EasyTAG 1.99.11 - en to el translation catalogue (969 entries)

en: View and edit tags for MP3, MP2, MP4/AAC, FLAC, Ogg Opus, Ogg Speex, Ogg Vorbis, MusePack, Monkey's Audio and WavPack files.
el: Προβολή και επεξεργασία ετικετών για αρχεία MP3, MP2, MP4/AAC, FLAC, Ogg Opus, Ogg Speex, Ogg Vorbis, MusePack, Monkey's Audio και WavPack.

en: Look up albums in online databases, bulk edit tags, create playlists and rename a collection of files.
el: Αναζητήστε έναν δίσκο σε διαδικτυακές βάσεις δεδομένων, επεξεργαστείτε μαζικά ετικέτες, δημιουργήστε λίστες αναπαραγωγής και να μετονομάστε μια συλλογή αρχείων.

en: A simple and nice GTK+ interface makes tagging easier under GNU/Linux and Windows.
el: Μια απλή και ωραία διεπαφή GTK+ καθιστά ευκολότερη την προσθήκη ετικέτών σε GNU/Linux και Windows.

en: Sound File Metadata Editor
el: Επεξεργαστής μεταδεδομένων αρχείου ήχου

en: Edit sound file metadata
el: Επεξεργασία μεταδεδομένων αρχείου ήχου

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mp3;tag;audio;
el: mp3;tag;audio;ετικέτες;ετικέτα;ήχος;

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program. If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
el: Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό· μπορείτε να αναδιανεμηθεί και/ή να τροποποιηθεί με τους όρους της GNU Γενικής Δημόσιας Άδειας όπως δημοσιεύτηκε από το ίδρυμα ελεύθερου λογισμικού· είτε της έκδοσης 2 της άδειας, ή (προαιρετικά) με οποιαδήποτε μεταγενέστερη έκδοση.
    
    Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την ελπίδα ότι θα είναι χρήσιμο, αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ· χωρίς ακόμα και την υπονοούμενη εγγύηση της ΕΜΠΟΡΙΚΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ. Δείτε τη GNU γενική δημόσια άδεια για περισσότερες λεπτομέρειες.
    
    Θα πρέπει να πήρατε ένα αντίγραφο της GNU Γενικής Δημόσιας Άδειας μαζί με αυτό το πρόγραμμα. Αν όχι, δείτε <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: View and edit tags in audio files
el: Προβολή και επεξεργασία ετικετών σε αρχεία ήχου

en: Error while opening file: '%s' (%s).
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου: '%s' (%s).

en: Print the version and exit
el: Εμφάνιση της έκδοσης και έξοδος

en: Website: %s
el: Ιστότοπος: %s

en: - Tag and rename audio files
el: - Προσθήκη ετικετών και μετονομασία αρχείων ήχου

note: * Main Menu Actions
en: _File
el: _Αρχείο

en: Sort List by Tag
el: Ταξινόμηση λίστας κατά ετικέτα

en: Sort List by Property
el: Ταξινόμηση λίστας κατά ιδιότητα

en: Ascending by filename
el: Αύξουσα, κατά όνομα αρχείου

en: Descending by filename
el: Φθίνουσα, κατά όνομα αρχείου

en: Ascending by creation date
el: Αύξουσα, κατά ημερομηνία δημιουργίας

en: Descending by creation date
el: Φθίνουσα, κατά ημερομηνία δημιουργίας

en: Ascending by track number
el: Αύξουσα, κατά αριθμό κομματιού

en: Descending by track number
el: Φθίνουσα, κατά αριθμό κομματιού

en: Ascending by title
el: Αύξουσα, κατά τίτλο

en: Descending by title
el: Φθίνουσα, κατά τίτλο

en: Ascending by artist
el: Αύξουσα, κατά όνομα καλλιτέχνη

en: Descending by artist
el: Φθίνουσα, κατά όνομα καλλιτέχνη

en: Ascending by album artist
el: Αύξουσα, κατά όνομα καλλιτέχνη δίσκου

en: Descending by album artist
el: Φθίνουσα, κατά όνομα καλλιτέχνη δίσκου

en: Ascending by album
el: Αύξουσα, κατά τίτλο δίσκου

en: Descending by album
el: Φθίνουσα, κατά τίτλο δίσκου

en: Ascending by year
el: Αύξουσα, κατά χρονιά

en: Descending by year
el: Φθίνουσα, κατά χρονιά

en: Ascending by genre
el: Αύξουσα, κατά είδος

en: Descending by genre
el: Φθίνουσα, κατά είδος

en: Ascending by comment
el: Αύξουσα, κατά σχόλιο

en: Descending by comment
el: Φθίνουσα, κατά σχόλιο

en: Ascending by composer
el: Αύξουσα, κατά όνομα συνθέτη

en: Descending by composer
el: Φθίνουσα, κατά όνομα συνθέτη

en: Ascending by original artist
el: Αύξουσα, κατά όνομα αρχικού καλλιτέχνη

en: Descending by original artist
el: Φθίνουσα, κατά όνομα αρχικού καλλιτέχνη

en: Ascending by copyright
el: Αύξουσα, κατά πνευματικά δικαιώματα

en: Descending by copyright
el: Φθίνουσα, κατά πνευματικά δικαιώματα

en: Ascending by URL
el: Αύξουσα, κατά URL

en: Descending by URL
el: Φθίνουσα, κατά URL

note: Translators: the encoder name is supposed to be the name of a person * or organisation, but can sometimes be the name of an application.
en: Ascending by encoder name
el: Αύξουσα, κατά όνομα κωδικοποιητή

note: Translators: the encoder name is supposed to be the name of a person * or organisation, but can sometimes be the name of an application.
en: Descending by encoder name
el: Φθίνουσα, κατά όνομα κωδικοποιητή

en: Ascending by file type
el: Αύξουσα, κατά τύπο αρχείου

en: Descending by file type
el: Φθίνουσα, κατά τύπο αρχείου

en: Ascending by file size
el: Αύξουσα, κατά μέγεθος αρχείου

en: Descending by file size
el: Φθίνουσα, κατά μέγεθος αρχείου

en: Ascending by duration
el: Αύξουσα, κατά διάρκεια

en: Descending by duration
el: Φθίνουσα, κατά διάρκεια

en: Ascending by bitrate
el: Αύξουσα, κατά ρυθμό δυαδικών

en: Descending by bitrate
el: Φθίνουσα, κατά ρυθμό δυαδικών

en: Ascending by samplerate
el: Αύξουσα, κατά ρυθμό δειγματοληψίας

en: Descending by samplerate
el: Φθίνουσα, κατά ρυθμό δειγματοληψίας

en: Open Files With…
el: Άνοιγμα αρχείου με…

en: Run a command on the selected files
el: Εκτέλεση μιας εντολής στα επιλεγμένα αρχεία

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Unselect All
el: Αποεπιλογή όλων

en: Clear the current selection
el: Καθαρισμός της τρέχουσας επιλογής

en: Invert File Selection
el: Αντιστροφή επιλογής αρχείων

en: Invert file selection
el: Αντιστροφή επιλογής αρχείων

en: Delete Files
el: Διαγραφή αρχείων

en: Delete files
el: Διαγραφή αρχείων

en: _First File
el: _Πρώτο αρχείο

en: First file
el: Πρώτο αρχείο

en: _Previous File
el: Π_ροηγούμενο αρχείο

en: Previous file
el: Προηγούμενο αρχείο

en: _Next File
el: _Επόμενο αρχείο

en: Next file
el: Επόμενο αρχείο

en: _Last File
el: _Τελευταίο αρχείο

en: Last file
el: Τελευταίο αρχείο

en: S_can Files
el: _Σάρωση αρχείων

en: Scan selected files
el: Σάρωση των επιλεγμένων αρχείων

en: _Remove Tags
el: Α_φαίρεση ετικετών

en: Remove tags
el: Αφαίρεση ετικετών

en: _Undo Last Files Changes
el: Α_ναίρεση τελευταίων αλλαγών αρχείων

en: Undo last files changes
el: Αναίρεση των τελευταίων αλλαγών αρχείων

en: R_edo Last Files Changes
el: Ε_πανάληψη τελευταίων αλλαγών αρχείων

en: Redo last files changes
el: Επανάληψη τελευταίων αλλαγών αρχείων

en: _Save Files
el: Απο_θήκευση αρχείων

en: Save changes to selected files
el: Αποθήκευση αλλαγών στα επιλεγμένα αρχεία

en: _Force Save Files
el: _Αναγκαστική αποθήκευση αρχείων

en: Force saving files
el: Αναγκαστική αποθήκευση αρχείων

en: Undo Last Changes
el: Αναίρεση τελευταίων αλλαγών

en: Undo last changes
el: Αναίρεση τελευταίων αλλαγών

en: Redo Last Changes
el: Επανάληψη τελευταίων αλλαγών

en: Redo last changes
el: Επανάληψη τελευταίων αλλαγών

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: Quit
el: Έξοδος

en: _Browser
el: _Περιηγητής

en: _Home Directory
el: _Προσωπικός κατάλογος

en: Go to home directory
el: Μετάβαση στον προσωπικό κατάλογο

en: Desktop Directory
el: Κατάλογος επιφάνειας εργασίας

en: Go to desktop directory
el: Μετάβαση στον κατάλογο επιφάνειας εργασίας

en: Documents Directory
el: Κατάλογος εγγράφων

en: Go to documents directory
el: Μετάβαση στον κατάλογο εγγράφων

en: Downloads Directory
el: Λήψεις καταλόγου

en: Go to downloads directory
el: Μετάβαση στον κατάλογο λήψεων

en: Music Directory
el: Κατάλογος μουσικής

en: Go to music directory
el: Μετάβαση στον κατάλογο μουσικής

en: _Parent Directory
el: _Γονικός κατάλογος

en: Go to parent directory
el: Μετάβαση στο γονικό κατάλογο

en: _Default Directory
el: _Προεπιλεγμένος κατάλογος

en: Go to default directory
el: Μετάβαση στον προεπιλεγμένο κατάλογο

en: Set _Current Path as Default
el: Ορισμός της _τρέχουσας διαδρομής ως προεπιλογής

en: Set current path as default
el: Ορισμός της τρέχουσας διαδρομής ως προεπιλογής

en: Rename Directory…
el: Μετονομασία καταλόγου…

en: Rename directory
el: Μετονομασία καταλόγου

en: Reload Directory
el: Επαναφόρτωση καταλόγου

en: Reload directory
el: Επαναφόρτωση καταλόγου

en: Browse Directory With…
el: Περιήγηση καταλόγου με…

en: Run a command on the directory
el: Εκτέλεση μιας εντολής στον κατάλογο

en: _Collapse Tree
el: _Σύμπτυξη δένδρου

en: Collapse directory tree
el: Σύμπτυξη δένδρου καταλόγου

en: _Reload Tree
el: Ε_παναφόρτωση δένδρου

en: Reload directory tree
el: Επαναφόρτωση δένδρου καταλόγου

en: S_canner Mode
el: Κατάσταση _σαρωτή

en: _Miscellaneous
el: _Διάφορα

en: _Find…
el: _Εύρεση…

en: Search filenames and tags
el: Αναζήτηση ονομάτων αρχείων και ετικετών

en: CDD_B Search…
el: Αναζήτηση CDD_B…

en: CDDB search
el: Αναζήτηση CDDB

en: Load Filenames From a Text File…
el: Φόρτωση ονομάτων αρχείων από αρχείο κειμένου…

en: Load filenames from a text file
el: Φόρτωση ονομάτων αρχείων από ένα αρχείο κειμένου

en: Generate Playlist…
el: Δημιουργία λίστας αναπαραγωγής…

en: Generate a playlist
el: Δημιουργία λίστας αναπαραγωγής

en: Run Audio Player
el: Εκτέλεση αναπαραγωγέα μουσικής

en: Run audio player
el: Εκτέλεση αναπαραγωγέα μουσικής

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

note: The window
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: _View
el: _Προβολή

en: _Go
el: _Μετάβαση

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Contents
el: Περιεχό_μενα

en: Show help
el: Εμφάνιση βοήθειας

en: _About
el: _Περί

en: About
el: Περί

note: * Following items are on toolbar but not on menu
en: Stop the current action
el: Τερματισμός της τρέχουσας ενέργειας

note: * Popup menu's Actions
en: _File Operations
el: Λειτουργίες σε _αρχεία

en: S_canner
el: _Σαρωτής

en: CDDB Search Files…
el: Αναζήτηση αρχείων στη CDDB…

en: CDDB search files…
el: Αναζήτηση αρχείων στη CDDB…

note: { AM_ARTIST_OPEN_FILE_WITH,     GTK_STOCK_OPEN,    _("Open File(s) with…"),     NULL, _("Open File(s) with…"),     G_CALLBACK(Browser_Open_Run_Program_List_Window??? Browser_Open_Run_Program_Tree_Window???) }, { AM_ALBUM_OPEN_FILE_WITH,      GTK_STOCK_OPEN,    _("Open File(s) with…"),     NULL, _("O
en: Clear log
el: Καθαρισμός ημερολογίου

note: { AM_BROWSE_SUBDIR,      GTK_STOCK_INDEX,        _("Browse _Subdirectories"),                         NULL, _("Browse _Sub-directories"),                         NULL,                                    FALSE },
en: Browse _Subdirectories
el: Περιήγηση στους _υποκαταλόγους

en: Browse subdirectories
el: Περιήγηση στους υποκαταλόγους

en: Show Hidden Directories
el: Εμφάνιση των κρυφών καταλόγων

en: Show hidden directories
el: Εμφάνιση των κρυφών καταλόγων

en: _Show Scanner
el: _Εμφάνιση σαρωτή

en: Show scanner
el: Εμφάνιση σαρωτή

en: Tree Browser
el: Περιηγητής δένδρου

en: View by directory tree
el: Προβολή κατά δένδρο καταλόγου

en: Artist and Album
el: Καλλιτέχνης και δίσκος

en: View by artist and album
el: Προβολή κατά καλλιτέχνη και δίσκο

en: _Fill Tags…
el: Σ_υμπλήρωση ετικετών…

en: Fill tags
el: Συμπλήρωση ετικετών

en: _Rename Files and Directories…
el: _Μετονομασία αρχείων και καταλόγων…

en: Rename files and directories
el: Μετονομασία αρχείων και καταλόγων

en: _Process Fields…
el: _Επεξεργασία πεδίων…

en: Process Fields
el: Επεξεργασία πεδίων

en: Ready to start
el: Έτοιμο για εκκίνηση

en: New default path for files selected
el: Επιλέχθηκε νέα ερήμην διαδρομή για τα αρχεία

en: Some files have been modified but not saved
el: Μερικά αρχεία έχουν τροποποιηθεί αλλά δεν αποθηκεύτηκαν

en: Do you want to save them before changing the directory?
el: Θέλετε να τα αποθηκεύσετε πριν την αλλαγή καταλόγου;

en: Confirm Directory Change
el: Επιβεβαίωση αλλαγής καταλόγου

en: <All albums>
el: <Όλοι οι δίσκοι>

en: Error: Searching for %s, could not find node %s in tree.
el: Σφάλμα κατά την αναζήτηση για %s: Δε βρέθηκε κόμβος %s στο δένδρο.

