easyeffects - en to id_ID translation catalogue (651 entries)

en: Cannot enable autostart option because background access has been denied. Please allow "Run in Background" permission for Easy Effects in your system app settings.
id_ID: Tidak dapat mengaktifkan opsi autostart karena akses latar belakang telah ditolak. Silakan berikan izin "Jalankan di Latar Belakang" untuk Easy Effects di pengaturan aplikasi sistem Anda.

en: Quit Easy Effects. Useful when running in service mode.
id_ID: Keluar dari Easy Effects. Berguna saat berjalan dalam mode layanan.

en: Reset Easy Effects.
id_ID: Atur ulang Easy Effects.

en: Hide the window.
id_ID: Sembunyikan jendela.

en: Global bypass. 1 to enable, 2 to disable and 3 to get the current state.
id_ID: Bypass global. 1 untuk mengaktifkan, 2 untuk menonaktifkan dan 3 untuk mendapatkan status saat ini.

en: bypass-state
id_ID: status-bypass

en: Toggle the state of the global bypass.
id_ID: Alihkan status bypass global.

en: Load a preset. Example: easyeffects -l music
id_ID: Muat preset. Contoh: easyeffects -l musik

en: preset-name
id_ID: nama-preset

en: Show available presets.
id_ID: Tampilkan preset yang tersedia.

en: Get the last loaded input/output preset.
id_ID: Dapatkan preset masukan/keluaran yang terakhir dimuat.

en: preset-type
id_ID: jenis-preset

en: Get the last loaded input and output presets.
id_ID: Dapatkan preset masukan dan keluaran yang terakhir dimuat.

en: Deprecated. Use --service-mode instead.
id_ID: Usang. Gunakan --service-mode sebagai gantinya.

en: Start the application with service mode turned on.
id_ID: Mulai aplikasi dengan mode layanan diaktifkan.

en: Enable debug messages.
id_ID: Aktifkan pesan debug.

en: Must specify preset type: input/output.
id_ID: Harus menentukan jenis preset: masukan/keluaran.

en: Output presets
id_ID: Preset keluaran

en: No output presets.
id_ID: Tidak ada preset keluaran.

en: Input presets
id_ID: Preset masukan

en: No input presets.
id_ID: Tidak ada preset masukan.

en: Specified preset does not exist.
id_ID: Preset yang ditentukan tidak ada.

en: Provided an invalid bypass state.
id_ID: Memberikan status bypass yang tidak valid.

[ctx: @action:button]
en: About
id_ID: Tentang

en: Controls
id_ID: Kontrol

en: Reference
id_ID: Referensi

en: Momentary
id_ID: Sesaat

en: Short-term
id_ID: Jangka pendek

en: Integrated
id_ID: Terintegrasi

en: Geometric mean (MSI)
id_ID: Rata-rata geometrik (MSI)

en: Geometric mean (MS)
id_ID: Rata-rata geometrik (MS)

en: Geometric mean (MI)
id_ID: Rata-rata geometrik (MI)

en: Geometric mean (SI)
id_ID: Rata-rata geometrik (SI)

en: Silence
id_ID: Senyap

en: Maximum history
id_ID: Riwayat maksimum

en: Loudness
id_ID: Kenyaringan

en: Relative
id_ID: Relatif

en: Range
id_ID: Rentang

en: Output gain
id_ID: Penguatan keluaran

en: Using %1
id_ID: Menggunakan %1

en: Reset history
id_ID: Atur ulang riwayat

en: Force silence
id_ID: Paksa senyap

en: Force silence when the level is below the silence threshold
id_ID: Paksa senyap saat level berada di bawah ambang batas senyap

en: Reset settings
id_ID: Atur ulang pengaturan

en: Tuning
id_ID: Penyetelan

en: Auto
id_ID: Otomatis

en: Correction
id_ID: Koreksi

en: Scale
id_ID: Skala

en: Root
id_ID: Nada Dasar

en: Accidental
id_ID: Aksidental

en: Major
id_ID: Mayor

en: Pitch error
id_ID: Kesalahan nada

en: Fast correction
id_ID: Koreksi cepat

en: Blend harmonics
id_ID: Campurkan harmonik

en: 3rd
id_ID: ke-3

en: 2nd
id_ID: ke-2

en: Amount
id_ID: Jumlah

en: Harmonics
id_ID: Harmonik

en: Scope
id_ID: Cakupan

en: Floor active
id_ID: Lantai aktif

en: Floor
id_ID: Lantai

en: Show native window
id_ID: Tampilkan jendela asli

en: Listen
id_ID: Dengarkan

en: Reset
id_ID: Atur ulang

en: Output
id_ID: Keluaran

en: Link
id_ID: Tautan

en: Excluded Applications
id_ID: Aplikasi yang Dikecualikan

en: Application node name
id_ID: Nama node aplikasi

en: Add to excluded applications
id_ID: Tambahkan ke aplikasi yang dikecualikan

en: Empty List
id_ID: Daftar Kosong

en: No application excluded
id_ID: Tidak ada aplikasi yang dikecualikan

en: Remove Application
id_ID: Hapus Aplikasi

en: Are you sure you want to remove this application from the list?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus aplikasi ini dari daftar?

