EasyTAG 2.1.6 - en to fr translation catalogue (991 entries)

en: Edit audio file metadata
fr: Modifier les méta-données de fichiers audio

en: View and edit tags for MP3, MP2, MP4/AAC, FLAC, Ogg Opus, Ogg Speex, Ogg Vorbis, MusePack, Monkey's Audio and WavPack files.
fr: Afficher et modifier les étiquettes pour les fichiers MP3, MP2, MP4/AAC, FLAC, Ogg Opus, Ogg Speex, Ogg Vorbis, MusePack, Monkey's Audio et WavPack.

en: Look up albums in online databases, bulk edit tags, create playlists and rename a collection of files.
fr: Rechercher les albums dans les bases de données en ligne, modifier les étiquettes en masse, créer des listes de lecture et renommer une collection de fichiers.

en: A simple and nice GTK+ interface makes tagging easier under GNU/Linux and Windows.
fr: Une interface simple et agréable en GTK+ qui rend l'étiquetage plus facile sous GNU/Linux et Windows.

en: Audio File Metadata Editor
fr: Éditeur de métadonnées de fichiers audio

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mp3;tag;audio;music;
fr: mp3;étiquettes;audio,musique;

en: Open with EasyTAG
fr: Ouvrir avec EasyTAG

en: Open directories and audio files with EasyTAG using the context menu
fr: Ouvrir des répertoires et des fichiers audio avec EasyTAG grâce au menu contextuel

en: Choose a directory to show in the browser
fr: Choisir un répertoire à afficher dans l'explorateur

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Select a directory to browse
fr: Sélectionner un répertoire à parcourir

en: No files
fr: Aucun fichier

en: Artist
fr: Artiste

en: # Albums
fr: Nombre d'albums

en: # Files
fr: Nombre de fichiers

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Title
fr: Titre

en: Album Artist
fr: Artiste de l'album

en: Year
fr: Année

en: Disc
fr: Disque

en: Track
fr: Piste

en: Comment
fr: Commentaire

en: Composer
fr: Compositeur

en: Original Artist
fr: Artiste original

en: Encoded By
fr: Encodé par

en: Browse Directory With
fr: Parcourir le répertoire avec

en: Run Program
fr: Exécuter le programme

en: Enter the program to run; it will receive the current directory as a parameter
fr: Saisissez le programme à lancer ; il aura comme paramètre le répertoire actuel

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Execute
fr: _Exécuter

en: Open Files With
fr: Ouvrir les fichiers avec

en: Enter the program to run; it will receive the current files as a parameter
fr: Saisissez le programme à lancer ; Il aura comme paramètre le fichier actuel

note: Only directories changed
en: Rename Directory
fr: Renommer le répertoire

note: Translators: Used when renaming a directory to a literal name (entered in a text field) rather than using a name generated from a mask.
en: Literal name:
fr: Nom littéral :

en: Use mask:
fr: Utiliser le masque :

en: Whether to use a mask when renaming directories
fr: Indique s'il faut utiliser un masque pour renommer les répertoires

en: Select or type in a mask using codes (see Legend in Scanner Window) to rename the directory from tag fields
fr: Sélectionner ou saisir un masque en utilisant les codes (voir la légende dans la boîte de dialogue du scanner) pour renommer le répertoire avec les données de l'étiquette

en: Rename directory preview
fr: Aperçu du renommage du répertoire

en: _Rename
fr: _Renommer

en: CDDB Search
fr: Recherche dans la CDDB

en: Search
fr: Rechercher

en: Enter the words to search (separated by a space or ‘+’)
fr: Saisissez les mots à rechercher (séparés par une espace ou un « + »)

en: _Search
fr: _Rechercher

en: Search Using Selected _Files
fr: Rechercher en utilisant les _fichiers sélectionnés

en: Generate the CDDB disc ID using the selected files (the order is important)
fr: Générer l'identifiant CDDB du disque avec les fichiers sélectionnés (l'ordre est important)

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop the search
fr: Arrêter la recherche

en: Manual Search Options
fr: Options de recherche manuelle

note: Translators: header for CDDB fields to use when searching
en: Search Fields
fr: Champs à utiliser pour la recherche

en: Track Name
fr: Nom de la piste

en: Other
fr: Autres

en: Categories
fr: Catégories

en: Classical
fr: Classique

en: Misc.
fr: Divers

en: New Age
fr: New age

en: Soundtrack
fr: Bande originale

en: Results
fr: Résultats

en: Artist / Album
fr: Artiste / Album

en: Category
fr: Catégorie

en: Select lines from which tags will be applied to your files list. All lines will be processed if no line is selected.\nYou can also reorder lines in this list before using the ‘apply’ button
fr: Sélectionner les lignes à partir desquelles les étiquettes seront appliquées à votre liste de fichiers. Toutes les lignes seront traitées si aucune n'est sélectionnée.
    Vous pouvez aussi réorganiser les lignes de cette liste avant d'appuyer sur « Appliquer »

en: Duration
fr: Durée

en: Select all lines
fr: Sélectionner toutes les lignes

en: Invert line selection
fr: Inverser la sélection de lignes

en: Unselect all lines
fr: Désélectionner toutes les lignes

en: Fill Tags
fr: Compléter les étiquettes

en: Track Number
fr: Numéro de la piste

en: Number of Tracks
fr: Nombre de pistes

en: Run the current scanner for each file
fr: Appliquer le scanner actuel sur chaque fichier

en: Whether to run the tag scanner, with the current settings, on the CDDB results
fr: Indique s'il faut appliquer le scanner d'étiquettes, avec les réglages actuels, aux résultats de la recherche CDDB

en: Match lines with the Levenshtein algorithm
fr: Correspondance des lignes avec l'algorithme Levenshtein

en: Whether to use the DLM algorithm to match CDDB results to files
fr: Indique s'il faut utiliser l'algorithme DLM pour associer les résultats CDDB aux fichiers

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: Load the selected lines or all lines (if no lines are selected)
fr: Charger les lignes sélectionnées ou toutes les lignes (si aucune n'est sélectionnée)

note: Default values are MPEG data.
en: File
fr: Fichier

en: 0/0:
fr: 0/0 :

note: Nothing to display Version changed to encoder version Encoder version
en: Encoder:
fr: Encodeur :

en: Bitrate:
fr: Débit :

en: Sample rate:
fr: Échantillonage :

note: Mode
en: Mode:
fr: Mode :

en: Size:
fr: Taille :

en: Duration:
fr: Durée :

en: Image Type
fr: Type d'image

en: _Accept
fr: _Accepter

en: Log
fr: Journal

en: Load Filenames From a Text File
fr: Charger les noms de fichiers à partir d'un fichier texte

en: File:
fr: Fichier :

en: Choose a Text File
fr: Choisissez un fichier texte

en: _Load
fr: _Charger

en: Content of Text File
fr: Contenu du fichier texte

en: Insert a blank line before the selected line
fr: Insérer une ligne vide avant la ligne sélectionnée

en: Delete the selected line
fr: Supprimer la ligne sélectionnée

en: Delete all blank lines
fr: Supprimer toutes les lignes vides

en: Move the selected line up
fr: Remonter la ligne sélectionnée

en: Move the selected line down
fr: Descendre la ligne sélectionnée

en: Reload
fr: Recharger

en: List of Files
fr: Liste des fichiers

en: Selected line:
fr: Ligne sélectionnée :

en: Whether to run the currently selected scanner on filenames loaded from a text file
fr: Indique s'il faut appliquer le scanner actuellement sélectionné sur les noms de fichiers chargés depuis un fichier

en: _Help
fr: _Aide

en: _About
fr: À _propos

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _File
fr: _Fichier

en: Open Files With…
fr: Ouvrir les fichiers avec…

en: Run Audio Player
fr: Lancer le lecteur audio

en: Invert File Selection
fr: Inverser la sélection des fichiers

en: Delete Files
fr: Supprimer les fichiers

en: Undo for File
fr: Annuler pour ce fichier

en: Redo for File
fr: Rétablir pour ce fichier

en: _Save Files
fr: _Enregistrer les fichiers

en: _Force Save Files
fr: _Forcer l'enregistrement des fichiers

en: _Edit
fr: É_dition

en: _Find…
fr: _Rechercher…

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Unselect All
fr: Tout désélectionner

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: _Remove Tags
fr: _Supprimer les étiquettes

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _View
fr: _Affichage

en: Show Scanner
fr: Afficher le scanner

en: Scanner Mode
fr: Mode du scanner

en: Rename Files and Directories
fr: Renommer les fichiers et les répertoires

en: Process Fields
fr: Traiter les champs

en: Directory Tree
fr: Arborescence du répertoire

en: Artists and Albums
fr: Artistes et albums

en: Sort List by Tag
fr: Trier la liste par étiquette

en: Ascending by track number
fr: Ordre croissant des pistes

en: Descending by track number
fr: Ordre décroissant des pistes

en: Ascending by title
fr: Ordre croissant des titres

en: Descending by title
fr: Ordre décroissant des titres

en: Ascending by artist
fr: Ordre croissant des artistes

en: Descending by artist
fr: Ordre décroissant des artistes

en: Ascending by album artist
fr: Ordre croissant des artistes de l'album

en: Descending by album artist
fr: Ordre décroissant des artistes de l'album

en: Ascending by album
fr: Ordre croissant des albums

en: Descending by album
fr: Ordre décroissant des albums

en: Ascending by year
fr: Ordre croissant des années

en: Descending by year
fr: Ordre décroissant des années

en: Ascending by genre
fr: Ordre croissant des genres

en: Descending by genre
fr: Ordre décroissant des genres

en: Ascending by comment
fr: Ordre croissant des commentaires

en: Descending by comment
fr: Ordre décroissant des commentaires

en: Ascending by composer
fr: Ordre croissant des compositeurs

en: Descending by composer
fr: Ordre décroissant des compositeurs

en: Ascending by original artist
fr: Ordre croissant des artistes originaux

en: Descending by original artist
fr: Ordre décroissant des artistes originaux

en: Ascending by copyright
fr: Ordre croissant des copyrights

en: Descending by copyright
fr: Ordre décroissant des copyrights

en: Ascending by URL
fr: Ordre croissant des URL

en: Descending by URL
fr: Ordre décroissant des URL

en: Ascending by encoder name
fr: Ordre croissant des noms d'encodeur

en: Descending by encoder name
fr: Ordre décroissant des noms d'encodeur

en: Sort List by Property
fr: Trier la liste par propriété

en: Ascending by filename
fr: Ordre croissant des noms de fichiers

en: Descending by filename
fr: Ordre décroissant des noms de fichiers

en: Ascending by creation date
fr: Ordre croissant des dates de création

en: Descending by creation date
fr: Ordre décroissant des dates de création

en: Ascending by file type
fr: Ordre croissant des types de fichiers

en: Descending by file type
fr: Ordre décroissant des types de fichiers

en: Ascending by file size
fr: Ordre croissant des tailles de fichiers

en: Descending by file size
fr: Ordre décroissant des tailles de fichiers

en: Ascending by duration
fr: Ordre croissant des durées

en: Descending by duration
fr: Ordre décroissant des durées

en: Ascending by bit rate
fr: Ordre croissant des débits

en: Descending by bit rate
fr: Ordre décroissant des débits

en: Ascending by sample rate
fr: Ordre croissant des fréquences

en: Descending by sample rate
fr: Ordre décroissant des fréquences

en: Collapse Tree
fr: Replier l'arborescence

en: Reload Tree
fr: Recharger l'arborescence

en: Reload Directory
fr: Recharger le répertoire

en: Show Hidden Directories
fr: Afficher les répertoires cachés

en: _Browser
fr: Sélec_teur

en: Set _Current Path as Default
fr: Définir le chemin a_ctuel par défaut

en: Rename Directory…
fr: Renommer le répertoire…

en: Browse Directory With…
fr: Parcourir le répertoire avec…

en: Browse _Subdirectories
fr: Parcourir les _sous-répertoires

en: _Miscellaneous
fr: _Divers

en: CDD_B Search…
fr: Rechercher dans la CDD_B…

en: Load Filenames From a Text File…
fr: Charger les noms de fichiers à partir d'un fichier texte…

