easyeffects - en to tr translation catalogue (552 entries)

en: Equalizer, Compressor and Other Audio Effects
tr: Ekolayzır, Sıkıştırıcı ve Diğer Ses Efektleri

en: Audio Effects for PipeWire Applications
tr: PipeWire Uygulamaları için Ses Efektleri

en: limiter;compressor;reverberation;equalizer;autovolume;
tr: sınırlayıcı,kompresör,yankı,ekolayzır,otomatikses;yükseltici;sıkıştırıcı;

en: "Presets"
tr: "Ön Ayarlar"

en: Enable/disable this application
tr: Bu uygulamayı etkinleştir/devre dışı bırak

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Excluded App List: Add/remove this application
tr: Hariç Tutulan Uygulama Listesi: Bu uygulamayı ekle/kaldır

en: Exclude
tr: Hariç tut

en: Mute Application
tr: Uygulamayı Sessize Al

en: Change the volume of this application
tr: Bu uygulamanın ses seviyesini değiştir

en: Application Volume
tr: Uygulama Ses Seviyesi

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Reset Settings
tr: Ayarları _Sıfırla

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Shortcuts
tr: Kısa_yollar

en: _About Easy Effects
tr: Easy Effects _Hakkında

en: _Quit
tr: _Çık

en: Presets
tr: Ön Ayarlar

en: Presets Menu
tr: Ön Ayarlar Menüsü

en: Enable/disable the global bypass
tr: Genel atlatmayı etkinleştir/devre dışı bırak

en: Global Bypass
tr: Genel Atlama

en: Primary Menu
tr: Ana Menü

en: Easy Effects Window
tr: Easy Effects Penceresi

en: Applications List
tr: Uygulama Listesi

en: Empty List
tr: Boş Liste

en: No Audio Application Available
tr: Ses Uygulaması Yok

en: Controls
tr: Denetimler

en: Target
tr: Hedef

en: Silence
tr: Sessizlik

en: Maximum History
tr: Azami Geçmiş

en: Reference
tr: Referans

en: Momentary
tr: Anlık

en: Short-Term
tr: Kısa Süreli

en: Integrated
tr: Tümleşik

en: Geometric Mean (MSI)
tr: Geometrik Ortalama (MSI)

en: Geometric Mean (MS)
tr: Geometrik Ortalama (MS)

en: Geometric Mean (MI)
tr: Geometrik Ortalama (MI)

en: Geometric Mean (SI)
tr: Geometrik Ortalama (SI)

en: History
tr: Geçmiş

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Loudness
tr: Yüksek Ses

en: Relative
tr: Göreceli

en: Range
tr: Sınır

en: Output Gain
tr: Çıktı Kazancı

en: Input
tr: Girdi

en: Plugin Input Gain
tr: Eklenti Girdi Kazancı

en: Output
tr: Çıktı

en: Plugin Output Gain
tr: Eklenti Çıktı Kazancı

en: Device
tr: Aygıt

en: Name
tr: Ad

en: Profile
tr: Profil

en: Preset
tr: Ön Ayar

en: Remove this autoload preset
tr: Bu otomatik yükleme ön ayarını kaldır

en: Listen
tr: Liste

en: Blend Harmonics
tr: Harmonik Karışımları

en: 3rd
tr: 3.

en: 2nd
tr: 2.

