easytag master - en to id translation catalogue (436 entries)

en: View and edit tags for MP3, MP2, MP4/AAC, FLAC, Ogg Opus, Ogg Speex, Ogg Vorbis, MusePack, Monkey's Audio and WavPack files.
id: Lihat dan sunting tag bagi berkas-berkas MP3, MP2, MP4/AAC, FLAC, Ogg Opus, Ogg Speex, Ogg Vorbis, MusePack, Monkey’s Audio, dan WavPack.

en: Look up albums in online databases, bulk edit tags, create playlists and rename a collection of files.
id: Cari album dalam basis data daring, sunting masal tag, buat daftar putar, dan ubah nama suatu koleksi berkas.

en: A simple and nice GTK+ interface makes tagging easier under GNU/Linux and Windows.
id: Antar muka GTK+ yang sederhana dan manis, yang memudahkan men-tag di bawah GNU/Linux dan Windows.

en: Browse Directory With
id: Ramban Direktori Dengan

en: Run Program
id: Jalankan Program

note: * The button to select a directory to browse
en: _Open
id: _Buka

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Execute
id: _Jalankan

en: Open Files With
id: Buka Berkas Dengan

note: Only directories changed
en: Rename Directory
id: Ubah Nama Direktori

en: Rename directory preview
id: Pratinjau ubah nama direktori

en: File:
id: Berkas:

en: Content of Text File
id: Isi Berkas Teks

en: Insert a blank line before the selected line
id: Sisipkan satu baris kosong sebelum baris yang dipilih

en: Delete the selected line
id: Hapus baris yang dipilih

en: Delete all blank lines
id: Hapus semua baris kosong

en: Reload
id: Muat Ulang

en: List of Files
id: Daftar Berkas

en: Selected line:
id: Baris yang dipilih

note: Check box to run the scanner
en: Run the current scanner for each file
id: Jalankan pemindai saat ini bagi setiap berkas

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _About
id: Tent_ang

en: _Quit
id: _Keluar

en: _File
id: _Berkas

en: Open Files With…
id: Buka Berkas Dengan...

