easyeffects - en to ja translation catalogue (584 entries)

en: Equalizer, Compressor and Other Audio Effects
ja: イコライザー、コンプレッサーなどのオーディオエフェクト

en: Audio Effects for PipeWire Applications
ja: PipeWire アプリケーション用オーディオエフェクト

en: limiter;compressor;reverberation;equalizer;autovolume;
ja: リミッター;コンプレッサー;リバーブ;イコライザー;オートボリューム;

en: Enable/disable this application
ja: このアプリケーションの有効化/無効化

en: Enable
ja: 有効

en: Excluded App List: Add/remove this application
ja: 除外されたアプリ一覧: このアプリケーションを追加/削除

en: Exclude
ja: 除外

en: Mute Application
ja: アプリケーションをミュート

en: Change the volume of this application
ja: このアプリケーションの音量を変更

en: Application Volume
ja: アプリケーションの音量

en: _Help
ja: _ヘルプ

en: _Reset Settings
ja: _設定をリセット

en: _Preferences
ja: _環境設定

en: _Shortcuts
ja: _ショートカット

en: _About Easy Effects
ja: _Easy Effects について

en: _Quit
ja: _終了

en: Presets
ja: プリセット

en: Presets Menu
ja: プリセットメニュー

en: Enable/disable the global bypass
ja: グローバルバイパスの有効化/無効化

en: Global Bypass
ja: グローバルバイパス

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Easy Effects Window
ja: Easy Effects ウィンドウ

en: Applications List
ja: アプリケーション一覧

en: Empty List
ja: リストは空です

en: No Audio Application Available
ja: オーディオアプリケーションがありません

en: Controls
ja: コントロール

en: Target
ja: ターゲット

en: Silence
ja: サイレンス

en: Maximum History
ja: 最大履歴

en: Reference
ja: リファレンス

en: Momentary
ja: 瞬間

en: Short-Term
ja: 短期

en: Integrated
ja: 統合

en: Geometric Mean (MSI)
ja: 幾何平均 (MSI)

en: Geometric Mean (MS)
ja: 幾何平均 (MS)

en: Geometric Mean (MI)
ja: 幾何平均 (MI)

en: Geometric Mean (SI)
ja: 幾何平均 (SI)

en: History
ja: 履歴

en: Reset
ja: リセット

en: Loudness
ja: ラウドネス

en: Relative
ja: 相対

en: Range
ja: 範囲

en: Output Gain
ja: 出力ゲイン

en: Input
ja: 入力

en: Plugin Input Gain
ja: プラグイン入力ゲイン

en: Output
ja: 出力

en: Plugin Output Gain
ja: プラグイン出力ゲイン

en: Device
ja: デバイス

en: Name
ja: 名前

en: Profile
ja: プロファイル

en: Preset
ja: プリセット

en: Remove this autoload preset
ja: この自動読み込みプリセットを削除

en: Listen
ja: 聞く

en: Blend Harmonics
ja: ブレンドハーモニクス

en: Amount
ja: 量

en: Harmonics
ja: 倍音

en: Scope
ja: 範囲

en: Floor
ja: 下限

en: Floor Value
ja: 下限値

en: Link
ja: リンク

en: Application Name
ja: アプリケーション名

en: Add to Excluded Applications
ja: 除外アプリケーションに追加

en: Excluded Applications List
ja: 除外されたアプリケーション一覧

en: Show Excluded Applications
ja: 除外されたアプリケーションを表示

en: Show Native Window
ja: ネイティブウィンドウ表示

en: Compressor
ja: コンプレッサー

en: Mode
ja: モード

en: Downward
ja: 下向き

en: Upward
ja: 上向き

en: Boosting
ja: ブースト

en: Compression Mode
ja: 圧縮モード

en: Boost Threshold
ja: ブーストしきい値

en: Boost Amount
ja: ブースト量

en: Attack
ja: アタック

en: Time
ja: 時間

en: Threshold
ja: しきい値

en: Attack Time
ja: アタック時間

en: Attack Threshold
ja: アタックしきい値

en: Release
ja: リリース

en: Release Time
ja: リリース時間

en: Release Threshold
ja: リリースしきい値

en: Ratio
ja: 比率

en: Knee
ja: ニー

en: Makeup
ja: メイクアップ

en: Dry Level
ja: Dry レベル

en: Wet Level
ja: Wet レベル

en: Sidechain
ja: サイドチェーン

en: Stereo Split Mode
ja: ステレオ分割モード

en: Source
ja: ソース

en: Middle
ja: 中央

en: Side
ja: サイド

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Min
ja: 最小

en: Max
ja: 最大

en: Sidechain Source
ja: サイドチェーンソース

en: Left/Right
ja: 左/右

en: Right/Left
ja: 右/左

en: Mid/Side
ja: 中央/サイド

en: Side/Mid
ja: サイド/中央

en: Stereo Split Source
ja: ステレオ分割ソース

en: Peak
ja: ピーク

en: Low-Pass Filter
ja: ローパスフィルタ

en: Simple Moving Average
ja: 単純移動平均

en: Sidechain Mode
ja: サイドチェーンモード

en: Listen Sidechain
ja: サイドチェーンを聞く

en: Type
ja: タイプ

en: Feed-forward
ja: フィードフォワード

en: Feed-back
ja: フィードバック

en: External
ja: 外部

en: Sidechain Type
ja: サイドチェーンタイプ

en: Input Device
ja: 入力デバイス

en: PreAmplification
ja: プリアンプ

en: Reactivity
ja: リアクティビティ

en: Lookahead
ja: ルックアヘッド

en: Sidechain Filters
ja: サイドチェーンフィルター

en: High-Pass
ja: ハイパス

en: Frequency
ja: 周波数

en: Off
ja: オフ

en: High-Pass Filter Mode
ja: ハイパスフィルターモード

en: High-Pass Filter Frequency
ja: ハイパスフィルター周波数

en: Low-Pass
ja: ローパス

en: Low-Pass Filter Mode
ja: ローパスフィルターモード

en: Gain
ja: ゲイン

en: Envelope
ja: エンベロープ

en: Curve
ja: カーブ

en: Left Channel
ja: 左チャンネル

en: Right Channel
ja: 右チャンネル

en: Impulses
ja: インパルス

en: Combine
ja: 結合

en: Stereo Width
ja: ステレオ幅

en: Spectrum
ja: スペクトラム

en: Log Scale
ja: ログスケール

en: Autogain
ja: オートゲイン

en: Rate
ja: レート

en: Samples
ja: サンプル

en: Duration
ja: 長さ

en: Combine Impulse Responses
ja: インパルスレスポンスを結合

en: First Kernel
ja: ファーストカーネル

en: Second Kernel
ja: セカンドカーネル

en: Output File Name
ja: 出力ファイル名

en: Combined Kernel Name
ja: 結合されたカーネル名

en: Import Impulse
ja: インパルスをインポート

en: Search
ja: 検索

en: Search Impulse File
ja: インパルスファイルを検索

en: Impulse Files List
ja: インパルスファイル一覧

en: Default
ja: デフォルト

en: Cutoff
