app.drey.EarTag - en to tr translation catalogue (171 entries)

en: Tag Editor
tr: Etiket Düzenleyici

note: TRANSLATORS: App description.
en: Edit audio file tags
tr: Ses dosyası etiketlerini düzenle

en: music;audio;tag;tagging;tagger;
tr: müzik;ses;etiket;etiketleme;etiketleyici;

en: Ear Tag is a simple audio file tag editor. It is primarily geared towards making quick edits or bulk-editing tracks in albums/EPs. Unlike other tagging programs, Ear Tag does not require the user to set up a music library folder. It can:
tr: Ear Tag, basit bir ses dosyası etiketi düzenleyicisidir. Temel olarak albüm/uzun çalar parçalarında hızlı düzenlemeler yapmak ya da toplu düzenlemeler yapmak için tasarlanmıştır. Diğer etiketleme programlarının aksine, Ear Tag kullanıcının bir müzik kütüphanesi klasörü kurmasını gerektirmez. Yetenekleri şunlardır:

en: Edit tags of MP3, WAV, M4A, FLAC, OGG and WMA files
tr: MP3, WAV, M4A, FLAC, OGG ve WMA dosyalarının etiketlerini düzenleme

en: Modify metadata of multiple files at once
tr: Birden fazla dosyanın üst verilerini aynı anda düzenleme

en: Rename files using information from present tags
tr: Etiketlerdeki bilgileri kullanarak dosyaları yeniden adlandırma

en: Identify files using AcoustID
tr: AcoustID kullanarak dosyaları tanımlama

en: Network access is only used for the "Identify selected files" option.
tr: Ağ erişimi yalnızca "Seçilen Dosyaları Tanımla" seçeneği için kullanılır.

en: All supported audio files
tr: Tüm desteklenen ses dosyaları

note: TRANSLATOR: Placeholder for file path when multiple files are selected
en: (Multiple files selected)
tr: (Birden çok dosya seçildi)

en: Open Folder
tr: Klasör Aç

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: No supported files found in opened folder
tr: Açılan klasörde desteklenen dosya bulunamadı

en: Some of the opened files have invalid values; cannot save
tr: Açılan dosyalardan bazılarının geçersiz değerleri var; değişiklikler kaydedilemez

en: No files selected
tr: Hiçbir dosya seçilmedi

en: 1 file selected | {n} files selected
tr[0]: {n} dosya seçildi

en: Undid changes in 1 file | Undid changes in {n} files
tr[0]: {n} dosyadaki değişiklikleri geri al

en: Redo
tr: Yinele

en: Redid changes in 1 file | Redid changes in {n} files
tr[0]: {n} dosyadaki değişiklikleri yine yap

en: Removed tags from 1 file | Removed tags from {n} files
tr[0]: {n}dosyadan etiketler kaldırıldı

en: Undo
tr: Geri Al

en: Undid tag removal in 1 file | Undid tag removal in {n} files
tr[0]: {n} dosyadaki etiket kaldırmayı geri al

note: TRANSLATORS: Displayed when drag-and-dropping a music file onto the window
en: Drop a file to add it to the opened file list
tr: Açılan dosya listesine eklemek için bir dosya bırakın

en: Save
tr: Kaydet

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to sort files in the opened file list
en: Sort files by track number, album, name
tr: Dosyaları parça numarasına, albüme, ada göre sırala

note: TRANSLATORS: Tooltip for the button used to close the file list sidebar
en: Close file list
tr: Dosya listesini kapat

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to open a file that will be inserted into the file queue
en: Add file
tr: Dosya ekle

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to open a file that will be inserted into the file queue
en: Select multiple files
tr: Birden çok dosya seç

en: Search opened files
tr: Açık dosyaları ara

en: No Results Found
tr: Hiçbir Sonuç Bulunamadı

en: Try a different search query.
tr: Başka arama deneyin.

en: Select all files
tr: Tüm dosyaları seç

en: Remove selected files
tr: Seçilen dosyaları kaldır

note: TRANSLATORS: Tooltip for the button used to close the file list sidebar
en: Show file list
tr: Dosya listesini göster

en: _Open File
tr: Dosya _Aç

en: O_pen Folder
tr: _Klasör Aç

en: _Rename Selected Files
tr: Seçilen Dosyaları _Yeniden Adlandır

en: _Extract Tags from Filename
tr: Dosya Adından Etiketleri _Ayıkla

en: _Identify Selected Files
tr: Seçilen Dosyaları _Tanımla

en: _Undo Changes in Selected Files
tr: Seçilen Dosyalardaki Değişiklikleri _Geri Al

en: _Remove All Tags in Selected Files
tr: Seçilen Dosyalardaki Tüm Etiketleri _Kaldır

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Settings
tr: _Ayarlar

en: _About Ear Tag
tr: Ear Tag _Hakkında

en: Open or drag in some audio files to edit their metadata.
tr: Üst verilerini düzenlemek için ses dosyalarını açın ya da buraya sürükleyin.

