edgar 0.31 - en to pl translation catalogue (662 entries)

en: Thanks, this is perfect!
pl: Dzięki, idealnie!

en: Do you have everything you need now?
pl: Masz już wszystko, czego ci potrzeba?

en: I sure do
pl: Ano mam

en: So what happens now?
pl: I co teraz?

en: We can get out of here! Where do you want to go?
pl: Możemy się stąd wydostać! Gdzie chcesz iść?

en: Back to the fortress, I still need to rescue my Dad from the sorceror
pl: Z powrotem do fortecy, nadal muszę uwolnić Tatę od czarnoksiężnika

en: I think so...
pl: Chyba tak...

en: Go to the lab and combine that ring and your shield
pl: Idź do laboratorium i połącz ten pierścień ze swoją tarczą

en: How?
pl: Jak?

en: Throw the shield and ring into the cauldron along with some mandrake root, that should do it
pl: Wrzuć tarczę i pierścień do kociołka i dołóż korzeń mandragory, powinno zadziałać

en: Nothing will go wrong this time!
pl: Tym razem wszystko się uda!

en: (I have the statue that Olaf stole)
pl: (Mam figurkę, którą ukradł Olaf)

en: (Perhaps I should return it to him, he is saving me after all)
pl: (Chyba powinienem mu ją oddać, w końcu mnie ratuje)

en: (Then again, he did steal it, and I nearly died trying to get it)
pl: (No ale jednak ją ukradł, a ja prawie zginąłem próbując ją zdobyć)

en: Give the statue to Olaf?
pl: Dać figurkę Olafowi?

en: I found this in the cave, is it the statue you took?
pl: Znalazłem to w jaskini, czy to ta figurka, którą ukradłeś?

en: Yes it is! Thanks for finding it!
pl: Tak, to to! Dzięki, że ją znalazłeś!

en: (I think I'll keep it for myself)
pl: (Chyba zatrzymam to dla siebie)

en: Ready to go?
pl: Gotowy?

en: Return to the Fortress?
pl: Wracasz do fortecy?

en: Not yet, there's something else I need to do
pl: Nie, muszę jeszcze coś zrobić

en: OK, let me know when you're ready
pl: OK, daj mi znać, kiedy będziesz gotowy

en: Have you managed to find the horn yet?
pl: Udało ci się już znaleźć róg?

en: Have you found everything yet?
pl: Znalazłeś już wszystko?

en: Not yet, I'm still looking
pl: Nie, nadal szukam

en: OK, I've found everything now
pl: OK, teraz już wszystko znalazłem

en: Another human, out here? How did you get out here?
pl: Kolejny człowiek, tutaj? Jak się tu znalazłeś?

en: I'm not sure, I think the sorceror sent me here, but he said he was going to kill me
pl: Nie jestem pewien, chyba czarnoksiężnik mnie tu przysłał, chociaż mówił, że mnie zabije

en: Hmmm, what's that on your hand?
pl: Hmmm, co tam masz na ręce?

en: This? This is just a ring I found in his fortress
pl: To? To tylko pierścień, który znalazłem w jego fortecy

en: It looks like a ring of protection, it must have saved you. Why were you in his fortress?
pl: Zdaje się, że to pierścień ochronny, musiał cię uratować. Dlaczego byłeś w jego fortecy?

en: If he hits you with that spell again it will almost certainly kill you
pl: Jeśli znowu trafi cię tym zaklęciem, prawie na pewno umrzesz

en: Something must have protected you from the spell. Were you wearing a pendant or a ring?
pl: Coś musiało cię ochronić przed zaklęciem. Miałeś naszyjnik albo pierścień?

en: I did find a ring in the fortress but it didn't seem to have any powers
pl: Znalazłem w fortecy pierścień, ale nie wydawał się mieć żadnej mocy

en: It might have been a ring of protection. I imagine that the protection would have been limited to a single use
pl: To mógł być pierścień ochronny. Podejrzewam, że ochrona mogła być ograniczona do jednego użycia

en: Do you have any experience mixing spells?
pl: Masz jakieś doświadczenie w mieszaniu zaklęć?

en: Kind of, but the last time I tried creating a shield the spell backfired and...
pl: Trochę, ale kiedy ostatnio próbowałem zrobić tarczę, zaklęcie odbiło i...

en: It created an evil version of yourself?
pl: Stworzyło złe wcielenie ciebie?

en: Yeah, how did you know?
pl: Tak, skąd wiesz?

en: Where I'm from it used to happen at least once a month
pl: Tam, skąd jestem, zdarzało się to co najmniej raz w miesiącu

en: Why are you here?
pl: Czemu tu jesteś?

en: The sorceror caught me looting his fortress and he banished me here
pl: Czarnoksiężnik przyłapał mnie na rabowaniu jego fortecy i zesłał mnie tutaj

en: What did you steal?
pl: Co ukradłeś?

en: It was a small golden statue, probably worth a lot of money
pl: Małą złotą figurkę, pewnie wartą dużo pieniędzy

en: I've been here for months now, but I've almost got all the ingredients I need to teleport back home
pl: Jestem tu już od miesięcy, ale mam prawie wszystkie składniki potrzebne do teleportacji do domu

en: I just need one more thing, but it's in a cave to the west and I have no weapons to protect myself
pl: Brakuje mi tylko jednego, ale jest w jaskini na zachodzie, a ja nie mam broni

en: When I've found everything I'll come back
pl: Wrócę, kiedy znajdę wszystko

en: OK, good luck!
pl: OK, powodzenia!

en: What do you need?
pl: Czego ci potrzeba?

en: It's the horn from a particular type of monster
pl: Rogu pewnego rodzaju potwora

en: There should be plenty of bones littered around so you shouldn't have to find one and kill it. Just get the horn and get out
pl: Powinno tam leżeć dużo porozrzucanych kości, więc nie musisz szukać potwora i go zabijać. Weź tylko róg i wracaj

en: That's it?
pl: To wszystko?

en: Well, my stock of logs is looking quite low, maybe you could get me some more while you're out?
pl: Aha, mój zapas drewna powoli się kończy, może zbierzesz dla mnie trochę po drodze?

en: Don't even think about it, I'm fed up of chopping down trees and collecting logs!
pl: Nawet o tym nie myśl, mam dość ścinania drzew i zbierania drewna!

en: OK, it was just a suggestion
pl: OK, to była tylko propozycja

en: Oh, you'll need this too
pl: Aha, to też będzie ci potrzebne

en: Dip your arrows into it to turn them into fire arrows, it will help you burn down the vines blocking the entrance
pl: Zamocz w tym strzały, żeby zrobić z nich strzały ogniste, pomogą ci spalić liany blokujące wejście

en: Thanks!
pl: Dzięki!

en: Oh, one last thing.
pl: Aha, jeszcze jedno.

en: Seriously, just get the horn
pl: Poważnie, weź tylko ten róg

en: Have I just sent a young boy to his death?
pl: Czy ja właśnie wysłałem młodego chłopaka na śmierć?

en: Sorry, did you say something?
pl: Sorki, mówiłeś coś?

en: Huh?! Oh no, I was just practising the teleportation incantation...
pl: Co? A, nie, ćwiczyłem tylko inkantację do teleportacji...

en: Thanks, Olaf
pl: Dzięki, Olaf

en: This lift is not working. I won't be able to use it until I restore the power
pl: Ta winda nie działa. Nie będę mógł z niej skorzystać, póki nie przywrócę zasilania

en: Wow, a catapult!
pl: Wow, katapulta!

en: The hinges look rusted though, I doubt it'll work until I get them fixed
pl: Zawiasy wyglądają na zardzewiałe, wątpię, że zadziała, jeśli ich nie naprawię

en: Oops...
pl: Oj...

