EasyTAG 2.1.2 - en to cs translation catalogue (997 entries)

en: Edit audio file metadata
cs: Upravujte si metadata zvukových souborů

en: View and edit tags for MP3, MP2, MP4/AAC, FLAC, Ogg Opus, Ogg Speex, Ogg Vorbis, MusePack, Monkey's Audio and WavPack files.
cs: Zobrazte si a upravte šítky (tzv. „tagy“) u souborů MP3, MP2, MP4/AAC, FLAC, Ogg Opus, Ogg Speex, Ogg Vorbis, MusePack, Monkey's Audio a WavPack.

en: Look up albums in online databases, bulk edit tags, create playlists and rename a collection of files.
cs: Můžete vyhledávat alba v on-line databázích, hromadně měnit šítky, vytvářet si seznamy k přehrání (tzv. „playlisty“) nebo přejmenovávat sbírky souborů.

en: A simple and nice GTK+ interface makes tagging easier under GNU/Linux and Windows.
cs: Jednoduché a pěkné rozhraní v GTK+ vám usnadní šítkování pod GNU/Linuxem i pod Windows.

en: Audio File Metadata Editor
cs: Editor metadat zvukových souborů

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mp3;tag;audio;music;
cs: mp3;štítek;tag;audio;zvuk;hudba;skladba;

en: Open with EasyTAG
cs: Otevřít pomocí EasyTAG

en: Open directories and audio files with EasyTAG using the context menu
cs: Otevírejte složky a zvukové soubory pomocí aplikace EasyTAG v kontextové nabídce

en: Choose a directory to show in the browser
cs: Zadejte název složky, kterou chcete procházet

en: _Open
cs: _Otevřít

en: Select a directory to browse
cs: Vyberte složku, kterou chcete procházet

en: No files
cs: žádný soubor

en: Artist
cs: Umělec

en: # Albums
cs: Počet alb

en: # Files
cs: Počet souborů

en: Filename
cs: Název souboru

en: Title
cs: Název

en: Album Artist
cs: Umělec alba

en: Year
cs: Rok

en: Disc
cs: Disk

en: Track
cs: Skladba

en: Genre
cs: Žánr

en: Comment
cs: Poznámka

en: Composer
cs: Skladatel

en: Original Artist
cs: Původní umělec

en: URL
cs: Adresa URL

en: Encoded By
cs: Kódováno pomocí

en: Browse Directory With
cs: Procházet složku pomocí

en: Run Program
cs: Spustit program

en: Enter the program to run; it will receive the current directory as a parameter
cs: Napište název programu, který se má spustit. Tomuto programu se předá aktuální složka jako parametr.

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Execute
cs: _Spustit

en: Open Files With
cs: Otevřít soubory pomocí

en: Enter the program to run; it will receive the current files as a parameter
cs: Napište název programu, který se má spustit. Tomuto programu se předají aktuální soubory jako parametr.

note: Only directories changed
en: Rename Directory
cs: Přejmenování složky

note: Translators: Used when renaming a directory to a literal name (entered in a text field) rather than using a name generated from a mask.
en: Literal name:
cs: Přesný název:

en: Use mask:
cs: Použít masku:

en: Whether to use a mask when renaming directories
cs: Zda při přejmenování složek používat masku

en: Select or type in a mask using codes (see Legend in Scanner Window) to rename the directory from tag fields
cs: Vyberte nebo vepište masku z kódů (viz legenda) pro přejmenování složek s použitím polí štítků

en: Rename directory preview
cs: Náhled přejmenování složky

en: _Rename
cs: _Přejmenovat

en: CDDB Search
cs: Hledání v CDDB

en: Search
cs: Hledat

en: Enter the words to search (separated by a space or ‘+’)
cs: Napište slova, která chcete vyhledat (oddělená pomocí mezery nebo „+“)

en: _Search
cs: _Hledat

en: Search Using Selected _Files
cs: Hledat pomocí vybraných _souborů

en: Generate the CDDB disc ID using the selected files (the order is important)
cs: Na základě vybraných souborů (pořadí je důležité) vygenerovat ID disku pro CDDB

en: Stop
cs: Zastavit

en: Stop the search
cs: Zastavit hledání

en: Manual Search Options
cs: Volby ručního hledání

note: Translators: header for CDDB fields to use when searching
en: Search Fields
cs: Prohledávaná pole

en: Track Name
cs: Název skladby

en: Other
cs: Další

en: Categories
cs: Kategorie

en: Classical
cs: Klasická hudba

en: Misc.
cs: Ostatní

en: Results
cs: Výsledky

en: Artist / Album
cs: Umělec / album

en: Category
cs: Kategorie

en: Select lines from which tags will be applied to your files list. All lines will be processed if no line is selected.\nYou can also reorder lines in this list before using the ‘apply’ button
cs: Vyberte řádky, ze kterých budou použity štítky na váš seznam souborů. Pokud nebude vybrán žádný řádek, budou zpracovány všechny řádky.\nNež zmáčknete tlačítko „Použít“, můžete také změnit pořadí řádků v tomto seznamu.

note: Translators: column header for track number.
en: #
cs: Č.

en: Duration
cs: Délka

en: Select all lines
cs: Vybrat všechny řádky

en: Invert line selection
cs: Invertovat výběr řádků

en: Unselect all lines
cs: Zrušit výběr všech řádků

en: Fill Tags
cs: Vyplnit štítky

en: Track Number
cs: Číslo skladby

en: Number of Tracks
cs: Počet skladeb

en: Run the current scanner for each file
cs: Spustit současného průzkumníka na každý soubor

en: Whether to run the tag scanner, with the current settings, on the CDDB results
cs: Zda spustit průzkumníka štítků s aktuálním nastavením vůči výsledkům CDDB

en: Match lines with the Levenshtein algorithm
cs: Porovnat řádky pomocí Levenshteinova algoritmu

en: Whether to use the DLM algorithm to match CDDB results to files
cs: Zda pro srovnání výsledků CDDB vůči souborům použít algoritmus DLM

en: _Close
cs: _Zavřít

en: _Apply
cs: _Použít

en: Load the selected lines or all lines (if no lines are selected)
cs: Načíst vybrané řádky nebo všechny řádky (pokud nejsou žádné vybrány)

note: Default values are MPEG data.
en: File
cs: Soubor

note: Nothing to display Version changed to encoder version Encoder version
en: Encoder:
cs: Kodér:

en: Bitrate:
cs: Datový tok:

en: Sample rate:
cs: Vzorkování:

note: Mode
en: Mode:
cs: Režim:

en: Size:
cs: Velikost:

en: Duration:
cs: Délka:

en: Image Type
cs: Typ obrázku

en: Description
cs: Popis

en: _Accept
cs: _Přijmout

en: Log
cs: Záznam

en: Load Filenames From a Text File
cs: Načtení názvů souborů z textového souboru

en: File:
cs: Soubor:

en: Choose a Text File
cs: Výběr textového souboru

en: _Load
cs: _Načíst

en: Content of Text File
cs: Obsah textového souboru

en: Insert a blank line before the selected line
cs: Vložit prázdný řádek před vybraný řádek

en: Delete the selected line
cs: Smazat vybraný řádek

en: Delete all blank lines
cs: Smazat všechny prázdné řádky

en: Move the selected line up
cs: Posunout vybraný řádek výš

en: Move the selected line down
cs: Posunout vybraný řádek níž

en: Reload
cs: Znovu načíst

en: List of Files
cs: Seznam souborů

en: Selected line:
cs: Vybraný řádek:

en: Whether to run the currently selected scanner on filenames loaded from a text file
cs: Zda spustit aktuálně vybraného průzkumníka vůči názvům souborů načteným z textového souboru

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _About
cs: O _aplikaci

en: _Quit
cs: U_končit

en: _File
cs: _Soubor

en: Open Files With…
cs: Otevřít soubory pomocí…

en: Run Audio Player
cs: Spustit přehrávač

en: Invert File Selection
cs: Invertovat výběr souborů

en: Delete Files
cs: Vymazat soubory

en: Undo for File
cs: Zpět u souboru

en: Redo for File
cs: Znovu u souboru

en: _Save Files
cs: _Uložit soubory

en: _Force Save Files
cs: V_ynutit uložení souborů

en: _Edit
cs: _Upravit

en: _Find…
cs: _Najít…

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Unselect All
cs: Zrušit výběr všeho