en: Run Audio Player
id: Jalankan Pemutar Audio

en: Invert File Selection
id: Balikkan Pilihan Berkas

en: Delete Files
id: Hapus Berkas

en: Redo for File
id: Jadi Lagi untuk Berkas

en: _Save Files
id: _Simpan Berkas

en: _Force Save Files
id: _Paksa Simpan Berkas

en: _Edit
id: _Sunting

en: _Find…
id: _Cari…

en: Unselect All
id: Pilih Tak Satupun

en: Undo
id: Tak Jadi

en: Redo
id: Jadi Lagi

en: _Remove Tags
id: _Hapus Tag

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _View
id: _Tilik

en: Process Fields
id: Proses ruas

en: Sort List by Tag
id: Urutkan Daftar berdasar Tag

en: Ascending by track number
id: Urut naik berdasar nomor trek

en: Descending by track number
id: Urut turun berdasar nomor trek

en: Ascending by title
id: Urut naik berdasar judul

en: Descending by title
id: Urut turun berdasar judul

en: Ascending by artist
id: Urut naik berdasar artis

en: Descending by artist
id: Urut turun berdasar artis

en: Ascending by album artist
id: Urut naik berdasar artis album

en: Descending by album artist
id: Urut turun berdasar artis album

en: Ascending by album
id: Urut naik berdasar album

en: Descending by album
id: Urut turun berdasar album

en: Ascending by year
id: Urut naik berdasar tahun

en: Descending by year
id: Urut turun berdasar tahun

en: Ascending by genre
id: Urut naik berdasar aliran

en: Descending by genre
id: Urut turun berdasar aliran

en: Ascending by comment
id: Urut naik berdasar komentar

en: Descending by comment
id: Urut turun berdasar komentar

en: Ascending by composer
id: Urut naik berdasar komponis

en: Descending by composer
id: Urut turun berdasar komponis

en: Ascending by original artist
id: Urut naik berdasar artis asli

en: Descending by original artist
id: Urut turun berdasar artis asli

en: Ascending by copyright
id: Urut naik berdasar hak cipta

en: Descending by copyright
id: Urut turun berdasar hak cipta

en: Ascending by URL
id: Urut naik berdasar URL

en: Descending by URL
id: Urut turun berdasar URL

en: Ascending by encoder name
id: Urut naik berdasar nama enkoder

en: Descending by encoder name
id: Urut turun berdasar nama enkoder

en: Sort List by Property
id: Urutkan Daftar berdasar Properti

en: Ascending by filename
id: Urut naik berdasar nama berkas

en: Descending by filename
id: Urut turun berdasar nama berkas

en: Ascending by creation date
id: Urut naik berdasar tanggal pembuatan

en: Descending by creation date
id: Urut turun berdasar tanggal pembuatan

en: Ascending by file type
id: Urut naik berdasar tipe berkas

en: Descending by file type
id: Urut turun berdasar tipe berkas

en: Ascending by file size
id: Urut naik berdasar ukuran berkas

en: Descending by file size
id: Urut turun berdasar ukuran berkas

en: Ascending by duration
id: Urut naik berdasar durasi

en: Descending by duration
id: Urut turun berdasar durasi

en: Reload Directory
id: Muat Ulang Direktori

en: Show Hidden Directories
id: Tampilkan Direktori Tersembunyi

en: _Browser
id: Peram_ban

en: Set _Current Path as Default
id: _Atur Path Saat Ini sebagai Bawaan

en: Rename Directory…
id: Ubah Nama Direktori…

en: Browse Directory With…
id: Ramban Direktori Dengan…

en: Browse _Subdirectories
id: Ramban _Subdirektori

en: _Miscellaneous
id: _Rupa-rupa

en: CDD_B Search…
id: Pencarian CDD_B…

en: Load Filenames From a Text File…
id: Muat Nama-nama Berkas Dari Berkas Teks...

en: Generate Playlist…
id: Buat Daftar Putar...

en: _Home Directory
id: Direktori Ruma_h

en: Desktop Directory
id: Direktori Desktop

en: Documents Directory
id: Direktori Dokumen

en: Downloads Directory
id: Direktori Unduh

en: Music Directory
id: Direktori Musik

en: _Parent Directory
id: _Direktori Induk

en: _Default Directory
id: _Direktori Baku

en: _First File
id: Berkas _Pertama

en: _Next File
id: Berkas Selanjut_nya

en: _Last File
id: Berkas Ter_akhir

en: CDDB Search Files…
id: Cari Berkas CDDB…

en: Filename
id: Nama berkas

en: Create playlist in the parent directory
id: Buat daftar putar di direktori induk

en: Browser
id: Peramban

en: Browse subdirectories
id: Meramban subdirektori

en: Search hidden directories
id: Cari direktori-direktori tersembunyi

en: General
id: Umum

en: Display changed files in list using:
id: Tampilkan berkas yang berubah dalam daftar memakai:

en: Red color
id: Warna merah

en: Bold style
id: Gaya tebal

en: File Settings
id: Pengaturan Berkas

en: Convert filename extension to:
id: Konversikan ekstensi nama berkas menjadi:

en: Lower Case
id: Huruf Kecil

en: Upper Case
id: Huruf Besar

en: Title
id: Judul

note: Translators: This option is for the previous 'search in' option. * For instance, translate this as "Search in:" "Artist".
en: Artist
id: Artis

en: Genre
id: Aliran

en: Comment
id: Komentar

en: Composer
id: Komposer

en: Original artist
id: Artis asli

en: Version:
id: Versi:

note: Translators: This option is for the previous 'search in' option. * For instance, translate this as "Search in:" "Other".
en: Other
id: Lainnya