en: Tree
el: Δένδρο

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Title
el: Τίτλο

note: Translators: This option is for the previous 'search in' option. For * instance, translate this as "Search in:" "Artist".
en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Album Artist
el: Καλλιτέχνης δίσκου

note: Translators: This option is for the previous 'search in' option. For * instance, translate this as "Search in:" "Album".
en: Album
el: Δίσκος

en: Year
el: Χρονιά

en: Disc
el: Δίσκος

en: Track
el: Τίτλος κομματιού

en: Genre
el: Είδος

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Composer
el: Συνθέτης

en: Original Artist
el: Αρχικός καλλιτέχνης

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: URL
el: Διεύθυνση

en: Encoded By
el: Κωδικοποιήθηκε από

en: # Albums
el: # Δίσκων

en: # Files
el: # Αρχείων

en: Enter a directory to browse.
el: Εισάγετε έναν κατάλογο για περιήγηση.

en: Select a directory to browse.
el: Επιλέξτε έναν κατάλογο για περιήγηση.

note: * The label for displaying number of files in path (without subdirs) Translators: No files, as in "0 files".
en: No files
el: Δεν υπάρχουν αρχεία

en: Artist & Album
el: Καλλιτέχης & δίσκος

note: Only directories changed
en: Rename Directory
el: Μετονομασία καταλόγου

en: Rename the directory '%s' to:
el: Μετονομασία του καταλόγου '%s' σε:

en: Use mask:
el: Χρήση μάσκας:

en: If activated, it will use masks to rename directory.
el: Αν ενεργοποιηθεί η επιλογή αυτή, τότε οι μάσκες θα χρησιμοποιηθούν για τη μετονομασία του καταλόγου.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend in Scanner Window) to rename the directory from tag fields.
el: Επιλέξτε ή πληκτρολογήστε μία μάσκα χρησιμοποιώντας τους κωδικούς (βλ. υπόμνημα) για να μετονομαστεί ο κατάλογος βάσει των πεδίων της ετικέτας.

note: Preview label
en: Rename directory preview
el: Μετονομασία προεπισκόπησης καταλόγου

en: You must type a directory name
el: Πρέπει να πληκτρολογήσετε ένα όνομα καταλόγου

en: Directory Name Error
el: Σφάλμα ονόματος καταλόγου

en: Could not convert '%s' into filename encoding.
el: Αδύνατη η μετατροπή του '%s' στην κωδικοποίηση του ονόματος αρχείου.

en: Please use another name
el: Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε ένα άλλο όνομα

en: The directory name '%s' already exists
el: Το όνομα καταλόγου '%s' υπάρχει ήδη

en: Rename File Error
el: Σφάλμα κατά τη μετονομασία αρχείου

en: Rename Directory Error
el: Σφάλμα κατά τη μετονομασία καταλόγου

en: Directory renamed
el: Ο κατάλογος μετονομάστηκε

en: Browse Directory With
el: Περιήγηση καταλόγου με

en: Program to run:
el: Πρόγραμμα προς εκτέλεση:

en: Enter the program to run. It will receive the current directory as parameter.
el: Πληκτρολογήστε το όνομα του προς εκτέλεση προγράμματος. Θα λάβει το όνομα του τρέχοντος καταλόγου ως παράμετρο.

en: Open Files With
el: Άνοιγμα αρχείων με

en: Enter the program to run. It will receive the current file as parameter.
el: Πληκτρολογήστε το όνομα του προς εκτέλεση προγράμματος. Θα λάβει το όνομα του τρέχοντος αρχείου ως παράμετρο.

en: Artist / Album
el: Καλλιτέχνης / Δίσκος

en: Category
el: Κατηγορία

note: Note: don't set "" instead of NULL else this will cause problem with translation language Translators: This option is for the previous 'search in' option. For * instance, translate this as "Search in:" "Track Name".
en: Track Name
el: Τίτλος κομματιού

en: Duration
el: Διάρκεια

en: CDDB Search
el: Αναζήτηση CDDB

note: * 1 - Page for automatic search (generate the CDDBId from files)
en: Automatic Search
el: Αυτόματη αναζήτηση

en: Request CDDB
el: Αίτημα στη CDDB

en: Request automatically the CDDB using the selected files (the order is important) to generate the CddbID
el: Αυτόματο αίτημα στη CDDB, χρησιμοποιώντας τα επιλεγμένα αρχεία (η σειρά είναι σημαντική) για τη δημιουργία του CddbID

en: Stop the search
el: Τερματισμός αναζήτησης

note: Check box to run the scanner
en: Use local CDDB
el: Χρήση τοπικής CDDB

en: When activating this option, after loading the fields, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
el: Ενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή, μετά τη συμπλήρωση των πεδίων της ετικέτας, θα χρησιμοποιηθεί ο σαρωτής με τις τρέχουσες ρυθμίσεις του (το παράθυρο του σαρωτή πρέπει να είναι ανοιχτό).

note: * 2 - Page for manual search
en: Manual Search
el: Χειροκίνητη αναζήτηση

en: Words:
el: Λέξεις:

en: Enter the words to search (separated by a space or '+')
el: Πληκτρολογήστε τις λέξεις για αναζήτηση (χωρισμένες με κενά ή '+')

note: * Search options
en: Search In:
el: Αναζήτηση σε:

note: Translators: This option is for the previous 'search in' option. For * instance, translate this as "Search in:" "All fields".
en: All Fields
el: Όλα τα πεδία

note: Translators: This option is for the previous 'search in' option. For * instance, translate this as "Search in:" "Other".
en: Other
el: Άλλο

note: Translators: This option is for the previous 'search in' option. For * instance, translate this as "Search in:" "All Categories".
en: All Categories
el: Όλες οι κατηγορίες

note: Translators: This option is for the previous 'search in' option. For * instance, translate this as "Search in:" "Classical".
en: Classical
el: Κλασική

note: Translators: This option is for the previous 'search in' option. For * instance, translate this as "Search in:" "Misc".
en: Misc.
el: Ποικίλα

note: Translators: This option is for the previous 'search in' option. For * instance, translate this as "Search in:" "New age".
en: New Age
el: Νέα εποχή

en: included: funk, soul, rap, pop, industrial, metal, etc.
el: περιλαμβάνει: funk, soul, rap, pop, industrial, metal, κλπ.

en: movies, shows
el: ταινίες, εκπομπές

en: others that do not fit in the above categories
el: άλλα, που δεν εμπίπτουν στις παραπάνω κατηγορίες

note: Button to display/hide the categories
en: Categories
el: Κατηγορίες

note: * Results command
en: Results:
el: Αποτελέσματα:

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Enter the words to search in the list below
el: Πληκτρολογήστε όρους για αναζήτηση μεταξύ των αποτελεσμάτων

en: Search Next
el: Αναζήτηση επόμενου

en: Search Previous
el: Αναζήτηση προηγούμενου

en: Show only red lines (or show all lines) in the 'Artist / Album' list
el: Εμφάνιση μόνο των κόκκινων γραμμών (ή εμφάνιση όλων των γραμμών) στη λίστα 'Καλλιτέχνης / Δίσκος'

en: Unselect all lines
el: Αποεπιλογή όλων των γραμμών

en: Invert lines selection
el: Αντιστροφή επιλογής

en: Select all lines
el: Επιλογή όλων των γραμμών

en: Select lines to 'apply' to your files list. All lines will be processed if no line is selected.
    You can also reorder lines in this list before using 'apply' button.
el: Επιλέξτε τις γραμμές που θα 'εφαρμοστούν' στη λίστα αρχείων σας. Αν δεν επιλέξετε κάποια γραμμή, τότε όλες οι γραμμές θα υποστούν επεξεργασία.
    Μπορείτε να αναδιατάξετε τις γραμμές στη λίστα αυτή πριν πατήσετε το κουμπί 'εφαρμογή'.

note: * Apply results to fields...
en: Set Into:
el: Εφαρμογή στα:

en: All
el: Όλα

en: Track #
el: Α/Α κομματιού

en: # Tracks
el: Αρ. κομματιών

note: Check box to run the scanner
en: Run the current scanner for each file
el: Σάρωση κάθε αρχείου με τις τρέχουσες ρυθμίσεις σάρωσης

note: Check box to use DLM (also used in the preferences window)
en: Match lines with the Levenshtein algorithm
el: Συμφωνία γραμμών με τον αλγόριθμο Levenshtein

note: Doesn't activate it by default because if the new user don't pay attention to it, it will not understand why the cddb results aren't loaded correctly... gtk_toggle_button_set_active(GTK_TOGGLE_BUTTON(CddbUseDLM2),CDDB_USE_DLM);
en: When activating this option, the Levenshtein algorithm (DLM: Damerau-Levenshtein Metric) will be used to match the CDDB title against every filename in the current folder, and to select the best match. This will be used when selecting the corresponding audio file, or applying CDDB results, instead of using directly the position order.
el: Ενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή,ο αλγόριθμος Levenshtein (DLM: Damerau - Levenshtein Metric) θα χρησιμοποιηθεί για τη συμφωνία του τίτλου της CDDB με το κάθε όνομα αρχείου στον τρέχοντα φάκελο και για επιλογή της πιο καλής συμφωνίας. Αυτό θα χρησιμοποιηθεί κατά την επιλογή του αντίστοιχου αρχείου ήχου, ή εφαρμόζοντας αποτελέσματα CDDB, αντί για άμεση χρήση της σειράς θέσης.

en: Load the selected lines or all lines (if no line selected).
el: Φόρτωση των επιλεγμένων ή όλων των γραμμών (αν δεν έχει επιλεγεί κάποια γραμμή).

en: Ready to search
el: Έτοιμο για αναζήτηση

en: Album: '%s', artist: '%s', length: '%s', year: '%s', genre: '%s', ID: '%s'
el: Δίσκος: '%s', καλλιτέχνης: '%s', διάρκεια: '%s', χρονιά: '%s', είδος: '%s', ID: '%s'

en: Resolving host '%s'…
el: Εύρεση του κεντρικού υπολογιστή '%s'…

en: Cannot create a new socket (%s)
el: Αδύνατη η δημιουργία νέας υποδοχής (%s)

en: Cannot set options on the newly-created socket
el: Αδύνατος ο ορισμός επιλογών για την υποδοχή των πρόσφατα δημιουργημένων

note: Open connection to the server.
en: Connecting to host '%s', port '%d'…
el: Σύνδεση με τον κεντρικό υπολογιστή '%s', θύρα '%d'…

en: Cannot connect to host '%s' (%s)
el: Αδύνατη η σύνδεση με τον κεντρικό υπολογιστή '%s' (%s)

en: Cannot resolve host '%s' (%s)
el: Αδύνατη η επίλυση του κεντρικού υπολογιστή '%s' (%s)

en: Connected to host '%s'
el: Σύνδεση με τον κεντρικό υπολογιστή '%s'.

en: Error while writing CDDB results to file '%s'
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή αποτελεσμάτων CDDB στο αρχείο '%s'

en: Receiving data (%s)…
el: Λήψη δεδομένων (%s)…

en: Error when reading CDDB response (%s)
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση της απόκρισης CDDB (%s)

en: Cannot create file '%s' (%s)
el: Αδύνατη η δημιουργία αρχείου '%s' (%s)

en: Cannot open file '%s' (%s)
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου '%s' (%s)

note: g_print("Request Cddb_Search_Album_List_From_String_Freedb : '%s'\n", cddb_in); Send the request g_print("Request Cddb_Search_Album_List_From_String_Gnudb : '%s'\n", cddb_in); g_print("Request Cddb_Get_Album_Tracks_List : '%s'\n", cddb_in);
en: Sending request…
el: Αποστολή αιτήματος…

en: Cannot send the request (%s)
el: Αδύνατη η αποστολή αιτήματος (%s)

note: * Read the answer Read the answer
en: Receiving data…
el: Λήψη δεδομένων…

en: The server returned a bad response
el: Ο διακομιστής επέστρεψε μια λανθασμένη απάντηση

en: The server returned a bad response: %s
el: Ο διακομιστής επέστρεψε μια λανθασμένη απάντηση: %s

en: Sorry, the web-based search is currently not available
el: Συγγνώμη, η αναζήτηση με βάση τον ιστό είναι προς το παρόν μη διαθέσιμη

en: Found one matching album | Found %d matching albums
el[0]: Βρέθηκε ένας δίσκος που ταιριάζει
el[1]: Βρέθηκαν %d δίσκοι που ταιριάζουν

en: Receiving data of page %d (album %d/%d)…
el: Λήψη δεδομένων της σελίδας %d (δίσκος %d/%d)…

en: Receiving data of page %d…
el: Λήψη δεδομένων της σελίδας %d…

en: More results to load…
el: Περισσότερα αποτελέσματα για φόρτωση…

en: No file selected
el: Δεν έχει επιλεγεί κανένα αρχείο

note: The CD redbook standard defines the maximum number of tracks as 99, any queries with more than 99 tracks will never return a result.
en: More than 99 files selected. Cannot send request
el: Επιλέχτηκαν περισσότερα από 99 αρχεία. Αδύνατη η αποστολή αιτήματος

en: One file selected | %d files selected
el[0]: Έχει επιλεγεί ένα αρχείο
el[1]: Έχουν επιλεγεί %d αρχεία

en: The path for 'Local CD Database' was not defined
el: Η διαδρομή για την 'Τοπική βάση δεδομένων CD' δεν ορίστηκε

note: Translators: 'it' in this sentence refers to the local CD * database path.
en: Enter it in the preferences window before using this search.
el: Εισάγετε την στο παράθυρο προτιμήσεων πριν τη χρησιμοποιήσετε για αναζήτηση.