ja: カットオフ

en: Feed
ja: フィード

en: Bypass
ja: バイパス

en: Mute
ja: ミュート

en: Attenuation Limit
ja: 減衰制限

en: Minimum Processing Threshold
ja: 最小処理しきい値

en: Maximum ERB Processing threshold
ja: 最大 ERB 処理しきい値

en: Maximum DF Processing Threshold
ja: 最大 DF 処理しきい値

en: Minimum Processing Buffer
ja: 最小処理バッファ

en: Post Filter Beta
ja: ポストフィルターベータ

en: Detection
ja: 検出

en: Wide
ja: ワイド

en: Split
ja: スプリット

en: F1 Split
ja: F1 スプリット

en: Frequency 1 Split
ja: 周波数 1 スプリット

en: F2 Peak
ja: F2 ピーク

en: Frequency 2 Peak
ja: 周波数 2 ピーク

en: F1 Gain
ja: F1 ゲイン

en: Frequency 1 Gain
ja: 周波数 1 ゲイン

en: F2 Level
ja: F2 レベル

en: Frequency 2 Level
ja: 周波数 2 レベル

en: F2 Peak Q
ja: F2 ピーク Q

en: Frequency 2 Peak Q
ja: 周波数 2 ピーク Q

en: Laxity
ja: ゆるみ

en: Detected
ja: 検出

en: Reduction
ja: 減少

en: Delay
ja: ディレイ

en: Invert Phase
ja: 位相反転

en: Filter Length
ja: フィルター長

en: Residual Echo Suppression
ja: 残留エコー抑制

en: Near End Echo Suppression
ja: Near End エコー抑制

en: Excluded Apps
ja: 除外されたアプリ

en: Enable/disable input monitoring
ja: 入力モニターの有効化/無効化

en: Bands
ja: バンド

en: Balance
ja: バランス

en: Pitch Left
ja: 左ピッチ

en: Pitch Right
ja: 右ピッチ

en: Split Channels
ja: チャンネル分割

en: Flat Response
ja: フラットレスポンス

en: Calculate Frequencies
ja: 周波数計算

en: Sort Bands
ja: バンド並べ替え

en: Import Preset
ja: プリセットをインポート

en: Export Preset
ja: プリセットをエクスポート

en: Slope
ja: スロープ

en: Solo
ja: ソロ

en: Quality
ja: Q値

en: Width
ja: 帯域幅

en: Ceil
ja: 上限

en: Ceil Value
ja: 上限値

en: Expander
ja: エキスパンダー

en: Expander Mode
ja: エキスパンダーモード

en: Internal
ja: 内部

en: Access
ja: アクセス

en: Description
ja: 説明

en: Remove this model file
ja: このモデルファイルを削除

en: Low-Shelf
ja: ローシェルフ

en: High-Shelf
ja: ハイシェルフ

en: Bell
ja: ベル

en: Band-Pass
ja: バンドパス

en: Notch
ja: ノッチ

en: Resonance
ja: 反響

en: Ladder-Pass
ja: ラダーパス

en: Ladder-Rejection
ja: ラダーリジェクション

en: All-Pass
ja: オールパス

en: Equalizer Mode
ja: イコライザーモード

en: Filter
ja: フィルター

en: Gate
ja: ゲート

en: Zone
ja: ゾーン

en: Hysteresis
ja: ヒステリシス

en: Mix
ja: ミックス

en: Attack Zone Start
ja: アタックゾーンスタート

en: Release Zone Start
ja: リリースゾーンスタート

en: True Peak
ja: トゥルーピーク

en: Reset History
ja: 履歴リセット

en: Oversampling
ja: オーバーサンプリング

en: Dither
ja: ディザ

en: Herm Thin
ja: エルミート補間 Thin

en: Herm Wide
ja: エルミート補間 Wide

en: Herm Tail
ja: エルミート補間 Tail

en: Herm Duck
ja: エルミート補間 Duck

en: Exp Thin
ja: 指数補間 Thin

en: Exp Wide
ja: 指数補間 Wide

en: Exp Tail
ja: 指数補間 Tail

en: Exp Duck
ja: 指数補間 Duck

en: Line Thin
ja: 線形補間 Thin

en: Line Wide
ja: 線形補間 Wide

en: Line Tail
ja: 線形補間 Tail

en: Line Duck
ja: 線形補間 Duck

en: None
ja: なし

en: Half x2(2L)
ja: ハーフ ×2(2L)

en: Half x2(3L)
ja: ハーフ ×2(3L)

en: Half x3(2L)
ja: ハーフ ×3(2L)

en: Half x3(3L)
ja: ハーフ ×3(3L)

en: Half x4(2L)
ja: ハーフ ×4(2L)

en: Half x4(3L)
ja: ハーフ ×4(3L)

en: Half x6(2L)
ja: ハーフ ×6(2L)

en: Half x6(3L)
ja: ハーフ ×6(3L)

en: Half x8(2L)
ja: ハーフ ×8(2L)

en: Half x8(3L)
ja: ハーフ ×8(3L)

en: Full x2(2L)
ja: フル x2(2L)

en: Full x2(3L)
ja: フル x2(3L)

en: Full x3(2L)
ja: フル ×3(2L)

en: Full x3(3L)
ja: フル ×3(3L)

en: Full x4(2L)
ja: フル ×4(2L)

en: Full x4(3L)
ja: フル ×4(3L)

en: Full x6(2L)
ja: フル ×6(2L)

en: Full x6(3L)
ja: フル ×6(3L)

en: Full x8(2L)
ja: フル ×8(2L)

en: Full x8(3L)
ja: フル ×8(3L)

en: SC PreAmp
ja: SC プリアンプ

en: Sidechain PreAmplification
ja: サイドチェーンプリアンプ

en: Boost
ja: ブースト

en: Stereo Link
ja: ステレオリンク

en: External Sidechain
ja: 外部サイドチェーン

en: External Sidechain Source
ja: 外部サイドチェーンソース

en: Auto Leveling
ja: オートレベリング

en: Auto Leveling Attack
ja: オートレベリングアタック

en: Auto Leveling Release
ja: オートレベリングリリース

en: Auto Leveling Knee
ja: オートレベリングニー

en: Gain Left
ja: 左ゲイン

en: Gain Right
ja: 右ゲイン

en: Sidechain Left
ja: 左サイドチェーン

en: Sidechain Right
ja: 右サイドチェーン

en: Standard
ja: 標準

en: Flat
ja: フラット

en: FFT Size
ja: FFT サイズ

en: Output Volume
ja: 出力ボリューム

en: Clipping
ja: クリッピング

en: Sidechain Boost
ja: サイドチェーンブースト

en: Pink BT
ja: ピンク BT

en: Pink MT
ja: ピンク MT

en: Brown BT
ja: ブラウン BT

en: Brown MT
ja: ブラウン MT

en: Show Native User Interface
ja: ネイティブユーザーインターフェース表示

en: Operating Mode
ja: 動作モード

en: Classic
ja: クラシック

en: Modern
ja: モダン

en: Linear Phase
ja: リニアフェーズ

en: Bands List
ja: バンドリスト

en: Band 1
ja: バンド 1

en: Band 2
ja: バンド 2

en: Band 3
ja: バンド 3

en: Band 4
ja: バンド 4

en: Band 5
ja: バンド 5

en: Band 6
ja: バンド 6

en: Band 7
ja: バンド 7

en: Band 8
ja: バンド 8

en: Band Start
ja: バンドスタート

en: Band End
ja: バンドエンド

en: Band Compression Mode
ja: バンド圧縮モード

en: Band Bypass
ja: バイパス

en: Band Sidechain Options
ja: バンドサイドチェーンオプション

en: Stereo Split
ja: ステレオ分割

en: Low-Cut
ja: ローカット

en: Low-Cut Filter Frequency
ja: ローカットフィルター周波数

en: High-Cut
ja: ハイカット

en: High-Cut Filter Frequency
ja: ハイカットフィルター周波数

en: PreAmp
ja: プリアンプ

en: Band Gain
ja: バンドゲイン

en: Band Envelope
ja: バンドエンベロープ

en: Band Curve
ja: バンドカーブ

en: Band Reduction
ja: バンドリダクション

en: General
ja: 一般

en: Device Management
ja: デバイス管理

en: It's recommended to NOT set Easy Effects Sink/Source as Default Device in external applications (e.g. Gnome Settings and Plasma System Settings).
ja: 外部アプリケーション (Gnome 設定や Plasma システム設定など) で Easy Effects の Sink/Source をデフォルトデバイスとして設定しないことをお勧めします。

en: Use Default Input
ja: デフォルトの入力を使用

en: Custom Input Device
ja: カスタム入力デバイス

en: Use Default Output
ja: デフォルトの出力を使用

en: Custom Output Device
ja: カスタム出力デバイス

en: Server Information
ja: サーバー情報

en: Header Version
ja: ヘッダーバージョン

en: Library Version
ja: ライブラリバージョン

en: Core Version
ja: コアバージョン

en: Sampling Rate
ja: サンプリングレート

en: Minimum Quantum
ja: 最小クォンタム

en: Maximum Quantum
ja: 最大クォンタム

en: Default Quantum
ja: デフォルトクォンタム

en: Presets Autoloading
ja: プリセット自動読み込み

en: Only Local Presets can be autoloaded. A Community Preset should be imported locally in order to be selected and associated to a specific device.
ja: ローカルプリセットのみ自動で読み込めます。コミュニティプリセットはローカルにインポートし特定のデバイスに割り当てる必要があります。

en: Output Devices
ja: 出力デバイス

en: Output Presets
ja: 出力プリセット

en: Create Association
ja: アソシエーション作成

en: Add Autoloading Output Preset
ja: 自動読み込み出力プリセット追加

en: Output Autoloading Presets List
ja: 自動読み込み出力プリセット一覧

en: Input Devices
ja: 入力デバイス

en: Input Presets
ja: 入力プリセット

en: Add Autoloading Input Preset
ja: 自動読み込み入力プリセット追加

en: Input Autoloading Presets List
ja: 自動読み込み入力プリセット一覧

en: Modules
ja: モジュール

en: Modules List
ja: モジュール一覧

en: Clients
ja: クライアント

en: Clients List
ja: クライアント一覧

en: Test Signal
ja: テスト信号

en: State
ja: 状態

en: Enabled
ja: 有効

en: Properties
ja: プロパティ

en: Channels
ja: チャンネル

en: Both
ja: 両方

en: Both Channels
ja: 両チャンネル

en: Waveform
ja: 波形

en: Sine Wave
ja: 正弦波

en: White Noise
ja: ホワイトノイズ

en: Quick Seek
ja: クイックシーク

en: Anti-aliasing
ja: アンチエイリアス

en: Sequence Length
ja: シーケンス長

en: Seek Window
ja: ウィンドウシーク

en: Overlap Length
ja: オーバーラップ長

en: Pitch
ja: ピッチ

en: Cents
ja: セント

en: Semitones
ja: 半音

en: Octaves
ja: オクターブ

en: Tempo Difference
ja: テンポの変化

en: Rate Difference
ja: 速度の変化

en: Remove this effect
ja: このエフェクトを削除

en: Enable/disable this effect
ja: このエフェクトの有効化/無効化

en: Change the position of this effect
ja: このエフェクトの位置を変更する

en: Show/hide effects list
ja: エフェクト一覧を表示/非表示

en: Add Effect
ja: エフェクト追加

en: Go to the previous effect
ja: 前のエフェクトへ

en: Go to the next effect
ja: 次のエフェクトへ

en: Used Plugins List
ja: 使用されているプラグイン一覧

en: No Effects
ja: エフェクトなし

en: Audio Stream Not Modified
ja: オーディオストリームは変更されていません

en: Search Plugin
ja: プラグイン検索

en: Plugins List
ja: プラグイン一覧

en: _General
ja: _一般

en: Service
ja: サービス

en: Launch Service at System Startup
ja: システム起動時にサービスを起動

en: Shutdown on Window Closing
ja: ウィンドウを閉じるときにシャットダウン

en: Audio
ja: オーディオ

en: Process All Output Streams
ja: すべての出力を処理

en: Process All Input Streams
ja: すべての入力を処理

en: Ignore Streams from Monitor of Devices
ja: デバイスのモニターからのストリームを無視

en: Use Cubic Volume
ja: キュービックボリュームを使用

en: Inactivity Timeout
ja: 非アクティブタイムアウト

en: Input Pipeline
ja: 入力パイプライン

en: Update Interval
ja: 更新間隔

en: Related to Level Meters and Spectrum
ja: レベルメーターとスペクトラムに影響します

en: Update Frequency
ja: 更新頻度

en: Related to LV2 Plugins
ja: LV2 プラグインに影響します

en: Style
ja: スタイル

en: Use Dark Theme
ja: ダークテーマを使用

en: Hide Menus on Outside Clicks
ja: 外側クリックでメニュー非表示

en: Experimental Features
ja: 実験的機能

en: Native Plugin Window
ja: ネイティブプラグインウィンドウ

en: Allows The Native Plugin Window to be Shown/Hidden
ja: ネイティブプラグインウィンドウの表示/非表示を許可します

en: _Spectrum
ja: _スペクトラム

en: Compensating Delay (ms)
ja: 遅延補正 (ms)