en: Transliterate
id: Transliterasi

en: Fields
id: Ruas

en: Scanner
id: Pemindai

en: Port:
id: Porta:

en: CGI Path:
id: Path CGI:

en: Proxy
id: Proksi

en: Confirmation
id: Konfirmasi

en: Application
id: Aplikasi

en: Search:
id: Cari:

en: Case sensitive
id: Peka huruf besar kecil

note: Button to quit.
en: _Close
id: _Tutup

en: Album Artist
id: Artis Album

en: Year
id: Tahun

en: Track
id: Trek

en: Original Artist
id: Artis Asli

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Encoded By
id: Dienkode Oleh

en: Image Type
id: Tipe Citra

en: Description
id: Deskripsi

en: _Accept
id: Terim_a

en: First file
id: Berkas pertama

en: _Previous File
id: Berkas Se_belumnya

en: Previous file
id: Berkas sebelumnya

en: Next file
id: Berkas selanjutnya

en: Last file
id: Berkas terakhir

en: _Show Scanner
id: _Tampilkan Pemindai

en: Show scanner
id: Tampilkan pemindai

en: Remove tags
id: Hapus tag

en: _Undo
id: Ta_k Jadi

en: R_edo
id: Jadi _Lagi

en: Save changes to selected files
id: Simpan perubahan ke berkas-berkas yang dipilih

en: Invert file selection
id: Balikkan pilihan berkas

en: Search filenames and tags
id: Cari nama berkas dan tag

en: CDDB Search
id: Pencarian CDDB

en: Generate a playlist
id: Membuat suatu daftar putar

en: Stop
id: Berhenti

en: Stop the current action
id: Hentikan aksi saat ini

en: CDDB proxy hostname
id: Nama host proksi CDDB

en: CDDB proxy port
id: Port proksi CDDB

en: CDDB proxy username
id: Nama pengguna proksi CDDB

en: CDDB proxy password
id: Sandi proksi CDDB

en: Remove spaces
id: Buang spasi

en: View and edit tags in audio files
id: Lihat dan sunting tag dalam berkas audio

en: Print the version and exit
id: Cetak versi dan keluar

en: Select a directory to browse
id: Pilih direktori untuk diramban

en: Website: %s
id: Situs web: %s

en: - Tag and rename audio files
id: - Tag dan ubah nama berkas audio

en: _Delete
id: _Hapus

en: Delete File
id: Hapus Berkas

en: Some files were not deleted
id: Beberapa berkas tak dihapus

en: All files have been deleted
id: Semua berkas telah dihapus

en: All tags have been removed
id: Semua tag telah dihapus

note: Quit EasyTAG.
en: Normal exit
id: Keluar normal

en: Some files have been modified but not saved
id: Beberapa berkas telah diubah tapi tak disimpan

en: _Save
id: _Simpan

en: Quit
id: Keluar

en: Do you really want to quit?
id: Anda benar-benar ingin berhenti?

en: Confirm Directory Change
id: Konfirmasikan Perubahan Direktori

en: <All albums>
id: <Semua album>

en: Tree
id: Pohon

en: Disc
id: Diska

en: # Albums
id: # Album

en: # Files
id: # Berkas

note: * The label for displaying number of files in path (without subdirs) Translators: No files, as in "0 files".
en: No files
id: Tak ada berkas

en: Artist & Album
id: Artis & Album

en: You must type a directory name
id: Anda mesti mengetikkan suatu nama direktori

en: Directory Name Error
id: Galat Nama Direktori

en: Rename File Error
id: Galat Pengubahan Nama Berkas

en: Rename Directory Error
id: Galat Pengubahan Nama Direktori

en: Directory renamed
id: Direktori diubah nama

en: Resolving host '%s'…
id: Mengurai host ‘%s’…

en: Cannot set options on the newly-created socket
id: Tak bisa menata opsi pada soket yang baru saja dibuat

