edgar - en to pt_BR translation catalogue (1492 entries)

en: Thanks, this is perfect!
pt_BR: Obrigado, isto é perfeito!

en: Do you have everything you need now?
pt_BR: Você tem tudo que precisa agora?

en: I sure do
pt_BR: Certamente tenho.

en: So what happens now?
pt_BR: Então o que acontece agora?

en: We can get out of here! Where do you want to go?
pt_BR: Nós podemos sair daqui! Onde você quer ir?

en: Back to the fortress, I still need to rescue my Dad from the sorceror
pt_BR: De volta à fortaleza, eu ainda preciso resgatar meu pai do feiticeiro.

en: OK, remember what I told you about his disintegration spell?
pt_BR: OK, lembre-se que eu te disse sobre seu feitiço de desintegração?

en: I think so...
pt_BR: Eu acho que sim...

en: Go to the lab and combine that ring and your shield
pt_BR: Vá ao laboratório e junte aquele anel com o seu escudo

en: How?
pt_BR: Como?

en: Throw the shield and ring into the cauldron along with some mandrake root, that should do it
pt_BR: Lance o escudo e o anel no caldeirão junto com um pouco de raiz de mandrágora, isto deve bastar.

en: Nothing will go wrong this time!
pt_BR: Nada vai dar errado desta vez!

en: (I have the statue that Olaf stole)
pt_BR: (Eu tenho a estátua que Olaf roubou )

en: (Perhaps I should return it to him, he is saving me after all)
pt_BR: (Talvez eu devesse devolver isto a ele, ele está me salvando afinal)

en: (Then again, he did steal it, and I nearly died trying to get it)
pt_BR: (Então novamente, ele a roubou e eu quase morri tentando pegá-la)

en: Give the statue to Olaf?
pt_BR: Dê a estátua para Olaf?

en: I found this in the cave, is it the statue you took?
pt_BR: Achei isso na caverna, esta é a estátua que você levou?

en: Yes it is! Thanks for finding it!
pt_BR: Sim, é! Obrigado por encontrá-la!

en: I should be able to sell this for a decent price at the market
pt_BR: Eu poderia vender isso por um bom preço no mercado

en: (I think I'll keep it for myself)
pt_BR: (Acho que vou manter isso só para mim)

en: Ready to go?
pt_BR: Pronto para ir?

en: Return to the Fortress?
pt_BR: Voltar para a Fortaleza?

en: Not yet, there's something else I need to do
pt_BR: Ainda não, há algo que preciso fazer

en: OK, let me know when you're ready
pt_BR: OK, me avise quendo estiver pronto

en: Have you managed to find the horn yet?
pt_BR: Você ainda não encontrou o chifre?

en: Have you found everything yet?
pt_BR: Você ainda não encontrou tudo?

en: Not yet, I'm still looking
pt_BR: Ainda não, eu continuo procurando

en: OK, I've found everything now
pt_BR: OK, agora eu encontrei tudo

en: Another human, out here? How did you get out here?
pt_BR: Outro humano, aqui? Como você saiu?

en: I'm not sure, I think the sorceror sent me here, but he said he was going to kill me
pt_BR: Eu não tenho certeza, imagino que o feiticeiro me enviou para cá, mas ele disse que iria me matar

en: Hmmm, what's that on your hand?
pt_BR: Hmmm, o que é isso na sua mão?

en: This? This is just a ring I found in his fortress
pt_BR: Isto? Apenas uma anel que encontrei na fortaleza dele.

en: It looks like a ring of protection, it must have saved you. Why were you in his fortress?
pt_BR: Parece um anel de proteção, ele deve ter te salvado. Por que você esteve na fortaleza dele?

en: He's kidnapped my Dad and I was there trying to save him
pt_BR: Ele sequestrou meu pai e eu estava tentando salvá-lo

en: Well, it looks like the ring's power is almost completely gone
pt_BR: Bem, parece que o poder do anel está quase acabando

en: If he hits you with that spell again it will almost certainly kill you
pt_BR: Se ele jogar aquele feitiço em você novamente, certamente você morrerá

en: Something must have protected you from the spell. Were you wearing a pendant or a ring?
pt_BR: Algo deve ter protegido você do feitiço. você estava usando um pingente ou um anel?

en: I did find a ring in the fortress but it didn't seem to have any powers
pt_BR: Eu encontrei um anel na fortaleza mas ele não parecia ter nenhum poder

en: It might have been a ring of protection. I imagine that the protection would have been limited to a single use
pt_BR: Deve ter sido um anel de proteção. Imagino que a proteção deve ser limitada a uma única vez

en: What you could do though is combine the ring and your shield together to create a shield that will protect you from the spell
pt_BR: O que você pode fazer é juntar o anel e o seu escudo para criar um escudo que protegerá você do feitiço

en: Do you have any experience mixing spells?
pt_BR: Você tem alguma experiência em misturar feitiços?

en: Kind of, but the last time I tried creating a shield the spell backfired and...
pt_BR: Mais ou menos, mas da última vez que eu tentei criar um escudo o feitiço sai pela culatra e...

en: It created an evil version of yourself?
pt_BR: Ele criou uma versão má de você?

en: Yeah, how did you know?
pt_BR: Sim, como você sabe?

en: Where I'm from it used to happen at least once a month
pt_BR: De onde eu venho ele costuma aparecer pelo menos uma vez por mês

en: Why are you here?
pt_BR: Por que você está aqui?

en: The sorceror caught me looting his fortress and he banished me here
pt_BR: O feiticeiro me pegou saqueando a sua fortaleza e me baniu para cá

en: What did you steal?
pt_BR: O que você roubou?

en: It was a small golden statue, probably worth a lot of money
pt_BR: Uma pequena estátua de ouro, provavelmente vale muito dinheiro

en: I've been here for months now, but I've almost got all the ingredients I need to teleport back home
pt_BR: Eu estive aqui por meses, mas quase consegui todos os ingredientes que preciso para me teletransportar de volta para casa

en: I just need one more thing, but it's in a cave to the west and I have no weapons to protect myself
pt_BR: Eu só preciso de mais uma coisa, mas ela está em uma caverna à Oeste e eu não tenho armas para me proteger

en: But now you're here you can help me retrieve it
pt_BR: Mas agora que você está aqui você pode me ajudar a recuperá-la

en: I haven't gotten all my stuff back yet. I think everything's here though
pt_BR: Eu ainda não consegui todas minhas coisas de volta. Entretanto tudo está aqui

en: When I've found everything I'll come back
pt_BR: Quando eu encontrar tudo eu voltarei

en: OK, good luck!
pt_BR: OK, boa sorte!

en: What do you need?
pt_BR: Do que você precisa?

en: It's the horn from a particular type of monster
pt_BR: É o chifre de um tipo especial de monstro

en: There should be plenty of bones littered around so you shouldn't have to find one and kill it. Just get the horn and get out
pt_BR: Deve estar cheio de ossos amontoados então você não terá que encontrar um e matá-lo. Apenas pegue o chifre a saia

en: That's it?
pt_BR: Isto é tudo?

en: Well, my stock of logs is looking quite low, maybe you could get me some more while you're out?
pt_BR: Bem, estou com pouca lenha, você poderia me trazer um pouco enquanto está fora?

en: Don't even think about it, I'm fed up of chopping down trees and collecting logs!
pt_BR: Nem pensar, estou farto de cortar árvores e catar lenha!

en: OK, it was just a suggestion
pt_BR: OK, foi só uma sugestão.

en: Oh, you'll need this too
pt_BR: Oh, você vai precisar disto também.

en: Dip your arrows into it to turn them into fire arrows, it will help you burn down the vines blocking the entrance
pt_BR: Mergulhe suas flechas nele para transformá-las em flechar de fogo, isto o ajudará a queimar as videiras bloqueando a entrada

en: Thanks!
pt_BR: Obrigado!

en: Oh, one last thing.
pt_BR: Oh, mais uma coisa.

en: Don't hang around in that cave, the monsters that live in there are like nothing you'll have ever encountered before
pt_BR: Não vagueie pela caverna, os monstros que vivem lá não são como nada que você já tenha visto antes

en: Seriously, just get the horn
pt_BR: Serio, só pegue o chifre

en: Have I just sent a young boy to his death?
pt_BR: Será que acabei de enviar um jovem para a morte?

en: Sorry, did you say something?
pt_BR: Desculpe, você disse algo?

en: Huh?! Oh no, I was just practising the teleportation incantation...
pt_BR: Hã? Ah não, eu só estava praticando o encanto de teletransporte...

en: Yes, let's go
pt_BR: Sim, vamos.

en: OK, here goes nothing, good luck finding your father
pt_BR: Ok, de nada, boa sorte para encontrar o seu pai.

en: Thanks, Olaf
pt_BR: Obrigado Olaf.

en: This lift is not working. I won't be able to use it until I restore the power
pt_BR: Este elevador não está funcionando. Não vou conseguir usá-lo até restabelecer a força

en: Wow, a catapult!
pt_BR: Uau, uma catapulta!

en: The hinges look rusted though, I doubt it'll work until I get them fixed
pt_BR: As dobradiças parecem enferrujadas, duvido que funcione até que eu as conserte

en: It looks like the pulley for the drawbridge
pt_BR: Parece a polia para a ponte levadiça

en: The mechanism seems to be locked tight
pt_BR: Parece que o mecanismo está trancado.

en: It doesn't look too sturdy though, perhaps I can simply smash it...
pt_BR: Ele não parece muito resistente, talvez eu possa simplesmente esmagá-lo...

en: Maybe nobody heard that?
pt_BR: Por acaso alguém escutou aquilo?

en: Well, the drawbridge is down at any rate...
pt_BR: Bem, a ponte levadiça está abaixada de qualquer modo ...

en: Those flames are incredibly hot. I'll be burnt to cinders if I try and walk through them
pt_BR: Aquelas chamas são incrivelmente quentes. Eu serei queimado às cinzas se tentar atravessá-las

en: There must be a way to cool them down...
pt_BR: Deve haver um modo de resfriá-las...

en: The shield will protect you from most enemy attacks
pt_BR: Este escudo te protegerá da maioria dos os ataques inimigos.

en: Some enemy attacks cannot be blocked
pt_BR: Alguns ataques inimigos não podem ser bloqueados.

en: Environmental hazards, such as falling rocks, cannot be blocked
pt_BR: Perigos do ambiente, como pedras que caem, não podem ser bloqueados

en: To block an attack, press and hold block ([INPUT_BLOCK]).
pt_BR: Para bloquear um ataque, pressione e mantenha pressionado bloquear ([INPUT_BLOCK]).

en: You must be facing the attack to successfully block it
pt_BR: Você precisa estar de frente para o ataque para bloqueá-lo com sucesso.

en: Note that you cannot move whilst blocking, but you can face the other way. You also cannot block in the air
pt_BR: Perceba que você não pode se mover enquanto está bloqueando, porém você pode virar para o outro lado. Você tambm não pode bloquear no ar

en: Pick up the shield and continue to the right
pt_BR: Pegue o escudo e continue para a direita

en: It's a portrait
pt_BR: É um retrato.

en: Got it!
pt_BR: Entendi!

en: What a ridiculous amount of effort to go through just to get a statue...
pt_BR: Quanto esforço só para pegar uma estátua...

en: I'd better get out of here and get back to the Fortress...
pt_BR: É melhor sair daqui e voltar para a fortaleza

en: Drat, the drawbridge is up. There must be another entrance...
pt_BR: Droga, a ponte levadiça está levantada. Deve haver outra entrada...

en: Wait, what's that?
pt_BR: Espere. O que é aquilo?

en: Maybe I could tunnel my way in...
pt_BR: Talvez eu possa entrar por este túnel...

en: Oh, what's this?
pt_BR: Oh, o que é isto?

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Honour of the Knights"
pt_BR: É um livro de Stephen J Sweeney intitulado "The Honour of the Knights"

en: It's available on iBooks and the Amazon Kindle
pt_BR: Está disponível no iBooks e no Amazon Kindle

en: I'm not exactly sure what any of that means, but it sounds interesting
pt_BR: Não tenho certeza do que significa, mas parece interessante.

en: I might read that later...
pt_BR: Eu poderia ler mais tarde...

en: So, you escaped
pt_BR: Então você escapou

en: Yes I did, and my father wasn't there
pt_BR: Sim e o meu pai não estava lá.

en: Maybe you just didn't look hard enough
pt_BR: Talvez você só não tenha procurado direito

en: Have another look
pt_BR: Procure novamente

en: Maybe you should work on your spells
pt_BR: Talvez você deva praticar os seus feitiços

en: NOW TELL ME WHERE MY FATHER IS!
pt_BR: ME DIGA AGORA ONDE ESTÁ O MEU PAI

en: You annoying little brat
pt_BR: Você é um pirralho chato

en: I wouldn't be surprised if your father has abandoned you
pt_BR: Eu não ficaria surpreso se o seu pai tivesse te abandonado.

en: What?!
pt_BR: O quê?

en: I'll show you!
pt_BR: Eu vou te mostrar

en: That, was a mistake
pt_BR: Aquilo foi um erro

en: Die
pt_BR: Morra

en: That was odd, he was supposed to explode
pt_BR: Aquilo foi estranho. Ele deveria explodir.

en: Where did he go?
pt_BR: Onde ele foi?

en: That's it? Just this old shield? It doesn't look any better than my current one.
pt_BR: Então é Isso? Apenas este velho escudo? El não parece melhor do o meu.

en: Still, I'll hold onto it for the time being, it might come in handy
pt_BR: Mesmo assim, vou segurá-lo por enquanto, pode ser útil

en: Great, a spare shield!
pt_BR: Ótimo, um escudo de reserva!

en: I have everything I need now
pt_BR: Agora já tenho tudo o que preciso.

en: There's a cauldron in the Laboratory, I should head back there
pt_BR: Há um caldeirão no laboratório, eu deveria voltar lá

en: This doesn't look like a Fire Shield to me. I was really hoping to find one here too
pt_BR: Isto não se parece com um Escudo de Fogo para mim. Eu realmente esperava encontrar um aqui também

en: This shield doesn't even look any better than my current one.
pt_BR: Este escudo não parece melhor do que o meu.

en: I just need to create the liquid from the Sludge tentacle and Gazer eyeballs
pt_BR: Eu só preciso criar o líquido dos tentáculos do Sludge e dos olhos do Gazer

en: That's not a good sign...
pt_BR: Isto não é um bom sinal...

en: There's a note here
pt_BR: Tem uma anotação aqui

en: I've found a way to kill the Centurions
pt_BR: Encontrei um modo de matar os Centirions

en: They will reform unless one of their parts falls into the slime or lava
pt_BR: Eles irão se regenear a menos que uma de suas partes caia na lama ou na lava

en: I managed to retrieve two of the puzzle pieces before I was caught and locked in here again
pt_BR: Eu consegui recuperar duas das peças do quebra-cabeça antes que fosse pego e trancado aqui novamente

en: If I can break out of here again I'll be sure to escape
pt_BR: Se eu conseguir quebrar aqui novamente com certeza conseguirei escapar

en: Otherwise I hope another unfortunate victim will find this information useful
pt_BR: Entretanto, eu espero que outra vítima infeliz ache esta informação útil

en: There's a skull here
pt_BR: Há uma caveira aqui

en: Looks like he didn't manage to get out...
pt_BR: Parece que ele não conseguiu sair...

en: Leave now if you wish to live
pt_BR: Saia agora se você quiser viver

en: Go back now
pt_BR: Volte agora

en: If you proceed, I will fight you and destroy you. Flee now, while you can
pt_BR: Se você continuar eu vou lutar com você e destruí-lo. Fuja agora enquanto pode

en: You fool. Do you truly seek destruction?
pt_BR: Seu tolo. Você realmente procura destruição?

en: Then I shall destroy you!!
pt_BR: Então eu devo te destruir!!

en: Congratulations, you found a secret!
pt_BR: Parabéns, você descobriu um segredo!

en: There are many secrets in the main game so keep a look out for them
pt_BR: Há muitos segredos no jogo principal, portanto preste atenção e procure por eles

en: Here's a hint to get you started
pt_BR: Aqui vai uma dica para você iniciar

en: Although Jacob only requires you to catch 3 of his chickens, why not be nice to him and catch more? There are 10 wandering the map in all
pt_BR: Apesar de Jacob ter pedido para você resgatar somente 3 galinhas, por que não ser legal com ele e pegar mais? Há 10 galinhas vagando pelo mapa

en: You can pull some items around by pushing against them whilst holding down the Action button.
pt_BR: Você pode puxar alguns itens por aí empurrando-os enquanto mantém pressionado o botão de ação.

en: You can then pull it around until you let go of the Action button
pt_BR: Você pode então puxá-los por aí até soltar o botão de ação

en: Whatever that thing was it was draining the power from that generator and using it against me.
pt_BR: O quer que aquela coisa fosse ela estava drenando o poder do gerador a usando-o contra mim.

en: That might explain why that lift wasn't working. Defeating the other drainers should restore the power here.
pt_BR: Isto deve explicar porque o elevador não estava funcionando. Destruindo os outros drenos deve restabelecer a força aqui.

en: Defeat all Energy Drainers
pt_BR: Destrua todos os drenos de energia.

en: Use left and right to move the dial 1 unit at a time
pt_BR: Use esquerda e direita para mover o disco 1 unidade por vez

en: Make sure you keep count of how many times you move the dial since no on-screen notification is given
pt_BR: Certifique-se de lembrar da quantidade de vezes que você moveu o disco já que nenhuma indicação é mostrada na tela

en: When you think you've entered the combination correctly, press Attack to try and open the door
pt_BR: Quando você pensar que inseriu a combinação correta, pressione Ataque para verificar e abrir a porta

en: There's no way I'll be able to figure out the combination, I'll have to find out what it is
pt_BR: Eu nunca conseguirei descobrir a combinação, Eu vou ter que descobrir o que é isto

en: Keep practising!
pt_BR: Continue praticando!

en: Hi
pt_BR: Oi!

en: Hello Edgar
pt_BR: Olá Edgar

en: Can I borrow your shield?
pt_BR: Você pode me emprestar o seu escudo?

en: Off to practice your fighting skills?
pt_BR: Pronto para praticar as suas habilidades de luta?

en: Something like that
pt_BR: Mais ou menos isso

en: If you run me an errand then you can have the shield
pt_BR: Se você entregar um recado para mim eu te dou o escudo

en: What do I have to do?
pt_BR: O que tenho que fazer?

en: Go to the mine and collect me some coal
pt_BR: Vá até a mina e pegue um pouco de carvão para mim.

en: But we have plenty of coal!
pt_BR: Mas nós temos muito carvão.

en: Yes, but this is not any old coal, this coal is special, it burns hotter and lasts longer
pt_BR: Sim mas o carvão que quero que você pegue não é um carvão qualquer, ele  é especial. Ele produz mais calor e dura mais tempo.

en: I only need 10 pieces of the stuff, so it shouldn't take you very long
pt_BR: Eu só preciso de 10 pedaços dele, você provavelmente não demorará muito para conseguir

en: Make sure you put it in a bag, touching it for too long will be bad for your health
pt_BR: Certifique-se de pô-los em um saco pois tocá-los por muito tempo é prejudicial à saúde

en: Do you have a bag?
pt_BR: Você tem um saco?

en: No, you can probably find one in the mine though
pt_BR: Não, você provavelmente encontrará um na mina.

en: OK, I'll get the coal
pt_BR: OK. Eu vou pegar o carvão.

