app.drey.EarTag - en to it translation catalogue (138 entries)

en: Tag Editor
it: Editor di etichette musicali

note: TRANSLATORS: App description.
en: Edit audio file tags
it: Modifica le etichette dei file audio

en: music;audio;tag;tagging;tagger;
it: musica;audio;tag;etichetta;etichette;etichettare;etichettatore;etichettamento;

en: Ear Tag is a simple audio file tag editor. It is primarily geared towards making quick edits or bulk-editing tracks in albums/EPs. Unlike other tagging programs, Ear Tag does not require the user to set up a music library folder. It can:
it: Ear Tag è un editor semplice di etichette di file audio. È progettato principalmente per effettuare modifiche veloci o in massa in album ed EP. Al contrario di altri programmi per le etichette, Ear Tag non richiede di impostare una cartella per la libreria musicale. Può:

en: Edit tags of MP3, WAV, M4A, FLAC, OGG and WMA files
it: Modificare etichette di file MP3, WAV, M4A, FLAC, OGG e WMA

en: Modify metadata of multiple files at once
it: Modificare i metadati di più file alla volta

en: Rename files using information from present tags
it: Rinominare i file usando le informazioni dalle etichette presenti

en: Identify files using AcoustID
it: Identificare i brani usando AcoustID

en: Network access is only used for the "Identify selected files" option.
it: L'accesso alla rete è usato solo per l'opzione «Identifica i file selezionati».

en: All supported audio files
it: Tutti i file audio supportati

note: TRANSLATOR: Placeholder for file path when multiple files are selected
en: (Multiple files selected)
it: (Più file selezionati)

en: Open Folder
it: Apri cartella

en: Open File
it: Apri file

en: No supported files found in opened folder
it: Nessun file supportato nella cartella aperta

en: Some of the opened files have invalid values; cannot save
it: Alcuni file aperti hanno valori non validi; le modifiche non possono essere salvate

en: No files selected
it: Nessun file selezionato

en: 1 file selected | {n} files selected
it[0]: 1 file selezionato
it[1]: {n} file selezionati

note: TRANSLATORS: Displayed when drag-and-dropping a music file onto the window
en: Drop a file to add it to the opened file list
it: Rilasciare qui un file per aggiungerlo alla lista dei file aperti

en: Save
it: Salva

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to sort files in the opened file list
en: Sort files by track number, album, name
it: Ordina file per numero di traccia, album e nome

note: TRANSLATORS: Tooltip for the button used to close the file list sidebar
en: Close file list
it: Chiude la lista dei file

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to open a file that will be inserted into the file queue
en: Add file
it: Aggiunge file

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to open a file that will be inserted into the file queue
en: Select multiple files
it: Seleziona file multipli

en: Search opened files
it: Cerca file aperti

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Try a different search query.
it: Provare con una chiave di ricerca differente.

en: Select all files
it: Seleziona tutti i file

en: Remove selected files
it: Rimuove i file selezionati

note: TRANSLATORS: Tooltip for the button used to close the file list sidebar
en: Show file list
it: Mostra la lista dei file

en: _Open File
it: Apri _file

en: O_pen Folder
it: Apri _cartella

en: _Rename Selected Files
it: _Rinomina i file selezionati

en: _Identify Selected Files
it: I_dentifica i file selezionati

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _Settings
it: Im_postazioni

en: _About Ear Tag
it: _Informazioni su Ear Tag

en: Open or drag in some audio files to edit their metadata.
it: Aprire o trascinare qui dei brani per modificarne i metadati.

en: Failed to save file
it: Salvataggio del file non riuscito

en: Could not save file {f}. Check the logs for more information.
it: Salvataggio del file {f} non riuscito. Consultare i registri per ulteriori informazioni.

en: Saved changes to files
it: Modifiche sui file salvate

en: Opened file is read-only; changes cannot be saved
it: Il file aperto è in sola lettura; le modifiche non possono essere salvate

en: Some of the opened files are read-only; changes cannot be saved
it: Alcuni dei file aperti sono in sola lettura; le modifiche non possono essere salvate

en: Length
it: Durata

en: Title
it: Titolo

en: Artist
it: Artista

en: Album artist
it: Artista dell’album

en: Track number
it: Numero di traccia

en: Total tracks
it: Totale tracce

en: Genre
it: Genere

en: Release date
it: Data di pubblicazione

en: Comment
it: Commento

en: (Select a tag)
it: (Selezionare un'etichetta)

en: Composer
it: Compositore

en: Encoded by
it: Codificato da

en: Mood
it: Atmosfera

note: TRANSLATORS: Orchestra conductor
en: Conductor
it: Direttore

en: Arranger
it: Arrangiatore

en: Disc number
it: Numero del disco

en: Publisher
it: Editore

en: Language
it: Lingua

en: Disc subtitle
it: Sottotitolo del disco

en: Website/URL
it: Sito Web/URL

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Album artist (sort)
it: Artista dell’album (ordinamento)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Album (sort)
it: Album (ordinamento)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Composer (sort)
it: Compositore (ordinamento)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Artist (sort)
it: Artista (ordinamento)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Title (sort)
it: Titolo (ordinamento)

en: Select Album Cover Image
it: Selezionare un'immagine di copertina dell'album

en: Save Album Cover To…
it: Salva copertina album su…

en: Saved cover to {path}
it: Copertina salvata su {path}

en: Removed cover from file | Removed covers from {n} files
it[0]: Rimossa copertina dal file
it[1]: Rimossa copertina da {n} file

en: Undo
it: Annulla

en: More tags
it: Più etichette

en: 1 channel | {n} channels
it[0]: 1 canale
it[1]: {n} canali

en: Loading Files…
it: Caricamento dei file…

en: Select a File
it: Selezionare un file

en: Select the files you want to edit from the list of opened files.
it: Selezionare i file da modificare dalla lista dei file aperti.

