extra - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: SSH Connection Manager
ja: SSH 接続マネージャー

en: A complete, efficient and easy-to-use manager. Create and edit connections, groups, customize the terminal, with multiple instances of the same connection.
ja: 必要な機能が揃っていて、効率的かつ使いやすいマネージャーです。同一接続の複数のインスタンスで、接続やグループを作成・編集して、ターミナルをカスタマイズしましょう。

en: Update Translations
ja: 翻訳の更新

en: Bugfix
ja: バグ修正

en: Add support for new version of vte
ja: 新しいバージョンの VTE に対応

en: Improve Password Management
ja: パスワード管理を改善

en: Audible Bell Control
ja: 通知音の設定に対応

en: Control scrollback lines
ja: 保持する履歴の数を設定できるように変更

en: Local Connections
ja: ローカル接続

en: Urgent bugfix in load ssh config
ja: SSH 設定の読み込み時の重大なバグを修正

en: Other bugfix
ja: そのほかのバグ修正

en: Change tab name
ja: タブ名を変更できるように修正

en: Extra arguments
ja: 追加の引数を設定できる機能を追加

en: Update Screenshots
ja: スクリーンショットを更新

en: Basic Bookmarks
ja: 基本的なブックマーク機能

en: Close all connections
ja: すべての接続を閉じる

en: Update translations
ja: 翻訳を更新

en: Terminal Search
ja: ターミナルの検索

en: Shortcuts
ja: ショートカットキー

en: Account Management
ja: アカウント管理

en: Duplicate connections
ja: 接続の複製

en: Badge counter of open connections in hosts list
ja: 開かれているホスト一覧内の接続の数をバッジに表示

en: Allow ESC as command in SSH
ja: SSH での ESC のコマンドとしての使用に対応

en: Encrypt Data
ja: データの暗号化

en: New Translations
ja: 新しい翻訳

en: New Icons
ja: 新しいアイコン

en: Sync ~/.ssh/config
ja: ~/.ssh/config を同期

en: Badge counter for unread changes in terminal
ja: ターミナルの未読の変更の数をバッジに表示

en: Update for Juno
ja: Juno に対応するためのアップデート

en: Dark Theme
ja: ダークモード

en: Forwarded Ports
ja: ポートの転送

en: Show in the file manager
ja: ファイルマネージャーで表示

en: Restore opened hosts
ja: 開かれたホストを復元

en: Здравствуй! Added Russian translations thanks to camellan
ja: Здравствуй! camellan さんのご協力により、ロシア語翻訳を追加しました

en: Infinite scrollback
ja: 保持する履歴の数を設定可能に

en: Unread icon for new terminal interactions
ja: ターミナルの新しいアクションを表示する未読アイコン

en: Connection in first tab
ja: 最初のタブの接続

en: Add translate to pt-br
ja: ブラジルポルトガル語翻訳を追加

en: Menu in item
ja: 項目内のメニュー

en: Double click to open connection
ja: ダブルクリックで接続を開くように修正

en: Scrollbar, alphabetical order in hosts list and bugfix
ja: スクロールバーの追加、ホスト一覧をアルファベット順に表示するように変更、バグ修正

en: Initial release
ja: 最初のリリース

en: Manage your SSH connections
ja: SSH 接続を管理します

en: SSH;Internet;network;
ja: SSH;Internet;network;インターネット;ネットワーク;