en: Here, take this pickaxe. You can use it to mine the coal and hack through any weaker walls you encounter
pt_BR: Aqui, pegue esta picareta. Você pode usá-la para minerar o carvão e quebrar qualquer parede quebradiça que encontrar.

en: You'll also need this key to get into the mine
pt_BR: Você também vai precisar desta chave para entrar na mina.

en: Collect 10 pieces of Coal
pt_BR: Pegue 10 pedaços de carvão

en: Thank you, Edgar, this coal is perfect! Hope the bats didn't scare you.
pt_BR: Obrigado Edgar, este carvão é perfeito. Espero que os morcegos não tenham te assustado.

en: The bats were the least of my worries...
pt_BR: Os morcegos foram a menor das minhas preocupações....

en: Say, I heard that something happened in that mine a few years ago
pt_BR: Digo, ouvi falar que algo aconteceu naquela mina poucos anos atrás

en: Er, yeah, there was what you'd call an "incident", but that part of the mine was sealed up a long time ago
pt_BR: Ahhn, sim, houve o que chamaríamos de "incidente", mas aquela parte da mina foi lacrada há muito tempo

en: Right...
pt_BR: Certo...

en: Here, have my shield and have fun!
pt_BR: Aqui, pegue meu escudo a divirta-se!

en: Just stay away from the Forbidden Swamp
pt_BR: Apenas fique longe do Pântano Proibido

en: Will do, can I hold on to your pickaxe for a while?
pt_BR: Eu ficarei, posso ficar com a sua picareta mais um tempo?

en: Sure thing, just bring it back in one piece
pt_BR: É claro, apenas me traga inteira novamente

en: Thanks, Borgan!
pt_BR: Obrigado Borgan!

en: Have you managed to find the coal yet?
pt_BR: Você ainda não encontrou o carvão?

en: A safe in a library? Bit of a cliché...
pt_BR: Um cofre em uma biblioteca? Meio clichê...

en: It looks too thick to break open, I'll have to open it using the combination
pt_BR: Ele parece muito grosso para quebrar, eu vou ter que abrí-lo usando a combinação

en: You must have the statue you wish to use highlighted in your inventory box
pt_BR: A estátua que você deseja utilizar deve estar destacada no seu inventário.

en: Huh, what's that?
pt_BR: Uou, o que foi aquilo?

en: ESCAPEE LOCATED
pt_BR: FUGITIVO LOCALIZADO

en: TARGET IS ARMED AND DANGEROUS
pt_BR: ALVO ESTÁ ARMADO E PERIGOSO

en: COMMENCING DESTRUCTION OF TARGET
pt_BR: INICIANDO DESTRUIÇÃO DO ALVO

en: I need a blank card to put the instructions on
pt_BR: Eu preciso de um cartão em branco para escrever as instruções

en: That smell...
pt_BR: Isso cheira...

en: It looks like...
pt_BR: Isto parece com...

en: It's as thick as...
pt_BR: Isto é tão grosso como...

en: And it tastes like...
pt_BR: E tem gosto de...

en: It is! It's naturally occurring Slime potion!
pt_BR: É! É naturalmente uma poção de Slime!

en: Gotcha!
pt_BR: Entendi!

en: Not so clever now are you?
pt_BR: Você não é tão inteligente agora?

en: I REALLY have to get out of here!
pt_BR: EU REALMENTE tenho que sair daqui

en: Hi Maggie
pt_BR: Oi Maggie

en: Oh Edgar, you're hurt! Let me heal your wounds
pt_BR: Oh Edgar, você está ferido! Deixe-me tratar os seus ferimentos

en: Thanks Maggie!
pt_BR: Obrigado Maggie!

en: Persistent aren't you?
pt_BR: Persistente você, não?

en: I don't know what you did last time, but trust me, you won't escape again!
pt_BR: Eu não sei o que você fez da última vez, mas acredite em mim, você não escapará novamente!

en: (Phew)
pt_BR: (Ufa)

en: (Hey, look at that, one of the orbs on the shield has lit up...)
pt_BR: (Ei, Olhe isto, um dos globos no escudo se iluminou...)

en: Your spell won't work against me any more
pt_BR: Seu feitiço não funcionará comigo nunca mais

en: Now, if you won't tell me the whereabouts of my father
pt_BR: Agora, se você não me disser onde meu pai está

en: I will have to beat it out of you
pt_BR: Eu vou ter que tirar isto de você

en: You will never get that chance
pt_BR: Você nunca terá esta chance

en: Grimlore, I summon you! Destroy this pest!
pt_BR: Grimlore, eu te convoco! Destrua esta peste!

en: Farewell, Edgar
pt_BR: Adeus, Edgar

en: Something's coming...
pt_BR: Algo está para acontecer...

en: That spirit isn't going to let me past, I'll have to find a way to get rid of it
pt_BR: Aquele espírito não vai me deixar passar, vu ter que achar um jeito de me livrar dele

en: This place doesn't look so bad...
pt_BR: Este lugar não parece tão ruim...

en: What was that?
pt_BR: O que foi aquilo?

en: There are two types of door in the game. Manual doors and Automatic doors.
pt_BR: Há dois tipos de portas no jogo. Portas manuais e portas automáticas.

en: Manual doors require keys to open them, Automatic doors require switches.
pt_BR: Portas manuais precisam de chaves para abri-las, Portas automáticas precisam de interruptores.

en: To open a locked door that you have the key for, simply walk into it. There is no need to have the key selected in your inventory.
pt_BR: Para abir uma porta trancada que você tem a chave, simplesmente ande até ela. Não há necessidade de ter a chave selecionada no seu inventário.

en: Open the door and continue to the right
pt_BR: Abra a porta e continue para a direita

en: Urgh, what happened?
pt_BR: Urgh, o que aconteceu?

en: Where am I?
pt_BR: Onde eu estou?

en: Now try out your shield
pt_BR: Agora teste o seu escudo

en: Block the pellets spat out by the plant and jump up to the next ledge
pt_BR: Bloqueie as pelotas cuspidas pela planta e pule para a próxima elevação

en: I can't believe he's gone
pt_BR: Eu não acredito que ele se foi

en: I tried so hard to find him
pt_BR: Eu me esforcei tanto para encontrá-lo

en: And I failed
pt_BR: E falhei

en: What am I going to do now?
pt_BR: O que eu vou fazer agora?

en: Edgar! Edgar, where are you?
pt_BR: Edgar! Edgar, onde você está?

en: That voice...
pt_BR: Aquela voz...

en: It can't be...
pt_BR: Pode ser...

en: Daddy!
pt_BR: Papai!

en: Jacob, I found him!
pt_BR: Jacob, eu o encontrei!

en: What are you doing here, son? It's dangerous, we have to leave
pt_BR: O que você está fazendo aqui filho? É perigoso, nós temos que sair daqui

en: I came to rescue you!
pt_BR: Eu vim para te resgatar

en: Eh? What are you... No, tell me later, let's go home
pt_BR: Ahn? O que você está... Não, conte-me depois, vamos para casa

en: I'll try again
pt_BR: Vou tentar de novo

en: Give up?
pt_BR: Desistir?

en: I'll figure this out another time
pt_BR: Vou descobrir isto uma outra hora.

en: I'll keep trying
pt_BR: Vou continuar tentando

en: This music sheet might be his anthem, I'll give it a go
pt_BR: Esta partitura pode ser seu hino, eu vou tentar

en: I need to find out what Ivan's anthem is
pt_BR: Eu preciso descobrir o que é o hino do Ivan

en: Randomly ringing bells isn't going to work...
pt_BR: Sinos que tocam aleatoriamente não vão funcionar

en: Something is etched on this door
pt_BR: Algo está gravado nesta porta

en: Enshrined in this tomb is the great warrior Ivan
pt_BR: Consagrado nesta sepultura está o grande guerreiro Ivan

en: Defeater of the evil dragon known as Chaos
pt_BR: Aniquilador do maligno dragão conhecido como Chaos

en: Access to his tomb is granted only to those who play his anthem
pt_BR: O acesso à sua sepultura só é permitido àqueles que tocam o seu hino

en: His anthem? How on earth am I going to figure that out?!
pt_BR: Seu hino? Como é que eu ou conseguir descobrir isto?!

en: This entire section is about monsters
pt_BR: Toda esta seção é sobre monstros

en: I don't have any reason to read these but I'll keep it in mind in case I do
pt_BR: Eu não tenho nenhuma razão para ler isto mas vou me lembrar caso precise

en: I wonder what other monsters there are...
pt_BR: Eu imagino que outros monstros existem...

en: Chaos is an ancient, evil dragon
pt_BR: Chaos é um antigo e maligno dragão

en: A dragon?! Dad told me they were all extinct!
pt_BR: Um dragão?! Meu pai me disse que eles estavam extintos!

en: For years he wreaked havoc across this land and took thousands of innocent lives, his fiery breath incinerated everything in its path
pt_BR: Durante anos, ele causou estragos em toda esta terra e levou milhares de vidas inocentes, seu hálito ardente incineraou tudo em seu caminho

en: Finally a brave warrior and a group of magicians managed to overwhelm and bind him
pt_BR: Até que um bravo guerreuro e um grupo de mágicos conseguiu dominá-lo e prendê-lo

en: They sealed the dragon away beneath an old fortress
pt_BR: Eles trancaram o dragão abaixo de uma velha fortaleza

en: It is believed he is still there
pt_BR: Dizem que ele ainda está lá

en: Slowly regaining his power until he is strong enough to break free and terrorise the world once again
pt_BR: Recuperando lentamente o seu poder até que ele esteja forte o suficiente para se libertar a aterrorizar o mundo novamente

en: Beneath an old fortress? Maybe they mean this one...
pt_BR: Abaixo de uma velha fortaleza? Talvez seja esta aqui...

en: If that dragon is regaining its power then it must be stopped before it's too late
pt_BR: Se o dragão está recuperando seu poder então ele deve ser parado antes que seja tarde demais

en: But if its breath destroys anything then I won't be able to protect myself
pt_BR: Mas se o seu hálito destrói qualquer coisa então eu não conseguirei me proteger

en: Unless...
pt_BR: A menos...

en: Grimlore is a creature from another dimension. It can be summoned using powerful dark magic
pt_BR: Grimlore é uma criatura de outra dimensão. Ele pode ser convocado usando magia negra poderosa

en: The most common reason to summon this beast is to act as a bodyguard
pt_BR: A razão mais comum para convocar esta besta é para que ela seja seu guarda-costas

en: There is no known way to kill Grimlore since upon sustaining critical injuries it will simply return to its own dimension
pt_BR: Ainda não se conhece uma maneira de matar um Grimlore já que se ele estiver muito ferido ele simplesmente voltará para a sua própria dimensão

en: But even injuring it is a monumental task. Anyone encountering this creature is advised to escape as quickly as possible
pt_BR: Mas mesmo feri-lo é uma tarefa monumental. Qualquer um que encontre uma criatura destas deve fugir o mais rápido possível

en: Or they will die very quickly
pt_BR: Ou eles morrerão muito rapidamente

en: Just like regular Summoners, Dark Summoners call in other beasts to do their bidding
pt_BR: Assim como Summoners comuns, Dark Summoner chamam outras bestas para fazer as suas ofertas

en: Additionally though they can teleport short distances to escape from their opponents
pt_BR: Além disso eles podem se teletransportar por curtas distâncias para escapar de seus oponentes

en: Their staff is highly magical and although it cannot be used by humans directly, its magical properties are used in spell creation
pt_BR: Sua equipe é altamente mágica e, embora não possam ser utilizadas diretamente por humanos, suas propriedades mágicas são utilizados na criação de feitiços

en: Pink Hoovers are small quadrupeds with a long snout
pt_BR: Pink Hoovers são pequenos quadrúpedes com um longo focinho

en: The primary purpose of the snout is to forage for food but it also serves as a defence mechanism
pt_BR: O principal objetivo do seu longo focinho é é procurar alimentos mas também serve como um mecanismo de defesa

en: and are more than capable of keeping a predator at bay by simply blowing them away
pt_BR: e são mais do que capazes de manter um predador na baía somente soprando-os para longe

en: Venus Flytrap, mobile
pt_BR: Venus Flytrap, Móveis

en: Mobile Venus Flytraps have evolved roots and are able to move to their food rather than waiting for it to come to them
pt_BR: Venus Flytraps móveis têm raízes evoluídas e são capazes de se mover para a sua comida ao invés de esperar por ela vir até eles

en: Their necks are incredibly elastic and are able to snap at their prey from a considerable distance away
pt_BR: Seus pescoços são incrivelmente elásticos e podem abocanhar suas presas de uma distância considerável

en: Master Tortoises are frightening beasts. Found in far away lands they possess the ability to change their heads
pt_BR: Master Tortoises são bestas assutadoras. Encontradas em terras muito distantes elas possuem a habilidade de trocar suas cabeças

en: They combine all the abilities of their cousins to breathe fire, create ice and electrify themselves
pt_BR: Elas combinam todas as habilidades de suas primas para cuspir fogo, criar gelo e eletrizar a si mesmas

en: And of course they are also impervious to attacks from matching elements, absorbing the energy to heal themselves
pt_BR: E claro, eles também são imunes a ataques de elementos correspondentes, absorvendo a energia para se curar

en: But additionally, if they receive too much energy from healing, they evolve and go on the rampage
pt_BR: Mas, além disso, se eles recebem muita energia de cura, elas evoluem em violência

en: In this state they will smash through any defence and produce Dark Matter which destroys anything it touches
pt_BR: Neste estado elas esmagarão qualquer defesa a produzirão matéria negra que destrói qualquer coisa que tocar

en: However, the shell of a rampaging Master Tortoise is highly magical and is an essential ingredient when creating powerful magics and items
pt_BR: Entretanto, o casco de uma Rampaging Master Tortoise é altamente mágico e é um ingrediente essencial para criar mágicas e itens poderosos

en: Red Grubs are more aggressive than their green counterparts and will attack anything they view as a threat
pt_BR: Red Grubs são mais agressivas que as suas colegas verdes a atacarão qualquer coisa que considerem uma ameaça

en: Upon reaching maturity they will form a cocoon and morph into a wasp
pt_BR: Ao atingirem a maturidade elas formarão um casulo e se transformarão em uma vespa

en: Some however will morph into a queen wasp. These queens can produce a mucus-like substance capable of holding its prey in place
pt_BR: Algumas, porém, irão se transformar em uma vespa rainha. Essas rainhas poderão produzir uma substância parecida com um muco capaz de manter a sua presa no lugar

en: Splitters are harmless monsters unless attacked.
pt_BR: Splitters são monstros inofensivos a menos que atacados

en: Upon sustaining too much damage they will split in two and attack their predator
pt_BR: Ao receber muitos ferimentos eles irão se dividir em dois e atacar o seu predador

en: If one of these sustains too much damage it will split once again
pt_BR: Se um destes receber muitos ferimentos ele se dividirá novamente

en: These versions are completely harmless and in this state can be simply stepped on
pt_BR: Estas versões são completamente inofensivas e neste estado você pode simplesmente pisar nelas.

en: If all its parts are still alive, a splitter will reform itself after a while and heal its wounds
pt_BR: Se todos os seus pedaços estiverem vivos, um divisor irá se regenerar após algum tempo e curará as próprrias feridas

en: Centurions are magically created creatures, usually dispatched as sentries or guards
pt_BR: Centurions são criaturas criadas por mágica, geralmente enviados como sentinelas ou guardas

en: Though slow moving, their massive size allows them to simply march through any defence
pt_BR: Apesar de se mover lentamente, seu enorme tamanho lhes permite simplesmente marchar através de qualquer defesa

en: Instead of arms, many have huge pile drivers which they use to shake the ground and disorientate threats
pt_BR: Ao invés de braços, muitos têm bate-estacas enormes que eles usam para tremer o chão e desorientar as ameaças

en: While Grey Centurions will be used to guard outer perimeters, Red Centurions are known to exist and are used to protect areas of great importance
pt_BR: Enquanto Grey Centurions são usados para proteger perímetros exteriores, Centuri]oes Vermelhos existem e são usados para proteger áreas de grande importância

en: Gazers are flying cycloptic creatures found in various places
pt_BR: Gazers são criaturas voadoras de um só olho encontrados em vários lugares

en: Their single eye is usually closed and they rely on sonar for movement
pt_BR: Seu único olho fica geralmente fechado e eles usam sonar para se movimentar

en: They use their strong sense of smell to look out for predator and prey alike
pt_BR: eles usam seu avançado faro para procurar por predadores e presas

en: Gazers attack (and defend themselves) by opening their eye which will dazzle anything looking at it
pt_BR: Gazers atacam (e se defendem) abrindo seu olho que irá ofuscar qualquer coisa que olhe para ele

en: This attack is only effective however if the victim is facing the Gazer
pt_BR: Este ataque só é efetivo se a vitima estiver de frente para o Gazer

en: A Gazer's eyeball contains magical properties and is a common ingredient in spell preparation
pt_BR: Um olho de Gazer contém propriedades mágicas a é um ingrediente comum na preparação de feitiços

en: Ah, here is a compendium of monsters
pt_BR: Ah, aqui está um compêndio de monstros

en: 34 volumes! How can there be so many monsters in the world?!
pt_BR: 34 volumes! Como pode haver tantos monstros no mundo?!

en: This might have come in handy when I was hunting for the Red Sludges
pt_BR: Isto pode se tornar útil quando estiver procurando pelos Red Sludges

en: Still, there might be something else in these books worth reading...
pt_BR: Ainda, deve haver algo neste livro que compense a leitura...

en: Looks like they're in alphabetical order though
pt_BR: Parece que eles estão em ordem alfabética

en: Unlike its green cousin, the Red Sludge stays deep underground and rarely, if ever, surfaces
pt_BR: Diferentemente do seu primo verde, o Red Sludge permanece no subsolo e raramente sobe, se sobe, à superfície

en: Its preferred habitat are dry and mineral rich areas and as a result have been found lurking in areas of mines abandoned by humans
pt_BR: Seu habitat natural é em áreas secas e ricas em minerais e como resultado foram achados à espreita em a´reas de minas abandonadas pelos humanos

en: They are very wary of humans and will attack on sight, usually vomiting up an acid which takes time to evaporate
pt_BR: Eles são muito cautelosos com os seres humanos e atacarão ao avistá-los, geralmente vomitando um ácido que leva tempo para evaporar

en: Great, that's all it says. I don't even know how to tell the difference between a male and female. I'll just to take a chance...
pt_BR: Ótimo, é tudo que diz. Eu ainda não sei a diferença entre um macho e uma fêmea. Eu vou dar uma chance...

en: Besides, what's the worst that could happen?
pt_BR: Além do mais, o que de pior pode acontecer?

en: I didn't see any Sludges in the mine when I went to get Borgan's coal and even if there were any I can't get back there since my raft sank
pt_BR: Eu não vi nenhum Sludge na mina quando fui pegar o carvão para o Borgan e mesmo que tivesse algum eu não poderia voltar lá já que minha jangada afundou

en: I'll have to find another mine around here...
pt_BR: Vou ter que encontrar outra mina aqui por perto...

en: The boss that was guarding the Mine wasn't in the previous version
pt_BR: O chefe que estava vigiando a mina não estava presente na versão anterior

en: Because it is in this version you won't be able to leave
pt_BR: Mas como ele está presente nesta versão você não conseguirá sair

en: You will now be transported outside
pt_BR: Agora você será transportado para fora

en: We apologize for the inconvenience
pt_BR: Pedimos desculpas pelo inconveniente

en: So you're back? Well this time, only one of us is getting out of here alive!
pt_BR: Então você voltou? Desta vez somente um de nós sairá vivo!

