EasyTAG 2.4.0 - en to sv translation catalogue (981 entries)

en: Edit audio file metadata
sv: Redigera metadata för ljudfil

en: View and edit tags for MP3, MP2, MP4/AAC, FLAC, Ogg Opus, Ogg Speex, Ogg Vorbis, MusePack, Monkey's Audio and WavPack files.
sv: Visa och redigera taggar för MP3, MP2, MP4/AAC, FLAC, Ogg Opus, Ogg Speex, Ogg Vorbis, MusePack, Monkey's Audio och WavPackfiler.

en: Look up albums in online databases, bulk edit tags, create playlists and rename a collection of files.
sv: Sök efter album i internetanslutna databaser, massredigera taggar, skapa spellistor och byt namn på hela filsamlingar.

en: A simple and nice GTK+ interface makes tagging easier under GNU/Linux and Windows.
sv: Ett enkelt och trevligt GTK+-gränssnitt som gör taggning lättare med GNU/Linux och Windows

en: Audio File Metadata Editor
sv: Metadataredigerare för ljudfiler

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mp3;tag;audio;music;
sv: mp3;tag;tagg;audio;ljud;music;musik;

en: Open with EasyTAG
sv: Öppna med EasyTAG

en: Open directories and audio files with EasyTAG using the context menu
sv: Öppna mappar och ljudfiler med EasyTAG genom att använda snabbvalsmenyn

en: Choose a directory to show in the browser
sv: Välj en mapp att bläddra i

en: _Open
sv: _Öppna

en: Select a directory to browse
sv: Välj mapp

en: No files
sv: Inga filer

en: # Albums
sv: # Album

en: # Files
sv: # Filer

en: Filename
sv: Filnamn

en: Title
sv: Titel

en: Album Artist
sv: Albumartist

en: Year
sv: År

en: Disc
sv: Skiva

en: Track
sv: Spår

en: Comment
sv: Kommentar

en: Composer
sv: Kompositör

en: Original Artist
sv: Ursprungsartist

en: URL
sv: Webbadress

en: Encoded By
sv: Kodad av

en: Browse Directory With
sv: Bläddra i mappen med

en: Run Program
sv: Kör program

en: Enter the program to run; it will receive the current directory as a parameter
sv: Skriv in programmet du vill köra. Det kommer att få aktuell mapp som parameter

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Execute
sv: _Kör

en: Open Files With
sv: Öppna fil med

en: Enter the program to run; it will receive the current files as a parameter
sv: Skriv in programmet du vill köra. Det kommer att få aktuella filer som parametrar

note: Only directories changed
en: Rename Directory
sv: Byt namn på mapp

note: Translators: Used when renaming a directory to a literal name (entered in a text field) rather than using a name generated from a mask.
en: Literal name:
sv: Egentligt namn:

en: Use mask:
sv: Använd mask:

en: Whether to use a mask when renaming directories
sv: Huruvida en mask ska användas vid namnbyte på mappar

en: Select or type in a mask using codes (see Legend in Scanner Window) to rename the directory from tag fields
sv: Välj eller skriv in en mask med hjälp av koder (se förklaringen i avsökningsfönstret) för att namnge mappen efter taggfält

en: Rename directory preview
sv: Förhandsgranskning av namnbyte på mapp

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: CDDB Search
sv: CDDB-sökning

en: Search
sv: Sök

en: Enter the words to search (separated by a space or ‘+’)
sv: Skriv in sökorden (separerade med mellanslag eller ”+”)

en: _Search
sv: _Sök

en: Search Using Selected _Files
sv: Sök via valda _filer

en: Generate the CDDB disc ID using the selected files (the order is important)
sv: Generera CDDB-skivID genom att använda valda filer (ordningen är viktig)

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop the search
sv: Stoppa sökningen

en: Manual Search Options
sv: Manuella sökningsalternativ

note: Translators: header for CDDB fields to use when searching
en: Search Fields
sv: Sök dessa fält

en: Track Name
sv: Spårnamn

en: Other
sv: Andra

en: Categories
sv: Kategorier

en: Classical
sv: Klassiskt

en: Misc.
sv: Diverse

en: Results
sv: Resultat

en: Category
sv: Kategori

en: Select lines from which tags will be applied to your files list. All lines will be processed if no line is selected.\nYou can also reorder lines in this list before using the ‘apply’ button
sv: Välj rader att ”tillämpa” på din fillista. Om ingen rad är vald, bearbetas alla rader.
    Du kan även ändra ordning på raderna i denna lista innan du trycker på ”Verkställ”

en: Duration
sv: Längd

en: Select all lines
sv: Välj alla raderna

en: Invert line selection
sv: Invertera radval

en: Unselect all lines
sv: Välj bort alla rader

en: Fill Tags
sv: Fyll taggar

en: Track Number
sv: Spårnummer

en: Number of Tracks
sv: Antal spår

en: Run the current scanner for each file
sv: Kör nuvarande avsökningsinställning för varje fil

en: Whether to run the tag scanner, with the current settings, on the CDDB results
sv: Huruvida taggsökning, med de aktuella inställningarna, ska utföras på resultaten från CDDB.

en: Match lines with the Levenshtein algorithm
sv: Matcha rader med Levenshteins algoritm

en: Whether to use the DLM algorithm to match CDDB results to files
sv: Huruvida DLM-algoritmen ska användas för att matcha resultaten från CDDB mot filer

note: The window
en: _Close
sv: _Stäng

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: Load the selected lines or all lines (if no lines are selected)
sv: Läs in de valda raderna (eller alla rader, om ingen rad är vald)

note: Default values are MPEG data.
en: File
sv: Fil

note: Nothing to display Version changed to encoder version Encoder version
en: Encoder:
sv: Kodare:

en: Bitrate:
sv: Bithastighet:

en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

note: Mode
en: Mode:
sv: Typ:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Duration:
sv: Längd:

en: Image Type
sv: Bildtyp

en: Description
sv: Beskrivning

en: _Accept
sv: _Acceptera

en: Log
sv: Logg

en: Load Filenames From a Text File
sv: Läs in filnamn från en textfil

en: File:
sv: Fil:

en: Choose a Text File
sv: Välj en textfil

en: _Load
sv:  _Läs in

en: Content of Text File
sv: Textfilens innehåll

en: Insert a blank line before the selected line
sv: Lägg till en tom rad före den valda raden

en: Delete the selected line
sv: Ta bort den valda raden

en: Delete all blank lines
sv: Ta bort alla blanka rader

en: Move the selected line up
sv: Flytta upp den valda raden

en: Move the selected line down
sv: Flytta ner den valda raden

en: Reload
sv: Läs om

en: List of Files
sv: Lista över filer

en: Selected line:
sv: Vald rad:

en: Whether to run the currently selected scanner on filenames loaded from a text file
sv: Huruvida den valda avsökaren ska köras på filnamn läst från en textfil

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _File
sv: _Arkiv

en: Open Files With…
sv: Öppna filer med…

en: Run Audio Player
sv: Starta ljudspelare

en: Invert File Selection
sv: Invertera val

en: Delete Files
sv: Ta bort filer

en: Undo for File
sv: Ångra för fil

en: Redo for File
sv: Gör om för fil

en: _Save Files
sv: _Spara filer

en: _Force Save Files
sv: _Tvångsspara filer

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Find…
sv: _Sök…

en: Select All
sv: Välj alla

en: Unselect All
sv: Välj ingen

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: _Remove Tags
sv: _Ta bort taggar

