app.drey.EarTag - en to hr translation catalogue (146 entries)

en: Tag Editor
hr: Označivač glazbe

note: TRANSLATORS: App description.
en: Edit audio file tags
hr: Uređivač oznaka audio datoteka

en: music;audio;tag;tagging;tagger;
hr: muzika;audio;oznaka;označavanje;označivač;

en: Ear Tag is a simple audio file tag editor. It is primarily geared towards making quick edits or bulk-editing tracks in albums/EPs. Unlike other tagging programs, Ear Tag does not require the user to set up a music library folder. It can:
hr: Ear Tag jednostavan je uređivač oznaka audio datoteka. Prvenstveno je namijenjen brzom uređivanju ili skupnom uređivanju pjesama u albumima/EP-ima. Za razliku od drugih programa za označavanje, Ear Tag ne zahtijeva od korisnika postavljanje mape glazbene knjižnice. Može:

en: Edit tags of MP3, WAV, M4A, FLAC, OGG and WMA files
hr: Uredite oznake MP3, WAV, M4A, FLAC, OGG i WMA datoteka

en: Modify metadata of multiple files at once
hr: Izmijenite metapodatke više datoteka odjednom

en: Rename files using information from present tags
hr: Preimenujte datoteke pomoću informacija iz postojećih oznaka

en: Identify files using AcoustID
hr: Identificirajte datoteke pomoću AcoustID-a

en: Network access is only used for the "Identify selected files" option.
hr: Pristup mreži koristi se samo za opciju "Identificiraj odabrane datoteke".

en: All supported audio files
hr: Sve podržane audio datoteke

note: TRANSLATOR: Placeholder for file path when multiple files are selected
en: (Multiple files selected)
hr: (Više datoteka odabrano)

en: Open Folder
hr: Otvori mapu

en: Open File
hr: Otvori datoteku

en: No supported files found in opened folder
hr: U otvorenoj mapi nisu pronađene podržane datoteke

en: Some of the opened files have invalid values; cannot save
hr: Neke od otvorenih datoteka su samo za čitanje; promjene se ne mogu spremiti.

en: No files selected
hr: Nema odabranih datoteka

en: 1 file selected | {n} files selected
hr[0]: {n} datoteke odabrane
hr[1]: {n} datoteka odabrana
hr[2]: {n} datoteke odabrane

note: TRANSLATORS: Displayed when drag-and-dropping a music file onto the window
en: Drop a file to add it to the opened file list
hr: Ubacite datoteku kako bi ste je uredili

en: Save
hr: Spremi

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to sort files in the opened file list
en: Sort files by track number, album, name
hr: Sortirajte datoteke prema broju, albumu, nazivu

note: TRANSLATORS: Tooltip for the button used to close the file list sidebar
en: Close file list
hr: Zatvori listu datoteka

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to open a file that will be inserted into the file queue
en: Add file
hr: Dodaj datoteku

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to open a file that will be inserted into the file queue
en: Select multiple files
hr: Odaberi više datoteka

en: Search opened files
hr: Pretraži otvorene datoteke

en: No Results Found
hr: Nema pronađenih rezultata

en: Try a different search query.
hr: Probajte drugi upit pretraživanja.

en: Select all files
hr: Odaberi sve datoteke

en: Remove selected files
hr: Ukloni više datoteka

note: TRANSLATORS: Tooltip for the button used to close the file list sidebar
en: Show file list
hr: Prikaži listu datoteka

en: _Open File
hr: _Otvori datoteku

en: O_pen Folder
hr: O_tvori mapu

en: _Rename Selected Files
hr: _Preimenuj odabrane datoteke

en: _Identify Selected Files
hr: _Identificiraj odabrane datoteke

en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Tipkovnički Prečaci

en: _Settings
hr: _Postavke

en: _About Ear Tag
hr: _O Ear Tagu

en: Failed to save file
hr: Spremanje datoteke nije uspjelo

en: Could not save file {f}. Check the logs for more information.
hr: Nije moguće spremiti datoteku {f}. Više informacija potražite u logovima.

