ecere - en to nl_NL translation catalogue (119 entries)

en: All Files
nl_NL: Alle bestanden

en: All files
nl_NL: Alle bestanden

en: Appearance
nl_NL: Weergave

en: August
nl_NL: Augustus

en: Behavior
nl_NL: Gedrag

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: Close
nl_NL: Sluiten

en: Copy	Ctrl+C
nl_NL: Kopieren	Ctrl+C

en: Create Directory
nl_NL: Map aanmaken

en: Create directory?
nl_NL: Map aanmaken?

en: Custom
nl_NL: Aangepast

en: Cut	Ctrl+X
nl_NL: Knippen	Ctrl+X

en: Defined
nl_NL: Gedefinieerd

en: Delete	Del
nl_NL: Verwijderen	Del

en: Design
nl_NL: Ontwerp

en: Direction
nl_NL: Richting

en: Directory already exists.
nl_NL: Map bestaat al.

en: Directory doesn't exist
nl_NL: Map bestaat niet

en: Directory:
nl_NL: Map:

en: Down
nl_NL: Omlaag

en: ECERE Application
nl_NL: ECERE Programma

en: Edit
nl_NL: Bewerken

en: Entire Computer
nl_NL: Volledige Computer

en: Error writing file
nl_NL: Fout bij schrijven van bestand

[ctx: Friday]
en: F
nl_NL: V

en: February
nl_NL: Februari

en: File Already Exists
nl_NL: Bestand bestaat al

en: File Name:
nl_NL: Bestandsnaam:

en: File not found
nl_NL: Bestand niet gevonden

en: Find
nl_NL: Zoeken

en: Find Next
nl_NL: Volgende zoeken

en: Find Next	F3
nl_NL: Volgende zoeken	F3

en: Find Previous	Shift-F3
nl_NL: Vorige zoeken	F3

en: Find what:
nl_NL: Zoeken naar:

en: Find...	Ctrl+F
nl_NL: Zoeken...	Ctrl+F

en: Fri
nl_NL: Vr

en: Friday
nl_NL: Vrijdag

en: Go To
nl_NL: Ga Naar

en: Go To Line...
nl_NL: Ga naar lijn...

en: Go To...	Ctrl+G
nl_NL: Ga Naar...	Ctrl+G

en: Image
nl_NL: Afbeelding

en: Image Files (*.jpg, *.jpeg, *.bmp, *.pcx, *.png, *.gif)
nl_NL: Afbeeldingen (*.jpg, *jpeg, *bmp, *.pcx, *png, *gif)

en: January
nl_NL: Januari

en: June
nl_NL: Juni

en: Line number:
nl_NL: Regelnummer:

en: Look in:
nl_NL: Zoeken in:

en: Mar
nl_NL: Maa

en: March
nl_NL: Maart

en: Match case
nl_NL: Hoofdlettergevoelig

en: Maximize
nl_NL: Maximaliseren

[ctx: LongMonthNames]
en: May
nl_NL: Mei

[ctx: ShortMonthNames]
en: May
nl_NL: Mei

en: Memory allocation failed
nl_NL: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: Microsoft Windows Network
nl_NL: Microsoft Windows Netwerk

en: Minimize
nl_NL: Minimaliseren

en: Mon
nl_NL: Ma

en: Monday
nl_NL: Maandag

en: Name
nl_NL: Naam

en: New Directory
nl_NL: Nieuwe map

en: No
nl_NL: Nee

en: No error
nl_NL: Geen fouten

en: Oct
nl_NL: Okt

en: October
nl_NL: Oktober

en: Paste	Ctrl+V
nl_NL: Plakken	Ctrl+V

en: Please enter a name.
nl_NL: Vul een naam in.

en: Private
nl_NL: Niet publiek

en: Replace
nl_NL: Vervangen

en: Replace All
nl_NL: Alle vervangen

en: Replace In
nl_NL: Vervangen in

en: Replace existing file?
nl_NL: Huidig bestand vervangen?

en: Replace with:
nl_NL: Vervangen door:

en: Replace...	Ctrl+R
nl_NL: Vervangen...	Ctrl+R

en: Restore
nl_NL: Terugzetten

[ctx: Saturday]
en: S
nl_NL: Z

[ctx: Sunday]
en: S
nl_NL: Z

en: Sat
nl_NL: Zat

en: Saturday
nl_NL: Zaterdag

en: Save As
nl_NL: Opslaan als

en: Save As...
nl_NL: Opslaan als...

en: Save as a different file?
nl_NL: Opslaan onder andere naam?

en: Save changes to %s?
nl_NL: Wijzigingen aan %s opslaan?

en: Save changes to Untitled %d?
nl_NL: Wijzigingen aan Naamloos %d?

en: Save	Ctrl+S
nl_NL: Opslaan	Ctrl+S

en: Search Finished
nl_NL: Zoeken klaar.

en: Search string not found.
nl_NL: Zoekterm niet gevonden.

en: Select
nl_NL: Selecteer

en: Select All	Ctrl+A
nl_NL: Alles selecteren	Ctrl+A

en: Select Color
nl_NL: Selecteer Kleur

en: Select File
nl_NL: Kies Bestand

en: Select Image
nl_NL: Kies afbeelding

en: Select a color...
nl_NL: Kies een kleur...

en: Select a file...
nl_NL: Kies een bestand...

en: Select a folder...
nl_NL: Kies een map...

en: Select directory
nl_NL: Kies een map

en: Selection
nl_NL: Selectie

en: Size
nl_NL: Afmeting

en: Stay On Top
nl_NL: Hou op de Voorgrond

en: Sun
nl_NL: Zon

en: Sunday
nl_NL: Zondag

en: System
nl_NL: Systeem

[ctx: Thursday]
en: T
nl_NL: D

[ctx: Tuesday]
en: T
nl_NL: D

en: Thu
nl_NL: Do

en: Thursday
nl_NL: Donderdag

en: Tue
nl_NL: Di

en: Tuesday
nl_NL: Dinsdag

en: Up
nl_NL: Omhoog

en: Wed
nl_NL: Wo

en: Wednesday
nl_NL: Woensdag

en: Whole File
nl_NL: Volledig bestand

en: Whole word only
nl_NL: Alleen hele woorden

en: Window Style
nl_NL: Venster stijl

en: Windows
nl_NL: Vensters

en: Yes
nl_NL: Ja

en: 
    
    Would you like to view the error log?
nl_NL: 
    
    Wil je het error log zien?

en: now
nl_NL: nu

en: today
nl_NL: vandaag

en: tomorrow
nl_NL: morgen

en: yesterday
nl_NL: gisteren
