edgar - en to nl translation catalogue (1509 entries)

en: Thanks, this is perfect!
nl: Bedankt, dat is precies wat ik nodig heb!

en: Do you have everything you need now?
nl: Heb je nu alles wat je nodig hebt?

en: I sure do
nl: Zeker weten

en: So what happens now?
nl: Zo, wat gaat er nu gebeuren?

en: We can get out of here! Where do you want to go?
nl: We kunnen weg hier! Waar wil je nu heen?

en: Back to the fortress, I still need to rescue my Dad from the sorceror
nl: Terug naar het fort, ik moet immers mijn vader bevrijden van de tovenaar

en: OK, remember what I told you about his disintegration spell?
nl: OK, herinner je je, wat ik je heb verteld over de spreuk om de betovering te verbreken?

en: I think so...
nl: Ik denk van wel...

en: Go to the lab and combine that ring and your shield
nl: Ga naar het lab en gebruik de ring in combinatie met je schild

en: How?
nl: Hoe?

en: Throw the shield and ring into the cauldron along with some mandrake root, that should do it
nl: Werp het schild en de ring samen met een beetje Mandragora wortel in de ketel, dat zou voldoende moeten zijn

en: Nothing will go wrong this time!
nl: Deze keer zal er niets mis gaan!

en: (I have the statue that Olaf stole)
nl: (Ik heb het standbeeld dat Olaf heeft gestolen)

en: (Perhaps I should return it to him, he is saving me after all)
nl: (Misschien moet ik het hem teruggeven, hij heeft me immers gered)

en: (Then again, he did steal it, and I nearly died trying to get it)
nl: (alhoewel, hij heeft het gestolen en ik ben bijna omgekomen, toen ik probeerde het in mijn bezit te krijgen)

en: Give the statue to Olaf?
nl: Wil je het standbeeld van Olaf teruggeven?

en: I found this in the cave, is it the statue you took?
nl: Ik heb dit in de grot gevonden, is dit het standbeeld dat je hebt weggenomen?

en: Yes it is! Thanks for finding it!
nl: Ja dat is het! Bedankt voor het terugbrengen!

en: I should be able to sell this for a decent price at the market
nl: Dit zou een mooi prijsje opleveren, indien ik het op de markt zou verkopen

en: (I think I'll keep it for myself)
nl: (Ik denk dat ik het voor mezelf houd)

en: Ready to go?
nl: Bereid om te gaan?

en: Return to the Fortress?
nl: Keer terug naar het fort

en: Not yet, there's something else I need to do
nl: Niet nu, er is iets anders dat ik moet doen

en: OK, let me know when you're ready
nl: Ok, laat me weten wanneer je zover bent

en: Have you managed to find the horn yet?
nl: Is het je gelukt de hoorn te vinden?

en: Have you found everything yet?
nl: Heb je alles al gevonden?

en: Not yet, I'm still looking
nl: Nog niet, ik ben nog op zoek

en: OK, I've found everything now
nl: OK, Ik heb alles gevonden

en: Another human, out here? How did you get out here?
nl: Een ander menselijk wezen daar buiten? Hoe ben je daar geraakt?

en: I'm not sure, I think the sorceror sent me here, but he said he was going to kill me
nl: Ik weet het niet zeker, ik denk dat de tovenaar me me daarheen zond, hoewel hij zei dat hij me zou ombrengen

en: Hmmm, what's that on your hand?
nl: Hmmm, wat is dat op je hand?

en: This? This is just a ring I found in his fortress
nl: Dit? Dat is een ring die ik in zijn fort heb gevonden

en: It looks like a ring of protection, it must have saved you. Why were you in his fortress?
nl: De ring ziet eruit alsof hij magische krachten bezit, hij heeft je vast en zeker tegen onheil beschermd. Waarom was je in zijn fort?

en: He's kidnapped my Dad and I was there trying to save him
nl: Hij heeft mijn vader ontvoerd en ik probeerde hem te redden

en: Well, it looks like the ring's power is almost completely gone
nl: Goed, het ziet er naar uit dat de magische krachten bijna helemaal uit de ring zijn verdwenen

en: If he hits you with that spell again it will almost certainly kill you
nl: Indien hij die spreuk nogmaals tegen je gebruikt zul je het met aan-zekerheid-grenzende-waarschijnlijkheid niet overleven

en: Something must have protected you from the spell. Were you wearing a pendant or a ring?
nl: Iets moet je tegen de toverspreuk hebben beschermd. Droeg je een halsketting of een ring?

en: I did find a ring in the fortress but it didn't seem to have any powers
nl: Ik heb een ring in het fort gevonden maar die zag er niet uit alsof hij magische krachten zou kunnen bezitten

en: It might have been a ring of protection. I imagine that the protection would have been limited to a single use
nl: Misschien is het een ring met magische krachten die je beschermen. Ik kan me voorstellen, dat hem maar één keer kunt gebruiken

en: What you could do though is combine the ring and your shield together to create a shield that will protect you from the spell
nl: Wat je nog zou kunnen proberen is om de ring en je schild te combineren, om een schild te creëren dat je tegen de toverspreuk kan beschermen

en: Do you have any experience mixing spells?
nl: Heb je ervaring in het combineren van spreuken?

en: Kind of, but the last time I tried creating a shield the spell backfired and...
nl: Een beetje, de laatste keer dat ik heb geprobeerd om een schild te betoveren ging het behoorlijk mis...

en: It created an evil version of yourself?
nl: Creëerde het een kwade versie van jezelf?

en: Yeah, how did you know?
nl: Ja, hoe wist je dat?

en: Where I'm from it used to happen at least once a month
nl: Waar ik vandaan kom, gebeurde het minstens één keer per maand

en: Why are you here?
nl: Waarom ben je hier?

en: The sorceror caught me looting his fortress and he banished me here
nl: De tovenaar betrapte me toen ik zijn fort aan het plunderen was en verbande me naar hier

en: What did you steal?
nl: Wat heb je gestolen?

en: It was a small golden statue, probably worth a lot of money
nl: Het was een klein gouden standbeeld, waarschijnlijk veel geld waard

en: I've been here for months now, but I've almost got all the ingredients I need to teleport back home
nl: Ik ben hier nu al maanden, maar heb bijna alle ingrediënten om naar huis te teleporteren

en: I just need one more thing, but it's in a cave to the west and I have no weapons to protect myself
nl: I heb nog één ding nodig, maar dat ligt in de westelijke grot en ik heb geen wapens om me te beschermen

en: But now you're here you can help me retrieve it
nl: Nu je hier bent, kun je me helpen het te op te halen

en: I haven't gotten all my stuff back yet. I think everything's here though
nl: Ik heb nog niet al mijn spullen terug. Toch denk ik wel dat dit hier alles is

en: When I've found everything I'll come back
nl: Wanneer ik alles heb gevonden, zal ik terugkomen

en: OK, good luck!
nl: OK, veel succes!

en: What do you need?
nl: Wat heb je nodig?

en: It's the horn from a particular type of monster
nl: Het is de hoorn van een bepaald type monster

en: There should be plenty of bones littered around so you shouldn't have to find one and kill it. Just get the horn and get out
nl: Het ligt hier bezaaid met botten dus je hoeft er geen te vinden en te doden. Zoek de hoorn en maak dat je wegkomt

en: That's it?
nl: Is dat alles?

en: Well, my stock of logs is looking quite low, maybe you could get me some more while you're out?
nl: Mijn houtvorraad raakt op, misschien kun je wat voor me verzamelen op je verdere reis?

en: Don't even think about it, I'm fed up of chopping down trees and collecting logs!
nl: Vergeet het maar, ik heb er genoeg van bomen om te hakken en houtblokken te verzamelen!

en: OK, it was just a suggestion
nl: OK, het was maar een voorstel

en: Oh, you'll need this too
nl: Oja, dat zul je ook nog nodig hebben

en: Dip your arrows into it to turn them into fire arrows, it will help you burn down the vines blocking the entrance
nl: Doop je pijlpunten er in zodat het vuurpijlen worden, waarmee je de wijnstokken kunt verbranden, die je de toegang versperren

en: Thanks!
nl: Bedankt!

en: Oh, one last thing.
nl: Oh, nog een laatste opmerking.

en: Don't hang around in that cave, the monsters that live in there are like nothing you'll have ever encountered before
nl: Blijf niet langer in de grot dan nodig is, want de monsters die je daar tegenkomt zijn niet te vergelijken met die die je tot dusver hebt gezien.

en: Seriously, just get the horn
nl: Serieus, gewoon de hoorn halen

en: Have I just sent a young boy to his death?
nl: Heb ik zojuist deze jongeling de dood in gestuurd?

en: Sorry, did you say something?
nl: Sorry, zei je iets?

en: Huh?! Oh no, I was just practising the teleportation incantation...
nl: Huh?! oh nee, ik heb alleen de toverspreuk om te teleporteren willen oefenen...

en: Yes, let's go
nl: Ja, laten we gaan

en: OK, here goes nothing, good luck finding your father
nl: OK, hier gebeurd niets meer, veel geluk op de zoektocht naar je vader

en: Thanks, Olaf
nl: Dank je, Olaf

en: This lift is not working. I won't be able to use it until I restore the power
nl: De lift werkt niet. Zolang ik de energietoevoer niet heb hersteld, kan ik hem niet gebruiken

en: Wow, a catapult!
nl: Wauw, een katapult

en: The hinges look rusted though, I doubt it'll work until I get them fixed
nl: De scharnieren zien er roestig uit, het zal niet werken voordat ik dat heb gerepareerd

en: It looks like the pulley for the drawbridge
nl: Het ziet eruit als een katrol voor ophaalbrug

en: The mechanism seems to be locked tight
nl: Het mechanisme lijkt vast te zitten

en: It doesn't look too sturdy though, perhaps I can simply smash it...
nl: Maar het lijkt niet erg stabiel, misschien kan ik het verpletteren...

en: Oops...
nl: Oeps...

en: Maybe nobody heard that?
nl: Misschien heeft niemand iets gehoord?

en: Well, the drawbridge is down at any rate...
nl: Goed, de ophaalbrug is in ieder geval beneden...

en: Those flames are incredibly hot. I'll be burnt to cinders if I try and walk through them
nl: Deze vlammen zijn ongeloofelijk heet. Ik zal verbrand worden tot as, indien ik probeer erdoorheen te lopen

en: There must be a way to cool them down...
nl: Er moet een manier zijn om ze af te koelen...

en: The shield will protect you from most enemy attacks
nl: Het schild zal je beschermen tegen de meeste vijandelijke aanvallen

en: Some enemy attacks cannot be blocked
nl: Sommige aanvallen kunnen niet worden afgeblockt

en: Environmental hazards, such as falling rocks, cannot be blocked
nl: Gevaren uit het milieu, zoals vallende rotsblokken, kunnen niet worden afgeweerd

en: To block an attack, press and hold block ([INPUT_BLOCK]).
nl: Om een aanval af te weren, de block-toets drukken en gedrukt houden ([INPUT_BLOCK]).

en: You must be facing the attack to successfully block it
nl: Je moet je tegenstander in de ogen kijken zien, om een aanval succesvol af te weren.

en: Note that you cannot move whilst blocking, but you can face the other way. You also cannot block in the air
nl: Denk eraan dat je je tijdens het afweren niet kunt bewegen, maar wel de andere op kunt kijken. In de lucht kun je ook niet afweren

en: Pick up the shield and continue to the right
nl: Pak het schild en ga verder naar rechts

en: It's a portrait
nl: Het is een portret

en: Got it!
nl: Begrepen!

en: What a ridiculous amount of effort to go through just to get a statue...
nl: Belachelijk hoeveel inspanning hiervoor nodig was en dat alles voor een standbeeld...

en: I'd better get out of here and get back to the Fortress...
nl: Ik kan hier maar beter weggaan en keer terug naar het fort...

en: Drat, the drawbridge is up. There must be another entrance...
nl: Sakkerloot, de ophaalbrug is boven. Er moet een andere ingang zijn...

en: Wait, what's that?
nl: Wacht, wat is dat?

en: Maybe I could tunnel my way in...
nl: Misschien kan ik een tunnel graven om binnen te komen...

en: Yuck...
nl: Getsie...

en: Oh, what's this?
nl: Oh, wat is dat?

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Honour of the Knights"
nl: Het is een boek geschreven door Stephen J Sweeney getiteld "The Honour of the Knights"

en: It's available on iBooks and the Amazon Kindle
nl: Het is alleen verkrijgbaar op iBooks en bij Amazon Kindle

en: I'm not exactly sure what any of that means, but it sounds interesting
nl: Ik weet niet precies wat dit allemaal betekent, maar het klinkt interessant

en: I might read that later...
nl: Ik lees het misschien later nog eens...

en: So, you escaped
nl: Zo, je bent onsnapt

en: Yes I did, and my father wasn't there
nl: Ja, klopt, en mijn vader was er niet

en: Maybe you just didn't look hard enough
nl: Misschien heb je niet goed gekeken

en: Have another look
nl: Kijk nog eens

en: Maybe you should work on your spells
nl: Misschien moet je je toverspreuken nog eens oefenen

en: NOW TELL ME WHERE MY FATHER IS!
nl: VERTEL ME EINDELIJK WAAR MIJN VADER IS!

en: You annoying little brat
nl: Jij vervelende kleine snotaap

en: I wouldn't be surprised if your father has abandoned you
nl: Het zou me niet verbazen, dat je vader je verstoten heeft

en: What?!
nl: Wat!?

en: I'll show you!
nl: Ik zal het je laten zien!

en: That, was a mistake
nl: Dat was fout!

en: Die
nl: Sterf!

en: That was odd, he was supposed to explode
nl: Dat is merkwaarig, hij had eigenlijk moeten exploderen

en: Where did he go?
nl: Waar is hij naartoe?

en: That's it? Just this old shield? It doesn't look any better than my current one.
nl: Dat is het? Alleen dit oude schild? Het ziet er niet bepaald beter uit dan mijn huidige schild.

en: Still, I'll hold onto it for the time being, it might come in handy
nl: Toch zal ik het behouden, misschien heb ik het later nog eens nodig

en: Great, a spare shield!
nl: Geweldig, een reserve schild!

en: I have everything I need now
nl: Ik heb nu  alles wat ik nodig heb

en: There's a cauldron in the Laboratory, I should head back there
nl: In het laboratorium staat een ketel, ik zal daarheen terug moeten gaan

en: This doesn't look like a Fire Shield to me. I was really hoping to find one here too
nl: Dit ziet er niet uit als een Vuurschild. Ik heb daadwerkelijk gehoopt er hier ook één te vinden

en: This shield doesn't even look any better than my current one.
nl: Dit schild ziet er niet beter uit dan mijn huidige exemplaar.

en: I just need to create the liquid from the Sludge tentacle and Gazer eyeballs
nl: Ik hoef alleen maar een vloeistof te vervaardigen uit de voelspriet van een slijmslak en de het oog van een cycloop

en: That's not a good sign...
nl: Dat is geen goed teken...

en: There's a note here
nl: Hier is een nota

en: I've found a way to kill the Centurions
nl: Ik heb een mogelijkheid gevonden om de Centurions te doden

en: They will reform unless one of their parts falls into the slime or lava
nl: Ze zullen zich telkens weer regenereren totdat een deel van hen in de schlijm of lava valt

en: I managed to retrieve two of the puzzle pieces before I was caught and locked in here again
nl: Ik heb al twee puzzelstukjes weten te vinden voordat ik gevangen en weer hier opgesloten werd

en: If I can break out of here again I'll be sure to escape
nl: Indien ik hier nogmaals uit zal komen, probeer ik zeker te vluchten

en: Otherwise I hope another unfortunate victim will find this information useful
nl: Anders hoop ik dat deze informatie nuttig is voor andere slachtoffers

en: There's a skull here
nl: Hier is een schedel

en: Looks like he didn't manage to get out...
nl: Het lijkt erop dat het hem niet gelukt is hier uit te komen...

en: Leave now if you wish to live
nl: Verdwijn nu, indien je wilt blijven leven

en: Go back now
nl: Ga terug

en: If you proceed, I will fight you and destroy you. Flee now, while you can
nl: Indien je verder gaat, zal ik tegen je vechten en je vernietigen. Vlucht, zolang het nog kan

en: You fool. Do you truly seek destruction?
nl: Jij gek. Zoek je werkelijk dood en verderf?

en: Then I shall destroy you!!
nl: Dan zal ik je vernietigen!!

en: Congratulations, you found a secret!
nl: Gefeliciteerd, je hebt een geheim gevonden!

en: There are many secrets in the main game so keep a look out for them
nl: Er zijn vele geheimen in het algemene deel van het spel: Let dus goed op

en: Here's a hint to get you started
nl: Hier is een hint om je op weg te helpen

en: Although Jacob only requires you to catch 3 of his chickens, why not be nice to him and catch more? There are 10 wandering the map in all
nl: Hoewel Jacob minimaal maar drie kippen moet vangen, mag hij er natuurlijk ook meer vangen. Er lopen in totaal tien kippen rond.

en: You can pull some items around by pushing against them whilst holding down the Action button.
nl: Je kunt bepaalde objekte wegslepen door ertegen te duwen en de actie toets te drukken.

en: You can then pull it around until you let go of the Action button
nl: Je kunt het dan zolang verslepen totdat je de actie toets weer loslaat

en: Whatever that thing was it was draining the power from that generator and using it against me.
nl: Wat dat ding ook was, het heeft de energie van de generator afgetapt om het tegen me te gebruiken.

en: That might explain why that lift wasn't working. Defeating the other drainers should restore the power here.
nl: Dat zou verklaren waarom de lift niet funktioneerde. Pas nadat alle aftappers zijn verslagen, functioneert de lift hier waarschijnlijk weer.

en: Defeat all Energy Drainers
nl: Versla alle energie-aftappers

en: Use left and right to move the dial 1 unit at a time
nl: Gebruik de pijltjestoetsen naar links en rechts om een waarde te veranderen

en: Make sure you keep count of how many times you move the dial since no on-screen notification is given
nl: Tel mee hoe vaak je een waarde verandert, want hierover wordt geen verdere informatie getoond

en: When you think you've entered the combination correctly, press Attack to try and open the door
nl: Wanneer je denkt dat je de juiste combinatie hebt ingegeven, gebruik de aanvalstoets om de deur te openen.

en: There's no way I'll be able to figure out the combination, I'll have to find out what it is
nl: Er is geen enkele andere mogelijkheid de kombinatie te achterhalen dan uitproberen, ik zal het zalf uit moeten zoeken

en: Keep practising!
nl: Blijven oefenen!

en: Hi
nl: Hoi

en: Hello Edgar
nl: Hallo Edgar

en: Can I borrow your shield?
nl: Mag ik je schild lenen?

en: Off to practice your fighting skills?
nl: Bereid om je vechtkunsten te trainen?

en: Something like that
nl: Zoiets

en: If you run me an errand then you can have the shield
nl: Indien je me een dienst bewijst, mag je het schild hebben

en: What do I have to do?
nl: Wat moet ik doen?

en: Go to the mine and collect me some coal
nl: Ga naar de mijn en verzamel steenkool voor me

en: But we have plenty of coal!
nl: Maar we hebben toch genoeg steenkool!