en: Receiving data (%s)…
id: Sedang menerima data (%s)…

note: g_print("Request Cddb_Get_Album_Tracks_List : '%s'\n", cddb_in); Send the request g_print("Request Cddb_Search_Album_List_From_String_Freedb : '%s'\n", cddb_in); g_print("Request Cddb_Search_Album_List_From_String_Gnudb : '%s'\n", cddb_in);
en: Sending request…
id: Sedang mengirim permintaan…

note: Read the answer * Read the answer
en: Receiving data…
id: Sedang menerima data…

en: The server returned a bad response
id: Server mengembalikan respon yang buruk

note: Load the track list of the album
en: Loading album track list…
id: Sedang memuat daftar trek album...

en: Sorry, the web-based search is currently not available
id: Maaf, pencarian berbasis web saat ini tak tersedia

en: Found one matching album | Found %d matching albums
id[0]: Menemukan %d album yang cocok

en: More results to load…
id: Lebih banyak hasil untuk dimuat...

en: The number of CDDB results does not match the number of selected files
id: Banyaknya hasil CDDB tak cocok dengan cacah berkas yang dipilih

en: Artist / Album
id: Artis / Album

en: Category
id: Kategori

note: Note: don't set "" instead of NULL else this will cause problem with translation language Translators: This option is for the previous 'search in' option. * For instance, translate this as "Search in:" "Track Name".
en: Track Name
id: Nama Trek

en: Duration
id: Durasi

note: * 1 - Page for automatic search (generate the CDDBId from files)
en: Automatic Search
id: Pencarian Otomatis

en: Request CDDB
id: Permintaan CDDB

note: Button to generate CddbId and request string from the selected files. Button to run the search.
en: _Search
id: _Cari

en: Stop the search
id: Hentikan pencarian

note: * 2 - Page for manual search
en: Manual Search
id: Pencarian Manual

en: Words:
id: Kata:

note: * Search options
en: Search In:
id: Cari Di:

note: Translators: This option is for the previous 'search in' option. * For instance, translate this as "Search in:" "Classical".
en: Classical
id: Klasik

note: Translators: This option is for the previous 'search in' option. * For instance, translate this as "Search in:" "Misc".
en: Misc.
id: Rupa-rupa

en: others that do not fit in the above categories
id: lainnya yang tak masuk ke kategori di atas

en: movies, shows
id: film, pertunjukan

note: Button to display/hide the categories.
en: Categories
id: Kategori

note: * Results command
en: Results:
id: Hasil:

en: Unselect all lines
id: Tak pilih baris manapun

en: Invert lines selection
id: Balikkan pilihan baris

en: Select all lines
id: Pilih semua baris

note: * Apply results to fields...
en: Set Into:
id: Menjadi:

en: Track #
id: Trek #

en: # Tracks
id: # Trek

note: Check box to use DLM (also used in the preferences window)
en: Match lines with the Levenshtein algorithm
id: Cocokkan baris dengan algoritma Levenshtein

en: Ready to search
id: Siap mencari

en: No file selected
id: Tak ada berkas yang dipilih

note: The CD redbook standard defines the maximum number of tracks as 99, any queries with more than 99 tracks will never return a result.
en: More than 99 files selected. Cannot send request
id: Lebih dari 99 berkas dipilih. Tak bisa mengirim permintaan

en: One file selected | %d files selected
id[0]: %d berkas dipilih

en: Arabic (IBM-864)
id: Arab (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
id: Arab (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
id: Arab (Windows-1256)

en: Baltic (ISO-8859-13)
id: Baltik (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
id: Baltik (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
id: Baltik (Windows-1257)

en: Central European (IBM-852)
id: Eropa Tengah (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
id: Eropa Tengah (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
id: Eropa Tengah (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
id: Cina Disederhanakan (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
id: Cina Disederhanakan (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
id: Cina Tradisional (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
id: Cina Tradisional (Big5-HKSCS)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
id: Cyrillic (ISO-8859-6)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
id: Cyrillic/Rusia (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
id: Cyrillic/Ukrania (KOI8-U)

