easyeffects - en to uk translation catalogue (708 entries)

en: Cannot enable autostart option because background access has been denied. Please allow "Run in Background" permission for Easy Effects in your system app settings.
uk: Неможливо увімкнути опцію автозапуску, оскільки в доступі до фонового режиму відмовлено. Будь ласка, надайте дозвіл «Виконувати у фоновому режимі» для Easy Effects у налаштуваннях вашої системи.

en: Quit Easy Effects. Useful when running in service mode.
uk: Вийти з Easy Effects. Корисно при роботі в режимі служби.

en: Reset Easy Effects.
uk: Скинути Easy Effects.

en: Hide the window.
uk: Сховати вікно.

en: Global bypass. 1 to enable, 2 to disable and 3 to get the current state.
uk: Глобальний обхід. Увімкнути — 1, вимкнути — 2, отримати поточний стан — 3.

en: bypass-state
uk: стан-глобального-обходу

en: Toggle the state of the global bypass.
uk: Увімкнути/вимкнути глобальний обхід.

en: Load a preset. Example: easyeffects -l music
uk: Завантажити пресет. Приклад: easyeffects -l music

en: preset-name
uk: назва-пресету

en: Show available presets.
uk: Показати доступні пресети.

en: Get the last loaded input/output preset.
uk: Отримати останній завантажений пресет вводу/виводу.

en: preset-type
uk: тип-пресету

en: Get the last loaded input and output presets.
uk: Отримати останні завантажені пресети входу та виходу.

en: Deprecated. Use --service-mode instead.
uk: Застаріле. Використовуйте замість цього --service-mode.

en: Start the application with service mode turned on.
uk: Запустити застосунок із увімкненим режимом служби.

en: Enable debug messages.
uk: Увімкнути налагоджувальні повідомлення.

en: Must specify preset type: input/output.
uk: Потрібно вказати тип пресету: вхід/вихід.

en: Output presets
uk: Вихідні пресети

en: No output presets.
uk: Немає пресетів виводу.

en: Input presets
uk: Вхідні пресети

en: No input presets.
uk: Немає вхідних пресетів.

en: Specified preset does not exist.
uk: Вказаного пресету не існує.

en: Provided an invalid bypass state.
uk: Вказано недійсний стан обходу.

[ctx: @action:button]
en: About
uk: Про нас

en: Controls
uk: Елементи керування

en: Reference
uk: Джерело вимірювання

en: Momentary
uk: Миттєва

en: Short-term
uk: Короткочасна

en: Integrated
uk: Інтегрована

en: Geometric mean (MSI)
uk: Середнє геометричне (MSI)

en: Geometric mean (MS)
uk: Середнє геометричне (MS)

en: Geometric mean (MI)
uk: Середнє геометричне (МІ)

en: Geometric mean (SI)
uk: Середнє геометричне (SI)

en: Target
uk: Цільовий рівень

en: Silence
uk: Рівень тиши

en: Maximum history
uk: Тривалість історії (максимальна)

en: Loudness
uk: Гучність

en: Relative
uk: Відносна

en: Range
uk: Діапазон

en: Output gain
uk: Вихідне підсилення

en: Using %1
uk: Використовується %1

en: Reset history
uk: Скинути історію

en: Force silence
uk: Примусова тиша

en: Force silence when the level is below the silence threshold
uk: Примусово вимкнути звук якщо рівень нижче порогу тиші

en: Reset settings
uk: Скинути налаштування

en: Mode
uk: Режим

en: Auto
uk: Авто

en: Manual
uk: Довідка

en: Filter
uk: Фільтр

en: Offset
uk: Зсув

en: Accidental
uk: Альтерація

en: Major
uk: Мажор

en: Minor
uk: Мінор

en: Level
uk: Рівень

en: Pitch error
uk: Помилка висоти тону

en: Fast correction
uk: Швидка корекція

en: Blend harmonics
uk: Змішування гармонік

en: 3rd
uk: 3-я

en: 2nd
uk: 2-а

en: Amount
uk: Кількість

en: Harmonics
uk: Гармоніки

en: Scope
uk: Діапазон

en: Floor active
uk: Обмеження

en: Floor
uk: Частота обмеження

en: Show native window
uk: Показати рідне вікно

en: Listen
uk: Слухати

en: Reset
uk: Скинути

en: Output
uk: Вихід

en: Link
uk: Посилання

en: Excluded Applications
uk: Виключені застосунки

en: Application node name
uk: Назва вузла застосунку

en: Add to excluded applications
uk: Додати до виключених застосунків

en: Empty List
uk: Порожній список

en: No application excluded
uk: Немає виключених застосунків

en: Remove Application
uk: Вилучити застосунок

en: Are you sure you want to remove this application from the list?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити цей застосунок зі списку?

