easytag - en to pt translation catalogue (995 entries)

en: Edit audio file metadata
pt: Editar metadados de ficheiros de áudio

en: View and edit tags for MP3, MP2, MP4/AAC, FLAC, Ogg Opus, Ogg Speex, Ogg Vorbis, MusePack, Monkey's Audio and WavPack files.
pt: Ver e editar etiquetas de ficheiros MP3, MP2, MP4/AAC, FLAC, Ogg Opus, Ogg Speex, Ogg Vorbis, MusePack, Monkey"s Audio e WavPack.

en: Look up albums in online databases, bulk edit tags, create playlists and rename a collection of files.
pt: Procurar álbuns em bases de dados online, editar etiquetas em massa, criar listas de reprodução e renomear uma coleção de ficheiros.

en: A simple and nice GTK+ interface makes tagging easier under GNU/Linux and Windows.
pt: Um ambiente Gtk+ simples e agradável para simplificar a etiquetagem em GNU/Linux e Windows.

en: Audio File Metadata Editor
pt: Editar metadados de ficheiros de áudio

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mp3;tag;audio;music;
pt: mp3;etiqueta;áudio;

en: Open with EasyTAG
pt: Abrir com EasyTAG

en: Open directories and audio files with EasyTAG using the context menu
pt: Abrir pastas e ficheiros áudio com o EasyTAG usando o menu contextual

en: Choose a directory to show in the browser
pt: Escolha uma pasta a mostrar no navegador

en: _Open
pt: _Abrir

en: Select a directory to browse
pt: Selecione uma pasta para navegar

en: No files
pt: Sem ficheiros

en: Artist
pt: Artista

en: # Albums
pt: Nº de álbuns

en: # Files
pt: Nº de ficheiros

en: Album
pt: Álbum

en: Filename
pt: Nome de ficheiro

en: Title
pt: Título

en: Album Artist
pt: Artista do álbum

en: Year
pt: Ano

en: Disc
pt: Disco

en: Track
pt: Faixa

en: Genre
pt: Género

en: Comment
pt: Comentário

en: Composer
pt: Compositor

en: Original Artist
pt: Artista original

en: Copyright
pt: Direitos de autor

en: Encoded By
pt: Codificado por

en: Browse Directory With
pt: Navegar na pasta com

en: Run Program
pt: Executar programa

en: Enter the program to run; it will receive the current directory as a parameter
pt: Insira o programa a executar; ser-lhe-á passada a pasta atual como parâmetro

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Execute
pt: _Executar

en: Open Files With
pt: Abrir ficheiros com

en: Enter the program to run; it will receive the current files as a parameter
pt: Insira o programa a executar; ser-lhe-á passada o ficheiro atual como parâmetro

note: Only directories changed
en: Rename Directory
pt: Renomear pasta

note: Translators: Used when renaming a directory to a literal name (entered in a text field) rather than using a name generated from a mask.
en: Literal name:
pt: Nome literal:

en: Use mask:
pt: Usar máscara:

en: Whether to use a mask when renaming directories
pt: Se deve usar uma máscara ao renomear pastas

en: Select or type in a mask using codes (see Legend in Scanner Window) to rename the directory from tag fields
pt: Selecione ou insira uma máscara usando códigos (veja Legenda na janela Explorador) para renomear a pasta de campos de etiqueta.

en: Rename directory preview
pt: Renomear antevisão da pasta

en: _Rename
pt: _Renomear

en: CDDB Search
pt: Procura CDDB

en: Search
pt: Procurar

en: Enter the words to search (separated by a space or ‘+’)
pt: Insira as palavras a procurar (separadas por espaço ou "+")

en: _Search
pt: _Procurar

en: Search Using Selected _Files
pt: Procurar usando _Ficheiros selecionados

en: Generate the CDDB disc ID using the selected files (the order is important)
pt: Gerar a ID CDDB de disco usando os ficheiros selecionados (a ordem é importante)

en: Stop
pt: Parar

en: Stop the search
pt: Parar a procura

en: Manual Search Options
pt: Opções de procura manual

note: Translators: header for CDDB fields to use when searching
en: Search Fields
pt: Campos de procura

en: Track Name
pt: Nome da faixa

en: Other
pt: Outro

en: Categories
pt: Categorias

en: Classical
pt: Clássica

en: Folk
pt: Folclore

en: Misc.
pt: Diversas

en: Soundtrack
pt: Banda sonora

en: Results
pt: Resultados

en: Artist / Album
pt: Artista/Álbum

en: Category
pt: Categoria

en: Select lines from which tags will be applied to your files list. All lines will be processed if no line is selected.\nYou can also reorder lines in this list before using the ‘apply’ button
pt: Selecione linhas das quais as etiquetas serão aplicadas à sua lista de ficheiros. Serão processadas todas as linhas se não selecionar nenhuma.\nTambém pode reordenar as linhas nesta lista antes de usar o botão Aplicar.

note: Translators: column header for track number.
en: #
pt: Nº

en: Duration
pt: Duração

en: Select all lines
pt: Selecionar todas as linhas

en: Invert line selection
pt: Inverter seleção de linhas

en: Unselect all lines
pt: Remover todas as seleções

en: Fill Tags
pt: Preencher etiquetas

en: Track Number
pt: Número de faixa

en: Number of Tracks
pt: Número de faixas

en: Run the current scanner for each file
pt: Executar o explorador atual para cada ficheiro

en: Whether to run the tag scanner, with the current settings, on the CDDB results
pt: Se executar o explorador de etiquetas com as definições atuais, nos resultados CDDB

en: Match lines with the Levenshtein algorithm
pt: Comparar linhas com o algoritmo Levenshtein

en: Whether to use the DLM algorithm to match CDDB results to files
pt: Se deve usar o algoritmo DLM para comparar resultados CDDB com ficheiros

note: The window
en: _Close
pt: _Fechar

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: Load the selected lines or all lines (if no lines are selected)
pt: Carregar as linhas selecionadas ou todas as linhas (se não houver selecionadas)

note: Default values are MPEG data.
en: File
pt: Ficheiro

note: Nothing to display Version changed to encoder version Encoder version
en: Encoder:
pt: Codificador:

en: Bitrate:
pt: Taxa de bits:

en: Sample rate:
pt: Taxa de amostragem:

note: Mode
en: Mode:
pt: Modo:

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Duration:
pt: Duração:

en: Image Type
pt: Tipo de imagem

en: Description
pt: Descrição

en: _Accept
pt: _Aceitar

en: Log
pt: Registo

en: Load Filenames From a Text File
pt: Carregar nomes de ficheiro de um ficheiro de texto

en: File:
pt: Ficheiro:

en: Choose a Text File
pt: Escolha um ficheiro de texto

en: _Load
pt: _Carregar

en: Content of Text File
pt: Conteúdo do ficheiro de texto

en: Insert a blank line before the selected line
pt: Inserir uma linha em branco antes da linha selecionada

en: Delete the selected line
pt: Eliminar a linha selecionada

en: Delete all blank lines
pt: Eliminar todas as linhas em branco

en: Move the selected line up
pt: Mover a linha selecionada acima

en: Move the selected line down
pt: Mover a linha selecionada abaixo

en: Reload
pt: Recarregar

en: List of Files
pt: Lista de ficheiros

en: Selected line:
pt: Linha selecionada:

en: Whether to run the currently selected scanner on filenames loaded from a text file
pt: Se executar o explorador atualmente selecionado em nomes de ficheiro carregados de um ficheiro de texto

en: _Help
pt: A_Juda

en: _About
pt: _Sobre

en: _Quit
pt: _Sair

en: _File
pt: _Ficheiro

en: Open Files With…
pt: Abrir ficheiros com…

en: Run Audio Player
pt: Executar reprodutor áudio

en: Invert File Selection
pt: Inverter seleção de ficheiros

en: Delete Files
pt: Eliminar ficheiros

en: Undo for File
pt: Desfazer para ficheiro

en: Redo for File
pt: Refazer para ficheiro

en: _Save Files
pt: _Gravar ficheiros

en: _Force Save Files
pt: _Forçar gravação de ficheiros

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Find…
pt: _Localizar…

en: Select All
pt: Selecionar tudo

en: Unselect All
pt: Remover todas as seleções

en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo
pt: Refazer

en: _Remove Tags
pt: _Remover etiquetas

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _View
pt: _Ver

en: Show Scanner
pt: Mostrar explorador

en: Scanner Mode
pt: Modo do explorador

en: Rename Files and Directories
pt: Renomear ficheiros e pastas

en: Process Fields
pt: Processar campos

en: Directory Tree
pt: Árvore de pastas

en: Artists and Albums
pt: Artistas e álbuns

en: Sort List by Tag
pt: Ordenar lista por etiqueta

en: Ascending by track number
pt: Ascendente por nº de faixa

en: Descending by track number
pt: Descendente por nº de faixa

en: Ascending by title
pt: Ascendente por título

en: Descending by title
pt: Descendente por título

en: Ascending by artist
pt: Ascendente por artista

en: Descending by artist
pt: Descendente por artista

en: Ascending by album artist
pt: Ascendente por artista do álbum

en: Descending by album artist
pt: Descendente por artista do álbum

en: Ascending by album
pt: Ascendente por álbum

en: Descending by album
pt: Descendente por álbum

en: Ascending by year
pt: Ascendente por ano

en: Descending by year
pt: Descendente por ano

en: Ascending by genre
pt: Ascendente por género

en: Descending by genre
pt: Descendente por género

en: Ascending by comment
pt: Ascendente por comentário

en: Descending by comment
pt: Descendente por comentário

en: Ascending by composer
pt: Ascendente por compositor

en: Descending by composer
pt: Descendente por compositor

en: Ascending by original artist
pt: Ascendente por artista original

en: Descending by original artist
pt: Descendente por artista original

en: Ascending by copyright
pt: Ascendente por direitos de autor

en: Descending by copyright
pt: Descendente por direitos de autor

en: Ascending by URL
pt: Ascendente por URL

en: Descending by URL
pt: Descendente por URL

en: Ascending by encoder name
pt: Ascendente por nome de codificador

en: Descending by encoder name
pt: Descendente por nome de codificador

en: Sort List by Property
pt: Ordenar lista por propriedade

en: Ascending by filename
pt: Ascendente por nome de ficheiro

en: Descending by filename
pt: Descendente por nome de ficheiro

en: Ascending by creation date
pt: Ascendente por data de criação

en: Descending by creation date
pt: Descendente por data de criação

en: Ascending by file type
pt: Ascendente por tipo de ficheiro

en: Descending by file type
pt: Descendente por tipo de ficheiro

en: Ascending by file size
pt: Ascendente por tamanho de ficheiro

en: Descending by file size
pt: Descendente por tamanho de ficheiro

en: Ascending by duration
pt: Ascendente por duração

en: Descending by duration
pt: Descendente por duração

en: Ascending by bit rate
pt: Ascendente por taxa de bits

en: Descending by bit rate
pt: Descendente por taxa de bits

en: Ascending by sample rate
pt: Ascendente por taxa de amostragem

en: Descending by sample rate
pt: Descendente por taxa de amostragem

en: Collapse Tree
pt: Colapsar árvore

en: Reload Tree
pt: Recarregar árvore

en: Reload Directory
pt: Recarregar pasta

en: Show Hidden Directories
pt: Mostrar pastas ocultas

en: _Browser
pt: _Navegador

en: Set _Current Path as Default
pt: _Caminho atual como predefinição

en: Rename Directory…
pt: Renomear pasta…

en: Browse Directory With…
pt: Navegar na pasta com…

en: Browse _Subdirectories
pt: Navegar nas _Subpastas

en: _Miscellaneous
pt: _Miscelânea

en: CDD_B Search…
pt: _Procura CDDB…

en: Load Filenames From a Text File…
pt: Carregar nomes de ficheiro de um ficheiro de texto…

en: Generate Playlist…
pt: Gerar lista de reprodução…

en: _Go
pt: _Ir

en: _Home Directory
pt: _Pasta inicial

en: Desktop Directory
pt: Pasta Área de trabalho

en: Documents Directory
pt: Pasta Documentos

en: Downloads Directory
pt: Pasta Transferências

en: Music Directory
pt: Pasta Música

en: _Parent Directory
pt: _Pasta-mãe

en: _Default Directory
pt: Pasta pre_Definida

en: _First File
pt: _Primeiro ficheiro

en: Previous File
pt: Ficheiro anterior

en: _Next File
pt: Ficheiro _Seguinte

en: _Last File
pt: Último _Ficheiro

en: Home Directory
pt: Pasta inicial

en: Default Directory
pt: Pasta predefinida

en: Set Current Path as Default
pt: Caminho atual como predefinição

en: Browse Subdirectories
pt: Navegar nas subpastas

en: Invert Selection
pt: Inverter seleção

en: CDDB Search Files…
pt: Ficheiros de procura CDDB…

en: Find…
pt: Localizar…

en: Clear Log
pt: Limpar registo

en: Generate Playlist
pt: Gerar lista de reprodução

en: Use directory name
pt: Usar nome da pasta

en: Options
pt: Opções

en: Include only the selected files
pt: Incluir só os ficheiros selecionados

en: Whether to use only the selected files or all files when creating playlists
pt: Se deve usar só os ficheiros selecionados ou todos os ficheiros ao criar listas de reprodução

en: Use full path for files in playlist
pt: Usar caminho completo para ficheiros na lista de reprodução

en: Use relative path for files in playlist
pt: Usar caminho relativo para ficheiros na lista de reprodução

en: Create playlist in the parent directory
pt: Criar lista de reprodução na pasta-mãe

en: Whether to create the playlist in the parent directory
pt: Se deve criar a lista de reprodução na pasta-mãe

en: Use DOS directory separator
pt: Usar separador de pastas do DOS

en: Whether to use backslash as directory separator when generating playlists
pt: Se deve usar a barra esquerda como separador de pastas ao gerar listas de reprodução

en: Content
pt: Conteúdo

en: Write only list of files
pt: Escrever só lista de ficheiros

en: Write information using filename
pt: Escrever informação usando o nome de ficheiro

en: Write information using:
pt: Escrever informação usando:

en: Preferences
pt: Preferências

en: Browser
pt: Navegador

en: Default Directory:
pt: Pasta predefinida:

en: The default path to search for music files
pt: O caminho predefinido para procurar ficheiros de música

en: Load on startup the default directory or the directory passed as argument
pt: No arranque, carregar a pasta predefinida ou a pasta passada como argumento

en: Whether to load the default path (or the path passed as an argument) on application startup
pt: Se deve carregar a pasta predefinida (ou a pasta passada como argumento) no arranque da aplicação

en: Browse subdirectories
pt: Navegar nas subpastas

en: Whether to search subdirectories for audio files when reading a directory in the browser
pt: Se deve procurar nas subpastas por ficheiros áudio ao ler uma pasta no navegador

en: Expand the subdirectories of the selected directory
pt: Expandir as subpastas da pasta selecionada

en: Whether to expand the subdirectories of a node in the directory browser when selecting it
pt: Se deve expandir as subpastas de um nó no navegador de pastas ao selecioná-lo

en: Search hidden directories
pt: Procurar em pastas ocultas

en: Whether to show hidden directories when showing a directory in the browser
pt: Se deve mostrar pastas ocultas ao mostrar uma pasta no navegador

en: Sort files case-sensitively
pt: Ordenar ficheiros ponderando maiúsculas

en: Whether file sorting is case-sensitive
pt: Se a ordenação de ficheiros é sensível a maiúsculas e minúsculas

en: Show the log
pt: Mostrar o registo

en: Whether to show the log in the main window
pt: Se deve mostrar o registo na janela principal

en: General
pt: Geral

en: Show audio file header summary
pt: Mostrar resumo do cabeçalho do ficheiro áudio

en: Whether to show header information, such as bit rate and duration, for audio files
pt: Se deve mostrar informação do cabeçalho, tal como taxa de bits e duração, para ficheiros áudio

en: Display changed files in list using:
pt: Mostrar ficheiros alterados na lista usando:

en: Red color
pt: Cor vermelha

en: Bold style
pt: Estilo negrito

en: Interface
pt: Ambiente

en: File Settings
pt: Definições de ficheiro

en: Preserve modification time when writing files
pt: Preservar hora de modificação ao escrever ficheiros

en: Whether to preserve the existing modification time when editing files
pt: Se deve manter a hora de modificação existente ao editar os ficheiros

en: Update parent directory modification time when writing files
pt: Atualizar hora de modificação da pasta-mãe ao escrever ficheiros

en: Whether to update the modification time on the parent directory when editing files
pt: Se deve atualizar hora de modificação da pasta-mãe ao editar os ficheiros

note: Translators: a section header in the Files tab of the preferences dialog.
en: Filenames
pt: Nomes de ficheiro

en: Replace illegal characters when renaming
pt: Substituir caracteres ilegais ao renomear

en: Convert characters which cannot be represented in filenames on the FAT32/16 and Joliet filesystems (‘\’, ‘:’, ‘;’, ‘*’, ‘?’, ‘"’, ‘<’, ‘>’, ‘|’)
pt: Converter caracteres que não podem ser usados em nomes de ficheiro de sitemas de ficheiro FAT32/16 e Joliet ("\", ":", ";", "*", "?", """, "<", ">", "|")

en: Convert filename extension to:
pt: Converter extensão do nome de ficheiro para:

en: Lower Case
pt: Mínúsculas

en: For example, the extension will be converted to ‘.mp3’
pt: Por exemplo, a extensão é convertida para .mp3

en: Upper Case
pt: Maiúsculas

en: For example, the extension will be converted to ‘.MP3’
pt: Por exemplo, a extensão é convertida para .MP3

en: No Change
pt: Sem alteração

en: The extension will not be modified
pt: A extensão não será convertida

en: Filename Encoding
pt: Codificação do nome de ficheiro

en: Try another character encoding
pt: Tentar outra codificação de carácter

en: Try to use the encoding associated with your locale and if this fails, try the ISO-8859-1 character encoding
pt: Tentar usar a codificação associada à sua configuração regional e, se falhar, tentar a codificação ISO-8859-1

en: Transliterate characters into the system character encoding
pt: Transliterar caracteres para a codifcação de caracteres do sistema

en: Replace unsupported characters with a similar character from the target character encoding
pt: Substituir caracteres não suportados por um carácter similar da codificação destino

en: Use the system character encoding and silently discard unsupported characters
pt: Usar a codificação de caracteres do sistema e descartar silenciosamente caracteres não suportados

en: Discard characters which cannot be represented in the target character encoding
pt: Descartar caracteres que não podem ser representados na codificação destino

en: Files
pt: Ficheiros

en: Automatically complete date field
pt: Completar automaticamente o campo Data

en: Whether to automatically complete the date tag
pt: Se deve completar automaticamente o campo Data

en: Automatically select the type of the image based on its filename
pt: Selecionar automaticamente o tipo de imagem baseado no nome de ficheiro

en: Whether to, when adding cover art, automatically select a type for an image based on its filename
pt: Se deve, ao adicionar arte de capa, selecionar automaticamente o tipo de imagem baseado no seu nome de ficheiro

en: Preserve the tag field focus
pt: Preservar o foco do campo de etiqueta

en: Whether to preserve focus on the current tag field when switching file
pt: Se deve preservar o foco no campo de etiqueta atual ao mudar de ficheiro

en: Pad the number of digits in the disc field to:
pt: Preencher o número de algarismos no campo Disco com:

en: Whether the disc number tag field should be padded with leading zeroes
pt: Se o campo de etiqueta Número de disco deve ser preenchido com zeros à esquerda

en: Pad the number of digits in the track field to:
pt: Preencher o número de algarismos no campo Faixa com:

en: Whether the track number tag field should be padded with leading zeroes
pt: Se o campo de etiqueta Número de faixa deve ser preenchido com zeros à esquerda

en: Splitting
pt: Divisão

en: For Vorbis tags, selected fields will be split at dashes and saved as separate tags
pt: Para etiquetas Vorbis, os campos selecionados serão divididos nos traços e gravados como etiquetas separadas

en: Whether to split title fields at a “ - ” separator in Ogg comments
pt: Se deve dividir campos Título nos separadores "-" em comentários Ogg

en: Whether to split artist fields at a “ - ” separator in Ogg comments
pt: Se deve dividir campos Artista nos separadores "-" em comentários Ogg

en: Whether to split album fields at a “ - ” separator in Ogg comments
pt: Se deve dividir campos Álbum nos separadores "-" em comentários Ogg

en: Whether to split genre fields at a “ - ” separator in Ogg comments
pt: Se deve dividir campos Género nos separadores "-" em comentários Ogg

en: Whether to split comment fields at a “ - ” separator in Ogg comments
pt: Se deve dividir campos Comentário nos separadores "-" em comentários Ogg

en: Whether to split composer fields at a “ - ” separator in Ogg comments
pt: Se deve dividir campos Compositor nos separadores "-" em comentários Ogg

en: Original artist
pt: Artista original

en: Whether to split original artist fields at a “ - ” separator in Ogg comments
pt: Se deve dividir campos Artista original nos separadores "-" em comentários Ogg

