight>.<ps/>This is bad and should not be happening. Please report this bug.
ja: 認証セッションを確立する際に PAM を使った認証でエラーが起きました。<ps/>エラーコードは <hilight>%i</hilight> です。<ps/>これは良くない結果で、発生してはいけません。そうかバグ報告を行ってください。

en: New volume
ja: 新規ボリューム

en: Mixer
ja: ミキサ

en: Volume changed
ja: 音量を変更しました

en: Increase Volume
ja: 音量を上げる

en: Decrease Volume
ja: 音量を下げる

en: Mute volume
ja: ミュートにする

en: Increase Volume of Focused Application
ja: フォーカスしたアプリケーションの音量を上げる

en: Decrease Volume of Focused Application
ja: フォーカスしたアプリケーションの音量を下げる

en: Mute Volume of Focused Application
ja: フォーカスしたアプリケーションの音量をミュートする

en: Increase Mic Volume
ja: マイクの音量を上げる

en: Decrease Mic Volume
ja: マイクの音量を下げる

en: Mute Mic volume
ja: マイクの音量をミュートする

en: Mute Volume
ja: 音量をミュートする

en: Mute Mic Volume
ja: マイクの音量をミュートする

en: Playback
ja: 再生

en: Inputs
ja: 入力

en: Cards
ja: カード

en: Notify on volume change
ja: 音量の変更を通知する

en: Mute on lock
ja: ロック時ミュート

en: Backend to use:
ja: 利用するバックエンド:

en: Emix Configuration
ja: Emix（ミキサ）の設定

en: Music controller
ja: 音楽コントローラ

en: Music Player
ja: 音楽プレーヤ

en: Pause music when screen is locked
ja: 画面ロック時に音楽を一時停止する

en: Music control Settings
ja: 音楽コントロール設定

en: Notification Settings
ja: 通知設定

en: Urgency
ja: 緊急

en: Levels of urgency to display:
ja: 表示する緊急度のレベル:

en: Critical
ja: クリティカル

en: Default Timeout
ja: 既定のタイムアウト

en: Force timeout for all notifications
ja: すべての通知でタイムアウトを強制する

en: Screen Policy
ja: 画面のポリシー

en: Primary screen
ja: プライマリの画面

en: Current screen
ja: 現在の画面

en: All screens
ja: すべての画面

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom left
ja: 左下

en: Bottom right
ja: 右下

en: Notification Module
ja: 通知モジュール

en: Error during notification server initialization
ja: 通知サーバ初期化中にエラーが発生しました

en: Ensure there's no other module acting as a server and that D-Bus is correctly installed and running
ja: サーバとして動作する他のモジュールがなく、また、D-Bus が正しくインストールされ動作していることを確認してください。

en: Refresh Packages
ja: パッケージをリフレッシュする

en: Hourly
ja: 1 時間毎

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Package list
ja: パッケージリスト

en: Compact (package name)
ja: コンパクト（パッケージ名）

en: Extended (name and description)
ja: 拡張表示（名前と説明）

en: Package Manager
ja: パッケージマネージャ

en: System Updates
ja: システム更新

en: Low priority update
ja: 優先度の低い更新

en: Enhancement update
ja: 機能強化の更新

en: Normal update
ja: 通常の更新

en: Bugfix update
ja: 不具合修正

en: High priority update
ja: 優先度の高い更新

en: Security update
ja: セキュリティ更新

en: Unknown PackageKit
ja: 不明な PackageKit

en: No information available
ja: 利用可能な情報がありません

en: Operation in progress
ja: 稼働中

en: One update available | %d updates available
ja[0]: 1 個の更新が利用可能
ja[1]: %d 個の更新が利用可能