en: Remove this app
uk: Вилучити цей застосунок

en: Use media name
uk: Використати назву медіафайлу

en: Also use a combination of node and media name when deciding if a stream should be blocked
uk: Також використовувати комбінацію назви вузла та медіафайлу, вирішуючи, чи слід блокувати потік

en: Show excluded apps
uk: Показати виключені застосунки

en: Show excluded applications in the list of players/recorders
uk: Показувати виключені застосунки у списку потоків

en: Compressor
uk: Компресор

en: Downward
uk: Пониження

en: Upward
uk: Підвищення

en: Boosting
uk: Підсилення

en: Boost threshold
uk: Поріг підсилення

en: Boost amount
uk: Величина підсилення

en: Ratio
uk: Співвідношення

en: Knee
uk: Коліно

en: Threshold and Time
uk: Поріг і час

en: Attack
uk: Атака

en: Release
uk: Відновлення

en: Sidechain
uk: Бічний ланцюг

en: Type
uk: Тип

en: Feed-forward
uk: Випереджувальний

en: Feed-back
uk: Зворотний зв'язок

en: External
uk: Зовнішній

en: Input device
uk: Пристрій введення

en: Peak
uk: Пік

en: Low-pass
uk: ФНЧ (Low-pass)

en: SMA
uk: ФПКС (SMA)

en: Source
uk: Джерело

en: Middle
uk: Сума

en: Side
uk: Різність

en: Left
uk: Лівий

en: Right
uk: Правий

en: Min
uk: Мінімум

en: Max
uk: Максимум

en: Left/Right
uk: Лівий/правий

en: Right/Left
uk: Правий/лівий

en: Mid/Side
uk: Сума/різність

en: Side/Mid
uk: Різність/сума

en: Preamp
uk: Підсилення

en: Reactivity
uk: Реактивність

en: Lookahead
uk: Випередження

en: High-pass
uk: ФВЧ (High-pass)

en: Off
uk: Вимкнено

en: Dry
uk: Необроблений

en: Wet
uk: Оброблений

en: Makeup
uk: Компенсація

en: Pre-Mix
uk: Попереднє змішування

en: Input to sidechain
uk: Вхід -> бічний ланцюг

en: Input to link
uk: Вхід -> посилання

en: Sidechain to input
uk: Бічний ланцюг -> вхід

en: Sidechain to link
uk: Бічний ланцюг -> посилання

en: Link to sidechain
uk: Посилання -> бічний ланцюг

en: Link to input
uk: Посилання -> вхід

en: Gain
uk: Підсилення

en: Curve
uk: Крива

en: Envelope
uk: Огинаюча

en: Stereo split
uk: Розділити стерео

en: Imported a new Convolver impulse file.
uk: Імпортовано новий файл імпульсу конвольвера.

en: Failed to import the Convolver impulse file.
uk: Не вдалося імпортувати файл імпульсу конвольвера.

en: Search
uk: Пошук

en: Remove Impulse Response
uk: Вилучити імпульсний відгук

en: Are you sure you want to remove this impulse response from the list?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити цей імпульсний відгук зі списку?

en: Removed the %1 Convolver impulse.
uk: Вилучено імпульс конвольвера %1.

en: Failed to remove the %1 Convolver impulse.
uk: Не вдалося вилучити імпульс конвольвера %1.

en: Rename Impulse
uk: Перейменувати імпульс

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Renamed the %1 impulse to %2
uk: Імпульс «%1» перейменовано в «%2»

en: Failed to rename the %1 impulse to %2
uk: Не вдалося перейменувати імпульс «%1» в «%2»

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Rename this impulse
uk: Перейменувати цей імпульс

en: Delete this impulse
uk: Видалити цей імпульс

en: Import impulse
uk: Імпортувати імпульс

[ctx: @action:button]
en: Close
uk: Закрити

en: Loaded the %1 Convolver impulse.
uk: Завантажено імпульс конвольвера %1.

en: Convolver impulse is not set
uk: Імпульс конвольвера не встановлено

en: The Convolver is in passthrough mode.
uk: Конвольвер працює в наскрізному режимі.

en: Failed to load the %1 impulse. The Convolver is in passthrough mode.
uk: Не вдалося завантажити імпульс %1. Конвольвер працює в наскрізному режимі.

en: First
uk: Перший

en: Second
uk: Другий

en: Combine
uk: Об'єднати

en: Impulses
uk: Імпульси

en: Spectrum
uk: Спектр

en: Log scale
uk: Логарифмічна шкала

en: Rate
uk: Частота

en: Samples
uk: Зразки

en: Duration
uk: Тривалість

en: Channels
uk: Канали

en: Format
uk: Формат

en: Stereo width
uk: Ширина стерео

en: Autogain
uk: Автоматичне підсилення

en: Target Orientation
uk: Орієнтація на ціль

en: Azimuth
uk: Азимут

en: Elevation
uk: Підняття

en: Radius
uk: Радіус

en: Status
uk: Статус

en: Database
uk: База даних

en: Measurements
uk: Вимірювання

en: Index
uk: Індекс

en: Apply
uk: Застосувати

en: Cutoff
uk: Частота зрізу

en: Feed
uk: Рівень змішування

en: Crossfeed Presets
uk: Пресети кросфіду

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Presets
uk: Пресети

en: Process only phantom center
uk: Оброблювати тільки фантомний центр

en: Delay
uk: Затримка

en: Decay
uk: Загасання

en: Bit reduction
uk: Зменшення бітності

en: Shape
uk: Форма

en: Linear
uk: Лінійний

en: Logarithmic
uk: Логарифмічний

en: DC offset
uk: Зсув нульвого рівня

en: Anti-aliasing
uk: Згладжування

en: Mix
uk: Змішана

en: Sample Rate
uk: Частота дискретизації

en: Reduction
uk: Зменшення

en: Low frequency oscillator
uk: Низькочастотний генератор

en: Mute
uk: Приглушити

en: Bypass
uk: Обійти

en: Oversampling quality
uk: Якість передискретизації

en: Transition band
uk: Перехідна смуга

en: Oversampling
uk: Передискретизація

en: Adaptive intensity
uk: Адаптивна інтенсивність

en: Fixed quantum
uk: Фіксований квант

en: Attenuation limit
uk: Межа ослаблення

en: Minimum processing threshold
uk: Мінімальний поріг обробки

en: Maximum ERB processing threshold
uk: Максимальний поріг обробки (ERB)

