com.github.muriloventuroso.easyssh - en to ja translation catalogue (98 entries)

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Select All
ja: すべて選択

en: Show in File Browser
ja: ファイルブラウザーで表示

en: Edit
ja: 編集

en: Duplicate
ja: 複製

en: Remove
ja: 削除

en: Hosts
ja: ホスト

en: Accounts
ja: アカウント

en: Please enter the password to unlock the data file
ja: データファイルのロックを解除するにはパスワードを入力してください

en: Please enter the password to lock the data file
ja: データファイルをロックするにはパスワードを入力してください

en: Password
ja: パスワード

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Send
ja: 送信

en: Remove %s?
ja: %s を削除しますか？

en: Are you sure you want to remove this connection and all associated data?
ja: この接続と、それに関連するすべてのデータを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this account and all associated data?
ja: このアカウントと、それに関連するすべてのデータを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this bookmark?
ja: このブックマークを削除してもよろしいですか？

en: Connection Error. Retry?
ja: 接続エラーです。再試行しますか？

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Connection Error.
ja: 接続エラーです。

en: Close
ja: 閉じる

en: Ok
ja: OK

en: Retry
ja: 再試行

en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

en: Password:
ja: パスワード:

en: Change Password to Identity File
ja: パスワードを鍵ファイルに変更

en: Save
ja: 保存

en: Name:
ja: 名前:

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Select Identity File
ja: 鍵ファイルを選択

en: Identity File:
ja: 鍵ファイル:

en: Add Account
ja: アカウントを追加

en: Edit Account
ja: アカウントを編集

en: Duplicate Account
ja: アカウントを複製

en: Name is already taken
ja: 名前はすでに使われています

en: Search for bookmarks
ja: ブックマークを検索

en: Create a new bookmark
ja: 新しいブックマークを作成します

en: Run
ja: 実行

en: Delete
ja: 削除

en: Add Bookmark
ja: ブックマークを追加

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Command:
ja: コマンド:

en: Default
ja: デフォルト

en: Connect
ja: 接続

en: Set Credentials
ja: 資格情報を設定

en: Choose Account
ja: アカウントを選択

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Add Connection
ja: 接続を追加

en: Edit Connection
ja: 接続を編集

en: Duplicate Connection
ja: 接続を複製

en: Group:
ja: グループ:

en: Host:
ja: ホスト:

en: Port:
ja: ポート:

en: SSH Config:
ja: SSH 設定:

en: Terminal Background Color:
ja: ターミナルの背景色:

en: Terminal Font:
ja: ターミナルのフォント:

en: Extra Arguments:
ja: 追加の引数:

en: Forwarded Ports:
ja: ポート転送:

en: Add new forwarded port
ja: 新しいポート転送を追加

en: Source Port:
ja: 元のポート:

en: Destination:
ja: 宛先:

en: Local
ja: ローカル

en: Remote
ja: リモート

en: Add Tunnel
ja: トンネルを追加

en: Appearance
ja: 外観

en: Tunnels
ja: トンネル

en: Other
ja: その他

en: Create a new connection
ja: 新しい接続を作成します

en: Local connection
ja: ローカル接続

en: Preferences
ja: 設定

en: Close All Connections
ja: すべての接続を閉じる

en: Menu
ja: メニュー

en: Restart to apply changes
ja: 変更を適用するには、再起動してください

en: Quit App
ja: アプリを終了

en: Select Hosts Configuration Folder…
ja: ホスト設定フォルダーを選択…

en: 0 to disable. -1 to unlimited
ja: 無効にするには 0 を、無制限にするには -1 を指定します

en: Hosts Configuration Folder:
ja: ホスト設定フォルダー:

en: Scrollback lines:
ja: 保持する履歴の数:

en: Restore Opened Hosts:
ja: 開かれたホストを復元:

en: Sync SSH Config:
ja: SSH 設定を同期:

en: Audible Bell:
ja: 音声ベル:

en: Encrypt data:
ja: データを暗号化:

en: Use Dark Theme:
ja: ダークテーマを使う:

en: General
ja: 一般

en: Find
ja: 検索

en: Cyclic search
ja: 循環検索

en: Rename
ja: 名称変更

en: Set new tab name
ja: 新しいタブ名を設定してください

en: Rename Tab
ja: タブ名を変更

en: Terminal
ja: ターミナル

en: SSH Connection Manager
ja: SSH 接続マネージャー

en: Start by adding an SSH connection to EasySSH
ja: SSH 接続を EasySSH に接続して開始します

en: EasySSH Account Manager
ja: EasySSH アカウントマネージャー

en: Create accounts to simplify management of your connections
ja: アカウントを作成して接続管理を簡易化しましょう

en: Add Accounts
ja: アカウントを追加

en: Start by adding an Account to EasySSH
ja: アカウントを EasySSH に接続して開始します