en: Failed to save file
tr: Dosya kaydedilemedi

en: Could not save file {f}. Check the logs for more information.
tr: {f} dosyası kaydedilemedi. Daha çok bilgi için günlükleri gözden geçirin.

note: TRANSLATORS: "Okay" button in the "failed to save file" dialog
en: OK
tr: Tamam

en: Saved changes to files
tr: Değişiklikler dosyalara kaydedildi

en: Opened file is read-only; changes cannot be saved
tr: Açılan dosya salt okunur; değişiklikler kaydedilemez

en: Some of the opened files are read-only; changes cannot be saved
tr: Açılan dosyalardan bazıları salt okunur; değişiklikler kaydedilemez

en: Length
tr: Uzunluk

en: Bitrate
tr: Bit oranı

en: Title
tr: Parça adı

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Album
tr: Albüm

en: Album artist
tr: Albüm sanatçısı

en: Track number
tr: Parça numarası

en: Total tracks
tr: Toplam parça

en: Genre
tr: Tarz

en: Release date
tr: Yayın tarihi

en: Comment
tr: Yorum

en: (Select a tag)
tr: (Etiket seç)

en: Compilation
tr: Derleme

en: Composer
tr: Besteci

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Encoded by
tr: Kodlayıcı

en: Mood
tr: Ruh hali

note: TRANSLATORS: Orchestra conductor
en: Conductor
tr: Yapımcı

en: Arranger
tr: Aranjör

en: Disc number
tr: Disk numarası

en: Publisher
tr: Yayıncı

en: Language
tr: Dil

en: Disc subtitle
tr: Disk alt yazısı

en: Website/URL
tr: Web sitesi/URL

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Album artist (sort)
tr: Albüm sanatçısı (sırala)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Album (sort)
tr: Albüm (sırala)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Composer (sort)
tr: Besteci (sırala)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Artist (sort)
tr: Sanatçı (sırala)

note: TRANSLATORS: This is a sort tag, as in, a tag that dictates how music software should treat this tag when sorting.
en: Title (sort)
tr: Parça adı (sırala)

en: MusicBrainz Artist ID
tr: MusicBrainz Sanatçı Kimliği

en: MusicBrainz Album ID
tr: MusicBrainz Albüm Kimliği

en: MusicBrainz Album Artist ID
tr: MusicBrainz Albüm Sanatçı Kimliği

en: MusicBrainz Release Track ID
tr: MusicBrainz Yayın Parça Kimliği

en: MusicBrainz Recording ID
tr: MusicBrainz Kayıt Kimliği

en: MusicBrainz Release Group ID
tr: MusicBrainz Yayın Grup Kimliği

en: Select Album Cover Image
tr: Albüm Kapak Resmi Seç

en: Save Album Cover To…
tr: Albüm Kapak Resmi Kaydet…

en: Saved cover to {path}
tr: Kapak {path} yoluna kaydedildi

en: Removed cover from file | Removed covers from {n} files
tr[0]: {n}dosyadan kapaklar kaldırıldı

en: 1 channel | {n} channels
tr[0]: {n} kanal

en: (multiple files)
tr: (çoklu dosya)

en: Loading Files…
tr: Dosyalar Yükleniyor…

en: Select a File
tr: Dosya Seç

en: Select the files you want to edit from the list of opened files.
tr: Açılan dosyalar listesinden düzenlemek istediğiniz dosyaları seçin.

en: Previous file
tr: Önceki dosya

en: Next file
tr: Sonraki dosya

en: Filename
tr: Dosya adı

en: _Choose Image…
tr: _Görüntü Seç…

en: _Save Image…
tr: Görüntüyü _Kaydet…

en: _Remove Cover
tr: Kapağı _Kaldır

en: Front
tr: Ön

en: Back
tr: Geri

en: (multiple values)
tr: (çoklu değer)

note: TRANSLATORS: Placeholder for file sidebar items with no title set
en: (No title)
tr: (Başlıksız)

note: TRANSLATORS: Shown when hovering over the dot next to modified files on the file list
en: File has invalid values
tr: Dosyada geçersiz değerler var

note: TRANSLATORS: Shown when hovering over the dot next to modified files on the file list
en: File has unsaved changes
tr: Dosyada kaydedilmemiş değişiklikler var

note: TRANSLATORS: Tooltip for button used to remove file from opened file list
en: Remove from list
tr: Listeden kaldır

en: Save Changes?
tr: Değişiklikler Kaydedilsin Mi?

en: If you don't save your changes, they will be permanently lost.
tr: Kaydetmezseniz tüm değişiklikleriniz kalıcı olarak yitecek.

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Discard and Close
tr: _Değişiklikleri Gözden Çıkar ve Kapat

en: _Save and Close
tr: _Kaydet ve Kapat

en: _Discard and Open
tr: _Değişiklikleri Gözden Çıkar ve Aç

en: _Save and Open
tr: _Kaydet ve Aç

en: Failed to Load File
tr: Dosya Yüklenemedi

en: Could not load file {f}. Check the logs for more information.
tr: {f} dosyası yüklenemedi. Daha çok bilgi için günlükleri gözden geçirin.

en: _OK
tr: _Tamam

en: Failed to Rename File
tr: Dosya Yeniden Adlandırılamadı

en: Could not rename file {f}. Check the logs for more information.
tr: {f} dosyası yeniden adlandırılamadı. Daha çok bilgi için günlükleri gözden geçirin.