en: _Preferences
sv: _Alternativ

en: _View
sv: _Visa

en: Show Scanner
sv: Visa avsökare

en: Scanner Mode
sv: Avsökningsläge

en: Rename Files and Directories
sv: Byt namn på filer och mappar

en: Process Fields
sv: Bearbeta fält

en: Directory Tree
sv: Mappträd

en: Artists and Albums
sv: Artister och album

en: Sort List by Tag
sv: Sortera lista efter tagg

en: Ascending by track number
sv: Stigande ordning efter spårnummer

en: Descending by track number
sv: Fallande ordning efter spårnummer

en: Ascending by title
sv: Stigande ordning efter titel

en: Descending by title
sv: Fallande ordning efter titel

en: Ascending by artist
sv: Stigande ordning efter artist

en: Descending by artist
sv: Fallande ordning efter artist

en: Ascending by album artist
sv: Stigande ordning efter albumartist

en: Descending by album artist
sv: Fallande ordning efter albumartist

en: Ascending by album
sv: Stigande ordning efter album

en: Descending by album
sv: Fallande ordning efter album

en: Ascending by year
sv: Stigande ordning efter år

en: Descending by year
sv: Fallande ordning efter år

en: Ascending by genre
sv: Stigande ordning efter genre

en: Descending by genre
sv: Fallande ordning efter genre

en: Ascending by comment
sv: Stigande ordning efter kommentarer

en: Descending by comment
sv: Fallande ordning efter kommentarer

en: Ascending by composer
sv: Stigande ordning efter kompositör

en: Descending by composer
sv: Fallande ordning efter kompositör

en: Ascending by original artist
sv: Stigande ordning efter ursprungsartist

en: Descending by original artist
sv: Fallande ordning efter ursprungsartist

en: Ascending by copyright
sv: Stigande ordning efter copyright

en: Descending by copyright
sv: Fallande ordning efter copyright

en: Ascending by URL
sv: Stigande ordning efter webbadress

en: Descending by URL
sv: Fallande ordning efter webbadress

en: Ascending by encoder name
sv: Stigande ordning efter omkodarens namn

en: Descending by encoder name
sv: Fallande ordning efter omkodarens namn

en: Sort List by Property
sv: Sortera lista efter egenskap

en: Ascending by filename
sv: Stigande ordning efter filnamn

en: Descending by filename
sv: Fallande ordning efter filnamn

en: Ascending by creation date
sv: Stigande ordning efter ändringsdatum

en: Descending by creation date
sv: Fallande ordning efter ändringsdatum

en: Ascending by file type
sv: Stigande ordning efter filtyp

en: Descending by file type
sv: Fallande ordning efter filtyp

en: Ascending by file size
sv: Stigande ordning efter filstorlek

en: Descending by file size
sv: Fallande ordning efter filstorlek

en: Ascending by duration
sv: Stigande ordning efter längd

en: Descending by duration
sv: Fallande ordning efter längd

en: Ascending by bit rate
sv: Stigande ordning efter bithastighet

en: Descending by bit rate
sv: Fallande ordning efter bithastighet

en: Ascending by sample rate
sv: Stigande ordning efter samplingsfrekvens

en: Descending by sample rate
sv: Fallande ordning efter samplingsfrekvens

en: Collapse Tree
sv: Slå ihop mappträd

en: Reload Tree
sv: Läs om

en: Reload Directory
sv: Läs om mappen

en: Show Hidden Directories
sv: Visa dolda mappar

en: _Browser
sv: _Bläddra

en: Set _Current Path as Default
sv: Ställ in de_nna sökväg som förvald

en: Rename Directory…
sv: Byt namn på mapp…

en: Browse Directory With…
sv: Bläddra i mappen med…

en: Browse _Subdirectories
sv: Bläddra i _undermappar

en: _Miscellaneous
sv: _Diverse

en: CDD_B Search…
sv: CDD_B-sökning…

en: Load Filenames From a Text File…
sv: Läs in filnamn från en textfil…

en: Generate Playlist…
sv: Generera spellista…

en: _Go
sv: _Kör

en: _Home Directory
sv: _Hemmappen

en: Desktop Directory
sv: Skrivbord

en: Documents Directory
sv: Dokument

en: Downloads Directory
sv: Hämtningar

en: Music Directory
sv: Musik

en: _Parent Directory
sv: _Överordnad mapp

en: _Default Directory
sv: _Förvald mapp

en: _First File
sv: _Första filen

en: Previous File
sv: Föregående fil

en: _Next File
sv: _Nästa fil

en: _Last File
sv: _Sista filen

en: Home Directory
sv: Hem

en: Default Directory
sv: Förvald mapp

en: Set Current Path as Default
sv: Ställ in denna sökväg som förvald

en: Browse Subdirectories
sv: Bläddra i undermappar

en: Invert Selection
sv: Invertera valen

en: CDDB Search Files…
sv: CDDB-sök på filer…

en: Find…
sv: Sök…

en: Clear Log
sv: Rensa logg

en: Generate Playlist
sv: Generera spellista

en: Use directory name
sv: Använd mappens namn

en: Options
sv: Alternativ

en: Include only the selected files
sv: Inkludera enbart de valda filerna

en: Whether to use only the selected files or all files when creating playlists
sv: Huruvida bara valda filer eller alla filer ska användas vid skapandet av spellistor

en: Use full path for files in playlist
sv: Använd fullständig sökväg för filer i spellista

en: Use relative path for files in playlist
sv: Använd relativ sökväg för filer i spellista

en: Create playlist in the parent directory
sv: Skapa en spellista i den överordnade mappen

en: Whether to create the playlist in the parent directory
sv: Huruvida det ska skapas en spellista i överordnade mappen

en: Use DOS directory separator
sv: Använd DOS-mappavskiljare

en: Whether to use backslash as directory separator when generating playlists
sv: Huruvida omvänt snedstreck ska användas som mappavgränsare vid skapande av spellistor

en: Content
sv: Innehåll

en: Write only list of files
sv: Skriv enbart fillista

en: Write information using filename
sv: Använd filnamn för att skriva information

en: Write information using:
sv: Skriv information med:

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Browser
sv: Bläddrare

en: Default Directory:
sv: Förvald mapp:

en: The default path to search for music files
sv: Den förinställda sökvägen för att leta musikfiler

en: Load on startup the default directory or the directory passed as argument
sv: Vid uppstart, Läs in förinställd mapp eller mapp given som argument

en: Whether to load the default path (or the path passed as an argument) on application startup
sv: Huruvida standardsökvägen (eller sökväg satt som argument) ska användas när programmet startar

en: Browse subdirectories
sv: Bläddra i undermappar

en: Whether to search subdirectories for audio files when reading a directory in the browser
sv: Huruvida det ska sökas i undermappar efter filer när en mapp läses in i bläddraren

en: Expand the subdirectories of the selected directory
sv: Visa undermappar till den valda mappen när en mapp valts

en: Whether to expand the subdirectories of a node in the directory browser when selecting it
sv: Huruvida undermappar till den valda mappen skall visas när den väljs i trädfönstret

en: Search hidden directories
sv: Sök i dolda mappar

en: Whether to show hidden directories when showing a directory in the browser
sv: Huruvida dolda mappar ska visas i bläddraren

en: Sort files case-sensitively
sv: Sortera filer skiftlägeskänsligt

en: Whether file sorting is case-sensitive
sv: Huruvida filsortering är skiftlägeskänslig

en: Show the log
sv: Visa loggfilen

en: Whether to show the log in the main window
sv: Huruvida loggen ska visas i huvudfönstret

en: General
sv: Allmänt

en: Show audio file header summary
sv: Visa information om ljudfilen

en: Whether to show header information, such as bit rate and duration, for audio files
sv: Huruvida det ska visas sammanfattad information, som t.ex. samplingsfrekvens och längd, för ljudfiler

en: Display changed files in list using:
sv: Använd följande för att visa ändrade filer:

en: Red color
sv: Röd färg

en: Bold style
sv: Fet stil

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: File Settings
sv: Filinställningar

en: Preserve modification time when writing files
sv: Bevara ändringstiden vid skrivning av filer

en: Whether to preserve the existing modification time when editing files
sv: Huruvida den ursprungliga ändringstiden på filen ska bevaras vid redigering av filer

en: Update parent directory modification time when writing files
sv: Uppdatera ändringstiden på den överordnade mappen när filer skrivs

en: Whether to update the modification time on the parent directory when editing files
sv: Huruvida ändringstiden på den överordnade mappen ska ändras vid redigering av filer

note: Translators: a section header in the Files tab of the preferences dialog.
en: Filenames
sv: Filnamn

en: Replace illegal characters when renaming
sv: Byt ut ogiltiga tecken vid namnbyte

en: Convert characters which cannot be represented in filenames on the FAT32/16 and Joliet filesystems (‘\’, ‘:’, ‘;’, ‘*’, ‘?’, ‘"’, ‘<’, ‘>’, ‘|’)
sv: Konvertera tecken som inte kan användas i filnamn på FAT32/16 och Joliet-filsystem (”\”, ”:”, ”;”, ”*”, ”?”, ”"”, ”<”, ”>”, ”|”)

en: Convert filename extension to:
sv: Konvertera filändelser till:

en: Lower Case
sv: Gemener

en: For example, the extension will be converted to ‘.mp3’
sv: Ändelsen konverteras exempelvis till ”.mp3”

en: Upper Case
sv: Versaler

en: For example, the extension will be converted to ‘.MP3’
sv: Ändelsen konverteras exempelvis till ”.MP3”

en: No Change
sv: Ändra inte

en: The extension will not be modified
sv: Ändelsen kommer inte att ändras

en: Filename Encoding
sv: Filnamnsteckenkodning

en: Try another character encoding
sv: Pröva en annan teckenkodning

en: Try to use the encoding associated with your locale and if this fails, try the ISO-8859-1 character encoding
sv: Försök använda den lokala teckenkodningen och om det misslyckas, försök med teckenkodningen ISO-8859-1

en: Transliterate characters into the system character encoding
sv: Omskriv tecknen till systemets teckenkodning

en: Replace unsupported characters with a similar character from the target character encoding
sv: Byt ut ohanterbara tecken med liknande tecken från den nuvarande teckenuppsättningen

en: Use the system character encoding and silently discard unsupported characters
sv: Använd systemets teckenkodning och förkasta ogiltiga tecken i tysthet

en: Discard characters which cannot be represented in the target character encoding
sv: Förkasta tecken som inte kan visas i den önskade teckenkodningen

en: Files
sv: Filer

en: Automatically complete date field
sv: Komplettera datumfält automatiskt

en: Whether to automatically complete the date tag
sv: Huruvida datumtaggen automatiskt ska kompletteras

en: Automatically select the type of the image based on its filename
sv: Välj typ av bild automatiskt beroende på filnamnet

en: Whether to, when adding cover art, automatically select a type for an image based on its filename
sv: Huruvida det ska väljas bildtyp automatiskt baserat på filnamnet när omslagsbild läggs till

en: Preserve the tag field focus
sv: Behåll fokus på taggfältet

en: Whether to preserve focus on the current tag field when switching file
sv: Huruvida fokus fortfarande ska vara på samma tagg när du byter fil

en: Pad the number of digits in the disc field to:
sv: Fyll upp skivfältet med inledande antal siffror:

en: Whether the disc number tag field should be padded with leading zeroes
sv: Huruvida skivnummerfältet ska fyllas med inledande nollor

en: Pad the number of digits in the track field to:
sv: Fyll upp spårnumret med inledande antal siffror:

en: Whether the track number tag field should be padded with leading zeroes
sv: Huruvida spårnummerfältet ska fyllas med inledande nollor

en: Splitting
sv: Taggdelning

en: For Vorbis tags, selected fields will be split at dashes and saved as separate tags
sv: För Vorbistaggar kommer valda fält att delas vid bindestreck och sparas som separata taggar

en: Whether to split title fields at a “ - ” separator in Ogg comments
sv: Huruvida titelfält ska delas vid ett ”-” i Ogg-kommentarerna

en: Whether to split artist fields at a “ - ” separator in Ogg comments
sv: Huruvida artistfält ska delas vid ett ”-” i Ogg-kommentarerna

en: Whether to split album fields at a “ - ” separator in Ogg comments
sv: Huruvida albumfält ska delas vid ett ”-” i Ogg-kommentarerna

en: Whether to split genre fields at a “ - ” separator in Ogg comments
sv: Huruvida genrefält ska delas vid ”-” i Ogg-kommentarerna

en: Whether to split comment fields at a “ - ” separator in Ogg comments
sv: Huruvida kommentarsfält ska delas vid ”-” i Ogg-kommentarerna

en: Whether to split composer fields at a “ - ” separator in Ogg comments
sv: Huruvida kompositörfält ska delas vid ”-” i Ogg-kommentarerna

en: Original artist
sv: Ursprungsartist

en: Whether to split original artist fields at a “ - ” separator in Ogg comments
sv: Huruvida ursprungsartistfält ska delas vid ”-” i Ogg-kommentarerna

en: Tags
sv: Taggar

en: Strip ID3 tags if all ID3 tags are empty
sv: Ta bort ID3-taggar om alla ID3-taggar är tomma

en: Whether to remove the ID3 tag from the audio file if all the individual tag fields are empty
sv: Huruvida ID3-taggen ska tas bort från ljudfilen då alla individuella taggfält är tomma

en: Non-standard encoding for reading ID3 tags:
sv: Icke standard teckenuppsättning för att läsa ID3-taggar:

en: Whether to use a non-standard character encoding when reading ID3 tags
sv: Huruvida en icke standard teckenuppsättning ska användas för att läsa i ID3-taggar:

en: Choose the character set to be used when reading ID3v1 and ID3v2 tags
sv: Välj vilken teckenuppsättning som ska användas vid läsning av ID3v1- och ID3v2-taggar

en: Write ID3v2 tag
sv: Skriv ID3v2-tagg

en: Whether to write ID3v2 tags when writing ID3 tags into audio files
sv: Huruvida ID3v2-taggar ska skrivas samtidigt som ID3-taggen skrivs till ljudfiler

en: Select the ID3v2 tag version to write:
    • ID3v2.3 is written using id3lib,
    • ID3v2.4 is written using libid3tag (recommended)
sv: Välj ID3v2-version att skriva:
    • ID3v2.3 använder id3lib vid skrivning,
    • ID3v2.4 använder libid3tag vid skrivning (rekommenderas).

en: Character encoding:
sv: Teckenkodning:

en: Choose the Unicode character encoding to be used when writing ID3v2 tags
sv: Använd Unicode som teckenkodning vid skrivning av ID3v2-taggar

en: Override the standard Unicode character encoding to be used when writing ID3v2 tags
sv: Åsidosätt Unicodeteckenkodningen vid skrivning av ID3v2-taggar

en: When encoding conversion fails:
sv: När teckenkodskonverteringen misslyckas:

en: Report error
sv: Rapportera fel

en: Display an error message when a character cannot be represented in the target character encoding and keep the original character
sv: Visa ett felmeddelande när ett tecken inte kan representeras i den önskade teckenkodningen och behåll det ursprungliga tecknet

en: Transliterate
sv: Omskriva

en: Discard
sv: Förkasta

en: Automatically convert old ID3v2 tag versions
sv: Konvertera automatiskt äldre ID3v2-taggversioner

en: Whether to convert ID3 tags written against old version of the specification, such as ID3v2.2, to newer ones, such as ID3v2.3 or ID3v2.4
sv: Huruvida ID3-taggar skrivna med en gammal version, som t.ex. ID3v2.2, ska skrivas om till nyare version, som t.ex. ID3v2.3 eller ID3v2.4

en: Use CRC-32
sv: Använd CRC-32

en: Whether to embed a CRC-32 checksum of the audio file data in ID3v2 tags
sv: Huruvida en CRC-32kontrollsumma ska bäddas in i ljudfilens ID3v2-tagg

en: Compress data in ID3v2 tags
sv: Komprimera ID3v2-taggarna

en: Whether to compress data in ID3v2 tags
sv: Huruvida komprimering ska användas i ID3v2-taggarna

en: Use text-only genre in ID3v2 tags
sv: Använd endast textbaserad genre i ID3v2-taggar

en: Whether to use only a string, and not the integer-base ID3v1 genre field, when writing a genre field to ID3v2 tags
sv: Huruvida endast en textsträng, och inte det enhetsbaserade ID3v1-genrefältet, ska användas vid skrivning till ett genrefält i ID3v2-taggar

en: Write ID3v1 tag
sv: Skriv ID3v1-taggar

en: Whether to write ID3v1 tags when writing ID3 tags into audio files
sv: Huruvida ID3v1-taggar ska skrivas till ljudfiler samtidigt som ID3-taggar skrivs

en: Choose the character set to be used when writing ID3v1 tag
sv: Välj teckenkodning för skrivning till ID3-taggar

en: ID3 Tags
sv: ID3-taggar

en: Character Conversion
sv: Teckenkonvertering

note: Translators: a section header in the Scanner section of the preferences dialog.
en: Fill Tag Scanner
sv: Läs av och fyll taggar

en: Convert underscores and ‘%20’ to spaces
sv: Konvertera understreck och ”%20” till mellanslag

en: Convert spaces and ‘%20’ to underscores
sv: Konvertera mellanslag och ”%20” till understreck

en: No conversion
sv: Ingen omvandling

note: Translators: a section header in the Scanner section of the preferences dialog.
en: Rename File and Directory Scanner
sv: Byt namn på fil och mapp

note: Translators: a section header in the Scanner section of the preferences dialog.
en: Process Fields Scanner
sv: Bearbeta fält

en: Upper-case the first letters of all words
sv: Inledande versal i alla ord

en: Whether to upper-case the first letter of all words, including prepositions and other short words such as “feat.”, when processing tag fields
sv: Huruvida stor bokstav på första bokstaven i alla ord, inklusive prepositioner och andra korta ord som t.ex. ”feat.”, när taggfält bearbetas

en: Fields
sv: Fält

en: Overwrite fields when scanning tags
sv: Skriv över fält vid avsökning av taggar

en: Whether to overwrite the tag field values when filling tags. Otherwise, only blank tag fields will be filled
sv: Huruvida avsökningen ska skriva över redan fyllda taggar. Annars kommer bara blanka taggfält bli fyllda

en: Set this text as default comment:
sv: Använd denna text som förvald kommentar:

en: Whether to set the comment tag field to the provided default value when filling tags
sv: Huruvida kommentarsfältet ska fyllas med det förvalda värdet när du använder ”Fyll tagg”-avsökaren

en: Use CRC-32 as the default comment (for files with ID3 tags only)
sv: Använd CRC-32 som förvald kommentar (endast för filer med ID3-taggar).

en: Whether to use the CRC-32 of the audio file data as the default comment, for files with ID3 tags only
sv: Huruvida ljudfilens CRC-32-data ska användas som förvald kommentar (endast för filer med ID3-taggar).

en: Scanner
sv: Avsökare

en: Automatic Search Servers
sv: Serverinställningar för automatisk sökning

en: Host:
sv: Värdnamn:

en: CGI Path:
sv: CGI-sökväg:

en: Manual Search Server
sv: Serverinställningar för manuell sökning

en: Proxy
sv: Proxyserver

en: Use a proxy server
sv: Använd en proxyserver

en: Whether to access remote CDDB through a proxy
sv: Huruvida åtkomsten till CDDB ska gå via en proxyserver

en: Hostname for a proxy to access remote CDDB
sv: Värdnamnet för proxyservern för åtkomst till CDDB

en: Port for a proxy to access remote CDDB
sv: Port för proxyservern för åtkomst till CDDB

en: User:
sv: Användarnamn:

en: Username for a proxy to access remote CDDB
sv: Användarnamn för proxyservern för åtkomst till CDDB

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Password for a proxy to access remote CDDB
sv: Lösenord för proxyservern för åtkomst till CDDB

en: Results List
sv: Resultatlista

en: Select corresponding file (according to position or DLM if activated below)
sv: Välj motsvarande fil (i enlighet med positionen, eller DLM om aktiverad nedan)

en: Whether to select the file in the file list which matches the position in the CDDB results list
sv: Huruvida filen i fillistan, som matchar positionen i CDDB-resultatlistan, ska väljas

en: Use the Levenshtein algorithm (DLM) to match results (using title) with audio files (using filename)
sv: Använd Levenshteins algoritm (DLM) för att matcha resultat (använder titel) med ljudfiler (använder filnamnet)

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Confirm before writing tags
sv: Bekräfta före skrivning av filtagg

en: Whether to ask for confirmation from the user before writing tags to audio files
sv: Huruvida bekräftelse ska krävas från användaren innan taggar skrivs till ljudfiler

en: Confirm before renaming a file
sv: Bekräfta före filnamnbyte

en: Whether to ask for confirmation from the user before renaming a file
sv: Huruvida bekräftelse ska krävas från användaren innan namnbyte sker på en fil

en: Confirm before deleting a file
sv: Bekräfta före borttagning av fil

en: Whether to ask for confirmation from the user before deleting a file
sv: Huruvida bekräftelse ska krävas från användaren innan en fil tas bort

en: Confirm before writing a playlist
sv: Bekräfta före skapande av spellista

en: Whether to ask for confirmation from the user before writing a playlist
sv: Huruvida bekräftelse ska krävas från användaren innan en spellista skrivs

en: Confirm before losing unsaved changes to files
sv: Bekräfta före osparade ändringar till filer går förlorade

en: Whether to ask for confirmation from the user before performing an operation that would lose unsaved changes on files
sv: Huruvida bekräftelse ska krävas från användaren innan en uppgift utförs som får osparade ändringar till filer att gå förlorade.

en: Scanner Dialog
sv: Avsökningsfönster

en: Show the scanner dialog on startup
sv: Visa avsökningsfönstret vid start

en: Whether to show the scanner window on application startup
sv: Huruvida avsökningsfönstret ska visas vid start

en: Application
sv: Program

en: Tag and Filename Scan
sv: Tagg- och filnamnssökning

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse filename and directory. Used to fill in tag fields
sv: Välj eller skriv in en mask med hjälp av koder (se förklaringen i avsökningsfönstret) för analysera filnamn och mapp. Används för att fylla taggfält

en: Fill tag preview
sv: Förhandsvisning av filtagg

en: Mask Editor
sv: Maskredigerare

en: Create a new mask
sv: Skapa en ny mask

en: Move the selected mask up
sv: Flytta upp den valda masken

en: Move the selected mask down
sv: Flytta ner den valda masken

en: Duplicate the selected mask
sv: Gör en dubblett av den valda masken

en: Add default masks
sv: Lägg till standardmasker

en: Remove the selected mask
sv: Ta bort den valda masken

en: Save masks
sv: Spara masker

en: Legend
sv: Symbolförklaring

en: %z: album artist
sv: %z: albumartist

en: %c: comment
sv: %c: kommentar

en: %p: composer
sv: %p: kompositör

en: %d: disc number
sv: %d: skivnummer

en: %e: encoded by
sv: %e: kodad av

en: %i: ignored
sv: %i: ignorerad

en: %l: number of tracks
sv: %l: antal spår

en: %o: original artist
sv: %o: ursprungsartist

en: %n: track number
sv: %n: spårnummer

en: %t: title
sv: %t: titel

en: %u: URL
sv: %u: webbadress

en: %x: number of discs
sv: %x: antal skivor

en: %y: year
sv: %y: år

en: Fill Tag
sv: Fyll tagg

en: Prefix mask with current directory
sv: Inled mask med nuvarande sökväg

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse tag fields. Used to rename the file.
    Use ‘/’ to make directories. If the first character is ‘/’, it is an absolute path, otherwise it is relative to the old path
sv: Välj eller skriv in en mask med hjälp av koder (se förklaringen i avsökningsfönstret) för analysera taggfält och byta namn på filen.
    Använd ”/” för att skapa mappar. Om det första tecknet är ”/” så är det en absolut sökväg, i annat fall är den relativ till den gamla sökvägen

