gettext 0.11.2 - en to fi translation catalogue (73 entries)

en: Please try to play this book with daisy-player
fi: Kokeile toistaa tm kirja daisy-playerilla

en: Cannot read type: %d
fi: Ei voi lukea tyyppi: %d

en: Go to page number:
fi: Siirry sivulle:

en: Please wait...
fi: Odota...

en: Select a soundcard:
fi: Valitse nikortti:

en: Cannot read %s
fi: Ei voi lukea %s

en: Select a Text-To-Speech application
fi: Valitse teksti puheeksi -sovellus

en: Maximum number of TTS's is reached.
fi: Teksti puheeksi -sovellusten enimmismr saavutettu.

en: 'h' for help
fi: Saat ohjeita painamalla 'h'

en: %d pages
fi: %d sivua

en: level: %d of %d
fi: taso: %d / %d

en: total phrases: %d
fi: lauseita yhteens: %d

en: These commands are available in this version:
fi: Seuraavat komennot ovat kytettviss tss versiossa:

en: cursor down,2   - move cursor to the next item
fi: nuoli alas,2   - siirr kohdistin seuraavaan kohteeseen

en: cursor up,8     - move cursor to the previous item
fi: nuoli yls,8     - siirr kohdistin edelliseen kohteeseen

en: cursor right,6  - skip to next phrase
fi: nuoli oikealle,6  - siirry seuraavaan lauseeseen

en: cursor left,4   - skip to previous phrase
fi: nuoli vasemmalle,4   - siirry edelliseen lauseeseen

en: page-down,3     - view next page
fi: page down,3     - nyt seuraava sivu

en: page-up,9       - view previous page
fi: page up,9       - nyt edellinen sivu

en: enter           - start playing
fi: enter           - aloita toisto

en: space,0         - pause/resume playing
fi: vli,0         - pysyt/jatka toistoa

en: home,*          - play on normal speed
fi: home,*          - toista normaalinopeudella

en: Press any key for next page...
fi: Siirry seuraavalle sivulle painamalla mit tahansa nppint...

en: /               - search for a label
fi: /               - hae nimikett

en: A               - store current item to disk in ASCII-format
fi: A               - tallenna nykyinen kohde levylle ASCII-muodossa

en: b               - consider the end of an input line as a phrase-break
fi: b               - ksittele rivin loppua lausetaukona

en: B               - move cursor to the last item
fi: B               - siirr kohdistin viimeiseen kohteeseen

en: d               - store current item to disk in WAV-format
fi: d               - tallenna nykyinen kohde levylle WAV-muodossa

en: D,-             - decrease playing speed
fi: D,-             - vhenn toistonopeutta

en: f               - find the currently playing item and place the cursor there
fi: f               - etsi tll hetkell toistettava kohde ja siirr kohdistin siihen

en: g               - go to phrase in current item
fi: g               - siirry lauseeseen nykyisess kohteessa

en: G               - go to page number
fi: G               - siirry sivulle

en: h,?             - give this help
fi: h,?             - nyt tm ohje

en: j,5             - just play current item
fi: j,5             - toista vain nykyinen kohde

en: l               - switch to next level
fi: l               - vaihda seuraavalle tasolle

en: L               - switch to previous level
fi: L               - vaihda edelliselle tasolle

en: m               - mute sound output on/off
fi: m               - nen mykistys plle/pois

en: n               - search forwards
fi: n               - hae eteenpin

en: N               - search backwards
fi: N               - hae taaksepin

en: o               - select next output sound device
fi: o               - valitse seuraava nen ulostulolaite

en: p               - place a bookmark
fi: p               - lis kirjanmerkki

en: q               - quit eBook-speaker and place a bookmark
fi: q               - poistu eBook-speakerista ja lis kirjanmerkki

en: r               - rotate scanned document
fi: r               - knn skannattua dokumenttia

en: s               - stop playing
fi: s               - lopeta toisto

en: t               - select next TTS
fi: t               - valitse seuraava teksti puheeksi -sovellus

en: T               - move cursor to the first item
fi: T               - siirr kohdistin ensimmiseen kohteeseen

en: U,+             - increase playing speed
fi: U,+             - kasvata toistonopeutta

en: v,1             - decrease playback volume
fi: v,1             - vhenn toiston nenvoimakkuutta

en: V,7             - increase playback volume (beware of Clipping)
fi: V,7             - kasvata toiston nenvoimakkuutta (varo leikkautumista)

en: x               - go to the file-manager
fi: x               - siirry tiedostonhallintaan

en: Press any key to leave help...
fi: Poistu ohjeesta painamalla mit tahansa nppint...

en: What do you search?
fi: Mit haet?

en: Break phrases at EOL or at a specific position (y/n/position)
fi: Listnk lausetauko rivin loppuun vai johonkin muuhun sijaintiin (y/n/position)

en: Be sure the package "tesseract-ocr" is installed onto your system.
fi: Varmista, ett paketti "tesseract-ocr-%s" on asennettu jrjestelmsi.

en: Language code "%s" is not a valid tesseract code.
fi: "%s" ei ole kelvollinen tesseract-kielikoodi.

en: See the tesseract manual for valid codes.
fi: Katso kelvolliset koodit tesseractin ksikirjasta.

en: Language code "%s" is not a valid cuneiform code.
fi: "%s" ei ole kelvollinen cuneiform-kielikoodi.

en: See the cuneiform manual for valid codes.
fi: Katso kelvolliset koodit cuneiformin ksikirjasta.

en: Go to phrase in current item:
fi: Siirry lauseeseen nykyisess kohteessa:

en: eBook-speaker cannot handle this file.
fi: eBook-speaker ei voi ksitell tt tiedostoa.

en: Press 'h' for help
fi: Saat ohjeita painamalla 'h'

en: Unknown format
fi: Tuntematon muoto

en: eBook-speaker - Version
fi: eBook-speaker - versio

en: Usage: %s [eBook_file | URL | -s [-r resolution]] [-b n | y | position] [-c] [-d audio_device:audio_type] [-h] [-H] [-i] [-o language-code] [-S] [-t TTS_command] [-v]
fi: Kytt: %s [e-kirja-tiedosto | URL | -s [-r resolution]] [-o kielikoodi] [-d audio_device:audio_type] [-h] [-H] [-i] [-S] [-t TTS-komento] [-b n | y | sijainti] [-c] [-v]

en: %s - Choose an input-file
fi: %s - Valitse sytetiedosto

en: cursor right,6  - open this directory or file
fi: nuoli oikealle,6  - avaa tm hakemisto tai tiedosto

en: cursor left,4   - open previous directory
fi: nuoli vasemmalle,4   - avaa edellinen hakemisto

en: enter,6         - open this directory or file
fi: enter,6         - avaa tm hakemisto tai tiedosto

en: end,B           - move cursor to the last item
fi: end,B           - siirr kohdistin viimeiseen kohteeseen

en: H,0             - display "hidden" files on/off
fi: H,0             - nyt piilotiedostot plle/pois

en: q               - quit eBook-speaker
fi: q               - poistu eBook-speakerista

en: home,T          - move cursor to the first item
fi: home,T          - siirr kohdistin ensimmiseen kohteeseen

en: No items found. Try option "-O".
fi: Kohteita ei lytynyt. Kokeile valitsinta "-O".
