easyeffects - en to da translation catalogue (336 entries)

en: Equalizer, Compressor and Other Audio Effects
da: Equalizer, Kompressor og Andre Lydeffekter

en: Audio Effects for PipeWire Applications
da: Lyd Effekter for PipeWire Applikationer

en: limiter;compressor;reverberation;equalizer;autovolume;
da: begrænser;kompressor;efterklang;equalizer;autovolume;

en: "Presets"
da: "Forindstillinger"

en: Mute Application
da: Stum applikation

en: Application Volume
da: Applikationvolume

en: _Reset Settings
da: _Nulstil Indstillinger

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: Presets
da: Forindstillinger

en: Presets Menu
da: Forindstillinger Menu

en: Global Bypass
da: Global Omgåelse

en: Primary Menu
da: Primær Menu

en: Applications List
da: Applikationsliste

en: Target
da: Mål

en: Reference
da: Hanvisning

en: Momentary
da: Øjeblikkelig

en: Short-Term
da: Kortfristet

en: Integrated
da: Integreret

en: Reset
da: Nustil

en: Loudness
da: Hørestyrke

en: Relative
da: Relativ

en: Range
da: Rækkevidde

en: Output Gain
da: Udgangsforstærkning

en: Input
da: Indgang

en: Plugin Input Gain
da: Plugin-Indgangsforstærkning

en: Output
da: Udgang

en: Plugin Output Gain
da: Plugin-Udgangsforstærkning

en: Device
da: Enhed

en: Name
da: Navn

en: Profile
da: Profil

en: Preset
da: Forindstilling

en: Listen
da: Lyt

en: Blend Harmonics
da: Bland Harmonik

en: 3rd
da: Tredje

en: 2nd
da: Anden

en: Amount
da: Mængde

en: Harmonics
da: Harmonik

en: Scope
da: Omfang

en: Floor
da: Gulv

en: Floor Value
da: Gulvværdi

en: Compressor
da: Kompressor

en: Mode
da: Tilstand

en: Downward
da: Nedadrettet

en: Upward
da: Opadrettet

en: Boosting
da: Øge

en: Compression Mode
da: Kompressortilstand

en: Boost Threshold
da: Øg Grænseværdi

en: Boost Amount
da: Øgningsbeløb

en: Attack
da: Angreb

en: Time
da: Tid

en: Threshold
da: Grænseværdi

en: Attack Time
da: Angrebstid

en: Attack Threshold
da: Angreb Grænseværdi

en: Release
da: Frigør

en: Release Time
da: Frigøringstid

en: Release Threshold
da: Grænseværdi af Frigivelse

en: Ratio
da: Forhold

en: Knee
da: Knæ

en: Dry Level
da: TørNiveau

en: Wet Level
da: Vådniveau

en: Sidechain
da: Sidekæde

en: Source
da: Kilde

en: Middle
da: Midte

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Sidechain Source
da: Sidekæde Kilde

en: Peak
da: Top

en: Sidechain Mode
da: Sidekæde-tilstand

en: Feed-back
da: Tilbagemelding

en: External
da: Ekstern

en: Sidechain Type
da: Sidekæde Type

en: Input Device
da: Input-enhed

en: PreAmplification
da: Forforstærkning

en: Reactivity
da: Reaktivitet

en: Lookahead
da: Fremadskuen

en: Sidechain Filters
da: Sidekæde Filter

en: High-Pass
da: Højpas

en: Frequency
da: Frekvens

en: Off
da: Slukket

en: High-Pass Filter Mode
da: Højpasfiltertilstand

en: High-Pass Filter Frequency
da: Højpasfilterfrekvens

en: Low-Pass
da: Lavpas

en: Low-Pass Filter Mode
da: Lavpasfiltertilstand

en: Envelope
da: Konvolut

en: Curve
da: Kurve

en: Left Channel
da: Venstre Kanal

en: Right Channel
da: Højre Kanal

en: Impulses
da: Impulser

en: Combine
da: Kombiner

en: Stereo Width
da: Stereo-bredde

en: Spectrum
da: Spektrum

en: Samples
da: Prøver

en: Duration
da: Varighed

en: Combine Impulse Responses
da: Kombiner Impulsresponser

en: First Kernel
da: Første Kerne

en: Second Kernel
da: Anden Kerne

en: Output File Name
da: Udgang Filnavn

en: Combined Kernel Name
da: Kombineret Kernenavn

en: Import Impulse
da: Import Impulser

en: Search
da: Søg

en: Search Impulse File
da: Søg Impulsfiler

en: Impulse Files List
da: Impulsfiler liste

en: Default
da: Standard

en: Cutoff
da: Afskæring

en: Feed
da: Foder

en: Bypass
da: Omgåelse

en: Mute
da: Stum

en: Detection
da: Opsporing

en: Wide
da: Bred

en: Split
da: Opdeling

en: F1 Split
da: F1 Opdeling

en: Frequency 1 Split
da: Frekvens 1 Opdeling

en: F2 Peak
da: F2 Top

en: Frequency 2 Peak
da: Frekvens 2 Top

en: Frequency 1 Gain
da: Frekvens 1 Gain

en: F2 Level
da: F2 Niveau

en: Frequency 2 Level
da: Frekvens 2 Niveau

en: F2 Peak Q
da: F2 Top Q

en: Frequency 2 Peak Q
da: Frekvens 2 Top Q

en: Laxity
da: Lakshed

en: Detected
da: Detektet

en: Reduction
da: Reduktion

en: Invert Phase
da: Inverter Fase

en: Filter Length
da: Filterlængde

en: Bands
da: Bånd

en: Split Channels
da: Opdel kanaler

en: Flat Response
da: Flad Respons

en: Calculate Frequencies
da: Beregn Frekvenser

en: Import Preset
da: Import Forudindstilling

en: Slope
da: Hældning

en: Quality
da: Kvalitet

en: Width
da: Bredde

en: Ceil Value
da: Ceil Værdi

en: Access
da: Adgang

en: Description
da: Beskrivelse

en: Remove this model file
da: Fjern denne modelfil

en: Bell
da: Klokke

en: Notch
da: Indhak

en: Resonance
da: Resonans

en: Reset History
da: Nustil historie

en: Dither
da: Tøve

en: Herm Thin
da: Herm Tynd

en: Herm Wide
da: Herm Bred

en: Herm Tail
da: Herm Hale

en: Exp Thin
da: Exp Tynd

en: Exp Wide
da: Exp Bred

en: Exp Tail
da: Exp Hale

en: Line Thin
da: Linje Tynd

en: Line Wide
da: Linje Bred

en: Line Tail
da: Linje Hale

en: Line Duck
da: Linje Duck

en: None
da: Ingen

en: Half x2(2L)
da: Halv x2(2L)

en: Half x2(3L)
da: Halv x2(3L)

en: Half x3(2L)
da: Halv x3(2L)

en: Half x3(3L)
da: Halv x3(3L)

en: Half x4(2L)
da: Halv x4(2L)

en: Half x4(3L)
da: Halv x4(3L)

en: Half x6(2L)
da: Halv x6(2L)

en: Half x6(3L)
da: Halv x6(3L)

en: Half x8(2L)
da: Halv x8(2L)

en: Half x8(3L)
da: Halv x8(3L)

en: Full x2(2L)
da: Fuld x2(2L)

en: Full x2(3L)
da: Fuld x2(3L)

en: Full x3(2L)
da: Fuld x3(2L)

en: Full x3(3L)
da: Fuld x3(3L)

en: Full x4(2L)
da: Fuld x4(2L)

en: Full x4(3L)
da: Fuld x4(3L)

en: Full x6(2L)
da: Fuld x6(2L)

en: Full x6(3L)
da: Fuld x6(3L)

en: Full x8(2L)
da: Fuld x8(2L)

en: Full x8(3L)
da: Fuld x8(3L)

en: SC PreAmp
da: SC PræAmp

en: Sidechain PreAmplification
da: Sidekæde Forforstærkning

en: Stereo Link
da: Stereoforbindelse

en: External Sidechain
da: Ekstern Sidekæde

en: External Sidechain Source
da: Ekstern Sidekæde Kilde

en: Auto Leveling
da: Auto-Nivellering

en: Auto Leveling Attack
da: Auto-Nivelleringsangreb

en: Auto Leveling Release
da: Auto-Nivelleringsudløse

en: Auto Leveling Knee
da: Auto-Nivellering Knæ

en: Gain Left
da: Gain Venstre

en: Gain Right
da: Gain Højre

en: Sidechain Left
da: Sidekæde Venstre

en: Sidechain Right
da: Sidekæde Højre

en: Flat
da: Flad

en: FFT Size
da: FFT Størrelse

en: Output Volume
da: Udgang Volume

en: Ceiling
da: Loft

en: Sidechain Boost
da: Sidekæde Boost

en: Pink MT
da: Pinkt MT

en: Brown BT
da: Brun BT

en: Brown MT
da: Brun MT

en: Operating Mode
da: Driftstilstand

en: Classic
da: Klassik

en: Modern
da: Moderne

en: Bands List
da: Båndsliste

en: Band 1
da: Bånd 1

en: Band 2
da: Bånd 2

en: Band 3
da: Bånd 3

en: Band 4
da: Bånd 4

en: Band 5
da: Bånd 5

en: Band 6
da: Bånd 6

en: Band 7
da: Bånd 7

en: Band 8
da: Bånd 8

en: Band Start
da: Bånd start

en: Band End
da: Bånd Slut

en: Band Compression Mode
da: Bånd Kompressionstilstand

en: Band Bypass
da: Bånd Omgåelse

en: Band Sidechain Options
da: Bånd Sidekæde Valgmuligheder

en: Low-Cut Filter Frequency
da: Lavskåret Filter Frekvens

en: High-Cut Filter Frequency
da: Højskåret Filter Frekvens

en: PreAmp
da: PræAmp

en: Band Gain
da: Bånd Gain

en: Band Envelope
da: Bånd Konvolut

en: Band Curve
da: Bånd Kurve

en: General
da: Generelt

en: Use Default Input
da: Brug Standard Input

en: Custom Input Device
da: Brugerdefineret Input-Enhed

en: Use Default Output
da: Brug Standard Udgang

en: Custom Output Device
da: Brugerdefineret Udgangs-Enhed

en: Server Information
da: Serveroplysninger

en: Header Version
da: Overskriftsversion

en: Library Version
da: Bibloteksversion

en: Sampling Rate
da: Prøvetagningsfrekvens

en: Minimum Quantum
da: Minimumsantal

en: Maximum Quantum
da: Maksimumantal

en: Default Quantum
da: Standard Antal

en: Presets Autoloading
da: Forindstil Autolæsning

en: Output Devices
da: Udgangsenheder

en: Output Presets
da: Udgangsforindstillinger

en: Create Association
da: Skab Associering

en: Add Autoloading Output Preset
da: Tilføj Autolæsning Udgangsforindstilling

en: Output Autoloading Presets List
da: Udgangsautolæsingsforindstillinger Liste

en: Input Devices
da: Indgangsenheder

en: Input Presets
da: Indgangsforindstillinger

en: Add Autoloading Input Preset
da: Tilføj Autolæsning Indgangsforindstilling

en: Input Autoloading Presets List
da: Indgangsautolæsingsforindstillinger Liste

en: Modules
da: Moduler

en: Modules List
da: Liste over moduler

en: Clients
da: Klienter

en: Clients List
da: Liste over klienter

en: Test Signal
da: Test-Signal

en: State
da: Tilstand

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Channels
da: Kanaler

en: Both
da: Begge

en: Both Channels
da: Begge Kanaler

en: Waveform
da: Bølgeform

en: Sine Wave
da: Sinusbølge

en: White Noise
da: Hvid Støj

en: Semitones
da: Semitoner

en: Used Plugins List
da: Liste over Anvendte Plugins

en: Search Plugin
da: Søgeplugin

en: Plugins List
da: Plugins-liste

en: _General
da: _Generelt

en: Service
da: Tjeneste

en: Audio
da: Lyd

en: Use Cubic Volume
da: Brug Kubisk Volumen

en: Style
da: Stil

en: Use Dark Theme
da: Brug Mørk-tilstand

en: _Spectrum
da: _Spektrum

en: Shape
da: Form

en: Bars
da: Bjælke

en: Lines
da: Linjer

en: Points
da: Point

en: Height
da: Højde

en: Line Width
da: Linje Bredde

en: Fill
da: Fil

en: Show Bars Border
da: Vis Bjælkerammer

en: Color
da: Farve

en: Lines and Bars
da: Linjer og Bjælker

en: Axis Labels
da: Etiketter på akserne

en: Frequency Range
da: Frekvens Rækkevidde

en: Maximum
da: Maksimum

en: Load
da: Indlæs

en: Save current settings to this preset file
da: Gem nuværende indstillinger til denne forindstillingsfil

en: Remove this preset file
da: Fjern denne forindstillingsfil

en: High Frequency Damping
da: Højfrekvensdæmpning

en: Room Size
da: Størrelse af Værelse

en: Small
da: Lille

en: Medium
da: Mellem

en: Large
da: Stor

en: Large/smooth
da: Stor/Glat

en: Experimental
da: Eksperimentelt

en: Pre Delay
da: Pre Forsinkelse

en: Decay Time
da: Nedbrydningstime

en: Bass Cut
da: Bas Snit

en: Treble Cut
da: Diskant Snit

en: Ambience
da: Stemning

en: Empty Walls
da: Tomme Vægge

en: Room
da: Værelse

en: Large Empty Hall
da: Stor Tom Hal

en: Large Occupied Hall
da: Large Optaget Hal

en: Models
da: Modeller

en: RNNoise Models List
da: Liste over RNNoise-Modeller

en: Active Model
da: Aktive Modeller

en: Standard RNNoise Model
da: Standard RNNoise-Model

en: Input Balance
da: Indgangsbalance

en: Softclip Level
da: Softclip-niveau

en: Stereo Matrix
da: Stereo-matrix

en: LR > LR (Stereo Default)
da: LR > LR (Stereo-Standard)

en: LR > MS (Stereo to Mid-Side)
da: LR > MS (Stereo til Midtside)

en: MS > LR (Mid-Side to Stereo)
da: MS > LR (Midtside til Stereo)

en: LR > LL (Mono Left Channel)
da: LR > LL (Mono Venstre Kanal)

en: LR > RR (Mono Right Channel)
da: LR > RR (Mono Højre Kanal)

en: LR > L+R (Mono Sum L+R)
da: LR > L+R (Mono sum L+R)

en: LR > RL (Stereo Flip Channels)
da: LR > RL (Stereo Vend Kanaler)

en: Stereo Mode
da: Stereotilstand

en: Side Level
da: Side Niveau

en: Middle Level
da: Mellem-Niveau

en: Middle Panorama
da: Mellem-Panorama

en: Output Balance
da: Udgangsbalance

en: Delay L/R
da: Forsinkelse L/R

en: Delay Left Right
da: Forsinkelse Venstre Højre

en: Stereo Base
da: Stereo-Base

en: Stereo Phase
da: Stereo-Fase

en: Hide the Window.
da: Skjul Vinduet.

en: Global bypass. 1 to enable, 2 to disable and 3 to get status
da: Global Omgåelse. 1 for at aktivere, 2 for at deaktivere og 3 for at få status

en: Show available presets.
da: Vis tilgængelige forindstillinger.

en: Load a preset. Example: easyeffects -l music
da: Indlæs en forindstilling. Eksempelvis: easyeffects -l music

en: Import Impulse File
da: Import Impulsfil

en: Open
da: Åben

en: Impulse Response
da: Impulsrespons

en: Load Impulse
da: Indlæs Impuls

en: Remove Impulse
da: Fjern Impuls

en: Recorders
da: Optagere

en: Players
da: Spillere

en: Import APO Preset File
da: Import APO Forindstillingsfil

en: APO Presets
da: APO-Forindstillinger

en: Remove Autoloading Preset
da: Fjern Autoindlæst Forudindstilling

en: Remove
da: Fjern

en: Output Device
da: Udgangsenhed

en: Add
da: Tilføj

en: Import Model File
da: Import Modelfil

en: RNNoise Models
da: RNNoise-modeller