en: Maybe nobody heard that?
pl: Może nikt tego nie usłyszał?

en: Well, the drawbridge is down at any rate...
pl: No, w każdym razie most jest opuszczony...

en: Those flames are incredibly hot. I'll be burnt to cinders if I try and walk through them
pl: Te płomienie są niesamowicie gorące. Spłonę do szczętu, jeśli spróbuję przez nie przejść

en: There must be a way to cool them down...
pl: Musi być jakiś sposób, żeby je schłodzić...

en: The shield will protect you from most enemy attacks
pl: Tarcza będzie cię chronić przed atakami większości wrogów

en: Some enemy attacks cannot be blocked
pl: Ataków niektórych wrogów nie da się zablokować

en: Environmental hazards, such as falling rocks, cannot be blocked
pl: Niebezpieczeństwa środowiskowe, takie jak osuwanie się kamieni, nie mogą być zablokowane

en: To block an attack, press and hold block ([INPUT_BLOCK]).
pl: Aby zablokować atak, wciśnij i przytrzymaj ([INPUT_BLOCK]).

en: You must be facing the attack to successfully block it
pl: Musisz być skierowany w jego stronę, aby się to udało

en: Note that you cannot move whilst blocking, but you can face the other way. You also cannot block in the air
pl: Zauważ, że podczas bloku nie możesz się poruszać, ale możesz się obracać. Nie możesz także blokować w powietrzu

en: Pick up the shield and continue to the right
pl: Podnieś tarczę i idź dalej w prawo

en: It's a portrait
pl: To portret

en: Drat, the drawbridge is up. There must be another entrance...
pl: A niech to, most zwodzony jest podniesiony. Musi istnieć jakieś inne wejście...

en: Wait, what's that?
pl: Czekaj, co to jest?

en: Maybe I could tunnel my way in...
pl: Może mogę wykopać tunel do środka...

en: Yuck...
pl: Fuj...

en: Oh, what's this?
pl: O, co to jest?

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Honour of the Knights"
pl: To książka Stephena J. Sweeneya pod tytułem "Honor rycerzy"

en: It's available on iBooks and the Amazon Kindle
pl: Jest dostępna na iBooks i Kindle'u Amazona

en: I'm not exactly sure what any of that means, but it sounds interesting
pl: Nie bardzo rozumiem, co to miałoby znaczyć, ale brzmi ciekawie

en: I might read that later...
pl: Może przeczytam ją potem...

en: So, you escaped
pl: A więc uciekłeś

en: Yes I did, and my father wasn't there
pl: Tak, ale mojego ojca tam nie było

en: Maybe you just didn't look hard enough
pl: Może po prostu nie szukałeś wystarczająco dokładnie

en: Have another look
pl: Sprawdź jeszcze raz

en: NOW TELL ME WHERE MY FATHER IS!
pl: TERAZ POWIEDZ MI, GDZIE JEST MÓJ OJCIEC!

en: You annoying little brat
pl: Ty nieznośny bachorze

en: I wouldn't be surprised if your father has abandoned you
pl: Nie zdziwiłbym się, gdyby twój ojciec cię zostawił

en: What?!
pl: Co?!

en: I'll show you!
pl: Ja ci pokażę!

en: That, was a mistake
pl: I to był błąd

en: Die
pl: Zgiń

en: That was odd, he was supposed to explode
pl: To było dziwne, powinien był wybuchnąć

en: Where did he go?
pl: Gdzie on się podział?

en: That's it? Just this old shield? It doesn't look any better than my current one.
pl: I tyle? Tylko ta stara tarcza? Nie wygląda na lepszą niż moja aktualna.

en: Still, I'll hold onto it for the time being, it might come in handy
pl: Ale na razie ją zatrzymam, może kiedyś się przyda

en: Great, a spare shield!
pl: Świetnie, zapasowa tarcza!

en: I have everything I need now
pl: Mam teraz wszystko, czego potrzeba

en: There's a cauldron in the Laboratory, I should head back there
pl: W Laboratorium jest kociołek, powinienem tam wrócić

en: This doesn't look like a Fire Shield to me. I was really hoping to find one here too
pl: To mi nie wygląda na Ognistą Tarczę. A taką miałem nadzieję, że ją tu znajdę

en: This shield doesn't even look any better than my current one.
pl: Ta tarcza nawet nie wygląda lepiej niż moja aktualna

en: That's not a good sign...
pl: To nie jest dobry znak...

en: There's a note here
pl: Jest tu jakaś wiadomość

en: I've found a way to kill the Centurions
pl: Znalazłem sposób na zabicie Centurionów

en: Otherwise I hope another unfortunate victim will find this information useful
pl: Jeśli nie, to oby przydało się to innemu nieszczęśliwcowi

en: There's a skull here
pl: Jest tu czaszka

en: Leave now if you wish to live
pl: Odjedź teraz, jeśli chcesz przeżyć

en: You fool. Do you truly seek destruction?
pl: Ty głupcze. Czy naprawdę pragniesz zniszczenia?

en: Then I shall destroy you!!
pl: Zatem cię zniszczę!!

en: Congratulations, you found a secret!
pl: Gratulacje, odkryłeś sekret!

en: There are many secrets in the main game so keep a look out for them
pl: W głównej grze jest wiele sekretów, więc wypatruj ich uważnie

en: Here's a hint to get you started
pl: Oto wskazówka na dobry początek

en: Although Jacob only requires you to catch 3 of his chickens, why not be nice to him and catch more? There are 10 wandering the map in all
pl: Chociaż Jakub chciał, żebyś złapał tylko 3 jego kury, może będziesz miły i złapiesz więcej? W sumie 10 z nich wędruje po mapie

en: You can pull some items around by pushing against them whilst holding down the Action button.
pl: Możesz przeciągać przedmioty napierając na nie wciskając jednocześnie klawisz akcji.

en: You can then pull it around until you let go of the Action button
pl: Możesz i potem ciągnąć dopóki nie zwolnisz klawisza akcji

en: Use left and right to move the dial 1 unit at a time
pl: By poruszyć pokrętłem o 1 jednostkę, wciśnij strzałkę w lewo lub w prawo

en: Make sure you keep count of how many times you move the dial since no on-screen notification is given
pl: Pilnuj, ile razy poruszysz pokrętło, bo na ekranie nie pojawi się żadna informacja

en: When you think you've entered the combination correctly, press Attack to try and open the door
pl: Kiedy wprowadzisz szyfr poprawnie, wciśnij Atak, aby spróbować otworzyć drzwi

en: There's no way I'll be able to figure out the combination, I'll have to find out what it is
pl: Nie ma mowy, żebym zgadł ten szyfr, będę go musiał odnaleźć

en: Keep practising!
pl: Ćwicz dalej!

en: Hi
pl: Cześć

en: Hello Edgar
pl: Cześć, Edgar

en: Can I borrow your shield?
pl: Mogę pożyczyć twoją tarczę?

en: Off to practice your fighting skills?
pl: Idziesz ćwiczyć się w walce?

en: Something like that
pl: Coś w tym stylu

en: If you run me an errand then you can have the shield
pl: Jeśli wykonasz dla mnie zadanie to dostaniesz tarczę

en: What do I have to do?
pl: Co mam zrobić?

en: Go to the mine and collect me some coal
pl: Udaj się do kopalni i przynieś mi trochę węgla

en: But we have plenty of coal!
pl: Ale przecież mamy pełno węgla!