en: Shape
ja: 形状

en: Bars
ja: バー

en: Lines
ja: 線

en: Dots
ja: ドット

en: Points
ja: ポイント数

en: Height
ja: 高さ

en: Line Width
ja: 線幅

en: Fill
ja: 塗りつぶし

en: Show Bars Border
ja: バーの境界線を表示

en: Rounded Corners
ja: 角丸

en: Dynamic Scale
ja: 動的スケール

en: Color
ja: 色

en: Lines and Bars
ja: 線とバー

en: Axis Labels
ja: 軸ラベル

en: Frequency Range
ja: 周波数範囲

en: Minimum
ja: 最小

en: Maximum
ja: 最大

en: Load
ja: 読み込み

en: Discard the current settings and load this preset
ja: 現在の設定を破棄し、このプリセットを読み込む

en: Save current settings to this preset file
ja: 現在の設定をこのプリセットファイルに保存

en: Remove this preset file
ja: このプリセットファイルを削除

en: Try
ja: 試す

en: Try this community preset
ja: このコミュニティプリセットを試す

en: Import
ja: インポート

en: Import this community preset into the local presets list
ja: このコミュニティプリセットをローカルプリセット一覧にインポートする

en: Local
ja: ローカル

en: New Preset Name
ja: 新規プリセット名

en: Create a new preset
ja: プリセットを作成

en: Import a preset from the local storage
ja: ローカルストレージからプリセットをインポート

en: Search Local Preset
ja: ローカルプリセットを検索

en: Local Presets List
ja: ローカルプリセット一覧

en: Community
ja: コミュニティ

en: Search Community Preset
ja: コミュニティプリセットを検索

en: Community Presets List
ja: コミュニティプリセット一覧

en: No Community Presets Installed
ja: コミュニティプリセットはインストールされていません

en: Community Presets packages can be installed from the repository of your favorite distribution.
ja: コミュニティプリセットパッケージはディストリビューションのリポジトリからインストールできます。

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh to show new installed community presets
ja: 更新して新しくインストールされたコミュニティプリセットを表示

en: High Frequency Damping
ja: 高周波減衰値

en: Room Size
ja: 部屋のサイズ

en: Small
ja: 小

en: Medium
ja: 中

en: Large
ja: 大

en: Tunnel
ja: トンネル

en: Large/smooth
ja: 大/なめらか

en: Experimental
ja: 実験的

en: Diffusion
ja: 残響

en: Pre Delay
ja: 追加ディレイ

en: Decay Time
ja: 減衰時間

en: Bass Cut
ja: 低音カット

en: Treble Cut
ja: 高音カット

en: Ambience
ja: 環境

en: Empty Walls
ja: 空の壁

en: Room
ja: 部屋

en: Large Empty Hall
ja: 何もない大きなホール

en: Disco
ja: ディスコ

en: Large Occupied Hall
ja: 占有面積の大きいホール

en: Import Model
ja: モデルインポート

en: Voice Detection
ja: 音声検出

en: Models
ja: モデル

note: If this changes, it has to be updated in src/rnnoise_ui.cpp as default_model_name
en: Standard Model
ja: 標準モデル

en: RNNoise Models List
ja: RNNoise モデル一覧

en: Model Not Loaded
ja: モデルがロードされていません

en: Active Model
ja: 有効なモデル

en: Standard RNNoise Model
ja: 標準 RNNoise モデル

en: Overview
ja: 概要

en: Show help
ja: ヘルプを表示

en: Fullscreen/Restore from fullscreen
ja: フルスクリーン/フルスクリーンから復元

en: Close the Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Quit Easy Effects
ja: Easy Effects を終了

en: Denoise
ja: ノイズ除去

en: Automatic Gain Control
ja: 自動ゲイン制御

en: Dereverberation
ja: リバーブ除去

en: Voice Activity Probability
ja: 音声アクティビティの確率

en: Start
ja: スタート

en: Continue
ja: 継続

en: Noise Suppression
ja: ノイズ抑制

en: Level
ja: レベル

en: Input Balance
ja: 入力バランス

en: Softclip
ja: ソフトクリップ

en: Softclip Level
ja: ソフトクリップレベル

en: Stereo Matrix
ja: ステレオマトリックス

en: LR > LR (Stereo Default)
ja: LR > LR (ステレオデフォルト)

en: LR > MS (Stereo to Mid-Side)
ja: LR > MS (ステレオからM/S)