en: Your system is updated
ja: システムは最新状態です

en: Please wait
ja: しばらくお待ちください

en: Nothing to do
ja: 更新はありません

en: Install updates
ja: 更新をインストール

en: Install update | Install %d updates
ja[0]: 更新をインストール
ja[1]: %d 更新をインストール

en: Manage packages
ja: パッケージの管理

en: Pager Settings
ja: ページャー設定

en: Flip desktop on mouse wheel
ja: マウスホイールでデスクトップを切替える

en: Always show desktop names
ja: 常にデスクトップ名を表示

en: Show popup on desktop change
ja: デスクトップ変更時にポップアップ表示

en: Show popup for urgent windows
ja: 緊急ウィンドウにはポップアップを表示

en: Select and Slide button
ja: 選択 / スライドボタン

en: Click to set
ja: クリックで設定

en: Drag and Drop button
ja: ドラッグ＆ドロップ・ボタン

en: Drag whole desktop
ja: デスクトップ全体をドラッグ

en: Popup pager height
ja: ポップアップするページャーの高さ

en: %.0f pixels
ja: %1.0f px

en: Popup duration
ja: ポップアップの表示時間

en: %1.1f seconds
ja: %1.1f 秒

en: Pager action popup height
ja: ページャーアクション・ポップアップの高さ

en: Show popup for urgent window
ja: 緊急ウィンドウにはポップアップ表示

en: Urgent popup sticks on screen
ja: 緊急ポップアップを常時表示する

en: Show popup for focused windows
ja: フォーカスのあるウィンドウにポップアップ表示

en: Urgent popup duration
ja: 緊急ポップアップの表示時間

en: Urgent Windows
ja: 緊急ウィンドウ

en: Attention
ja: 注意

en: You cannot use the right mouse button in the<ps/>shelf for this as it is already taken by internal<ps/>code for context menus.<ps/>This button only works in the popup.
ja: シェルフではマウスの右ボタンは使用できません。<ps/>すでに内部コードでコンテキストメニュー用に確保されています。<ps/>このボタンはポップアップでしか働きません。

en: All desktop settings
ja: すべてのデスクトップ設定

en: This desktop name and wallpaper settings
ja: このデスクトップの名前と壁紙の設定

en: Pager module cannot be loaded at the same time as Pager Plain!
ja: ページャモジュールは、ページャプレーンと同時にロードすることはできません！

en: Show Pager Popup
ja: ページャのポップアップを表示する

en: Popup Desk Right
ja: ページャのポップアップで右のデスクトップに移る

en: Popup Desk Left
ja: ページャのポップアップで左のデスクトップに移る

en: Popup Desk Up
ja: ページャのポップアップで上のデスクトップに移る

en: Popup Desk Down
ja: ページャのポップアップで下のデスクトップに移る

en: Popup Desk Next
ja: ページャのポップアップで次のデスクトップに移る

en: Popup Desk Previous
ja: ページャのポップアップで前のデスクトップに移る

en: Please enter password
ja: パスワードを入力してください

en: Enter password for <b>%s</b>
ja: <b>%s</b> のパスワードを入力してください

en: Enter password for UID %u
ja: UID %u のパスワードを入力してください

en: Enter a unique name for this entry
ja: このエントリに一意の名前を入力してください

en: Disable Warning Dialogs
ja: 確認ダイアログを出さない

en: Disable Startup Tutorial
ja: スタートアップのチュートリアルを無効にする

en: Hide If Focus Lost
ja: フォーカスを失ったら隠す

en: Quickaccess Settings
ja: クイックアクセスの設定

en: Quickaccess
ja: クイックアクセス

en: Toggle Visibility
ja: 視認性の切り替え

en: Add Quickaccess For Current Window
ja: 現在のウィンドウにクイックアクセスを追加する

en: Remove Quickaccess From Current Window
ja: 現在のウィンドウからクイックアクセスを削除する

en: Quickaccess Error
ja: クイックアクセスのエラー

en: Quickaccess Help
ja: クイックアクセスのヘルプ

en: Continue
ja: 続ける

en: More Help
ja: さらなるヘルプ

en: The requested Quickaccess entry does not exist!
ja: 要求のあったクイックアクセスのエントリは存在しません！

en: Keybind Error
ja: キーバインドのエラー

en: The keybinding you have entered is already in use!
ja: 入力したキーバインドはすでに使用されています！

en: Remove Quickaccess
ja: クイックアクセスの削除

en: Quickaccess...
ja: クイックアクセス...