en: Maximum DF processing threshold
uk: Максимальний поріг обробки (DF)

en: Minimum processing buffer
uk: Мінімальний буфер обробки

en: Post filter Beta
uk: Інтенсивність фільтра постобробки

en: Deesser
uk: Деесер (зменшення сибілянтів)

en: Detection
uk: Виявлення

en: Wideband
uk: Широкосмуговий

en: Split
uk: Роздільний

en: Threshold
uk: Поріг

en: Laxity
uk: М'якість

en: F1 split
uk: Частота розділення

en: F2 peak
uk: Центральна частота

en: F1 gain
uk: Підсилення вищого діапазону

en: F2 level
uk: Рівень центральної частоти

en: F2 peak Q
uk: Ширина смуги

en: Gain reduction
uk: Зменшення

en: Distance
uk: Відстань

en: Time
uk: Час

en: Meters
uk: Метри

en: Centimeters
uk: Сантиметри

en: Temperature
uk: Температура

en: Invert left
uk: Інвертувати лівий канал

en: Invert right
uk: Інвертувати правий канал

[ctx: @info:placeholder]
en: Unknown
uk: Невідомий

en: (id: %1)
uk: (ідентифікатор: %1)

en: Access: %1
uk: Доступ: %1

en: API: %1
uk: Інтерфейс (API): %1

[ctx: @info:placeholder]
en: Not set
uk: Не встановлено

en: (id: %1, version: %2)
uk: (ідентифікатор: %1, версія: %2)

[ctx: @info:placeholder]
en: No description set
uk: Опис не встановлено

en: Toggle this effect
uk: Увімкнути цей ефект

en: Remove this effect
uk: Вилучити цей ефект

en: channels
uk: канали

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Exclude
uk: Виключити

en: Add %1 to excluded applications
uk: Додати %1 до виключених застосунків

en: Echo Canceller
uk: Приглушення відлуння

en: Mobile mode
uk: Мобільний режим

en: Enforce high-pass
uk: Застосовувати ФВЧ

en: Noise Suppression
uk: Придушення шуму

en: Strength
uk: Сила

en: Low
uk: Низько

en: Moderate
uk: Помірно

en: High
uk: Високо

en: Very high
uk: Дуже високо

en: High-Pass Filter
uk: Фільтр високих частот

en: Full band
uk: Повний діапазон

en: Automatic gain control
uk: Автоматичне регулювання підсилення

en: Audio levels control
uk: Контроль рівня звуку

en: Input and output gain controls with level meters
uk: Регулятори підсилення входу та виходу з індикаторами рівня

en: Input
uk: Вхід

en: Band
uk: Смуга

en: Bell
uk: Дзвоновий фільтр (Peak)

en: High-shelf
uk: Полицевий ФВЧ (High-shelf)

en: Low-shelf
uk: Полицевий ФНЧ (Low-shelf)

en: Notch
uk: Режекторний фільтр (Notch)

en: Resonance
uk: Резонансний фільтр

en: Allpass
uk: Фазовий фільтр (Allpass)

en: Bandpass
uk: Смуговий фільтр (Bandpass)

en: Ladder-pass
uk: Сходовий (пропуск / Ladder-pass)

en: Ladder-rejection
uk: Сходовий (відхилення / Ladder-rejection)

en: Slope
uk: Нахил

en: Frequency
uk: Частота

en: Quality
uk: Добротність

en: Width
uk: Ширина

en: oct
uk: окт

en: Solo
uk: Ізолювати

en: APO preset
uk: Пресети APO

en: Failed to import the Equalizer APO preset file.
uk: Не вдалося імпортувати файл пресету APO.

en: Imported the Equalizer APO preset file.
uk: Імпортовано файл пресету APO.

en: Imported the Equalizer APO preset file into the left channel.
uk: Імпортовано файл пресету еквалайзера APO для лівого каналу.

en: Imported the Equalizer APO preset file into the right channel.
uk: Імпортовано файл пресету еквалайзера APO для правого каналу.

en: GraphicEQ preset
uk: Пресет графічного еквалайзера

en: Imported the GraphicEQ preset file.
uk: Імпортовано файл пресету графічного еквалайзера.

en: Failed to import the GraphicEQ preset file.
uk: Не вдалося імпортувати файл пресету графічного еквалайзера.

en: Failed to export the current Equalizer settings to an external APO preset file.
uk: Не вдалося експортувати поточні налаштування еквалайзера до зовнішнього файлу пресету APO.

en: Exported the current Equalizer settings to an external APO preset file.
uk: Експортовано поточні налаштування еквалайзера до зовнішнього файлу пресету APO.

en: Exported the current Equalizer settings of the left channel to an external APO preset file.
uk: Експортовано поточні налаштування еквалайзера для лівого каналу до зовнішнього файлу пресетів APO.

en: Exported the current Equalizer settings of the right channel to an external APO preset file.
uk: Експортовано поточні налаштування еквалайзера для правого каналу до зовнішнього файлу пресетів APO.