en: Yes, but this is not any old coal, this coal is special, it burns hotter and lasts longer
nl: Ja, maar dit is niet zomaar steenkool, deze steenkool brandt heter en langer

en: I only need 10 pieces of the stuff, so it shouldn't take you very long
nl: Ik heb maar 10 stukken steenkool nodig, dus het neemt waarschijnlijk niet veel tijd in beslag

en: Make sure you put it in a bag, touching it for too long will be bad for your health
nl: Bewaar de steenkool in een zak, want landurig huidcontact met steenkool is slecht voor je gezondheid

en: Do you have a bag?
nl: Heb je een zak?

en: No, you can probably find one in the mine though
nl: Nee, je vindt er waarschijnlijk eentje in de mijn

en: OK, I'll get the coal
nl: OK, ik ga de steenkool halen

en: Here, take this pickaxe. You can use it to mine the coal and hack through any weaker walls you encounter
nl: Hier, neem deze pikhouweel. Je kunt er de steenkool mee delven èn zwakkere muren mee slopen, mocht je die tegenkomen

en: You'll also need this key to get into the mine
nl: Je zult eveneens deze sleutel nodig hebben om de mijn binnen te komen

en: Collect 10 pieces of Coal
nl: Verzamel 10 stukken steenkool

en: Thank you, Edgar, this coal is perfect! Hope the bats didn't scare you.
nl: Dank je Edgar, deze steenkool is perfect! Ik hoop dat de vleermuizen je geen angst hebben aangejaagd.

en: The bats were the least of my worries...
nl: De vleermuizen waren het kleinste probleem...

en: Say, I heard that something happened in that mine a few years ago
nl: Zeg, ik heb gehoord dat er een paar jaar geleden iets in de mijn is gebeurd

en: Er, yeah, there was what you'd call an "incident", but that part of the mine was sealed up a long time ago
nl: uhm, ja, dat is wat men noemt een ongelukje, maar dat deel van de mijn is lang geleden hermetisch afgesloten

en: Right...
nl: Juist...

en: Here, have my shield and have fun!
nl: Hier, neem mijn schild en veel plezier!

en: Just stay away from the Forbidden Swamp
nl: Blijf ver weg van het Verboden Moeras

en: Will do, can I hold on to your pickaxe for a while?
nl: Daar zal ik me aan houden, mag ik je pikhouweel nog een poosje lenen?

en: Sure thing, just bring it back in one piece
nl: Goed gereedschap, breng het wel heel terug

en: Thanks, Borgan!
nl: Bedankt, Borgan!

en: Have you managed to find the coal yet?
nl: Is het je al gelukt de steenkool te vinden?

en: A safe in a library? Bit of a cliché...
nl: Een kluis in een bibliotheek? Beetje een cliché...

en: It looks too thick to break open, I'll have to open it using the combination
nl: Het ziet er te stabiel uit om gemakkelijk open te breken, ik zal hem moeten openen met de juiste combinatie

en: You must have the statue you wish to use highlighted in your inventory box
nl: Je moet het standbeeld dat je wilt gebruiken, markeren in de inventarisdailoog

en: Huh, what's that?
nl: Huh, wat was dat?

en: ESCAPEE LOCATED
nl: ONTSNAPTE GEVANGENE GEZIEN

en: TARGET IS ARMED AND DANGEROUS
nl: DOEL IS GEWAPEND EN GEVAARLIJK

en: COMMENCING DESTRUCTION OF TARGET
nl: BEGIN HET DOEL TE VERNIETIGEN

en: I need a blank card to put the instructions on
nl: Ik heb een blanco kaart nodig om instructies op te schrijven

en: That smell...
nl: Die geur...

en: It looks like...
nl: Het ziet eruit als...

en: It's as thick as...
nl: Het is zo dik als...

en: And it tastes like...
nl: En het smaakt als...

en: It is! It's naturally occurring Slime potion!
nl: Ja, dat is het! Het is natuurlijke slijmerige toverdrank!

en: Gotcha!
nl: Ik heb je te pakken!

en: Not so clever now are you?
nl: Niet zo slim van je, he?

en: I REALLY have to get out of here!
nl: Ik moet ECHT maken dat ik wegkom!

en: Hi Maggie
nl: Hoi Maggie

en: Oh Edgar, you're hurt! Let me heal your wounds
nl: Oh Edgar, je bent gewond! Laat me je wonden helen

en: Thanks Maggie!
nl: Bedankt Maggie!

en: Persistent aren't you?
nl: Je bent wel een aanhouder, he?

en: I don't know what you did last time, but trust me, you won't escape again!
nl: Ik weet niet wat je de laatste keer hebt gedaan, maar geloof me, deze keer ontkom je me niet nog eens!

en: (Phew)
nl: (Oef)

en: (Hey, look at that, one of the orbs on the shield has lit up...)
nl: (Hé, kijk nou, een van de kogels op het schild geeft licht...)

en: Your spell won't work against me any more
nl: Je toverspreuk heeft geen uitwerking meer op mij

en: Now, if you won't tell me the whereabouts of my father
nl: Welnu, als je me de verblijfplaats van mijn vader niet gaat vertellen

en: I will have to beat it out of you
nl: Ik zal het eruit moeten slaan

en: You will never get that chance
nl: Die kans krijg je niet

en: Grimlore, I summon you! Destroy this pest!
nl: Grimlore, ik roep u aan! Vernietig deze pest!

en: Farewell, Edgar
nl: Vaarwel, Edgar

en: Something's coming...
nl: Daar komt iets...

en: That spirit isn't going to let me past, I'll have to find a way to get rid of it
nl: Die geest laat me niet passeren, ik zal een weg moeten vinden om van hem af te geraken

en: This place doesn't look so bad...
nl: Deze plaats ziet er niet slecht uit...

en: What was that?
nl: Wat was dat?

en: Uh Oh...
nl: Oh oh..

en: There are two types of door in the game. Manual doors and Automatic doors.
nl: Es zijn twee soorten deuren in dit spel: Mechanische en automatische deuren.

en: Manual doors require keys to open them, Automatic doors require switches.
nl: Om mechanische deuren te openen heb je een sleutel nodig en voor automatische deuren moet een schakelaar worden gedrukt.

en: To open a locked door that you have the key for, simply walk into it. There is no need to have the key selected in your inventory.
nl: Om gesloten deuren te openen is het niet nodig om de sleutel in je inventaris te selecteren: Loop gewoon tegen de deur aan en deze zal vanzelf openen (mits je de juiste sleutel hebt)

en: Open the door and continue to the right
nl: Open de deur en ga verder naar rechts

en: Urgh, what happened?
nl: Hè, wat is er gebeurd?

en: Where am I?
nl: Waar ben ik?

en: Now try out your shield
nl: Gebruik nu je schild

en: Block the pellets spat out by the plant and jump up to the next ledge
nl: Weer de kogels van de spuwende plant af en spring naar de volgende richel

en: I can't believe he's gone
nl: Ik kan niet geloven dat hij weg is

en: I tried so hard to find him
nl: Ik heb zoveel moeite gedaan om hem te zoeken

en: And I failed
nl: En ik heb gefaald

en: What am I going to do now?
nl: Wat moet ik nu doen?

en: *sniff*
nl: *snik*

en: Edgar! Edgar, where are you?
nl: Edgar! Edgar, waar ben je?

en: That voice...
nl: Die stem...

en: It can't be...
nl: Dat kan toch niet...

en: Daddy!
nl: Papa!

en: Jacob, I found him!
nl: Jacob, ik heb hem gevonden!

en: What are you doing here, son? It's dangerous, we have to leave
nl: Wat doe je hier, mijn zoon? Het is gevaarlijk, we moeten hier weg

en: I came to rescue you!
nl: Ik kwam om je te redden

en: Eh? What are you... No, tell me later, let's go home
nl: Eh? Wat ben je... Nee, vertel het me later, laten we naar huis gaan

en: I'll try again
nl: Ik probeer het nog eens

en: Give up?
nl: Opgeven?

en: I'll figure this out another time
nl: Ik zoek dit een andere keer uit

en: I'll keep trying
nl: Ik blijf het proberen

en: This music sheet might be his anthem, I'll give it a go
nl: Deze partituur zou zijn lied kunnen zijn, ik probeer het uit

en: I need to find out what Ivan's anthem is
nl: Ik moet uitzoeken wat Ivans lied is

en: Randomly ringing bells isn't going to work...
nl: Willekeurig bellen laten rinkelen gaat niet werken...

en: Something is etched on this door
nl: Er staat iets op deze deur

en: Enshrined in this tomb is the great warrior Ivan
nl: In deze graftombe ligt de grote krijger opgebaard

en: Defeater of the evil dragon known as Chaos
nl: Bedwinger van de kwaade draak, bekend als Chaos

en: Access to his tomb is granted only to those who play his anthem
nl: Alleen diegenen die zijn lied spelen, verkijgen toegang tot zijn graftombe

en: His anthem? How on earth am I going to figure that out?!
nl: Zijn lied? Ik heb werkelijk geen idee waar ik dat zou kunnen vinden!

en: This entire section is about monsters
nl: De gehele passage gaat over monsters

en: I don't have any reason to read these but I'll keep it in mind in case I do
nl: Ik heb geen reden dat nu te lezen, maar ik houd het in mijn achterhoofd, voor het geval ik het ooit nodig mocht hebben

en: I wonder what other monsters there are...
nl: Ik vraag me af wat voor andere monsters er nog zijn...

en: Chaos is an ancient, evil dragon
nl: Chaos is een oeroude, kwaade draak

en: A dragon?! Dad told me they were all extinct!
nl: Een draak? Papa heeft gezegd dat die zijn uitgestorven

en: For years he wreaked havoc across this land and took thousands of innocent lives, his fiery breath incinerated everything in its path
nl: Lang geleden heeft hij dit land verwoest en duizenden onschuldigen omgebracht, zijn vurige adem vernietigt alles wat hij tegenkomt

en: Finally a brave warrior and a group of magicians managed to overwhelm and bind him
nl: Uiteindelijk is het een moedige krijger samen met een groep tovenaars gelukt, hem te overmeesteren en vast te binden

en: They sealed the dragon away beneath an old fortress
nl: Ze hebben de draak onder het oude fort opgesloten...

en: It is believed he is still there
nl: Men gelooft dat hij nog er nog steeds is

en: Slowly regaining his power until he is strong enough to break free and terrorise the world once again
nl: ...waar hij langzaam op krachten komen kan om vervolgens weer uit te breken en de wereld opnieuw te terroriseren

en: Beneath an old fortress? Maybe they mean this one...
nl: Onder een oud fort? Misschien bedoelt men die...

en: If that dragon is regaining its power then it must be stopped before it's too late
nl: Als die draak zijn krachten herwonnen heeft, moet hij gestopt worden voordat het te laat is

en: But if its breath destroys anything then I won't be able to protect myself
nl: Maar wanneer zijn adem alles vernietig, dan kan ik me niet beschermen

en: Unless...
nl: Tenzij...

en: Grimlore is a creature from another dimension. It can be summoned using powerful dark magic
nl: Grimlore is een wezen uit een andere dimensie. Hij kan met sterke donkere magie worden aangeroepen

en: The most common reason to summon this beast is to act as a bodyguard
nl: De meest warschijnlijke reden dit beest aan te roepen is, om het als lijfwacht te gebruiken

en: There is no known way to kill Grimlore since upon sustaining critical injuries it will simply return to its own dimension
nl: Het is onmogelijk om Grimlore te doden, omdat hij wanneer hij ernstig gewond raakt, in zijn eigene dimensie terugkeert

en: But even injuring it is a monumental task. Anyone encountering this creature is advised to escape as quickly as possible
nl: Maar zelfs hem te verwonden is een enorme opgave. Eenieder die zijn pad kruist wordt geadviseerd zo snel mogelijk te vluchten

en: Or they will die very quickly
nl: Of ze zullen zeer snel sterven

en: Summoner, Dark
nl: Aanroeper, donker

en: Just like regular Summoners, Dark Summoners call in other beasts to do their bidding
nl: Net als normale tovenaars roepen zwarte magiërs de hulp in van andere wezens om hun bevelen uit te voeren

en: Additionally though they can teleport short distances to escape from their opponents
nl: Daarnaast kunnen ze korte afstanden teleporteren om aan tegenstanders te ontsnappen

en: Their staff is highly magical and although it cannot be used by humans directly, its magical properties are used in spell creation
nl: Hoewel hun staf extreem magisch is, kan ze niet direct door mensen worden gebruikt. Zijn magische eigenschappen worden gebruikt om te betoveren

en: Hoover, Pink
nl: Hoover, Roze

en: Pink Hoovers are small quadrupeds with a long snout
nl: Roze Hoover zijn vierbenige wezens met een lange slurf

en: The primary purpose of the snout is to forage for food but it also serves as a defence mechanism
nl: De primaire functie van de slurf is voedselopname, maar dient tegelijkertijd als verdediging

en: and are more than capable of keeping a predator at bay by simply blowing them away
nl: en zijn meer dan geschikt voor het op afstand houden van roofdieren door ze simpelweg weg te blazen

en: Venus Flytrap, mobile
nl: Venus Vliegenvanger, mobiel

en: Mobile Venus Flytraps have evolved roots and are able to move to their food rather than waiting for it to come to them
nl: De bewegelijke vliegenvangers van Venus hebben sterk ontwikkelde wortels en zijn in staat om naar hun voedsel toe te bewegen in plaats van te wachten tot het in hun richting komt

en: Their necks are incredibly elastic and are able to snap at their prey from a considerable distance away
nl: Hun hals is ongeloofelijk elastisch zodat ze een prooi vanuit een aanzienlijke afstand kunnen toehappen

en: Tortoise, Master
nl: Schildpad, Meester

en: Master Tortoises are frightening beasts. Found in far away lands they possess the ability to change their heads
nl: Meester schildpadden zijn angstaanjagende beesten. Ze werden ontdekt in verre landen en kunnen hun kop verwisselen

en: They combine all the abilities of their cousins to breathe fire, create ice and electrify themselves
nl: Ze combineren de mogelijkheden van hun soortgenoten die vuur spuwen, ijs maken en zichzelf onder stroom zetten

en: And of course they are also impervious to attacks from matching elements, absorbing the energy to heal themselves
nl: En natuurlijk zijn ze ongevoelig voor aanvallen met hetzelfde soort element als waarmee ze zichzelf beschermen: Ze absorberen de energie zelfs om zo zichzelf te kunnen genezen

en: But additionally, if they receive too much energy from healing, they evolve and go on the rampage
nl: Echter, wanneer ze teveel energie toegediend krijgen als nodig is om te helen, dan veranderen ze en doen knettergek

en: In this state they will smash through any defence and produce Dark Matter which destroys anything it touches
nl: In deze staat breken ze door iedere verdediging heen en produceren donkere materie, hetgeen alles vernietigt waarmee het in contact komt

en: However, the shell of a rampaging Master Tortoise is highly magical and is an essential ingredient when creating powerful magics and items
nl: Evenwel, de schelp van een razende meester schildpad is zeer magisch en is een essentieel ingrediënt bij het maken van krachtige toverspreuken en magische voorwerpen

en: Grub, Red
nl: Rups, Rood

en: Red Grubs are more aggressive than their green counterparts and will attack anything they view as a threat
nl: Rode rupsen zijn agressiever als groene en vallen alles aan wat in hun ogen eeneen bedreiging vormt

en: Upon reaching maturity they will form a cocoon and morph into a wasp
nl: Wanneer ze volgroeid zijn, vormen ze een cocon en ontplooien zich als wesp

en: Some however will morph into a queen wasp. These queens can produce a mucus-like substance capable of holding its prey in place
nl: Sommigen van hen verpoppen en veranderen in een wespenkoningin. Deze koninginnen kunnen een slijmachtige stof  produceren, die het mogelijk maakt een prooi vast te houden

en: Splitters are harmless monsters unless attacked.
nl: Splitters zijn onschadelijke monsters totdat ze worden aangevallen

en: Upon sustaining too much damage they will split in two and attack their predator
nl: Wanneer ze te veel schade oplopen splitsen ze zich op en vallen hun vijand aan

en: If one of these sustains too much damage it will split once again
nl: Wanneer een reeds opgesplitst deel nog een keer sterk wordt beschadigd, splitst dit deel zich nogmaals op

en: These versions are completely harmless and in this state can be simply stepped on
nl: Deze Splitter-fragmenten zijn geheel onschadelijk en kunnen in deze staat gewoon plat worden getrapt

en: If all its parts are still alive, a splitter will reform itself after a while and heal its wounds
nl: Wanneer alle Splitter-fragmenten in leven blijven, voegen deze fragmenten zich weer samen tot een gezond Splitter-monster

en: Centurion, Grey
nl: Centurion, Grijs

en: Centurions are magically created creatures, usually dispatched as sentries or guards
nl: Centurions zijn met behulp van magie geschapen wezens en worden normaal gesproken als bewaker of wachtpost ingezet

en: Though slow moving, their massive size allows them to simply march through any defence
nl: Hoewel ze langzaam zijn, kunnen ze door iedere verdediging heen marcheren.

en: Instead of arms, many have huge pile drivers which they use to shake the ground and disorientate threats
nl: Vele Centurions hebben in plaats van wapens, enorme heimachines die ze gebruiken om bedreigingen te desoriënteren.

en: While Grey Centurions will be used to guard outer perimeters, Red Centurions are known to exist and are used to protect areas of great importance
nl: Terwijl grijze Centurions worden meestal gebruikt om de wijde omtrek van iets te bewaken, rode Centurions bewaken gebieden die van groot belang zijn.

en: Gazer
nl: Cycloop

en: Gazers are flying cycloptic creatures found in various places
nl: Cyclopen zijn vliegende, eenogige wezens, die je op meerdere plaatsen tegen kunt komen

en: Their single eye is usually closed and they rely on sonar for movement
nl: Hun enige oog is normaal gesproken gesloten en ze gebruiken hun sonar bij het voortbewegen

en: They use their strong sense of smell to look out for predator and prey alike
nl: Ze gebruiken hun sterke reukvermogen om uit te kijken naar zowel prooien als jagers.

en: Gazers attack (and defend themselves) by opening their eye which will dazzle anything looking at it
nl: Cyclopen vallen aan (en verdedigen zich) door het openen van hun oog en zo hun vijanden te verblinden.

en: This attack is only effective however if the victim is facing the Gazer
nl: Deze manier van aanvallen werkt alleen, indien het slachtoffer oog in oog staat met een cycloop.

en: A Gazer's eyeball contains magical properties and is a common ingredient in spell preparation
nl: Het oog van een cycloop bezit magische krachten en is een veelgebruikt ingrediënt bij de voorbereiding van betoveringen

en: Ah, here is a compendium of monsters
nl: Aha, hier is een naslagwerk over monsters

en: 34 volumes! How can there be so many monsters in the world?!
nl: 34 delen! Hoeveel monster zij er wel niet op deze wereld?!

en: This might have come in handy when I was hunting for the Red Sludges
nl: Dit zou pas kunnen komen toen ik op jacht was naar rode slakken

en: Still, there might be something else in these books worth reading...
nl: Trotzdem könnte etwas Interessantes in diesen Büchern zu finden sein...

en: Looks like they're in alphabetical order though
nl: Het lijkt erop dat ze in alphabetische volgorde staan

en: Slime, Green... Slime, Purple... Sludge, Green...
nl: Slijm, groen... slijm, paarse slak, groen...