en: Local CD search
el: Αναζήτηση τοπικού CD

note: g_print("Request Cddb_Search_Album_From_Selected_Files : '%s'\n", cddb_in);
en: Sending request (CddbId: %s, #tracks: %d, Disc length: %d)…
el: Αποστολή αιτήματος (CddbId: %s, #κομμάτια: %d, διάρκεια δίσκου: %d)…

en: DiscID '%s' gave one matching album | DiscID '%s' gave %d matching albums
el[0]: Το DiscID '%s' έδωσε έναν δίσκο που ταιριάζει
el[1]: Το DiscID '%s' έδωσε %d δίσκους που ταιριάζουν

en: Can't load file: '%s' (%s).
el: Αδύνατη η φόρτωση του αρχείου: '%s' (%s).

note: Load the track list of the album
en: Loading album track list…
el: Φόρτωση λίστας κομματιών δίσκου…

en: The number of CDDB results does not match the number of selected files
el: Ο αριθμός των αποτελεσμάτων CDDB δεν ταιριάζει με τον αριθμό των επιλεγμένων αρχείων

en: Write Tag from CDDB
el: Εγγραφή ετικέτας από τη CDDB

en: Arabic (IBM-864)
el: Αραβική (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
el: Αραβική (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
el: Αραβική (Windows-1256)

en: Baltic (ISO-8859-13)
el: Βαλτικής (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
el: Βαλτικής (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
el: Βαλτικής (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
el: Κέλτικα (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
el: Κεντρικής Ευρώπης (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
el: Κεντρικής Ευρώπης (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
el: Κεντρικής Ευρώπης (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
el: Κινεζική απλοποιημένη (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
el: Κινεζική απλοποιημένη (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
el: Κινεζική παραδοσιακή (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
el: Κινεζική παραδοσιακή (Big5-HKSCS)

en: Cyrillic (IBM-855)
el: Κυριλλική (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
el: Κυριλλική (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
el: Κυριλλική (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
el: Κυριλλική (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
el: Κυριλλική (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
el: Κυριλλική/Ρωσική (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
el: Κυριλλική/Ουκρανική (KOI8-U)

en: English (US-ASCII)
el: Αγγλική (US-ASCII)

en: Greek (ISO-8859-7)
el: Ελληνική (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
el: Ελληνική (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
el: Εβραϊκή (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
el: Εβραϊκή (Windows-1255)

en: Japanese (EUC-JP)
el: Ιαπωνική (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
el: Ιαπωνική (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
el: Ιαπωνική (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
el: Κορεάτικη (EUC-KR)

en: South European (ISO-8859-3)
el: Νότιας Ευρώπης (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
el: Ταϊλανδική (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
el: Τουρκική (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
el: Τουρκική (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
el: Τουρκική (Windows-1254)

note: {N_("Unicode (UTF-16BE)"),                "UTF-16BE"      }, {N_("Unicode (UTF-16LE)"),                "UTF-16LE"      }, {N_("Unicode (UTF-32BE)"),                "UTF-32BE"      }, {N_("Unicode (UTF-32LE)"),                "UTF-32LE"      },
en: Vietnamese (VISCII)
el: Βιετναμέζικη (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
el: Βιετναμέζικη (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
el: Εβραϊκή Visual (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
el: Δυτική (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
el: Δυτική (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
el: Δυτική (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
el: Δυτική (Windows-1252)

en: The filename '%s' couldn't be converted into UTF-8 (%s).
el: Αδύνατη η μετατροπή του ονόματος αρχείου '%s' σε UTF-8 (%s).

en: Invalid UTF-8
el: Ακατάλληλο UTF-8

en: The UTF-8 string '%s' couldn't be converted into filename encoding (%s).
el: Αδύνατη η μετατροπή της συμβολοσειράς UTF-8 '%s' στην κωδικοποίηση ονόματος αρχείου (%s).

en: The string '%s' couldn't be converted into UTF-8 (%s).
el: Αδύνατη η μετατροπή της συμβολοσειράς '%s' σε UTF-8 (%s).

note: Starting messages
en: Starting EasyTAG version %s (PID: %d)…
el: Εκκίνηση της έκδοσης %s του EasyTAG (PID: %d)…

en: Using libid3tag version %s
el: Χρήση της έκδοσης %s libid3tag

en: Using id3lib version %d.%d.%d
el: Χρήση της έκδοσης %d.%d.%d id3lib

en: Variable EASYTAGLANG defined. Setting locale: '%s'
el: Ορίστηκε μεταβλητή EASYTAGLANG. Ορισμός τοπικής: '%s'

en: Setting locale: '%s'
el: Ορισμός τοπικής: '%s'

en: Currently using locale '%s' (and eventually '%s')
el: Προς το παρόν χρησιμοποιείται η τοπική '%s' (και τελικά '%s')

en: Unable to create setting directories
el: Αδύνατη η δημιουργία καταλόγων ορισμού

en: Error while querying information for file: '%s' (%s)
el: Σφάλμα κατά το ερώτημα πληροφοριών για το αρχείο: '%s' (%s)

en: Cannot open path '%s'
el: Αδύνατο το άνοιγμα διαδρομής '%s'

note: * Browser
en: Browser
el: Περιηγητής

en: File
el: Αρχείο

note: Default values are MPs data Nothing to display gtk_label_set_text(GTK_LABEL(VersionLabel),""); gtk_label_set_text(GTK_LABEL(VersionValueLabel),""); Version changed to encoder version Encoder version
en: Encoder:
el: Κωδικοποιητής:

en: Bitrate:
el: Ρυθμός δυαδικών:

note: Translators: Please try to keep this string as short as possible as it * is shown in a narrow column.
en: Frequency:
el: Συχνότητα:

note: Mode
en: Mode:
el: Λειτουργία:

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Duration:
el: Διάρκεια:

note: Main Frame
en: Tag
el: Ετικέτα

note: * 1 - Page for common tag fields
en: Common
el: Κοινά πεδία

note: Title
en: Title:
el: Τίτλος:

en: Tag selected files with this title
el: Ονομασία επιλεγμένων αρχείων με αυτόν τον τίτλο

note: Artist
en: Artist:
el: Καλλιτέχνης:

en: Tag selected files with this artist
el: Ονομασία των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το όνομα καλλιτέχνη

note: Album Artist
en: Album artist:
el: Καλλιτέχνης δίσκου:

en: Tag selected files with this album artist
el: Ονομασία των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το όνομα καλλιτέχνη

note: Album
en: Album:
el: Δίσκος:

en: Tag selected files with this album name
el: Ονομασία των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το όνομα δίσκου

en: Tag selected files with this disc number
el: Ονομασία των επιλεγμένων αρχείων με αυτόν τον αριθμό δίσκου

note: Year
en: Year:
el: Έτος:

en: Tag selected files with this year
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτή τη χρονιά

en: Number selected tracks sequentially. Starts at 01 in each subdirectory.
el: Διαδοχική αρίθμηση των επιλεγμένων . Ξεκινά με 01 σε κάθε υποκατάλογο.

note: To have enough space to display the icon
en: Track #:
el: Α/Α κομματιού:

en: Set the number of files, in the same directory of the displayed file, to the selected tracks.
el: Συμπλήρωση του αριθμού των αρχείων, στον ίδιο κατάλογο του εμφανιζόμενου αρχείου στα επιλεγμένα κομμάτια.

en: Tag selected files with this number of tracks
el: Ονομασία των επιλεγμένων αρχείων με αυτόν τον αριθμό κομματιών

note: Genre
en: Genre:
el: Είδος:

en: Tag selected files with this genre
el: Ονομασία των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το είδος

note: Comment
en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Tag selected files with this comment
el: Ονομασία των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το σχόλιο

note: Attach_Popup_Menu_To_Tag_Entries(GTK_ENTRY(CommentView)); Composer (name of the composers)
en: Composer:
el: Συνθέτης:

en: Tag selected files with this composer
el: Συμπλήρωση των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το όνομα συνθέτη

note: Translators: Original Artist / Performer. Please try to keep this string * as short as possible, as it must fit into a narrow column.
en: Orig. artist:
el: Αρχ. καλλιτέχνης:

en: Tag selected files with this original artist
el: Συμπλήρωση των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το όνομα αρχικού καλλιτέχνη

note: Copyright
en: Copyright:
el: Πνευματικά δικαιώματα:

en: Tag selected files with this copyright
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτά τα πνευματικά δικαιώματα

note: URL
en: URL:
el: Διεύθυνση:

en: Tag selected files with this URL
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το URL

note: Encoded by
en: Encoded by:
el: Κωδικοποιήθηκε από:

en: Tag selected files with this encoder name
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το όνομα κωδικοποιητή

note: * 2 - Page for extra tag fields
en: Images
el: Εικόνες

en: You can use drag and drop to add an image
el: Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα με μεταφορά και απόθεση

en: Add images to the tag
el: Προσθήκη εικόνων στην ετικέτα

en: Remove selected images from the tag
el: Αφαίρεση των επιλεγμένων εικόνων από την ετικέτα

en: Save the selected images to files
el: Αποθήκευση των επιλεγμένων εικόνων στα αρχεία

en: Edit image properties
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων εικόνας

en: Tag selected files with these images
el: Συμπλήρωση των επιλεγμένων αρχείων με αυτές τις εικόνες

en: Selected files tagged with title '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με τον τίτλο '%s'.

en: Removed title from selected files.
el: Αφαιρέθηκε ο τίτλος από τα επιλεγμένα αρχεία.

en: Selected files tagged with artist '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με τον καλλιτέχνη '%s'.

en: Removed artist from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το όνομα καλλιτέχνη από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Selected files tagged with album artist '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με τον καλλιτέχνη '%s'.

en: Removed album artist from selected files.
el: Αφαιρέθηκε ο καλλιτέχνης του δίσκου από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Selected files tagged with album '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με τον τίτλο του δίσκου '%s'.

en: Removed album name from selected files.
el: Αφαιρέθηκε ο τίτλος δίσκου από τα επιλεγμένα αρχεία.

en: Selected files tagged with disc number '%s/%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με τον αριθμό δίσκου '%s/%s'.

en: Selected files tagged with disc number like 'xx'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με α/α δίσκου της μορφής 'xx'.

en: Removed disc number from selected files.
el: Αφαιρέθηκε ο αριθμός δίσκου από τα επιλεγμένα αρχεία.

en: Selected files tagged with year '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με χρονιά '%s'.

en: Removed year from selected files.
el: Αφαιρέθηκε η χρονιά από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Selected files tagged with track like 'xx/%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με α/α κομματιού της μορφής 'xx/%s'.

en: Selected files tagged with track like 'xx'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με α/α κομματιού της μορφής 'xx'.

en: Removed track number from selected files.
el: Αφαιρέθηκε ο α/α κομματιού από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

note: msg = g_strdup_printf(_("All %d tracks numbered sequentially."), ETCore->ETFileSelectionList_Length);
en: Selected tracks numbered sequentially.
el: Τα επιλεγμένα κομμάτια αριθμήθηκαν διαδοχικά.

en: Selected files tagged with genre '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με είδος '%s'.

en: Removed genre from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το είδος από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Selected files tagged with comment '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με σχόλιο '%s'.

en: Removed comment from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το σχόλιο από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Selected files tagged with composer '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με όνομα συνθέτη '%s'.

en: Removed composer from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το όνομα συνθέτη από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Selected files tagged with original artist '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με όνομα αρχικού καλλιτέχνη '%s'.

en: Removed original artist from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το όνομα του αρχικού καλλιτέχνη από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Selected files tagged with copyright '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με πνευματικά δικαιώματα '%s'.

en: Removed copyright from selected files.
el: Αφαιρέθηκαν τα πνευματικά δικαιώματα από τα επιλεγμένα αρχεία.

en: Selected files tagged with URL '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με τη διεύθυνση '%s'.

en: Removed URL from selected files.
el: Αφαιρέθηκε η διεύθυνση από τα επιλεγμένα αρχεία.

en: Selected files tagged with encoder name '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με όνομα κωδικοποιητή '%s'.

en: Removed encoder name from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το όνομα του κωδικοποιητή από τα επιλεγμένα αρχεία.

en: Selected files tagged with images.
el: Προστέθηκαν εικόνες στην ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed images from selected files.
el: Αφαιρέθηκαν εικόνες από τα επιλεγμένα αρχεία.

en: Select Mode and Mask, and redo the same action
el: Επιλέξτε τρόπο λειτουργίας και μάσκα και επαναλάβατε την ίδια ενέργεια

en: All tags have been scanned
el: Σαρώθηκαν όλες οι ετικέτες

en: All tags have been removed
el: Αφαιρέθηκαν όλες οι ετικέτες

en: A file was changed by an external program | %d files were changed by an external program.
el[0]: Ένα αρχείο αλλάχτηκε από ένα εξωτερικό πρόγραμμα.
el[1]: %d αρχεία αλλάχτηκαν από ένα εξωτερικό πρόγραμμα.