en: IIR
uk: НІХ (IIR)

en: FIR
uk: КІХ (FIR)

en: FFT
uk: ШПФ (FFT)

en: SPM
uk: ФСМ (SPM)

en: Bands
uk: Кількість смуг

en: Balance
uk: Баланс

en: Pitch left
uk: Зміна висоти тону лівого каналу

en: st
uk: пт

en: Pitch right
uk: Зміна висоти тону правого каналу

en: Split channels
uk: Розділити канали

en: Flat response
uk: Плоска характеристика

en: Calculate frequencies
uk: Розрахувати частоти

en: Sort bands
uk: Сортувати смуги

en: Import APO
uk: Імпорт APO

en: Import APO (GraphicEQ)
uk: Імпорт APO (графічний)

en: Export APO
uk: Експорт APO

en: Ceil active
uk: Обмеження

en: Ceil
uk: Частота обмеження

en: Expander
uk: Експандер

en: Internal
uk: Внутрішній

en: Filter mode
uk: Режим фільтра

en: Equalizer mode
uk: Режим еквалайзера

en: Gate
uk: Гейт

en: Zone
uk: Зона

en: Hysteresis
uk: Гістерезис

en: Start
uk: Початок

en: Input Level
uk: Вхідний рівень

en: True Peak
uk: Справжній пік

en: Herm thin
uk: Інтерполяція Ерміта (вузька)

en: Herm wide
uk: Інтерполяція Ерміта (широка)

en: Herm tail
uk: Інтерполяція Ерміта (хвостова)

en: Herm duck
uk: Інтерполяція Ерміта (занурена)

en: Exp thin
uk: Експоненціальна інтерполяція (вузька)

en: Exp wide
uk: Експоненціальна інтерполяція (широка)

en: Exp tail
uk: Експоненціальна інтерполяція (хвостова)

en: Exp duck
uk: Експоненціальна інтерполяція (занурена)

en: Line thin
uk: Лінійна інтерполяція (вузька)

en: Line wide
uk: Лінійна інтерполяція (широка)

en: Line tail
uk: Лінійна інтерполяція (хвостова)

en: Line duck
uk: Лінійна інтерполяція (занурена)

en: None
uk: Немає

en: Half x2/16 bits
uk: Половина x2/16 біт

en: Half x2/24 bits
uk: Половина x2/24 біти

en: Half x3/16 bits
uk: Половина x3/16 біт

en: Half x3/24 bits
uk: Половина x3/24 біти

en: Half x4/16 bits
uk: Половина x4/16 біт

en: Half x4/24 bits
uk: Половина x4/24 біти

en: Half x6/16 bits
uk: Половина x6/16 біт

en: Half x6/24 bits
uk: Половина x6/24 біти

en: Half x8/16 bits
uk: Половина x8/16 біт

en: Half x8/24 bits
uk: Половина x8/24 біти

en: Full x2/16 bits
uk: Повна x2/16 біт

en: Full x2/24 bits
uk: Повна x2/24 біти

en: Full x3/16 bits
uk: Повна x3/16 біт

en: Full x3/24 bits
uk: Повна x3/24 біти

en: Full x4/16 bits
uk: Повна x4/16 біт

en: Full x4/24 bits
uk: Повна x4/24 біти

en: Full x6/16 bits
uk: Повна x6/16 біт

en: Full x6/24 bits
uk: Повна x6/24 біти

en: Full x8/16 bits
uk: Повна x8/16 біт

en: Full x8/24 bits
uk: Повна x8/24 біти

en: True peak/16 bits
uk: Справжній пік (16 біт)

en: True peak/24 bits
uk: Справжній пік (24 біти)

en: Dithering
uk: Дитеринг (згладжування)

en: Limiter
uk: Лімітер

en: Stereo Link
uk: Стерео-зв'язок

en: Automatic level
uk: Автоматичний рівень

en: Smooth
uk: Гладкий

en: Threshold boost
uk: Підсилення порогу

en: Contour
uk: Контур

en: Flat
uk: Плоский

en: ISO226-2003
uk: ISO 226:2003

en: Fletcher-Munson
uk: Флетчера-Мансона

en: Robinson-Dadson
uk: Робінсона-Датсона

en: ISO226-2023
uk: ISO 226:2023

en: FFT size
uk: Розмір ШПФ (FFT)

en: IIR approximation
uk: Апроксимація НІХ (IIR)

en: Fastest
uk: Найшвидше

en: Normal
uk: Нормальне

en: Best
uk: Найкраще

en: Volume
uk: Гучність

en: Clipping range
uk: Діапазон відсікання

en: Clipping
uk: Відсікання

en: Reset Settings?
uk: Скинути налаштування?

en: Are you sure you want to reset all Easy Effects settings?
uk: Ви впевнені, що хочете скинути всі налаштування Easy Effects?

en: Effects
uk: Ефекти

en: Turn effects on/off
uk: Увімкнення/вимкнення ефектів

en: Audio effects are enabled.
uk: Звукові ефекти увімкнені.

en: Audio effects are disabled.
uk: Звукові ефекти вимкнені.

en: Players
uk: Відтворення

en: Recorders
uk: Запис

en: Preferences
uk: Параметри

en: Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

en: About Easy Effects
uk: Про Easy Effects

en: Quit
uk: Вийти

en: Add %1
uk: Додати %1

en: Added a new effect to the pipeline: %1
uk: До конвеєра додано новий ефект: %1

en: Compression mode
uk: Режим стиснення

en: End
uk: Кінець

en: Low-cut
uk: ФВЧ

en: High-cut
uk: ФНЧ

en: Operating mode
uk: Режим роботи

en: Classic
uk: Класичний

en: Modern
uk: Сучасний

en: Linear phase
uk: Лінійна фаза

en: Sidechain boost
uk: Підсилення бічного ланцюга

en: Pink BT
uk: Білінійне перетворення (+3 дБ/окт)

en: Pink MT
uk: Узгоджене перетворення (+3 дБ/окт)

en: Brown BT
uk: Білінійне перетворення (+6 дБ/окт)

en: Brown MT
uk: Узгоджене перетворення (+6 дБ/окт)

