app.drey.EarTag - en to nl translation catalogue (167 entries)

en: Tag Editor
nl: Tagbewerker

note: TRANSLATORS: App description.
en: Edit audio file tags
nl: Bewerk tags in audiobestanden

en: music;audio;tag;tagging;tagger;
nl: music;audio;tag;tagging;tagger;muziek;taggen;metadata;

en: Ear Tag is a simple audio file tag editor. It is primarily geared towards making quick edits or bulk-editing tracks in albums/EPs. Unlike other tagging programs, Ear Tag does not require the user to set up a music library folder. It can:
nl: Ear Tag is een eenvoudige bewerker voor audiotags. Het . In tegenstelling tot ander tagbewerkingstoepassingen vereist Ear Tag niet dat de gebruiker een muziekmap instelt. Ear Tag kan:

en: Edit tags of MP3, WAV, M4A, FLAC, OGG and WMA files
nl: Bewerk tags in MP3-, WAV-, M4A-, FLAC-, OGG- en WMA-bestanden

en: Modify metadata of multiple files at once
nl: De metadata van meerdere bestanden tegelijk bewerken

en: Rename files using information from present tags
nl: Bestanden hernoemen met informatie uit de aanwezige tags

en: Identify files using AcoustID
nl: Bestanden identificeren met AcoustID

en: Network access is only used for the "Identify selected files" option.
nl: Netwerktoegang wordt enkel gebruikt voor de optie ‘Geselecteerde bestanden identificeren’.

en: All supported audio files
nl: Alle ondersteunde audiobestanden

note: TRANSLATOR: Placeholder for file path when multiple files are selected
en: (Multiple files selected)
nl: (meerdere bestanden geselecteerd)

en: Open Folder
nl: Map openen

en: Open File
nl: Bestand openen

en: No supported files found in opened folder
nl: Geen ondersteunde bestanden gevonden in de geopende map

en: Some of the opened files have invalid values; cannot save
nl: Sommige geopende bestanden hebben ongeldige waarden; kan wijzigingen niet opslaan

en: No files selected
nl: Geen bestanden geselecteerd

en: 1 file selected | {n} files selected
nl[0]: 1 bestand geselecteerd
nl[1]: {n} bestanden geselecteerd

en: Undid changes in 1 file | Undid changes in {n} files
nl[0]: Wijzigingen aan 1 bestand ongedaan gemaakt
nl[1]: Wijzigingen aan {n} bestanden ongedaan gemaakt

en: Redo
nl: Opnieuw uitvoeren

en: Redid changes in 1 file | Redid changes in {n} files
nl[0]: Wijzigingen aan 1 bestand opnieuw uitgevoerd
nl[1]: Wijzigingen aan {n} bestanden opnieuw uitgevoerd

en: Removed tags from 1 file | Removed tags from {n} files
nl[0]: Tags uit 1 bestand verwijderd
nl[1]: Tags uit {n} bestanden verwijderd

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Undid tag removal in 1 file | Undid tag removal in {n} files
nl[0]: Verwijderen van tags in 1 bestand ongedaan gemaakt
nl[1]: Verwijderen van tags in {n} bestanden ongedaan gemaakt

note: TRANSLATORS: Displayed when drag-and-dropping a music file onto the window
en: Drop a file to add it to the opened file list
nl: Sleep een bestand hierheen om deze toe te voegen aan de lijst met geopende bestanden

en: Save
nl: Opslaan

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to sort files in the opened file list
en: Sort files by track number, album, name
nl: Sorteer bestanden op tracknummer, album, naam

note: TRANSLATORS: Tooltip for the button used to close the file list sidebar
en: Close file list
nl: Bestandslijst sluiten

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to open a file that will be inserted into the file queue
en: Add file
nl: Bestand toevoegen

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to open a file that will be inserted into the file queue
en: Select multiple files
nl: Meerdere bestanden selecteren

en: Search opened files
nl: Zoeken in geopende bestanden

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Try a different search query.
nl: Probeer een andere zoekopdracht.

en: Select all files
nl: Alle bestanden selecteren

en: Remove selected files
nl: Geselecteerde bestanden verwijderen

note: TRANSLATORS: Tooltip for the button used to close the file list sidebar
en: Show file list
nl: Bestandslijst weergeven

en: _Open File
nl: Bestand _openen

en: O_pen Folder
nl: Map o_penen

en: _Rename Selected Files
nl: Geselecteerde bestanden he_rnoemen

en: _Extract Tags from Filename
nl: Tags uit b_estandsnaam halen

en: _Identify Selected Files
nl: Geselecteerde bestanden _identificeren

en: _Undo Changes in Selected Files
nl: Wijzigingen aan geselecteerde bestanden _ongedaan maken

en: _Remove All Tags in Selected Files
nl: Alle tags in geselecteerde bestanden ve_rwijderen

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: _Settings
nl: In_stellingen

en: _About Ear Tag
nl: _Over Ear Tag

en: Open or drag in some audio files to edit their metadata.
nl: Open of versleep audiobestanden hierheen om hun metadata te bewerken.