en: Sludge, Red
nl: Slak, rood

en: Unlike its green cousin, the Red Sludge stays deep underground and rarely, if ever, surfaces
nl: In tegenstelling tot zijn groene familie, blijft de rode slak diep onder de grond en komt zelden aan de oppervlakte

en: Its preferred habitat are dry and mineral rich areas and as a result have been found lurking in areas of mines abandoned by humans
nl: Ze hebben een voorliefde voor droge mineraalrijke gebieden. Om die reden liggen ze op loer in verlaten mijnen

en: They are very wary of humans and will attack on sight, usually vomiting up an acid which takes time to evaporate
nl: Ze zijn erg op hun hoede voor mensen en vallen meestal direct aan, gewoonlijk braken ze zuur dat na enige tijd verdampt.

en: Smacker, Lesser...
nl: Klapzoen, kleintje ...

en: Great, that's all it says. I don't even know how to tell the difference between a male and female. I'll just to take a chance...
nl: Geweldig! Als dat alles is. Ik weet nog niet eens het verschil tussen mannetjes en vrouwtjes. Ik moet een risico nemen...

en: Besides, what's the worst that could happen?
nl: Trouwens, wat is het ergste dat zou kunnen gebeuren?

en: I didn't see any Sludges in the mine when I went to get Borgan's coal and even if there were any I can't get back there since my raft sank
nl: Toen ik in de mijn steenkool voor Borgan heb gedolven, heb ik geen enkele slak gezien en zelf als er slakken zouden zijn: Ik kan niet terug want mijn vlot is gezonken

en: I'll have to find another mine around here...
nl: Ik moet hier ergens nog een andere mijn vinden...

en: The boss that was guarding the Mine wasn't in the previous version
nl: De baas die de mijn bewaakte de mijn was er niet in der vorige versie

en: Because it is in this version you won't be able to leave
nl: Omdat hij er in deze versie wel is, kun je de mijn niet verlaten

en: You will now be transported outside
nl: Je wordt nu naar buiten getransporteerd

en: We apologize for the inconvenience
nl: Onze excuses voor het ongemak

en: So you're back? Well this time, only one of us is getting out of here alive!
nl: Dus je bent er weer? Deze keer zal maar één van ons hier levend uit komen!

en: This library must have information on everything, so a book detailing the creation of a Shield of Dragon Fire Resistance must be here...
nl: De bibliotheek moet informatie over alles mogelijke kunne leveren, ook een gedetaileerde beschrijving over het maken van een schild, hetgeen tegen vuurspuwende draken bescherming bieden kan...

en: That dragon stuff sounded interesting, but I'll read about it after I've created the Fire Shield
nl: Dat met die draak klonk wel interessant, maar ik ga het pas lezen nadat ik een vuurschild heb gemaakt

en: I need to find 3 Gazer Eyes, 1 Red Sludge Tentacle and an extra shield to create a Shield of Fire Resistance
nl: Ik moet 3 cylopenogen, een tenktakel van een rode slijmslak en een extra schild vinden om hier een schild van te maken wat tegen vuur bestand is

en: Once I've found all these items I'll have to find a place to create the shield
nl: Wanneer ik alle ingrediënten heb gevonden, moet ik een oord vinden om het schild te maken

en: That monster encyclopedia said the dragon's breath incinerated everything, but that warrior still managed to defeat it
nl: In de monster-encyclopedie staat dat de adem van de draak alles verbrand, maar toch is die krijger er in geslaagd om hem te verslaan

en: Maybe this book has information about creating a shield to resist dragon breath
nl: Misschien bevat dit boek informatie over het maken van schilden die de adem van draken kan weerstaan

en: Shield of Dragon Fire Resistance
nl: Drakenschild (bestand tegen vuur)

en: Creation of shields of dragon fire resistance require occult magics and very little is known about their manufacture
nl: Om een drakenschild te maken is occulte magie nodig en er is heel weinig bekend over de productieprocedure

en: Known ingredients include the shell fragment from a Rampaging Master Tortoise and the staff of a Dark Summoner
nl: Bekende ingrediënten zijn een fragment uit het schild van een Wilde Meester Schildpad en de toverstaf van iemand die duistere machten aanroept

en: Drat, that's all it says
nl: Vervloekt, dat is alles wat er staat

en: This library is huge though, there must be a book in this place that describes the process
nl: Deze bibliotheek is enorm, er is vast ook een boek tussen dat de bereidingswijze beschrijft

en: But I've looked everywhere, haven't I?
nl: Maar ik heb toch overal gezocht?

en: There's a book here about enchanting equipment
nl: Hier is een boek dat gaat over het betoveren van dingen

en: Maybe I can create a shield...
nl: Misschien kan ik een schild maken...

en: Swords... Armour... Wands...
nl: Zwaarden... Harnassen... Toverstaven

en: Stupid book. It's not in order and there's no index
nl: Stom boek. Het is niet gesorteerd en heeft geen inhoudsopgave

en: Here we go: Shields
nl: Hier is het: Schilden

en: Shield of Fire Resistance
nl: Vuurschild

en: Ingredients
nl: Ingrediënten

en: One must gather the following
nl: Men moet deze dingen verzamelen

en: The root of a Mandrake
nl: De Wortel van een alruinplant

en: The fat of a Mantis (left to stand for 3 months)
nl: Het vet van een bidsprinkhaan (oudbakken, minstens 3 maanden laten staan)

en: Powered Condor bones
nl: Tot meel gemalen botten van een condor

en: 3 eyes of the Gazer
nl: 3 cyclopenogen

en: The freshly cut tentacle from a female Red Sludge
nl: Een voelspriet van een rode vrouwtjes slak

en: The shield to apply the enchantment
nl: Het schild om mee te toveren

en: Blend the Gazer eyes and Sludge tentacle into a smooth liquid
nl: Roer de cyclopen-ogen en de voelspriet van een slijmslak tot een gladde vloeistof

en: Add the root, fat and bones into the cauldron and mix together with the blended Gazer eyes and Sludge tentacle
nl: Doe de wortels, het vet en de botten in de ketel en mix alles met het cyclopenogen-slakkententakel mengsel

en: When the mixture turns bright blue, add the shield
nl: Wanneer het mengsel een lichtblauwe kleur krijgt, voegt het het schild toe

en: There might be potions room or lab where I can find the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
nl: Er is misschien een kamer met toverdranken of laboratorium waar ik de wortels, het vet en de botten zou kunnen vinden, dus hoef ik me daarover geen zorgen te maken

en: The lab probably has the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
nl: In het laboratorium liggen de wortels, het vet en de botten, dus daarover hoef ik me geen zorgen te maken

en: And the Gazers hang around in the basement so that's not a problem
nl: En de cyclopen wandelen rond in de kelder dus dat is niet het problem

en: What I do need to find is a Red Sludge, but I have no idea where to find one
nl: Wat ik nog nodig heb is een rode slak, maar ik heb geen idee waar ik die zou kunnen vinden

en: I can't use my current shield in the experiment in case it backfires so I'll have to find another one
nl: Ik kan mijn huidige schild niet voor dit experiment gebruiken, voor het geval dat er iets mis gaat- Ik zal nog een schild moeten vinden

en: Obtain 3 Gazer Eyes
nl: Verwerf drie cyclopenogen

en: Obtain 1 Red Sludge Tentacle
nl: Verwerf 1 tentakel van een rode slijmslak

en: Find another shield
nl: Vind een schild

en: Blend eyeballs and tentacle
nl: Mix de ogen en de tentakel

en: It's a book about enchanting equipment
nl: Het is een boek over het betoveren van objecten

en: I don't have any reason to read this but I'll keep it in mind in case I do
nl: Ik zie geen enkele reden om dit te lezen, maar ik zal het in gedachten houden voor het geval dat

en: Hmm, I've looked everywhere and this appears to be everything
nl: Hmm, ik heb overal gekeken en dit lijkt alles te zijn

en: I guess the other things must have been destroyed when the sorceror used that spell
nl: Ik vermoed dat die andere dingen werden vernietigd  toen de tovenaar zijn toverspreuk gebruikte

en: Now to find out where I am and how I can get back
nl: Nu moet ik uitvinden waar ik ben en hoe ik weer terug kom

en: If I can...
nl: Indien ik kan

en: Huh, it's started to rain
nl: Huh, het begint te regenen

en: I've been trapped down here for what seems like an eternity
nl: Het voelt alsof ik hier al een eeuwigheid in de val zit

en: To get out of this place I need 3 Access Keys to work the lifts
nl: Om hier uit te geraken heb ik 3 sleutels nodig om de liften te kunnen gebruiken

en: So far I have only found 1
nl: Tot dusver heb er maar 1 gevonden

en: To make matters worse, I can only reach some switches with a carefully placed arrow
nl: Het ergste is dat sommige schakelaars alleen met een goed gemikt schot te bereiken zijn

en: But spares aren't common and I have run out
nl: Pijlen zijn moeilijk te krijgen en ik heb er geen meer

en: If I don't find a way out of here soon, I fear I may starve
nl: Ik ben bang dat ik dood ga van de honger, indien ik hier niet meer weg kom

en: If I don't get out of here I'll suffer the same fate...
nl: Wanneer ik hier niet weg kom, onderga ik hetzelde lot...

en: Collect 3 Access Keys
nl: Verzamel 3 sleutels

en: This is a weak wall, it can be smashed down using the pickaxe
nl: Dit is een broze wand, welke met een pikhouwel kan worden vernield

en: To use the pickaxe, press Attack ([INPUT_ATTACK])
nl: Om de pikhouwel te gebruiken, druk de aanvalstoets ([INPUT_ATTACK])

en: Note that not all weak walls can be destroyed using the pickaxe
nl: Bedenk dat niet alle broze wanden met een pikhouwel kunnen worden vernietigd

en: Destroy the wall using the pickaxe and continue
nl: Vernietig de wand met de pikhouwel en ga verder

en: There, back to your own dimension
nl: Hier, terug naar je eigen dimensie

en: Where did the sorceror go?
nl: Waar is de tovernaar heen?

en: Finally, we meet at last!
nl: Eindelijk ontmoeten we elkaar!

en: Who are you?
nl: Wie bent u?

en: My name is Edgar and I have spent the last [HOURS] hours trying to find you!
nl: Ik heet Edgar en heb de laatste [HOURS] uren geprobeerd je te vinden!

en: Fascinating. What do you want?
nl: Fascinerend, wat wil je?

en: I've come to rescue my father, tell me where he is!
nl: Ik ben gekomen om mijn vader te redden, zeg me waar hij is!

en: Your father? My dear child, I do not have the foggiest idea what you are talking about
nl: Je vader? Mijn kind, ik heb geen flauw idee waar je het over hebt

en: But if he's anywhere, he'll be in my dungeon. Why don't you look there?
nl: Maar als hij hier al te vinden zou zijn, dan in de kerker. Waarom neem je niet even een kijkje?

en: There's something moving around down there...
nl: Daar beneden beweegt iets...

en: It might be an ant lion looking for food
nl: Het zou een Mierenleeuw kunnen zijn op zoek naar voedsel

en: If I go down there, it'll almost certainly eat me
nl: Als ik daarheen ga, dan wordt ik vast en zeker opgegeten

en: Maybe I could lure something else into its pit...
nl: Misschien kann ik iets of iemand anders in die greppel lokken...

en: That's a lot of slime
nl: Dat is een hele hoop slijm

en: I don't think the Ice Spray will get across this since it only works on water
nl: Ik denk niet dat dit gaat werken, aangezien koelspray in combinatie met water werkt

en: Slimes can only swim in water so that's not going to help either
nl: Slimes kunnen alleen in water zwemmen, dus dat gaat ook niet helpen

en: I remember Borgan telling me how ironic that is
nl: Ik kan me herinneren dat Borgan me vertelde hoe ironisch dat is

en: I'll have to find something to help me get across...
nl: Ik moet iets vinden, waarmee ik op de andere oever kan komen

en: It looks like it's tightly wedged in there. I can probably loosen it with the pickaxe...
nl: Het ziet er naar uit alsof het klem zot. Waarschijnlijk kan ik het met een pikhouweel los maken...

en: It looks like a blender. I could use this to liquidise something
nl: Het ziet eruit als een mixer. Daarmee kan ik vast en zeker iets pureren

en: I need a Red Sludge Tentacle and 3 Gazer Eyeballs to make the potion
nl: Om de toverdrank te maken heb ik een voelspriet van een rode slak nodig en 3 cyclopen-ogen

en: I still need an Empty Bottle to put the potion in
nl: Ik heb nog steeds een lege fles nodig om de toverdrank in te bewaren

en: OK, here goes!
nl: OK, daar gaan we!

en: Some items in the game can be pushed and pulled
nl: Sommige objecten in het spel kunnen worden verplaats door er tegen te duwen of er aan te trekkken

en: To push an item, simply walk into it
nl: Om een object te verplaatsen, loop er gewoon tegen aan en duw het voor je uit

en: To pull an item, walk into while holding down Action
nl: Om een object te verslepen, houd de actietiets gedrukt en loop tegen het object aan

en: You can then pull the item around until you let go of Action
nl: Zolang de actietoets ingedrukt blijft, kan het betreffende object worden versleept

en: Pull the box over the other side and use it to reach the ledge
nl: Sleep de kist naar de andere kant en gebruik hem als opstapje

en: Wow, a laboratory!
nl: Wauw, een laboratorium!

en: I love watching Maggie make spells and potions, maybe I can make some of my own here!
nl: Ik kijk graag toe wanneer Maggie toverspreuken en -dranken maakt, misschien kan ik er hier zelf enkele maken!

en: Nowhere left to hide
nl: Nu kun je je nergens meer achter verbergen, tovernaar

en: You defeated Grimlore? Impossible!
nl: Je hebt Grimlore verslagen? Onmogelijk!

en: He submitted to my sword just like everything else in this foul place
nl: Hij moest buigen voor mijn zwaard net zoals alle andere wezens aan dit smerige oord.

en: This is your last chance, tell me where my father is!
nl: Dit is je laatste kans, vertel me waar mijn vader is!

en: I DON'T KNOW WHAT YOU'RE TALKING ABOUT!
nl: IK HEB GEEN IDEE WAAR JE HET OVER HEBT!

en: LIAR! I've run out of patience, prepare to die!
nl: LEUGENAAR! Mijn geduld is op, bereid je voor om te sterven!

en: Very well. If that is your wish
nl: Heel goed. Als dat je wens is

en: Many have suffered at my hand
nl: Velen zijn door mijn hand gevallen

en: Your death will be quick, but extremely painful
nl: Je dood zal een snelle zijn maar wel extreem pijnlijk

en: I will add your head to the long line of foolish adventurers who have tried to best me
nl: Ik zal je hoofd toevoegen aan de lange lijst met dwaze avonturiers, die allemaal hebben geprobeerd om te overwinnen

en: Prepare yourself, Edgar
nl: Bereid jezelf voor, Edgar!

en: Reset switches allow you to reset an object's position on the map
nl: Reset-schakelaars maken het mogelijk om de positie van bepaalde objecten te resetten

en: If an object becomes unreachable then you can use the switch to put it back in its original place
nl: Wanneer een object onbereikbaar is, kan je de schakelaar gebruiken om het op de oorspronkelijke positie terug te zetten

en: This book is different to the rest
nl: Dit boek is anders dan de rest

en: I can feel a powerful magic emanating from it
nl: Ik voel de sterke magische krachten die het uitstraalt

en: A powerful evil magic
nl: Een sterke zwarte magie

en: Maybe I should leave it alone
nl: Misschien moet ik er vanaf blijven

en: Still, I could be wrong, maybe it's not evil magic...
nl: Ik het is best mogelijk dat ik het mis heb en misschien is het toch geen zwarte magie...

en: Examine the book?
nl: Onderzoek het boek

en: What just happened?
nl: Wat is er zojuist gebeurd?

en: Maybe I shouldn't go around touching books that give off an evil aura
nl: Misschien doe ik er beter aan, niet zomaar aan vreemde boeken met een kwade aura

en: And spend more time looking for my Dad
nl: En de tijd liever gebruiken om mijn vader te zoeken

en: This would have allowed you to fight Mataeus, but it looks like you've already defeated him...
nl: Dit zou je in staat hebben gesteld met Mataeus te vechten, maar het lijkt erop dat je hem al hebt verslagen...

en: I'll leave it alone, I'm not getting a good feeling from it
nl: Ik laat het voor wat het is, ik heb er geen goed gevoel bij

en: Oh great, I can barely see anything
nl: Geweldig, ik kan nauwelijks iets zien

en: I'll have to be careful where I tread...
nl: Ik moet oppassen waar ik mijn voeten neerzet...

en: Escape the Catacombs
nl: Onstnap uit de Catacomben

en: He's through here, I can feel it
nl: Hij is hier ook langs is gekomen, ik voel het

en: There's no going back once I step through that door, I'd better make sure I'm ready
nl: Zodra ik door die deur ga, is er geen weg meer terug. Ik weet niet of ik er klaar voor ben

en: Enter the door?
nl: Ga door de deur?

en: OK, here we go...
nl: OK, daar gaan we...

en: Maybe I should prepare a little bit more first
nl: Misschien moet ik me beter voorbereiden

en: Press [INPUT_JUMP] when you have finished reading to go to the next dialog box
nl: Wanneer je klaar bent met het lezen van deze dialog, druk [INPUT_JUMP] om de volgende dialog weer te geven

en: You can also move to the next dialog box by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]), Block ([INPUT_BLOCK]), Jump ([INPUT_JUMP]), Action ([INPUT_INTERACT]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
nl: Een andere mogelijkheid om de volgende dialog weer te geven is door de aanvalstoets ([INPUT_ATTACK]), de afweertoets ([INPUT_BLOCK]), de Springentoets ([INPUT_JUMP]) de actietoets ([INPUT_INTERACT]) of de Item gebruiken toets ([INPUT_ACTIVATE]) te drukken.

en: This is the tutorial for The Legend of Edgar. This tutorial will explain how to play the game.
nl: Dit is de handleiding voor De Legende van Edgar. Deze handleiding geeft uitleg over hoe het spel gespeeld kan worden.

en: To exit this tutorial, press Escape and use the Up and Down arrow keys to choose an option. Press Return to select it.
nl: Om de handleiding te verlaten druk ESC en gebruik de verticale pijltjes toetsen om een optie te selecteren. Druk Return om een optie te kiezen.

en: To move Edgar left and right, use [INPUT_LEFT] and [INPUT_RIGHT].
nl: Gebruik [INPUT_LEFT] en [INPUT_RIGHT] om Edgar naar links en rechts te bewegen.

en: To make Edgar jump, press [INPUT_JUMP]. You can move in the air when jumping.
nl: Om Edgar te laten springen druk [INPUT_JUMP]. Je kunt je ook in de lucht naar links en rechts bewegen.

en: To interact with an item, press [INPUT_INTERACT]
nl: Om een item te gebruiken druk [INPUT_INTERACT]

en: Walk over to the Action Point and press [INPUT_INTERACT]
nl: Loop naar de actiepunt en druk [INPUT_INTERACT]

en: I need to recover my missing items before I can leave
nl: Ik moet eerst mijn verloren dingen terugvinden voordat ik kan gaan

en: Who dares pillage the tomb of the great warrior Ivan?
nl: Wie waagt het de graftombe van Ivan de Grote te plunderen?

en: Who said that?
nl: Wie heeft dat gezegd?