en: Remove this app
id_ID: Hapus aplikasi ini

en: Use media name
id_ID: Gunakan nama media

en: Also use a combination of node and media name when deciding if a stream should be blocked
id_ID: Juga gunakan kombinasi nama node dan media saat memutuskan apakah aliran harus diblokir

en: Show excluded apps
id_ID: Tampilkan aplikasi yang dikecualikan

en: Show excluded applications in the list of players/recorders
id_ID: Tampilkan aplikasi yang dikecualikan dalam daftar pemutar/perekam

en: Compressor
id_ID: Kompresor

en: Downward
id_ID: Ke bawah

en: Upward
id_ID: Ke atas

en: Boosting
id_ID: Penguatan

en: Boost threshold
id_ID: Ambang batas penguatan

en: Boost amount
id_ID: Jumlah penguatan

en: Ratio
id_ID: Rasio

en: Knee
id_ID: Lutut

en: Threshold and Time
id_ID: Ambang Batas dan Waktu

en: Attack
id_ID: Serangan

en: Release
id_ID: Pelepasan

en: Type
id_ID: Jenis

en: Feed-forward
id_ID: Umpan-maju

en: Feed-back
id_ID: Umpan-balik

en: External
id_ID: Eksternal

en: Input device
id_ID: Perangkat masukan

en: Peak
id_ID: Puncak

en: Low-pass
id_ID: Lewat-rendah

en: Source
id_ID: Sumber

en: Middle
id_ID: Tengah

en: Side
id_ID: Sisi

en: Left
id_ID: Kiri

en: Right
id_ID: Kanan

en: Max
id_ID: Maks

en: Left/Right
id_ID: Kiri/Kanan

en: Right/Left
id_ID: Kanan/Kiri

en: Mid/Side
id_ID: Tengah/Sisi

en: Side/Mid
id_ID: Sisi/Tengah

en: Preamp
id_ID: Prapenguat

en: Reactivity
id_ID: Reaktivitas

en: Lookahead
id_ID: Pandang ke depan

en: High-pass
id_ID: Lewat-tinggi

en: Off
id_ID: Mati

en: Dry
id_ID: Kering

en: Wet
id_ID: Basah

en: Pre-Mix
id_ID: Pra-Campuran

en: Input to sidechain
id_ID: Masukan ke sidechain

en: Input to link
id_ID: Masukan ke tautan

en: Sidechain to input
id_ID: Sidechain ke masukan

en: Sidechain to link
id_ID: Sidechain ke tautan

en: Link to sidechain
id_ID: Tautan ke sidechain

en: Link to input
id_ID: Tautan ke masukan

en: Gain
id_ID: Penguatan

en: Curve
id_ID: Kurva

en: Envelope
id_ID: Selubung

en: Stereo split
id_ID: Pemisahan stereo

en: Imported a new Convolver impulse file.
id_ID: Mengimpor file impuls Convolver baru.

en: Failed to import the Convolver impulse file.
id_ID: Gagal mengimpor file impuls Convolver.

en: Search
id_ID: Cari

en: Remove Impulse Response
id_ID: Hapus Respons Impuls

en: Are you sure you want to remove this impulse response from the list?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus respons impuls ini dari daftar?

en: Removed the %1 Convolver impulse.
id_ID: Menghapus impuls Convolver %1.

en: Failed to remove the %1 Convolver impulse.
id_ID: Gagal menghapus impuls Convolver %1.

en: Rename Impulse
id_ID: Ganti nama impuls

en: Rename
id_ID: Ubah nama

en: Renamed the %1 impulse to %2
id_ID: Mengganti nama impuls %1 menjadi %2

en: Failed to rename the %1 impulse to %2
id_ID: Gagal mengganti nama impuls %1 menjadi %2

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Rename this impulse
id_ID: Ganti nama impuls ini

en: Delete this impulse
id_ID: Hapus impuls ini

en: Import impulse
id_ID: Impor impuls

[ctx: @action:button]
en: Close
id_ID: Tutup

en: Loaded the %1 Convolver impulse.
id_ID: Memuat impuls Convolver %1.

en: Convolver impulse is not set
id_ID: Impuls Convolver belum diatur

en: The Convolver is in passthrough mode.
id_ID: Convolver berada dalam mode passthrough.

en: Failed to load the %1 impulse. The Convolver is in passthrough mode.
id_ID: Gagal memuat impuls %1. Convolver berada dalam mode passthrough.

en: First
id_ID: Pertama

en: Second
id_ID: Kedua

en: Combine
id_ID: Gabungkan

en: Impulses
id_ID: Impuls

en: Spectrum
id_ID: Spektrum

en: Log scale
id_ID: Skala logaritmik

en: Rate
id_ID: Laju

en: Samples
id_ID: Sampel

en: Duration
id_ID: Durasi

en: Channels
id_ID: Saluran

en: Stereo width
id_ID: Lebar stereo

en: Autogain
id_ID: Penguatan otomatis

en: Target Orientation
id_ID: Orientasi Target

en: Azimuth
id_ID: Azimut

en: Elevation
id_ID: Elevasi

en: Database
id_ID: Basis data

en: Measurements
id_ID: Pengukuran

en: Index
id_ID: Indeks

en: Apply
id_ID: Terapkan

en: Cutoff
id_ID: Frekuensi potong

en: Feed
id_ID: Umpan

en: Crossfeed Presets
id_ID: Preset Crossfeed

en: Default
id_ID: Bawaan

en: Presets
id_ID: Preset

en: Process only phantom center
id_ID: Proses hanya pusat phantom

en: Delay
id_ID: Penundaan

en: Decay
id_ID: Peluruhan

en: Bit reduction
id_ID: Reduksi bit

en: Shape
id_ID: Bentuk

en: Logarithmic
id_ID: Logaritmik

en: DC offset
id_ID: Offset DC

en: Mix
id_ID: Campuran

en: Sample Rate
id_ID: Laju Sampel

en: Reduction
id_ID: Reduksi

en: Low frequency oscillator
id_ID: Osilator frekuensi rendah

en: Mute
id_ID: Bisukan

en: Oversampling quality
id_ID: Kualitas oversampling

en: Transition band
id_ID: Pita transisi

en: Adaptive intensity
id_ID: Intensitas adaptif

en: Fixed quantum
id_ID: Kuantum tetap

en: Attenuation limit
id_ID: Batas redaman

en: Minimum processing threshold
id_ID: Ambang batas pemrosesan minimum

en: Maximum ERB processing threshold
id_ID: Ambang batas pemrosesan ERB maksimum

en: Maximum DF processing threshold
id_ID: Ambang batas pemrosesan DF maksimum

en: Minimum processing buffer
id_ID: Buffer pemrosesan minimum

en: Post filter Beta
id_ID: Beta filter pasca-proses

en: Detection
id_ID: Deteksi

en: Wideband
id_ID: Pita lebar

en: Split
id_ID: Pisah

en: Threshold
id_ID: Ambang batas

en: Laxity
id_ID: Kelonggaran

en: F1 split
id_ID: Pisah F1

en: F2 peak
id_ID: Puncak F2

en: F1 gain
id_ID: Penguatan F1

en: F2 level
id_ID: Level F2

en: F2 peak Q
id_ID: Q puncak F2

en: Gain reduction
id_ID: Reduksi penguatan

en: Distance
id_ID: Jarak

en: Time
id_ID: Waktu

en: Meters
id_ID: Meter

en: Centimeters
id_ID: Sentimeter

en: Temperature
id_ID: Suhu

en: Invert left
id_ID: Balik kiri

en: Invert right
id_ID: Balik kanan

[ctx: @info:placeholder]
en: Unknown
id_ID: Tidak diketahui

en: Access: %1
id_ID: Akses: %1

[ctx: @info:placeholder]
en: Not set
id_ID: Belum diatur

en: (id: %1, version: %2)
id_ID: (id: %1, versi: %2)

[ctx: @info:placeholder]
en: No description set
id_ID: Tidak ada deskripsi yang diatur

en: Toggle this effect
id_ID: Alihkan efek ini

en: Remove this effect
id_ID: Hapus efek ini

en: channels
id_ID: saluran

en: Enable
id_ID: Aktifkan

en: Exclude
id_ID: Kecualikan

en: Add %1 to excluded applications
id_ID: Tambahkan %1 ke aplikasi yang dikecualikan

en: Echo Canceller
id_ID: Pembatal Gema

en: Mobile mode
id_ID: Mode seluler

en: Enforce high-pass
id_ID: Terapkan lewat-tinggi

en: Noise Suppression
id_ID: Penekan Kebisingan

en: Strength
id_ID: Kekuatan

en: Low
id_ID: Rendah

en: Moderate
id_ID: Sedang

en: High
id_ID: Tinggi

en: Very high
id_ID: Sangat tinggi

en: High-Pass Filter
id_ID: Filter Lewat-Tinggi

en: Full band
id_ID: Pita penuh

en: Automatic gain control
id_ID: Kontrol penguatan otomatis

en: Audio levels control
id_ID: Kontrol level audio

en: Input and output gain controls with level meters
id_ID: Kontrol penguatan masukan dan keluaran dengan pengukur level

en: Input
id_ID: Masukan

en: Band
id_ID: Pita

en: Bell
id_ID: Lonceng

en: High-shelf
id_ID: Rak-tinggi

en: Low-shelf
id_ID: Rak-rendah

en: Notch
id_ID: Takik

en: Resonance
id_ID: Resonansi

en: Allpass
id_ID: Semua lewat

en: Bandpass
id_ID: Lewat-pita

en: Ladder-pass
id_ID: Lewat-tangga

en: Ladder-rejection
id_ID: Tolak-tangga

en: Slope
id_ID: Kemiringan

en: Frequency
id_ID: Frekuensi

en: Quality
id_ID: Kualitas

en: Width
id_ID: Lebar

en: APO preset
id_ID: Preset APO

en: Failed to import the Equalizer APO preset file.
id_ID: Gagal mengimpor file preset APO Equalizer.

en: Imported the Equalizer APO preset file.
id_ID: Mengimpor file preset APO Equalizer.

en: Imported the Equalizer APO preset file into the left channel.
id_ID: Mengimpor file preset APO Equalizer ke saluran kiri.

en: Imported the Equalizer APO preset file into the right channel.
id_ID: Mengimpor file preset APO Equalizer ke saluran kanan.

en: GraphicEQ preset
id_ID: Preset GraphicEQ

en: Imported the GraphicEQ preset file.
id_ID: Mengimpor file preset GraphicEQ.

en: Failed to import the GraphicEQ preset file.
id_ID: Gagal mengimpor file preset GraphicEQ.

en: Failed to export the current Equalizer settings to an external APO preset file.
id_ID: Gagal mengekspor pengaturan Equalizer saat ini ke file preset APO eksternal.

en: Exported the current Equalizer settings to an external APO preset file.
id_ID: Mengekspor pengaturan Equalizer saat ini ke file preset APO eksternal.

en: Exported the current Equalizer settings of the left channel to an external APO preset file.
id_ID: Mengekspor pengaturan Equalizer saluran kiri saat ini ke file preset APO eksternal.

en: Exported the current Equalizer settings of the right channel to an external APO preset file.
id_ID: Mengekspor pengaturan Equalizer saluran kanan saat ini ke file preset APO eksternal.