en: Add Quickaccess
ja: クイックアクセスの追加

en: Select action to take with screenshot
ja: スクリーンショットで実行する操作を選択してください

en: Delay
ja: 遅延

en: %1.1f sec
ja: %1.1f 秒

en: Tools
ja: ツール

en: Select crop area
ja: 範囲の選択

en: Modify objects
ja: オブジェクトの修正

en: Delete objects
ja: オブジェクトの削除

en: Enlightenment logo
ja: Enlightenment ロゴ

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Text box
ja: テキストボックス

en: Color
ja: 色

en: Take Shot
ja: 撮影

en: Take Screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Shot Error
ja: 撮影エラー

en: Cannot initialize network
ja: ネットワークを初期化できません

en: Take Screenshot with Delay
ja: 遅延して撮影する

en: Quality
ja: 品質

en: Save
ja: 保存

en: Share
ja: 共有

en: Error - No Filemanager
ja: エラー - ファイルマネージャなし

en: Uploaded %i%%
ja: %i%% のアップロード完了

en: Error - Upload Failed
ja: エラー - アップロード失敗

en: Upload failed with status code:<ps/>%i
ja: アップロード失敗 - ステータスコード:<ps/>%i

en: Uploading screenshot
ja: スクリーンショットのアップロード

en: Uploading ...
ja: アップロード中 ...

en: Screenshot is available at this location:
ja: スクリーンショットは次の場所から利用できます。

en: Hide
ja: 隠す

en: Confirm Share
ja: 共有の確認

en: This image will be uploaded without any encryption<ps/>to enlightenment.org. All screenshots uploaded are<ps/>available to everyone with no restrictions.
ja: この画像は一切暗号化せずに enlightenment.org<ps/>へアップロードされます。 アップロードしたスクリーンショットはすべて<ps/>誰でも制限なしに利用できます。