en: Insolent cur, you will suffer for your disrespect
nl: Jij onbeschaamde hond, je zult boeten voor je gebrek aan respect

en: I, am Azriel
nl: Ik ben Azraël

en: I've managed to escape from my cell and am trying to find a way out
nl: Het is me gelukt uit mijn cel te ontsnappen en ik probeer nu een weg naar buiten te vinden

en: I found a door blocked by a frame which you need to put 9 jigsaw puzzle pieces in
nl: Ik heb een deur gevonden die door een lijst wordt geblokkeerd, waarin je 9 puzzelstukken moet inpassen

en: The pieces are locked behind doors which seem to be linked to the Red Centurions
nl: De stukken liggen opgesloten achter deuren, waarmee rode Centurions in verband worden gebracht

en: The Centurions appear to be indestructible however
nl: De Centurions lijken echter onverwoestbaar

en: Unless I can find a way to destroy them I will die down here
nl: Indien ik geen mogelijkheid vind ze te vernietigen, zo zal ik hier beneden sterven

en: I'll find a way to destroy them
nl: Ik zal een weg vinden om hen te vernietigen

en: I'm so close to rescuing Dad now...
nl: Nog even en ik heb mijn vader...

en: Find 9 Puzzle Pieces
nl: Vind 9 puzzelstukken

en: Nothing happened. I don't think that's the right order
nl: Er gebeurde niets. Ik denk dat het niet de juiste volgorde is

en: There's another sign here
nl: Hier is noch een wegwijzer

en: If the exit lift is out of order then proceed to the left
nl: Indien de lift buiten gebruik is is, ga verder naar links

en: Warning : Exit route may be hazardous
nl: Waarschuwing: De weg naar buiten is gevaarlijk

en: Maybe I should use the lift to get out
nl: Misschien moet ik een lift gebruiken om hier uit te komen

en: Cool, it worked!
nl: Cool, het werkte!

en: I'm not sure about the colour though, I thought it would be red?
nl: Ik ben niet zeker wat de kleur aangaat. Het lijkt wel op rood, toch?

en: Maybe it's supposed to be yellow...
nl: Misschien hoort dit eigenlijk geel zijn...

en: I just need to find another shield to enchant...
nl: Ik moet een ander schild vinden om te kunnen betoveren...

en: Maybe that wasn't such a good idea after all...
nl: Misschien was het toch niet zo'n goed idee...

en: Looks like I'll have to find another way to get past those fireballs
nl: Het lijkt erop dat ik een andere weg zal moeten vinden om aan die vuurballen voorbij te komen

en: It's sleeping
nl: Het slaapt

en: I'm safe anyway since it's in that cage...
nl: Ik ben sowieso veilig, omdat het in een kooi zit...

en: I don't want to go back to the swamp
nl: Ik wil niet terug naar het moeras

en: I'm pretty sure Dad's in the fortress
nl: Ik ben tamelijk zeker dat mijn vader zich in het fort bevindt

en: Maybe I should check the swamp again...
nl: Misschien moet ik toch terugkeren naar het moeras...

en: What was that?!
nl: Wat was dat?

en: ...and when you didn't come home last night I set off to find you
nl: ...en toen je gisteravond niet naar huis kwam, ging ik op pad om je te zoeken

en: You went to the Sorceror's Fortress?!
nl: Je bent naar het fort van de tovenaar gegaan?

en: I thought he'd kidnapped you! Where were you?
nl: Ik dacht dat hij je had ontvoerd! Waar was je?

en: Erm... well you see
nl: Eh... nou ja

en: When I went out last night I went to Jacob's for a couple of drinks
nl: Gisteravond ging ik naar Jacob om wat te drinken

en: *cough*
nl: *hoest*

en: several drinks
nl: diverse drankjes

en: On the way home I stopped by the well to have a drink of water
nl: Op weg naar huis stopte ik bij de waterput om een slok water te drinken

en: and I fell in
nl: en ik viel erin

en: What?
nl: Wat zeg je daar?

en: I fell down the well
nl: Ik ben in de waterput gevallen

en: I was down there until only a couple of hours ago
nl: Een paar uur geleden was ik nog daar beneden

en: Are you kidding me?
nl: Wil je me voor de gek houden?

en: I shouted down that well, didn't you hear me?
nl: Ik heb boven de put gehangen en je naam geroepen, heb je dat niet gehoord?

en: I was out cold
nl: Ik was bewusteloos

en: Plus, the hangover was absolute murder
nl: Plus dat ik een enorme kater had

en: I crossed the swamp
nl: Ik stak het moeras over

en: Broke into the Sorceror's Fortress
nl: Drong het slot van de tovenaar binnen

en: Fought countless numbers of ferocious monsters
nl: Vocht met ontelbaar veel dodelijke monsters

en: Got imprisoned in his dungeon
nl: Was opgesloten in zijn gevangenis

en: And was teleported to another part of the world!
nl: En teleporteerde naar een ander deel van de wereld!

en: I nearly died!
nl: Ik was bijna gestorven!

en: Near misses don't count
nl: Bijna is ook mis

en: Only the once though
nl: Bijna...

en: [CONTINUE_COUNT] times according to my count
nl: [CONTINUE_COUNT] keer, als ik goed heb geteld

en: And after all that, when I defeated the Sorceror, he had no idea who you were
nl: en na dat alles, toen ik de tovenaar had verslagen, had hij geen idee wie je bent

en: You killed the Sorceror?!
nl: Heb je de tovenaar gedood?

en: I thought he'd kidnapped Dad!
nl: Ik dacht dat hij je had ontvoerd!

en: Wow, that has to be the worst case of false accusation I think I'll ever hear!
nl: Wauw, dat is de ergste valse beschuldiging die ik ooit heb gehoord!

en: But more seriously, you disobeyed me, son
nl: Maar even serieus, je bent ongehoorzaam geweest mijn zoon

en: I told you to never set foot in the Forbidden Swamp
nl: Ik heb je gezegd dat je nooit een voet in het Verboden Moeras mag zetten

en: And for that, you'll have to be punished
nl: en om die reden moet je bestraft worden

en: But Dad...
nl: Maar papa...

en: Be quiet!
nl: Wees stil!

en: I just need to think of something suitable...
nl: Ik moet iets passends bedenken...

en: Looks like your chickens have escaped from their pen again, Jacob
nl: Het lijkt erop dat je kippen alweer zijn ontsnapt, Jacob

en: Actually, I think I know what your punishment is going to be...
nl: Ik denk dat ik weet wat je straf gaat worden...

en: A jigsaw puzzle?!
nl: Een puzzle?!

en: I'm not really a fan of these
nl: Ik ben niet echt een fan van zulke puzzels

en: I prefer the sliding puzzles, like the one I had to solve to get the Lightning Sword
nl: Ik prefereer de schuifpuzzels, zoals degene die ik moest oplossen om het Bliksem Zwaard in handen te krijgen

en: Still, it looks like this is the only way out
nl: Nu, het lijkt erop dat dit de enige uitweg

en: Looks like I need 9 pieces to slot into the frame
nl: Het lijkt erop dat er 9 puzzelstukken in de lijst passen

en: The frame is empty
nl: De lijst is leeg

en: Hopefully the pieces I need are around somewhere, otherwise I'm going to die down here
nl: Hopelijk zijn de puzzelstukken hier ergens te vinden, anders sterf ik alsnog hierbeneden

en: I've got all the pieces, I just need to place them in the frame and solve the puzzle
nl: Ik heb alle stukken verzameld, nu moet ik ze alleen nog in de lijst passen en zo de puzzel oplossen

en: Push left, right, up or down to move the cursor
nl: Druk de pijltjes naar links, naar rechts, naar boven of naar beneden om de cursor te bewegen

en: Press Attack to select the current piece and move it around
nl: Druk de aanvalstoets om een stukje te selecteren en te bewegen

en: Press Attack again to stop moving the current piece
nl: Druk de aanvalstoets nogmaals om het geselecteerde stukje los te laten

en: Press Action to quit the puzzle
nl: Druk de actietoets om de puzzle te verlaten

en: More water?!
nl: Nog meer water?!

en: I don't think being able to turn into a Slime is going to help me here, since I might not be able to get back afterwards
nl: Ik denk niet dat het veranderen in slijm me hier gaat helpen, omdat ik misschien niet meer terug kan komen

en: Those fish look quite dangerous too
nl: Die vissen zien er redelijk gevaarlijk uit

en: I'll have to find another way of getting across
nl: Ik zal een andere weg moeten vinden om aan de overzijde te komen

en: I'll have to find something to help me get across
nl: Ik zal iets moeten vinden om aan de overkant te komen

en: This is the last part of the tutorial and will teach you to block and attack enemies
nl: Dit is het laatste deel van de handleiding: Het leert hoe je vijandelijke aanvallen kunt afweren en hoe je zelf kunt aanvallen

en: First, you should equip the sword since it has more range and does more damage than the pickaxe
nl: Allereerst, moet je je zwaard gebruiken omdat dit het grootste bereik heeft en meer schade aanricht dan de pikhouweel

en: Press [INPUT_INVENTORY] to view your inventory, highlight the sword and press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
nl: Druk [INPUT_INVENTORY] om je inventaris weer te geven, kies je zwaard en druk de aanvalstoets [INPUT_ATTACK] of de gebruik item [INPUT_ACTIVATE]]

en: Press [INPUT_INVENTORY] again to close your inventory
nl: Druk [INPUT_INVENTORY] nogmaals om je inventaris te sluiten

en: Occasionally, slain enemies will drop health which will vanish after a few seconds, so pick it up quickly!
nl: Af en toe laten verslagen tegenstanders een hartje achter dat je snel moet oppakken, want het verdwijnt al na enkele seconden!

en: If a bat is getting too close to you, hold block and it will harmlessly bounce off you
nl: Indien een vleermuis op je af komt gevlogen, kan deze afweren door je schild te gebruiken

en: Now kill all of the bats in the area!
nl: Dood nu alle vleermuizen in de nabije omgeving!

en: Aw, not again!
nl: Oh nee, niet nog eens!

en: Collect 6 Chopped Logs
nl: Vezamel 6 houtblokken

en: I need 6 Chopped Logs to build a raft
nl: Ik heb 6 houtblokken nodig om een vlot te kunnen bouwen

en: This had better be the last time I have to do this...
nl: Dit is hopelijk de laatste keer dat ik dit moet doen...

en: This must be the coal Borgan wants me to mine for him
nl: Dit moet de steenkool zijn, die ik voor Borgan zou verzamelen

en: What the?!
nl: Wat krijgen we nou?!

en: He looks just like me
nl: Hij lijkt op mij

en: AND HE HAS MY FIRE SHIELD!!
nl: EN HIJ HEEFT MIJN VUURSCHILD!!

en: Hey wow, what a cute little machine!
nl: Wauw, wat een schattige kleine machine!

en: It's got a little slot on the back of it. I guess I put something in there to make it do stuff
nl: Er zit een gleuf in aan de achterkant. Ik vermoed dat wanneer men daar iets inwerp, de machine iets zal doen

en: The robot uses instruction cards to move around
nl: De robot heeft ponskaarten nodig om te kunnen bewegen

en: Use the instructions to guide the robot to open areas that you cannot access
nl: Gebruik de ponskaarten om de robot naar plaatsen te sturen, waartoe je zelf geen toegang hebt

en: However, since you can't read the instructions on the card, you will have to try them all out until one works
nl: Aangezien je de instructies op de kaart niet kunt lezen, zul je ze allemaal moeten uitproberen totdat je er één vindt die werkt

en: If the robot doesn't reach its target, then it will return to its starting position allowing you to try again
nl: Indien de robot zijn doel niet bereikt,

en: Ugh, I'm getting really fed up of waking up in strange places with my eyes spinning around
nl: Ugh, ik ben het echt beu op vreemde plaatsen met een houten kop te ontwaken

en: Oh no, I'm trapped!
nl: Oh nee, ik zit gevangen!

en: There must be a way to get this door open
nl: Er moet een manier zijn om deze deur te openen

en: Wait, perhaps that button unlocks it
nl: Wacht eens even, vermoedelijk dient die drukknop er toe om de deur te openen

en: If only I could reach it...
nl: Kon ik er maar bij komen...

en: The pickaxe is one of many weapons you will encounter in the game
nl: De pikhouweel is een van de vele wapens, die je in dit spel zult tegenkomen

en: You can use it as both a weapon and a tool
nl: Je kunt hem zowel als wapen, maar ook als werktuig gebruiken

en: Pick up the pickaxe and continue to the next Action Point
nl: Raap de pikhouweel op en begeef je naar het volgende Actiepunt

en: There's a draft here...
nl: Hier is een doorgang...

en: And one of these bricks is loose
nl: En één van deze stenen zit los

en: Aha! It's a hidden passage!
nl: Ah! Het is een verborgen doorgang!

en: Hopefully this will lead me to the sorceror...
nl: Hopelijk leidt deze weg naar de tovenaar...

en: Phew, I'm glad to be out of there
nl: Pfoei, ik ben blij dat ik hier uit ben

en: Now to get through this swamp
nl: Nu gaat het erom door dit moeras te komen

en: Negotiate the Swamp
nl: Trotseer het moeras

en: There's a plaque here
nl: Hier heerst een plaag

en: Place the 4 statues in the correct order
nl: Zet de 4 standbeelden in de goede volgorde

en: Strange creature...
nl: Een zeldzame creatuur...

en: Soon we will be one again...
nl: Spoedig zullen we weer vereend zijn

en: Wait, something's wrong...
nl: Wacht, iets klopt er niet...

en: OH NO! THIS IS THE WRONG MACHINE!!
nl: OH NEE! DIT IS DE VERKEERDE MACHINE!!

en: Phew, I feel whole again
nl: Poepoe, ik voel me weer helemaal fit

en: And there's my Fire Shield!
nl: En daar is mijn vuurschild!

en: Hopefully this will get me past all those fireballs...
nl: Hopelijk kom ik hiermee aan die vuurballen voorbij...

en: Confront the Sorceror
nl: Confronteer de tovenaar

en: I should be safe up here, but I need to get rid of it
nl: Ik denk dat ik hierboven veilig ben, maar ik moet hem wel zien kwijt te raken

en: This machine has a slot the same size as the cards. I guess I can use it to create new instructions.
nl: Deze machine heeft een gleuf ter grootte van een ponskaart. Ik gok dat ik hiermee ponskaarten kan maken

en: To create a new set of instructions you need to insert a blank card
nl: Plaats een blanco kaart om een nieuwe instructie set te maken

en: You will then be prompted to input the directions for the robot to follow. This is done in the same way as the sequence doors
nl: Je wordt dan gevraagd om de richtingen voor de robot in te voeren. Dit wordt op precies dezelfde manier gedaan als bij de liftdeuren

en: When you have finished inputting the directions, press Attack
nl: Wanneer je klaar bent, druk de aanvalstoets

en: The robot will then follow the instructions on the card
nl: De robot zal dan de instructies van de ponskaart uitvoeren

en: If the directions aren't correct you can try again
nl: Indien de richting verkeerd was, probeer het opnieuw

en: That glass looks too thick for me to crack, I'll have to find some other way of shattering it...
nl: Dat glas ziet er te dik uit om te barsten. Ik zal een andere manier moeten vinden om het te doen breken...

en: Borgan said that a section of the mine was sealed up after an "incident"
nl: Borgan zei dat een deel van de mijn werd afgesloten na een "voorval"

en: There must be something around here...
nl: Hier moet iets in de buurt zijn...

en: Wow, what a nice ring
nl: Wauw, wat een mooie ring

en: Hang on a second, Maggie told me to always ask if someone had lost something before taking it...
nl: Wacht eens even, Maggie zei tegen me dat ik eerst iemand moet vragen, voordat ik een gevonden voorwerp op pak...

en: ANYONE LOST A RING?!
nl: IEMAND EEN RING VERLOREN?!

en: No one? Guess it's mine then!
nl: Niemand? Dan is hij nu van mij!

en: You must have the instruction card you wish to use highlighted in your inventory box
nl: Indien je de Ponskaart wilt gebruiken, moet deze geselecteerd zijn in je inventaris

en: Good riddance...
nl: Opgeruimd staat netjes...

en: OK, let's see if this works...
nl: OK, eens kijken of dit werkt...

en: I'll have no problem walking over this rope either, thanks to my tightrope walking skills
nl: Ik heb er geen probleem mee over een touw te balanceren, dank mijn koorddanskunsten

en: And Dad said it'd never come in handy!
nl: En papa zei dat het nooit zou van pas komen!

en: I need a length of rope to attach to the bolt
nl: Ik heb een touw nodig dat ik aan die bout kan vastmaken

en: It's a giant crossbow
nl: Het is een reusachtige kruisboog

en: I could probably use it to create a bridge over those spikes
nl: Die kan ik misschien gebruiken om een brug over deze speren te bouwen

en: I'll need some rope first though
nl: Als eerste heb ik een touw nodig

en: There's a sign here
nl: Hier staat een bord

en: If the lift is out of order then it must be reset
nl: Indien de lift niet werkt, moet deze worden gereset

en: There are 4 reset switches along the lift shaft which must be reset
nl: Er zijn vier verschillende schakelaars langs de liftschacht die moeten worden gereset

en: Be sure to reset the lift to avoid a long walk back to the surface...
nl: Zorg ervoor dat de lift gereset wordt, om een lange weg terug naar de oppervlakte te voorkomen...

en: I thought I felt something. There's a draft here...
nl: Ik dacht dat ik iets voelde. Hier is een doorgang...

en: Congratulations! Now you know the basics of playing you should try the main game
nl: Gefeliciteerd! Nu ken je de basis van het spel en kun je het hoofdspel uitproberen

en: If you want to replay this tutorial, press Escape and select Tutorial from the menu
nl: Indien je deze handleiding wilt herhalen, druk ESC en kies opnieuw Handleiding in het hoofdmenu

en: To play the main game, press Escape and select New Game from the menu
nl: Om met het spel te beginnen, druk ESC en kies Nieuw spel in het hoofdmenu

en: There, the rope's firmly attached
nl: Zo, het touw zit stevig vast

en: I need to find some rope before I can fire it
nl: Ik moet eerst een touw zien te vinden dat ik kan wegschieten

en: It's a Grappling Hook
nl: Het is een enterhaak

en: I could probably use it to form a bridge to the other side, but there's no rope
nl: Ik kan het misschien gebruiken om een brug naar de overzijde te bouwen, maar een touw ontbreekt nog

en: It's an apple tree
nl: Het is een appelboom

en: Shame it's not a banana tree, I don't like apples
nl: Jammer dat het geen bananenboom is, ik houd niet van appels

en: There aren't any apples left
nl: Er zijn geen appels meer over

en: It looks like there are some apples in it...
nl: Het lijkt erop dat er een aantal appels aan hangen...

en: The door won't open, I guess I put in the combination incorrectly
nl: de deur gaat neit open, vermoedelijk heb ik een verkeerde combinatie ingegeven

en: A lot of books
nl: Een hoop boeken

en: Nothing of interest here though
nl: Desondanks is hier niets interessants

en: I need the shell of a Rampaging Master Tortoise, the staff from a Dark Summoner
nl: Ik heb het schild van een wilde meesterschildpad nodig, de staf van een zwarte magiër

en: The keepsake of a warrior who has previously defeated the dragon
nl: Het aandenken aan een krijger die de draak heeft verslagen

en: The soul of a wandering spirit
nl: De ziel van een dolende geest

en: And a spare shield
nl: En een reserveschild

en: Once I have all of those items I need to place them in the cauldron...
nl: Wanneer ik al deze items heb verzameld, gooi ik ze in een ketel...