en: Bands
id_ID: Pita

en: Balance
id_ID: Keseimbangan

en: Pitch left
id_ID: Nada kiri

en: Pitch right
id_ID: Nada kanan

en: Split channels
id_ID: Pisah saluran

en: Flat response
id_ID: Respons datar

en: Calculate frequencies
id_ID: Hitung frekuensi

en: Sort bands
id_ID: Urutkan pita

en: Import APO
id_ID: Impor APO

en: Import APO (GraphicEQ)
id_ID: Impor APO (GraphicEQ)

en: Export APO
id_ID: Ekspor APO

en: Ceil active
id_ID: Plafon aktif

en: Ceil
id_ID: Plafon

en: Expander
id_ID: Ekspander

en: Filter mode
id_ID: Mode filter

en: Equalizer mode
id_ID: Mode equalizer

en: Gate
id_ID: Gerbang

en: Zone
id_ID: Zona

en: Hysteresis
id_ID: Histeresis

en: Start
id_ID: Mulai

en: Input Level
id_ID: Level Masukan

en: True Peak
id_ID: Puncak Sejati

en: Herm thin
id_ID: Herm tipis

en: Herm wide
id_ID: Herm lebar

en: Herm tail
id_ID: Herm ekor

en: Herm duck
id_ID: Herm bebek

en: Exp thin
id_ID: Exp tipis

en: Exp wide
id_ID: Exp lebar

en: Exp tail
id_ID: Exp ekor

en: Exp duck
id_ID: Exp bebek

en: Line thin
id_ID: Garis tipis

en: Line wide
id_ID: Garis lebar

en: Line tail
id_ID: Garis ekor

en: Line duck
id_ID: Garis bebek

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Half x2/16 bits
id_ID: Setengah x2/16 bit

en: Half x2/24 bits
id_ID: Setengah x2/24 bit

en: Half x3/16 bits
id_ID: Setengah x3/16 bit

en: Half x3/24 bits
id_ID: Setengah x3/24 bit

en: Half x4/16 bits
id_ID: Setengah x4/16 bit

en: Half x4/24 bits
id_ID: Setengah x4/24 bit

en: Half x6/16 bits
id_ID: Setengah x6/16 bit

en: Half x6/24 bits
id_ID: Setengah x6/24 bit

en: Half x8/16 bits
id_ID: Setengah x8/16 bit

en: Half x8/24 bits
id_ID: Setengah x8/24 bit

en: Full x2/16 bits
id_ID: Penuh x2/16 bit

en: Full x2/24 bits
id_ID: Penuh x2/24 bit

en: Full x3/16 bits
id_ID: Penuh x3/16 bit

en: Full x3/24 bits
id_ID: Penuh x3/24 bit

en: Full x4/16 bits
id_ID: Penuh x4/16 bit

en: Full x4/24 bits
id_ID: Penuh x4/24 bit

en: Full x6/16 bits
id_ID: Penuh x6/16 bit

en: Full x6/24 bits
id_ID: Penuh x6/24 bit

en: Full x8/16 bits
id_ID: Penuh x8/16 bit

en: Full x8/24 bits
id_ID: Penuh x8/24 bit

en: True peak/16 bits
id_ID: Puncak sejati/16 bit

en: True peak/24 bits
id_ID: Puncak sejati/24 bit

en: Limiter
id_ID: Pembatas

en: Stereo Link
id_ID: Tautan Stereo

en: Automatic level
id_ID: Level otomatis

en: Smooth
id_ID: Halus

en: Threshold boost
id_ID: Dorongan ambang batas

en: Contour
id_ID: Kontur

en: Flat
id_ID: Datar

en: FFT size
id_ID: Ukuran FFT

en: IIR approximation
id_ID: Aproksimasi IIR

en: Fastest
id_ID: Tercepat

en: Best
id_ID: Terbaik

en: Clipping range
id_ID: Rentang kliping

en: Clipping
id_ID: Kliping

en: Reset Settings?
id_ID: Atur Ulang Pengaturan?

en: Are you sure you want to reset all Easy Effects settings?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin mengatur ulang semua pengaturan Easy Effects?

en: Effects
id_ID: Efek

en: Turn effects on/off
id_ID: Nyalakan/matikan efek

en: Audio effects are enabled.
id_ID: Efek audio diaktifkan.

en: Audio effects are disabled.
id_ID: Efek audio dinonaktifkan.

en: Players
id_ID: Pemutar

en: Recorders
id_ID: Perekam

en: Preferences
id_ID: Preferensi

en: Shortcuts
id_ID: Pintasan

en: About Easy Effects
id_ID: Tentang Easy Effects

en: Quit
id_ID: Keluar

en: Add %1
id_ID: Tambahkan %1

en: Added a new effect to the pipeline: %1
id_ID: Menambahkan efek baru ke pipeline: %1

en: Compression mode
id_ID: Mode kompresi

en: End
id_ID: Akhir

en: Low-cut
id_ID: Potong-rendah

en: High-cut
id_ID: Potong-tinggi

en: Operating mode
id_ID: Mode operasi

en: Classic
id_ID: Klasik

en: Linear phase
id_ID: Fase linear

en: Sidechain boost
id_ID: Dorongan sidechain

en: Sidechain input device
id_ID: Perangkat masukan sidechain

en: Reaction
id_ID: Reaksi

en: No audio application available
id_ID: Tidak ada aplikasi audio yang tersedia

en: No Effects
id_ID: Tidak Ada Efek

en: Audio stream not modified
id_ID: Aliran audio tidak dimodifikasi

en: Add effect
id_ID: Tambah efek

en: Close
id_ID: Tutup

en: Expand the list of effects pipeline
id_ID: Perluas daftar pipeline efek

en: Reduce the list of effects pipeline
id_ID: Perkecil daftar pipeline efek

en: Output device
id_ID: Perangkat keluaran

en: Excluded apps
id_ID: Aplikasi yang dikecualikan

en: Input monitoring
id_ID: Pemantauan masukan

en: Share audio
id_ID: Bagikan audio

en: Send the processed desktop audio to the virtual source
id_ID: Kirim audio desktop yang telah diproses ke sumber virtual

