easyeffects - en to id_ID translation catalogue (241 entries)

en: Audio Effects for PipeWire Applications
id_ID: Efek Audio untuk Aplikasi PipeWire

en: "Presets"
id_ID: Preset

en: Enable/disable this application
id_ID: Hidupkan/matikan aplikasi ini

en: Excluded App List: Add/remove this application
id_ID: Pengecualian daftar aplikasi: Tambah/buang aplikasi ini

en: Exclude
id_ID: Pengecualian

en: Mute Application
id_ID: Bisukan Aplikasi

en: Application Volume
id_ID: Volume Aplikasi

en: _Preferences
id_ID: _Preferensi

en: _About Easy Effects
id_ID: Tentang EasyEffects

en: Presets
id_ID: Preset

en: Presets Menu
id_ID: Menu Preset

en: Applications List
id_ID: Daftar Aplikasi

en: Empty List
id_ID: Daftar Kosong

en: No Audio Application Available
id_ID: Tidak ada Aplikasi Audio yang tersedia

en: Silence
id_ID: Diam

en: Reference
id_ID: Referensi

en: Momentary
id_ID: Efek Sejenak

en: Integrated
id_ID: Terintegrasi

en: Reset
id_ID: Atur Ulang

en: Loudness
id_ID: Kelantangan

en: Relative
id_ID: Relatif

en: Range
id_ID: Rentang

en: Input
id_ID: Masukan

en: Name
id_ID: Nama

en: Profile
id_ID: Profil

en: Listen
id_ID: Uji Pengaturan

en: Blend Harmonics
id_ID: Pencampuran Harmonik

en: 3rd
id_ID: Ketiga

en: 2nd
id_ID: Kedua

en: Amount
id_ID: Besaran

en: Harmonics
id_ID: Harmonik

en: Scope
id_ID: Frekuensi Target Bass

en: Floor
id_ID: Monitor Lantai

en: Compressor
id_ID: Kompresor

en: Mode
id_ID: Modus

en: Downward
id_ID: Kompresi Menekan

en: Upward
id_ID: Kompresi Mengangkat

en: Threshold
id_ID: Ambang Batas

en: Release
id_ID: Rilis

en: Ratio
id_ID: Rasio

en: Makeup
id_ID: Penguatan

en: Dry Level
id_ID: Tingkat Dry

en: Wet Level
id_ID: Tingkat Wet

en: Source
id_ID: Sumber

en: Side
id_ID: Volume Kanal Sisi

en: Left
id_ID: Kiri

en: Right
id_ID: Kanan

en: Type
id_ID: Tipe

en: Reactivity
id_ID: Pengaktifan Ulang

en: Frequency
id_ID: Frekuensi

en: Off
id_ID: Mati

en: Gain
id_ID: Besar Gain

en: Curve
id_ID: Bentuk Kurva

en: L
id_ID: Kiri

en: R
id_ID: Kanan

en: Stereo Width
id_ID: Lebar Stereo

en: Spectrum
id_ID: Spektrum

en: Rate
id_ID: Rataan Frekuensi

en: Samples
id_ID: Jumlah Sampel

en: Duration
id_ID: Durasi

en: Import Impulse
id_ID: Muat Impuls

en: Default
id_ID: Aturan Bawaan

en: Cutoff
id_ID: Frekuensi Potong

en: Feed
id_ID: Volume Penyuapan

en: Mute
id_ID: Bungkam

en: Detection
id_ID: Deteksi

en: Wide
id_ID: Luas

en: Split
id_ID: Pisah

en: Laxity
id_ID: Laksitas

en: Detected
id_ID: Terlacak

en: Delay
id_ID: Penundaan

en: Invert Phase
id_ID: Balikkan Phase

en: Bands
id_ID: Jumlah Band

en: Balance
id_ID: Keseimbangan

en: Split Channels
id_ID: Pisahkan Kanal

en: Flat Response
id_ID: Respons Datar

en: Calculate Frequencies
id_ID: Hitung Frekuensi

en: Import Preset
id_ID: Impor Preset

en: Slope
id_ID: Besar Lembah

en: Quality
id_ID: Kualitas

en: Width
id_ID: Lebar

en: Resonance
id_ID: Resonansi

en: Reset History
id_ID: Atur Ulang Riwayat

en: Oversampling
id_ID: Peningkat Sampling

en: None
id_ID: Biarkan

en: Half x2(3L)
id_ID: Setengah x2(3L)

en: Half x3(2L)
id_ID: Setengah x3(2L)

en: Half x3(3L)
id_ID: Setengah x3(3L)

en: Half x4(2L)
id_ID: Setengah x4(2L)

en: Half x4(3L)
id_ID: Setengah x4(3L)

en: Half x6(2L)
id_ID: Setengah x6(2L)

en: Half x6(3L)
id_ID: Setengah x6(3L)

en: Half x8(2L)
id_ID: Setengah x8(2L)

en: Half x8(3L)
id_ID: Setengah x8(3L)

en: Full x2(2L)
id_ID: Penuh x2(2L)

en: Full x2(3L)
id_ID: Penuh x2(3L)

en: Full x3(2L)
id_ID: Penuh x3(2L)

en: Full x3(3L)
id_ID: Penuh x3(3L)

en: Full x4(2L)
id_ID: Penuh x4(2L)

en: Full x4(3L)
id_ID: Penuh x4(3L)

en: Full x6(2L)
id_ID: Penuh x6(2L)

en: Full x6(3L)
id_ID: Penuh x6(3L)

en: Full x8(2L)
id_ID: Penuh x8(2L)

en: Full x8(3L)
id_ID: Penuh x8(3L)

en: Sidechain PreAmplification
id_ID: Pra-Amplifikasi Sidechain

en: Stereo Link
id_ID: Penautan Stereo

en: Sidechain Left
id_ID: Sidechain Kiri

en: Sidechain Right
id_ID: Sidechain Kanan

en: Standard
id_ID: Standar

en: Flat
id_ID: Datar

en: FFT Size
id_ID: Ukuran FFT

en: Output Volume
id_ID: Volume Keluaran

en: Ceiling
id_ID: Langit-langit

en: Pink BT
id_ID: BT Pink

en: Pink MT
id_ID: MT Pink

en: Brown BT
id_ID: BT Coklat

en: Brown MT
id_ID: MT Coklat

en: Operating Mode
id_ID: Mode Operasi

en: Classic
id_ID: Klasik

en: Bands List
id_ID: Daftar Band

en: Band Start
id_ID: Mulai Band

en: Band End
id_ID: Akhir Band

en: Band Compression Mode
id_ID: Mode Kompresi Band

en: Band Bypass
id_ID: Bypass Band

en: Band Sidechain Options
id_ID: Opsi Sidechain Band

en: Low-Cut Filter Frequency
id_ID: Frekuensi Filter Low-Cut

en: High-Cut Filter Frequency
id_ID: Frekuensi Filter High-Cut

en: General
id_ID: Umum

en: Output Presets
id_ID: Preset Output

en: Output Autoloading Presets List
id_ID: Daftar Keluaran Preset Otomatis

en: State
id_ID: Status

en: Channels
id_ID: Total Kanal

en: White Noise
id_ID: Derau Putih

en: Pitch
id_ID: Nada

en: Semitones
id_ID: Seminada

en: Plugins List
id_ID: Daftar Plugin

en: _General
id_ID: _Umum

en: Service
id_ID: Layanan

en: Use Cubic Volume
id_ID: Gunakan Volume Kubik

en: Style
id_ID: Gaya

en: Use Dark Theme
id_ID: Gunakan Tema Gelap

en: Hide Menus on Outside Clicks
id_ID: Sembunyikan Menu di Klik Luar

en: _Spectrum
id_ID: _Spektrum

en: Shape
id_ID: Rupa

en: Bars
id_ID: Batang

en: Lines
id_ID: Garis

en: Dots
id_ID: Titik

en: Points
id_ID: Titik

en: Height
id_ID: Tinggi

en: Line Width
id_ID: Lebar Garis

en: Fill
id_ID: Spektrum Batangan

en: Show Bars Border
id_ID: Tampilkan batar bar

en: Rounded Corners
id_ID: Sudut Bulat

en: Color
id_ID: Warna

en: Lines and Bars
id_ID: Garis dan Bar

en: Axis Labels
id_ID: Label Sumbu

en: Frequency Range
id_ID: Rentang Frekuensi

en: Maximum
id_ID: Maksimal

en: Load
id_ID: Muat

en: Save current settings to this preset file
id_ID: Simpan Setelan Saat Ini Ke Berkas Preset

en: Remove this preset file
id_ID: Hapus Berkas Preset Ini

en: High Frequency Damping
id_ID: Pembasahan Frekuensi Tinggi

en: Room Size
id_ID: Ukuran Ruangan

en: Small
id_ID: Kecil

en: Medium
id_ID: Sedang

en: Large
id_ID: Besar

en: Tunnel
id_ID: Terowongan

en: Large/smooth
id_ID: Besar/Halus

en: Experimental
id_ID: Eksperimental

en: Diffusion
id_ID: Difusi

en: Pre Delay
id_ID: Pra Tunda

en: Decay Time
id_ID: Waktu Decay

en: Bass Cut
id_ID: Potong Bass

en: Treble Cut
id_ID: Potong Treble

en: Ambience
id_ID: Suasana

en: Empty Walls
id_ID: Tembok Kosong

en: Room
id_ID: Ruangan

en: Large Empty Hall
id_ID: Aula Besar Kosong

en: Disco
id_ID: Disko

en: Large Occupied Hall
id_ID: Aula Besar Terisi Penuh

en: Import Model
id_ID: Impor Model

en: Models
id_ID: Model

note: If this changes, it has to be updated in src/rnnoise_ui.cpp as default_model_name
en: Standard Model
id_ID: Model Standar

en: RNNoise Models List
id_ID: Daftar Model RNNoise

en: Active Model
id_ID: Model Aktif

en: Standard RNNoise Model
id_ID: Model RNNoise Standar

en: Overview
id_ID: Ringkasan

en: Fullscreen/Restore from fullscreen
id_ID: Layar penuh/Pulihkan dari layar penuh

en: Close the Window
id_ID: Tutup jendela

en: Input Balance
id_ID: Masukan Keseimbangan

en: Softclip
id_ID: Kliping Lunak

en: Softclip Level
id_ID: Tingkat Softclip

en: Stereo Matrix
id_ID: Matriks Stereo

en: LR > LR (Stereo Default)
id_ID: Kiri-Kanan > Kiri-Kanan (Stereo Standar)

en: LR > MS (Stereo to Mid-Side)
id_ID: Kiri-Kanan > Tengah (Stereo ke Sisi Tengah)

en: MS > LR (Mid-Side to Stereo)
id_ID: Tengah > Kiri-Kanan (Sisi Tengah ke Stereo)

en: LR > LL (Mono Left Channel)
id_ID: Kiri-Kanan > Kiri-Kiri (Kanal Kiri Mono)

en: LR > RR (Mono Right Channel)
id_ID: Kiri-Kanan > Kanan-kanan (Kanal Kanan Mono)

en: LR > L+R (Mono Sum L+R)
id_ID: Kiri-Kanan > Kiri+Kanan (Kiri Mono + Kanan Mono)

en: LR > RL (Stereo Flip Channels)
id_ID: Kiri-Kanan > Kanan-Kiri (Pembalikan Setereo)

en: Stereo Mode
id_ID: Mode Stereo

en: Side Level
id_ID: Volume Kanal Sisi

en: Side Balance
id_ID: Keseimbangan Sisi

en: Middle Level
id_ID: Volume Kanal Tengah

en: Middle Panorama
id_ID: Panorama Kanal Tengah

en: Output Balance
id_ID: Keluaran Balance

en: Delay L/R
id_ID: Penundaan Kiri/Kanan

en: Delay Left Right
id_ID: Penundaan Kiri Kanan

en: Stereo Base
id_ID: Basis Stereo

en: Stereo Phase
id_ID: Phase Stereo

en: Hide the Window.
id_ID: Sembunyikan jendela.

en: Global bypass. 1 to enable, 2 to disable and 3 to get status
id_ID: Bypass global. 1 untuk mengaktifkan, 2 untuk menonaktifkan dan 3 untuk mendapatkan status

en: Show available presets.
id_ID: Tampilkan Preset Tersedia.

en: Load a preset. Example: easyeffects -l music
id_ID: Muat Preset. Misalkan: easyeffects -l music

en: Import Impulse File
id_ID: Impor File Impuls

en: Open
id_ID: Buka

en: Impulse Response
id_ID: Respons Impuls

en: Load Impulse
id_ID: Muat Impuls

en: Remove Impulse
id_ID: Hapus Impuls

en: Recorders
id_ID: Perekam

en: Players
id_ID: Pemain

en: Import APO Preset File
id_ID: Impor File Preset APO

en: APO Presets
id_ID: Preset APO

en: Remove Autoloading Preset
id_ID: Hapus Preset Pemuatan Otomatis

en: Add
id_ID: Tambah

en: Import Model File
id_ID: Impor file Model

en: RNNoise Models
id_ID: Model RNNoise

en: Bass Enhancer
id_ID: Penguat Bass

en: Bass Loudness
id_ID: Kenyaringan Bass

en: Convolver
id_ID: Konvolver

en: Crystalizer
id_ID: Pengkristal Suara

en: Deesser
id_ID: Penghilang Desis

en: Echo Canceller
id_ID: Penghilang Gema

en: Equalizer
id_ID: Ekualiser

en: Exciter
id_ID: Penguat Frekuensi Tinggi

en: Limiter
id_ID: Pembatas

en: Maximizer
id_ID: Pemaksimal Gain

en: Multiband Compressor
id_ID: Kompresor Multiband

en: Reverberation
id_ID: Penggemaan

en: Noise Reduction
id_ID: Pengurangan Noise

en: Stereo Tools
id_ID: Pengolah Stereo