en: Sidechain input device
uk: Пристрій введення бічного ланцюга

en: Reaction
uk: Реакція

en: No audio application available
uk: Немає застосунків зі звуком

en: No Effects
uk: Без ефектів

en: Audio stream not modified
uk: Аудіопотік не змінено

en: Add effect
uk: Додати ефект

en: Close
uk: Закрити

en: Expand the list of effects pipeline
uk: Розгорнути список ефектів конвеєра

en: Reduce the list of effects pipeline
uk: Згорнути список ефектів конвеєра

en: Output device
uk: Пристрій виведення

en: Excluded apps
uk: Виключені програми

en: Input monitoring
uk: Прослуховування входу

en: General
uk: Загальні

en: Modules
uk: Модулі

en: Clients
uk: Клієнти

en: Test Signal
uk: Тестовий сигнал

en: Device Management
uk: Керування пристроями

en: It's recommended to NOT set Easy Effects Sink/Source as Default Device in external applications (e.g. Gnome Settings and Plasma System Settings)
uk: Рекомендується НЕ встановлювати Easy Effects Sink/Source як пристрій за замовчуванням у зовнішніх програмах (наприклад, у налаштуваннях Gnome та налаштуваннях системи Plasma)

en: Use default input
uk: Використовувати вхід за замовчуванням

en: Name
uk: Назва

en: Use default output
uk: Використовувати вихід за замовчуванням

en: Server Information
uk: Інформація про сервер

en: Header version
uk: Версія заголовка

en: Library version
uk: Версія бібліотеки

en: Runtime version
uk: Версія середовища виконання

en: Default sampling rate
uk: Частота дискретизації за замовчуванням

en: Minimum quantum
uk: Мінімальний розмір буфера

en: Maximum quantum
uk: Максимальний розмір буфера

en: Default quantum
uk: Розмір буфера за замовчуванням

en: No Modules
uk: Немає модулів

en: No Clients
uk: Немає клієнтів

en: State
uk: Стан

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Both
uk: Обидва

en: Waveform
uk: Форма хвилі

en: Sine wave
uk: Синусоїда

en: White noise
uk: Білий шум

en: Pink noise
uk: Рожевий шум

en: Sequence length
uk: Довжина послідовності

en: Seek window
uk: Вікно пошуку

en: Overlap length
uk: Довжина перекриття

en: Pitch
uk: Висота тону

en: Octaves
uk: Октави

en: Cents
uk: Центи

en: Semitones
uk: Півтони

en: Tempo difference
uk: Різниця темпу

en: Rate difference
uk: Різниця швидкості

en: Quick seek
uk: Швидкий пошук

en: Effect Not Available
uk: Ефект недоступний

en: %1 cannot be used because %2 is not installed on the system.
uk: %1 не може бути використано оскільки %2 не встановлено в системі.

en: Background Service
uk: Фоновий сервіс

en: Audio
uk: Звук

en: Spectrum Analyzer
uk: Аналізатор спектру

en: Style
uk: Стиль

en: Experimental Features
uk: Експериментальні можливості

en: Enable service mode
uk: Увімкнути сервісний режим

en: Easy Effects is active in background when the window is closed.
uk: Easy Effects активний у фоновому режимі, коли вікно закрито.

en: Autostart on login
uk: Автозапуск при вході в систему

en: Easy Effects is launched at user session startup.
uk: Easy Effects запускається під час запуску сеансу користувача.

en: Show the tray icon
uk: Показати значок у треї

en: Do not show the application window
uk: Не показувати вікно програми

en: Do not show the window when the application starts. In general this option should not be enabled. It is intended only as a workaround for systems that do not work well with the autostart of Easy Effects.
uk: Не показувати вікно під час запуску програми. Загалом, цю опцію не слід вмикати. Вона призначена лише для систем, які погано працюють з автозапуском Easy Effects.

en: Process all output streams
uk: Обробляти всі вихідні потоки

en: Process all input streams
uk: Обробити всі вхідні потоки

en: Ignore streams from monitor of devices
uk: Ігнорувати потоки з монітора пристроїв

en: Use cubic volume
uk: Використовувати кубічний об'єм

en: Use cubic scale for stream volume rather than the linear one. Low percentages results in a lower perceived volume while the loudness appears to change more evenly across the slider.
uk: Використовувати кубічну шкалу для гучності потоку замість лінійної. Низькі відсотки призводять до нижчої сприйнятої гучності, тоді як гучність змінюється більш рівномірно вздовж повзунка.

en: Ignore system notifications
uk: Ігнорувати системні сповіщення

en: Processing system notifications may cause crackling sound, so it would be better to ignore them, but for some presets it may be recommended since they could sound too loud.
uk: Сповіщення системи обробки можуть спричиняти потріскування, тому краще їх ігнорувати, але для деяких пресетів це може бути рекомендовано, оскільки вони можуть звучати занадто голосно.

en: Enable/disable input monitoring
uk: Увімкнути/вимкнути прослуховування входу

en: Mic monitor plays to output effects pipeline
uk: Прослуховування мікрофона через вихідний конвеєр ефектів

en: Copy the input audio buffer
uk: Копіювати вхідний аудіобуфер

en: Use a copy of the input audio buffer given by the sound server when processing audio inside Easy Effects plugins. This fixes audio glitches that can happen when external applications are recording from Easy Effects virtual devices monitors.
uk: Використовувати копію вхідного аудіобуфера, наданого звуковим сервером, під час обробки аудіо всередині плагінів Easy Effects. Це виправляє аудіозбої, які можуть виникати, коли зовнішні програми записують з моніторів віртуальних пристроїв Easy Effects.

en: Enable the inactivity timeout
uk: Увімкнути час очікування при бездіяльності

en: When all streams are inactive, Easy Effects pipeline remains loaded for an extra amount of time.
uk: Коли всі потоки неактивні, конвеєр Easy Effects залишається завантаженим протягом додаткового часу.

en: Inactivity timeout
uk: Час очікування при бездіяльності

en: Level meters frame rate cap
uk: Обмеження частоти кадрів рівня

en: Maximum level meter update rate.
uk: Максимальна частота оновлення рівня.

en: Level meters label
uk: Позначки індикаторів рівня

en: The time it takes for the level meter labels to be updated when the current level is below the last highest one.
uk: Час, необхідний для оновлення позначок індикатора рівня, коли поточний рівень нижчий за останній найвищий.

en: Enable level meters animation
uk: Увімкнути анімацію індикаторів рівня

en: Level meters animation duration
uk: Тривалість анімації рівня

en: Audio delay compensation
uk: Компенсація затримки звуку

en: Graph
uk: Графік

en: Bars
uk: Стовпці

en: Lines
uk: Лінії

en: Dots
uk: Крапки

en: Area
uk: Площа

en: Dynamic scale
uk: Динамічний масштаб

en: Logarithmic frequency axis
uk: Логарифмічна вісь частоти

en: Points
uk: Роздільна здатність

en: Height
uk: Висота

en: px
uk: пікс

en: Spectrum frame rate cap
uk: Обмеження частоти кадрів спектру

en: Maximum spectrum update rate.
uk: Максимальна швидкість оновлення спектру.

en: Frequency Range
uk: Діапазон частот

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Maximum
uk: Максимум

en: Database autosave interval
uk: Інтервал автоматичного збереження бази даних

en: Most used presets
uk: Найчастіше застосовувані пресети

en: Window
uk: Вікно

en: Force KDE's Breeze theme when Easy Effects starts
uk: Примусово вмикати тему KDE Breeze при запуску Easy Effects

en: It is necessary to restart the service for changes in this setting to take effect.
uk: Необхідно перезапустити службу для того, щоб зміни цього налаштування набули чинності.

en: Reduce effects list controls
uk: Приховати елементи керування у списку ефектів

en: Action buttons in the effects list are moved inside a context menu for a more compact view.
uk: Кнопки дій у списку ефектів переміщено в контекстне меню для більш компактного відображення.

en: Color scheme
uk: Колірна схема

en: Force English language
uk: Примусово використовувати англійську мову

en: Do not translate the user interface and show text in English language. Useful if the translation in the local language is incomplete or incomprehensible. A restart of the service is required to apply this option.
uk: Не перекладати інтерфейс користувача та показувати текст англійською мовою. Корисно, якщо переклад на місцеву мову неповний або незрозумілий. Для застосування цієї опції необхідно перезапустити службу.

en: Graphs
uk: Графіки

en: Automatic
uk: Автоматична

en: Light
uk: Світла

en: Dark
uk: Темна

en: Color theme
uk: Колірна тема

en: Green
uk: Зелена

en: Green neon
uk: Зелений неон

en: Orange
uk: Помаранчева

en: Yellow
uk: Жовта

en: Blue
uk: Синя

en: Purple
uk: Фіолетова

en: Grey
uk: Сіра

en: User
uk: Користувач

[ctx: @label]
en: Background
uk: Фон

[ctx: @label]
en: Plot area background
uk: Фон площі ділянки

[ctx: @label]
en: Series colors
uk: Кольори лінійки

[ctx: @label]
en: Axis labels text color
uk: Колір тексту міток осей

[ctx: @label]
en: Axis labels background color
uk: Колір фону міток осей

[ctx: @label]
en: Border color
uk: Колір контурів

en: Line width
uk: Ширина лінії

en: Show grid lines
uk: Показувати лінії сітки

en: Autoload delay
uk: Затримка автозавантаження

en: Delay between receiving a new device route and the call to autoload a preset.
uk: Затримка між отриманням нового маршруту пристрою та викликом автозавантаження пресету.

en: Ignore the blocklist from presets
uk: Ігнорувати список блокування з пресетів

en: If enabled, the list of excluded apps set in the loaded preset is ignored and does not replace the one set by the user.
uk: Якщо ввімкнено, список виключених програм, встановлений у завантаженому пресеті, ігнорується та не замінює той, що встановлений користувачем.

en: Global shortcuts
uk: Глобальні скорочення

en: Enables support for XDG global shortcuts.
uk: Увімкнути підтримку глобальних скорочень XDG.

en: Native window of effects
uk: Рідне вікно ефектів

en: Allows the native user interface of effects to be shown/hidden.
uk: Дозволяє показувати/приховувати власний інтерфейс користувача ефектів.

en: Update frequency
uk: Частота оновлення

en: Related to LV2 plugins.
uk: Стосується плагінів LV2.

en: Device
uk: Пристрій

en: Route
uk: Маршрут

en: Local preset
uk: Локальний пресет

en: Create
uk: Створити

en: Create a new autoload preset
uk: Створити новий пресет автозавантаження

en: Remove this autoload preset
uk: Вилучити цей пресет автозавантаження

en: Description
uk: Опис

en: Refresh
uk: Оновити

en: Copy to local presets
uk: Копіювати до локальних пресетів

en: Imported the %1 community preset to the list of local presets.
uk: Імпортовано пресет від спільноти «%1» до списку локальних.

en: Failed to import the %1 community preset to the list of local presets.
uk: Не вдалося імпортувати пресет від спільноти «%1» до списку локальних.

