easyeffects - en to nn translation catalogue (209 entries)

en: Equalizer, Compressor and Other Audio Effects
nn: Equalizer, kompressor og andre lydeffektar

en: Audio Effects for PipeWire Applications
nn: Lydeffektar for PipeWire-applikasjonar

en: limiter;compressor;reverberation;equalizer;autovolume;
nn: limiter;compressor;reverbation;equalizer;autovolume;

en: "Presets"
nn: "Førehandsinnstillingar"

en: Enable/disable this application
nn: Slå på/av denne applikasjonen

en: Enable
nn: Slå på

en: Excluded App List: Add/remove this application
nn: Liste over uteletne appar: Legg til/fjern denne applikasjonen

en: Exclude
nn: Ekskluder

en: Mute Application
nn: Demp applikasjonen

en: Change the volume of this application
nn: Endre volumet for denne applikasjonen

en: Application Volume
nn: Applikasjons-volum

en: _Help
nn: _Hjelp

en: _Reset Settings
nn: _Resett innstillingar

en: _Preferences
nn: _Innstillingar

en: _Shortcuts
nn: _Snarvegar

en: _About Easy Effects
nn: _Om Easy Effects

en: Presets
nn: Førehandsinnstillingar

en: Presets Menu
nn: Førehandsinnstilling-meny

en: Enable/disable the global bypass
nn: Slå på/av global omveg

en: Global Bypass
nn: Global forbipassering

en: Primary Menu
nn: Hovudmeny

en: Easy Effects Window
nn: Easy Effects-vindauge

en: Applications List
nn: Applikasjonsliste

en: Empty List
nn: Tom liste

en: No Audio Application Available
nn: Ingen lyd-applikasjonar funne

en: Target
nn: Mål

en: Silence
nn: Tystnad

en: Maximum History
nn: Maksimal historie

en: Reference
nn: Referanse

en: Momentary
nn: Mellombels

en: Short-Term
nn: Kortvarig

en: Integrated
nn: Integrert

en: Geometric Mean (MSI)
nn: Geometrisk median (MSI)

en: Geometric Mean (MS)
nn: Geometrisk median (MS)

en: Geometric Mean (MI)
nn: Geometrisk median (MI)

en: Geometric Mean (SI)
nn: Geometrisk median (SI)

en: Reset
nn: Resett

en: Loudness
nn: Ljodstyrke

en: Relative
nn: Relativ

en: Range
nn: Omfang

en: Output Gain
nn: Utgangsstyrke

en: Input
nn: Inngang

en: Plugin Input Gain
nn: Plugin-inngangsstyrke

en: Output
nn: Utgang

en: Plugin Output Gain
nn: Plugin-utgangsstyrke

en: Device
nn: Eining

en: Name
nn: Namn

en: Profile
nn: Profil

en: Preset
nn: Førehandsinnstilling

en: Remove this autoload preset
nn: Fjern denne auto-lasta førehandsinnstillinga

en: Listen
nn: Lytt

en: Blend Harmonics
nn: Bland harmonikkar

en: 3rd
nn: 3.

en: 2nd
nn: 2.

en: Amount
nn: Mengd

en: Harmonics
nn: Overtonar

en: Scope
nn: Omfang

en: Floor
nn: Golv

en: Floor Value
nn: Golvverdi

en: Link
nn: Lenkje

en: Application Name
nn: Appliasjonsnamn

en: Add to Excluded Applications
nn: Legg til i utelatne applikasjonar

en: Excluded Applications List
nn: Utelatne applikasjonar

en: Show Excluded Applications
nn: Vis utelatne applikasjonar

en: Compressor
nn: Kompressor

en: Mode
nn: Modus

en: Downward
nn: Nedover

en: Upward
nn: Oppover

en: Boosting
nn: Auking

en: Compression Mode
nn: Kompresjonsmodus

en: Boost Threshold
nn: Grense for auking

en: Boost Amount
nn: Aukemengd

en: Attack
nn: Åtak

en: Time
nn: Tid

en: Threshold
nn: Terskel

en: Attack Time
nn: Åtakstid

en: Attack Threshold
nn: Åtaksgrense

en: Release
nn: Frågang

en: Release Time
nn: Frågangstid

en: Release Threshold
nn: Frågangsgrense

en: Ratio
nn: Forhold

en: Knee
nn: Kne

en: Dry Level
nn: Tørrnivå

en: Wet Level
nn: Våtnivå

en: Sidechain
nn: Sidekjede

en: Source
nn: Kjelde

en: Middle
nn: Mellom

en: Left
nn: Venstre

en: Right
nn: Høgre

en: Min
nn: Min.

en: Max
nn: Max.