en: Generate Playlist…
fr: Générer une liste de lecture…

en: _Go
fr: A_ller

en: _Home Directory
fr: Répertoire _personnel

en: Desktop Directory
fr: Répertoire Bureau

en: Documents Directory
fr: Répertoire Documents

en: Downloads Directory
fr: Répertoire Téléchargements

en: Music Directory
fr: Répertoire Musiques

en: _Parent Directory
fr: Répertoire parent

en: _Default Directory
fr: Répertoire par _défaut

en: _First File
fr: P_remier fichier

en: Previous File
fr: Fichier précédent

en: _Next File
fr: Fichier _suivant

en: _Last File
fr: _Dernier fichier

en: Home Directory
fr: Répertoire personnel

en: Default Directory
fr: Répertoire par défaut

en: Set Current Path as Default
fr: Définir le chemin actuel par défaut

en: Browse Subdirectories
fr: Parcourir les sous-répertoires

en: Invert Selection
fr: Inverser la sélection

en: CDDB Search Files…
fr: Rechercher des fichiers dans la CDDB…

en: Find…
fr: Rechercher…

en: Clear Log
fr: Effacer le journal

en: Generate Playlist
fr: Générer une liste de lecture

en: Use directory name
fr: Utiliser le nom du répertoire

en: Include only the selected files
fr: Inclure seulement les fichiers sélectionnés

en: Whether to use only the selected files or all files when creating playlists
fr: Indique s'il faut utiliser tous les fichiers ou seulement les fichiers sélectionnés en créant les listes de lecture

en: Use full path for files in playlist
fr: Utiliser le chemin absolu pour les fichiers de la liste de lecture

en: Use relative path for files in playlist
fr: Utiliser le chemin relatif pour les fichiers de la liste de lecture

en: Create playlist in the parent directory
fr: Créer la liste de lecture dans le répertoire parent

en: Whether to create the playlist in the parent directory
fr: Indique s'il faut créer la liste de lecture dans le répertoire parent

en: Use DOS directory separator
fr: Utiliser le séparateur de répertoires DOS

en: Whether to use backslash as directory separator when generating playlists
fr: Indique s'il faut utiliser la barre oblique inverse comme séparateur de répertoire dans les listes de lecture générées

en: Content
fr: Sommaire

en: Write only list of files
fr: Écrire seulement la liste des fichiers

en: Write information using filename
fr: Écrire les informations en utilisant le nom du fichier

en: Write information using:
fr: Écrire les informations en utilisant :

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Preferences
fr: Préférences

en: Browser
fr: Sélecteur

en: Default Directory:
fr: Répertoire par défaut :

en: The default path to search for music files
fr: Le chemin par défaut pour rechercher des fichiers musicaux

en: Load on startup the default directory or the directory passed as argument
fr: Charge le répertoire par défaut au démarrage, ou celui défini comme argument

en: Whether to load the default path (or the path passed as an argument) on application startup
fr: Indique s'il faut charger le chemin par défaut (ou celui passé en argument) au lancement de l'application

en: Browse subdirectories
fr: Parcourir les sous-répertoires

en: Whether to search subdirectories for audio files when reading a directory in the browser
fr: Recherche également les fichiers dans les sous-répertoires lors de l'affichage d'un répertoire dans l'arborescence

en: Expand the subdirectories of the selected directory
fr: Afficher les sous-répertoires du répertoire sélectionné

en: Whether to expand the subdirectories of a node in the directory browser when selecting it
fr: Indique s'il faut étendre les sous-répertoires d'un noeud dans le navigateur de répertoires quand on le sélectionne

en: Search hidden directories
fr: Rechercher dans les répertoires cachés

en: Whether to show hidden directories when showing a directory in the browser
fr: Indique s'il faut afficher dans l'arborescence les répertoires cachés à l'intérieur d'un répertoire

en: Sort files case-sensitively
fr: Trier les fichiers en étant sensible à la casse

en: Whether file sorting is case-sensitive
fr: Indique si le tri des fichiers est sensible à la casse

en: Show the log
fr: Afficher le journal

en: Whether to show the log in the main window
fr: Indique s'il faut afficher le journal dans la fenêtre principale

en: General
fr: Général

en: Show audio file header summary
fr: Afficher le résumé de l'en-tête du fichier audio

en: Whether to show header information, such as bit rate and duration, for audio files
fr: Indique s'il faut afficher les informations d'en-tête, tels que le débit et la durée, pour les fichiers audio

en: Display changed files in list using:
fr: Afficher les fichiers modifiés dans la liste en :

en: Red color
fr: rouge

en: Bold style
fr: gras

en: File Settings
fr: Paramètres du fichier

en: Preserve modification time when writing files
fr: Conserver la date de modification du fichier

en: Whether to preserve the existing modification time when editing files
fr: Indique s'il faut conserver la date de modification du fichier

en: Update parent directory modification time when writing files
fr: Mettre à jour la date de modification du répertoire parent à l'enregistrement des fichiers

en: Whether to update the modification time on the parent directory when editing files
fr: Indique s'il faut mettre à jour la date de modification du dossier parent lors de la modification des fichiers

note: Translators: a section header in the Files tab of the preferences dialog.
en: Filenames
fr: Noms de fichiers

en: Replace illegal characters when renaming
fr: Remplacer les caractères illégaux au renommage

en: Convert characters which cannot be represented in filenames on the FAT32/16 and Joliet filesystems (‘\’, ‘:’, ‘;’, ‘*’, ‘?’, ‘"’, ‘<’, ‘>’, ‘|’)
fr: Convertir les caractères qui ne peuvent pas être utilisés dans les noms de fichiers sur les systèmes de fichiers FAT32/16 et Joliet (« \ », « : », « ; », « * », « ? », « " », « < », « > », « | »)

en: Convert filename extension to:
fr: Convertir l'extension du nom de fichier en :

en: Lower Case
fr: Minuscules

en: For example, the extension will be converted to ‘.mp3’
fr: Par exemple, l'extension sera convertie en « .mp3 »

en: Upper Case
fr: Majuscules

en: For example, the extension will be converted to ‘.MP3’
fr: Par exemple, l'extension sera convertie en « .MP3 »

en: No Change
fr: Pas de Changement

en: The extension will not be modified
fr: L'extension ne sera pas modifiée

en: Filename Encoding
fr: Codage du nom de fichier

en: Try another character encoding
fr: Essayer un autre codage de caractères

en: Try to use the encoding associated with your locale and if this fails, try the ISO-8859-1 character encoding
fr: Essayez d'utiliser le codage associé à votre localisation, et si cela échoue, le codage ISO-8859-1

en: Transliterate characters into the system character encoding
fr: Translittérer des caractères dans le codage de caractères du système

en: Replace unsupported characters with a similar character from the target character encoding
fr: Remplacer les caractères non pris en charge par des caractères similaires du codage cible

en: Use the system character encoding and silently discard unsupported characters
fr: Utiliser le codage du système et ignorer silencieusement les caractères non pris en charge

en: Discard characters which cannot be represented in the target character encoding
fr: Ignorer les caractères ne pouvant pas être représentés dans le codage cible

en: Files
fr: Fichiers

en: Automatically complete date field
fr: Compléter le champ date automatiquement

en: Whether to automatically complete the date tag
fr: Indique s'il faut automatiquement compléter l'étiquette date

en: Automatically select the type of the image based on its filename
fr: Sélectionner automatiquement le type d'image sur la base de son nom de fichier

en: Whether to, when adding cover art, automatically select a type for an image based on its filename
fr: Indique s'il faut, à l'ajout d'une illustration de jaquette, sélectionner automatiquement le type d'image sur la base de son nom de fichier

en: Preserve the tag field focus
fr: Garder le focus sur le champ d'étiquette

en: Whether to preserve focus on the current tag field when switching file
fr: Indique s'il faut garder le focus sur le champ d'étiquette actuel quand on change de fichier

en: Pad the number of digits in the disc field to:
fr: Compléter le nombre de chiffres dans le champ disque à :

en: Whether the disc number tag field should be padded with leading zeroes
fr: Indique s'il faut compléter le champ numéro du disque avec des zéros au début

en: Pad the number of digits in the track field to:
fr: Compléter le nombre de chiffres dans le champ piste à :

en: Whether the track number tag field should be padded with leading zeroes
fr: Indique s'il faut compléter le contenu du champ numéro de piste avec des zéros au début

en: Splitting
fr: Division

en: For Vorbis tags, selected fields will be split at dashes and saved as separate tags
fr: Pour les étiquettes Vorbis, les champs sélectionnés sont coupés aux tirets et enregistrés comme étiquettes séparées

en: Whether to split title fields at a “ - ” separator in Ogg comments
fr: Indique s'il faut diviser les champs Titre à chaque séparateur « - » dans les commentaires des fichiers Ogg

en: Whether to split artist fields at a “ - ” separator in Ogg comments
fr: Indique s'il faut diviser les champs Artiste à chaque séparateur « - » dans les commentaires des fichiers Ogg

en: Whether to split album fields at a “ - ” separator in Ogg comments
fr: Indique s'il faut diviser les champs Album à chaque séparateur « - » dans les commentaires des fichiers Ogg

en: Whether to split genre fields at a “ - ” separator in Ogg comments
fr: Indique s'il faut diviser les champs Genre à chaque séparateur « - » dans les commentaires des fichiers Ogg

en: Whether to split comment fields at a “ - ” separator in Ogg comments
fr: Indique s'il faut diviser les champs Commentaires à chaque séparateur « - » dans les commentaires des fichiers Ogg