en: General
id_ID: Umum

en: Modules
id_ID: Modul

en: Clients
id_ID: Klien

en: Test Signal
id_ID: Sinyal Uji

en: Device Management
id_ID: Manajemen Perangkat

en: It's recommended to NOT set Easy Effects Sink/Source as Default Device in external applications (e.g. Gnome Settings and Plasma System Settings)
id_ID: Disarankan untuk TIDAK menetapkan Sink/Source Easy Effects sebagai Perangkat Bawaan di aplikasi eksternal (misalnya Gnome Settings dan Plasma System Settings)

en: Use default input
id_ID: Gunakan masukan bawaan

en: Name
id_ID: Nama

en: Use default output
id_ID: Gunakan keluaran bawaan

en: Server Information
id_ID: Informasi Server

en: Header version
id_ID: Versi header

en: Library version
id_ID: Versi pustaka

en: Runtime version
id_ID: Versi runtime

en: Default sampling rate
id_ID: Laju sampling bawaan

en: Minimum quantum
id_ID: Kuantum minimum

en: Maximum quantum
id_ID: Kuantum maksimum

en: Default quantum
id_ID: Kuantum bawaan

en: No Modules
id_ID: Tidak Ada Modul

en: No Clients
id_ID: Tidak Ada Klien

en: State
id_ID: Status

en: Enabled
id_ID: Diaktifkan

en: Both
id_ID: Keduanya

en: Waveform
id_ID: Bentuk gelombang

en: Sine wave
id_ID: Gelombang sinus

en: White noise
id_ID: Derau putih

en: Pink noise
id_ID: Derau merah muda

en: Sequence length
id_ID: Panjang urutan

en: Seek window
id_ID: Jendela pencarian

en: Overlap length
id_ID: Panjang tumpang tindih

en: Pitch
id_ID: Nada

en: Octaves
id_ID: Oktaf

en: Cents
id_ID: Sen

en: Semitones
id_ID: Seminada

en: Tempo difference
id_ID: Perbedaan tempo

en: Rate difference
id_ID: Perbedaan laju

en: Quick seek
id_ID: Pencarian cepat

en: Effect Not Available
id_ID: Efek Tidak Tersedia

en: %1 cannot be used because %2 is not installed on the system.
id_ID: %1 tidak dapat digunakan karena %2 tidak terinstal di sistem.

en: Background Service
id_ID: Layanan Latar Belakang

en: Spectrum Analyzer
id_ID: Penganalisis Spektrum

en: Style
id_ID: Gaya

en: Experimental Features
id_ID: Fitur Eksperimental

en: Enable service mode
id_ID: Aktifkan mode layanan

en: Easy Effects is active in background when the window is closed.
id_ID: Easy Effects aktif di latar belakang saat jendela ditutup.

en: Autostart on login
id_ID: Mulai otomatis saat masuk

en: Easy Effects is launched at user session startup.
id_ID: Easy Effects diluncurkan saat sesi pengguna dimulai.

en: Show the tray icon
id_ID: Tampilkan ikon baki

en: Do not show the application window
id_ID: Jangan tampilkan jendela aplikasi

en: Do not show the window when the application starts. In general this option should not be enabled. It is intended only as a workaround for systems that do not work well with the autostart of Easy Effects.
id_ID: Jangan tampilkan jendela saat aplikasi dimulai. Secara umum opsi ini tidak perlu diaktifkan. Opsi ini hanya dimaksudkan sebagai solusi sementara untuk sistem yang tidak berfungsi dengan baik saat Easy Effects dijalankan otomatis.

en: Process all output streams
id_ID: Proses semua aliran keluaran

en: Process all input streams
id_ID: Proses semua aliran masukan

en: Ignore streams from monitor of devices
id_ID: Abaikan aliran dari monitor perangkat

en: Use cubic volume
id_ID: Gunakan volume kubik

en: Use cubic scale for stream volume rather than the linear one. Low percentages results in a lower perceived volume while the loudness appears to change more evenly across the slider.
id_ID: Gunakan skala kubik untuk volume aliran alih-alih skala linear. Persentase rendah menghasilkan volume yang terdengar lebih kecil sementara kenyaringan tampak berubah lebih merata di sepanjang penggeser.

en: Ignore system notifications
id_ID: Abaikan notifikasi sistem

en: Processing system notifications may cause crackling sound, so it would be better to ignore them, but for some presets it may be recommended since they could sound too loud.
id_ID: Memproses notifikasi sistem dapat menyebabkan suara berderak, sehingga lebih baik diabaikan, namun untuk beberapa preset hal ini mungkin disarankan karena suaranya bisa terlalu keras.

en: Enable/disable input monitoring
id_ID: Aktifkan/nonaktifkan pemantauan masukan

en: Mic monitor plays to output effects pipeline
id_ID: Monitor mikrofon diputar ke pipeline efek keluaran

en: Copy the input audio buffer
id_ID: Salin buffer audio masukan

en: Use a copy of the input audio buffer given by the sound server when processing audio inside Easy Effects plugins. This fixes audio glitches that can happen when external applications are recording from Easy Effects virtual devices monitors.
id_ID: Gunakan salinan buffer audio masukan yang diberikan oleh server suara saat memproses audio di dalam plugin Easy Effects. Ini memperbaiki gangguan audio yang dapat terjadi saat aplikasi eksternal merekam dari monitor perangkat virtual Easy Effects.

