gettext 0.11.2 - en to pt translation catalogue (64 entries)

en: Cannot read /proc/asound/cards
pt: Não consegue ler /proc/asound/cards

en: Cannot read type: %d
pt: Não consegue ler tipo: %d

en: Go to page number:
pt: Vá para a página número:

en: Please wait...
pt: Por favor espere...

en: Select a soundcard:
pt: Selecione uma placa de som:

en: Cannot read %s
pt: Não consegue ler %s

en: Select a Text-To-Speech application
pt: Selecione um texto para aplicação Text-To-Speach

en: 'h' for help
pt: 'h' para ajuda

en: %d pages
pt: %d páginas

en: level: %d of %d
pt: nível: %d de %d

en: total phrases: %d
pt: Total de frases: %d

en: These commands are available in this version:
pt: Esses comandos estão disponíveis nessa versão:

en: cursor down,2   - move cursor to the next item
pt: cursor para baixo,2    - move o cursor para o próximo item

en: cursor up,8     - move cursor to the previous item
pt: cursor para cima,8     - move o cursor para o item anterior

en: cursor right,6  - skip to next phrase
pt: cursor para direita,6  - pula para a proxima frase

en: cursor left,4   - skip to previous phrase
pt: cursor para esquerda,4 - pula para a frase anterior

en: page-down,3     - view next page
pt: page-down,3            - ver página seguinte

en: page-up,9       - view previous page
pt: page-up,9              - ver página anterior

en: enter           - start playing
pt: enter                  - comece a reprodução

en: space,0         - pause/resume playing
pt: espaço,0               - pausa/ resumir reprodução

en: home,*          - play on normal speed
pt: home,*                 - reproduzir em velocidade normal

en: Press any key for next page...
pt: Pressione qualquer tecla para a próxima página...

en: /               - search for a label
pt: /                      - procure por uma etiqueta

en: A               - store current item to disk in ASCII-format
pt: A                      - armazena o item atual no disco no formato ASCII

en: B               - move cursor to the last item
pt: B                      - move o cursor para o último ítem

en: d               - store current item to disk in WAV-format
pt: d                      - armazena o item atual no disco em formato WAV

en: D,-             - decrease playing speed
pt: D,-                    - diminui a velocidade de reprodução

en: f               - find the currently playing item and place the cursor there
pt: f                      - acha o item atual de reprodução e coloca o cursor lá

en: g               - go to phrase in current item
pt: g                      - vai para a frase no item atual

en: G               - go to page number
pt: G                      - vai para o número de pagina (se tiver algum)

en: h,?             - give this help
pt: h,?                    - dê essa ajuda

en: j,5             - just play current item
pt: j,5                    - só reproduza o item atual

en: l               - switch to next level
pt: l                      - mude para o proximo nível

en: L               - switch to previous level
pt: L                      - mude para o nível anterior

en: n               - search forwards
pt: n                      - procure a frente

en: N               - search backwards
pt: N                      - procure para trás

en: o               - select next output sound device
pt: o                      - selecione o próximo dispositivo de saída de som

en: p               - place a bookmark
pt: p                      - coloque o marcador

en: q               - quit eBook-speaker and place a bookmark
pt: q                      - saia do eBook-speaker e coloque o marcador

en: r               - rotate scanned document
pt: r                      - gire documento scaneado

en: s               - stop playing
pt: s                      - pare a reprodução

en: t               - select next TTS
pt: t                      - selecione o próximo TTS

en: T               - move cursor to the first item
pt: T                      - mova o cursor para o primeiro item

en: U,+             - increase playing speed
pt: U,+                    - aumente a velocidade de reprodução

en: Press any key to leave help...
pt: Pressione qualquer tecla para sair da ajuda...

en: What do you search?
pt: O que você procura?

en: Language code "%s" is not a valid tesseract code.
pt: Linguagem codigo "%s"  tesseract codigo não é válido.

en: See the tesseract manual for valid codes.
pt: Olhe o manual tesseract para codigos válidos.

en: Language code "%s" is not a valid cuneiform code.
pt: Linguagem codigo "%s"  cuneiform codigo não é válido.

en: See the cuneiform manual for valid codes.
pt: Olhe o manual cuneiform para codigos válidos.

en: Go to phrase in current item:
pt: Vá para frase no item atual:

en: eBook-speaker cannot handle this file.
pt: eBook-speaker não consegue lidar com esse arquivo.

en: Press 'h' for help
pt: Pressione 'h' para ajuda

en: Unknown format
pt: Formato desconhecido

en: eBook-speaker - Version
pt: eBook-speaker - Versão

en: Usage: %s [eBook_file | URL | -s [-r resolution]] [-b n | y | position] [-c] [-d audio_device:audio_type] [-h] [-H] [-i] [-o language-code] [-S] [-t TTS_command] [-v]
pt: Use: %s [eBook_archivo | URL | -s [-r resolution]] [-o codigo_de_linguagem]] [-d audio_device:audio_type] [-h] [-H] [-i] [-S] [-t TTS_comando] [-b n | y | position] [-c] [-v]

en: %s - Choose an input-file
pt: %s – Selecione um arquivo de entrada

en: cursor right,6  - open this directory or file
pt: cursor para direita,6  - abre esse diretório ou arquivo

en: cursor left,4   - open previous directory
pt: cursor para esquerda,4 - abre diretório anterior

en: enter,6         - open this directory or file
pt: enter,6                - abre esse diretório ou arquivo

en: end,B           - move cursor to the last item
pt: end,B                  - move o cursor para o último ítem

en: H,0             - display "hidden" files on/off
pt: H,0                    - exibe "esconde" arquivos ligado/desligado

en: q               - quit eBook-speaker
pt: q                      - sair eBook-speaker

en: home,T          - move cursor to the first item
pt: home,T                 - mova o cursor para o primeiro item