en: Whether to split composer fields at a “ - ” separator in Ogg comments
fr: Indique s'il faut diviser les champs Compositeur à chaque séparateur « - » dans les commentaires des fichiers Ogg

en: Original artist
fr: Artiste original

en: Whether to split original artist fields at a “ - ” separator in Ogg comments
fr: Indique s'il faut diviser les champs Artiste original à chaque séparateur « - » dans les commentaires des fichiers Ogg

en: Tags
fr: Etiquettes

en: Strip ID3 tags if all ID3 tags are empty
fr: Supprimer les étiquettes ID3 si toutes les étiquettes ID3 sont vides

en: Whether to remove the ID3 tag from the audio file if all the individual tag fields are empty
fr: Indique s'il faut supprimer les étiquettes ID3 d'un fichier audio si tous les champs sont vides

en: Non-standard encoding for reading ID3 tags:
fr: Jeu de caractères non standard pour lire les étiquettes ID3 :

en: Whether to use a non-standard character encoding when reading ID3 tags
fr: Indique s'il faut utiliser un jeu de caractères non standard pour lire les étiquettes ID3

en: Choose the character set to be used when reading ID3v1 and ID3v2 tags
fr: Choisir le jeu de caractères pour lire les étiquettes ID3v1 et ID3v2

en: Write ID3v2 tag
fr: Écrire l'étiquette ID3v2

en: Whether to write ID3v2 tags when writing ID3 tags into audio files
fr: Indique s'il faut écrire les étiquettes ID3v2 en écrivant les étiquettes ID3 dans les fichiers audio

en: Version:
fr: Version :

en: Select the ID3v2 tag version to write:
    • ID3v2.3 is written using id3lib,
    • ID3v2.4 is written using libid3tag (recommended)
fr: Sélectionner la version de l'étiquette ID3v2 à écrire :
    • ID3v2.3 est écrit en utilisant id3lib,
    • ID3v2.4 est écrit en utilisant libid3tag (recommandé)

en: Character encoding:
fr: Codage de caractères :

en: Choose the Unicode character encoding to be used when writing ID3v2 tags
fr: Choisir le codage de caractères Unicode à utiliser pour écrire les tags ID3V2

en: Override the standard Unicode character encoding to be used when writing ID3v2 tags
fr: En écrivant les étiquettes ID3v2, passer outre le codage de caractères Unicode standard à utiliser

en: When encoding conversion fails:
fr: Si la conversion du codage de caractères échoue :

en: Report error
fr: Signaler une erreur

en: Display an error message when a character cannot be represented in the target character encoding and keep the original character
fr: Afficher une erreur quand un caractère ne peut pas être représenté dans le codage cible et conserver le caractère original

en: Transliterate
fr: Translittérer

en: Discard
fr: Ignorer

en: Automatically convert old ID3v2 tag versions
fr: Convertir automatiquement les anciennes versions des étiquettes ID3v2

en: Whether to convert ID3 tags written against old version of the specification, such as ID3v2.2, to newer ones, such as ID3v2.3 or ID3v2.4
fr: Indique s'il faut convertir les étiquettes ID3 écrites avec d'anciennes versions des spécifications, comme ID3v2.2, vers les nouvelles versions, telles ID3v2.3 ou ID3v2.4

en: Use CRC-32
fr: Utiliser CRC-32

en: Whether to embed a CRC-32 checksum of the audio file data in ID3v2 tags
fr: Indique s'il faut insérer une somme de controle CRC-32 du fichier audio dans les étiquettes ID3v2

en: Compress data in ID3v2 tags
fr: Comprimer les données dans les étiquettes ID3v2

en: Whether to compress data in ID3v2 tags
fr: Indique s'il faut utiliser la compression dans les étiquettes ID3v2

en: Use text-only genre in ID3v2 tags
fr: Utiliser seulement du texte pour le genre dans les étiquettes ID3v2

en: Whether to use only a string, and not the integer-base ID3v1 genre field, when writing a genre field to ID3v2 tags
fr: Indique s'il faut seulement utiliser une chaîne texte, et non l'ancien champ genre basé sur des entiers de ID3v1, dans le champ Genre des étiquettes ID3v2

en: Write ID3v1 tag
fr: Écrire l'étiquette ID3v1

en: Whether to write ID3v1 tags when writing ID3 tags into audio files
fr: Indique s'il faut écrire les étiquettes ID3v1 quand on écrit les étiquettes ID3 d'un fichier audio

en: Choose the character set to be used when writing ID3v1 tag
fr: Choisir le jeu de caractères pour écrire les étiquettes ID3v1

en: ID3 Tags
fr: Étiquettes ID3

en: Character Conversion
fr: Conversion de caractères

note: Translators: a section header in the Scanner section of the preferences dialog.
en: Fill Tag Scanner
fr: Scanner de complétion d'étiquette

en: Convert underscores and ‘%20’ to spaces
fr: Remplacer les soulignements « _ » et « %20 » par des espaces

en: Convert spaces and ‘%20’ to underscores
fr: Convertir les espaces et « %20 » par des soulignements « _ »

en: No conversion
fr: Pas de conversion

note: Translators: a section header in the Scanner section of the preferences dialog.
en: Rename File and Directory Scanner
fr: Scanner de renommage de fichiers et de répertoires

note: Translators: a section header in the Scanner section of the preferences dialog.
en: Process Fields Scanner
fr: Scanner de traitement des champs

en: Upper-case the first letters of all words
fr: Mettre la première lettre de chaque mot en majuscule

en: Whether to upper-case the first letter of all words, including prepositions and other short words such as “feat.”, when processing tag fields
fr: Indique s'il faut mettre en majuscule la première lettre de chaque mot, y compris les prépositions et autres mots courts comme « feat. » dans les champs des étiquettes

en: Fields
fr: Champs

en: Overwrite fields when scanning tags
fr: Écraser les champs lors d'un scan d'étiquettes

en: Whether to overwrite the tag field values when filling tags. Otherwise, only blank tag fields will be filled
fr: Indique s'il faut écraser le contenu des champs en remplissant les étiquettes. Si désactivé, seuls les champs vides sont remplis

en: Set this text as default comment:
fr: Mettre ce texte en commentaire par défaut :

en: Whether to set the comment tag field to the provided default value when filling tags
fr: Indique s'il faut mettre le champ commentaire à la valeur par défaut fournie quand on remplit les étiquettes

en: Use CRC-32 as the default comment (for files with ID3 tags only)
fr: Utiliser CRC-32 comme commentaire par défaut (seulement pour les fichiers avec étiquettes ID3)

en: Whether to use the CRC-32 of the audio file data as the default comment, for files with ID3 tags only
fr: Indique s'il faut utiliser CRC-32 comme commentaire par défaut (seulement pour les fichiers avec étiquettes ID3)

en: Automatic Search Servers
fr: Serveurs de recherche automatique

en: Host:
fr: Hôte :

en: Port:
fr: Port :

en: CGI Path:
fr: Chemin CGI :

en: Manual Search Server
fr: Serveurs de recherche manuelle

en: Proxy
fr: Serveur mandataire

en: Use a proxy server
fr: Utiliser un serveur mandataire

en: Whether to access remote CDDB through a proxy
fr: Indique si l'accès distant à CDDB se fait à travers un serveur mandataire

en: Hostname for a proxy to access remote CDDB
fr: Nom d'hôte du serveur mandataire pour l'accès distant à CDDB

en: Port for a proxy to access remote CDDB
fr: Port du serveur mandataire pour l'accès distant à CDDB

en: User:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Username for a proxy to access remote CDDB
fr: Nom d'utilisateur pour le serveur mandataire pour l'accès distant à CDDB

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Password for a proxy to access remote CDDB
fr: Mot de passe pour le serveur mandataire pour l'accès distant à CDDB

en: Results List
fr: Liste des résultats

en: Select corresponding file (according to position or DLM if activated below)
fr: Sélectionner le fichier correspondant (d'après sa position ou l'algorithme DLM si activé ci-dessous)

en: Whether to select the file in the file list which matches the position in the CDDB results list
fr: Indique s'il faut sélectionner les fichiers dans la liste dont la position concorde dans la liste des résultats CDDB

en: Use the Levenshtein algorithm (DLM) to match results (using title) with audio files (using filename)
fr: Utiliser l'algorithme Levenshtein (DLM) pour faire correspondre les résultats (d'après le titre) avec les fichiers audio (d'après le nom de fichier)

en: Confirm before writing tags
fr: Confirmer avant l'écriture des étiquettes du fichier

en: Whether to ask for confirmation from the user before writing tags to audio files
fr: Indique s'il faut demander confirmation à l'utilisateur avant d'écrirer les étiquettes dans les fichiers audio

en: Confirm before renaming a file
fr: Confirmer avant de renommer un fichier

en: Whether to ask for confirmation from the user before renaming a file
fr: Indique s'il faut demander confirmation à l'utilisateur avant de renommer un fichier

en: Confirm before deleting a file
fr: Confirmer avant de supprimer un fichier

en: Whether to ask for confirmation from the user before deleting a file
fr: Indique s'il faut demander confirmation à l'utilisateur avant de supprimer un fichier

en: Confirm before writing a playlist
fr: Confirmer avant d'écrire une liste de lecture

en: Whether to ask for confirmation from the user before writing a playlist
fr: Indique s'il faut demander confirmation à l'utilisateur avant d'écrire une liste de lecture

en: Confirm before losing unsaved changes to files
fr: Confirmer avant de perdre des changements non enregistrés dans un fichier

en: Whether to ask for confirmation from the user before performing an operation that would lose unsaved changes on files
fr: Indique s'il faut demander confirmation à l'utilisateur avant toute opération qui pourrait engendrer la perte de données non enregistrées

en: Scanner Dialog
fr: Boîte de dialogue du scanner

en: Show the scanner dialog on startup
fr: Afficher la boîte de dialogue du scanner au démarrage

en: Whether to show the scanner window on application startup
fr: Indique s'il faut afficher la boîte de dialogue du scanner au démarrage

en: Tag and Filename Scan
fr: Scanner l'étiquette et le nom de fichier

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse filename and directory. Used to fill in tag fields
fr: Sélectionner ou saisir un masque en utilisant les codes (voir la légende) pour analyser le nom du fichier et son répertoire, afin de compléter les champs de l'étiquette

en: Fill tag preview
fr: Aperçu du remplissage de l'étiquette

en: Mask Editor
fr: Éditeur de masques

en: Create a new mask
fr: Créer un nouveau masque

en: Move the selected mask up
fr: Remonter le masque sélectionné

en: Move the selected mask down
fr: Descendre le masque sélectionné

en: Duplicate the selected mask
fr: Dupliquer le masque sélectionné

en: Add default masks
fr: Ajouter les masques par défaut

en: Remove the selected mask
fr: Supprimer le masque sélectionné

en: Save masks
fr: Enregistrer les masques

en: Legend
fr: Légende

en: %a: artist
fr: %a : artiste

en: %z: album artist
fr: %z : artiste de l'album

en: %b: album
fr: %b : album

en: %c: comment
fr: %c : commentaire

en: %p: composer
fr: %p : compositeur

en: %r: copyright
fr: %r : copyright

en: %d: disc number
fr: %d : N° du disque

en: %e: encoded by
fr: %e : codé par

en: %g: genre
fr: %g : genre

en: %i: ignored
fr: %i : ignoré

en: %l: number of tracks
fr: %l : nombre de pistes

en: %o: original artist
fr: %o : artiste original

en: %n: track number
fr: %n : numéro de piste

en: %t: title
fr: %t : titre

en: %u: URL
fr: %u : URL

en: %x: number of discs
fr: %x : nombre de disques

en: %y: year
fr: %y : année

en: Fill Tag
fr: Compléter l'étiquette

en: Prefix mask with current directory
fr: Préfixer le masque avec le chemin actuel