en: This library must have information on everything, so a book detailing the creation of a Shield of Dragon Fire Resistance must be here...
pt_BR: Esta biblioteca deve ter informações sobre todas as coisas. Então um livro que fale sobre a criação de escudos a prova de Fogo de Dragão deve estar aqui...

en: That dragon stuff sounded interesting, but I'll read about it after I've created the Fire Shield
pt_BR: Aquelas informações sobre os Dragões são interessantes, mas só vou lê-las depois de ter criado o Escudo de Fogo

en: I need to find 3 Gazer Eyes, 1 Red Sludge Tentacle and an extra shield to create a Shield of Fire Resistance
pt_BR: Eu preciso encontrar três olhos de Gazer, um tentáculo de Red Sludge e um escudo extra para criar um escudo resistente à fogo

en: Once I've found all these items I'll have to find a place to create the shield
pt_BR: Uma vez que eu tenha encontrado todos estes itens terei de achar um lugar para criar o escudo

en: That monster encyclopedia said the dragon's breath incinerated everything, but that warrior still managed to defeat it
pt_BR: Aquela enciclopédia de monstros informava que o hálito do dragão queimria qualquer coisa, mas aquele guerreiro conseguiu derrotá-lo

en: Maybe this book has information about creating a shield to resist dragon breath
pt_BR: Talvez este livro tenha informações sobre como criar um escudo resistente ao hálito do dragão

en: Shield of Dragon Fire Resistance
pt_BR: Escudo Resistente ao Fogo de Dragão

en: Creation of shields of dragon fire resistance require occult magics and very little is known about their manufacture
pt_BR: A criação de escudos resistentes ao fogo de dragão requer mágicas secretas e muito pouco é conhecido sobre a sua fabricação

en: Known ingredients include the shell fragment from a Rampaging Master Tortoise and the staff of a Dark Summoner
pt_BR: Os ingredientes conhecidos incluem um pedaço do casco de uma Rampaging Master Tortoise e a equipe de um Feiticeiro de Magia Negra

en: Drat, that's all it says
pt_BR: Droga, é tudo que ele diz

en: This library is huge though, there must be a book in this place that describes the process
pt_BR: Esta biblioteca é enorme, deve haver um livro aqui que descreva o processo

en: But I've looked everywhere, haven't I?
pt_BR: Mas eu procurei em todos os lugares, não procurei?

en: There's a book here about enchanting equipment
pt_BR: Tem um livro aqui sobre encantamento de armas

en: Maybe I can create a shield...
pt_BR: Talvez eu possa criar um escudo...

en: Swords... Armour... Wands...
pt_BR: Espadas... Armaduras... Varinhas...

en: Stupid book. It's not in order and there's no index
pt_BR: Livro Idiota. Não está em nenhuma ordem e também não tem um índice.

en: Here we go: Shields
pt_BR: Aqui vamos nós: Escudos

en: Shield of Fire Resistance
pt_BR: Escudo Resistente a Fogo

en: Ingredients
pt_BR: Ingredientes

en: One must gather the following
pt_BR: É preciso reunir o seguinte

en: The root of a Mandrake
pt_BR: A raiz de uma Mandrágora

en: The fat of a Mantis (left to stand for 3 months)
pt_BR: A Gordura de um louva-a-deus (envelhecida por 3 meses)

en: Powered Condor bones
pt_BR: Ossos de Condor Foritificados

en: 3 eyes of the Gazer
pt_BR: Três olhos de Gazer

en: The freshly cut tentacle from a female Red Sludge
pt_BR: Um tentáculo recém cortado de uma Red Sludge fêmea

en: The shield to apply the enchantment
pt_BR: O escudo que será encantado

en: Blend the Gazer eyes and Sludge tentacle into a smooth liquid
pt_BR: Misture os olhos de Gazer e os tentáculos de Sludge até obter uma mistura homogênea

en: Add the root, fat and bones into the cauldron and mix together with the blended Gazer eyes and Sludge tentacle
pt_BR: Adicione a raiz, a gordura e os ossos no caldeirão e misture com os os olhas de Gazer e com os tentáculos de Sludge que já haviam sido misturados

en: When the mixture turns bright blue, add the shield
pt_BR: Quando a mistura ficar azul brilhante adicione o escudo

en: There might be potions room or lab where I can find the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
pt_BR: Deve haver uma sala de poções ou um laboratório onde eu possa encontrar as raízes, a gordura e os ossos então eu não preciso me preocupar com isso

en: The lab probably has the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
pt_BR: O laboratório provavelmente tem as raízes, a gordura e os ossos wntão eu não preciso me preocupar com isso

en: And the Gazers hang around in the basement so that's not a problem
pt_BR: E os Gazers estão vagando no porão então isto não é um problema

en: What I do need to find is a Red Sludge, but I have no idea where to find one
pt_BR: O que eu preciso é encontrar um Red Sludge mas não tenho ideia de onde encontrar um

en: I can't use my current shield in the experiment in case it backfires so I'll have to find another one
pt_BR: Eu não posso usar o meu escudo atual nesta experiência já que algo pode dar errado. Então eu vou ter que encontrar outro

en: Obtain 3 Gazer Eyes
pt_BR: Obter três olhos de Gazer

en: Obtain 1 Red Sludge Tentacle
pt_BR: Obter um tentáculo de Red Sludge

en: Find another shield
pt_BR: Encontrar outro escudo

en: Blend eyeballs and tentacle
pt_BR: Misturar os olhos e o tentáculo

en: It's a book about enchanting equipment
pt_BR: É um livro sobre encantamento de armas

en: I don't have any reason to read this but I'll keep it in mind in case I do
pt_BR: Eu não tenho nenhum motivo para ler isto, mas vou guardá-lo para o caso de precisar

en: Hmm, I've looked everywhere and this appears to be everything
pt_BR: Hmm, eu olhei em todo o lugar e isto parece ser tudo

en: I guess the other things must have been destroyed when the sorceror used that spell
pt_BR: Imagino que as outras coisas foram destruídas quando o feiticeiro usou o encantamento

en: Now to find out where I am and how I can get back
pt_BR: Descobrir onde estou e como posso sair

en: If I can...
pt_BR: Se eu puder...

en: Huh, it's started to rain
pt_BR: Humm, começou a chover

en: I've been trapped down here for what seems like an eternity
pt_BR: Parece que estou preso aqui por uma eternidade

en: To get out of this place I need 3 Access Keys to work the lifts
pt_BR: Para sair daqui eu preciso de três Chaves de Acesso para ligar os elevadores

en: So far I have only found 1
pt_BR: Tão distante que eu só encontrei 1

en: To make matters worse, I can only reach some switches with a carefully placed arrow
pt_BR: Para piorar a situação eu só posso chegar a alguns interruptores com uma flecha cuidadosamente colocada

en: But spares aren't common and I have run out
pt_BR: Mas peças sobressalentes não são comuns e as minhas acabaram

en: If I don't find a way out of here soon, I fear I may starve
pt_BR: Se eu não encontrar um jeito de fugir daqui logo, temo que possa morrer de fome

en: If I don't get out of here I'll suffer the same fate...
pt_BR: Se eu não sair daqui eu vou ter o mesmo destino...

en: Collect 3 Access Keys
pt_BR: Coletar 3 Chaves de Acesso

en: This is a weak wall, it can be smashed down using the pickaxe
pt_BR: Esta é uma parede quebradiça, ela pode ser quebrada com a picareta

en: To use the pickaxe, press Attack ([INPUT_ATTACK])
pt_BR: Para usar a picareta, pressione Atcar ([INPUT_ATTACK])

en: Note that not all weak walls can be destroyed using the pickaxe
pt_BR: Perceba que nem todas as paredes quebradiças podem ser destruídas usando a picareta

en: Destroy the wall using the pickaxe and continue
pt_BR: Destrua a parede usando a picareta e continue

en: There, back to your own dimension
pt_BR: Lá, volte para a sua própria dimensão

en: Where did the sorceror go?
pt_BR: Para onde foi o feiticeiro?

en: Finally, we meet at last!
pt_BR: Finalmente nos conhecemos!

en: Who are you?
pt_BR: Quem é você?

en: My name is Edgar and I have spent the last [HOURS] hours trying to find you!
pt_BR: Meu nome é Edgar e eu gastei as últimas [HOURS] horas tentando encontrar você!

en: Fascinating. What do you want?
pt_BR: Fascinante. O que você quer?

en: I've come to rescue my father, tell me where he is!
pt_BR: Eu vim resgatar meu pai, me diga onde ele está!

en: Your father? My dear child, I do not have the foggiest idea what you are talking about
pt_BR: Seu pai? Pobre rapaz, eu não tenho a mínima ideia do que você está falando

en: But if he's anywhere, he'll be in my dungeon. Why don't you look there?
pt_BR: Mas se ele estiver em algum lugar, ele dever estar no meu calabouço. Você já procurou lá?

en: There's something moving around down there...
pt_BR: Há algo se movendo por aqui...

en: It might be an ant lion looking for food
pt_BR: Deve ser uma larva em busca de comida

en: If I go down there, it'll almost certainly eat me
pt_BR: Se eu descer lá, ela me comerá com certeza

en: Maybe I could lure something else into its pit...
pt_BR: Talvez eu pudesse atrair mais alguma coisa para o seu poço...

en: That's a lot of slime
pt_BR: Isto é muito limo

en: I don't think the Ice Spray will get across this since it only works on water
pt_BR: Eu acho que o Spray de gelo não vai atravessar isto já que ele só funciona na água

en: Slimes can only swim in water so that's not going to help either
pt_BR: Slimes somente podem nadar na água então não há nada para ajudar

en: I remember Borgan telling me how ironic that is
pt_BR: Eu me lembro de Borgan me contando o quão irônico isto é

en: I'll have to find something to help me get across...
pt_BR: Vou ter que encontrar algo que me ajude a atravessar...

en: It looks like it's tightly wedged in there. I can probably loosen it with the pickaxe...
pt_BR: Parece que ele está bem preso lá dentro. Eu provavelmente poderia soltá-lo com a picareta...

en: It looks like a blender. I could use this to liquidise something
pt_BR: Parece com um liquidificador. Eu poderia usar para liquidificar algo

en: I need a Red Sludge Tentacle and 3 Gazer Eyeballs to make the potion
pt_BR: Eu preciso de um Tentáculo de Red Sludge e três olhos de Gazer para fazer esta poção

en: I still need an Empty Bottle to put the potion in
pt_BR: Eu ainda preciso de uma garrafa vazia para guardar a poção

en: OK, here goes!
pt_BR: Ok, lá vai!

en: Some items in the game can be pushed and pulled
pt_BR: Alguns itens no jogo podem ser empurrados e puxados

en: To push an item, simply walk into it
pt_BR: Para empurrar um item, simplesmente ande até ele

en: To pull an item, walk into while holding down Action
pt_BR: Para puxar um item, ande até ele enquanto mantém pressionada a tecla Ação

en: You can then pull the item around until you let go of Action
pt_BR: Você pode então arrastar o item por aí até soltar a tecla Ação

en: Pull the box over the other side and use it to reach the ledge
pt_BR: Puxe a caixa até o outro lado e use-a para alcançar a elevação

en: Wow, a laboratory!
pt_BR: Uau, um laboratório!

en: I love watching Maggie make spells and potions, maybe I can make some of my own here!
pt_BR: I amo ver a Maggie fazendo feitiços e poções, talvez eu possa fazer algumas aqui!

en: Nowhere left to hide
pt_BR: Não sobrou nenhum lugar para se esconder

en: You defeated Grimlore? Impossible!
pt_BR: Você derrotou Grimlore? Impossivel!

en: He submitted to my sword just like everything else in this foul place
pt_BR: Ele se submeteu à minha espada exatamente com tudo neste lugar sujo

en: This is your last chance, tell me where my father is!
pt_BR: Esta é a sua última chance, diga-me onde meu pai está!

en: I DON'T KNOW WHAT YOU'RE TALKING ABOUT!
pt_BR: EU NÃO SEI DO QUE VOCÊ ESTÁ FALANDO!

en: LIAR! I've run out of patience, prepare to die!
pt_BR: MENTIROSO! Minha paciência chegou ao fim, prepare-se para morrer!

en: Very well. If that is your wish
pt_BR: Muito bem. Se é assim que você deseja

en: Many have suffered at my hand
pt_BR: Muitos sofreram nas minhas mãos

en: Your death will be quick, but extremely painful
pt_BR: Sua morte será rápida, mas extremamente dolorosa

en: I will add your head to the long line of foolish adventurers who have tried to best me
pt_BR: Sua cabeça ficará junto com a minha grande coleção de aventureiros tolos que tentaram me derrotar

en: Prepare yourself, Edgar
pt_BR: Prepare-se Edgar

en: Reset switches allow you to reset an object's position on the map
pt_BR: Reiniciar interruptores permitem à você reiniciar a posição dos objetos no mapa

en: If an object becomes unreachable then you can use the switch to put it back in its original place
pt_BR: Se não for possível alcançar um objeto você pode usar o interruptor para colocar o objeto novamente no seu lugar original

en: This book is different to the rest
pt_BR: Este livro é diferente dos outros

en: I can feel a powerful magic emanating from it
pt_BR: Eu posso sentir uma mágica poderosa emanando dele

en: A powerful evil magic
pt_BR: Uma magica poderosa maligna

en: Maybe I should leave it alone
pt_BR: Talvez eu devesse deixá-lo aqui

en: Still, I could be wrong, maybe it's not evil magic...
pt_BR: Espere, eu posso estar enganado, talvez a mágica não seja maligna...

en: Examine the book?
pt_BR: Examinar o livro?

en: What just happened?
pt_BR: O que aconteceu?

en: Maybe I shouldn't go around touching books that give off an evil aura
pt_BR: Talvez eu não devesse sair por aí tocando em livros que emanam um aura maligna

en: And spend more time looking for my Dad
pt_BR: E gastar mais tempo procurando pelo meu pai

en: This would have allowed you to fight Mataeus, but it looks like you've already defeated him...
pt_BR: Isto permitiria à você lutar com Mataeus, mas parece que você já o derrotou...

en: I'll leave it alone, I'm not getting a good feeling from it
pt_BR: Eu vou deixá-lo, não estou tendo um bom pressentimento

en: Oh great, I can barely see anything
pt_BR: Ahh ótimo, Eu mal posso enxergar

en: I'll have to be careful where I tread...
pt_BR: Vou ter que cuidar onde ando

en: Escape the Catacombs
pt_BR: Escapar das Catacumbas

en: He's through here, I can feel it
pt_BR: Ele está por aqui, posso sentir

en: There's no going back once I step through that door, I'd better make sure I'm ready
pt_BR: Desta porta pra frente não há como voltar. É melhor eu ter certeza que estou pronto

en: Enter the door?
pt_BR: Entrar na porta?

en: OK, here we go...
pt_BR: Ok, vamos lá...

en: Maybe I should prepare a little bit more first
pt_BR: Talvez eu deva me preparar um pouquinho mais primeiro

en: Press [INPUT_JUMP] when you have finished reading to go to the next dialog box
pt_BR: Pressione [INPUT_JUMP] quando tiver terminado de ler para ir à próxima caixa de mensagem

en: You can also move to the next dialog box by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]), Block ([INPUT_BLOCK]), Jump ([INPUT_JUMP]), Action ([INPUT_INTERACT]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
pt_BR: Você também pode avançar para a próxima caixa de mensagem pressionando Atacar ([INPUT_ATTACK]), Bloquear ([INPUT_BLOCK]), Pular ([INPUT_JUMP]), Ação ([INPUT_INTERACT]) ou Usar Item ([INPUT_ACTIVATE])

en: This is the tutorial for The Legend of Edgar. This tutorial will explain how to play the game.
pt_BR: Este é o tutorial do The Legend of Edgar. Este tutorial irá ensinar a você como jogar.

en: To exit this tutorial, press Escape and use the Up and Down arrow keys to choose an option. Press Return to select it.
pt_BR: Para sair do tutorial, pressione Esc e use as setas para cima e para baixo para escolher uma opção. Pressione Enter para selecioná-la.

en: To move Edgar left and right, use [INPUT_LEFT] and [INPUT_RIGHT].
pt_BR: Para mover Edgar para a esquerda e para a direita, use [INPUT_LEFT] e [INPUT_RIGHT].

en: To make Edgar jump, press [INPUT_JUMP]. You can move in the air when jumping.
pt_BR: Para o Edgar pular, pressione [INPUT_JUMP]. Você pode se mover no ar enquanto estiver pulando.

en: To interact with an item, press [INPUT_INTERACT]
pt_BR: Para interagir com um item, pressione [INPUT_INTERACT]

en: Walk over to the Action Point and press [INPUT_INTERACT]
pt_BR: Ande até o ponto de Ação e pressione [INPUT_INTERACT]

en: I need to recover my missing items before I can leave
pt_BR: Eu preciso recuperar meus itens perdidos antes que eu possa sair

en: Who dares pillage the tomb of the great warrior Ivan?
pt_BR: Quem ousa saquear o túmulo do grande guerreiro Ivan?

en: Who said that?
pt_BR: Quem disse isso?

en: Insolent cur, you will suffer for your disrespect
pt_BR: Cão insolente, você irá sofrer por seu desrespeito

en: I, am Azriel
pt_BR: Eu sou Azriel

en: I've managed to escape from my cell and am trying to find a way out
pt_BR: Eu consegui escapar da minha cela e estou tentando encontrar uma saída

en: I found a door blocked by a frame which you need to put 9 jigsaw puzzle pieces in
pt_BR: Achei uma porta bloqueada por uma moldura aonde você precisa colocar as nove peças do quebra-cabeça

en: The pieces are locked behind doors which seem to be linked to the Red Centurions
pt_BR: As peças estão trancadas atrás das portas que parecem ser ligadas aos Red Centurions

en: The Centurions appear to be indestructible however
pt_BR: Os Centurions parecem ser indestrutiveis entretanto

en: Unless I can find a way to destroy them I will die down here
pt_BR: A menos que eu possa achar um meio de destruí-los eu morrerei aqui

en: I'll find a way to destroy them
pt_BR: Vou encontrar um meio de destruí-los

en: I'm so close to rescuing Dad now...
pt_BR: Eu estou tão perto de resgatar meu Pai agora...

en: Find 9 Puzzle Pieces
pt_BR: Encontrou 9 peças do quebra-cabeças

en: Nothing happened. I don't think that's the right order
pt_BR: Nada aconteceu. Eu acho que esta não é a ordem correta.

en: There's another sign here
pt_BR: Há outra placa aqui

en: If the exit lift is out of order then proceed to the left
pt_BR: Se o elevador de saída está quebrado então vá para a esquerda

en: Warning : Exit route may be hazardous
pt_BR: Aviso: O caminho da saída pode ser perigoso

en: Maybe I should use the lift to get out
pt_BR: Talvez eu devesse usar o elevador para sair

en: Cool, it worked!
pt_BR: Legal, funcionou!

en: I'm not sure about the colour though, I thought it would be red?
pt_BR: Não tenho certeza sobre cor, penso que seria vermelho?

en: Maybe it's supposed to be yellow...
pt_BR: Talvez deveria ser amarelo...

en: I just need to find another shield to enchant...
pt_BR: Eu só preciso achar outro escudo para encantar...

en: Maybe that wasn't such a good idea after all...
pt_BR: Talvez sta não tenha sido uma boa ideia afinal...

en: Looks like I'll have to find another way to get past those fireballs
pt_BR: Parece que vou ter outro meio de passar por aquelas bolas de fogo

en: It's sleeping
pt_BR: Ele está dormindo

en: I'm safe anyway since it's in that cage...
pt_BR: Estou seguro já que ele está naquela jaula...

