app.drey.EarTag - en to fr translation catalogue (112 entries)

en: Tag Editor
fr: Éditeur de balises

note: TRANSLATORS: App description.
en: Edit audio file tags
fr: Éditez les balises de fichiers audio

en: music;audio;tag;tagging;tagger;
fr: music;audio;tag;tagging;tagger;données;

en: Ear Tag is a simple audio file tag editor. It is primarily geared towards making quick edits or bulk-editing tracks in albums/EPs. Unlike other tagging programs, Ear Tag does not require the user to set up a music library folder. It can:
fr: Ear Tag est un simple éditeur de balises pour les fichiers audio. Il est principalement destiné à faire des éditions rapides ou à éditer des pistes en vrac dans des albums / EP. Contrairement à d’autres programmes de balisage, Ear Tag n’exige pas que l’utilisateur configure un dossier de bibliothèque musicale. Il peut :

en: Edit tags of MP3, WAV, M4A, FLAC, OGG and WMA files
fr: Éditer les balises de fichiers MP3, WAV, M4A, FLAC, OGG et WMA

en: Modify metadata of multiple files at once
fr: Modifier les métadonnées de plusieurs fichiers à la fois

en: Rename files using information from present tags
fr: Renommer les fichiers en utilisant les informations des présentes balises

en: Identify files using AcoustID
fr: Identifier les fichiers en utilisant AcoustID

en: Network access is only used for the "Identify selected files" option.
fr: L’accès au réseau n’est utilisé que pour l’option « Identifier les fichiers sélectionnés ».

note: TRANSLATOR: Placeholder for file path when multiple files are selected
en: (Multiple files selected)
fr: (Plusieurs fichiers sélectionnés)

en: Open Folder
fr: Ouvrir le dossier

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: No supported files found in opened folder
fr: Aucun fichier pris en charge trouvé dans le dossier ouvert.

en: Some of the opened files have invalid values; cannot save
fr: Certains des fichiers ouverts on des valeurs invalides ; impossible d’enregistrer.

en: No files selected
fr: Aucun fichier sélectionné

en: 1 file selected | {n} files selected
fr[0]: 1 fichier sélectionné
fr[1]: {n} fichiers sélectionnés

note: TRANSLATORS: Displayed when drag-and-dropping a music file onto the window
en: Drop a file to add it to the opened file list
fr: Glissez-déposez un fichier pour l’ajouter à la liste des fichiers ouverts

en: Save
fr: Enregistrer

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to sort files in the opened file list
en: Sort files by track number, album, name
fr: Trier les fichiers par numéro de piste, album, nom

note: TRANSLATORS: Tooltip for the button used to close the file list sidebar
en: Close file list
fr: Fermer la liste des fichiers

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to open a file that will be inserted into the file queue
en: Add file
fr: Ajouter un fichier

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to open a file that will be inserted into the file queue
en: Select multiple files
fr: Sélectionner plusieurs fichiers

en: Search opened files
fr: Rechercher des fichiers ouverts

en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Try a different search query.
fr: Essayez une requête différente.

en: Select all files
fr: Sélectionner tous les fichiers

en: Remove selected files
fr: Supprimer les fichiers sélectionnés

note: TRANSLATORS: Tooltip for the button used to close the file list sidebar
en: Show file list
fr: Afficher la liste des fichiers

en: _Open File
fr: _Ouvrir un fichier

en: O_pen Folder
fr: Ouvrir un _dossier

en: _Rename Selected Files
fr: _Renommer les fichiers sélectionnés

en: _Identify Selected Files
fr: _Identifier les fichiers sélectionnés

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _About Ear Tag
fr: À _propos de Ear Tag

en: Failed to save file
fr: Échec de l’enregistrement du fichier

en: Could not save file {f}. Check the logs for more information.
fr: Impossible d’enregistrer le fichier {f}. Vérifiez les journaux pour plus d’informations.

en: Saved changes to files
fr: Modifications enregistrées dans les fichiers

en: Opened file is read-only; changes cannot be saved
fr: Le fichier ouvert est en lecture seule ; les modifications ne peuvent être enregistrées

en: Some of the opened files are read-only; changes cannot be saved
fr: Certains des fichiers ouverts sont en lecture seule ; les modifications ne peuvent être enregistrées

en: Length
fr: Longueur

en: Bitrate
fr: Débit

en: Title
fr: Titre

en: Artist
fr: Artiste

en: Album artist
fr: Artiste de l’album

en: Track number
fr: Numéro de piste

en: Total tracks
fr: Total des pistes

en: Release date
fr: Année de sortie

en: Comment
fr: Commentaire

en: (Select a tag)
fr: (Sélectionnez une balise)