en: Yes, but this is not any old coal, this coal is special, it burns hotter and lasts longer
pl: Tak, ale to nie jest byle jaki węgiel, ten węgiel jest wyjątkowy, bardziej się rozgrzewa i starcza na dłużej

en: I only need 10 pieces of the stuff, so it shouldn't take you very long
pl: Potrzebuję tylko 10 kawałków, więc nie powinno zająć ci to wiele czasu

en: Make sure you put it in a bag, touching it for too long will be bad for your health
pl: Upewnij się, że włożyłeś go do torby. Dotykanie go przez długi czas odbije się na twoim zdrowiu

en: Do you have a bag?
pl: Masz torbę?

en: No, you can probably find one in the mine though
pl: Nie, ale pewnie znajdziesz torbę w kopalni

en: OK, I'll get the coal
pl: W porządku, pójdę po węgiel

en: Here, take this pickaxe. You can use it to mine the coal and hack through any weaker walls you encounter
pl: Masz, weź ten kilof. Możesz go wykorzystać do wykopania węgla oraz do przebicia słabszych ścian skalnych, które napotkasz

en: You'll also need this key to get into the mine
pl: Będziesz także potrzebował tego klucza aby dostać się do kopalni

en: Collect 10 pieces of Coal
pl: Zbierz 10 kawałków Węgla

en: Thank you, Edgar, this coal is perfect! Hope the bats didn't scare you.
pl: Dziękuję ci, Edgar. Ten węgiel jest doskonały! Mam nadzieję, że nietoperze nie napędziły ci strachu.

en: The bats were the least of my worries...
pl: Nietoperze były moim najmniejszym zmartwieniem...

en: Say, I heard that something happened in that mine a few years ago
pl: Słyszałem, że coś się wydarzyło w tej kopalni kilka lat temu

en: Er, yeah, there was what you'd call an "incident", but that part of the mine was sealed up a long time ago
pl: Eeee, no tak, można to nazwać swego rodzaju "wypadkiem", ale ta część kopalni została zapieczontowana dawno temu

en: Right...
pl: Słusznie...

en: Here, have my shield and have fun!
pl: Proszę, weź tą tarczę i baw się dobrze!

en: Just stay away from the Forbidden Swamp
pl: Poprostu trzymaj się z daleka od Zakazanego Bagna

en: Will do, can I hold on to your pickaxe for a while?
pl: Tak zrobię. Czy mogę pożyczyć twój kilof na jakiś czas?

en: Sure thing, just bring it back in one piece
pl: Pewnie, tylko zwróć go w jednym kawałku

en: Thanks, Borgan!
pl: Dzięki, Borgan!

en: Have you managed to find the coal yet?
pl: Czy udało ci się znaleźć węgiel?

en: A safe in a library? Bit of a cliché...
pl: Sejf w bibliotece? Trochę schematyczne...

en: It looks too thick to break open, I'll have to open it using the combination
pl: Jest zbyt solidny, żeby go rozbić. Będę go musiał otworzyć szyfrem.

en: You must have the statue you wish to use highlighted in your inventory box
pl: Figurka, której chcesz użyć, musi być zaznaczona w twoim ekwipunku.

en: ESCAPEE LOCATED
pl: UCIEKINIER ZLOKALIZOWANY

en: TARGET IS ARMED AND DANGEROUS
pl: CEL JEST UZBROJONY I NIEBEZPIECZNY

en: COMMENCING DESTRUCTION OF TARGET
pl: ROZPOCZYNANIE DESTRUKCJI CELU

en: I need a blank card to put the instructions on
pl: Potrzebuję czystej karty, żeby zapisać instrukcje

en: That smell...
pl: Ten zapach...

en: It looks like...
pl: Wygląda jak...

en: It's as thick as...
pl: Jest gęsty jak...

en: And it tastes like...
pl: I smakuje jak...

en: Hi Maggie
pl: Cześć Maggie

en: Oh Edgar, you're hurt! Let me heal your wounds
pl: Och, Edgar, jesteś ranny! Pozwól, że cię uzdrowię

en: Thanks Maggie!
pl: Dziękuję Maggie!

en: Persistent aren't you?
pl: Uparty jesteś, wiesz?

en: I don't know what you did last time, but trust me, you won't escape again!
pl: Nie wiem, co zrobiłeś ostatnim razem, ale wierz mi, tym razem nie uciekniesz!

en: (Phew)
pl: (Uff)

en: Your spell won't work against me any more
pl: Twoje zaklęcie już na mnie nie zadziała

en: Grimlore, I summon you! Destroy this pest!
pl: Grimlorze, przyzywam cię! Zniszcz tego szkodnika!

en: Farewell, Edgar
pl: Żegnaj, Edgar

en: Something's coming...
pl: Coś się zbliża...

en: That spirit isn't going to let me past, I'll have to find a way to get rid of it
pl: Ten duch nie chce mnie przepuścić. Muszę znaleźć sposób, żeby się go pozbyć

en: This place doesn't look so bad...
pl: To miejsce nie wygląda tak źle...

en: What was that?
pl: Co to było?

en: Uh Oh...
pl: Ojoj...

en: There are two types of door in the game. Manual doors and Automatic doors.
pl: W grze są dwa typy drzwi. Drzwi Ręczne i Automatyczne.

en: Manual doors require keys to open them, Automatic doors require switches.
pl: Drzwi Ręczne potrzebują klucza, aby je otworzyć, Automatyczne potrzebują dźwigni.

en: To open a locked door that you have the key for, simply walk into it. There is no need to have the key selected in your inventory.
pl: Aby otworzyć zamknięte drzwi, do których posiadasz klucz, poprostu wejdź w nie. Nie musisz wybierać klucza ze swojego ekwipunku.

en: Open the door and continue to the right
pl: Otwórz drzwi i idź dalej w prawo

en: Urgh, what happened?
pl: Uhhh, co się stało?

en: Where am I?
pl: Gdzie ja jestem?

en: Now try out your shield
pl: Teraz wypróbuj swoją tarczę

en: Block the pellets spat out by the plant and jump up to the next ledge
pl: Zablokuj palety wypuszczone przez roślinę i wskocz na następną półkę

en: I can't believe he's gone
pl: Nie wierzę, że już go nie ma

en: I tried so hard to find him
pl: Tak się starałem, żeby go odnaleźć

en: And I failed
pl: Ale mi się nie udało

en: What am I going to do now?
pl: Co ja teraz zrobię?

en: Edgar! Edgar, where are you?
pl: Edgar! Edgar, gdzie jesteś?

en: That voice...
pl: Ten głos...

en: It can't be...
pl: Niemożliwe...

en: Daddy!
pl: Tatuś!

en: What are you doing here, son? It's dangerous, we have to leave
pl: Co ty tutaj robisz, synku? Tu jest niebezpiecznie, musimy iść.

en: I came to rescue you!
pl: Przyszedłem cię uratować!

en: Eh? What are you... No, tell me later, let's go home
pl: Co? O czym ty... Nie, powiesz mi później, teraz chodźmy do domu

en: I'll try again
pl: Spróbuję jeszcze raz

en: Give up?
pl: Poddać się?

en: This music sheet might be his anthem, I'll give it a go
pl: Te nuty to może być jego hymn, spróbuję z tym

en: I need to find out what Ivan's anthem is
pl: Muszę się dowiedzieć, jaki jest hymn Ivana

en: A dragon?! Dad told me they were all extinct!
pl: Smok?! Mój tata mówił, że wszystkie wymarły!

en: It is believed he is still there
pl: Ponoć nadal tam jest

en: Beneath an old fortress? Maybe they mean this one...
pl: Pod starą fortecą? Może mówią o tej...

en: Unless...
pl: Chyba że...

en: Their single eye is usually closed and they rely on sonar for movement
pl: Ich jedyne oko jest zwykle zamknięte, a do nawigacji używają sonaru

en: 34 volumes! How can there be so many monsters in the world?!
pl: 34 tomy! Jak to możliwe, że na świecie jest tyle potworów?!

en: Besides, what's the worst that could happen?
pl: Poza tym co może się stać najgorszego?

en: I'll have to find another mine around here...
pl: Będę musiał gdzieś tu znaleźć inną kopalnię...

en: The boss that was guarding the Mine wasn't in the previous version
pl: Tego bossa, który strzegł kopalni, nie było w poprzedniej wersji

en: Because it is in this version you won't be able to leave
pl: Ponieważ w tej wersji istnieje, nie będziesz mógł się wydostać

en: We apologize for the inconvenience
pl: Przepraszamy za utrudnienia

en: Swords... Armour... Wands...
pl: Miecze... Pancerze... Różdżki...

en: Stupid book. It's not in order and there's no index
pl: Głupia książka. Jest nie po kolei i nie ma indeksu

en: Here we go: Shields
pl: Proszę: tarcze

en: Ingredients
pl: Składniki

en: One must gather the following
pl: Należy przygotować, co następuje

en: The root of a Mandrake
pl: Korzeń Mandragory

en: The fat of a Mantis (left to stand for 3 months)
pl: Tłuszcz Modliszki (odstany przez 3 miesiące)

en: The lab probably has the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
pl: W laboratorium pewnie są korzenie, tłuszcz i kości, więc o to nie muszę się martwić

en: Find another shield
pl: Znajdź inną tarczę

en: I've been trapped down here for what seems like an eternity
pl: Zostałem tu uwięziony na wieczność

en: To get out of this place I need 3 Access Keys to work the lifts
pl: Aby się stąd wydostać potrzbne mi są 3 Klucze Dostępu aby uruchomić windy

en: So far I have only found 1
pl: Jak do tej pory znalazłem tylko 1

en: To make matters worse, I can only reach some switches with a carefully placed arrow
pl: Jest jeszcze gorzej. Mogę dosięgnąć dźwigni tylko za pomocą strzały

en: But spares aren't common and I have run out
pl: Ale części zamienne są trudne do zdobycia

en: If I don't find a way out of here soon, I fear I may starve
pl: Jeśli się stąd w krótce nie uwolnię, obawiam się że mogę umrzeć z głodu

en: If I don't get out of here I'll suffer the same fate...
pl: Jeśli się stąd nie wysdostanę spotka mnie ten sam los...

en: Collect 3 Access Keys
pl: Znajdź 3 Klucze Dostępu

en: This is a weak wall, it can be smashed down using the pickaxe
pl: Ten mur jest kruchy, można go zburzyć używając kilofa

en: Destroy the wall using the pickaxe and continue
pl: Zburz mur i kontynuuj

en: Where did the sorceror go?
pl: Gdzie się podział czarnoksiężnik?

en: Who are you?
pl: Kim jesteś?

en: My name is Edgar and I have spent the last [HOURS] hours trying to find you!
pl: Nazywam się Edgar i spędziłem ostatnie [HOURS] godzin, próbując cię znaleźć!

en: Fascinating. What do you want?
pl: Fascynujące. Czego ode mnie chcesz?

en: Your father? My dear child, I do not have the foggiest idea what you are talking about
pl: Twój ojciec? Moje drogie dziecko, nie mam najmniejszego pojęcia, o czym mówisz

en: There's something moving around down there...
pl: Coś się rusza tam na dole...

en: It might be an ant lion looking for food
pl: To może być mrówkolew szukający jedzenia

en: If I go down there, it'll almost certainly eat me
pl: Jeśli tam zejdę, prawie na pewno mnie zje

en: Maybe I could lure something else into its pit...
pl: Może gdybym zwabił coś innego do jego dołu...

en: It looks like it's tightly wedged in there. I can probably loosen it with the pickaxe...
pl: Wygląda na lekko wciśnięte tutaj. Prawdopodobnie mogę to poluzować kilofem...

en: OK, here goes!
pl: Dobra, no to ruszamy!

en: Some items in the game can be pushed and pulled
pl: Niektóre przedmioty w grze da się ciągnąć i przesuwać

en: To push an item, simply walk into it
pl: Aby popchnąć przedmiot poprostu wejdź w niego

en: To pull an item, walk into while holding down Action
pl: Aby pociągnąć przedmiot, wejdź w niego naciskając klawisz Akcji

en: You can then pull the item around until you let go of Action
pl: Następnie możesz pociągnąć przedmiot dopóki nie puścisz klawisza Akcji

en: Pull the box over the other side and use it to reach the ledge
pl: Przeciągnij skrzynię na drugi koniec i użyj jej, aby dostać się na półkę

en: Wow, a laboratory!
pl: Wow, laboratorium!

en: Nowhere left to hide
pl: Nie ma gdzie się schować

en: This is your last chance, tell me where my father is!
pl: To twoja ostatnia szansa, powiedz mi, gdzie jest mój ojciec!

en: I DON'T KNOW WHAT YOU'RE TALKING ABOUT!
pl: NIE WIEM, O CZYM TY MÓWISZ!

en: LIAR! I've run out of patience, prepare to die!
pl: KŁAMIESZ! Moja cierpliwość się wyczerpała, szykuj się na śmierć!

en: Your death will be quick, but extremely painful
pl: Twoja śmierć będzie szybka, lecz niezwykle bolesna

en: Prepare yourself, Edgar
pl: Przygotuj się, Edgarze

en: This book is different to the rest
pl: Ta książka jest inna niż pozostałe

en: I can feel a powerful magic emanating from it
pl: Czuję emanującą z niej potężną magię

en: A powerful evil magic
pl: Potężną złowrogą magię

en: Maybe I should leave it alone
pl: Może powinienem jej nie ruszać

en: Still, I could be wrong, maybe it's not evil magic...
pl: No ale mogę się mylić, może to nie jest zła magia...

en: What just happened?
pl: Co się właśnie stało?

en: Oh great, I can barely see anything
pl: No świetnie, ledwo co widzę

en: I'll have to be careful where I tread...
pl: Będę musiał uważać, gdzie stawiam stopy...

en: This is the tutorial for The Legend of Edgar. This tutorial will explain how to play the game.
pl: To jest samouczek gry The Legend of Edgar. Wyjaśni ci on jak grać w tą grę.

en: To exit this tutorial, press Escape and use the Up and Down arrow keys to choose an option. Press Return to select it.
pl: Abu opuścić samouczek, wciśnij Escape następnie użyj strzałek Góra i Dół by wybrać opcję. Wciśnij Enter aby ją wybrać.

en: Who dares pillage the tomb of the great warrior Ivan?
pl: Kto śmie rabować grób wielkiego wojownika Ivana?

en: Who said that?
pl: Kto to powiedział?

en: Nothing happened. I don't think that's the right order
pl: Nic się nie stało. To chyba nie jest właściwa kolejność

en: There's another sign here
pl: Jest tu jeszcze jeden znak

en: It's sleeping
pl: Śpi

en: I don't want to go back to the swamp
pl: Nie chcę wracać na bagno

en: What was that?!
pl: Co to było?!

en: I thought he'd kidnapped you! Where were you?
pl: Myślałem, że cię porwał! Gdzie byłeś?

en: On the way home I stopped by the well to have a drink of water
pl: Po drodze do domu zatrzymałem się przy studni, żeby napić się wody

en: and I fell in
pl: i wpadłem

en: What?
pl: Co?

en: I fell down the well
pl: Wpadłem do studni

en: I was down there until only a couple of hours ago
pl: Byłem tam na dole jeszcze parę godzin temu

en: I shouted down that well, didn't you hear me?
pl: Krzyczałem do tej studni, nie słyszałeś mnie?

en: I was out cold
pl: Byłem nieprzytomny

en: I crossed the swamp
pl: Przeszedłem przez bagno

en: Broke into the Sorceror's Fortress
pl: Wkradłem się do Fortecy Czarnoksiężnika

en: Fought countless numbers of ferocious monsters
pl: Walczyłem z niezliczonymi krwiożerczymi potworami

en: Got imprisoned in his dungeon
pl: Byłem uwięziony w jego lochu

en: And was teleported to another part of the world!
pl: I przeteleportowany na drugi koniec świata!

en: I nearly died!
pl: Prawie umarłem!

en: This is the last part of the tutorial and will teach you to block and attack enemies
pl: To jest ostatnia część samouczka. Nauczy cię ona jak się bronić i atakować wrogów

en: First, you should equip the sword since it has more range and does more damage than the pickaxe
pl: Najpierw powinieneś dobyć miecza ponieważ ma on większy zasięg i zadaje więcej obrażeń niż kilof

en: Occasionally, slain enemies will drop health which will vanish after a few seconds, so pick it up quickly!
pl: Czasami, gdy pokonasz wroga, wyrzuci on z siebie życie, które po kilku sekundach zniknie, więc musisz szybko je podnieść!

en: Now kill all of the bats in the area!
pl: Teraz zabij wszystkie nietoperze w okolicy!

en: Aw, not again!
pl: Uh, nie znowu!

en: Collect 6 Chopped Logs
pl: Zbierz 6 Ściętych Kłód

en: I need 6 Chopped Logs to build a raft
pl: Potrzebuję 6 ściętych kłód by zbudować tratwę

en: This had better be the last time I have to do this...
pl: Mam nadzieję że to ostatni raz...

en: The pickaxe is one of many weapons you will encounter in the game
pl: Kilof jest jedną z wielu broni, jakie napotkasz w grze

en: You can use it as both a weapon and a tool
pl: Możesz go użyć zarówno jako broni jak i narzędzia

en: Pick up the pickaxe and continue to the next Action Point
pl: Podnieś kilof i przejdź do następnego Punktu Akcji

en: Phew, I'm glad to be out of there
pl: Uff, cieszę się, że już po wszystkim

en: Now to get through this swamp
pl: Teraz muszę przedostać się przez bagno

en: Strange creature...
pl: Dziwne stworzenie...

en: There must be something around here...
pl: Muci tutaj coś być...

en: Congratulations! Now you know the basics of playing you should try the main game
pl: Gratulacje! Znasz już podstawy gry i powineineś je wypróbować w głównej grze

en: If you want to replay this tutorial, press Escape and select Tutorial from the menu
pl: Jeśli chcesz powtórzyć ten samouczek, wciśnij Escape i wybierz Samouczek z menu

en: To play the main game, press Escape and select New Game from the menu
pl: Aby zagrać w główną grę, wciśnij Escape i wybierz Nowa Gra z menu

en: That was easy! And I can always get back later!
pl: To było proste! I zawsze mogę wrócić później!

en: Oh....
pl: Oh...

en: Guess I have no choice now.
pl: Chyba nie mam innego wyboru.

en: Hang on Dad, I'm coming...
pl: Trzymaj się Ojcze, nadchodzę...

en: Have fun!
pl: Miłej zabawy!

en: Thanks Edgar! My chickens are back and these logs will do me fine
pl: Dzięki Edgar! Moje kurczaki wróciły a te kłody bardzo mi się przydadzą

en: Take this sword, may it serve you well!
pl: Weź ten miecz, niech służy ci dobrze!

en: Thank you!
pl: Dziękuję ci!

en: Thanks for the logs, have you had any luck with the chickens?
pl: Dzięki za kłody, czy udało ci się coś zdziałać z kurczakmi?

en: I'll give you a sword if you get me 2 chopped logs from the forest and rescue at least 3 of my chickens
pl: Dam ci miecz jeśli przyniesiesz mi 2 ścięte kłody z lasu i uratujesz przynajmniej 3 moje kurczaki

en: Hello Edgar, what can I do for you today?
pl: Witaj Edgarze. co mogę dziś zrobić dla ciebie?

en: Do you have a sword I can borrow?
pl: Czy masz miecz, który mógłbym pożyczyć?

en: I do have a sword and you can have it if you do something for me first
pl: Mam miecz, a ty możesz go zdobyć jeśli najpierw zrobisz coś dla mnie

en: OK... what do I have to do?
pl: Dobrze... co mam zrobić?

en: Some of my chickens have escaped from their pen and I would be very grateful if you can get them back for me
pl: Kilka moich kurczaków uciekło z zagrody i byłbym bardzo wdzięczyny jeśli sporwadziłbyś je z powrotem

en: I have set up some traps near their pen, you can lure them to the traps using this chicken feed. I don't need them all, but at least 3 would be very helpful. I can get the rest myself.
pl: Zamontowałem kilka pułapek obok ich zagrody, więc możesz je tam zwabić za pomocą tej paszy. Nie potrzebuje ich wszystkich, wystarczy, że sprowadzisz przynajmniej 3 a będę bardzo wdzięczyny. Z resztą sobie poradzę.

en: Not quite. Can you also get me some wood from the forest? 2 logs should be sufficient
pl: Czy mógłbyś także przynieść mi trochę drewna z lasu? 2 kłody powinny być wystarczjące

en: Do you have an axe?
pl: Masz jakiś topór?

en: Erm... I left my axe in the forest somewhere. It should still be there
pl: Ekhm... Zostawiłem mój topór gdzie? w lesie. Powinien nadal tam być

en: Isn't that forest dangerous?
pl: Czy ten las jest niebezpieczny?

en: Not really, if anything gets in your way, just hit it with a weapon
pl: Nie zupełnie. Jeśli cokolwiek stanie na twej drodze poprostu użyj broni

en: Such as an axe?
pl: Takiej jak topór?

en: Yes, that would do the trick
pl: Tak, to powinno się udać

en: But seriously, there's nothing in there that can really harm you. That problem was dealt with a long time ago...
pl: Ale tak naprawdę nie ma tam nic takiego co mogłoby cię skrzywdzić. Ta sprawa została rozwiązana dawno temu...

en: Good luck!
pl: Powodzenia!

en: Collect 2 Chopped Logs
pl: Zbierz 2 Ścięte Kłody

en: Rescue 3 Chickens
pl: Uratuj 3 Kurczaki

en: Oh, thanks Edgar, I only needed 3, but thanks for the additional help!
pl: Oh, dziękuję Edgarze. Potrzebowałem tylko 3 ale dzięki za dodatkową pomoc!

en: Here, Maggie made me this health potion but I don't need it so why don't you have it?
pl: Maggie przyrządziła dla mnie tą miksturę zdrowia, ale nie jest mi potrzebna. Może ty ją weźmiesz?

en: Thanks Jacob
pl: Dzięki Jacob

en: Wow, you caught them all, thanks alot!
pl: Wow, złapałeś je wszystkie. Wielkie dzięki!

en: Here, I have these for you
pl: Trzymaj, to dla ciebie

en: Maggie made me this health potion but you can have it
pl: Maggie przyrządziła dla mnie tą miksturę zdrowia ale możesz ją wziąć

en: And this is something very special
pl: A to jest coś bardzo wyjątkowego

en: May this help you on your way to becoming a strong warrior
pl: Pomoże ci to w drodze do zostania silnym wojownikiem

en: You saved me a lot of time. Maggie made me something else but since you have been so helpful, you can have it.
pl: Zaoszczędziłeś mi wiele czasu. Maggie przygotowała dla mnie coś jeszcze ale skoro byłeś tak pomocny, możesz to wziąć.

en: These machines aren't working.
pl: Ta maszyneria nie działa.

en: It looks like a gem should fit in this hole, maybe I can find some replacements.
pl: Wygląda na to, że do tego otworu powinien pasować kamień. Mogę znaleźć jakiś zamiennik.

en: Find 4 Gems
pl: Znajdź 4 Kamienie

en: Repair Generators
pl: Napraw Generatory

en: Kill all Bats!
pl: Zabij wszystkie Nietoperze!

en: Looks like this wasn't such a good idea after all
pl: To chyba nie był dobry pomysł

en: There must be way out of here...
pl: Musi być jakaś droga na zewnątrz...

en: The sorceror must have taken Dad to his castle. I'll have to rescue him from there.
pl: Czarnoksiężnik porwał Ojca do zamku. Będę musiał go stamtąd uwolnić.

en: The only way to get to the castle is through the Forbidden Swamp to the East.
pl: Jedyna droga do zamku wiedzie przez Zakazane Bagno na Wschodzie.

en: There's a lake between the Village and the Swamp so I'll need a raft to get across.
pl: Pomiędzy Wioską a Bagnem jest jezioro, więc będę potrzebował tratwy aby się przeprawić.

en: Wait, what was that?
pl: Czekaj, co to było?

en: You again?!
pl: Znowu ty?!

en: To pick up an item, simply walk into it. Any collectable items will be added to your inventory.
pl: Aby podnieść przedmiot, poprostu wejdź na niego. Wszystkie przedmioty do podniesienia zostaną dodane do twojego ekwipunku.

en: Whilst in the inventory, use the arrow keys to view the items.
pl: Kiedy jesteś w oknie ekwipunku, wciskaj strzałki w celu obejrzenie przedmiotów.

en: Walk over the key to pick it up
pl: Wejdź na klucz by go podnieść

en: You can change all of the controls in the game by pressing Escape and selecting Options in the menu
pl: Możesz zmienić układ klawisz w grze naciskając Escape i wybierając Opcje z menu

en: Select Configure Controls using the arrow keys and press Return
pl: Wybierz Konfiguracja Klawiszy używjąc strzałek i wciśnij Enter

en: Use the arrow keys to select the control you want to change and press Return.
pl: Użyj strzałek do wybrania akcji, którą chcesz skonfigurować i naciśnij Enter.

en: Next, press the key that you want to use instead.
pl: Następnie wciśnij klawisz, którego chcesz użwyac w zamian.

en: Regardless of what keys you choose, you can always navigate the menus using the arrow keys and Return
pl: Bez względu na to jakie klawisze skonfigurujesz, zawsze możesz używać klawiszy strzałek oraz Entera do poruszania się po menu

en: When you have finished configuring the keys, go right to the next Action Point
pl: Kiedy skończysz konfigurować klawisze, przejdź w prawo do następnego Punktu Akcji

en: There's a note here too
pl: Tutaj również jest wiadomość

en: The potion is perfect! Quaffing it will turn a human into a creature for a small amount of time
pl: Mikstura jest doskonała! Wypicie jej spowoduje zamianę człowieka na stworzenie na krótki czas

en: So far I can only transmogrify myself into one creature but with a bit more time anything should be possible
pl: W tej chwili mogę przemienić się tylko w jedno stworzenie ale z biegiem czasu wszystko będzie możliwe

en: There's a tiny bit left, it should be safe to drink
pl: Został jeszczy mały łyczek, można go bezpiecznie wypić

en: OK, here goes nothing...
pl: Ok, nic się nie dzieje...

en: Urgh!! This is horrible!
pl: Argh!! To jest okropne!

en: When transformed into a Slime, you can move around as normal. You can also swim in the water and use up and down to move around
pl: Będąc przemienionym w Szlam, możesz poruszać się normalnie. Możesz także pływać w wodzie i używać klawiszy góra i dół aby się poruszać

en: Pushing up or jump will make you jump out of the water if you're near the surface
pl: Wciśnięcie klawisza góra lub skok sprawi, że wyskoczysz z wody jeśli jesteś blisko powierzchni

en: Keep an eye on the timer at the bottom of the screen. When it reaches 0 you will automatically become human again
pl: Zwróć uwagę na zegarek w dolnej części ekranu. Kiedy osiągnie on 0 wtedy automatycznie staniesz się człowiekiem

en: Typical...
pl: Typowe...

en: To get to the Forbidden Swamp I'll need to build a raft.
pl: Aby dostać się na Zakazane Bagno będę musiał zbudować tratwę.

en: I can build the raft if I chop down enough trees from the forest
pl: Mogę zbudować tratwę, jeśli zetnę wystarczająco dużo drzew z lasu

en: I'm not going to the swamp without a sword and shield
pl: Nie wejdę na bagno bez miecza i tarczy

en: Hey, what's this?
pl: Hej, co to jest?

en: Looks pretty harmless, I'll try stepping on it
pl: Wygląda nieszkodliwie, Spróbuję na tym stanąc

en: Wow! That was cool! This must be a mechanical teleporter.
pl: Wow! To było super! To musi być mechaniczny teleporter.

en: I wonder if it works both ways...
pl: Ciekawe, czy działa w obie strony...

en: Horray!
pl: Hurra!

en: Not only is this going to save me a lot of walking, it's also loads of fun!
pl: To nie tylko pozowli zaoszczędzić mi mnóstwa czasu, ale to także świetna zabawa!

en: There's a note in here
pl: Jest tutaj wiadomość

en: It says the following:
pl: Jest w niej napisane:

en: Oh...
pl: Aha...

en: How...
pl: Jak...

en: TALK! Where is my father?
pl: MÓW! Gdzie jest mój ojciec?

en: I... I don't understand...
pl: Ja... ja nie rozumiem

en: Last night you came to my village and kidnapped my father
pl: Wczoraj w nocy przyszedłeś do mojej wsi i porwałeś mojego ojca

en: Where is he?
pl: Gdzie on jest?

en: I...
pl: Ja...

en: Quickly turn left and right to shake off the slimes!
pl: Obróć się szybko w lewo i prawo aby strząsnąć szlam!

en: Bow
pl: Łuk

en: Press Action to interact
pl: Wciśnij klawisz akcji aby odziaływać

en: %s is required
pl: Potrzebujesz %s

en: Bomb
pl: Bomba

en: Small Rock
pl: Mały kamień

en: Tesla Pack
pl: Zestaw Tesli

en: Press Action to retrieve Tesla Pack
pl: Wciśnij klawisz akcji aby otrzymać Zestaw Tesli

en: Press Action to replace Tesla Pack
pl: Wciśnij klawisz akcji aby zamienić Zestaw Tesli

en: Obtained %s
pl: Otrzymałeś %s

en: Complete
pl: Zrobione

en: %d more to go...
pl: Pozostało %d...

en: Used %s
pl: Użyłeś %s

en: Cannot equip items whilst transmogrified
pl: Nie możesz zakładać przedmiotów gdy jesteś przemieniony

en: Equipped %s
pl: Założyłeś %s

en: Maximum health has increased!
pl: Osiągnąłeś maksymalny poziom życia!

en: Bow will now fire %s
pl: Łuk będzie teraz strzelał %s

en: A bow is required to use this item
pl: Potrzebujesz łuku aby użyć tego przedmiotu

en: Cannot transmogrify here...
pl: Nie możesz się tutaj przemienić...