en: Undo
cs: Zpět

en: Redo
cs: Znovu

en: _Remove Tags
cs: Odeb_rat štítky

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: _View
cs: _Zobrazit

en: Show Scanner
cs: Zobrazit průzkumníka

en: Scanner Mode
cs: Režim průzkumníka

en: Rename Files and Directories
cs: Přejmenovat soubory a složky

en: Process Fields
cs: Zpracovat pole

en: Directory Tree
cs: Strom složek

en: Artists and Albums
cs: Umělci a alba

en: Sort List by Tag
cs: Seřadit seznam podle štítků

en: Ascending by track number
cs: Vzestupně podle čísla skladby

en: Descending by track number
cs: Sestupně podle čísla skladby

en: Ascending by title
cs: Vzestupně podle názvu skladby

en: Descending by title
cs: Sestupně podle názvu skladby

en: Ascending by artist
cs: Vzestupně podle umělce

en: Descending by artist
cs: Sestupně podle umělce

en: Ascending by album artist
cs: Vzestupně podle umělce alba

en: Descending by album artist
cs: Sestupně podle umělce alba

en: Ascending by album
cs: Vzestupně podle názvu alba

en: Descending by album
cs: Sestupně podle názvu alba

en: Ascending by year
cs: Vzestupně podle roku

en: Descending by year
cs: Sestupně podle roku

en: Ascending by genre
cs: Vzestupně podle žánru

en: Descending by genre
cs: Sestupně podle žánru

en: Ascending by comment
cs: Vzestupně podle poznámky

en: Descending by comment
cs: Sestupně podle poznámky

en: Ascending by composer
cs: Vzestupně podle skladatele

en: Descending by composer
cs: Sestupně podle skladatele

en: Ascending by original artist
cs: Vzestupně podle původního umělce

en: Descending by original artist
cs: Sestupně podle původního umělce

en: Ascending by copyright
cs: Vzestupně podle copyrightu

en: Descending by copyright
cs: Sestupně podle copyrightu

en: Ascending by URL
cs: Vzestupně podle adresy URL

en: Descending by URL
cs: Sestupně podle adresy URL

en: Ascending by encoder name
cs: Vzestupně podle názvu kodéru

en: Descending by encoder name
cs: Sestupně podle názvu kodéru

en: Sort List by Property
cs: Seřadit seznam podle vlastností

en: Ascending by filename
cs: Vzestupně podle názvu souboru

en: Descending by filename
cs: Sestupně podle názvu souboru

en: Ascending by creation date
cs: Vzestupně podle data vytvoření

en: Descending by creation date
cs: Sestupně podle data vytvoření

en: Ascending by file type
cs: Vzestupně podle typu souboru

en: Descending by file type
cs: Sestupně podle typu souboru

en: Ascending by file size
cs: Vzestupně podle velikosti souboru

en: Descending by file size
cs: Sestupně podle velikosti souboru

en: Ascending by duration
cs: Vzestupně podle délky skladby

en: Descending by duration
cs: Sestupně podle délky skladby

en: Ascending by bit rate
cs: Vzestupně podle datového toku

en: Descending by bit rate
cs: Sestupně podle datového toku

en: Ascending by sample rate
cs: Vzestupně podle vzorkování

en: Descending by sample rate
cs: Sestupně podle vzorkování

en: Collapse Tree
cs: Sbalit strom

en: Reload Tree
cs: Znovu načíst strom

en: Reload Directory
cs: Znovu načíst složku

en: Show Hidden Directories
cs: Zobrazit skryté složky

en: _Browser
cs: _Prohlížeč

en: Set _Current Path as Default
cs: Nastavit aktuální _cestu jako výchozí

en: Rename Directory…
cs: Přejmenovat složku…

en: Browse Directory With…
cs: Procházet složku pomocí…

en: Browse _Subdirectories
cs: Procházet _podsložky

en: _Miscellaneous
cs: _Různé

en: CDD_B Search…
cs: Hledat v CDD_B…

en: Load Filenames From a Text File…
cs: Načíst názvy souborů z textu…

en: Generate Playlist…
cs: Vygenerovat seznam k přehrání…

en: _Go
cs: _Přejít

en: _Home Directory
cs: _Domovská složka

en: Desktop Directory
cs: Složka Plocha

en: Documents Directory
cs: Složka Dokumenty

en: Downloads Directory
cs: Složka Stažené

en: Music Directory
cs: Složka Hudba

en: _Parent Directory
cs: _Nadřazená složka

en: _Default Directory
cs: _Výchozí složka

en: _First File
cs: P_rvní soubor

en: Previous File
cs: Předchozí soubor

en: _Next File
cs: _Následující soubor

en: _Last File
cs: Pos_lední soubor

en: Home Directory
cs: Domovská složka

en: Default Directory
cs: Výchozí složka

en: Set Current Path as Default
cs: Nastavit aktuální cestu jako výchozí

en: Browse Subdirectories
cs: Procházet podsložky

en: Invert Selection
cs: Prohodit výběr

en: CDDB Search Files…
cs: Hledat soubory v CDDB…

en: Find…
cs: Najít…

en: Clear Log
cs: Vymazat záznam

en: Generate Playlist
cs: Generování seznamu k přehrání

en: Use directory name
cs: Použít název složky

en: Options
cs: Volby

en: Include only the selected files
cs: Zahrnout pouze vybrané soubory

en: Whether to use only the selected files or all files when creating playlists
cs: Zda při vytváření seznamu k přehrání použít jen vybrané soubory nebo všechny soubory

en: Use full path for files in playlist
cs: Použít plnou cestu k souborům

en: Use relative path for files in playlist
cs: Použít relativní cestu k souborům

en: Create playlist in the parent directory
cs: Vytvořit v nadřazené složce

en: Whether to create the playlist in the parent directory
cs: Zda vytvořit seznam k přehrání v nadřazené složce

en: Use DOS directory separator
cs: Použít oddělovač složek jako v systému DOS

en: Whether to use backslash as directory separator when generating playlists
cs: Zda při generování seznamu k přehrání používat jako oddělovač složek zpětné lomítko

en: Content
cs: Obsah

en: Write only list of files
cs: Zapsat jen seznam souborů

en: Write information using filename
cs: Zapsat informace za použití názvu souboru

en: Write information using:
cs: Zapsat informace za použití:

en: _Save
cs: _Uložit

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Browser
cs: Prohlížeč

en: Default Directory:
cs: Výchozí složka:

en: The default path to search for music files
cs: Výchozí cesta pro hledání hudebních souborů

en: Load on startup the default directory or the directory passed as argument
cs: Při spuštění načíst výchozí složku nebo složku předanou jako argument

en: Whether to load the default path (or the path passed as an argument) on application startup
cs: Zda načíst výchozí cestu (nebo cestu předanou jako argument) při spuštění aplikace

en: Browse subdirectories
cs: Procházet podsložky

en: Whether to search subdirectories for audio files when reading a directory in the browser
cs: Zda při čtení složky v prohlížeči vyhledávat zvukové soubory i v podsložkách

en: Expand the subdirectories of the selected directory
cs: Rozbalit podsložky vybrané složky

en: Whether to expand the subdirectories of a node in the directory browser when selecting it
cs: Zda rozbalit podsložky uzlu v pohlížeči složek, když je uzel vybrán

en: Search hidden directories
cs: Prohledávat skryté složky

en: Whether to show hidden directories when showing a directory in the browser
cs: Zda zobrazovat skryté složky, když se složka zobrazí v prohlížeči

en: Sort files case-sensitively
cs: Řadit soubory s ohledem na velikost písmen

en: Whether file sorting is case-sensitive
cs: Zda se při řazení souborů rozlišuje velikost písmen

en: Show the log
cs: Zobrazovat záznam

en: Whether to show the log in the main window
cs: Zda v hlavním okně zobrazovat záznam

en: General
cs: Obecné

en: Show audio file header summary
cs: Zobrazovat souhrn z hlavičky zvukového souboru

en: Whether to show header information, such as bit rate and duration, for audio files
cs: Zda u zvukových souborů zobrazovat informace z hlavičky, jako je datový tok a délka

en: Display changed files in list using:
cs: V seznamu zobrazit změněné soubory:

en: Red color
cs: červeně

en: Bold style
cs: tučně

en: Interface
cs: Rozhraní

en: File Settings
cs: Nastavení souborů

en: Preserve modification time when writing files
cs: Při zápisu souborů zachovávat čas změny

en: Whether to preserve the existing modification time when editing files
cs: Zda při úpravách souborů zachovat stávající údaj o čase změny

en: Update parent directory modification time when writing files
cs: Při zápisu souborů aktualizovat čas změny u nadřazené složky

en: Whether to update the modification time on the parent directory when editing files
cs: Zda při úpravách souborů aktualizovat údaj o čase změny u nadřazené složky

note: Translators: a section header in the Files tab of the preferences dialog.
en: Filenames
cs: Názvy souborů

en: Replace illegal characters when renaming
cs: Při přejmenování nahrazovat neplatné znaky

en: Convert characters which cannot be represented in filenames on the FAT32/16 and Joliet filesystems (‘\’, ‘:’, ‘;’, ‘*’, ‘?’, ‘"’, ‘<’, ‘>’, ‘|’)
cs: Převádět znaky, které nelze použít v názvech souborů na souborových systémech FAT16/32 a Joliet („\“, „:“, „;“, „*“, „?“, „"“, „<“, „>“, „|“)

en: Convert filename extension to:
cs: Převést příponu v názvu souboru na:

en: Lower Case
cs: malá písmena

en: For example, the extension will be converted to ‘.mp3’
cs: Například bude přípona převedena na „.mp3“

en: Upper Case
cs: všechno velkými písmeny

en: For example, the extension will be converted to ‘.MP3’
cs: Například bude přípona převedena na „.MP3“

en: No Change
cs: neměnit

en: The extension will not be modified
cs: Přípona nebude nijak měněna

en: Filename Encoding
cs: Kódování názvu souboru

en: Try another character encoding
cs: Vyzkoušet jiné kódování znaků

en: Try to use the encoding associated with your locale and if this fails, try the ISO-8859-1 character encoding
cs: Zkusit použít kódování přiřazené vašemu národnímu nastavení a když to selže, zkusit kódování znaků ISO-8859-1

en: Transliterate characters into the system character encoding
cs: Převádět znaky do systémového kódování znaků

en: Replace unsupported characters with a similar character from the target character encoding
cs: Nahrazovat nepodporované znaky podobnými znaky z cílového kódování znaků

en: Use the system character encoding and silently discard unsupported characters
cs: Používat systémové kódování znaků a bez upozornění zahazovat nepodporované znaky

en: Discard characters which cannot be represented in the target character encoding
cs: Zahazovat znaky, které nelze reprazentovat v cílovém kódování znaků

en: Files
cs: Soubory

en: Automatically complete date field
cs: Automaticky doplňovat pole s datem

en: Whether to automatically complete the date tag
cs: Zda automaticky doplňovat šítek s datem

en: Automatically select the type of the image based on its filename
cs: Automaticky vybrat typ obrázku podle názvu jeho souboru

en: Whether to, when adding cover art, automatically select a type for an image based on its filename
cs: Zda, když je přidáván obrázek přebalu, automaticky vybrat typ obrázku na základě názvu jeho souboru

en: Preserve the tag field focus
cs: Zachovávat zaměření pole štítku

en: Whether to preserve focus on the current tag field when switching file
cs: Zda při přepnutí souboru zachovat zaměření aktuálního pole štítku

en: Pad the number of digits in the disc field to:
cs: Doplnit počet číslic v poli s číslem disku na:

en: Whether the disc number tag field should be padded with leading zeroes
cs: Zda by se mělo pole s číslem disku doplňovat úvodními nulami

en: Pad the number of digits in the track field to:
cs: Doplnit počet číslic v poli s číslem skladby na:

en: Whether the track number tag field should be padded with leading zeroes
cs: Zda by se mělo pole s číslem skladby doplňovat úvodními nulami

en: Splitting
cs: Rozdělování

en: For Vorbis tags, selected fields will be split at dashes and saved as separate tags
cs: U štítků Vorbis budou vybraná pole rozdělena v místě pomlček a uložena jako samostatné štítky

en: Whether to split title fields at a “ - ” separator in Ogg comments
cs: Zda rozdělit pole s názvem v místě oddělovače „ - “ v poznámkách Ogg

en: Whether to split artist fields at a “ - ” separator in Ogg comments
cs: Zda rozdělit pole s umělcem v místě oddělovače „ - “ v poznámkách Ogg

en: Whether to split album fields at a “ - ” separator in Ogg comments
cs: Zda rozdělit pole s albem v místě oddělovače „ - “ v poznámkách Ogg

en: Whether to split genre fields at a “ - ” separator in Ogg comments
cs: Zda rozdělit pole se žánrem v místě oddělovače „ - “ v poznámkách Ogg

en: Whether to split comment fields at a “ - ” separator in Ogg comments
cs: Zda rozdělit pole s poznámkou v místě oddělovače „ - “ v poznámkách Ogg

en: Whether to split composer fields at a “ - ” separator in Ogg comments
cs: Zda rozdělit pole se skladatelem v místě oddělovače „ - “ v poznámkách Ogg

en: Original artist
cs: Původní umělec

en: Whether to split original artist fields at a “ - ” separator in Ogg comments
cs: Zda rozdělit pole s původním umělcem v místě oddělovače „ - “ v poznámkách Ogg

en: Tags
cs: Štítky

en: Strip ID3 tags if all ID3 tags are empty
cs: Odstraňovat štítky ID3, pokud jsou všechna pole ID3 prázdná

en: Whether to remove the ID3 tag from the audio file if all the individual tag fields are empty
cs: Zda odstranit štítek ID3 ze zvukového souboru, když jsou všechna jednotlivá pole šítku prázdná