en: This is a book about occult magic
nl: Dat is een boek over occulte magie

en: This is interesting:
nl: Dat is interessant:

en: The shell fragment of a Rampaging Master Tortoise
nl: Een stuk van het schild van een wilde reuzenschildpad

en: The staff of a Dark Summoner
nl: De toverstaf van een zwarte magiover occulte magiër

en: If the dragon has been defeated in the past then one must also gather
nl: Indien de draak al eens is verslagen, moet eveneens worden toegevoegd

en: The keepsake from a warrior that previously defeated it
nl: Het aandenken van een krijger, die de draak al eens heeft verslagen

en: Once the ingredients have been gathered, they must be placed in the cauldron...
nl: Nadat de ingrediënten zijn verzameld, moeten ze in de ketel worden gestopt...

en: Oh no, not again! I'm fed up of using that stupid cauldron!
nl: Oh nee, niet weer die stomme ketel!

en: I've got the staff, but where do I find the shell or the keepsake?
nl: Ik heb de toverstaf maar waar vind ik het stuk schild of het aandenken?

en: I've got the shell, but where do I find the staff or the keepsake?
nl: Ik heb het stuk schildpaddenschild, maar waar vind ik de toverstaf of het aandenken aan deze krijger?

en: I've got the shell and the staff, but where do I find the keepsake?
nl: Ik heb het stuk schildpaddenschild en de toverstaf, maar waar vind ik het aandeken aan deze krijger?

en: That's a lot of ingredients that I have no idea where to find...
nl: Dat zijn een boel ingrediënten waarvan ik geen idee heb waar ik ze zou kunnen vinden...

en: Hmm, this is new.
nl: Hmm, dit is nieuw.

en: It doesn't look like it can hurt me though, but there's only one way to find out...
nl: Het lijkt er niet op alsof het mij pijn kan doen, er is maar één manier om daarachter te komen...

en: Those creepers look different to the others
nl: Deze klimplanten zien er anders uit dan die andere

en: They also look very dangerous...
nl: Ze zien er ook gevaarlijk uit...

en: That was easy! And I can always get back later!
nl: Dat was gemakkelijk! Ik kan later zelfs nog terug!

en: Guess I have no choice now.
nl: Ik denk dat ik nu geen keuze meer heb.

en: Hang on Dad, I'm coming...
nl: Houdt vol vader, ik kom eraan...,

en: Hey, a lightning sword!
nl: Hey, een bliksemzwaard

en: It looks a lot more powerful than my current sword too
nl: Het ziet er ook veel sterker uit dan mijn huidige zwaard

en: With this I should be almost unstoppable
nl: Hiermee ben ik niet meer te stoppen

en: Almost
nl: Bijna

en: The Lightning Sword has a limited number of charges and will lose its power when these charges are used up
nl: Het bliksemzwaard heeft een bepaald aantal ladingen. Wanneer deze zijn verbruikt is het zwaard zijn bliksemkracht kwijt

en: Enemies will randomly drop more charges when they are killed
nl: Vijanden laten soms extra ladingen achter, nadat ze zijn gedood

en: Note that if the sword completely loses its power it will revert to a regular sword with very little power until you can find more charges
nl: Merk op dat als het zwaard zijn kracht volledig verliest het zal weer een doodnormaal zwaard met zeer weinig kracht totdat je er weer lading voor vindt

en: Have fun!
nl: Veel plezier!

en: Thanks for rescuing my chickens, have you got me 2 logs from the forest yet?
nl: Dank je dat je mijn kippen hebt gered, had je al twee stukken hout voor me uit het bos gehaald?

en: Thanks Edgar! My chickens are back and these logs will do me fine
nl: Dank je Edgar! Mijn kippen zijn terug en met deze houtvoorraad kan ik weer even vooruit

en: Take this sword, may it serve you well!
nl: Neem dit zwaard, dat het je goede diensten mag bewijzen!

en: Thank you!
nl: Dank u!

en: Thanks for the logs, have you had any luck with the chickens?
nl: Bedankt voor het hout, heb je al een beetje geluk gehad met kippen vangen?

en: I'll give you a sword if you get me 2 chopped logs from the forest and rescue at least 3 of my chickens
nl: Ik geef je een zwaard in ruil voor 2 houten blokken uit het bos en het redden van minstens 3 van mijn kippen

en: Hello Edgar, what can I do for you today?
nl: Hallo Edgar, wat kan ik voor je doen vandaag?

en: Do you have a sword I can borrow?
nl: Heb je een zwaard dat ik mag lenen?

en: I do have a sword and you can have it if you do something for me first
nl: Ik heb een zwaard en je mag het hebben als je wat voor me wilt doen

en: OK... what do I have to do?
nl: OK... Wat moet ik doen?

en: Some of my chickens have escaped from their pen and I would be very grateful if you can get them back for me
nl: Een paar kippen zijn ontsnapt uit hun hok en ik zou je zeer dankbaar zijn als je die voor me zou willen vangen

en: I have set up some traps near their pen, you can lure them to the traps using this chicken feed. I don't need them all, but at least 3 would be very helpful. I can get the rest myself.
nl: Ik heb een val opgesteld in de buurt van hun hok, je kunt ze lokken met dit kippenvoer. Ik heb ze niet allemaal nodig maar met tenminste 3 zou je me al helpen. De rest vang ik zelf wel.

en: Not quite. Can you also get me some wood from the forest? 2 logs should be sufficient
nl: Niet helemaal. Kun je ook nog wat hout uit het bos halen? 2 blokken zouden genoeg moeten zijn

en: Do you have an axe?
nl: Heeft u een bijl?

en: Erm... I left my axe in the forest somewhere. It should still be there
nl: Ahum... Ik heb mijn bijl ergens in het bos laten liggen. Daar zou hij nog steeds moeten zijn

en: Isn't that forest dangerous?
nl: Is dit bos niet gevaarlijk?

en: Not really, if anything gets in your way, just hit it with a weapon
nl: Niet echt, wanneer er iets in de weg staat, gebruik één van je wapens

en: Such as an axe?
nl: Bijvoorbeeld met een bijl?

en: Yes, that would do the trick
nl: Ja, dat zou moeten werken

en: But seriously, there's nothing in there that can really harm you. That problem was dealt with a long time ago...
nl: Maar serieus, er is daarbinnen niets dat je echt iets aan zou kunnen doen. Dat probleem is lang geleden al opgelost...

en: Good luck!
nl: Veel geluk!

en: Collect 2 Chopped Logs
nl: Verzamel 2 houtblokken

en: Rescue 3 Chickens
nl: Vang 3 kippen

en: Oh, thanks Edgar, I only needed 3, but thanks for the additional help!
nl: Oh, dank je Edgar, ik had er maar 3 nodig maar enorm bedankt voor je hulp!

en: Here, Maggie made me this health potion but I don't need it so why don't you have it?
nl: Hier, Maggie heeft een toverdrank voor me gemaakt maar ik heb hem niet nodig. Wil jij hem hebben?

en: Thanks Jacob
nl: Dank je Jacob

en: Wow, you caught them all, thanks alot!
nl: Wauw, je hebt ze allemaal gevangen, hartelijk dank!

en: Here, I have these for you
nl: Hier, deze is voor jou

en: Maggie made me this health potion but you can have it
nl: Maggie heeft deze toverdrank voor me gemaakt maar jij mag ze hebben

en: And this is something very special
nl: En dit is iets heel bijzonders

en: May this help you on your way to becoming a strong warrior
nl: Moge dit je helpen een ​​sterke krijger te worden

en: You saved me a lot of time. Maggie made me something else but since you have been so helpful, you can have it.
nl: Je hebt me een hoop tijd bespaard. Maggie had nog iets voor me en omdat je me zo goed hebt geholpen, mag jij het hebben.

en: These machines aren't working.
nl: Deze machines werken niet

en: It looks like a gem should fit in this hole, maybe I can find some replacements.
nl: Het lijkt erop dat er een edelsteen in dit gat heeft gezeten, misschien kan ik een vervanging zoeken.

en: Find 4 Gems
nl: Verzamel 4 edelstenen

en: Repair Generators
nl: Repareer de generatoren

en: This centurion has no power
nl: Deze Centurion heeft geen macht

en: It's connected to this treadmill so I could probably charge it up with enough speed
nl: Het is verbonden met dit looprad dus als ik heel snel loop zou kunnen proberen om het op te laden

en: I can't run in this armour, though
nl: Echter, ik kan niet rennen in dit harnas

en: Plus, I'm tired from all this walking, jumping, fighting, swimming...
nl: En, ik ben moe van al dat lopen, springen, vechten, zwemmen...

en: thinking, mining, chopping, pushing, pulling, carrying...
nl: denken, in een mijn werken, houthakken, duwen, trekken, dragen...

en: and catching chickens
nl: en kippen vangen

en: I'll get something else to do it instead
nl: Daarvoor in de plaats zal ik wel iets anders te doen krijgen

en: I'll find something else to work the treadmill for me
nl: Ik zal iets anders moeten zoeken om de het looprad aan de gang te krijgen

en: Kill all Bats!
nl: Dood alle vleermuizen!

en: This rock looks too strong for my pickaxe. I'll have to use something else to get through...
nl: Deze rots lijkt te massief voor mijn pikhouweel. Ik zal iets anders moeten gebruiken om er doorheen te komen...

en: Looks like this wasn't such a good idea after all
nl: het lijkt er achteraf op dat dit niet zo'n goed idee was

en: There must be way out of here...
nl: Er moet hier een uitweg zijn...

en: Escape the Cave
nl: Ontsnap uit de grot

en: Wow, that thing is huge!
nl: Wauw, dat ding is enorm!

en: I doubt my sword will even make a scratch, but I need to get past it...
nl: Ik betwijfel of ik er met mijn zwaard een kras in zou kunnen maken, maar ik moet hier aan voorbij komen...

en: Hmmm, maybe this scrap of paper is the combination
nl: Hmmm, misschien is dit stukje papier de oplossing

en: I'll give it a try
nl: Ik zal het proberen

en: Push left or right to move the dial 1 unit in that direction
nl: Druk de pijltoets naar links of rechts om de waarde van de schakelaar te veranderen

en: When you think you've input the correct combination, press Attack to open the safe
nl: Wanneer je denkt de juiste combinatie te hebben ingegeven, druk de aanvalstoets om de kluis te openen

en: Is this what I think it is?
nl: Is dit wat ik denk dat het is?

en: It is! It's an Amulet of Resurrection!
nl: Dat is het! Het is het Amulet der Wederopstanding

en: Borgan has one of these, but it's been used up. He must have had a lucky escape from something.
nl: Borgan had er zo ééntje, maar die was verbuikt. Hij moet ook ooit met de schrik zijn vrijgekomen bij één of andere gebeurtenis.

en: This should make my quest a lot easier
nl: Dit zou mijn zoektocht een stuk eenvoudiger moeten maken

en: The Amulet of Resurrection will restore all your health once when it drops to 0
nl: Het Amulet der Wederopstanding geeft je eenmalig al je levens terug, indien je dreigt dood te gaan

en: However, it will not save you from anything that causes instant death, such as lava or certain boss attacks
nl: Het zal je echter niet redden van iets dat een onmiddelijke dood veroorzaakt, zoals lava of aanvallen van bepaalde eindbazen

en: Me? I'm you!
nl: Ik? Ik ben jijzelf!

en: No you're not, where did you come from?
nl: Nee ben je niet, waar kom je vandaan?

en: When your stupid experiment failed, part of your conscious separated and created me
nl: Toen je domme experiment mislukte, scheidde een deel van je bewustzijn zich af en heeft mij geschapen

en: I'm like you in every way, just more evil
nl: Ik ben in ieder opzicht net als jou, alleen veel valser

en: I'm not evil!
nl: Ik ben niet kwaadaardig!

en: Yes you are, you know that little part of you that enjoyed pulling the legs off insects?
nl: Ja dat klopt, herinner je je aan dat kleine deel van je dat ervan genoot om de poten van insecten uit te trekken?

en: Hey, I don't do that anymore!
nl: Hey, zoiets doe ik niet meer

en: Oh sure, what about the [GAME_KILLS] creatures that you killed?
nl: Maar natuurlijk, hoe zit het met [GAME_KILLS] wezens die je hebt vermoord?

en: That was self defence!
nl: Dat was zelfverdediging

en: Did you try talking to them?
nl: Heb je geprobeerd met hen te spreken?

en: You're crazy!
nl: Je bent knettergek!

en: No, I'm evil!
nl: Nee, ik ben kwaadaardig!

en: That's my shield! I need to it rescue my Dad!
nl: Dat is mijn schild! Ik heb het nodig om mijn vader te redden!

en: Well it's mine now
nl: Nu is het dus van mij

en: Give it back!
nl: Geef het terug!

en: Make me!
nl: Doe het!

en: Fine, I will!
nl: Prima, zal ik doen!

en: Loser
nl: Sukkel

en: I'll collect his corpse later. The equipment in the lab should be enough for me to carry out my plan...
nl: Zijn lijk ga ik later halen. de uitrusting in het lab zou genoeg moeten zijn om mijn plan uit te voeren...

en: This lift is controlled by that pressure plate, but I can't stand on it and use the lift at the same time
nl: De lift wordt aangestuurd door die drukschakelaar, maar ik kan er niet op blijven staan en tegelijkertijd de lift gebruiken

en: I'll have to find something else to stand on the pressure plate for me...
nl: Ik zal iets anders moeten zoeken om in plaats van mij op de drukschakelaar kan staan...

en: To turn your normal arrows into flaming arrows, just use the flaming arrow potion in the inventory screen
nl: Om normale pijlen in vuurpijlen te veranderen, kies de vuurpijl toverdrank in je inventaris

en: To swap between firing normal arrows and flaming arrows, select the arrows in the inventory
nl: Om in plaats van vuurpijlen weer gewone pijlen te gebruiken, kies opnieuw de pijlen in je inventaris

en: Retrieve horn
nl: Ontvang de hoorn

en: Push left or right to move the cursor
nl: Druk pijltoets naar links of naar rechts om de cursor te verplaatsen

en: Press Attack to change the colour of the peg
nl: Druk de aanvalstoets om de kleur van de pen te veranderen

en: When you have selected all of the colours, move the cursor onto the question mark and press Attack
nl: Wanneer je alle kleuren hebt geselecteerd, beweeg de cursor naar het vraagteken en druk de aanvalstoets

en: The number shown in the box is the number of pegs that are correctly placed
nl: Het getal in de box geeft het aantal pinnen weer, die correct zijn geplaatst

en: You have 10 attempts to guess the sequence
nl: Je hebt 10 pogingen om de juiste volgorde te raden

en: Press Action to quit
nl: Druk de actietoets om te stoppen

en: It's not working at the moment
nl: Het werkt niet op dit moment

en: Maybe I should come back later...
nl: Misschien moet ik later terugkomen...

en: It's a giant mastermind puzzle!
nl: Het is een gigantische mastermind puzzel!

en: I used to play these all the time when we were travelling up to the big city
nl: Ik heb zukke de hele tijd gespeeld, toen we naar de grote stad reisden

en: It doesn't look like it's working though
nl: Het lijkt er niet op dat het werkt

en: It's petrified again
nl: Het is weer verstard

en: The water is full of those carnivorous fish
nl: Het water zit vol met van die vleesetende vissen

en: From the looks of things I'll have to swim through the water to get to the other side
nl: Zo te zien zal ik door het water moeten zwemmen om naar de overkant te komen

en: But the fish will go for me the moment I enter the water
nl: Maar de vis zal voor me uit gaan op het ​​moment dat ik het water betreed

en: I'll have to find a way to get rid of them...
nl: Ik zal een weg moeten vinden om van ze af te raken...

en: There, that's the hinges oiled. This should be as good as new now!
nl: Zo, de scharnieren zijn geolied. Ze zouden nu zo goed als nieuw moeten zijn!

en: The hinges are rusted, I'll need to find some oil before I can use it
nl: De scharnieren zijn verroest, ik moet olie vinden voordat ik ze kan gebruiken

en: Here goes...
nl: Daar gaat ie...

en: I still need a Fire Shield
nl: Ik heb nog een vuurschild nodig

en: I don't think my shield will protect me from those fireballs. I'll have to find a stronger one...
nl: Ik denk niet dat mijn schild me zal kunnen beschermen tegen die vuurballen. Ik zal een sterkere moeten vinden...

en: Obtain a Fire Shield
nl: Maak een vuurschild buit

en: I need all 9 puzzle pieces
nl: Ik heb alle 9 puzzelstukken nodig

en: I'm back in the Fortress, thank goodness for that
nl: Ik ben terug in het slot, god zij dank

en: But Dad wasn't in there, I looked everywhere and there was no sign of him
nl: Maar vader is hier niet geweest, ik heb overal gekeken en er was geen spoor van hem te bekennen

en: The sorceror must have done something else with him, I'll have to go back and find out
nl: De tovenaar moet iets anders met hem hebben gedaan, ik zal terug moeten gaan om het uit zoeken

en: Return to the Study
nl: Keer terug naar de studeerkamer

en: Ouch, my head...
nl: Au, mijn hoofd...

en: Oh no, I've lost all my equipment!
nl: Oh nee, ik heb mijn hele uitrusting verloren!

en: Some of my stuff is over there...
nl: Sommige van mijn spullen zijn daarginds...

en: If those items are in this wasteland then perhaps everything else is too
nl: Als deze items in de woestenij zijn, dan geldt dat misschien ook voor alle andere items

en: I'll have to try and retrieve as much as I can...
nl: Ik moet proberen zoveel als ik kan weer terug te krijgen...

en: Retrieve items
nl: Items terughalen

en: That should do it. Hopefully that other lift by the Sewer should now be working
nl: Dat zou voldoende moeten zijn. Hopelijk werkt nu de andere lift in het riool

en: This looks like the horn that Olaf needs
nl: Dit lijkt op de hoorn die Olaf nodig heeft

en: I'll have to break it off somehow...
nl: Ik zal hem op de een of andere manier moeten afbreken...

en: Wow, I've never seen so many books in one place!
nl: Wauw, ik heb nog nooit zoveel boeken op één plaats gezien!

en: There must be information about every subject here, this could be useful...
nl: Er moet hier informatie over elk onderwerp te vinden zijn, dit zou nuttig kunnen zijn...

en: Hmmm, the air feels charged, it reminds me of Maggie's house when she was making spells. I should be careful.
nl: Hmmm, de lucht voelt geladen, het herinnert me aan Maggie's huis toen ze toverspreuken aan het oefenen was. Ik zal voorzichtig zijn.

en: The sorceror must have taken Dad to his castle. I'll have to rescue him from there.
nl: De tovenaar zal mijn vader hebben meegenomen naar zijn kasteel. Daar vandaan zal ik hem moeten redden.

en: The only way to get to the castle is through the Forbidden Swamp to the East.
nl: De enige weg om in het slot te komen is door het verboden moeras in het oosten.

en: There's a lake between the Village and the Swamp so I'll need a raft to get across.
nl: Tussen het dorp en het moeras ligt een meer dus ik heb een vlot nodig.

en: I'll also need a sword and shield to defend myself. I can speak to Borgan and Jacob to get these though.
nl: Ik zal ook een zwaard en een schild nodig hebben om mezelf te kunnen verdedigen. Ik kan eens met Borgan en Jacob spreken of ze zoiets voor me hebben.

en: Talk to Borgan
nl: Spreek met Borgan

en: Talk to Jacob
nl: Spreek met Jacob

en: Cross the lake to the Swamp
nl: Steek het meer over naar het moeras

en: Wait, what was that?
nl: Wacht, wat was dat?

en: You again?!
nl: Jij alweer?!

en: What a hassle that was
nl: Wat een gedoe was dat

en: I don't think I'll find my Dad in here
nl: Ik geloof niet, dat ik mijn vader hier binnen zal vinden

en: Maybe I should look somewhere else
nl: Misschien moet ik ergens anders gaan zoeken

en: Still, there might be something in here worth my time...
nl: Toch kan er hier nog iets van waarde zijn...

en: Hmmm.. I've been all around the fortress and there are no other doors leading off anywhere
nl: Hmmm... Ik ben overal in het slot geweest en er zijn geen andere deuren die ergens heen leiden

en: Maybe I should have another look in here...
nl: Misschien moet ik daarbinnen nog maar eens rondkijken...

en: To pick up an item, simply walk into it. Any collectable items will be added to your inventory.
nl: Items kunnen worden opgepakt door er gewoon tegenaan te lopen. Alle verzamelbare items worden aan je inventaris toegevoegd.

en: You can view the contents of your inventory by pressing [INPUT_INVENTORY]
nl: Druk [INPUT_INVENTORY] om de inventaris te bekijken

en: Whilst in the inventory, use the arrow keys to view the items.
nl: Gebruik de pijltjestoetsen in je inventaris om een ander item te selecteren.

en: You can use an item immediately by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
nl: Het activeren van een item kan door het drukken de aanvalstoets ([INPUT_ATTACK]) of de activeertoets ([INPUT_ACTIVATE])

en: You can ready an item for use by pressing Block ([INPUT_BLOCK]) or Action ([INPUT_INTERACT])
nl: Gebruik de afweertoets ([INPUT_BLOCK]) of de actietoets ([INPUT_INTERACT]) om een geselecteerd item te gebruiken

en: You can also sort items in your inventory by using the Previous Item ([INPUT_PREVIOUS]) and Next Item ([INPUT_NEXT]) buttons
nl: Gebruik de toetsen vorig item ([INPUT_PREVIOUS]) en volgend item ([INPUT_NEXT]) om je inventaris te sorteren

en: Walk over the key to pick it up
nl: Loop over de sleutel om hem op te pakken

en: So this is the Fortress.
nl: Dus dit is het fort.

en: It looks like a lot of doors lead off to other areas, I should have a proper look around before I go anywhere else...
nl: Het ziet eruit alsof veel deuren naar andere gebieden leiden, ik moet goed rondkijken voordat ik ergens anders heen ga...

en: You can change all of the controls in the game by pressing Escape and selecting Options in the menu
nl: De toetsenconfiguratie kan aangepast worden door Escape te drukken en in het hoofdmenu Instellingen te kiezen

en: Select Configure Controls using the arrow keys and press Return
nl: Selecteer Toetsen Configureren met de pijltjestoetsen en druk Return

en: Use the arrow keys to select the control you want to change and press Return.
nl: Gebruik de pijltjestoetsen om de gewenste toets te selecteren en druk de Entertoets

en: Next, press the key that you want to use instead.
nl: Druk vervolgens de nieuwe toets voor de geselecteerde instelling

en: Regardless of what keys you choose, you can always navigate the menus using the arrow keys and Return
nl: Ongeacht welke toetsen je ook kiest, je kunt altijd met de pijltjestoetsen en Enter door het menu navigeren

en: When you have finished configuring the keys, go right to the next Action Point
nl: Indien het de de toetsconfiguratie is voltooid, ga rechts naar volgende

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Third Side"
nl: Het is een boek geschreven door Stephen J Sweeney getiteld "The Third Side"

en: That stuff looks dangerous, it'd probably eat through my armour in seconds
nl: Dat spul ziet er gevaarlijk uit, het vreet waarschijnlijk binnen enkele seconden door mijn harnas

en: But I'll have to find a way across...
nl: Maar ik zal er een weg doorheen moeten zoeken...

en: There, looks like the little guy is full and is sleeping it off
nl: Daar, het lijkt erop dat de kleine man dronken is en zijn roes ligt uit te slapen

en: I should be able to get past him without any bother now
nl: Ik zou nu zonder enige moeite aan hem voorbij moeten kunnen komen

en: Hey, what's that?
nl: Hey, wat is dat?

en: It's a baby Hoover
nl: Het is een baby-stofzuiger

en: I saw a grown up one in the big city when I went there with my Dad, they're completely harmless
nl: Ik zag een volwassen exemplaar in de grote stad toen ik daar met mijn vader ben geweest, ze zijn volkomen onschadelijk

en: I miss my Dad, I hope I find him soon...
nl: Ik mis mijn vader, ik hoop dat ik hem snel zal vinden...

en: Why is it here? It must be frightened
nl: Waarom is het hier? Het moet bang zijn

en: Hello little fella, are you lost?
nl: Hallo kleine kerel, ben je verdwaalt?

en: Don't worry, I won't hurt you
nl: Maak je geen zorgen, ik zal je geen pijn doen

en: I guess it's scared. I might be able to get past it if I give it some food
nl: Ik gok dat hij bang is. Misschien ben ik in staat om aan hem voorbij te komen als ik hem iets te eten geef

en: They're vegetarians so I'll have to find some fruit or vegetables...
nl: Het zijn vegetariërs dus ik zal iets van groente of fruit moeten vinden...

en: Wow, this place is empty!
nl: Wow, deze plaats is leeg!

en: I guess the sorceror has no need for weapons since he has magic
nl: Ik geloof dat een tovenaar geen wapens nodig heeft, aangezien hij zijn magie kan gebruiken

en: Still, there must be something of use in here
nl: Toch moet er hier binnen iets nuttigs te vinden zijn

en: I've already checked, he's not down there...
nl: Ik heb al gekeken, daar is hij niet...

en: I've heard of people falling into the well before, maybe Dad's in there...
nl: Ik heb wel eens gehoord dat er mensen in de waterput zijn gevallen, misschien is mijn vader dat ook overkomen...

en: DAD!!!!! ARE YOU DOWN THERE?!!!!!
nl: VADER!!!!! BEN JE DAAR BENEDEN?!!!!!

en: Nothing. I guess I'll have to keep on looking
nl: Niets. Ik geloof dat ik verder zal moeten zoeken

en: There's a note here too
nl: Hier is eveneens een boodschap

en: The potion is perfect! Quaffing it will turn a human into a creature for a small amount of time
nl: De toverdrank is perfect! Het kan een mens voor korte tijd in een dier doen veranderen

en: So far I can only transmogrify myself into one creature but with a bit more time anything should be possible
nl: Tot nu toe kan ik mezelf alleen omtoveren tot één wezen, maar met een beetje meer tijd zou alles mogelijk moeten zijn

en: There's a tiny bit left, it should be safe to drink
nl: Er is een klein beetje van over, het zou veilig moeten zijn om op te drinken

en: OK, here goes nothing...
nl: OK, daar gaat ie...

en: Urgh!! This is horrible!
nl: Bah!! Dit is verschrikkelijk!

en: Borgan told me that Slimes can swim in water though, so maybe this will be useful...
nl: Borgan vertelde me dat slijm in water kan zwemmen, dus misschien is dit nuttig

en: When transformed into a Slime, you can move around as normal. You can also swim in the water and use up and down to move around
nl: Getransformeerd tot slijm , kun je je normaal verpaatsen. Je kunt ook in water zwemmen en je met de pijltoetsen op en neer omhoog en omlaag te bewegen

en: Pushing up or jump will make you jump out of the water if you're near the surface
nl: Druk het pijltje naar boven of springen om uit het water te springen indien je je net onder het wateroppervlak bevindt

en: Keep an eye on the timer at the bottom of the screen. When it reaches 0 you will automatically become human again
nl: Let op de timer onderaan het scherm. Wanneer deze bij 0 is word je automatisch weer mens

en: Maybe this thing isn't so bad after all
nl: Achteraf gezien is het misschien niet eens zo erg

en: That's all the ingredients, I just need to add a shield
nl: Dat zijn alle ingrediënten, ik heb moet alleen nog maar een schild toevoegen

en: I don't think I'll need the Phantasmal Shield anymore...
nl: Ik denk niet dat ik het spookachtige schild nog nodig zal hebben...

en: Please don't make another evil version of me...
nl: Gelieve niet nog een slechte versie van mij te maken...

en: What a fine looking shield
nl: Wat een mooi uitziend schild

en: But will it protect me from that dragon's flames?
nl: Zou het me kunnen beschermen tegen de vlammen van die draak?

en: I guess there's only one way to find out...
nl: Ik geloof dat er maar één manier is om daar achter te komen...

en: The book said it was sealed below a fortress
nl: In dat boek stond dat het onder een fort was opgesloten

en: If it is this one then the only two places it could be are the catacombs and the dungeon
nl: Indien het dit is, dan kan het maar op twee mogelijke plaatsen zijn: de catacomben of de gevangenis

en: I should start my search there
nl: Ik zal mijn zoektoch daar beginnen

en: I don't have all the ingredients yet.
nl: Ik heb nog niet alle ingrediënten.

en: The book said I needed to find the following
nl: In het boek stond dat ik volgende zaken nodig zijn

en: The keepsake of the warrior that previously defeated it
nl: Het aandenken aan een krijger die het eerder versloeg

en: Hopefully I'll never have to use this again
nl: Hopelijk hoef ik het nooit meer te gebruiken

en: I should create the disintegration shield and rescue my Dad before I go chasing after that dragon
nl: Ik moet eerst het schild tegen het uiteenvallen creëren en mijn vader te redden voordat ik die draak verder achtervolg

en: I'm not taking any chances this time...
nl: Ik neem geen risico's deze keer...

en: Did it work?
nl: Werkte het?

en: I think it's safe now...
nl: Ik denk dat het nu veilig is...

en: I'll use my wooden shield...
nl: Ik zal mijn houten schild gebruiken...

en: Stupid thing. Maggie makes it all look so easy...
nl: Stom ding. Bij Maggie zag het er zo eenvoudig uit...

en: It's a cauldron. Maggie has one just like this
nl: Het is een ketel. Maggie heeft er net zo een

en: OK, that's the Gazer Eyeball and Tentacle added
nl: OK, het oog van de cycloop en de tentakel zijn toegevoegd

en: And the rest of the ingredients too
nl: En de rest van de ingrediënten

en: Aha! It's gone blue, just like the book said it would
nl: Aha! De kleur is nu blauw, precies zoals in het boek stond

en: Now to add the shield
nl: Voeg nu het schild toe

en: Uh-Oh...
nl: Oh oh...

en: I need all the main ingredients
nl: Ik heb all basis-ingrediënten nodig

en: 3 Gazer Eyeballs, 1 Red Sludge Tentacle and a spare shield
nl: 3 cyclopen-ogen, 1 tentekel van een rode slijm slak en een reserve schild

en: I also need to blend the eyeballs and the tentacle into a liquid
nl: Ik moet ook nog een vloeistof maken van de ogen en een voelspriet

en: I think it's dead
nl: Ik denk dat het dood is

en: Or at least as dead as a book can be
nl: Tenminste zo dood als een boek zijn kan

en: It might be safe to touch now
nl: Het zou nu veilig moeten zijn om aan te raken

en: This page just has a sequence of numbers scrawled on it
nl: Deze pagina bevat een reeks krabbels die op getallen lijken

en: I'll take it with me, it might come in handy
nl: Il zal het meenemen, het kan nog van pas komen

en: Besides, this thing nearly killed me twice, I should have some sort of trophy of my victory
nl: Trouwens, dit ding heeft me bijna twee keer vermoord , ik zou eigenlijk een soort van trofee als bewijs van mijn overwinning moeten hebben

en: I'll leave it alone, especially after what happened last time...
nl: Ik zal het laten voor wat het is, zeker na wat er vorige keer is gebeurd...

en: Hmm, what's that?
nl: Hmm, wat is dat?

en: It's a small statue. It must be the one that Olaf said he stole
nl: Het is een klein standbeeld. Het is waarschijnlijk het exemplaar waarvan Olaf zei dat hij het heeft gestolen

en: Well, since he's helping me get back to the sorceror, the least I can do is retrieve it for him
nl: Nou, aangezien hij me helpt naar de tovenaar te komen, is het minste wat ik kan doen het voor hem op te halen

en: Typical...
nl: Typisch...

en: Well, it might have just fallen further down into the cave, I'll just have to keep looking
nl: Nou ja, het zou kunnen dat het gewoon verder naar beneden in de grot is gevallen, ik zal verder moeten zoeken

en: Huh, déjà vu...
nl: Huh, ik geloof ik heb een déjà vu...

en: It looks like there's a larger network of caves down there
nl: Het lijkt erop dat daarbeneden nog een groter gangenstelsel bestaat

en: Olaf did tell me to just get the horn and leave
nl: Olaf heeft gezegd dat ik alleen de hoorn op moet te halen en dan direct weer weg te gaan

en: This card is blank, I'll have to put some instructions on it to make it useable.
nl: deze instructiekaart is blanco, om hem te gebruiken moeten er instructies op staan

en: The sorceror will almost certainly destroy me if I confront him without the shield
nl: De tovenaar zal me vrijwel zeker vernietigen indien ik tegenover hem kom te staan zonder het schild

en: I'd better go and make it first
nl: Beter ga ik nu en doe het eerst

en: Glad to be out of there
nl: Blij dat ik daar uit ben

en: Now to get that shield back from my double...
nl: Nu dat schild terug zien te krijgen van mijn dubbelganger...

en: Find Evil Edgar
nl: Zoek de slechte ik van Edgar

en: Hey, those look familiar
nl: Hey, die komen me bekend voor

en: They look like hypnotic spores
nl: Ze zien eruit als hypnotische sporen

en: Borgan told me that they can temporarily trick certain creatures into thinking that you're not a threat and leave you alone
nl: Borgan vertelde me dat ze tijdelijk bepaalde wezens kunnen laten denken dat je geen bedreiging voor ze vormt en ze je met rust laten

en: Maybe they'll work on the creatures here...
nl: Misschien werken ze ook bij andere wezens hier...

en: Great, that worked!
nl: Geweldig, dat werkte!

en: What a terrible anthem though, almost completely random
nl: Wat een verschrikkelijk lied: Het klinkt volstrekt willekeurig

en: This looks like the keepsake
nl: Dit ziet eruit als een aandenken

en: Thank goodness for that, I really didn't want to have to open that coffin
nl: Gelukkig maar, ik zou die doodskist echt niet willen openen

en: Now to get out of here...
nl: Nu weg hier...

en: I've seen this type of metal before, it heats up really easily
nl: Ik heb deze soort metaal al eens eerder gezien, het smelt heel gemakkelijk

en: Maybe I can find a way to melt it...
nl: Misschien kan ik een manier vinden om het te smelten...

en: Cool, a giant sliding puzzle! I have one of these back home!
nl: Cool, een gigantische schuifpuzzel! Daarvan heb er thuis ook één!

en: Well, not a giant one, obviously...
nl: Nou, geen reus natuurlijk...

en: Push left, right, up or down to move the blocks
nl: Druk de pijltjestoetsen naar links, rechts, boven en onderen om een blok te verschuiven

en: Arrange the blocks so that the numbers 1 to 8 appear in order from left to right and the empty block is in the bottom right corner
nl: Schik de blokken zo dat de cijfers 1 tot 8 verschijnen in de volgorde van links naar rechts en het lege blok in de rechter benedenhoek is.

en: Press Attack to quit the puzzle
nl: Druk de aanvalstoets om de puzzle te verlaten

en: To get to the Forbidden Swamp I'll need to build a raft.
nl: Om het verboden moeras te kunnen bereiken heb je een vlot nodig.

en: I can build the raft if I chop down enough trees from the forest
nl: Ik kan een vlot bouwen als ik genoeg bomen omhak in het bos

en: I'm not going to the swamp without a sword and shield
nl: Ik ga niet het moeris in zonder zwaard en schild

en: Hey, what's this?
nl: Hey, wat is dat?

en: Looks pretty harmless, I'll try stepping on it
nl: Ziet er vrij onschuldig uit, ik zal eens proberen of ik er op kan staan

en: Wow! That was cool! This must be a mechanical teleporter.
nl: Wauw! Dat was cool! Dit is vast een mechanische teleporter.

en: I wonder if it works both ways...
nl: Ik vraag me af of het in beide richtingen werkt...

en: Horray!
nl: Hoera!

en: Not only is this going to save me a lot of walking, it's also loads of fun!
nl: Dit scheelt me niet alleen een heel eind lopen, het is ook heel plezierig!

en: There's a note in here
nl: Er zit een briefje in

en: It says the following:
nl: Het vermeldt het volgende:

en: Cheaters never prosper
nl: Valsspelers gaat het nooit voorspoedig

en: I saw this shield in the book about enchanting weapons
nl: Ik zag dit schild in een boek over betoverde wapens

en: It's a Phantasmal Shield
nl: Het is een spookachtig schild

en: The Phantasmal Shield will protect you from phantasmal forces
nl: Het spookachtige schild beschermt je tegen spookachtige krachten

en: In addition to this it can reflect phantasmal projectiles back at the owner
nl: Daarnaast kan het spookachtige projectielen terug naar de eigenaar weerkaatsen

en: Blocking at the last moment increases the power of the reflected projectile
nl: Door op het laatste moment pas af te weren, verhoogt de kracht van het gereflecteerde projectiel

en: Ugh, you have defeated me
nl: Oef, je hebt me verslagen

en: How...
nl: Hoe...

en: TALK! Where is my father?
nl: SPREEK OP! Waar is mijn vader?

en: I... I don't understand...
nl: Ik... ik begrijp het niet...

en: Last night you came to my village and kidnapped my father
nl: Gisteravond kwam je naar ons dorp en ontvoerde mijn vader

en: Where is he?
nl: Waar is hij?

en: I...
nl: Ik...

en: I have never been to your village
nl: Ik ben nog nooit in jullie dorp geweest

en: I don't know where your father is...
nl: Ik weet niet waar je vader is...

en: But if you didn't take my Dad
nl: Maar als jij mijn vader niet hebt ontvoerd

en: Found you!
nl: Ik heb je gevonden!

en: You survived?!
nl: Heb je overleefd?!

en: You sound surprised, I thought you'd have known considering we're the same.
nl: Je klinkt verbaasd, ik dacht dat je dat wel had geweten aangezien we hetzelfde zijn.

en: Except you're evil
nl: Behalve dat jij slecht bent

en: More evil
nl: Slechter

en: Whatever, now I...
nl: Hoe dan ook, nu moet ik...

en: What is all this stuff?
nl: Wat is dit allemaal?

en: Your experiment separated part of your conscious
nl: Je experiment heeft een deel van je bewustzijn gespleten

en: Yes I know that, you already told me
nl: Ja weet ik, dat heb je me al verteld

en: I'm still talking!
nl: Ik ben nog aan het woord!

en: There should only be one of us in this world: one body, one conscious
nl: Er heeft maar één van ons beiden bestaansrecht: Een lichaam, een bewustzijn

en: These machines will join us together
nl: Deze machine zal ons samenvoegen

en: The one on the left is for the original body, you
nl: Die aan de linkerkant is voor het origineel, jij dus

en: And the one on the right is for the new body, me
nl: En die aan de rechter kant is voor het nieuwe exemplaar, ik

en: You will go in the one on the left and I'll go in the one on the right
nl: Jij gaat in de linker en ik in de rechter

en: It will then merge your body into mine, leaving just me
nl: Onze lichamen worden dan samengevoegd, zodat alleen ik overblijf

en: Merge us together? Over my dead body!
nl: Ons weer samenvoegen? Over mijn lijk!

en: That was the plan. Since you're alive though, you've saved me the bother of having to drag your carcass all the way back here
nl: Dat was het plan. Aangezien je nog leeft, hoef ik niet je carcas de hele weg terug te dragen

en: Now get in the machine!
nl: Ga nu in de machine!

en: Wow, what a cool looking shield
nl: Wauw, what een cool schild

en: Hopefully this will protect me from that spell
nl: Hopelijk beschermt het me tegen die toverspreuk

en: But there's only one way to find out...
nl: Er is maar één manier om daarachter te komen...

en: Defeat the Sorceror
nl: Versla de tovenaar

en: It worked, I'm back!
nl: Het werkte, ik ben terug!

en: Now to create that shield and get that sorceror...
nl: Nu dat schild maken en die tovenaar tussen mijn vingers krijgen...

en: Create a Resist Disintegration Shield
nl: Maak een schild dat bestand is tegen uiteenvallen

en: Using an item you have picked up is simple
nl: Een opgeraapt item gebruiken is eenvoudig

en: Open your inventory ([INPUT_INVENTORY]) and use the arrow keys to highlight the bomb
nl: Open het inventaris venster ([INPUT_INVENTORY]) en gebruik de pijltjestoetsen om de bom te selecteren

en: Now press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE]) to select it
nl: Druk vervolgens de aanvalstoets ([INPUT_ATTACK]) of de item gebruiken toets ([INPUT_ACTIVATE]) om het te selecteren

en: Now close the inventory ([INPUT_INVENTORY])
nl: Sluit het inventaris venster weer ([INPUT_INVENTORY])

en: You can now use the item by pressing Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
nl: Nu kan het geselecteerde item worden gebruikt door middel van de item gebruiken toets ([INPUT_ACTIVATE])

en: Try it with the bomb, but make sure you stand well back!
nl: Probeer het met de bom, maar wees er zeker van dat je een veilige afstand in acht neemt!

en: While you are in the inventory screen, the action is paused so you can take your time
nl: Terwijl je het inventaris venster geopend is, pauseert het spel zodat je in alle rust een keuze kunt maken

en: Some items, such as health potions and weapons can be used in the inventory screen, so there is no need to exit the inventory
nl: Sommige items, zoals toverdranken en wapens kunnen direct worden gebruikt bij geopende inventaris

en: This generator looks OK, it just isn't on
nl: Deze generator ziet er OK uit, hij is alleen uitgeschakeld

en: I guess it powers that door, so I'll have to turn it on
nl: Ik vermoed dat het die deur van energie voorziet, dus moet ik het aanzetten

en: Turn on the generator?
nl: Schakel de generator in?

en: Where's the switch?
nl: Waar is de schakelaar?

en: Ah, here it is!
nl: Aha, hier is het!

en: I'll leave it alone for the moment
nl: Ik zal het laten voor wat het is op dit moment

en: Quickly turn left and right to shake off the slimes!
nl: Beweeg snel van links naar recht om de slijmers van je af te schudden!

en: Bow
nl: Boog

en: Press Action to interact
nl: Druk de actietoets om te interageren

en: %s is required
nl: %s vereist

en: Bomb
nl: Bom

en: Small Rock
nl: Kleine steen

en: Press Action to retrieve the Purple Gem
nl: Druk de actietoets om de paarse edelsteen te verkrijgen

en: Press Action to retrieve Tesla Pack
nl: Druk de actietiets om het Tesla Pack op te ontvangen

en: Press Action to replace Tesla Pack
nl: Druk de actietiets om het Tesla Pack te vervangen

en: Obtained %s
nl: Verworven %s

en: Complete
nl: Voltooid

en: %d more to go...
nl: nog %d te gaan

en: Used %s
nl: Gebruikt %s

en: Cannot equip items whilst transmogrified
nl: Items kunnen in betoverde toestand niet worden gerbuikt

en: Equipped %s
nl: Gebruik

en: Maximum health has increased!
nl: Toename van het maximaal aantal levens!

en: Bow will now fire %s
nl: Boog zal nu schieten %s

en: A bow is required to use this item
nl: Een boog is nodig om dit item te gebruiken

en: Cannot transmogrify here...
nl: Hier kan niet worden omgetoverd...

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Start a new game?
nl: Begin een nieuw spel?

en: Play the tutorial?
nl: Start de handleiding?

en: Exit the game?
nl: Spel verlaten?

en: Back
nl: Terug

en: Game Loaded
nl: Spel geladen

en: Game Saved
nl: Spel opgeslagen

en: Any unsaved progress will be lost
nl: Alle niet opgeslagen vorderingen zullen verloren gaan

en: Joy Button #%d
nl: Joy toets #%d

en: Press Action to talk to %s
nl: Druk de actietoets om te praten tegen %s

en: New Objective: %s
nl: Nieuwe opdracht: %s

en: Objective Completed: %s
nl: Opdracht voltooid: %s

en: This weapon is not having any effect...
nl: Dit wapen heeft geen enkele uitwerking...

en: Press Action to attach the Tesla Pack
nl: Druk de actietiets om het Tesla Pack aan te hangen

en: The Legend of Edgar
nl: De Legende van Edgar

en: %s is needed to activate this switch
nl: %s is nodig om deze schakelaar te activeren

en: Press Action to use this switch
nl: Druk de actietoets om de schakelaar te drukken

en: Press Action to save your game
nl: druk de actietoets om het spel op te slaan

en: %s is required to use this Pressure Plate
nl: %s is nodig om de druk plaat te kunnen gebruiken

en: %s is needed to open this door
nl: %s is nodig om de deur te openen

en: This door is locked
nl: Deze deur is vergrendeld

en: This teleporter is not active
nl: Deze teleporter is niet actief

en: Push Up or Down to use this lift
nl: Druk omhoog of omlaag om deze lift te gebruiken

en: This lift is not active
nl: Deze lift is niet actief

en: Cannot carry any more %s
nl: Kan niet meer %s dragen

en: Picked up %s x %d
nl: %s opgepakt x %d

en: Picked up %s
nl: %s opgepakt

en: %s is required to carry this item
nl: %s is nodig om dit voorwerp op te pakken

en: Storage Key
nl: Sleutel van de opslagruimte

en: Coal Bag Storage Switch Key
nl: Sleutel van de opslagruimte met de zak voor steenkool

en: Large Room Key
nl: Sleutel van de grote kamer

en: Coal Bag
nl: Zak voor steenkool

en: Forest Cell Key
nl: Sleutel van het boshuis

en: Wood Axe
nl: Hakbijl

en: Health Potion
nl: Toverdrank

en: Outflow Key
nl: Sleutel voor de afvoer

en: Flow Control Key
nl: Sleutel van de stroom controle kamer

en: Waste Processing Key
nl: Sleutel van de  afvalverwerking

en: Access Key 1
nl: Sleutel voor deur 1

en: Access Key 2
nl: Sleutel voor deur 2

en: Access Key 3
nl: Sleutel voor deur 3

en: Trap Door Switch Key
nl: Sleutel voor toegang tot het valluik

en: Coal
nl: Steenkool

en: Chopped Log
nl: houtblok

en: Green Gem
nl: Groene edelsteen

en: Red Gem
nl: Rode edelsteen

en: Blue Gem
nl: Blauwe edelsteen

en: Purple Gem
nl: Paarse edelsteen

en: Teleporter Key
nl: Sleutel voor de teleporter

en: New Game
nl: Nieuw spel

en: Tutorial
nl: Handleiding

en: Load Game
nl: Spel laden

en: Options
nl: Instellingen

en: About
nl: Informatie

en: Quit
nl: Spel verlaten

en: Configure Controls
nl: Toetsinstellingen

en: Configure Sound
nl: Geluidsinstellingen

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Show Hints
nl: Hints tonen

en: A potion which will transform you...
nl: Een toverdrank die je zal transformeren...

en: A potion which will restore 5 health points
nl: Een drankje herstelt 5 hartjes

en: A powerful bomb
nl: Een krachtige bom

en: A potion which renders you invisible to certain enemies
nl: Een toverdrank die je onzichtbaar maakt voor bepaalde vijanden

en: The eyeball from a Gazer
nl: Een cyclopen-oog

en: A Tesla Pack. It has no charge.
nl: Een Tesla Pack. Het is niet geladen.

en: A Summoner's Staff. It cannot be used by humans.
nl: Een toverstaf, die niet door mensen kan worden gebruikt.

en: A Tesla Pack. It is fully charged.
nl: Een Tesla Pack. Het is helemaal opgeladen.

en: An empty potion bottle
nl: Een lege fles

en: A bag of chicken feed
nl: Een zak met kippenvoer

en: A bag suitable for carrying coal
nl: Een zak om steenkool in te vervoeren

en: Basic Sword
nl: Eenvoudig zwaard

en: A Sword given to you by Jacob
nl: Het zwaard van Jacob

en: A bow
nl: Een boog

en: Small Wooden Shield
nl: Klein houten schild

en: A small shield that provides basic protection
nl: Een klein schild dat elementaire bescherming biedt

en: Normal Arrow
nl: Normale pijl

en: Normal Arrows
nl: Normale pijlen

en: An axe suitable for chopping trees
nl: Een bijl om bomen mee om te hakken

en: Pickaxe
nl: Pikhouweel

en: A pickaxe lent to you by Borgan
nl: Een van Borgan geleende pikhouweel

en: Fire Burner Key
nl: Sleutel van de brander

en: Potion Room Key
nl: Sleutel voor de toverdrank kamer

en: Surge Passage Key
nl: Sleutel voor de overspanningsdoorgang

en: Demolition Storage Key
nl: Sluetel voor de ontmantelingsruimte

en: No Objectives
nl: Geen opdrachten

en: Press Action to reset puzzle blocks
nl: Druk de actietoets om de puzzel resetten

en: Try hitting the skull...
nl: Probeer de schedel te raken...

en: This machine is not active
nl: Deze machine is inactief

en: Repeat the sequence
nl: Herhaal de reeks

en: Correct Sequence
nl: Korrigeer reeks

en: Incorrect Sequence
nl: Onjuiste reeks

en: The Legend of Edgar has encountered the following error
nl: De legende van Edgar heeft volgend probleem vastgesteld

en: Please report this error to Parallel Realities
nl: Meldt deze fout aub aan Parallel Realities

en: Venus Flytrap
nl: Vliegenvanger van Venus

en: Push Up or Down to raise or lower the platform
nl: Druk de pijltjes naar boven of naar beneden om het platform omhoog of omlaag te bewegen

en: Up
nl: Omhoog

en: Down
nl: Omlaag

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Jump
nl: Springen

en: Attack
nl: Aanvallen

en: Block
nl: Afweren

en: Action
nl: Actie

en: Use Item
nl: Item gebruiken

en: Previous Item
nl: Vorige item

en: Next Item
nl: Volgende item

en: Inventory
nl: Inventaris

en: Pause
nl: Pauze

en: Dead Zone
nl: Dode zone

en: Sound
nl: Geluid

en: SFX Volume
nl: SFX volume

en: Music Volume
nl: Muziek volume

en: Ice Spray
nl: IJsspray

en: Right Wing Lift Key
nl: Sleutel van de rechter vleugel

en: Mine Entrance Door Key
nl: Sleutel voor de toegangspoort van de mijn

en: Sewage Restricted Zone Key
nl: Sleutel voor het verboden rioolgebied

en: Fortress Main Key
nl: Belangrijkste sleutel van het fort

en: Teleporter Access Key 1
nl: Sleutel 1 voor toegang tot teleporter

en: Teleporter Access Key 2
nl: Sleutel 2 voor toegang tot teleporter

en: Teleporter Access Key 3
nl: Sleutel 3 voor toegang tot teleporter

en: Empty Bottle
nl: Lege fles

en: First Floor Key
nl: Sleutel voor de eerste verdieping

en: Press Action to retrieve %s
nl: Druk de actietoets om %s op te pakken

en: Tuning Fork
nl: Stemvork

en: Second Floor Keycard
nl: Keycard voor de tweede verdieping

en: Instruction Card #1
nl: Ponskaart #1

en: Instruction Card #2
nl: Ponskaart #2

en: Instruction Card #3
nl: Ponskaart #3

en: Instruction Card #4
nl: Ponskaart #4

en: Centurion Statue
nl: Standbeeld van een centurion

en: Spider Statue
nl: Standbeeld van een spin

en: Tortoise Statue
nl: Standbeeld van een schildpad

en: Scorpion Statue
nl: Standbeeld van een schorpioen

en: A Blue Gem
nl: Een blauwe edelsteen

en: A statue of a Centurion. It has 2 legs.
nl: Een standbeeld van een Centurion. Het heeft 2 poten

en: A Green Gem
nl: Een groene edelsteen

en: A Purple Gem
nl: Een paarse edelsteen

en: A Red Gem
nl: Een rode edelsteen

en: A statue of a Scorpion. It has 6 legs.
nl: Een standbeeld van een schorpioen. Het heeft 6 poten

en: A statue of a Spider. It has 8 legs.
nl: Een standbeeld van een spin. Het heeft 8 poten

en: A statue of a Tortoise. It has 4 legs.
nl: Een standbeeld van een schildpad. Het heeft 4 poten

en: A Tuning Fork
nl: Een stemvork

en: A chopped log
nl: Een houtblok

en: Narrator
nl: Verteller

en: Enter the directions
nl: Kies de richtingen

en: Out of space for instructions
nl: Geen ruimte meer voor instructies

en: Creates ice cubes that expand on contact with water
nl: Maakt ijsblokjes die uitzetten wanneer ze in contact komen met water

en: A bottle capable of capturing souls
nl: Een fles om geesten in op te sluiten

en: Cannot pick up %s. Inventory full
nl: Kan %s niet opakken. Inventaris is vol

en: Filling mine cart...
nl: Mijnwagen aan het vullen...

en: Out of arrows!
nl: Geen pijlen meer!

en: A bottle with a soul trapped inside
nl: Een fles met een opgesloten geest

en: Full Mine Cart
nl: Volle mijnwagen

en: Processing Lift Key
nl: Sleutel van de verwrkingslift

en: Right Grabber Key
nl: Sleutel van de rechter grijper

en: Left Grabber Key
nl: Sleutel van de linker grijper

en: Master Key
nl: Hoofdsleutel

en: An Oil Can
nl: Een olievat

en: Oil Can
nl: Olievat

en: A powerful repellent
nl: Een krachtig middel

en: Repellent
nl: Afweermiddel

en: Fortress Mine
nl: Mijn

en: Sludge Tentacle
nl: Voelspriet van een slak

en: A Red Sludge Tentacle
nl: Een voelspriet van een rode slak

en: Eyeball Smoothie
nl: Oogbollensmoothie

en: A liquid made from eyeballs and tentacles
nl: Een vloeistof van ogen en voelsprieten

en: Patching your save game. Please wait...
nl: Bezig met patchen van je save game. Een ogenblik geduld aub...

en: Now! Run while it's stunned!
nl: Nu! Ren zolang het is verdoofd!

en: I just need to find another shield to enchant
nl: Ik zal een ander schild moeten vinden om te betoveren

en: Its wounds are already healing...
nl: Zijn wonden zijn al helende...

en: If you compiled the game from source, you need to do a make install
nl: Als je de broncode van het spel hebt gecompileerd, moet een make installatie worden uitgevoerd

en: A Yellow Gem
nl: Een gele edelsteen

en: Failed to open PAK file %s
nl: Fout bij openen van PAK bestand %s

en: Find a way to remove the Gem...
nl: Probeer de edelsteen te verwijderen...

en: Press Action to retrieve the Yellow Gem
nl: Druk de actietoets om de gele edelsteen te ontvangen

en: Book
nl: Boek

en: Sign
nl: Bord

en: Note
nl: Notitie

en: Solve the sliding puzzle
nl: Los de schuifpuzzel op

en: The armour is too tough for them to penetrate...
nl: Het pantser is te dik voor hen om er door te dringen...

en: A length of rope
nl: Een stuk touw

en: A device for grabbing far away objects
nl: Een apparaat om objecten mee te grijpen

en: A bottle of pills that convert slime into water
nl: Een fles met pillen om slijm in water te veranderen

en: Tutorial Key
nl: Sleutel in de handleiding

en: Light Key
nl: Sleutel voor het licht

en: Rope
nl: Touw

en: Extend-O-Grab
nl: Uitbreiding voor grijper

en: Water Purifiers
nl: waterzuiveraars

en: Right Wing Key
nl: Sleutel van de rechter vleugel

en: Catapult Lift Key
nl: Sleutel van de katapult lift

en: Armoury
nl: Wapenkamer

en: Mine Cart
nl: Mijnwagen

en: %s has regained power
nl: %s is weer hersteld

en: An old shield found in the Armoury
nl: Een oud schild gevonden in de wapenkamer

en: A Sword that can be charged with lightning
nl: Een zwaard dat kan worden opgeladen met bliksem

en: A Sword imbued with the power of lightning
nl: Een zwaard met bliksemkracht

en: Lightning Sword
nl: Bliksemzwaard

en: INTRUDER!
nl: INDRINGER!