en: Enable the link delay
id_ID: Aktifkan penundaan tautan

en: When enabled, a delay is applied before linking the audio filters.
id_ID: Saat diaktifkan, penundaan diterapkan sebelum filter audio ditautkan.

en: Link delay
id_ID: Penundaan tautan

en: Enable the inactivity timeout
id_ID: Aktifkan batas waktu ketidakaktifan

en: When all streams are inactive, Easy Effects pipeline remains loaded for an extra amount of time.
id_ID: Saat semua aliran tidak aktif, pipeline Easy Effects tetap dimuat selama waktu tambahan.

en: Inactivity timeout
id_ID: Batas waktu ketidakaktifan

en: Level meters frame rate cap
id_ID: Batas laju bingkai pengukur level

en: Maximum level meter update rate.
id_ID: Laju pembaruan pengukur level maksimum.

en: Level meters label
id_ID: Label pengukur level

en: The time it takes for the level meter labels to be updated when the current level is below the last highest one.
id_ID: Waktu yang dibutuhkan untuk memperbarui label pengukur level saat level saat ini berada di bawah level tertinggi sebelumnya.

en: Enable level meters animation
id_ID: Aktifkan animasi pengukur level

en: Level meters animation duration
id_ID: Durasi animasi pengukur level

en: Audio delay compensation
id_ID: Kompensasi penundaan audio

en: Graph
id_ID: Grafik

en: Bars
id_ID: Batang

en: Lines
id_ID: Garis

en: Dots
id_ID: Titik-titik

en: Dynamic scale
id_ID: Skala dinamis

en: Logarithmic frequency axis
id_ID: Sumbu frekuensi logaritmik

en: Points
id_ID: Titik

en: Height
id_ID: Tinggi

en: Spectrum frame rate cap
id_ID: Batas laju bingkai spektrum

en: Maximum spectrum update rate.
id_ID: Laju pembaruan spektrum maksimum.

en: Frequency Range
id_ID: Rentang Frekuensi

en: Maximum
id_ID: Maksimum

en: Database autosave interval
id_ID: Interval penyimpanan otomatis basis data

en: Most used presets
id_ID: Preset yang paling sering digunakan

en: Window
id_ID: Jendela

en: Force KDE's Breeze theme when Easy Effects starts
id_ID: Paksa tema Breeze KDE saat Easy Effects dimulai

en: It is necessary to restart the service for changes in this setting to take effect.
id_ID: Layanan perlu dimulai ulang agar perubahan pengaturan ini berlaku.

en: Reduce effects list controls
id_ID: Kurangi kontrol daftar efek

en: Action buttons in the effects list are moved inside a context menu for a more compact view.
id_ID: Tombol tindakan dalam daftar efek dipindahkan ke dalam menu konteks untuk tampilan yang lebih ringkas.

en: Color scheme
id_ID: Skema warna

en: Force English language
id_ID: Paksa bahasa Inggris

en: Do not translate the user interface and show text in English language. Useful if the translation in the local language is incomplete or incomprehensible. A restart of the service is required to apply this option.
id_ID: Jangan terjemahkan antarmuka pengguna dan tampilkan teks dalam bahasa Inggris. Berguna jika terjemahan dalam bahasa lokal tidak lengkap atau tidak dapat dipahami. Layanan perlu dimulai ulang untuk menerapkan opsi ini.

en: Graphs
id_ID: Grafik

en: Automatic
id_ID: Otomatis

en: Light
id_ID: Terang

en: Dark
id_ID: Gelap

en: Color theme
id_ID: Tema warna

en: Green
id_ID: Hijau

en: Green neon
id_ID: Hijau neon

en: Orange
id_ID: Oranye

en: Yellow
id_ID: Kuning

en: Blue
id_ID: Biru

en: Purple
id_ID: Ungu

en: Grey
id_ID: Abu-abu

en: User
id_ID: Pengguna

[ctx: @label]
en: Background
id_ID: Latar belakang

[ctx: @label]
en: Plot area background
id_ID: Latar belakang area plot

[ctx: @label]
en: Series colors
id_ID: Warna seri

[ctx: @label]
en: Axis labels text color
id_ID: Warna teks label sumbu

[ctx: @label]
en: Axis labels background color
id_ID: Warna latar belakang label sumbu

[ctx: @label]
en: Border color
id_ID: Warna batas

en: Line width
id_ID: Lebar garis

en: Show grid lines
id_ID: Tampilkan garis kisi

en: Autoload delay
id_ID: Penundaan muat otomatis

en: Delay between receiving a new device route and the call to autoload a preset.
id_ID: Penundaan antara penerimaan rute perangkat baru dan pemanggilan untuk memuat preset secara otomatis.

en: Ignore the blocklist from presets
id_ID: Abaikan daftar blokir dari preset

en: If enabled, the list of excluded apps set in the loaded preset is ignored and does not replace the one set by the user.
id_ID: Jika diaktifkan, daftar aplikasi yang dikecualikan yang ditetapkan dalam preset yang dimuat akan diabaikan dan tidak menggantikan yang ditetapkan oleh pengguna.

en: Global shortcuts
id_ID: Pintasan global

en: Enables support for XDG global shortcuts.
id_ID: Mengaktifkan dukungan untuk pintasan global XDG.

en: Native window of effects
id_ID: Jendela asli efek

en: Allows the native user interface of effects to be shown/hidden.
id_ID: Memungkinkan antarmuka pengguna asli efek untuk ditampilkan/disembunyikan.