en: English (US-ASCII)
id: Inggris (US-ASCII)

en: Greek (ISO-8859-7)
id: Yunani (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
id: Yunani (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
id: Ibrani (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
id: Ibrani (Windows-1255)

en: Japanese (EUC-JP)
id: Jepang (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
id: Jepang (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
id: Jepang (Shift-JIS)

en: Korean (EUC-KR)
id: Korea (EUC-KR)

en: Nordic (ISO-8859-10)
id: Norwegia (ISO-8859-10)

en: South European (ISO-8859-3)
id: Eropa Selatan (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
id: Thailand (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
id: Turki (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
id: Turki (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
id: Turki (WIndows-1254)

note: {N_("Unicode (UTF-16BE)"),                "UTF-16BE"      }, {N_("Unicode (UTF-16LE)"),                "UTF-16LE"      }, {N_("Unicode (UTF-32BE)"),                "UTF-32BE"      }, {N_("Unicode (UTF-32LE)"),                "UTF-32LE"      },
en: Vietnamese (VISCII)
id: Vietnam (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
id: Vietnam (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
id: Ibrani Visual (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
id: Barat (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
id: Barat (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
id: Barat (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
id: Barat (Windows-1252)

en: Invalid UTF-8
id: UTF-8 tak valid

en: Do you want to continue saving the file?
id: Apakah Anda ingin melanjutkan menyimpan berkas?

en: Saving files was stopped
id: Penyimpanan berkas dihentikan

en: All files have been saved
id: Semua berkas telah disimpan

en: Confirm Tag Writing
id: Konfirmasikan Penulisan Tag

note: Directories and filename changed
en: Rename File and Directory
id: Ubah Nama Berkas dan Direktori

en: Directory rename confirmation required
id: Diperlukan konfirmasi pengubahan nama direktori

note: Only filename changed
en: Rename File
id: Ubah Nama Berkas

en: File(s) not renamed
id: Berkas tak diubah nama

en: Tag(s) written
id: Tag ditulis

en: Tag Write Error
id: Galat Tulis Tag

en: Directory Read Error
id: Galat Baca Direktori

note: Read the directory recursively
en: Search in progress…
id: Pencarian tengah berlangsung…

en: Found one file in this directory | Found %d files in this directory
id[0]: Menemukan %d berkas dalam direktori ini

en: No file found in this directory
id: Tak ditemukan berkas pada direktori ini

en: Searching for audio files…
id: Sedang mencari berkas audio…

en: Searching
id: Mencari

note: And refresh the number of files in this directory
en: One file | %u files
id[0]: %u berkas

note: Default values are MPEG data.
en: File
id: Berkas

en: Filename translation
id: Terjemahan nama berkas

note: Nothing to display Version changed to encoder version Encoder version
en: Encoder:
id: Enkoder:

en: Bitrate:
id: Laju bit:

en: Size:
id: Ukuran:

en: Duration:
id: Durasi:

en: File not found
id: Berkas tak ditemukan

en: Read-only file
id: Berkas hanya-baca

en: Insert a blank line
id: Menyisipkan suatu baris kosong

en: Delete this line
id: Menghapus baris ini

en: You must type a program name
id: Anda harus mengetikkan suatu nama program

en: Select File
id: Pilih Berkas

en: Select Directory
id: Pilih Direktori

en: JPEG image
id: Citra JPEG

en: PNG image
id: Citra PNG

en: GIF image
id: Citra GIF

en: Unknown image
id: Citra tak dikenal

en: Other file icon
id: Ikon berkas lain

en: Cover (front)
id: Sampul (depan)

en: Cover (back)
id: Sampul (belakang)