en: Confirm
ja: 確認

en: System Controls Settings
ja: システムコントロール設定

en: Icon Sizes
ja: アイコンサイズ

en: Do default action after timeout
ja: タイムアウト後に既定動作を実行する

en: Default Action
ja: 既定の動作

en: System Controls
ja: システムコントロール

en: Show Menu
ja: メニューを表示

en: Systray Settings
ja: システムトレイの設定

en: Systray
ja: システムトレイ

en: Tasks Configuration
ja: タスクの設定

en: Show icon only
ja: アイコンのみ表示

en: Show text only
ja: テキストのみ表示

en: Item width
ja: アイテムの幅

en: Item height
ja: アイテムの高さ

en: Preview Size
ja: プレビューのサイズ

en: Tasks
ja: タスク

en: Temperature Settings
ja: 温度計の設定

en: Sensors
ja: センサ

en: Celsius
ja: 摂氏

en: Fahrenheit
ja: 華氏

en: Display Units
ja: 表示単位

en: Check Interval
ja: 監視間隔

en: High Temperature
ja: 高温

en: Low Temperature
ja: 低温

en: Temperatures
ja: 温度計

en: Temperature
ja: 温度計

en: Show window titles
ja: ウィンドタイトルを表示

en: Tile dialog windows
ja: タイルダイアログのウィンドウ

en: Enable floating split-mode
ja: フロート分割モードを有効にする

en: Enable/disable tiling per desktop.
ja: デスクトップ毎にタイリングの有効/無効を設定します。

en: Padding between windows
ja: ウィンドウ間のパディング

en: Tiling Configuration
ja: タイルの設定

en: Window %s cannot be tiled
ja: ウィンドウ %s はタイル表示できません

en: Tiling
ja: タイル表示

en: Window cannot be tiled
ja: ウィンドウはタイル表示できません

en: Floating
ja: フローティング

en: Virtual Keyboard Settings
ja: 仮想キーボード設定

en: Layout Mode
ja: レイアウトモード

en: Dictionary
ja: 向き

en: Toggle
ja: 切り替え

en: Window Switcher Settings
ja: ウィンドウスイッチャの設定

en: Windows from other desks
ja: 他のデスクトップにあるウィンドウ

en: Windows from other screens
ja: 他のスクリーンにあるウィンドウ

en: Iconified
ja: アイコン化されているウィンドウ

en: Iconified from other desks
ja: 他のデスクトップのアイコン化されているウィンドウ

en: Iconified from other screens
ja: 他のスクリーンのアイコン化されているウィンドウ

en: Warp mouse while selecting
ja: 選択されたウィンドウにマウスをワープさせる

en: Warp mouse at end
ja: 選択完了後マウスをワープさせる

en: Jump to desk
ja: 選択されたウィンドウがあるデスクトップへ移動する

en: Selecting
ja: 選択

en: Scroll Animation
ja: スクロールをアニメ化する

en: Scroll speed
ja: スクロール速度

en: Window Switcher
ja: ウィンドウ切替器

en: Next Window
ja: 次のウィンドウ

en: Previous Window
ja: 前のウィンドウ

en: Next window of same class
ja: 同じクラスの次のウィンドウ

en: Previous window of same class
ja: 同じクラスの前のウィンドウ

en: Next window class
ja: 次のウィンドウクラス

en: Previous window class
ja: 前のウィンドウクラス

en: Window on the Left
ja: 左のウィンドウ

en: Window Down
ja: 下のウィンドウ

en: Window Up
ja: 上のウィンドウ

en: Window on the Right
ja: 右のウィンドウ

en: Select a window
ja: ウィンドウの選択

en: Next
ja: 次へ

en: Please Wait...
ja: お待ちください...

en: Select one
ja: １つ選んでください

en: Profile
ja: プロファイル

en: Adding missing App files
ja: 不足しているアプリのファイルを追加しています

en: Select preferred size
ja: 推奨サイズを選択する

en: Focus:
ja: フォーカス

en: Whenever a window is clicked
ja: ウィンドウをクリックした時

en: Whenever the mouse enters a window
ja: マウスがウィンドウ内に入った時

en: Network Management
ja: ネットワーク管理

en: Connman network service not found
ja: Connman ネットワークサービスが見つかりません

en: Install/Enable Connman service for network management support
ja: ネットワークを管理するために Connman をインストール/有効化する

en: Connman and Wireless modules disabled
ja: Connman とワイヤレスモジュールが無効になっています

en: Install one of these modules for network management support
ja: ネットワークの管理を行うには、以下のいずれかのモジュールをインストールしてください

en: Checking to see if Connman exists
ja: Connman が存在するかどうかを確認する

en: Bluetooth Management
ja: Bluetooth の管理

en: BlueZ Bluetooth service not found
ja: BlueZ Bluetooth サービスが見つかりません

en: Install/Enable BlueZ 5 / bluetoothd service for network management support
ja: ネットワークの管理には、BlueZ 5 / bluetoothd をインストール/有効化してください

en: Bluez5 module disabled
ja: Bluez5 モジュールが無効になっています

en: Install it for Bluetooth management support
ja: Bluetooth をサポートするにはそれをインストールしてください

en: Checking to see if BlueZ exists
ja: BlueZ が存在するかどうかをチェックしています

en: Compositing
ja: コンポジット

en: Hardware Accelerated (OpenGL)
ja: ハードウェアアクセラレーション (OpenGL)

en: Updates
ja: 更新

en: Check for available updates
ja: 利用可能な更新をチェックする

en: Enable update checking
ja: 更新チェックを有効にする

en: Information
ja: 情報

en: Enable Taskbar
ja: タスクバーを有効にする

en: Keyboard Settings
ja: キーボードの設定

en: No Name
ja: 名前無し

en: Do not apply any keyboard settings ever
ja: キーボードの設定を一切適用しない

en: Label only in gadgets
ja: ガジェットではラベルのみ

en: Default keyboard layout
ja: 既定のキーボードレイアウト

en: Switch layout
ja: レイアウトの切り替え

en: Control
ja: コントロール

en: Keypad
ja: キーパッド

en: Japan
ja: 日本

en: Korean
ja: 韓国語

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Terminate X
ja: X を終了する

en: Switch Layout
ja: レイアウトの切り替え

en: Alternate win key
ja: 代替の Win キー

en: Add New Configuration
ja: 新規設定を追加する

en: Model
ja: モデル名

en: Variant
ja: バリアント

en: No Description
ja: 説明なし

en: Cannot launch XWayland from X11 display.
ja: X11 ディスプレイから XWayland を起動できません。