en: Sidechain Source
nn: Sidekjede-kjelde

en: Peak
nn: Topp

en: Low-Pass Filter
nn: Lågpassfilter

en: Sidechain Mode
nn: Sidekjede-modus

en: Feed-back
nn: Respons

en: External
nn: Ekstern

en: Sidechain Type
nn: Sidekjede-type

en: Input Device
nn: Inndataeining

en: PreAmplification
nn: Førforsterking

en: Reactivity
nn: Reaktivitet

en: Lookahead
nn: Framomsjåing

en: Sidechain Filters
nn: Sidekjede-filter

en: High-Pass
nn: Høgpass

en: Frequency
nn: Frekvens

en: Off
nn: Av

en: 12 dB/oct
nn: 12 dB/okt

en: 24 dB/oct
nn: 24 dB/okt

en: 36 dB/oct
nn: 36 dB/okt

en: High-Pass Filter Mode
nn: Høgpassfilter-modus

en: High-Pass Filter Frequency
nn: Høgpassfilter-frekvens

en: Low-Pass
nn: Lågpass

en: Low-Pass Filter Mode
nn: Lågpassfilter-modus

en: Gain
nn: Styrke

en: Curve
nn: Kurve

en: L
nn: V

en: Left Channel
nn: Venstre kanal

en: R
nn: H

en: Right Channel
nn: Høgre kanal

en: Impulses
nn: Impulsar

en: Combine
nn: Kombiner

en: Stereo Width
nn: Stereovidde

en: Spectrum
nn: Spektrum

en: Log Scale
nn: Log-skala

en: Autogain
nn: Autostyrke

en: Rate
nn: Takt

en: Duration
nn: Varigheit

en: Combine Impulse Responses
nn: Kombiner impuls-responsar

en: First Kernel
nn: Fyrste kjerne

en: Second Kernel
nn: Andre kjerne

en: Output File Name
nn: Utdata-filnamn

en: Combined Kernel Name
nn: Kombinert kjernenamn

en: Import Impulse
nn: Importer impuls

en: Search
nn: Søk

en: Search Impulse File
nn: Søk impulsfiler

en: Impulse Files List
nn: Impulsfil-liste

en: Default
nn: Standard

en: Cutoff
nn: Avskjering

en: Feed
nn: Mat

en: Bypass
nn: Forbipassering

en: Mute
nn: Demp

en: Detection
nn: Oppdaging

en: Wide
nn: Vid

en: Split
nn: Del

en: F1 Split
nn: F1 del

en: Frequency 1 Split
nn: Frekvens 1 del

en: F2 Peak
nn: F2 topp

en: Frequency 2 Peak
nn: Frekvens 2 topp

en: F1 Gain
nn: F1 styrke

en: Frequency 1 Gain
nn: Frekvens 1 styrke

en: F2 Level
nn: F2 nivå

en: Frequency 2 Level
nn: Frekvens 2 nivå

en: F2 Peak Q
nn: F2 topp Q

en: Frequency 2 Peak Q
nn: Frekvens 2 topp Q

en: Laxity
nn: Kraftløyse

en: Detected
nn: Funne

en: Reduction
nn: Reduksjon

en: Delay
nn: Forseinking

en: Filter Length
nn: Filterlengd

en: Excluded Apps
nn: Uteletne appar

en: Bands
nn: Band

en: Balance
nn: Balanse

en: Pitch Left
nn: Tonehøgd venstre

en: Pitch Right
nn: Tonehøgd høgre

en: Split Channels
nn: Delte kanalar

en: Flat Response
nn: Flat respons

en: Calculate Frequencies
nn: Rekn ut frekvensar

en: Sort Bands
nn: Sorter band

en: Import Preset
nn: Importer førehandsinnstillingar

en: Slope
nn: Helling

en: Quality
nn: Kvalitet

en: Width
nn: Vidd

en: Ceil
nn: Tak

en: Ceil Value
nn: Takverdi

en: Internal
nn: Intern

en: Access
nn: Tilgjenge

en: Description
nn: Skildring

en: Remove this model file
nn: Fjern denne modellfila

en: Resonance
nn: Resonans

en: Zone
nn: Sone

en: Mix
nn: Miks

en: Attack Zone Start
nn: Åtaksone start

en: Release Zone Start
nn: Frågongssone start

en: True Peak
nn: Sann topp

en: Reset History
nn: Resett historikk

en: Line Thin
nn: Linje tynn

en: Line Wide
nn: Linje vid

en: Line Tail
nn: Linje hale

en: None
nn: Ingen

en: Half x2(2L)
nn: Halv x2(2L)

en: Half x2(3L)
nn: Halv x2(3L)

en: Half x3(2L)
nn: Halv x3(2L)

en: Half x3(3L)
nn: Halv x3(3L)

en: Half x4(2L)
nn: Halv x4(2L)

en: Half x4(3L)
nn: Halv x4(3L)

en: Half x6(2L)
nn: Halv x6(2L)

en: Half x6(3L)
nn: Halv x6(3L)

en: Half x8(2L)
nn: Halv x8(2L)

en: Half x8(3L)
nn: Halv x8(3L)

en: Boost
nn: Forsterking

en: Stereo Link
nn: Stereolenkje

en: External Sidechain
nn: Ekstern sidekjede

en: FFT Size
nn: FFT-storleik

en: Output Volume
nn: Utgangsvolum

en: Clipping
nn: Klipping

en: Ceiling
nn: Tak

en: Classic
nn: Klassisk

en: Modern
nn: Moderne

en: Bands List
nn: Bandliste
