extra - en to nl translation catalogue (43 entries)

en: SSH Connection Manager
nl: SSH-verbindingsbeheerder

en: A complete, efficient and easy-to-use manager. Create and edit connections, groups, customize the terminal, with multiple instances of the same connection.
nl: Een makkelijk te gebruiken beheerder boordevol opties. Zet verbindingen of groepen op of bewerk ze, pas de terminal aan of gebruik dezelfde verbinding meermaals.

en: Update Translations
nl: Vertalingen bijgewerkt

en: Bugfix
nl: Foutoplossing

en: Add support for new version of vte
nl: [NIEUW] Ondersteuning voor nieuwe VTE-versies

en: Improve Password Management
nl: [VERBETERD] Wachtwoordbeheer

en: Audible Bell Control
nl: Instelbare hoorbare bel

en: Control scrollback lines
nl: Instelbaar terugscrollen

en: Local Connections
nl: Lokale verbindingen

en: Urgent bugfix in load ssh config
nl: [OPGELOST] Urgente fout bij het laden van de ssh-configuratie

en: Other bugfix
nl: [OPGELOST] Overige bugs

en: Change tab name
nl: Tabbladnaam wijzigen

en: Extra arguments
nl: Aanvullende opties

en: Update Screenshots
nl: Schermfoto's bijgewerkt

en: Basic Bookmarks
nl: Basisbladwijzers

en: Close all connections
nl: Alle verbindingen sluiten

en: Update translations
nl: Vertalingen bijgewerkt

en: Terminal Search
nl: Terminal doorzoeken

en: Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Account Management
nl: Accountbeheer

en: Duplicate connections
nl: Verbindingen klonen

en: Badge counter of open connections in hosts list
nl: Embleem met teller met geopende verbindingen op de hostslijst

en: Allow ESC as command in SSH
nl: ESC toestaan als opdracht in ssh

en: Encrypt Data
nl: Gegevens versleutelen

en: New Translations
nl: Nieuwe vertalingen

en: New Icons
nl: Nieuwe pictogrammen

en: Sync ~/.ssh/config
nl: ~/.ssh/config synchroniseren

en: Badge counter for unread changes in terminal
nl: Embleem met teller met ongelezen wijzigingen in de terminal

en: Update for Juno
nl: Update voor Juno

en: Dark Theme
nl: Donker thema

en: Forwarded Ports
nl: Doorgesluisde poorten

en: Show in the file manager
nl: Tonen in bestandsbeheerder

en: Restore opened hosts
nl: Geopende hosts herstellen

en: Здравствуй! Added Russian translations thanks to camellan
nl: Здравствуй! Russische vertaling, met dank aan camellan

en: Infinite scrollback
nl: Oneindig terugscrollen

en: Unread icon for new terminal interactions
nl: Ongelezen-pictogram bij nieuwe terminalinteracties

en: Connection in first tab
nl: Verbinding op eerste tabblad

en: Add translate to pt-br
nl: Braziliaans-Portugese vertaling toegevoegd

en: Double click to open connection
nl: Dubbelklikken om verbinding te openen

en: Scrollbar, alphabetical order in hosts list and bugfix
nl: Scrollbalk, alfabetische volgorde op hostslijst en foutoplossing

en: Initial release
nl: Initiële uitgave

en: Manage your SSH connections
nl: Beheer je ssh-verbindingen

en: SSH;Internet;network;
nl: SSH;internet;netwerk;