en: Do you want to continue saving the file?
el: Θέλετε να συνεχίσετε την αποθήκευση του αρχείου;

en: Saving files was stopped
el: Η αποθήκευση των αρχείων σταμάτησε

en: All files have been saved
el: Αποθηκεύτηκαν όλα τα αρχεία

en: Cannot delete file (%s)
el: Αδύνατη η διαγραφή αρχείου (%s)

en: Files have been partially deleted
el: Τα αρχεία διαγράφηκαν εν μέρει

en: All files have been deleted
el: Διαγράφηκαν όλα τα αρχεία

en: Do you want to write the tag of file '%s'?
el: Θέλετε να γράψετε την ετικέτα του αρχείου'%s';

en: Confirm Tag Writing
el: Επιβεβαίωση εγγραφής ετικέτας

en: Repeat action for the remaining files
el: Επανάληψη της ίδιας ενέργειας για τα υπόλοιπα αρχεία

note: Directories and filename changed
en: Rename File and Directory
el: Μετονομασία αρχείου και καταλόγου

en: File and directory rename confirmation required
el: Απαιτείται επιβεβαίωση μετονομασίας αρχείου και καταλόγου

en: Do you want to rename the file and directory '%s' to '%s'?
el: Θέλετε να μετονομάσετε το αρχείο και τον κατάλογο '%s' σε '%s';

en: Directory rename confirmation required
el: Απαιτείται επιβεβαίωση μετονομασίας καταλόγου

en: Do you want to rename the directory '%s' to '%s'?
el: Θέλετε να μετονομάσετε τον κατάλογο '%s' σε '%s';

note: Only filename changed
en: Rename File
el: Μετονομασία αρχείου

en: File rename confirmation required
el: Απαιτείται επιβεβαίωση μετονομασίας αρχείου

en: Do you want to rename the file '%s' to '%s'?
el: Θέλετε να μετονομάσετε το αρχείο '%s' σε '%s';

en: Cannot rename file '%s' to '%s'
el: Αδύνατη η μετονομασία του αρχείου '%s' σε '%s'

en: Cannot rename file '%s' to '%s': %s
el: Αδύνατη η μετονομασία του αρχείου '%s' σε '%s': %s

en: File(s) not renamed
el: Τα αρχεία δεν μετονομάστηκαν

en: Writing tag of '%s'
el: Εγγραφή της ετικέτας του '%s'

en: Tag(s) written
el: Οι ετικέτες γράφτηκαν

en: Cannot write tag in file '%s' (%s)
el: Αδύνατη η εγγραφή της ετικέτας στο αρχείο '%s' (%s)

en: Cannot write tag in file '%s'
el: Αδύνατη η εγγραφή ετικέτας στο αρχείο '%s'

en: Tag Write Error
el: Σφάλμα εγγραφής ετικέτας

en: Do you really want to delete the file '%s'?
el: Θέλετε πράγματι να διαγράψετε το αρχείο '%s';

en: Delete File
el: Διαγραφή αρχείων

en: File '%s' deleted
el: Το αρχείο '%s' διαγράφηκε.

en: Cannot read directory '%s'
el: Αδύνατη η ανάγνωση του καταλόγου '%s'

en: Directory Read Error
el: Σφάλμα ανάγνωσης καταλόγου

note: Read the directory recursively
en: Search in progress…
el: Αναζήτηση σε εξέλιξη…

en: File: '%s'
el: Αρχείο: '%s'

en: Found one file in this directory and subdirectories | Found %d files in this directory and subdirectories
el[0]: Βρέθηκε ένα αρχείο σε αυτόν τον κατάλογο και τους υποκαταλόγους του.
el[1]: Βρέθηκαν %d αρχεία σε αυτόν τον κατάλογο και τους υποκαταλόγους του.

en: Found one file in this directory | Found %d files in this directory
el[0]: Βρέθηκε ένα αρχείο σε αυτόν τον κατάλογο.
el[1]: Βρέθηκαν %d αρχεία σε αυτόν τον κατάλογο.

en: No file found in this directory and subdirectories
el: Δε βρέθηκε κανένα αρχείο σε αυτόν τον κατάλογο και τους υποκαταλόγους

en: No file found in this directory
el: Δε βρέθηκε κανένα αρχείο σε αυτόν τον κατάλογο

en: Error opening directory '%s' (%s)
el: Σφάλμα ανοίγματος καταλόγου '%s' (%s)

en: Cannot read directory (%s)
el: Αδύνατη η ανάγνωση του καταλόγου (%s)

en: Searching for audio files…
el: Αναζήτηση για αρχεία ήχου…

en: Searching
el: Αναζήτηση

en: Select a directory to browse
el: Επιλέξτε έναν κατάλογο για περιήγηση

note: Menu items
en: Tag selected files with this field
el: Συμπλήρωση αυτού του πεδίου των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων

en: Convert '_' and '%20' to spaces
el: Μετατροπή του '_' και του '%20' σε κενά

en: Convert ' ' to '_'
el: Μετατροπή του ' ' σε '_'

en: All uppercase
el: Όλα κεφαλαία

en: All lowercase
el: Όλα πεζά

en: First letter uppercase
el: Πρώτο γράμμα κεφαλαίο

en: First letter uppercase of each word
el: Πρώτο γράμμα κάθε λέξης κεφαλαίο

en: Remove spaces
el: Αφαίρεση κενών

en: Insert space before uppercase letter
el: Εισαγωγή κενού πριν από κάθε κεφαλαίο γράμμα

en: Remove duplicate spaces or underscores
el: Αφαίρεση διπλών κενών ή '_'

en: Remove all text
el: Αφαίρεση όλου του κειμένου

en: EasyTAG: Normal exit.
el: EasyTAG: Κανονική έξοδος.

en: Do you want to save them before quitting?
el: Θέλετε να τα αποθηκεύσετε πριν την έξοδο;

en: Do you really want to quit?
el: Επιθυμείτε όντως να εξέλθετε από το πρόγραμμα;

en: Error reading tag from ogg file (%s)
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση ετικετών από το αρχείο ogg (%s)

en: Error reading tag from Opus file (%s)
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση ετικετών από το αρχείο Opus (%s)

en: Automatic corrections applied for file '%s'.
el: Αυτόματες διορθώσεις εφαρμόστηκαν για το αρχείο '%s'.

en: ID3 Tag
el: Ετικέτα ID3

en: Ogg Vorbis Tag
el: Ετικέτα Ogg Vorbis

en: FLAC Vorbis Tag
el: Ετικέτα FLAC Vorbis

en: APE Tag
el: Ετικέτα APE

en: MP4/M4A/AAC Tag
el: Ετικέτα MP4/M4A/AAC

en: Wavpack Tag
el: Ετικέτα Wavpack

en: Opus Tag
el: Ετικέτα Opus

en: MP3 File
el: Αρχείο MP3

en: MP2 File
el: Αρχείο MP2

en: Ogg Vorbis File
el: Αρχείο Ogg Vorbis

en: Speex File
el: Αρχείο Speex

en: FLAC File
el: Αρχείο FLAC

en: MusePack File
el: Αρχείο MusePack

en: Monkey's Audio File
el: Αρχείο ήχου Monkey

en: MP4/AAC File
el: Αρχείο MP4/AAC

en: Wavpack File
el: Αρχείο Wavpack

en: Opus File
el: Αρχείο Opus

en: File not found
el: Δεν βρέθηκε αρχείο

en: Cannot query file information (%s)
el: Αδύνατο το ερώτημα πληροφοριών του αρχείου (%s)

en: Read-only file
el: Αρχείο μόνο για ανάγνωση

note: And refresh the number of files in this directory
en: One file | %u files
el[0]: Ένα αρχείο
el[1]: %u αρχεία

en: Images (%d)
el: Εικόνες (%d)

en: Could not convert filename '%s' into system filename encoding
el: Αδύνατη η μετατροπή του ονόματος αρχείου '%s' στην κωδικοποίηση ονόματος αρχείου του συστήματος

en: Try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING.
el: Προσπάθεια ορισμού της μεταβλητής περιβάλλοντος G_FILENAME_ENCODING.

en: Filename translation
el: Μετάφραση ονόματος αρχείου

en: Error writing tag type %d to file %s (%s)
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή τύπου ετικέτας %d στο αρχείο %s (%s)

note: Mode mpeg4ip library seems to always return -1
en: Channels:
el: Κανάλια:

en: Error while opening file: '%s' as FLAC (%s).
el: ΣΦΑΛΜΑ κατά το άνοιγμα του αρχείου: '%s' ως FLAC (%s).

en: The year value '%s' seems to be invalid in file '%s'. The information will be lost while saving tag.
el: Η τιμή έτους '%s' φαίνεται να είναι άκυρη στο αρχείο '%s'. Οι πληροφορίες θα χαθούν κατά την αποθήκευση της ετικέτας.

en: Picture block isn't valid: '%s'
el: Η ομάδα εικόνας δεν είναι έγκυρη: '%s'

en: Error: Failed to write comments to file '%s' (%s).
el: Σφάλμα: Αποτυχία εγγραφής σχολίων στο αρχείο '%s' (%s).

en: Written tag of '%s'
el: Γράφτηκε η ετικέτα του '%s'

en: Error while reading file: '%s' (%s)
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου: '%s' (%s)

en: As the following corrupted file '%s' will cause an error in id3lib, it will not be processed
el: Επειδή το ακόλουθο κατεστραμμένο αρχείο '%s' θα προκαλέσει σφάλμα στο id3lib, δεν θα επεξεργαστεί

en: Corrupted file
el: Κατεστραμμένο αρχείο

en: Removed tag of '%s'
el: Αφαιρέθηκε η ετικέτα του '%s'

en: Error while removing ID3v1 tag of '%s' (%s)
el: Σφάλμα κατά την αφαίρεση της ετικέτας ID3v1 του '%s' (%s)

en: Error while removing ID3v2 tag of '%s' (%s)
el: Σφάλμα κατά την αφαίρεση της ετικέτας ID3v2 του '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v2 tag of '%s' (%s)
el: Σφάλμα κατά την ενημέρωση της ετικέτας ID3v2 του '%s' (%s)

en: You have tried to save this tag to Unicode but it was detected that your version of id3lib is buggy
el: Προσπαθήσατε να αποθηκεύσετε αυτήν την ετικέτα σε Unicode, αλλά ανιχνεύτηκε ότι η έκδοση id3lib είναι με σφάλμα

en: If you reload this file, some characters in the tag may not be displayed correctly. Please, apply the patch src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff to id3lib, which is available in the EasyTAG package sources.
    Note that this message will appear only once.
    
    File: %s
el: Αν επαναφορτώσετε αυτό το αρχείο, κάποιοι χαρακτήρες στην ετικέτα μπορεί να μην εμφανίζονται σωστά. Παρακαλούμε, εφαρμόστε τη διόρθωση src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff στο id3lib, που είναι διαθέσιμη στα πακέτα πηγών του EasyTAG.
    Σημειώστε ότι αυτό το μήνυμα θα εμφανιστεί μόνο μια φορά.
    
    Αρχείο: %s

en: Buggy id3lib
el: Εσφαλμένο id3lib

en: Error while updating ID3v1 tag of '%s' (%s)
el: Σφάλμα κατά την ενημέρωση της ετικέτας ID3v1 του '%s' (%s)

en: Updated tag of '%s'
el: Η ετικέτα του '%s' ενημερώθηκε

en: No error reported
el: Δεν αναφέρθηκε κανένα σφάλμα

en: No available memory
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη μνήμη

en: No data to parse
el: Δεν υπάρχουν δεδομένα προς επεξεργασία

en: Improperly formatted data
el: Ακατάλληλα διαμορφωμένα δεδομένα

en: No buffer to write to
el: Δεν υπάρχει ενδιάμεση μνήμη για εγγραφή

en: Buffer is too small
el: Η ενδιάμεση μνήμη είναι πολύ μικρό

en: Invalid frame ID
el: Άκυρο αναγνωριστικό πλαισίου

en: Requested field not found
el: Δε βρέθηκε το ζητούμενο πεδίο

en: Unknown field type
el: Άγνωστος τύπος πεδίου

en: Tag is already attached to a file
el: Η ετικέτα είναι ήδη προσαρτημένη σε ένα αρχείο

en: Invalid tag version
el: Ακατάλληλη έκδοση ετικέτας

en: No file to parse
el: Δεν υπάρχει αρχείο για ανάλυση

en: Attempting to write to a read-only file
el: Απόπειρα εγγραφής σε αρχείο μόνο για ανάγνωση

en: Error in compression/uncompression
el: Σφάλμα κατά τη συμπίεση/αποσυμπίεση

en: Unknown error message
el: Άγνωστο μήνυμα σφάλματος

en: Error while creating temporary file: '%s'
el: Σφάλμα κατά την δημιουργία προσωρινού αρχείου: '%s'

en: Error while creating temporary file
el: Σφάλμα κατά την δημιουργία προσωρινού αρχείου

en: Error while writing to file: '%s' (%s)
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή στο αρχείο: '%s' (%s)

note: Translators: The first string is a filename, the * second string is the number of bytes that were * missing (not read for some reason) while reading from * the file.
en: Cannot write tag of file ‘%s’ (a byte was missing) | Cannot write tag of file ‘%s’ (%s bytes were missing)
el[0]: Αδύνατη η εγγραφή της ετικέτας του αρχείου ‘%s’ (έλειπε ένα byte)
el[1]: Αδύνατη η εγγραφή της ετικέτας του αρχείου ‘%s’ (έλειπαν %s bytes)

en: Cannot save tag of file '%s'
el: Αδύνατη η αποθήκευση ετικέτας του αρχείου '%s'

en: Size error while saving tag of '%s'
el: Σφάλμα μεγέθους κατά την αποθήκευση ετικέτας του '%s'

en: Log
el: Ημερολόγιο

en: You must type a program name
el: Πρέπει να πληκτρολογήσετε ένα όνομα προγράμματος

en: Program Name Error
el: Σφάλμα ονόματος προγράμματος

en: Executed command: %s
el: Εκτελέστηκε η εντολή: %s

en: Failed to launch program: %s
el: Αποτυχία εκκίνησης προγράμματος: %s

en: Select File
el: Επιλογή αρχείου

en: Select Directory
el: Επιλογή καταλόγου

en: Generate Playlist
el: Δημιουργία λίστας αναπαραγωγής

en: M3U Playlist Name
el: Όνομα λίστας αναπαραγωγής M3U

en: Use directory name
el: Χρήση ονόματος καταλόγου

note: Playlist options
en: Playlist Options
el: Επιλογές λίστας αναπαραγωγής

en: Include only the selected files
el: Να περιλαμβάνει μόνο τα επιλεγμένα αρχεία

en: If activated, only the selected files will be written in the playlist file. Else, all the files will be written.
el: Αν ενεργοποιηθεί η επιλογή αυτή, τότε μόνο τα επιλεγμένα αρχεία θα γραφτούν στη λίστα αναπαραγωγής. Αλλιώς, θα γραφτούν όλα τα αρχεία.

en: Use full path for files in playlist
el: Χρήση πλήρους διαδρομής για τα αρχεία στη λίστα αναπαραγωγής

en: Use relative path for files in playlist
el: Χρήση σχετικής διαδρομής για τα αρχεία στη λίστα αναπαραγωγής

note: Create playlist in parent directory
en: Create playlist in the parent directory
el: Δημιουργία λίστας αναπαραγωγής στο γονικό κατάλογο

en: If activated, the playlist will be created in the parent directory.
el: Αν ενεργοποιηθεί η επιλογή αυτή, τότε η λίστα αναπαραγωγής θα δημιουργηθεί στον γονικό κατάλογο.