en: Non-standard encoding for reading ID3 tags:
cs: Nestandardní kódování pro čtení štítků ID3:

en: Whether to use a non-standard character encoding when reading ID3 tags
cs: Zda při čtení šítků ID3 používat nestandardní kódování znaků

en: Choose the character set to be used when reading ID3v1 and ID3v2 tags
cs: Zvolte znakovou sadu, která má být použita, když se čtou štítky ID3v1 a ID3v2

en: Write ID3v2 tag
cs: Zapisovat štítky ID3v2

en: Whether to write ID3v2 tags when writing ID3 tags into audio files
cs: Zda zapisovat štítky ID3v2, když se zapisují do zvukových souborů štítky ID3

en: Version:
cs: Verze:

en: Select the ID3v2 tag version to write:
    • ID3v2.3 is written using id3lib,
    • ID3v2.4 is written using libid3tag (recommended)
cs: Vyberte verzi štítků ID3v2, která se má zapisovat:
    • ID3v2.3 se zapisuje pomocí id3lib,
    • ID3v2.4 se zapisuje pomocí libid3tag (doporučeno)

en: Character encoding:
cs: Kódování znaků:

en: Unicode
cs: Unikód

en: Choose the Unicode character encoding to be used when writing ID3v2 tags
cs: Zvolte kódování znaků Unikódu, které se má používat, když se zapisují štítky ID3v2

en: Override the standard Unicode character encoding to be used when writing ID3v2 tags
cs: Dát přednost před standardním kódováním znaků Unikódu použitému při zápisu štítků ID3v2

en: When encoding conversion fails:
cs: Když převod kódování selže:

en: Report error
cs: Ohlásit chybu

en: Display an error message when a character cannot be represented in the target character encoding and keep the original character
cs: Zobrazit chybovou zprávu, když znak nelze reprezentovat v cílovém kódování znaků a zachovat původní znak

en: Transliterate
cs: Provést transliteraci

en: Discard
cs: Zahodit

en: Automatically convert old ID3v2 tag versions
cs: Automaticky převádět staré verze štítků ID3v2

en: Whether to convert ID3 tags written against old version of the specification, such as ID3v2.2, to newer ones, such as ID3v2.3 or ID3v2.4
cs: Zda převádět štítky ID3 zapsané podle starší verze specifikace, jako je ID3v2.2, na novější, jako je ID3v2.3 nebo ID3v2.4

en: Use CRC-32
cs: Používat CRC-32

en: Whether to embed a CRC-32 checksum of the audio file data in ID3v2 tags
cs: Zda do štítků ID3v2 vkládat data kontrolního součtu CRC-32 zvukového souboru

en: Compress data in ID3v2 tags
cs: Komprimovat data ve štítcích ID3v2

en: Whether to compress data in ID3v2 tags
cs: Zda komprimovat data ve štítcích ID3v2

en: Use text-only genre in ID3v2 tags
cs: Používat žánr v čistě textové podobě ve štítcích ID3v2

en: Whether to use only a string, and not the integer-base ID3v1 genre field, when writing a genre field to ID3v2 tags
cs: Zda používat při zápisu pole se žánrem do šítků ID3v2 jen text a ne pole se žánrem z ID3v1 založené na celočíselném údaji

en: Write ID3v1 tag
cs: Zapisovat štítky ID3v1

en: Whether to write ID3v1 tags when writing ID3 tags into audio files
cs: Zda zapisovat štítky ID3v1, když se zapisují do zvukových souborů štítky ID3

en: Choose the character set to be used when writing ID3v1 tag
cs: Zvolte znakovou sadu, která se má používat při zápisu štítků ID3v1

en: ID3 Tags
cs: Štítky ID3

en: Character Conversion
cs: Převod znaků

note: Translators: a section header in the Scanner section of the preferences dialog.
en: Fill Tag Scanner
cs: Průzkumník Vyplňování štítků

en: Convert underscores and ‘%20’ to spaces
cs: Převádět podtržítka a „%20“ na mezery

en: Convert spaces and ‘%20’ to underscores
cs: Převádět mezery a „%20“ na podržítka

en: No conversion
cs: Nic nepřevádět

note: Translators: a section header in the Scanner section of the preferences dialog.
en: Rename File and Directory Scanner
cs: Průzkumník Přejmenování souborů a složek

note: Translators: a section header in the Scanner section of the preferences dialog.
en: Process Fields Scanner
cs: Průzkumník Zpracování polí

en: Upper-case the first letters of all words
cs: První písmeno každého slova na velké

en: Whether to upper-case the first letter of all words, including prepositions and other short words such as “feat.”, when processing tag fields
cs: Zda při zpracování polí štítku změnit první písmeno každého slova na velké, včetně předložek, spojek a dalších krátkých slov.

en: Fields
cs: Pole

en: Overwrite fields when scanning tags
cs: Při prozkoumávání šítků přepisovat pole

en: Whether to overwrite the tag field values when filling tags. Otherwise, only blank tag fields will be filled
cs: Zda přepisovat hodnoty polí štítků, když se vyplňují štítky. V opačném případě se vyplní jen prázdná pole štítků.

en: Set this text as default comment:
cs: Nastavit tento text jako výchozí poznámku:

en: Whether to set the comment tag field to the provided default value when filling tags
cs: Zda při vyplňování štítků nastavit pole štítku s poznámkou na zadanou výchozí hodnotu

en: Use CRC-32 as the default comment (for files with ID3 tags only)
cs: Použít CRC-32 jako výchozí komentář (jen pro soubory se štítkem ID3).

en: Whether to use the CRC-32 of the audio file data as the default comment, for files with ID3 tags only
cs: Zda používat data kontrolního součtu CRC-32 zvukového souboru jako výchozí poznámku; platí jen pro soubory se štítky ID3

en: Scanner
cs: Průzkumník

en: Automatic Search Servers
cs: Servery pro automatické hledání

en: Host:
cs: Počítač:

en: CGI Path:
cs: Cesta k CGI:

en: Manual Search Server
cs: Server pro ruční hledání

en: Use a proxy server
cs: Používat proxy server

en: Whether to access remote CDDB through a proxy
cs: Zda ke vzdálené databázi CDDB přistupovat přes proxy

en: Hostname for a proxy to access remote CDDB
cs: Počítač s proxy pro přístup ke vzdálené CDDB

en: Port for a proxy to access remote CDDB
cs: Port proxy pro přístup ke vzdálené CDDB

en: User:
cs: Uživatel:

en: Username for a proxy to access remote CDDB
cs: Uživatelské jméno k proxy pro přístup ke vzdálené CDDB

en: Password:
cs: Heslo:

en: Password for a proxy to access remote CDDB
cs: Heslo k proxy pro přístup ke vzdálené CDDB

en: Results List
cs: Seznam výsledků:

en: Select corresponding file (according to position or DLM if activated below)
cs: Vybrat příslušný soubor (podle pozice nebo DLM, pokud je aktivováno níže)

en: Whether to select the file in the file list which matches the position in the CDDB results list
cs: Zda v seznamu souborů vybrat soubor, který odpovídá pozici v seznamu výsledků hledání v CDDB

en: Use the Levenshtein algorithm (DLM) to match results (using title) with audio files (using filename)
cs: Používat Levenshteinův algoritmus (DLM) k porovnání výsledků (podle názvu) se zvukovými soubory (podle názvu souboru)

en: Confirmation
cs: Potvrzování

en: Confirm before writing tags
cs: Žádat potvrzení před zápisem štítků

en: Whether to ask for confirmation from the user before writing tags to audio files
cs: Zda žádat po uživateli potvrzení, než se provede zápis štítků do zvukových souborů

en: Confirm before renaming a file
cs: Žádat potvrzení před přejmenováním souboru

en: Whether to ask for confirmation from the user before renaming a file
cs: Zda žádat po uživateli potvrzení, než se provede přejmenování souboru

en: Confirm before deleting a file
cs: Žádat potvrzení před smazáním souboru

en: Whether to ask for confirmation from the user before deleting a file
cs: Zda žádat po uživateli potvrzení, než se provede smazání souboru

en: Confirm before writing a playlist
cs: Žádat potvrzení před zápisem seznamu k přehrání

en: Whether to ask for confirmation from the user before writing a playlist
cs: Zda žádat po uživateli potvrzení, než se provede zápis seznamu k přehrání

en: Confirm before losing unsaved changes to files
cs: Žádat potvrzení před zahozením neuložených změn

en: Whether to ask for confirmation from the user before performing an operation that would lose unsaved changes on files
cs: Zda žádat po uživateli potvrzení před provedením operace, při které by došlo ke ztrátě neuložených změn v souborech

en: Scanner Dialog
cs: Dialogové okno průzkumníka

en: Show the scanner dialog on startup
cs: Zobrazit okno průzkumníka při spuštění

en: Whether to show the scanner window on application startup
cs: Zda při spuštění aplikace zobrazit okno průzkumníka

en: Application
cs: Aplikace

en: Tag and Filename Scan
cs: Průzkum štítků a názvů souborů

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse filename and directory. Used to fill in tag fields
cs: Vyberte nebo napište masku tvořenou kódy (viz legenda), podle které se bude zpracovávat název souboru a složky. Použije se k vyplnění polí štítku

en: Fill tag preview
cs: Náhled vyplnění štítku

en: Mask Editor
cs: Editor masky

en: Create a new mask
cs: Vytvořit novou masku

en: Move the selected mask up
cs: Posunout vybranou masku výš

en: Move the selected mask down
cs: Posunout vybranou masku níž

en: Duplicate the selected mask
cs: Duplikovat vybranou masku

en: Add default masks
cs: Přidat výchozí masky

en: Remove the selected mask
cs: Odebrat vybrané masky

en: Save masks
cs: Uložit masky

en: Legend
cs: Legenda

en: %a: artist
cs: %a: umělec

en: %z: album artist
cs: %z: umělec alba

en: %c: comment
cs: %c: poznámka

en: %p: composer
cs: %p: skladatel

en: %d: disc number
cs: %d: číslo disku

en: %e: encoded by
cs: %e: kódováno pomocí

en: %g: genre
cs: %g: žánr

en: %i: ignored
cs: %i: ignorováno

en: %l: number of tracks
cs: %l: počet skladeb

en: %o: original artist
cs: %o: původní umělec

en: %n: track number
cs: %n: číslo skladby

en: %t: title
cs: %t: název

en: %u: URL
cs: %u: adresa URL

en: %x: number of discs
cs: %x: počet disků

en: %y: year
cs: %y: rok

en: Fill Tag
cs: Vyplnění štítků

en: Prefix mask with current directory
cs: Úvodní maska s aktuální složkou

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse tag fields. Used to rename the file.
    Use ‘/’ to make directories. If the first character is ‘/’, it is an absolute path, otherwise it is relative to the old path
cs: Vyberte nebo napište masku tvořenou kódy (viz legenda), podle které se budou zpracovávat pole štítku. Použije se k přejmenování souboru.
    K vytvoření složek použijte „/“. Pokud je „/“ prvním znakem, bude to považováno za absolutní cestu, jinak za relativní vůči staré cestě