en: Composer
fr: Compositeur

en: Encoded by
fr: Encodé par

en: Mood
fr: Ambiance

note: TRANSLATORS: Orchestra conductor
en: Conductor
fr: Chef d’orchestre

en: Arranger
fr: Arrangeur

en: Disc number
fr: Numéro de disque

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Language
fr: Langue

en: Disc subtitle
fr: Sous-titre du disque

en: Website/URL
fr: Site web/URL

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Album artist (sort)
fr: Artiste de l’album (tri)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Album (sort)
fr: Album (tri)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Composer (sort)
fr: Compositeur (tri)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Artist (sort)
fr: Artiste (tri)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Title (sort)
fr: Titre (tri)

en: Select Album Cover Image
fr: Sélectionnez une image de couverture de l’album

en: Save Album Cover To…
fr: Enregistrer l’image de couverture de l’album vers…

en: More tags
fr: Plus de balises

en: 1 channel | {n} channels
fr[0]: 1 canal
fr[1]: {n} canaux

en: Loading Files…
fr: Chargement des fichiers…

en: Select a File
fr: Sélectionner un fichier

en: Select the files you want to edit from the list of opened files.
fr: Sélectionnez les fichiers que vous voulez modifier depuis la liste des fichiers ouverts.

en: Previous file
fr: Fichier précédent

en: Next file
fr: Fichier suivant

en: (multiple values)
fr: (plusieurs valeurs)

note: TRANSLATORS: Placeholder for file sidebar items with no title set
en: (No title)
fr: (Pas de titre)

note: TRANSLATORS: Shown when hovering over the dot next to modified files on the file list
en: File has invalid values
fr: Le fichier possède des valeurs invalides

note: TRANSLATORS: Shown when hovering over the dot next to modified files on the file list
en: File has unsaved changes
fr: Le fichier possède des modifications non enregistrées

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to remove file from opened file list
en: Remove from list
fr: Retirer de la liste

en: Save Changes?
fr: Enregistrer les modifications ?

en: If you don't save your changes, they will be permanently lost.
fr: Vos modifications seront définitivement perdues si vous ne les enregistrez pas.

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Discard and Close
fr: _Abandonner et fermer

en: _Save and Close
fr: _Enregistrer et fermer

en: _Discard and Open
fr: _Abandonner et ouvrir

en: _Save and Open
fr: _Enregistrer et ouvrir

en: Failed to Load File
fr: Échec du chargement du fichier

en: Could not load file {f}. Check the logs for more information.
fr: Impossible de charger le fichier {f}. Vérifiez les journaux pour plus d’informations.

en: _OK
fr: _D’accord

en: Failed to Rename File
fr: Échec du renommage du fichier

en: Could not rename file {f}. Check the logs for more information.
fr: Impossible de renommer le fichier {f}. Vérifiez les journaux pour plus d’informations.

en: Rename Selected Files
fr: Renommer les fichiers sélectionnés

en: Cancel
fr: Annuler

en: Rename
fr: Renommer

en: Failed to rename files. Check the logs for more information.
fr: Échec du renommage des fichiers. Vérifiez les journaux pour plus d’informations.

en: Filename pattern
fr: Motif de nom de fichier

en: Preview
fr: Aperçu

en: For a list of available placeholders, see the <a href="https://gitlab.gnome.org/World/eartag/-/blob/main/src/backends/README.md#available-tags">list of available tags</a>.
fr: Pour une liste des caractères génériques disponibles, voir la <a href="https://gitlab.gnome.org/World/eartag/-/blob/main/src/backends/README.md#available-tags">liste des balises disponibles</a>.

en: Identified {identified} out of {total} tracks
fr: {identified} piste(s) identifiée(s) sur {total}

en: Identify Selected Files
fr: Identifier les fichiers sélectionnés

en: Identify
fr: Identifier

[ctx: shortcut window]
en: Files
fr: Fichiers

[ctx: shortcut window]
en: Open files
fr: Ouvrir les fichiers

[ctx: shortcut window]
en: Open folder
fr: Ouvrir le dossier

[ctx: shortcut window]
en: Save all modified files
fr: Enregistrer tous les fichiers modifiés

[ctx: shortcut window]
en: Sidebar
fr: Volet latéral

[ctx: shortcut window]
en: Select previous file in sidebar
fr: Sélectionner le fichier précédent dans le volet latéral

[ctx: shortcut window]
en: Select next file in sidebar
fr: Sélectionner le fichier suivant dans le volet latéral

[ctx: shortcut window]
en: Select all files in sidebar
fr: Sélectionner tous les fichiers dans le volet latéral

[ctx: shortcut window]
en: Remove selected files from sidebar
fr: Retirer les fichiers sélectionnés de la barre latérale

[ctx: shortcut window]
en: Closes the window if no files are present.
fr: Ferme la fenêtre si aucun fichier n’est présent.

[ctx: shortcut window]
en: Other
fr: Autre

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier