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Strip ID3 tags if all ID3 tags are empty
pt: Remover etiquetas ID3 quando estiverem vazias

en: Whether to remove the ID3 tag from the audio file if all the individual tag fields are empty
pt: Se deve remover a etiqueta ID3 do ficheiro áudio quando todos os campos indivduais da etiqueta estão vazios

en: Non-standard encoding for reading ID3 tags:
pt: Codificação não padrão para ler etiquetas ID3:

en: Whether to use a non-standard character encoding when reading ID3 tags
pt: Se deve usar uma codificação de caracteres não padrão ao ler etiquetas ID3

en: Choose the character set to be used when reading ID3v1 and ID3v2 tags
pt: Escolha o conjunto de caracteres a usar ao ler etiquetas ID3v1 e ID3v2

en: Write ID3v2 tag
pt: Escrever eitqueta ID3v2

en: Whether to write ID3v2 tags when writing ID3 tags into audio files
pt: Se deve escrever etiquetas ID3v2 ao escrever etiquetas ID3 em ficheiros áudio

en: Version:
pt: Versão:

en: Select the ID3v2 tag version to write:
    • ID3v2.3 is written using id3lib,
    • ID3v2.4 is written using libid3tag (recommended)
pt: Selecione a versão de etqieuta ID3v2 a escrever:
    • ID3v2.3 é escrita com id3lib,
    • ID3v2.4 é escrita com libid3tag (recomendado)

en: Character encoding:
pt: Codificação de caracteres:

en: Choose the Unicode character encoding to be used when writing ID3v2 tags
pt: Escolha a codificação de caracteres Unicode a usar ao escrever etiquetas ID3v2

en: Override the standard Unicode character encoding to be used when writing ID3v2 tags
pt: Ignorar a codificação de caracteres Unicode padrão a usar ao escrever etiquetas Id3v2

en: When encoding conversion fails:
pt: Quando a conversão de codificação falhar:

en: Report error
pt: Reportar erro

en: Display an error message when a character cannot be represented in the target character encoding and keep the original character
pt: Mostrar uma mensagem de erro quando um carácter não puder ser representado na codificação destino e manter o carácter original.

en: Transliterate
pt: Transliterar

en: Discard
pt: Descartar

en: Automatically convert old ID3v2 tag versions
pt: Converter automaticamente versões antigas de etiquetas ID3v2

en: Whether to convert ID3 tags written against old version of the specification, such as ID3v2.2, to newer ones, such as ID3v2.3 or ID3v2.4
pt: Se deve converter etiquetas ID3 escritas na versão antiga da especificação, tais como ID3v2.2, para versões mais recentes ID3v2.3 ou ID3v2.4

en: Use CRC-32
pt: Usar CRC-32

en: Whether to embed a CRC-32 checksum of the audio file data in ID3v2 tags
pt: Se deve embutir uma checksum CRC-32 dos dados do ficheiro áudio nas etiquetas ID3v2

en: Compress data in ID3v2 tags
pt: Comprimir dados nas etiquetas Id3v2

en: Whether to compress data in ID3v2 tags
pt: Se deve comprimir dados nas etiquetas Id3v2

en: Use text-only genre in ID3v2 tags
pt: Usar género só de texto nas etiquetas ID3v2

en: Whether to use only a string, and not the integer-base ID3v1 genre field, when writing a genre field to ID3v2 tags
pt: Se deve usar só uma cadeia e não o campo de género ID3v1 baseado em inteiros, ao escrever um campo género em etiquetas ID3v2

en: Write ID3v1 tag
pt: Escrever etiqueta ID3v1

en: Whether to write ID3v1 tags when writing ID3 tags into audio files
pt: Se deve escrever etiquetas ID3v1 ao escrever etiquetas ID3 em ficheiros áudio

en: Choose the character set to be used when writing ID3v1 tag
pt: Escolha o conjunto de caracteres a usar ao escrever etiquetas ID3v1

en: ID3 Tags
pt: Etiquetas ID3

en: Character Conversion
pt: Conversão de caracteres

note: Translators: a section header in the Scanner section of the preferences dialog.
en: Fill Tag Scanner
pt: Explorador Preencher etiqueta

en: Convert underscores and ‘%20’ to spaces
pt: Converter sublinhados "_" e "%20" em espaços

en: Convert spaces and ‘%20’ to underscores
pt: Converter espaços e "%20" em sublinhados "_"

en: No conversion
pt: Sem conversão

note: Translators: a section header in the Scanner section of the preferences dialog.
en: Rename File and Directory Scanner
pt: Explorador Renomear ficheiro e pasta

note: Translators: a section header in the Scanner section of the preferences dialog.
en: Process Fields Scanner
pt: Explorador Processar campos

en: Upper-case the first letters of all words
pt: 1ª letra de todas as palavras em maiúscula

en: Whether to upper-case the first letter of all words, including prepositions and other short words such as “feat.”, when processing tag fields
pt: Se pôr em maiúsculas a primeira letra de todas as palavras, incluindo preposições e outras palavras curtas ao processar campos de etiqueta

en: Fields
pt: Campos

en: Overwrite fields when scanning tags
pt: Sobrescrever campos ao explorar etiquetas

en: Whether to overwrite the tag field values when filling tags. Otherwise, only blank tag fields will be filled
pt: Se deve sobrescrever os valores de campos ao preencher etiquetas. Senão, só campos em branco serão preenchidos

en: Set this text as default comment:
pt: Usar este texto como comentário predefinido:

en: Whether to set the comment tag field to the provided default value when filling tags
pt: Se marcar o campo Comentário da etiqueta para o valor predefinido ao preencher etiquetas

en: Use CRC-32 as the default comment (for files with ID3 tags only)
pt: Usar CRC-32 como comentário predefinido (só para ficheiros com etiquetas ID3)

en: Whether to use the CRC-32 of the audio file data as the default comment, for files with ID3 tags only
pt: Se deve usar o CRC-32 dos dados do ficheiro áudio como comentário predefinido, só para ficheiros com etiquetas ID3

en: Scanner
pt: Explorador

en: Automatic Search Servers
pt: Servidores de procura automática

en: Host:
pt: Máquina:

en: Port:
pt: Porta:

en: CGI Path:
pt: Caminho GCI:

en: Manual Search Server
pt: Servidor de procura manual

en: Use a proxy server
pt: Usar um servidor proxy

en: Whether to access remote CDDB through a proxy
pt: Se deve aceder a CDDB remota através de um proxy

en: Hostname for a proxy to access remote CDDB
pt: Nome de máquina proxy para aceder a CDDB remota

en: Port for a proxy to access remote CDDB
pt: Porta proxy para aceder a CDDB remota

en: User:
pt: Utilizador:

en: Username for a proxy to access remote CDDB
pt: Nome de utilizador proxy para aceder a CDDB remota

en: Password:
pt: Senha:

en: Password for a proxy to access remote CDDB
pt: Senha proxy para aceder a CDDB remota

en: Results List
pt: Lista de resultados

en: Select corresponding file (according to position or DLM if activated below)
pt: Selecione o ficheiro correspondente (de acordo com a posição ou DLM, se ativado abaixo)

en: Whether to select the file in the file list which matches the position in the CDDB results list
pt: Se deve selecionar o ficheiro na lista de ficheiros que corresponde à posição na lista de resultados da CDDB

en: Use the Levenshtein algorithm (DLM) to match results (using title) with audio files (using filename)
pt: Usar o algoritmo Levenshtein (DLM) para comparar resultados (usando título) com ficheiros áudio (usando nome de ficheiro)

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Confirm before writing tags
pt: Confirmar antes de escrever etiquetas

en: Whether to ask for confirmation from the user before writing tags to audio files
pt: Se deve pedir confirmação ao utilizador antes de escrever etiquetas em ficheiros áudio

en: Confirm before renaming a file
pt: Confirmar antes de renomear

en: Whether to ask for confirmation from the user before renaming a file
pt: Se deve pedir confirmação ao utilizador antes de renomear um ficheiro

en: Confirm before deleting a file
pt: Confirmar antes de eliminar

en: Whether to ask for confirmation from the user before deleting a file
pt: Se deve pedir confirmação ao utilizador antes de eliminar um ficheiro

en: Confirm before writing a playlist
pt: Confirmar antes de escrever uma lista de reprodução

en: Whether to ask for confirmation from the user before writing a playlist
pt: Se deve pedir confirmação ao utilizador antes de escrever uma lista de reprodução

en: Confirm before losing unsaved changes to files
pt: Confirmar antes de perder alterações a ficheiros não gravadas

en: Whether to ask for confirmation from the user before performing an operation that would lose unsaved changes on files
pt: Se deve pedir confirmação ao utilizador antes de realizar uma operação que causaria a perda de alterações em ficheiros que não estivessem gravadas

en: Scanner Dialog
pt: Diálogo Explorador

en: Show the scanner dialog on startup
pt: Mostrar o diálogo do explorador no arranque

en: Whether to show the scanner window on application startup
pt: Se deve mostrar o diálogo do explorador no arranque da aplicação

en: Application
pt: Aplicação

en: Tag and Filename Scan
pt: Pesquisa de etiqueta e nome de ficheiro

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse filename and directory. Used to fill in tag fields
pt: Selecione ou insira uma máscara usando códigos (veja a legenda) para processar nome de ficheiro e caminho. Usado para preencher campos de etiqueta.

en: Fill tag preview
pt: Antevisão de preenchimento da etiqueta

en: Mask Editor
pt: Editor de máscara

en: Create a new mask
pt: Criar uma nova máscara

en: Move the selected mask up
pt: Mover a máscara selecionada acima

en: Move the selected mask down
pt: Mover a máscara selecionada abaixo

en: Duplicate the selected mask
pt: Duplicar a máscara selecionada

en: Add default masks
pt: Adicionar máscaras predefinidas

en: Remove the selected mask
pt: Remover a máscara selecionada

en: Save masks
pt: Gravar máscaras

en: Legend
pt: Legenda

en: %a: artist
pt: %a: artista

en: %z: album artist
pt: %z: artista de álbum

en: %b: album
pt: %b: álbum

en: %c: comment
pt: %c: comentário

en: %p: composer
pt: %p: compositor

en: %r: copyright
pt: %r: direitos de autor

en: %d: disc number
pt: %d: número de disco

en: %e: encoded by
pt: %e: codificado por

en: %g: genre
pt: %g: género

en: %i: ignored
pt: %i: ignorado

en: %l: number of tracks
pt: %l: número de faixas

en: %o: original artist
pt: %o: artista original

en: %n: track number
pt: %n: número de faixa

en: %t: title
pt: %t: título

en: %x: number of discs
pt: %x: número de discos

en: %y: year
pt: %y: ano

en: Fill Tag
pt: Preencher etiqueta

en: Prefix mask with current directory
pt: Usar pasta atual como prefixo da máscara

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse tag fields. Used to rename the file.
    Use ‘/’ to make directories. If the first character is ‘/’, it is an absolute path, otherwise it is relative to the old path
pt: Selecione ou insira uma máscara usando códigos (veja a legenda) para processar campos de etiqueta. Usado para renomear o ficheiro.
    Use "/" para fazer pastas. Se o 1º carácter for "/", é um caminho absoluto, senão é relativo ao caminho anterior.

en: Rename file preview
pt: Antevisão de ficheiro renomeado

note: Only filename changed
en: Rename File
pt: Renomear ficheiro

en: Tag Fields
pt: Campos de etiqueta

en: Process filename
pt: Processar nome de ficheiro

en: Process title field
pt: Processar campo Título

en: Process artist field
pt: Processar campo Artista

en: Process album artist field
pt: Processar campo Artista do álbum

en: Process album field
pt: Processar campo Álbum

en: Process genre field
pt: Processar campo Género

en: Process comment field
pt: Processar campo Comentário

en: Process composer field
pt: Processar campo Compositor

en: Orig. Artist
pt: Artista original

en: Process original artist field
pt: Processar campo Artista original

en: Process copyright field
pt: Processar campo Direitos de autor

en: Process URL field
pt: Processar campo URL

en: Process encoded-by field
pt: Processar campo Codificado por

en: Capitalization
pt: Maiúsculas

en: Capitalize all
pt: Tudo em maiúsculas

en: Whether to upper-case all characters of the tag when processing tag fields
pt: Se pôr todos os caracteres da etiqueta em maiúsculas ao processar os campos

en: Lowercase all
pt: Tudo em minúsculas

en: Whether to lower-case all characters of the tag when processing tag fields
pt: Se pôr todos os caracteres da etiqueta em minúsculas ao processar os campos

en: Capitalize first letter
pt: 1ª letra maiúscula

en: Whether to upper-case the first letter of the tag when processing tag fields
pt: Se pôr todas as primeiras letras da etiqueta em maiúsculas ao processar os campos

en: Capitalize the first letter of each word
pt: 1ª letra de todas as palavras em maiúsculas

en: Whether to upper-case the first letter of each word when processing tag fields
pt: Se pôr todos os caracteres de cada palavra em maiúsculas ao processar os campos

en: Detect Roman numerals
pt: Detetar numerais romanos

en: Whether to detect Roman numerals when applying upper-case conversions while processing tag fields
pt: Se deve detetar numerais romanos ao aplicar conversões em maiúsculas ao processar campos de etiqueta

en: Do not change capitalization
pt: Não alterar letras

en: Spaces Conversions
pt: Conversões de espaços

en: Remove spaces
pt: Remover espaços

en: Whether to remove all spaces when processing tag fields
pt: Se deve remover todos os espaços ao processar campos de etiqueta

en: Insert a space before uppercase letters
pt: Inserir um espaço antes de letras maiúsculas

en: Whether to insert spaces before capital letters when processing tag fields
pt: Se deve inserir espaços antes de letras maiúsculas ao processar campos de etiqueta

en: Remove duplicate spaces and underscores
pt: Remover espaços duplicados e sublinhados

en: Whether to remove duplicate spaces and underscores when processing tag fields
pt: Se deve remover espaços duplicados e sublinhados ao processar campos de etiqueta

en: Do not change word separators
pt: Não alterar separadores de palavras

en: Character Conversions
pt: Conversões de caracteres

en: Convert ‘_’ and ‘%20’ to spaces
pt: Converter "_" e %20 em espaços

en: The underscore character or the string ‘%20’ is replaced by one space. Example, before: ‘Text%20In%20An_Entry‘, after: ‘Text In An Entry’
pt: O carácter sublinhado ou a cadeia "%20" são subtituídos por um espaço. Por exemplo, antes: "Texto%29numa_entrada", depois "Texto numa entrada"

en: Convert spaces to underscores
pt: Converter espaços em sublinhados

en: The space character is replaced by one underscore character. Example, before: ‘Text In An Entry’, after: ‘Text_In_An_Entry’
pt: O carácter espaço é converido pelo carácter sublinhado. Por exemplo, antes: "Texto numa entrada", depois "Texto_numa_entrada"

en: Convert:
pt: Converter:

en: Replace a string by another one. Note that the search is case sensitive
pt: Substituir uma cadeia por outra. Note que a procura é sensível a maiúsculas

en: to:
pt: para:

en: Do not convert
pt: Não converter

en: Show / Hide Masks Editor
pt: Mostrar/Ocultar o editor de máscaras

en: Show / Hide Legend
pt: Mostrar/Ocultar legenda

en: Scanner Preferences
pt: Preferências do explorador

en: Find Files
pt: Localizar ficheiros

en: Search:
pt: Procurar:

en: Type the text to search for in the file list, or leave the field empty to display all files
pt: Insira o texto a procurar na lista de ficheiros ou deixe em branco para mostrar todos os ficheiros

en: _Find
pt: _Localizar

en: In:
pt: Em:

note: This option is for the previous
en: the Filename
pt: no nome de ficheiro

note: This option is for the previous
en: the Tag
pt: na etiqueta

en: Case sensitive
pt: Sensível a maiúsculas

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Title:
pt: Título:

en: Tag selected files with this title
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este título

en: Artist:
pt: Artista:

en: Tag selected files with this artist
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este artista

en: Album artist:
pt: Artista do álbum:

en: Tag selected files with this album artist
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este artista do álbum

en: Album:
pt: Álbum:

en: Tag selected files with this album name
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este álbum

en: Tag selected files with this disc number
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este número de disco

en: Year:
pt: Ano:

en: Tag selected files with this year
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este ano

en: Number selected tracks sequentially. Starts at 01 in each subdirectory
pt: Numerar faixas selecionadas sequencialmente. Começa em 01 em cada subpasta

en: Track #:
pt: Nº faixa:

en: Set the number of files, in the same directory of the displayed file, to the selected tracks
pt: Definir o número de ficheiros, na mesma pasta do ficheiro mostrado, para as faixas selecionadas.

en: Tag selected files with this number of tracks
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este número de faixas

en: Genre:
pt: Género:

en: Comment:
pt: Comentário:

en: Tag selected files with this comment
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este comentário

en: Composer:
pt: Compositor:

en: Tag selected files with this composer
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este compositor

en: Orig. artist:
pt: Artista original:

en: Tag selected files with this original artist
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este artista original

en: Copyright:
pt: Direitos de autor:

en: Tag selected files with this copyright
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com estes direitos de autor

en: Tag selected files with this URL
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este URL

en: Encoded by:
pt: Codificado por:

en: Tag selected files with this encoder name
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este nome de codificador

en: Common
pt: Comum

en: You can use drag and drop to add an image
pt: Pode usar arrastar e largar para adicionar uma imagem

en: Add images to the tag
pt: Adicionar imagens à etiqueta

en: Remove selected images from the tag
pt: Remover imagens selecionadas da etiqueta

en: Save the selected images to files
pt: Gravar as imagens selecionadas em ficheiros

en: Edit image properties
pt: Editar as propriedades da imagem

en: Tag selected files with these images
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com estas imagens

en: Images
pt: Imagens

en: First file
pt: Primeiro ficheiro

en: _Previous File
pt: Ficheiro _Anterior

en: Previous file
pt: Ficheiro anterior

en: Next file
pt: Ficheiro seguinte

en: Last file
pt: Último ficheiro

en: _Show Scanner
pt: _Mostrar explorador

en: Show scanner
pt: Mostrar explorador

en: Remove tags
pt: Remover etiquetas

en: _Undo
pt: _Desfazer

en: Undo for file
pt: Desfazer para ficheiro

en: R_edo
pt: R_Efazer

en: Redo for file
pt: Refazer para ficheiro

en: Save changes to selected files
pt: Gravar alterações nos ficheiros selecionados

en: Browse directory tree
pt: Navegar na árvore de pastas

en: Browse artists and albums
pt: Navegar nos artistas e álbuns

en: Invert file selection
pt: Inverter seleção de ficheiros

en: Search filenames and tags
pt: Procurar nomes de ficheiro e etiquetas

en: CDDB Search…
pt: Procurar CDDB…

en: Generate a playlist
pt: Gerar uma lista de reprodução

en: Stop the current action
pt: Parar a ação atual

en: Load on startup
pt: Carregar no arranque

en: Default path
pt: Caminho predefinido

en: Show hidden directories while browsing
pt: Mostrar pastas ocultas enquanto navega

en: CDDB server hostname for automatic search
pt: Nome de máquina CDDB para procura automática

en: The CDDB server to use for the automatic search
pt: O servidor CDDB a usar para a procura automática

en: CDDB server port for automatic search
pt: Porta do servidor CDDB para procura automática

en: The CDDB server port to use for the automatic search
pt: A porta do servidor CDDB a usar para a procura automática

en: CDDB server path for automatic search
pt: Caminho do servidor CDDB para procura automática

en: The CDDB server path to use for the automatic search
pt: O caminho do servidor CDDB a usar para a procura automática

en: CDDB server hostname for manual search
pt: Nome de máquina CDDB para procura manual

en: The CDDB server to use for a manual search
pt: O servidor CDDB a usar para a procura manual

en: CDDB server port for manual search
pt: Porta do servidor CDDB para procura manual

en: The CDDB server port to use for a manual search
pt: A porta do servidor CDDB a usar para a procura manual

en: CDDB server path for manual search
pt: Caminho do servidor CDDB para procura manual