note: DOS Separator
en: Use DOS directory separator
el: Χρήση διαχωριστικού καταλόγων DOS

en: This option replaces the UNIX directory separator '/' into DOS separator '\'.
el: Η επιλογή αυτή αντικαθιστά το διαχωριστικό καταλόγων του UNIX '/' με το διαχωριστικό του DOS '\'.

en: Playlist Content
el: Περιεχόμενα λίστας αναπαραγωγής

en: Write only list of files
el: Εγγραφή μόνο της λίστας των αρχείων

en: Write info using filename
el: Εγγραφή πληροφοριών με χρήση του ονόματος αρχείου

en: Write info using:
el: Εγγραφή πληροφοριών με χρήση:

en: Cannot write playlist file '%s'
el: Αδύνατη η εγγραφή αρχείου λίστας αναπαραγωγής '%s'

en: Playlist File Error
el: Σφάλμα αρχείου λίστας αναπαραγωγής

en: Written playlist file '%s'
el: Γράφτηκε το αρχείο λίστας αναπαραγωγής '%s'

en: Invalid scanner mask
el: Ακατάλληλη μάσκα σάρωσης

en: Find Files
el: Εύρεση αρχείων

en: Type the word to search into files. Or type nothing to display all files.
el: Πληκτρολογήστε μία λέξη για αναζήτηση στα αρχεία. Ή πληκτρολογήστε τίποτα για να εμφανιστούν όλα τα αρχεία.

note: Where...
en: In:
el: Σε:

note: Translators: This option is for the previous 'in' option. For instance, * translate this as "Search" "In:" "the Filename".
en: the Filename
el: το όνομα του αρχείου

note: Translators: This option is for the previous 'in' option. For instance, * translate this as "Search" "In:" "the Tag". * Note: label changed to "the Tag" (to be the only one) to fix a Hungarian * grammatical problem (which uses one word to say "in the tag" like here)
en: the Tag
el: η ετικέτα

note: Property of the search
en: Case sensitive
el: Ταίριασμα πεζών/κεφαλαίων

en: Ready to search…
el: Έτοιμο για αναζήτηση…

en: Found one file | Found %d files
el[0]: Βρέθηκε ένα αρχείο
el[1]: Βρέθηκαν %d αρχεία

en: Load Filenames From a Text File
el: Φόρτωση ονομάτων αρχείων από ένα αρχείο κειμένου

en: File:
el: Αρχείο:

note: Button 'load' the signal attached to this button, to load the file, is placed after the LoadFileContentList definition
en:  Load
el:  Φόρτωση

en: Content of Text File
el: Περιεχόμενο του αρχείου κειμένου

note: gtk_button_set_relief(GTK_BUTTON(Button),GTK_RELIEF_NONE);
en: Insert a blank line before the selected line
el: Εισαγωγή μιας κενής γραμμής πριν από την επιλεγμένη γραμμή

note: gtk_button_set_relief(GTK_BUTTON(Button),GTK_RELIEF_NONE);
en: Delete the selected line
el: Διαγραφή της επιλεγμένης γραμμής

note: gtk_button_set_relief(GTK_BUTTON(Button),GTK_RELIEF_NONE);
en: Delete all blank lines
el: Διαγραφή όλων των κενών γραμμών

note: gtk_button_set_relief(GTK_BUTTON(Button),GTK_RELIEF_NONE);
en: Move up the selected line
el: Μετακίνηση προς τα πάνω της επιλεγμένης γραμμής

note: gtk_button_set_relief(GTK_BUTTON(Button),GTK_RELIEF_NONE);
en: Move down the selected line
el: Μετακίνηση προς τα κάτω της επιλεγμένης γραμμής

note: gtk_button_set_relief(GTK_BUTTON(Button),GTK_RELIEF_NONE);
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: List of Files
el: Λίστα των αρχείων

en: Selected line:
el: Επιλεγμένη γραμμή:

en: When activating this option, after loading the filenames, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
el: Ενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή, μετά τη φόρτωση των ονομάτων αρχείων, θα χρησιμοποιηθεί ο τρέχον επιλεγμένος σαρωτής (το παράθυρο του σαρωτή πρέπει να είναι ανοιχτό).

en: Cannot retrieve file info (%s)
el: Αδύνατη η ανάκτηση πληροφοριών αρχείου (%s)

en: Can't open file '%s' (%s)
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου '%s' (%s)

en: Error reading file (%s)
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου (%s)

en: Insert a blank line
el: Εισαγωγή μίας κενής γραμμής

en: Delete this line
el: Διαγραφή αυτής της γραμμής

en: Move up this line
el: Μετακίνηση προς τα πάνω αυτής της γραμμής

en: Move down this line
el: Μετακίνηση προς τα κάτω αυτής της γραμμής

note: Mode changed to profile name
en: Profile:
el: Προφίλ:

en: MP4 format invalid
el: Άκυρη μορφή MP4

en: File contains no audio track: '%s'
el: Το αρχείο δεν περιέχει κομμάτι ήχου: '%s'

en: Error reading properties from file: '%s'
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση ιδιοτήτων από το αρχείο: '%s'

en: Error reading tags from file: '%s'
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση ετικετών από το αρχείο: '%s'

en: Stereo
el: Στερεοφωνικό

en: Joint stereo
el: Συνδυασμένο στερεοφωνικό

en: Dual channel
el: Διπλό κανάλι

en: Single channel
el: Μονό κανάλι

note: FIXME: Pass error back to calling function.
en: Error while opening file: '%s' (%s)
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου: '%s' (%s)

en: Ogg Vorbis: The specified bitstream does not exist or the file has been initialized improperly (file: '%s').
el: Ogg Vorbis: Ο συγκεκριμένη ροή δυαδικών δεν υπάρχει ή το αρχείο έχει αρχικοποιηθεί λαθεμένα (αρχείο: '%s').

en: Ogg Vorbis: Read from media returned an error (file: '%s').
el: Ogg Vorbis: Η ανάγνωση από τα μέσα επέστρεψε ένα σφάλμα (αρχείο: '%s').

en: Ogg Vorbis: Bitstream is not Vorbis data (file: '%s').
el: Ogg Vorbis: Η ροή δυαδικών δεν είναι δεδομένα Vorbis (αρχείο: '%s').

en: Ogg Vorbis: Vorbis version mismatch (file: '%s').
el: Ogg Vorbis: Ασυμφωνία έκδοσης του Vorbis (αρχείο: '%s').

en: Ogg Vorbis: Invalid Vorbis bitstream header (file: '%s').
el: Ogg Vorbis: Άκυρη κεφαλίδα ροής δυαδικών Vorbis (αρχείο: '%s').

en: Ogg Vorbis: Internal logic fault, indicates a bug or heap/stack corruption (file: '%s').
el: Ogg Vorbis: Εσωτερικό λογικό λάθος, δείχνει ένα σφάλμα ή φθορά σωρού/στοίβας (αρχείο: '%s').

en: Error: Failed to open file: '%s' as Vorbis (%s).
el: Σφάλμα: Αποτυχία ανοίγματος του αρχείου: '%s' ως Vorbis (%s).

en: Warning: The Ogg Vorbis file '%s' contains an ID3v2 tag.
el: Προσοχή: Το αρχείο Ogg Vorbis '%s' περιέχει ετικέτα ID3v2.

en: Error with 'loader_write': %s
el: Σφάλμα με την 'εγγραφή_φορτωτή': %s

en: Error with 'loader_close': %s
el: Σφάλμα με το 'κλείσιμο_φορτωτή': %s

en: Image file not loaded: %s
el: Το αρχείο εικόνας δε φορτώθηκε: %s

en: Cannot open file: '%s'
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου: '%s'

en: Image File Error
el: Σφάλμα αρχείου εικόνας

en: Image file loaded
el: Το αρχείο εικόνας φορτώθηκε

en: Add Images
el: Προσθήκη εικόνων

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: PNG and JPEG
el: Αρχεία PNG και JPEG

en: Image Properties %d/%d
el: Ιδιότητες εικόνας %d/%d

en: Image Type
el: Τύπος εικόνας

note: Description of the picture
en: Image Description:
el: Περιγραφή εικόνας:

en: Save Image %d/%d
el: Αποθήκευση εικόνας %d/%d

en: Image file not saved: %s
el: Το αρχείο εικόνας δεν αποθηκεύτηκε: %s

en: JPEG image
el: Εικόνα JPEG

en: PNG image
el: Εικόνα PNG

en: GIF image
el: Εικόνα GIF

en: Unknown image
el: Άγνωστη εικόνα

en: 32x32 pixel PNG file icon
el: Εικονίδιο αρχείου PNG 32x32 εικονοστοιχεία

en: Other file icon
el: Άλλο εικονίδιο αρχείου

en: Cover (front)
el: Εξώφυλλο

en: Cover (back)
el: Οπισθόφυλλο

en: Leaflet page
el: Σελίδα φυλλαδίου

en: Media (e.g. label side of CD)
el: Μέσα (π.χ. πλευρά ετικέτας CD)

en: Lead artist/lead performer/soloist
el: Κύριος καλλιτέχνης/κύριος ερμηνευτής/σολίστας

en: Artist/performer
el: Καλλιτέχνης/ερμηνευτής

en: Conductor
el: Διευθυντής ορχήστρας

en: Band/Orchestra
el: Ορχήστρα

en: Lyricist/text writer
el: Στιχουργός/κειμενογράφος

en: Recording location
el: Τόπος ηχογράφησης

en: During recording
el: Κατά την ηχογράφηση

en: During performance
el: Κατά την εκτέλεση

en: Movie/video screen capture
el: Λήψη οθόνης από ταινία/βίντεο

en: A bright colored fish
el: Ένα ανοιχτόχρωμο ψάρι

en: Illustration
el: Σκίτσο

en: Band/Artist logotype
el: Λογότυπος συγκροτήματος/καλλιτέχνη

en: Publisher/studio logotype
el: Λογότυπος εκδότη/στούντιο

en: Unknown image type
el: Άγνωστος τύπος εικόνας

en: pixels
el: εικονοστοιχεία

en: Type
el: Τύπος

en: Description
el: Περιγραφή

en: Cannot display the image because not enough data has been read to determine how to create the image buffer.
el: Αδύνατη η εμφάνιση της εικόνας επειδή δεν έχουν διαβαστεί αρκετά δεδομένα για τον προσδιορισμό της δημιουργίας της ενδιάμεσης μνήμης της εικόνας.

en: Cannot display the image
el: Αδύνατη η εμφάνιση της εικόνας

en: Not enough data has been read to determine how to create the image buffer.
el: Δεν διαβάστηκαν αρκετά δεδομένα για τη δημιουργία της ενδιάμεσης μνήμης της εικόνας.

en: Load Image File
el: Φόρτωση αρχείου εικόνας

note: Label
en: Default directory:
el: Προεπιλεγμένος κατάλογος:

en: Specify the directory where your files are located. This path will be loaded when EasyTAG starts without parameter.
el: Καθορίστε τον κατάλογο στον οποίο βρίσκονται τα αρχεία σας. Αυτή η διαδρομή θα φορτώνεται όταν το EasyTAG ξεκινά χωρίς παράμετρο.

note: Load directory on startup
en: Load on startup the default directory or the directory passed as argument
el: Να φορτώνεται στην εκκίνηση ο προεπιλεγμένος κατάλογος ή ο κατάλογος που πέρασε ως όρισμα

en: Automatically search files, when EasyTAG starts, into the default directory. Note that this path may be overridden by the parameter passed to easytag (easytag /path_to/mp3_files).
el: Αυτόματη αναζήτηση αρχείων, κατά την εκκίνηση του EasyTAG, στον προεπιλεγμένο κατάλογο. Σημειώστε ότι αυτή η διαδρομή μπορεί να αντικατασταθεί από την παράμετρο που περνά στο easytag (easytag /διαδρομή_για/αρχεία_mp3).

note: Browse subdirectories
en: Search subdirectories
el: Αναζήτηση στους υποκαταλόγους

en: Search subdirectories for files when reading a directory into the tree.
el: Αναζήτηση για αρχεία ήχου στους υποκαταλόγους, κατά την ανάγνωση ενός καταλόγου στο δένδρο.

note: Open the node to show subdirectories
en: Show subdirectories when selecting a directory
el: Εμφάνιση των υποκαταλόγων όταν επιλέγεται ένας κατάλογος

en: This expands the selected node into the file browser to display the sub-directories.
el: Αυτό επεκτείνει τον επιλεγμένο κόμβο στον περιηγητή αρχείου για να εμφανίσει τους υποκαταλόγους.

note: Browse hidden directories
en: Search hidden directories
el: Αναζήτηση σε κρυφούς καταλόγους

en: Search hidden directories for files (directories starting by a '.').
el: Αναζήτηση για αρχεία μέσα σε κρυφούς καταλόγους (καταλόγους που αρχίζουν με '.').

note: * Misc
en: Misc
el: Ποικίλα

note: User interface
en: User Interface
el: Διεπαφή χρήστη

note: Show header infos
en: Show header information of file
el: Εμφάνιση των πληροφοριών κεφαλίδας του αρχείου

en: If activated, information about the file as the bitrate, the time, the size, will be displayed under the filename entry.
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι πληροφορίες για το αρχείο όπως ρυθμός δυαδικών, ο χρόνος, το μέγεθος, θα εμφανίζονται κάτω από την καταχώριση του ονόματος αρχείου.

en: Display changed files in list using:
el: Εμφάνιση των αλλαγμένων αρχείων στη λίστα χρησιμοποιώντας:

en: Red color
el: Κόκκινο χρώμα

en: Bold style
el: Έντονα γράμματα

note: Sorting List Options
en: Sorting List Options
el: Επιλογές λίστας ταξινόμησης

note: Sorting method
en: Sort the file list by:
el: Ταξινόμηση της λίστας αρχείων κατά:

en: Ascending filename
el: Ανερχόμενο όνομα αρχείου

en: Descending filename
el: Κατερχόμενο όνομα αρχείου

en: Ascending title
el: Ανερχόμενο τίτλο

en: Descending title
el: Κατερχόμενο τίτλο

en: Ascending artist
el: Ανερχόμενο όνομα καλλιτέχνη

en: Descending artist
el: Κατερχόμενο όνομα καλλιτέχνη

en: Ascending album artist
el: Ανερχόμενο δίσκο καλλιτέχνη

en: Descending album artist
el: Κατερχόμενο δίσκο καλλιτέχνη

en: Ascending album
el: Ανερχόμενο δίσκο

en: Descending album
el: Κατερχόμενο δίσκο

en: Ascending year
el: Ανερχόμενη χρονιά

en: Descending year
el: Κατερχόμενη χρονιά

en: Ascending disc number
el: Ανερχόμενο αριθμό δίσκου

en: Descending disc number
el: Κατερχόμενο αριθμό δίσκου

en: Ascending track number
el: Ανερχόμενο αριθμό κομματιού

en: Descending track number
el: Κατερχόμενο αριθμό κομματιού

en: Ascending genre
el: Ανερχόμενο είδος

en: Descending genre
el: Κατερχόμενο είδος

en: Ascending comment
el: Ανερχόμενο σχόλιο

en: Descending comment
el: Κατερχόμενο σχόλιο

en: Ascending composer
el: Ανερχόμενο όνομα συνθέτη

en: Descending composer
el: Κατερχόμενο όνομα συνθέτη

en: Ascending original artist
el: Ανερχόμενο όνομα αρχικού καλλιτέχνη

en: Descending original artist
el: Κατερχόμενο όνομα αρχικού καλλιτέχνη

en: Ascending copyright
el: Ανερχόμενα πνευματικά δικαιώματα

en: Descending copyright
el: Κατερχόμενα πνευματικά δικαιώματα

en: Ascending URL
el: Ανερχόμενο URL

en: Descending URL
el: Κατερχόμενο URL

en: Ascending encoded by
el: Ανερχόμενη κωδικοποίηση

en: Descending encoded by
el: Κατερχόμενη κωδικοποίηση

en: Ascending creation date
el: Ανερχόμενη ημερομηνία δημιουργίας

en: Descending creation date
el: Κατερχόμενη ημερομηνία δημιουργίας

en: Select the type of file sorting when loading a directory.
el: Επιλέξτε τον τύπο του αρχείου ταξινόμησης κατά τη φόρτωση ενός καταλόγου.

en: If activated, the sorting of the list will be dependent on the case.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε η ταξινόμηση της λίστας θα γίνεται με διάκριση πεζών/κεφαλαίων.

note: File Player
en: File Audio Player
el: Αναπαραγωγός αρχείου ήχου

en: Player to run:
el: Αναπαραγωγός για εκτέλεση:

en: Enter the program used to play the files. Some arguments can be passed for the program (as 'xmms -p') before to receive files as other arguments.
el: Εισάγετε το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιείται για την αναπαραγωγή των αρχείων. Μερικά ορίσματα μπορούν να περαστούν για το πρόγραμμα (όπως 'xmms -p') πριν την λήψη αρχείων ως άλλων ορισμάτων.

note: Log options
en: Log Options
el: Επιλογές ημερολογίου

note: Show / hide log view
en: Show log view in main window
el: Εμφάνιση προβολής ημερολογίου στο κύριο παράθυρο

en: If activated, the log view would be visible in the main window.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε η προβολή ημερολογίου θα είναι ορατή στο κύριο παράθυρο.

en: Max number of lines:
el: Μέγιστος αριθμός γραμμών:

note: g_signal_connect(G_OBJECT(NumberTrackFormated),"toggled",G_CALLBACK(Number_Track_Formatted_Toggled),NULL); * g_signal_emit_by_name(G_OBJECT(NumberTrackFormated),"toggled"); gtk_tooltips_set_tip(Tips,GTK_BIN(FilePlayerCombo)->child,_("Enter the program used to " "play the files. Some arguments can be
en: File Settings
el: Ρυθμίσεις αρχείων

note: File (name) Options
en: File Options
el: Επιλογές αρχείων

en: Replace illegal characters in filename (for Windows and CD-Rom)
el: Αντικατάσταση απαράδεκτων χαρακτήρων στο όνομα του αρχείου (για Windows και σε CD-ROM)

en: Convert illegal characters for FAT32/16 and ISO9660 + Joliet filesystems ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|') of the filename to avoid problem when renaming the file. This is useful when renaming the file from the tag with the scanner.
el: Μετατροπή των ακατάλληλων χαρακτήρων του ονόματος αρχείου για συστήματα αρχείων FAT32/16 και ISO9660 + Joliet ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|'), ώστε να είναι δυνατή η μετονομασία του αρχείου. Η επιλογή αυτή είναι χρήσιμη κατά τη μετονομασία του αρχείου από την ετικέτας με τον σαρωτή.

note: Extension case (lower/upper?)
en: Convert filename extension to:
el: Μετατροπή της επέκτασης του ονόματος αρχείου σε:

en: Lower Case
el: Πεζά

en: For example, the extension will be converted to '.mp3'
el: Π.χ., η επέκταση θα μετατραπεί σε '.mp3'

en: Upper Case
el: Κεφαλαία

en: For example, the extension will be converted to '.MP3'
el: Π.χ., η επέκταση θα μετατραπεί σε '.MP3'

en: No Change
el: Καμία αλλαγή

en: The extension will not be converted
el: Η επέκταση δε θα μετατραπεί

note: Preserve modification time
en: Preserve modification time of the file
el: Διατήρηση του χρόνου τροποποίησης του αρχείου

en: Preserve the modification time (in file properties) when saving the file.
el: Διατήρηση του χρόνου τροποποίησης (στις ιδιότητες του αρχείου) κατά την αποθήκευση του αρχείου.

note: Change directory modification time
en: Update modification time of the parent directory of the file (recommended when using Amarok)
el: Ο χρόνος τροποποίησης της ενημέρωσης του γονικού καταλόγου του αρχείου (συνιστάται κατά τη χρήση του Amarok)

en: The modification time of the parent directory of the file will be updated when saving tag the file. At the present time it is automatically done only when renaming a file.
    This feature is interesting when using applications like Amarok. For performance reasons, they refresh file information by detecting changes of the parent directory.
el: Ο χρόνος τροποποίησης του γονικού καταλόγου του αρχείου θα ενημερωθεί κατά την αποθήκευση ετικέτας του αρχείου. Προς το παρόν γίνεται αυτόματα μόνο κατά τη μετονομασία ενός αρχείου.
    Αυτό το γνώρισμα είναι ενδιαφέρον κατά τη χρήση εφαρμογών όπως το Amarok. Για λόγους απόδοσης, ανανεώνουν πληροφορίες του αρχείου αναγνωρίζοντας αλλαγές στον γονικό κατάλογο.

note: Character Set for Filename
en: Character Set for Filename
el: Σύνολο χαρακτήρων για τα ονόματα αρχείων

note: Rules for character set
en: Rules to apply if some characters can't be converted to the system character encoding when writing filename:
el: Κανόνες που θα χρησιμοποιηθούν σε περίπτωση που κάποιοι από τους χαρακτήρες δεν μπορούν να μετατραπούν στη κωδικοποίηση χαρακτήρων του συστήματος κατά την εγγραφή ονόματος αρχείου:

en: Try another character encoding
el: Δοκιμάστε μίας άλλη κωδικοποίηση χαρακτήρων

en: With this option, it will try the conversion to the encoding associated to your locale (for example: ISO-8859-1 for 'fr', KOI8-R for 'ru', ISO-8859-2 for 'ro'). If it fails, it will try the character encoding ISO-8859-1.
el: Με την επιλογή αυτή, θα δοκιμαστεί η μετατροπή στην κωδικοποίηση που συσχετίζεται μα τα τοπικά σας (π.χ.: ISO-8859-7 για 'el', ISO-8859-2 για 'ro'). Αν η μετατροπή αποτύχει, τότε θα δοκιμαστεί η κωδικοποίηση χαρακτήρων ISO-8859-1.

en: Force using the system character encoding and activate the transliteration
el: Αναγκαστική χρήση της κωδικοποίησης χαρακτήρων του συστήματος και ενεργοποίηση της μεταγραφής

en: With this option, when a character cannot be represented in the target character set, it can be approximated through one or several similarly looking characters.
el: Με την επιλογή αυτή, όταν ένας χαρακτήρας δεν μπορεί να αναπαρασταθεί στο σύνολο χαρακτήρων προορισμού, μπορεί να προσεγγιστεί μέσα από ένα ή αρκετούς παρόμοιους εμφανισιακά χαρακτήρες.

en: Force using the system character encoding and silently discard some characters
el: Αναγκαστική χρήση της κωδικοποίησης χαρακτήρων του συστήματος και σιωπηρή απόρριψη μερικών χαρακτήρων

en: With this option, when a character cannot be represented in the target character set, it will be silently discarded.
el: Με την επιλογή αυτή, όταν ένας χαρακτήρας δεν μπορεί να αναπαρασταθεί στο σύνολο χαρακτήρων προορισμού, θα απορρίπτεται σιωπηρά.

note: * Tag Settings
en: Tag Settings
el: Ρυθμίσεις ετικετών

note: Tag Options
en: Tag Options
el: Επιλογές ετικετών

en: Auto completion of date if not complete
el: Αυτόματη συμπλήρωση της ημερομηνίας, αν δεν είναι πλήρης

en: Try to complete the year field if you enter only the last numerals of the date (for instance, if the current year is 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995…).
el: Προσπάθεια συμπλήρωσης του πεδίου χρονιάς, αν εισάγετε μόνο τα τελευταία ψηφία της χρονιάς (π.χ., αν η τρέχουσα χρονιά είναι 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995…).

en: Write the track field with the following number of digits:
el: Εγγραφή του πεδίου κομματιού με τον ακόλουθο αριθμό ψηφίων:

en: If activated, the track field is written using the number '0' as padding to obtain a number with 'n' digits (for example, with two digits: '05', '09', '10'…). Else it keeps the 'raw' track value.
el: Αν ενεργοποιηθεί, το πεδίο κομματιού γράφεται χρησιμοποιώντας τον αριθμό '0' ως συμπλήρωση για την επίτευξη ενός αριθμού με 'n' ψηφία, (π.χ. με δύο ψηφία: '05', '09', '10'…). Διαφορετικά κρατά την 'ακατέργαστη' τιμή του κομματιού.

en: Write the disc field with the following number of digits:
el: Εγγραφή του πεδίου κομματιού με τον ακόλουθο αριθμό ψηφίων:

en: Whether to pad the disc field with leading zeroes
el: Αν θα συμπληρωθεί το πεδίο του δίσκου με μηδενικό στην αρχή

en: Tag field focus when switching files in list with shortcuts Page Up/Page Down:
el: Εστίαση πεδίου ετικέτας κατά την εναλλαγή αρχείων σε λίστα με συντομεύσεις Page Up/Page Down:

en: Keep focus to the same tag field
el: Διατήρηση εστίασης στο ίδιο πεδίο της ετικέτας.

en: Return focus to the first tag field (i.e. 'Title' field)
el: Επιστροφή εστίασης στο πρώτο πεδίο ετικέτας (δηλ. πεδίο 'Τίτλος')

note: gtk_toggle_button_set_active(GTK_TOGGLE_BUTTON(SetFocusToFirstTagField),SET_FOCUS_TO_FIRST_TAG_FIELD); Tag Splitting
en: Tag Splitting
el: Διαίρεση ετικετών

en: For Vorbis tags, selected fields will be split at dashes and saved as separate tags
el: Για τις ετικέτες Vorbis, τα επιλεγμένα πεδία θα διαιρεθούν στις παύλες και θα αποθηκευτούν ως ξεχωριστές ετικέτες

en: Original artist
el: Αρχικός καλλιτέχνης

note: * ID3 Tag Settings
en: ID3 Tag Settings
el: Ρυθμίσεις ετικετών ID3

note: Tag Rules frame
en: ID3 Tag Rules
el: Κανόνες συμπλήρωσης ετικετών ID3

note: Strip tag when fields (managed by EasyTAG) are empty
en: Strip tags if all fields are set to blank
el: Αφαίρεση των ετικετών αν όλα τα πεδία είναι κενά

en: As ID3v2 tags may contain other data than Title, Artist, Album, Year, Track, Genre or Comment (as an attached image, lyrics…), this option allows you to strip the whole tag when these seven standard data fields have been set to blank.
el: Επειδή οι ετικέτες ID3v2 μπορεί να περιέχουν και άλλα στοιχεία, πέρα από τον τίτλο, καλλιτέχνη, δίσκο, χρονιά, κομμάτι, είδος και σχόλιο (όπως συνημμένη εικόνα, στίχους…), αυτή η επιλογή επιτρέπει την πλήρη αφαίρεση της ετικέτας, σε περίπτωση που και τα 7 τυπικά πεδία δεδομένων είναι κενά.

note: Convert old ID3v2 tag version
en: Automatically convert old ID3v2 tag versions
el: Αυτόματη μετατροπή των παλαιών εκδόσεων ετικετών ID3v2

en: If activated, an old ID3v2 tag version (as ID3v2.2) will be updated to the ID3v2.3 version.
el: Αν ενεργοποιηθεί, μια παλιά έκδοση ετικέτας ID3v2 (όπως ID3v2.2) θα αναβαθμιστεί σε ID3v2.3.

note: Use CRC32
en: Use CRC32
el: Χρήση CRC32

en: Set CRC32 in the ID3v2 tags
el: Ορισμός CRC32 στις ετικέτες ID3v2

note: Use Compression
en: Use Compression
el: Χρήση συμπίεσης

en: Set Compression in the ID3v2 tags
el: Ορισμός συμπίεσης στις ετικέτες ID3v2

note: Write Genre in text
en: Write Genre in text only
el: Εγγραφή είδους μόνο σε κείμενο

en: Don't use ID3v1 number references in genre tag. Enable this if you see numbers as genre in your music player.
el: Μην χρησιμοποιείτε αριθμούς αναφορών ID3v1 σε ετικέτα είδους. Ενεργοποιήστε αυτό αν βλέπετε αριθμούς ως είδος στον αναπαραγωγό μουσικής.

note: Character Set for writing ID3 tag
en: Character Set for writing ID3 tags
el: Σύνολο χαρακτήρων για εγγραφή ετικετών ID3

note: ID3v2 tags
en: ID3v2 tags
el: Ετικέτες ID3v2

note: Write ID3v2 tag
en: Write ID3v2 tag
el: Δημιουργία ετικέτας ID3v2

en: If activated, an ID3v2.4 tag will be added or updated at the beginning of the MP3 files. Else it will be stripped.
el: Αν ενεργοποιηθεί, μια ετικέτα ID3v2.4 θα προστίθεται ή θα ενημερώνεται στην αρχή των αρχείων MP3. Διαφορετικά θα αφαιρείται.

note: ID3v2 tag version
en: Version:
el: Έκδοση:

en: Select the ID3v2 tag version to write:
     - ID3v2.3 is written using id3lib,
     - ID3v2.4 is written using libid3tag (recommended).
el: Επιλέξτε την έκδοση ετικέτας ID3v2 για εγγραφή:
     - η ID3v2.3 γράφεται χρησιμοποιώντας id3lib,
     - η ID3v2.4 γράφεται χρησιμοποιώντας libid3tag (συνιστάται).

note: Charset Id3V1 writing character set
en: Charset:
el: Σύνολο χαρακτήρων:

en: Unicode type to use
el: Τύπος Unicode για χρήση

en: Character set used to write the tag data in the file.
el: Σύνολο χαρακτήρων με το οποίο θα αποθηκεύεται η ετικέτα στο αρχείο.

note: ID3v2 Additional iconv() options ID3V1 Additional iconv() options
en: Additional settings for iconv():
el: Πρόσθετες ρυθμίσεις για iconv():

en: No
el: Όχι

en: With this option, when a character cannot be represented in the target character set, it isn't changed. But note that an error message will be displayed for information.
el: Με την επιλογή αυτή, όταν ένας χαρακτήρας δεν μπορεί να αναπαρασταθεί στο σύνολο χαρακτήρων προορισμού, δεν αλλάζεται. Αλλά σημειώστε ότι ένα μήνυμα σφάλματος θα εμφανιστεί ως πληροφορία.

note: ID3v1 tags
en: ID3v1 tags
el: Ετικέτες ID3v1

note: Write ID3v1 tag
en: Write ID3v1.x tag
el: Εγγραφή ετικέτας ID3v1.x

en: If activated, an ID3v1 tag will be added or updated at the end of the MP3 files. Else it will be stripped.
el: Αν ενεργοποιηθεί, μια ετικέτα ID3v1 θα προστίθεται ή θα ενημερώνεται στο τέλος των αρχείων MP3. Αλλιώς θα αφαιρείται.

en: Character set used to write ID3v1 tag data in the file.
el: Σύνολο χαρακτήρων που χρησιμοποιούνται για εγγραφή δεδομένων ετικέτας ID3v1 στο αρχείο.

note: Character Set for reading tag
en: Character Set for reading ID3 tags
el: Σύνολο χαρακτήρων για ανάγνωση ετικετών ID3

en: Non-standard:
el: Μη τυπικές:

en: This character set will be used when reading the tag data, to convert each string found in an ISO-8859-1 field in the tag (for ID3v2 or/and ID3v1 tag).
    
    For example:
      - In previous versions of EasyTAG, you could save UTF-8 strings in an ISO-8859-1 field. This is not correct. To convert these tags to Unicode: activate this option and select UTF-8. You must also activate above the option 'Try to save tags to ISO-8859-1. If it isn't possible then use UNICODE (recommended)' or 'Always save tags to UNICODE character set'.
      - If Unicode was not used, Russian people can select the character set 'Windows-1251' to load tags written under Windows. And 'KOI8-R' to load tags written under Unix systems.
el: Αυτό το σύνολο χαρακτήρων θα χρησιμοποιείται κατά την ανάγνωση των δεδομένων ετικέτας, για τη μετατροπή κάθε συμβολοσειράς που βρίσκεται στο πεδίο ISO-8859-1 στην ετικέτα (για ετικέτες ID3v2 ή/και ID3v1).
    
    Για παράδειγμα:
     - Σε προηγούμενες εκδόσεις του EasyTAG ήταν δυνατή η αποθήκευση string UTF-8 σε ένα πεδίο ISO-8859-1. Η πρακτική αυτή είναι λάθος. Για να μετατρέψετε τις ετικέτες αυτές σε Unicode: ενεργοποιήστε την επιλογή αυτή και επιλέξτε UTF-8. Επίσης πρέπει να ενεργοποιήσετε παραπάνω την επιλογή 'Προσπάθεια αποθήκευσης των ετικετών κατά ISO-8859-1. Αν δεν είναι δυνατό, τότε χρησιμοποιήστε UNICODE (συνιστάται)' ή 'Να αποθηκεύονται πάντα οι ετικέτες σε σύνολο χαρακτήρων UNICODE'.
     - Αν δεν χρησιμοποιόταν το σύστημα Unicode, μπορείτε να ορίσετε το σύνολο χαρακτήρων 'Windows-1253' για να διαβάσετε τις ετικέτες που γράφτηκαν στα Ελληνικά σε Windows ή 'ISO-8859-7' για ετικέτες που γράφτηκαν στα Ελληνικά σε Unix.

en: Character set used to read tag data in the file.
el: Σύνολο χαρακτήρων που χρησιμοποιείται για ανάγνωση δεδομένων ετικέτας στο αρχείο.

note: * Scanner
en: Scanner
el: Σαρωτής

note: Character conversion for the 'Fill Tag' scanner (=> FTS...)
en: Fill Tag Scanner - Character Conversion
el: Σαρωτής συμπλήρωσης ετικέτας - μετατροπή χαρακτήρων

en: Convert underscore character '_' and string '%20' to space ' '
el: Μετατροπή του χαρακτήρα υπογράμμισης '_' και της συμβολοσειράς '%20' σε κενό ' '

en: Convert space ' ' to underscore '_'
el: Μετατροπή του κενού ' ' σε υπογράμμιση '_'

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for tags.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε η μετατροπή αυτή θα χρησιμοποιείται κατά την εφαρμογή μίας μάσκας από τον σαρωτή για ετικέτες.

note: Character conversion for the 'Rename File' scanner (=> RFS...)
en: Rename File Scanner - Character Conversion
el: Σαρωτής μετονομασίας αρχείων - μετατροπή χαρακτήρων

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for filenames.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε η μετατροπή αυτή θα χρησιμοποιείται κατά την εφαρμογή μίας μάσκας από τον σαρωτή για τα ονόματα αρχείων.

note: Character conversion for the 'Process Fields' scanner (=> PFS...)
en: Process Fields Scanner - Character Conversion
el: Σαρωτής επεξεργασίας πεδίων - μετατροπή χαρακτήρων

note: Don't convert some words like to, feat. first letter uppercase.
en: Don't uppercase first letter of words for some prepositions and articles.
el: Μην βάζετε κεφαλαίο το πρώτο γράμμα των λέξεων για μερικές προθέσεις και άρθρα.

en: Don't convert first letter of words like prepositions, articles and words like feat., when using the scanner 'First letter uppercase of each word' (for example, you will obtain 'Text in an Entry' instead of 'Text In An Entry').
el: Να μη μετατρέπεται το πρώτο γράμμα λέξεων όπως προθέσεις, άρθρα και λέξεων όπως feat., όταν χρησιμοποιείται ο σαρωτής 'Κεφαλαίο το πρώτο γράμμα κάθε λέξης' (π.χ. θα πάρετε 'Κείμενο σε μία καταχώριση' αντί του 'Κείμενο Σε Μία Καταχώρισης').

note: Properties of the scanner window
en: Scanner Window
el: Παράθυρο σαρωτή

en: Open the Scanner Window on startup
el: Άνοιγμα του παραθύρου σαρωτή κατά την εκκίνηση

en: Activate this option to open automatically the scanner window when EasyTAG starts.
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή αυτή για να ανοίγει αυτόματα το παράθυρο του σαρωτή όταν ξεκινά το EasyTAG.

note: Other options
en: Fields
el: Πεδία

note: Overwrite text into tag fields
en: Overwrite fields when scanning tags
el: Αντικατάσταση πεδίων κατά τη σάρωση ετικετών

en: If activated, the scanner will replace existing text in fields by the new one. If deactivated, only blank fields of the tag will be filled.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε ο σαρωτής θα αντικαθιστά το υπάρχον κείμενο στα πεδία με νέο. Αν απενεργοποιηθεί, τότε θα συμπληρώνονται μόνο στα κενά πεδία.

en: Set this text as default comment:
el: Ορισμός αυτού του κειμένου ως προεπιλεγμένου:

en: Activate this option if you want to put the following string into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή, αν θέλετε να εισάγετε την παρακάτω συμβολοσειρά στο πεδίο σχολίων όταν χρησιμοποιείτε τον σαρωτή για 'συμπλήρωση ετικέτας'.

note: CRC32 comment
en: Use CRC32 as the default comment (for files with ID3 tags only).
el: Χρήση του CRC32 ως του προεπιλεγμένου σχολίου (για αρχεία με ετικέτες ID3 μόνο).

en: Calculates the CRC-32 value of the file and writes it into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
el: Υπολογίζει την τιμή CRC-32 του αρχείου και την καταγράφει στο πεδίο σχολίου κατά τη χρήση του σαρωτή για τη 'συμπλήρωση των ετικετών'.

note: CDDB Server Settings (Automatic Search)
en: Server Settings for Automatic Search
el: Ρυθμίσεις διακομιστή για αυτόματη αναζήτηση

en: Name:
el: Όνομα:

en: Port:
el: Θύρα:

en: CGI Path:
el: Διαδρομή CGI:

note: CDDB Server Settings (Manual Search)
en: Server Settings for Manual Search
el: Ρυθμίσεις εξυπηρετητή για χειροκίνητη αναζήτηση

note: Local access for CDDB (Automatic Search)
en: Local CDDB
el: Τοπικό CDDB

en: Path:
el: Διαδρομή:

en: Specify the directory where the local CD database is located. The local CD database contains the eleven following directories 'blues', 'classical', 'country', 'data', 'folk', 'jazz', 'newage', 'reggae', 'rock', 'soundtrack' and 'misc'.
el: Ορίστε τον κατάλογο όπου η τοπική βάση δεδομένων CD βρίσκεται. Η τοπική βάση δεδομένων CD περιέχει τους ένδεκα ακόλουθους καταλόγους 'μπλουζ', 'κλασσικά', 'κάντρι', 'δεδομένα', 'φόλκ', 'τζαζ', 'νιουέιτζ', 'ρέγκε', 'ροκ', 'μουσική ταινιών' και 'ποικίλα'.

note: CDDB Proxy Settings
en: Proxy Settings
el: Ρυθμίσεις διαμεσολαβητή δικτύου

en: Use a proxy
el: Χρήση διαμεσολαβητή δικτύου

en: Set active the settings of the proxy server.
el: Ενεργοποίηση των ρυθμίσεων ενός διακομιστή διαμεσολάβησης.

en: Host Name:
el: Όνομα κεντρικού υπολογιστή:

en: Name of the proxy server.
el: Όνομα του διακομιστή διαμεσολάβησης.

en: Port of the proxy server.
el: Θύρα του διακομιστή διαμεσολάβησης.

en: User Name:
el: Όνομα χρήστη:

en: Name of user for the the proxy server.
el: Όνομα χρήστη για τον διακομιστή διαμεσολάβησης.

en: User Password:
el: Κωδικός πρόσβασης χρήστη:

en: Password of user for the proxy server.
el: Κωδικός πρόσβασης χρήστη για τον διακομιστή διαμεσολάβησης.

note: Track Name list (CDDB results)
en: Track Name List
el: Λίστα ονομάτων κομματιών

en: Select corresponding audio file (according position or DLM if activated below)
el: Επιλογή του αντίστοιχου αρχείου ήχου (ανάλογα με τη θέση ή το DLM, αν αυτό είναι ενεργοποιημένο)

en: If activated, when selecting a line in the list of tracks name, the corresponding audio file in the main list will be also selected.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε κατά την επιλογή μιας γραμμής στη λίστα ονομάτων κομματιών, το αντίστοιχο αρχείο ήχου στην κύρια λίστα θα επιλεγεί επίσης.

note: Check box to use DLM (also used in the cddb window)
en: Use the Levenshtein algorithm (DLM) to match lines (using title) with audio files (using filename)
el: Χρήση του αλγόριθμου Levenstein (DLM) για το ταίριασμα των γραμμών (με βάση τον τίτλο) με τα αρχεία ήχου (με βάση το όνομα αρχείου)

note: * Confirmation
en: Confirmation
el: Επιβεβαίωση

en: Confirm exit from program
el: Επιβεβαίωση εξόδου από το πρόγραμμα

en: If activated, opens a dialog box to ask confirmation before exiting the program.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ανοίγει ένα πλαίσιο διαλόγου που ζητά επιβεβαίωση πριν την έξοδο από το πρόγραμμα.

en: Confirm writing of file tag
el: Επιβεβαίωση εγγραφής της ετικέτας του αρχείου

en: Confirm renaming of file
el: Επιβεβαίωση μετονομασίας του αρχείου

en: Confirm deleting of file
el: Επιβεβαίωση διαγραφής του αρχείου

en: Confirm writing of playlist
el: Επιβεβαίωση εγγραφής της λίστας αναπαραγωγής

en: Confirm changing directory when there are unsaved changes
el: Επιβεβαίωση αλλαγής καταλόγου όταν υπάρχουν αναποθήκευτες αλλαγές

note: For translators : be aware to NOT translate '%.*d' in this string
en: (Example: %.*d_-_Track_name_1.mp3)
el: (Π.χ.: %.*d_-Ό_νομα_αρχείου_1.mp3)

note: Translators: please do NOT translate '%.*d' in this string.
en: (Example: disc_%.*d_of_10/Track_name_1.mp3)
el: (Π.χ.: δίσκος_%.*d_από_10/Όνομα_αρχείου_1.mp3)

en: Configuration saved
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν

en: Configuration unchanged
el: Οι ρυθμίσεις έμειναν αμετάβλητες

en: The selected path for 'Default path to files' is invalid
el: Η επιλεγμένη διαδρομή για 'προεπιλεγμένη διαδρομή στα αρχεία' είναι άκυρη

en: Path: '%s'
    Error: %s
el: Διαδρομή: '%s'
    Σφάλμα: %s

en: Invalid Path Error
el: Σφάλμα άκυρης διαδρομής

en: The audio file player '%s' cannot be found
el: Ο αναπαραγωγός αρχείου ήχου '%s' δε βρέθηκε

en: Audio Player Error
el: Σφάλμα αναπαραγωγού ήχου

en: Fill Tag
el: Συμπλήρωση ετικέτας

en: Cannot calculate CRC value of file (%s)
el: Αδύνατος ο υπολογισμός της τιμής CRC του αρχείου (%s)

en: Tag successfully scanned
el: Η ετικέτα σαρώθηκε επιτυχώς

en: Tag successfully scanned: %s
el: Η ετικέτα σαρώθηκε επιτυχώς: %s

en: Tag scanner: strange… the extension '%s' was not found in filename '%s'
el: Σαρωτής ετικέτας: περίεργο… η επέκταση '%s' δε βρέθηκε στο όνομα αρχείου '%s'

en: Scan Error: can't find separator '%s' within '%s'
el: Σφάλμα σάρωσης: αδύνατη η εύρεση του διαχωριστικού '%s' στο '%s'

en: New filename successfully scanned
el: Το νέο όνομα αρχείου σαρώθηκε με επιτυχία

en: New filename successfully scanned: %s
el: Το νέο όνομα αρχείου σαρώθηκε με επιτυχία: %s

en: Error while processing fields: %s
el: Σφάλμα κατά την επεξεργασία πεδίων: %s

note: The window
en: Tag and Filename Scan
el: Σάρωση ετικέτας και ονόματος αρχείου

note: TODO: Set related action to match AM_SCAN_FILES.
en: Scan Files
el: Σάρωση αρχείων

note: Option Menu
en: Scanner:
el: Σαρωτής:

en: Select the type of scanner to use
el: Επιλέξτε τον τύπο σαρωτή που επιθυμείτε

en: Scanner Preferences
el: Προτιμήσεις σαρωτή

en: Show / Hide Masks Editor
el: Εμφάνιση / Απόκρυψη επεξεργαστή μασκών

en: Show / Hide Legend
el: Εμφάνιση / Απόκρυψη υπομνήματος

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse filename and path. Used to fill in tag fields
el: Επιλέξτε ή πληκτρολογήστε σε μία μάσκα χρησιμοποιώντας τους κωδικούς (δείτε υπόμνημα) για να αναλυθεί το όνομα και η διαδρομή του αρχείου. Χρησιμοποιείται για τη συμπλήρωση στα πεδία ετικέτας.

note: Preview label
en: Fill tag preview
el: Προεπισκόπηση συμπλήρωσης ετικετών

en: Prefix mask with current path
el: Μάσκα προθέματος με την τρέχουσα διαδρομή

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse tag fields. Used to rename the file.
    Use / to make directories. If the first character is /, it's a absolute path, otherwise is relative to the old path.
el: Επιλέξτε ή πληκτρολογήστε σε μία μάσκα χρησιμοποιώντας τους κωδικούς (δείτε υπόμνημα) για να αναλυθούν τα πεδία ετικετών. Χρησιμοποιείται για τη μετονομασία του αρχείου.
    Χρησιμοποιήστε / για τη δημιουργία καταλόγων. Αν ο πρώτος χαρακτήρας είναι /, τότε η διαδρομή θεωρείται απόλυτη, αλλιώς θεωρείται σχετική με την παλιά διαδρομή.

note: Preview label
en: Rename file preview
el: Προεπισκόπηση μετονομασίας αρχείου

en: Select fields:
el: Επιλέξτε πεδία:

en: The buttons on the right represent the fields which can be processed. Select those which interest you
el: Τα κουμπιά δεξιά αναπαριστούν τα πεδία που μπορούν να επεξεργαστούν. Επιλέξτε αυτά που σας ενδιαφέρουν.

note: Advice for Translators: set the first letter of filename translated
en: F
el: Α

en: Process filename field
el: Επεξεργασία πεδίου ονόματος αρχείου

note: Advice for Translators: set the first letter of title translated
en: T
el: Τ

en: Process title field
el: Επεξεργασία πεδίου τίτλου

note: Advice for Translators: set the first letter of artist translated
en: Ar
el: Κ

en: Process file artist field
el: Επεξεργασία του πεδίου καλλιτέχνη

note: Advice for Translators: set the first letter of album artist translated
en: AA
el: ΔΚ

en: Process album artist field
el: Επεξεργασία πεδίου δίσκου καλλιτέχνη

note: Advice for Translators: set the first letter of album translated
en: Al
el: ΠΔ

en: Process album field
el: Επεξεργασία πεδίου δίσκου

note: Advice for Translators: set the first letter of genre translated
en: G
el: Ε

en: Process genre field
el: Επεξεργασία πεδίου είδους

note: Advice for Translators: set the first letter of comment translated
en: Cm
el: Σχ

en: Process comment field
el: Επεξεργασία πεδίου σχολίου

note: Advice for Translators: set the first letter of composer translated
en: Cp
el: Συ

en: Process composer field
el: Επεξεργασία πεδίου συνθέτη

note: Advice for Translators: set the first letter of orig artist translated
en: O
el: ΑΚ

en: Process original artist field
el: Επεξεργασία πεδίου αρχικού καλλιτέχνη

note: Advice for Translators: set the first letter of copyright translated
en: Cr
el: ΠΔ

en: Process copyright field
el: Επεξεργασία πεδίου πνευματικών δικαιωμάτων

en: Process URL field
el: Επεξεργασία πεδίου URL

note: Advice for Translators: set the first letter of encoder name translated
en: E
el: Κω

en: Process encoder name field
el: Επεξεργασία πεδίου ονόματος κωδικοποιητή

en: Invert selection
el: Αντιστροφή επιλογής

en: Select/Unselect all
el: Επιλογή/αποεπιλογή όλων

en: Convert:
el: Μετατροπή:

en: to:
el: σε:

en: Do not convert
el: Να μην μετατραπεί

en: The underscore character or the string '%20' are replaced by one space. Example, before: 'Text%20In%20An_Entry', after: 'Text In An Entry'.
el: Ο υπογραμμισμένος χαρακτήρας ή συμβολοσειρά '%20' αντικαθίστανται από ένα κενό. Π.χ., το 'Κείμενο%20σε%20μια_καταχώριση' γίνεται 'Κείμενο σε μία καταχώριση'.

en: The space character is replaced by one underscore character. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'Text_In_An_Entry'.
el: Ο χαρακτήρας κενού αντικαθίσταται από έναν υπογραμμισμένο χαρακτήρα. Π.χ., το 'Κείμενο σε μια καταχώριση' γίνεται 'Κείμενο_σε_μία_καταχώριση'.

en: Replace a string by another one. Note that the search is case sensitive.
el: Αντικατάσταση μιας συμβολοσειράς από μία άλλη. Σημειώστε ότι η αναζήτηση εξαρτάται από πεζά/κεφαλαία.

en: Capitalize all
el: Όλα κεφαλαία

en: Lowercase all
el: Όλα πεζά

en: Capitalize first letter
el: Κεφαλαίο το πρώτο γράμμα

en: Capitalize the first letter of each word
el: Κεφαλαίο το πρώτο γράμμα κάθε λέξης

en: Detect Roman numerals
el: Ανίχνευση ρωμαϊκών αριθμών

en: Do not change capitalization
el: Να μην αλλαχτεί η κεφαλαιοποίηση

en: Convert all words in all fields to upper case. Example, before: 'Text IN AN entry', after: 'TEXT IN AN ENTRY'.
el: Μετατροπή όλων των λέξεων σε όλα τα πεδία σε κεφαλαία. Π.χ., το 'Κείμενο ΣΕ ΜΙΑ καταχώριση' γίνεται 'ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ'.

en: Convert all words in all fields to lower case. Example, before: 'TEXT IN an entry', after: 'text in an entry'.
el: Μετατροπή όλων των λέξεων σε όλα τα πεδία σε πεζά. Π.χ., το 'ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΕ μία καταχώριση' γίνεται 'κείμενο σε μία καταχώριση'.

en: Convert the initial of the first word in all fields to upper case. Example, before: 'text IN An ENTRY', after: 'Text in an entry'.
el: Μετατροπή του αρχικού γράμματος της πρώτης λέξης κάθε πεδίου σε κεφαλαίο. Π.χ., το 'κείμενο ΣΕ μία ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ' γίνεται 'Κείμενο σε μία καταχώριση'.

en: Convert the initial of each word in all fields to upper case. Example, before: 'Text in an ENTRY', after: 'Text In An Entry'.
el: Μετατροπή του αρχικού γράμματος κάθε λέξης κάθε πεδίου σε κεφαλαίο. Π.χ. το 'Κείμενο σε μια ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ' γίνεται 'Κείμενο Σε Μία Καταχώριση'.

en: Force to convert to upper case the Roman numerals. Example, before: 'ix. text in an entry', after: 'IX. Text In An Entry'.
el: Αναγκαστική μετατροπή σε κεφαλαία των ρωμαϊκών αριθμών. αριθμοί. Π.χ., το 'ix. κείμενο σε μια καταχώριση' γίνεται 'IX. Κείμενο Σε Μία Καταχώριση'.

en: Insert a space before uppercase letters
el: Εισαγωγή κενού πριν από κάθε κεφαλαίο γράμμα

en: Remove duplicate spaces and underscores
el: Αφαίρεση διπλών κενών και υπογραμμίσεων

en: Do not change word separators
el: Να μην αλλαχτούν τα διαχωριστικά λέξεων

en: All spaces between words are removed. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'TextInAnEntry'.
el: Αφαιρούνται όλα τα κενά ανάμεσα στις λέξεις. Παράδειγμα, πριν 'Κείμενο Σε Μία Καταχώριση' γίνεται 'ΚείμενοΣεΜίαΚαταχώριση'.

en: A space is inserted before each upper case letter. Example, before: 'TextInAnEntry', after: 'Text In An Entry'.
el: Εισάγεται ένα κενό πριν από κάθε κεφαλαίο γράμμα. Π.χ., το 'ΚείμενοΣεΜιαΚαταχώριση' γίνεται 'Κείμενο Σε Μία Καταχώριση'.

en: Duplicate spaces and underscores are removed. Example, before: 'Text__In__An   Entry', after: 'Text_In_An Entry'.
el: Αφαιρούνται τα διπλά κενά και οι υπογραμμίσεις. Παράδειγμα, πριν 'Κείμενο__Σε__Μία  Καταχώριση', μετά 'Κείμενο_Σε_Μία Καταχώριση'.

note: * Frame to display codes legend
en: Legend
el: Υπόμνημα

en: %a: artist
el: %a: όνομα καλλιτέχνη

en: %z: album artist
el: %z: δίσκος καλλιτέχνη

en: %b: album
el: %b: τίτλος δίσκου

en: %c: comment
el: %c: σχόλιο

en: %p: composer
el: %p: όνομα συνθέτη

en: %r: copyright
el: %r: πνευματικά δικαιώματα

en: %d: disc number
el: %d: αριθμός δίσκου

en: %e: encoded by
el: %e: κωδικοποιήθηκε από

en: %g: genre
el: %g: μουσικό είδος

en: %i: ignored
el: %i: να αγνοηθεί

en: %l: number of tracks
el: %l: αριθμός κομματιών

en: %o: orig. artist
el: %o: όνομα αρχικού καλλιτέχνη

en: %n: track
el: %n: κομμάτι

en: %t: title
el: %t: τίτλος

en: %x: number of discs
el: %x: αριθμός δίσκων

en: %y: year
el: %y: χρονιά

note: * Masks Editor
en: Mask Editor
el: Επεξεργαστής μάσκας

en: Create New Mask
el: Δημιουργία νέας μάσκας

en: Move Up this Mask
el: Μετακίνηση αυτής της μάσκας προς τα πάνω

en: Move Down this Mask
el: Μετακίνηση αυτής της μάσκας προς τα κάτω

en: Duplicate Mask
el: Διπλασιασμός της μάσκας

en: Add Default Masks
el: Προσθήκη προεπιλεγμένων μασκών

en: Remove Mask
el: Αφαίρεση μάσκας

en: Save Masks
el: Αποθήκευση μασκών

en: New_mask
el: Νέα_μάσκα

en: Copy: No row selected
el: Αντιγραφή: Δεν επιλέχτηκε καμία σειρά

en: Remove: No row selected
el: Αφαίρεση: Δεν επιλέχτηκε καμία σειρά

en: Move Up: No row selected
el: Μετακίνηση προς τα πάνω: Δεν επιλέχτηκε καμία σειρά

en: Move Down: No row selected
el: Μετακίνηση προς τα κάτω: Δεν επιλέχτηκε καμία σειρά

en: Error: Cannot write configuration file: %s (%s)
el: Σφάλμα: Αδύνατη η εγγραφή του αρχείου ρυθμίσεων: %s (%s)

en: Error while writing configuration file: %s
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή του αρχείου ρυθμίσεων: %s

en: Cannot open configuration file '%s' (%s)
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου ρυθμίσεων '%s' (%s)

en: Loading default configuration
el: Φόρτωση προεπιλεγμένων ρυθμίσεων

en: Cannot create or open file '%s' (%s)
el: Αδυναμία δημιουργίας ή ανοίγματος του αρχείου '%s' (%s)

en: Error: Cannot write list to file: %s (%s)
el: Σφάλμα: Αδυναμία εγγραφής της λίστας στο αρχείο: %s (%s)

en: Error while writing list file: %s
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή του αρχείου λίστας: %s

note: Fall back to defaults
en: Loading default 'Fill Tag' masks…
el: Φόρτωση των προεπιλεγμένων μασκών 'συμπλήρωσης ετικέτας'…

note: Fall back to defaults
en: Loading default 'Rename File' masks…
el: Φόρτωση των προεπιλεγμένων μασκών 'μετονομασίας αρχείου'…

note: Fall back to defaults
en: Loading default 'Rename Directory' masks…
el: Φόρτωση των προκαθορισμένων μασκών 'μετονομασίας καταλόγου'…

en: Migrating configuration from directory '%s' to '%s'
el: Μεταφορά διαμόρφωσης από τον κατάλογο '%s' στο '%s'

en: Failed to migrate configuration file '%s'
el: Αποτυχία μεταφοράς του αρχείου διαμόρφωσης '%s'

en: Error: Cannot create directory '%s' (%s)
el: Σφάλμα: Αδυναμία δημιουργίας του καταλόγου '%s' (%s)