en: Amount
tr: Miktar

en: Harmonics
tr: Harmonikler

en: Scope
tr: Kapsam

en: Floor
tr: Zemin

en: Floor Value
tr: Zemin Değeri

en: Link
tr: Bağ

en: Application Name
tr: Uygulama Adı

en: Add to Excluded Applications
tr: Hariç Tutulan Uygulamalara Ekle

en: Excluded Applications List
tr: Hariç Tutulan Uygulamalar Listesi

en: Show Excluded Applications
tr: Hariç Tutulan Uygulamaları Göster

en: Show Native Window
tr: Yerel Pencereyi Göster

en: Compressor
tr: Sıkıştırıcı

en: Mode
tr: Kip

en: Downward
tr: Aşağıya

en: Upward
tr: Yukarı doğru

en: Boosting
tr: Yükseltme

en: Compression Mode
tr: Sıkıştırma Kipi

en: Boost Threshold
tr: Yükseltme Eşiği

en: Boost Amount
tr: Yükseltme Miktarı

en: Attack
tr: Atak

en: Time
tr: Zaman

en: Threshold
tr: Eşik

en: Attack Time
tr: Atak Zamanı

en: Attack Threshold
tr: Atak Eşiği

en: Release
tr: Bırak

en: Release Time
tr: Bırakma Zamanı

en: Release Threshold
tr: Bırakma Eşiği

en: Ratio
tr: Oran

en: Knee
tr: Oynak

en: Makeup
tr: Süs

en: Dry Level
tr: Kuru Düzey

en: Wet Level
tr: Islak Düzey

en: Sidechain
tr: Yanzincir

en: Stereo Split Mode
tr: Stereo Bölme Kipi

en: Source
tr: Kaynak

en: Middle
tr: Orta

en: Side
tr: Yan

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Min
tr: Asgari

en: Max
tr: Azami

en: Sidechain Source
tr: Yanzincir Kaynağı

en: Left/Right
tr: Sol/Sağ

en: Right/Left
tr: Sağ/Sol

en: Mid/Side
tr: Orta/Yan

en: Side/Mid
tr: Yan/Orta

en: Stereo Split Source
tr: Stereo Bölme Kaynağı

en: Peak
tr: Doruk

en: Low-Pass Filter
tr: Düşük Geçiş Süzgeci

en: Simple Moving Average
tr: Basit Hareketli Ortalama

en: Sidechain Mode
tr: Yanzincir Kipi

en: Listen Sidechain
tr: Yanzincir Dinle

en: Type
tr: Tür

en: Feed-forward
tr: İleri-besleme

en: Feed-back
tr: Geri-besleme

en: External
tr: Harici

en: Sidechain Type
tr: Yanzincir Türü

en: Input Device
tr: Giriş Aygıtı

en: PreAmplification
tr: Ön Yükseltme

en: Reactivity
tr: Tepkinirlik

en: Lookahead
tr: İlerleme

en: Sidechain Filters
tr: Yanzincir Süzgeçleri

en: High-Pass
tr: Yüksek Geçiş

en: Frequency
tr: Sıklık

en: Off
tr: Kapalı

en: High-Pass Filter Mode
tr: Yüksek Geçiş Süzgeci Kipi

en: High-Pass Filter Frequency
tr: Yüksek Geçiş Süzgeci Frekansı

en: Low-Pass
tr: Düşük Geçiş

en: Low-Pass Filter Mode
tr: Alçak Geçiş Süzgeci Kipi

en: Gain
tr: Kazanç

en: Envelope
tr: Eğim

en: Curve
tr: Eğri

en: Left Channel
tr: Sol Kanal

en: Right Channel
tr: Sağ Kanal

en: Impulses
tr: Dürtüler

en: Combine
tr: Birleştir

en: Stereo Width
tr: Stereo Genişliği

en: Spectrum
tr: Spektrum

en: Log Scale
tr: Günlük Ölçeği

en: Autogain
tr: Otomatik Kazanç

en: Rate
tr: Oran

en: Samples
tr: Örnekler

en: Duration
tr: Süre

en: Combine Impulse Responses
tr: Dürtü Yanıtlarını Birleştir

en: First Kernel
tr: İlk Çekirdek

en: Second Kernel
tr: İkinci Çekirdek

en: Output File Name
tr: Çıkış Dosyası Adı

en: Combined Kernel Name
tr: Birleşik Çekirdek Adı

en: Import Impulse
tr: Dürtü Dosyasını İçeri Al

en: Search
tr: Ara

en: Search Impulse File
tr: Dürtü Dosyasını Ara

en: Impulse Files List
tr: Dürtü Dosyaları Listesi

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Cutoff