en: Local
uk: Локальні

en: Community
uk: Спільнота

en: Autoload
uk: Автозавантаження

en: No preset loaded
uk: Не завантажено жодного пресету

en: Fallback Preset
uk: Резервний пресет

en: Imported a new local preset from an external file.
uk: Імпортовано новий локальний пресет із зовнішнього файлу.

en: Failed to import a new local preset from an external file.
uk: Не вдалося імпортувати новий локальний пресет із зовнішнього файлу.

en: Export Presets
uk: Експорт пресетів

en: Exported all presets to an external folder.
uk: Усі пресети експортовано до зовнішнього каталогу.

en: Failed to export all presets to an external folder.
uk: Не вдалося експортувати всі пресети до зовнішнього каталогу.

en: New preset name
uk: Назва нового пресету

en: Import preset file
uk: Імпортувати файл пресету

en: Create new preset
uk: Створити новий пресет

en: Created a new local preset: %1
uk: Створено новий локальний пресет: %1

en: Failed to create a new local preset: %1
uk: Не вдалося створити новий локальний пресет: %1

en: Export presets
uk: Експортувати пресет

en: Save Preset
uk: Зберегти пресет

en: Save current settings to the preset:
    %1
uk: Зберегти поточні налаштування до пресету:
    %1

en: Saved the current settings to %1 local preset.
uk: Поточні налаштування збережено до локального пресету «%1».

en: Failed to save the current settings to %1 local preset.
uk: Не вдалося зберегти поточні налаштування до локального пресету «%1».

en: Remove Preset
uk: Вилучити пресет

en: Are you sure you want to remove the preset
    %1
    from the list?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити пресет
    %1
    зі списку?

en: Removed the %1 local preset.
uk: Вилучено локальний пресет «%1».

en: Failed to remove the %1 local preset.
uk: Не вдалося вилучити локальний пресет «%1».

en: Rename Preset
uk: Перейменувати пресет

en: Renamed the %1 local preset to %2
uk: Локальний пресет «%1» перейменовано на «%2»

en: Failed to rename the %1 local preset to %2
uk: Не вдалося перейменувати локальний пресет «%1» на «%2»

en: Save settings to this preset
uk: Зберегти налаштування до цього пресету

en: Rename this preset
uk: Перейменувати цей пресет

en: Delete this preset
uk: Видалити цей пресет

en: Room size
uk: Розмір кімнати

en: Small
uk: Маленька

en: Medium
uk: Середня

en: Large
uk: Велика

en: Tunnel-like
uk: Тунелеподібна

en: Large/smooth
uk: Велика / гладка

en: Experimental
uk: Експериментальна

en: Decay time
uk: Час затухання

en: Pre delay
uk: Попередня затримка

en: Diffusion
uk: Ступінь рівномірності

en: High frequency damping
uk: Частота відсікання відлуння

en: Bass cut
uk: ФВЧ

en: Treble cut
uk: ФНЧ

en: Reverberation Presets
uk: Пресети реверберації

en: Ambience
uk: Атмосфера

en: Empty walls
uk: Порожні стіни

en: Room
uk: Кімната

en: Large empty hall
uk: Великий порожній зал

en: Disco
uk: Диско

en: Large occupied hall
uk: Великий заповнений зал

en: Imported a new RNNoise model file.
uk: Імпортовано новий файл моделі RNNoise.

en: Failed to import the RNNoise model file.
uk: Не вдалося імпортувати файл моделі RNNoise.

en: Standard RNNoise model
uk: Стандартна модель RNNoise

en: Standard RNNoise model loaded.
uk: Завантажено стандартну модель RNNoise.

en: Using %1 Model
uk: Використовується модель %1

en: Loaded the %1 RNNoise model.
uk: Завантажено RNNoise модель %1.

en: Failed to load the %1 model. Fallback to Standard RNNoise model.
uk: Не вдалося завантажити модель %1. Повернення до стандартної моделі RNNoise.

en: Voice detection
uk: Виявлення голосу

en: Wet level
uk: Оброблений рівень

en: Use the Standard model
uk: Стандартна модель

en: User Models
uk: Моделі користувачів

en: Delete this model
uk: Видалити цю модель

en: Removed the %1 RNNoise model.
uk: Вилучено RNNoise модель %1.

en: Failed to remove the %1 RNNoise model.
uk: Не вдалося вилучити RNNoise модель %1.

en: Import model
uk: Імпортувати модель

en: Show help
uk: Показати довідку

en: Toggle fullscreen
uk: Увімкнути/вимкнути повноекранний режим

en: Toggle global bypass
uk: Увімкнути/вимкнути глобальний обхід

en: Close the window
uk: Закрити вікно

en: Terminate Easy Effects service
uk: Припинити роботу служби Easy Effects

en: Toggle process all inputs
uk: Увімкнути/вимкнути обробку всіх вхідних потоків

en: Toggle process all outputs
uk: Увімкнути/вимкнути обробку всіх вихідних потоків

en: Can be used on numeric controls
uk: Можна використовувати з числовими регуляторами

en: Mouse wheel
uk: Коліщатко миші

en: Global Shortcuts
uk: Глобальні клавіатурні скорочення

en: Toggle microphone monitoring
uk: Увімкнути/вимкнути моніторинг мікрофона

en: Denoise
uk: Зменшення шуму

en: Dereverberation
uk: Зменшення відлуння

en: Noise suppression
uk: Придушення шуму

en: Voice Activity Probability
uk: Активація голосом

en: Continue
uk: Продовжити

en: Softclip
uk: М'яке відсікання

en: S/C Level
uk: Рівень відсікання

en: Stereo Matrix
uk: Стереоматриця

en: LR > LR (Stereo default)
uk: ЛП > ЛП (стерео)

en: LR > MS (Stereo to Mid-Side)
uk: ЛП > СР (стерео -> сума/різність)

en: MS > LR (Mid-Side to Stereo)
uk: СР > ЛП (сума/різність -> стерео)

en: LR > LL (Mono left channel)
uk: ЛП > ЛЛ (моно лівий канал)

en: LR > RR (Mono right channel)
uk: ЛП > ПП (моно правий канал)

en: LR > L+R (Mono sum L+R)
uk: ЛП > Л+П (моно)

en: LR > RL (Stereo flip channels)
uk: ЛП > ПЛ (лівий/правий -> правий/лівий)

en: Side level
uk: Рівень різності

en: Side balance
uk: Баланс різності

en: Middle level
uk: Рівень суми

en: Middle panorama
uk: Панорама суми

en: Invert phase
uk: Інвертувати фазу

en: Stereo base
uk: База стерео

en: Stereo phase
uk: Фаза стерео

en: Effects disabled
uk: Ефекти вимкнені

en: Effects enabled
uk: Ефекти увімкнені

en: Preset Loaded
uk: Пресет завантажено

en: Clear List
uk: Очистити список

en: Are you sure you want to clear this list?
uk: Ви впевнені, що хочете очистити цей список?

en: Input Presets
uk: Пресети для входу

en: Output Presets
uk: Пресети для виходу

en: Active
uk: Активний

en: Correlation
uk: Кореляція

en: Phase difference
uk: Відмінність фаз

en: Minimum kurtosis
uk: Мінімальний ексцес

en: Maximum instantaneous frequency
uk: Максимальна миттєва частота

en: Inverted mode
uk: Інвертований режим

en: Global audio effects
uk: Глобальні звукові ефекти

en: © 2017-2026 Easy Effects Team
uk: © 2017-2026 Команда Easy Effects

en: Wellington Wallace
uk: Веллінгтон Воллес

[ctx: @info:credit]
en: Developer
uk: Розробник

en: (Mic)
uk: (Мікрофон)

en: (Speakers)
uk: (Колонки)

en: Output Level Meter
uk: Індикатор рівня вихідного сигналу

en: Preset not loaded correctly
uk: Пресет завантажено неправильно

en: Wrong format in excluded apps list
uk: Неправильний формат у списку виключених застосунків

en: Generic error while loading excluded apps list
uk: Загальна помилка під час завантаження списку виключених застосунків

en: Wrong format in effects list
uk: Неправильний формат у списку ефектів

en: Generic error while loading effects list
uk: Загальна помилка під час завантаження списку ефектів

en: One or more parameters have a wrong format
uk: Один або кілька параметрів мають неправильний формат

en: Generic error while loading the effect
uk: Загальна помилка під час завантаження ефекту

en: Running
uk: Працює

en: Suspended
uk: Призупинено

en: Idle
uk: Простоює

en: Creating
uk: Створення

en: Error
uk: Помилка

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Autotune
uk: Автотюн

en: Bass Enhancer
uk: Підсилення НЧ (басів)

en: Bass Loudness
uk: Гучність НЧ (басів)

en: Convolver
uk: Конвольвер

en: Crossfeed
uk: Кросфід (підмішування)

en: Crosstalk Canceller
uk: Компенсатор перехресних перешкод

en: Crusher
uk: Біткрашер

en: Crystalizer
uk: Кристалізатор

en: Deep Noise Remover
uk: Глибоке усунення шуму

en: Equalizer
uk: Еквалайзер

en: Exciter
uk: Ексайтер (збудник)

en: Level Meter
uk: Вимірювання рівня

en: Maximizer
uk: Максимізатор

en: Multiband Compressor
uk: Багатосмуговий компресор

en: Multiband Gate
uk: Багатосмуговий гейт

en: Reverberation
uk: Реверберація

en: Noise Reduction
uk: Зменшення шуму

en: Speech Processor
uk: Мовний процесор (Speex)

en: Stereo Tools
uk: Стереоінструменти

en: Voice Suppressor
uk: Приглушувач голосу

[ctx: left channel abbreviation (single letter)]
en: L
uk: Л

[ctx: left channel abbreviation (single letter)]
en: R
uk: П

[ctx: decibel unit abbreviation]
en: dB
uk: дБ

[ctx: decibel full scale unit abbreviation]
en: dBFS
uk: дБПШ (dBFS)

[ctx: decibel per octaves unit abbreviation]
en: dB/oct
uk: дБ/окт

[ctx: seconds unit abbreviation]
en: s
uk: с

[ctx: milliseconds unit abbreviation]
en: ms
uk: мс

[ctx: microseconds unit abbreviation]
en: μs
uk: мкс

[ctx: Hertz unit abbreviation]
en: Hz
uk: Гц

[ctx: kiloHertz unit abbreviation]
en: kHz
uk: кГц

[ctx: meter unit abbreviation]
en: m
uk: м

[ctx: centimeter unit abbreviation]
en: cm
uk: см

[ctx: bit unit (plural)]
en: bits
uk: біт

[ctx: frame unit (plural)]
en: frames
uk: кадр(-и/-ів)

[ctx: thousand abbreviation (single letter)]
en: k
uk: к

[ctx: minus infinity abbreviation]
en: -inf
uk: -∞

en: Equalizer, Compressor and Other Audio Effects
uk: Еквалайзер, компресор та інші звукові ефекти

en: Simple audio effects
uk: Прості звукові ефекти
