ecere - en to ru_RU translation catalogue (147 entries)

en:    %s: No such file or directory
ru_RU:    %s: Нет такого файла или папки

en:  Compiler Configuration
ru_RU:  Опции Компайлера

en:  Configuration
ru_RU:  Опции

en:  Properties
ru_RU:  Cвойства

en:  and its sub directories
ru_RU:  и эго внутреннии папки

en:  before search was aborted
ru_RU:  перед прерванием поиска

en:  compiler configuration?
ru_RU:  опции компайлера?

en:  configuration?
ru_RU:  опции?

en:  file is not part of any project.
ru_RU:  файл не часть проекта

en:  was
ru_RU:  был

en:  with exit code %s
ru_RU:  с кодам выхода %s

en:  with file name matching "%s"
ru_RU:  с имям файла подходящиму "%s"

en: %s - %s%smakefile for %s config...
ru_RU: %s - %s%smakefile для %s опций...

en: %s Compiler
ru_RU: %s Компайлер

en: %s Constructor, %s:%d
ru_RU: %s Конструктор, %s:%d

en: %s Destructor, %s:%d
ru_RU: %s Деструктор, %s:%d

en: %s Function, %s:%d
ru_RU: %s Функция, %s:%d

en: %s Method, %s:%d
ru_RU: %s Метод, %s:%d

en: %s Project
ru_RU: %s Проэкт

en: %s Property, %s:%d
ru_RU: %s качество, %s:%d

en: %s search %s a total of %d match%s in %d out of the %d file%s searched
ru_RU: %s поиск %s сумма %d подходит%s в %d из%d file%s поисков

en: %s search did not find any file
ru_RU: поиск %s не нашел неодного файла

en: %s search did not find any match in the %d files searched
ru_RU: поиск %s не нашел неодного совпадания %d файлов исканно

en: %s search found a total of %d match%s in the %d file%s searched
ru_RU: поиск %s нашел %d совпадений%s в %d файлах%s исканно

en: %s specific file(s) in project %s using the %s configuration...
ru_RU: %s специфически(х) файл(ов) в проэкте %s используя опции %s...

en: %s specific file(s) in project %s...
ru_RU: %s специфически(х) файл(ов) в проэкте %s...

en: (Right click or press Ctrl-Del to revert an option to inherited value)
ru_RU: (Правый щелчок или нажмите Ctrl-Del для отката опции к наследуемова значения)

en: (unnamed)
ru_RU: (без названия)

en: 3D Studio Model
ru_RU: Модель 3D Studio

en: 3D Studio Model Files (*.3ds)
ru_RU: Файлы 3D Studio Model (*.3ds)

en: API Reference
ru_RU: Справка API

en: Aborted
ru_RU: Прервано

en: About the Ecere SDK
ru_RU: Об Ecere SDK

en: About...
ru_RU: Об...

en: Absolute Path
ru_RU: Абсолютный Путь

en: Active Compiler
ru_RU: Активный Компайлер

en: Active Configuration(s)
ru_RU: Активные Опции

en: Add Files to Folder...
ru_RU: Добавить Файлы в Папку...

en: Add Files to Project
ru_RU: Добавить Файлы в Проэкт

en: Add Files to Project...
ru_RU: Добавить Файлы в Проэкт...

en: Add New Form...
ru_RU: Добавить Новую Анкету

en: Add Resources to Folder...
ru_RU: Добавить Ресурсы в Папку...

en: Add Resources to Project
ru_RU: Добавить Ресурсы в Проэкт

en: Add Resources to Project...
ru_RU: Добавить Ресурсы в Проэкт...

en: Add a different project?
ru_RU: Добавить другой проэкт?

en: Add project to workspace
ru_RU: Добавить проэкт в рабочее пространство

en: Add project to workspace...
ru_RU: Добавить проэкт в рабочее пространство...

en: Additional Include Directories
ru_RU: Дополнительные Папки Включения

en: Additional Libraries
ru_RU: Дополнительные Библиотеки

en: Additional Library Directories
ru_RU: Дополнительные Папки Библиотек

en: All
ru_RU: Все

en: All Debug Views
ru_RU: Все Виды Дебага

en: All files
ru_RU: Все файлы

en: Are you sure you want to remove the "%s" project
    from this workspace?
ru_RU: Вы уверены на-счет удаления проэкта "%s"
    из данного рабочего пространства?

en: Are you sure you want to remove the folder "%s"
    and all of its contents from the project?
ru_RU: Вы уверены на-счет удаления папки "%s"
    и всего её содержание этого проэкта?

en: Are you sure you wish to delete the
ru_RU: Вы уверены на-счет удаления

en: Are you sure you wish to discard changes made to the build options?
ru_RU: Вы уверены на-счет отмены изменений опций сборки?

en: Are you sure you wish to discard changes?
ru_RU: Вы уверены на-счет отмены изменений?

en: Arrange Icons
ru_RU: Расположить Иконки

en: Attach
ru_RU: Прикрепить

en: Attach %s
ru_RU: Прикрепить %s

en: Attempting to debug non-debug configuration
    Proceed anyways?
ru_RU: Попытка дебагать не-дебаговаю конфигурацию
    Продолжить?

en: BMP Image
ru_RU: Картинка BMP

en: Based on extension
ru_RU: Основано на расширении

en: Break
ru_RU: Прервать

en: Breakpoints
ru_RU: Точки прерывания

en: Breaks
ru_RU: Перерывы

en: Browse Folder
ru_RU: Указать Папку

en: Browse Project Folder
ru_RU: Указать Папку Проэкта

en: Build
ru_RU: Сборка

en: Build project
ru_RU: Собрать проэкт

en: Builder
ru_RU: Сборщик

en: Building library...
ru_RU: Собираетса библиотека...

en: Building project %s using the %s configuration...
ru_RU: Собираетса проэкт %s исползуя опции %s...

en: C Compiler
ru_RU: Компайлер C

en: C Preprocessor
ru_RU: Пре-процессоп C

en: C++ Compiler
ru_RU: Компайлер C++

en: C/C++/eC Files (*.ec, *.eh, *.c, *.cpp, *.cc, *.cxx, *.h, *.hpp, *.hh, *.hxx)
ru_RU: Файлы C/C++/eC (*.ec, *.eh, *.c, *.cpp, *.cc, *.cxx, *.h, *.hpp, *.hh, *.hxx)

en: C/C++/eC Source Files (*.ec, *.c, *.cpp, *.cc, *.cxx)
ru_RU: Файлы Исхода C/C++/eC (*.ec, *.c, *.cpp, *.cc, *.cxx)

en: Call Stack
ru_RU: Стопка Вызовов

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Cascade
ru_RU: Каскад

en: Clean
ru_RU: Очистка

en: Clean project
ru_RU: Отчистить проэкт

en: Cleaning project %s using the %s configuration...
ru_RU: Идет чистка проэкта %s используя опции %s...

en: Clear
ru_RU: Отчистить

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Close All
ru_RU: Закрыть Всё

en: Close IDE
ru_RU: Закрыть IDE

en: Color Picker...
ru_RU: Выбор Цвета...

en: Color Table
ru_RU: Таблица Цветов

en: Command Line Arguments
ru_RU: Текстовые Команды

en: Command:
ru_RU: Команда:

en: Common
ru_RU: Общие

en: Compile
ru_RU: Компилировать

en: Compile %s
ru_RU: Компилировать %s

en: Compiler
ru_RU: Компилятор

en: Compiler Configurations Directory
ru_RU: Папка Опций Компилятора

en: Compiler Configurations:
ru_RU: Опции Компилятора

en: Compilers
ru_RU: Комриляторы

en: Compilers Detection
ru_RU: Обнаружение Компиляторов

en: Compiling
ru_RU: Компиляция

en: Compiling...
ru_RU: Компиляция...

en: Completed
ru_RU: Закончено

en: Compress
ru_RU: Сжать

en: Condition
ru_RU: Условие

en: Configurations:
ru_RU: Опции:

en: Console Application
ru_RU: Консольная Апликация

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Couldn't create file.
ru_RU: Невозможно создать файл.

en: Couldn't read memory
ru_RU: Невозможно четать память

en: Create Form
ru_RU: Создать Анкету

en: Create directory?
ru_RU: Создать папку?

en: Debug
ru_RU: Дебаг

en: Debug Compile
ru_RU: Дебагавская Компиляция

en: Debug Generate Symbols
ru_RU: Дебаг Генерация Символов

en: Debug Precompile
ru_RU: Пред-компиляция Дебага

en: Debug Working Directory
ru_RU: Рабочия Папка Дебага

en: Debug compiling
ru_RU: Идет дебагавская компиляция

en: Debuggable
ru_RU: Возможен Дебаг

en: Debugger Error: No target process ID
ru_RU: Ощибка Дебагера: Нету маркирования цельевого процесса

en: Debugger Fatal Error: Couldn't get GDB process ID
ru_RU: Фатальная Ощибка Дабагера: Невозможно получить маркироваеия процесса GDB

en: Debugger Fatal Error: Couldn't start GDB
ru_RU: Фатальная Ощибка Дабагера: Невозможно запустить GDB

en: Debugger Fatal Error: GDB lost
ru_RU: Фатальная Ощибка Дабагера: GDB потерян

en: Debugger required for symbol evaluation in "%s"
ru_RU: Нужен дебагер для оценки символов в "%s"

en: Debugging compressed applications is not supported
ru_RU: Неподдерживаетса дебаг сжатых апликаций

en: Debugging stopped
ru_RU: Дебаг остоновлен

en: Default Compiler
ru_RU: Компилятор По Умолчанию

en: Default Intermediate Objects Directory
ru_RU: Папка Посреднеческих Обектов По Умолчанию

en: Default Name Space
ru_RU: Неймспейс По Умолчанию

en: Default Target Directory
ru_RU: Целевая Папка По Умолчанию

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete %s
ru_RU: Удалить %s

en: Exclude from Build
ru_RU: Изключить из Сборки

en: File %s is excluded from current build configuration.
ru_RU: Файл %s изключен из данных опций сборки.

en: Number of parallel build jobs
ru_RU: Каличество паралельных работ сборки

en: Post-build Commands
ru_RU: Команды После Сборки

en: Pre-build Commands
ru_RU: Перед-Сборачные Команды

en: Project Build
ru_RU: Сборка Проэкта

en: Project Rebuild
ru_RU: Пересборка Проэкта

en: Rebuild
ru_RU: Пересобрать

en: Rebuild project
ru_RU: Пересобрать проэкт

en: Rebuilding project %s using the %s configuration...
ru_RU: Пересобираетса проэкт %s используя опции %s...

en: Stop Build
ru_RU: Оснановить Сборку

en: Would you like to save changes made to the build options?
ru_RU: Сохранить изменения опциям сборки?

en: 
    Build cancelled by user.
ru_RU: 
    Собирание отменено пользователям.