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Unknown {tag_name}
tr: {tag_name} bilinmiyor

en: Selected folder does not exist
tr: Seçilen klasör yok

en: Selected folder is read-only
tr: Seçilen klasör salt okunur

en: Rename Selected Files
tr: Seçilen Dosyaları Yeniden Adlandır

en: Cancel
tr: İptal

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Ear Tag needs additional permissions to rename files in-place.
tr: Ear Tag dosyaları yerinde yeniden adlandırmak için ek izinlere gereksinir.

en: Learn More
tr: Daha Çoğunu Öğren

en: Failed to rename files. Check the logs for more information.
tr: Dosyalar yeniden adlandırılamadı. Daha çok bilgi için günlükleri gözden geçirin.

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Filename pattern
tr: Dosya adı deseni

en: Insert tag placeholder
tr: Etiket yer tutucu ekle

en: Move to folder
tr: Klasöre taşı

en: Select a folder…
tr: Klasör seç…

en: Unselect folder
tr: Klasör seçimini kaldır

en: For a list of available placeholders, see the <a href="https://gitlab.gnome.org/World/eartag/-/blob/main/src/backends/README.md#available-tags">list of available tags</a>.
tr: Kullanılabilir etiketlerin listesi için <a href="https://gitlab.gnome.org/World/eartag/-/blob/main/src/backends/README.md#available-tags">kullanılabilir etiketler listesine</a> bakınız.

en: Extracted tags for {extracted} out of {total} tracks
tr: {extracted} / {total} parça için etiketler ayıklandı

en: Extract Tags from Filename
tr: Dosya Adından Etiketleri Ayıkla

en: Apply
tr: Uygula

en: Ignore common suffixes
tr: Yaygın son ekleri yok say

en: Automatically ignores ID suffixes often found in filenames of downloaded files. Disable this option if it interferes with your filenames.
tr: Genellikle indirilen dosya adlarında bulunan kimlik son eklerini kendiliğinden yok sayar. Dosya adlarınızla çakışıyorsa bu seçeneği devre dışı bırakın.

en: Select file to preview
tr: Ön izleme için dosya seç

note: TRANSLATORS: Tooltip for release switcher button in MusicBrainz identification dialog. This allows the user to switch between different releases of an album, EP, etc.
en: Other releases
tr: Diğer yayınlar

en: Unidentified Files
tr: Tanımlanmamış Dosyalar

en: Identified {identified} out of {total} tracks
tr: {identified} / {total} parça tanımlandı

en: Identify Selected Files
tr: Seçilen Dosyaları Tanımla

en: Identify
tr: Tanımla

en: Track information is provided by <a href="https://musicbrainz.org">Musicbrainz</a>. Files without metadata are identified using the <a href="https://acoustid.org">AcoustID</a> service.
tr: Parça bilgileri <a href="https://musicbrainz.org">Musicbrainz</a> tarafından sağlanmaktadır. Üst verileri olmayan dosyalar <a href="https://acoustid.org">AcoustID</a> hizmeti kullanılarak tanımlanır.

en: File could not be identified
tr: Dosya tanımlanamadı

en: File identification
tr: Dosya tanımlama

en: MusicBrainz confidence treshold
tr: MusicBrainz güven eşiği

en: Minimum confidence percentage required for a MusicBrainz search result to be evaluated
tr: MusicBrainz arama sonucunun değerlendirilmesi için gereken azami güven yüzdesi

en: AcoustID confidence treshold
tr: AcoustID güven eşiği

en: Minimum confidence percentage required for an AcoustID lookup result to be evaluated
tr: AcoustID arama sonucunun değerlendirilmesi için gereken asgari güven yüzdesi

en: Downloaded cover art size
tr: İndirilen kapak boyutu

en: Do not download covers
tr: Kapakları indirme

en: Maximum size
tr: Azami boyut

[ctx: shortcut window]
en: Files
tr: Dosyalar

[ctx: shortcut window]
en: Open files
tr: Dosya aç

[ctx: shortcut window]
en: Open folder
tr: Klasör aç

[ctx: shortcut window]
en: Save all modified files
tr: Tüm değiştirilen dosyaları kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

[ctx: shortcut window]
en: Select previous file in sidebar
tr: Kenar çubuğunda önceki dosyayı seç

[ctx: shortcut window]
en: Select next file in sidebar
tr: Kenar çubuğunda sonraki dosyayı seç

[ctx: shortcut window]
en: Select all files in sidebar
tr: Kenar çubuğundaki tüm dosyaları seç

[ctx: shortcut window]
en: Remove selected files from sidebar
tr: Seçilen dosyaları kenar çubuğundan kaldır

[ctx: shortcut window]
en: Closes the window if no files are present.
tr: Hiçbir dosya yoksa pencereyi kapatır.

[ctx: shortcut window]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları
