easyeffects - en to fa translation catalogue (197 entries)

en: Quit Easy Effects. Useful when running in service mode.
fa: خروج از Easy Effects. مفید هنگام اجرا در حالت سرویس.

en: Reset Easy Effects.
fa: تنظیم مجدد Easy Effects.

en: Load a preset. Example: easyeffects -l music
fa: بارگذاری یک پیش‌تنظیم. مثال: easyeffects -l music

en: Show available presets.
fa: نمایش پیش‌تنظیم‌های موجود.

en: Controls
fa: کنترل ها

en: Reference
fa: مرجع

en: Momentary
fa: لحظه ای

en: Integrated
fa: یکپارچه شده

en: Target
fa: هدف

en: Silence
fa: سکوت

en: Loudness
fa: بلندی صدا

en: Relative
fa: نسبی

en: Range
fa: محدوده

en: Mode
fa: حالت

en: Filter
fa: فیلتر

en: Level
fa: سطح

en: Amount
fa: مقدار

en: Harmonics
fa: هارمونیک ها

en: Scope
fa: دامنه

en: Floor
fa: طبقه

en: Listen
fa: گوش کن

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Output
fa: خروجی

en: Link
fa: پیوند

en: Empty List
fa: لیست خالی

en: Compressor
fa: کمپرسور

en: Downward
fa: رو به پایین

en: Upward
fa: رو به بالا

en: Boosting
fa: تقویت

en: Ratio
fa: نسبت

en: Knee
fa: زانو

en: Attack
fa: حمله

en: Release
fa: رها

en: Sidechain
fa: زنجیره جانبی

en: Type
fa: نوع

en: Feed-forward
fa: فید-جلو

en: Feed-back
fa: فید-عقب

en: External
fa: خارجی

en: Peak
fa: اوج

en: Source
fa: منبع

en: Middle
fa: وسط

en: Side
fa: جانب

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Min
fa: دقیقه

en: Max
fa: حداکثر

en: Left/Right
fa: چپ/راست

en: Right/Left
fa: راست/چپ

en: Mid/Side
fa: وسط/جانب

en: Side/Mid
fa: جانب/وسط

en: Reactivity
fa: واکنش پذیری

en: Lookahead
fa: پیش بینی

en: Off
fa: خاموش

en: Makeup
fa: آرایش

en: Gain
fa: افزایش

en: Curve
fa: منحنی

en: Envelope
fa: پاکت

en: Search
fa: جستجو

en: Combine
fa: ترکیب

en: Impulses
fa: ایمپالس ها

en: Spectrum
fa: طیف

en: Rate
fa: نرخ

en: Samples
fa: نمونه ها

en: Duration
fa: مدت زمان

en: Channels
fa: کانال ها

en: Autogain
fa: افزایش خودکار

en: Cutoff
fa: قطع

en: Feed
fa: فید

en: Default
fa: پیش فرض

en: Presets
fa: تنظیمات از پیش تعیین شده

en: Delay
fa: تاخیر

en: Shape
fa: شکل

en: Anti-aliasing
fa: ضد-لغزش

en: Mix
fa: مخلوط

en: Reduction
fa: کاهش

en: Mute
fa: بی صدا

en: Bypass
fa: دور زدن

en: Oversampling
fa: نمونه برداری بیش از حد

en: Deesser
fa: دیسر

en: Detection
fa: تشخیص

en: Split
fa: تقسیم

en: Threshold
fa: آستانه

en: Laxity
fa: سستی

en: Time
fa: زمان

en: Enable
fa: فعال

en: Exclude
fa: مستثنی

en: Echo Canceller
fa: حذف اکو

en: Noise Suppression
fa: سرکوب نویز

en: Input
fa: ورودی

en: Bell
fa: زنگ

en: Notch
fa: شکاف

en: Resonance
fa: پیچش صدا

en: Slope
fa: شیب

en: Frequency
fa: فرکانس

en: Quality
fa: کیفیت

en: Width
fa: عرض

en: Solo
fa: انفرادی

en: Bands
fa: باندها

en: Balance
fa: تعادل

en: Ceil
fa: سقف

en: Expander
fa: گسترش دهنده

en: Internal
fa: داخلی

en: Gate
fa: دروازه

en: Zone
fa: منطقه

en: Hysteresis