en: Rename file preview
cs: Náhled přejmenování souboru

note: Only filename changed
en: Rename File
cs: Přejmenování souboru

en: Tag Fields
cs: Pole štítku

en: Process filename
cs: Upravit název souboru

en: Process title field
cs: Upravit pole s názvem

en: Process artist field
cs: Upravit pole s umělcem

en: Process album artist field
cs: Upravit pole s umělcem alba

en: Process album field
cs: Upravit pole s albem

en: Process genre field
cs: Upravit pole se žánrem

en: Process comment field
cs: Upravit pole s poznámkou

en: Process composer field
cs: Upravit pole se skladatelem

en: Orig. Artist
cs: Pův. umělec

en: Process original artist field
cs: Upravit pole s původním umělcem

en: Process copyright field
cs: Upravit pole s copyrightem

en: Process URL field
cs: Upravit pole s adresou URL

en: Process encoded-by field
cs: Upravit pole s názvem kodéru

en: Capitalization
cs: Převody velikosti písmen

en: Capitalize all
cs: Vše na velká písmena

en: Whether to upper-case all characters of the tag when processing tag fields
cs: Zda se mají při zpracování polí štítku převést všechna písmena na velká

en: Lowercase all
cs: Vše na malá písmena

en: Whether to lower-case all characters of the tag when processing tag fields
cs: Zda se mají při zpracování polí štítku převést všechna písmena na malá

en: Capitalize first letter
cs: První písmeno na velké

en: Whether to upper-case the first letter of the tag when processing tag fields
cs: Zda se mají při zpracování polí štítku převést první písmena štítku na velká

en: Capitalize the first letter of each word
cs: První písmeno každého slova na velké

en: Whether to upper-case the first letter of each word when processing tag fields
cs: Zda se mají při zpracování polí štítku převést u všech slov první písmena na malá

en: Detect Roman numerals
cs: Detekovat římské číslice

en: Whether to detect Roman numerals when applying upper-case conversions while processing tag fields
cs: Zda při převodu velikosti písmen při zpracování polí šítku zjišťovat, jestli se nejedná o římské číslice

en: Do not change capitalization
cs: Neměnit velikost písmen

en: Spaces Conversions
cs: Převody mezer

en: Remove spaces
cs: Odstranit mezery

en: Whether to remove all spaces when processing tag fields
cs: Zda při zpracování polí štítku odstranit všechny mezery

en: Insert a space before uppercase letters
cs: Vložit mezeru před velká písmena

en: Whether to insert spaces before capital letters when processing tag fields
cs: Zda při zpracování polí štítku vložit mezery před velká písmena

en: Remove duplicate spaces and underscores
cs: Odstranit zdvojené mezery a podtržítka

en: Whether to remove duplicate spaces and underscores when processing tag fields
cs: Zda při zpracování polí štítku odstranit zdvojené mezery a podtržítka

en: Do not change word separators
cs: Neměnit oddělovače slov

en: Character Conversions
cs: Převody znaků

en: Convert ‘_’ and ‘%20’ to spaces
cs: Převést „_“ a „%20“ na mezery

en: The underscore character or the string ‘%20’ is replaced by one space. Example, before: ‘Text%20In%20An_Entry‘, after: ‘Text In An Entry’
cs: Podtržítka nebo řetězec „%20“ budou nahrazovány jednou mezerou. Příklad před: „Text%20v%20nějaké_položce“ a po: „Text v nějaké položce“

en: Convert spaces to underscores
cs: Převést mezery na podržítka

en: The space character is replaced by one underscore character. Example, before: ‘Text In An Entry’, after: ‘Text_In_An_Entry’
cs: Mezera bude nahrazována jedním podtržítkem. Příklad před: „Text v nějaké položce“ a po: „Text_v_nějaké_položce“

en: Convert:
cs: Převést:

en: Replace a string by another one. Note that the search is case sensitive
cs: Nahradit jeden řetězec jiným řetězcem. Upozorňujeme, že se při hledání rozlišuje velikost písmen

en: to:
cs: na:

en: Do not convert
cs: Nepřevádět

en: Show / Hide Masks Editor
cs: Zobrazit/skrýt editor masky

en: Show / Hide Legend
cs: Zobrazit/skrýt legendu

en: Scanner Preferences
cs: Předvolby průzkumníka

en: Scan Files
cs: Prozkoumat soubory

en: Scan selected files
cs: Prozkoumat vybrané soubory

en: Find Files
cs: Hledání souborů

en: Search:
cs: Hledat:

en: Type the text to search for in the file list, or leave the field empty to display all files
cs: Napište text, které chcete vyhledat v seznamu souborů, nebo ponechte prázdné pro zobrazení všech souborů.

en: _Find
cs: _Najít

en: In:
cs: V:

note: This option is for the previous 'in' option. For instance, translate this as 'Search' 'In:' 'the Filename'.
en: the Filename
cs: názvu souboru

note: This option is for the previous 'in' option. For instance, translate this as 'Search' 'In:' 'the Tag'.
en: the Tag
cs: štítku

en: Case sensitive
cs: Rozlišovat velikost písmen

en: Tag
cs: Štítek

en: Title:
cs: Název:

en: Tag selected files with this title
cs: Nastavit vybraným souborům tento název

en: Artist:
cs: Umělec:

en: Tag selected files with this artist
cs: Nastavit vybraným souborům tohoto umělce

en: Album artist:
cs: Umělec alba:

en: Tag selected files with this album artist
cs: Nastavit vybraným souborům tohoto umělce alba

en: Tag selected files with this album name
cs: Nastavit vybraným souborům tento název alba

en: Tag selected files with this disc number
cs: Nastavit vybraným souborům toto číslo disku

en: Year:
cs: Rok:

en: Tag selected files with this year
cs: Nastavit vybraným souborům tento rok

en: Number selected tracks sequentially. Starts at 01 in each subdirectory
cs: Očíslovat sekvenčně vybrané skladby. Začíná se od 01 v každé složce

en: Track #:
cs: Skladba č.:

en: Set the number of files, in the same directory of the displayed file, to the selected tracks
cs: Nastavit počet souborů ve stejné složce, jako je zobrazený soubor, do pole s počtem skladeb

en: Tag selected files with this number of tracks
cs: Nastavit vybraným souborům tento počet skladeb

en: Genre:
cs: Žánr:

en: Comment:
cs: Poznámka:

en: Tag selected files with this comment
cs: Nastavit vybraným souborům tuto poznámku

en: Composer:
cs: Skladatel:

en: Tag selected files with this composer
cs: Nastavit vybraným souborům tohoto skladatele

en: Orig. artist:
cs: Původní umělec:

en: Tag selected files with this original artist
cs: Nastavit vybraným souborům tohoto původního umělce

en: Tag selected files with this copyright
cs: Nastavit vybraným souborům tento copyright

en: URL:
cs: Adresa URL:

en: Tag selected files with this URL
cs: Nastavit vybraným souborům tuto adresu URL

en: Encoded by:
cs: Kódováno pomocí:

en: Tag selected files with this encoder name
cs: Nastavit vybraným souborům tento název kodéru

en: Common
cs: Obecné

en: You can use drag and drop to add an image
cs: Pro přidání obrázku můžete použít postup „táhni a upusť“

en: Add images to the tag
cs: Přidat obrázky do štítku

en: Remove selected images from the tag
cs: Odstranit vybrané obrázky ze štítku

en: Save the selected images to files
cs: Uložit vybrané obrázky do souborů

en: Edit image properties
cs: Upravit vlastnosti obrázku

en: Tag selected files with these images
cs: Nastavit vybraným souborům tyto obrázky

en: Images
cs: Obrázky

en: First file
cs: První soubor

en: _Previous File
cs: _Předchozí soubor

en: Previous file
cs: Předchozí soubor

en: Next file
cs: Následující soubor

en: Last file
cs: Poslední soubor

en: _Show Scanner
cs: _Zobrazit průzkumníka

en: Show scanner
cs: Zobrazit průzkumníka

en: Remove tags
cs: Odebrat štítky

en: _Undo
cs: _Zpět

en: Undo for file
cs: Zpět operaci v souboru

en: R_edo
cs: Z_novu

en: Redo for file
cs: Znovu operaci v souboru

en: Save changes to selected files
cs: Uložit změny do vybraných souborů

en: Browse directory tree
cs: Procházet strom složek

en: Browse artists and albums
cs: Procházet umělce a alba

en: Invert file selection
cs: Invertovat výběr souborů

en: Search filenames and tags
cs: Hledat názvy souborů a štítků

en: CDDB Search…
cs: Hledat v CDDB…

en: Generate a playlist
cs: Vygenerovat seznam k přehrání

en: Stop the current action
cs: Zastavit probíhající činnost

en: Load on startup
cs: Načíst při spuštění

en: Default path
cs: Výchozí cesta

en: Show hidden directories while browsing
cs: Při procházení zobrazovat skryté složky

en: CDDB server hostname for automatic search
cs: Server s CDDB pro automatické hledání

en: The CDDB server to use for the automatic search
cs: Počítač fungující jako server s CDDB, který se má používat při automatickém hledání

en: CDDB server port for automatic search
cs: Port serveru s CDDB pro automatické hledání

en: The CDDB server port to use for the automatic search
cs: Port serveru s CDDB, který se má používat při automatickém hledání

en: CDDB server path for automatic search
cs: Cesta k serveru s CDDB pro automatické hledání

en: The CDDB server path to use for the automatic search
cs: Cesta k serveru s CDDB, který se má používat při automatické hledání

en: CDDB server hostname for manual search
cs: Server s CDDB pro ruční hledání

en: The CDDB server to use for a manual search
cs: Počítač fungující jako server s CDDB, který se má používat při ručním hledání

en: CDDB server port for manual search
cs: Port serveru s CDDB pro ruční hledání

en: The CDDB server port to use for a manual search
cs: Port serveru s CDDB, který se má používat při ručním hledání

en: CDDB server path for manual search
cs: Cesta k serveru s CDDB pro ruční hledání

en: The CDDB server path to use for a manual search
cs: Cesta k serveru s CDDB, který se má používat při ručním hledání

en: Use DLM to match CDDB results to files
cs: Používat DLM pro porovnání výsledků CDDB se soubory

en: Select the file with the position which matches the position of the CDDB result
cs: Vybrat soubor na pozici, která odpovídá pozici ve výsledcích z CDDB

en: Enable proxy for remote CDDB
cs: Povolit proxy pro vzdálenou CDDB

en: CDDB proxy hostname
cs: Počítač s proxy CDDB

en: CDDB proxy port
cs: Port proxy CDDB

en: CDDB proxy username
cs: Uživatelské jméno k proxy CDDB

en: CDDB proxy password
cs: Heslo k proxy CDDB

en: Run the scanner on CDDB results
cs: Spouštět průzkumníka vůči výsledkům CDDB

en: The fields to use in a manual CDDB search
cs: Pole používaná při ručním hledání v CDDB

en: Which fields to search for matches of the returned CDDB results
cs: Která pole kontrolovat na shodu s vrácenými výsledky z CDDB

en: The categories to use in a CDDB search
cs: Kategorie používané při hledání v CDDB

en: Which categories to search for matches in the returned CDDB results
cs: Které kategorie kontrolovat na shodu s vrácenými výsledky z CDDB

en: The tag fields to set when matching against CDDB results
cs: Která pole štítku nastavit při shodě s výsledky z CDDB

en: Which tag fields should be set when matching against selected files and CDDB results
cs: Která pole štítku by se měla nastavit, když je shoda mezi vybranými soubory a výsledky z CDDB

en: Show changed files in bold
cs: Změněné soubory zobrazovat tučně

en: Whether to highlight changed files in the file list by making them bold, or alternatively by making them red
cs: Zda v seznamu souborů zvýrazňovat změněné soubory a to buď tučným písmem nebo případně červenou barvou

en: How to sort audio files in the file list
cs: Jak řadit zvukové soubory v seznamu souborů

en: Sort files in ascending or descending order for the selected type
cs: Řadit soubory ve vzestupném nebo sestupném pořadí pro vybraný typ

en: Use a non-standard character encoding when reading ID3 tags
cs: Používat nestandardní kódování znaků při čtení štítků ID3

en: Write ID3v1 tags
cs: Zapisovat štítky ID3v1

en: The character set for writing ID3v1 tags
cs: Znaková sada pro zápis štítků ID3v1

en: Choose the character set to be used when writing ID3v1 tags
cs: Zvolte znakovou sadu, která se má používat pro zápis štítků ID3v1

en: Encoding options when writing ID3v1 tags
cs: Volby kódování při zápisu štítků ID3v1

en: Additional options to pass to iconv() when converting between encodings when writing ID3v1 tags
cs: Dodatečné volby, které se mají předat funkci iconv() při převodu mezi kódováními při zápisu štítků ID3v1

en: The character set for reading ID3v1 and ID3v2 tags
cs: Znaková sada pro čtení štítků ID3v1 a ID3v2

en: Write ID3v2 tags
cs: Zapisovat štítky ID3v2

en: Enable ID3v2.4 support
cs: Povolit podporu pro ID3v2.4

en: Whether to write ID3v2.4 tags when ID3v2 support is enabled
cs: Zda zapisovat šítky ID3v2.4, když je povolena podpora pro ID3v2

en: Convert old ID3 tag versions to new ones
cs: Převádět staré verze štítků ID3 na novější

en: Use CRC-32 in ID3v2 tags
cs: Používat CRC-32 ve štítcích ID3v2

en: Use Unicode character encoding in ID3v2 tags
cs: Používat kódování znaků Unikód ve štítcích ID3v2

en: Whether to use a Unicode character set when writing ID3v2 tags
cs: Zda používat znakovou sadu Unikód, když se zapisují štítky ID3v2

en: The Unicode character set for writing ID3v2 tags
cs: Znaková sada Unikódu pro zápis štítků ID3v2

en: Choose the Unicode character set to be used when writing ID3v2 tags
cs: Zvolte znakovou sadu Unikódu, která se má používat při zápisu štítků ID3v2

en: The character set for writing ID3v2 tags
cs: Znaková sada pro zápis štítků ID3v2

en: Override the typical Unicode character set to be used when writing ID3v2 tags
cs: Dát přednost před typickou znakovou sadou Unikódu při zápisu štítků ID3v2

en: Encoding options when writing ID3v2 tags
cs: Volby kódování při zápisu štítku ID3v2

en: Additional options to pass to iconv() when converting between encodings when writing ID3v2 tags
cs: Dodatečné volby, které se mají předat funkci iconv() při převodu mezi kódováními při zápisu štítků ID3v2

en: Automatically complete the date
cs: Automaticky doplňovat datum

en: Pad the disc number tag field
cs: Doplnit počet číslic v poli s číslem disku

en: The length of the disc number field
cs: Délka pole s číslem disku

en: The length of the disc number field, which controls if the field is padded with leading zeroes
cs: Délka pole s číslem disku

en: Whether to, when adding cover art, automatically select the type for an image based on its filename
cs: Zda při přidávání obrázku s přebalem automaticky vybrat typ obrázku podle názvu jeho souboru

en: Pad the track number tag field
cs: Doplnit počet číslic v poli s číslem skladby

en: The length of the track number field
cs: Délka pole s číslem skladby

en: The length of the track number field, which controls if the field is padded with leading zeroes
cs: Délka pole s číslem skladby, podle čehož se řídí šířka při zarovnávání úvodními nulami

en: Convert spaces and underscores when filling tag fields
cs: Převádět mezery a podtržítka při vyplňování polí šítku

en: Whether to convert to spaces (and %20) or underscores when filling tag fields from filenames
cs: Zda převádět mezery (a %20) nebo podtržítka, když se vyplňují pole šítku podle názvu souboru

en: Overwrite tag field
cs: Přepisovat pole štíku

en: Set the default comment
cs: Nastavovat výchozí poznámku

en: Default comment for filling tags
cs: Výchozí poznámka pro vyplnění štítků

en: The default comment to use when filling tags
cs: Výchozí poznámka, která se má použít při vyplňování štítků

en: Use the CRC-32 as the default comment
cs: Používat CRC-32 jako výchozí poznámku

en: Run the current scanner when loading filenames from a file
cs: Spustit aktuálního průzkumníka, když se načítají názvy souborů ze souboru

en: Process these tag fields
cs: Zpracovávat tato pole štítku

en: The tag fields to process when using the scanner
cs: Pole šítku, která se mají zprácovávat při použití průzkumníka

en: Convert tag fields when processing
cs: Při zpracování převádět pole šítku

en: Whether to convert to spaces (and %20), underscores or other characters when processing tag fields
cs: Zda se mají při zpracování polí štítku převést mezery (a %20), podtržítka a jiné znaky

en: Convert characters in tags
cs: Převádět znaky ve štítcích

en: Whether to convert characters of the tag from one value to another when processing tag fields
cs: Zda se mají při zpracování polí štítku převést znaky ve štítku z jedné hodnody na jinou.

en: Convert the following characters when processing tag fields
cs: Při zpracování polí štítku převést následující znaky

en: Replace any matched sequence of characters with this string when processing tag fields
cs: Při zpracování polí štítku nahradit kteroukoliv odpovídající posloupnost znaků tímto řetězcem

en: Lower-case all characters
cs: Všechna písmena na malá

en: Upper-case all characters
cs: Všechna písmena na velká

en: Upper-case the first letter of the tag
cs: První písmeno štítku na velké

en: Upper-case the first letter of each word
cs: První písmeno každého slova na velké

en: Upper-case prepositions
cs: Předložky na velká písmena

en: Detect roman numerals
cs: Detekovat římské číslice

en: Insert spaces before capital letters
cs: Vkládat mezery před velká písmena

en: Remove duplicate spaces
cs: Odstranit zdvojené mezery

en: Playlist filename mask
cs: Maska souboru se seznamem k přehrání

en: The default filename mask to use for a new playlist
cs: Výchozí maska souboru, která se má použít pro nový seznam k přehrání

en: Use a filename mask when generating a playlist
cs: Při vytváření seznamu k přehrání použít masku názvu souboru

en: Whether to use a filename mask when creating playlists
cs: Zda při vytváření seznamu k přehrání použít masku názvu souboru

en: Create playlists with only the selected files
cs: Seznamy k přehrání vytvářet jen s vybranými soubory

en: Use relative paths when creating playlists
cs: Při vytváření seznamů k přehrání používat relativní cesty

en: Whether to use relative paths for files when creating playlists
cs: Zda při vytváření seznamů k přehrání používat pro soubory relativní cesty

en: Create the playlist in the parent directory
cs: Vytvořit seznam k přehrání v nadřazené složce

en: Use DOS separators for playlists
cs: Pro seznamy k přehrání používat oddělovače DOS

en: Content of generated playlists
cs: Obsah generovaných seznamů k přehrání

en: Write a plain list of files, include extended information from the filename or extended information using a supplied mask
cs: Zapisovat prostý seznam souborů, včetně rozšiřujících informací z názvu souboru nebo rozšiřujících informací pomocí připravené masky

en: Playlist default mask
cs: Výchozí maska seznamu k přehrání

en: The default mask to use for files in a playlist
cs: Výchozí maska, která se má použít pro soubory v seznamu k přehrání

en: Search for files case-sensitively
cs: Soubory hledat s ohledem na velikost písmen

en: Whether matches when searching for files are case-sensitive
cs: Zda při hledání porovnávat s přihlédnutím k velikosti písmen

en: Search in filenames
cs: Hledat v názvech souborů

en: Perform the search on filenames
cs: Provádět hledání v názvech souborů

en: Search in tags
cs: Hledání ve štítcích

en: Perform the search on tags
cs: Provádět hledání ve štítcích

en: Mask for filling tags from filenames
cs: Maska pro vyplňování štítků podle názvů souborů

en: The default mask to use when automatically filling tags with information from filenames
cs: Výchozí maska, která se má použít při automatickém vyplňování štítků informacemi z názvů souborů

en: Mask for renaming files
cs: Maska pro přejmenování souboru

en: The default mask to use when renaming files
cs: Výchozí maska, která se má použít při přejmenování souborů

en: Mask for renaming directories
cs: Maska pro přejmenování složek

en: The default mask to use when renaming directories
cs: Výchozí maska, která se má použít při přejmenování složek

en: Use a mask when renaming directories
cs: Při přejmenování složek použít masku

en: Convert spaces and underscores when renaming files
cs: Při přejmenování souborů převádět mezery a podtržítka

en: Whether to convert to spaces or underscores when renaming files
cs: Zda se mají při přejmenovávání souborů převádět mezery a podtržítka

en: How to modify filename extensions when renaming
cs: Jak při přejmenování měnit přípony v názvech souborů

en: Change the file extension to all lower-case, all upper-case or do not change it
cs: Změnit v příponě souboru všechna písmena na malá, všechna písmena na velká nebo nic neměnit.

en: Encoding options when renaming files
cs: Volby kódování pro přejmenování souborů

en: If the encoding of the filename does not match the filesystem encoding, choose whether to try another encoding, approximate the filesystem encoding with transliteration or discard the offending characters
cs: Když kódování názvu souboru neodpovídá kódování souborového systému, zvolit, jestli zkusit jiné kódování, které bude přizpůsobené kódování souborového systému pomocí transliterace, nebo nevyhovující znaky zahodit

en: Whether to replace illegal characters in a filename when using the rename function
cs: Zda při použití funkce přejmenování nahradit neplatné znaky v názvech souborů

en: Show the scanner mask editor
cs: Zobrazovat editor masky průzkumníka

en: Whether to show the scanner mask editor in the tag scanner
cs: Zda v průzkumníku štíků zobrazit editor masky

en: Show the scanner legend
cs: Zobrazovat legendu průzkumníka

en: Whether to show the scanner legend in the tag scanner
cs: Zda v průzkumníku štíků zobrazit legendu

en: Show the scanner window on startup
cs: Při spuštění zobrazit okno průzkumníka

en: The scan mode
cs: Režim prozkoumání

en: Which type of scan to show in the scanner
cs: Který typ prozkoumání v průzkumníku zobrazit

en: Split Ogg title fields
cs: Rozdělit pole s názvem v Ogg

en: Split Ogg artist fields
cs: Rozdělit pole s umělcem v Ogg

en: Split Ogg album fields
cs: Rozdělit pole s albem v Ogg

en: Split Ogg genre fields
cs: Rozdělit pole se žánrem v Ogg

en: Split Ogg comment fields
cs: Rozdělit pole s poznámkou v Ogg

en: Split Ogg composer fields
cs: Rozdělit pole se skladatelem v Ogg

en: Split Ogg original artist fields
cs: Rozdělit pole s původním umělcem v Ogg

en: Page to show in the preferences dialog
cs: Stránka, která se má zobrazit v dialogovém okně předvoleb

en: The page in the notebook of the preferences dialog
cs: Stránka v kartách dialogového okna s předvolbami

en: Open in EasyTAG
cs: Otevřít v EasyTAG

en: Open the selected directory in EasyTAG
cs: Otevřít vybranou složku v aplikaci EasyTAG

en: Open the selected files in EasyTAG
cs: Otevřít vybrané soubory v aplikaci EasyTAG

en: View and edit tags in audio files
cs: Zobrazování a úpravy štítků ve zvukových souborech

en: Print the version and exit
cs: Vypsat verzi a skončit

note: Starting messages
en: Starting EasyTAG version %s…
cs: Spouští se EasyTAG verze %s…

en: Variable EASYTAGLANG defined, setting locale ‘%s’
cs: Je definována proměnná EASYTAGLANG. Nastaví se národní prostředí: „%s“

en: Setting locale: ‘%s’
cs: Nastavuje se národní prostředí: „%s“

en: System locale is ‘%s’, using ‘%s’
cs: Národní prostředí systému je „%s“, používá se „%s“

en: Unable to create setting directories
cs: Nelze vytvořit složky s nastavením

en: Website: %s
cs: Webové stránky: %s

en: - Tag and rename audio files
cs: – upravovat štítky a názvy zvukových souborů

en: Error while querying information for file ‘%s’: %s
cs: Chyba při dotazování na informace o souboru „%s“: %s

en: Cannot open path ‘%s’
cs: Nelze otevřít cestu „%s“

en: Do you really want to delete the file ‘%s’?
cs: Opravdu chcete smazat soubor „%s“?

en: Repeat action for the remaining files
cs: Opakovat akci pro zbytek souborů

en: _Skip
cs: Pře_skočit

en: _Delete
cs: _Smazat

en: Delete File
cs: Vymazání souboru

en: File ‘%s’ deleted
cs: Soubor „%s“ byl vymazán

en: Cannot delete file ‘%s’
cs: Nelze smazat soubor „%s“

en: Some files were not deleted
cs: Některé soubory nebyly smazány

en: All files have been deleted
cs: Všechny soubory byly smazány

en: All tags have been removed
cs: Všechny štítky byly odmazány

en: Failed to launch program ‘%s’
cs: Selhalo spuštění programu: %s

en: Could not convert filename ‘%s’ to system filename encoding
cs: Nelze převést název souboru „%s“ do systémového kódování názvů soborů

en: Try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING.
cs: Zkuste nastavit proměnnou prostředí G_FILENAME_ENCODING

en: Filename translation
cs: Překlad názvu souboru

note: And refresh the number of files in this directory
en: One file | %u files
cs[0]: jeden soubor
cs[1]: %u soubory
cs[2]: %u souborů

en: File: ‘%s’
cs: Soubor: „%s“

note: Quit EasyTAG.
en: Normal exit
cs: Standardní ukončení

en: Some files have been modified but not saved
cs: Některé soubory byly změněny, ale neuloženy

en: _Discard
cs: Zaho_dit

en: Quit
cs: Ukončit

en: Do you want to save them before quitting?
cs: Chcete je uložit, než skončíte?

en: New default directory selected for browser
cs: Nová výchozí složka vybraná pro prohlížeč

en: Do you want to save them before changing directory?
cs: Chcete je před tím, než se změní složka, uložit?

en: Confirm Directory Change
cs: Potvrzení změny složky

en: All albums
cs: Všechna alba

en: Select File
cs: Výběr souboru

en: Select Directory
cs: Výběr složky

en: Rename the directory ‘%s’ to:
cs: Přejmenovat složku „%s“ na:

en: You must type a directory name
cs: Musíte vyplnit název složky

en: Directory Name Error
cs: Chyba v názvu složky

en: Could not convert ‘%s’ into filename encoding
cs: Nelze převést „%s“ do kódování názvů souborů

en: Please use another name.
cs: Použijte prosím jiný název.

en: The directory name ‘%s’ already exists.
cs: Složka s názvem „%s“ již existuje.

en: Rename File Error
cs: Chyba při přejmenování souboru

en: Rename Directory Error
cs: Chyba při přejmenování složky

en: Directory renamed
cs: Složka přejmenována

en: Executed command ‘%s’
cs: Proveden příkaz „%s“

en: Album: ‘%s’, artist: ‘%s’, length: ‘%s’, year: ‘%s’, genre: ‘%s’, disc ID: ‘%s’
cs: Album: „%s“, umělec: „%s“, délka: „%s“, rok: „%s“, žánr: „%s“, ID disku: „%s“

en: Resolving host '%s'…
cs: Hledá se server „%s“…

en: Cannot create a new socket ‘%s’
cs: Nelze vytvořit nový soket: %s

en: Cannot set options on the newly-created socket
cs: Nelze upravit nastavení nově vytvořeného soketu

note: Open connection to the server.
en: Connecting to host ‘%s’, port ‘%d’…
cs: Probíhá připojování k serveru „%s“, port „%d“…

en: Cannot connect to host ‘%s’: %s
cs: Nelze se připojit k serveru „%s“: %s

en: Cannot resolve host ‘%s’: %s
cs: Nezdařilo se najít server „%s“: %s

en: Connected to host ‘%s’
cs: Připojeno k serveru „%s“

en: Error while writing CDDB results to file ‘%s’
cs: Chyba při zápisu výsledků CDDB do souboru „%s“

en: Receiving data (%s)…
cs: Přijímají se data (%s)…

en: Error when reading CDDB response ‘%s’
cs: Chyba při čtení odpovědi od CDDB „%s“

en: Cannot create file ‘%s’: %s
cs: Nelze vytvořit soubor „%s“: %s

note: g_print("Request Cddb_Get_Album_Tracks_List : '%s'\n", cddb_in); Send the request g_print("Request Cddb_Search_Album_List_From_String_Freedb : '%s'\n", cddb_in); g_print("Request Cddb_Search_Album_List_From_String_Gnudb : '%s'\n", cddb_in);
en: Sending request…
cs: Odesílá se požadavek…

en: Cannot send the request ‘%s’
cs: Nelze odeslat požadavek „%s“

note: Read the answer * Read the answer
en: Receiving data…
cs: Přijímají se data…

en: The server returned a bad response
cs: Server vrátil špatnou odpověď

en: The server returned a bad response ‘%s’
cs: Server vrátil špatnou odpověď „%s“

note: Load the track list of the album
en: Loading album track list…
cs: Načítá se seznam skladeb z alba…

en: Sorry, the web-based search is currently not available
cs: Bohužel, ale vyhledávání na webu není v tuto chvíli dostupné

en: Found one matching album | Found %u matching albums
cs[0]: Nalezeno jedno odpovídajících album
cs[1]: Nalezena %u odpovídající alba
cs[2]: Nalezeno %u odpovídajících alb

en: Receiving data of page %d (album %d/%d)…
cs: Přijímají se data ze stránky %d (album %d/%d)…

en: Receiving data of page %d…
cs: Přijímají se data ze stránky %d

en: More results to load…
cs: Další výsledky k načtení…

en: The number of CDDB results does not match the number of selected files
cs: Počet výsledků CDDB neodpovídá počtu vybraných souborů

en: Write Tag from CDDB
cs: Zápis štítku z CDDB

en: Ready to search
cs: Připraveno k hledání

en: Cannot open file ‘%s’: %s
cs: Nelze otevřít soubor „%s“: %s

en: No file selected
cs: Není vybrán žádný soubor

note: The CD redbook standard defines the maximum number of tracks as 99, any queries with more than 99 tracks will never return a result.
en: More than 99 files selected. Cannot send request
cs: Je vybráno více než 99 souborů. Nelze zaslat požadavek

en: One file selected | %u files selected
cs[0]: Vybrán jeden soubor
cs[1]: Vybrány %u soubory
cs[2]: Vybráno %u souborů

note: g_print("Request Cddb_Search_Album_From_Selected_Files : '%s'\n", cddb_in);
en: Sending request (disc ID: %s, #tracks: %u, Disc length: %u)…
cs: Posílá se požadavek (ID disku: %s, číslo skladby: %u, délka disku: %u)…

en: DiscID ‘%s’ gave one matching album | DiscID ‘%s’ gave %u matching albums
cs[0]: Identifikátor disku „%s“ poskytl jedno odpovídající album
cs[1]: Identifikátor disku „%s“ poskytl %u odpovídající alba
cs[2]: Identifikátor disku „%s“ poskytl %u odpovídajících alb

en: Arabic (IBM-864)
cs: Arabské (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
cs: Arabské (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
cs: Arabské (Windows-1256)

en: Baltic (ISO-8859-13)
cs: Baltické (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
cs: Baltické (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
cs: Baltické (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
cs: Keltské (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
cs: Středoevropské (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
cs: Středoevropské (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
cs: Středoevropské (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
cs: Čínské zjednodušené (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
cs: Čínské zjednodušené (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
cs: Čínské tradiční (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
cs: Čínské tradiční (Big5-HKSCS)

en: Cyrillic (IBM-855)
cs: Azbuka (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
cs: Azbuka (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
cs: Azbuka (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
cs: Azbuka (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
cs: Azbuka (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
cs: Azbuka/Rusko (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
cs: Azbuka/Ukrajina (KOI8-U)

en: English (US-ASCII)
cs: Anglické (US-ASCII)

en: Greek (ISO-8859-7)
cs: Řecké (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
cs: Řecké (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
cs: Hebrejské (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
cs: Hebrejské (Windows-1255)

en: Japanese (EUC-JP)
cs: Japonské (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
cs: Japonské (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
cs: Japonské (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
cs: Korejské (EUC-KR)

en: Nordic (ISO-8859-10)
cs: Severské (ISO-8859-10)

en: South European (ISO-8859-3)
cs: Jihoevropské (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
cs: Thajské (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
cs: Turecké (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
cs: Turecké (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
cs: Turecké (Windows-1254)

note: {N_("Unicode (UTF-7)"),                   "UTF-7"         },
en: Unicode (UTF-8)
cs: Unikód (UTF-8)

note: {N_("Unicode (UTF-16BE)"),                "UTF-16BE"      }, {N_("Unicode (UTF-16LE)"),                "UTF-16LE"      }, {N_("Unicode (UTF-32BE)"),                "UTF-32BE"      }, {N_("Unicode (UTF-32LE)"),                "UTF-32LE"      },
en: Vietnamese (VISCII)
cs: Vietnamské (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
cs: Vietnamské (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
cs: Vizuální hebrejské (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
cs: Západní (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
cs: Západní (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
cs: Západní (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
cs: Západní (Windows-1252)

en: The filename ‘%s’ could not be converted into UTF-8: %s
cs: Název souboru „%s“ nelze převést do UTF-8: %s

en: Invalid UTF-8
cs: Neplatné UTF-8

en: The UTF-8 string ‘%s’ could not be converted into filename encoding: %s
cs: Řetězec „%s“ v UTF-8 nelze převést do kódování názvu souboru: %s

en: The string ‘%s’ could not be converted into UTF-8: %s
cs: Řetězec „%s“ nelze převést do UTF-8: %s

en: A file was changed by an external program | %d files were changed by an external program
cs[0]: Soubor byl změněn externím programem
cs[1]: %d soubory byly změněny externím programem
cs[2]: %d souborů bylo změněno externím programem

en: Do you want to continue saving the file?
cs: Chcete pokračovat v ukládání souboru?