en: Leaflet page
id: Halaman leaflet

en: Conductor
id: Dirigen

en: Band/Orchestra
id: Band/Orkestra

en: Recording location
id: Lokasi perekaman

en: During recording
id: Saat perekaman

en: A bright colored fish
id: Seekor ikan berwarna cerah

en: Illustration
id: Ilustrasi

en: Unknown image type
id: Tipe citra tak dikenal

en: pixels
id: piksel

en: Type
id: Tipe

en: Playlist File Error
id: Galat Berkas Daftar Putar

note: The window
en: Preferences
id: Preferensi

note: 'Scan selected files' button
en: Scan Files
id: Pindai Berkas

en: Scan selected files
id: Pindai berkas yang dipilih

note: Option Menu
en: Scanner:
id: Pemindai:

en: Scanner Preferences
id: Preferensi Pemindai

en: Show / Hide Legend
id: Tampilkan / Sembunyikan Legenda

en: Select fields:
id: Pilih ruas:

en: Process title field
id: Proses ruas judul

en: Process album artist field
id: Proses ruas artis album

en: Process album field
id: Proses ruas album

en: Process genre field
id: Proses ruas aliran

en: Process comment field
id: Proses ruas komentar

en: Process composer field
id: Proses ruas komposer

en: Process original artist field
id: Proses ruas artis asli

en: Process copyright field
id: Proses ruas hak cipta

en: Process URL field
id: Proses ruas URL

en: Invert selection
id: Balik pilihan

en: Convert:
id: Konversikan:

note: FIXME Use translation context. A "space" at the end to allow another * translation for "to :" (needed in French!)
en: to:
id: Ke ‘%s’:

en: Do not convert
id: Jangan konversikan

en: Capitalize all
id: Kapitalkan semua

en: Lowercase all
id: Semua huruf kecil

en: Capitalize first letter
id: Kapitalkan huruf pertama

en: Detect Roman numerals
id: Deteksi angka Romawi

en: Do not change capitalization
id: Jangan ubah kapitalisasi

note: * Frame to display codes legend
en: Legend
id: Legenda

en: %a: artist
id: %a: artis

en: %c: comment
id: %c: komentar

en: %r: copyright
id: %r: hak cipta

en: %d: disc number
id: %d: nomor cakram

en: %g: genre
id: %g: aliran

en: %i: ignored
id: %i: diabaikan

en: %l: number of tracks
id: %l: cacah trek

en: %n: track
id: %n: trek

en: %t: title
id: %t: judul

en: %x: number of discs
id: %x: cacah cakram

en: %y: year
id: %y: tahun

en: All tags have been scanned
id: Semua tag telah dipindai

en: Found one file | Found %d files
id[0]: Menemukan %d berkas

en: Find Files
id: Cari Berkas

en: Ready to start
id: Siap memulai

en: All uppercase
id: Semua huruf besar

en: All lowercase
id: Semua huruf kecil

en: First letter uppercase
id: Huruf pertama kapital

en: Remove all text
id: Buang semua teks

en: Cannot display the image
id: Tak data menampilkan citra

en: Load Image File
id: Muat Berkas Citra

en: Image File Error
id: Galat Berkas Citra

en: Image file loaded
id: Berkas citra dimuat

en: Add Images
id: Tambah Citra

en: All Files
id: Semua Berkas

en: PNG and JPEG
id: PNG dan JPEG

en: Image Properties %d/%d
id: Properti Citra %d/%d

en: Save Image %d/%d
id: Simpan Citra %d/%d

note: * 1 - Page for common tag fields
en: Common
id: Umum

note: Title
en: Title:
id: Judul:

en: Tag selected files with this title
id: Berkas yang dipilih tag dengan judul ini

note: Artist
en: Artist:
id: Artis:

en: Tag selected files with this artist
id: Berkas yang dipilih tag dengan artis ini

note: Album Artist
en: Album artist:
id: Artis album:

en: Tag selected files with this album artist
id: Berkas yang dipilih tag dengan artis album ini

en: Tag selected files with this album name
id: Berkas yang dipilih tag dengan nama album ini