en: I don't want to go back to the swamp
pt_BR: Eu não quero voltar ao pântano

en: I'm pretty sure Dad's in the fortress
pt_BR: Eu tenho completa certeza que o papai está na fortaleza

en: Maybe I should check the swamp again...
pt_BR: Talvez eu devesse checar o pântano novamente

en: What was that?!
pt_BR: O que foi aquilo?

en: ...and when you didn't come home last night I set off to find you
pt_BR: ... e quando você não voltou para casa na última noite eu sai pra te encontrar

en: You went to the Sorceror's Fortress?!
pt_BR: Você foi para a Fortaleza do Feiticeiro?!

en: I thought he'd kidnapped you! Where were you?
pt_BR: Eu pensei que ele tivesse te raptado! Onde você esteve?

en: Erm... well you see
pt_BR: Ahn... Veja bem

en: When I went out last night I went to Jacob's for a couple of drinks
pt_BR: Quando eu saí aquela noite eu fui a casa do Jacob para tomar alguns dirnques

en: *cough*
pt_BR: *COF*

en: several drinks
pt_BR: vários drinques

en: On the way home I stopped by the well to have a drink of water
pt_BR: No caminho para casa eu parei próximo ao poço para beber um pouco de água

en: and I fell in
pt_BR: E então eu caí

en: What?
pt_BR: O que?

en: I fell down the well
pt_BR: Eu caí no poço

en: I was down there until only a couple of hours ago
pt_BR: Eu estava caído lá até poucas horas atrás

en: Are you kidding me?
pt_BR: Você tá de brincadeira?

en: I shouted down that well, didn't you hear me?
pt_BR: Eu gritei lá no poço, você não me ouviu?

en: I was out cold
pt_BR: Eu estaca congelando

en: Plus, the hangover was absolute murder
pt_BR: Além disso, a ressaca estava de matar

en: I crossed the swamp
pt_BR: Eu atravessei o pântano

en: Broke into the Sorceror's Fortress
pt_BR: Quebrou na fortaleza do Feiticeiro

en: Fought countless numbers of ferocious monsters
pt_BR: Eu lutei com incontáveis monstros ferozes

en: Got imprisoned in his dungeon
pt_BR: Fui aprisionado neste calabouço

en: And was teleported to another part of the world!
pt_BR: E fui teletransportado para outra parte do mundo!

en: I nearly died!
pt_BR: Eu quase morri!

en: Near misses don't count
pt_BR: Quase derrotas não contam!

en: Only the once though
pt_BR: Somente uma vez

en: [CONTINUE_COUNT] times according to my count
pt_BR: [CONTINUE_COUNT] de acordo com os meus cálculos

en: And after all that, when I defeated the Sorceror, he had no idea who you were
pt_BR: E depois de tudo isso, quando eu derrotei o feiticeiro, ele não tinha idéia de quem você era

en: You killed the Sorceror?!
pt_BR: Você matou o feiticeiro?!

en: I thought he'd kidnapped Dad!
pt_BR: Eu pensei que ele tivesse raptado o papai

en: Wow, that has to be the worst case of false accusation I think I'll ever hear!
pt_BR: Uau, acho que este foi o pior caso de falsa acusação de que já ouvi falar!

en: But more seriously, you disobeyed me, son
pt_BR: Mas falando sério, você me desobedeceu filho

en: I told you to never set foot in the Forbidden Swamp
pt_BR: Eu te disse para nunca ir até o Pântano Proibido

en: And for that, you'll have to be punished
pt_BR: E por isso você terá de ser castigado

en: But Dad...
pt_BR: Mas pai...

en: Be quiet!
pt_BR: Quieto!

en: I just need to think of something suitable...
pt_BR: Eu só preciso pensar em algo adequado...

en: Looks like your chickens have escaped from their pen again, Jacob
pt_BR: Parece que as suas galinhas escaparam do galinheiro de novo, Jacob

en: Actually, I think I know what your punishment is going to be...
pt_BR: Na realidade, eu acho que já sei qual castigo você receberá...

en: A jigsaw puzzle?!
pt_BR: Um quebra-cabeça?!

en: I'm not really a fan of these
pt_BR: Não é uma das coisas que eu mais goste

en: I prefer the sliding puzzles, like the one I had to solve to get the Lightning Sword
pt_BR: Eu prefiro os quebra-cabeças de deslizar, como o que eu tive que resolver para pegar a Espada Relâmpago

en: Still, it looks like this is the only way out
pt_BR: Ainda, parece que este é o único caminho para sair

en: Looks like I need 9 pieces to slot into the frame
pt_BR: Parece que eu preciso de nove peças para colocar na moldura

en: The frame is empty
pt_BR: A moldura está vazia

en: Hopefully the pieces I need are around somewhere, otherwise I'm going to die down here
pt_BR: Espero que as peças que eu precise estejam em algum lugar por aí, do contrário eu morrerei aqui em baixo

en: I've got all the pieces, I just need to place them in the frame and solve the puzzle
pt_BR: Consegui todas as peças, agora só preciso colocá-las no lugar certo na moldura e resolver o quebra-cabeça

en: Push left, right, up or down to move the cursor
pt_BR: Pressione as teclas Esquerda, Direita, Cima ou Baixo para mover o cursor

en: Press Attack to select the current piece and move it around
pt_BR: Pressione Atacar para selecionar a peça atual e movê-la

en: Press Attack again to stop moving the current piece
pt_BR: Pressione atacar novamente para parar de mover a peça atual

en: Press Action to quit the puzzle
pt_BR: Pressione Ação para desistir do quebra-cabeça

en: More water?!
pt_BR: Mais água?!

en: I don't think being able to turn into a Slime is going to help me here, since I might not be able to get back afterwards
pt_BR: Eu não acho que ser capaz de se transformar num Slime irá me ajudar de algum modo, já que pode ser que eu não consiga me transformar de volta depois

en: Those fish look quite dangerous too
pt_BR: Aqueles peixes parecem um bocado perigosos também

en: I'll have to find another way of getting across
pt_BR: Vou ter de encontrar outra maneira de atravessar

en: I'll have to find something to help me get across
pt_BR: Vou ter que encontrar algo que me ajude a atravessar

en: This is the last part of the tutorial and will teach you to block and attack enemies
pt_BR: Esta é a última parte do tutorial e irá ensiná-lo a bloquear e atacar os inimigos

en: First, you should equip the sword since it has more range and does more damage than the pickaxe
pt_BR: Em primeiro lugar, você portar a espada já que o alcance dela é mais e ela causa mais danos do que a picareta

en: Press [INPUT_INVENTORY] to view your inventory, highlight the sword and press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
pt_BR: Pressione [INPUT_INVENTORY] para ver o seu inventário, selecione a espada e pressione Atacar ([INPUT_ATTACK]) ou Usar Item ([INPUT_ACTIVATE])

en: Press [INPUT_INVENTORY] again to close your inventory
pt_BR: Pressione [INPUT_INVENTORY] novamente para fechar o seu inventário

en: Occasionally, slain enemies will drop health which will vanish after a few seconds, so pick it up quickly!
pt_BR: Ocasionalmente, inimigos mortos vão derrubar saúde que vai desaparecer depois de alguns segundos, pegue-a rapidamente!

en: If a bat is getting too close to you, hold block and it will harmlessly bounce off you
pt_BR: Se um morcego estiver chegando perto de você, pressione e mantenha pressionado Bloquear e ele irá rebater pra longe de você sem lhe causar danos

en: Now kill all of the bats in the area!
pt_BR: Agora mate todos os morcegos na área!

en: Aw, not again!
pt_BR: Oh, de novo não!

en: Collect 6 Chopped Logs
pt_BR: Pegar 6 toras

en: I need 6 Chopped Logs to build a raft
pt_BR: Eu preciso de 6 toras para construir uma jangada

en: This had better be the last time I have to do this...
pt_BR: É melhor que seja a última vez que eu tenho que fazer isso...

en: This must be the coal Borgan wants me to mine for him
pt_BR: Este deve ser o carvão que o Borgan me pediu

en: What the?!
pt_BR: Mas que?!

en: He looks just like me
pt_BR: Ele se parece comigo

en: AND HE HAS MY FIRE SHIELD!!
pt_BR: E ELE ESTÁ COM O MEU ESCUDO DE FOGO!!

en: Hey wow, what a cute little machine!
pt_BR: Ei, uau, que linda maquininha!

en: It's got a little slot on the back of it. I guess I put something in there to make it do stuff
pt_BR: Ele tem um pequeno encaixe na parte de trás do mesmo. Eu acho que pus algo coisa lá para ele fazer coisas

en: The robot uses instruction cards to move around
pt_BR: O robô usa cartões de instrução para se mover

en: Use the instructions to guide the robot to open areas that you cannot access
pt_BR: Use as instruções para guiar o robô para abrir áreas que você não tem acesso

en: However, since you can't read the instructions on the card, you will have to try them all out until one works
pt_BR: Entretanto, já que você não pode ler as instruções do cartão você terá que tentar todas até que uma funcione

en: If the robot doesn't reach its target, then it will return to its starting position allowing you to try again
pt_BR: Se o robô não alcançar o seu objetivo então ele irá retornar para o seu ponto de partida permitindo que você tente novamente

en: Ugh, I'm getting really fed up of waking up in strange places with my eyes spinning around
pt_BR: Ohh, estou ficando farto de acordar em lugares estranhos com os meu olhos girando para todo lado

en: Oh no, I'm trapped!
pt_BR: Oh não, eu fui pego!

en: There must be a way to get this door open
pt_BR: Deve haver um meio de abrir esta porta

en: Wait, perhaps that button unlocks it
pt_BR: Espere, aquele botão destrava a porta

en: If only I could reach it...
pt_BR: Se eu somente pudesse alcançá-lo

en: The pickaxe is one of many weapons you will encounter in the game
pt_BR: A picareta é uma das várias armas que você encontrará no jogo

en: You can use it as both a weapon and a tool
pt_BR: Você pode usá-lo tanto como arma como ferramenta

en: Pick up the pickaxe and continue to the next Action Point
pt_BR: Pegue a picareta e continue até o próximo Ponto de Ação

en: There's a draft here...
pt_BR: Há um rascunho aqui...

en: And one of these bricks is loose
pt_BR: E um destes tijolos está solto

en: Aha! It's a hidden passage!
pt_BR: Aha! É uma passagem secreta!

en: Hopefully this will lead me to the sorceror...
pt_BR: Esperemos que isto irá me levar ao feiticeiro ...

en: Phew, I'm glad to be out of there
pt_BR: Ufa, Estou contente por sair de lá

en: Now to get through this swamp
pt_BR: Agora para atravessar este pântano

en: Negotiate the Swamp
pt_BR: Negociar o pântano

en: There's a plaque here
pt_BR: Há uma placa aqui

en: Place the 4 statues in the correct order
pt_BR: Coloque as quatro estátuas na ordem correta

en: Strange creature...
pt_BR: Criatura estranha...

en: Soon we will be one again...
pt_BR: Em breve ele será um novamente...

en: Wait, something's wrong...
pt_BR: Espere, algo deu errado...

en: OH NO! THIS IS THE WRONG MACHINE!!
pt_BR: AH NÃO! ESTA É A MÁQUINA ERRADA!!

en: Phew, I feel whole again
pt_BR: Ufa, me sinto inteiro agora

en: And there's my Fire Shield!
pt_BR: E aí está o meu Escudo de Fogo

en: Hopefully this will get me past all those fireballs...
pt_BR: Espero que isto me faça passar por aquelas bolas de fogo...

en: Confront the Sorceror
pt_BR: Confronte o Feiticeiro

en: I should be safe up here, but I need to get rid of it
pt_BR: Eu deveria estar seguro aqui, mas preciso me livrar disto

en: This machine has a slot the same size as the cards. I guess I can use it to create new instructions.
pt_BR: Esta máquina tem um encaixe com o mesmo tamanho dos cartões. Acho que posso usá-los para criar novas instruções.

en: To create a new set of instructions you need to insert a blank card
pt_BR: Para criar um novo conjunto de instruções você precisa instruir um cartão em branco

en: You will then be prompted to input the directions for the robot to follow. This is done in the same way as the sequence doors
pt_BR: Então será solicitado que você forneça as instruções que o robô deve seguir. Isto é feito do mesmo modo que a sequência das portas

en: When you have finished inputting the directions, press Attack
pt_BR: Quando você tiver terminado de inserir as instruções, pressione Atacar

en: The robot will then follow the instructions on the card
pt_BR: O robô então irá seguir as instruções do cartão

en: If the directions aren't correct you can try again
pt_BR: Se as instruções não estiverem corretas você pode tentar de novo

en: That glass looks too thick for me to crack, I'll have to find some other way of shattering it...
pt_BR: Aquele vidro parece muito grosso para que eu quebre, vou ter de encontrar outra maneira de quebrá-lo...

en: Borgan said that a section of the mine was sealed up after an "incident"
pt_BR: Borgan disse que aquela parte da mina foi lacrada após um "incidente"

en: There must be something around here...
pt_BR: Deve haver alguma coisa por aqui...

en: Wow, what a nice ring
pt_BR: Uau, que anel legal

en: Hang on a second, Maggie told me to always ask if someone had lost something before taking it...
pt_BR: Espere um segundo, Maggie me disse para sempre perguntar se alguém perdeu alguma coisa antes de pegá-la...

en: ANYONE LOST A RING?!
pt_BR: ALGUÉM PERDEU UM ANEL?!

en: No one? Guess it's mine then!
pt_BR: Ninguém? Imagino que seja meu então!

en: You must have the instruction card you wish to use highlighted in your inventory box
pt_BR: Você deve estar com o cartão de instruções que você quer usar selecionado no seu inventário

en: Good riddance...
pt_BR: Já vai tarde...

en: OK, let's see if this works...
pt_BR: Ok, vamos ver se isto funciona...

en: I'll have no problem walking over this rope either, thanks to my tightrope walking skills
pt_BR: Eu não terei nenhum problema para caminhar nesta corda, graças a minhas habilidades para caminhar na corda bamba

en: And Dad said it'd never come in handy!
pt_BR: E o papai disse que isso nunca seria útil!

en: I need a length of rope to attach to the bolt
pt_BR: Eu preciso de um pedaço de corda para prender ao parafuso

en: It's a giant crossbow
pt_BR: É uma besta gigante

en: I could probably use it to create a bridge over those spikes
pt_BR: Eu provavelmente poderia usá-la para criar uma ponte sobre estes espinhos

en: I'll need some rope first though
pt_BR: Vou precisar de um pouco de corda antes

en: There's a sign here
pt_BR: Há uma placa aqui

en: If the lift is out of order then it must be reset
pt_BR: Se o elevador não estiver funcionando ele deve ser reiniciado

en: There are 4 reset switches along the lift shaft which must be reset
pt_BR: Há quatro interruptores de reinicialização próximo ao elevador que precisa ser reiniciado

en: Be sure to reset the lift to avoid a long walk back to the surface...
pt_BR: Certifique-se de reiniciar o elevador para evitar uma longa caminhada de volta à superfície...

en: I thought I felt something. There's a draft here...
pt_BR: Imagino que senti ago. Há um rascunho aqui...

en: Congratulations! Now you know the basics of playing you should try the main game
pt_BR: Parabéns, agora que você conhece o básico de como jogar você deveria tentar o jogo principal

en: If you want to replay this tutorial, press Escape and select Tutorial from the menu
pt_BR: Se você quer rever este tutorial, pressione Esc e selecione Tutorial no menu

en: To play the main game, press Escape and select New Game from the menu
pt_BR: Para acessar o Jogo principal, pressione Esc e selecione Novo Jogo no menu

en: There, the rope's firmly attached
pt_BR: Lá, a corda está firmemente fixada

en: I need to find some rope before I can fire it
pt_BR: Eu preciso achar um pouco de corda antes de conseguir atirá-lo

en: It's a Grappling Hook
pt_BR: É um gancho

en: I could probably use it to form a bridge to the other side, but there's no rope
pt_BR: Eu poderia provavelmente usá-la para formar uma ponte para o outro lado, mas não há nenhuma corda

en: It's an apple tree
pt_BR: É uma macieira

en: Shame it's not a banana tree, I don't like apples
pt_BR: Que pena que não é uma bananeira, eu não gosto de maçãs

en: There aren't any apples left
pt_BR: Não sobrou nenhuma maçã

en: It looks like there are some apples in it...
pt_BR: Parece que há algumas maçãs nela...

en: The door won't open, I guess I put in the combination incorrectly
pt_BR: A porta não abrirá, imagino que eu inseri a combinação incorreta

en: A lot of books
pt_BR: Muitos livros

en: Nothing of interest here though
pt_BR: Nada de interessante aqui

en: I need the shell of a Rampaging Master Tortoise, the staff from a Dark Summoner
pt_BR: Eu preciso de um caso de uma Rampaging Master Tortoise, a equipe de um Feiticeiro Negro

en: The keepsake of a warrior who has previously defeated the dragon
pt_BR: A lembrança de um guerreiro que já havia derrotado o dragão

en: The soul of a wandering spirit
pt_BR: A alma de um espírito errante

en: And a spare shield
pt_BR: E um escudo sobressalente

en: Once I have all of those items I need to place them in the cauldron...
pt_BR: Uma vez que eu tenha todos este itens eu preciso colocá-los no caldeirão...

en: This is a book about occult magic
pt_BR: Este é um livro sobre magia secreta

en: This is interesting:
pt_BR: Isto é interessante:

en: The shell fragment of a Rampaging Master Tortoise
pt_BR: O pedaço de casco de uma Rampaging Master Tortoise

en: The staff of a Dark Summoner
pt_BR: A Equipe de um Feiticeiro Negro

en: If the dragon has been defeated in the past then one must also gather
pt_BR: Se o dragão foi derrotado no passado então alguém deve conseguir novamente

en: The keepsake from a warrior that previously defeated it
pt_BR: A lembrança de um guerreiro que antes o derrotou

en: Once the ingredients have been gathered, they must be placed in the cauldron...
pt_BR: Uma vez que os ingredientes tenham sido ajuntados, eles devem ser posto no caldeirão...

en: Oh no, not again! I'm fed up of using that stupid cauldron!
pt_BR: Ahh não, de novo não! Estou farto de ter de usar este caldeirão idiota!

en: I've got the staff, but where do I find the shell or the keepsake?
pt_BR: Peguei a equipe, mas onde eu vou achar o casco ou a lembrança?

en: I've got the shell, but where do I find the staff or the keepsake?
pt_BR: Peguei o casco, mas onde vou achar a equipe ou a lembrança?

en: I've got the shell and the staff, but where do I find the keepsake?
pt_BR: Peguei o casco  e a equipe, mas onde vou encontrar a lembrança?

en: That's a lot of ingredients that I have no idea where to find...
pt_BR: Há muitos ingredientes que eu não tenho ideia de onde encontrar...

en: Hmm, this is new.
pt_BR: Hmm, isto é novo.

en: It doesn't look like it can hurt me though, but there's only one way to find out...
pt_BR: Não parece que possa me machucar, mas só há uma maneira de descobrir...

en: Those creepers look different to the others
pt_BR: Essas trepadeiras parecem diferentes das outras

en: They also look very dangerous...
pt_BR: Eles também parecem bem perigosos

en: That was easy! And I can always get back later!
pt_BR: Isto foi fácil! E eu sempre posso voltar mais tarde!

en: Oh....
pt_BR: Oh...

en: Guess I have no choice now.
pt_BR: Imagino que não tenho escolha agora.