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse tag fields. Used to rename the file.
    Use ‘/’ to make directories. If the first character is ‘/’, it is an absolute path, otherwise it is relative to the old path
fr: Sélectionner ou saisir un masque en utilisant les codes (voir la légende) pour analyser les champs de l'étiquette et renommer le fichier.
    Utiliser « / » pour créer des répertoires. Si le premier caractère est /, il s'agit d'un chemin absolu, sinon d'un chemin relatif par rapport à l'ancien

en: Rename file preview
fr: Aperçu du renommage du fichier

note: Only filename changed
en: Rename File
fr: Renommer le fichier

en: Tag Fields
fr: Champs de l'étiquette

en: Process filename
fr: Traiter le nom de fichier

en: Process title field
fr: Traiter le champ titre

en: Process artist field
fr: Traiter le champ artiste

en: Process album artist field
fr: Traiter le champ artiste de l'album

en: Process album field
fr: Traiter le champ album

en: Process genre field
fr: Traiter le champ genre

en: Process comment field
fr: Traiter le champ commentaire

en: Process composer field
fr: Traiter le champ compositeur

en: Orig. Artist
fr: Artiste original

en: Process original artist field
fr: Traiter le champ artiste original

en: Process copyright field
fr: Traiter le champ copyright

en: Process URL field
fr: Traiter le champ URL

en: Process encoded-by field
fr: Traiter le champ Codé par

en: Capitalization
fr: Casse

en: Capitalize all
fr: Tout en majuscules

en: Whether to upper-case all characters of the tag when processing tag fields
fr: Indique s'il faut mettre tous les caractères en majuscules en traitant les champs

en: Lowercase all
fr: Tout en minuscules

en: Whether to lower-case all characters of the tag when processing tag fields
fr: Indique s'il faut mettre tous les caractères en minuscules en traitant les champs

en: Capitalize first letter
fr: Première lettre en majuscule

en: Whether to upper-case the first letter of the tag when processing tag fields
fr: Indique s'il faut mettre la première lettre en majuscule en traitant les champs

en: Capitalize the first letter of each word
fr: Première lettre de chaque mot en majuscules

en: Whether to upper-case the first letter of each word when processing tag fields
fr: Indique s'il faut mettre la première lettre de chaque mot en majuscule en traitant les champs

en: Detect Roman numerals
fr: Détecter les chiffres romains

en: Whether to detect Roman numerals when applying upper-case conversions while processing tag fields
fr: Indique s'il faut détecter les chiffres romains avant de convertir les majuscules en traitant les champs

en: Do not change capitalization
fr: Ne pas changer la casse

en: Spaces Conversions
fr: Conversion des espaces

en: Remove spaces
fr: Supprimer les espaces

en: Whether to remove all spaces when processing tag fields
fr: Indique s'il faut supprimer toutes les espaces en traitant les champs

en: Insert a space before uppercase letters
fr: Insérer une espace devant une majuscule

en: Whether to insert spaces before capital letters when processing tag fields
fr: Indique s'il faut insérer une espace devant les lettres en majuscules en traitant les champs

en: Remove duplicate spaces and underscores
fr: Supprimer les espaces et soulignements en double

en: Whether to remove duplicate spaces and underscores when processing tag fields
fr: Indique s'il faut supprimer les espaces et les soulignements en double en traitant les champs

en: Do not change word separators
fr: Ne pas changer les séparateurs de mots

en: Character Conversions
fr: Conversion de caractères

en: Convert ‘_’ and ‘%20’ to spaces
fr: Remplacer « _ » et « %20 » par des espaces

en: The underscore character or the string ‘%20’ is replaced by one space. Example, before: ‘Text%20In%20An_Entry‘, after: ‘Text In An Entry’
fr: Le caractère soulignement ou la chaîne « %20 » sont remplacés par une espace. Exemple avant : « Texte%20Dans%20Un_Champ », après : « Texte Dans Un Champ »

en: Convert spaces to underscores
fr: Convertir les espaces «   » en soulignements « _ »

en: The space character is replaced by one underscore character. Example, before: ‘Text In An Entry’, after: ‘Text_In_An_Entry’
fr: Remplace le caractère espace par un caractère soulignement. Exemple avant : « Texte Dans Un Champ », après : « Texte_Dans_Un_Champ »

en: Convert:
fr: Convertir :

en: Replace a string by another one. Note that the search is case sensitive
fr: Remplace une chaîne par une autre. Notez que la recherche est sensible à la casse

en: to:
fr: en :

en: Do not convert
fr: Ne pas convertir

en: Show / Hide Masks Editor
fr: Montrer / Masquer l'éditeur de masques

en: Show / Hide Legend
fr: Montrer / Masquer la légende

en: Scanner Preferences
fr: Préférences du scanner

en: Scan Files
fr: Scanner les fichiers

en: Scan selected files
fr: Scanner les fichiers sélectionnés

en: Find Files
fr: Rechercher des fichiers

en: Search:
fr: Rechercher :

en: Type the text to search for in the file list, or leave the field empty to display all files
fr: Saisissez le texte à rechercher dans la liste de fichiers, ou laissez vide pour afficher tous les fichiers

en: _Find
fr: _Rechercher

en: In:
fr: Dans :

note: This option is for the previous 'in' option. For instance, translate this as 'Search' 'In:' 'the Filename'.
en: the Filename
fr: le nom du fichier

note: This option is for the previous 'in' option. For instance, translate this as 'Search' 'In:' 'the Tag'.
en: the Tag
fr: l'étiquette

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Tag
fr: Étiqueter

en: Title:
fr: Titre :

en: Tag selected files with this title
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec ce titre

en: Artist:
fr: Artiste :

en: Tag selected files with this artist
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec cet artiste

en: Album artist:
fr: Artiste de l'album :

en: Tag selected files with this album artist
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec cet artiste de l'album

en: Album:
fr: Album :

en: Tag selected files with this album name
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec ce nom d'album

en: CD:
fr: CD :

en: Tag selected files with this disc number
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec ce numéro de disque

en: Year:
fr: Année :

en: Tag selected files with this year
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec cette année

en: Number selected tracks sequentially. Starts at 01 in each subdirectory
fr: Numéroter les pistes sélectionnées séquentiellement. Redémarre à 01 dans chaque sous-répertoire

en: Track #:
fr: Piste N° :

en: Set the number of files, in the same directory of the displayed file, to the selected tracks
fr: Définir le nombre de fichiers, dans le même répertoire que le fichier affiché, au nombre de pistes sélectionnées

en: Tag selected files with this number of tracks
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec ce nombre de pistes

en: Genre:
fr: Genre :

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Tag selected files with this comment
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec ce commentaire

en: Composer:
fr: Compositeur :

en: Tag selected files with this composer
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec ce compositeur

en: Orig. artist:
fr: Art. origin. :

en: Tag selected files with this original artist
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec cet artiste original

en: Copyright:
fr: Copyright :

en: Tag selected files with this copyright
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec ce copyright

en: URL:
fr: URL :

en: Tag selected files with this URL
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec cet URL

en: Encoded by:
fr: Encodé par :

en: Tag selected files with this encoder name
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec ce nom d'encodeur

en: Common
fr: Général

en: You can use drag and drop to add an image
fr: Vous pouvez utiliser le glisser-déposer pour ajouter une image

en: Add images to the tag
fr: Ajouter des images à l'étiquette

en: Remove selected images from the tag
fr: Supprimer les images sélectionnées de l'étiquette

en: Save the selected images to files
fr: Enregistrer les images sélectionnés dans les fichiers

en: Edit image properties
fr: Modifier les propriétés de l'image

en: Tag selected files with these images
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec ces images

en: First file
fr: Premier fichier

en: _Previous File
fr: Fichier _précédent

en: Previous file
fr: Fichier précédent

en: Next file
fr: Fichier suivant

en: Last file
fr: Dernier fichier

en: _Show Scanner
fr: _Afficher le scanner

en: Show scanner
fr: Afficher le scanner

en: Remove tags
fr: Supprimer les étiquettes

en: _Undo
fr: Ann_uler

en: Undo for file
fr: Annuler pour le fichier

en: R_edo
fr: _Rétablir

en: Redo for file
fr: Rétablir pour le fichier

en: Save changes to selected files
fr: Enregistrer les modifications dans les fichiers sélectionnés

en: Browse directory tree
fr: Parcourir l'arborescence du répertoire

en: Browse artists and albums
fr: Parcourir les artistes et albums

en: Invert file selection
fr: Inverser la sélection des fichiers

en: Search filenames and tags
fr: Rechercher dans les noms de fichiers et les étiquettes

en: CDDB Search…
fr: Rechercher dans la CDDB…

en: Generate a playlist
fr: Générer une liste de lecture

en: Stop the current action
fr: Arrêter l'action actuelle

en: Load on startup
fr: Charger au démarrage

en: Default path
fr: Chemin par défaut

en: Show hidden directories while browsing
fr: Afficher les répertoires cachés dans le navigateur

en: CDDB server hostname for automatic search
fr: Nom d'hôte du serveur CDDB pour la recherche automatique

en: The CDDB server to use for the automatic search
fr: Le serveur CDDB à utiliser pour la recherche automatique

en: CDDB server port for automatic search
fr: Port du serveur CDDB pour la recherche automatique

en: The CDDB server port to use for the automatic search
fr: Le port du serveur CDDB à utiliser pour la recherche automatique

en: CDDB server path for automatic search
fr: Adresse du serveur pour la recherche automatique

en: The CDDB server path to use for the automatic search
fr: L'adresse du serveur à utiliser pour la recherche automatique

en: CDDB server hostname for manual search
fr: Nom d'hôte du serveur CDDB pour la recherche manuelle

en: The CDDB server to use for a manual search
fr: Le serveur CDDB pour la recherche manuelle