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Start a new game?
pl: Rozpocząć nową grę?

en: Play the tutorial?
pl: Rozpocząć samouczek?

en: Exit the game?
pl: Wyjść z gry?

en: Back
pl: Powrót

en: Game Loaded
pl: Gra wczytana

en: Any unsaved progress will be lost
pl: Niezapisany postęp zostanie utracony

en: Press Action to talk to %s
pl: Naciśnij klawisz akcji aby porozmawiać z %s

en: New Objective: %s
pl: Nowe zadanie: %s

en: Objective Completed: %s
pl: Zadanie wykonane: %s

en: This weapon is not having any effect...
pl: Ta broń nie przynosi efektu...

en: Press Action to attach the Tesla Pack
pl: Naciśnij klawisz akcji aby przygotować Zestaw Tesli

en: %s is needed to activate this switch
pl: Potrzebujesz %s aby uaktywnić tą dźwignię

en: Press Action to use this switch
pl: Naciśnij klawisz akcji aby uaktywnić tą dźwignię

en: Press Action to save your game
pl: Naciśnij klawisz akcji aby zapisać grę

en: %s is required to use this Pressure Plate
pl: Potrzebujesz %s do użycia tej Płyty

en: %s is needed to open this door
pl: Potrzebujesz %s aby otworzyć te drzwi

en: This door is locked
pl: Te drzwi są zamknięte

en: This teleporter is not active
pl: Ten teleport nie jest aktywny

en: Push Up or Down to use this lift
pl: Naciśnij w górę lub w dół by użyć tej windy

en: This lift is not active
pl: Ta winda nie jest aktywna

en: Cannot carry any more %s
pl: Nie możesz udźwignąć więcej %s

en: Picked up %s x %d
pl: Podniosłeś %s x %d

en: Picked up %s
pl: Podniosłeś %s

en: %s is required to carry this item
pl: Potrzebujesz %s aby unieść ten przedmiot

en: Storage Key
pl: Klucz do Schowka

en: Large Room Key
pl: Klucz do wielkiej sali

en: Coal Bag
pl: Torba na Węgiel

en: Forest Cell Key
pl: Klucz do Leśnej Komórki

en: Wood Axe
pl: Drewaniny Topór

en: Health Potion
pl: Mikstura Życia

en: Outflow Key
pl: Klucz do Odpływu

en: Flow Control Key
pl: Klucz do Kontroli Odpływu

en: Waste Processing Key
pl: Klucz do Przetwórstwa Odadów

en: Access Key 1
pl: Klucz Dostępu 1

en: Access Key 2
pl: Klucz Dostępu 2

en: Access Key 3
pl: Klucz Dostępu 3

en: Coal
pl: Węgiel

en: Chopped Log
pl: Ścięta Kłoda

en: Green Gem
pl: Zielony klejnot

en: Red Gem
pl: Czerwony klejnot

en: Blue Gem
pl: Niebieski klejnot

en: Purple Gem
pl: Fioletowy klejnot

en: Teleporter Key
pl: Klucz do teleportera

en: New Game
pl: Nowa gra

en: Load Game
pl: Wczytaj grę

en: Options
pl: Opcje

en: About
pl: O grze

en: Quit
pl: Wyjdź

en: Configure Controls
pl: Ustawienia sterowania

en: Configure Sound
pl: Ustawienia dźwięku

en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

en: Show Hints
pl: Pokazuj wskazówki

en: A bag of chicken feed
pl: Worek karmy dla kur

en: A Sword given to you by Jacob
pl: Miecz, który dał ci Jakub

en: A bow
pl: Łuk

en: Small Wooden Shield
pl: Mała drewniana tarcza

en: An axe suitable for chopping trees
pl: Siekiera, nadaje się do ścinania drzew

en: Pickaxe
pl: Kilof

en: A pickaxe lent to you by Borgan
pl: Kilof, który pożyczył ci Borgan

en: Repeat the sequence
pl: Powtórz sekwencję

en: Correct Sequence
pl: Poprawna sekwencja

en: Incorrect Sequence
pl: Niepoprawna sekwencja

en: Venus Flytrap
pl: Muchołówka

en: Up
pl: W górę

en: Down
pl: W dół

en: Left
pl: W lewo

en: Right
pl: W prawo

en: Jump
pl: Skok

en: Attack
pl: Atak

en: Use Item
pl: Użyj elementu

en: Previous Item
pl: Poprzedni przedmiot

en: Next Item
pl: Następny przedmiot

en: Inventory
pl: Ekwipunek

en: Pause
pl: Wstrzymaj

en: Dead Zone
pl: Martwa strefa

en: Sound
pl: Dźwięk

en: SFX Volume
pl: Głośność dźwięków

en: Music Volume
pl: Głośność muzyki

en: Mine Entrance Door Key
pl: Klucz do wejścia do kopalni

en: Fortress Main Key
pl: Główny klucz do fortecy

en: Teleporter Access Key 1
pl: Klucz dostępu 1 do teleportera

en: Teleporter Access Key 2
pl: Klucz dostępu 2 do teleportera

en: Teleporter Access Key 3
pl: Klucz dostępu 3 do teleportera

en: Empty Bottle
pl: Pusta butelka

en: First Floor Key
pl: Klucz na pierwsze piętro

en: Centurion Statue
pl: Figurka centuriona

en: Spider Statue
pl: Figurka pająka

en: Tortoise Statue
pl: Figurka żółwia

en: Scorpion Statue
pl: Figurka skorpiona

en: A Blue Gem
pl: Niebieski klejnot

en: A statue of a Centurion. It has 2 legs.
pl: Figurka centuriona. Ma 2 nogi.

en: A Green Gem
pl: Zielony klejot

en: A Purple Gem
pl: Fioletowy klejnot

en: A Red Gem
pl: Czerwony klejnot

en: A statue of a Scorpion. It has 6 legs.
pl: Figurka skorpiona. Ma 6 nóg.

en: A statue of a Spider. It has 8 legs.
pl: Figurka pająka. Ma 8 nóg.

en: A statue of a Tortoise. It has 4 legs.
pl: Figurka żółwia. Ma 4 nogi.

en: Cannot pick up %s. Inventory full
pl: Nie możesz podnieść %s. Ekwipunek pełny

en: Filling mine cart...
pl: Ładowanie wagonika...

en: Out of arrows!
pl: Nie masz już strzał!

en: Full Mine Cart
pl: Pełny wagonik

en: If you compiled the game from source, you need to do a make install
pl: Jeśli gra była kompilowana z kodu źródłowego, musisz wykonać "make install"

en: A Yellow Gem
pl: Żółty klejnot

en: Failed to open PAK file %s
pl: Nie udało się otworzyć pliku PAK %s

en: Book
pl: Książka

en: Sign
pl: Znak

en: Note
pl: Wiadomość

en: Rope
pl: Lina

en: Armoury
pl: Zbrojownia

en: Jacob
pl: Jakub

en: Mine Cart
pl: Wagonik

en: INTRUDER!
pl: INTRUZ!

en: Statistics
pl: Statystyki

en: Play Time: %s
pl: Czas gry: %s

en: Kills: %d
pl: Zabójstwa: %d

en: Secrets Found: %d / %d
pl: Znalezione sekrety: %d / %d

en: Removed %s
pl: Usunięto %s

en: One blow from the pickaxe should shatter it
pl: Jeden cios kilofem powinien je skruszyć

en: Get down from there!
pl: Złaź stamtąd!

en: Die!
pl: Zgiń!

en: Arghh! My eyes!
pl: Aaa! Moje oczy!

en: Flaming Arrows
pl: Ogniste strzały

en: Press Escape to exit
pl: Wciśnij Escape, aby wyjść

en: A beautiful ring
pl: Śliczny pierścień

en: Normal Arrow is required
pl: Wymagana normalna strzałą

en: Created %d Flaming Arrows
pl: Stworzono %d ognistych strzał

en: Attempts remaining: %d
pl: Pozostałe próby: %d

en: <Empty>
pl: <Puste>

en: The horn from a fearsome monster
pl: Róg przerażającego potwora

en: A delicious apple
pl: Pyszne jabłko

en: Failed to load game
pl: Nie udało się załadować gry

en: Scrap of Paper
pl: Skrawek papieru

en: Play Time
pl: Czas gry

en: Kills
pl: Zabójstwa

en: Arrows Fired
pl: Wystrzelone strzały

en: Distanced Travelled
pl: Pokonana odległość

en: Attacks Blocked
pl: Zablokowane ataki

en: Secrets Found
pl: Odnalezione sekrety

en: Continues
pl: Kontynuacje

en: Defeated Bosses
pl: Pokonani bossowie

en: Undefeated
pl: Niepokonani

en: The Golem
pl: Golem

en: Queen Wasp
pl: Królowa os

en: The Swamp Guardian
pl: Strażnik bagna

en: The Gargoyle
pl: Gargulec

en: The Phoenix
pl: Feniks

en: Evil Edgar
pl: Zły Edgar

en: The Black Book
pl: Czarna Księga

en: The Sorceror
pl: Czarnoksiężnik

en: Became a legend
pl: Zostań legendą

en: Defeated Chaos
pl: Pokonaj Chaos

en: Defeated the Sorceror
pl: Pokonaj Czarnoksiężnika

en: Obtained the Dragon Shield
pl: Zdobądź Smoczą Tarczę

en: Found all secrets
pl: Znajdź wszystkie sekrety

en: Walked 50km
pl: Przejdź 50 km

en: Fired 500 arrows
pl: Wystrzel 500 strzał

en: Defeated 1000 enemies
pl: Pokonaj 1000 przeciwników

en: Defeated 2000 enemies
pl: Pokonaj 2000 przeciwników

en: Defeated the Black Book
pl: Pokonaj Czarną Księgę

en: Defeated the Phoenix
pl: Pokonaj Feniksa

en: Defeated the Gargoyle
pl: Pokonaj Gargulca

en: Opened the safe in the Library
pl: Otwórz sejf w bibliotece

en: Met the Sorceror
pl: Spotkaj Czarnoksiężnika

en: Obtained 10 Hit Points
pl: Uzyskaj 10 punktów życia

en: Obtained 20 Hit Points
pl: Uzyskaj 20 punktów życia

en: Rescued all of Jacob's chickens
pl: Uratuj wszystkie kury Jakuba

en: Fired 250 arrows
pl: Wystrzel 250 strzał

en: Blocked 2000 attacks
pl: Zablokuj 2000 ataków

en: Continued 20 times
pl: Kontynuuj 20 razy

en: Drowned 20 Red Bats
pl: Utop 20 czerwonych nietoperzy

en: Escaped the Dungeon
pl: Ucieknij z lochu

en: Got eaten 5 times
pl: Zostań zjedzony 5 razy

en: Entered the Forbidden Swamp
pl: Dotrzyj do Zakazanego Bagna

en: Completed the Tutorial
pl: Ukończ tutorial

en: Obtained the Fire Shield
pl: Zdobądź ognistą tarczę

en: Got to the Fortress
pl: Dotrzyj do fortecy

en: Defeated 100 enemies
pl: Pokonaj 100 przeciwników

en: Defeated 200 enemies
pl: Pokonaj 200 przeciwników

en: Defeated 500 enemies
pl: Pokonaj 500 przeciwników

en: You cannot use this here
pl: Nie możesz tego tutaj użyć

en: You can only use this item in an empty space
pl: Możesz użyć tego przedmiotu tylko w pustym miejscu

en: Bell
pl: Dzwon

en: Press Action to go to %s
pl: Naciśnij klawisz akcji by iść do %s

en: the Forest
pl: lasu

en: Village
pl: Wieś

en: Mine
pl: Kopalnia

en: Forest
pl: Las

en: Cave
pl: Jaskinia

en: Sewer
pl: Kanał

en: Fortress Basement
pl: Podziemie fortecy

en: Fortress Ground Floor
pl: Parter fortecy

en: Laboratory
pl: Laboratorium

en: Library
pl: Biblioteka

en: Catacombs
pl: Katakumby

en: Study
pl: Gabinet

en: Dungeon
pl: Loch

en: Outer Cave Network
pl: Zewnętrzna sieć jaskiń

en: Inner Cave Network
pl: Wewnętrzna sieć jaskiń

en: Graveyard
pl: Cmentarz

en: Left Tower
pl: Lewa wieża

en: Right Tower
pl: Prawa wieża

en: The Observatory
pl: Obserwatorium

en: Crypt
pl: Krypta

en: Press any key
pl: Naciśnij dowolny klawisz

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Medals
pl: Medale

en: Audio Quality
pl: Jakość dźwięku

en: Cheats
pl: Cheaty

en: Infinite Health
pl: Nieskończone Życie

en: Infinite Arrows
pl: Nieskończone Strzały

en: Use Up and Down to select. Enter to change.
pl: Wybierz strzałkami w górę i w dół. Enter, aby zmienić.

en: Interact
pl: Interakcja

en: Use
pl: Użyj

en: Dragon Shield
pl: Smocza Tarcza

en: Enabling cheats will not allow you to achieve 100% completion in the game
pl: Włączenie cheatów nie pozwoli ci przejść gry na 100%

en: Stalagmite
pl: Stalagmit

en: Burn to ashes!
pl: Spłoń na popiół!

en: Feel my power!
pl: Poczuj moją moc!

en: Suffer!
pl: Cierp!

en: I will destroy you!
pl: Zniszczę cię!

en: It's over
pl: To koniec

en: Hey, what's that? It looks like a sword
pl: Ej, co to jest? Wygląda jak miecz

en: This must be Ivan's sword
pl: To musi być miecz Ivana

en: Even if it takes me another 100 years
pl: Nawet jeśli zajmie mi to kolejne 100 lat

en: These chains won't hold me forever
pl: Te łańcuchy nie będą mnie trzymać wiecznie

en: What a horrible night
pl: Co za okropna noc

en: Edgar, I have to go out for a few hours
pl: Edgar, muszę wyjść na parę godzin

en: You can stay up for another 30 minutes, but then you're to pack up your toys and go to bed
pl: Możesz jeszcze posiedzieć pół godziny, ale potem schowaj zabawki i idź do łóżka

en: The following morning...
pl: Następnego rana...

en: Dad! Where are you?
pl: Tato! Gdzie jesteś?

en: It doesn't look like Dad came home last night
pl: Wygląda na to, że Tata nie wrócił wczoraj do domu

en: His bed hasn't been slept in and my breakfast isn't ready
pl: Nie spał w swoim łóżku i nie zrobił dla mnie śniadania

en: That can only mean one thing...
pl: To może oznaczać tylko jedno...

en: He must have been kidnapped by that evil sorceror!
pl: Porwał go ten zły czarnoksiężnik!

en: Magical Knife
pl: Magiczny nóż

en: Old Shield
pl: Stara tarcza

en: Old Key
pl: Stary Klucz

en: Lift Key
pl: Klucz do windy

en: Potion of Invisibility
pl: Mikstura niewidzialności

en: Potion of Transmogrification
pl: Mikstura transmogryfikacji

en: Gazer Eyeball
pl: Oko wgapiacza

en: Apple
pl: Jabłko

en: Fire Shield
pl: Ognista tarcza

en: Edgar's_Father
pl: Ojciec_Edgara

en: Library Key
pl: Klucz do biblioteki

en: Yellow Gem
pl: Żółty klejnot

en: Mandrake Root
pl: Korzeń mandragory

en: Mantis Fat
pl: Tłuszcz modliszki

en: Condor Bones
pl: Kości kondora