en: Hang on Dad, I'm coming...
pt_BR: Aguente firme pai, estou indo...

en: Hey, a lightning sword!
pt_BR: Ei, uma espada Relâmpago

en: It looks a lot more powerful than my current sword too
pt_BR: Ela parece muito mais poderosa que a minha espada atual

en: With this I should be almost unstoppable
pt_BR: Com isto eu seria praticamente imbatível

en: Almost
pt_BR: Geralmente

en: The Lightning Sword has a limited number of charges and will lose its power when these charges are used up
pt_BR: A espada relâmpago tem um número limitado de cargas a perderá o seu poder quando estas cargas forem usadas

en: Enemies will randomly drop more charges when they are killed
pt_BR: Inimigos irão esporadicamente soltar mais cargas quando forem mortos

en: Note that if the sword completely loses its power it will revert to a regular sword with very little power until you can find more charges
pt_BR: Perceba que se a espada perder completamente o seu poder ela voltará a ser uma espada normal com muito pouco poder até que você encontre mais cargas

en: Have fun!
pt_BR: Divirta-se!

en: Thanks for rescuing my chickens, have you got me 2 logs from the forest yet?
pt_BR: Obrigado por resgatar minhas galinhas, você já pegou para mim as duas toras na floresta?

en: Thanks Edgar! My chickens are back and these logs will do me fine
pt_BR: Obrigado Edgar! Minhas galinhas voltaram e estas toras vão me ajudar bastante

en: Take this sword, may it serve you well!
pt_BR: Pegue esta espada, ela deve servir pra você!

en: Thank you!
pt_BR: Obrigado!

en: Thanks for the logs, have you had any luck with the chickens?
pt_BR: Obrigado pelas toras, você conseguiu pegar as galinhas?

en: I'll give you a sword if you get me 2 chopped logs from the forest and rescue at least 3 of my chickens
pt_BR: Eu vou te dar uma espada se você cortar pra mim duas toras na floresta e resgatar pelo menos 3 das minhas galinhas

en: Hello Edgar, what can I do for you today?
pt_BR: Olá Edgar, o que eu posso fazer por você?

en: Do you have a sword I can borrow?
pt_BR: Você tem uma espada para me emprestar?

en: I do have a sword and you can have it if you do something for me first
pt_BR: Sim, eu tenho uma espada e te empresto se você me fizer um favor antes

en: OK... what do I have to do?
pt_BR: OK... O que tenho que fazer?

en: Some of my chickens have escaped from their pen and I would be very grateful if you can get them back for me
pt_BR: Algumas das minha galinhas escaparam do galinheiro e eu ficaria muito grato se você pudesse me trazê-las de volta

en: I have set up some traps near their pen, you can lure them to the traps using this chicken feed. I don't need them all, but at least 3 would be very helpful. I can get the rest myself.
pt_BR: Eu armei algumas armadilhas próximo ao galinheiro, você pode atraí-las para as armadilhas usando esta ração para galinhas. Eu não preciso de todas elas, pelo menos 3 já seria bastante ajuda. As outras eu mesmo pego.

en: Not quite. Can you also get me some wood from the forest? 2 logs should be sufficient
pt_BR: Na realidade não. Você poderia me trazer um pouco de madeira lá da floresta? 2 toras são suficientes

en: Do you have an axe?
pt_BR: Você tem um machado?

en: Erm... I left my axe in the forest somewhere. It should still be there
pt_BR: Ahhn... Eu deixei o meu machado em algum lugar da floresta. Ele ainda deve estar lá

en: Isn't that forest dangerous?
pt_BR: Mas aquela floresta não é perigosa?

en: Not really, if anything gets in your way, just hit it with a weapon
pt_BR: Na verdade não, se algo atravessar o seu caminho apenas acerte-o com uma arma

en: Such as an axe?
pt_BR: Como um machado?

en: Yes, that would do the trick
pt_BR: Sim, isto serve

en: But seriously, there's nothing in there that can really harm you. That problem was dealt with a long time ago...
pt_BR: Mas falando sério, não há nada lá que possa realmente te ferir. Aquele problema foi solucionado há muito tempo atrás...

en: Good luck!
pt_BR: Boa sorte!

en: Collect 2 Chopped Logs
pt_BR: Pegar 2 toras

en: Rescue 3 Chickens
pt_BR: Resgatar 3 galinhas

en: Oh, thanks Edgar, I only needed 3, but thanks for the additional help!
pt_BR: Oh, obrigado Edgar, eu só precisava de três, obrigado por pegar as outras também!

en: Here, Maggie made me this health potion but I don't need it so why don't you have it?
pt_BR: Aqui, Maggie me fez esta poção de saúde mas eu não preciso dela, então porque você não pega pra você?

en: Thanks Jacob
pt_BR: Obrigado Jacob

en: Wow, you caught them all, thanks alot!
pt_BR: Uau, você pegou todas, muito obrigado!

en: Here, I have these for you
pt_BR: Aqui, eu tenho isto pra você

en: Maggie made me this health potion but you can have it
pt_BR: Maggie fez esta poção de saúde para mim mas você pode levá-la

en: And this is something very special
pt_BR: E isto é algo muito especial

en: May this help you on your way to becoming a strong warrior
pt_BR: Talvez isto te ajude na sua jornada de se tornar um poderoso guerreiro

en: You saved me a lot of time. Maggie made me something else but since you have been so helpful, you can have it.
pt_BR: Você me poupou muito tempo. Maggie me fez isso, mas como você foi tão prestativo pode pegar pra você.

en: These machines aren't working.
pt_BR: Estas máquinas não estão funcionando

en: It looks like a gem should fit in this hole, maybe I can find some replacements.
pt_BR: Parece que uma pedra preciosa encaixa neste buraco, talvez eu possa encontrar sobressalentes

en: Find 4 Gems
pt_BR: Encontre quatro pedras preciosas

en: Repair Generators
pt_BR: Consertar geradores

en: This centurion has no power
pt_BR: Este Centurion não tem poder

en: It's connected to this treadmill so I could probably charge it up with enough speed
pt_BR: Está conectado à esta esteira, provavelmente eu condiga carregá-lo com velocidade suficiente

en: I can't run in this armour, though
pt_BR: EU não posso correr com esta armadura

en: Plus, I'm tired from all this walking, jumping, fighting, swimming...
pt_BR: Além disso, estou cansado de toda esta caminhada, pulos, lutas, natação...

en: thinking, mining, chopping, pushing, pulling, carrying...
pt_BR: Pensar, minerar, cortar árvores, empurrar, puxar, carregar...

en: and catching chickens
pt_BR: a pegando cagilhas

en: I'll get something else to do it instead
pt_BR: Vou achar outra coisa para fazer

en: I'll find something else to work the treadmill for me
pt_BR: Vou achar outra coisa para usar a esteira para mim

en: Kill all Bats!
pt_BR: Mate todos os Morcegos!

en: This rock looks too strong for my pickaxe. I'll have to use something else to get through...
pt_BR: Esta pedra parece muito forte para a minha picareta. Vou ter que usar outra coisar para conseguir passar...

en: Looks like this wasn't such a good idea after all
pt_BR: Parece que esta não foi uma grande ideia afinal

en: There must be way out of here...
pt_BR: Deve haver um meio de sair daqui

en: Escape the Cave
pt_BR: Escapar da Caverna

en: Wow, that thing is huge!
pt_BR: Uau, aquela coisa é enorme!

en: I doubt my sword will even make a scratch, but I need to get past it...
pt_BR: Eu duvido que a minha espada vai sequer fazer um arranhão, mas eu preciso passar por isso...

en: Hmmm, maybe this scrap of paper is the combination
pt_BR: Humm, talvez este pedaço de papel seja a combinação

en: I'll give it a try
pt_BR: Vou tentar

en: Push left or right to move the dial 1 unit in that direction
pt_BR: Pressione a tecla Esquerda ou direita para mover o disco uma unidade naquela direção

en: When you think you've input the correct combination, press Attack to open the safe
pt_BR: Quando você achar que você inseriu a combinação correta, pressione Atacar para abrir o cofre

en: Is this what I think it is?
pt_BR: Isto é o que eu penso que é?

en: It is! It's an Amulet of Resurrection!
pt_BR: É! Isto é um amuleto de Ressurreição!

en: Borgan has one of these, but it's been used up. He must have had a lucky escape from something.
pt_BR: Borgan tem um desses, mas ele já foi usado. Ele deve ter tido a sorte de escapara de alguma coisa.

en: This should make my quest a lot easier
pt_BR: Isto deve fazer minha busca muito mais fácil

en: The Amulet of Resurrection will restore all your health once when it drops to 0
pt_BR: O Amuleto da Ressurreição irá restaurar toda a sua saúde uma vez quando ela cair para zero

en: However, it will not save you from anything that causes instant death, such as lava or certain boss attacks
pt_BR: Entretanto, ele não irá te salvar de nenhuma coisa que causa morte instantânea como lava ou certos ataques de Chefes

en: Me? I'm you!
pt_BR: Eu? Eu sou você!

en: No you're not, where did you come from?
pt_BR: Não você não é, de onde você vem?

en: When your stupid experiment failed, part of your conscious separated and created me
pt_BR: Quando a sua experiência idiota falhou, parte da sua consciência se separou de você e me formou

en: I'm like you in every way, just more evil
pt_BR: Eu sou igual a você de todos os modos, somente um pouco mais malvado

en: I'm not evil!
pt_BR: Eu não sou malvado!

en: Yes you are, you know that little part of you that enjoyed pulling the legs off insects?
pt_BR: Sim você é, Sabe aquela pequena parte de você que gosta de arrancar as pernas do sinsetos?

en: Hey, I don't do that anymore!
pt_BR: Ei, eu não fiz mais aquilo!

en: Oh sure, what about the [GAME_KILLS] creatures that you killed?
pt_BR: Ah claro, e o que você diz sobre as [GAME_KILLS] criaturas que você matou?

en: That was self defence!
pt_BR: Isto foi auto-defesa!

en: Did you try talking to them?
pt_BR: Você pelo menos tentou falar com elas?

en: You're crazy!
pt_BR: Você é louco!

en: No, I'm evil!
pt_BR: Não eu sou mau!

en: That's my shield! I need to it rescue my Dad!
pt_BR: É o meu escudo! Eu preciso dele para resgatar meu Pai!

en: Well it's mine now
pt_BR: Bem, agora isto é meu

en: Give it back!
pt_BR: Me devolva

en: Make me!
pt_BR: Me obrigue!

en: Fine, I will!
pt_BR: Tudo bem, se é o que você quer!

en: Loser
pt_BR: Perdedor

en: I'll collect his corpse later. The equipment in the lab should be enough for me to carry out my plan...
pt_BR: Eu vou pegar este cadáver depois. O armamento no laboratório deve ser suficiente para que eu cumpra meu plano...

en: This lift is controlled by that pressure plate, but I can't stand on it and use the lift at the same time
pt_BR: Este elevador é controlado por aquela placa de pressão, mas eu não posso permanecer em cima dela e usar o elevador ao mesmo tempo

en: I'll have to find something else to stand on the pressure plate for me...
pt_BR: Vou ter de achar outra coisa para ficar em cima da placa de pressão por mim...

en: To turn your normal arrows into flaming arrows, just use the flaming arrow potion in the inventory screen
pt_BR: Para transformar as suas flechas normais em flechas de fogo apenas use a poção de flechas de fogo na sua tela de inventário

en: To swap between firing normal arrows and flaming arrows, select the arrows in the inventory
pt_BR: Para alternar entre atirar flechas normais e flechas de fogo, selecione as flechas no inventário

en: Retrieve horn
pt_BR: Recupere o chifre

en: Push left or right to move the cursor
pt_BR: Pressione a tecla esquerda ou direita para mover o cursor

en: Press Attack to change the colour of the peg
pt_BR: Pressione Atacar para mudar a cor do prego

en: When you have selected all of the colours, move the cursor onto the question mark and press Attack
pt_BR: Quando você tiver selecionado todas as cores, mova o cursor até o ponto de interrogação e pressione Atacar

en: The number shown in the box is the number of pegs that are correctly placed
pt_BR: O número mostrado na caixa é o número de pregos que foram corretamente colocados

en: You have 10 attempts to guess the sequence
pt_BR: Você tem dez tentativas para adivinhar a sequência

en: Press Action to quit
pt_BR: Pressione Ação para desisitir

en: It's not working at the moment
pt_BR: Não está funcionando no momento

en: Maybe I should come back later...
pt_BR: Talvez eu devesse voltar mais tarde...

en: It's a giant mastermind puzzle!
pt_BR: É um Enigma de Senha gigante!

en: I used to play these all the time when we were travelling up to the big city
pt_BR: Eu costumava jogar isto todas as vezes quando estávamos viajando para a cidade grande

en: It doesn't look like it's working though
pt_BR: Não parece que está funcionando

en: It's petrified again
pt_BR: Está petrificado novamente

en: The water is full of those carnivorous fish
pt_BR: A água está cheia daqueles peixes carnívoros

en: From the looks of things I'll have to swim through the water to get to the other side
pt_BR: Pelo visto eu vou ter que nadar através da água para chegar ao outro lado

en: But the fish will go for me the moment I enter the water
pt_BR: Mas os peixes irão me pegar assim que eu entrar na água

en: I'll have to find a way to get rid of them...
pt_BR: Vou ter que arranjar um jeito de me livrar deles...

en: There, that's the hinges oiled. This should be as good as new now!
pt_BR: Lá, são as dobradiças lubrificadas. Isto deve servir muito bem agora!

en: The hinges are rusted, I'll need to find some oil before I can use it
pt_BR: As dobradiças estão enferrujados, eu vou ter de encontrar um pouco de óleo antes que eu possa usá-las

en: Here goes...
pt_BR: Lá vai

en: I still need a Fire Shield
pt_BR: Eu ainda preciso de um escudo de Fogo

en: I don't think my shield will protect me from those fireballs. I'll have to find a stronger one...
pt_BR: Eu acho que meu escudo não vai me proteger daquelas bolas de fogo, eu preciso achar um escudo mais forte...

en: Obtain a Fire Shield
pt_BR: Obter um escudo de Fogo

en: I need all 9 puzzle pieces
pt_BR: Eu preciso de todas as nove peças

en: I'm back in the Fortress, thank goodness for that
pt_BR: Estou de volta na fortaleza, graças à Deus por isso

en: But Dad wasn't in there, I looked everywhere and there was no sign of him
pt_BR: Mas o pai não estava lá, eu olhei por todo lugar e não havia sinal dele

en: The sorceror must have done something else with him, I'll have to go back and find out
pt_BR: O feiticeiro deve ter feito algo com ele, vou ter de voltar e decobrir

en: Return to the Study
pt_BR: Retornar para o estudo

en: Ouch, my head...
pt_BR: Ai, minha cabeça...

en: Oh no, I've lost all my equipment!
pt_BR: Oh não, perdi todo meu armamento!

en: Some of my stuff is over there...
pt_BR: Algumas das minhas coisas estão lá em cima...

en: If those items are in this wasteland then perhaps everything else is too
pt_BR: Se aqueles itens estiverem neste deserto então provavelmente todo o resto estará também

en: I'll have to try and retrieve as much as I can...
pt_BR: Eu vou ter de tentar e recuperar o quanto eu puder...

en: Retrieve items
pt_BR: Recuperar itens

en: That should do it. Hopefully that other lift by the Sewer should now be working
pt_BR: Isto deve ser suficiente. Espero que o elevador no pântano esteja funcionando agora

en: This looks like the horn that Olaf needs
pt_BR: Isto parece ser o Chifre que o Olaf precisa

en: I'll have to break it off somehow...
pt_BR: Eu vou ter que acabar com isso de algum modo...

en: Wow, I've never seen so many books in one place!
pt_BR: Uau, eu nunca vi tantos livros em um só lugar!

en: There must be information about every subject here, this could be useful...
pt_BR: Deve haver informações sobre todos os assuntos aqui, isto pode ser útil...

en: Hmmm, the air feels charged, it reminds me of Maggie's house when she was making spells. I should be careful.
pt_BR: Humm, o ar está carregado, me faz lembrar da casa da Maggie quando ela está preparando feitiços. Eu provavelmente deveria tomar cuidado.

en: The sorceror must have taken Dad to his castle. I'll have to rescue him from there.
pt_BR: O feiticeiro deve ter levado meu pai para o seu castelo. Vou ter de resgatá-lo de lá

en: The only way to get to the castle is through the Forbidden Swamp to the East.
pt_BR: A única maneira de chegar ao castelo é atravessando o Pântano Proibido ao Leste

en: There's a lake between the Village and the Swamp so I'll need a raft to get across.
pt_BR: Há um lago entre a Vila e o Pântano, então eu vou ter de construir uma jangada para conseguir chegar ao outro lado

en: I'll also need a sword and shield to defend myself. I can speak to Borgan and Jacob to get these though.
pt_BR: Eu também vou precisar de uma espada e de um escudo para me defender. Eu posso pedir para o Borgan e para o Jacob.

en: Talk to Borgan
pt_BR: Falar com o Borgan

en: Talk to Jacob
pt_BR: Falar com o Jacob

en: Cross the lake to the Swamp
pt_BR: Atravessar o lago para chegar ao pântano

en: Wait, what was that?
pt_BR: Espere, o que foi aquilo?

en: You again?!
pt_BR: Você de novo?!

en: What a hassle that was
pt_BR: Que trabalheira que foi

en: I don't think I'll find my Dad in here
pt_BR: Eu acho que não vou encontrar meu pai aqui

en: Maybe I should look somewhere else
pt_BR: Talvez eu devesse olhar em outro lugar

en: Still, there might be something in here worth my time...
pt_BR: Ainda assim, deve haver algo aqui que valha o meu tempo...

en: Hmmm.. I've been all around the fortress and there are no other doors leading off anywhere
pt_BR: Humm, eu olhei em todo o redor da fortaleza e não há outras portas que permitam sair em nenhum lugar

en: Maybe I should have another look in here...
pt_BR: Talvez eu devesse dar mais uma olhada aqui...

en: To pick up an item, simply walk into it. Any collectable items will be added to your inventory.
pt_BR: Para pegar um item apenas caminhe sobre ele. qualquer item que seja coletável será adicionado ao seu inventário.

en: You can view the contents of your inventory by pressing [INPUT_INVENTORY]
pt_BR: Você pode ver o conteúdo do seu inventário pressionando [INPUT_INVENTORY]

en: Whilst in the inventory, use the arrow keys to view the items.
pt_BR: Enquanto estiver no inventário use as teclas de seta para ver os itens.

en: You can use an item immediately by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
pt_BR: Você pode usar um item imediatamente pressionado Atacar ([INPUT_ATTACK]) ou Usar Item ([INPUT_ACTIVATE])

en: You can ready an item for use by pressing Block ([INPUT_BLOCK]) or Action ([INPUT_INTERACT])
pt_BR: Você pode preparar um item para ser usado pressionado Bloquear ([INPUT_BLOCK]) ou Ação ([INPUT_INTERACT])

en: You can also sort items in your inventory by using the Previous Item ([INPUT_PREVIOUS]) and Next Item ([INPUT_NEXT]) buttons
pt_BR: Você também pode ordenar os itens no seu inventário usando os botões Item Anterior ([INPUT_PREVIOUS]) e Próximo Item ([INPUT_NEXT])

en: Walk over the key to pick it up
pt_BR: Ande sobre a chave para pegá-la

en: So this is the Fortress.
pt_BR: Então esta é a fortaleza.