en: CDDB server port for manual search
fr: Port du serveur CDDB pour la recherche manuelle

en: The CDDB server port to use for a manual search
fr: Le port du serveur CDDB à utiliser pour la recherche manuelle

en: CDDB server path for manual search
fr: Chemin du serveur CDDB pour la recherche manuelle

en: The CDDB server path to use for a manual search
fr: Chemin du serveur CDDB à utiliser pour une recherche manuelle

en: Use DLM to match CDDB results to files
fr: Utiliser l'algorithme DLM pour associer les résultats CDDB aux fichiers

en: Select the file with the position which matches the position of the CDDB result
fr: Sélectionner le fichier dont la position correspond à la position du résultat CDDB

en: Enable proxy for remote CDDB
fr: Autoriser un serveur mandataire pour des requêtes CDDB distantes

en: CDDB proxy hostname
fr: Nom d'hôte du serveur mandataire CDDB

en: CDDB proxy port
fr: Port du serveur mandataire CDDB

en: CDDB proxy username
fr: Nom d'utilisateur pour le serveur mandataire CDDB

en: CDDB proxy password
fr: Mot de passe pour le serveur mandataire CDDB

en: Run the scanner on CDDB results
fr: Traiter les résultats CDDB avec le scanner

en: The fields to use in a manual CDDB search
fr: Les champs à utiliser dans une recherche CDDB manuelle

en: Which fields to search for matches of the returned CDDB results
fr: Quels champs utiliser pour faire la correspondance avec les résultats CDDB

en: The categories to use in a CDDB search
fr: Les catégories à utiliser dans une recherche CDDB

en: Which categories to search for matches in the returned CDDB results
fr: Quelles catégories utiliser pour faire la correspondance avec les résultats CDDB

en: The tag fields to set when matching against CDDB results
fr: Les étiquettes à remplir en faisant la correspondance avec les résultats CDDB

en: Which tag fields should be set when matching against selected files and CDDB results
fr: Quelles étiquettes devraient être remplies en faisant la correspondance avec les résultats CDDB

en: Show changed files in bold
fr: Afficher les fichiers modifiés en gras

en: Whether to highlight changed files in the file list by making them bold, or alternatively by making them red
fr: Indique s'il faut mettre en évidence les fichiers modifiés dans la liste en les affichant en gras, ou alors en rouge

en: How to sort audio files in the file list
fr: Comment trier les fichiers audio dans la liste de fichiers

en: Sort files in ascending or descending order for the selected type
fr: Trier les fichiers par ordre croissant ou décroissant pour le type sélectionné

en: Use a non-standard character encoding when reading ID3 tags
fr: Utiliser un jeu de caractères non standard pour lire les étiquettes ID3

en: Write ID3v1 tags
fr: Écrire les étiquette ID3v1

en: The character set for writing ID3v1 tags
fr: Le jeu de caractères pour écrire les étiquettes ID3v1

en: Choose the character set to be used when writing ID3v1 tags
fr: Choisir le jeu de caractères pour écrire les étiquettes ID3v1

en: Encoding options when writing ID3v1 tags
fr: Options de codage pour l'écriture des étiquettes ID3v1

en: Additional options to pass to iconv() when converting between encodings when writing ID3v1 tags
fr: Options supplémentaires à passer à iconv() en convertissant entre les codages pour écrire les étiquettes ID3v1

en: The character set for reading ID3v1 and ID3v2 tags
fr: Le jeu de caractères pour lire les étiquettes ID3v1 et ID3v2

en: Write ID3v2 tags
fr: Écrire les étiquettes ID3v2

en: Enable ID3v2.4 support
fr: Activer le support du ID3v2.4

en: Whether to write ID3v2.4 tags when ID3v2 support is enabled
fr: Indique s'il faut écrire les étiquettes ID3v2.4 quand ID3v2 est activé

en: Convert old ID3 tag versions to new ones
fr: Convertir automatiquement les anciennes versions des étiquettes ID3 vers les nouvelles versions

en: Use CRC-32 in ID3v2 tags
fr: Utiliser CRC-32 dans les étiquettes ID3v2

en: Use Unicode character encoding in ID3v2 tags
fr: Utiliser le codage de caractères Unicode dans les étiquettes ID3v2

en: Whether to use a Unicode character set when writing ID3v2 tags
fr: Indique s'il faut utiliser le codage de caractères Unicode dans les étiquettes ID3v2

en: The Unicode character set for writing ID3v2 tags
fr: Le jeu de caractères Unicode pour écrire les étiquettes ID3v2

en: Choose the Unicode character set to be used when writing ID3v2 tags
fr: Choisir le jeu de caractères Unicode pour écrire les étiquettes ID3

en: The character set for writing ID3v2 tags
fr: Jeu de caractères pour écrire les étiquettes ID3v2

en: Override the typical Unicode character set to be used when writing ID3v2 tags
fr: En écrivant les étiquettes ID3v2, passer outre le codage de caractères Unicode standard à utiliser

en: Encoding options when writing ID3v2 tags
fr: Options de codage pour l'écriture des étiquettes ID3v2

en: Additional options to pass to iconv() when converting between encodings when writing ID3v2 tags
fr: Options supplémentaires à passer à iconv() en convertissant entre les codages pour écrire les étiquettes ID3v2

en: Automatically complete the date
fr: Compléter automatiquement la date

en: Pad the disc number tag field
fr: Compléter avec des 0 l'étiquette Numéro du disque

en: The length of the disc number field
fr: Longueur de l'étiquette Numéro du disque

en: The length of the disc number field, which controls if the field is padded with leading zeroes
fr: La longueur de l'étiquette Numéro du disque, qui définit si le champ doit être complété avec des zéros en tête

en: Whether to, when adding cover art, automatically select the type for an image based on its filename
fr: Indique s'il faut à l'ajout d'une illustration de jaquette, sélectionner automatiquement le type d'image sur la base de son nom de fichier

en: Pad the track number tag field
fr: Compléter avec des 0 l'étiquette Numéro de la piste

en: The length of the track number field
fr: La longueur de l'étiquette Numéro de la piste

en: The length of the track number field, which controls if the field is padded with leading zeroes
fr: La longueur de l'étiquette Numéro de la piste, qui définit si le champ doit être complété avec des zéros en tête

en: Convert spaces and underscores when filling tag fields
fr: Convertir les espaces et les soulignements en complétant les champs

en: Whether to convert to spaces (and %20) or underscores when filling tag fields from filenames
fr: Indique s'il faut convertir en espaces (et %20) ou soulignements en remplissant les étiquettes depuis les noms de fichier

en: Overwrite tag field
fr: Écraser l'étiquette

en: Set the default comment
fr: Définir le commentaire par défaut

en: Default comment for filling tags
fr: Commentaire par défaut pour remplir les étiquettes

en: The default comment to use when filling tags
fr: Le commentaire par défaut à utiliser en complétant les étiquettes

en: Use the CRC-32 as the default comment
fr: Utiliser la somme de contrôle CRC-32 comme commentaire par défaut

en: Run the current scanner when loading filenames from a file
fr: Exécuter le scanner actuel en chargeant une liste de fichiers depuis un fichier

en: Process these tag fields
fr: Traiter ces champs d'étiquette

en: The tag fields to process when using the scanner
fr: Les champs d'étiquettes à traiter en utilisant le scanner

en: Convert tag fields when processing
fr: Convertir les champs d'étiquette pendant le traitement

en: Whether to convert to spaces (and %20), underscores or other characters when processing tag fields
fr: Indique s'il faut convertir les espaces (et %20), les soulignements ou autres caractères en traitant les champs d'étiquette

en: Convert characters in tags
fr: Convertir les caractères dans les étiquettes

en: Whether to convert characters of the tag from one value to another when processing tag fields
fr: Indique s'il faut convertir les caractères par substitution en traitant les étiquettes

en: Convert the following characters when processing tag fields
fr: Convertir les caractères suivants en traitant les champs d'étiquette

en: Replace any matched sequence of characters with this string when processing tag fields
fr: Remplacer les séquences de caractères correspondantes par cette chaîne en traitant les champs d'étiquette

en: Lower-case all characters
fr: Mettre tous les caractères en minuscules

en: Upper-case all characters
fr: Mettre tous les caractères en majuscules

en: Upper-case the first letter of the tag
fr: Première lettre de l'étiquette en majuscules

en: Upper-case the first letter of each word
fr: Première lettre de chaque mot en majuscules

en: Upper-case prepositions
fr: Mettre en majuscule les prépositions

en: Detect roman numerals
fr: Détecter les chiffres romains

en: Insert spaces before capital letters
fr: Insérer une espace avant une majuscule

en: Remove duplicate spaces
fr: Supprimer les espaces en double

en: Playlist filename mask
fr: Masque du nom de fichier de la liste de lecture

en: The default filename mask to use for a new playlist
fr: Le masque du nom de fichier par défaut pour une nouvelle liste de lecture

en: Use a filename mask when generating a playlist
fr: Utiliser un masque de nom de fichier à la génération d'une liste de lecture

en: Whether to use a filename mask when creating playlists
fr: Indique s'il faut utiliser un masque de nom de fichier à la génération des listes de lecture

en: Create playlists with only the selected files
fr: Créer la liste de lecture avec les seuls fichiers sélectionnés

en: Use relative paths when creating playlists
fr: Utiliser le chemin relatif à la génération des listes de lecture

en: Whether to use relative paths for files when creating playlists
fr: Indique s'il faut utiliser le chemin relatif pour les fichiers de la liste de lecture

en: Create the playlist in the parent directory
fr: Créer la liste de lecture dans le répertoire parent

en: Use DOS separators for playlists
fr: Utiliser les séparateurs DOS pour les listes de lecture

en: Content of generated playlists
fr: Contenu des listes de lecture générées

en: Write a plain list of files, include extended information from the filename or extended information using a supplied mask
fr: Écrire une liste de fichiers, incluant des informations étendues depuis le nom de fichier, ou définies selon le masque fourni

en: Playlist default mask
fr: Masque par défaut des listes de lecture

en: The default mask to use for files in a playlist
fr: Le masque par défaut à utiliser pour les fichiers de la liste de lecture

en: Search for files case-sensitively
fr: Rechercher les fichiers en respectant la casse

en: Whether matches when searching for files are case-sensitive
fr: Indique si les résultats de la recherche sont sensibles à la casse

en: Search in filenames
fr: Rechercher dans les noms de fichier

en: Perform the search on filenames
fr: Lancer la recherche sur les noms de fichier

en: Search in tags
fr: Rechercher dans les étiquettes

en: Perform the search on tags
fr: Lancer la recherche sur les étiquettes

en: Mask for filling tags from filenames
fr: Masque pour compléter les étiquettes depuis les noms de fichier

en: The default mask to use when automatically filling tags with information from filenames
fr: Le masque par défaut à utiliser en complétant automatiquement les étiquettes avec les informations contenues dans le nom de fichier