en: MS > LR (Mid-Side to Stereo)
ja: MS > LR (M/Sからステレオ)

en: LR > LL (Mono Left Channel)
ja: LR > LL (モノラル左チャンネル)

en: LR > RR (Mono Right Channel)
ja: LR > RR (モノラル右チャンネル)

en: LR > L+R (Mono Sum L+R)
ja: LR > L+R (モノラル統合 L+R)

en: LR > RL (Stereo Flip Channels)
ja: LR > RL (ステレオチャンネル反転)

en: Stereo Mode
ja: ステレオモード

en: Side Level
ja: サイドレベル

en: Side Balance
ja: サイドバランス

en: Middle Level
ja: 中央レベル

en: Middle Panorama
ja: 中央パノラマ

en: Output Balance
ja: 出力バランス

en: Delay L/R
ja: ディレイ L/R

en: Delay Left Right
ja: ディレイ 左 右

en: Stereo Base
ja: ステレオベース

en: Stereo Phase
ja: ステレオ位相

en: Running
ja: 実行中

en: Suspended
ja: 停止

en: Idle
ja: アイドル

en: Creating
ja: 作成中

en: Error
ja: エラー

en: Unknown
ja: 不明

en: Undefined Name - Process ID
ja: 未定義の名前 - プロセス ID

en: channels
ja: チャンネル

en: Output Preset
ja: 出力プリセット

en: Input Preset
ja: 入力プリセット

en: Quit Easy Effects. Useful when running in service mode.
ja: Easy Effects を終了します。サービスモードで動作しているときに便利です。

en: Print the easyeffects version
ja: Easy Effectsのバージョンを表示

en: Reset Easy Effects.
ja: Easy Effects をリセットします。

en: Hide the Window.
ja: ウィンドウを隠します。

en: Global bypass. 1 to enable, 2 to disable and 3 to get status
ja: グローバルバイパス。1 で有効、2 で無効、3 でステータス取得

en: Show available presets.
ja: 利用可能なプリセットを表示します。

en: Load a preset. Example: easyeffects -l music
ja: プリセットを読み込みます。例: easyeffects -l music

en: Show the active presets.
ja: 有効なプリセットを表示します。

en: Show the loaded preset of a specific category. Takes 'input' or 'output' as a value. Example: easyeffects -s input
ja: 指定されたカテゴリーの読み込まれたプリセットを表示します。'input' または 'output' を指定してください。例: easyeffects -s input

en: _Output
ja: _出力

en: _Input
ja: _入力

en: The File Is Not Regular
ja: このファイルは正しくありません

en: The Impulse File May Be Corrupted or Unsupported
ja: インパルスファイルが破損しているか、サポートされていません

en: Only Stereo Impulse Files Are Supported
ja: ステレオインパルスファイルのみサポートされています

en: Impulse File Not Imported
ja: インパルスファイルがインポートされていません

en: Import Impulse File
ja: インパルスファイルをインポート

en: Open
ja: 開く

en: Impulse Response
ja: インパルスレスポンス

en: Load Impulse
ja: インパルス読み込み

en: Remove Impulse
ja: インパルス削除

en: No Impulse File Loaded
ja: インパルスファイルが読み込まれていません

en: Failed To Load The Impulse File
ja: インパルスファイルを読み込めません

en: Recorders
ja: レコーダー

en: Players
ja: プレーヤー

en: Effects
ja: エフェクト

en: Import APO Preset File
ja: APO プリセットファイルをインポート

en: APO Presets
ja: APO プリセット

en: APO Preset Not Loaded. File Format May Be Not Supported. Please Check Its Content.
ja: APO プリセットが読み込まれていません。ファイル形式がサポートされていない可能性があります。内容を確認してください。

en: Split channels not yet supported when exporting APO presets.
ja: APO プリセットのチャンネル分割エクスポートはサポートされていません。

en: Export EqualizerAPO Preset File
ja: EqualizerAPO プリセットファイルをエクスポート

en: Save
ja: 保存

en: EqualizerAPO Presets
ja: EqualizerAPO プリセット

en: Import GraphicEQ Preset File
ja: GraphicEQ プリセットファイルのインポート

en: GraphicEQ Presets
ja: GraphicEQ プリセット

en: GraphicEQ Preset Not Loaded. File Format May Be Not Supported. Please Check Its Content.
ja: GraphicEQ プリセットが読み込まれていません。ファイル形式がサポートされていない可能性があります。内容を確認してください。

en: Remove Autoloading Preset
ja: 自動読み込みプリセットを削除

en: Output Level Meter
ja: 出力レベルメーター

en: Remove
ja: 削除

en: Output Device
ja: 出力デバイス

en: Add
ja: 追加

note: Placeholders in case of issues
en: Community Preset
ja: コミュニティプリセット

en: Package
ja: パッケージ

en: Preset Not Loaded Correctly
ja: プリセットが正しく読み込まれていません

en: Wrong Format in Excluded Apps List
ja: 間違った形式の除外されたアプリ一覧

en: Generic Error While Loading Excluded Apps List
ja: 除外されたアプリ一覧の読み込み中に発生した一般的なエラー

en: Wrong Format in Effects List
ja: エフェクト一覧の間違った形式

en: Generic Error While Loading Effects List
ja: エフェクト一覧の読み込み中に発生した一般的なエラー

en: One or More Parameters Have a Wrong Format
ja: 1つ以上のパラメータに間違った形式が設定されています

en: Generic Error While Loading The Effect
ja: エフェクトの読み込み中に発生した一般的なエラー

en: Save?
ja: 保存しますか？

en: Delete?
ja: 削除しますか？

en: No Preset Loaded
ja: プリセットが読み込まれていません

en: Last Local Preset Loaded
ja: 最後に読み込まれたローカルプリセット

en: Last Community Preset Loaded
ja: 最後に読み込まれたコミュニティプリセット

en: Selected Model Not Loaded. Its Format May Be Unsupported. Fell Back To The Standard Model.
ja: 選択されたモデルが読み込まれていません。サポートされていないフォーマットの可能性があります。標準モデルに戻しました。

en: Import Model File
ja: モデルファイルをインポート

en: RNNoise Models
ja: RNNoise モデル

en: Bass Enhancer
ja: ベースエンハンサー

en: Bass Loudness
ja: ベースラウドネス

en: Convolver
ja: コンボルバー

en: Crossfeed
ja: クロスフィード

en: Crystalizer
ja: クリスタライザー

en: Deep Noise Remover
ja: ディープノイズリムーバー

en: Deesser
ja: ディエッサー

en: Echo Canceller
ja: エコーキャンセラー

en: Equalizer
ja: イコライザー

en: Exciter
ja: エキサイター

en: Level Meter
ja: レベルメーター

en: Limiter
ja: リミッター

en: Maximizer
ja: マキシマイザー

en: Multiband Compressor
ja: マルチバンドコンプレッサー

en: Multiband Gate
ja: マルチバンドゲート

en: Reverberation
ja: リバーブ

en: Noise Reduction
ja: ノイズリダクション

en: Speech Processor
ja: スピーチプロセッサー

en: Stereo Tools
ja: ステレオツール

note: For translators: {} is replaced by the effect name.
en: {} Not Available
ja: {} は利用できません

en: The software required for the {} effect, "{}", is not installed. Consider using the Easy Effects Flatpak package or installing the software yourself. If you've installed the missing software, you must restart Easy Effects using the 'Quit' option inside the menu in order to make the effect availble to use.
ja: {} エフェクトに必要なソフトウェア「{}」がインストールされていません。Easy Effects の Flatpak 版を利用するかソフトウェアをインストールしてください。ソフトウェアをインストールした後は Easy Effects メニュー内の「Quit」から再起動して有効化してください。

en: The {} effect was disabled when Easy Effects was compiled. This is perhaps since the software required for this effect, "{}", was not available. Consider using the Easy Effects Flatpak package or building your own Easy Effects package.
ja: {} エフェクトは Easy Effects のコンパイル時に無効化されました。そのため、このエフェクトに必要なソフトウェア「{}」は利用できません。Easy Effects の Flatpak 版を利用するか自分で Easy Effects をビルドしてください。

note: For translators: {} is replaced by the library used by the plugin. I.e. "Using Calf Studio".
en: Using {}
ja: {} を使用しています