en: Failed to save file
nl: Bestand opslaan mislukt

en: Could not save file {f}. Check the logs for more information.
nl: Kon bestand {f} niet opslaan. Controleer de logboeken voor meer informatie.

note: TRANSLATORS: "Okay" button in the "failed to save file" dialog
en: OK
nl: Oké

en: Saved changes to files
nl: Wijzigingen aan bestanden opgeslagen

en: Opened file is read-only; changes cannot be saved
nl: Het geopende bestand is alleen-lezen; kan wijzigingen niet opslaan

en: Some of the opened files are read-only; changes cannot be saved
nl: Sommige geopende bestanden zijn alleen-lezen; kan wijzigingen niet opslaan

en: Length
nl: Lengte

en: Bitrate
nl: Bitsnelheid

en: Title
nl: Titel

en: Artist
nl: Artiest

en: Album artist
nl: Albumartiest

en: Track number
nl: Tracknummer

en: Total tracks
nl: Totaal aantal nummers

en: Release date
nl: Datum van uitgave

en: Comment
nl: Opmerking

en: (Select a tag)
nl: (Selecteer een tag)

en: Compilation
nl: Compilatie

en: Composer
nl: Componist

en: Encoded by
nl: Gecodeerd door

en: Mood
nl: Stemming

note: TRANSLATORS: Orchestra conductor
en: Conductor
nl: Dirigent

en: Arranger
nl: Arrangeur

en: Disc number
nl: Schijfnummer

en: Publisher
nl: Uitgever

en: Language
nl: Taal

en: Disc subtitle
nl: Schijfondertitel

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Album artist (sort)
nl: Sorteervolgorde albumartiest

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Album (sort)
nl: Sorteervolgorde album

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Composer (sort)
nl: Sorteervolgorde componist

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Artist (sort)
nl: Sorteervolgorde artiest

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Title (sort)
nl: Sorteervolgorde titel

en: MusicBrainz Artist ID
nl: MusicBrainz-artiest-ID

en: MusicBrainz Album ID
nl: MusicBrainz-album-ID

en: MusicBrainz Album Artist ID
nl: MusicBrainz-albumartiest-ID

en: MusicBrainz Release Track ID
nl: MusicBrainz-uitgavenummer-ID

en: MusicBrainz Recording ID
nl: MusicBrainz-opname-ID

en: MusicBrainz Release Group ID
nl: MusicBrainz-uitgavegroep-ID

en: Select Album Cover Image
nl: Albumhoesafbeelding selecteren

en: Save Album Cover To…
nl: Albumhoes opslaan naar…

en: Saved cover to {path}
nl: Albumhoes opgeslagen in {path}

en: Removed cover from file | Removed covers from {n} files
nl[0]: Albumhoes uit bestand verwijderd
nl[1]: Albumhoezen uit {n} bestanden verwijderd

en: 1 channel | {n} channels
nl[0]: 1 kanaal
nl[1]: {n} kanalen

en: (multiple files)
nl: (meerdere bestanden)

en: Loading Files…
nl: Bestanden worden geladen…

en: Select a File
nl: Bestand selecteren

en: Select the files you want to edit from the list of opened files.
nl: Selecteer de bestanden die u wilt bewerken van de lijst met geopende bestanden.

en: Previous file
nl: Vorige bestand

en: Next file
nl: Volgende bestand

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: _Choose Image…
nl: Afbeelding _kiezen…

en: _Save Image…
nl: Afbeelding op_slaan…

en: _Remove Cover
nl: Albumhoes ve_rwijderen

en: Front
nl: Voorzijde

en: Back
nl: Achterzijde

en: (multiple values)
nl: (meerdere waarden)

note: TRANSLATORS: Placeholder for file sidebar items with no title set
en: (No title)
nl: (geen titel)

note: TRANSLATORS: Shown when hovering over the dot next to modified files on the file list
en: File has invalid values
nl: Bestand heeft ongeldige waarden

note: TRANSLATORS: Shown when hovering over the dot next to modified files on the file list
en: File has unsaved changes
nl: Bestand heeft niet-opgeslagen wijzigingen

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to remove file from opened file list
en: Remove from list
nl: Uit lijst verwijderen

en: Save Changes?
nl: Wijzigingen opslaan?

en: If you don't save your changes, they will be permanently lost.
nl: Als u uw wijzigingen niet opslaat zullen deze definitief verloren gaan.