en: Rename file preview
sv: Förhandsgranskning av förändring

note: Only filename changed
en: Rename File
sv: Byt namn på fil

en: Tag Fields
sv: Taggfält

en: Process filename
sv: Bearbeta filnamn

en: Process title field
sv: Bearbeta titelfält

en: Process artist field
sv: Bearbeta artistfält

en: Process album artist field
sv: Bearbeta albumartistfält

en: Process album field
sv: Bearbeta albumfält

en: Process genre field
sv: Bearbeta genrefält

en: Process comment field
sv: Bearbeta kommentarsfält

en: Process composer field
sv: Bearbeta kompositörsfält

en: Orig. Artist
sv: Originalartist

en: Process original artist field
sv: Bearbeta ursprungsartist-fält

en: Process copyright field
sv: Bearbeta copyrightfält

en: Process URL field
sv: Bearbeta webbadressfält

en: Process encoded-by field
sv: Bearbeta ”kodad av”-fält

en: Capitalization
sv: Stora bokstäver

en: Capitalize all
sv: Enbart versaler

en: Whether to upper-case all characters of the tag when processing tag fields
sv: Huruvida alla tecken i taggen ska vara versaler när taggfält bearbetas

en: Lowercase all
sv: Enbart gemener

en: Whether to lower-case all characters of the tag when processing tag fields
sv: Huruvida alla tecken i taggen ska vara gemener när taggfält bearbetas

en: Capitalize first letter
sv: Inledande versal i varje tagg

en: Whether to upper-case the first letter of the tag when processing tag fields
sv: Huruvida alla taggar ska få inledande versal vid bearbetning av taggfält

en: Capitalize the first letter of each word
sv: Inledande versal i varje ord

en: Whether to upper-case the first letter of each word when processing tag fields
sv: Huruvida alla ord ska få inledande versal vid bearbetning av taggfält

en: Detect Roman numerals
sv: Upptäck romerska siffror

en: Whether to detect Roman numerals when applying upper-case conversions while processing tag fields
sv: Huruvida romerska siffror ska identifieras vid versalomvandling till gemener sker vid bearbetning av taggfält

en: Do not change capitalization
sv: Ändra inte skiftlägen

en: Spaces Conversions
sv: Mellanslagsomvandling

en: Remove spaces
sv: Avlägsna mellanslag

en: Whether to remove all spaces when processing tag fields
sv: Huruvida alla blanksteg ska tas bort vid bearbetning av taggfält

en: Insert a space before uppercase letters
sv: Infoga mellanslag före varje versal

en: Whether to insert spaces before capital letters when processing tag fields
sv: Huruvida ett blanksteg ska införas före versaler vid bearbetning av taggfält

en: Remove duplicate spaces and underscores
sv: Avlägsna dubbletter av mellanslag och understreck

en: Whether to remove duplicate spaces and underscores when processing tag fields
sv: Huruvida dubbletter av mellanslag och understreck ska tas bort vid bearbetning av taggfält

en: Do not change word separators
sv: Ändra inte ordavskiljare

en: Character Conversions
sv: Teckenkonverteringar

en: Convert ‘_’ and ‘%20’ to spaces
sv: Konvertera ”_” och ”%20” till mellanslag

en: The underscore character or the string ‘%20’ is replaced by one space. Example, before: ‘Text%20In%20An_Entry‘, after: ‘Text In An Entry’
sv: Understreck och strängen ”%20” byts ut mot ett mellanslag. Exempelvis, före: ”Text%20i%20en_tagg”, efter: ”Text i en tagg”

en: Convert spaces to underscores
sv: Konvertera mellanslag till understreck

en: The space character is replaced by one underscore character. Example, before: ‘Text In An Entry’, after: ‘Text_In_An_Entry’
sv: Mellanslag byts ut mot understreck. Exempelvis, före: ”Text i en tagg”, Efter: ”Text_i_en_tagg”

en: Convert:
sv: Konvertera:

en: Replace a string by another one. Note that the search is case sensitive
sv: Byt ut en sträng mot en annan. Notera att sökningen är skiftlägeskänslig

en: to:
sv: till:

en: Do not convert
sv: Omvandla inte

en: Show / Hide Masks Editor
sv: Visa / dölj maskredigerare

en: Show / Hide Legend
sv: Visa / dölj symbolförklaring

en: Scanner Preferences
sv: Avsökningsinställningar

en: Find Files
sv: Sök filer

en: Search:
sv: Sök:

en: Type the text to search for in the file list, or leave the field empty to display all files
sv: Skriv in det ordet som du vill söka efter i filerna. Lämna blankt för att visa alla filer.

en: _Find
sv: _Sök

en: In:
sv: Inuti:

note: This option is for the previous
en: the Filename
sv: filnamnet

note: This option is for the previous
en: the Tag
sv: taggen

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänsligt

en: Tag
sv: Tagg

en: Title:
sv: Titel:

en: Tag selected files with this title
sv: Tagga valda filer med denna titel

en: Tag selected files with this artist
sv: Tagga valda filer med denna artist

en: Album artist:
sv: Albumartist:

en: Tag selected files with this album artist
sv: Tagga valda filer med denna albumartist

en: Tag selected files with this album name
sv: Tagga valda filer med detta albumnamn

en: Tag selected files with this disc number
sv: Tagga valda filer med detta skivnummer

en: Year:
sv: År:

en: Tag selected files with this year
sv: Tagga valda filer med detta år

en: Number selected tracks sequentially. Starts at 01 in each subdirectory
sv: Numrera valda spår följdenligt. Starta med 01 i varje undermapp

en: Track #:
sv: Spår #:

en: Set the number of files, in the same directory of the displayed file, to the selected tracks
sv: Ställ in numret av filer, i samma mapp som den visade filen, till de valda spåren

en: Tag selected files with this number of tracks
sv: Tagga valda filer med detta totala spårantal

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Tag selected files with this comment
sv: Tagga valda filer med denna kommentar

en: Composer:
sv: Kompositör:

en: Tag selected files with this composer
sv: Tagga valda filer med denna kompositör

en: Orig. artist:
sv: Ursprunglig artist:

en: Tag selected files with this original artist
sv: Tagga valda filer med denna ursprungsartist

en: Tag selected files with this copyright
sv: Tagga valda filer med denna copyright

en: URL:
sv: Webbsida:

en: Tag selected files with this URL
sv: Tagga valda filer med denna webbsida

en: Encoded by:
sv: Kodad av:

en: Tag selected files with this encoder name
sv: Tagga valda filer med denna kodare

en: Common
sv: Vanlig

en: You can use drag and drop to add an image
sv: Du kan använda drag-och-släpp för att lägga till en bild

en: Add images to the tag
sv: Lägg till bilder i taggen

en: Remove selected images from the tag
sv: Ta bort valda bilder från taggen

en: Save the selected images to files
sv: Spara de valda bilderna till filer

en: Edit image properties
sv: Redigera bildegenskaper

en: Tag selected files with these images
sv: Tagga valda filer med dessa bilder

en: Images
sv: Bilder

en: First file
sv: Första filen

en: _Previous File
sv: F_öregående fil

en: Previous file
sv: Föregående fil

en: Next file
sv: Nästa fil

en: Last file
sv: Sista filen

en: _Show Scanner
sv: _Visa avsökare

en: Show scanner
sv: Visa avsökare

en: Remove tags
sv: Ta bort taggar

en: _Undo
sv: _Ångra

en: Undo for file
sv: Ångra för fil

en: R_edo
sv: G_ör om

en: Redo for file
sv: Gör om för fil

en: Save changes to selected files
sv: Spara ändringar till valda filer

en: Browse directory tree
sv: Bläddra i mappträdet

en: Browse artists and albums
sv: Bläddra artister och album

en: Invert file selection
sv: Invertera filval

en: Search filenames and tags
sv: Sök filnamn och taggar

en: CDDB Search…
sv: CDDB-sökning…

en: Generate a playlist
sv: Generera en spellista

en: Stop the current action
sv: Stoppa pågående åtgärd

en: Load on startup
sv: Läs in vid uppstart

en: Default path
sv: Standardsökväg

en: Show hidden directories while browsing
sv: Visa dolda mappar vid bläddring

en: CDDB server hostname for automatic search
sv: CDDB-servervärdnamn för automatisk sökning

en: The CDDB server to use for the automatic search
sv: Den CDDB-server som ska användas för automatisk sökning

en: CDDB server port for automatic search
sv: CDDB-serverport för automatisk sökning

en: The CDDB server port to use for the automatic search
sv: Port som ska användas för automatisk sökning på CDDB

en: CDDB server path for automatic search
sv: CDDB-sökväg för automatisk sökning

en: The CDDB server path to use for the automatic search
sv: Sökvägen som ska användas för automatisk sökning på vald CDDB

en: CDDB server hostname for manual search
sv: CDDB-värd för manuell sökning

en: The CDDB server to use for a manual search
sv: Värdnamnet till den CDDB-server som ska användas för manuell sökning

en: CDDB server port for manual search
sv: CDDB-serverport för manuell sökning

en: The CDDB server port to use for a manual search
sv: Porten till den CDDB-server som ska användas för manuell sökning

en: CDDB server path for manual search
sv: CDDB-serversökväg för manuell sökning

en: The CDDB server path to use for a manual search
sv: Sökvägen på CDDB-server som ska användas för manuell sökning

en: Use DLM to match CDDB results to files
sv: Använd DLM för att matcha CDDB-resultat mot filer

en: Select the file with the position which matches the position of the CDDB result
sv: Välj en fil med platsen som matchar platsen på CDDBs resultat

en: Enable proxy for remote CDDB
sv: Använd proxyserver för tillgång till CDDB

en: CDDB proxy hostname
sv: CDDB-proxy värdnamn

en: CDDB proxy port
sv: CDDB-proxy port

en: CDDB proxy username
sv: CDDB-proxy användarnamn

en: CDDB proxy password
sv: CDDB-proxy lösenord

en: Run the scanner on CDDB results
sv: Kör avsökare på CDDB-resultat

en: The fields to use in a manual CDDB search
sv: Fälten som ska användas vid en manuell CDDB-sökning

en: Which fields to search for matches of the returned CDDB results
sv: Vilka fält ska användas för att söka träffar på CDDB-resultaten

en: The categories to use in a CDDB search
sv: Kategorier som ska användas vid en CDDB-sökning

en: Which categories to search for matches in the returned CDDB results
sv: Kategorier som ska användas för matchning mot CDDB-resultaten

en: The tag fields to set when matching against CDDB results
sv: Aktiva taggfält vid matchning mot CDDB-resultat

en: Which tag fields should be set when matching against selected files and CDDB results
sv: Vilka taggfält som ska vara aktiva vid matchning mot filer och CDDB-resultat

en: Show changed files in bold
sv: Visa ändringar i fetstil

en: Whether to highlight changed files in the file list by making them bold, or alternatively by making them red
sv: Huruvida ändrade filer ska framhävas i fillistan genom att ge dem fet stil eller alternativt göra dem röda

en: How to sort audio files in the file list
sv: Hur ljudfiler ska sorteras i fillistan

en: Sort files in ascending or descending order for the selected type
sv: Sortera filer i fallande eller stigande ordning för den valda typen

en: Use a non-standard character encoding when reading ID3 tags
sv: Använd en ickestandard teckenkodning för att läsa ID3-taggar

en: Write ID3v1 tags
sv: Skriv ID3v1-taggar

en: The character set for writing ID3v1 tags
sv: Teckenkodning för skrivning av ID3-taggar

en: Choose the character set to be used when writing ID3v1 tags
sv: Välj teckenkodning för skrivning av ID3v1-taggar

en: Encoding options when writing ID3v1 tags
sv: Kodningsalternativ vid skrivning av ID3v1-taggar

en: Additional options to pass to iconv() when converting between encodings when writing ID3v1 tags
sv: Ytterligare alternativ som ska läggas till iconv() vid konvertering mellan teckenkodningar när ID3v1-taggar skrivs

en: The character set for reading ID3v1 and ID3v2 tags
sv: Teckenuppsättning för läsning av ID3v1- och ID3v2-taggar

en: Write ID3v2 tags
sv: Skriv ID3v2-taggar

en: Enable ID3v2.4 support
sv: Aktivera stöd för ID3v2.4

en: Whether to write ID3v2.4 tags when ID3v2 support is enabled
sv: Huruvida ID3v2.4 ska skrivas när stödet för ID3v2 är aktiverat

en: Convert old ID3 tag versions to new ones
sv: Konvertera äldre ID3-versioner till nyare

en: Use CRC-32 in ID3v2 tags
sv: Ställ in CRC-32 i ID3v2-taggarna

en: Use Unicode character encoding in ID3v2 tags
sv: Använd Unicode i ID3v2-taggar

en: Whether to use a Unicode character set when writing ID3v2 tags
sv: Huruvida en Unicodeteckenkodning ska användas vid skrivande av ID3v2-taggar

en: The Unicode character set for writing ID3v2 tags
sv: Unicodetyp för skrivning av ID3v2-taggar

en: Choose the Unicode character set to be used when writing ID3v2 tags
sv: Välj teckenkodningstypen som ska användas vid skrivning av ID3v2-taggar

en: The character set for writing ID3v2 tags
sv: Teckenkodningen för skrivning av ID3v2-taggar

en: Override the typical Unicode character set to be used when writing ID3v2 tags
sv: Åsidosätt den typiska Unicodeteckenkodningen vid skrivning av ID3v2-taggar

en: Encoding options when writing ID3v2 tags
sv: Kodningsalternativ vid skrivning av ID3v2-taggar

en: Additional options to pass to iconv() when converting between encodings when writing ID3v2 tags
sv: Ytterligare alternativ som ska läggas till iconv() vid konvertering mellan teckenkodningar när ID3v2-taggar skrivs

en: Automatically complete the date
sv: Fyll i datum automatiskt

en: Pad the disc number tag field
sv: Fyll ut skivnummertaggfältet

en: The length of the disc number field
sv: Storleken på skivnummerfältet

en: The length of the disc number field, which controls if the field is padded with leading zeroes
sv: Storleken på skivnummerfältet, vilket bestämmer huruvida fältet ska fyllas med inledande nollor

en: Whether to, when adding cover art, automatically select the type for an image based on its filename
sv: Huruvida, vid infogande av omslagsbild, bildtypen ska väljas automatiskt baserat på dess filnamn

en: Pad the track number tag field
sv: Fyll ut spårnummertaggfältet

en: The length of the track number field
sv: Storleken på spårnummerfältet

en: The length of the track number field, which controls if the field is padded with leading zeroes
sv: Storleken på spårnummerfältet, vilket bestämmer huruvida fältet ska fyllas med inledande nollor

en: Convert spaces and underscores when filling tag fields
sv: Konvertera mellanslag och understreck när taggfält fylls

en: Whether to convert to spaces (and %20) or underscores when filling tag fields from filenames
sv: Huruvida mellanslag (och %20) eller understreck ska konverteras när taggfält fylls från filnamn

en: Overwrite tag field
sv: Skriv över taggfält

en: Set the default comment
sv: Skriv kommentaren du vill ha som standard

en: Default comment for filling tags
sv: Standardkommentar vid taggfyllnad

en: The default comment to use when filling tags
sv: Standardkommentar som ska användas när taggar fylls

en: Use the CRC-32 as the default comment
sv: Använd CRC-32 som den förvalda kommentaren

en: Run the current scanner when loading filenames from a file
sv: Kör den nuvarande avsökaren när filnamn läses in från en fil

en: Process these tag fields
sv: Bearbeta dessa taggfält

en: The tag fields to process when using the scanner
sv: Taggfälten som ska bearbetas när avsökningen används

en: Convert tag fields when processing
sv: Ändra taggfält vid bearbetning

en: Whether to convert to spaces (and %20), underscores or other characters when processing tag fields
sv: Huruvida mellanslag (och %20), understreck eller andra tecken ska konverteras när taggfält bearbetas

en: Convert characters in tags
sv: Konvertera tecken i taggar

en: Whether to convert characters of the tag from one value to another when processing tag fields
sv: Huruvida värdets tecken i en tagg ska konverteras till ett annat när taggfält bearbetas

en: Convert the following characters when processing tag fields
sv: Konvertera följande tecken när taggfält bearbetas

en: Replace any matched sequence of characters with this string when processing tag fields
sv: Byt ut matchande ordningsföljd av tecken med denna sträng när taggfält bearbetas

en: Lower-case all characters
sv: Bara gemener

en: Upper-case all characters
sv: Bara versaler

en: Upper-case the first letter of the tag
sv: Versal i första bokstaven av en tagg

en: Upper-case the first letter of each word
sv: Första bokstaven versal i varje ord

en: Upper-case prepositions
sv: Prepositioner i versaler

en: Detect roman numerals
sv: Upptäck romerska siffror

en: Insert spaces before capital letters
sv: Infoga mellanslag före varje versal

en: Remove duplicate spaces
sv: Ta bort dubbletter av mellanslag

en: Playlist filename mask
sv: Mask för spellistans filnamn

en: The default filename mask to use for a new playlist
sv: Standardmask för att namnge en ny spellista

en: Use a filename mask when generating a playlist
sv: Använd en filnamnsmask vid skapande av en ny spellista

en: Whether to use a filename mask when creating playlists
sv: Huruvida en filnamnsmask ska användas vid skapande av en ny spellista

en: Create playlists with only the selected files
sv: Skapa en spellista med bara de markerade filerna

en: Use relative paths when creating playlists
sv: Använd relativ sökväg vid skapande av spellista

en: Whether to use relative paths for files when creating playlists
sv: Huruvida en relativ sökväg ska användas vid skapande av spellista

en: Create the playlist in the parent directory
sv: Skapa spellistan i den överordnade mappen

en: Use DOS separators for playlists
sv: Använd DOS-avgränsare för spellistor

en: Content of generated playlists
sv: Innehåll i genererad spellista

en: Write a plain list of files, include extended information from the filename or extended information using a supplied mask
sv: Skriv en ren lista med filer, inkludera utökad information från filnamnet eller genom att använda en tillhandahållen mask

en: Playlist default mask
sv: Standardmask för spellista

en: The default mask to use for files in a playlist
sv: Standardmasken som används för filer i en spellista

en: Search for files case-sensitively
sv: Skiftlägeskänslig filsökning

en: Whether matches when searching for files are case-sensitive
sv: Huruvida träffarna är skiftlägeskänsliga vid sökning av filer

en: Search in filenames
sv: Sök i filnamn

en: Perform the search on filenames
sv: Utför en sökning på filnamn

en: Search in tags
sv: Sök i taggar

en: Perform the search on tags
sv: Utför en sökning på taggar

en: Mask for filling tags from filenames
sv: Mask för att fylla taggar genom filnamn

en: The default mask to use when automatically filling tags with information from filenames
sv: Standardmasken för att automatiskt fylla taggar med information från filnamnen

en: Mask for renaming files
sv: Mask för att byta filnamn

en: The default mask to use when renaming files
sv: Standardmasken för att byta namn på filer

en: Mask for renaming directories
sv: Mask för att byta namn på mappar

en: The default mask to use when renaming directories
sv: Standardmasken för att automatiskt byta namn på mappar

en: Use a mask when renaming directories
sv: Använd en mask för att byta namn på mappar

en: Convert spaces and underscores when renaming files
sv: Konvertera mellanslag och understreck vid namnbyte på filer

en: Whether to convert to spaces or underscores when renaming files
sv: Huruvida mellanslag och understreck ska konverteras vid namnbyte på filer

en: How to modify filename extensions when renaming
sv: Hur ska filändelser ändras vid namnbyte

en: Change the file extension to all lower-case, all upper-case or do not change it
sv: Ändra filändelser till bara gemener, versaler eller låt vara oförändrad

en: Encoding options when renaming files
sv: Kodningsalternativ vid namnändringar

en: If the encoding of the filename does not match the filesystem encoding, choose whether to try another encoding, approximate the filesystem encoding with transliteration or discard the offending characters
sv: Om filnamnens kodning inte stämmer överens med filsystemet, välj huruvida en annan kodning ska användas, närma sig filsystemets kodning genom omskrivning eller förkasta de tecken som bryter mot teckenkodningen

en: Whether to replace illegal characters in a filename when using the rename function
sv: Byt ut ogiltiga tecken i filnamn genom byt namn-funktionen

en: Show the scanner mask editor
sv: Visa avsökningsmaskredigeraren

en: Whether to show the scanner mask editor in the tag scanner
sv: Huruvida avsökningsmaskredigeraren ska visas i taggavsökaren

en: Show the scanner legend
sv: Visa/dölj symbolförklaring

en: Whether to show the scanner legend in the tag scanner
sv: Huruvida avsökningssymbolernas förklaringar ska visas i avsökningsfönstret

en: Show the scanner window on startup
sv: Visa avsökningsfönstret vid start

en: The scan mode
sv: Avsökningstyp

en: Which type of scan to show in the scanner
sv: Vilken avsökningstyp ska visas i avsökaren

en: Split Ogg title fields
sv: Dela Ogg-fälten titel

en: Split Ogg artist fields
sv: Dela Ogg-fälten artist

en: Split Ogg album fields
sv: Dela Ogg-fälten album

en: Split Ogg genre fields
sv: Dela Ogg-fälten genre

en: Split Ogg comment fields
sv: Dela Ogg-fälten kommentarer

en: Split Ogg composer fields
sv: Dela Ogg-fälten kompositörer

en: Split Ogg original artist fields
sv: Dela Ogg-fälten ursprungsartist

en: Page to show in the preferences dialog
sv: Sida som ska visas i inställningarna

en: The page in the notebook of the preferences dialog
sv: Sidan i flikhäftet i inställningarna

en: Open in EasyTAG
sv: Öppna med EasyTAG

en: Open the selected directory in EasyTAG
sv: Öppna den valda mappen i EasyTAG

en: Open the selected files in EasyTAG
sv: Öppna de valda filerna med EasyTAG

en: View and edit tags in audio files
sv: Visa och redigera taggar i ljudfiler

en: Print the version and exit
sv: Skriver programversion och avslutar

note: Starting messages
en: Starting EasyTAG version %s…
sv: Startar EasyTAG version %s…

en: Variable EASYTAGLANG defined, setting locale ‘%s’
sv: Variabeln EASYTAGLANG har definierats. Ställer in språkkonvention ”%s”

en: Setting locale: ‘%s’
sv: Ställer in språkkonvention: ”%s”

en: System locale is ‘%s’, using ‘%s’
sv: Systemets språkkonvention är ”%s”, använder ”%s”

en: Unable to create setting directories
sv: Kan inte skapa inställningsmapp

en: Website: %s
sv: Webbsida: %s

en: - Tag and rename audio files
sv: - Tagga och ändra namn på ljudfiler

en: Error while querying information for file ‘%s’: %s
sv: Fel när information efterfrågas för fil ”%s”: %s

en: Cannot open path ‘%s’
sv: Kan inte öppna sökväg ”%s”

en: Do you really want to delete the file ‘%s’?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ”%s”?

en: Repeat action for the remaining files
sv: Upprepa åtgärden för återstående filer

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Delete File
sv: Ta bort fil

en: File ‘%s’ deleted
sv: Filen ”%s” togs bort

en: Cannot delete file ‘%s’
sv: Kan inte ta bort ”%s”

en: Some files were not deleted
sv: Några filer blev inte borttagna

en: All files have been deleted
sv: Alla filerna har tagits bort

en: All tags have been removed
sv: Alla taggarna har tagits bort.

en: Failed to launch program ‘%s’
sv: Kunde inte starta programmet ”%s”

en: Could not convert filename ‘%s’ to system filename encoding
sv: Kunde inte konvertera filnamnet ”%s” till systemets filnamnskodning

en: Try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING.
sv: Försök att ställa in miljövariabeln G_FILENAME_ENCODING.

en: Filename translation
sv: Filnamnsöversättning

note: And refresh the number of files in this directory
en: One file | %u files
sv[0]: En fil
sv[1]: %u filer

en: File: ‘%s’
sv: Fil: ”%s”

note: Quit EasyTAG.
en: Normal exit
sv: Normalt avslut

en: Some files have been modified but not saved
sv: Några filer har ändrats men är inte sparade

en: _Discard
sv: _Förkasta

en: _Save
sv: _Spara

en: Quit
sv: Avsluta

en: Do you want to save them before quitting?
sv: Vill du spara dem innan du avslutar?

en: New default directory selected for browser
sv: Ny standardmapp vald för bläddring

en: Do you want to save them before changing directory?
sv: Vill du spara dem innan du byter mapp?

en: Confirm Directory Change
sv: Bekräfta mappbyte

en: All albums
sv: Alla album

en: Select File
sv: Välj fil

en: Select Directory
sv: Välj mapp

en: Rename the directory ‘%s’ to:
sv: Byt namn på mappen ”%s” till:

en: You must type a directory name
sv: Du måste ange ett mappnamn

en: Directory Name Error
sv: Felande mappnamn

en: Could not convert ‘%s’ into filename encoding
sv: Kunde inte konvertera ”%s” till systemets filnamnskodning

en: Please use another name.
sv: Använd ett annat namn.

en: The directory name ‘%s’ already exists.
sv: Mappnamnet ”%s” används redan.

en: Rename File Error
sv: Fel vid namnbyte av fil

en: Rename Directory Error
sv: Fel vid byte av mappnamn

en: Directory renamed
sv: Mappnamnet ändrades

en: Executed command ‘%s’
sv: Körde kommandot ”%s”

en: Album: ‘%s’, artist: ‘%s’, length: ‘%s’, year: ‘%s’, genre: ‘%s’, disc ID: ‘%s’
sv: Album: ”%s”, artist: ”%s”, längd: ”%s”, år: ”%s”, genre: ”%s”, skiv-ID: ”%s”

en: Resolving host '%s'…
sv: Söker värd ”%s”…

en: Cannot create a new socket ‘%s’
sv: Kunde inte skapa ett nytt uttag ”%s”

en: Cannot set options on the newly-created socket
sv: Kan inte fastställa alternativen för det nyskapade uttaget

note: Open connection to the server.
en: Connecting to host ‘%s’, port ‘%d’…
sv: Kopplar upp mot värd ”%s”, port ”%d”…

en: Cannot connect to host ‘%s’: %s
sv: Kan inte ansluta till värd ”%s”: %s

en: Cannot resolve host ‘%s’: %s
sv: Kunde inte hitta värd ”%s”: %s

en: Connected to host ‘%s’
sv: Uppkopplad mot värd ”%s”

en: Error while writing CDDB results to file ‘%s’
sv: Fel uppstod när CDDB-resultaten skulle skrivas till ”%s”

en: Receiving data (%s)…
sv: Tar emot data (%s)…

en: Error when reading CDDB response ‘%s’
sv: Fel vid läsning av CDDB-svar ”%s”

en: Cannot create file ‘%s’: %s
sv: Kan inte skapa fil ”%s”: %s

note: g_print("Request Cddb_Get_Album_Tracks_List : '%s'\n", cddb_in); Send the request g_print("Request Cddb_Search_Album_List_From_String_Freedb : '%s'\n", cddb_in); g_print("Request Cddb_Search_Album_List_From_String_Gnudb : '%s'\n", cddb_in);
en: Sending request…
sv: Skickar förfrågan…

en: Cannot send the request ‘%s’
sv: Kan inte skicka förfrågan ”%s”

note: Read the answer * Read the answer
en: Receiving data…
sv: Tar emot data…

en: The server returned a bad response
sv: Servern återgav ett dåligt svar

en: The server returned a bad response ‘%s’
sv: Servern återgav ett dåligt svar ”%s”

note: Load the track list of the album
en: Loading album track list…
sv: Läser in albumets spårlista…

en: Sorry, the web-based search is currently not available
sv: Tyvärr, den webbaserade sökningen är för tillfället inte tillgänglig

en: Found one matching album | Found %u matching albums
sv[0]: Hittade ett matchande album
sv[1]: Hittade %u matchande album

en: Receiving data of page %d (album %d/%d)…
sv: Tar emot data för sidan %d (album %d/%d)…

en: Receiving data of page %d…
sv: Tar emot data för sidan %d…

en: More results to load…
sv: Flera resultat att läsa in…

en: The number of CDDB results does not match the number of selected files
sv: Antalet CDDB-resultat matchar inte antalet valda filer

en: Write Tag from CDDB
sv: Skriv tagg från CDDB

en: Ready to search
sv: Redo att söka

en: Cannot open file ‘%s’: %s
sv: Kan inte öppna fil ”%s”: %s

en: No file selected
sv: Ingen fil är vald

note: The CD redbook standard defines the maximum number of tracks as 99, any queries with more than 99 tracks will never return a result.
en: More than 99 files selected. Cannot send request
sv: Fler än 99 filer valda. Kan inte skicka förfrågan

en: One file selected | %u files selected
sv[0]: En fil är vald
sv[1]: %u filer är valda

note: g_print("Request Cddb_Search_Album_From_Selected_Files : '%s'\n", cddb_in);
en: Sending request (disc ID: %s, #tracks: %u, Disc length: %u)…
sv: Skickar förfrågan (skivID: %s, #spår: %u, skivlängd: %u)…

en: DiscID ‘%s’ gave one matching album | DiscID ‘%s’ gave %u matching albums
sv[0]: SkivID ”%s” matchade ett album
sv[1]: SkivID ”%s” matchade %u album

en: Arabic (IBM-864)
sv: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
sv: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
sv: Arabisk (Windows-1256)

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
sv: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
sv: Baltisk (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
sv: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
sv: Centraleuropeisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
sv: Centraleuropeisk (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
sv: Förenklad kinesisk (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
sv: Förenklad kinesisk (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
sv: Traditionell kinesisk (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
sv: Traditionell kinesisk (Big5-HKSCS)

en: Cyrillic (IBM-855)
sv: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sv: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
sv: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
sv: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
sv: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
sv: Kyrillisk/rysk (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
sv: Kyrillisk/ukrainsk (KOI8-U)

en: English (US-ASCII)
sv: Engelska (US-ASCII)