en: Update frequency
id_ID: Frekuensi pembaruan

en: Related to LV2 plugins.
id_ID: Berkaitan dengan plugin LV2.

en: Device
id_ID: Perangkat

en: Route
id_ID: Rute

en: Local preset
id_ID: Preset lokal

en: Create
id_ID: Buat

en: Create a new autoload preset
id_ID: Buat preset muat otomatis baru

en: Remove this autoload preset
id_ID: Hapus preset muat otomatis ini

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Refresh
id_ID: Segarkan

en: Load this preset
id_ID: Muat preset ini

en: Copy to local presets
id_ID: Salin ke preset lokal

en: Imported the %1 community preset to the list of local presets.
id_ID: Mengimpor preset komunitas %1 ke daftar preset lokal.

en: Failed to import the %1 community preset to the list of local presets.
id_ID: Gagal mengimpor preset komunitas %1 ke daftar preset lokal.

en: Local
id_ID: Lokal

en: Community
id_ID: Komunitas

en: Autoload
id_ID: Muat otomatis

en: No preset loaded
id_ID: Tidak ada preset yang dimuat

en: Fallback Preset
id_ID: Preset Cadangan

en: Imported a new local preset from an external file.
id_ID: Mengimpor preset lokal baru dari file eksternal.

en: Failed to import a new local preset from an external file.
id_ID: Gagal mengimpor preset lokal baru dari file eksternal.

en: Export Presets
id_ID: Ekspor Preset

en: Exported all presets to an external folder.
id_ID: Mengekspor semua preset ke folder eksternal.

en: Failed to export all presets to an external folder.
id_ID: Gagal mengekspor semua preset ke folder eksternal.

en: New preset name
id_ID: Nama preset baru

en: Import preset file
id_ID: Impor file preset

en: Create new preset
id_ID: Buat preset baru

en: Created a new local preset: %1
id_ID: Membuat preset lokal baru: %1

en: Failed to create a new local preset: %1
id_ID: Gagal membuat preset lokal baru: %1

en: Export presets
id_ID: Ekspor preset

en: Save Preset
id_ID: Simpan Preset

en: Save current settings to the preset:
    %1
id_ID: Simpan pengaturan saat ini ke preset:
    %1

en: Saved the current settings to %1 local preset.
id_ID: Menyimpan pengaturan saat ini ke preset lokal %1.

en: Failed to save the current settings to %1 local preset.
id_ID: Gagal menyimpan pengaturan saat ini ke preset lokal %1.

en: Remove Preset
id_ID: Hapus Preset

en: Are you sure you want to remove the preset
    %1
    from the list?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus preset
    %1
    dari daftar?

en: Removed the %1 local preset.
id_ID: Menghapus preset lokal %1.

en: Failed to remove the %1 local preset.
id_ID: Gagal menghapus preset lokal %1.

en: Rename Preset
id_ID: Ubah Nama Preset

en: Renamed the %1 local preset to %2
id_ID: Mengubah nama preset lokal %1 menjadi %2

en: Failed to rename the %1 local preset to %2
id_ID: Gagal mengubah nama preset lokal %1 menjadi %2

en: Save settings to this preset
id_ID: Simpan pengaturan ke preset ini

en: Rename this preset
id_ID: Ubah nama preset ini

en: Delete this preset
id_ID: Hapus preset ini

en: Room size
id_ID: Ukuran ruangan

en: Small
id_ID: Kecil

en: Medium
id_ID: Sedang

en: Large
id_ID: Besar

en: Tunnel-like
id_ID: Seperti terowongan

en: Large/smooth
id_ID: Besar/halus

en: Experimental
id_ID: Eksperimental

en: Decay time
id_ID: Waktu peluruhan

en: Pre delay
id_ID: Penundaan pra

en: Diffusion
id_ID: Difusi

en: High frequency damping
id_ID: Peredaman frekuensi tinggi

en: Bass cut
id_ID: Potong bass

en: Treble cut
id_ID: Potong treble

en: Reverberation Presets
id_ID: Preset Reverberasi

en: Ambience
id_ID: Ambiens

en: Empty walls
id_ID: Dinding kosong

en: Room
id_ID: Ruangan

en: Large empty hall
id_ID: Aula kosong besar

en: Disco
id_ID: Disko

en: Large occupied hall
id_ID: Aula berisi besar

en: Imported a new RNNoise model file.
id_ID: Mengimpor file model RNNoise baru.

en: Failed to import the RNNoise model file.
id_ID: Gagal mengimpor file model RNNoise.

en: Standard RNNoise model
id_ID: Model RNNoise standar

en: Standard RNNoise model loaded.
id_ID: Model RNNoise standar dimuat.

en: Using %1 Model
id_ID: Menggunakan Model %1

en: Loaded the %1 RNNoise model.
id_ID: Memuat model RNNoise %1.

en: Failed to load the %1 model. Fallback to Standard RNNoise model.
id_ID: Gagal memuat model %1. Kembali ke model RNNoise standar.

en: Voice detection
id_ID: Deteksi suara

en: Wet level
id_ID: Level basah

en: Use the Standard model
id_ID: Gunakan model Standar

en: User Models
id_ID: Model Pengguna

en: Delete this model
id_ID: Hapus model ini

en: Removed the %1 RNNoise model.
id_ID: Menghapus model RNNoise %1.

en: Failed to remove the %1 RNNoise model.
id_ID: Gagal menghapus model RNNoise %1.