en: The CDDB server path to use for a manual search
pt: O caminho do servidor CDDB a usar para a procura manual

en: Use DLM to match CDDB results to files
pt: Usar DLM para comparar resultados CDDB para ficheiros

en: Select the file with the position which matches the position of the CDDB result
pt: Selecionar o ficheiro com a posição que corresponde à posição do resultado CDDB

en: Enable proxy for remote CDDB
pt: Ativar proxy para CDDB remota

en: CDDB proxy hostname
pt: Nome de máquina proxy CDDB

en: CDDB proxy port
pt: Porta proxy CDDB

en: CDDB proxy username
pt: Nome de utilizador proxy CDDB

en: CDDB proxy password
pt: Senha proxy CDDB

en: Run the scanner on CDDB results
pt: Executar o explorador nos resultados CDDB

en: The fields to use in a manual CDDB search
pt: Os campos a usar numa procura CDDB manual

en: Which fields to search for matches of the returned CDDB results
pt: Em que campos dos resultados CDDB devolvidos procurar coincidências

en: The categories to use in a CDDB search
pt: As categorias a usar numa procura CDDB

en: Which categories to search for matches in the returned CDDB results
pt: Em que categorias dos resultados CDDB devolvidos procurar coincidências

en: The tag fields to set when matching against CDDB results
pt: Os campos de etiqueta a definir ao comparar com resultados CDDB

en: Which tag fields should be set when matching against selected files and CDDB results
pt: Que campos de etiqueta devem ser definidos ao comparar com ficheiros selecionados e resultados CDDB

en: Show changed files in bold
pt: Mostrar ficheiros alterados em negrito

en: Whether to highlight changed files in the file list by making them bold, or alternatively by making them red
pt: Se deve realçar ficheiros alterados na lista de ficheiros tornando-os negritos ou, em alternativa, tornando-os vermelhos

en: How to sort audio files in the file list
pt: Como ordenar ficheiros áudio na lista de ficheiros

en: Sort files in ascending or descending order for the selected type
pt: Ordenar ficheiros em ordem ascendente ou descendente para o tipo selecionado

en: Use a non-standard character encoding when reading ID3 tags
pt: Usar uma codificação de caracteres não padrão ao ler etiquetas ID3

en: Write ID3v1 tags
pt: Escrever etiquetas ID3v1

en: The character set for writing ID3v1 tags
pt: O conjunto de caracteres para escrever etiquetas ID3v1

en: Choose the character set to be used when writing ID3v1 tags
pt: Escolha o conjunto de caracteres a usar para escrever etiquetas ID3v1

en: Encoding options when writing ID3v1 tags
pt: Opções de codificação ao escrever etiquetas ID3v1

en: Additional options to pass to iconv() when converting between encodings when writing ID3v1 tags
pt: Opções adicionais passadas a iconv() ao converter entre codificações ao escrever etiquetas ID3v1

en: The character set for reading ID3v1 and ID3v2 tags
pt: O conjunto de caracteres para ler etiquetas ID3v1 e ID3v2

en: Write ID3v2 tags
pt: Escrever etiquetas ID3v2

en: Enable ID3v2.4 support
pt: Atvar suporte a ID3v2.4

en: Whether to write ID3v2.4 tags when ID3v2 support is enabled
pt: Se deve escrever etiquetas ID3v2.4 quando o suporte a ID3v2 está ativado

en: Convert old ID3 tag versions to new ones
pt: Converter versões antigas de etiquetas ID3 para mais recentes

en: Use CRC-32 in ID3v2 tags
pt: Usar CRC-32 em etiquetas ID3v2

en: Use Unicode character encoding in ID3v2 tags
pt: Usar codificação de caracteres Unicode em etiquetas ID3v2

en: Whether to use a Unicode character set when writing ID3v2 tags
pt: Se deve usar um conjunto de caracteres Unicode ao escrever etiquetas ID3v2

en: The Unicode character set for writing ID3v2 tags
pt: O conjunto de caracteres Unicode para escrever etiquetas ID3v2

en: Choose the Unicode character set to be used when writing ID3v2 tags
pt: Escolha o conjunto de caracteres Unicode a usar ao escrever etiquetas ID3v2

en: The character set for writing ID3v2 tags
pt: O conjunto de caracteres para escrever etiquetas ID3v2

en: Override the typical Unicode character set to be used when writing ID3v2 tags
pt: Ignorar o conjunto de caracteres Unicode típico a usar ao escrever etiquetas ID3v2

en: Encoding options when writing ID3v2 tags
pt: Opções de codificação ao escrever etiquetas ID3v2

en: Additional options to pass to iconv() when converting between encodings when writing ID3v2 tags
pt: Opções adicionais a passar a iconv() ao converter entre codificações ao escrever etiquetas ID3v2

en: Automatically complete the date
pt: Completar data automaticamente

en: Pad the disc number tag field
pt: Preencher o campo Número de disco

en: The length of the disc number field
pt: O tamanho do campo Número de disco

en: The length of the disc number field, which controls if the field is padded with leading zeroes
pt: O tamanho do campo Número de disco, que controla se o campo é preenchido com zeros à esquerda

en: Whether to, when adding cover art, automatically select the type for an image based on its filename
pt: Se deve, ao adicionar arte de capa, selecionar automaticamente o tipo de uma imagem baseado no seu nome de ficheiro

en: Pad the track number tag field
pt: O tamanho do campo Número de faixa

en: The length of the track number field
pt: O tamanho do campo Número de faixa

en: The length of the track number field, which controls if the field is padded with leading zeroes
pt: O tamanho do campo Número de faixa, que controla se o campo é preenchido com zeros à esquerda

en: Convert spaces and underscores when filling tag fields
pt: Converter espaços e sublinhados ao preencher campos de etiqueta

en: Whether to convert to spaces (and %20) or underscores when filling tag fields from filenames
pt: Se deve converter para espaços (e %20) ou sublinhados ao preencher campos de etiqueta de nomes de ficheiro

en: Overwrite tag field
pt: Sobrescrever campo de etiqueta

en: Set the default comment
pt: Predefinir o comentário

en: Default comment for filling tags
pt: Comentário predefinido para preencher etiquetas

en: The default comment to use when filling tags
pt: O comentário predefinido a usar ao preencher etiquetas

en: Use the CRC-32 as the default comment
pt: Usar CRC-32 como comentário predefinido

en: Run the current scanner when loading filenames from a file
pt: Executar o explorador atual ao carregar nomes de ficheiro de um ficheiro

en: Process these tag fields
pt: Processar este campos de etiqueta

en: The tag fields to process when using the scanner
pt: Os campos de etiqueta a processa ao usar o explorador

en: Convert tag fields when processing
pt: Converter campos de etiqueta ao processar

en: Whether to convert to spaces (and %20), underscores or other characters when processing tag fields
pt: Se deve converter para espaços (e %20), sublinhados ou outros caracteres ao processar campos de etiqueta

en: Convert characters in tags
pt: Converter caracteres em etiquetas

en: Whether to convert characters of the tag from one value to another when processing tag fields
pt: Se deve converter caracteres da etiqueta de um valor para outro ao processar campos de etiqueta

en: Convert the following characters when processing tag fields
pt: Converter os caracteres seguintes ao processar campos de etiqueta

en: Replace any matched sequence of characters with this string when processing tag fields
pt: Substituir qualquer sequência coincidente por esta cadeia ao processar campos de etiqueta

en: Lower-case all characters
pt: Todos os caracteres em minúsculas

en: Upper-case all characters
pt: Todos os caracteres em maiúsculas

en: Upper-case the first letter of the tag
pt: Primeira letra da etiqueta maiúscula

en: Upper-case the first letter of each word
pt: Primeira letra de cada palavra maiúscula

en: Upper-case prepositions
pt: Preposições em maiúscula

en: Detect roman numerals
pt: Detetar numerais romanos

en: Insert spaces before capital letters
pt: Inserir espaços antes das maiúsculas

en: Remove duplicate spaces
pt: Remover espaços duplicados

en: Playlist filename mask
pt: Máscara de ficheiro da lista

en: The default filename mask to use for a new playlist
pt: A máscara de nome de ficheiro predefinida a usar para uma nova lista de reprodução

en: Use a filename mask when generating a playlist
pt: Usar máscara de nome de ficheiro ao gerar uma lista

en: Whether to use a filename mask when creating playlists
pt: Se deve usar uma máscara de nome de ficheiro ao criar listas de reprodução

en: Create playlists with only the selected files
pt: Criar listas só com os ficheiros selecionados

en: Use relative paths when creating playlists
pt: Usar caminhos relativos ao criar listas de reprodução

en: Whether to use relative paths for files when creating playlists
pt: Se deve usar caminhos relativos para ficheiros ao criar listas de reprodução

en: Create the playlist in the parent directory
pt: Criar listas de reprodução na pasta-mãe

en: Use DOS separators for playlists
pt: Usar separadore DOS para listas

en: Content of generated playlists
pt: Conteúdo de listas geradas

en: Write a plain list of files, include extended information from the filename or extended information using a supplied mask
pt: Escrever uma lista de ficheiros simples, incluindo informação estendida do nome de ficheiro ou informação estendida usando uma máscara fornecida.

en: Playlist default mask
pt: Máscara predefinida da lista

en: The default mask to use for files in a playlist
pt: A máscara predefinida a usar para ficheiros numa lista de reprodução

en: Search for files case-sensitively
pt: Procurar ficheiros respeitando maiúsculas

en: Whether matches when searching for files are case-sensitive
pt: Se as procuras por ficheiros são sensíveis a maiúsculas

en: Search in filenames
pt: Procurar em nomes de ficheiro

en: Perform the search on filenames
pt: Realizar a procura em nomes de ficheiros

en: Search in tags
pt: Procurar em etiquetas

en: Perform the search on tags
pt: Realizar a procura em etiquetas

en: Mask for filling tags from filenames
pt: Máscara para preencher etqieutas de ficheiros

en: The default mask to use when automatically filling tags with information from filenames
pt: A máscara predefinida a usar ao preencher automaticamente etiquetas com informação de nomes de ficheiros

en: Mask for renaming files
pt: Máscara para renomear ficheiros

en: The default mask to use when renaming files
pt: A máscara predefinida a usar ao renomear ficheiros

en: Mask for renaming directories
pt: Máscara para renomear pastas

en: The default mask to use when renaming directories
pt: A máscara predefinida a usar ao renomear pastas

en: Use a mask when renaming directories
pt: Usar uma máscara ao renomear pastas

en: Convert spaces and underscores when renaming files
pt: Converter espaços e sublinhados ao renomear ficheiros

en: Whether to convert to spaces or underscores when renaming files
pt: Se deve converter para espaços ou sublinhados ao renomear ficheiros

en: How to modify filename extensions when renaming
pt: Como modificar extensões de ficheiros ao renomear

en: Change the file extension to all lower-case, all upper-case or do not change it
pt: Alterar a extensão de ficheiro para minúsculas, maiúsculas ou não alterar

en: Encoding options when renaming files
pt: Opções de codificação ao renomear

en: If the encoding of the filename does not match the filesystem encoding, choose whether to try another encoding, approximate the filesystem encoding with transliteration or discard the offending characters
pt: Se a codificação do nome de ficheiro não coincidir com a codificação do sistema de ficheiros, escolher se deve tentar outra codificação, aproximar ao sistema de ficheiros transliterando ou descartar os caracteres complicados

en: Whether to replace illegal characters in a filename when using the rename function
pt: Se deve substituir caracteres ilegais num nome de ficheiro ao usar a função de renomeação

en: Show the scanner mask editor
pt: Mostrar o editor de máscaras de exploração

en: Whether to show the scanner mask editor in the tag scanner
pt: Se deve mostrar o editor de máscaras de exploração no explorador de etiquetas

en: Show the scanner legend
pt: Mostrar a legenda do explorador

en: Whether to show the scanner legend in the tag scanner
pt: Se deve mostrar a legenda do explorador no explorador de etiquetas

en: Show the scanner window on startup
pt: Mostrar a janela do explorador no arranque

en: The scan mode
pt: O modo de exploração

en: Which type of scan to show in the scanner
pt: Que tipo de exploração mostrar no explorador

en: Split Ogg title fields
pt: Dividir campos de título Ogg

en: Split Ogg artist fields
pt: Dividir campos de artista Ogg

en: Split Ogg album fields
pt: Dividir campos de álbum Ogg

en: Split Ogg genre fields
pt: Dividir campos de género Ogg

en: Split Ogg comment fields
pt: Dividir campos de comentário Ogg

en: Split Ogg composer fields
pt: Dividir campos de compositor Ogg

en: Split Ogg original artist fields
pt: Dividir campos de artista original Ogg

en: Page to show in the preferences dialog
pt: Página a mostrar no diálogo Preferências

en: The page in the notebook of the preferences dialog
pt: A página no bloco de notas do diálogo Preferências

en: Open in EasyTAG
pt: Abrir no EasyTAG

en: Open the selected directory in EasyTAG
pt: Abrir a pasta selecionada no EasyTAG

en: Open the selected files in EasyTAG
pt: Abrir os ficheiros selecionados no EasyTAG

en: View and edit tags in audio files
pt: Ver e editar etiquetas em ficheiros áudio

en: Print the version and exit
pt: Imprimir a versão e sair

note: Starting messages
en: Starting EasyTAG version %s…
pt: A iniciar o EasyTAG versão %s…

en: Setting locale: ‘%s’
pt: A definir configuração: "%s"

en: System locale is ‘%s’, using ‘%s’
pt: Configuração regional é "%s", a usar "%s"

en: Unable to create setting directories
pt: Impossível criar pastas de definições

en: Website: %s
pt: Página web: %s

en: - Tag and rename audio files
pt: - etiquetar e renomear ficheiros áudio

en: Error while querying information for file ‘%s’: %s
pt: Erro ao consultar informação do ficheiro "%s": %s

en: Cannot open path ‘%s’
pt: Impossível abrir caminho "%s"

en: Do you really want to delete the file ‘%s’?
pt: Quer realmente eliminar o ficheiro "%s"?

en: Repeat action for the remaining files
pt: Repetir ação para os ficheiros restantes

en: _Skip
pt: _Saltar

en: _Delete
pt: _Eliminar

en: Delete File
pt: Eliminar ficheiro

en: File ‘%s’ deleted
pt: Ficheiro "%s" eliminado

en: Cannot delete file ‘%s’
pt: Impossível eliminar o ficheiro "%s"

en: Some files were not deleted
pt: Alguns ficheiros não foram eliminados

en: All files have been deleted
pt: Todos os ficheiros eliminados

en: All tags have been removed
pt: Todas as etiquetas removidas

en: Failed to launch program ‘%s’
pt: Falha ao iniciar o programa "%s"

en: Could not convert filename ‘%s’ to system filename encoding
pt: Impossível converter o nome "%s" para a codificação de nomes de ficheiro do sistema

en: Try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING.
pt: Tente definir a variável de ambiente G_FILENAME_ENCODING.

en: Filename translation
pt: Tradução do nome de ficheiro

note: And refresh the number of files in this directory
en: One file | %u files
pt[0]: Um ficheiro
pt[1]: %u ficheiros

en: File: ‘%s’
pt: Ficheiro: "%s"

note: Quit EasyTAG.
en: Normal exit
pt: Saída normal

en: Some files have been modified but not saved
pt: Alguns ficheiros foram modificados mas não gravados

en: _Discard
pt: _Descartar

en: _Save
pt: _Gravar

en: Quit
pt: Sair

en: Do you want to save them before quitting?
pt: Quer gravá-los antes de sair?

en: New default directory selected for browser
pt: Nova pasta predefinida selecionada para o navegador

en: Do you want to save them before changing directory?
pt: Quer gravá-los antes de alterar a pasta

en: Confirm Directory Change
pt: Confirmar alteração de pasta

en: All albums
pt: Todos os álbuns

en: Select File
pt: Selecionar ficheiro

en: Select Directory
pt: Selecionar pasta

en: Rename the directory ‘%s’ to:
pt: Renomear a pasta "%s" para:

en: You must type a directory name
pt: Tem de inserir um nome de pasta

en: Directory Name Error
pt: Erro no nome de pasta

en: Could not convert ‘%s’ into filename encoding
pt: Impossível converter "%s" na codificação de nome de ficheiro

en: Please use another name.
pt: Por favor, use outro nome.

en: The directory name ‘%s’ already exists.
pt: O nome de pasta "%s" já existe.

en: Rename File Error
pt: Erro ao renomear o ficheiro

en: Rename Directory Error
pt: Erro ao renomear a pasta

en: Directory renamed
pt: Pasta renomeada

en: Executed command ‘%s’
pt: Comando "%s" executado

en: Album: ‘%s’, artist: ‘%s’, length: ‘%s’, year: ‘%s’, genre: ‘%s’, disc ID: ‘%s’
pt: Álbum: "%s", artista: "%s", duração: "%s", ano: "%s", género: "%s", ID de disco: "%s"

en: Resolving host '%s'…
pt: A resolver máquina "%s"…

en: Cannot create a new socket ‘%s’
pt: Impossível criar uma nova socket "%s"

en: Cannot set options on the newly-created socket
pt: Impossível definir opções na recém criada socket

note: Open connection to the server.
en: Connecting to host ‘%s’, port ‘%d’…
pt: A ligar à máquina "%s", porta "%d"…

en: Cannot connect to host ‘%s’: %s
pt: Impossível ligar à máquina "%s": %s

en: Cannot resolve host ‘%s’: %s
pt: Impossível resolver a máquina "%s": %s

en: Connected to host ‘%s’
pt: Ligado à máquina "%s"

en: Error while writing CDDB results to file ‘%s’
pt: Erro ao escrever resultados CDDB no ficheiro "%s"

en: Receiving data (%s)…
pt: A receber dados (%s)…

en: Error when reading CDDB response ‘%s’
pt: Erro ao ler a resposta CDDB "%s"

en: Cannot create file ‘%s’: %s
pt: Impossível criar o ficheiro "%s": %s

note: g_print("Request Cddb_Get_Album_Tracks_List : '%s'\n", cddb_in); Send the request g_print("Request Cddb_Search_Album_List_From_String_Freedb : '%s'\n", cddb_in); g_print("Request Cddb_Search_Album_List_From_String_Gnudb : '%s'\n", cddb_in);
en: Sending request…
pt: A enviar o pedido…

en: Cannot send the request ‘%s’
pt: Impossível enviar o pedido "%s"

note: Read the answer * Read the answer
en: Receiving data…
pt: A receber dados…

en: The server returned a bad response
pt: O servidor devolveu uma resposta errada

en: The server returned a bad response ‘%s’
pt: O servidor devolveu uma resposta "%s" errada

note: Load the track list of the album
en: Loading album track list…
pt: A carregar lista de faixas do álbum…

en: Sorry, the web-based search is currently not available
pt: Desculpe, a procura na web não está disponível de momento

en: Found one matching album | Found %u matching albums
pt[0]: Encontrado um álbum coincidente
pt[1]: Encontrados %u álbuns coincidentes

en: Receiving data of page %d (album %d/%d)…
pt: A receber dados da página %d (álbum %d/%d)…

en: Receiving data of page %d…
pt: A receber dados da página %d…

en: More results to load…
pt: Mais resultados a carregar…

en: The number of CDDB results does not match the number of selected files
pt: O número de resultados CDDB não coincide com o número de ficheiros selecionados

en: Write Tag from CDDB
pt: Escrever etiqueta da CDDB

en: Ready to search
pt: Pronto a procurar

en: Cannot open file ‘%s’: %s
pt: Impossível abrir o ficheiro "%s": %s

en: No file selected
pt: Sem ficheiros selecionados

note: The CD redbook standard defines the maximum number of tracks as 99, any queries with more than 99 tracks will never return a result.
en: More than 99 files selected. Cannot send request
pt: Mais de 99 ficheiros selecionados. Impossível enviar pedido

en: One file selected | %u files selected
pt[0]: Um ficheiro selecionado
pt[1]: %u ficheiros selecionados

note: g_print("Request Cddb_Search_Album_From_Selected_Files : '%s'\n", cddb_in);
en: Sending request (disc ID: %s, #tracks: %u, Disc length: %u)…
pt: A enviar pedido (ID do disco: %s, nº de faixas: %u, duração do disco: %u)…

en: DiscID ‘%s’ gave one matching album | DiscID ‘%s’ gave %u matching albums
pt[0]: ID de disco "%s" devolveu um álbum coincidente
pt[1]: ID de disco "%s" devolveu %u álbuns coincidentes

en: Arabic (IBM-864)
pt: Árabe (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
pt: Árabe (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
pt: Árabe (Windows-1256)