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekisk (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
sv: Grekisk (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
sv: Hebreisk (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
sv: Hebreisk (Windows-1255)

en: Japanese (EUC-JP)
sv: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
sv: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
sv: Japansk (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreansk (EUC-KR)

en: Nordic (ISO-8859-10)
sv: Nordisk (ISO-8859-10)

en: South European (ISO-8859-3)
sv: Syd-Europeisk (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
sv: Thailändsk (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
sv: Turkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
sv: Turkisk (Windows-1254)

note: {N_("Unicode (UTF-16BE)"),                "UTF-16BE"      }, {N_("Unicode (UTF-16LE)"),                "UTF-16LE"      }, {N_("Unicode (UTF-32BE)"),                "UTF-32BE"      }, {N_("Unicode (UTF-32LE)"),                "UTF-32LE"      },
en: Vietnamese (VISCII)
sv: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
sv: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
sv: Hebreisk visuell (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
sv: Västerländsk (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
sv: Västerländsk (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
sv: Västerländsk (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
sv: Västerländsk (Windows-1252)

en: The filename ‘%s’ could not be converted into UTF-8: %s
sv: Filnamnet ”%s” kunde inte konverteras till UTF-8: %s

en: Invalid UTF-8
sv: Ogiltig UTF-8

en: The UTF-8 string ‘%s’ could not be converted into filename encoding: %s
sv: UTF-8-strängen ”%s” kunde inte konverteras till filnamnets kodning: %s

en: The string ‘%s’ could not be converted into UTF-8: %s
sv: Strängen ”%s” kunde inte konverteras till UTF-8: %s

en: A file was changed by an external program | %d files were changed by an external program
sv[0]: En fil ändrades av ett utomstående program
sv[1]: %d filer ändrades av ett utomstående program

en: Do you want to continue saving the file?
sv: Vill du fortsätta spara filen?

en: Saving files was stopped
sv: Filsparningen stoppades

en: All files have been saved
sv: Alla filer har sparats

en: Do you want to write the tag of file ‘%s’?
sv: Vill du skriva taggen till filen ”%s”?

en: Confirm Tag Writing
sv: Bekräfta taggskrivning

note: Directories and filename changed
en: Rename File and Directory
sv: Byt namn på fil och mapp

en: File and directory rename confirmation required
sv: Bekräftelse krävs för att byta namn på fil och mapp

en: Do you want to rename the file and directory ‘%s’ to ‘%s’?
sv: Vill du byta namn på filen och mappen ”%s” till ”%s”?

en: Directory rename confirmation required
sv: Bekräftelse krävs för att byta namn på mappen

en: Do you want to rename the directory ‘%s’ to ‘%s’?
sv: Vill du byta namn på mappen ”%s” till ”%s”?

en: File rename confirmation required
sv: Bekräftelse krävs för filnamnsbyte

en: Do you want to rename the file ‘%s’ to ‘%s’?
sv: Vill du byta namn på filen ”%s” till ”%s”?

en: Cannot rename file ‘%s’ to ‘%s’
sv: Kan inte byta namn på filen ”%s” till ”%s”

en: Cannot rename file ‘%s’ to ‘%s’: %s
sv: Kan inte byta namn på filen ”%s” till ”%s”: %s

en: File(s) not renamed
sv: Kunde inte byta namn på fil(er)

en: Writing tag of ‘%s’
sv: Skriver tagg i ”%s”

en: Wrote tag of ‘%s’
sv: Tagg i ”%s” skrevs

en: Cannot write tag in file ‘%s’
sv: Kan inte skriva tagg i fil ”%s”

en: Tag Write Error
sv: Taggskrivningsfel

en: Cannot read directory ‘%s’
sv: Kan inte läsa mappen ”%s”

en: Directory Read Error
sv: Mappläsningsfel

note: Read the directory recursively
en: Search in progress…
sv: Söker av mappar…

en: Found one file in this directory and subdirectories | Found %u files in this directory and subdirectories
sv[0]: Hittade en fil i denna mapp och dess undermappar
sv[1]: Hittade %u filer i denna mapp och dess undermappar

en: Found one file in this directory | Found %u files in this directory
sv[0]: Hittade en fil i denna mapp
sv[1]: Hittade %u filer i denna mapp

en: No file found in this directory and subdirectories
sv: Inga filer funna i denna mapp och dess undermappar

en: No file found in this directory
sv: Inga filer funna i denna mapp

en: Error opening directory ‘%s’: %s
sv: Fel vid öppnande av mapp ”%s”: %s

en: Searching for audio files…
sv: Söker efter ljudfiler…

en: Searching
sv: Söker

en: _Stop
sv: _Avbryt

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Cannot query file information ‘%s’
sv: Kan inte fråga efter filinformation ”%s”

en: Read-only file
sv: Skrivskyddad fil

en: Error reading ID3 tag from file ‘%s’: %s
sv: Fel vid läsning av ID3-tagg från fil ”%s”: %s

en: Error reading tag from Ogg file ‘%s’: %s
sv: Fel vid taggläsning från Oggfil ”%s”: %s

en: Error reading tag from FLAC file ‘%s’: %s
sv: Fil vid taggläsning från FLAC-fil ”%s”: %s

en: Error reading APE tag from file ‘%s’: %s
sv: Fel vid läsning av APE-tagg från fil ”%s”: %s

en: Error reading tag from MP4 file ‘%s’: %s
sv: Fel vid taggläsning från MP4-fil ”%s”: %s

en: Error reading tag from WavPack file ‘%s’: %s
sv: Fel vid taggläsning från WavPackfil ”%s”: %s

en: Error reading tag from Opus file ‘%s’: %s
sv: Fel vid taggläsning från Opusfil ”%s”: %s

en: The year value ‘%s’ seems to be invalid in file ‘%s’. The information will be lost when saving
sv: Värdet ”%s” i årstaggen är ogiltigt i filen ”%s”. Informationen kommer försvinna vid sparning

en: Automatic corrections applied for file ‘%s’
sv: Automatisk rättelse tillämpas för filen ”%s”

en: Error reading file ‘%s’
sv: Fel vid läsande av ”%s”

en: Insert a blank line
sv: Lägg till en blank rad

en: Delete this line
sv: Ta bort denna rad

en: Move this line up
sv: Flytta denna rad upp

en: Move this line down
sv: Flytta denna rad ner

en: You must type a program name
sv: Du måste skriva in ett programnamn

en: Program Name Error
sv: Programnamnsfel

en: JPEG image
sv: JPEG-bild

en: PNG image
sv: PNG-bild

en: GIF image
sv: GIF-bild

en: Unknown image
sv: Okänd bildtyp

en: 32×32 pixel PNG file icon
sv: 32x32 pixlars PNG-filikon

en: Other file icon
sv: Annan filikon

en: Cover (front)
sv: Omslag (framsida)

en: Cover (back)
sv: Omslag (baksida)

en: Leaflet page
sv: Sida från iläggsblad

en: Media (such as label side of CD)
sv: Media (t.ex. etikettsida av cd)

en: Lead artist/lead performer/soloist
sv: Huvudartist/-framträdande artist eller solist

en: Artist/performer
sv: Artist/framträdande artist

en: Conductor
sv: Dirigent

en: Band/Orchestra
sv: Band/orkester

en: Lyricist/text writer
sv: Textförfattare

en: Recording location
sv: Plats för inspelning

en: During recording
sv: Under inspelning

en: During performance
sv: Under framträdande

en: Movie/video screen capture
sv: Filmupptagning

en: A bright colored fish
sv: En ljust färgad fisk

en: Band/Artist logotype
sv: Band-/artistlogotyp

en: Publisher/studio logotype
sv: Utgivar-/studiologotyp

en: Unknown image type
sv: Okänd bildtyp

en: pixels
sv: pixlar

en: Type
sv: Typ

en: Cannot write playlist file ‘%s’
sv: Kan inte skriva spellistan ”%s”

en: Playlist File Error
sv: Fel i spellistan

en: Wrote playlist file ‘%s’
sv: Skrev spellista ”%s”

en: Invalid scanner mask
sv: Ogiltig avsökningsmask

en: The selected default path is invalid
sv: Sökvägen för förvald sökväg är ogiltig

en: Path: ‘%s’
    Error: %s
sv: Sökväg: ”%s”
    Fel: %s

en: Invalid Path Error
sv: Ogiltig sökväg

en: Cannot calculate CRC value of file ‘%s’
sv: Kan inte räkna ut CRC-värdet av ”%s”

en: Tag successfully scanned
sv: Taggavsökningen lyckades

en: Tag successfully scanned ‘%s’
sv: Taggavsökningen lyckades ”%s”

en: The extension ‘%s’ was not found in filename ‘%s’
sv: Ändelsen ”%s” kunde inte hittas i filnamnet ”%s”

en: Cannot find separator ‘%s’ within ‘%s’
sv: Kan inte finna avskiljare ”%s” inuti ”%s”

en: Could not convert filename ‘%s’ into system filename encoding
sv: Kunde inte konvertera filnamnet ”%s” till systemets filnamnskodning

en: New filename successfully scanned
sv: Nytt filnamn har avsökts

en: New filename successfully scanned ‘%s’
sv: Nytt filnamn har avsökts ”%s”

en: Error while processing fields ‘%s’
sv: Fel vid bearbetning av fält ”%s”

en: New_mask
sv: Ny_mask

note: 'Scan selected files' button
en: Scan Files
sv: Sök av filer

en: Scan selected files
sv: Sök av de valda filerna

en: All tags have been scanned
sv: Alla taggar har sökts av

en: Found one file | Found %d files
sv[0]: Hittade en fil
sv[1]: Hittade %d filer

en: Ready to search…
sv: Redo att söka…

en: Cannot write list to file ‘%s’: %s
sv: Kan inte skriva lista till fil ”%s”: %s

note: Fall back to defaults.
en: Loading default ‘Fill Tag’ masks…
sv: Läser in förvalda ”fyll tagg”-masker…

note: Fall back to defaults.
en: Loading default ‘Rename File’ masks…
sv: Läser in förvalda ”Byt namn”-masker…