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Play Time: %s
nl: Speel duur: %s

en: Kills: %d
nl: Vijanden omgebracht: %d

en: Bats Drowned: %d
nl: Vleermuizen verslagen: %d

en: Times Eaten: %d
nl: Aantal keren opgegeten: %d

en: Distanced Travelled: %0.1fKM
nl: Afgelegde afstand: %0.1f km

en: Attacks Blocked: %d
nl: Afgeweerde aanvallen: %s

en: Time Spent As A Slime: %s
nl: Tijd als slijm doorgebracht: %s

en: Arrows Fired: %d
nl: Pijlen geschoten: %d

en: You found a secret!
nl: Je hebt een geheim ontdekt!

en: 10 charges remaining...
nl: 10 ladingen over...

en: %s is out of power
nl: %s zit zonder stroom

en: The damage from this weapon is being absorbed...
nl: Schade die dit wapen aanricht wordt geabsorbeerd...

en: Secrets Found: %d / %d
nl: Geheim ontdekt: %d / %d

en: Press Action to activate the Light Pillar
nl: Druk de actietoets om de lichtzuil te activeren

en: Removed %s
nl: %s verwijderd

en: Their partner will heal them when they fall...
nl: Hun partner zal hen genezen als ze vallen...

en: Super is ready...
nl: Het avondeten is klaar ...

en: Used Amulet of Resurrection
nl: Amulet der Wederopstanding gebruikt

en: Press Action to enter the Soul Merger
nl: Druk de actietoets om de zielen versmelter binnen te gaan

en: An IN Chamber and an OUT Chamber are required
nl: Een IN kamer en UIT kamer zijn nodig

en: One blow from the pickaxe should shatter it
nl: Eén klap met de pikhouweel zou het moeten verbrijzelen

en: Press Action to reprogram the Soul Merger
nl: Druk de actietoets om de zielenversmelter opnieuw te programmeren

en: Spanner is required
nl: Je hebt een steeksleutel nodig

en: Press Action to Cancel
nl: Druk de actietoets om af te breken

en: %s is needed to activate this Light Pillar
nl: %s is nodig om deze lichtzuil te activeren

en: I'm better than you in every single way...
nl: Ik ben beter dan jou op ieder vlak...

en: Get down from there!
nl: Kom naar beneden!

en: Stupid duds...
nl: Stomme blindgangers ...

en: Die!
nl: Sterf!

en: Arghh! My eyes!
nl: Aaah! Mijn ogen!

en: A spanner
nl: Een steeksleutel

en: An exploding Gazer Eyeball. A dud?
nl: Een exploderende cyclopen-oog. Een misser?

en: Automatically brings you back to life once if you die
nl: Indien je sterft brengt het je automatisch weer terug in leven

en: Flaming Arrows
nl: Vuurpijlen

en: A shield that can resist fire
nl: Een brandwerend schild

en: Solve the jigsaw puzzle
nl: Los de puzzel op

en: Try luring something else into the Ant Lion's pit...
nl: Probeer iets of iemand anders in de kuil van de mierenleeuw te lokken...

en: A piece of a puzzle
nl: Een puzzelstuk

en: The glass looks very weak now...
nl: Het glas ziet er nu erg zwak uit...

en: Press Escape to exit
nl: Druk Escape om

en: A beautiful ring
nl: Een prachtige ring

en: Normal Arrow is required
nl: Een normale pijl is vereist

en: Created %d Flaming Arrows
nl: %s vuurpijlen gemaakt

en: Press buttons to escape the snowball!
nl: Druk toetsen om aan de de sneeuwbal te ontsnappen!

en: A potion to create flaming arrows
nl: Een toverdrank om vuurpijlen te maken

en: An Armadillo Spike Ball. Scatters spikes when thrown
nl: Een opgerold Gordeldier met stekels. Strooit met stekels indien met ze wordt gegooid

en: Try getting the Borer to grab a bomb...
nl: Probeer de Borer te bemachtigen om een bom te grijpen...

en: Spores that will make certain monsters temporarily harmless
nl: Sporen die bepaalde monsters tijdelijk onschadelijk zullen maken

en: It's out of apples...
nl: De appels zijn op...

en: Failed
nl: Mislukt

en: Select a colour for every peg in the row
nl: Selecteer een kleut voor iedere pin in de rij

en: Press Action to retrieve the Horn
nl: Druk de aanvalstoets om de hoorn op te pakken

en: Attempts remaining: %d
nl: Resterende pogingen: %d

en: The pot is empty
nl: De pot is leeg

en: Your %s has been stolen!
nl: Je %s is gestolen!

en: <Empty>
nl: <Leeg>

en: The horn from a fearsome monster
nl: De hoorn van een angstaanjagende monster

en: A delicious apple
nl: Een heerlijke appel

en: A magical shell fragment from a Rampaging Master Tortoise
nl: Een magisch fragment van een wilde meester schildpad

en: A shield that can resist disintegration
nl: Een schild dat ontbinding kan weerstaan

en: Try using one of the artifacts to protect yourself...
nl: Probeer één van de kunstvoorwerpen te gebruiken om jezelf te beschermen

en: Failed to load game
nl: Spel laden mislukt

en: Your %s has been destroyed
nl: Je %s is vernietigd

en: Binding only works against weakened demons
nl: Verenigen werkt alleen met verzwakte demonen

en: Sends a weakened demon back to its own dimension
nl: Stuurt een verzwakte demon terug naar zijn eigen dimensie

en: A lump of highly poisonous meat
nl: Een brok zeer giftig vlees

en: Scrap of Paper
nl: Stuk papier

en: Creates a temporary shield that reflects magic spells
nl: Genereert een tijdelijk schild dat magische spreuken kan reflecteren

en: Protects against certain attacks. Stops working if you move
nl: Beschermd tegen bepaalde aanvallen, totdat je beweegt

en: Press Attack whilst Blocking to use your shield...
nl: Druk de aanvalstoets samen met de afweertoets om je schild te gebruiken...

en: Play Time
nl: Speeltijd

en: Kills
nl: Aantal gedood

en: Arrows Fired
nl: Afgevuurde pijlen

en: Distanced Travelled
nl: Afgelegde afstand

en: Attacks Blocked
nl: Afgerweerde aanvallen

en: Time Spent As A Slime
nl: Tijd verbracht als slijm

en: Secrets Found
nl: Ontdekte geheimen

en: Continues
nl: Aantal keren opnieuw begonnen

en: Defeated Bosses
nl: Verslagen eindbazen

en: Undefeated
nl: Aantal onverslagen vijanden

en: Defeated
nl: Aantal verslagen vijanden

en: Sorceror
nl: Tovenaar

en: Enough! Prepare to die...
nl: Genoeg! bereid je voor om te sterven...

en: Quickly turn left and right to remove the hold person spell!
nl: Beweeg snel van links naar rechts om de toverspreuk van je af te schudden!

en: Your shield is increasing in power...
nl: De kracht van je schild neemt toe...

en: The Legend of Edgar v%0.2f
nl: De Legende van Edgar v%0.2f

en: King Grub
nl: Koning Rups

en: The Golem
nl: Golem

en: Queen Wasp
nl: Koninginnebij

en: The Swamp Guardian
nl: De Moerasbewaarder

en: The Gargoyle
nl: De waterspuwer

en: The Blob
nl: De vlek

en: The Watchdog
nl: De waakhond

en: The Awesome Foursome
nl: Het fantastische viertal

en: The Phoenix
nl: De feniks

en: The Borer
nl: De boorkever

en: Evil Edgar
nl: Slechte Edgar

en: The Sewer Dweller
nl: De riool bewoner

en: The Salamander
nl: De salamander

en: The Black Book
nl: Het zwarte boek

en: The Sorceror
nl: De tovenaar

en: Became a legend
nl: Werd een legende

en: Defeated Chaos
nl: Versloeg chaos

en: Defeated the Sorceror
nl: Versloeg de tovenaar

en: Obtained the Dragon Shield
nl: Verzamelde het draken schild

en: Found all secrets
nl: Alle geheimen ontdekt

en: Walked 50km
nl: 50 km afgelegd

en: Fired 500 arrows
nl: 500 pijlen afgevuurd

en: Defeated 1000 enemies
nl: 1000 vijanden verslagen

en: Defeated 2000 enemies
nl: 2000 vijanden verslagen

en: Defeated the Black Book
nl: Het zwarte boek verslagen

en: Defeated Grimlore
nl: Grimlore verslagen

en: Defeated the Phoenix
nl: Fenix verslagen

en: Defeated Azriel
nl: Azrael verslagen

en: Defeated the Gargoyle
nl: De waterspuwer verslagen

en: Defeated a Rampaging Master Tortoise
nl: De wilde meester schildpad verslagen

en: Obtained the Lightning Sword
nl: Het bliksem zwaard verkregen

en: Opened the safe in the Library
nl: De safe in de bibliotheek geopend

en: Located the Occult Section
nl: De oculte afdeling gelokaliseerd

en: Met the Sorceror
nl: De tovenaar ontmoet

en: Obtained 10 Hit Points
nl: 10 hit punten verzameld

en: Obtained 20 Hit Points
nl: 20 hit punten verzameld

en: Rescued all of Jacob's chickens
nl: Alle kippen van Jacob gered

en: Fired 250 arrows
nl: 250 pijlen afgevuurd

en: Blocked 2000 attacks
nl: 2000 aanvallen afgeweerd

en: Continued 20 times
nl: 20 keer opnieuw begonnen

en: Drowned 20 Red Bats
nl: 20 rode vleermuizen verdoofd

en: Escaped the Dungeon
nl: Uit de gevangenis ontsnapt

en: Got eaten 5 times
nl: 5 keer opgegeten worden

en: Entered the Forbidden Swamp
nl: het verboden moeras binnen gegaan

en: Completed the Tutorial
nl: De handleiding voltooid

en: Obtained the Fire Shield
nl: Het vuurschild verkregen

en: Got to the Fortress
nl: Het fort bereikt

en: Defeated the Golem using only the grabbers
nl: Golem verslagen met alleen maar de grijpers

en: Defeated 100 enemies
nl: 100 vijanden verslagen

en: Defeated 200 enemies
nl: 200 vijanden verslagen

en: Defeated 500 enemies
nl: 500 vijanden verslagen

en: Defeated the Watchdog
nl: De waakhond verslagen

en: Defeated the Awesome Foursome
nl: Fantastische vier verslagen

en: Defeated the Blob
nl: De vlek verslagen

en: Defeated the Borer
nl: De borer verslagen

en: Defeated Evil Edgar
nl: Slechte Edgar verslagen

en: Defeated the Queen Fly
nl: De koninginnebij verslagen

en: Defeated the Golem
nl: De golem verslagen

en: Defeated the King Grub
nl: De koningsrups verslagen

en: Defeated Mataeus
nl: Mataeus verslagen

en: Defeated the Salamander
nl: De salamander verslagen

en: Defeated the Sewer Dweller
nl: De riool bewoner verslagen

en: Defeated the Forbidden Swamp Guardian
nl: De wachter van het verboden moeras verslagen

en: Read all of the Monster Compendium
nl: Het handboek over monster helemaal gelezen

en: Obtained the Amulet of Resurrection
nl: Amulet der Wederopstanding verkregen

en: Spent 10 minutes as a Slime
nl: 10 minuten als Slijm doorgebracht

en: Hidden Medal
nl: Verborgen medaille

en: A bell
nl: Een bel

en: Creates a save point at your current position
nl: Legt een herstelpunt aan van het spel op uw huidige positie

en: Your controls have been reversed!
nl: Je bediening is omgedraaid!

en: You cannot use this here
nl: Dit kun je hier niet gebruiken

en: You can only use this item in an empty space
nl: Dit item kan alleen gebruikt worden op een lege plaats

en: Bell
nl: Bel

en: A sheet of music
nl: Een partituur met muziek

en: Choose slot to save to
nl: Kies een positie om het spel op te slaan

en: Choose slot to load from
nl: Kies een spel om te laden

en: Press Action to go to %s
nl: Druk de actie toets om naar %s te gaan

en: the Village
nl: Het dorp

en: the Mine
nl: De mijn

en: the Forest
nl: Het bos

en: the Forbidden Swamp
nl: Het verboden moeras

en: the Cave
nl: De grot

en: the Fortress Outskirts
nl: De rand van het bos

en: the Sewer
nl: Het riool

en: the Fortress Basement
nl: De kelder van het fort

en: the Fortress Ground Floor
nl: de begane grond van het fort

en: the Laboratory
nl: Het laboratorium

en: the Library
nl: De bibliotheek

en: the Fortress Mine
nl: De mijn van het fort

en: the Armoury
nl: De wapenkamer

en: the Borer Cave
nl: de borer grot

en: the Catacombs
nl: De catacomben

en: the Study
nl: De studeerkamer

en: the Dungeon
nl: De gevangenis

en: the Frozen Wastes
nl: De bevroren riolering

en: the Outer Cave Network
nl: het buitenste grotten netwerk

en: the Inner Cave Network
nl: het binnenste grotten netwerk

en: the Graveyard
nl: Het kerkhof

en: the Left Tower
nl: De linker toren

en: the Right Tower
nl: de rechter toren

en: the Crypt
nl: De

en: Village
nl: Dorp

en: Mine
nl: Mijn

en: Forest
nl: Bos

en: Forbidden Swamp
nl: Verboden Moeras

en: Cave
nl: Grot

en: Fortress Outskirts
nl: Rand van het bos

en: Sewer
nl: Riool

en: Fortress Basement
nl: Kelder an het fort

en: Fortress Ground Floor
nl: Begane grond van het fort

en: Laboratory
nl: Laboratorium

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Borer Cave
nl: Borer grot

en: Catacombs
nl: Catacomben

en: Study
nl: Studeerkamer

en: Dungeon
nl: Kerker

en: Frozen Wastes
nl: Bevroren afval

en: Outer Cave Network
nl: Buitenste grotten netwerk

en: Inner Cave Network
nl: Binnenste grotten netwerk

en: Graveyard
nl: Begraafplaats

en: Left Tower
nl: Linkse toren

en: Right Tower
nl: Rechtse toren

en: The Observatory
nl: De  sterrenwacht

en: Crypt
nl: Crypte

en: Restart Checkpoint
nl: Punt om te herstarten

en: Cheats can only be enabled in-game
nl: Cheats kunnen alleen tijdens het spel worden gebruikt

en: Press any key
nl: Druk een toets

en: Cannot equip items whilst attacking
nl: kan geen items gebruiken gedurende een aanval

en: Continue
nl: Verder

en: Medals
nl: Medailles

en: Audio Quality
nl: Geluidskwaliteit

en: Infinite Health
nl: Oneindig aantal levens

en: Infinite Arrows
nl: Oneindig aantal pijlen

en: Lava is fatal
nl: Lava is dodelijk

en: Use Up and Down to select. Enter to change.
nl: Gebruik op en neer om te selecteren. Enter om te veranderen.

en: Interact
nl: Interageren

en: Use
nl: Gebruik

en: Please configure all controls
nl: Configureer alle toetsen a.u.b.

en: Quickly turn left and right to shake off the pieces!
nl: Beweeg snel van links naar rechts om alle stukken af te schudden!

en: Azriel
nl: Azraë

en: Until we meet again...
nl: Tot de volgende keer...

en: Ivan's keepsake
nl: Ivans aandenken

en: Selected %s
nl: %s geselecteerd

en: Press buttons to break the petrification!
nl: Druk een toets om de verstening op te heffen!

en: Completed the game with only 5 hit points
nl: Spel voltooid met maar 5 hit punten

en: Completed the game without continuing
nl: Spel voltooid zonder herstart

en: Accessed the Crypt
nl: De crypte bezocht

en: Quickly turn left and right to shake off the miniature gargoyles!
nl: Beweeg snel heen en weer om die mini-waterspuwers af te schudden!

en: Dragon Shield
nl: Drakenschild

en: A shield that can resist dragon breath
nl: Een schild dat de adem van een draak kan weerstaan

en: SMALL_FONT_SIZE and LARGE_FONT_SIZE must be specified when using a custom font
nl: SMALL_FONT_SIZE en LARGE_FONT_SIZE moeten worden gespecificeerd bij het gebruik van een aangepast lettertype

en: Enabling cheats will not allow you to achieve 100% completion in the game
nl: Het gebruik van cheats maakt dat je het spel niet 100% kunt voltooien

en: You got into the machine by yourself?! You're even stupider than I thought you were!
nl: Je bent zelf in de machine geklommen?! Je bent nog dommer dan ik dacht!

en: Stalagmite
nl: Stalagmiet

en: Burn to ashes!
nl: Verbrandt tot as!

en: Feel my power!
nl: Voel mijn kracht!

en: Suffer!
nl: Lijdt

en: Pathetic
nl: Zielig

en: Impale
nl: Spietsen

en: Confuse
nl: Verwarren

en: Darkness
nl: Duisternis

en: Hold Person
nl: Houdt persoon

en: A Sword of Legend
nl: Een legendarisch zwaard

en: Reflects phantasmal forces. Blocking at the last moment increases the power.
nl: Weerspiegelt geheimzinnige krachten. Blokkeren op het laatste moment verhoogt de afweerkracht.

en: Chaos has been subdued
nl: Chaos heeft zich aan je onderworpen

en: For now...
nl: Voor nu ...

en: Chaos will soon be free
nl: Chaos zal binnenkort zijn bevrijd

en: To terrorise the world once again
nl: Om de wereld opnieuw te terroriseren

en: Rift
nl: Scheur

en: Tendrils
nl: Ranken

en: Orbs
nl: Lichtbollen

en: I will destroy you!
nl: Ik zal je vernietigen!

en: He must have teleported me away with the last of his magic
nl: Hij moet me weg hebben geteleporteerd  met het laatste restje van zijn magie

en: Even though I didn't manage to slay him, he's now too weak to pose a threat to the world
nl: Hoewel ik er niet in geslaagd om hem te doden, is hij nu te zwak om een bedreiging voor de wereld te vormen

en: Time to get back to rescuing my father...
nl: Tijd om terug te gaan en mijn vader te redden...

en: It's sealed tight. I'm not getting back in there
nl: Het zit potdicht. Ik kom daar niet meer terug binnen

en: It's over
nl: Het is voorbij

en: Hey, what's that? It looks like a sword
nl: Hey, wat is dat? Het lijkt op een zwaard

en: This must be Ivan's sword
nl: Dat moet Ivans zwaard zijn

en: You... You will never defeat me
nl: Jij... Jij zal me nooit verslaan

en: I will escape this wretched place
nl: Ik zal deze jammerlijke plaats ontvluchten

en: Even if it takes me another 100 years
nl: Ook al kost het me nog eens 100 jaar

en: These chains won't hold me forever
nl: Deze ketens zullen me niet eeuwig vasthouden

en: Time to finish this. Prepare yourself!
nl: Tijd om dit af te maken. Wees bereid!

en: No! BANISH!
nl: Nee! Wees verbant!

en: What a horrible night
nl: Wat een afschuwlijke nacht

en: Edgar, I have to go out for a few hours
nl: Edgar,

en: You can stay up for another 30 minutes, but then you're to pack up your toys and go to bed
nl: Je kunt nog 30 minuten opblijven, maar dan pak je je speelgoed en ga je naar bed

en: The following morning...
nl: De volgende morgen...

en: Dad! Where are you?
nl: Papa, waar ben je?

en: It doesn't look like Dad came home last night
nl: Het lijkt er niet op, dat mijn vader gisteravond thuis is gekomen

en: His bed hasn't been slept in and my breakfast isn't ready
nl: Zijn bed is niet beslapen en mijn ontbijt is nog niet klaar

en: That can only mean one thing...
nl: Dat kan maar één ding betekenen...

en: He must have been kidnapped by that evil sorceror!
nl: Hij moet door die slechte tovenaar zijn ontvoerd!

en: Something very powerful was here
nl: Iets heel machtigs was hier

en: I can still feel the magical charge that it gave off
nl: Ik kan de magische lading nog steeds voelen die het heeft afgegeven

en: Whatever it was, it's long gone...
nl: Wat dat ook was, het is al lang weer verdwenen...

en: A magical knife conjured by Mataeus
nl: Een magisch mes bezworen door Mataeus

en: Magical Knife
nl: Magisch mes

en: Third Floor Passage Key
nl: Sleutel voor de doorgang op de derde verdieping

en: Third Floor Keycard
nl: Keycard voor de derde verdieping

en: Fourth Floor Keycard
nl: Keycard voor de vierde verdieping

en: Anti-Gravity Switch Key 1
nl: Eerste sleutel voor de anti-gravitatie schakelaar

en: Anti-Gravity Switch Key 2
nl: Tweede sleutel voor de anti-gravitatie schakelaar

en: Old Shield
nl: Oud schild

en: Old Key
nl: Oude sleutel

en: Lava Lift Key
nl: Sleutel voor de lava lift

en: Lift Key
nl: Sleutel voor de lift

en: Study Lift Key
nl: Sleutel van de lift in de studeerkamer

en: Conveyor Belt Key
nl: Sleutel van de transportband

en: Instruction Room Key
nl: Sleutel van de instructie ruimte

en: Full Soul Bottle
nl: Fles met een geest erin

en: Potion of Invisibility
nl: Toverdrank voor onzichtbaarheid

en: Potion of Transmogrification
nl: Toverdrank voor gedaanteverandering

en: Armadillo Spike Ball
nl: Opgerold gordeldier met stekels

en: Gazer Eyeball
nl: Cyclopen-oog

en: Apple
nl: Appel

en: Dud Exploding Gazer Eyeball
nl: Niet-geexplodeerde oogbol van een cycloop

en: Fire Shield
nl: Vuurschild

en: Edgar's_Father
nl: Edgars_vader

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Attribute of the Strong"
nl: Het is een boek geschreven door Stephen J Sweeney getiteld "The Attribute of the Strong"

en: Library Key
nl: Sleutel van de bibliotheek

en: Yellow Gem
nl: Gele edelsteen

en: Mandrake Root
nl: Mandragora-wortel

en: Mantis Fat
nl: Bidsprinkhanenvet

en: Condor Bones
nl: Botten van een aasgier