tr: Kesici

en: Feed
tr: Akış

en: Bypass
tr: Atla

en: Mute
tr: Sessiz

en: Detection
tr: Keşif

en: Wide
tr: Geniş

en: Split
tr: Böl

en: F1 Split
tr: F2 Bölme

en: Frequency 1 Split
tr: Frekans 1 Bölme

en: F2 Peak
tr: F2 Doruk

en: Frequency 2 Peak
tr: Frekans 2 Doruk

en: F1 Gain
tr: F1 Kazancı

en: Frequency 1 Gain
tr: Frekans 1 Kazancı

en: F2 Level
tr: F2 Seviye

en: Frequency 2 Level
tr: Frekans 2 Seviyesi

en: F2 Peak Q
tr: F2 Doruk Q

en: Frequency 2 Peak Q
tr: Frekans 2 Doruk Q

en: Laxity
tr: Gevşeklik

en: Detected
tr: Saptanan

en: Reduction
tr: Azaltma

en: Delay
tr: Gecikme

en: Invert Phase
tr: Ters Faz

en: Attenuation Limit
tr: Zayıflama Sınırı

en: Minimum Processing Threshold
tr: Asgari İşleme Eşiği

en: Maximum ERB Processing threshold
tr: Azami ERB İşleme eşiği

en: Maximum DF Processing Threshold
tr: Azami DF İşleme Eşiği

en: Minimum Processing Buffer
tr: Asgari İşleme Tamponu

en: Post Filter Beta
tr: Süzgeç Sonrası Beta

en: Filter Length
tr: Süzgeç Uzunluğu

en: Residual Echo Suppression
tr: Artık Yankı Bastırma

en: Near End Echo Suppression
tr: Yakın Uç Yankı Bastırma

en: Excluded Apps
tr: Hariç Tutulan Uygulamalar

en: Enable/disable input monitoring
tr: Giriş izlemeyi etkinleştir/devre dışı bırak

en: Bands
tr: Bantlar

en: Balance
tr: Denge

en: Pitch Left
tr: Sol Perde

en: Pitch Right
tr: Sağ Perde

en: Split Channels
tr: Kanalları Böl

en: Flat Response
tr: Düz Yanıt

en: Calculate Frequencies
tr: Frekansları Hesapla

en: Sort Bands
tr: Bantları Sırala

en: Import Preset
tr: Ön Ayarı İçe Aktar

en: Export Preset
tr: Ön Ayarı İçe Aktar

en: Slope
tr: Eğim

en: Solo
tr: Tekli

en: Quality
tr: Kalite

en: Width
tr: Genişlik

en: Ceil
tr: Tavan

en: Ceil Value
tr: Tavan Değeri

en: Expander
tr: Genişletici

en: Expander Mode
tr: Genişletici Kipi

en: Internal
tr: Dahili

en: Access
tr: Erişim

en: Description
tr: Açıklama

en: Remove this model file
tr: Bu model dosyasını kaldır

en: Low-Shelf
tr: Düşük Raf

en: High-Shelf
tr: Yüksek Raf

en: Bell
tr: Çan

en: Band-Pass
tr: Bant-Geçiş

en: Notch
tr: Çentik

en: Resonance
tr: Çınlama

en: Ladder-Pass
tr: Merdiven-Geçiş

en: Ladder-Rejection
tr: Merdiven-Reddetme

en: All-Pass
tr: Tam-Geçiş

en: Equalizer Mode
tr: Ekolayzır Kipi

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Gate
tr: Aralık

en: Zone
tr: Bölge

en: Hysteresis
tr: Gecikme

en: Mix
tr: Karıştır

en: Attack Zone Start
tr: Atak Bölgesi Başlangıcı

en: Release Zone Start
tr: Bırakma Bölgesi Başlangıcı

en: True Peak
tr: Gerçek Doruk

en: Reset History
tr: Geçmişi Sıfırla

en: Oversampling
tr: Aşırı Örnekleme

en: Dither
tr: Titreme

en: Herm Thin
tr: Herm İnce

en: Herm Wide
tr: Herm Geniş

en: Herm Tail
tr: Herm Kuyruk

en: Herm Duck
tr: Herm Ördek

en: Exp Thin
tr: Exp İnce

en: Exp Wide
tr: Exp Geniş

en: Exp Tail
tr: Exp Kuyruk

en: Exp Duck
tr: Exp Ördek

en: Line Thin
tr: Hat İnce

en: Line Wide
tr: Hat Geniş

en: Line Tail
tr: Hat Kuyruk

en: Line Duck
tr: Hat Ördek

en: None
tr: Hiçbiri

en: Half x2(2L)
tr: Yarım x2(2L)

en: Half x2(3L)
tr: Yarım x2(3L)

en: Half x3(2L)
tr: Yarım x3(2L)

en: Half x3(3L)
tr: Yarım x3(3L)

en: Half x4(2L)
tr: Yarım x4(2L)

en: Half x4(3L)
tr: Yarım x4(3L)

en: Half x6(2L)
tr: Yarım x6(2L)

en: Half x6(3L)
tr: Yarım x6(3L)

en: Half x8(2L)
tr: Yarım x8(2L)

en: Half x8(3L)
tr: Yarım x8(3L)

en: Full x2(2L)
tr: Tam x2(2L)

en: Full x2(3L)
tr: Tam x2(3L)

en: Full x3(2L)
tr: Tam x3(2L)

en: Full x3(3L)
tr: Tam x3(3L)

en: Full x4(2L)
tr: Tam x4(2L)

en: Full x4(3L)
tr: Tam x4(3L)

en: Full x6(2L)
tr: Tam x6(2L)

en: Full x6(3L)
tr: Tam x6(3L)

en: Full x8(2L)
tr: Tam x8(2L)

en: Full x8(3L)
tr: Tam x8(3L)

en: SC PreAmp
tr: SC Ön Yükseltme

en: Sidechain PreAmplification
tr: Yanzincir Ön Yükseltmesi

en: Boost
tr: Artır

en: Stereo Link
tr: Stereo Bağ

en: External Sidechain
tr: Harici Yanzincir

en: External Sidechain Source
tr: Harici Yanzincir Kaynağı

en: Auto Leveling
tr: Otomatik Dengeleme

en: Auto Leveling Attack
tr: Otomatik Dengeleme Saldırısı

en: Auto Leveling Release
tr: Otomatik Dengeleme Yayını

en: Auto Leveling Knee
tr: Otomatik Dengeleme Dizliği

en: Gain Left
tr: Kazanç Sol

en: Gain Right
tr: Kazanç Sağ

en: Sidechain Left
tr: Yanzincir Sol

en: Sidechain Right
tr: Yanzincir Sağ

en: Standard
tr: Standart

en: Flat
tr: Düz

en: FFT Size
tr: FFT Boyutu

en: Output Volume
tr: Çıkış Ses Seviyesi

en: Clipping
tr: Kırpma

en: Ceiling
tr: Tavan

en: Sidechain Boost
tr: Yanzincir Güçlendirme

en: Show Native User Interface
tr: Yerel Kullanıcı Arayüzünü Göster

en: Operating Mode
tr: Çalışma Kipi

en: Classic
tr: Klasik

en: Modern
tr: Çağdaş

en: Linear Phase
tr: Doğrusal Faz

en: Bands List
tr: Bant Listesi

en: Band 1
tr: Bant 1

en: Band 2
tr: Bant 2

en: Band 3
tr: Bant 3

en: Band 4
tr: Bant 4

en: Band 5
tr: Bant 5

en: Band 6
tr: Bant 6

en: Band 7
tr: Bant 7

en: Band 8
tr: Bant 8

en: Band Start
tr: Bant Başlangıcı

en: Band End
tr: Bant Sonu

en: Band Compression Mode
tr: Bant Sıkıştırma Kipi

en: Band Bypass
tr: Bant Atlama

en: Band Sidechain Options
tr: Bant Yanzincir Seçenekleri

en: Stereo Split
tr: Stereo Bölme

en: Low-Cut
tr: Düşük-Kesim

en: Low-Cut Filter Frequency
tr: Düşük-Kesim Süzgeç Frekansı

en: High-Cut
tr: Yüksek-Kesim

en: High-Cut Filter Frequency
tr: Yüksek-Kesim Süzgeci Frekansı

en: PreAmp
tr: Ön Yükseltme

en: Band Gain
tr: Bant Kazancı

en: Band Envelope
tr: Bant Zarfı

en: Band Curve
tr: Bant Eğrisi

en: Band Reduction
tr: Bant Azaltma

en: General
tr: Genel

en: Device Management
tr: Aygıt Yönetimi

en: It's recommended to NOT set Easy Effects Sink/Source as Default Device in external applications (e.g. Gnome Settings and Plasma System Settings).
tr: Harici uygulamalarda (örn. Gnome Ayarları ve Plasma Sistem Ayarları) Easy Effects alıcısı/kaynağının öntanımlı aygıt olarak ayarlanmaması tavsiye edilir.

en: Use Default Input
tr: Öntanımlı Girişi Kullan

en: Custom Input Device
tr: Özel Giriş Aygıtı

en: Use Default Output
tr: Öntanımlı Çıkışı Kullan

en: Custom Output Device
tr: Özel Çıkış Aygıtı

en: Server Information
tr: Sunucu Bilgileri

en: Header Version
tr: Başlık Sürümü

en: Library Version
tr: Kütüphane Sürümü

en: Sampling Rate
tr: Örnekleme Hızı

en: Minimum Quantum
tr: Asgari Kuantum

en: Maximum Quantum
tr: Azami Kuantum

en: Default Quantum
tr: Öntanımlı Kuantum

en: Presets Autoloading
tr: Ön Ayarları Otomatik Yükle

en: Output Devices
tr: Çıkış Aygıtları

en: Output Presets
tr: Çıkış Ön Ayarları

en: Create Association
tr: Birleşme Oluştur

en: Add Autoloading Output Preset
tr: Otomatik Yükleme Çıktı Ön Ayarı Ekle

en: Output Autoloading Presets List
tr: Çıktı Otomatik Yükleme Ön Ayarları Listesi

en: Input Devices
tr: Giriş Aygıtları

en: Input Presets
tr: Giriş Ön Ayarları

en: Add Autoloading Input Preset
tr: Otomatik Yükleme Girdi Ön Ayarı Ekle

en: Input Autoloading Presets List
tr: Girdi Otomatik Yükleme Ön Ayarları Listesi

en: Modules
tr: Modüller

en: Modules List
tr: Modül Listesi

en: Clients
tr: İstemciler

en: Clients List
tr: İstemci Listesi

en: Test Signal
tr: Test Sinyali

en: State
tr: Durum

en: Enabled
tr: Etkin

en: Properties
tr: Özellikler

en: Channels
tr: Kanallar

en: Both
tr: Her ikisi

en: Both Channels
tr: Her İki Kanal

en: Waveform
tr: Dalga Biçimi

en: Sine Wave
tr: Sinüs Dalgası

en: White Noise
tr: Beyaz Gürültü

en: Quick Seek
tr: Hızlı Arama

en: Anti-aliasing
tr: Kenar yumuşatma

en: Sequence Length
tr: Dizi Uzunluğu

en: Seek Window
tr: Arama Penceresi

en: Overlap Length
tr: Örtüşme Uzunluğu

en: Pitch
tr: Perde

en: Semitones
tr: Yarım Ses

en: Tempo Difference
tr: Tempo Farkı

en: Rate Difference
tr: Oran Farkı

en: Remove this effect
tr: Bu efekti kaldır

en: Enable/disable this effect
tr: Bu efekti etkinleştir/devre dışı bırak

en: Change the position of this effect
tr: Bu efektin konumunu değiştir

en: Add Effect
tr: Efekt Ekle

en: Used Plugins List
tr: Kullanılan Eklentiler Listesi

en: No Effects
tr: Efekt Yok

en: Audio Stream Not Modified
tr: Ses Akışı Değiştirilmedi

en: Search Plugin
tr: Eklenti Ara

en: Plugins List
tr: Eklenti Listesi

en: _General
tr: _Genel

en: Service
tr: Hizmet

en: Launch Service at System Startup
tr: Sistem Başlangıcında Hizmeti Başlat

en: Shutdown on Window Closing
tr: Pencere Kapandığında Kapat

en: Audio
tr: Ses

en: Process All Output Streams
tr: Tüm Çıkış Akışlarını İşle

en: Process All Input Streams
tr: Tüm Giriş Akışlarını İşle

en: Ignore Streams from Monitor of Devices
tr: Aygıtların Ekranından Gelen Akışları Yoksay

en: Use Cubic Volume
tr: Kübik Ses Kullan

en: Inactivity Timeout
tr: Tepkisizlik Zaman Aşımı

en: Update Interval (Level Meters and Spectrum)
tr: Güncelleme Aralığı (Seviye Ölçerler ve Spektrum)

en: Update Frequency (LV2 Plugins)
tr: Güncelleme Sıklığı (LV2 Eklentileri)

en: Style
tr: Görünüm

en: Use Dark Theme
tr: Koyu Tema Kullan

en: Hide Menus on Outside Clicks
tr: Dış Tıklamalarda Menüleri Gizle

en: Experimental Features
tr: Deneysel özellikler

en: Native Plugin Window
tr: Yerel Eklenti Penceresi

en: Allows The Native Plugin Window to be Shown/Hidden
tr: Yerel Eklenti Penceresinin Gösterilmesini/Gizlenmesini Sağlar

en: _Spectrum
tr: _Spektrum

en: Shape
tr: Şekil

en: Bars
tr: Çubuklar

en: Lines
tr: Çizgiler

en: Dots
tr: Noktalar

en: Points
tr: Noktalar

en: Height
tr: Yükseklik

en: Line Width
tr: Hat Genişliği

en: Fill
tr: Dolgu

en: Show Bars Border
tr: Çubuk Kenarlığını Göster

en: Rounded Corners
tr: Yuvarlatılmış Köşeler

en: Dynamic Scale
tr: Dinamik Ölçek

en: Color
tr: Renk

en: Lines and Bars
tr: Çizgiler ve Çubuklar

en: Axis Labels
tr: Eksen Etiketleri

en: Frequency Range
tr: Frekans Aralığı

en: Minimum
tr: Asgari

en: Maximum
tr: Azami

en: Load
tr: Yük

en: Discard the current settings and load this preset
tr: Geçerli ayarları gözden çıkar ve bu ön ayarı yükle

en: Save current settings to this preset file
tr: Geçerli ayarları bu ön ayar dosyasına kaydet

en: Remove this preset file
tr: Hazır ayar dosyasını kaldır

en: New Preset Name
tr: Yeni Ön Ayar Adı

en: Create a new preset
tr: Yeni bir ön ayar oluştur

en: Import a preset
tr: Bir ön ayarı içe aktar

en: Search Preset
tr: Ön Ayar Ara

en: Presets List
tr: Ön Ayarlar Listesi

en: High Frequency Damping
tr: Yüksek Frekans Sönümleme

en: Room Size
tr: Oda Boyutu

en: Small
tr: Küçük

en: Medium
tr: Orta

en: Large
tr: Büyük

en: Tunnel
tr: Tünel

en: Large/smooth
tr: Büyük/pürüzsüz

en: Experimental
tr: Deneysel

en: Diffusion
tr: Yayılma

en: Pre Delay
tr: Ön Gecikme

en: Decay Time
tr: Bozunma Süresi

en: Bass Cut
tr: Bas Kesim

en: Treble Cut
tr: Tiz Kesim

en: Ambience
tr: Ortam

en: Empty Walls
tr: Boş Duvarlar

en: Room
tr: Oda

en: Large Empty Hall
tr: Büyük Boş Salon

en: Disco
tr: Disko

en: Large Occupied Hall
tr: Büyük Dolu Salon

en: Import Model
tr: Modeli İçe Aktar

en: Voice Detection
tr: Ses Algılama

en: Models
tr: Modeller

note: If this changes, it has to be updated in src/rnnoise_ui.cpp as default_model_name
en: Standard Model
tr: Standart Model

en: RNNoise Models List
tr: RNNoise Modelleri Listesi

en: Model Not Loaded
tr: Model Yüklenmedi

en: Active Model
tr: Etkin Model

en: Standard RNNoise Model
tr: Standart RNNoise Modeli

en: Overview
tr: Genel Görünüm

en: Show help
tr: Yardımı göster

en: Fullscreen/Restore from fullscreen
tr: Tam ekran/Tam ekrandan çık

en: Close the Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Quit Easy Effects
tr: Easy Effects'ten Çık

en: Denoise
tr: Gürültü Gider

en: Automatic Gain Control
tr: Otomatik Kazanç Denetleyicisi

en: Dereverberation
tr: Dereverberasyon

en: Voice Activity Probability
tr: Ses Etkinliği Olasılığı

en: Start
tr: Başla

en: Continue
tr: Devam et

en: Noise Suppression
tr: Gürültü Baskılayıcı

en: Level
tr: Düzey

en: Input Balance
tr: Giriş Dengesi

en: Softclip
tr: Yumuşak kırpım

en: Softclip Level
tr: Yumuşak Kırpım Seviyesi

en: Stereo Matrix
tr: Stereo Matris

en: LR > LR (Stereo Default)
tr: LR > LR (Stereo Öntanımlı)

en: LR > MS (Stereo to Mid-Side)
tr: LR > MS (Stereo Orta Tarafa)

en: MS > LR (Mid-Side to Stereo)
tr: MS > LR (Orta Taraftan Stereo)

en: LR > LL (Mono Left Channel)
tr: LR > LL (Mono Sol Kanal)

en: LR > RR (Mono Right Channel)
tr: LR > RR (Mono Sağ Kanal)

en: LR > L+R (Mono Sum L+R)
tr: LR > L+R (Mono İşlem L+R)

en: LR > RL (Stereo Flip Channels)
tr: LR > RL (Stereo Kanalları Ters Çevir)

en: Stereo Mode
tr: Stereo Kipi

en: Side Level
tr: Seviye Tarafı

en: Side Balance
tr: Denge Tarafı

en: Middle Level
tr: Orta Seviye

en: Middle Panorama
tr: Orta Panorama

en: Output Balance
tr: Çıkış Dengesi

en: Delay L/R
tr: Gecikme L/R

en: Delay Left Right
tr: Gecikme Sol Sağ

en: Stereo Base
tr: Stereo Taban

en: Stereo Phase
tr: Stereo Faz

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Suspended
tr: Askıya alındı

en: Idle
tr: Boşta

en: Creating
tr: Oluşturuluyor

en: Error
tr: Hata

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Undefined Name - Process ID
tr: Tanımsız Ad - Süreç Kimliği

en: channels
tr: kanallar

en: Quit Easy Effects. Useful when running in service mode.
tr: Easy Effects'ten çık. Servis kipinde çalışırken kullanışlıdır.

en: Print the easyeffects version
tr: Easyeffects sürümünü yazdır

en: Reset Easy Effects.
tr: Easy Effects’i Sıfırla.

en: Hide the Window.
tr: Pencereyi Gizle.

en: Global bypass. 1 to enable, 2 to disable and 3 to get status
tr: Genel atlama. 1 etkinleştirmek, 2 devre dışı bırakmak ve 3 durumu almak için

en: Show available presets.
tr: Kullanılabilir hazır ayarları göster.

en: Load a preset. Example: easyeffects -l music
tr: Ön ayar yükle. Örnek: easyeffects -l music

en: _Output
tr: _Çıkış

en: _Input
tr: _Giriş

en: The File Is Not Regular
tr: Dosya Normal Değil

en: The Impulse File May Be Corrupted or Unsupported
tr: Dürtü Dosyası Bozuk veya Desteklenmiyor Olabilir

en: Only Stereo Impulse Files Are Supported
tr: Yalnızca Stereo Dürtü Dosyaları Desteklenir

en: Impulse File Not Imported
tr: Dürtü Dosyası İçe Aktarılmadı

en: Import Impulse File
tr: Dürtü Dosyasını İçe Aktar

en: Open
tr: Aç

en: Impulse Response
tr: Dürtü Yanıtı

en: Load Impulse
tr: Dürtüyü Yükle

en: Remove Impulse
tr: Dürtüyü Kaldır

en: No Impulse File Loaded
tr: Dürtü Dosyası Yüklenmemiş

en: Failed To Load The Impulse File
tr: Dürtü Dosyası Yüklenemedi

en: Recorders
tr: Kaydediciler

en: Players
tr: Oynatıcılar

en: Effects
tr: Efektler

en: Import APO Preset File
tr: APO Ön Ayar Dosyasını İçe Aktar

en: APO Presets
tr: APO Ön Ayarları

en: APO Preset Not Loaded. File Format May Be Not Supported. Please Check Its Content.
tr: APO Ön Ayarı Kurulu Değil. Dosya Biçimi Desteklenmiyor Olabilir. Lütfen İçeriğini Denetleyin.

en: Split channels not yet supported when exporting APO presets.
tr: APO ön ayarları dışa aktarılırken bölünmüş kanallar henüz desteklenmiyor.

en: Export EqualizerAPO Preset File
tr: EqualizerAPO Ön Ayar Dosyasını Dışa Aktar

en: Save
tr: Kaydet

en: EqualizerAPO Presets
tr: EqualizerAPO Ön Ayarları

en: Import GraphicEQ Preset File
tr: GraphicEQ Ön Ayar Dosyasını İçe Aktar

en: GraphicEQ Presets
tr: GraphicEQ Ön Ayarları

en: GraphicEQ Preset Not Loaded. File Format May Be Not Supported. Please Check Its Content.
tr: GraphicEQ Ön Ayarı Yüklü Değil. Dosya Biçimi Desteklenmiyor Olabilir. Lütfen İçeriğini Denetleyin.

en: Remove Autoloading Preset
tr: Otomatik Yükleme Ön Ayarını Kaldır

en: Output Level Meter
tr: Çıktı Düzey Ölçer

en: Remove
tr: Kaldır

en: Output Device
tr: Çıkış Aygıtı

en: Add
tr: Ekle

en: Save?
tr: Kaydedilsin mi?

en: Delete?
tr: Silinsin mi?

en: Preset Not Loaded Correctly
tr: Ön Ayar Doğru Yüklenmedi

en: Wrong Format in Excluded Apps List
tr: Hariç Tutulan Uygulamalar Listesinde Yanlış Biçim

en: Generic Error While Loading Excluded Apps List
tr: Hariç Tutulan Uygulamalar Listesi Yüklenirken Genel Hata

en: Wrong Format in Effects List
tr: Efektler Listesinde Yanlış Biçim

en: Generic Error While Loading Effects List
tr: Efekt Listesi Yüklenirken Genel Hata

en: One or More Parameters Have a Wrong Format
tr: Bir veya Daha Fazla Parametre Yanlış Biçime Sahip

en: Generic Error While Loading The Effect
tr: Efekt Yüklenirken Genel Hata

en: Selected Model Not Loaded. Its Format May Be Unsupported. Fell Back To The Standard Model.
tr: Seçilen Model Yüklenmedi. Biçimi Desteklenmiyor Olabilir. Bunun Yerine Standart Modele Dönüldü.

en: Import Model File
tr: Model Dosyasını İçe Aktar

en: RNNoise Models
tr: RNNoise Modelleri

en: Bass Enhancer
tr: Bas Yükseltici

en: Bass Loudness
tr: Bas Yüksekliği

en: Convolver
tr: Sarsıcı

en: Crossfeed
tr: Çapraz Besleme

en: Crystalizer
tr: Kristalleştirici

en: Deep Noise Remover
tr: Derin Gürültü Giderici

en: Echo Canceller
tr: Yankı Önleyici

en: Equalizer
tr: Ekolayzır

en: Exciter
tr: Uyarıcı

en: Level Meter
tr: Düzey Ölçer

en: Limiter
tr: Sınırlayıcı

en: Maximizer
tr: Yükseltici

en: Multiband Compressor
tr: Çoklu Bant Şıkıştırıcı

en: Multiband Gate
tr: Çoklu Bant Geçitleme

en: Reverberation
tr: Yankılanma

en: Noise Reduction
tr: Gürültü Azaltma

en: Speech Processor
tr: Konuşma İşleyici

en: Stereo Tools
tr: Stereo Araçları

note: For translators: {} is replaced by the effect name.
en: {} Not Available
tr: {} Kullanılabilir Değil

en: The software required for the {} effect, "{}", is not installed. Consider using the Easy Effects Flatpak package or installing the software yourself.
tr: {} efekti için gerekli olan "{}" yazılımı kurulu değil. Easy Effects Flatpak paketini kullanmayı ya da yazılımı kendiniz kurmayı düşünebilirsiniz.

en: The {} effect was disabled when Easy Effects was compiled. This is perhaps since the software required for this effect, "{}", was not available. Consider using the Easy Effects Flatpak package or building your own Easy Effects package.
tr: Easy Effects derlenirken {} efekti devre dışı bırakılmış. Bunun nedeni muhtemelen bu efekt için gerekli olan "{}" yazılımının olmamasıdır. Easy Effects Flatpak paketini kullanmayı ya da kendi Easy Effects paketinizi oluşturmayı düşünebilirsiniz.

en: -inf
tr: -sonsuz

note: For translators: {} is replaced by the library used by the plugin. I.e. "Using Calf Studio".
en: Using {}
tr: {} Kullanıyor