en: Baltic (ISO-8859-13)
pt: Báltico (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
pt: Báltico (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
pt: Báltico (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
pt: Celta (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
pt: Europa Central (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
pt: Europa Central (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
pt: Europa Central (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
pt: Chinês simplificado (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
pt: Chinês simplificado (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
pt: Chinês tradicional (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
pt: Chinês tradicional (Big5-HKSCS)

en: Cyrillic (IBM-855)
pt: Cirílico (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
pt: Cirílico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
pt: Cirílico (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
pt: Cirílico (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
pt: Cirílico (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
pt: Cirílico/Russo (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
pt: Cirílico/Ucraniano (KOI8-U)

en: English (US-ASCII)
pt: Inglês (US-ASCII)

en: Greek (ISO-8859-7)
pt: Grego (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
pt: Grego (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
pt: Hebreu (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
pt: Hebreu (Windows-1255)

en: Japanese (EUC-JP)
pt: Japonês (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
pt: Japonês (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
pt: Japonês (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
pt: Coreano (EUC-KR)

en: Nordic (ISO-8859-10)
pt: Nórdico (ISO-8859-10)

en: South European (ISO-8859-3)
pt: Europa do Sul (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
pt: Tailandês (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
pt: Turco (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
pt: Turco (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
pt: Turco (Windows-1254)

note: {N_("Unicode (UTF-16BE)"),                "UTF-16BE"      }, {N_("Unicode (UTF-16LE)"),                "UTF-16LE"      }, {N_("Unicode (UTF-32BE)"),                "UTF-32BE"      }, {N_("Unicode (UTF-32LE)"),                "UTF-32LE"      },
en: Vietnamese (VISCII)
pt: Vietnamita (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
pt: Vietnamita (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
pt: Hebreu visual (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
pt: Ocidental (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
pt: Ocidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
pt: Ocidental (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
pt: Ocidental (Windows-1252)

en: The UTF-8 string ‘%s’ could not be converted into filename encoding: %s
pt: A cadeia UTF-8 "%s" não pôde ser convertida na codificação de nome de ficheiro: %s

en: Invalid UTF-8
pt: UTF-8 inválido

en: The string ‘%s’ could not be converted into UTF-8: %s
pt: A cadeia "%s" não pôde ser convertida para UTF-8: %s

en: A file was changed by an external program | %d files were changed by an external program
pt[0]: Um ficheiro foi alterado por um programa externo
pt[1]: %d ficheiros foram alterados por um programa externo

en: Do you want to continue saving the file?
pt: Quer continuar a gravar o ficheiro?

en: Saving files was stopped
pt: A gravação de ficheiros foi parada

en: All files have been saved
pt: Todos os ficheiros foram gravados

en: Do you want to write the tag of file ‘%s’?
pt: Quer escrever a etiqueta do ficheiro "%s"?

en: Confirm Tag Writing
pt: Confirme a escrita da etiqueta

note: Directories and filename changed
en: Rename File and Directory
pt: Renomear ficheiro e pasta

en: File and directory rename confirmation required
pt: É necessário confirmar a renomeação de ficheiro e pasta

en: Do you want to rename the file and directory ‘%s’ to ‘%s’?
pt: Quer renomear o ficheiro e pasta "%s" para "%s"?

en: Directory rename confirmation required
pt: É necessário confirmar a renomeação da pasta

en: Do you want to rename the directory ‘%s’ to ‘%s’?
pt: Quer renomear a pasta "%s" para "%s"?

en: File rename confirmation required
pt: Quer renomear o ficheiro e pasta "%s" para "%s"?

en: Do you want to rename the file ‘%s’ to ‘%s’?
pt: Quer renomear o ficheiro "%s" para "%s"?

en: Cannot rename file ‘%s’ to ‘%s’
pt: Impossível renomear o ficheiro "%s" para "%s"

en: Cannot rename file ‘%s’ to ‘%s’: %s
pt: Impossível renomear o ficheiro "%s" para "%s": %s

en: File(s) not renamed
pt: Ficheiro(s) não renomeado(s)

en: Writing tag of ‘%s’
pt: A escrever etiqueta de "%s"

en: Wrote tag of ‘%s’
pt: Escrita etiqueta de "%s"

en: You have tried to save this tag to Unicode but it was detected that your version of id3lib is buggy
pt: Tentou gravar esta etiqueta em Unicode mas foi detetado que a sua versão de id3lib tem erros

en: If you reload this file, some characters in the tag may not be displayed correctly. Please, apply the patch src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff to id3lib, which is available in the EasyTAG package sources.
    Note that this message will appear only once.
    
    File: %s
pt: Se recarregar este ficheiro, alguns caracteres da etiqueta poderão não ser mostrados corretamente. Por favor, aplique o arranjo src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff à id3lib, que está disponível nos pacotes origem do EasyTAG.
    Note que esta mensagem só aparece uma vez.
    
    Ficheiro: %s

en: Cannot write tag in file ‘%s’
pt: Impossível escrever a etiqueta no ficheiro "%s"

en: Tag Write Error
pt: Erro de escrita de etiqueta

en: Cannot read directory ‘%s’
pt: Impossível ler pasta "%s"

en: Directory Read Error
pt: Erro de leitura de pasta

note: Read the directory recursively
en: Search in progress…
pt: Procura em curso…

en: Found one file in this directory and subdirectories | Found %u files in this directory and subdirectories
pt[0]: Encontrado um ficheiro nesta pasta e subpastas
pt[1]: Encontrados %u ficheiros nesta pasta e subpastas

en: Found one file in this directory | Found %u files in this directory
pt[0]: Encontrado um ficheiro nesta pasta
pt[1]: Encontrados %u ficheiros nesta pasta

en: No file found in this directory and subdirectories
pt: Não foi encontrado nenhum ficheiro nesta pasta e subpastas

en: No file found in this directory
pt: Não foi encontrado nenhum ficheiro nesta pasta

en: Error opening directory ‘%s’: %s
pt: Erro ao abrir a pasta "%s": %s

en: Searching for audio files…
pt: A procurar ficheiros áudio…

en: Searching
pt: A procurar

en: _Stop
pt: _Parar

en: File not found
pt: Ficheiro não encontrado

en: Cannot query file information ‘%s’
pt: Impossível consultar informação de ficheiro "%s"

en: Read-only file
pt: Ficheiro só de leitura

en: Error reading ID3 tag from file ‘%s’: %s
pt: Erro ao ler etiqueta ID3 do ficheiro "%s": %s

en: Error reading tag from Ogg file ‘%s’: %s
pt: Erro ao ler etiqueta do ficheiro Ogg "%s": %s

en: Error reading tag from FLAC file ‘%s’: %s
pt: Erro ao ler etiqueta do ficheiro FLAC "%s": %s

en: Error reading APE tag from file ‘%s’: %s
pt: Erro ao ler etiqueta APE do ficheiro "%s": %s

en: Error reading tag from MP4 file ‘%s’: %s
pt: Erro ao ler etiqueta do ficheiro MP4 "%s": %s

en: Error reading tag from WavPack file ‘%s’: %s
pt: Erro ao ler etiqueta do ficheiro WavPack "%s": %s

en: Error reading tag from Opus file ‘%s’: %s
pt: Erro ao ler etiqueta do ficheiro Opus "%s": %s

en: The year value ‘%s’ seems to be invalid in file ‘%s’. The information will be lost when saving
pt: O valor do ano "%s" parece inválido no ficheiro "%s". A informação será perdida ao gravar

en: Automatic corrections applied for file ‘%s’
pt: Correções automáticas aplicadas ao ficheiro "%s"

en: Error reading file ‘%s’
pt: Erro ao ler o ficheiro "%s"

en: Insert a blank line
pt: Inserir uma linha em branco

en: Delete this line
pt: Eliminar esta linha

en: Move this line up
pt: Mover esta linha acima

en: Move this line down
pt: Mover esta linha abaixo

en: You must type a program name
pt: Tem de inserir um nome de programa

en: Program Name Error
pt: Erro no nome de programa

en: JPEG image
pt: Imagem JPEG

en: PNG image
pt: Imagem PNG

en: GIF image
pt: Imagem GIF

en: Unknown image
pt: Imagem desconhecida

en: 32×32 pixel PNG file icon
pt: Ícone de ficheiro PNG 32×32 pixels

en: Other file icon
pt: Ícone de outros ficheiros

en: Cover (front)
pt: Capa (frente)

en: Cover (back)
pt: Capa (verso)

en: Leaflet page
pt: Página de folheto

en: Media (such as label side of CD)
pt: Multimédia (tal como o lado da etiqueta do CD)

en: Lead artist/lead performer/soloist
pt: Artista/Executante/Solista

en: Artist/performer
pt: Artista/Executante

en: Conductor
pt: Maestro

en: Band/Orchestra
pt: Banda/Orquestra

en: Lyricist/text writer
pt: Escritor de letras/textos

en: Recording location
pt: Local de gravação

en: During recording
pt: Durante a gravação

en: During performance
pt: Durante a execução

en: Movie/video screen capture
pt: Filme/vídeo de captura de ecrã

en: A bright colored fish
pt: Um peixe de cores vivas

en: Illustration
pt: Ilustração

en: Band/Artist logotype
pt: Logótipo da banda/artista

en: Publisher/studio logotype
pt: Logótipo da editora/estúdio

en: Unknown image type
pt: Tipo de imagem desconhecido

en: Type
pt: Tipo

en: Cannot write playlist file ‘%s’
pt: Impossível escrever ficheiro de lista de reprodução "%s"

en: Playlist File Error
pt: Erro de ficheiro de lista de reprodução

en: Wrote playlist file ‘%s’
pt: Ficheiro de lista de reprodução "%s" escrito

en: Invalid scanner mask
pt: Máscara de explorador inválida

en: The selected default path is invalid
pt: O caminho predefinido selecionado é inválido

en: Path: ‘%s’
    Error: %s
pt: Caminho: "%s"
    Erro: %s

en: Invalid Path Error
pt: Erro de caminho inválido

en: Cannot calculate CRC value of file ‘%s’
pt: Impossível calcular o valor CRC do ficheiro "%s"

en: Tag successfully scanned
pt: Etiqueta explorada com sucesso

en: Tag successfully scanned ‘%s’
pt: Etiqueta "%s" explorada com sucesso

en: The extension ‘%s’ was not found in filename ‘%s’
pt: A extensão "%s" não foi encontrada no nome de ficheiro "%s"