en: Saving files was stopped
cs: Ukládání souborů bylo zastaveno

en: All files have been saved
cs: Všechny soubory byly uloženy

en: Do you want to write the tag of file ‘%s’?
cs: Chcete zapsat štítek do souboru „%s“?

en: Confirm Tag Writing
cs: Potvrzení zápisu štítku

note: Directories and filename changed
en: Rename File and Directory
cs: Přejmenovat soubor a složku

en: File and directory rename confirmation required
cs: Je požadováno schválení přejmenování souboru a složky

en: Do you want to rename the file and directory ‘%s’ to ‘%s’?
cs: Chcete přejmenovat soubor a složku „%s“ na „%s“?

en: Directory rename confirmation required
cs: Je požadováno schválení přejmenování složky

en: Do you want to rename the directory ‘%s’ to ‘%s’?
cs: Chcete přejmenovat složku „%s“ na „%s“?

en: File rename confirmation required
cs: Je požadováno schválení přejmenování souboru

en: Do you want to rename the file ‘%s’ to ‘%s’?
cs: Chcete přejmenovat soubor „%s“ na „%s“?

en: Cannot rename file ‘%s’ to ‘%s’
cs: Nelze přejmenovat soubor „%s“ na „%s“

en: Cannot rename file ‘%s’ to ‘%s’: %s
cs: Nelze přejmenovat soubor „%s“ na „%s“: %s

en: File(s) not renamed
cs: Soubor či soubory nebyly přejmenovány

en: Writing tag of ‘%s’
cs: Zapisuje se štítek do „%s“

en: Wrote tag of ‘%s’
cs: Zapsán štítek do „%s“

en: Cannot write tag in file ‘%s’
cs: Nelze zapsat štítek do souboru „%s“

en: Tag Write Error
cs: Chyba při zápisu štítku

en: Cannot read directory ‘%s’
cs: Nelze číst složku „%s“

en: Directory Read Error
cs: Chyba při čtení složky

note: Read the directory recursively
en: Search in progress…
cs: Probíhá hledání…

en: Found one file in this directory and subdirectories | Found %u files in this directory and subdirectories
cs[0]: Nalezen jeden soubor v této složce a jejích podsložkách
cs[1]: Nalezeny %u soubory v této složce a jejích podsložkách
cs[2]: Nalezeno %u souborů v této složce a jejích podsložkách

en: Found one file in this directory | Found %u files in this directory
cs[0]: Nalezen jeden soubor v této složce
cs[1]: Nalezeny %u soubory v této složce
cs[2]: Nalezeno %u souborů v této složce

en: No file found in this directory and subdirectories
cs: V této složce ani jejích podsložkách nebyl nalezen žádný soubor

en: No file found in this directory
cs: V této složce nebyl nalezen žádný soubor

en: Error opening directory ‘%s’: %s
cs: Chyba otevírání složky „%s“: %s

en: Searching for audio files…
cs: Vyhledávají se zvukové soubory…

en: Searching
cs: Hledání

en: _Stop
cs: Za_stavit

en: File not found
cs: Soubor nebyl nalezen

en: Cannot query file information ‘%s’
cs: Nelze se dotázat na informace o souboru „%s“

en: Read-only file
cs: Soubor jen ke čtení

en: Error reading ID3 tag from file ‘%s’: %s
cs: Chyba při čtení štítku ID3 ze souboru „%s“: %s

en: Error reading tag from Ogg file ‘%s’: %s
cs: Chyba při čtení štítku ze souboru ogg „%s“: %s

en: Error reading tag from FLAC file ‘%s’: %s
cs: Chyba při čtení štítku ze souboru FLAC „%s“: %s

en: Error reading APE tag from file ‘%s’: %s
cs: Chyba při čtení štítku APE ze souboru „%s“: %s

en: Error reading tag from MP4 file ‘%s’: %s
cs: Chyba při čtení štítku ze souboru MP4 „%s“: %s

en: Error reading tag from WavPack file ‘%s’: %s
cs: Chyba při čtení štítku ze souboru WavPack „%s“: %s

en: Error reading tag from Opus file ‘%s’: %s
cs: Chyba při čtení štítku ze souboru Opus „%s“: %s

en: The year value ‘%s’ seems to be invalid in file ‘%s’. The information will be lost when saving
cs: Vypadá to, že údaj o roce „%s“ v souboru „%s“ je neplatný. Při uložení štítku bude tento údaj ztracen

en: Automatic corrections applied for file ‘%s’
cs: Pro soubor „%s“ byly použity automatické korekce.

en: Error reading file ‘%s’
cs: Chyba při čtení souboru: %s

en: Insert a blank line
cs: Vložit prázdný řádek

en: Delete this line
cs: Smazat tento řádek

en: Move this line up
cs: Posunout tento řádek výš

en: Move this line down
cs: Posunout tento řádek níž

en: You must type a program name
cs: Musíte vyplnit název programu

en: Program Name Error
cs: Chyba v názvu programu

en: JPEG image
cs: Obrázek JPEG

en: PNG image
cs: Obrázek PNG

en: GIF image
cs: Obrázek GIF

en: Unknown image
cs: Neznámý obrázek

en: 32×32 pixel PNG file icon
cs: Ikona souboru 32×32 pixelu PNG

en: Other file icon
cs: Jiná ikona souboru

en: Cover (front)
cs: Přebal (přední)

en: Cover (back)
cs: Přebal (zadní)

en: Leaflet page
cs: Stránka brožury

en: Media (such as label side of CD)
cs: Médium (např. potisklá strana CD)

en: Lead artist/lead performer/soloist
cs: Hlavní umělec/hlavní účinkující/sólista

en: Artist/performer
cs: Umělec/účinkující

en: Conductor
cs: Dirigent

en: Band/Orchestra
cs: Skupina/orchestr

en: Lyricist/text writer
cs: Textař

en: Recording location
cs: Místo nahrávání

en: During recording
cs: Během nahrávání

en: During performance
cs: Během představení

en: Movie/video screen capture
cs: Zachytávání filmu/videa

en: A bright colored fish
cs: Pestrobarevná ryba

en: Illustration
cs: Ilustrace

en: Band/Artist logotype
cs: Logo skupiny/umělce

en: Publisher/studio logotype
cs: Logo vydavatele/studia

en: Unknown image type
cs: Neznámý typ obrázku

en: pixels
cs: pixely

en: Type
cs: Typ

en: Cannot write playlist file ‘%s’
cs: Nelze zapsat soubor „%s“ se seznamem k přehrání

en: Playlist File Error
cs: Chyba souboru se seznamem k přehrání

en: Wrote playlist file ‘%s’
cs: Zapsán soubor „%s“ se seznamem k přehrání

en: Invalid scanner mask
cs: Neplatná maska průzkumníka

en: The selected default path is invalid
cs: Vybraná výchozí cesta není platná

en: Path: ‘%s’
    Error: %s
cs: Cesta: „%s“
    Chyba: %s

en: Invalid Path Error
cs: Chyba způsobená neplatnou cestou

en: Cannot calculate CRC value of file ‘%s’
cs: Nelze vypočítat hodnotu kontrolního součtu pro soubor „%s“

en: Tag successfully scanned
cs: Štítek byl úspěšně prozkoumán

en: Tag successfully scanned ‘%s’
cs: Štítek v souboru „%s“ byl úspěšně prozkoumán

en: The extension ‘%s’ was not found in filename ‘%s’
cs: Přípona „%s“ nebyla v názvu souboru „%s“ nalezena

en: Cannot find separator ‘%s’ within ‘%s’
cs: Nelze nalézt oddělovač „%s“ vrámci „%s“

en: Could not convert filename ‘%s’ into system filename encoding
cs: Nelze převést název souboru „%s“ do systémového kódování názvů soborů

en: New filename successfully scanned
cs: Nový název souboru byl úspěšně prozkoumán

en: New filename successfully scanned ‘%s’
cs: Nový název souboru „%s“ byl úspěšně prozkoumán

en: Error while processing fields ‘%s’
cs: Chyba při zpracování polí: %s

en: New_mask
cs: Nová _maska

en: All tags have been scanned
cs: Všechny štítky byly prozkoumány

en: Found one file | Found %d files
cs[0]: Nalezen jeden soubor
cs[1]: Nalezeny %d soubory
cs[2]: Nalezeno %d souborů

en: Ready to search…
cs: Připraveno k hledání…

en: Cannot write list to file ‘%s’: %s
cs: Nelze zapsat seznam do souboru „%s“: %s

note: Fall back to defaults.
en: Loading default ‘Fill Tag’ masks…
cs: Načítá se výchozí maska pro vyplnění štítků…

note: Fall back to defaults.
en: Loading default ‘Rename File’ masks…
cs: Načítají se výchozí masky pro přejmenování souborů…

en: Ready to start
cs: Připraveno ke spuštění

en: Selected files tagged with title ‘%s’
cs: U vybraných souborů byl ve štítku nastaven název na „%s“

en: Removed title from selected files
cs: Z vybraných souborů byl ve štítku vymazán název

en: Selected files tagged with artist ‘%s’
cs: U vybraných souborů byl ve štítku nastaven umělec na „%s“

en: Removed artist from selected files
cs: Z vybraných souborů byl ve štítku vymazán umělec

en: Selected files tagged with album artist ‘%s’
cs: U vybraných souborů byl ve štítku nastaven umělec alba na „%s“

en: Removed album artist from selected files
cs: Z vybraných souborů byl ve štítku vymazán umělec alba

en: Selected files tagged with album ‘%s’
cs: U vybraných souborů bylo ve štítku nastaveno album na „%s“

en: Removed album name from selected files
cs: Z vybraných souborů bylo ve štítku vymazáno album