fa: هیسترزیس

en: Start
fa: شروع

en: True Peak
fa: اوج واقعی

en: None
fa: هیچکدام

en: Limiter
fa: محدود کننده

en: Stereo Link
fa: پیوند استریو

en: Flat
fa: تخت

en: Clipping
fa: بریدن

en: PipeWire
fa: پایپ‌وایر

en: Effects
fa: جلوه ها

en: Players
fa: پلیرها

en: Recorders
fa: ضبط کننده ها

en: Classic
fa: کلاسیک

en: Modern
fa: مدرن

en: Pink BT
fa: صورتی BT

en: Pink MT
fa: صورتی MT

en: Brown BT
fa: قهوه ای BT

en: Brown MT
fa: قهوه ای MT

en: No Effects
fa: بدون افکت

en: General
fa: عمومی

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Clients
fa: مشتریان

en: Test Signal
fa: سیگنال تست

en: Device Management
fa: مدیریت دستگاه

en: Name
fa: نام

en: Server Information
fa: اطلاعات سرور

en: State
fa: ایالت

en: Enabled
fa: فعال شد

en: Both
fa: هر دو

en: Waveform
fa: شکل موج

en: Pitch
fa: گام

en: Octaves
fa: اکتاوها

en: Cents
fa: سِنت

en: Semitones
fa: نیم‌پرده‌ها

en: Audio
fa: صدا

en: Style
fa: سبک

en: Experimental Features
fa: ویژگی‌های آزمایشی

en: Bars
fa: میله‌ها

en: Lines
fa: خطوط

en: Dots
fa: نقطه‌ها

en: Points
fa: امتیازها

en: Height
fa: ارتفاع

en: Frequency Range
fa: محدوده فرکانس

en: Minimum
fa: حداقل

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Device
fa: دستگاه

en: Description
fa: توضیحات

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Local
fa: محلی

en: Community
fa: انجمن

en: Small
fa: کوچک

en: Medium
fa: متوسط

en: Large
fa: بزرگ

en: Large/smooth
fa: بزرگ/صاف

en: Experimental
fa: ازمایشی

en: Diffusion
fa: انتشار

en: Ambience
fa: فضا

en: Room
fa: اتاق

en: Disco
fa: دیسکو

en: Denoise
fa: کاهش نویز

en: Dereverberation
fa: حذف بازتاب صوت

en: Voice Activity Probability
fa: احتمال فعالیت صوتی

en: Continue
fa: ادامه دهید

en: Softclip
fa: کلیپ نرم

en: Stereo Matrix
fa: ماتریس استریو

en: LR > MS (Stereo to Mid-Side)
fa: LR > MS (استریو به سمت میانی)

en: MS > LR (Mid-Side to Stereo)
fa: MS > LR (از وسط به کنار به استریو)

en: Input Presets
fa: پیش‌تنظیم‌های ورودی

en: Output Presets
fa: خروجی از پیش تعیین شده

en: Output Level Meter
fa: سطح سنج خروجی

en: Running
fa: در حال اجرا

en: Suspended
fa: معلق

en: Idle
fa: بیکار

en: Creating
fa: در حال ایجاد

en: Error
fa: خطا

en: Unknown
fa: ناشناس

en: Bass Enhancer
fa: تقویت کننده باس

en: Bass Loudness
fa: بلندی صدای باس

en: Convolver
fa: کانولور

en: Crossfeed
fa: کراس‌فید

en: Crystalizer
fa: کریستالایزر

en: Deep Noise Remover
fa: حذف نویز عمیق

en: Equalizer
fa: اکولایزر

en: Exciter
fa: محرک

en: Level Meter
fa: سطح سنج

en: Maximizer
fa: ماکسیمایزر

en: Multiband Compressor
fa: کمپرسور چند بانده

en: Multiband Gate
fa: دروازه چند بانده

en: Reverberation
fa: طنین

en: Noise Reduction
fa: کاهش نویز

en: Speech Processor
fa: پردازشگر گفتار

en: Stereo Tools
fa: ابزارهای استریو

en: Equalizer, Compressor and Other Audio Effects
fa: اکولایزر، کمپرسور و سایر جلوه‌های صوتی