en: Mask for renaming files
fr: Masque pour renommer les fichiers

en: The default mask to use when renaming files
fr: Le masque par défaut à utiliser en renommant les fichiers

en: Mask for renaming directories
fr: Masque pour renommer les répertoires

en: The default mask to use when renaming directories
fr: Le masque par défaut à utiliser en renommant les répertoires

en: Use a mask when renaming directories
fr: Utiliser un masque en renommant les répertoires

en: Convert spaces and underscores when renaming files
fr: Convertir les espaces «   » et les soulignements « _ » en renommant les fichiers

en: Whether to convert to spaces or underscores when renaming files
fr: Indique s'il faut convertir en espace ou en soulignement en renommant les fichiers

en: How to modify filename extensions when renaming
fr: Modification des extensions de fichiers en les renommant

en: Change the file extension to all lower-case, all upper-case or do not change it
fr: Convertir l'extension du fichier en majuscule, minuscule ou ne rien changer

en: Encoding options when renaming files
fr: Options de codage en renommant les fichiers

en: If the encoding of the filename does not match the filesystem encoding, choose whether to try another encoding, approximate the filesystem encoding with transliteration or discard the offending characters
fr: Si le codage de caractère du nom de fichier ne correspond pas à celui du système de fichiers, indiquez s'il faut essayer d'utiliser un autre codage, translittérer pour être compatible avec le codage du système de fichiers, ou ignorer les caractères problématiques

en: Whether to replace illegal characters in a filename when using the rename function
fr: Indique s'il faut remplacer les caractères illégaux dans le nom du fichier quand on utilise la fonction renommer

en: Show the scanner mask editor
fr: Montrer l'éditeur de masques du scanner

en: Whether to show the scanner mask editor in the tag scanner
fr: Indique s'il faut afficher l'éditeur de masques du scanner dans le scanner d'étiquettes

en: Show the scanner legend
fr: Afficher la légende du scanner

en: Whether to show the scanner legend in the tag scanner
fr: Indique s'il faut afficher la légende du scanner dans le scanner d'étiquettes

en: Show the scanner window on startup
fr: Ouvrir la boîte de dialogue du scanner au démarrage

en: The scan mode
fr: Le mode de scan

en: Which type of scan to show in the scanner
fr: Quel type de scan afficher dans le scanner

en: Split Ogg title fields
fr: Diviser les champs Titre des fichiers Ogg

en: Split Ogg artist fields
fr: Diviser les champs Artiste des fichiers Ogg

en: Split Ogg album fields
fr: Diviser les champs Album des fichiers Ogg

en: Split Ogg genre fields
fr: Diviser les champs Genre des fichiers Ogg

en: Split Ogg comment fields
fr: Diviser les champs Commentaires des fichiers Ogg

en: Split Ogg composer fields
fr: Diviser les champs Compositeur des fichiers Ogg

en: Split Ogg original artist fields
fr: Diviser les champs Artiste original des fichiers Ogg

en: Page to show in the preferences dialog
fr: Page à afficher dans la fenêtre de préférences

en: The page in the notebook of the preferences dialog
fr: La page dans le classeur du dialogue de préférences

en: Open in EasyTAG
fr: Ouvrir dans EasyTAG

en: Open the selected directory in EasyTAG
fr: Ouvre le répertoire sélectionnné dans EasyTAG

en: Open the selected files in EasyTAG
fr: Ouvre les fichiers sélectionnés dans EasyTAG

en: View and edit tags in audio files
fr: Afficher et modifier les étiquettes des fichiers audio

en: Print the version and exit
fr: Affiche la version et sort

note: Starting messages
en: Starting EasyTAG version %s…
fr: Démarrage de EasyTAG version %s…

en: Variable EASYTAGLANG defined, setting locale ‘%s’
fr: Variable EASYTAGLANG définie. Paramétrage de la locale à « %s »

en: Setting locale: ‘%s’
fr: Paramétrage de la locale à : « %s »

en: System locale is ‘%s’, using ‘%s’
fr: La locale du système est « %s », en utilisant « %s »

en: Unable to create setting directories
fr: Impossible de créer les répertoires de paramètre

en: Website: %s
fr: Site Web : %s

en: - Tag and rename audio files
fr: - Étiqueter et renommer des fichiers audio

en: Error while querying information for file ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de la requête d'informations pour le fichier « %s » : %s

en: Cannot open path ‘%s’
fr: Impossible d'ouvrir le chemin « %s »

en: Do you really want to delete the file ‘%s’?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le fichier « %s » ?

en: Repeat action for the remaining files
fr: Répéter la même action pour les fichiers restants

en: _Skip
fr: _Passer

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Delete File
fr: Supprimer le fichier

en: File ‘%s’ deleted
fr: Fichier « %s » supprimé

en: Cannot delete file ‘%s’
fr: Impossible de supprimer le fichier « %s »

en: Some files were not deleted
fr: Certains fichiers n'ont pas été supprimés

en: All files have been deleted
fr: Tous les fichiers ont été supprimés

en: All tags have been removed
fr: Toutes les étiquettes ont été supprimées

en: Failed to launch program ‘%s’
fr: Échec du lancement du programme « %s »

en: Could not convert filename ‘%s’ to system filename encoding
fr: Impossible de convertir le nom du fichier « %s » vers le codage du nom de fichiers système

en: Try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING.
fr: Essayez de paramétrer la variable d'environnement G_FILENAME_ENCODING.

en: Filename translation
fr: Conversion du nom de fichier

note: And refresh the number of files in this directory
en: One file | %u files
fr[0]: Un fichier
fr[1]: %u fichiers

en: File: ‘%s’
fr: Fichier : « %s »

note: Quit EasyTAG.
en: Normal exit
fr: Fermeture normale

en: Some files have been modified but not saved
fr: Certains fichiers ont été modifiés mais pas enregistrés

en: _Discard
fr: _Ignorer

en: Quit
fr: Quitter

en: Do you want to save them before quitting?
fr: Voulez vous les enregistrer avant de quitter ?

en: New default directory selected for browser
fr: Nouveau répertoire par défaut sélectionné pour le navigateur

en: Do you want to save them before changing directory?
fr: Voulez vous les enregistrer avant de changer de répertoire ?

en: Confirm Directory Change
fr: Confirmer le changement de répertoire

en: All albums
fr: Tous les albums

en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

en: Select Directory
fr: Sélectionner un répertoire

en: Rename the directory ‘%s’ to:
fr: Renommer le répertoire « %s » en :

en: You must type a directory name
fr: Vous devez saisir un nom de répertoire

en: Directory Name Error
fr: Erreur de nom de répertoire

en: Could not convert ‘%s’ into filename encoding
fr: Impossible de convertir « %s » dans le codage du nom de fichier

en: Please use another name.
fr: Veuillez choisir un autre nom.

en: The directory name ‘%s’ already exists.
fr: Le nom du répertoire « %s » existe déjà.

en: Rename File Error
fr: Erreur de renommage du fichier

en: Rename Directory Error
fr: Erreur de renommage du répertoire

en: Directory renamed
fr: Répertoire renommé

en: Executed command ‘%s’
fr: Commande « %s » exécutée

en: Album: ‘%s’, artist: ‘%s’, length: ‘%s’, year: ‘%s’, genre: ‘%s’, disc ID: ‘%s’
fr: Album : « %s », artiste : « %s », durée : « %s », année : « %s », genre : « %s », identifiant : « %s »

en: Resolving host '%s'…
fr: Recherche de l'hôte « %s »…

en: Cannot create a new socket ‘%s’
fr: Impossible de créer une nouvelle connexion « %s »

en: Cannot set options on the newly-created socket
fr: Impossible de configurer les options sur la connexion nouvellement créée

note: Open connection to the server.
en: Connecting to host ‘%s’, port ‘%d’…
fr: Connexion en cours à l'hôte « %s », port « %d »…

en: Cannot connect to host ‘%s’: %s
fr: Impossible de se connecter à l'hôte « %s » : %s

en: Cannot resolve host ‘%s’: %s
fr: Impossible de trouver l'hôte « %s » : %s

en: Connected to host ‘%s’
fr: Connecté à l'hôte « %s »

en: Error while writing CDDB results to file ‘%s’
fr: Erreur lors de l'écriture des résultats CDDB dans l'étiquette ID3v2 du fichier « %s »

en: Receiving data (%s)…
fr: Réception des données (%s)…

en: Error when reading CDDB response ‘%s’
fr: Erreur lors de la lecture de la réponse CDDB « %s »

en: Cannot create file ‘%s’: %s
fr: Impossible de créer le fichier « %s » : %s

note: g_print("Request Cddb_Get_Album_Tracks_List : '%s'\n", cddb_in); Send the request g_print("Request Cddb_Search_Album_List_From_String_Freedb : '%s'\n", cddb_in); g_print("Request Cddb_Search_Album_List_From_String_Gnudb : '%s'\n", cddb_in);
en: Sending request…
fr: Envoi de la requête…

en: Cannot send the request ‘%s’
fr: Impossible d'envoyer la requête « %s »

note: Read the answer * Read the answer
en: Receiving data…
fr: Réception des données…

en: The server returned a bad response
fr: Le serveur a renvoyé une mauvaise réponse

en: The server returned a bad response ‘%s’
fr: Le serveur a renvoyé une mauvaise réponse « %s »

note: Load the track list of the album
en: Loading album track list…
fr: Chargement de la liste des pistes de l'album…

en: Sorry, the web-based search is currently not available
fr: Désolé, mais la recherche Web est indisponible pour l'instant

en: Found one matching album | Found %u matching albums
fr[0]: Un album correspondant trouvé
fr[1]: %u albums correspondants trouvés

en: Receiving data of page %d (album %d/%d)…
fr: Réception des données de la page %d (album %d/%d)…

en: Receiving data of page %d…
fr: Réception des données de la page %d…

en: More results to load…
fr: D'autres résultats à charger…

en: The number of CDDB results does not match the number of selected files
fr: Le nombre de résultats CDDB ne correspond pas au nombre de fichiers sélectionnés

en: Write Tag from CDDB
fr: Écriture de l'étiquette à partir de la CDDB

en: Ready to search
fr: Prêt à rechercher

en: Cannot open file ‘%s’: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %s » : %s

en: No file selected
fr: Aucun fichier sélectionné

note: The CD redbook standard defines the maximum number of tracks as 99, any queries with more than 99 tracks will never return a result.
en: More than 99 files selected. Cannot send request
fr: Plus de 99 fichiers sélectionnés. Impossible d'envoyer la requête

en: One file selected | %u files selected
fr[0]: Un fichier sélectionné
fr[1]: %u fichiers sélectionnés