en: It looks like a lot of doors lead off to other areas, I should have a proper look around before I go anywhere else...
pt_BR: Parece que um monte de portas levam para outras áreas, eu deveria dar uma boa olhada ao redor antes de eu ir para outro lugar...

en: You can change all of the controls in the game by pressing Escape and selecting Options in the menu
pt_BR: Você pode mudar todos os controles do jogo pressionando Esc e selecionando Opções no menu

en: Select Configure Controls using the arrow keys and press Return
pt_BR: Selecione Configurar Controles usando as teclas de seta e pressione Enter

en: Use the arrow keys to select the control you want to change and press Return.
pt_BR: Use as teclas de seta para selecionar o controle que você quer alterar e pressione Enter

en: Next, press the key that you want to use instead.
pt_BR: Agora, pressione a tecla que você deseja utilizar para este controle

en: Regardless of what keys you choose, you can always navigate the menus using the arrow keys and Return
pt_BR: Independentemente de quais teclas você tenha escolhido, você sempre pode navegar pelos menus usando as teclas de setas e Enter

en: When you have finished configuring the keys, go right to the next Action Point
pt_BR: Quando tiver terminado de configurar as teclas, vá diretamente para o próximo ponto de Ação

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Third Side"
pt_BR: É um livro de Stephen J Sweeney intitulado "The Third Side"

en: That stuff looks dangerous, it'd probably eat through my armour in seconds
pt_BR: Aquilo parece perigoso, ele provavelmente comeria através da minha armadura em segundos

en: But I'll have to find a way across...
pt_BR: Mas eu preciso achar um meio de atravessar.

en: There, looks like the little guy is full and is sleeping it off
pt_BR: Lá, parece que o garotinho está cheio e dormindo

en: I should be able to get past him without any bother now
pt_BR: Eu deveria ser capaz de passar por ele sem ser incomodado agora

en: Hey, what's that?
pt_BR: Ei, o que foi aquilo?

en: It's a baby Hoover
pt_BR: É um bebê Hoover

en: I saw a grown up one in the big city when I went there with my Dad, they're completely harmless
pt_BR: Eu vi um crescido na cidade grande quando eu fui lá com o meu pai, eles são completamente inofensivos

en: I miss my Dad, I hope I find him soon...
pt_BR: Sinto falta do meu pai, espero que o encontre logo...

en: Why is it here? It must be frightened
pt_BR: Por que ele está aqui? Ele deve estar amedrontado

en: Hello little fella, are you lost?
pt_BR: Olá pequeno amiguinho, você está perdido?

en: Don't worry, I won't hurt you
pt_BR: Não se preocupe, eu não vou te machucar

en: I guess it's scared. I might be able to get past it if I give it some food
pt_BR: Acho que ele está assustado. Eu devo conseguir passar por ele se lhe dar um pouco de comida

en: They're vegetarians so I'll have to find some fruit or vegetables...
pt_BR: Eles são vegetarianos então vou ter que encontrar algumas frutas ou vegetais...

en: Wow, this place is empty!
pt_BR: Uau, este lugar está vazio!

en: I guess the sorceror has no need for weapons since he has magic
pt_BR: Imagino que o feiticeiro não precisa de armas já que ele pode usar magia

en: Still, there must be something of use in here
pt_BR: Ainda assim, deve haver algo útil aqui

en: I've already checked, he's not down there...
pt_BR: Eu já chequei, ele não está lá

en: I've heard of people falling into the well before, maybe Dad's in there...
pt_BR: Ouvi falar que algumas pessoas caíram no poço, talvez o pai esteja ali...

en: DAD!!!!! ARE YOU DOWN THERE?!!!!!
pt_BR: PAI!!!!! VOCÊ ESTÁ AÍ?!!!!!

en: Nothing. I guess I'll have to keep on looking
pt_BR: Nada. Acho que vou ter que continuar procurando

en: There's a note here too
pt_BR: Há uma anotação aqui também

en: The potion is perfect! Quaffing it will turn a human into a creature for a small amount of time
pt_BR: A poção é perfeita! Bebê-la irá transformar um ser humano numa criatura por um pequeno espaço de tempo

en: So far I can only transmogrify myself into one creature but with a bit more time anything should be possible
pt_BR: Até agora eu só posso me transformamos em uma criatura, mas com um pouco mais tempo qulquer coisa deve ser possível

en: There's a tiny bit left, it should be safe to drink
pt_BR: Ainda sobrou um pouquinho, deve ser seguro beber

en: OK, here goes nothing...
pt_BR: Ok, aqui não vai nada...

en: Urgh!! This is horrible!
pt_BR: Urgh!! Isto é horrivel

en: Borgan told me that Slimes can swim in water though, so maybe this will be useful...
pt_BR: Borgan me falou que aqueles Slimes podem nadar na água, então isto pode ser útil...

en: When transformed into a Slime, you can move around as normal. You can also swim in the water and use up and down to move around
pt_BR: Enquanto estiver transformado em um Slime, você pode ser mover normalmente. Você tambem pode nadar na água e usar as setas para cima e para baixo para se mover

en: Pushing up or jump will make you jump out of the water if you're near the surface
pt_BR: Pressionando para cima ou pular fará você pular para fora da água se você estiver próximo da superfície

en: Keep an eye on the timer at the bottom of the screen. When it reaches 0 you will automatically become human again
pt_BR: Cuide com atenção no Timer na parte de baixo da tela. Quando ele chegar a zero você automaticamente se transformará em humano novamente

en: Maybe this thing isn't so bad after all
pt_BR: Talvez isto não seja tão mau afinal

en: That's all the ingredients, I just need to add a shield
pt_BR: Aí estão todos os ingredientes, eu só preciso adicionar o escudo

en: I don't think I'll need the Phantasmal Shield anymore...
pt_BR: Eu acho que não vou precisar do Escudo Fantasmal mais...

en: Please don't make another evil version of me...
pt_BR: Por favor não faça outra versão má de mim...

en: What a fine looking shield
pt_BR: Que escudo bonito

en: But will it protect me from that dragon's flames?
pt_BR: Mas será que ele vai me proteger das chamas do dragão?

en: I guess there's only one way to find out...
pt_BR: Imagino que só tenha uma maneira de descobrir...

en: The book said it was sealed below a fortress
pt_BR: O livro dizia que ele havia sido trancado abaixo da fortaleza

en: If it is this one then the only two places it could be are the catacombs and the dungeon
pt_BR: Se é este então os dois únicos lugares onde ele pode estar são as catacumbas e o calabouço

en: I should start my search there
pt_BR: Eu deveria iniciar minha busca lá

en: I don't have all the ingredients yet.
pt_BR: Eu ainda não tenho todos os ingredientes

en: The book said I needed to find the following
pt_BR: O livro dizia que eu preciso encontrar o seguinte

en: The keepsake of the warrior that previously defeated it
pt_BR: A Lembrança de um guerreiro que jpa o derrotou

en: Hopefully I'll never have to use this again
pt_BR: Espero que eu nunca tenha que usar isso de novo

en: I should create the disintegration shield and rescue my Dad before I go chasing after that dragon
pt_BR: Eu poderia criar um escudo de desintegração e resgatar meu pai antes de ir caçar aquele dragão

en: I'm not taking any chances this time...
pt_BR: Eu não tenho nenhuma chance desta vez...

en: Did it work?
pt_BR: Funcionou?

en: I think it's safe now...
pt_BR: Imagino que é seguro agora...

en: I'll use my wooden shield...
pt_BR: Vou usar meu escudo de madeira...

en: Stupid thing. Maggie makes it all look so easy...
pt_BR: Coisa Idiota. Maggie faz tudo parecer tão simples...

en: It's a cauldron. Maggie has one just like this
pt_BR: É um caldeirão. A Maggie tem um igualzinho a este

en: OK, that's the Gazer Eyeball and Tentacle added
pt_BR: Ok, já adicionei os olhos de Gazer e os tentáculos

en: And the rest of the ingredients too
pt_BR: E o resto dos ingredientes também

en: Aha! It's gone blue, just like the book said it would
pt_BR: Aha! Está azul, exatamente como o livro falou que ficaria

en: Now to add the shield
pt_BR: Agora adicionar o escudo

en: Uh-Oh...
pt_BR: Uau...

en: I need all the main ingredients
pt_BR: Eu preciso de todos os ingredientes principais

en: 3 Gazer Eyeballs, 1 Red Sludge Tentacle and a spare shield
pt_BR: Três olhos de Gazer, um Tentáculo de Red Sludge e um escudo reserva

en: I also need to blend the eyeballs and the tentacle into a liquid
pt_BR: Eu também preciso liquidificar os olhos e o tentáculo

en: I think it's dead
pt_BR: Acho que está morto

en: Or at least as dead as a book can be
pt_BR: Ou pelo menos tão morto quanto um livro possa estar

en: It might be safe to touch now
pt_BR: Acho que agora é seguro para tocar

en: This page just has a sequence of numbers scrawled on it
pt_BR: Esta página só tem uma sequência de números rabiscada nela

en: I'll take it with me, it might come in handy
pt_BR: Eu vou levá-lo comigo, ele pode se tornar útil

en: Besides, this thing nearly killed me twice, I should have some sort of trophy of my victory
pt_BR: Além disso, esta coisa quase me matou duas vezes, eu devo ter algum tipo de troféu da minha vitória

en: I'll leave it alone, especially after what happened last time...
pt_BR: Eu vou deixá-lo sozinho, especialmente depois do que aconteceu da última vez

en: Hmm, what's that?
pt_BR: Hmm, o que é aquilo?

en: It's a small statue. It must be the one that Olaf said he stole
pt_BR: É uma estátua pequena. Pode ser a estátua que Olaf disse que roubou

en: Well, since he's helping me get back to the sorceror, the least I can do is retrieve it for him
pt_BR: Bem , já que ele está me ajudando à voltar ao feiticeiro, o mínimo que posso fazer é recuperar isso pra ele

en: Typical...
pt_BR: Típico...

en: Well, it might have just fallen further down into the cave, I'll just have to keep looking
pt_BR: Bem, poderia ter acabado de cair ainda mais para baixo na caverna, eu vou ter que continuar procurando

en: Huh, déjà vu...
pt_BR: Ohh, déjà vu...

en: It looks like there's a larger network of caves down there
pt_BR: Parece que há uma rede de cavernas maior lá

en: Olaf did tell me to just get the horn and leave
pt_BR: Olaf me falou para só pegar o Chifre a sair

en: This card is blank, I'll have to put some instructions on it to make it useable.
pt_BR: Este cartão está em branco, eu vou ter de por algumas instruções nele para que ele seja útil

en: The sorceror will almost certainly destroy me if I confront him without the shield
pt_BR: O feiticeiro provavelmente me destruirá se eu enfrentá-lo sem um escudo

en: I'd better go and make it first
pt_BR: E melhor eu ir e fazê-lo primeiro

en: Glad to be out of there
pt_BR: Estou feliz por ter saído de lá

en: Now to get that shield back from my double...
pt_BR: Pegar aquele escudo de volta para o meu duplo...

en: Find Evil Edgar
pt_BR: Encontrar Edgar Mau

en: Hey, those look familiar
pt_BR: Ei, aquilo parece familiar

en: They look like hypnotic spores
pt_BR: Eles parecem esporos hipnóticos

en: Borgan told me that they can temporarily trick certain creatures into thinking that you're not a threat and leave you alone
pt_BR: Borgan me disse que eles podem enganar certas criatura fazendo-as pensar que você não é uma ameaça e deixá-lo sozinho

en: Maybe they'll work on the creatures here...
pt_BR: Talvez eles trabalharão nas criaturas aqui...

en: Great, that worked!
pt_BR: Ótimo, funcionou!

en: What a terrible anthem though, almost completely random
pt_BR: Que hino horrível, quase que completamente aleatório

en: This looks like the keepsake
pt_BR: Isto parece a lembrança

en: Thank goodness for that, I really didn't want to have to open that coffin
pt_BR: Graças a Deus por isso, eu realmente não gostaria de ter de abrir aquele caixão

en: Now to get out of here...
pt_BR: Agora sair daqui...

en: I've seen this type of metal before, it heats up really easily
pt_BR: Eu vi este tipo de metal antes, ele esquenta com facilidade

en: Maybe I can find a way to melt it...
pt_BR: Talvez eu encontre um jeito de derretê-lo...

en: Cool, a giant sliding puzzle! I have one of these back home!
pt_BR: Legal, um Enigma de Deslizar gigante! Eu tenho um destes em casa!

en: Well, not a giant one, obviously...
pt_BR: Bem, não um gigante como esse, obviamente...

en: Push left, right, up or down to move the blocks
pt_BR: Pressione as setas para a esquerda, direita, para cima ou para baixo para mover os blocos

en: Arrange the blocks so that the numbers 1 to 8 appear in order from left to right and the empty block is in the bottom right corner
pt_BR: Organize os blocos de modo que os número de 1 a 8 fiquem ordenados da esquerda para a direita e o bloco vazio fique no canto inferior direito

en: Press Attack to quit the puzzle
pt_BR: Pressione Atacar para desistir do Enigma

en: To get to the Forbidden Swamp I'll need to build a raft.
pt_BR: Para ir ao Pântano Proibido eu vou precisar construir uma jangada

en: I can build the raft if I chop down enough trees from the forest
pt_BR: Eu posso construir uma jangada se eu cortar árvores o suficiente na floresta

en: I'm not going to the swamp without a sword and shield
pt_BR: Eu não vou ir para o pântano sem uma espada e um escudo

en: Hey, what's this?
pt_BR: Ei, o que é isto?

en: Looks pretty harmless, I'll try stepping on it
pt_BR: Parece bem inofensivo, vou tentar pisar nele

en: Wow! That was cool! This must be a mechanical teleporter.
pt_BR: Uau! Isto foi legal! Deve ser um teletransportador mecânico.

en: I wonder if it works both ways...
pt_BR: Será que ele funciona tanto para ir como para vir...

en: Horray!
pt_BR: Urrrra!

en: Not only is this going to save me a lot of walking, it's also loads of fun!
pt_BR: Isto não vai apenas me poupar uma boa caminhada, como também é muito divertido!

en: There's a note in here
pt_BR: Tem uma anotação aqui

en: It says the following:
pt_BR: Ela diz o seguinte:

en: Cheaters never prosper
pt_BR: Trapaceiros nunca prosperam

en: I saw this shield in the book about enchanting weapons
pt_BR: Eu vi este escudo no livro sobre armas encantadas

en: It's a Phantasmal Shield
pt_BR: É um escudo Fantasmal

en: The Phantasmal Shield will protect you from phantasmal forces
pt_BR: O escudo Fantasmar protegerá você de forças fantasmagóricas

en: In addition to this it can reflect phantasmal projectiles back at the owner
pt_BR: Além disso ele pode refletir projéteis fantasmagóricos de volta para o seu dono

en: Blocking at the last moment increases the power of the reflected projectile
pt_BR: Bloqueando no último momento aumenta o poder do projétil refletido

en: Ugh, you have defeated me
pt_BR: Ugh, você me derrotou

en: How...
pt_BR: Como...

en: TALK! Where is my father?
pt_BR: DIGA! Onde está meu pai?

en: I... I don't understand...
pt_BR: Eu... Eu não entendo...

en: Last night you came to my village and kidnapped my father
pt_BR: Na última noite você veio à minha vila e raptou meu pai

en: Where is he?
pt_BR: Onde ele está?

en: I...
pt_BR: Eu...

en: I have never been to your village
pt_BR: Eu nunca fui à sua vila

en: I don't know where your father is...
pt_BR: Eu não sei onde o seu pai está...

en: But if you didn't take my Dad
pt_BR: Mas se não foi você que pegou meu pai

en: Found you!
pt_BR: Te encontrei!

en: You survived?!
pt_BR: Você sobreviveu?!

en: You sound surprised, I thought you'd have known considering we're the same.
pt_BR: Você parece surpreso, imaginei que você soubesse que nós somos iguais.

en: Except you're evil
pt_BR: Com exceção de que você é mau

en: More evil
pt_BR: Mais mau

en: Whatever, now I...
pt_BR: Que seja, agora eu...

en: What is all this stuff?
pt_BR: O que é tudo isso?

en: Your experiment separated part of your conscious
pt_BR: O seu experimento separou uma parte da sua consciência

en: Yes I know that, you already told me
pt_BR: Sim eu sei disso, você já me falou

en: I'm still talking!
pt_BR: Eu ainda estou falando!

en: There should only be one of us in this world: one body, one conscious
pt_BR: Deveria haver apenas um de nós neste mundo: um corpo, uma consciência

en: These machines will join us together
pt_BR: Estas máquinas nos juntarão

en: The one on the left is for the original body, you
pt_BR: A parte da esquerda é para o corpo original, você

en: And the one on the right is for the new body, me
pt_BR: E a parte da direita é para o corpo novo, eu

en: You will go in the one on the left and I'll go in the one on the right
pt_BR: Você vai na parte da esquerda e eu na parte da direita

en: It will then merge your body into mine, leaving just me
pt_BR: Ela então ira fundir o seu corpo no meu, deixando somente eu

en: Merge us together? Over my dead body!
pt_BR: Nos fundir? Só sobre o meu cadáver!

en: That was the plan. Since you're alive though, you've saved me the bother of having to drag your carcass all the way back here
pt_BR: Este é o plano. uma vez que você está vivo, você me poupou de ter que carregar este seu corpo até aqui

en: Now get in the machine!
pt_BR: Agora entre na máquina!

en: Wow, what a cool looking shield
pt_BR: Uau, que escudo maneiro

en: Hopefully this will protect me from that spell
pt_BR: Espero que isto me proteja daquele feitiço

en: But there's only one way to find out...
pt_BR: Mas só há uma maneira de descobrir...

en: Defeat the Sorceror
pt_BR: Derrote o Feiticeiro

en: It worked, I'm back!
pt_BR: Funcionou, estou de volta!

en: Now to create that shield and get that sorceror...
pt_BR: Agora para criar aquele escudo e pegar o feiticeiro...

en: Create a Resist Disintegration Shield
pt_BR: Criar um escudo de resistência à desitegração

en: Using an item you have picked up is simple
pt_BR: Usar um item que você pegou é simples

en: Open your inventory ([INPUT_INVENTORY]) and use the arrow keys to highlight the bomb
pt_BR: Abra o seu inventário ([INPUT_INVENTORY]) e use as setas para selecionar a bomba

en: Now press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE]) to select it
pt_BR: Agora pressione Atacar ([INPUT_ATTACK]) ou Usar Item ([INPUT_ACTIVATE]) para selecioná-lo

en: Now close the inventory ([INPUT_INVENTORY])
pt_BR: Agora feche o inventário ([INPUT_INVENTORY])

en: You can now use the item by pressing Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
pt_BR: Agora você pode usar o item pressionando Usar Item ([INPUT_ACTIVATE])

en: Try it with the bomb, but make sure you stand well back!
pt_BR: Tente com a bomba, mas certifique-se de se afastar dela!

en: While you are in the inventory screen, the action is paused so you can take your time
pt_BR: Enquanto você estiver na tela de inventário o jogo é pausado, então demore o tempo que precisar

en: Some items, such as health potions and weapons can be used in the inventory screen, so there is no need to exit the inventory
pt_BR: Alguns itens como poções de saúde e armar podem ser usado na tela de inventário, desta forma não há necessidade de sair do inventário

en: This generator looks OK, it just isn't on
pt_BR: Este gerador parece Ok, ele apenas não está ligado

en: I guess it powers that door, so I'll have to turn it on
pt_BR: Acho que ele fornece energia para aquela porta, eu vou ter que ligá-lo

en: Turn on the generator?
pt_BR: Ligar o gerador?

en: Where's the switch?
pt_BR: Onde está o interruptor?

en: Ah, here it is!
pt_BR: Ahhh, aqui esta ele!

en: I'll leave it alone for the moment
pt_BR: Eu vou deixá-lo sozinho por um momento

en: Quickly turn left and right to shake off the slimes!
pt_BR: Vire rapidamente para a esquerda e para a direita para se livrar dos slimes!

en: Bow
pt_BR: Arco

en: Press Action to interact
pt_BR: Pressione Ação para interagir

en: %s is required
pt_BR: %s é requerido

en: Bomb
pt_BR: Bomba

en: Small Rock
pt_BR: Pedra Pequena

en: Press Action to retrieve the Purple Gem
pt_BR: Pressione Ação para recuperar a jóia roxa

en: Tesla Pack
pt_BR: Pacote Tesla

en: Press Action to retrieve Tesla Pack
pt_BR: Pressione Ação para recuperar o Pacote Tesla

en: Press Action to replace Tesla Pack
pt_BR: Pressione Ação para substituir o Pacote Tesla

en: Obtained %s
pt_BR: Obtido %s

en: Complete
pt_BR: Completo

en: %d more to go...
pt_BR: %d faltando para terminar

en: Used %s
pt_BR: Usado %s

en: Cannot equip items whilst transmogrified
pt_BR: Não pode pegar itens enquanto estiver metamorfoseado

en: Equipped %s
pt_BR: Pegou %s

en: Maximum health has increased!
pt_BR: Saúde Máxima foi aumentada!

en: Bow will now fire %s
pt_BR: Arco agora ira atirar fogo %s

en: A bow is required to use this item
pt_BR: Um arco é necessário para usar este item

en: Cannot transmogrify here...
pt_BR: Não é possível metamorfosear aqui...