en: Ready to start
sv: Redo att börja

en: Selected files tagged with title ‘%s’
sv: Taggade valda filer med titel ”%s”

en: Removed title from selected files
sv: Tog bort titel från valda filer

en: Selected files tagged with artist ‘%s’
sv: Taggade valda filer med artist ”%s”

en: Removed artist from selected files
sv: Tog bort artist från valda filer

en: Selected files tagged with album artist ‘%s’
sv: Taggade valda filer med albumartist ”%s”

en: Removed album artist from selected files
sv: Tog bort albumartist från valda filer

en: Selected files tagged with album ‘%s’
sv: Taggade valda filer med album ”%s”

en: Removed album name from selected files
sv: Tog bort albumnamn från valda filer

en: Selected files tagged with disc number ‘%s/%s’
sv: Taggade valda filer med skivnummer ”%s/%s”

en: Selected files tagged with disc number like ‘xx’
sv: Taggade valda filer med skivnummer enligt ”xx”

en: Removed disc number from selected files
sv: Tog bort skivnummer från valda filer

en: Selected files tagged with year ‘%s’
sv: Taggade valda filer med år ”%s”

en: Removed year from selected files
sv: Tog bort år från valda filer

en: Selected files tagged with track like ‘xx/%s’
sv: Taggade valda filer med spårnummer, enligt ”xx/%s”

en: Selected files tagged with track like ‘xx’
sv: Taggade valda filer med spårnummer, enligt ”xx”

en: Removed track number from selected files
sv: Tog bort spårnummer från valda filer

note: msg = g_strdup_printf(_("All %d tracks numbered sequentially."), ETCore->ETFileSelectionList_Length);
en: Selected tracks numbered sequentially
sv: Numrerade valda spår följdenligt

en: Selected files tagged with genre ‘%s’
sv: Taggade valda filer med genre ”%s”

en: Removed genre from selected files
sv: Tog bort genre från valda filer

en: Selected files tagged with comment ‘%s’
sv: Taggade valda filer med kommentar ”%s”

en: Removed comment from selected files
sv: Tog bort kommentar från valda filer

en: Selected files tagged with composer ‘%s’
sv: Taggade valda filer med kompositör ”%s”

en: Removed composer from selected files
sv: Tog bort kompositör från valda filer

en: Selected files tagged with original artist ‘%s’
sv: Taggade valda filer med ursprungsartist ”%s”

en: Removed original artist from selected files
sv: Tog bort ursprungsartist från valda filer

en: Selected files tagged with copyright ‘%s’
sv: Taggade valda filer med copyright ”%s”

en: Removed copyright from selected files
sv: Tog bort copyright från valda filer

en: Selected files tagged with URL ‘%s’
sv: Taggade valda filer med webbadress ”%s”

en: Removed URL from selected files
sv: Tog bort webbadress från valda filer

en: Selected files tagged with encoder name ‘%s’
sv: Taggade valda filer med kodarens namn ”%s”

en: Removed encoder name from selected files
sv: Tog bort kodarens namn från valda filer

en: Selected files tagged with images
sv: Taggade valda filer med bilder

en: Removed images from selected files
sv: Tog bort bilder från valda filer

note: Menu items
en: Tag selected files with this field
sv: Tagga valda filer med detta fält

en: All uppercase
sv: Enbart versaler

en: All lowercase
sv: Enbart gemener

en: First letter uppercase
sv: Första bokstaven versal

en: First letter uppercase of each word
sv: Första bokstaven versal i varje ord

en: Insert space before uppercase letter
sv: Lägg in mellanslag före varje versal

en: Remove duplicate spaces or underscores
sv: Avlägsna dubbletter av mellanslag och understreck

en: Remove all text
sv: Ta bort all text

en: Error parsing image data ‘%s’
sv: Fel vid tolkning av bildinformation ”%s”

en: Cannot display the image because not enough data has been read to determine how to create the image buffer
sv: Kan inte visa bilden då inte tillräckligt med data har lästs in för att kunna avgöra hur bildbufferten skall skapas

en: Cannot display the image
sv: Kan inte visa bilden

en: Not enough data has been read to determine how to create the image buffer.
sv: Har inte läst tillräckligt med data för att avgöra hur bildbufferten ska skapas.

en: Load Image File
sv: Läs in bildfil

en: Image file not loaded ‘%s’
sv: Bildfilen är inte inläst ”%s”

en: Cannot open file ‘%s’
sv: Kan inte öppna ”%s”

en: Image File Error
sv: Fel på bildfil

en: Image file loaded
sv: Bildfilen lästes in

en: Add Images
sv: Lägg till bilder

en: All Files
sv: Alla filer

en: PNG and JPEG
sv: PNG och JPEG

en: Image Properties %d/%d
sv: Bildegenskaper %d/%d

en: Save Image %d/%d
sv: Spara bild %d/%d

en: Image file not saved ‘%s’
sv: Bildfilen är inte sparad ”%s”

en: Tag selected files with this genre
sv: Tagga valda filer med denna genre

en: ID3 Tag
sv: ID3-tagg

en: Ogg Vorbis Tag
sv: Ogg Vorbis-tagg

en: FLAC Vorbis Tag
sv: FLAC Vorbis-tagg

en: APE Tag
sv: APE-tagg

en: MP4/M4A/AAC Tag
sv: MP4/M4A/AAC-tagg

en: Wavpack Tag
sv: Wavpack-tagg

en: Opus Tag
sv: Opus-tagg

en: Images (%u)
sv: Bilder (%u)

en: Error while opening file: %s
sv: Fel vid försök att öppna fil: %s

en: Failed to write APE tag
sv: Kunde inte skriva APE-taggen

en: Error opening FLAC file
sv: Fel vid inläsning av FLAC-filen

en: FLAC File
sv: FLAC-fil

note: Mode mpeg4ip library seems to always return -1
en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Error while opening file ‘%s’ as FLAC: %s
sv: Fel vid försök att öppna filen ”%s” som FLAC: %s

en: Failed to write comments to file ‘%s’: %s
sv: Kunde inte skriva kommentarer till fil ”%s”: %s

en: Corrupted file
sv: Trasig fil

en: Removed tag of ‘%s’
sv: Tog bort taggen från ”%s”

en: Error while removing ID3v1 tag of ‘%s’: %s
sv: Fel vid borttagning av ID3v1-taggen från ”%s”: %s

en: Error while removing ID3v2 tag of ‘%s’: %s
sv: Fel vid borttagning av ID3v2-taggen från ”%s”: %s

en: Error while updating ID3v2 tag of ‘%s’: %s
sv: Fel vid uppdatering av ID3v2-taggen av ”%s”: %s

en: You have tried to save this tag to Unicode but it was detected that your version of id3lib is buggy
sv: Du försökte spara denna tag som Unicode men det uppdagades att din version av id3lib har fel

en: If you reload this file, some characters in the tag may not be displayed correctly. Please, apply the patch src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff to id3lib, which is available in the EasyTAG package sources.
    Note that this message will appear only once.
    
    File: %s
sv: Om du läser om denna fil, kommer vissa tecken i taggen inte att visas som de ska. Tillämpa programfixen src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff i id3lib, som finns tillgänglig i EasyTAGs paketkällor.
    Detta meddelande kommer bara visas en gång.
    
    Fil: %s

en: Buggy id3lib
sv: Felande id3lib

en: Error while updating ID3v1 tag of ‘%s’: %s
sv: Fel vid uppdatering av ID3v1-taggen på ”%s”: %s

en: No error reported
sv: Inga fel rapporterades

en: No available memory
sv: Inte tillräckligt mycket minne

en: No data to parse
sv: Ingen data att analysera

en: Improperly formatted data
sv: Felaktigt formaterad data

en: No buffer to write to
sv: Ingen buffert att skriva till

en: Buffer is too small
sv: Bufferten är för liten

en: Invalid frame ID
sv: Ogiltigt ram-ID

en: Requested field not found
sv: Efterfrågat fält kunde inte hittas

en: Unknown field type
sv: Okänd fälttyp

en: Tag is already attached to a file
sv: Taggen är redan kopplad till en fil

en: Invalid tag version
sv: Ogiltig taggversion

en: No file to parse
sv: Ingen fil att analysera

en: Attempting to write to a read-only file
sv: Försöker att skriva till en skrivskyddad fil

en: Error in compression/uncompression
sv: Fel vid (de)komprimering

en: Unknown error message
sv: Okänt fel

en: Error while creating temporary file
sv: Fel vid skapande av temporära filer

en: Error reading tags from file
sv: Fel vid inläsning av taggar från fil

en: Error opening Monkey’s Audio file
sv: Fel vid öppnande av Monkey's Audiofil

en: Monkey's Audio File
sv: Monkey's Audio-fil

note: Mode changed to profile name
en: Profile:
sv: Profil:

en: MP4 format invalid
sv: MP4-formatet är ogiltigt

en: Error reading properties from file
sv: Fel vid läsning av rättigheter av fil

en: MP4/AAC File
sv: MP4/AAC-fil

en: Error while opening file ‘%s’: %s
sv: Fel vid öppnande av fil: ”%s”: %s

en: Error reading tags from file ‘%s’
sv: Fel vid öppnande av fil ”%s”

en: MP3 File
sv: MP3-fil

en: MP2 File
sv: MP2-fil

en: Error opening Musepack file
sv: Fel vid öppnande av Musepack-fil

en: MusePack File
sv: MusePack-fil

en: The specified bitstream does not exist or the file has been initialized improperly
sv: Den angivna bitströmmen existerar inte, eller så har filen initierats på fel sätt

en: Read from media returned an error
sv: Läsning från media returnerade ett fel

en: Bitstream is not Vorbis data
sv: Bitströmmen innehåller ingen Vorbis-data

en: Vorbis version mismatch
sv: Omaka Vorbis-versioner

en: Invalid Vorbis bitstream header
sv: Ogiltig Vorbis-bitströmsrubrik

en: Internal logic fault, indicates a bug or heap/stack corruption
sv: Internt logikfel, indikerar en bugg eller heap-/stack-förvanskning

en: Failed to open file as Vorbis: %s
sv: Lyckades inte öppna filen som Vorbis: %s

en: Ogg Vorbis File
sv: Ogg Vorbis-fil

en: Speex File
sv: Speex-fil

en: Opus File
sv: Opus-fil

en: Wavpack File
sv: Wavpack-fil
