easyeffects - en to ro translation catalogue (157 entries)

en: Equalizer, Compressor and Other Audio Effects
ro: Egalizator, compresor și Alte Efecte Audio

en: limiter;compressor;reverberation;equalizer;autovolume;
ro: limitator;compresor;reverberație;egalizator;autovolum

en: "Presets"
ro: ”Presetări”

en: Presets
ro: Presetări

en: Global Bypass
ro: Evitare Globală

en: Target
ro: Țintă

en: Silence
ro: Liniște

en: Momentary
ro: Momentar

en: Integrated
ro: Integrat

en: Reset
ro: Resetare

en: Loudness
ro: Intensitate

en: Relative
ro: Relativ

en: Range
ro: Gamă

en: Name
ro: Nume

en: Listen
ro: Ascultă

en: 3rd
ro: Al treilea

en: 2nd
ro: Al doilea

en: Amount
ro: Cantitate

en: Scope
ro: Scop

en: Floor
ro: Podea

en: Compressor
ro: Compresor

en: Mode
ro: Mod

en: Downward
ro: În Jos

en: Upward
ro: În Sus

en: Compression Mode
ro: Mod de Compresie

en: Boost Threshold
ro: Prag de Boost

en: Attack
ro: Atac

en: Threshold
ro: Prag

en: Release
ro: Eliberare

en: Ratio
ro: Raport

en: Knee
ro: Genunchi

en: Makeup
ro: Compoziție

en: Sidechain
ro: Lanț Lateral

en: Source
ro: Sursă

en: Middle
ro: Mijloc

en: Side
ro: Parte

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Peak
ro: Vârf

en: Type
ro: Scrie

en: Reactivity
ro: Reactivitate

en: Lookahead
ro: Privire Înainte

en: Frequency
ro: Frecvență

en: Off
ro: Oprit

en: Curve
ro: Curbă

en: Stereo Width
ro: Lățime Stereo

en: Spectrum
ro: Spectru

en: Rate
ro: Rată

en: Samples
ro: Probe

en: Duration
ro: Durație

en: Import Impulse
ro: Importă Impuls

en: Default
ro: Prestablilt

en: Bypass
ro: Evitare

en: Mute
ro: Mut

en: Detection
ro: Detectare

en: Wide
ro: Lat

en: Split
ro: Despică

en: F1 Split
ro: F1 Despică

en: F2 Peak
ro: F2 Vârf

en: F2 Level
ro: F2 Nivel

en: F2 Peak Q
ro: F2 Vârf Q

en: Laxity
ro: Laxitate

en: Detected
ro: Detectat

en: Delay
ro: Întârziere

en: Invert Phase
ro: Inversează Faza

en: Bands
ro: Benzi

en: Balance
ro: Balans

en: Split Channels
ro: Despică Canalele

en: Flat Response
ro: Răspuns Plat

en: Calculate Frequencies
ro: Calculează Frecvențele

en: Slope
ro: Pantă

en: Quality
ro: Calitate

en: Width
ro: Lățime

en: Bell
ro: Clopot

en: Notch
ro: Crestătură

en: Resonance
ro: Rezonanță

en: Filter
ro: Filtru

en: Reset History
ro: Resetare Istoric

en: Oversampling
ro: Supraprelevare

en: None
ro: Niciunul

en: Stereo Link
ro: Link Stereo

en: Flat
ro: Plat

en: FFT Size
ro: Dimensiune FFT

en: Ceiling
ro: Tavan

en: Modules
ro: Module

en: Clients
ro: Clienți

en: State
ro: Stare

en: Channels
ro: Canale

en: White Noise
ro: Zgomot Alb

en: Semitones
ro: Semitonuri

en: Use Dark Theme
ro: Folosește Tema Întunecată

en: Bars
ro: Bări

en: Lines
ro: Linii

en: Points
ro: Puncte

en: Height
ro: Înălțime

en: Line Width
ro: Lățime Linie

en: Fill
ro: Umple

en: Maximum
ro: Maxim

en: Load
ro: Încarcă

en: Save current settings to this preset file
ro: Salvează setările curente în acest fișier cu presetări

en: Remove this preset file
ro: Șterge fișierul de presetări

en: High Frequency Damping
ro: Amortizare Frecvențe Înalte

en: Room Size
ro: Dimensiunea Camerei

en: Small
ro: Mic

en: Medium
ro: Mediu

en: Large
ro: Mare

en: Tunnel
ro: Tunel

en: Large/smooth
ro: Mare/neted

en: Diffusion
ro: Difuzie

en: Pre Delay
ro: Pre Întârziere

en: Decay Time
ro: Timp Decay

en: Bass Cut
ro: Bass Tăiat

en: Treble Cut
ro: Treble Tăiat

en: Ambience
ro: Ambianță

en: Empty Walls
ro: Pereți Goi

en: Room
ro: Cameră

en: Large Empty Hall
ro: Hol Gol Mare

en: Large Occupied Hall
ro: Hol Plin Mare

en: Import Model
ro: Importă Model

en: Active Model
ro: Model Activ

en: Standard RNNoise Model
ro: Model Standard RNNoise

en: Stereo Matrix
ro: Matrice Stereo

en: LR > LR (Stereo Default)
ro: LR > LR (Prestabilit Stereo)

en: LR > MS (Stereo to Mid-Side)
ro: LR > MS (Stereo către Mijloc)

en: MS > LR (Mid-Side to Stereo)
ro: MS > LR (Mijloc către Stereo)

en: LR > LL (Mono Left Channel)
ro: LR > LL (Mono Canal Stânga)

en: LR > RR (Mono Right Channel)
ro: LR > RR (Mono Canal Dreapta)

en: LR > L+R (Mono Sum L+R)
ro: LR > L+R (Mono L+R)

en: LR > RL (Stereo Flip Channels)
ro: LR > RL (Canalele Stereo Inversate)

en: Side Level
ro: Nivel Lateral

en: Side Balance
ro: Balans Lateral

en: Middle Level
ro: Nivel Mijloc

en: Middle Panorama
ro: Panoramă Mijloc

en: Delay L/R
ro: Întârziere L/R

en: Stereo Base
ro: Bază Stereo

en: Stereo Phase
ro: Fază Stereo

en: Hide the Window.
ro: Ascunde Fereastra.

en: Global bypass. 1 to enable, 2 to disable and 3 to get status
ro: Ocolire Globală. 1 pentru a activa, 2 pentru a dezactiva și 3 pentru a afla statusul

en: Show available presets.
ro: Arată presetările valabile.

en: Load a preset. Example: easyeffects -l music
ro: Încarcă o presetare. Exemplu: easyeffects -l music

en: Import Impulse File
ro: Importă Fișier Impulse

en: Open
ro: Deschide

en: Impulse Response
ro: Răspuns Impuls

en: Import APO Preset File
ro: Importă Fișierul de Presetare APO

en: APO Presets
ro: Presetări APO

en: Import Model File
ro: Importă Fișier de Model

en: Bass Enhancer
ro: Amplificator Bass

en: Crystalizer
ro: Cristalizator

en: Echo Canceller
ro: Anulator de Ecou

en: Equalizer
ro: Egalizator

en: Exciter
ro: Excitator

en: Limiter
ro: Limitator

en: Maximizer
ro: Maximizator

en: Multiband Compressor
ro: Compresor Multiband

en: Reverberation
ro: Reverberație

en: Noise Reduction
ro: Reducere Zgomot

en: Stereo Tools
ro: Unelte Stereo