en: Cannot find separator ‘%s’ within ‘%s’
pt: Impossível encontrar o separador "%s" dentro de "%s"

en: Could not convert filename ‘%s’ into system filename encoding
pt: Impossível converter"%s" na codificação de nome de ficheiro do sistema

en: New filename successfully scanned
pt: Novo nome de ficheiro explorado com sucesso

en: New filename successfully scanned ‘%s’
pt: Novo nome de ficheiro "%s" explorado com sucesso

en: Error while processing fields ‘%s’
pt: Erro ao processar os campos "%s"

en: New_mask
pt: Nova _Máscara

note: 'Scan selected files' button
en: Scan Files
pt: Explorar ficheiros

en: Scan selected files
pt: Explorar os ficheiros selecionados

en: All tags have been scanned
pt: Todas as etiquetas foram exploradas

en: Found one file | Found %d files
pt[0]: Encontrado um ficheiro
pt[1]: Encontrados %d ficheiros

en: Ready to search…
pt: Pronto a procurar…

en: Cannot write list to file ‘%s’: %s
pt: Impossível escrever a lista no ficheiro "%s": %s

note: Fall back to defaults.
en: Loading default ‘Fill Tag’ masks…
pt: A carregar máscaras predefinidas "Etiqueta de ficheiro"…

note: Fall back to defaults.
en: Loading default ‘Rename File’ masks…
pt: A carregar máscaras predefinidas "Renomear ficheiro"…

en: Ready to start
pt: Pronto a começar

en: Selected files tagged with title ‘%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o título "%s"

en: Removed title from selected files
pt: Título removido dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with artist ‘%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o artista "%s"

en: Removed artist from selected files
pt: Artista removido dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with album artist ‘%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o artista do álbum "%s"

en: Removed album artist from selected files
pt: Artista do álbum removido dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with album ‘%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o álbum "%s"

en: Removed album name from selected files
pt: Nome do álbum removido dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with disc number ‘%s/%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o nº de disco "%s/%s"

en: Selected files tagged with disc number like ‘xx’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o nº de disco como "xx"

en: Removed disc number from selected files
pt: Número de disco removido dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with year ‘%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o ano "%s"

en: Removed year from selected files
pt: Ano removido dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with track like ‘xx/%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com a faixa como "xx/%s"

en: Selected files tagged with track like ‘xx’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com a faixa "xx"

en: Removed track number from selected files
pt: Número de faixa removido dos ficheiros selecionados

note: msg = g_strdup_printf(_("All %d tracks numbered sequentially."), ETCore->ETFileSelectionList_Length);
en: Selected tracks numbered sequentially
pt: Faixas selecionadas numeradas sequencialmente

en: Selected files tagged with genre ‘%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o género "%s"

en: Removed genre from selected files
pt: Género removido dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with comment ‘%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o comentário "%s"

en: Removed comment from selected files
pt: Comentário removido dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with composer ‘%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o compositor "%s"

en: Removed composer from selected files
pt: Compositor removido dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with original artist ‘%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o artista original "%s"

en: Removed original artist from selected files
pt: Artista original removido dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with copyright ‘%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com os direitos de autor "%s"

en: Removed copyright from selected files
pt: Direitos de autor removidos dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with URL ‘%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o URL "%s"

en: Removed URL from selected files
pt: URL removido dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with encoder name ‘%s’
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com o nome de codificador "%s"

en: Removed encoder name from selected files
pt: Nome de codificador removido dos ficheiros selecionados

en: Selected files tagged with images
pt: Ficheiros selecionados etiquetados com imagens

en: Removed images from selected files
pt: Imagens removidas dos ficheiros selecionados

note: Menu items
en: Tag selected files with this field
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este campo

en: All uppercase
pt: Tudo em maiúsculas

en: All lowercase
pt: Tudo em minúsculas

en: First letter uppercase
pt: 1ª letra maiúscula

en: First letter uppercase of each word
pt: 1ª letra de cada palavra em maiúsculas

en: Insert space before uppercase letter
pt: Inserir espaço antes de letras maiúsculas

en: Remove duplicate spaces or underscores
pt: Remover espaços ou sublinhados duplicados

en: Remove all text
pt: Remover todo o texto

en: Error parsing image data ‘%s’
pt: Erro ao analisar dados da imagem"%s"

en: Cannot display the image because not enough data has been read to determine how to create the image buffer
pt: Impossível mostrar a imagem porque não foram lidos dados suficientes para determinar como criar o buffer de imagem

en: Cannot display the image
pt: Impossível mostrar a imagem

en: Not enough data has been read to determine how to create the image buffer.
pt: Não foram lidos dados suficientes para determinar como criar o buffer de imagem.

en: Load Image File
pt: Carregar ficheiro de imagem

en: Image file not loaded ‘%s’
pt: Ficheiro de imagem "%s" não carregado

en: Cannot open file ‘%s’
pt: Impossível abrir o ficheiro "%s"

en: Image File Error
pt: Erro de ficheiro de imagem

en: Image file loaded
pt: Ficheiro de imagem carregado

en: Add Images
pt: Adicionar imagens

en: All Files
pt: Todos os ficheiros

en: PNG and JPEG
pt: PNG e JPEG

en: Image Properties %d/%d
pt: Propriedades da imagem %d/%d

en: Save Image %d/%d
pt: Gravar imagem %d/%d

en: Image file not saved ‘%s’
pt: Ficheiro de imagem "%s" não gravado

en: Tag selected files with this genre
pt: Etiquetar ficheiros selecionados com este género

en: ID3 Tag
pt: Etiqueta ID3

en: Ogg Vorbis Tag
pt: Etiqueta Ogg Vorbis

en: FLAC Vorbis Tag
pt: Etiqueta FLAC Vorbis

en: APE Tag
pt: Etiqueta APE

en: MP4/M4A/AAC Tag
pt: Etiqueta MP4/M4A/AAC

en: Wavpack Tag
pt: Etiqueta WavPack

en: Opus Tag
pt: Etiqueta Opus

en: Images (%u)
pt: Imgens (%u)

en: Error while opening file: %s
pt: Erro ao abrir o ficheiro: %s

en: Failed to write APE tag
pt: Falha ao escrever atiqueta APE

en: Error opening FLAC file
pt: Erro ao abrir ficheiro FLAC

en: FLAC File
pt: Ficheiro FLAC

note: Mode mpeg4ip library seems to always return -1
en: Channels:
pt: Canais:

en: Error while opening file ‘%s’ as FLAC: %s
pt: Erro ao abrir o ficheiro "%s" como FLAC: %s

en: Failed to write comments to file ‘%s’: %s
pt: Falha ao escrever comentários no ficheiro "%s": %s

en: Corrupted file
pt: Ficheiro corrompido

en: Removed tag of ‘%s’
pt: Etiqueta removida de "%s"

en: Error while removing ID3v1 tag of ‘%s’: %s
pt: Erro ao remover a etiqueta ID3v1 de "%s": %s

en: Error while removing ID3v2 tag of ‘%s’: %s
pt: Erro ao remover a etiqueta ID3v2 de "%s": %s

en: Error while updating ID3v2 tag of ‘%s’: %s
pt: Erro ao atualizar a etiqueta ID3v2 de "%s": %s

en: Error while updating ID3v1 tag of ‘%s’: %s
pt: Erro ao atualizar a etiqueta ID3v1 de "%s": %s

en: Buggy id3lib
pt: id3lib com erros

en: No error reported
pt: Sem erros reportados

en: No available memory
pt: Sem memória disponível

en: No data to parse
pt: Sem dados para processar

en: Improperly formatted data
pt: Dados incorretamente formatados

en: No buffer to write to
pt: Sem buffer onde escrever

en: Buffer is too small
pt: O buffer é muito pequeno

en: Invalid frame ID
pt: ID de moldura inválida

en: Requested field not found
pt: Campo pedido não encontrado

en: Unknown field type
pt: Tipo de campo desconhecido

en: Tag is already attached to a file
pt: Etiqueta já anexada a um ficheiro

en: Invalid tag version
pt: Versão de etiqueta inválida

en: No file to parse
pt: Sem ficheiro para processar

en: Attempting to write to a read-only file
pt: Tentativa de escrever num ficheiro só de leitura

en: Error in compression/uncompression
pt: Erro de compressão/descompressão

en: Unknown error message
pt: Mensagem de erro desconhecida

en: Error while creating temporary file
pt: Erro ao criar ficheiro temporário

en: Error reading tags from file
pt: Erro ao ler etiquetas do ficheiro

en: Monkey's Audio File
pt: Ficheiro de Áudio do Monkey

note: Mode changed to profile name
en: Profile:
pt: Perfil:

en: MP4 format invalid
pt: Formato MP4 inválido

en: Error reading properties from file
pt: Erro ao ler propriedades do ficheiro

en: MP4/AAC File
pt: Ficheiro MP4/AAC

en: Error while opening file ‘%s’: %s
pt: Erro ao abrir o ficheiro "%s": %s

en: Error reading tags from file ‘%s’
pt: Erro ao ler etiquetas do ficheiro "%s"

en: Stereo
pt: Estéreo

en: Joint stereo
pt: Estéreo conjunto

en: Dual channel
pt: Duplo canal

en: Single channel
pt: Canal único

en: MP3 File
pt: Ficheiro MP3

en: MP2 File
pt: Ficheiro MP2

en: MusePack File
pt: Ficheiro MusePack

en: The specified bitstream does not exist or the file has been initialized improperly
pt: O fluxo de bits especificado não existe ou o ficheiro foi impropriamente inicializado

en: Read from media returned an error
pt: Leitura do suporte devolveu um erro

en: Bitstream is not Vorbis data
pt: O fluxo de bits não é de dados Vorbis

en: Vorbis version mismatch
pt: Versão Vorbis errada

en: Invalid Vorbis bitstream header
pt: Cabeçalho de fulxo de bits Vorbis inválido

en: Internal logic fault, indicates a bug or heap/stack corruption
pt: Falta lógica interna, indica um erro ou corrupção na pilha

en: Failed to open file as Vorbis: %s
pt: Falha ao abrir o ficheiro como Vorbis: %s

en: Ogg Vorbis File
pt: Ficheiro Ogg Vorbis

en: Speex File
pt: Ficheiro Speex

en: Opus File
pt: Ficheiro Opus

en: Wavpack File
pt: Ficheiro WavPack