en: Tag selected files with this disc number
id: Berkas yang dipilih tag dengan nomor cakram ini

note: Year
en: Year:
id: Tahun:

en: Tag selected files with this year
id: Berkas yang dipilih tag dengan tahun ini

en: Track #:
id: Trek #:

en: Tag selected files with this number of tracks
id: Tag berkas yang dipilih dengan nomor trek ini

note: Genre
en: Genre:
id: Aliran:

en: Tag selected files with this genre
id: Tag berkas yang dipilih dengan genre ini

note: Comment
en: Comment:
id: Komentar:

en: Tag selected files with this comment
id: Tag berkas yang dipilih dengan komentar ini

note: Composer (name of the composers)
en: Composer:
id: Komposer:

en: Tag selected files with this composer
id: Tag berkas yang dipilih dengan komposer ini

note: Translators: Original Artist / Performer. Please try to keep this string * as short as possible, as it must fit into a narrow column.
en: Orig. artist:
id: Artis asli:

en: Tag selected files with this original artist
id: Tag berkas yang dipilih dengan artis asli ini

note: Copyright
en: Copyright:
id: Hak Cipta:

en: Tag selected files with this copyright
id: Tag berkas yang dipilih dengan hak cipta ini

en: Tag selected files with this URL
id: Tag berkas yang dipilih dengan URL ini

en: Tag selected files with this encoder name
id: Tag berkas yang dipilih dengan nama enkoder ini

note: * 2 - Page for extra tag fields Also used in ET_Display_File_Tag_To_UI.
en: Images
id: Citra

en: Add images to the tag
id: Tambahkan citra ke tag

en: Remove selected images from the tag
id: Buang citra yang dipilih dari tag

en: Save the selected images to files
id: Simpan citra yang dipilih ke berkas

en: Edit image properties
id: Sunting properti citra

en: ID3 Tag
id: Tag ID3

en: Ogg Vorbis Tag
id: Tag Ogg Vorbis

en: FLAC Vorbis Tag
id: Tag FLAC Vorbis

en: APE Tag
id: Tag APE

en: MP4/M4A/AAC Tag
id: Tag MP4/M4A/AAC

en: Wavpack Tag
id: Tag Wavpack

en: Opus Tag
id: Tag Opus

en: Images (%d)
id: Citra (%d)

en: FLAC File
id: Berkas FLAC

note: Mode mpeg4ip library seems to always return -1
en: Channels:
id: Kanal:

en: Corrupted file
id: Berkas terkorupsi

en: No error reported
id: Tak ada galat yang dilaporkan

en: No available memory
id: Tak ada memori tersedia

en: No data to parse
id: Tak ada data untuk diurai

en: No buffer to write to
id: Tak ada penyangga tempat menulis

en: Buffer is too small
id: Penyangga terlalu kecil

en: Requested field not found
id: Ruas yang diminta tak ditemukan

en: Unknown field type
id: Tipe ruas tak dikenal

en: Invalid tag version
id: Versi tag tak valid

en: No file to parse
id: Tak ada berkas yang akan diurai

en: Attempting to write to a read-only file
id: Mencoba menulis ke suatu berkas yang hanya-baca

en: Unknown error message
id: Pesan galat tak dikenal

en: Error while creating temporary file
id: Galat ketika membuat berkas sementara

note: Mode changed to profile name
en: Profile:
id: Profil:

en: MP4 format invalid
id: Format MP4 tak valid

en: MP4/AAC File
id: Berkas MP4/AAC

en: Dual channel
id: Kanal ganda

en: Single channel
id: Kanal tunggal

en: MP3 File
id: Berkas MP3

en: MP2 File
id: Berkas MP2

en: MusePack File
id: Berkas MusePack

en: Ogg Vorbis File
id: Berkas Ogg Vorbis

en: Speex File
id: Berkas Speex

en: Opus File
id: Berkas Opus

en: Wavpack File
id: Berkas WavPack
