easyeffects - en to hu translation catalogue (97 entries)

en: Controls
hu: Vezérlők

en: Reference
hu: Utalás

en: Momentary
hu: Pillanatnyi

en: Integrated
hu: Integrált

en: Target
hu: Cél

en: Silence
hu: Csend

en: Loudness
hu: Hangerő

en: Relative
hu: Relatív

en: Range
hu: Tartomány

en: 3rd
hu: 3.

en: 2nd
hu: 2.

en: Amount
hu: Mérték

en: Harmonics
hu: Harmonikusok

en: Scope
hu: Hatókör

en: Floor
hu: Padló

en: Listen
hu: Meghallgat

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Output
hu: Kimenet

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Empty List
hu: Üres Lista

en: Compressor
hu: Kompreszzor

en: Mode
hu: Mód

en: Downward
hu: Lefelé

en: Upward
hu: Felfelé

en: Boosting
hu: Felerősítés

en: Ratio
hu: Arány

en: Knee
hu: Térd

en: Attack
hu: Támadás

en: Release
hu: Kiadás

en: Sidechain
hu: Oldallánc

en: Type
hu: Típus

en: Feed-forward
hu: Előre-Csatolás

en: Feed-back
hu: Vissza-Csatolás

en: External
hu: Külső

en: Peak
hu: Csúcs

en: Source
hu: Forrás

en: Middle
hu: Közép

en: Side
hu: Oldal

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Left/Right
hu: Bal/Jobb

en: Right/Left
hu: Jobb/Bal

en: Mid/Side
hu: Közép/Oldal

en: Side/Mid
hu: Oldal/Közép

en: Reactivity
hu: Reaktivitás

en: Lookahead
hu: Előrenéz

en: Off
hu: Ki

en: Makeup
hu: Smink

en: Reduction
hu: Csökkentés

en: Curve
hu: Görbe

en: Envelope
hu: Burkológörbe

en: Search
hu: Keresés

en: Combine
hu: Egyesít

en: Impulses
hu: Impulzusok

en: Rate
hu: Arány

en: Samples
hu: Minták

en: Duration
hu: Időtartam

en: Autogain
hu: Autóerősítés

en: Cutoff
hu: Levág

en: Feed
hu: Csatorna

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Presets
hu: Profilok

en: Mute
hu: Némít

en: Bypass
hu: Kiiktat

en: Oversampling
hu: Túlmintavételezés

en: Detection
hu: Észlelés

en: Split
hu: Felosztás

en: Threshold
hu: Határérték

en: Laxity
hu: Lazaság

en: Filter
hu: Szűrő

en: Time
hu: Idő

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Exclude
hu: Kizár

en: Input
hu: Bemenet

en: Bell
hu: Harang

en: Notch
hu: Fok

en: Resonance
hu: Rezonancia

en: Slope
hu: Lejtés

en: Frequency
hu: Frekvencia

en: Gain
hu: Nyereség

en: Quality
hu: Minőség

en: Width
hu: Széles

en: Solo
hu: Egyedül

en: Bands
hu: Sáv

en: Balance
hu: Egyensúly

en: Ceil
hu: Felső Határ

en: Expander
hu: Feszítő

en: Internal
hu: Belső

en: Gate
hu: Kapu

en: Zone
hu: Zóna

en: True Peak
hu: Valós Csúcs

en: None
hu: Nincs

en: Name
hu: Név

en: Device
hu: Eszköz

en: Description
hu: Leírás

en: Delay
hu: Késleltetés

en: Equalizer, Compressor and Other Audio Effects
hu: Equalizer, Kompreszzor és Egyéb Hanghatások