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Discard and Close
nl: _Verwerpen en sluiten

en: _Save and Close
nl: Op_slaan en sluiten

en: _Discard and Open
nl: _Verwerpen en openen

en: _Save and Open
nl: Op_slaan en openen

en: Failed to Load File
nl: Laden van bestand mislukt

en: Could not load file {f}. Check the logs for more information.
nl: Kon bestand {f} niet laden. Controleer de logboeken voor meer informatie.

en: _OK
nl: _Oké

en: Failed to Rename File
nl: Hernoemen van bestand mislukt

en: Could not rename file {f}. Check the logs for more information.
nl: Kon bestand {f} niet hernoemen. Controleer de logboeken voor meer informatie.

en: Untitled
nl: Naamloos

en: Unknown {tag_name}
nl: {tag_name} onbekend

en: Selected folder does not exist
nl: De geselecteerde map bestaat niet

en: Selected folder is read-only
nl: De geselecteerde map is alleen-lezen

en: Rename Selected Files
nl: Geselecteerde bestanden hernoemen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Ear Tag needs additional permissions to rename files in-place.
nl: Ear Tag vereist extra toegangsrechten om bestanden ter plaatse te hernoemen.

en: Learn More
nl: Meer informatie

en: Failed to rename files. Check the logs for more information.
nl: Kon bestanden niet hernoemen. Controleer de logboeken voor meer informatie.

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Filename pattern
nl: Bestandsnaampatroon

en: Insert tag placeholder
nl: Plaatshouder voor tag invoegen

en: Move to folder
nl: Verplaatsen naar map

en: Select a folder…
nl: Map selecteren…

en: Unselect folder
nl: Map deselecteren

en: For a list of available placeholders, see the <a href="https://gitlab.gnome.org/World/eartag/-/blob/main/src/backends/README.md#available-tags">list of available tags</a>.
nl: Bekijk hier een <a href="https://gitlab.gnome.org/World/eartag/-/blob/main/src/backends/README.md#available-tags">lijst met beschikbare tags</a>.

en: Extracted tags for {extracted} out of {total} tracks
nl: Tags uit {extracted} van de {total} nummers gehaald

en: Extract Tags from Filename
nl: Tags uit bestandsnaam halen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Ignore common suffixes
nl: Veelvoorkomende achtervoegsels negeren

en: Automatically ignores ID suffixes often found in filenames of downloaded files. Disable this option if it interferes with your filenames.
nl: Negeert automatisch ID-achtervoegsels die vaak in bestandsnamen van gedownloade bestanden voorkomen. Schakel deze optie uit als ze problemen veroorzaakt met uw bestandsnamen.

en: Select file to preview
nl: Selecteer een bestand om de voorbeeldweergave te bekijken

note: TRANSLATORS: Tooltip for release switcher button in MusicBrainz identification dialog. This allows the user to switch between different releases of an album, EP, etc.
en: Other releases
nl: Overige uitgaves

en: Unidentified Files
nl: Niet-geïdentificeerde bestanden

en: Identified {identified} out of {total} tracks
nl: {identified} van de {total} nummers geïdentificeerd

en: Identify Selected Files
nl: Geselecteerde bestanden identificeren

en: Identify
nl: Identificeren

en: Track information is provided by <a href="https://musicbrainz.org">Musicbrainz</a>. Files without metadata are identified using the <a href="https://acoustid.org">AcoustID</a> service.
nl: Informatie over nummers wordt geleverd door <a href="https://musicbrainz.org">Musicbrainz</a>. Bestanden zonder metadata worden geïdentificeerd met <a href="https://acoustid.org">AcoustID</a>.

en: File could not be identified
nl: Het bestand kon niet geïdentificeerd worden

en: File identification
nl: Bestandsidentificatie

en: MusicBrainz confidence treshold
nl: MusicBrainz-vertrouwensdrempel

en: Minimum confidence percentage required for a MusicBrainz search result to be evaluated
nl: Minimale waarde van vertrouwensdrempel vooraleer een MusicBrainz-zoekresultaat geëvalueerd wordt

en: AcoustID confidence treshold
nl: AcoustID-vertrouwensdrempel

en: Minimum confidence percentage required for an AcoustID lookup result to be evaluated
nl: Minimale waarde van vertrouwensdrempel vooraleer een AcoustID-zoekresultaat geëvalueerd wordt

en: Downloaded cover art size
nl: Grootte van gedownloade albumhoezen

en: Do not download covers
nl: Albumhoezen niet downloaden

en: Maximum size
nl: Maximale grootte

[ctx: shortcut window]
en: Files
nl: Bestanden

[ctx: shortcut window]
en: Open files
nl: Bestanden openen

[ctx: shortcut window]
en: Open folder
nl: Map openen

[ctx: shortcut window]
en: Save all modified files
nl: Alle gewijzigde bestanden opslaan

[ctx: shortcut window]
en: Sidebar
nl: Zijbalk

[ctx: shortcut window]
en: Select previous file in sidebar
nl: Vorig bestand in zijbalk selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Select next file in sidebar
nl: Volgend bestand in zijbalk selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Select all files in sidebar
nl: Alle bestanden in zijbalk selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Remove selected files from sidebar
nl: Geselecteerde bestanden uit zijbalk verwijderen

[ctx: shortcut window]
en: Closes the window if no files are present.
nl: Sluit het venster als er geen bestanden aanwezig zijn.

[ctx: shortcut window]
en: Other
nl: Overige

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen
