easyeffects - en to nl translation catalogue (520 entries)

en: Equalizer, Compressor and Other Audio Effects
nl: Equalizer, compressor en overige audio-effecten

en: Audio Effects for PipeWire Applications
nl: Audio-effecten voor PipeWire-apps

en: limiter;compressor;reverberation;equalizer;autovolume;
nl: limiter;compressor;galm;equalizer;autovolume;

en: Enable/disable this application
nl: Deze app omschakelen

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Excluded App List: Add/remove this application
nl: Lijst met uitgesloten apps: Deze app toevoegen/verwijderen

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Mute Application
nl: App dempen

en: Change the volume of this application
nl: Volume van deze app aanpassen

en: Application Volume
nl: App-volume

en: _Help
nl: _Hulp

en: _Reset Settings
nl: Standaardinstellingen _herstellen

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Shortcuts
nl: _Sneltoetsen

en: _About Easy Effects
nl: _Over Easy Effects

en: _Quit
nl: _Afsluiten

en: Presets
nl: Voorinstellingen

en: Presets Menu
nl: Voorinstellingen-menu

en: Enable/disable the global bypass
nl: Globale omleiding omschakelen

en: Global Bypass
nl: Globale omzeiling

en: Primary Menu
nl: Primair menu

en: Easy Effects Window
nl: Venster van Easy Effects

en: Applications List
nl: App-lijst

en: Empty List
nl: Lege lijst

en: No Audio Application Available
nl: Geen audio-app beschikbaar

en: Controls
nl: Bediening

en: Target
nl: Doel

en: Silence
nl: Stilte

en: Maximum History
nl: Maximale geschiedenis

en: Reference
nl: Verwijzing

en: Momentary
nl: Kortstondig

en: Short-Term
nl: Korte termijn

en: Integrated
nl: Geïntegreerd

en: Geometric Mean (MSI)
nl: Geometrisch gemiddelde (MSI)

en: Geometric Mean (MS)
nl: Geometrisch gemiddelde (MS)

en: Geometric Mean (MI)
nl: Geometrisch gemiddelde (MI)

en: Geometric Mean (SI)
nl: Geometrisch gemiddelde (SI)

en: History
nl: Geschiedenis

en: Reset
nl: Standaardwaarden

en: Loudness
nl: Hardheid

en: Relative
nl: Relatief

en: Range
nl: Bereik

en: Output Gain
nl: Uitvoerversterking

en: Input
nl: Invoer

en: Plugin Input Gain
nl: Plug-in-invoerversterking

en: Output
nl: Uitvoer

en: Plugin Output Gain
nl: Plug-in-uitvoerversterking

en: Device
nl: Apparaat

en: Name
nl: Naam

en: Profile
nl: Profiel

en: Preset
nl: Voorinstelling

en: Remove this autoload preset
nl: Deze automatisch geladen voorinstelling verwijderen

en: Listen
nl: Beluisteren

en: Blend Harmonics
nl: Harmonieën mengen

en: 3rd
nl: 3e

en: 2nd
nl: 2e

en: Amount
nl: Hoeveelheid

en: Harmonics
nl: Harmonieën

en: Scope
nl: Domein

en: Floor
nl: Vloer

en: Floor Value
nl: Vloerwaarde

en: Link
nl: Verwijzing

en: Application Name
nl: App-naam

en: Add to Excluded Applications
nl: Toevoegen aan uitgesloten apps

en: Excluded Applications List
nl: Lijst met uitgesloten apps

en: Show Excluded Applications
nl: Uitgesloten apps tonen

en: Show Native Window
nl: Inheems venster tonen

en: Mode
nl: Modus

en: Downward
nl: Omlaag

en: Upward
nl: Omhoog

en: Boosting
nl: Versterking

en: Compression Mode
nl: Compressiemodus

en: Boost Threshold
nl: Versterkingsdrempelwaarde

en: Boost Amount
nl: Versterkingsgrootte

en: Time
nl: Duur

en: Threshold
nl: Drempelwaarde

en: Attack Time
nl: Attack-tijd

en: Attack Threshold
nl: Attack-drempel

en: Release Time
nl: Release-tijd

en: Release Threshold
nl: Release-drempel

en: Ratio
nl: Verhouding

en: Knee
nl: Knie

en: Makeup
nl: Make-up

en: Dry Level
nl: Droog-niveau

en: Wet Level
nl: Nat-niveau

en: Sidechain
nl: Zijketen

en: Stereo Split Mode
nl: Stereo­split­modus

en: Source
nl: Brok

en: Middle
nl: Midden

en: Side
nl: Zijkant

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Sidechain Source
nl: Zijketenbron

en: Left/Right
nl: Links/rechts

en: Right/Left
nl: Rechts/links

en: Mid/Side
nl: Midden/zijkant

en: Side/Mid
nl: Zijkant/midden

en: Stereo Split Source
nl: Stereo­split­bron

en: Peak
nl: Piek

en: Low-Pass Filter
nl: Low-pass-filter

en: Simple Moving Average
nl: Eenvoudig voortschrijdend gemiddelde

en: Sidechain Mode
nl: Zijketenmodus

en: Listen Sidechain
nl: Luister-sidechain

en: Type
nl: Soort

en: Feed-forward
nl: Feedforward

en: Feed-back
nl: Feedback

en: External
nl: Extern

en: Sidechain Type
nl: Sidechain-type

en: Input Device
nl: Invoerapparaat

en: PreAmplification
nl: Voorversterking

en: Reactivity
nl: Reactiviteit

en: Lookahead
nl: Vooruitblik

en: Sidechain Filters
nl: Zijketenfilters

en: High-Pass
nl: High-pass

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Off
nl: Uit

en: High-Pass Filter Mode
nl: High-pass-filtermodus

en: High-Pass Filter Frequency
nl: High-pass-filterfrequentie

en: Low-Pass
nl: Low-pass

en: Low-Pass Filter Mode
nl: Low-pass-filtermodus

en: Gain
nl: Versterking

en: Envelope
nl: Envelop

en: Curve
nl: Kromme

en: Left Channel
nl: Linkerkanaal

en: Right Channel
nl: Rechterkanaal

en: Impulses
nl: Impulsen

en: Combine
nl: Combineren

en: Stereo Width
nl: Stereobreedte

en: Log Scale
nl: Logaritmische schaal

en: Autogain
nl: Automatisch versterken

en: Rate
nl: Snelheid

en: Samples
nl: Monsters

en: Duration
nl: Duur

en: Combine Impulse Responses
nl: Impulsresponsen combineren

en: First Kernel
nl: Eerste kernel

en: Second Kernel
nl: Tweede kernel

en: Output File Name
nl: Uitvoerbestandsnaam

en: Combined Kernel Name
nl: Gecombineerde kernel-naam

en: Import Impulse
nl: Impulse importeren

en: Search
nl: Zoeken

en: Search Impulse File
nl: Impulsbestand doorzoeken

en: Impulse Files List
nl: Impulsbestandenlijst

en: Default
nl: Standaard

en: Cutoff
nl: Onderbreking

en: Feed
nl: Aanvoer

en: Bypass
nl: Omzeiling

en: Mute
nl: Dempen

en: Attenuation Limit
nl: Verzwakkingslimiet

en: Minimum Processing Threshold
nl: Minimale verwerkings­drempel

en: Maximum ERB Processing threshold
nl: Maximale ERB-verwerkings­drempel

en: Maximum DF Processing Threshold
nl: Maximale DF-verwerkings­drempel

en: Minimum Processing Buffer
nl: Minimale verwerkings­buffer

en: Post Filter Beta
nl: Postfilter­bèta

en: Detection
nl: Detectie

en: Wide
nl: Breed

en: Split
nl: Splitsen

en: F1 Split
nl: F1-splitsing

en: Frequency 1 Split
nl: Splitsing van frequentie 1

en: F2 Peak
nl: F2-piek

en: Frequency 2 Peak
nl: Piek van frequentie 2

en: F1 Gain
nl: F1-versterking

en: Frequency 1 Gain
nl: Versterking van frequentie 1

en: F2 Level
nl: F2-niveau

en: Frequency 2 Level
nl: Niveau van frequentie 2

en: F2 Peak Q
nl: F2-piek-Q

en: Frequency 2 Peak Q
nl: Piek-Q van frequentie 2

en: Laxity
nl: Laxiteit

en: Detected
nl: Gedetecteerd

en: Reduction
nl: Vermindering

en: Delay
nl: Vertraging

en: Invert Phase
nl: Fase omkeren

en: Filter Length
nl: Filterlengte

en: Residual Echo Suppression
nl: Resterende echo-onderdrukking

en: Near End Echo Suppression
nl: Echo-onderdrukking aan het einde

en: Excluded Apps
nl: Uitgesloten apps

en: Enable/disable input monitoring
nl: Invoer­monitoring in-/uit­schakelen

en: Bands
nl: Banden

en: Balance
nl: Balans

en: Pitch Left
nl: Toonhoogte links

en: Pitch Right
nl: Toonhoogte rechts

en: Split Channels
nl: Kanalen splitsen

en: Flat Response
nl: Platte respons

en: Calculate Frequencies
nl: Frequenties berekenen

en: Sort Bands
nl: Banden sorteren

en: Import Preset
nl: Voorinstelling importeren

en: Export Preset
nl: Voorinstelling exporteren

en: Slope
nl: Stijging

en: Quality
nl: Kwaliteit

en: Width
nl: Breedte

en: Ceil
nl: Plafond

en: Ceil Value
nl: Plafondwaarde

en: Expander
nl: Uitbreider

en: Expander Mode
nl: Uitbreider­modus

en: Internal
nl: Intern

en: Access
nl: Toegang

en: Description
nl: Omschrijving

en: Remove this model file
nl: Modelbestand verwijderen

en: Low-Shelf
nl: Low-shelf

en: High-Shelf
nl: High-shelf

en: Bell
nl: Bel

en: Band-Pass
nl: Band-pass

en: Notch
nl: Inkeping

en: Resonance
nl: Resonantie

en: Ladder-Pass
nl: Ladder-pass

en: Ladder-Rejection
nl: Ladder-rejection

en: All-Pass
nl: All-pass

en: Equalizer Mode
nl: Equalizer-modus

en: Hysteresis
nl: Hysterese

en: Attack Zone Start
nl: Start van attack-zone

en: Release Zone Start
nl: Start van release-zone

en: True Peak
nl: Echte piek

en: Reset History
nl: Geschiedenis wissen

en: Oversampling
nl: Oversamplen

en: Herm Thin
nl: Hermite-dun

en: Herm Wide
nl: Hermite-breed

en: Herm Tail
nl: Hermite-linksbreed

en: Herm Duck
nl: Hermite-rechtsbreed

en: Exp Thin
nl: Exponentieel-dun

en: Exp Wide
nl: Exponentieel-breed

en: Exp Tail
nl: Exponentieel-linksbreed

en: Exp Duck
nl: Exponentieel-rechtsbreed

en: Line Thin
nl: Lineair-dun

en: Line Wide
nl: Lineair-breed

en: Line Tail
nl: Lineair-rechtsbreed

en: Line Duck
nl: Lineair-linksbreed

en: None
nl: Geen

en: Half x2(2L)
nl: Half 2× (2L)

en: Half x2(3L)
nl: Half 2× (3L)

en: Half x3(2L)
nl: Half 3× (2L)

en: Half x3(3L)
nl: Half 3× (3L)

en: Half x4(2L)
nl: Half 4× (2L)

en: Half x4(3L)
nl: Half 4× (3L)

en: Half x6(2L)
nl: Half 6× (2L)

en: Half x6(3L)
nl: Half 6× (3L)

en: Half x8(2L)
nl: Half 8× (2L)

en: Half x8(3L)
nl: Half 8× (3L)

en: Full x2(2L)
nl: Volledig 2× (2L)

en: Full x2(3L)
nl: Volledig 2× (3L)

en: Full x3(2L)
nl: Volledig 3× (2L)

en: Full x3(3L)
nl: Volledig 3× (3L)

en: Full x4(2L)
nl: Volledig 4× (2L)

en: Full x4(3L)
nl: Volledig 4× (3L)

en: Full x6(2L)
nl: Volledig 6× (2L)

en: Full x6(3L)
nl: Volledig 6× (3L)

en: Full x8(2L)
nl: Volledig 8× (2L)

en: Full x8(3L)
nl: Volledig 8× (3L)

en: SC PreAmp
nl: SC-voorversterking

en: Sidechain PreAmplification
nl: Sidechain-voorversterking

en: Boost
nl: Versterken

en: Stereo Link
nl: Stereokoppeling

en: External Sidechain
nl: Externe sidechain

en: External Sidechain Source
nl: Bron van externe sidechain

en: Auto Leveling
nl: Automatische niveau's

en: Auto Leveling Attack
nl: Automatische attack-niveau's

en: Auto Leveling Release
nl: Automatische release-niveau's

en: Auto Leveling Knee
nl: Automatische knee-niveau's

en: Gain Left
nl: Versterking links

en: Gain Right
nl: Versterking rechts

en: Sidechain Left
nl: Sidechain links

en: Sidechain Right
nl: Sidechain rechts

en: Standard
nl: Standaard

en: Flat
nl: Plat

en: FFT Size
nl: FFT-grootte

en: Output Volume
nl: Uitvoervolume

en: Clipping
nl: Knippen

en: Sidechain Boost
nl: sidechain-versterking

en: Pink BT
nl: Roze-BT

en: Pink MT
nl: Roze-MT

en: Brown BT
nl: Bruin-BT

en: Brown MT
nl: Bruin-MT

en: Show Native User Interface
nl: Native-gebruikers­interface weergeven

en: Operating Mode
nl: Bedrijfsmodus

en: Classic
nl: Klassiek

en: Linear Phase
nl: Lineaire fase

en: Bands List
nl: Bandlijst

en: Band Start
nl: Start van band

en: Band End
nl: Einde van band

en: Band Compression Mode
nl: Bandcompressiemodus

en: Band Bypass
nl: Bandomzeiling

en: Band Sidechain Options
nl: Band-sidechain-opties

en: Stereo Split
nl: Stereo­split

en: Low-Cut
nl: Low-cut

en: Low-Cut Filter Frequency
nl: Low-cut-filterfrequentie

en: High-Cut
nl: High-cut

en: High-Cut Filter Frequency
nl: High-cut-filterfrequentie

en: PreAmp
nl: Voorversterking

en: Band Gain
nl: Bandversterking

en: Band Envelope
nl: Bandenvelop

en: Band Curve
nl: Bandkromme

en: Band Reduction
nl: Bandvermindering

en: General
nl: Algemeen

en: Device Management
nl: Apparaatbeheer

en: It's recommended to NOT set Easy Effects Sink/Source as Default Device in external applications (e.g. Gnome Settings and Plasma System Settings).
nl: Het wordt aanbevolen om NIET de bron Easy Effects als standaardapparaat in te stellen bij externe apps (bijv. GNOME Instellingen en Plasma Systeeminstellingen).

en: Use Default Input
nl: Standaardinvoer gebruiken

en: Custom Input Device
nl: Aangepast invoerapparaat

en: Use Default Output
nl: Standaarduitvoer gebruiken

en: Custom Output Device
nl: Aangepast uitvoerapparaat

en: Server Information
nl: Server-informatie

en: Header Version
nl: Kopversie

en: Library Version
nl: Bibliotheekversie

en: Sampling Rate
nl: Bemonsteringsfrequentie

en: Minimum Quantum
nl: Minimale quantum

en: Maximum Quantum
nl: Maximale quantum

en: Default Quantum
nl: Standaard-quantum

en: Presets Autoloading
nl: Automatisch inladen van voorinstellingen

en: Output Devices
nl: Uitvoerapparaten

en: Output Presets
nl: Uitvoervoorinstellingen

en: Create Association
nl: Vereniging aanmaken

en: Add Autoloading Output Preset
nl: Automatisch geladen uitvoervoorinstelling toevoegen

en: Output Autoloading Presets List
nl: Lijst van automatisch geladen uitvoervoorinstellingen

en: Input Devices
nl: Invoerapparaten

en: Input Presets
nl: Invoervoorinstellingen

en: Add Autoloading Input Preset
nl: Automatisch geladen invoervoorinstelling toevoegen

en: Input Autoloading Presets List
nl: Lijst van automatisch geladen invoervoorinstellingen

en: Modules List
nl: Modulelijst

en: Clients
nl: Cliënten

en: Clients List
nl: Cliëntenlijst

en: Test Signal
nl: Signaal testen

en: State
nl: Status

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Channels
nl: Kanalen

en: Both
nl: Beide

en: Both Channels
nl: Beide kanalen

en: Waveform
nl: Golfvorm

en: Sine Wave
nl: Sinusgolf

en: White Noise
nl: Witte ruis

en: Quick Seek
nl: Snel zoeken

en: Sequence Length
nl: Sequentielengte

en: Seek Window
nl: Zoekvenster

en: Overlap Length
nl: Overlapslengte

en: Pitch
nl: Toonhoogte

en: Semitones
nl: Halve tonen

en: Tempo Difference
nl: Tempoverschil

en: Rate Difference
nl: Snelheidsverschil

en: Remove this effect
nl: Effect verwijderen

en: Enable/disable this effect
nl: Effect omschakelen

en: Change the position of this effect
nl: Positie van effect aanpassen

en: Add Effect
nl: Effect toevoegen

en: Used Plugins List
nl: Lijst met gebruikte plug-ins

en: No Effects
nl: Geen effecten

en: Audio Stream Not Modified
nl: Audio-stream onbewerkt

en: Search Plugin
nl: Zoek-plug-in

en: Plugins List
nl: Lijst met plug-ins

en: _General
nl: _Algemeen

en: Service
nl: Dienst

en: Launch Service at System Startup
nl: Service starten bij opstarten van systeem

en: Shutdown on Window Closing
nl: Afsluiten bij sluiten van venster

en: Process All Output Streams
nl: Alle uitvoer-streams verwerken

en: Process All Input Streams
nl: Alle invoer-streams verwerken

en: Ignore Streams from Monitor of Devices
nl: Streams van apparaatmonitor negeren

en: Use Cubic Volume
nl: Kubisch volume gebruiken

en: Inactivity Timeout
nl: Inactiviteits-time-out

en: Style
nl: Stijl

en: Use Dark Theme
nl: Donker thema

en: Hide Menus on Outside Clicks
nl: Menu's verbergen bij klikken achtergrond

en: Experimental Features
nl: Experimentele functies

en: Native Plugin Window
nl: Inheemse plug-ins-venster

en: Allows The Native Plugin Window to be Shown/Hidden
nl: Staat toe dat het venster voor inheemse plug-ins wordt weergegeven/verborgen

en: Shape
nl: Vorm

en: Bars
nl: Balken

en: Lines
nl: Lijnen

en: Dots
nl: Puntjes

en: Height
nl: Lengte

en: Line Width
nl: Lijnbreedte

en: Fill
nl: Opvullen

en: Show Bars Border
nl: Balkrand tonen

en: Rounded Corners
nl: Afgeronde hoeken

en: Dynamic Scale
nl: Dynamische schaal

en: Color
nl: Kleur

en: Lines and Bars
nl: Lijnen en balken

en: Axis Labels
nl: As-labels

en: Frequency Range
nl: Frequentiebereik

en: Minimum
nl: Minimaal

en: Maximum
nl: Maximaal

en: Load
nl: Laden

en: Discard the current settings and load this preset
nl: Huidige instellingen verwerpen en deze voorinstelling laden

en: Save current settings to this preset file
nl: Sla de huidige instellingen op in dit voorinstellingsbestand

en: Remove this preset file
nl: Verwijder dit voorinstellingsbestand

en: Try
nl: Uitproberen

en: Import
nl: Importeren

en: Local
nl: Lokaal

en: New Preset Name
nl: Naam voor nieuwe voor­instelling

en: Create a new preset
nl: Nieuwe voorinstelling aanmaken

en: Community
nl: Gemeenschap

en: Refresh
nl: Verversen

en: High Frequency Damping
nl: Hoge frequentiedemping

en: Room Size
nl: Kamergrootte

en: Small
nl: Klein

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Large
nl: Groot

en: Large/smooth
nl: Groot/Vloeiend

en: Experimental
nl: Experimenteel

en: Diffusion
nl: Verspreiding

en: Pre Delay
nl: Vertraging vooraf

en: Decay Time
nl: Vervaltijd

en: Bass Cut
nl: Bas onderdrukken

en: Treble Cut
nl: Hoge tonen afsnijden

en: Ambience
nl: Sfeer

en: Empty Walls
nl: Kale muren

en: Room
nl: Kamer

en: Large Empty Hall
nl: Grote, lege zaal

en: Large Occupied Hall
nl: Grote, bezette zaal

en: Import Model
nl: Model importeren

en: Voice Detection
nl: Stemdetectie

en: Models
nl: Modellen

note: If this changes, it has to be updated in src/rnnoise_ui.cpp as default_model_name
en: Standard Model
nl: Standaardmodel

en: RNNoise Models List
nl: Lijst met RNNoise-modellen

en: Model Not Loaded
nl: Model niet geladen

en: Active Model
nl: Huidig model

en: Standard RNNoise Model
nl: Standaard RNNoise-model

en: Overview
nl: Overzicht

en: Show help
nl: Hulp tonen

en: Fullscreen/Restore from fullscreen
nl: Volledig scherm omschakelen

en: Close the Window
nl: Venster sluiten

en: Quit Easy Effects
nl: Easy Effects afsluiten

en: Denoise
nl: Ruis wegfilteren

en: Automatic Gain Control
nl: Automatische versterking

en: Dereverberation
nl: Nagalm wegfilteren

en: Voice Activity Probability
nl: Waarschijnlijkheid van stemactiviteit

en: Start
nl: Starten

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Noise Suppression
nl: Ruisonderdrukking

en: Level
nl: Niveau

en: Input Balance
nl: Invoerbalans

en: Softclip Level
nl: Softclip-niveau

en: Stereo Matrix
nl: Stereomatrix

en: LR > LR (Stereo Default)
nl: LR > LR (standaard stereo)

en: LR > MS (Stereo to Mid-Side)
nl: LR > MS (stereo naar midden-zijkant)

en: MS > LR (Mid-Side to Stereo)
nl: MS > LR (midden-zijkant naar stereo)

en: LR > LL (Mono Left Channel)
nl: LR > LL (mono, linkerkanaal)

en: LR > RR (Mono Right Channel)
nl: LR > RR (mono, rechterkanaal)

en: LR > L+R (Mono Sum L+R)
nl: LR > L+R (mono, sum L+R)

en: LR > RL (Stereo Flip Channels)
nl: LR > RL (stereo, kanalen omwisselen)

en: Stereo Mode
nl: Stereo-mode

en: Side Level
nl: Zijniveau

en: Side Balance
nl: Zijbalans

en: Middle Level
nl: Middelste niveau

en: Middle Panorama
nl: Middelste panorama

en: Output Balance
nl: Uitvoerbalans

en: Delay L/R
nl: L/R-vertraging

en: Delay Left Right
nl: Vertraging links/rechts

en: Stereo Base
nl: Stereobasis

en: Stereo Phase
nl: Stereofase

en: Running
nl: Actief

en: Suspended
nl: Onderbroken

en: Idle
nl: Inactief

en: Creating
nl: Bezig met aanmaken

en: Error
nl: Fout

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Undefined Name - Process ID
nl: Ongedefinieerde naam - Proces-id

en: channels
nl: kanalen

en: Quit Easy Effects. Useful when running in service mode.
nl: Sluit Easy Effects af. Nuttig in dienstmodus.

en: Print the easyeffects version
nl: Print de versie van Easy Effects

en: Hide the Window.
nl: Verberg het venster.

en: Global bypass. 1 to enable, 2 to disable and 3 to get status
nl: Globale omzeiling: 1 = inschakelen, 2 = uitschakelen, 3 = status opvragen

en: Show available presets.
nl: Toon de beschikbare voorinstellingen.

en: Load a preset. Example: easyeffects -l music
nl: Laad een voorinstelling. Voorbeeld: easyeffects -l music

en: _Output
nl: _Uitvoer

en: _Input
nl: _Invoer

en: The File Is Not Regular
nl: Bestand is ongebruikelijk

en: The Impulse File May Be Corrupted or Unsupported
nl: Het impulsbestand is mogelijk beschadigd of wordt niet ondersteund

en: Only Stereo Impulse Files Are Supported
nl: Enkel stereo-impulsbestanden worden ondersteund

en: Impulse File Not Imported
nl: Impulsbestand niet geïmporteerd

en: Import Impulse File
nl: Impulse-bestand importeren

en: Open
nl: Openen

en: Impulse Response
nl: Impulsrespons

en: Load Impulse
nl: Impuls laden

en: Remove Impulse
nl: Impuls verwijderen

en: No Impulse File Loaded
nl: Geen impulsbestand geladen

en: Failed To Load The Impulse File
nl: Impulsbestand laden mislukt

en: Recorders
nl: Opname-apparaten

en: Players
nl: Spelers

en: Effects
nl: Effecten

en: Import APO Preset File
nl: APO-voorinstellingsbestand importeren

en: APO Presets
nl: APO-voorinstellingen

en: APO Preset Not Loaded. File Format May Be Not Supported. Please Check Its Content.
nl: APO-voorinstelling niet geladen. Bestandsformaat wordt mogelijk niet ondersteund. Controleer de inhoud.

en: Split channels not yet supported when exporting APO presets.
nl: Gesplitste kanalen worden nog niet ondersteund bij het exporteren van APO-voor­instellingen.

en: Export EqualizerAPO Preset File
nl: EqualizerAPO-voorinstellings­bestand exporteren

en: Save
nl: Opslaan

en: EqualizerAPO Presets
nl: EqualizerAPO-voor­instellingen

en: Import GraphicEQ Preset File
nl: GraphicEQ-voorinstellingsbestand importeren

en: GraphicEQ Presets
nl: GraphicEQ-voorinstellingen

en: GraphicEQ Preset Not Loaded. File Format May Be Not Supported. Please Check Its Content.
nl: GraphicEQ-voorinstelling niet geladen. Bestandsformaat wordt mogelijk niet ondersteund. Controleer de inhoud.

en: Remove Autoloading Preset
nl: Automatisch ingeladen voorinstelling verwijderen

en: Output Level Meter
nl: Uitvoerniveaumeter

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Output Device
nl: Uitvoerapparaat

en: Add
nl: Toevoegen

en: Package
nl: Pakket

en: Preset Not Loaded Correctly
nl: Voor­instelling niet correct geladen

en: Wrong Format in Excluded Apps List
nl: Verkeerd formaat in lijst met uitgesloten apps

en: Generic Error While Loading Excluded Apps List
nl: Algemene fout bij laden van lijst met uitgesloten apps

en: Wrong Format in Effects List
nl: Verkeerd formaat in effecten­lijst

en: Generic Error While Loading Effects List
nl: Algemene fout bij laden van effecten­lijst

en: One or More Parameters Have a Wrong Format
nl: Een of meer parameters hebben een verkeerd formaat

en: Generic Error While Loading The Effect
nl: Algemene fout bij laden van het effect

en: Save?
nl: Opslaan?

en: Delete?
nl: Verwijderen?

en: Selected Model Not Loaded. Its Format May Be Unsupported. Fell Back To The Standard Model.
nl: Geselecteerde model is niet geladen. Het formaat wordt mogelijk niet ondersteund. Standaardmodel wordt gebruikt.

en: Import Model File
nl: Modelbestand importeren

en: RNNoise Models
nl: RNNoise-modellen

en: Bass Enhancer
nl: Basversterker

en: Bass Loudness
nl: Hardheid van bas

en: Convolver
nl: Convolutie

en: Crystalizer
nl: Kristalliseerder

en: Deep Noise Remover
nl: Diepe ruis-verwijderaar

en: Echo Canceller
nl: Echo-onderdrukking

en: Level Meter
nl: Niveaumeter

en: Multiband Compressor
nl: Multiband-compressor

en: Multiband Gate
nl: Multiband-gate

en: Reverberation
nl: Nagalm

en: Noise Reduction
nl: Ruisverlaging

en: Speech Processor
nl: Spraakverwerker

en: Stereo Tools
nl: Stereobediening

note: For translators: {} is replaced by the effect name.
en: {} Not Available
nl: {} is niet beschikbaar

en: The software required for the {} effect, "{}", is not installed. Consider using the Easy Effects Flatpak package or installing the software yourself.
nl: De software vereist voor het {}-effect, ‘{}’, is niet geïnstalleerd. Overweeg het Flatpak-pakket van Easy Effects te gebruiken of de software handmatig te installeren.

en: The {} effect was disabled when Easy Effects was compiled. This is perhaps since the software required for this effect, "{}", was not available. Consider using the Easy Effects Flatpak package or building your own Easy Effects package.
nl: Het effect {} was uitgeschakeld bij de compilatie van Easy Effects. Dit kan zijn omdat de vereiste software voor dit effect, ‘{}‘, niet beschikbaar was. Overweeg het Flatpak-pakket van Easy Effects te gebruiken of uw eigen pakket van Easy Effects te bouwen.

en: -inf
nl: - ∞

note: For translators: {} is replaced by the library used by the plugin. I.e. "Using Calf Studio".
en: Using {}
nl: {} wordt gebruikt