note: g_print("Request Cddb_Search_Album_From_Selected_Files : '%s'\n", cddb_in);
en: Sending request (disc ID: %s, #tracks: %u, Disc length: %u)…
fr: Envoi de la requête (identifiant CD : %s, nb de pistes : %u, durée du disque : %u)…

en: DiscID ‘%s’ gave one matching album | DiscID ‘%s’ gave %u matching albums
fr[0]: Le DiscID « %s » donne un album correspondant
fr[1]: Le DiscID « %s » donne %u albums correspondants

en: Arabic (IBM-864)
fr: Arabe (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
fr: Arabe (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
fr: Arabe (Windows-1256)

en: Baltic (ISO-8859-13)
fr: Balte (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
fr: Balte (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
fr: Balte (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
fr: Celte (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
fr: Europe centrale (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
fr: Europe centrale (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
fr: Europe centrale (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
fr: Chinois simplifié (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
fr: Chinois simplifié (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
fr: Chinois traditionnel (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
fr: Chinois traditionnel (Big5-HKSCS)

en: Cyrillic (IBM-855)
fr: Cyrillique (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
fr: Cyrillique (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
fr: Cyrillique (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
fr: Cyrillique (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
fr: Cyrillique (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
fr: Cyrillique / Russe (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
fr: Cyrillique / Ukrainien (KOI8-U)

en: English (US-ASCII)
fr: Anglais (US-ASCII)

en: Greek (ISO-8859-7)
fr: Grec (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
fr: Grec (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
fr: Hébreu (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
fr: Hébreu (Windows-1255)

en: Japanese (EUC-JP)
fr: Japonais (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
fr: Japonais (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
fr: Japonais (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
fr: Coréen (EUC-KR)

en: Nordic (ISO-8859-10)
fr: Nordique (ISO-8859-10)

en: South European (ISO-8859-3)
fr: Europe du sud (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
fr: Thaï (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
fr: Turc (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
fr: Turc (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
fr: Turc (Windows-1254)

note: {N_("Unicode (UTF-16BE)"),                "UTF-16BE"      }, {N_("Unicode (UTF-16LE)"),                "UTF-16LE"      }, {N_("Unicode (UTF-32BE)"),                "UTF-32BE"      }, {N_("Unicode (UTF-32LE)"),                "UTF-32LE"      },
en: Vietnamese (VISCII)
fr: Vietnamien (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
fr: Vietnamien (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
fr: Hébreu visuel (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
fr: Occidental (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
fr: Occidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
fr: Occidental (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
fr: Occidental (Windows-1252)

en: The filename ‘%s’ could not be converted into UTF-8: %s
fr: Le nom de fichier « %s » n'a pas pu être converti en UTF-8 : %s

en: Invalid UTF-8
fr: UTF-8 non valide

en: The UTF-8 string ‘%s’ could not be converted into filename encoding: %s
fr: La chaîne UTF-8 « %s » n'a pas pu être convertie vers le codage du fichier : %s

en: The string ‘%s’ could not be converted into UTF-8: %s
fr: La chaîne « %s » n'a pas pu être convertie en UTF-8 : %s

en: A file was changed by an external program | %d files were changed by an external program
fr[0]: Un fichier a été modifié par un programme externe
fr[1]: %d fichiers ont été modifiés par un programme externe

en: Do you want to continue saving the file?
fr: Souhaitez-vous continuer à enregistrer le fichier ?

en: Saving files was stopped
fr: L'enregistrement des fichiers a été arrêté

en: All files have been saved
fr: Tous les fichiers ont été enregistrés

en: Do you want to write the tag of file ‘%s’?
fr: Voulez-vous écrire l'étiquette du fichier « %s » ?

en: Confirm Tag Writing
fr: Confirmer l'écriture de l'étiquette

note: Directories and filename changed
en: Rename File and Directory
fr: Renommer le fichier et le répertoire

en: File and directory rename confirmation required
fr: Confirmation du renommage du fichier et du répertoire nécessaire

en: Do you want to rename the file and directory ‘%s’ to ‘%s’?
fr: Voulez-vous renommer le fichier et le répertoire « %s » en « %s » ?

en: Directory rename confirmation required
fr: Confirmation du renommage du répertoire nécessaire

en: Do you want to rename the directory ‘%s’ to ‘%s’?
fr: Voulez-vous renommer le répertoire « %s » en « %s » ?

en: File rename confirmation required
fr: Confirmation du renommage du fichier nécessaire

en: Do you want to rename the file ‘%s’ to ‘%s’?
fr: Voulez-vous renommer le fichier « %s » en « %s » ?

en: Cannot rename file ‘%s’ to ‘%s’
fr: Impossible de renommer le fichier « %s » en « %s »

en: Cannot rename file ‘%s’ to ‘%s’: %s
fr: Impossible de renommer le fichier « %s » en « %s » : %s

en: File(s) not renamed
fr: Fichier(s) non renommé(s)

en: Writing tag of ‘%s’
fr: Écriture de l'étiquette de « %s »

en: Wrote tag of ‘%s’
fr: L'étiquette de « %s » a été écrite

en: Cannot write tag in file ‘%s’
fr: Impossible d'écrire l'étiquette dans le fichier « %s »

en: Tag Write Error
fr: Erreur d'écriture de l'étiquette

en: Cannot read directory ‘%s’
fr: Impossible de lire le répertoire « %s »

en: Directory Read Error
fr: Erreur de lecture du répertoire

note: Read the directory recursively
en: Search in progress…
fr: Recherche en cours…

en: Found one file in this directory and subdirectories | Found %u files in this directory and subdirectories
fr[0]: Un fichier trouvé dans ce répertoire et ses sous-répertoires
fr[1]: %u fichiers trouvés dans ce répertoire et ses sous-répertoires

en: Found one file in this directory | Found %u files in this directory
fr[0]: Un fichier trouvé dans ce répertoire
fr[1]: %u fichiers trouvés dans ce répertoire

en: No file found in this directory and subdirectories
fr: Aucun fichier trouvé dans ce répertoire et ses sous-répertoires

en: No file found in this directory
fr: Aucun fichier trouvé dans ce répertoire

en: Error opening directory ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de l'ouverture du répertoire « %s » : %s

en: Searching for audio files…
fr: Recherche de fichiers audio en cours…

en: Searching
fr: Recherche en cours

en: _Stop
fr: A_rrêter

en: File not found
fr: Fichier introuvable

en: Cannot query file information ‘%s’
fr: Impossible d'obtenir les informations du fichier « %s »

en: Read-only file
fr: Fichier en lecture seule

en: Error reading ID3 tag from file ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de la lecture de l'étiquette ID3 du fichier « %s » : %s

en: Error reading tag from Ogg file ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de la lecture de l'étiquette du fichier Ogg « %s » : %s

en: Error reading tag from FLAC file ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de la lecture de l'étiquette du fichier FLAC « %s » : %s

en: Error reading APE tag from file ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de la lecture de l'étiquette APE du fichier « %s » : %s

en: Error reading tag from MP4 file ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de la lecture de l'étiquette du fichier MP4 « %s » : %s

en: Error reading tag from WavPack file ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de la lecture de l'étiquette du fichier WavPack « %s » : %s

en: Error reading tag from Opus file ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de la lecture de l'étiquette du fichier Opus « %s » : %s

en: The year value ‘%s’ seems to be invalid in file ‘%s’. The information will be lost when saving
fr: La valeur de l'année « %s » semble non valide dans le fichier « %s ». Cette information sera perdue lors de l'enregistrement de l'étiquette

en: Automatic corrections applied for file ‘%s’
fr: Corrections automatiques appliquées sur le fichier « %s »

en: Error reading file ‘%s’
fr: Erreur lors de la lecture du fichier « %s »

en: Insert a blank line
fr: Insérer une ligne vide

en: Delete this line
fr: Supprimer cette ligne

en: Move this line up
fr: Remonter cette ligne

en: Move this line down
fr: Descendre cette ligne

en: You must type a program name
fr: Vous devez saisir un nom de programme

en: Program Name Error
fr: Erreur de nom de programme

en: JPEG image
fr: Image JPEG

en: PNG image
fr: Image PNG

en: GIF image
fr: Image GIF

en: Unknown image
fr: Image inconnue

en: 32×32 pixel PNG file icon
fr: Icône PNG de 32x32 pixels

en: Other file icon
fr: Autre icône

en: Cover (front)
fr: Couverture (face avant)

en: Cover (back)
fr: Couverture (face arrière)

en: Leaflet page
fr: Page du livret

en: Media (such as label side of CD)
fr: Média (comme le côté imprimé du CD)

en: Lead artist/lead performer/soloist
fr: Artiste principal/interprète principal/soliste

en: Artist/performer
fr: Artiste/interprète

en: Conductor
fr: Chef d'orchestre

en: Band/Orchestra
fr: Groupe/orchestre

en: Lyricist/text writer
fr: Parolier/écrivain

en: Recording location
fr: Lieu d'enregistrement

en: During recording
fr: Pendant l'enregistrement

en: During performance
fr: Pendant l'interprétation

en: Movie/video screen capture
fr: Film/capture d'écran vidéo

en: A bright colored fish
fr: Un poisson aux couleurs vives

en: Band/Artist logotype
fr: Logo du groupe/de l'artiste

en: Publisher/studio logotype
fr: Sigle de la maison d'édition/du studio

en: Unknown image type
fr: Type d'image inconnu

en: Cannot write playlist file ‘%s’
fr: Impossible d'écrire la liste de lecture « %s »

en: Playlist File Error
fr: Erreur du fichier liste de lecture

en: Wrote playlist file ‘%s’
fr: La liste de lecture « %s » a été écrite

en: Invalid scanner mask
fr: Masque de scanner non valide

en: The selected default path is invalid
fr: Le chemin par défaut sélectionné n'est pas valide

en: Path: ‘%s’
    Error: %s
fr: Chemin : « %s »
    Erreur : %s

en: Invalid Path Error
fr: Erreur de chemin non valide

en: Cannot calculate CRC value of file ‘%s’
fr: Impossible de calculer la valeur CRC du fichier « %s »

en: Tag successfully scanned
fr: Étiquette scannée avec succès

en: Tag successfully scanned ‘%s’
fr: Étiquette scannée avec succès « %s »

en: The extension ‘%s’ was not found in filename ‘%s’
fr: L'extension « %s » n'a pas été trouvée dans le nom de fichier « %s »

en: Cannot find separator ‘%s’ within ‘%s’
fr: Impossible de trouver le séparateur « %s » dans « %s »

en: Could not convert filename ‘%s’ into system filename encoding
fr: Impossible de convertir le nom du fichier « %s » vers le codage du nom de fichiers système

en: New filename successfully scanned
fr: Nouveau nom de fichier scanné avec succès

en: New filename successfully scanned ‘%s’
fr: Nouveau nom de fichier scanné avec succès %s

en: Error while processing fields ‘%s’
fr: Erreur lors du traitement des champs « %s »