en: Selected files tagged with disc number ‘%s/%s’
cs: U vybraných souborů bylo ve štítku nastaveno číslo disku na „%s/%s“

en: Selected files tagged with disc number like ‘xx’
cs: U vybraných souborů bylo ve štítku nastaveno číslo disku ve stylu „xx“

en: Removed disc number from selected files
cs: Z vybraných souborů bylo ve štítku vymazáno číslo disku

en: Selected files tagged with year ‘%s’
cs: U vybraných souborů byl ve štítku nastaven rok na „%s“

en: Removed year from selected files
cs: Z vybraných souborů byl ve štítku vymazán rok

en: Selected files tagged with track like ‘xx/%s’
cs: U vybraných souborů bylo ve štítku nastaveno pořadí v podobě „xx/%s“

en: Selected files tagged with track like ‘xx’
cs: U vybraných souborů bylo ve štítku nastaveno pořadí v podobě „xx“

en: Removed track number from selected files
cs: Z vybraných souborů bylo ve štítku vymazáno číslo skladby

note: msg = g_strdup_printf(_("All %d tracks numbered sequentially."), ETCore->ETFileSelectionList_Length);
en: Selected tracks numbered sequentially
cs: Vybrané skladby byly ve štítku sekvenčně očíslovány

en: Selected files tagged with genre ‘%s’
cs: U vybraných souborů byl ve štítku nastaven žánr na „%s“

en: Removed genre from selected files
cs: Z vybraných souborů byl ve štítku vymazán žánr

en: Selected files tagged with comment ‘%s’
cs: U vybraných souborů byla ve štítku nastavena poznámka na „%s“

en: Removed comment from selected files
cs: Z vybraných souborů byla ve štítku vymazána poznámka

en: Selected files tagged with composer ‘%s’
cs: U vybraných souborů byl ve štítku nastaven skladatel na „%s“

en: Removed composer from selected files
cs: Z vybraných souborů byl ve štítku vymazán skladatel

en: Selected files tagged with original artist ‘%s’
cs: U vybraných souborů byl ve štítku nastaven původní umělec na „%s“

en: Removed original artist from selected files
cs: Z vybraných souborů byl ve štítku vymazán původní umělec

en: Selected files tagged with copyright ‘%s’
cs: U vybraných souborů byl ve štítku nastaven copyright na „%s“

en: Removed copyright from selected files
cs: Z vybraných souborů byl ve štítku vymazán copyright

en: Selected files tagged with URL ‘%s’
cs: U vybraných souborů byla ve štítku nastaven adresa URL na „%s“

en: Removed URL from selected files
cs: Z vybraných souborů byla ve štítku vymazána adresa URL

en: Selected files tagged with encoder name ‘%s’
cs: U vybraných souborů byl ve štítku nastaven název kodéru na „%s“

en: Removed encoder name from selected files
cs: Z vybraných souborů byl ve štítku vymazán název kodéru

en: Selected files tagged with images
cs: U vybraných souborů byly ve štítku nastaveny obrázky

en: Removed images from selected files
cs: Z vybraných souborů byly ve štítku vymazány obrázky

note: Menu items
en: Tag selected files with this field
cs: Nastavit vybraným souborům toto pole

en: All uppercase
cs: Vše velkými písmeny

en: All lowercase
cs: Vše malými písmeny

en: First letter uppercase
cs: První písmeno velké

en: First letter uppercase of each word
cs: První písmeno každého slova velké

en: Insert space before uppercase letter
cs: Vložit mezeru před velká písmena

en: Remove duplicate spaces or underscores
cs: Odstranit zdvojené mezery nebo podtržítka

en: Remove all text
cs: Odstranit všechen text

en: Error parsing image data ‘%s’
cs: Chyba při zpracování dat obrázku: %s

en: Cannot display the image because not enough data has been read to determine how to create the image buffer
cs: Nelze zobrazit obrázek, protože nebyl načten dostatek dat, podle kterých by se dalo určit, jaká se má vytvořit vyrovnávací paměť pro obrázek.

en: Cannot display the image
cs: Nelze zobrazit obrázek

en: Not enough data has been read to determine how to create the image buffer.
cs: Nebyl načten dostatek dat, podle kterých by se dalo určit, jaká se má vytvořit vyrovnávací paměť pro obrázek.

en: Load Image File
cs: Načtení souboru s obrázkem

en: Image file not loaded ‘%s’
cs: Soubor s obrázkem nebyl načten: %s

en: Cannot open file ‘%s’
cs: Nelze otevřít soubor „%s“

en: Image File Error
cs: Chyba souboru s obrázkem

en: Image file loaded
cs: Soubor s obrázkem načten

en: Add Images
cs: Přidání obrázků

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: PNG and JPEG
cs: PNG a JPEG

en: Image Properties %d/%d
cs: Vlastnosti obrázku %d/%d

en: Save Image %d/%d
cs: Ukládání obrázku %d/%d

en: Image file not saved ‘%s’
cs: Soubor s obrázkem nebyl uložen: %s

en: Tag selected files with this genre
cs: Nastavit vybraným souborům tento žánr

en: ID3 Tag
cs: Štítek ID3

en: Ogg Vorbis Tag
cs: Štítek Ogg Vorbis

en: FLAC Vorbis Tag
cs: Štítek FLAC

en: APE Tag
cs: Štítek APE

en: MP4/M4A/AAC Tag
cs: Štítek MP4/M4A/AAC

en: Wavpack Tag
cs: Štítek Wavpack

en: Opus Tag
cs: Štítek Opus

en: Images (%u)
cs: Obrázky (%u)

en: Error while opening file: %s
cs: Chyba při otevírání souboru: %s

en: Failed to write APE tag
cs: Selhal zápis štítku APE

en: Error opening FLAC file
cs: Chyba při otevírání souboru FLAC

en: FLAC File
cs: Soubor FLAC

note: Mode mpeg4ip library seems to always return -1
en: Channels:
cs: Kanály:

en: Error while opening file ‘%s’ as FLAC: %s
cs: Chyba při otevírání souboru „%s“ jako FLAC: %s

en: Failed to write comments to file ‘%s’: %s
cs: Selhal zápis poznámek do souboru „%s“: %s

en: As the following corrupted file ‘%s’ will cause an error in id3lib, it will not be processed
cs: Protože by následující poškozený soubor „%s“ způsobil chybu v knihovně id3lib, nebude zpracován

en: Corrupted file
cs: Poškozený soubor

en: Removed tag of ‘%s’
cs: Odstraněn štítek z „%s“

en: Error while removing ID3v1 tag of ‘%s’: %s
cs: Chyba při odstraňování štítku ID3v1 v „%s“: %s

en: Error while removing ID3v2 tag of ‘%s’: %s
cs: Chyba při odstraňování štítku ID3v2 v „%s“: %s

en: Error while updating ID3v2 tag of ‘%s’: %s
cs: Chyba při aktualizaci štítku ID3v1 v „%s“: %s

en: You have tried to save this tag to Unicode but it was detected that your version of id3lib is buggy
cs: Zkoušíte uložit tento šítek v Unikódu, ale bylo zjištěno, že máte verzi id3lib, která obsahuje chyby.

en: If you reload this file, some characters in the tag may not be displayed correctly. Please, apply the patch src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff to id3lib, which is available in the EasyTAG package sources.
    Note that this message will appear only once.
    
    File: %s
cs: Když tento soubor znovu načtete, nemusí být některé znaky ve štítku zobrazeny správně. Opravte prosím knihovnu id3lib pomocí záplaty src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff, která je součástí balíku se zdrojovými kódy EasyTAG.
    Upozorňujeme, že tato zpráva se zobrazí jen jednou.
    
    Soubor: %s

en: Buggy id3lib
cs: Chybová id3lib

en: Error while updating ID3v1 tag of ‘%s’: %s
cs: Chyba při aktualizaci štítku ID3v1 v „%s“: %s

en: No error reported
cs: Neohlášena žádná chyba

en: No available memory
cs: Není dostupná žádná pamět

en: No data to parse
cs: Žádná data ke zpracování

en: Improperly formatted data
cs: Chybně zformátovaná data

en: No buffer to write to
cs: Nebyla nalezena vyrovnávací paměť pro zápis

en: Buffer is too small
cs: Vyrovnávací paměť je příliš malá

en: Invalid frame ID
cs: Neplatné ID rámce

en: Requested field not found
cs: Požadované pole nebylo nalezeno

en: Unknown field type
cs: Neznámý typ pole

en: Tag is already attached to a file
cs: Štítek je již k souboru přiložen

en: Invalid tag version
cs: Neplatná verze štítku

en: No file to parse
cs: Žádný soubor ke zpracování

en: Attempting to write to a read-only file
cs: Pokus o zápis do souboru jen ke čtení

en: Error in compression/uncompression
cs: Chyba při komprimaci/dekomprimaci

en: Unknown error message
cs: Neznámá chybová zpráva

en: Error while creating temporary file
cs: Chyba při vytváření dočasného souboru

en: Error reading tags from file
cs: Chyba při čtení štítků ze souboru

en: Monkey's Audio File
cs: Zvukový soubor Monkey

en: Error opening Monkey’s Audio file
cs: Chyba při otevírání zvukového soubor Monkey

note: Mode changed to profile name
en: Profile:
cs: Profil:

en: MP4 format invalid
cs: Neplatný formát MP4

en: Error reading properties from file
cs: Chyba při čtení vlastností ze souboru

en: MP4/AAC File
cs: Soubor MP4/AAC

en: Error while opening file ‘%s’: %s
cs: Chyba při otevírání souboru: „%s“: %s

en: Error reading tags from file ‘%s’
cs: Chyba při čtení štítků ze souboru „%s“

en: Stereo
cs: stereo

en: Joint stereo
cs: joint stereo

en: Dual channel
cs: dva kanály

en: Single channel
cs: jeden kanál

en: MP3 File
cs: Soubor MP3

en: MP2 File
cs: Soubor MP2

en: Error opening Musepack file
cs: Chyba při otevírání souboru Musepack

en: MusePack File
cs: Soubor MusePack

en: The specified bitstream does not exist or the file has been initialized improperly
cs: Určený bitový proud neexistuje nebo byl soubor nesprávně inicializován

en: Read from media returned an error
cs: Při čtení z multimédia došlo k chybě

en: Bitstream is not Vorbis data
cs: Bitový proud neobsahuje data Vorbis

en: Vorbis version mismatch
cs: Neshoda verzí Vorbis

en: Invalid Vorbis bitstream header
cs: Neplatná hlavička bitového proudu Vorbis

en: Internal logic fault, indicates a bug or heap/stack corruption
cs: Vnitřní logické selhání signalizující chybu nebo poškození haldy/zásobníku

en: Failed to open file as Vorbis: %s
cs: Selhalo otevření souboru jako Vorbis: %s

en: Ogg Vorbis File
cs: Soubor Ogg Vorbis

en: Speex File
cs: Soubor Speex

en: Opus File
cs: Soubor Opus

en: Wavpack File
cs: Soubor Wavpack