en: Saved changes to files
hr: Spremljene promjene datoteka

en: Opened file is read-only; changes cannot be saved
hr: Otvorena datoteka je isključivo za čitanje; promjene se ne mogu spremiti

en: Some of the opened files are read-only; changes cannot be saved
hr: Neke od otvorenih datoteka su samo za čitanje; promjene se ne mogu spremiti

en: Length
hr: Duljina

en: Title
hr: Naslov

en: Artist
hr: Umjetnik

en: Album artist
hr: Izvođač albuma

en: Track number
hr: Broj pjesme

en: Total tracks
hr: Ukupno pjesama

en: Genre
hr: Žanr

en: Release date
hr: Godina izdanja

en: Comment
hr: Komentar

en: (Select a tag)
hr: (odaberite oznaku)

note: TRANSLATORS: Short for "beats per minute".
en: BPM
hr: otkucaja u minuti

en: Compilation
hr: Kompilacija

en: Composer
hr: Skladatelj

en: Copyright
hr: Autorska prava

en: Encoded by
hr: Kodirano od strane

en: Mood
hr: Raspoloženje

note: TRANSLATORS: Orchestra conductor
en: Conductor
hr: Dirigent

en: Arranger
hr: Aranžer

en: Disc number
hr: Broj diska

en: Publisher
hr: Izdavač

en: Language
hr: Jezik

en: Disc subtitle
hr: Podnaslov diska

en: Website/URL
hr: Web stranica/URL

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Album artist (sort)
hr: Izvođač albuma (vrsta)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Album (sort)
hr: Omot albuma (vrsta)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Composer (sort)
hr: Skladatelj (vrsta)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Artist (sort)
hr: Umjetnik (vrsta)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Title (sort)
hr: Naslov (vrsta)

en: MusicBrainz Artist ID
hr: MusicBrainz ID izvođača

en: MusicBrainz Album ID
hr: MusicBrainz ID albuma

en: MusicBrainz Album Artist ID
hr: MusicBrainz ID izvođača albuma

en: MusicBrainz Release Track ID
hr: MusicBrainz Objavljen ID pjesme

en: MusicBrainz Recording ID
hr: MusicBrainz ID snimke

en: MusicBrainz Release Group ID
hr: MusicBrainz ID grupe izdanja

en: Select Album Cover Image
hr: Odaberite sliku omota album

en: Save Album Cover To…
hr: Spremi omot albuma u...

en: Saved cover to {path}
hr: Omot spremljen u {path}

en: Removed cover from file | Removed covers from {n} files
hr[0]: Uklonjeno {n} omota iz datoteka
hr[1]: Uklonjen {n} omot iz datoteke
hr[2]: Uklonjena {n} omota iz datoteka

en: Undo
hr: Poništi

en: More tags
hr: Više oznaka

en: 1 channel | {n} channels
hr[0]: {n} kanala
hr[1]: {n} kanal
hr[2]: {n} kanala

en: Loading Files…
hr: Učitavanje datoteka...

en: Select a File
hr: Odaberi datoteku

en: Select the files you want to edit from the list of opened files.
hr: Odaberi datoteke koje želiš urediti s liste otvorenih datoteka.

en: Previous file
hr: Prošla datoteka

en: Next file
hr: Sljedeća datoteka

en: _Choose Image…
hr: _Odaberi sliku…

en: _Save Image…
hr: _Spremi sliku…

en: _Remove Cover
hr: _Ukloni omot

en: Front
hr: Prednje

en: Back
hr: Stražnje

en: (multiple values)
hr: (više vrijednosti)

note: TRANSLATORS: Placeholder for file sidebar items with no title set
en: (No title)
hr: (Nema naslov)

note: TRANSLATORS: Shown when hovering over the dot next to modified files on the file list
en: File has invalid values
hr: Datoteka ima nevažeće vrijednosti

note: TRANSLATORS: Shown when hovering over the dot next to modified files on the file list
en: File has unsaved changes
hr: Datoteka ima nespremljene promjene

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to remove file from opened file list
en: Remove from list
hr: Makni sa liste

en: Save Changes?
hr: Spremi promjene?

en: If you don't save your changes, they will be permanently lost.
hr: Ako ne spremite svoje promjene, one će biti trajno izgubljene.