en: Previous file
it: File precedente

en: Next file
it: File successivo

en: _Choose Image…
it: S_cegli immagine…

en: _Save Image…
it: _Salva immagine…

en: _Remove Cover
it: _Rimuovi copertina

en: Front
it: Fronte

en: Back
it: Retro

en: (multiple values)
it: (più valori)

note: TRANSLATORS: Placeholder for file sidebar items with no title set
en: (No title)
it: (Nessun titolo)

note: TRANSLATORS: Shown when hovering over the dot next to modified files on the file list
en: File has invalid values
it: Il file contiene dei valori non validi

note: TRANSLATORS: Shown when hovering over the dot next to modified files on the file list
en: File has unsaved changes
it: Il file contiene delle modifiche non salvate

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to remove file from opened file list
en: Remove from list
it: Rimuove dalla lista

en: Save Changes?
it: Salvare le modifiche?

en: If you don't save your changes, they will be permanently lost.
it: Le modifiche saranno perse definitivamente se le modifiche non vengono salvate.

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Discard and Close
it: _Scarta e chiudi

en: _Save and Close
it: _Salva e chiudi

en: _Discard and Open
it: _Scarta e apri

en: _Save and Open
it: _Salva e apri

en: Failed to Load File
it: Caricamento del file non riuscito

en: Could not load file {f}. Check the logs for more information.
it: Caricamento del file {f} non riuscito. Consultare i registri per ulteriori informazioni.

en: Failed to Rename File
it: Rinomina del file non riuscita

en: Could not rename file {f}. Check the logs for more information.
it: Rinomina del file {f} non riuscita. Consultare i registri per ulteriori informazioni.

en: Rename Selected Files
it: Rinomina i file selezionati

en: Cancel
it: Annulla

en: Rename
it: Rinomina

en: Failed to rename files. Check the logs for more information.
it: Rinomina dei file non riuscita. Consultare i registri per ulteriori informazioni.

en: Filename pattern
it: Schema del nome del file

en: Preview
it: Anteprima

en: For a list of available placeholders, see the <a href="https://gitlab.gnome.org/World/eartag/-/blob/main/src/backends/README.md#available-tags">list of available tags</a>.
it: Consultare la <a href="https://gitlab.gnome.org/World/eartag/-/blob/main/src/backends/README.md#available-tags">lista delle etichette disponibili</a> per un elenco delle etichette che si possono usare.

note: TRANSLATORS: Tooltip for release switcher button in MusicBrainz identification dialog. This allows the user to switch between different releases of an album, EP, etc.
en: Other releases
it: Altre pubblicazioni

en: Unidentified Files
it: File non identificati

en: Identified {identified} out of {total} tracks
it: {identified} su {total} tracce identificate

en: Identify Selected Files
it: Identifica i file selezionati

en: Identify
it: Identifica

en: Apply
it: Applica

en: Track information is provided by <a href="https://musicbrainz.org">Musicbrainz</a>. Files without metadata are identified using the <a href="https://acoustid.org">AcoustID</a> service.
it: Le informazioni sulle tracce sono fornite da <a href="https://musicbrainz.org">MusicBrainz</a>. I file senza metadati vengono identificati usando il servizio <a href="https://acoustid.org">AcoustID</a>.

en: File could not be identified
it: Identificazione del file non riuscita

en: File identification
it: Identificazione del file

en: MusicBrainz confidence treshold
it: Livello di confidenza di MusicBrainz

en: Minimum confidence percentage required for a MusicBrainz search result to be evaluated
it: Minima percentuale di confidenza richiesta affinché un risultato della ricerca con MusicBrainz sia valutato

en: AcoustID confidence treshold
it: Livello di confidenza di AcoustID

en: Minimum confidence percentage required for an AcoustID lookup result to be evaluated
it: Minima percentuale di confidenza richiesta affinché un risultato della ricerca con AcoustID sia valutato

en: Downloaded cover art size
it: Dimensione della copertina scaricata

en: Do not download covers
it: Non scaricare le copertine

en: 250 px
it: 250 px

en: 500 px
it: 500 px

en: 1200 px
it: 1200 px

en: Maximum size
it: Dimensione massima

[ctx: shortcut window]
en: Files
it: File

[ctx: shortcut window]
en: Open files
it: Apre file

[ctx: shortcut window]
en: Open folder
it: Apre una cartella

[ctx: shortcut window]
en: Save all modified files
it: Salva tutti i file modificati

[ctx: shortcut window]
en: Sidebar
it: Riquadro laterale

[ctx: shortcut window]
en: Select previous file in sidebar
it: Seleziona il file precedente nel riquadro laterale

[ctx: shortcut window]
en: Select next file in sidebar
it: Seleziona il file successivo nel riquadro laterale

[ctx: shortcut window]
en: Select all files in sidebar
it: Seleziona tutti i file nel riquadro laterale

[ctx: shortcut window]
en: Remove selected files from sidebar
it: Rimuove i file selezionati dal riquadro laterale

[ctx: shortcut window]
en: Closes the window if no files are present.
it: In assenza di file, chiude la finestra.

[ctx: shortcut window]
en: Other
it: Altre

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera