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: Start a new game?
pt_BR: Iniciar um novo jogo?

en: Play the tutorial?
pt_BR: Jogar o Tutorial?

en: Exit the game?
pt_BR: Sair do Jogo?

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Game Loaded
pt_BR: Jogo Carregado

en: Game Saved
pt_BR: Jogo Salvo

en: Any unsaved progress will be lost
pt_BR: Qualquer progresso não salvo será perdido

en: Joy Button #%d
pt_BR: Botão #%d do Joystick

en: Press Action to talk to %s
pt_BR: Pressione Ação para falar com %s

en: New Objective: %s
pt_BR: Novo Objetivo: %s

en: Objective Completed: %s
pt_BR: Objetivo Completado: %s

en: This weapon is not having any effect...
pt_BR: Esta arma não está tendo nenhum efeito...

en: Press Action to attach the Tesla Pack
pt_BR: Pressione Ação para anexar o Pacote Tesla

en: %s is needed to activate this switch
pt_BR: %s é necessário para ativar este interruptor

en: Press Action to use this switch
pt_BR: Pressione Ação para usar este interruptor

en: Press Action to save your game
pt_BR: Pressione Ação para salvar o seu jogo

en: %s is required to use this Pressure Plate
pt_BR: %s é necessário para usar esta placa de pressão

en: %s is needed to open this door
pt_BR: %s é necessário para abrir esta porta

en: This door is locked
pt_BR: Esta porta está trancada

en: This teleporter is not active
pt_BR: Este teletransportador não está ativo

en: Push Up or Down to use this lift
pt_BR: Pressione as setas para cima ou para baixo para usar este elevador

en: This lift is not active
pt_BR: Este elevador não está ativo

en: Cannot carry any more %s
pt_BR: Não é possível carregar mais %s

en: Picked up %s x %d
pt_BR: Pegou %s x %d

en: Picked up %s
pt_BR: Pegou %s

en: %s is required to carry this item
pt_BR: %s é necessário para carregar este item

en: Storage Key
pt_BR: Chave do Armazém

en: Coal Bag Storage Switch Key
pt_BR: Chave do Interruptor do Armazém de Sacos de Carvão

en: Large Room Key
pt_BR: Chave da Sala Grande

en: Coal Bag
pt_BR: Saco de Carvão

en: Forest Cell Key
pt_BR: Chave da Cela da Floresta

en: Wood Axe
pt_BR: Machado

en: Health Potion
pt_BR: Poção de Saúde

en: Outflow Key
pt_BR: Chave do escoamento

en: Flow Control Key
pt_BR: Chave do Controle de fluxo

en: Waste Processing Key
pt_BR: Chave do processamento de resíduos

en: Access Key 1
pt_BR: Chave de Acesso 1

en: Access Key 2
pt_BR: Chave de Acesso 2

en: Access Key 3
pt_BR: Chave de Acesso 3

en: Trap Door Switch Key
pt_BR: Chave do Interruptor da porta da armadilha

en: Coal
pt_BR: Carvão

en: Chopped Log
pt_BR: Tora

en: Green Gem
pt_BR: Joia Verde

en: Red Gem
pt_BR: Joia Vermelha

en: Blue Gem
pt_BR: Joia Azul

en: Purple Gem
pt_BR: Joia Roxa

en: Teleporter Key
pt_BR: Chave do Teletransportador

en: New Game
pt_BR: Novo Jogo

en: Load Game
pt_BR: Carregar Jogo

en: Options
pt_BR: Opções

en: About
pt_BR: Sobre

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Configure Controls
pt_BR: Configurar controles

en: Configure Sound
pt_BR: Configurar Som

en: Fullscreen
pt_BR: Tela Cheia

en: Show Hints
pt_BR: Exibir Dicas

en: A potion which will transform you...
pt_BR: Uma poção que te transformará

en: A potion which will restore 5 health points
pt_BR: Uma poção que restaurará 5 pontos de saúde

en: A powerful bomb
pt_BR: Uma poderosa bomba

en: A potion which renders you invisible to certain enemies
pt_BR: Uma poção que deixa você invisível para determinados inimigos

en: The eyeball from a Gazer
pt_BR: O olho de um Gazer

en: A Tesla Pack. It has no charge.
pt_BR: Um Pacote Tesla. Ele está sem energia.

en: A Summoner's Staff. It cannot be used by humans.
pt_BR: Uma vara de Feiticeiro. Ele não pode ser usado por humanos

en: A Tesla Pack. It is fully charged.
pt_BR: Um Pacote Tesla. Ele está totalmente carregado.

en: An empty potion bottle
pt_BR: Um frasco de poção vazio

en: A bag of chicken feed
pt_BR: Um saco de ração para galinhas

en: A bag suitable for carrying coal
pt_BR: Um saco adequado para carregar carvão

en: Basic Sword
pt_BR: Espada básica

en: A Sword given to you by Jacob
pt_BR: Uma espada dada a você pelo Jacob

en: A bow
pt_BR: Um arco

en: Small Wooden Shield
pt_BR: Escudo de Madeira Pequeno

en: A small shield that provides basic protection
pt_BR: Um escudo pequeno que provê proteção básica

en: Normal Arrow
pt_BR: Flecha Normal

en: Normal Arrows
pt_BR: Flechas Normais

en: An axe suitable for chopping trees
pt_BR: Um machado adequando para cortar árvores

en: Pickaxe
pt_BR: Picareta

en: A pickaxe lent to you by Borgan
pt_BR: Uma picareta que você emprestou do Borgan

en: Fire Burner Key
pt_BR: Chave do lança-chamas

en: Potion Room Key
pt_BR: Chave da sala de poções

en: Surge Passage Key
pt_BR: Chave da passagem de sobretensão

en: Demolition Storage Key
pt_BR: Chave do armazém de demolição

en: No Objectives
pt_BR: Sem Objetivos

en: Press Action to reset puzzle blocks
pt_BR: Pressione Ação para reiniciar o quebra-cabeça

en: Try hitting the skull...
pt_BR: Tente atingir a caveira...

en: This machine is not active
pt_BR: A máquina não está ativa

en: Repeat the sequence
pt_BR: Repita a sequência

en: Correct Sequence
pt_BR: Sequência Correta

en: Incorrect Sequence
pt_BR: Sequência Incorreta

en: The Legend of Edgar has encountered the following error
pt_BR: The Legend of Edgar encontrou o seguinte erro

en: Please report this error to Parallel Realities
pt_BR: Por favor informe este erro para Parallel Realities

en: Push Up or Down to raise or lower the platform
pt_BR: Pressione para cima ou para baixo para elevar ou abaixar a plataforma

en: Up
pt_BR: Cima

en: Down
pt_BR: Baixo

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Right
pt_BR: Direita

en: Jump
pt_BR: Pular

en: Attack
pt_BR: Atacar

en: Block
pt_BR: Bloquear

en: Action
pt_BR: Ação

en: Use Item
pt_BR: Usar item

en: Previous Item
pt_BR: Item Anterior

en: Next Item
pt_BR: Próximo Item

en: Inventory
pt_BR: Inventário

en: Pause
pt_BR: Pausa

en: Dead Zone
pt_BR: Zona Morta

en: Sound
pt_BR: Som

en: SFX Volume
pt_BR: Volume dos Efeitos

en: Music Volume
pt_BR: Volume da Música

en: Ice Spray
pt_BR: Spray de Gelo

en: Right Wing Lift Key
pt_BR: Chave do Elevador da Asa Direita

en: Mine Entrance Door Key
pt_BR: Chave da porta da entrada da Mina

en: Sewage Restricted Zone Key
pt_BR: Chave da zona restrita do esgoto

en: Fortress Main Key
pt_BR: Chave Principal da Fortaleza

en: Teleporter Access Key 1
pt_BR: Chave de acesso ao Teletransportador 1

en: Teleporter Access Key 2
pt_BR: Chave de acesso ao Teletransportador 2

en: Teleporter Access Key 3
pt_BR: Chave de acesso ao Teletransportador 3

en: Empty Bottle
pt_BR: Frasco vazio

en: First Floor Key
pt_BR: Chave do Primeiro andar

en: Press Action to retrieve %s
pt_BR: Pressione Ação para recuperar %s

en: Tuning Fork
pt_BR: Diapasão

en: Second Floor Keycard
pt_BR: Cartão de acesso do segundo andar

en: Instruction Card #1
pt_BR: Cartão de acesso nº 1

en: Instruction Card #2
pt_BR: Cartão de acesso nº 2

en: Instruction Card #3
pt_BR: Cartão de acesso nº 3

en: Instruction Card #4
pt_BR: Cartão de acesso nº 4

en: Centurion Statue
pt_BR: Estátua do Centurion

en: Spider Statue
pt_BR: Estátua da Spider

en: Tortoise Statue
pt_BR: Estátua da Tortoise

en: Scorpion Statue
pt_BR: Estátua do Scorpion

en: A Blue Gem
pt_BR: Uma Joia Azul

en: A statue of a Centurion. It has 2 legs.
pt_BR: Um estátua de um Centurion. Ela tem 2 toras

en: A Green Gem
pt_BR: Uma Joia Verde

en: A Purple Gem
pt_BR: Uma Joia Roxa

en: A Red Gem
pt_BR: Uma Joia Vermelha

en: A statue of a Scorpion. It has 6 legs.
pt_BR: Uma estátua de um Scorpion. Ela tem 6 toras

en: A statue of a Spider. It has 8 legs.
pt_BR: Uma estátua de uma Spider. Ela tem 8 toras

en: A statue of a Tortoise. It has 4 legs.
pt_BR: Uma estátua de uma Tortoise. Ela tem 4 toras

en: A Tuning Fork
pt_BR: Um diapasão

en: A chopped log
pt_BR: Uma tora

en: Narrator
pt_BR: Narrador

en: Enter the directions
pt_BR: Insira as instruções

en: Out of space for instructions
pt_BR: Sem espaço para instruções

en: Creates ice cubes that expand on contact with water
pt_BR: Cria cubos de gelo que expandem em contato com a água

en: A bottle capable of capturing souls
pt_BR: Um frasco capaz de capturar almas

en: Cannot pick up %s. Inventory full
pt_BR: Não é possível pegar %s. Inventário cheio

en: Filling mine cart...
pt_BR: Enchendo carrinho da mina...

en: Out of arrows!
pt_BR: Sem flechas!

en: A bottle with a soul trapped inside
pt_BR: Um frasco com uma alma capturada dentro

en: Full Mine Cart
pt_BR: Carrinho da Mina cheio

en: Processing Lift Key
pt_BR: Chave do Processamento do Elevador

en: Right Grabber Key
pt_BR: Chave do Agarrador Direito

en: Left Grabber Key
pt_BR: Chave do Agarrador Esquerdo

en: Master Key
pt_BR: Chave Mestre

en: An Oil Can
pt_BR: Uma lata de óleo

en: Oil Can
pt_BR: Lata de óleo

en: A powerful repellent
pt_BR: Um repelente poderoso

en: Repellent
pt_BR: Repelente

en: Fortress Mine
pt_BR: Mina da Fortaleza

en: Sludge Tentacle
pt_BR: Tentáculo de Sludge

en: A Red Sludge Tentacle
pt_BR: Um tentáculo de Red Sludge

en: Eyeball Smoothie
pt_BR: Olho batido

en: A liquid made from eyeballs and tentacles
pt_BR: Um liquido feito de olhos e tentáculos

en: Patching your save game. Please wait...
pt_BR: Corrigindo o seu jogo salvo. Por favor espere...

en: Now! Run while it's stunned!
pt_BR: Agora! Corra enquanto ele está atordoado!

en: I just need to find another shield to enchant
pt_BR: Eu preciso encontrar outro escudo para encantar

en: Its wounds are already healing...
pt_BR: Suas feridas já estão curando

en: If you compiled the game from source, you need to do a make install
pt_BR: Se você compilou o jogo com base nos códigos-fonte, você precisa fazer um make install

en: A Yellow Gem
pt_BR: Uma Joia Amarela

en: Failed to open PAK file %s
pt_BR: Falha ao abrir arquivo PAK %s

en: Find a way to remove the Gem...
pt_BR: Encontre um meio de remover a Joia...

en: Press Action to retrieve the Yellow Gem
pt_BR: Pressione Ação para recuperar a Joia Amarela

en: Book
pt_BR: Livro

en: Sign
pt_BR: Placa

en: Note
pt_BR: Observação

en: Solve the sliding puzzle
pt_BR: Resolva o enigma de deslizar

en: The armour is too tough for them to penetrate...
pt_BR: A armadura é muito resistente para que eles a penetrem...

en: A length of rope
pt_BR: Um pedaço de corda

en: A device for grabbing far away objects
pt_BR: Um dispositivo para jogar objetos longe

en: A bottle of pills that convert slime into water
pt_BR: Um frasco de pílular que convertem limo em água

en: Tutorial Key
pt_BR: Chave do Tutorial

en: Light Key
pt_BR: Chave da Luz

en: Rope
pt_BR: Corda

en: Extend-O-Grab
pt_BR: Extende-Pega

en: Water Purifiers
pt_BR: Purificadores de água

en: Right Wing Key
pt_BR: Chave da Asa Direita

en: Catapult Lift Key
pt_BR: Chave do Elevador da Catapulta

en: Armoury
pt_BR: Armadura

en: Mine Cart
pt_BR: Carrinho da Mina

en: %s has regained power
pt_BR: %s recuperou o seu poder

en: An old shield found in the Armoury
pt_BR: Um escudo velho encontrado no Armazém de Armas

en: A Sword that can be charged with lightning
pt_BR: Uma espada que pode ser carregada com um relâmpago

en: A Sword imbued with the power of lightning
pt_BR: Uma espada com o poder do relâmpago

en: Lightning Sword
pt_BR: Espada Relâmpago

en: INTRUDER!
pt_BR: INTRUSO!

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Play Time: %s
pt_BR: Tempo de Jogo: %s

en: Kills: %d
pt_BR: Mortes: %d

en: Bats Drowned: %d
pt_BR: Morcegos Afogados: #d

en: Times Eaten: %d
pt_BR: Quantidade de vezes comido: %d

en: Distanced Travelled: %0.1fKM
pt_BR: Distância Percorrida: %0.1f Km

en: Attacks Blocked: %d
pt_BR: Ataques Bloqueados: %d

en: Time Spent As A Slime: %s
pt_BR: Tempo como Slime: %s

en: Arrows Fired: %d
pt_BR: Flechas atiradas: %d

en: You found a secret!
pt_BR: Você descobriu um segredo

en: 10 charges remaining...
pt_BR: Dez cargas remanescentes...

en: %s is out of power
pt_BR: %s está sem energia

en: The damage from this weapon is being absorbed...
pt_BR: O dano desta arma está sedo absorvido...

en: Secrets Found: %d / %d
pt_BR: Segredos encontrados: %d / %d

en: Press Action to activate the Light Pillar
pt_BR: Pressione Ação para ativar o Pilar de Luz

en: Removed %s
pt_BR: Removido %s

en: Their partner will heal them when they fall...
pt_BR: Seu parceiro os curará quando eles caírem...

en: Super is ready...
pt_BR: Super está pronto...

en: Used Amulet of Resurrection
pt_BR: Usou o Amuleto de Ressureição

en: Press Action to enter the Soul Merger
pt_BR: Pressione Ação para entrar no Fusor de Almas

en: An IN Chamber and an OUT Chamber are required
pt_BR: Uma Câmera ENTRADA e um SAÍDA são necessárias

en: One blow from the pickaxe should shatter it
pt_BR: Um batida da picareta deve quebrá-la

en: Press Action to reprogram the Soul Merger
pt_BR: Pressione Ação para reprogramar o Fusor de Almas

en: Spanner is required
pt_BR: Chave Inglesa é necessária

en: Press Action to Cancel
pt_BR: Pressione Ação para Cancelar

en: %s is needed to activate this Light Pillar
pt_BR: %s é necessário para ativar o Pilar de Luz

en: Evil_Edgar
pt_BR: Edgar Mau

en: I'm better than you in every single way...
pt_BR: Eu sou melhor do que você em todos os sentidos...

en: Get down from there!
pt_BR: Desça daí!

en: Stupid duds...
pt_BR: Idiotas...

en: Die!
pt_BR: Morra!

en: Arghh! My eyes!
pt_BR: Arghh! Meus olhos!

en: A spanner
pt_BR: Uma chave inglesa

en: An exploding Gazer Eyeball. A dud?
pt_BR: Um olho de Gazer explosivo. Um que não explode?

en: Automatically brings you back to life once if you die
pt_BR: Traz você de volta à vida automaticamente uma vez que você morra

en: Flaming Arrows
pt_BR: Flechas de fogo

en: A shield that can resist fire
pt_BR: Um escudo que pode resistir à fogo

en: Solve the jigsaw puzzle
pt_BR: Resolva o quebra-cabeças

en: Try luring something else into the Ant Lion's pit...
pt_BR: Tente atrair alguma coisa para o fosso da larva...

en: A piece of a puzzle
pt_BR: Uma peça de um quebra-cabeça

en: The glass looks very weak now...
pt_BR: O vidro parece muito fraco agora...

en: Press Escape to exit
pt_BR: Pressione Esc para sair

en: A beautiful ring
pt_BR: Um lindo anel

en: Normal Arrow is required
pt_BR: Flecha Normal é necessária

en: Created %d Flaming Arrows
pt_BR: Criadas %d Flechas de fogo

en: Press buttons to escape the snowball!
pt_BR: Pressione os botões para escapar da bola de neve!

en: A potion to create flaming arrows
pt_BR: Uma poção para criar flechas de fogo

en: An Armadillo Spike Ball. Scatters spikes when thrown
pt_BR: Um Armadillo Spike Ball. Espalham espinhos quando jogados

en: Try getting the Borer to grab a bomb...
pt_BR: Tente pegar o Borer para pegar uma boma...

en: Spores that will make certain monsters temporarily harmless
pt_BR: Esporos que vão fazer certos monstros temporariamente inofensivos

en: It's out of apples...
pt_BR: As maçãs acabaram...

en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Select a colour for every peg in the row
pt_BR: Selecione uma cor para cada pino na linha

en: Press Action to retrieve the Horn
pt_BR: Pressione Ação para recuperar o chifre

en: Attempts remaining: %d
pt_BR: Tentativas restantes: %d

en: The pot is empty
pt_BR: O pote está vazio

en: Your %s has been stolen!
pt_BR: o seu %s foi roubado

en: <Empty>
pt_BR: <Vazio>

en: The horn from a fearsome monster
pt_BR: O chifre de um monstro terrível

en: A delicious apple
pt_BR: Uma maça deliciosa

en: A magical shell fragment from a Rampaging Master Tortoise
pt_BR: Um pedaço de casco mágico de uma Rampaging Master Tortoise

en: A shield that can resist disintegration
pt_BR: Um escudo que pode resistir a desintegração

en: Try using one of the artifacts to protect yourself...
pt_BR: Tente usar um dos artefatos para se proteger...

en: Failed to load game
pt_BR: Falha ao carregar o jogo

en: Your %s has been destroyed
pt_BR: Seu %s foi destruído

en: Binding only works against weakened demons
pt_BR: Amarrações só funcionam contra os demônios enfraquecidos

en: Sends a weakened demon back to its own dimension
pt_BR: Envia um demônio enfraquecido de volta para a sua dimensão

en: A lump of highly poisonous meat
pt_BR: Um pedaço de carne altamente venenoso

en: Scrap of Paper
pt_BR: Pedaço de papel

en: Creates a temporary shield that reflects magic spells
pt_BR: Cria um escudo temporário que reflete feitiços mágicos

en: Protects against certain attacks. Stops working if you move
pt_BR: Protege contra certos ataques. Para de funcionar se você se mover

en: Press Attack whilst Blocking to use your shield...
pt_BR: Pressione Atacar enquanto estiver bloqueando para usar o seu escudo...

en: Play Time
pt_BR: Tempo de Jogo

en: Kills
pt_BR: Mortes

en: Arrows Fired
pt_BR: Flechas atiradas

en: Distanced Travelled
pt_BR: Distância Percorrida

en: Attacks Blocked
pt_BR: Ataques Bloqueados

en: Time Spent As A Slime
pt_BR: Tempo como Slime

en: Secrets Found
pt_BR: Segredos encontrados

en: Continues
pt_BR: Continuar

en: Defeated Bosses
pt_BR: Chefes derrotados

en: Undefeated
pt_BR: Não derrotado

en: Defeated
pt_BR: Derrotado

en: Sorceror
pt_BR: Feiticeiro

en: Enough! Prepare to die...
pt_BR: Já chega! Se prepare para morrer...

en: Quickly turn left and right to remove the hold person spell!
pt_BR: Rapidamente vire-se para a esquerda e para a direita para remover o feitiço da pessoa imobilizada!

en: Your shield is increasing in power...
pt_BR: Seu escudo está aumentando em poder...

en: King Grub
pt_BR: Rei Grub

en: The Golem
pt_BR: O Golem

en: Queen Wasp
pt_BR: Rainha Wasp

en: The Swamp Guardian
pt_BR: O Guardião do Pântano

en: The Gargoyle
pt_BR: O Gárgula

en: The Blob
pt_BR: O Blob

en: The Watchdog
pt_BR: O Watchdog

en: The Awesome Foursome
pt_BR: O quarteto fantástico

en: The Phoenix
pt_BR: A Phoenix

en: The Borer
pt_BR: O Borer

en: Evil Edgar
pt_BR: Edgar Mau

en: The Sewer Dweller
pt_BR: O Sewer Dweller

en: The Salamander
pt_BR: A Salamander

en: The Black Book
pt_BR: O Black Book

en: The Sorceror
pt_BR: O Feiticeiro

en: Became a legend
pt_BR: Torne-se uma lenda

en: Defeated Chaos
pt_BR: Derrotou Chaos

en: Defeated the Sorceror
pt_BR: Derrotou o Feiticeiro

en: Obtained the Dragon Shield
pt_BR: Obteve o Escudo do dragão

en: Found all secrets
pt_BR: Encontrou todos os segredos

en: Walked 50km
pt_BR: Andou 50 km

en: Fired 500 arrows
pt_BR: Atirou 500 flechas

en: Defeated 1000 enemies
pt_BR: Derrotou 1000 inimigos

en: Defeated 2000 enemies
pt_BR: Derrotou 2000 inimigos

en: Defeated the Black Book
pt_BR: Derrotou o Black Book

en: Defeated Grimlore
pt_BR: Derrotou Grimlore

en: Defeated the Phoenix
pt_BR: Derrotou o Phoenix

en: Defeated Azriel
pt_BR: Derrotou Azriel

en: Defeated the Gargoyle
pt_BR: Derrotouo Gargoyle

en: Defeated a Rampaging Master Tortoise
pt_BR: Derrotou uma Rampaging Master Tortoise

en: Obtained the Lightning Sword
pt_BR: Obteve uma Espada Relâmpago

en: Opened the safe in the Library
pt_BR: Abriu o cofre na Biblioteca

en: Located the Occult Section
pt_BR: Localizou a seção oculta

en: Met the Sorceror
pt_BR: Conheceu o Feiticeiro

en: Obtained 10 Hit Points
pt_BR: Obteve 10 Pontos hit

en: Obtained 20 Hit Points
pt_BR: Obteve 20 Pontos hit

en: Rescued all of Jacob's chickens
pt_BR: Resgatou todas as galinhas do Jacob

en: Fired 250 arrows
pt_BR: Atirou 250 flechas

en: Blocked 2000 attacks
pt_BR: Bloqueou 2000 ataques

en: Continued 20 times
pt_BR: Continuou 20 vezes

en: Drowned 20 Red Bats
pt_BR: Afogou 20 Morcegos Vermelhos

en: Escaped the Dungeon
pt_BR: Escapou do Calabouço

en: Got eaten 5 times
pt_BR: Foi comido 5 vezes

en: Entered the Forbidden Swamp
pt_BR: Entrou no Pântano Proibido

en: Completed the Tutorial
pt_BR: Completou o Tutorial

en: Obtained the Fire Shield
pt_BR: Obteve o Escudo de Fogo

en: Got to the Fortress
pt_BR: Conseguiu ir à Fortaleza

en: Defeated the Golem using only the grabbers
pt_BR: Derrotou o Golem usando somente os grabbers

en: Defeated 100 enemies
pt_BR: Derrotou 100 inimigos

en: Defeated 200 enemies
pt_BR: Derrotou 200 inimigos

en: Defeated 500 enemies
pt_BR: Derrotou 500 inimigos

en: Defeated the Watchdog
pt_BR: Derrotou o Watchdog

en: Defeated the Awesome Foursome
pt_BR: Derrotou o quarteto fantástico

en: Defeated the Blob
pt_BR: Derrotou o Blob

en: Defeated the Borer
pt_BR: Derrotou o Borer

en: Defeated Evil Edgar
pt_BR: Derrotou o Edgar Mau

en: Defeated the Queen Fly
pt_BR: Derrotou o Queen Fly

en: Defeated the Golem
pt_BR: Derrotou o Golem

en: Defeated the King Grub
pt_BR: Derrotou o Rei Grub

en: Defeated Mataeus
pt_BR: Derrotou Mataeus

en: Defeated the Salamander
pt_BR: Derrotou o Salamander

en: Defeated the Sewer Dweller
pt_BR: Derrotou o Sewer Dweller

en: Defeated the Forbidden Swamp Guardian
pt_BR: Derrotou o Guardião do Pântano Proibido

en: Read all of the Monster Compendium
pt_BR: Ler tudo do Compêndio de Monstros

en: Obtained the Amulet of Resurrection
pt_BR: Obteve o Amuleto da Ressureição

en: Spent 10 minutes as a Slime
pt_BR: Obteve 10 minutos como um Slime

en: Hidden Medal
pt_BR: Metal Escondido

en: A bell
pt_BR: Um sino

en: Creates a save point at your current position
pt_BR: Cria um ponto de salvamento na sua posição atual

en: Your controls have been reversed!
pt_BR: Seus controles foram revertidos!

en: You cannot use this here
pt_BR: Você não pode usar isto aqui

en: You can only use this item in an empty space
pt_BR: Você somente pode usar este item em um espaço vazio

en: Bell
pt_BR: Sino

en: A sheet of music
pt_BR: Uma partitura

en: Choose slot to save to
pt_BR: Escolha o local para salvar

en: Choose slot to load from
pt_BR: Escolha o local de onde o jogo será carregado

en: Press Action to go to %s
pt_BR: Pressione Ação para ir para

en: the Village
pt_BR: a Vila

en: the Mine
pt_BR: a Minha

en: the Forest
pt_BR: a Floresta

en: the Forbidden Swamp
pt_BR: o pântano proibido

en: the Cave
pt_BR: a Caverna

en: the Fortress Outskirts
pt_BR: Os arredores da Fortaleza

en: the Sewer
pt_BR: O esgoto

en: the Fortress Basement
pt_BR: o porão da Fortaleza

en: the Fortress Ground Floor
pt_BR: o andar térreo da Fortaleza

en: the Laboratory
pt_BR: o Laboratório

en: the Library
pt_BR: a Biblioteca

en: the Fortress Mine
pt_BR: a Mina da Fortaleza

en: the Armoury
pt_BR: o Armazém de Armas

en: the Borer Cave
pt_BR: A Caverna Borer

en: the Catacombs
pt_BR: as Catacumas

en: the Study
pt_BR: o estudo

en: the Dungeon
pt_BR: o Calabouço

en: the Frozen Wastes
pt_BR: Os resíduos congelados

en: the Outer Cave Network
pt_BR: A rede da caverna Exterior

en: the Inner Cave Network
pt_BR: a rede da caverna interior

en: the Graveyard
pt_BR: o Cemitério

en: the Left Tower
pt_BR: a Torre Esquerda

en: the Right Tower
pt_BR: a Torre Direita

en: the Crypt
pt_BR: a Cripta

en: Village
pt_BR: Vila

en: Mine
pt_BR: Mina

en: Forest
pt_BR: Floresta

en: Forbidden Swamp
pt_BR: Pântano Proibido

en: Cave
pt_BR: Caverna

en: Fortress Outskirts
pt_BR: Arredores da Fortaleza

en: Sewer
pt_BR: Esgoto

en: Fortress Basement
pt_BR: Porão da Fortaleza

en: Fortress Ground Floor
pt_BR: Andar térreo da Fortaleza

en: Laboratory
pt_BR: Laboratório

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: Borer Cave
pt_BR: Caverna Borer

en: Catacombs
pt_BR: Catacumbas

en: Study
pt_BR: Estudo

en: Dungeon
pt_BR: Calabouço

en: Frozen Wastes
pt_BR: Resíduos Congelados

en: Outer Cave Network
pt_BR: Rede da caverna exterior

en: Inner Cave Network
pt_BR: Rede da caverna interior

en: Graveyard
pt_BR: Cemitério

en: Left Tower
pt_BR: Torre Esquerda

en: Right Tower
pt_BR: Torre Direita

en: The Observatory
pt_BR: O Observatório

en: Crypt
pt_BR: Cripta

en: Restart Checkpoint
pt_BR: Reiniciar Checkpoint

en: Cheats can only be enabled in-game
pt_BR: Cheats somente podem ser habilitados durante o jogo

en: Press any key
pt_BR: Pressione qualquer tecla

en: Cannot equip items whilst attacking
pt_BR: Não pode pegar itens enquanto estiver atacando

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Medals
pt_BR: Medalhas

en: Audio Quality
pt_BR: Qualidade de Áudio

en: Infinite Health
pt_BR: Saúde infinita

en: Infinite Arrows
pt_BR: Flechas infinitas

en: Lava is fatal
pt_BR: Lava é fatal

en: Use Up and Down to select. Enter to change.
pt_BR: Use as teclas para cima e para baixo para selecionar. Enter para alterar.

en: Interact
pt_BR: Interagir

en: Use
pt_BR: Usar

en: Please configure all controls
pt_BR: Por favor configure todos os controles

en: Quickly turn left and right to shake off the pieces!
pt_BR: Vire para a esquerda e para a direita rapidamente para se livrar das peças

en: Until we meet again...
pt_BR: Até nos encontrarmos novamente...

en: Ivan's keepsake
pt_BR: Lembrança de Ivan

en: Selected %s
pt_BR: Selecionado %s

en: Press buttons to break the petrification!
pt_BR: Pressione os botões para interromper a petrificação!

en: Completed the game with only 5 hit points
pt_BR: Completou o jogo com somente 5 hit points

en: Completed the game without continuing
pt_BR: Completou o jogo sem continuações

en: Accessed the Crypt
pt_BR: Acessou a Cripta

en: Quickly turn left and right to shake off the miniature gargoyles!
pt_BR: Vire para a esquerda e para a direita rapidamente para se livrar dos mini gargoyles

en: Dragon Shield
pt_BR: Escudo de Dragão

en: A shield that can resist dragon breath
pt_BR: Um escudo que pode resistir ao hálito do dragão

en: SMALL_FONT_SIZE and LARGE_FONT_SIZE must be specified when using a custom font
pt_BR: SMALL_FONT_SIZE e LARGE_FONT_SIZE deve ser especificado quando usando uma fonte personalizada

en: Enabling cheats will not allow you to achieve 100% completion in the game
pt_BR: Habilitando cheats você não conseguirá completar 100% do jogo

en: You got into the machine by yourself?! You're even stupider than I thought you were!
pt_BR: Você entrou na máquina sozinho?! Você é mais estúpido do que eu havia pensado

en: Stalagmite
pt_BR: Estalagmite

en: Burn to ashes!
pt_BR: Vou reduzir você à cinzas!

en: Feel my power!
pt_BR: Sinta o meu poder!

en: Suffer!
pt_BR: Sofra!

en: Pathetic
pt_BR: Patético

en: Impale
pt_BR: Empalar

en: Confuse
pt_BR: Confundir

en: Darkness
pt_BR: Escuridão

en: Hold Person
pt_BR: Pessoa Imobilizada

en: A Sword of Legend
pt_BR: Uma espada legendária

en: Reflects phantasmal forces. Blocking at the last moment increases the power.
pt_BR: Reflete forças fantasmagóricas. Bloqueando no último momento aumenta o poder.

en: Chaos has been subdued
pt_BR: Chaos foi subjugado

en: For now...
pt_BR: Por enquanto...

en: Chaos will soon be free
pt_BR: Chaos em breve estará livre

en: To terrorise the world once again
pt_BR: Para aterrorisar o mundo novamente

en: Rift
pt_BR: Fenda

en: Tendrils
pt_BR: Gavinhas

en: I will destroy you!
pt_BR: Eu vou te destruir!

en: He must have teleported me away with the last of his magic
pt_BR: Ele deve ter me teletransportado com a última de susa magias

en: Even though I didn't manage to slay him, he's now too weak to pose a threat to the world
pt_BR: Apesar de eu não ter conseguido matá-lo, ele está muito fraco agora para representar qualquer ameaça para o mundo

en: Time to get back to rescuing my father...
pt_BR: Hora de voltar para resgatar meu pai...

en: It's sealed tight. I'm not getting back in there
pt_BR: Está lacrado. Eu não voltarei lá

en: It's over
pt_BR: Está terminado

en: Hey, what's that? It looks like a sword
pt_BR: Ei, o que é aquilo? Parece uma espada

en: This must be Ivan's sword
pt_BR: Esta deve ser a espada de Ivan

en: You... You will never defeat me
pt_BR: Você... Você nunca me derrotará

en: I will escape this wretched place
pt_BR: Eu vou escapar deste lugar miserável

en: Even if it takes me another 100 years
pt_BR: Mesmo que isto leve outros 100 anos

en: These chains won't hold me forever
pt_BR: Estas correntes não vão me prender para sempre

en: Time to finish this. Prepare yourself!
pt_BR: Hora de dar um fim nisto. Prepare-se!

en: No! BANISH!
pt_BR: Não! BANIR!

en: What a horrible night
pt_BR: Que noite horrível

en: Edgar, I have to go out for a few hours
pt_BR: Edgar, eu tenho que sair por algumas horas

en: You can stay up for another 30 minutes, but then you're to pack up your toys and go to bed
pt_BR: Você pode ficar acordado mais meia hora, mas depois você deve guardar os seus brinquedos e ir dormir

en: The following morning...
pt_BR: Na manhã seguinte...

en: Dad! Where are you?
pt_BR: Pai! Onde você está?

en: It doesn't look like Dad came home last night
pt_BR: Parece que o papai não voltou pra casa ontém à noite

en: His bed hasn't been slept in and my breakfast isn't ready
pt_BR: A cama dele não foi desarrumada e o meu café não está pronto

en: That can only mean one thing...
pt_BR: Isto só pode significar uma coisa...

en: He must have been kidnapped by that evil sorceror!
pt_BR: Ele deve ter sido capturado pelo malvado feiticeiro!

en: Something very powerful was here
pt_BR: Algo muito poderoso esteve aqui

en: I can still feel the magical charge that it gave off
pt_BR: Eu ainda posso sentir o poder mágico que ele deixou por aqui

en: Whatever it was, it's long gone...
pt_BR: O que quer que tenha sido, foi há muito tempo...

en: A magical knife conjured by Mataeus
pt_BR: Uma faca mágica encantada por Mataeus

en: Magical Knife
pt_BR: Faca Mágica

en: Third Floor Passage Key
pt_BR: Chave da Passagem do Terceiro Andar

en: Third Floor Keycard
pt_BR: Cartão de acesso do terceiro andar

en: Fourth Floor Keycard
pt_BR: Cartão de acesso do quarto andar

en: Anti-Gravity Switch Key 1
pt_BR: Chave do interruptor Anti-gravidade 1

en: Anti-Gravity Switch Key 2
pt_BR: Chave do interruptor Anti-gravidade 2

en: Old Shield
pt_BR: Escudo velho

en: Old Key
pt_BR: Chave velha

en: Lava Lift Key
pt_BR: Chave do Elevador de Lava

en: Lift Key
pt_BR: Chave do Elevador

en: Study Lift Key
pt_BR: Chave do Elevador de Estudo

en: Conveyor Belt Key
pt_BR: Chave da Esteira transportadora

en: Instruction Room Key
pt_BR: Chave da Sala de Instruções

en: Full Soul Bottle
pt_BR: Frasco de Almas cheio

en: Potion of Invisibility
pt_BR: Poção de Invisibilidade

en: Potion of Transmogrification
pt_BR: Poção de Metamorfose

en: Gazer Eyeball
pt_BR: Olho de Gazer

en: Apple
pt_BR: Maçã

en: Dud Exploding Gazer Eyeball
pt_BR: Olho de Gazer Explosivo

en: Fire Shield
pt_BR: Escudo de Fogo

en: Edgar's_Father
pt_BR: Pai do Edgar

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Attribute of the Strong"
pt_BR: É um livro de Stephen J Sweeney intitulado "The Attribute of the Strong"

en: Library Key
pt_BR: Chave da Biblioteca

en: Yellow Gem
pt_BR: Pedra Preciosa Amarela

en: Mandrake Root
pt_BR: Raiz de Mandragora

en: Mantis Fat
pt_BR: Gordura de louva-a-deus

en: Condor Bones
pt_BR: Ossos de Condor