en: New_mask
fr: Nouveau_masque

en: All tags have been scanned
fr: Toutes les étiquettes ont été scannées

en: Found one file | Found %d files
fr[0]: Un fichier trouvé
fr[1]: %d fichiers trouvés

en: Ready to search…
fr: Prêt à rechercher…

en: Cannot write list to file ‘%s’: %s
fr: Erreur : impossible d'écrire la liste dans le fichier « %s » : %s

note: Fall back to defaults.
en: Loading default ‘Fill Tag’ masks…
fr: Chargement des masques par défaut pour « Compléter l'étiquette »…

note: Fall back to defaults.
en: Loading default ‘Rename File’ masks…
fr: Chargement des masques par défaut pour « Renommer le fichier »…

en: Ready to start
fr: Prêt à démarrer

en: Selected files tagged with title ‘%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec le titre « %s »

en: Removed title from selected files
fr: Le champ Titre a été supprimé des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with artist ‘%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec l'artiste « %s »

en: Removed artist from selected files
fr: Le champ Artiste a été supprimé des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with album artist ‘%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec l'artiste de l'album « %s »

en: Removed album artist from selected files
fr: Le champ Artiste de l'album a été supprimé des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with album ‘%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec l'album « %s »

en: Removed album name from selected files
fr: Le champ Nom d'album a été supprimé des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with disc number ‘%s/%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec le numéro de disque « %s/%s »

en: Selected files tagged with disc number like ‘xx’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec le numéro de disque du type « xx »

en: Removed disc number from selected files
fr: Le champ Numéro de disque a été supprimé des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with year ‘%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec l'année « %s »

en: Removed year from selected files
fr: Le champ Année a été supprimée des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with track like ‘xx/%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec un numéro de piste du type « xx/%s »

en: Selected files tagged with track like ‘xx’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec un numéro de piste du type « xx »

en: Removed track number from selected files
fr: Le champ Numéro de piste a été supprimée des fichiers sélectionnés

note: msg = g_strdup_printf(_("All %d tracks numbered sequentially."), ETCore->ETFileSelectionList_Length);
en: Selected tracks numbered sequentially
fr: Les pistes sélectionnées ont été renumérotées séquentiellement

en: Selected files tagged with genre ‘%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec le genre « %s »

en: Removed genre from selected files
fr: Le champ genre a été supprimé des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with comment ‘%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec le commentaire « %s »

en: Removed comment from selected files
fr: Le commentaire a été supprimé des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with composer ‘%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec le compositeur « %s »

en: Removed composer from selected files
fr: Le compositeur a été supprimé des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with original artist ‘%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec l'artiste original « %s »

en: Removed original artist from selected files
fr: L'artiste original a été supprimé des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with copyright ‘%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec le copyright « %s »

en: Removed copyright from selected files
fr: Le copyright a été supprimé des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with URL ‘%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec l'URL « %s »

en: Removed URL from selected files
fr: L'URL a été supprimé des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with encoder name ‘%s’
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec le nom d'encodeur « %s »

en: Removed encoder name from selected files
fr: Le nom de l'encodeur a été supprimé des fichiers sélectionnés

en: Selected files tagged with images
fr: Les fichiers sélectionnés sont étiquetés avec ces images

en: Removed images from selected files
fr: Les images ont été supprimées des fichiers sélectionnés

note: Menu items
en: Tag selected files with this field
fr: Étiqueter les fichiers sélectionnés avec ce champ

en: All uppercase
fr: Tout en majuscules

en: All lowercase
fr: Tout en minuscules

en: First letter uppercase
fr: Première lettre en majuscule

en: First letter uppercase of each word
fr: Première lettre de chaque mot en majuscule

en: Insert space before uppercase letter
fr: Insérer une espace avant une majuscule

en: Remove duplicate spaces or underscores
fr: Supprimer les espaces ou soulignements en double

en: Remove all text
fr: Supprimer tous le texte

en: Error parsing image data ‘%s’
fr: Erreur de lecture des données de l'image « %s »

en: Cannot display the image because not enough data has been read to determine how to create the image buffer
fr: Impossible d'afficher l'image, car il n'y a pas assez de données lues pour déterminer comment créer le tampon de l'image

en: Cannot display the image
fr: Impossible d'afficher l'image

en: Not enough data has been read to determine how to create the image buffer.
fr: Pas assez de données lues pour déterminer comment créer le tampon de l'image.

en: Load Image File
fr: Charger le fichier image

en: Image file not loaded ‘%s’
fr: Fichier image non chargé « %s »

en: Cannot open file ‘%s’
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %s »

en: Image File Error
fr: Erreur du fichier image

en: Image file loaded
fr: Fichier image chargé

en: Add Images
fr: Ajouter les images

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: PNG and JPEG
fr: PNG et JPEG

en: Image Properties %d/%d
fr: Propriétés de l'image %d/%d

en: Save Image %d/%d
fr: Enregistrer l'image %d/%d

en: Image file not saved ‘%s’
fr: Fichier image non enregistré « %s »

en: Tag selected files with this genre
fr: Étiquette les fichiers sélectionnés avec ce genre

en: ID3 Tag
fr: Étiquette ID3

en: Ogg Vorbis Tag
fr: Étiquette Ogg Vorbis

en: FLAC Vorbis Tag
fr: Étiquette FLAC Vorbis

en: APE Tag
fr: Étiquette APE

en: MP4/M4A/AAC Tag
fr: Étiquette MP4/M4A/AAC

en: Wavpack Tag
fr: Étiquette Wavpack

en: Opus Tag
fr: Étiquette Opus

en: Error while opening file: %s
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier : « %s »

en: Failed to write APE tag
fr: Échec de l'écriture des étiquettes APE

en: Error opening FLAC file
fr: Erreur lors de l'ouverture d'un fichier FLAC

en: FLAC File
fr: Fichier FLAC

note: Mode mpeg4ip library seems to always return -1
en: Channels:
fr: Canaux :

en: Error while opening file ‘%s’ as FLAC: %s
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier « %s » en FLAC : %s

en: Failed to write comments to file ‘%s’: %s
fr: Erreur : impossible d'écrire les commentaires au fichier « %s » : %s

en: As the following corrupted file ‘%s’ will cause an error in id3lib, it will not be processed
fr: Comme le fichier corrompu « %s » va causer une erreur dans id3lib, il ne sera pas traité

en: Corrupted file
fr: Fichier corrompu

en: Removed tag of ‘%s’
fr: L'étiquette de « %s » a été supprimée

en: Error while removing ID3v1 tag of ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de la suppression de l'étiquette ID3v1 de « %s » : %s

en: Error while removing ID3v2 tag of ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de la suppression de l'étiquette ID3v2 de « %s » : %s

en: Error while updating ID3v2 tag of ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de la mise à jour de l'étiquette ID3v2 de « %s » : %s

en: You have tried to save this tag to Unicode but it was detected that your version of id3lib is buggy
fr: Vous avez essayé d'enregistrer cette étiquette en Unicode, mais il a été détecté que votre version d'id3lib est buggée

en: If you reload this file, some characters in the tag may not be displayed correctly. Please, apply the patch src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff to id3lib, which is available in the EasyTAG package sources.
    Note that this message will appear only once.
    
    File: %s
fr: Si vous rechargez ce fichier, certains caractères de l'étiquette peuvent ne pas s'afficher correctement. Veuillez appliquer le patch src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff à id3lib. Il est disponible dans les sources du paquet EasyTAG.
    Veuillez noter que ce message ne s'affichera qu'une seule fois.
    
    Fichier : %s

en: Buggy id3lib
fr: Bug d'id3lib

en: Error while updating ID3v1 tag of ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de la mise à jour de l'étiquette ID3v1 de « %s » : %s

en: No error reported
fr: Aucune erreur n'a été rapportée

en: No available memory
fr: Pas de mémoire disponible

en: No data to parse
fr: Aucune donnée à analyser

en: Improperly formatted data
fr: Données mal formatées

en: No buffer to write to
fr: Aucun tampon vers lequel écrire

en: Buffer is too small
fr: Le tampon est trop petit

en: Invalid frame ID
fr: Identifiant du cadre non valide

en: Requested field not found
fr: Le champ demandé n'a pas été trouvé

en: Unknown field type
fr: Type de champ inconnu

en: Tag is already attached to a file
fr: L'étiquette est déjà jointe à un fichier

en: Invalid tag version
fr: Version de l'étiquette non valide

en: No file to parse
fr: Aucun fichier à analyser

en: Attempting to write to a read-only file
fr: Tentative d'écriture vers un fichier en lecture seule

en: Error in compression/uncompression
fr: Erreur dans la compression/décompression

en: Unknown error message
fr: Message d'erreur inconnu

en: Error while creating temporary file
fr: Erreur lors de la création du fichier temporaire

en: Error reading tags from file
fr: Erreur lors de la lecture des étiquettes du fichier

en: Error opening Monkey’s Audio file
fr: Erreur lors de l'ouverture d'un fichier Monkey's Audio

en: Monkey's Audio File
fr: Fichier Monkey's Audio

note: Mode changed to profile name
en: Profile:
fr: Profil :

en: MP4 format invalid
fr: Format MP4 non valide

en: Error reading properties from file
fr: Erreur lors de la lecture des propriétés du fichier

en: MP4/AAC File
fr: Fichier MP4/AAC

en: Error while opening file ‘%s’: %s
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier « %s » : %s

en: Error reading tags from file ‘%s’
fr: Erreur lors de la lecture de l'étiquette du fichier « %s »

en: Stereo
fr: Stéréo

en: Joint stereo
fr: Stéréo combinée

en: Dual channel
fr: Deux canaux

en: Single channel
fr: Canal unique

en: MP3 File
fr: Fichier MP3

en: MP2 File
fr: Fichier MP2

en: Error opening Musepack file
fr: Erreur lors de l'ouverture d'un fichier Musepack

en: MusePack File
fr: Fichier MusePack

en: The specified bitstream does not exist or the file has been initialized improperly
fr: Le flux spécifié n'existe pas ou le fichier a été mal initialisé

en: Read from media returned an error
fr: La lecture du média a retourné une erreur

en: Bitstream is not Vorbis data
fr: Le flux ne contient pas de données Vorbis

en: Vorbis version mismatch
fr: Version Vorbis inadaptée

en: Invalid Vorbis bitstream header
fr: En-tête non valide dans le flux Vorbis

en: Internal logic fault, indicates a bug or heap/stack corruption
fr: Erreur logique interne ; indique un bug ou une corruption de tas/pile

en: Failed to open file as Vorbis: %s
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier en Vorbis : %s

en: Ogg Vorbis File
fr: Fichier Ogg Vorbis

en: Speex File
fr: Fichier Speex

en: Opus File
fr: Fichier Opus

en: Wavpack File
fr: Fichier Wavpack