en: Import model
id_ID: Impor model

en: Show help
id_ID: Tampilkan bantuan

en: Toggle fullscreen
id_ID: Alihkan layar penuh

en: Toggle global bypass
id_ID: Alihkan bypass global

en: Close the window
id_ID: Tutup jendela

en: Terminate Easy Effects service
id_ID: Hentikan layanan Easy Effects

en: Toggle process all inputs
id_ID: Alihkan proses semua masukan

en: Toggle process all outputs
id_ID: Alihkan proses semua keluaran

en: Can be used on numeric controls
id_ID: Dapat digunakan pada kontrol numerik

en: Mouse wheel
id_ID: Roda mouse

en: Global Shortcuts
id_ID: Pintasan Global

en: Toggle microphone monitoring
id_ID: Alihkan pemantauan mikrofon

en: Denoise
id_ID: Penghilang derau

en: Dereverberation
id_ID: Penghilang reverberasi

en: Noise suppression
id_ID: Penekan kebisingan

en: Voice Activity Probability
id_ID: Probabilitas Aktivitas Suara

en: Continue
id_ID: Lanjutkan

en: S/C Level
id_ID: Level S/C

en: Stereo Matrix
id_ID: Matriks Stereo

en: LR > LR (Stereo default)
id_ID: LR > LR (Stereo bawaan)

en: LR > MS (Stereo to Mid-Side)
id_ID: LR > MS (Stereo ke Mid-Side)

en: MS > LR (Mid-Side to Stereo)
id_ID: MS > LR (Mid-Side ke Stereo)

en: LR > LL (Mono left channel)
id_ID: LR > LL (Mono saluran kiri)

en: LR > RR (Mono right channel)
id_ID: LR > RR (Mono saluran kanan)

en: LR > L+R (Mono sum L+R)
id_ID: LR > L+R (Jumlah mono L+R)

en: LR > RL (Stereo flip channels)
id_ID: LR > RL (Balik saluran stereo)

en: Side level
id_ID: Level sisi

en: Side balance
id_ID: Keseimbangan sisi

en: Middle level
id_ID: Level tengah

en: Middle panorama
id_ID: Panorama tengah

en: Invert phase
id_ID: Balik fase

en: Stereo base
id_ID: Basis stereo

en: Stereo phase
id_ID: Fase stereo

en: Effects disabled
id_ID: Efek dinonaktifkan

en: Effects enabled
id_ID: Efek diaktifkan

en: Preset Loaded
id_ID: Preset Dimuat

en: Clear List
id_ID: Bersihkan Daftar

en: Are you sure you want to clear this list?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin membersihkan daftar ini?

en: Input Presets
id_ID: Preset Masukan

en: Output Presets
id_ID: Preset Keluaran

en: Active
id_ID: Aktif

en: Correlation
id_ID: Korelasi

en: Phase difference
id_ID: Perbedaan fase

en: Minimum kurtosis
id_ID: Kurtosis minimum

en: Maximum instantaneous frequency
id_ID: Frekuensi sesaat maksimum

en: Inverted mode
id_ID: Mode terbalik

en: Global audio effects
id_ID: Efek audio global

en: © 2017-2026 Easy Effects Team
id_ID: © 2017-2026 Tim Easy Effects

[ctx: @info:credit]
en: Developer
id_ID: Pengembang

en: (Mic)
id_ID: (Mikrofon)

en: (Speakers)
id_ID: (Speaker)

en: Output Level Meter
id_ID: Pengukur Level Keluaran

en: Preset not loaded correctly
id_ID: Preset tidak dimuat dengan benar

en: Wrong format in excluded apps list
id_ID: Format salah dalam daftar aplikasi yang dikecualikan

en: Generic error while loading excluded apps list
id_ID: Kesalahan umum saat memuat daftar aplikasi yang dikecualikan

en: Wrong format in effects list
id_ID: Format salah dalam daftar efek

en: Generic error while loading effects list
id_ID: Kesalahan umum saat memuat daftar efek

en: One or more parameters have a wrong format
id_ID: Satu atau lebih parameter memiliki format yang salah

en: Generic error while loading the effect
id_ID: Kesalahan umum saat memuat efek

en: Running
id_ID: Berjalan

en: Suspended
id_ID: Ditangguhkan

en: Idle
id_ID: Diam

en: Creating
id_ID: Membuat

en: Error
id_ID: Kesalahan

en: Unknown
id_ID: Tidak diketahui

en: Bass Enhancer
id_ID: Penambah Bass

en: Bass Loudness
id_ID: Kenyaringan Bass

en: Crosstalk Canceller
id_ID: Pembatal Bicara Silang

en: Deep Noise Remover
id_ID: Penghilang Kebisingan Dalam

en: Level Meter
id_ID: Pengukur Level

en: Multiband Compressor
id_ID: Kompresor Multipita

en: Multiband Gate
id_ID: Gerbang Multipita

en: Reverberation
id_ID: Reverberasi

en: Noise Reduction
id_ID: Pengurangan Kebisingan

en: Speech Processor
id_ID: Pemroses Suara

en: Stereo Tools
id_ID: Alat Stereo

en: Voice Suppressor
id_ID: Penekan Suara

[ctx: seconds unit abbreviation]
en: s
id_ID: d

[ctx: milliseconds unit abbreviation]
en: ms
id_ID: md

[ctx: bit unit (plural)]
en: bits
id_ID: bit

[ctx: frame unit (plural)]
en: frames
id_ID: bingkai

en: Equalizer, Compressor and Other Audio Effects
id_ID: Equalizer, Kompresor dan Efek Audio Lainnya

en: Simple audio effects
id_ID: Efek audio sederhana