en: _Cancel
hr: _Otkaži

en: _Discard and Close
hr: _Odbaci i zatvori

en: _Save and Close
hr: _Spremi i zatvori

en: _Discard and Open
hr: _Odbaci i otvori

en: _Save and Open
hr: _Spremi i otvori

en: Failed to Load File
hr: Učitavanje datoteke nije uspjelo

en: Could not load file {f}. Check the logs for more information.
hr: Nije moguće učitati datoteku {f}. Više informacija potražite u logovima.

en: Failed to Rename File
hr: Spremanje datoteke nije uspjelo

en: Could not rename file {f}. Check the logs for more information.
hr: Nije moguće preimenovati datoteku {f}. Više informacija potražite u logovima.

en: Rename Selected Files
hr: Preimenuj odabrane datoteke

en: Cancel
hr: Otkaži

en: Rename
hr: Preimenuj

en: Failed to rename files. Check the logs for more information.
hr: Preimenovanje datoteka nije uspjelo. Više informacija potražite u logovima.

en: Filename pattern
hr: Uzorak naziva datoteka

en: Preview
hr: Pregled

en: For a list of available placeholders, see the <a href="https://gitlab.gnome.org/World/eartag/-/blob/main/src/backends/README.md#available-tags">list of available tags</a>.
hr: Za popis dostupnih uzoraka pogledajte <a href="https://gitlab.gnome.org/World/eartag/-/blob/main/src/backends/README.md#available-tags">popis dostupnih oznake</a>.

note: TRANSLATORS: Tooltip for release switcher button in MusicBrainz identification dialog. This allows the user to switch between different releases of an album, EP, etc.
en: Other releases
hr: Ostala izdanja

en: Unidentified Files
hr: Neidentificirane datoteke

en: Identified {identified} out of {total} tracks
hr: Identificirano {identified} od {total} pjesama

en: Identify Selected Files
hr: Prepoznajte odabrane datoteke

en: Identify
hr: Identificiraj

en: Apply
hr: Primijeni

en: Track information is provided by <a href="https://musicbrainz.org">Musicbrainz</a>. Files without metadata are identified using the <a href="https://acoustid.org">AcoustID</a> service.
hr: Informacije o pjesmi pruža <a href="https://musicbrainz.org">Musicbrainz</a>. Datoteke bez metapodataka identificiraju se pomoću usluge <a href="https://acoustid.org">AcoustID-a</a>.

en: File could not be identified
hr: Datoteku nije moguće identificirati

en: File identification
hr: Identifikacija datoteke

en: MusicBrainz confidence treshold
hr: MusicBrainz prag pouzdanosti

en: Minimum confidence percentage required for a MusicBrainz search result to be evaluated
hr: Minimalni postotak pouzdanosti potreban za procjenu rezultata MusicBrainz pretraživanja

en: AcoustID confidence treshold
hr: AcoustID prag pouzdanosti

en: Minimum confidence percentage required for an AcoustID lookup result to be evaluated
hr: Minimalni postotak pouzdanosti potreban za procjenu rezultata traženja AcousID-a

en: Downloaded cover art size
hr: Veličina preuzetog omota

en: Do not download covers
hr: Nemoj preuzimati omote

en: 250 px
hr: 250 px

en: 500 px
hr: 500 px

en: 1200 px
hr: 1200 px

en: Maximum size
hr: Maksimalna veličina

[ctx: shortcut window]
en: Files
hr: Datoteke

[ctx: shortcut window]
en: Open files
hr: Otvori datoteke

[ctx: shortcut window]
en: Open folder
hr: Otvori mapu

[ctx: shortcut window]
en: Save all modified files
hr: Spremite sve izmijenjene datoteke

[ctx: shortcut window]
en: Sidebar
hr: Bočna traka

[ctx: shortcut window]
en: Select previous file in sidebar
hr: Odaberite prethodnu datoteku na bočnoj traci

[ctx: shortcut window]
en: Select next file in sidebar
hr: Odaberite sljedeću datoteku na bočnoj traci

[ctx: shortcut window]
en: Select all files in sidebar
hr: Odaberite sve datoteke na bočnoj traci

[ctx: shortcut window]
en: Remove selected files from sidebar
hr: Ukloni odabrane datoteke s bočne trake

[ctx: shortcut window]
en: Closes the window if no files are present.
hr: Zatvara prozor ako nema datoteka.

[ctx: shortcut window]
en: Other
hr: Ostalo

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hr: Tipkovnički prečaci
