easyeffects - en to ar translation catalogue (98 entries)

en: Quit Easy Effects. Useful when running in service mode.
ar: الخروج من Easy Effects. مفيد عند التشغيل في وضع الخدمة.

en: Reset Easy Effects.
ar: إعادة ضبط Easy Effects.

en: Load a preset. Example: easyeffects -l music
ar: تحميل إعداد مسبق. مثال: easyeffects -l music

en: preset-name
ar: اسم الإعداد المسبق

en: Show available presets.
ar: عرض الإعدادات المسبقة.

en: preset-type
ar: نوع الإعدادا المسبق

en: Deprecated. Use --service-mode instead.
ar: مهمل. استخدم --service-mode بدلًا منه.

en: Start the application with service mode turned on.
ar: قم بتشغيل التطبيق مع تفعيل وضع الخدمة.

en: Enable debug messages.
ar: تفعيل رسائل تصحيح الأخطاء.

en: Controls
ar: ضوابط

en: Reference
ar: المرجع

en: Momentary
ar: لحظي

en: Integrated
ar: متكامل

en: Target
ar: الهدف

en: Silence
ar: الصمت

en: Loudness
ar: الجهارة

en: Relative
ar: نسبي

en: Range
ar: النطاق

en: Using %1
ar: الاستخدام 1%

en: Force silence when the level is below the silence threshold
ar: فرض الصمت عندما يكون مستوى الصوت أقل من عتبة الصمت

en: 3rd
ar: الثالث

en: 2nd
ar: الثاني

en: Amount
ar: مقدار

en: Harmonics
ar: توافقية الموجة

en: Scope
ar: التركيز

en: Floor
ar: الحد الأدنى

en: Listen
ar: استمع

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Output
ar: الخرج

en: Link
ar: ربط

en: Empty List
ar: القائمة فارغة

en: Remove Application
ar: حذف التطبيق

en: Compressor
ar: الضاغط الصوتي

en: Mode
ar: الوضع

en: Ratio
ar: نسبة

en: Attack
ar: هجوم

en: Release
ar: الإصدار

en: Type
ar: نوع

en: RMS
ar: آر ام اس

en: Source
ar: مصدر

en: Middle
ar: منتصف

en: Side
ar: جانب

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Min
ar: الأدنى

en: Max
ar: الأقصى

en: Left/Right
ar: يمين/يسار

en: Right/Left
ar: يسار/يمين

en: Mid/Side
ar: الجانب/المنتصف

en: Side/Mid
ar: المنتصف/الجانب

en: Off
ar: مطفي

en: Gain
ar: التضخيم

en: Search
ar: بحث

en: Impulses
ar: استجابات نبضية

en: Channels
ar: قنوات

en: Autogain
ar: التضخيم التلقائي

en: Default
ar: الافتراضي

en: Presets
ar: الإعدادات المسبقة

en: Mute
ar: كتم

en: Bypass
ar: تخطي

en: Detection
ar: كشف

en: Split
ar: تقسيم

en: Time
ar: الوقت

en: Toggle this effect
ar: بدل هذا التأثير

en: Remove this effect
ar: احذف هذا التأثير

en: Enable
ar: مكن

en: Exclude
ar: استثني

en: Input
ar: الدخل

en: Quality
ar: الجودة

en: Failed to import the Equalizer APO preset file.
ar: فشل استيراد ملف الاعداد المسبق لمعادل APO.

en: Imported the Equalizer APO preset file.
ar: يستورد ملف الاعداد المسبق لمعادل APO

en: Balance
ar: توازن

en: Start
ar: ابدأ

en: None
ar: لا شيء

en: Input Presets
ar: الإعدادات المسبقة للدخل

en: Output Presets
ar: إعدادات الخرج المسبقة

en: Effects
ar: المؤثرات

en: No Effects
ar: بدون مؤثرات

en: Players
ar: المشغلات

en: Recorders
ar: التسجيلات

en: General
ar: عام

en: Clients
ar: عملاء

en: Test Signal
ar: اختبر الإشارة

en: Device Management
ar: إدارة الأجهزة

en: Name
ar: الاسم

en: Server Information
ar: معلومات الخادم

en: State
ar: الحالة

en: Enabled
ar: ممكن

en: Both
ar: كلاهما

en: Pitch
ar: نبرة الصوت

en: Style
ar: النمط

en: Device
ar: جهاز

en: Local
ar: محلي

en: Community
ar: المجتمع

en: Delay
ar: تأخير

en: Error
ar: خطأ

en: Noise Reduction
ar: تخفيض الإزعاج

en: Equalizer, Compressor and Other Audio Effects
ar: موازن وضاغط و ومؤثرات أخرى للصوت
